Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 19 мамырдағы № 880 Жарлығы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар (бұдан әрі – өзгерістер мен толықтырулар) бекітілсін.
2. Осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы Жарлықтан туындайтын шараларды қабылдасын.
4. Осы Жарлық 2028 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 2-тармағының төртінші, бесінші, алтыншы, оныншы және қырық бірінші абзацтарын және 3-тармағының он алтыншы абзацын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 19 мамырдағы
№ 880 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. "Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесінде:
10-тармақ 5) тармақшасындағы "нәтижелерін ұсыну мерзімдерін қамтиды." деген сөздер "нәтижелерін;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұнындағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасының Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 46-бабына сәйкес мақсаттарға қол жеткізу жөніндегі операциялық бағалаудың қорытындыларын бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға және жергілікті атқарушы органға ұсыну мерзімдерін қамтиды.".
2. "Республикалық бюджет жобасына оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 9 желтоқсандағы № 388 Жарлығында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Республикалық бюджеттің жобасына, нақтыланған республикалық бюджеттің жобасына оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидаларын бекіту туралы";
"Республикалық және облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің жобаларына, нақтыланған республикалық және облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің жобаларына олардың шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан и признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 19 мая 2025 года № 880
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу некоторые указы Президента Республики Казахстан согласно приложению к настоящему Указу.
3. Высшей аудиторской палате Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принять меры, вытекающие из настоящего Указа.
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания, за исключением абзацев четвертого, пятого, шестого, десятого и сорок первого пункта 2 и абзаца шестнадцатого пункта 3 изменений и дополнений, которые вводятся в действие с 1 января 2028 года.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 19 мая 2025 года № 880
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан
1. В Указе Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 "О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы":
в Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденной вышеназванным Указом:
пункт 10 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) итогов операционной оценки по достижению целей, представляемых Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и местный исполнительный орган в соответствии со статьей 46 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.".
2. В Указе Президента Республики Казахстан от 9 декабря 2016 года № 388 "Об утверждении Правил проведения предварительной оценки проекта республиканского бюджета по основным направлениям его расходов и внесении изменений и дополнения в некоторые указы Президента Республики Казахстан":
заголовок изложить в следующих редакциях:
"Об утверждении Правил проведения предварительной оценки проекта республиканского бюджета, проекта уточненного республиканского бюджета по основным направлениям его расходов";
"Об утверждении Правил проведения предварительной оценки проектов республиканского и областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы, проектов уточненных республиканского и областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы по основным направлениям их расходов";
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 1-тармағына және 27-1-бабының 1-тармағына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) Республикалық бюджеттің жобасына, нақтыланған республикалық бюджеттің жобасына оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидалары;
2) Облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің жобаларына, нақтыланған облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің жобаларына олардың шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидалары бекітілсін.";
Жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Республикалық бюджет жобасына оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Республикалық бюджеттің жобасына, нақтыланған республикалық бюджеттің жобасына оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидалары.";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Республикалық бюджеттің жобасына, нақтыланған республикалық бюджеттің жобасына оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалауды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) республикалық бюджеттің жобасын, нақтыланған республикалық бюджеттің жобасын оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау (бұдан әрі – бюджет жобасын бағалау) жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Бюджет жобасын бағалау жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджеттің жобасы, нақтыланған республикалық бюджеттің жобасы (бұдан әрі – бюджет жобасы) көрсеткіштерінің негізділігіне, бюджет жобасын әзірлеу үшін нормативтік құқықтық және әдістемелік базаның бар-жоғы мен жеткілікті болуына талдау жүргізуді, сондай-ақ Жоғары аудиторлық палата әзірлеген ұсынымдары бар бюджет жобасын бағалау нәтижелерін (бұдан әрі – бағалау бойынша қорытынды) жасауды және оны Қазақстан Республикасының Үкіметіне және Қазақстан Республикасының Парламентіне ұсынуды көздейді.";
5-тармақ мынандай редакцияда жазылсын:
"5. Шығыстардың негізгі бағыттары, мемлекеттік басқару функцияларын орындау бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қызметін қамтамасыз етуге бағытталған, тұрақты сипатқа ие шығыстарды қоспағанда, Бюджет кодексінің 30-бабының 1-тармағында айқындалған шығыстар болып табылады.";
7-тармақта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік сұранымдары;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің есептілігі (республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есептер, республикалық бюджеттің дебиторлық және кредиторлық берешегі туралы есептер, бюджеттік мониторингтеу нәтижелері бойынша республикалық (жергілікті) бюджеттің атқарылуы туралы талдамалық есеп, бөлінген нысаналы трансферттерді пайдаланудың есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есеп және басқалар);";

"В соответствии с пунктом 1 статьи 27 и пунктом 1 статьи 27-1 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" ПОСТАНОВЛЯЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила проведения предварительной оценки проекта республиканского бюджета, проекта уточненного республиканского бюджета по основным направлениям его расходов;
2) Правила проведения предварительной оценки проектов областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы, проектов уточненных областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы по основным направлениям их расходов.";
в Правилах проведения предварительной оценки проекта республиканского бюджета по основным направлениям его расходов, утвержденных вышеназванным Указом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила проведения предварительной оценки проекта республиканского бюджета, проекта уточненного республиканского бюджета по основным направлениям его расходов";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила проведения предварительной оценки проекта республиканского бюджета, проекта уточненного республиканского бюджета по основным направлениям его расходов (далее – Правила) разработаны в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" и определяют порядок проведения Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) предварительной оценки проекта республиканского бюджета, проекта уточненного республиканского бюджета по основным направлениям его расходов (далее – оценка проекта бюджета).
2. Оценка проекта бюджета предусматривает проведение анализа обоснованности показателей проекта республиканского бюджета, проекта уточненного республиканского бюджета на плановый период (далее – проект бюджета), наличия и достаточности нормативной правовой и методической базы для разработки проекта бюджета, а также составление и представление результатов оценки проекта бюджета с выработанными Высшей аудиторской палатой рекомендациями (далее – заключение по оценке) в Правительство Республики Казахстан и Парламент Республики Казахстан.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Основными направлениями расходов являются расходы, определенные пунктом 1 статьи 30 Бюджетного кодекса, за исключением расходов, направленных на обеспечение деятельности администраторов бюджетных программ по выполнению функций государственного управления, имеющих постоянный характер.";
в пункте 7:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) бюджетные запросы администраторов бюджетных программ;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) отчетность Министерства финансов Республики Казахстан (отчеты об исполнении республиканского бюджета, отчеты о дебиторской и кредиторской задолженности республиканского бюджета, аналитический отчет об исполнении республиканского (местного) бюджета по результатам бюджетного мониторинга, отчет о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых трансфертов и другие);";

мынадай мазмұндағы 13-1), 13-2) және 13-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"13-1) мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыру мониторингі бойынша есептілік;
13-2) жүргізілген жағдайда шығыстарға шолу;
13-3) бюджеттік тәуекелдер туралы талдамалық есеп;";
9-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бюджет жүйесі қағидаттарының (негізділік, нәтижелілік және тиімділік) сақталуын қамтамасыз ету болып табылады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Мемлекеттік жоспарлау ақпараттық жүйесінің интеграциясы арқылы бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің жоспарланған шығыстары бойынша бюджеттік сұранымдарына және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындыларына Жоғары аудиторлық палатаның қол жеткізуін қамтамасыз етеді.";
18-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік сұранымға түсіндірме жазбасының көшірмесін;";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган әзірленген бюджет жобасын ағымдағы қаржы жылының 1 тамызынан кешіктірмей Жоғары аудиторлық палатаға ұсынады.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Республикалық бюджеттің жобасын алдын ала бағалаудың нәтижелері Қазақстан Республикасының Үкіметіне және Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне Қазақстан Республикасының Үкіметі республикалық бюджеттің жобасын Жоғары аудиторлық палатаға енгізген күннен бастап күнтізбелік жиырма күн ішінде ұсынылады.";
мынадай мазмұндағы 24 және 25-тармақтармен толықтырылсын:
"24. Нақтыланған республикалық бюджеттің жобасын алдын ала бағалаудың нәтижелері Қазақстан Республикасының Үкіметіне және Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне Қазақстан Республикасының Үкіметі Республикалық бюджеттің жобасын Жоғары аудиторлық палатаға енгізген күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде ұсынылады.
25. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган тиісті жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджет туралы заң бекітілгеннен (нақтыланғаннан) кейін отыз жұмыс күні ішінде республикалық бюджеттің жобасын бағалау туралы қорытындыда көрсетілген ұсынымдарды орындау бойынша қабылданған шаралар туралы ақпаратты Жоғары аудиторлық палатаға жолдайды.";
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін осы өзгерістер мен толықтыруларға қосымшаға сәйкес Облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің жобаларына, нақтыланған облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің жобаларына олардың шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидаларымен толықтырылсын.

дополнить подпунктами 13-1), 13-2) и 13-3) следующего содержания:
"13-1) отчетность по мониторингу реализации государственных инвестиционных проектов;
13-2) обзор расходов в случае его проведения;
13-3) аналитический отчет о бюджетных рисках;";
подпункт 2) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"2) соблюдения принципов бюджетной системы (обоснованности, результативности и эффективности).";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию посредством интеграции Информационной системы государственного планирования обеспечивает доступ Высшей аудиторской палате к бюджетным запросам по планируемым администраторами бюджетных программ расходам и заключениям центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию.";
подпункт 1) пункта 18 изложить в следующей редакции:
"1) копию пояснительной записки администраторов бюджетных программ к бюджетному запросу;";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию представляет разработанный проект бюджета в Высшую аудиторскую палату не позднее 1 августа текущего финансового года.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Результаты предварительной оценки проекта республиканского бюджета представляются в Правительство Республики Казахстан и Мажилис Парламента Республики Казахстан в течение двадцати календарных дней со дня внесения проекта республиканского бюджета Правительством Республики Казахстан в Высшую аудиторскую палату.";
дополнить пунктами 24 и 25 следующего содержания:
"24. Результаты предварительной оценки проекта уточненного республиканского бюджета представляются в Правительство Республики Казахстан и Мажилис Парламента Республики Казахстан в течение пятнадцати календарных дней со дня внесения проекта республиканского бюджета Правительством Республики Казахстан в Высшую аудиторскую палату.
25. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию направляет в Высшую аудиторскую палату информацию о принятых мерах по исполнению рекомендаций, отраженных в заключении по оценке проекта республиканского бюджета, в течение тридцати рабочих дней после утверждения (уточнения) закона о республиканском бюджете на соответствующий плановый период.";
дополнить Правилами проведения предварительной оценки проектов областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы, проектов уточненных областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы по основным направлениям их расходов, согласно приложению к настоящим изменениям и дополнениям, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан.

3. "Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 26 қарашадағы № 5 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы туралы ережеде:
13-тармақтың 1) тармақшасының бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бюджет қаражатын, оның ішінде заңды тұлғаларға берілетін трансферттерді, кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекеттің және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, сондай-ақ мемлекеттің кепілгерлігімен тартылатын қарыздарды пайдалану мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы және мемлекеттік аудит туралы заңнамасына сәйкес жүргізілетін аудит нәтижелерін бақылауды жүзеге асыру;";
14-тармақта:
1) тармақшаның сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"заңды тұлғаларға берілетін трансферттерді, байланысты гранттарды, бюджеттік инвестицияларды, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекеттің кепілгерлігімен тартылатын қарыздарды және мемлекеттің активтерін пайдаланудың;";
2) тармақшаның жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"республикалық бюджет қаражатын, оның ішінде заңды тұлғаларға берілетін трансферттерді, нысаналы трансферттер мен кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекеттің кепілгерлігімен тартылатын қарыздарды, мемлекеттің кепілгерліктері мен активтерін пайдалануға, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің орындалуын қаржыландыруға;".
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) республикалық бюджеттің шоғырландырылған қаржылық есептілігіне аудит, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды қоспағанда, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептілігіне аудитті жүзеге асыру;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес бюджеттен тыс қорларға аудитті жүзеге асыру;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) "Республикалық бюджеттің жобасына, нақтыланған республикалық бюджеттің жобасына оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидаларын әзірлеу";
"5) Облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің жобаларына, нақтыланған облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің жобаларына олардың шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидаларын әзірлеу";
6) тармақша жиырма екінші абзацындағы "бірлесіп әзірлеу және бекіту" деген сөздер "бірлесіп" деген сөзбен ауыстырылып, мынандай мазмұндағы жиырма үшінші абзацпен толықтырылсын:
"тексеру комиссияларының төрағасы және мүшелері лауазымдарына кандидаттарды іріктеу қағидалары мен бағалау өлшемшарттарын әзірлеу және бекіту;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) республикалық бюджеттің жобасын, нақтыланған республикалық бюджеттің жобасын оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалауды жүзеге асыру;";
28) және 29) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 30) тармақшамен толықтырылсын:

3. В Указе Президента Республики Казахстан от 26 ноября 2022 года № 5 "О некоторых вопросах Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан":
в Положении о Высшей аудиторской палате Республики Казахстан, утвержденном вышеназванном Указом:
абзац пятый подпункта 1) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"осуществлять контроль результатов аудита, проводимого в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности и о государственном аудите, по вопросам использования бюджетных средств, в том числе трансфертов юридическим лицам, кредитов, связанных грантов, активов государства и субъектов квазигосударственного сектора, государственных и гарантированных государством займов, а также займов, привлекаемых под поручительство государства;";
в пункте 14:
абзац восьмой подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"использования трансфертов юридическим лицам, связанных грантов, бюджетных инвестиций, государственных и гарантированных государством займов, займов, привлекаемых под поручительство государства и активов государства;";
абзац седьмой подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"использования средств республиканского бюджета, в том числе трансфертов юридическим лицам, целевых трансфертов и кредитов, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, займов, привлекаемых под поручительство государства, поручительств и активов государства, а также финансирования исполнения государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) осуществление аудита консолидированной финансовой отчетности республиканского бюджета, аудита финансовой отчетности администраторов бюджетных программ и государственных учреждений, за исключением Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) осуществление аудита внебюджетных фондов в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан;";
подпункт 5) изложить в следующих редакциях:
"5) разработка Правил проведения предварительной оценки проекта республиканского бюджета, проекта уточненного республиканского бюджета по основным направлениям его расходов;";
"5) разработка Правил проведения предварительной оценки проектов областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы, проектов уточненных областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы по основным направлениям их расходов;";
подпункт 6) дополнить абзацем двадцать третьим следующего содержания:
"правил отбора и критериев оценки кандидатов на должности председателя и членов ревизионных комиссий;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) осуществление предварительной оценки проекта республиканского бюджета, проекта уточненного республиканского бюджета по основным направлениям его расходов;";
подпункты 28) и 29) исключить;
дополнить подпунктом 30) следующего содержания:

