"Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 118-бабы 1-тармағы екінші бөлігінің және Қазақстан Республикасы Әділет министрінің "Жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу мөлшерлерін бекіту туралы" 2023 жылғы 27 маусымдағы № 416 бұйрығымен бекітілген жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу мөлшерлеріне ескертпенің үшінші абзацының Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкестігін қарау туралы
Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының 2026 жылғы 11 маусымдағы № 86-НҚ нормативтік қаулысы
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АТЫНАН
Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты Төраға Э.Ә. Азимова, судьялар А.Қ. Ескендіров, Қ.Т. Жақыпбаев, А.Е. Жатқанбаева, А.Қ. Қыдырбаева, Қ.С. Мусин, Б.М. Нұрмұханов, Е.Ә. Оңғарбаев, Р.А. Подопригора және С.Ф. Ударцев қатысқан құрамда,
өтініші субъектісі С.В. Харахориннің және оның өкілі – адвокат М.Ю. Григорьевтің,
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің өкілі – вице-министр Д.М. Ваисовтың,
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің өкілі – Балалардың құқықтарын қорғау комитеті Төрағасының орынбасары Ю.Р. Овечкинаның,
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының өкілі – Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының ерекше тапсырмалар жөніндегі аға көмекшісі Т.Б. Адамовтың,
Жеке сот орындаушылары республикалық палатасының өкілі – төраға орынбасары Г.А. Смагуловтың,
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенаты Аппаратының өкілі – Заңнама бөлімі меңгерушісінің орынбасары Н.А. Сартаеваның,
Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың өкілі – басшы орынбасары Ә.Ж. Сабыровтың,
Қазақстан Республикасы Заңнама және құқықтық ақпарат институтының өкілі – Әлеуметтік сала және экономика салалары бөлімінің аға ғылыми қызметкері А.А. Сейдімбектің,
Парламентаризм институтының өкілі – норма шығару жұмысы басқармасының атқарушы директоры заң ғылымдарының кандидаты А.К. Канатовтың қатысуымен,
өзінің ашық отырысында С.В. Харахориннің "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Атқарушылық іс жүргізу туралы заң) 118-бабы 1-тармағы екінші бөлігінің және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 27 маусымда № 32907 болып тіркелген "Жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу мөлшерлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 27 маусымдағы № 416 бұйрығымен (бұдан әрі – Бұйрық) бекітілген жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу мөлшерлеріне ескертпенің үшінші абзацының Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкестігін тексеру туралы өтінішін қарады.
Баяндамашы – Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының судьясы А.Е. Жатқанбаеваны және отырысқа қатысушыларды тыңдап, конституциялық іс жүргізу материалдарын зерделеп, Қазақстан Республикасының қолданыстағы құқық нормаларына талдау жасай отырып, Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты
анықтады:

О рассмотрении на соответствие Конституции Республики Казахстан части второй пункта 1 статьи 118 Закона Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" и абзаца третьего примечания к размерам оплаты деятельности частного судебного исполнителя, утвержденным приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 июня 2023 года № 416 "Об утверждении размеров оплаты деятельности частного судебного исполнителя"
Нормативное постановление Конституционного Суда Республики Казахстан от 11 июня 2026 года № 86-НП
ИМЕНЕМ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Конституционный Суд Республики Казахстан в составе Председателя Азимовой Э.А., судей Ескендирова А.К., Жакипбаева К.Т., Жатканбаевой А.Е., Кыдырбаевой А.К., Мусина К.С., Нурмуханова Б.М., Онгарбаева Е.А., Подопригоры Р.А. и Ударцева С.Ф., с участием:
субъекта обращения Харахорина С.В. и его представителя – адвоката Григорьева М.Ю.,
представителей:
Министерства юстиции Республики Казахстан – вице-министра Ваисова Д.М.,
Министерства просвещения Республики Казахстан – заместителя Председателя Комитета по охране прав детей Овечкиной Ю.Р.,
Генеральной прокуратуры Республики Казахстан – старшего помощника Генерального Прокурора Республики Казахстан по особым поручениям Адамова Т.Б.,
Республиканской палаты частных судебных исполнителей – заместителя председателя Смагулова Г.А.,
Аппарата Сената Парламента Республики Казахстан – заместителя заведующего Отделом законодательства Сартаевой Н.А.,
Национального центра по правам человека – заместителя руководителя Сабирова А.Ж.,
Института законодательства и правовой информации Республики Казахстан – старшего научного сотрудника Отдела социальной сферы и отраслей экономики Сейдимбека А.А.,
Института парламентаризма – исполнительного директора управления по нормотворческой работе кандидата юридических наук Канатова А.К.,
рассмотрел в открытом заседании обращение Харахорина С.В. о проверке на соответствие Конституции Республики Казахстан части второй пункта 1 статьи 118 Закона Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (далее – Закон об исполнительном производстве) и абзаца третьего примечания к размерам оплаты деятельности частного судебного исполнителя, утвержденным приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 июня 2023 года № 416 "Об утверждении размеров оплаты деятельности частного судебного исполнителя", зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2023 года № 32907 (далее – Приказ).
