Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 28 сәуірдегі № 861 Жарлығы.
Ескерту. Кіріспеге өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
"Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 20-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі (бұдан әрі – Агенттік) туралы ереже;
2) Агенттіктің құрылымы;
3) Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Жарлықты іске асыру бойынша, оның ішінде Қазақстан Республикасының тиісті нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөнінде өзге де шараларды қабылдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы Жарлық, Қазақстан Республикасының тиісті заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізуді көздейтін Қазақстан Республикасының заңдары қолданысқа енгізілген күннен бастап қолданысқа енгізілетін Агенттіктің атом энергиясын пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және уранды барлау жөніндегі операцияларды реттеу бойынша мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша функцияларды жүзеге асыруы жөніндегі нормалар мен ережелерді қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 28 сәуірдегі
№ 861 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "заңнамалық актілеріне", "заңнамалық актілерімен" "заңнамалық актілерінде" деген сөздер тиісінше "заңдарына", "заңдарымен" "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылды – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі туралы ЕРЕЖЕ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі (бұдан әрі – Агенттік) Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін, атом энергиясын пайдалану, уранды барлау және өндіру бөлігінде жер қойнауын пайдалану, атом өнеркәсібі, халықтың ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету, ядролық материалдар мен ядролық қондырғыларды физикалық қорғау, Қазақстан Республикасының аумағында ядролық қаруды таратпау режимін қамтамасыз ету, Семей ядролық қауіпсіздік аймағын құру және оның жұмыс істеуі саласындағы (бұдан әрі – реттелетін салалар) мемлекеттік саясатты қалыптастыруды және іске асыруды және мемлекеттік реттеуді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде реттелетін салаларда салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган болып табылады.

О некоторых вопросах Агентства Республики Казахстан по атомной энергии
Указ Президента Республики Казахстан от 28 апреля 2025 года № 861.
В соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 20 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:\
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение об Агентстве Республики Казахстан по атомной энергии (далее – Агентство);
2) структуру Агентства;
3) изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан.
2. Правительству Республики Казахстан обеспечить принятие иных мер по реализации настоящего Указа, в том числе по внесению изменений и дополнений в соответствующие нормативные правовые акты Республики Казахстан.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания, за исключением норм и положений по осуществлению Агентством функций по формированию государственной политики в области использования атомной энергии и реализации государственной политики по регулированию операций по разведке урана, которые вводятся в действие со дня введения в действие законов Республики Казахстан, предусматривающих внесение изменений и дополнений в соответствующие законодательные акты Республики Казахстан.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 28 апреля 2025 года № 861
ПОЛОЖЕНИЕ
об Агентстве Республики Казахстан по атомной энергии
Сноска. По всему тексту слова "законодательными актами" заменены словом "законами" в соответствии с Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
Глава 1. Общие положения
1. Агентство Республики Казахстан по атомной энергии (далее – Агентство) является государственным органом, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, осуществляющим формирование и реализацию государственной политики и государственное регулирование в области использования атомной энергии, недропользования в части разведки и добычи урана, атомной промышленности, обеспечения ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности населения, физической защиты ядерных материалов и ядерных установок, обеспечения режима нераспространения ядерного оружия на территории Республики Казахстан, создания и функционирования Семипалатинской зоны ядерной безопасности (далее – регулируемые сферы), а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, – межотраслевую координацию в регулируемых сферах.

2. Агенттіктің Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің Атомдық қадағалау және бақылау комитеті деп аталатын ведомствосы бар.
Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің Атомдық қадағалау және бақылау комитеті ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік мәселелері бойынша өз бетінше шешім қабылдайды, өз қызметінде Қазақстан Республикасының заңнамасын, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттық және өзге де міндеттемелерінің нормаларын, оның ішінде Атом энергиясы жөніндегі халықаралық агенттікпен келісімдер шеңберіндегі нормаларды басшылыққа алады.
3. Агенттік өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне және өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Агенттік мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және өз атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Агенттік азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Агенттіктің, егер оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілсе, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Агенттік өз құзыретінің мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Агенттік төрағасының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Агенттіктің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік Ел даңғылы, 57а.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 06.02.2026 № 1168 Жарлығымен.
10. Осы Ереже Агенттіктің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Агенттіктің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Агенттіктің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан Агенттікке кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қарым-қатынастарға түсуіне тыйым салынады.
Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, Агенттікке Қазақстан Республикасының заңдарымен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер мемлекеттік бюджетке жіберіледі.

2. Агентство имеет ведомство – Комитет атомного надзора и контроля Агентства Республики Казахстан по атомной энергии.
Комитет атомного надзора и контроля Агентства Республики Казахстан по атомной энергии самостоятельно принимает решения по вопросам ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности, руководствуется в своей деятельности законодательством Республики Казахстан, нормами международных договорных и иных обязательств Республики Казахстан, в том числе в рамках соглашений с Международным агентством по атомной энергии.
3. Агентство осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Агентство является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Агентство вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Агентство имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Агентство по вопросам своей компетенции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принимает решения, оформляемые приказами Председателя Агентства и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Агентства утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, 010000, город Астана, район Есиль, проспект Мәңгілік Ел, 57а.
Сноска. Пункт 9 – в редакции Указа Президента РК от 06.02.2026 № 1168.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Агентства.
11. Финансирование деятельности Агентства осуществляется из республиканского бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Агентству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Агентства.
Если Агентству законами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.

2-тарау. Агенттіктің міндеттері мен өкілеттіктері
13. Міндеттері:
1) реттелетін салаларда мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру және мемлекеттік реттеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде реттелетін салалардағы салааралық үйлестіру;
2) орталық және жергілікті атқарушы органдардың реттелетін салаларда мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметін үйлестіруді жүзеге асыру;
3) өз құзыреті шегінде отын-энергетика кешенін дамытуды қамтамасыз етуге қатысу, оның ішінде атом электр станцияларының және ілеспе инфрақұрылымның құрылысын қамтамасыз ету;
4) ядролық кластерді құру және дамыту;
5) атом өнеркәсібін, оның ішінде уран өнімін барлауды, өндіруді және қайта өңдеуді дамыту;
6) реттелетін салалардағы халықаралық ынтымақтастық;
7) уран ресурстарының ұдайы өндірілуін және оларды ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету;
8) реттелетін салаларда мемлекеттік басқару және мемлекеттік бақылауды қамтамасыз ету;
9) өз құзыреті шегінде Агенттікке жүктелген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
өз құзыреті шегінде консультативтік-кеңесші және сараптама комиссияларын құру;
мемлекеттік органдардан, өзге де ұйымдардың лауазымды адамдарынан және жеке тұлғалардан Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария етуге қойылатын талаптарды сақтай отырып, Агенттікке жүктелген функцияларды жүзеге асыруға қажетті ақпаратты сұрату және алу;
сотқа жүгіну;
Қазақстан Республикасының Президентіне Агенттік реттейтін салалардағы қызметті жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу жөнінде ұсыныстар енгізу немесе осындай актілердің бастамашылық жобаларын уәкілетті органдардың қарауына беру;
орталық және жергілікті атқарушы органдарға өздері қабылдаған актілердің күшін жою немесе оларды өзгерту туралы ұсыныстар енгізу;
Агенттікке жүктелген функцияларды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың мамандарын, сондай-ақ шетелдік және жергілікті сарапшылар мен мамандарды жұмысқа тарту;
халықаралық шарттар (келісімдер) жасасу жөнінде ұсыныстар енгізу, шет елдердің тиісті ведомстволарымен, халықаралық ұйымдармен және шетелдік заңды тұлғалармен келіссөздер жүргізу, шарттар (келісімдер) жасасу;
тексерілетін субъектілерді тексеру санын, сондай-ақ тексеру парақтарына сәйкес анықталған бұзушылықтарды және оларға қолданылған әкімшілік ықпал ету шараларын ведомстволық есепке алуды жүргізу;
реттелетін салаларда орталық және жергілікті атқарушы органдардың басшыларымен меморандумдар (келісімдер) жасасу;
Агенттіктің, оның ведомствосының, ведомствоның аумақтық бөлімшелерінің және ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметіне қатысты мәселелер бойынша құқықтық актілерді әзірлеу, келісу және бекіту;
Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде, Қазақстан Республикасының өзге де заңға тәуелді актілерінде көзделген өзге де құқықтарды пайдалану;

Глава 2. Задачи и полномочия Агентства
13. Задачи:
1) формирование и реализация государственной политики и государственное регулирование в регулируемых сферах, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевая координация в регулируемых сферах;
2) осуществление координации деятельности центральных и местных исполнительных органов по реализации государственной политики в регулируемых сферах;
3) участие в обеспечении развития топливно-энергетического комплекса в пределах компетенции, в том числе обеспечение строительства атомных электрических станций и сопутствующей инфраструктуры;
4) создание и развитие ядерного кластера;
5) развитие атомной промышленности, в том числе разведки, добычи и переработки урановой продукции;
6) международное сотрудничество в регулируемых сферах;
7) обеспечение воспроизводства урановых ресурсов и их рационального использования;
8) государственное управление и обеспечение государственного контроля в регулируемых сферах;
9) осуществление иных задач, возложенных на Агентство, в пределах своей компетенции.
14. Полномочия:
1) права:
создавать консультативно-совещательные и экспертные комиссии в пределах своей компетенции;
запрашивать и получать от государственных органов, должностных лиц иных организаций и физических лиц информацию, необходимую для осуществления функций, возложенных на Агентство, с соблюдением установленных законами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну;
обращаться в суд;
вносить Президенту Республики Казахстан предложения по совершенствованию деятельности в сферах, регулируемых Агентством;
вносить предложения по разработке нормативных правовых актов или передавать на рассмотрение уполномоченных органов инициативные проекты таких актов;
вносить предложения в центральные и местные исполнительные органы об отмене или изменении принятых ими актов;
привлекать к работе специалистов государственных органов и иных организаций, а также иностранных и местных экспертов и специалистов при осуществлении возложенных на Агентство функций;
вносить предложения по заключению международных договоров (соглашений), проводить переговоры с соответствующими ведомствами зарубежных стран, международными организациями и иностранными юридическими лицами, заключать договоры (соглашения);
вести ведомственный учет количества проверок проверяемых субъектов, а также выявленных нарушений в соответствии с проверочными листами и принятых к ним мер административного воздействия;
заключать меморандумы (соглашения) с руководителями центральных и местных исполнительных органов в регулируемых сферах;
разрабатывать, согласовывать и утверждать правовые акты по вопросам, касающимся деятельности Агентства, его ведомства, территориальных подразделений ведомства и подведомственных организаций;
пользоваться иными правами, предусмотренными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, иными подзаконными актами Республики Казахстан.

