"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жануарларға жауапкершілікпен қарау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2026 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2026 жылғы 1 шілдедегі № 109-ө өкімі
1. Қоса беріліп отырған қабылдануы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жануарларға жауапкершілікпен қарау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2026 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңымен негізделген құқықтық актілердің тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары:
1) тізбеге сәйкес құқықтық актінің жобасын әзірлесін және Қазақстан Республикасының Үкіметіне белгіленген тәртіппен бекітуге енгізсін;
2) тізбеге сәйкес тиісті ведомстволық актілерді қабылдасын;
3) ай сайын, 30-ы күнінен кешіктірмей тізбеге сәйкес құқықтық актілердің әзірленуі және қабылдануы туралы ақпаратты жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі көрсетілген Заңды іске асыру жөніндегі жиынтық ақпаратты талдап, қорытындыласын және ай сайын,
5-і күнінен кешіктірмей жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын.
Премьер-Министр О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2026 жылғы 1 шілдедегі
№ 109-ө өкімімен
бекітілген

О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 19 мая 2026 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ответственного обращения с животными"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 1 июля 2026 года № 109-р
1. Утвердить прилагаемый перечень правовых актов, принятие которых обусловлено Законом Республики Казахстан от 19 мая 2026 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ответственного обращения с животными" (далее – перечень).
2. Государственным органам Республики Казахстан:
1) разработать и в установленном порядке внести на утверждение в Правительство Республики Казахстан проект правового акта согласно перечню;
2) принять соответствующие ведомственные акты согласно перечню;
3) ежемесячно, не позднее 30 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации информацию о разработке и принятии правовых актов согласно перечню.
3. Министерству юстиции Республики Казахстан анализировать, обобщать и ежемесячно, не позднее 5 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации сводную информацию по реализации указанного Закона.
Премьер-Министр О. Бектенов
Утвержден распоряжением
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от " " 2026 года №
Перечень
правовых актов, принятие которых обусловлено

Қабылдануы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жануарларға жауапкершілікпен қарау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2026 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңымен негізделген құқықтық актілердің тізбесі
Р/с
Құқықтық актінің атауы
Құқықтық актінің нысаны
Орындауға жауапты мемлекеттік орган
Орындау мерзімі
Құқықтық актінің сапасына, уақтылы әзірленуі мен енгізілуіне жауапты адам
1
2
3
4
5
6
1.
"Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ЭТРМ
2026 жылғы шілде
Н.Қ. Шәрбиев
2.

Законом Республики Казахстан от 19 мая 2026 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ответственного обращения с животными"
№ п/п
Наименование правового акта
Форма правового акта
Государственный орган, ответственный за исполнение
Срок исполнения
Лицо, ответственное за качество, своевременность разработки и внесение правовых актов
1
2
3
4
5
6
1.
О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 "Вопросы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан"
постановление Правительства Республики Казахстан
МЭПР
июль
2026 года
Шарбиев Н.К.
2.