Заслушав докладчика – судью Конституционного Суда Республики Казахстан Жатканбаеву А.Е. и участников заседания, изучив материалы конституционного производства, проанализировав нормы действующего права Республики Казахстан, Конституционный Суд Республики Казахстан
установил:

Қазақстан Республикасының Конституциялық Сотына (бұдан әрі – Конституциялық Сот) Атқарушылық іс жүргізу туралы заңның 118-бабы 1-тармағы екінші бөлігінің және Бұйрыққа ескертпенің үшінші абзацының Қазақстан Республикасы Конституциясының (бұдан әрі – Конституция, Негізгі Заң) 13-бабының 2-тармағына, 27-бабына және 76-бабының 3-тармағына сәйкестігін қарау туралы өтініш келіп түсті.
Iс материалдарынан өтініш субъектісі берген талап қою арызының негiзiнде оның балаларымен қарым-қатынас жасау тәртiбiн айқындау туралы сот шешiмі шығарылғанын түсінуге болады. Дау айтылып нормаларға сәйкес баламен қарым-қатынас жасау тәртібі туралы атқарушылық құжаттар бойынша жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу шығыстары өндіріп алушы мен борышкерге тең үлестермен жүктеледі.
С.В. Харахориннің пікірінше, өз пайдасына шығарылған сот шешімін орындау бойынша жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу жөніндегі міндетті өндіріп алушыға жүктеу балаларымен қарым-қатынас жасау құқығын іске асыруда қосымша қаржылық кедергілер туғызып отыр.
Дау айтылып отырған Атқарушылық іс жүргізу туралы заң нормаcының және Бұйрыққа ескертпенің конституциялылығы мәселесін қарап, өтініш нысанасына қатысты Конституциялық Сот мыналарды негізге алады.
1. Конституцияда неке мен отбасы, ана мен әке және бала мемлекеттің қорғауында болады деп бегіленеді. Осы конституциялық қағидат неке-отбасы қатынастарын құқықтық реттеудің мазмұнын айқындайды және мемлекетке отбасылық қарым-қатынасты сақтап қалуға және ата-ананың екеуінің де бала тәрбиесіне толыққанды қатысуына жағдай жасау міндетін жүктейді (27-баптың 2-тармағы).
Неке мен отбасы мемлекет қорғауында болады және оларға қолдау көрсетеді деген конституциялық қағидат балалардың отбасыда тәрбие алуына, олардың дамуы мен әл-ауқатына қамқорлық жасауға басымдық беруді айқындайды (Конституциялық Соттың 2024 жылғы 23 шілдедегі № 49-НҚ нормативтік қаулысы).
