"Орталық Азия - Қытай" форматы Хатшылығы лауазымды адамдарының ақшалай қамтылымы, кепілдіктері және өтемақылары туралы ережеге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 23 мамырдағы № 890 Жарлығы.
"Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған "Орталық Азия - Қытай" форматы Хатшылығы лауазымды адамдарының ақшалай қамтылымы, кепілдіктері және өтемақылары туралы ереженің жобасы мақұлдансын.
2. "Орталық Азия - Қытай" форматының Хатшылығы лауазымды адамдарының ақшалай қамтылымы, кепілдіктері және өтемақылары туралы ережеге Қазақстан Республикасының атынан қол қойылсын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 23 мамырдағы
№ 890 Жарлығымен
МАҚҰЛДАНҒАН
Жоба
"Орталық Азия - Қытай" форматы Хатшылығының лауазымды адамдарының ақшалай қамтылымы, кепілдіктері және өтемақылары туралы
ЕРЕЖЕ
"Орталық Азия - Қытай" форматына (бұдан әрі - Формат) қатысушы мемлекеттер - бұдан әрі қатысушы мемлекеттер деп аталатын Қытай Халық Республикасы, Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы, Тәжікстан Республикасы және Өзбекстан Республикасы "Орталық Азия - Қытай" форматы хатшылығының (бұдан әрі - Хатшылық) лауазымды адамдарының ақшалай қамтылымының, кепілдіктері мен өтемақыларының тәртібі мен шарттарын айқындайтын осы Ереже туралы келісті:
1. Осы Ережеде Хатшылықтың лауазымды адамдары қатысушы мемлекеттердің квоталарға сәйкес бекітілген штат кестесі шеңберінде жұмысқа қабылданатын және өз қызметін белгіленген мерзім ішінде жүзеге асыратын азаматтарына жатады.
2. Хатшылықтың лауазымды адамдарының жұмысын ұйымдастыру осы Ереженің негізінде жасалған келісімшарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
3. Хатшылықтың лауазымды адамдарына ақшалай қамтылым, материалдық және тұрмыстық қамтамасыз ету мынадай тәртіппен беріледі:
а) лауазымдық міндеттерін атқару басталған кезден бастап, бірақ келісімшарт күшіне енгеннен кейін осы Ережеге 1-қосымшада көзделген стандарттарға сәйкес мөлшерде ай сайынғы ақшалай қамтылым (бұдан әрі - лауазымдық айлықақы) төленеді;
б) байланыс қызметтерін, Интернетті, спутниктік және кабельдік телевизияны пайдалануды және осыған ұқсас шығыстарды қоспағанда, осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес белгіленген мөлшерлерде тұрғын үй-жайды жалдау (жалға алу) бойынша шығыстар тиісті түрде төленеді;
в) Хатшылықтың лауазымды адамдарының 3 жастан 18 жасқа дейінгі балаларын оқытуға оларға тиісті құжаттарды ұсынған кезде бір балаға (лауазымды адамға ең көбі 3 балаға) есептегенде 2300 АҚШ долларынан аспайтын мөлшерде жыл сайынғы жәрдемақы төленеді;
г) екі айдан аспайтын еңбекке уақытша жарамсыздық кезеңіне осы Ережеде көзделген ақшалай қамтылым, сондай-ақ кепілдіктер мен өтемақылар сақталады;
д) жыл сайынғы демалыс осы Ереженің 3-тармағының а) тармақшасында белгіленген ақшалай қамтылым мөлшерінде төленеді және жыл сайынғы ақылы демалыс уақытында осы Ережеде көзделген кепілдіктер мен өтемақылар сақталады;
е) Хатшылықтың лауазымды адамы қайтыс болған жағдайда оның отбасы мүшелеріне Хатшылық бюджетінің қаражаты есебінен Бас хатшының лауазымдық айлықақысының 50 %-ы мөлшерінде біржолғы ақшалай жәрдемақы төленеді және осы Ереженің 4-тармағының а) - г) тармақшаларына сәйкес келісімшартта көзделген тәртіппен және шарттарда оның қолданылуы тоқтатылып, олардың жіберуші мемлекеттің аумағындағы тұрақты тұратын жеріне дейін көшуіне байланысты шығыстар өтеледі;
ж) Хатшылықтың лауазымды адамы немесе Қытай Халық Республикасында онымен бірге жүрген оның отбасы мүшелерінің бірі қайтыс болған жағдайда қайтыс болған адамның мәйітін сақтау рәсіміне, табыт сатып алуға және мәйітті жіберуші мемлекеттің аумағында ол жерленетін жерге тасымалдауға байланысты міндетті көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстар төленеді;