"30) тексеру комиссияларының мүшелерін қызметке тағайындауға және оларды лауазымдарынан босатуға келісім береді.".
Қазақстан Республикасы
Президентінің кейбір
жарлықтарына енгізілетін
өзгерістер мен толықтыруларға
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2016 жылғы 9 желтоқсандағы
№ 388 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің жобаларына, нақтыланған облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің жобаларына олардың шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалауды жүргізу ҚАҒИДАЛАРЫ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің жобаларына, нақтыланған облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің жобаларына олардың шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалауды жүргізу қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрлендi және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясының (бұдан әрі – тексеру комиссиясы) облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің жобасын, нақтыланған облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің жобасын олардың шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалауды (бұдан әрі – бюджет жобасын бағалау) жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Бюджет жобасын бағалау жоспарлы кезеңге арналған облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің жобасы, нақтыланған облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің жобасы (бұдан әрі – бюджет жобасы) көрсеткіштерінің негізділігіне, бюджет жобасын әзірлеу үшін нормативтік құқықтық және әдістемелік базаның бар-жоғы мен жеткілікті болуына талдау жүргізуді, сондай-ақ тексеру комиссиясы әзірлеген ұсынымдары бар бюджет жобасын бағалау нәтижелерін (бұдан әрі – бағалау бойынша қорытынды) жасауды және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына және тиісті мәслихатқа ұсынуды көздейді.
3. Бюджет жобасын бағалауды жүргізу кезінде тексеру комиссиясы Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Бюджет кодексін (бұдан әрі – Бюджет кодексі), "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Қағидаларды басшылыққа алады.
4. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар, жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, квазимемлекеттік сектор субъектілері және мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылаудың басқа да объектілері бюджет жобасын бағалау объектілері болып табылады.

"30) согласование назначения на должности членов ревизионных комиссий и освобождения их от должностей.".
ПРИЛОЖЕНИЕ
к изменениям и дополнениям,
которые вносятся в некоторые
указы Президента
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 9 декабря 2016 года № 388
Правила проведения предварительной оценки проектов областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы, проектов уточненных областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы по основным направлениям их расходов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения предварительной оценки проектов областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы, проектов уточненных областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы по основным направлениям их расходов (далее – Правила) разработаны в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" и определяют порядок проведения ревизионной комиссией области, города республиканского значения, столицы (далее – ревизионная комиссия) предварительной оценки проекта областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы, проекта уточненного областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы по основным направлениям его расходов (далее – оценка проекта бюджета).
2. Оценка проекта бюджета предусматривает проведение анализа обоснованности показателей проекта областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы, проекта уточненного областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы на плановый период (далее – проект бюджета), наличия и достаточности нормативной правовой и методической базы для разработки проекта бюджета, а также составление и представление результатов оценки проекта бюджета с выработанными ревизионной комиссией рекомендациями (далее – заключение по оценке) в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы и соответствующий маслихат.
3. При проведении оценки проекта бюджета ревизионная комиссия руководствуется Конституцией Республики Казахстан, Бюджетным кодексом Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс), Законом Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле", иными нормативными правовыми актами, а также настоящими Правилами.
4. Объектами оценки проекта бюджета являются местные уполномоченные органы по государственному планированию, администраторы местных бюджетных программ, субъекты квазигосударственного сектора и другие объекты государственного аудита и финансового контроля.

5. Бюджет кодексінің 31-бабының 1-тармағында және 32-баптарының 1-тармағында айқындалған шығыстар, мемлекеттік басқару функцияларын орындау бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қызметін қамтамасыз етуге бағытталған, тұрақты сипатқа ие шығыстарды қоспағанда, шығыстардың негізгі бағыттары болып табылады.
6. Бюджет жобасына бағалау жүргізу үшін бюджеттік бағдарламаларды іріктеуді тексеру комиссиясының өткен қаржы жылдарындағы жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есебінде, Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іске асырылуын бағалау және бюджет қаражатын басқарудың тиімділігін бағалау нәтижелерінде қамтылған ақпаратты ескере отырып, тексеру комиссиясы жыл сайын жүзеге асырады.
7. Төмендегілермен шектелмей, бюджет жобасын бағалауды жүргізу кезінде негізгі көздер (бұдан әрі - бағалау материалдары):
1) нормативтік құқықтық актілер;
2) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелері;
3) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың орта мерзімді кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму болжамы;
4) жергілікті атқарушы органның жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есептері;
5) Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іске асырылуын бағалау нәтижелері туралы қорытынды;
6) бюджет қаражатын басқару тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды;
7) Қазақстан Республикасы бойынша статистикалық деректер;
8) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік сұрау салулары;
9) тиісті бюджет комиссиясының шешімдері;
10) бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының жеткізілген лимиттері, жаңа бастамаларға арналған лимиттер;
11) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шығыстары бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның қорытындысы;
12) облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту жоспарларының жобаларын (республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту жоспарларына өзгерістер мен толықтыруларды) және бюджеттік бағдарламалардың жобаларын қарау нәтижелері бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның қорытындысы;
13) жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есептер, жергілікті бюджеттің дебиторлық және кредиторлық берешегі туралы есептер, бюджеттік мониторинг нәтижелері бойынша жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы талдамалық есеп, бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есеп және басқалар;
14) тексеру комиссиясы жергілікті атқарушы органның есепті қаржы жылындағы жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есебіне берген тұжырымдар мен ұсынымдар;

5. Основными направлениями расходов являются расходы, определенные пунктом 1 статьи 31 и пунктом 1 статьи 32 Бюджетного кодекса, за исключением расходов, направленных на обеспечение деятельности администраторов бюджетных программ по выполнению функций государственного управления, имеющих постоянный характер.
6. Отбор бюджетных программ для проведения оценки проекта бюджета осуществляется ежегодно ревизионной комиссией с учетом информации, содержащейся в отчете ревизионной комиссии об исполнении местного бюджета за предыдущие финансовые годы, результатах оценки реализации документов Системы государственного планирования и оценки эффективности управления бюджетными средствами.
7. Основными источниками при проведении оценки проекта бюджета, не ограничиваясь нижеследующим, являются (далее – материалы оценки):
1) нормативные правовые акты;
2) результаты государственного аудита и финансового контроля;
3) прогноз социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы на среднесрочный период;
4) отчеты местного исполнительного органа об исполнении местного бюджета;
5) заключение о результатах оценки реализации документов Системы государственного планирования;
6) заключение о результатах оценки эффективности управления бюджетными средствами;
7) статистические данные по Республике Казахстан;
8) бюджетные запросы администраторов бюджетных программ;
9) решения соответствующей бюджетной комиссии;
10) доведенные лимиты расходов администраторов бюджетных программ, лимиты на новые инициативы;
11) заключения местного уполномоченного органа по государственному планированию по расходам администраторов бюджетных программ;
12) заключения местного уполномоченного органа по государственному планированию по результатам рассмотрения проектов планов развития области, города республиканского значения, столицы (изменений и дополнений в планы развития области, города республиканского значения, столицы) и проектов бюджетных программ;
13) отчеты об исполнении местного бюджета, отчеты о дебиторской и кредиторской задолженности местного бюджета, аналитический отчет об исполнении местного бюджета по результатам бюджетного мониторинга, отчет о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых трансфертов, и другие;
14) выводы и рекомендации, данные ревизионной комиссией к отчету местного исполнительного органа об исполнении местного бюджета за отчетный финансовый год;

15) мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыру мониторингі бойынша есептілік;
16) шығыстар жүргізілген жағдайда оған шолу;
17) тәуелсіз сарапшылардың қорытындылары;
18) стандарттар, ережелер, әдістемелік ұсынымдар және құқық белгілейтін құжаттар (жарғылар, тіркеу туралы куәліктер);
19) халыққа сауалнама жүргізу нәтижелері, бұқаралық ақпарат құралдары мен үкіметтік емес ұйымдардың материалдары болып табылады.
2-тарау. Бюджет жобасын бағалаудың мақсаты, негізгі міндеттері және өлшемшарттары
8. Бюджет жобасын бағалаудың мақсаты бюджет жобасының анықтығын және бюджет жобасының бюджет заңнамасының ережелеріне, жергілікті атқарушы органның өткен қаржы жылдарындағы жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есебіне тексеру комиссиясы берген тұжырымдар мен ұсынымдарға сәйкестігін айқындау болып табылады.
9. Бюджет жобасына бағалау жүргізу кезіндегі негізгі міндеттер:
1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына және тиісті мәслихатқа бағалау бойынша негізделген және дәйекті қорытындыны уақтылы ұсынуды;
2) бюджеттік жүйе қағидаттарының (негізділік, нәтижелілік және тиімділік) сақталуын қамтамасыз ету болып табылады.
10. Бюджет жобасын бағалау жоспарланатын шығыстардың облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарына; шығыстардың, соның ішінде жоғары тұрған бюджеттен жалпы сипаттағы трансферттер түрінде берілетін қаржыландыру көлемі ескеріле отырып қалыптастырылатын шығыстардың басым бағыттарына; Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын бағалау нәтижелеріне; жергілікті атқарушы органдардың есепті қаржы жылы облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің атқарылуы туралы есебіне тексеру комиссиялары берген тұжырымдар мен ұсынымдарға сәйкестігі тұрғысынан жүргізіледі.
11. Бюджет жобасын бағалаудың негізгі өлшемшарттары:
1) шығыстардың негізділігі (бюджет жобасының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігі, стратегиялық, экономикалық және бюджеттік жоспарлаудың өзара байланысын белгілеу, Қазақстан Республикасы Президенті жолдауларының ережелеріне, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларына және тексеру комиссиясының қаулыларына сәйкестігі);
2) шығыстардың анықтығы (жобаларды іске асыру және нәтижелерге қол жеткізу үшін қаражат көлемін айқындаудың дұрыстығын растайтын қажетті құжаттаманың болуы) болып табылады.
3-тарау. Бюджет жобасына бағалау жүргізу тәртібі
12. Тексеру комиссиясы әлеуметтік-экономикалық дамудың кешенді жоспарлары мен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарлары көрсеткіштерінің экономикалық және бюджеттік жоспарлау көрсеткіштерімен өзара байланысын, қол жеткізілген нәтижелердің Қазақстан Республикасы Президентінің жолдауларының ережелеріне және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігін қамтамасыз етуді:

15) отчетность по мониторингу реализации государственных инвестиционных проектов;
16) обзор расходов в случае его проведения;
17) заключения независимых экспертов;
18) стандарты, положения, методические рекомендации и правоустанавливающие документы (уставы, свидетельства о регистрации);
19) результаты опроса населения, материалы средств массовой информации и неправительственных организаций.
Глава 2. Цель, основные задачи и критерии оценки проекта бюджета
8. Целью оценки проекта бюджета является определение достоверности и соответствия проекта бюджета положениям бюджетного законодательства, выводам и рекомендациям, данным ревизионной комиссией к отчету местного исполнительного органа об исполнении местного бюджета за предыдущие финансовые годы.
9. Основной задачей при проведении оценки проекта бюджета является обеспечение:
1) своевременного представления в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы и соответствующий маслихат обоснованного и достоверного заключения по оценке;
2) соблюдения принципов бюджетной системы (обоснованности, результативности и эффективности).
10. Оценка проекта бюджета проводится на предмет соответствия планируемых расходов приоритетам социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы; приоритетным направлениям расходов, в том числе формируемых с учетом объемов финансирования, передаваемых из вышестоящего бюджета в виде трансфертов общего характера; результатам оценки документов Системы государственного планирования; выводам и рекомендациям, данным ревизионными комиссиями к отчету местных исполнительных органов об исполнении областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы за отчетный финансовый год.
11. Основными критериями оценки проекта бюджета являются:
1) обоснованность расходов (соответствие проекта бюджета законодательству Республики Казахстан, установление взаимосвязи стратегического, экономического и бюджетного планирования, соответствие положениям посланий Президента Республики Казахстан, документам Системы государственного планирования, а также поручениям Президента Республики Казахстан и постановлениям ревизионной комиссии);
2) достоверность расходов (наличие необходимой документации, подтверждающей правильность определения объемов средств для реализации проектов и достижения результатов).
Глава 3. Порядок проведения оценки проекта бюджета
12. Ревизионной комиссией оценивается обеспечение взаимосвязи показателей комплексных планов социально-экономического развития и планов развития области, города республиканского значения, столицы с показателями экономического и бюджетного планирования, соответствия достигнутых результатов положениям посланий Президента Республики Казахстан и документам Системы государственного планирования на основании:

1) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жүргізген мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелері;
2) мемлекеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың ақпараты бойынша жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есептер, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын бағалау негізінде бағалайды.
13. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің деректерді (ақпаратты) бюджет процесін ақпараттандыру объектілеріне толық және дұрыс енгізуін қамтамасыз етеді.
14. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган заңнамада белгіленген мерзімде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын тексеру комиссиясына бір мезгілде ұсына отырып, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне жібереді.
15. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бір мезгілде тексеру комиссиясына заңнамада белгіленген мерзімде:
1) бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне жіберген кезде шығыстар лимиттерін, жаңа бастамаларға арналған лимиттерді;
2) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің жоспарлы кезеңге арналған шығыстарын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет комиссиясының (бұдан әрі – бюджет комиссиясы) мүшелеріне жіберу кезінде оны бюджет комиссиясының қарауының жоспар-кестесін (бұдан әрі – кесте);
3) осы Қағидалардың 7-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген бағалау материалдарын ұсынады.
16. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган заңнамада белгіленген мерзімде осы Қағидалардың 7-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген бағалау материалдарын тексеру комиссиясына бір мезгілде жібере отырып, тиісті мемлекеттік органға ұсынады.
17. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бюджет комиссиясының отырыстарына тексеру комиссиясы өкілінің байқаушы ретінде (дауыс беру құқығынсыз) қатысуын және бюджет жобасын жоспарлау мәселелері жөніндегі бюджет комиссиясының барлық материалдарын бюджет комиссиясының мүшелеріне бір мезгілде жібере отырып, оларды заңнамада белгіленген мерзімде ұсынуды қамтамасыз етеді.
18. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бюджет комиссиясының отырысы өткізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде тексеру комиссиясына жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаралған бюджеттік бағдарламалары бойынша бюджет комиссиясының қорытындыларын, сондай-ақ бюджет комиссиясының шешімдеріне сәйкес келетін мынадай құжаттарды (бұдан әрі – құжаттар):

1) результатов государственного аудита и финансового контроля, проведенных органами государственного аудита и финансового контроля;
2) отчетов об исполнении местного бюджета, оценки планов развития области, города республиканского значения, столицы по информации местных уполномоченных органов по государственному планированию и исполнению бюджета.
13. Местный уполномоченный орган по государственному планированию обеспечивает полное и достоверное внесение данных (информации) администраторами бюджетных программ в объекты информатизации бюджетного процесса.
14. Местный уполномоченный орган по государственному планированию в установленный законодательством срок направляет администраторам бюджетных программ проект прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы с одновременным представлением его в ревизионную комиссию.
15. Местный уполномоченный орган по государственному планированию одновременно представляет в ревизионную комиссию в установленные законодательством сроки:
1) лимиты расходов, лимиты на новые инициативы при направлении их администраторам бюджетных программ;
2) план-график рассмотрения бюджетной комиссией области, города республиканского значения, столицы (далее – бюджетная комиссия) расходов администраторов бюджетных программ на плановый период (далее – график) при направлении его членам бюджетной комиссии;
3) материалы оценки, указанные в подпункте 5) пункта 7 настоящих Правил.
16. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета в установленный законодательством срок представляет материалы оценки, указанные в подпункте 6) пункта 7 настоящих Правил, в соответствующий государственный орган с одновременным направлением их в ревизионную комиссию.
17. Местный уполномоченный орган по государственному планированию обеспечивает участие на заседаниях бюджетной комиссии представителя ревизионной комиссии в качестве наблюдателя (без права голосования) и представление в установленный законодательством срок всех материалов бюджетной комиссии по вопросам планирования проекта бюджета с одновременным направлением их членам бюджетной комиссии.
18. Местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение трех рабочих дней после проведения заседания бюджетной комиссии направляет в ревизионную комиссию заключения бюджетной комиссии по рассмотренным бюджетным программам администраторов местных бюджетных программ, а также следующие документы, соответствующие решениям бюджетной комиссии (далее – документы):

1) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік сұрау салуға түсіндірме жазбасының көшірмесін;
2) жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ұсынатын тақырыптар бойынша ғылыми зерттеулердің мемлекеттік ғылыми және ғылыми-техникалық сараптамасы қорытындыларының көшірмелерін;
3) бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі бюджеттік кредит беру арқылы іске асыруға ұсынатын бюджеттік бағдарламалар бойынша бюджеттік кредит берудің орындылығы туралы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган қорытындысының көшірмесін;
4) Қазақстан Республикасы Президентінің және (немесе) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің аса маңызды және жедел іске асыруды талап ететін міндеттерді іске асыруға бағытталған тапсырмаларын жолдайды.
19. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган әзірленген бюджет жобасын тексеру комиссиясына ағымдағы қаржы жылының 15 қыркүйегінен кешіктірмей ұсынады.
20. Тексеру комиссиясы бюджет жобасына бағалау жүргізу кезінде бюджет жобасы шығыстарының жалпыұлттық басымдықтарға, жергілікті бюджет шығыстарының басым бағыттарына, ең төмен стандарттарға, елді мекендер үшін өңірлік стандарттар жүйесіне, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын бағалау нәтижелеріне, тексеру комиссиясының есепті қаржы жылындағы жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есебіне берген тұжырымдары мен ұсынымдарына сәйкестігіне назар аударады.
Ұсынылған құжаттардың және бағалау материалдарының дұрыстығы мен негізділігін растау қажет болған жағдайда тексеру комиссиясы бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне және бюджет процесінің басқа да қатысушыларына сұрау салулар жібереді және бағалау немесе мемлекеттік аудит объектісіндегі аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары бойынша материалдарды пайдаланады.
4-тарау. Бағалау бойынша қорытындыны жасау және ұсыну
21. Бағалау бойынша қорытынды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган ұсынған бюджет жобасының негізінде жасалады және ұсынымдық сипатта болады.
22. Тексеру комиссиясы бағалау жөніндегі қорытындыны сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарына сәйкес қарайды және тексеру комиссиясының қаулысымен бекітіледі.
23. Облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің жобасын алдын ала бағалау нәтижелері жергілікті бюджет жобасы тексеру комиссиясына енгізілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына және тиісті мәслихатқа ұсынылады.

1) копию пояснительной записки администраторов бюджетных программ к бюджетному запросу;
2) копии заключений государственной научной и научно-технической экспертизы научных исследований по темам, предлагаемым администраторами местных бюджетных программ;
3) копию заключения местного уполномоченного органа по государственному планированию о целесообразности бюджетного кредитования по бюджетным программам, предлагаемым администратором бюджетных программ к реализации посредством бюджетного кредитования;
4) поручения Президента Республики Казахстан и (или) Премьер-Министра Республики Казахстан, акима области, города республиканского значения, столицы, направленные на реализацию особо важных и требующих оперативной реализации задач.
19. Местный уполномоченный орган по государственному планированию представляет разработанный проект бюджета в ревизионную комиссию не позднее 15 сентября текущего финансового года.
20. Ревизионная комиссия при проведении оценки проекта бюджета обращает внимание на соответствие расходов проекта бюджета общенациональным приоритетам, приоритетным направлениям расходов местного бюджета, минимальным стандартам, системе региональных стандартов для населенных пунктов, результатам оценки планов развития области, города республиканского значения, столицы, выводам и рекомендациям, данным ревизионной комиссией к отчету местного исполнительного органа об исполнении местного бюджета за отчетный финансовый год.
В случае необходимости подтверждения достоверности и обоснованности представленных документов и материалов оценки ревизионная комиссия направляет запросы администраторам бюджетных программ и другим участникам бюджетного процесса и использует материалы по итогам аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий на объекте оценки или государственного аудита.
Глава 4. Составление и представление заключения по оценке
21. Заключение по оценке составляется на основании проекта бюджета, представленного местным уполномоченным органом по государственному планированию, и носит рекомендательный характер.
22. Заключение по оценке рассматривается ревизионной комиссией в соответствии с процедурными стандартами внешнего государственного аудита и финансового контроля и утверждается постановлением ревизионной комиссии.
23. Результаты предварительной оценки проекта областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы представляются в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы и соответствующий маслихат в течение десяти календарных дней со дня внесения проекта местного бюджета в ревизионную комиссию.

24. Нақтыланған облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің жобасын алдын ала бағалау нәтижелері жергілікті бюджет жобасы тексеру комиссиясына енгізілген күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына және тиісті мәслихатқа ұсынылады.
25. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган тексеру комиссиясына облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті бекітілгеннен (нақтыланғаннан) кейін отыз жұмыс күні ішінде облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің жобасын бағалау жөніндегі қорытындыда көрсетілген ұсынымдарды орындау жөнінде қабылданған шаралар туралы ақпарат жібереді.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 19 мамырдағы
№ 880 Жарлығына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Президентінің күші жойылған кейбір жарлықтарының ТІЗБЕСІ
1. "Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингі және оның қорытындылары бойынша арнайы сыйлық беру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 24 қарашадағы № 590 Жарлығы.
2. "Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 1 маусымдағы № 57 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 19-тармағы.
3. "Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 28 қазандағы № 195 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 24-тармағы.
4. "Қазақстан Республикасы Президентінің "Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетi туралы ереженi бекiту туралы" 2002 жылғы 5 тамыздағы № 917 және "Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингі және оның қорытындылары бойынша арнайы сыйлық беру туралы" 2017 жылғы 24 қарашадағы № 590 жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 11 ақпандағы № 507 Жарлығы.
5. "Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 26 қарашадағы № 5 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістердің 17-тармағы.
6. "Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингі және оның қорытындылары бойынша арнайы сыйлық беру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 24 қарашадағы № 590 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 16 мамырдағы № 221 Жарлығы.

24. Результаты предварительной оценки проекта уточненного областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы представляются в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы и соответствующий маслихат в течение пяти календарных дней со дня внесения проекта местного бюджета в ревизионную комиссию.
25. Местный уполномоченный орган по государственному планированию направляет в ревизионную комиссию информацию о принятых мерах по исполнению рекомендаций, отраженных в заключении по оценке проекта областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы в течение тридцати рабочих дней после утверждения (уточнения) областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 19 мая 2025 года № 880
ПЕРЕЧЕНЬ
утративших силу некоторых указов Президента Республики Казахстан
1. Указ Президента Республики Казахстан от 24 ноября 2017 года № 590 "О рейтинге регионов и городов по легкости ведения бизнеса и присуждении специальной премии по его итогам".
2. Пункт 19 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 01 июня 2019 года № 57 "О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Казахстан".
3. Пункт 24 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 28 октября 2019 года № 195 "О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Казахстан".
4. Указ Президента Республики Казахстан от 11 февраля 2021 года № 507 "О внесении изменений и дополнений в указы Президента Республики Казахстан от 5 августа 2002 года № 917 "Об утверждении Положения о Счетном комитете по контролю за исполнением республиканского бюджета" и от 24 ноября 2017 года № 590 "О рейтинге регионов и городов по легкости ведения бизнеса и присуждении специальной премии по его итогам".
5. Пункт 17 изменений, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 26 ноября 2022 года № 5 "О некоторых вопросах Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан".
6. Указ Президента Республики Казахстан от 16 мая 2023 года № 221 "О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 24 ноября 2017 года № 590 "О рейтинге регионов и городов по легкости ведения бизнеса и присуждении специальной премии по его итогам".

7. "Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 29 маусымдағы № 591 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 12-тармағы.
8. "Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 12 ақпандағы № 779 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 10-тармағы.

7. Пункт 12 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 29 июня 2024 года № 591 "О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Казахстан".
8. Пункт 10 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 12 февраля 2025 года № 779 "О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Казахстан".