Біріккен Ұлттар Ұйымы Бас Ассамблеясының 1989 жылғы 20 қарашадағы № 44/25 резолюциясымен қабылданып, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің 1994 жылғы 8 маусымдағы қаулысымен ратификацияланған Бала құқықтары туралы конвенцияның (бұдан әрі – Конвенция) 7-бабының 1-тармағына сәйкес баланың туылған сәттен бастап ата-ана қамқорлығына құқығы бар. Конвенцияның 9-бабының 3-тармағына сәйкес қатысушы мемлекеттер бала ата-анасының біреуімен немесе екеуімен де айырылысқан кезде, баланың мүдделерін барынша қамтамасыз етуге қайшы келетін жағдайларды қоспағанда, оның ата-анасының екеуімен де тұрақты негізде жеке қарым-қатынас жасау және тікелей байланыс орнату құқығын құрметтейді.

В Конституционный Суд Республики Казахстан (далее – Конституционный Суд) поступило обращение о рассмотрении на соответствие пункту 2 статьи 13, статье 27 и пункту 3 статьи 76 Конституции Республики Казахстан (далее – Конституция, Основной Закон) части второй пункта 1 статьи 118 Закона об исполнительном производстве и абзаца третьего примечания к Приказу.
Из материалов дела следует, что на основании поданного субъектом обращения искового заявления судом вынесено решение об установлении порядка его общения с детьми. В соответствии с оспариваемыми нормами по исполнительным документам о порядке общения с ребенком расходы на оплату деятельности частного судебного исполнителя возлагаются в равных долях на взыскателя и должника.
По мнению Харахорина С.В., возложение на взыскателя обязанности по оплате деятельности частного судебного исполнителя по исполнению судебного решения, вынесенного в его пользу, создает дополнительные финансовые препятствия для реализации права на общение с детьми.
При рассмотрении вопроса о конституционности оспариваемых нормы Закона об исполнительном производстве и примечания к Приказу применительно к предмету обращения Конституционный Суд исходит из следующего.
1. Конституция устанавливает, что брак и семья, материнство, отцовство и детство находятся под защитой государства. Данный конституционный принцип определяет содержание правового регулирования брачно-семейных отношений и обязывает государство создавать условия для сохранения семейных связей и полноценного участия обоих родителей в воспитании ребенка (пункт 2 статьи 27).
Конституционный принцип поддержки и защиты государством брака и семьи определяет приоритет семейного воспитания детей, заботы об их развитии и благосостоянии (нормативное постановление Конституционного Суда от 23 июля 2024 года № 49-НП).
В соответствии с пунктом 1 статьи 7 Конвенции о правах ребенка, принятой резолюцией № 44/25 Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций от 20 ноября 1989 года и ратифицированной постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 8 июня 1994 года (далее – Конвенция), ребенок с момента рождения имеет право на заботу родителей. Согласно пункту 3 статьи 9 Конвенции государства-участники уважают право ребенка, который разлучается с одним или обоими родителями, поддерживать на регулярной основе личные отношения и прямые контакты с обоими родителями, за исключением случая, когда это противоречит наилучшим интересам ребенка.

"Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңында әрбiр баланың отбасыда өмiр сүру және тәрбиелену, өзiнiң ата-анасын бiлу, олардың қамқорлығын көру мен тәрбиесiн алу және олармен бірге тұру құқықтары бекітіледі (21 және 25-баптар).
Ата-ананың өз балаларына қатысты тең құқықтары және тең міндеттері болады. Ата-ананың, оның ішінде баласынан бөлек тұратын ата-ананың онымен қарым-қатынас жасауға, оның тәрбиесіне және тыныс-тіршілігіндегі маңызды мәселелерін шешуге қатысуға құқығы бар ("Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – НОтК) 68, 70 және 73-баптары).
Некенің (ерлі-зайыптылықтың) бұзылуы, оның жарамсыз деп танылуы немесе ата-анасының бөлек тұруы баланың ата-анасының екеуімен де, ата-әжелерімен және басқа да туыстарымен толық қарым-қатынас жасауына кедергі болмайды (НОтК-тің 73 және 73-1-баптары). Бұл баласы өзімен бiрге тұратын ата-ананың, егер қарым-қатынас баланың тән саулығына немесе психикалық денсаулығына, сондай-ақ оның адамгершiлiк тұрғысынан дамуына зиян келтiрмесе, осындай қарым-қатынасқа кедергi келтірмеу міндетімен қамтамасыз етіледі (НОтК-тің 73-бабының 1-тармағы).