з) Хатшылықтың лауазымды адамының келісімшарты Хатшылықтың таратылуына, қайта ұйымдастырылуына, штатының қысқартылуына немесе лауазымды адамдардың белгіленген квотасының азайтылуына байланысты тоқтатылған кезде оған екі лауазымдық айлықақы мөлшерінде жұмыстан шығу жәрдемақысы, сондай-ақ осы Ереженің 4-тармағының а) - г) тармақшаларына сәйкес оның және оның отбасы мүшелерінің жіберуші мемлекеттің аумағындағы тұрақты тұратын жеріне кетуіне өтемақы төленеді;
и) Хатшылықтың лауазымды адамының келісімшарты Хатшылықта келісімшарт мерзімінің аяқталуына байланысты лауазымды адамның бастамасы бойынша (отбасылық мән-жайлар бойынша) тоқтатылған кезде оған осы Ереженің 4-тармағының а) - г) тармақшаларына сәйкес оның және оның отбасы мүшелерінің жіберуші мемлекеттің аумағындағы тұрақты тұратын жеріне кетуіне өтемақы төленеді;
к) Хатшылықтың лауазымды адамының келісімшарты оның өз қызметтік міндеттерін орындамауына немесе тиісінше орындамауына байланысты онымен келісімшарттың бұзылуына байланысты тоқтатылған кезде одан өзі алған көтерме жәрдемақының 50 %-ы ұсталады және оған осы Ереженің 4 тармағының а) - г) тармақшаларына сәйкес оның және оның отбасы мүшелерінің жіберуші мемлекеттің аумағындағы тұрақты тұратын жеріне кетуіне өтемақы төленеді;
л) Хатшылықтың лауазымды адамының келісімшарты оның өз қызметтік міндеттерін кәсіпкерлік қызметпен айналысуына байланысты орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін келісімшарттың бұзылуына байланысты тоқтатылған кезде одан өзі алған көтерме жәрдемақының 100 %-ы ұсталады және оған және оның отбасы мүшелеріне осы Ережеде көзделген кепілдіктер мен өтемақылар қолданылмайды.

О подписании Положения о денежном содержании, гарантиях и компенсациях должностных лиц Секретариата формата "Центральная Азия - Китай"
Указ Президента Республики Казахстан от 23 мая 2025 года № 890
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О международных договорах Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Одобрить прилагаемый проект Положения о денежном содержании, гарантиях и компенсациях должностных лиц Секретариата формата "Центральная Азия - Китай".
2. Подписать от имени Республики Казахстан Положение о денежном содержании, гарантиях и компенсациях должностных лиц Секретариата формата "Центральная Азия - Китай".
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
ОДОБРЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 23 мая 2025 года № 890
Проект
ПОЛОЖЕНИЕ
о денежном содержании, гарантиях и компенсациях должностных лиц Секретариата формата "Центральная Азия - Китай"
Государства - участники Формата "Центральная Азия - Китай" (далее - Формат) - Китайская Народная Республика, Республика Казахстан, Кыргызская Республика, Республика Таджикистан и Республика Узбекистан, далее именуемые государствами-участниками, согласились о настоящем Положении, определяющем порядок и условия денежного содержания, гарантий и компенсаций должностных лиц Секретариата Формата "Центральная Азия - Китай" (далее - Секретариат).
1. В настоящем Положении должностные лица Секретариата относятся к гражданам государств-участников, которые принимаются на работу в рамках утвержденного штатного расписания в соответствии с квотами и осуществляют свою деятельность в течение установленного срока.
2. Организация работы должностных лиц Секретариата осуществляется в соответствии с заключенными на основании настоящего Положения контрактами.
