"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атқарушылық іс жүргізуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2026 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2026 жылғы 9 шілдедегі № 110-ө өкімі
1. Қоса беріліп отырған қабылдануы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атқарушылық іс жүргізуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2026 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңымен негізделген құқықтық актілердің тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі:
1) тізбеге сәйкес тиісті ведомстволық актілерді қабылдасын;
2) ай сайын, 30-ы күнінен кешіктірмей тізбеге сәйкес құқықтық актілердің әзірленуі және қабылдануы туралы ақпаратты жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын;
3) ай сайын 5-і күнінен кешіктірмей көрсетілген Заңды іске асыру жөніндегі жиынтық ақпаратты талдап, қорытындыласын және жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын.
Премьер-Министр О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2026 жылғы 9 шілдедегі
№ 110-ө өкімімен
бекітілген

О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 24 июня 2026 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования исполнительного производства"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 9 июля 2026 года № 110-р
1. Утвердить прилагаемый перечень правовых актов, принятие которых обусловлено Законом Республики Казахстан от 24 июня 2026 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования исполнительного производства" (далее – перечень).
2. Министерству юстиции Республики Казахстан:
1) принять соответствующие ведомственные акты согласно перечню;
2) ежемесячно, не позднее 30 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации информацию о разработке и принятии правовых актов согласно перечню;
3) ежемесячно, не позднее 5 числа, анализировать, обобщать и размещать на общедоступном государственном объекте информатизации сводную информацию по реализации указанного Закона.
Премьер-Министр О. Бектенов
Утвержден распоряжением
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от " " 2026 года №
Перечень

Қабылдануы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атқарушылық іс жүргізуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2026 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңымен негізделген құқықтық актілердің тізбесі
Р/с
Құқықтық актінің атауы
Құқықтық актінің нысаны
Орындауға жауапты мемлекеттік орган
Орындау мерзімі
Құқықтық актілердің сапасына, уақтылы әзірленуі мен енгізілуіне
жауапты адам
1
2
3
4
5
6
1.

правовых актов, принятие которых обусловлено Законом Республики Казахстан от 24 июня 2026 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования исполнительного производства"
№ п/п
Наименование правового акта
Форма правового акта
Государственный орган, ответственный за исполнение
Срок исполнения
Лицо, ответственное за качество, своевременность разработки и принятие правовых актов
1
2
3
4
5
6
1.

"Атқарушылық іс жүргізу бойынша шығыстарды есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2014 жылғы 13 ақпандағы № 58 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы тамыз
Д.М.Ваисов
2.
"Жеке сот орындаушыларының есептік тіркеу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 7 наурыздағы № 98 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы тамыз
Д.М.Ваисов
3.
"Тыйым салынған мүлікті, оның ішінде электрондық аукцион нысанындағы сауда-саттықта өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 100 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы тамыз
Д.М.Ваисов
4.
"Жеке сот орындаушысының алименттерді және жалақыны өндіріп алу туралы атқарушылық құжаттарды орындауға байланысты қызметіне ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 595 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы тамыз
Д.М.Ваисов
5.
"Жеке сот орындаушысы қызметімен айналысу құқығына үміткер тұлғаларды аттестаттау бойынша комиссия туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 қарашадағы № 599 бұйрығының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы тамыз
Д.М.Ваисов
6.
"Жеке сот орындаушысының қызметтік үй-жайының орналасқан жеріне және жабдықталуына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 15 қарашадағы № 1433 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы тамыз
Д.М.Ваисов
7.
"Жеке сот орындаушыларының қызметін бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 1 ақпандағы № 171 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы тамыз
Д.М.Ваисов
8.
"Мемлекеттік сот орындаушылары қаулыларының үлгі нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2019 жылғы 20 наурыздағы № 135 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы тамыз
Д.М.Ваисов
9.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 13 февраля 2014 года № 58 "Об утверждении Методики расчета расходов по исполнительному производству"
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
август 2026 года
Ваисов Д.М.
2.
О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 7 марта 2014 года № 98 "Об утверждении Правил учетной регистрации частных судебных исполнителей"
приказ
Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
август 2026 года
Ваисов Д.М.
3.
О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 100 "Об утверждении Правил реализации арестованного имущества, в том числе на торгах в форме электронного аукциона"
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
август 2026 года
Ваисов Д.М.
4.
О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 ноября 2015 года № 595 "Об утверждении Правил оплаты деятельности частного судебного исполнителя, связанной с исполнением исполнительных документов о взыскании алиментов и заработной платы"
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
август 2026 года
Ваисов Д.М.
5.
О признании утратившим силу приказа исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 599 "Об утверждении Положения о комиссии по аттестации лиц, претендующих на право занятия деятельностью частного судебного исполнителя"
приказ
Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
август 2026 года
Ваисов Д.М.
6.
О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 15 ноября 2017 года № 1433 "Об утверждении требований к месту нахождения и оборудованию служебного помещения частного судебного исполнителя"
приказ
Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
август 2026 года
Ваисов Д.М.
7.
О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 1 февраля 2018 года № 171 "Об утверждении Правил осуществления контроля за деятельностью частных судебных исполнителей"
приказ
Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
август
2026 года
Ваисов Д.М.
8.
О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 20 марта 2019 года № 135 "Об утверждении Типовых форм постановлений государственных судебных исполнителей"
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
август 2026 года
Ваисов Д.М.
9.