Аталған нормаларды жүйелі түсіндіруден келіп шығатыны, баланың ата-анасының екеуімен де тұрақты түрде қарым-қатынас жасау құқығы ата-ананың әрқайсысының баласының дамуы мен тәрбиесіне тікелей қатысу құқығымен және міндетімен тығыз байланысты. Мемлекет тиісті құқықтардың нормативтік бекітілуін ғана емес, оларды іске асыру мен қорғаудың тиімді тетіктерін жасауды да қамтамасыз етуге міндетті.
Демек, баланың ата-анасымен қарым-қатынас жасау құқығын және ата-ананың бала тәрбиесіне қатысу құқығын іске асыруға қатысты кез келген заңнамалық шешім әділдік, мөлшерлестік талаптарына сәйкес келуге және баланың мүдделерін барынша қамтамасыз етуге бағытталған болуға тиіс.
2. Конституцияның 13-бабының 2-тармағына сәйкес әркімнің өз құқықтары мен бостандықтарының сот арқылы қорғалу құқығына кепілдік беріледі.
Сот арқылы қорғалу құқығы кез келген адамның және азаматтың бұзылған құқықтар мен бостандықтарын қорғау және қалпына келтіру үшін сотқа жүгіну құқығын білдіреді. Сот шешімін орындау сот арқылы қорғалу тәсілі болып табылады, бұл мемлекеттен оны іске асыруды қамтамасыз ету бойынша қажетті шаралар қабылдауды талап етеді (Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің 2018 жылғы 3 шілдедегі № 5 нормативтік қаулысы).
Осы конституциялық кепілдік Конституцияның 76-бабының 3-тармағымен өзара байланысты, осы тармаққа сәйкес сот шешімінің, үкімі мен өзге де қаулысының Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында міндетті күші бар.
Сот шешімінің міндетті күші сот актісінде көзделген нәтижеге қол жеткізуді қамтамасыз ететін орындаудың құқықтық тетігінің болуын көздейді. Тиісінше, атқарушылық іс жүргізуді заңнамалық реттеу сот шешімі өз пайдасына шығарылған адамның құқықтарын іске асыруға негізсіз кедергілер келтірмеуге тиіс.
Атқарушылық іс жүргізу туралы заңның 116-бабына сәйкес жеке сот орындаушысының қызметі ақылы негізде жүзеге асырылады. Бұл ретте мәжбүрлеп орындату шараларын қолдану қажеттігі борышкердің сот шешімін ерікті түрде орындамауына байланысты болғандықтан, атқарушылық іс жүргізуде сот актісін орындау бойынша шығыстарды борышкерге жүктеудің жалпы қағидаты қолданылады. Баламен қарым-қатынас жасау тәртібін айқындау туралы істер бойынша ақы төлеудің өзгеше тәртібін белгілеу аталған қағидаттан ерекшелік болып табылады.

Закон Республики Казахстан от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан" закрепляет права каждого ребенка жить и воспитываться в семье, знать своих родителей и воспитываться ими, получать их заботу и проживать совместно с ними (статьи 21 и 25).
Родители обладают равными правами и несут равные обязанности в отношении своих детей. Родители, в том числе проживающие отдельно от ребенка, имеют право на общение с ним, на участие в воспитании и решении важных вопросов его жизнедеятельности (статьи 68, 70 и 73 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье") (далее – КоБС).
Расторжение брака (супружества), признание его недействительным или раздельное проживание родителей не могут быть препятствием для полноценного общения ребенка с обоими родителями, дедушками, бабушками и другими родственниками (статьи 73 и 73-1 КоБС). Это обеспечивается обязанностью родителя, проживающего совместно с ребенком, не препятствовать такому общению, за исключением случаев, когда оно наносит вред физическому или психическому здоровью ребенка, а также его нравственному развитию (пункт 1 статьи 73 КоБС).