3. Должностным лицам Секретариата предоставляются денежное содержание, материальное и бытовое обеспечение в следующем порядке:
а) выплачивается ежемесячное денежное содержание (далее - должностной оклад) в размере согласно стандартам, предусмотренным приложением 1 к настоящему Положению, с момента начала исполнения должностных обязанностей, но не ранее вступления в силу контракта;
б) надлежащим образом оплачиваются расходы по найму (аренде) жилого помещения в размерах, установленных в соответствии с приложением 2 к настоящему Положению, за исключением услуг связи, пользования Интернетом, спутниковым и кабельным телевидением и подобных расходов;
в) выплачивается ежегодное пособие должностным лицам Секретариата на обучение их детей в возрасте от 3 до 18 лет в размере, не превышающем 2300 долларов США из расчета на одного ребенка (не более 3-х детей на должностное лицо), при представлении соответствующих документов;
г) на период временной нетрудоспособности, не превышающий двух месяцев, сохраняются денежное содержание, а также гарантии и компенсации, предусмотренные настоящим Положением;
д) ежегодный отпуск оплачивается в размере денежного содержания, установленного в подпункте а) пункта 3 настоящего Положения, и на время ежегодного оплачиваемого отпуска сохраняются гарантии и компенсации, предусмотренные настоящим Положением;
е) в случае смерти должностного лица Секретариата членам его семьи выплачивается за счет средств бюджета Секретариата единовременное денежное пособие в размере 50 % должностного оклада Генерального секретаря и возмещаются расходы, связанные с их переездом до места постоянного проживания на территории направляющего государства, в порядке и на условиях, предусмотренных контрактом, при прекращении его действия, в соответствии с подпунктами а)- г) пункта 4 настоящего Положения;
ж) в случае смерти должностного лица Секретариата или кого-нибудь из находящихся с ним в Китайской Народной Республике членов его семьи оплачиваются расходы по оплате обязательных услуг, связанных с процедурой хранения тела умершего, приобретением гроба и транспортировкой тела к месту его захоронения на территории направляющего государства;
з) при прекращении контракта должностного лица Секретариата в связи с ликвидацией, реорганизацией, сокращением штата Секретариата или уменьшением установленной квоты должностных лиц ему выплачиваются выходное пособие в размере двух его должностных окладов, а также компенсация на выезд его и членов его семьи к месту постоянного проживания на территории направляющего государства в соответствии с подпунктами а)-г) пункта 4 настоящего Положения;
и) при прекращении контракта должностного лица Секретариата в связи с истечением срока контракта в Секретариате, по инициативе должностного лица (по семейным обстоятельствам) ему выплачивается компенсация на выезд его и членов его семьи к месту постоянного проживания на территории направляющего государства в соответствии с подпунктами а)-г) пункта 4 настоящего Положения;
к) при прекращении контракта должностного лица Секретариата в связи с расторжением контракта с ним ввиду неисполнения или ненадлежащего исполнения им своих служебных обязанностей с него удерживается 50 % полученного им подъемного пособия и ему выплачивается компенсация на выезд его и членов его семьи к месту постоянного проживания на территории направляющего государства в соответствии с подпунктами а)-г) пункта 4 настоящего Положения;
л) при прекращении контракта должностного лица Секретариата в связи с расторжением контракта с ним за неисполнение или ненадлежащее исполнение им своих служебных обязанностей ввиду занятия предпринимательской деятельностью с него удерживается 100 % полученного им подъемного пособия и на него и членов его семьи не распространяются гарантии и компенсации, предусмотренные настоящим Положением.

4. Хатшылықтың лауазымды адамдарының алғаш тағайындалуына байланысты олармен бірге шығатын олардың отбасы мүшелерін қоса алғанда (жұбайы, зайыбы және олардың кәмелетке толмаған көп дегенде үш баласын не 18 жасқа толғанға дейін мүгедек болған, 18 жастан асқан балалары), оларға мынадай біржолғы өтемақылар төленеді:
а) жол жүру құжаттарын көрсеткен кезде:
Бас хатшы мен оның отбасы мүшелері әуе көлігімен жүргенде бизнес-класс тарифі бойынша, теміржол көлігімен жүргенде купедегі немесе бизнес-класты билет құны мөлшерінде;
Бас хатшының орынбасарлары мен олардың отбасы мүшелері әуе көлігімен жүргенде бизнес-класс тарифі бойынша, теміржол көлігімен жүргенде купедегі немесе бизнес-класты билет құны мөлшерінде;
Хатшылықтың өзге лауазымды адамдары мен олардың отбасы мүшелері әуе көлігімен жүргенде экономикалық класс тарифі бойынша, теміржол көлігімен - плацкартқа немесе екінші класты билет құны мөлшерінде әуе және теміржол көлігімен жол жүру шығыстары;
б) осы Ереженің 4-тармағының а) - г) тармақшаларында көрсетілген көлік түрлерімен жүргенде әуежай, сақтандыру және өтемақы алымдарын төлеу шығыстары;
в) қызметкерге және оның отбасы мүшелеріне әуе көлігімен (немесе әуе көлігімен алып жүру құны шегінде өзге көлікпен) 80 килограммға дейін, бірақ жалпы көлемі 240 килограмнан аспайтын багажды алып жүруге шығыстар;
г) отбасы мүшелері (жұбайы, зайыбы және кәмелетке толмаған көп дегенде үш баласы не 18 жасқа толғанға дейін мүгедек болған, 18 жастан асқан баласы) лауазымды адамнан бөлек жол жүрген жағдайда: әуе көлігімен жүргенде экономикалық класс тарифі бойынша, теміржол көлігімен жүргенде плацкартқа немесе екінші класты билет құны мөлшерінде шығыстарға өтемақы төленеді;
д) Хатшылықтың лауазымды адамдарына екі лауазымдық айлықақы мөлшерінде көтерме жәрдемақы төленеді. Алдыңғы келісімшарт мерзімі аяқталғаннан кейін лауазымы жоғарылап немесе төмендеп, лауазымды адамның келісімшарты ұзартылған жағдайда көтерме жәрдемақы төленбейді.
5. Хатшылықтың лауазымды адамдарына босандыруды қоса алғанда, медициналық қызмет көрсету (жоспарлы операцияларды, тіс протездеуді және көзілдірік пен контактілі линзалар жасауды және (немесе) сатып алуды қоспағанда) және (немесе) оны және Хатшылықтың болу елінде онымен бірге жүрген, осы Ереженің 4-тармағында санамаланған отбасы мүшелерін медициналық сақтандыру бойынша жылына жалпы сомасы 1200 АҚШ долларынан аспайтын шығыстар тиісті құжаттарды көрсеткен кезде өтеледі.

4. Должностным лицам Секретариата, включая членов их семей (супруг, супруга и не более трех их несовершеннолетних детей либо детей старше 18 лет, ставших инвалидами до достижения ими возраста 18 лет), выезжающих вместе с ними в связи с первоначальным назначением, выплачиваются следующие единовременные компенсации:
а) расходы на проезд воздушным и железнодорожным транспортом при предъявлении проездных документов для:
Генерального секретаря и членов его семьи при следовании воздушным транспортом - по тарифу бизнес-класса, железнодорожным транспортом - в размере стоимости билета в купе или бизнес-класса;
заместителей Генерального секретаря и членов их семей при следовании воздушным транспортом - по тарифу бизнес-класса, железнодорожным транспортом - в размере стоимости билета в купе или бизнес-класса;
иных должностных лиц Секретариата и членов их семей при следовании воздушным транспортом - по тарифу экономического класса, железнодорожным транспортом - в размере стоимости билета на плацкарт или второго класса;
б) расходы на уплату аэропортовых, страховых и компенсационных сборов при следовании видами транспорта, указанными в подпунктах а) и г) пункта 4 настоящего Положения;
в) расходы на провоз до 80 килограммов багажа на сотрудника и членов его семьи, но общим объемом не более 240 килограммов воздушным транспортном (или иным транспортом в пределах стоимости провоза воздушным транспортом);
г) в случае следования членов семьи (супруг, супруга и не более трех несовершеннолетних детей либо детей старше 18 лет, ставших инвалидами до достижения ими возраста 18 лет) отдельно от должностного лица выплачивается компенсация расходов при следовании: воздушным транспортом - по тарифу экономического класса, железнодорожным транспортом - в размере стоимости билета на плацкарт или второго класса;
д) должностным лицам Секретариата выплачивается подъемное пособие в размере двух должностных окладов. В случае продления контракта должностного лица при повышении или понижении должности после окончания срока предыдущего контракта подъемное пособие не выплачивается.
5. Должностным лицам Секретариата возмещаются расходы по медицинскому обслуживанию, включая родовспоможение (за исключением плановых операций, зубного протезирования и изготовления и (или) приобретения очков и контактных линз), и (или) медицинскому страхованию его и находящихся вместе с ним в стране пребывания Секретариата членов семьи, перечисленных в пункте 4 настоящего Положения, в общей сумме, не превышающей 1200 долларов США в год, по предъявлению соответствующих документов.

6. Хатшылықтың лауазымды адамдарына жоғарыда аталған кепілдіктер мен өтемақылардан басқа қандай да бір қосымша ақшалай қамтылым беру көзделмейді.
7. Қытай Халық Республикасының Сыртқы істер министрлігі осы Ереженің депозитарийі болып табылады.
Осы Ереже қатысушы мемлекеттердің оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламаны депозитарий дипломатиялық арналар арқылы алған күннен бастап күшіне енеді.
Депозитарий қатысушы мемлекеттер мен Хатшылықты осы Ереженің күшіне енетін күні туралы хабардар етеді.
Барлық қатысушы мемлекеттер қол қойғаннан кейін Ереженің төлнұсқа данасы депозитарийге сақтауға тапсырылады. Депозитарий осы Ереженің расталған көшірмелерін қатысушы мемлекеттерге және Хатшылыққа жібереді.
8. Осы Ережеге қатысушы мемлекеттердің келісімі бойынша осы Ереженің 7-тармағында көзделген тәртіппен күшіне енетін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілуі мүмкін.
9. 1 және 2-қосымшалар осы Ереженің ажырамас бөлігі болып табылады.
10. Осы Ереже "Орталық Азия - Қытай" форматы Хатшылығының бюджетін қалыптастыру және атқару тәртібі туралы келісімнің қолданысы тоқтатылған күннен бастап өз қолданысын тоқтатады.
Ереже қытай және орыс тілдерінде бір төлнұсқа данада жасалды әрі екі мәтіннің де күші бірдей.
Қытай Халық Республикасы үшін Қазақстан Республикасы үшін
Қырғыз Республикасы үшін Тәжікстан Республикасы үшін
Өзбекстан Республикасы үшін
"Орталық Азия - Қытай"
форматы хатшылығының
лауазымды адамдарының
ақшалай қамтылымы,
кепілдіктері және өтемақылары
туралы ережеге
1-ҚОСЫМША
Хатшылықтың лауазымды адамдарының штаттық орналасуы және олардың ай сайынғы ақшалай қамтылымының (лауазымдық айлықақыларының) мөлшерлері

6. Предоставление какого-либо дополнительного денежного содержания, кроме вышеупомянутых гарантий и компенсаций, должностным лицам Секретариата не предусматривается.
7. Депозитарием настоящего Положения является Министерство иностранных дел Китайской Народной Республики.
Настоящее Положение вступает в силу с даты получения по дипломатическим каналам депозитарием последнего письменного уведомления государств-участников о выполнении ими внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Депозитарий уведомляет государства-участники и Секретариат о дате вступления в силу настоящего Положения.
После подписания всеми государствами-участниками подлинный экземпляр Положения сдается на хранение депозитарию. Депозитарий направляет в государства-участники и Секретариат заверенные копии настоящего Положения.
8. В настоящее Положение по согласию государств-участников могут быть внесены изменения и (или) дополнения, вступающие в силу в порядке, предусмотренном пунктом 7 настоящего Положения.
9. Приложения 1 и 2 являются неотъемлемой частью настоящего Положения.
10. Настоящее Положение прекращает свое действие с даты прекращения действия Соглашения о порядке формирования и исполнения бюджета Секретариата формата "Центральная Азия - Китай".
Положение подписано в одном подлинном экземпляре на китайском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Китайскую Народную Республику
За Республику Казахстан
За Кыргызскую Республику
За Республику Таджикистан
За Республику Узбекистан
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Положению о денежном
содержании, гарантиях и
компенсациях должностных
лиц Секретариата Формата
"Центральная Азия - Китай"
Штатная расстановка
и размеры ежемесячного денежного содержания (должностных окладов) должностных лиц Секретариата

1. Бас хатшының лауазымдық айлықақысы - 8470 АҚШ доллары, әрбір үш жыл сайын бағаланады және қайта қаралады.
2. Хатшылықтың басқа лауазымды адамдарының лауазымдық айлықақысы 1-кестеге сәйкес белгіленеді және әрбір үш жыл сайын бағаланады және қайта қаралады.
3. Хатшылықтың штаттық лауазымды адамдарының жалпы саны - 16 адам. Қытай тарапы жарналардың 60 %-ын, Орталық Азия тарапы (Орталық Азияның 4 мемлекеті) 40 %-ын өзіне алуға міндеттенеді, тиісінше Қытай тарапына 10 штаттық квота, ал Орталық Азия тарапына 6 штаттық квота беріледі. Орталық Азия мемлекеттерінен түскен ұсыныстарды ескере отырып, Қытай тарапы өзінің екі штаттық квотасын пайдалану құқығын өз еркімен Орталық Азия тарапына беруге әзір екенін білдірді, нәтижесінде Қытай тарапынан 8 адам, Орталық Азия тарапынан 8 адам (Орталық Азия мемлекеттерінің әрқайсысы 2 адамнан) болады.
1-кесте
Лауазымы
Саны
Бас хатшының лауазымдық айлықақысына пайыздық қатынасы
Бас хатшы
1

1. Должностной оклад Генерального секретаря - 8470 долларов США, каждые три года оценивается и пересматривается.
2. Должностные оклады остальных должностных лиц Секретариата устанавливаются в соответствии с таблицей 1 и каждые три года оцениваются и пересматриваются.
3. Общее количество штатных должностных лиц Секретариата — 16 человек. Китайская сторона обязуется взять на себя 60 % взносов, сторона Центральной Азии (4 государства Центральной Азии) - 40 %, соответственно китайской стороне предоставляется 10 штатных квот, а стороне Центральной Азии - 6. С учетом поступивших предложений государств Центральной Азии китайская сторона выразила готовность на добровольной основе уступить стороне Центральной Азии право на использование двух своих штатных квот, в итоге получается, что с китайской стороны 8 человек, со стороны Центральной Азии - 8 (каждое из государств Центральной Азии по 2 человека).
Таблица 1
Должность Количество Процентное соотношение к должностному окладу Генерального секретаря
Генеральный секретарь
1

100%
Бас хатшының бірінші орынбасары және орынбасарлары
4
90%
1 -ші санаттағы сарапшы
4
80%
2-ші санаттағы сарапшы
5
70%
3-ші санаттағы сарапшы
2
65%
"Орталық Азия - Қытай"
форматы хатшылығының
лауазымды адамдарының
ақшалай қамтылымы,
кепілдіктері және өтемақылары
туралы ережеге
2-ҚОСЫМША
Хатшылықтың лауазымды адамдарының тұрғын үй-жай жалдау (жалға алу) бойынша шығыстарына ай сайын өтемақының мөлшерлері және оны төлеу тәртібі
1. Бас хатшы үшін тұрғын үй-жайды жалдау (жалға алу) бойынша шығыстарға ай сайынғы өтемақы болу еліндегі тұрғын үй-жайларды жалға алудың ағымдағы бағалары ескеріліп, 2200 долларға дейінгі мөлшерде белгіленеді және әрбір үш жыл сайын бағаланады және қайта қаралады.
2. Хатшылықтың басқа лауазымды адамдары үшін тұрғын үй-жайды жалдау (жалға алу) бойынша шығыстарға ай сайынғы өтемақы 2-кестеге сәйкес белгіленеді және әрбір үш жыл сайын бағаланады және қайта қаралады.
3. Тұрғын үй-жайды жалдау (жалға алу) бойынша шығыстар, байланыс қызметтерін, Интернетті, спутниктік және кабельдік телевизияны пайдалануды және осыған ұқсас шығыстарды қоспағанда, тиісті түрде ресімделген растауларды көрсеткен кезде өтеледі.
2-кесте
Лауазымы
Бас хатшының тұрғын үйді жалға алуына пайыздық қатынасы
Бас хатшы
100%
Бас хатшының бірінші орынбасары және орынбасарлары
90%
1-ші санаттағы сарапшы
80%
2-ші санаттағы сарапшы
70%
3-ші санаттағы сарапшы
65 %

100%
Первый заместитель и заместители Генерального секретаря
4
90%
*
Эксперт 1-й категории
4
80 %
Эксперт 2-й категории
5
70 %
Эксперт 3-й категории
2
65%
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Положению о денежном
содержании, гарантиях и
компенсациях должностных
лиц Секретариата Формата
"Центральная Азия - Китай"
Размеры и порядок
выплаты ежемесячной компенсации расходов по найму (аренде) жилого помещения должностных лиц Секретариата
1. Ежемесячная компенсация расходов по найму (аренде) жилого помещения для Генерального секретаря устанавливается в размере до 2200 долларов США с учетом текущих расценок на аренду жилых помещений в стране пребывания и каждые три года оценивается и пересматривается.
2. Ежемесячная компенсация расходов по найму (аренда) жилого помещения для остальных должностных лиц Секретариата устанавливается в соответствии с таблицей 2 и каждые три года оценивается и пересматривается.
3. Расходы по найму (аренде) жилого помещения компенсируются при предъявлении надлежащим образом оформленных подтверждений, за исключением услуг связи, пользования Интернетом, спутниковым и кабельным телевидением и подобных расходов.
Таблица 2
Должность Процентное соотношение к аренде жилья Генерального секретаря
Генеральный секретарь
100%
Первый заместитель и заместители Генерального секретаря
90%
Эксперт 1-й категории
80%
Эксперт 2-й категории
70%
Эксперт 3-й категории
65%