"Тұрғынжайларда ұстауға тыйым салынған жануарлардың тізбесін және жануар иесінің ерекше жауапкершілігін талап ететін үй жануарларының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № 85 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭТРМ
2026 жылғы шілде
Н.Қ. Шәрбиев
3.
"Жануарларды аулаудың, уақытша ұстаудың және жансыздандырудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 18 мамырдағы № 162 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭТРМ
2026 жылғы шілде
Н.Қ. Шәрбиев
4.
"Жануарларды аулау, уақытша ұстау және жансыздандыру қағидаларын бекіту туралы" жергілікті өкілді органдардың шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
жергілікті өкілді органдардың шешімдері
ЖАО
2026 жылғы тамыз
әкімдердің жетекшілік ететін орынбасарлары
5.
"Жануарларға арналған панажайларды есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 20 мамырдағы № 167 бұйрығының күшін жою туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭТРМ
2026 жылғы шілде
Н.Қ. Шәрбиев
6.
"Үй жануарларын ұстаудың және серуендетудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 20 мамырдағы № 168 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭТРМ
2026 жылғы шілде
Н.Қ. Шәрбиев
7.
"Үй жануарларын ұстау және серуендету қағидаларын бекіту туралы" жергілікті өкілді органдардың шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
жергілікті өкілді органдардың шешімдері
ЖАО
2026 жылғы тамыз
әкімдердің жетекшілік ететін орынбасарлары
8.
"Үй жануарларын есепке алу қағидаларын және есепке алуға жататын үй жануарларының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 20 мамырдағы № 169 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭТРМ
2026 жылғы шілде
Н.Қ. Шәрбиев
9.
"Жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы қоғамдық бақылауды жүргізу, сондай-ақ жеке тұлғаларға жануарларға жауапкершілікпен қарау саласындағы қоғамдық инспекторлар куәліктерін беру туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 20 мамырдағы № 170 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭТРМ
2026 жылғы шілде
Н.Қ. Шәрбиев
10.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № 85 "Об утверждении Перечня домашних животных, требующих особой ответственности владельца животного и перечня животных, запрещенных к содержанию в жилищах"
приказ
Министра экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
МЭПР
июль
2026 года
Шарбиев Н.К.
3.
О внесении изменений и дополнений в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 мая 2022 года № 162 "Об утверждении типовых правил отлова, временного содержания и умерщвления животных"
приказ
Министра экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
МЭПР
июль
2026 года
Шарбиев Н.К.
4.
О внесении изменений и дополнений в решения местных представительных органов "Об утверждении правил отлова, временного содержания и умерщвления животных"
решения
местных представительных органов
МИО
август 2026 года
курирующие заместители акимов
5.
О признании утратившим силу приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 20 мая 2022 года № 167 "Об утверждении Правил учета приютов для животных"
приказ
Министра экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
МЭПР
июль
2026 года
Шарбиев Н.К.
6.
О внесении изменений и дополнений в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 20 мая 2022 года № 168 "Об утверждении типовых правил содержания и выгула домашних животных"
приказ
Министра экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
МЭПР
июль
2026 года
Шарбиев Н.К.
7.
О внесении изменений и дополнений в решения местных представительных органов "Об утверждении правил содержания и выгула домашних животных"
решения
местных представительных органов
МИО
август
2026 года
курирующие заместители акимов
8.
О внесении изменений в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 20 мая 2022 года № 169 "Об утверждении правил учета домашних животных и перечня домашних животных, подлежащих учету"
приказ
Министра экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
МЭПР
июль
2026 года
Шарбиев Н.К.
9.
О внесении изменений в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 20 мая 2022 года № 170 "Об утверждении Правил проведения общественного контроля в области ответственного обращения с животными, а также выдачи физическим лицам удостоверений общественных инспекторов в области ответственного обращения с животными"
приказ
Министра экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
МЭПР
июль
2026 года
Шарбиев Н.К.
10.

"Қаңғыбас жануарларды вакцинациялау және стерилизациялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 20 мамырдағы № 171 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭТРМ
2026 жылғы шілде
Н.Қ. Шәрбиев
11.
"Жануарларға арналған панажайлар қызметінің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 23 мамырдағы № 173 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭТРМ
2026 жылғы шілде
Н.Қ. Шәрбиев
12.
"Жануарларды жануарларға арналған панажайларда, зоологиялық жатынжайларда, жануарларды уақытша ұстау пункттерінде, жануарларға арналған оңалту орталықтарында, зоологиялық питомниктерде, контактілі зоопарктерде, жылжымалы хайуанаттар бақтарында ұстау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің
2022 жылғы 23 мамырдағы № 175 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭТРМ
2026 жылғы шілде
Н.Қ. Шәрбиев
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар;
ЭТРМ – Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі.

О внесении изменений в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 20 мая 2022 года № 171 "Об утверждении правил вакцинации и стерилизации бродячих животных"
приказ
Министра экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
МЭПР
июль
2026 года
Шарбиев Н.К.
11.
О внесении изменений в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 23 мая 2022 года № 173 "Об утверждении Правил деятельности приютов для животных"
приказ
Министра экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
МЭПР
июль
2026 года
Шарбиев Н.К.
12.
О внесении изменений и дополнений в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 23 мая 2022 года № 175 "Об утверждении Правил содержания животных в приютах для животных, зоологических гостиницах, пунктах временного содержания животных, реабилитационных центрах для животных, зоологических питомниках, контактных зоопарках, передвижных зверинцах"
приказ
Министра экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
МЭПР
июль
2026 года
Шарбиев Н.К.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МИО – местные исполнительные органы;
МЭПР – Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
_______________________________________