Из системного толкования указанных норм следует, что право ребенка на регулярное общение с обоими родителями неразрывно связано с правом и обязанностью каждого из родителей непосредственно участвовать в его развитии и воспитании. Государство обязано обеспечивать не только нормативное закрепление соответствующих прав, но и создание эффективных механизмов их реализации и защиты.
Следовательно, любые законодательные решения, затрагивающие реализацию права ребенка на общение с родителями и права родителей на участие в воспитании ребенка, должны отвечать требованиям справедливости, соразмерности и быть направлены на обеспечение наилучших интересов ребенка.
2. В соответствии с пунктом 2 статьи 13 Конституции каждому гарантируется право на судебную защиту своих прав и свобод.
Право на судебную защиту означает право любого человека и гражданина обратиться в суд за защитой и восстановлением нарушенных прав и свобод. Исполнение судебного решения является способом судебной защиты, что требует от государства принятия необходимых мер по обеспечению его реализации (нормативное постановление Конституционного Совета Республики Казахстан от 3 июля 2018 года № 5).
Данная конституционная гарантия находится во взаимосвязи с пунктом 3 статьи 76 Конституции, согласно которому решения, приговоры и иные постановления судов имеют обязательную силу на всей территории Республики Казахстан.
Обязательная сила судебного решения предполагает существование такого правового механизма исполнения, который обеспечивает достижение результата, предусмотренного судебным актом. Соответственно, законодательное регулирование исполнительного производства не должно создавать необоснованные препятствия для реализации прав лица, в пользу которого вынесено судебное решение.
В соответствии со статьей 116 Закона об исполнительном производстве деятельность частного судебного исполнителя осуществляется на возмездной основе. При этом в исполнительном производстве действует общий принцип возложения расходов по исполнению судебного акта на должника, поскольку необходимость применения мер принудительного исполнения обусловлена неисполнением им судебного решения в добровольном порядке. Установление иного порядка оплаты по делам об определении порядка общения с ребенком является исключением из указанного принципа.

Баламен қарым-қатынас жасау тәртібін айқындау туралы істерге қатысты сот шешімдерін орындау бойынша жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу өндіріп алушы мен борышкерге тең үлестермен жүктеледі (Атқарушылық іс жүргізу туралы заңның 118-бабы 1-тармағының екінші бөлігі). Белгіленген ақы төлеу мөлшері – 20 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) ата-ананың әрқайсысынан ай сайын 10 АЕК мөлшерінде өндіріп алынады (Бұйрыққа ескертпенің үшінші абзацы).
Конституциялық Сот аталған конституциялық нормаларды басшылыққа ала отырып, ата-ана арасында келіспеушіліктердің туындауы, өмірлік жағдайлардың өзгеруі не өзгедей кикілжіңнің орын алуы баламен қарым-қатынас жасау тәртібін айқындау туралы сот шешімін орындамауға негіз болмайды деп атап өтеді. Белгіленген қарым-қатынас жасау тәртібін іске асыруға кедергі келтіретін мән-жайлар орын алған кезде мүдделі адам оны өзгерту туралы талаппен сотқа жүгінуге құқылы. Алайда, жаңа сот шешімі қабылданғанға дейін қолданыстағы сот актісінің міндетті күші сақталады және орындалуға тиіс.
Сонымен бірге, өндіріп алушыға жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу жөніндегі міндетті жүктеу, шын мәнісінде, сот шешімі өз пайдасына шығарылған адамға осы шешімді екінші тараптың орындамауынан келтірілген шығыстардың бір бөлігін жүктеуді білдіреді.
Баламен қарым-қатынас жасау тәртібін айқындау туралы сот шешімін мәжбүрлеп орындатуға өтініш білдірген адам өзі бастама көтеріп әрекет етіп отырған жоқ, борышкердің өзіне жүктелген міндетті орындаудан жалтаруы салдарынан барып отыр.