"Жеке сот орындаушылары қаулыларының үлгі нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2019 жылғы 28 наурыздағы № 148 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы тамыз
Д.М.Ваисов
10.
"Атқарушылық іс жүргізу мәселелері бойынша мемлекеттiк көрсетілетін қызметтер қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2020 жылғы 29 мамырдағы № 69 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы тамыз
Д.М.Ваисов
11.
"Оңайлатылған іс жүргізуді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 16 тамыздағы № 697 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы тамыз
Д.М.Ваисов
12.
Борышкерлердің бірыңғай тізілімін жүргізу тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы тамыз
Д.М.Ваисов
13.
Жеке сот орындаушысын уақытша алмастыру тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы тамыз
Д.М.Ваисов
14.
Аумақтық органның қолма-қол ақшаны бақылау шотынан соманы беру және аудару тәртібі мен мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы тамыз
Д.М.Ваисов
15.
Жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шотынан соманы беру және аудару тәртібі мен мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы тамыз
Д.М.Ваисов
16.
Жеке сот орындаушысын аттестаттаудан өткізу тәртібі мен шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы тамыз
Д.М.Ваисов
17.
Өзге сот орындаушыларындағы атқарушылық іс жүргізулер бойынша өндіріп алынған ақшаны бөлу, сондай-ақ олардың қызметіне ақы төлеуге арналған ақшаны бөлу тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы тамыз
Д.М.Ваисов
Ескертпе: аббревиатураның толық жазылуы:
Әділетмині – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 марта 2019 года № 148 "Об утверждении Типовых форм постановлений частных судебных исполнителей"
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
август 2026 года
Ваисов Д.М.
10.
О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 мая 2020 года № 69 "Об утверждении правил оказания государственных услуг по вопросам исполнительного производства"
приказ
Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
август 2026 года
Ваисов Д.М.
11.
О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 16 августа 2024 года № 697 "Об утверждении Правил осуществления упрощенного производства"
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
август 2026 года
Ваисов Д.М.
12.
Об утверждении порядка ведения единого реестра должников
приказ
Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
август 2026 года
Ваисов Д.М.
13.
Об утверждении порядка временного замещения частного судебного исполнителя
приказ
Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
август 2026 года
Ваисов Д.М.
14.
Об утверждении порядка и сроков выдачи и перечисления суммы с контрольного счета наличности территориального органа
приказ
Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
август 2026 года
Ваисов Д.М.
15.
Об утверждении порядка и сроков выдачи и перечисления суммы с текущего счета частного судебного исполнителя, предназначенного для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей
приказ
Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
август 2026 года
Ваисов Д.М.
16.
Об утверждении порядка и условий проведения аттестации частного судебного исполнителя
приказ
Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
август 2026 года
Ваисов Д.М.
17.
Об утверждении порядка распределения взысканных денег по исполнительным производствам, находящимся у иных судебных исполнителей, а также распределения денег для оплаты их деятельности
приказ
Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
август 2026 года
Ваисов Д.М.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
МЮ – Министерство юстиции Республики Казахстан.
______________________