"Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің қызметін жетілдіру шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 137 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 30 маусымдағы № 926 Жарлығы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің қызметін жетілдіру шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 137 Жарлығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің аппараты туралы ережеде:
15-тармақта:
7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Кеңестің аудандық және оған теңестірілген сот (бұдан әрі – аудандық сот) судьясының, облыстық және оған теңестірілген соттың (бұдан әрі – облыстық сот) сот алқасы төрағасының, судьясының, кассациялық сот судьясының, Жоғарғы Сот судьясының бос лауазымына орналасуға конкурстық іріктеуді өткізуін ұйымдастыру;
8) аудандық сот судьясының, облыстық соттың сот алқасы төрағасының, судьясының, кассациялық сот судьясының, Жоғарғы Сот судьясының бос лауазымына орналасуға арналған конкурсқа қатысатын адамдардың құжаттарын қойылған талаптарға сәйкестігі тұрғысынан алдын ала қарау;";
9) тармақшада:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"облыстық соттар төрағаларының, кассациялық соттар төрағаларының, Жоғарғы Соттың сот алқалары төрағаларының бос лауазымдарына кандидатураларға қатысты Жоғарғы Сот Төрағасының ұсыныстарын;";
жиырмасыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"аудандық сот төрағасының, облыстық сот төрағасының, сот алқалары төрағаларының және судьясының, кассациялық сот төрағасының және судьясының, Жоғарғы Соттың сот алқалары төрағаларының және судьясының лауазымына кадр резервін (бұдан әрі – кадр резерві) жасақтау мәселелерін қарауы бойынша талдамалық және өзге де материалдарды дайындау;".
2. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев

О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 23 декабря 2015 года № 137 "О мерах по совершенствованию деятельности Высшего Судебного Совета Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 30 июня 2025 года № 926
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 23 декабря 2015 года № 137 "О мерах по совершенствованию деятельности Высшего Судебного Совета Республики Казахстан" следующие изменения:
в Положении об Аппарате Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
в пункте 15:
подпункты 7) и 8) изложить в следующей редакции:
"7) организация проведения Советом конкурсного отбора на занятие вакантной должности судьи районного и приравненного к нему суда (далее – районный суд), председателя судебной коллегии, судьи областного и приравненного к нему суда (далее – областной суд), судьи кассационного суда, судьи Верховного Суда;
8) предварительное рассмотрение документов лиц, участвующих в конкурсе на занятие вакантной должности судьи районного суда, председателя судебной коллегии, судьи областного суда, судьи кассационного суда, судьи Верховного Суда, на предмет их соответствия предъявляемым требованиям;";
в подпункте 9):
абзац второй изложить в следующей редакции:
"представлений Председателя Верховного Суда в отношении кандидатур на вакантные должности председателей областных судов, председателей кассационных судов, председателей судебных коллегий Верховного Суда;";
абзац двадцатый изложить в следующей редакции:
"вопросов формирования кадрового резерва на должности председателя районного суда, председателя, председателей судебных коллегий и судьи областного суда, председателя и судьи кассационного суда, председателей судебных коллегий и судьи Верховного Суда (далее – кадровый резерв);".
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев