Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарындағы кадр саясатының кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі № 537 Жарлығы.
Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметі
актілерінің жинағында жариялануға тиіс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарындағы кадр саясаты мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) Комиссия туралы ереже;
2) Комиссия құрамы бекітілсін.
3. Күші жойылды – ҚР Президентінің 31.07.2023 № 290 Жарлығымен.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 537 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарындағы кадр саясаты мәселелері жөніндегі комиссия туралы
ЕРЕЖЕ
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарындағы кадр саясаты мәселелері жөніндегі комиссияның (бұдан әрі - Комиссия) құқықтық мәртебесін және өкілеттіктерін айқындайды.
2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңнамалық актілерін, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен осы Ережені басшылыққа алады.
3. Комиссияның негізгі міндеті осы Ереженің 4-тармағында көрсетілген құқық қорғау органындағы лауазымдарға орналасуға үміткер адамдарды тағайындау туралы ұсынуларды қарау және Қазақстан Республикасының Президентіне немесе мемлекеттік органдардың (ведомстволардың) бірінші басшыларына ұсыныстар дайындау болып табылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 23.04.2025 № 853 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
4. Комиссия Тізбеде* көзделген құқық қорғау органдарындағы лауазымдарға орналасуға үміткер адамдарды тағайындау туралы мәселелерді қарайды.
* Тізбе – "Мемлекеттік билік органдары жүйесіндегі кадр саясатының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 31 шілдедегі № 290 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын және босататын және (немесе) онымен келісу бойынша тағайындалатын және босатылатын, Қазақстан Республикасы Президентінің ұсынуы бойынша сайланатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша тағайындалатын және босатылатын мемлекеттік саяси қызметшілер, лауазымды және өзге де адамдар лауазымдарының тізбесі.

О некоторых вопросах кадровой политики в правоохранительных органах Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 3 апреля 2013 года № 537.
Подлежит опубликованию в
Собрании актов Президента и
Правительства Республики Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Образовать Комиссию при Президенте Республики Казахстан по вопросам кадровой политики в правоохранительных органах Республики Казахстан (далее - Комиссия).
2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Комиссии;
2) состав Комиссии.
3. Утратил силу Указом Президента РК от 31.07.2023 № 290.
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 537
ПОЛОЖЕНИЕ
о Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам кадровой политики в правоохранительных органах Республики Казахстан
1. Настоящим Положением определяется правовой статус и полномочия Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам кадровой политики в правоохранительных органах Республики Казахстан (далее - Комиссия).
2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией, законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и настоящим Положением.
3. Основной задачей Комиссии является рассмотрение представлений и подготовка предложений Президенту Республики Казахстан или первым руководителям государственных органов (ведомств) о назначении лиц, претендующих на замещение должностей в правоохранительном органе, указанных в пункте 4 настоящего Положения.
Сноска. Пункт 3 - в редакции Указа Президента РК от 23.04.2025 № 853 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Комиссия рассматривает вопросы о назначении лиц, претендующих на замещение должностей в правоохранительных органах, предусмотренных в Перечне*.
* Перечень – перечень должностей политических государственных служащих, должностных и иных лиц, назначаемых и освобождаемых Президентом Республики Казахстан и (или) по согласованию с ним, избираемых по представлению Президента Республики Казахстан, а также назначаемых и освобождаемых по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 31 июля 2023 года № 290 "О некоторых вопросах кадровой политики в системе органов государственной власти".

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
5. Алып тасталды – ҚР Президентінің 23.04.2025 № 853 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
6. Өзінің негізгі міндеттерін шешу мақсатында Комиссия:
1) Комиссияның құзыретіне жататын мәселелер бойынша мемлекеттік органдар мен ұйымдардан қажетті ақпарат пен материалдарды белгіленген тәртіппен сұратуға және алуға;
2) Комиссияның құзыретіне жататын мәселелер бойынша мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың өкілдерін шақыруға және тыңдауға;
3) Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша өзге де функцияларды жүзеге асыруға құқылы.
7. Комиссия құрамына Комиссияның төрағасы, Комиссия хатшысы және мүшелері кіреді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
8. Комиссия төрағасы:
1) Комиссия қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
2) Комиссия отырыстарын өткізу орнын, уақытын және форматын айқындайды;
3) Комиссия отырыстарында төрағалық етеді;
4) алып тасталды – ҚР Президентінің 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
5) Комиссияның мүшелеріне орындау үшін міндетті тапсырмалар береді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
9. Комиссия мүшелері оның жұмыс кестесі мен отырысының күн тәртібі бойынша Комиссия төрағасына ұсыныстар енгізуге құқылы.
10. Егер Комиссияның тізімдік құрамының кемінде үштен екі бөлігі қатысса, оның отырысы заңды деп саналады.
11. Комиссия отырыстары қажеттігіне қарай тікелей, сырттай қатысу форматында немесе ойлайн-форматта өткізіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
12. Осы Ереженің 4-тармағында көрсетілген адамдарға қатысты кадр мәселелерін Комиссия, әдетте, олардың жеке қатысуынсыз қарайды.
13. Комиссия шешімдері отырысқа қатысқан Комиссия мүшелерінің жалпы санының қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Комиссияның шешімін сырттай дауыс беру тәртібінде қабылдауға Комиссия төрағасының келісімімен жол беріледі.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 09.10.2019 № 184 Жарлығымен.

Сноска. Пункт 4 - в редакции Указа Президента РК от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Исключен Указом Президента РК от 23.04.2025 № 853 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Комиссия в целях решения своих основных задач вправе:
1) запрашивать и получать в установленном порядке необходимые информацию и материалы у государственных органов и организаций по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии;
2) приглашать и заслушивать представителей государственных органов и иных организаций по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии;
3) по поручению Президента Республики Казахстан осуществлять иные функции.
7. В состав Комиссии входят председатель Комиссии, секретарь и члены Комиссии.
Сноска. Пункт 7 - в редакции Указа Президента РК от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
8. Председатель Комиссии:
1) осуществляет общее руководство деятельностью Комиссии;
2) определяет место, время и формат проведения заседаний Комиссии;
3) председательствует на заседаниях Комиссии;
4) Исключен Указом Президента РК от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5) дает обязательные для исполнения указания членам Комиссии.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. Члены Комиссии вправе вносить предложения председателю Комиссии по графику работы и повестке дня ее заседания.
10. Заседание Комиссии считается правомочным, если на нем присутствует не менее двух третей ее списочного состава.
11. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости в очном, заочном или онлайн-формате.
Сноска. Пункт 11 - в редакции Указа Президента РК от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
12. Кадровые вопросы в отношении лиц, указанных в пункте 4 настоящего Положения, рассматриваются Комиссией, как правило, без их личного присутствия.
13. Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов от общего количества присутствовавших на заседании членов Комиссии. В случае равенства голосов голос председателя Комиссии является решающим.
Принятие решения Комиссии в порядке заочного голосования допускается с согласия председателя Комиссии.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 09.10.2019 № 184.

14. Комиссия шешімдері әрбір адамға қатысты жеке қабылданады.
15. Лауазымға тағайындауға арналған ұсынымдарды қарау туралы отырыстың нәтижелері бойынша Комиссия мына шешімдердің бірін қабылдайды:
1) ұсынылған лауазымға тағайындауға ұсынылсын;
2) ұсынылған лауазымға тағайындауға ұсыным беруден бас тартылсын.
16. Алып тасталды – ҚР Президентінің 23.04.2025 № 853 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
17. Комиссияның шешімдері оның төрағасы қол қоятын хаттамамен ресімделеді.
18. Алып тасталды – ҚР Президентінің 23.04.2025 № 853 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
19. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Құқық қорғау жүйесі бөлімі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 537 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарындағы кадр саясаты мәселелері жөніндегі комиссияның ҚҰРАМЫ
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді ҚР Президентінің 23.04.2025 № 853 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.08.2025 № 975 Жарлықтарымен.
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы, төраға
Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы
Қазақстан Республикасы Президенті Кеңсесінің бастығы
Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
Қазақстан Республикасы Президентінің құқықтық мәселелер жөніндегі көмекшісі
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің төрағасы
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрі
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі жанындағы Қоғамдық кеңестің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Құқық қорғау жүйесі бөлімінің меңгерушісі, хатшы

14. Решения Комиссии принимаются отдельно в отношении каждого лица.
15. По результатам заседания о рассмотрении представлений к назначению на должность Комиссией принимается одно из следующих решений:
1) рекомендовать для назначения на предлагаемую должность;
2) отказать в даче рекомендации на предлагаемую должность.
16. Исключен Указом Президента РК от 23.04.2025 № 853 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Решения Комиссии оформляются протоколом, который подписывается ее председателем.
18. Исключен Указом Президента РК от 23.04.2025 № 853 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Рабочим органом Комиссии является Отдел правоохранительной системы Администрации Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 - в редакции Указа Президента РК от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года
№ 537
СОСТАВ Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам кадровой политики в правоохранительных органах Республики Казахстан
Сноска. Состав - в редакции Указа Президента РК от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными указами Президента РК от 23.04.2025 № 853 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.08.2025 № 975.
Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан, председатель
Секретарь Совета Безопасности Республики Казахстан
начальник Канцелярии Президента Республики Казахстан
Генеральный Прокурор Республики Казахстан
Председатель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
помощник Президента Республики Казахстан по правовым вопросам
Председатель Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу
Министр внутренних дел Республики Казахстан
Министр по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
председатель Общественного совета при Министерстве внутренних дел Республики Казахстан (по согласованию)
заведующий Отделом правоохранительной системы Администрации Президента Республики Казахстан, секретарь