Мұндай жағдайларда сот шешімін орындау шығыстарының бір бөлігін өтеу жөніндегі міндет өндіріп алушының заңды күшіне енген сот актісімен расталған құқығын іске асыру мен қорғаудың заңда көзделген тетіктерін пайдалану мүмкіндігін шектеуге алып келеді.
Демек, дау айтылып отырған нормалар сот шешімімен танылған құқықты іске асыруды өндіріп алушының мүліктік жағдайына байланысты етіп қояды, мәжбүрлетіп орындату тетіктеріне жүгіну үшін қосымша кедергілер туғызып, Конституцияның 13-бабының 2-тармағында кепілдік берілген сот арқылы қорғалу құқығын қозғайды. Сонымен бірге, сот актісі өз пайдасына шығарылған адамға қосымша қаржылық міндеттерді жүктеу салдарынан осы актінің орындалуын қиындататын жағдайға жол берілетіндіктен, бұлар сот шешімінің Конституцияның 76-бабының 3-тармағында бекітілген міндетті күшін іске асырудың тиімділігін төмендетеді.
3. Баламен қарым-қатынас жасау тәртібін айқындау туралы сот шешімін орындау тек өндіріп алушы ата-ананың құқықтарын іске асыруға ғана емес, баланың ата-анасының екеуімен де тұрақты жеке қарым-қатынасты сақтап қалу құқығын қоса алғанда, оның құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз етуге бағытталған.

Оплата деятельности частного судебного исполнителя по исполнению судебных решений по делам об определении порядка общения с ребенком возлагается на взыскателя и должника в равных долях (часть вторая пункта 1 статьи 118 Закона об исполнительном производстве). Установленный размер оплаты – 20 месячных расчетных показателей (далее – МРП) взыскивается с каждого родителя по 10 МРП ежемесячно (абзац третий примечания к Приказу).
Руководствуясь указанными конституционными нормами, Конституционный Суд отмечает, что возникновение разногласий между родителями, изменение жизненных обстоятельств либо иные конфликтные ситуации сами по себе не могут служить основанием для неисполнения судебного решения об определении порядка общения с ребенком. При наличии обстоятельств, препятствующих реализации установленного порядка общения, заинтересованное лицо вправе обратиться в суд с требованием о его изменении. Однако до принятия нового судебного решения действующий судебный акт сохраняет обязательную силу и подлежит исполнению.
В то же время возложение на взыскателя обязанности по оплате деятельности частного судебного исполнителя фактически означает такое возложение на лицо, в пользу которого вынесено судебное решение, части расходов, вызванных неисполнением этого решения другой стороной.
Лицо, обращающееся за принудительным исполнением судебного решения об определении порядка общения с ребенком, действует не по собственной инициативе, а вследствие уклонения должника от исполнения возложенной на него обязанности.
При таких обстоятельствах обязанность по несению части расходов на исполнение судебного решения способна ограничить возможность взыскателя воспользоваться предусмотренными законом механизмами реализации и защиты права, подтвержденного вступившим в законную силу судебным актом.
Следовательно, оспариваемые нормы ставят реализацию права, признанного судебным решением, в зависимость от имущественного положения взыскателя, создают дополнительные препятствия для обращения к механизмам принудительного исполнения и тем самым затрагивают гарантированное пунктом 2 статьи 13 Конституции право на судебную защиту. Кроме того, они снижают эффективность реализации обязательной силы судебного решения, закрепленной пунктом 3 статьи 76 Конституции, поскольку допускают ситуацию, при которой исполнение судебного акта становится затруднительным вследствие возложения дополнительных финансовых обязанностей на лицо, в пользу которого этот акт вынесен.
3. Исполнение судебного решения об определении порядка общения с ребенком направлено не только на реализацию прав родителя-взыскателя, но и на обеспечение прав и законных интересов самого ребенка, включая его право поддерживать устойчивые личные отношения с обоими родителями.