2) міндеттері:
өз құзыреті шегінде орындау үшін міндетті нормативтік құқықтық актілерді қабылдау;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, өз өкілеттіктерін жүзеге асыру кезінде алынған коммерциялық, қызметтік, Заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты жария етпеу;
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін, Қазақстан Республикасы азаматтарының петицияларын қабылдау және қарау;
реттелетін салалардағы мәселелер бойынша білімді насихаттау;
Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде, Қазақстан Республикасының өзге де заңға тәуелді актілерінде көзделген өзге де міндеттерді орындау.
15. Функциялары:
1) реттелетін салаларда мемлекеттік саясатты қалыптастыруды және іске асыруды қамтамасыз етеді;
2) реттелетін салаларда стратегиялық, реттеушілік, іске асыру және бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асырады;
3) реттелетін салалардағы мемлекеттік жоспарлау жүйесіне қатысады;
4) реттелетін салаларда мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді бекітеді;
5) орталық және жергілікті атқарушы органдардың реттелетін салаларда мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметін үйлестіруді жүзеге асырады;
6) реттелетін салалардағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
7) Қазақстан Республикасы Үкіметінің стратегиялық объектіні сатып алуға басым құқықты іске асыру туралы шешімінің жобасын әзірлейді;
8) "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және серіктестіктің Жарғысына сәйкес "Қазақстан атом электр станциялары" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің (бұдан әрі – серіктестік) жалғыз қатысушысының (қатысушылардың жалпы жиналысының) айрықша құзыретіне жататын функцияларды жүзеге асырады, оның ішінде:
серіктестіктің жарғылық капиталының мөлшерін, орналасқан жерін және фирмалық атауын өзгертуді қоса алғанда, оның Жарғысын өзгерту немесе серіктестіктің Жарғысын жаңа редакцияда бекіту;
серіктестіктің атқарушы органын құру және оның өкілеттіктерін немесе атқарушы органның жекелеген мүшесінің өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату, сондай-ақ серіктестікті немесе оның мүлкін сенімгерлік басқаруға беру туралы шешім қабылдау және осындай беру шарттарын айқындау;
серіктестіктің байқаушы кеңесін және (немесе) ревизия комиссиясын (ревизорын) сайлау және оның өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату, сондай-ақ серіктестіктің ревизия комиссиясының (ревизорының) есептері мен қорытындыларын бекіту;
қаржылық есептілікті бекіту және таза кірісті бөлу;
серіктестіктің өзге де шаруашылық серіктестіктерге, сондай-ақ коммерциялық емес ұйымдарға қатысуы туралы шешім;
серіктестікті қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы шешім;

2) обязанности:
принимать обязательные для исполнения нормативные правовые акты в пределах своей компетенции;
не разглашать информацию, составляющую коммерческую, служебную, иную охраняемую Законом тайну, полученную при осуществлении своих полномочий, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан;
принимать и рассматривать обращения физических и юридических лиц, петиции граждан Республики Казахстан в порядке и сроки, установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
пропагандировать знания по вопросам в регулируемых сферах;
выполнять иные обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, иными подзаконными актами Республики Казахстан.
15. Функции:
1) обеспечивает формирование и реализацию государственной политики в регулируемых сферах;
2) осуществляет стратегические, регулятивные, реализационные и контрольно-надзорные функции в регулируемых сферах;
3) участвует в системе государственного планирования в регулируемых сферах;
4) утверждает нормативные правовые акты по реализации государственной политики в регулируемых сферах;
5) осуществляет координацию деятельности центральных и местных исполнительных органов по реализации государственной политики в регулируемых сферах;
6) осуществляет международное сотрудничество в регулируемых сферах;
7) разрабатывает проект решения Правительства Республики Казахстан о реализации приоритетного права на приобретение стратегического объекта;
8) осуществляет функции, относящиеся к исключительной компетенции единственного участника (общего собрания участников) товарищества с ограниченной ответственностью "Казахстанские атомные электрические станции" (далее – товарищество) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью" и Уставом товарищества, в том числе:
изменение Устава товарищества, включая изменение размера его уставного капитала, места нахождения и фирменного наименования, или утверждение Устава товарищества в новой редакции;
образование исполнительного органа товарищества и досрочное прекращение его полномочий или полномочий отдельного члена исполнительного органа, а также принятие решения о передаче товарищества или его имущества в доверительное управление и определение условий такой передачи;
избрание и досрочное прекращение полномочий наблюдательного совета и (или) ревизионной комиссии (ревизора) товарищества, а также утверждение отчетов и заключений ревизионной комиссии (ревизора) товарищества;
утверждение финансовой отчетности и распределение чистого дохода;
решение об участии товарищества в иных хозяйственных товариществах, а также в некоммерческих организациях;
решение о реорганизации или ликвидации товарищества;

9) Агенттіктің қарамағындағы акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) еншілес және тәуелді кәсіпорындар құруы туралы шешім қабылдайды;
10) акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқықтары Агенттікке берілген акционерлік қоғам (жауапкершілігі шектеулі серіктестік) алған таза кірісті бөлу туралы және аталған заңды тұлғалардың дивидендтерді (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің таза кірісінің бір бөлігін) акционерлік қоғамның мемлекетке тиесілі акцияларына (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғылық капиталға қатысу үлестеріне) аудару туралы шешім қабылдайды;
11) Агенттіктің даму жоспарын әзірлейді және бекітеді;
12) құзыреті шегінде жеке және заңды тұлғалардың қызметіне бақылау мен қадағалауды жүзеге асырады;
13) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 132-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптарды белгілейді;
14) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын әзірлейді және бекітеді;
15) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес реттелетін салаларда тексеру және профилактикалық бақылау нысанында мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
16) реттелетін салаларда өз құзыреті шегінде лицензиялауды немесе рұқсат беру рәсімдерін жүзеге асырады;
17) реттелетін салаларды рұқсат беру бақылауын жүзеге асырады;
18) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде айқындалған тәртіппен белгіленген құзырет шеңберінде тиісті техникалық регламенттер талаптарының сақталуын мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
19) құзыреті шегінде ғылым мен инновациялардың дамуын қамтамасыз етеді;
20) ғылыми-техникалық кеңесті құрады және оның ережесін бекітеді;
21) Абай облысының Курчатов қаласында "Қазақстан Республикасының Ұлттық ядролық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының базасында Ғылыми қалашық, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген өзге де ғылыми орталықтар мен кластерлер құруға қатысады;
22) университеттер, институттар және колледждер базасында реттелетін салаларда білім беру бағдарламаларын дамытуға қатысады, сондай-ақ құзыреті шегінде іргелі және ғылыми-қолданбалы зерттеулерді қолдауды жүзеге асырады;

9) принимает решение о создании дочерних и зависимых предприятий акционерными обществами (товариществами с ограниченной ответственностью), находящимися в введении Агентства;
10) принимает решение о распределении чистого дохода, полученного акционерным обществом (товариществом с ограниченной ответственностью), права владения и пользования государственным пакетом акций (доли участия в уставном капитале) которого переданы Агентству и о перечислении указанными юридическими лицами дивидендов (части чистого дохода товарищества с ограниченной ответственностью) на принадлежащие государству акции акционерного общества (доли участия в уставном капитале товарищества с ограниченной ответственностью);
11) разрабатывает и утверждает план развития Агентства;
12) осуществляет контроль и надзор за деятельностью физических и юридических лиц в пределах компетенции;
13) устанавливает требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) государственного контроля и надзора в соответствии с пунктом 2 статьи 132 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
14) разрабатывает и утверждает совместно с уполномоченным органом по предпринимательству критерии оценки степени риска и проверочные листы в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
15) осуществляет государственный контроль в форме проверки и профилактического контроля в регулируемых сферах в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
16) осуществляет лицензирование или разрешительные процедуры в пределах своей компетенции в регулируемых сферах;
17) осуществляет разрешительный контроль в регулируемых сферах;
18) осуществляет государственный контроль и надзор в порядке, определенном Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, за соблюдением требований соответствующих технических регламентов в рамках установленной компетенции;
19) обеспечивает развитие науки и инноваций в пределах компетенции;
20) создает научно-технический совет и утверждает его положение;
21) участвует в создании Наукограда на базе республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Национальный ядерный центр Республики Казахстан" в городе Курчатове области Абай, а также иных научных центров и кластеров, предусмотренных документами Системы государственного планирования Республики Казахстан;
22) участвует в развитии образовательных программ в регулируемых сферах на базе университетов, институтов и колледжей, а также осуществляет поддержку фундаментальных и научно-прикладных исследований в пределах компетенции;

23) кәсіптік біліктіліктер жөніндегі салалық кеңеспен және кәсіптік сыныптамаларды тану саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша кәсіптік стандарттарды бекітеді;
24) реттелетін салаларда кадрларға қажеттілікті айқындайды;
25) реттелетін салаларда қазақстандық қамтуды дамытуға қатысады;
26) уран өндіру саласындағы, жобалау, құрылыс, жабдықтың пайдалану және техникалық-экономикалық сипаттамалары салаларындағы нормативтік-техникалық құжаттарды әзірлейді және бекітеді;
27) жер қойнауын пайдаланушылардың және олардың мердігерлерінің уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
28) уран өндіруге қатысты электрондық сатып алу жүйелерінің жұмыстарын жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер және оларды өндірушілер тізілімінің жұмысымен үндестіру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
29) уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жер қойнауын пайдаланушылардың тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәртібін сақтауын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
30) келісімшарттар талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
31) Қазақстан Республикасының уран кен орындарын игеру жөніндегі орталық комиссиясы туралы, оның қызметін ұйымдастыруды, құрамын, жұмыс регламентін және іс қағаздарын жүргізуді айқындайтын ережені әзірлейді және бекітеді;
32) уран өндіру бөлігінде жер қойнауын пайдалану мәселелері жөніндегі сараптама комиссиясы туралы ережені әзірлейді және бекітеді;
33) уран өндіру бөлігінде жер қойнауын пайдалану мәселелері жөніндегі сараптама комиссиясының құрамын әзірлейді және бекітеді;
34) тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіруді және уран өндіруді жүргізу кезінде есептер нысандары мен оларды ұсыну қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
35) уран өндіруге арналған үлгілік келісімшартты әзірлейді және бекітеді;
36) уран өндіру бойынша жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
37) уран саласындағы ұлттық компаниямен тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі жұмыс тобы туралы ережені әзірлейді және бекітеді;
38) уран өндіру саласындағы жер қойнауын пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының азаматтарын оқыту бойынша келісімшарттық міндеттемелерін есептеу әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
39) білім беру саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп өткен жылдың қорытындылары бойынша уран өндіру кезеңінде жер қойнауын пайдаланушы өндіруге жұмсаған шығындардың бір пайызы мөлшерінде қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыруды жүзеге асыру тәртібін айқындайды;

23) утверждает профессиональные стандарты по согласованию с отраслевым советом по профессиональным квалификациям и уполномоченным органом в области признания профессиональных квалификаций;
24) определяет потребность в кадрах в регулируемых сферах;
25) участвует в развитии казахстанского содержания в регулируемых сферах;
26) разрабатывает и утверждает нормативно-технические документы в области добычи урана, сферах проектирования, строительства, эксплуатационных и технико-экономических характеристик оборудования;
27) разрабатывает и утверждает правила приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по добыче урана;
28) разрабатывает и утверждает правила синхронизации работ систем электронного закупа в отношении добычи урана с работой реестра товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей;
29) осуществляет государственный контроль за соблюдением недропользователями порядка приобретения товаров, работ и услуг при проведении операций по добыче урана;
30) разрабатывает и утверждает правила осуществления контроля за соблюдением условий контрактов;
31) разрабатывает и утверждает положение о центральной комиссии по разработке месторождений урана Республики Казахстан, определяющее организацию ее деятельности, состав, регламент работы и ведение делопроизводства;
32) разрабатывает и утверждает положение об экспертной комиссии по вопросам недропользования в части добычи урана;
33) разрабатывает и утверждает состав экспертной комиссии по вопросам недропользования в части добычи урана;
34) разрабатывает и утверждает формы и правила представления отчетов при проведении опытно-промышленной добычи и добычи урана;
35) разрабатывает и утверждает типовой контракт на добычу урана;
36) осуществляет государственный контроль в области проведения операций по недропользованию по добыче урана;
37) разрабатывает и утверждает положение о рабочей группе по проведению прямых переговоров с национальной компанией в области урана;
38) разрабатывает и утверждает методики расчета контрактных обязательств недропользователей в области добычи урана по обучению граждан Республики Казахстан;
39) определяет порядок осуществления финансирования обучения казахстанских кадров в размере одного процента от затрат на добычу, понесенных недропользователем в период добычи урана по итогам предыдущего года, совместно с уполномоченным органом в области образования;

40) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп өткен жылдың қорытындылары бойынша уран өндіру кезеңінде жер қойнауын пайдаланушы өндіруге жұмсаған шығындардың бір пайызы мөлшерінде уран өндіру саласындағы цифландыру жобаларын қаржыландыруды жүзеге асыру тәртібін айқындайды;
41) ғылым саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп өткен жылдың қорытындылары бойынша уран өндіру кезеңінде жер қойнауын пайдаланушы өндіруге жұмсаған шығындардың бір пайызы мөлшерінде ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыруды жүзеге асыру тәртібін айқындайды;
42) басым тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер тізбесін әзірлейді және бекітеді;
43) аукционды өткізу және оның қорытындылары бойынша уранды барлауға лицензия беру тәртібін айқындайды;
44) уранды барлауға лицензия береді;
45) уранды барлауға лицензиялар беруге өтініштерді беру және қарау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
46) уранды барлауға және өндіруге немесе өндіруге арналған лицензияларды, келісімшарттарды жасасады, мемлекеттік тіркеуді және сақтауды жүзеге асырады;
47) уранды барлау және өндіру үшін жер қойнауын пайдалану құқығын береді және тоқтатады, мерзімінен бұрын тоқтатады;
48) мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламаларын келіседі;
49) жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша уран бойынша жер қойнауының стратегиялық учаскелерінің тізбесін әзірлейді және бекітеді;
49-1) жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша уран бойынша жер қойнауының стратегиялық учаскелерінің тізбесін жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
50) уран өндіру бойынша келісімшарттың қолданысы мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда, уран саласындағы ұлттық компаниямен келісімшарттық аумақты сенімгерлік басқару шартын жасасады;
51) уран саласындағы ұлттық компания мен құзыретті орган арасындағы тікелей келіссөздер қорытындылары бойынша немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес жасалған келісімшарттар бойынша жобаларды бірлесіп іске асыру үшін стратегиялық әріптесті келіседі;
52) уран өндіру саласындағы банктік салымның кепіл шартын жасасу тәртібін және оның үлгілік нысанын әзірлейді және бекітеді;
53) жер қойнауын пайдаланушылардың уран өндіру бөлігінде жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындауын мониторингтеуді жүзеге асырады;
54) жер қойнауын пайдаланушылардың уран өндіру саласындағы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттардың талаптарын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;

40) определяет порядок осуществления финансирования проектов цифровизации в области добычи урана в размере одного процента от затрат на добычу, понесенных недропользователем в период добычи урана по итогам предыдущего года, совместно с уполномоченным органом в сфере информатизации;
41) определяет порядок осуществления финансирования научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ в размере одного процента от затрат на добычу, понесенных недропользователем в период добычи урана по итогам предыдущего года, совместно с уполномоченным органом в области науки;
42) разрабатывает и утверждает перечень приоритетных товаров, работ и услуг;
43) определяет порядок проведения аукциона и выдачи по его итогам лицензии на разведку урана;
44) выдает лицензии на разведку урана;
45) разрабатывает и утверждает правила подачи и рассмотрения заявлений на выдачу лицензий на разведку урана;
46) заключает, осуществляет государственную регистрацию и хранение лицензий, контрактов на разведку и добычу или на добычу урана;
47) предоставляет и прекращает, досрочно прекращает права недропользования для разведки и добычи урана;
48) согласовывает программы управления государственным фондом недр;
49) разрабатывает и утверждает перечень стратегических участков недр по урану по согласованию с уполномоченным органом по изучению недр;
49-1) разрабатывает и утверждает правила ведения перечня стратегических участков недр по урану по согласованию с уполномоченным органом по изучению недр;
50) заключает с национальной компанией в области урана договор доверительного управления контрактной территорией, в случае досрочного прекращения действия контракта по добыче урана;
51) согласовывает стратегического партнера для совместной реализации проектов по контрактам, заключенным по итогам прямых переговоров между национальной компанией в области урана и компетентным органом или в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
52) разрабатывает и утверждает порядок заключения договора залога банковского вклада в области добычи урана и его типовую форму;
53) осуществляет мониторинг выполнения недропользователями обязательств по контракту на недропользование в части добычи урана;
54) осуществляет контроль за соблюдением недропользователями условий контрактов на недропользование в области добычи урана;

55) жер қойнауын пайдаланушылардың уран өндіру саласындағы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт (лицензия) бойынша міндеттемелерді орындауын мониторингтеу тәртібін айқындайды;
56) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт, уранды барлауға арналған лицензия және өндіруге арналған лицензия, жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензия негізінде туындаған жер қойнауын пайдалану құқығының (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлестің) ауысуына, сондай-ақ жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілердің ауысуына рұқсат береді;
57) жер қойнауын пайдалану мәселелері жөніндегі сараптама комиссиясының ұсыныстары негізінде жер қойнауын пайдалану құқығын (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлесті) және (немесе) уран өндіру саласындағы жер қойнауын пайдалану құқығына байланысты объектілерді иеліктен шығаруға рұқсат береді;
58) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен және жер қойнауын пайдаланушылармен уран өндіру саласындағы кәсіпкерлікті ынталандыру туралы келісімдер жасасады;
59) көмірсутектер және қатты пайдалы қазбалар саласындағы уәкілетті органдармен бірлесіп, кәсіпкерлікті ынталандыру туралы келісімді жасасу, оған өзгерістер, толықтырулар енгізу және бұзу, сондай-ақ олардың орындалуын мониторингтеу қағидаларын, кәсіпкерлікті ынталандыру туралы келісімнің үлгілік нысанын әзірлейді және бекітеді;
60) жер қойнауын пайдаланушылардың электрондық сатып алу жүйелеріне қолжетімділікті қамтамасыз ету арқылы ұсынатын мәліметтері негізінде Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен және көмірсутектер және қатты пайдалы қазбалар саласындағы уәкілетті органдармен бірлесіп кәсіпкерлікті ынталандыру туралы келісімдер шарттарының орындалуына мониторингті жүзеге асырады;
61) уран өндіру саласындағы жер қойнауын пайдаланушылардың қазақстандық өндірушілерден тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу, қазақстандық кадрларды тарту, қазақстандық кадрларды оқыту, ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылар мен олардың мердігерлерінің уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуы бойынша міндеттемелерді орындауын мониторингтеуді жүзеге асырады;
62) уран өндіру бойынша операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізілімін, осы тізілімге енгізу үшін оларды бағалау өлшемшарттарын қоса алғанда, қалыптастыруды және жүргізуді жүзеге асырады;

55) определяет порядок мониторинга выполнения недропользователями обязательств по контракту (лицензии) на недропользование в области добычи урана;
56) выдает разрешение на переход права недропользования (доли в праве недропользования), возникшего на основании контракта на недропользование, лицензии на разведку или лицензии на добычу урана, лицензии на использование пространства недр, а также переход объектов, связанных с правом недропользования;
57) выдает на основании предложений экспертной комиссии по вопросам недропользования разрешение на отчуждение права недропользования (доли в праве недропользования) и (или) объектов, связанных с правом недропользования в области добычи урана;
58) заключает с Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан и недропользователями соглашения о стимулировании предпринимательства в области добычи урана;
59) разрабатывает и утверждает правила заключения, внесения изменений, дополнений и расторжения соглашения о стимулировании предпринимательства, а также мониторинга их исполнения, типовую форму соглашения о стимулировании предпринимательства совместно с уполномоченными органами в области углеводородов и твердых полезных ископаемых;
60) осуществляет мониторинг исполнения условий соглашений о стимулировании предпринимательства совместно с Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан и уполномоченными органами в области углеводородов и твердых полезных ископаемых на основе сведений недропользователей, представляемых путем обеспечения доступа к системам электронных закупок;
61) осуществляет мониторинг выполнения недропользователями в области добычи урана обязательств по закупкам товаров, работ и услуг у казахстанских производителей, привлечению казахстанских кадров, обучению казахстанских кадров, финансированию научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ, а также приобретению недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по добыче урана;
62) осуществляет формирование и ведение реестра товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по добыче урана, и их производителей, включая критерии их оценки для внесения в данный реестр;

63) уран өндіру саласындағы жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану жөніндегі бірыңғай қағидаларды әзірлейді және бекітеді;
64) уран өндіру кезінде жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану жөніндегі талаптарды бұзу салдарынан келтірілген залалдың мөлшерін айқындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
65) уран өндіру кезінде жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану жөніндегі талаптарды бұзу салдарынан келтірілген залалдың мөлшерін айқындайды;
66) көмірсутектер және қатты пайдалы қазбалар саласындағы уәкілетті органдармен бірлесіп, жер қойнауы ресурстарына залалды экономикалық бағалау әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
67) уран өндіруді жүргізу кезінде консервациялау және жою қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
68) уран кен орындарын барлау жөніндегі ең төменгі талаптарды әзірлейді және бекітеді;
69) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, уранды барлау жоспарын жасау жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
70) өтініш берушіге уранды барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну қажеттілігі туралы хабарлама жібереді;
71) уран өндіру саласындағы жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою бойынша мемлекеттік орган қабылдаған міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну және есепке алу тәртібін айқындайды;
72) тәуелсіз сарапшыларды тарту және біліктілік тұрғысынан іріктеу, сондай-ақ уран өндіру саласындағы тәуелсіз сараптамаға ақы төлеу тәртібін айқындайды;
73) уран өндіру бойынша операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын тізілімге енгізу үшін оларды бағалау өлшемшарттарын қоса алғанда, әзірлейді және бекітеді;
74) уран өндіру саласындағы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша келіссөздер жүргізу жөніндегі жұмыс тобы туралы ережелерді әзірлейді және бекітеді;
75) уран өндіру саласындағы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша келіссөздер жүргізу жөніндегі жұмыс тобының құрамын бекітеді;
76) уран өндіруге арналған келісімшарттың жұмыс бағдарламасының мазмұны мен нысанын әзірлейді және бекітеді;
77) уранды барлау мен өндіру бойынша жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды реттейді;
78) уран өндіру жөніндегі жобалау құжаттары ережелерінің сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
79) уранды барлау мен өндіру кезінде жер қойнауының ұтымды және кешенді пайдаланылуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;

63) разрабатывает и утверждает единые правила по рациональному и комплексному использованию недр в области добычи урана;
64) разрабатывает и утверждает правила определения размера ущерба, причиненного вследствие нарушения требований по рациональному и комплексному использованию недр при добыче урана;
65) определяет размер ущерба, причиненного вследствие нарушения требований по рациональному и комплексному использованию недр при добыче урана;
66) разрабатывает и утверждает методику экономической оценки ущерба ресурсам недр совместно с уполномоченными органами в области углеводородов и твердых полезных ископаемых;
67) разрабатывает и утверждает правила консервации и ликвидации при проведении добычи урана;
68) разрабатывает и утверждает минимальные требования по разведке месторождений урана;
69) разрабатывает и утверждает совместно с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды инструкцию по составлению плана разведки урана;
70) направляет заявителю уведомления о необходимости предоставления обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке урана;
71) определяет порядок представления и учета принятых государственным органом обеспечений исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию в области добычи урана;
72) определяет порядок привлечения и квалификационного отбора независимых экспертов, а также оплаты независимой экспертизы в области добычи урана;
73) разрабатывает и утверждает правила формирования и ведения реестра товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по добыче урана, и их производителей, включая критерии их оценки для внесения в реестр;
74) разрабатывает и утверждает положения о рабочей группе по проведению переговоров по внесению изменений и дополнений в контракт на недропользование в области добычи урана;
75) утверждает состав рабочей группы по проведению переговоров по внесению изменений и дополнений в контракт на недропользование в области добычи урана;
76) разрабатывает и утверждает содержание и форму рабочей программы контракта на добычу урана;
77) регулирует операции по недропользованию по разведке и добыче урана;
78) осуществляет государственный контроль за соблюдением положений проектных документов по добыче урана;
79) осуществляет государственный контроль за рациональным и комплексным использованием недр при разведке и добыче урана;

80) уран өндіруге жасалған келісімшарттардың және уранды барлауға берілген лицензиялардың тізілімін жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
81) басым құқықты іске асыру туралы мәселені қарау және ол бойынша шешім қабылдау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
82) уранды барлау мен өндіру жөніндегі операциялардың жүргізілуіне мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
83) уран өндіру саласындағы жер қойнауын пайдаланушының үстінен бақылауды өзгерту туралы хабарлама нысандарын әзірлейді және бекітеді;
84) ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып хабарлау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
85) Үкіметке ядролық қондырғылар мен көму пункттері құрылысының ауданы, құрылысы және құрылысын тоқтату туралы ұсыныс енгізеді;
86) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен атом электр станцияларын, ілеспе инфрақұрылымды, қауіпсіздік жүйелерін салу, ғылыми-зерттеу жұмыстары жобалары, кадрлар және қоршаған ортаны қорғау жүйелерін даярлау бойынша тікелей келіссөздер жүргізеді;
87) атом электр станциялары мен ілеспе инфрақұрылым салу жобаларын іске асырады;
88) атом энергиясын пайдалану саласында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асырады;
89) атом энергиясын пайдалану объектілерінің ядролық, ядролық физикалық және радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
90) өз құзыреті шегінде қоршаған ортаны қорғау, су қорын ұтымды пайдалану және қорғау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруға қатысады, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес су объектілерін қорғау, олардың ластануын, қоқыстануын және сарқылуын болғызбау жөнінде, сондай-ақ аталған құбылыстардың салдарын жою жөнінде шаралар қабылдайды;
91) өз құзыреті шегінде пайдаланылған отынмен немесе радиоактивті қалдықтармен жұмыс істеуді мемлекеттік реттеуді жүзеге асырады;
92) радиоактивті қалдықтар мен пайдаланылған ядролық отынды сақтауды, қайта өңдеуді, кәдеге жаратуды және көмуді ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
93) ядролық материалдар мен ядролық қондырғыларды физикалық қорғау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
94) иондаушы сәулелену көздері мен сақтау пункттерін физикалық қорғау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
95) ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
96) ядролық материалдарды мемлекеттік есепке алу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
97) иондаушы сәулелену көздерін мемлекеттік есепке алу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

80) разрабатывает и утверждает правила ведения реестра заключенных контрактов на добычу урана и выданных лицензий на разведку урана;
81) разрабатывает и утверждает правила рассмотрения вопроса о реализации приоритетного права и принятия по нему решения;
82) осуществляет государственный контроль за проведением операций по разведке и добыче урана;
83) разрабатывает и утверждает формы уведомления об изменении контроля над недропользователем в области добычи урана;
84) разрабатывает и утверждает правила извещения с использованием информационных систем;
85) вносит в Правительство предложения о районе строительства, строительстве и отмене строительства ядерных установок и пунктов захоронения;
86) ведет прямые переговоры по проектам строительства атомных электрических станций, сопутствующей инфраструктуры, систем безопасности, научно-исследовательских работ, подготовке кадров и систем защиты окружающей среды в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
87) реализует проекты строительства атомных электрических станций и сопутствующей инфраструктуры;
88) осуществляет государственный контроль и надзор в области использования атомной энергии;
89) осуществляет государственный контроль за обеспечением ядерной, ядерной физической и радиационной безопасности объектов использования атомной энергии;
90) в пределах своей компетенции участвует в осуществлении мероприятий по защите окружающей среды, рациональному использованию и охране водного фонда, в том числе в соответствии с законодательством Республики Казахстан принимает меры по охране водных объектов, предотвращению их загрязнения, засорения и истощения, а также по ликвидации последствий указанных явлений;
91) осуществляет государственное регулирование обращения с отработавшим топливом или радиоактивными отходами в пределах своей компетенции;
92) обеспечивает организацию хранения, переработки, утилизации и захоронения радиоактивных отходов и отработавшего ядерного топлива;
93) разрабатывает и утверждает правила физической защиты ядерных материалов и ядерных установок;
94) разрабатывает и утверждает правила физической защиты источников ионизирующего излучения и пунктов хранения;
95) разрабатывает и утверждает правила аккредитации организаций, осуществляющих экспертизу ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности;
96) разрабатывает и утверждает правила государственного учета ядерных материалов;
97) разрабатывает и утверждает правила государственного учета источников ионизирующего излучения;

98) радионуклидті көздермен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
99) ядролық материалдарды, радиоактивті заттар мен радиоактивті қалдықтарды тасымалдау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
100) атом энергиясын пайдалану объектілерінде жұмыс істейтін персоналдың біліктілігін арттыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
101) атом энергиясын пайдалану объектілерінде жұмыс істейтін персоналды аттестаттау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
102) атом электр станциялары мен ілеспе инфрақұрылымды жобалау және салу кезінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
103) көліктік буып-түю жиынтықтарының конструкцияларын бекіту тәртібін айқындайды және көліктік буып-түю жиынтықтарының конструкцияларын бекітеді, сондай-ақ оларға Қазақстан Республикасының аумағында басқа елдердің уәкілетті органдары бекіткен сертификат-рұқсаттардың күшін қолданады;
104) радиоактивті қалдықтар мен пайдаланылған ядролық отынды жинауды, сақтауды және көмуді ұйымдастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
105) радиоактивті қалдықтарға арналған нормативтерді белгілейді;
106) атом энергиясы пайдаланылатын объектілерде жұмыс істейтін персоналға қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді және бекітеді;
107) иондаушы сәулелену көздерінің болуы, орналасқан жері және орын ауыстыруы туралы алынған ақпаратты талдауды және салыстырып тексеруді жүзеге асырады және оны иондаушы сәулелену көздерінің тізіліміне енгізеді;
108) "Атом энергиясын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабының 3-тармағына сәйкес атом энергиясы пайдаланылатын объектілерде жұмыс істейтін персоналды аттестаттауды жүргізеді;
109) ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеуді жүргізеді;
110) ядролық қауіпсіздік және (немесе) радиациялық қауіпсіздік және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын аккредиттелген ұйымдардың тізілімін жүргізеді және оны Агенттіктің интернет-ресурсында орналастырады;
111) ядролық физикалық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жоспарына түзетулерді қарайды және келіседі;
112) пайдаланушы ұйымның оқиғаның, оның мән-жайлары мен салдары, сондай-ақ қабылданған немесе қабылданатын түзету шаралары туралы және рұқсатсыз кіруге әрекетке немесе нақты кіруге, рұқсатсыз алуға немесе диверсияға байланысты оқиғаның себептері туралы есебін қарайды;
113) пайдаланушы ұйымнан иондаушы сәулелену көздерін және сақтау пункттерін физикалық қорғауды қамтамасыз етудің жай-күйі туралы ақпарат алады;

98) разрабатывает и утверждает правила безопасности при обращении с радионуклидными источниками;
99) разрабатывает и утверждает правила транспортировки ядерных материалов, радиоактивных веществ и радиоактивных отходов;
100) разрабатывает и утверждает правила повышения квалификации персонала, занятого на объектах использования атомной энергии;
101) разрабатывает и утверждает правила аттестации персонала, занятого на объектах использования атомной энергии;
102) разрабатывает и утверждает правила приобретения товаров, работ и услуг при проектировании и строительстве атомных электрических станций и сопутствующей инфраструктуры;
103) определяет порядок утверждения конструкций транспортных упаковочных комплектов и утверждает конструкции транспортных упаковочных комплектов, а также распространяет действие сертификатов-разрешений на них, утвержденных уполномоченными органами других стран, на территории Республики Казахстан;
104) разрабатывает и утверждает правила организации сбора, хранения и захоронения радиоактивных отходов и отработавшего ядерного топлива;
105) устанавливает нормативы на радиоактивные отходы;
106) разрабатывает и утверждает квалификационные требования к персоналу, занятому на объектах использования атомной энергии;
107) осуществляет анализ и сверку полученной информации о наличии, местонахождении и перемещении источников ионизирующего излучения и вносит ее в реестр источников ионизирующего излучения;
108) проводит аттестацию персонала, занятого на объектах использования атомной энергии, согласно пункту 3 статьи 21 Закона Республики Казахстан "Об использовании атомной энергии";
109) проводит аккредитацию организаций, осуществляющих экспертизу ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности;
110) ведет реестр аккредитованных организаций, осуществляющих экспертизу ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности, и размещает его на интернет-ресурсе Агентства;
111) рассматривает и согласовывает поправки к плану обеспечения ядерной физической безопасности;
112) рассматривает отчет эксплуатирующей организации о причинах события, его обстоятельствах и последствиях, а также о корректирующих мерах, предпринятых или которые будут предприняты, и события, связанного с попыткой или фактическим несанкционированным доступом, несанкционированным изъятием или диверсией;
113) получает информацию от эксплуатирующей организации о состоянии обеспечения физической защиты источников ионизирующего излучения и пунктов хранения;

114) ядролық материалдарды тасымалдаудың арнайы шарттарын келіседі;
115) радиоактивті заттарды және (немесе) радиоактивті қалдықтарды тасымалдаудың арнайы шарттарын келіседі;
116) Атом энергиясы жөніндегі халықаралық агенттікке Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелеріне сәйкес ядролық материалдар мен уран өнімі туралы дерекқорда қамтылған мәліметтерді ұсынады;
117) жеке және заңды тұлғалар алдын ала хабарламаларда, хабарламалар мен есептерде ұсынатын уран өнімі мен ядролық материалдардың болуы, орын ауыстыруы және орналасқан жері туралы деректерді алдыңғы деректермен салыстырып тексеруді жүргізеді;
118) жеке және заңды тұлғалар алдын ала хабарламаларда, хабарламаларда және есептерде ұсынатын уран өнімі мен ядролық материалдардың болуы, орын ауыстыруы және орналасқан жері туралы, жеке немесе заңды тұлғаның тіркеу деректері, атом энергиясын пайдалану саласындағы тиісті қызмет түріне лицензияның болуы, экспортқа немесе импортқа лицензияның болуы туралы ақпаратқа тексеру жүргізеді;
119) атом энергиясын пайдалану объектілерінде жұмыс істейтін персоналды аттестаттаудан өткізу үшін тест сұрақтарының тізбесін әзірлейді және бекітеді;
120) пайдаланушы ұйым ұсынатын жергілікті жобалық қауіп-қатерді келіседі;
121) радиациялық қауіпсіздікті бағалауды жүзеге асырады;
122) радиациялық қауіпсіздікті бағалау нәтижелерін талдайды және бекітеді;
123) пайдаланушы ұйым белгілеген ықтимал радиациялық қауіптілік санатын және радиациялық объектінің қауіпсіздігін келіседі;
124) техникалық регламенттер талаптарына немесе халықаралық талаптарға немесе олар шығарылған елде бекітілген талаптарға сәйкес келетін ядролық қондырғылардың конструкциялары, жүйелері мен элементтері үшін қолданылатын инженерлік-техникалық нормалар мен қағидалардың тізбесін келіседі;
125) қауіпсіздікті талдау жөніндегі алдын ала есепті қарау нәтижелері бойынша қорытынды береді;
126) қауіпсіздікті талдау жөніндегі есептің құрамы мен мазмұнын белгілейді;
127) ядролық қондырғыларды пайдаланудың технологиялық регламентін келіседі;
128) техникалық регламенттердің талаптары қолданылатын жабдықтар мен құбырларды қоса алғанда, ядролық, радиациялық және электрофизикалық қондырғылардың қауіпсіздігіне әсер ететін жүйелер мен элементтерді тіркеуді жүзеге асырады, сондай-ақ тіркеуден алады;
129) ядролық қондырғының жобалау пайдалану құжаттамасын және оған ядролық, радиациялық немесе ядролық физикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қатысты кез келген өзгерістерді, сондай-ақ ядролық қондырғыларды орналастыру алаңдарын таңдауды негіздейтін материалдарды келіседі;

114) согласовывает специальные условия транспортировки ядерных материалов;
115) согласовывает специальные условия транспортировки радиоактивных веществ и (или) радиоактивных отходов;
116) предоставляет в Международное агентство по атомной энергии сведения, содержащиеся в базе данных о ядерных материалах и урановой продукции, в соответствии с международными обязательствами Республики Казахстан;
117) проводит сверку данных, предоставляемых физическими и юридическими лицами в предварительных уведомлениях, уведомлениях и отчетах о наличии, перемещении и местонахождении урановой продукции и ядерных материалов, с предыдущими данными;
118) проводит проверку информации, предоставляемой физическими и юридическими лицами в предварительных уведомлениях, уведомлениях и отчетах о наличии, перемещении и местонахождении урановой продукции и ядерных материалов, о регистрационных данных физического или юридического лица, наличии лицензии на соответствующий вид деятельности в области использования атомной энергии, наличии лицензии на экспорт или импорт;
119) разрабатывает и утверждает перечень тестовых вопросов для проведения аттестации персонала, занятого на объектах использования атомной энергии;
120) согласовывает локальную проектную угрозу, предоставляемую эксплуатирующей организацией;
121) осуществляет оценку радиационной безопасности;
122) анализирует и утверждает результаты оценки радиационной безопасности;
123) согласовывает установленную эксплуатирующей организацией категорию потенциальной радиационной опасности и безопасность радиационного объекта;
124) согласовывает перечень применимых инженерно-технических норм и правил для конструкций, систем и элементов ядерных установок, соответствующих требованиям технических регламентов или международным требованиям, или требованиям, утвержденным в стране их происхождения;
125) выдает заключение по результатам рассмотрения предварительного отчета по анализу безопасности;
126) устанавливает состав и содержание отчета по анализу безопасности;
127) согласовывает технологический регламент эксплуатации ядерных установок;
128) осуществляет регистрацию, а также снимает с регистрации системы и элементы, влияющие на безопасность ядерных, радиационных и электрофизических установок, включая оборудование и трубопроводы, на которые распространяются требования технических регламентов;
129) согласовывает проектную эксплуатационную документацию ядерной установки и любые изменения в нее, касающиеся обеспечения ядерной, радиационной или ядерной физической безопасности, а также материалы, обосновывающие выбор площадок размещения ядерных установок;

130) ядролық қондырғыны физикалық іске қосу процесінде эксперименттер жүргізу әдістемесін келіседі;
131) ядролық қондырғыны физикалық іске қосу бағдарламасын келіседі;
132) ядролық қондырғы әкімшілігі әзірлеген энергетикалық іске қосу бағдарламаларын келіседі;
133) пайдаланушы ұйым дайындаған белгіленген нысандағы ядролық қондырғыға паспортты бекітеді;
134) бекітілген жобалау құжаттамасынан ауытқуды, атом электр станциясының қауіпсіздігіне әсер ететін құрамның, конструкцияның және (немесе) сипаттамалар мен жүйелердің өзгеруін, сондай-ақ техникалық шешімдермен ресімделген, атом электр станциясының жобасында белгіленген пайдалану шектері мен шарттарының өзгеруін келіседі;
135) арнайы қабылдап алуға жататын жабдық пен құбырларға конструкторлық құжаттаманы (және оған барлық өзгерістерді) келіседі;
136) әзірлеуші кәсіпорын белгілеген жабдыққа паспорттардың және өзге де куәліктердің нысандарын келіседі;
137) қолданыстағы жабдықтар мен құбырларда пайдаланудың технологиялық регламентінде көзделмеген әртүрлі зерттеулер мен эксперименттер жүргізуді келіседі;
138) атом электр станциясының әкімшілігі бекіткен атом электр станциясының жүйелерін, жабдықтары мен құбырларын пайдалану жөніндегі жөндеу мерзімдерін ауыстыруды және жұмыстар көлемін азайтуды келіседі;
139) жабдықтар мен құбырларды жұмыс параметрлеріне шығарумен байланысты іске қосу-жөндеу жұмыстарын жүргізуге және жұмыс параметрлері кезінде атом электр станциялары жүйелерін пайдалануға рұқсат береді;
140) атом электр станциялары жабдығының белгіленген жұмыс параметрлерін өзгерту туралы техникалық шешімдерді келіседі;
141) отынды және атом электр станциялары белсенді аймағының құрамдастарын сынақтан өткізу бағдарламаларын келіседі;
142) ядролық, радиациялық және электрофизикалық қондырғылардың қауіпсіздігі үшін сапаны қамтамасыз ету бағдарламаларының үлгілік мазмұнын және оны бекіту тәртібін айқындайды;
143) радиациялық қауіпсіздікке, ядролық материалдар мен иондаушы сәулелену көздерін физикалық қорғауға және аварияға қарсы жоспарлауға, есепке алу мен бақылауға қатысты нормалар мен қағидаларды әзірлейді және келіседі;
144) ядролық және радиациялық қондырғыларды пайдаланудан шығару қағидаларын бекітеді;
145) Қазақстан Республикасының аумағында Атом энергиясы жөніндегі халықаралық агенттіктің инспекцияларын ұйымдастыру тәртібін әзірлейді және бекітеді;
146) ядролық және радиациялық аварияларға ден қоюдың ұлттық жоспарын әзірлейді;
147) ядролық қондырғыларды және көму пункттерін орналастыру алаңын таңдау қағидаларын әзірлейді;

130) согласовывает методики проведения экспериментов в процессе физического пуска ядерной установки;
131) согласовывает программу физического пуска ядерной установки;
132) согласовывает программы энергетического пуска, разработанные администрацией ядерной установки;
133) утверждает паспорт на ядерную установку установленной формы, подготовленный эксплуатирующей организацией;
134) согласовывает отступления от утвержденной проектной документации, изменение состава, конструкции и (или) характеристик и систем, влияющих на безопасность атомной электрической станции, а также изменение пределов и условий эксплуатации, установленных проектом атомной электрической станции, оформленные техническими решениями;
135) согласовывает конструкторскую документацию (и все изменения к ней) на оборудование и трубопроводы, подлежащие специальной приемке;
136) согласовывает формы паспортов и иных свидетельств на оборудование, установленные предприятием-изготовителем;
137) согласовывает проведение различного рода исследований и экспериментов, не предусмотренных технологическим регламентом эксплуатации, на действующем оборудовании и трубопроводах;
138) согласовывает перенос утвержденных администрацией атомной электрической станции сроков ремонта и уменьшение объема работ по эксплуатации систем, оборудования и трубопроводов атомной электрической станции;
139) выдает разрешение на проведение пусконаладочных работ, связанных с выводом оборудования и трубопроводов на рабочие параметры, и на эксплуатацию систем атомных электрических станций при рабочих параметрах;
140) согласовывает технические решения об изменении установленных параметров работы оборудования атомных электрических станций;
141) согласовывает программы испытаний топлива и компонентов активной зоны атомных электрических станций;
142) определяет типовое содержание программ обеспечения качества для безопасности ядерных, радиационных и электрофизических установок, и порядок их утверждения;
143) разрабатывает и согласовывает нормы и правила, касающиеся радиационной безопасности, физической защиты и противоаварийного планирования, учета и контроля ядерных материалов и источников ионизирующего излучения;
144) утверждает правила вывода из эксплуатации ядерных и радиационных установок;
145) разрабатывает и утверждает порядок организации инспекций Международного агентства по атомной энергии на территории Республики Казахстан;
146) разрабатывает национальный план реагирования на ядерные и радиационные аварии;
147) разрабатывает правила выбора площадки размещения ядерных установок и пунктов захоронения;

148) ядролық қауіпсіздікке және (немесе) радиациялық қауіпсіздікке және (немесе) ядролық физикалық қауіпсіздікке сараптама жүргізу қағидаларын бекітеді;
149) Қазақстан Республикасының Үкіметіне халықтың және (немесе) қоршаған ортаның қауіпсіздігіне қатер төнген жағдайда ядролық қондырғыларды пайдаланудан мерзімінен бұрын шығару немесе көму пунктерін жабу туралы ұсыныс енгізеді;
150) Ядролық және радиациялық аварияларға ден қоюдың ұлттық жоспарын енгізу туралы шешім қабылдайды;
151) ядролық материалдарды, иондаушы сәулелену көздерін мемлекеттік есепке қою немесе мемлекеттік есептен шығару туралы шешім қабылдайды;
152) өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органның ядролық және арнайы ядролық емес материалдардың, жабдықтардың, қондырғылардың, технологиялардың, иондаушы сәулелену көздерінің, қосарлы қолданылатын (мақсаттағы) жабдықтар мен тиісті тауарлардың және технологиялардың, оларды шығаруға байланысты жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің экспортына және импортына лицензия беруін келіседі;
153) атом энергиясын пайдалану саласында тергеп-тексеру жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
154) бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға алып келетін талаптардың тізбесін айқындайды, сондай-ақ талаптарды нақты бұзушылықтарға қатысты жедел ден қою шарасының нақты түрін осы шараның қолданылу мерзімін (қажет болған кезде) көрсете отырып айқындайды;
155) Қазақстан Республикасының атом энергиясын пайдалану саласындағы заңнамасының талаптарын бұзушылықтарға қатысты жедел ден қою шараларын қолданады;
156) ядролық қондырғылардың, радиациялық көздердің, радиоактивті материалдарды сақтау пункттерінің терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін, ядролық материалдарды, радиоактивті заттарды, радиоактивті қалдықтарды бірыңғай мемлекеттік есепке алу мен бақылау жүйелерін бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады, өндірістік объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін мониторингтеуді ұйымдастыруға қатысады;
157) радиациялық қауіпсіздік нормалары мен қағидаларының, лицензиялар шарттарының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
158) халықтың радиациялық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету саласындағы бақылауды жүзеге асырады;
159) атом энергиясын пайдалану саласында өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылауды жүзеге асырады;
160) өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысады;
161) "Өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шегінде өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылауды жүзеге асырады;

148) утверждает правила проведения экспертизы ядерной безопасности и (или) радиационной безопасности, и (или) ядерной физической безопасности;
149) вносит в Правительство Республики Казахстан представление о досрочном выводе из эксплуатации ядерных установок или закрытии пунктов захоронения в случае возникновения угрозы безопасности населения и (или) окружающей среды;
150) принимает решение о вводе Национального плана реагирования на ядерные и радиационные аварии;
151) принимает решение о постановке на государственный учет или снятии с государственного учета ядерных материалов, источников ионизирующего излучения;
152) согласовывает выдачу лицензии уполномоченного государственного органа, осуществляющего государственное регулирование в области контроля специфических товаров, на экспорт и импорт ядерных и специальных неядерных материалов, оборудования, установок, технологий, источников ионизирующего излучения, оборудования и соответствующих товаров, и технологий двойного применения (назначения), работ, услуг, связанных с их производством;
153) разрабатывает и утверждает правила проведения расследования в области использования атомной энергии;
154) определяет перечень требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, а также определяет в отношении конкретных нарушений требований конкретный вид меры оперативного реагирования с указанием срока действия данной меры (при необходимости);
155) применяет меры оперативного реагирования в отношении нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области использования атомной энергии;
156) осуществляет контроль и надзор за состоянием антитеррористической защищенности ядерных установок, радиационных источников, пунктов хранения радиоактивных материалов, за системами единого государственного учета и контроля ядерных материалов, радиоактивных веществ, радиоактивных отходов, участвует в организации мониторинга состояния антитеррористической защищенности производственных объектов;
157) осуществляет контроль за соблюдением норм и правил радиационной безопасности, условий лицензий;
158) осуществляет контроль в области обеспечения радиационной безопасности населения;
159) осуществляет контроль специфических товаров в области использования атомной энергии;
160) участвует в реализации государственной политики в сфере контроля специфических товаров;
161) осуществляет контроль специфических товаров в пределах компетенции, установленной Законом Республики Казахстан "О контроле специфических товаров" и законодательством Республики Казахстан;

162) ядролық материалдар мен иондаушы сәулелену көздерінің мемлекеттік есебін жүргізеді;
163) атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар үшін атом энергиясын пайдалану объектісінің Қазақстан Республикасының атом энергиясын пайдалану саласындағы заңнамасында белгіленген ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін растау әдістері мен тәсілдеріне қатысты әдістемелік ұсынымдарды әзірлейді және бекітеді;
164) атом энергиясын пайдалану және радиациялық қауіпсіздік саласындағы ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметін үйлестіреді;
165) ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік, ядролық қаруды таратпау режимін қамтамасыз ету және ядролық сынақтарды мониторингтеу бойынша зерттеулерді ұйымдастырады;
166) атом энергиясын пайдалану саласында лицензиялануға жататын ядролық материалдар, радиоактивті заттар және электрофизикалық қондырғылар үшін алып қою деңгейлерін белгілейді;
167) ядролық мұра объектілерін консервациялауды және жоюды жүзеге асырады;
168) Семей ядролық қауіпсіздік аймағын құру және оның жұмыс істеуі саласындағы қызметті салааралық үйлестіруді жүзеге асырады;
169) ядролық қару сынақтары жүргізілген аумақтарға кешенді экологиялық зерттеп-қарау жүргізуді ұйымдастыруды жүзеге асырады;
170) Семей ядролық қауіпсіздік аймағы жер учаскелерінің шекаралары мен аудандарын белгілеуді және оларды өзгертуді негіздейтін кешенді экологиялық зерттеп-қарау материалдарын келіседі;
171) босалқы жерлерді ядролық қауіпсіздік аймағының жерлеріне ауыстыру қағидаларын әзірлейді және Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге ұсынады;
172) Қазақстан Республикасының Үкіметіне Семей ядролық қауіпсіздік аймағын құру, оның жер учаскелерінің шекаралары мен алаңдарын белгілеу және өзгерту, босалқы жерлерді ядролық қауіпсіздік аймағының жерлеріне ауыстыру туралы ұсыныс енгізеді;
173) Қазақстан Республикасының Үкіметіне Семей ядролық қауіпсіздік аймағының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті ұйымды айқындау туралы ұсыныс енгізеді;
174) Семей ядролық қауіпсіздік аймағының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті ұйымның Семей ядролық қауіпсіздік аймағы жер учаскелерінің шекаралары мен алаңдарын өзгерту туралы ұсыныстарын келіседі;
175) Семей ядролық қауіпсіздік аймағы аумағының паспортын әзірлеу және тіркеу (қайта тіркеу) қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
176) Семей ядролық қауіпсіздік аймағы аумағының паспортын тіркеуді (қайта тіркеуді) жүзеге асырады;

162) ведет государственный учет ядерных материалов и источников ионизирующего излучения;
163) разрабатывает и утверждает методические рекомендации для физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность в области использования атомной энергии, относительно методов и способов подтверждения соответствия объекта использования атомной энергии требованиям ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности, установленным законодательством Республики Казахстан в области использования атомной энергии;
164) координирует деятельность подведомственных организаций в области использования атомной энергии и радиационной безопасности;
165) организует исследования по ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности, обеспечению режима нераспространения ядерного оружия и мониторингу ядерных испытаний;
166) устанавливает уровни изъятия для ядерных материалов, радиоактивных веществ и электрофизических установок, подлежащих лицензированию в сфере использования атомной энергии;
167) осуществляет консервацию и ликвидацию объектов ядерного наследия;
168) осуществляет межотраслевую координацию деятельности в области создания и функционирования Семипалатинской зоны ядерной безопасности;
169) осуществляет организацию проведения комплексного экологического обследования территорий, на которых проводились испытания ядерного оружия;
170) согласовывает материалы комплексного экологического обследования, обосновывающего установление границ и площадей земельных участков Семипалатинской зоны ядерной безопасности и их изменение;
171) разрабатывает и представляет на утверждение в Правительство Республики Казахстан правила перевода земель запаса в земли зоны ядерной безопасности;
172) вносит в Правительство Республики Казахстан предложение о создании Семипалатинской зоны ядерной безопасности, установлении и изменении границ и площадей ее земельных участков, переводе земель запаса в земли зоны ядерной безопасности;
173) вносит в Правительство Республики Казахстан предложение об определении уполномоченной организации по обеспечению функционирования Семипалатинской зоны ядерной безопасности;
174) согласовывает предложения уполномоченной организации по обеспечению функционирования Семипалатинской зоны ядерной безопасности об изменении границ и площадей земельных участков Семипалатинской зоны ядерной безопасности;
175) разрабатывает и утверждает правила разработки и регистрации (перерегистрации) паспорта территории Семипалатинской зоны ядерной безопасности;
176) осуществляет регистрацию (перерегистрацию) паспорта территории Семипалатинской зоны ядерной безопасности;

177) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша ядролық қару сынақтары жүргізілген аумақтарға кешенді экологиялық зерттеп-қарау жүргізу әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
178) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша ядролық қару сынақтарының салдарынан нормативтен артық радиоактивті ластануға ұшыраған бұрынғы Семей ядролық сынақ полигонына іргелес аумақтарда кешенді экологиялық зерттеп-қарауды жүргізу әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
179) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Семей ядролық қауіпсіздік аймағында атмосфералық ауаның, жерасты және жерүсті суларының, топырақ пен өсімдіктердің радиоактивті ластану деңгейіне тұрақты мониторинг жүргізу, сондай-ақ радионуклидтердің таралу параметрлерін айқындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
180) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шегінде терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асырады;
181) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік, мемлекеттік құпияларды қорғау, азаматтық қорғау, жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру саласындағы заңдары мен өзге де нормативтік құқықтық актілерінің сақталуын қамтамасыз етеді;
182) өз құзыреті шегінде жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру жөніндегі іс-шаралар кешенінің орындалуын қамтамасыз етеді;
183) өз құзыреті шегінде азаматтық қорғау іс-шараларын жүзеге асыруды қамтамасыз етеді;
184) төтенше жағдайлардың туындауының алдын алу және оларды жою, олар туындаған жағдайда залал мен ысырап мөлшерін азайту, сондай-ақ төтенше жағдайларда объектілердің жұмыс істеуінің орнықтылығы мен қауіпсіздігін арттыру жөнінде жедел шаралар қабылдайды;
185) ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жоспарлау және өткізу бойынша ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметіне басшылықты жүзеге асырады;
186) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде, өзге де заңға тәуелді актілерде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 06.02.2026 № 1168 (26.02.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
3-тарау. Агенттік төрағасының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Агенттікті басқаруды Агенттіктің төрағасы жүзеге асырады, ол Агенттікке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Агенттіктің төрағасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.

177) по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды разрабатывает и утверждает методику проведения комплексного экологического обследования территорий, на которых проводились испытания ядерного оружия;
178) по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды разрабатывает и утверждает методику проведения комплексного экологического обследования территорий, прилегающих к бывшему Семипалатинскому испытательному ядерному полигону, подвергшихся сверхнормативному радиоактивному загрязнению вследствие испытаний ядерного оружия;
179) по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды разрабатывает и утверждает правила проведения постоянного мониторинга уровня радиоактивного загрязнения атмосферного воздуха, подземных и поверхностных вод, почвы и растений, а также определения параметров миграции радионуклидов в Семипалатинской зоне ядерной безопасности;
180) осуществляет противодействие терроризму в пределах компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан;
181) обеспечивает в пределах своей компетенции соблюдение законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в области национальной безопасности, защиты государственных секретов, гражданской защиты, мобилизационной подготовки и мобилизации;
182) обеспечивает в пределах своей компетенции выполнение комплекса мероприятий по мобилизационной подготовке и мобилизации;
183) обеспечивает в пределах своей компетенции осуществление мероприятий гражданской защиты;
184) принимает оперативные меры по предупреждению возникновения и ликвидации чрезвычайных ситуаций, снижению размеров ущерба и потерь в случае их возникновения, а также повышению устойчивости и безопасности функционирования объектов в чрезвычайных ситуациях;
185) осуществляет руководство деятельностью подведомственных организаций по планированию и проведению мероприятий по обеспечению национальной безопасности;
186) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, иными подзаконными актами.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 06.02.2026 № 1168 (вводится в действие с 26.02.2026).
Глава 3. Статус, полномочия Председателя Агентства
16. Руководство Агентством осуществляется Председателем Агентства, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Агентство задач и осуществление им своих полномочий.
17. Председатель Агентства назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

18. Агенттік төрағасының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын төрт орынбасары болады.
19. Агенттік төрағасының өкілеттіктері:
1) Агенттіктің қызметіне басшылықты, ведомствоның қызметін бақылауды және үйлестіруді жүзеге асырады;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Агенттік аппаратының басшысын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
2-1) Агенттік ведомствосының басшысын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тәртіптік жаза қолданады және Агенттіктің және оның ведомствосының жұмыскерлерін (қызметкерлерін) көтермелеу мәселелерін, оның құзыретіне жатқызылған еңбек қатынастарының мәселелерін шешеді;
4) Қазақстан Республикасының Президентіне Агенттіктің, оның ведомствосы мен ведомстволық бағынысты ұйымдарының жұмыскерлерін және өзге де адамдарды мемлекеттік наградалармен наградтау және оларға Қазақстан Республикасының құрметті атақтарын беру туралы ұсынулар енгізеді;
5) Агенттіктің құқықтық актілеріне қол қояды, қарамағындағы жұмыскерлерге нұсқаулар мен тапсырмалар береді, Агенттіктің құзыретіне жатқызылған мемлекеттік функцияларды жүзеге асыру бойынша өзге де ұйымдастырушылық-өкімдік шаралар қабылдайды;
6) Агенттіктің ведомствосы туралы ережені бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен жалпы штат санының лимиті шегінде Агенттік ведомствосының құрылымын бекітеді;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдармен және өзге де ұйымдармен қатынастарда Агенттіктің атынан өкілдік етеді;
9) Агенттік жанынан консультативтік-кеңесші органдар мен сараптама комиссияларын құрады;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады;
11) Агенттік төрағасы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды оны алмастыратын адам Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 06.02.2026 № 1168 (28.04.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
20. Агенттік төрағасы өз орынбасарларының өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындайды.
21. Агенттіктің аппаратын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын аппарат басшысы басқарады.
4-тарау. Агенттіктің мүлкі
22. Агенттіктің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Агенттіктің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

18. Председатель Агентства имеет четырех заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия Председателя Агентства:
1) осуществляет руководство деятельностью Агентства, контроль и координацию деятельности ведомства;
2) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке назначает на должность и освобождает от должности руководителя аппарата Агентства;
2-1) назначает на должность и освобождает от должности руководителя ведомства Агентства;
3) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке налагает дисциплинарные взыскания и решает вопросы поощрения работников (сотрудников) Агентства и его ведомства, вопросы трудовых отношений которых отнесены к его компетенции;
4) вносит Президенту Республики Казахстан представления о награждении работников Агентства, его ведомства и подведомственных организаций и иных лиц государственными наградами и присвоении им почетных званий Республики Казахстан;
5) подписывает правовые акты Агентства, дает указания и поручения находящимся в подчинении работникам, принимает иные организационно- распорядительные меры по осуществлению государственных функций, отнесенных к компетенции Агентства;
6) утверждает положение о ведомстве Агентства;
7) утверждает структуру ведомства Агентства в пределах лимита общей штатной численности, утвержденного Президентом Республики Казахстан;
8) представляет Агентство в отношениях с государственными органами и иными организациями в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) образовывает консультативно-совещательные органы и экспертные комиссии при Агентстве;
10) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
11) исполнение полномочий Председателя Агентства в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 06.02.2026 № 1168 (вводится в действие с 28.04.2026).
20. Председатель Агентства определяет полномочия своих заместителей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Аппарат Агентства возглавляется руководителем аппарата, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество Агентства
22. Агентство может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Имущество Агентства формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

23. Агенттікке бекітіп берілген мүлік республикалық меншікке жатады.
24. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, Агенттік өзіне бекітіп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқылы емес.
5-тарау. Агенттікті қайта ұйымдастыру және тарату
25. Агенттікті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Агенттіктің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
1. "Қазақстан Республикасының Ұлттық ядролық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
2. "Ядролық физика институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
3. "Қазақстандық атом электр станциялары" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
Агенттіктің қарамағындағы аумақтық органдардың және оның ведомствосының аумақтық бөлімшелерінің тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігі Атомдық қадағалау және бақылау комитетінің Батыс өңіраралық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
2. "Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігі Атомдық қадағалау және бақылау комитетінің Оңтүстік өңіраралық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
3. "Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігі Атомдық қадағалау және бақылау комитетінің Шығыс өңіраралық инспекциясы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 28 сәуірдегі
№ 861 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің ҚҰРЫЛЫМЫ
Ескерту. Құрылымына өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 06.02.2026 № 1168 Жарлығымен.
Басшылық
Төраға хатшылығы
Ядролық энергетика департаменті
Атом өнеркәсібі және жер қойнауын пайдалану департаменті
Ғылым және инновациялар департаменті
Радиоактивті қалдықтар және қоршаған ортаны қорғау департаменті
Халықаралық ынтымақтастық департаменті
Стратегиялық жоспарлау департаменті
Қазақстандық қамту департаменті
Заң қызметі департаменті
Персоналды дамыту және кадрлар даярлау департаменті
Әкімшілік жұмыс және цифрландыру департаменті
Бюджет және қаржылық рәсімдер департаменті
Қауіпсіздік департаменті
Ішкі аудит басқармасы
Жұртшылықпен байланыс басқармасы
Әдеп жөніндегі уәкіл
Мемлекеттік құпияларды қорғау басқармасы
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 28 сәуірдегі
№ 861 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР МЕН ТОЛЫҚТЫРУЛАР

23. Имущество, закрепленное за Агентством, относится к республиканской собственности.
24. Агентство не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Агентства
25. Реорганизация и упразднение Агентства осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в введении Агентства
1. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный ядерный центр Республики Казахстан".
2. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт ядерной физики".
3. Товарищество с ограниченной ответственностью "Казахстанские атомные электрические станции".
Перечень территориальных органов, находящихся в ведении Агентства и территориальных подразделений его ведомства
1. Республиканское государственное учреждение "Западная межрегиональная инспекция Комитета атомного надзора и контроля Агентства Республики Казахстан по атомной энергии".
2. Республиканское государственное учреждение "Южная межрегиональная инспекция Комитета атомного надзора и контроля Агентства Республики Казахстан по атомной энергии".
3. Республиканское государственное учреждение "Восточная межрегиональная инспекция Комитета атомного надзора и контроля Агентства Республики Казахстан по атомной энергии".
____________________________
УТВЕРЖДЕНА
Указом Президента
Республики Казахстан
от 28 апреля 2025 года № 861
СТРУКТУРА
Агентства Республики Казахстан по атомной энергии
Сноска. Структура с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 06.02.2026 № 1168.
Руководство
Секретариат Председателя
Департамент ядерной энергетики
Департамент атомной промышленности и недропользования
Департамент науки и инноваций
Департамент радиоактивных отходов и охраны окружающей среды
Департамент международного сотрудничества
Департамент стратегического планирования
Департамент казахстанского содержания
Департамент юридической службы
Департамент развития персонала и подготовки кадров
Департамент административной работы и цифровизации
Департамент бюджета и финансовых процедур
Департамент безопасности
Управление внутреннего аудита
Управление по связям с общественностью
Уполномоченный по этике
Управление по защите государственных секретов
_____________________________
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 28 апреля 2025 года № 861
ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ,
которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан

1. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары жүйесін одан әрі оңтайландыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 22 қаңтардағы № 29 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлыққа 1-қосымша мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"
Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі
120
".
2. "Мемлекеттік органдардың мәліметтерді Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына жатқызу жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды тұлғаларының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 13 сәуір № 371 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік органдардың мәліметтерді Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына жатқызу жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды тұлғаларының тізбесінде:
3-тармақ мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің төрағасы – "Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 7), 9), 12), 13), 19), 20) тармақшалары, 12-бабының 1), 2), 11), 12), 14), 20), 21), 24), 28), 29), 30), 35) тармақшалары, 13-бабының 1), 2), 3), 4), 6), 7), 8) тармақшалары, 14-бабының 16), 17), 19) тармақшалары;".
3. "Шетелде кадрлар даярлау жөнiндегi республикалық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 12 қазандағы № 470 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Шетелде кадрлар даярлау жөнiндегi республикалық комиссияның құрамы "Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің) төрағасы" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің төрағасы".
4. "Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қызметінің тиімділігіне бағалау жүргізілетін орталық мемлекеттік органдардың тізбесі "Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогы бойынша" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі "Мақсаттарға қол жеткізу" блогы бойынша".
5. "Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Энергетикалық кеңес туралы" 2012 жылғы 14 наурыздағы № 285 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Энергетикалық кеңестің құрамы "Самұрық-Энерго" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің төрағасы".

1. В Указе Президента Республики Казахстан от 22 января 1999 года № 29 "О мерах по дальнейшей оптимизации системы государственных органов Республики Казахстан":
приложение 1 к вышеназванному Указу дополнить строкой следующего содержания:
"
Агентство Республики Казахстан по атомной энергии
120
".
2. В Указе Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2000 года № 371 "Об утверждении Перечня должностных лиц государственных органов, наделенных полномочиями по отнесению сведений к государственным секретам Республики Казахстан":
в Перечне должностных лиц государственных органов, наделенных полномочиями по отнесению сведений к государственным секретам Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 3 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) Председатель Агентства Республики Казахстан по атомной энергии – подпункты 7), 9), 12), 13), 19), 20) статьи 11, подпункты 1), 2), 11), 12), 14), 20), 21), 24), 28), 29), 30), 35) статьи 12, подпункты 1), 2), 3), 4), 6), 7), 8) статьи 13, подпункты 16), 17), 19) статьи 14 Закона Республики Казахстан "О государственных секретах";".
3. В Указе Президента Республики Казахстан от 12 октября 2000 года № 470 "О республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом":
состав Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом, утвержденный вышеназванным Указом, после строки "Председатель Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы)" дополнить строкой следующего содержания:
"Председатель Агентства Республики Казахстан по атомной энергии".
4. В Указе Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 "О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы":
Перечень центральных государственных органов, в отношении которых проводится оценка эффективности их деятельности, утвержденный вышеназванным Указом, после строки "Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан по блоку "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами" дополнить строкой следующего содержания:
"Агентство Республики Казахстан по атомной энергии по блоку "Достижение целей".".
5. В Указе Президента Республики Казахстан от 14 марта 2012 года № 285 "Об Энергетическом совете при Президенте Республики Казахстан":
состав Энергетического совета при Президенте Республики Казахстан, утвержденный вышеназванным Указом, после строки "председатель правления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (по согласованию)" дополнить строкой следующего содержания:
"Председатель Агентства Республики Казахстан по атомной энергии".

6. "Қазақстан Республикасы Президентінің жанынан "Жасыл экономикаға" көшу жөніндегі кеңес құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 26 мамырдағы № 823 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен құрылған Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы "Жасыл экономикаға" көшу жөніндегі кеңестің құрамы "Қазақстан Республикасының Экология жəне табиғи ресурстар вице-министрі, хатшы" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің төрағасы".
7. "Мемлекеттік саяси және әкімшілік қызметшілер лауазымдарының тізілімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 150 Жарлығында:
"Мемлекеттік әкімшілік лауазымдар" деген 2-тарауда:
"А" корпусы" деген бөлімде:
1-санатта:
"Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы, Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы, Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі, Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі аппараттарының басшылары" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы, Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы, Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі, Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі, Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі аппараттарының басшылары";
"Б" корпусы" деген бөлімде:
В санаттарының тобында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Парламенті палаталарының аппараттары, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты, Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігі, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының Аппараты, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің аппараты, Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының аппараты, Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет), Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы, Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі, Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі және оның ведомствосы, Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық";
В-3 санатында:
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет), Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігi, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының, Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі басқармасының (қызметтің) басшысы" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет), Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігi, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының, Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі, Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі және оның ведомствосы басқармасының (қызметтің) басшысы";
"Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің баспасөз хатшысы" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің, Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің баспасөз хатшысы";
В-4 санатында:
"Қазақстан Республикасының Президенті Іс басқарушысының, Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет), Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағаларының көмекшісі, кеңесшісі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Президенті Іс басқарушысының, Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет), Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі, Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі төрағаларының көмекшісі, кеңесшісі".

6. В Указе Президента Республики Казахстан от 26 мая 2014 года № 823 "Об образовании Совета по переходу к "зеленой экономике" при Президенте Республики Казахстан":
состав Совета по переходу к "зеленой экономике" при Президенте Республики Казахстан, образованного вышеназванным Указом, после строки "вице-министр экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, секретарь" дополнить строкой следующего содержания:
"Председатель Агентства Республики Казахстан по атомной энергии".
7. В Указе Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 150 "Об утверждении Реестра должностей политических и административных государственных служащих":
в главе 2 "Административные государственные должности":
в разделе "Корпус "А":
в категории 1:
строку "Руководители аппаратов Управления делами Президента Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Руководители аппаратов Управления делами Президента Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по атомной энергии";
в разделе "Корпус "Б":
в группе категорий B:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Аппараты палат Парламента Республики Казахстан, Аппарат Правительства Республики Казахстан, Судебная администрация Республики Казахстан, Аппарат Конституционного Суда Республики Казахстан, Аппарат Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Управление делами Президента Республики Казахстан, аппарат Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Высшая аудиторская палата Республики Казахстан, Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы, Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционная служба), Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан, Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, Генеральная прокуратура Республики Казахстан, Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу, Агентство Республики Казахстан по атомной энергии и его ведомство, Национальный центр по правам человека";
в категории В-3:
строку "Руководитель управления (службы) Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы), Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан, Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу" изложить в следующей редакции:
"Руководитель управления (службы) Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы), Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан, Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу, Агентства Республики Казахстан по атомной энергии и его ведомства";
строку "Пресс-секретарь Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Пресс-секретарь Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по атомной энергии";
в категории В-4:
строку "Помощник, советник Управляющего делами Президента Республики Казахстан, председателей Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы), Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан, Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Помощник, советник Управляющего делами Президента Республики Казахстан, председателей Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы), Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан, Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по атомной энергии".

8. "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын арнайы біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 151 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын арнайы біліктілік талаптарында 3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы, Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы, Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі, Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі, Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі аппараттарының басшылары, орталық атқарушы органдар аппараттарының басшылары, Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың басшысы;".
9. "Қазақстан Республикасы Президентінің жанынан Қазақстан Республикасында цифрландыруды енгізу мәселелері жөніндегі комиссия құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 10 қаңтардағы № 621 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан Республикасында цифрландыруды енгізу мәселелері жөніндегі комиссияның құрамы "Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің) төрағасы" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің төрағасы".
10. "Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымымен өзара іс-қимыл жөніндегі кеңес туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 12 ақпандағы № 266 өкімінде:
жоғарыда көрсетілген өкіммен бекітілген Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымымен өзара іс-қимыл жөніндегі кеңестің лауазымдық құрамы "Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының орынбасары" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі төрағасының орынбасары".

8. В Указе Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 151 "Об утверждении Специальных квалификационных требований к административным государственным должностям корпуса "А":
в Специальных квалификационных требованиях к административным государственным должностям корпуса "А", утвержденных вышеназванным Указом, подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) руководители аппаратов Управления делами Президента Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по атомной энергии, руководители аппаратов центральных исполнительных органов, руководитель Национального центра по правам человека;".
9. В Указе Президента Республики Казахстан от 10 января 2018 года № 621 "Об образовании Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам внедрения цифровизации в Республике Казахстан":
состав Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам внедрения цифровизации в Республике Казахстан, утвержденный вышеназванным Указом, после строки "Председатель Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы)" дополнить строкой следующего содержания:
"Председатель Агентства Республики Казахстан по атомной энергии".
10. В распоряжении Президента Республики Казахстан от 12 февраля 2014 года № 266 "О Совете по взаимодействию с Организацией экономического сотрудничества и развития":
должностной состав Совета по взаимодействию с Организацией экономического сотрудничества и развития, утвержденный вышеуказанным распоряжением, после строки "заместитель Генерального Прокурора Республики Казахстан" дополнить строкой следующего содержания:
"заместитель Председателя Агентства Республики Казахстан по атомной энергии".
____________________________