Бұған дейін Конституциялық Сот баланың тұратын жері, оны асырап-бағу және онымен қарым-қатынас жасау тәртібі туралы келісімдер жасасу ата-ананың міндеті емес, құқығы болып табылады деп көрсетті (2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 58-НҚ нормативтік қаулы).
Мұндай келісімнің болмауы және даудың кейіннен сот тәртібімен шешілуі сот шешімі өз пайдасына шығарылған ата-ананы осыған қатысты сот таныған құқығын іске асырған кезде қолайсыз жағдайға қалдырмауға тиіс.
Заң шығарушы жекелеген іс санаттары бойынша сот шешімдерін орындаудың ерекшеліктерін белгілеуге құқылы. Алайда мұндай ерекшеліктердің объективті және конституциялық маңызды негіздемесі болып, әділдік, ақылға қонымдылық және мөлшерлестік талаптарына сәйкес болуға тиіс.
Конституциялық Сот баламен қарым-қатынас жасау тәртібін айқындау туралы атқарушылық құжаттарға қатысты борышкерге атқарушылық іс жүргізу шығыстарын жүктеудің жалпы қағидатынан ауытқуды негіздейтін конституциялық маңызды негіздерді таппады.
Өндіріп алушыға баламен қарым-қатынас жасау тәртібін айқындау туралы істер бойынша жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу жөніндегі міндетті жүктеу аталған талаптарға сәйкес келмейді.
Сонымен қатар, мұндай реттеу ата-ананың бала тәрбиесіне қатысты өз құқықтары мен міндеттерін іске асыруын қиындатады, сондай-ақ баланың мүддесі үшін тұрақты отбасылық қарым-қатынасты сақтап қалу мүмкіндігін шектейді, бұл Конституцияның 27-бабында бекітілген отбасын, ана мен әке және баланы қорғаудың конституциялық кепілдіктеріне сәйкес келмейді.
Осылайша, Атқарушылық іс жүргізу туралы заңның 118-бабы 1-тармағының екінші бөлігі және онымен байланысты жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу мөлшерлеріне ескертпенің үшінші абзацы баламен қарым-қатынас жасау тәртібін айқындау туралы атқарушылық құжаттар бойынша жария және жеке мүдделер арасында тиісті теңгерімді қамтамасыз етпейді, сот арқылы қорғалу құқығын іске асыруға негізсіз кедергілер туғызып, баланың мүддесі үшін отбасылық қарым-қатынасты сақтап қалу мүмкіндігін шектейді.
Осы жазылғандардың негізінде, Қазақстан Республикасы Конституциясының 72-бабының 3-тармағын, 74-бабының 2 және 3-тармақтарын, "Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты туралы" 2022 жылғы 5 қарашадағы Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 23-бабы 4-тармағының 3) тармақшасын, 5558, 62-баптарын, 63-бабының 3-тармағын, 64-бабының 4-тармағын және 65-бабы 1-тармағының 2) тармақшасын басшылыққа ала отырып, Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты
қаулы етеді:
1. "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 118-бабы 1-тармағының екінші бөлігі және Қазақстан Республикасы Әділет министрінің "Жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу мөлшерлерін бекіту туралы" 2023 жылғы 27 маусымдағы № 416 бұйрығымен бекітілген жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу мөлшерлеріне ескертпенің үшінші абзацы Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес келмейді деп танылсын.

Конституционный Суд ранее указывал, что заключение соглашений о месте проживания ребенка, его содержании и порядке общения с ним является правом родителей, а не их обязанностью (нормативное постановление от 24 декабря 2024 года № 58-НП).
Отсутствие такого соглашения и последующее судебное разрешение спора не могут ставить родителя, в пользу которого вынесено судебное решение, в менее благоприятное положение при реализации признанного судом права.
Законодатель вправе устанавливать особенности исполнения судебных решений по отдельным категориям дел. Однако такие особенности должны иметь объективное и конституционно значимое обоснование, отвечать требованиям справедливости, разумности и соразмерности.
Конституционный Суд не усматривает конституционно значимых оснований, которые оправдывали бы отступление от общего принципа возложения расходов исполнительного производства на должника применительно к исполнительным документам об определении порядка общения с ребенком.
Возложение на взыскателя обязанности по оплате деятельности частного судебного исполнителя по делам об определении порядка общения с ребенком указанным требованиям не соответствует.
Одновременно такое регулирование затрудняет реализацию родителем своих прав и обязанностей по воспитанию ребенка, а также ограничивает возможность поддержания устойчивых семейных связей в интересах ребенка, что не согласуется с конституционными гарантиями защиты семьи, материнства, отцовства и детства, закрепленными в статье 27 Конституции.
Таким образом, часть вторая пункта 1 статьи 118 Закона об исполнительном производстве и взаимосвязанный с ней абзац третий примечания к размерам оплаты деятельности частного судебного исполнителя по исполнительным документам об определении порядка общения с ребенком не обеспечивают надлежащего баланса между публичными и частными интересами, создают необоснованные препятствия для реализации права на судебную защиту и ограничивают возможность поддержания семейных связей в интересах ребенка.
На основании изложенного, руководствуясь пунктом 3 статьи 72, пунктами 2 и 3 статьи 74 Конституции Республики Казахстан, подпунктом 3) пункта 4 статьи 23, статьями 55 – 58, 62, пунктом 3 статьи 63, пунктом 4 статьи 64 и подпунктом 2) пункта 1 статьи 65 Конституционного закона Республики Казахстан от 5 ноября 2022 года "О Конституционном Суде Республики Казахстан", Конституционный Суд Республики Казахстан
постановляет:
1. Признать не соответствующими Конституции Республики Казахстан часть вторую пункта 1 статьи 118 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" и абзац третий примечания к размерам оплаты деятельности частного судебного исполнителя, утвержденным приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 июня 2023 года № 416 "Об утверждении размеров оплаты деятельности частного судебного исполнителя".

2. Қазақстан Республикасының Үкіметі осы нормативтік қаулы жарияланған күннен бастап алты айдан кешіктірмей баламен қарым-қатынас жасау тәртібін айқындау туралы атқарушылық құжаттар бойынша жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлемін құқықтық реттеуді Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының осы нормативтік қаулыдағы құқықтық ұстанымдарына сәйкес келтіруге бағытталған заң жобасына бастамашылық жасасын.
Қабылданған шаралар туралы көрсетілген мерзімде Қазақстан Республикасының Конституциялық Сотына ақпарат берілсін.
3. Осы нормативтік қаулы қабылданған күнінен бастап күшіне енеді, Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында жалпыға бірдей міндетті, түпкілікті болып табылады және шағым жасалуға жатпайды.
4. Осы нормативтік қаулы заңнамалық актілерді ресми жариялау құқығын алған мерзімді баспасөз басылымдарында, құқықтық ақпараттың бірыңғай жүйесінде және Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде жариялансын.
Қазақстан Республикасының
Конституциялық Соты

2. Правительству Республики Казахстан не позднее шести месяцев со дня опубликования настоящего нормативного постановления инициировать проект закона, направленный на приведение правового регулирования оплаты деятельности частного судебного исполнителя по исполнительным документам об определении порядка общения с ребенком в соответствие с правовыми позициями Конституционного Суда Республики Казахстан, изложенными в настоящем нормативном постановлении.
О принятых мерах в указанный срок проинформировать Конституционный Суд Республики Казахстан.
3. Настоящее нормативное постановление вступает в силу со дня его принятия, является общеобязательным на всей территории Республики Казахстан, окончательным и обжалованию не подлежит.
4. Опубликовать настоящее нормативное постановление на казахском и русском языках в периодических печатных изданиях, получивших право на официальное опубликование законодательных актов, единой системе правовой информации и на интернет-ресурсе Конституционного Суда Республики Казахстан.
Конституционный Суд
Республики Казахстан