"Алатау қаласының арнаулы құқықтық режимі туралы" 2026 жылғы 8 мамырдағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2026 жылғы 9 маусымдағы № 90-ө Өкімі.
1. Қоса беріліп отырған қабылдануы "Алатау қаласының арнаулы құқықтық режимі туралы" 2026 жылғы 8 мамырдағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңымен негізделген құқықтық актілердің тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары:
1) тізбеге сәйкес құқықтық актілердің жобаларын әзірлесін және Қазақстан Республикасының Президентіне және Қазақстан Республикасының Үкіметіне белгіленген тәртіппен бекітуге енгізсін;
2) тізбеге сәйкес тиісті ведомстволық актілерді қабылдасын;
3) ай сайын, 30-ы күнінен кешіктірмей тізбеге сәйкес құқықтық актілердің әзірленуі және қабылдануы туралы ақпаратты жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі көрсетілген Конституциялық заңды іске асыру жөніндегі жиынтық ақпаратты талдап, қорытындыласын және ай сайын, 5-і күнінен кешіктірмей жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын.
Премьер-Министр О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2026 жылғы "9" маусымдағы
№ 90-ө өкімімен
бекітілген

О мерах по реализации Конституционного закона Республики Казахстан от 8 мая 2026 года "О специальном правовом режиме города Алатау"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 9 июня 2026 года № 90-р
1. Утвердить прилагаемый перечень правовых актов, принятие которых обусловлено Конституционным законом Республики Казахстан от 8 мая 2026 года "О специальном правовом режиме города Алатау" (далее – перечень).
2. Государственным органам Республики Казахстан:
1) разработать и в установленном порядке внести на утверждение Президента Республики Казахстан и в Правительство Республики Казахстан проекты правовых актов согласно перечню;
2) принять соответствующие ведомственные акты согласно перечню;
3) ежемесячно, не позднее 30 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации информацию о разработке и принятии правовых актов согласно перечню.
3. Министерству юстиции Республики Казахстан анализировать, обобщать и ежемесячно, не позднее 5 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации сводную информацию по реализации указанного Конституционного закона.
Премьер-Министр О. Бектенов
Утвержден распоряжением
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 9 июня 2026 года № 90-р
Перечень

"Алатау қаласын дамытудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 1015 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
ҰЭМ
2026 жылғы шілде
Б.Б. Омарбеков
3.
"Алатау қаласын дамыту жөніндегі кеңес туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің
2025 жылғы 31 қазандағы
№ 175-ө өкімінің күшi жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімі
ҰЭМ
2026 жылғы шілде
Б.Б. Омарбеков
4.
Алатау қаласының әкімін, оның орынбасарларын, әкімшіліктің бас атқарушы директорын және мемлекеттік бюджет есебінен ұсталатын Алатау қаласы қызметшілерін қаржыландыру жүйесінің еңбек ақы төлеу мен көтермелеудің өзге де шараларының кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Алатау қаласы әкімшілігі
2026 жылғы шілде
Ә.Е. Әбдіқадыров
5.
Алатау қаласының арнаулы құқықтық режимі туралы заңнаманың құрамына кіретін Қазақстан Республикасының заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерін оңайлатылған түрде дайындау мен қабылдау
қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Әділетмині
2026 жылғы шілде
Л.Қ. Мерсалимова
6.
Алатау қаласының шегіндегі елді мекендерде жеке тұрғын үй құрылысы үшін жер учаскесін меншігіне тегін алу кезегінде тұрған Қазақстан Республикасы азаматтарын арнайы есепке қою және кезекте тең дәрежелі орынды беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығы
АШМ
2026 жылғы шілде
А.С. Сұлтанов
7.
Алатау резидентінің және (немесе) оның өзара байланысты тараптарының қаржылық орнықтылық қағидатын бұза отырып Алатау резидентінің салықтық міндеттемелерінің азаюына алып келетін өзара байланысты тараптармен операциясын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығы
Қаржымині
2026 жылғы шілде
Е.Е.
Біржанов
8.
Алатау қаласы әкімшілігі түсімдерінің бюджеттік сыныптамасы кодтарын беру туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығы
Қаржымині
2026 жылғы шілде
Д.О.
Темірбеков
9.
Алатау қаласы әкімшілігінің Алатау резидентіне қайтаруға расталған қосылған құн салығының асып кеткен сомасын республикалық бюджеттен аудару қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы
Алатау қаласы әкімшілігі мен Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бірлескен бұйрығы
Алатау қаласы әкімшілігі,
Қаржымині
2026 жылғы шілде
Ә.Е. Әбдіқадыров
Е.Е. Біржанов
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі;
Әділетмині – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі;
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі.

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 1015 "О некоторых вопросах развития города Алатау"
Указ Президента Республики Казахстан
МНЭ
июль 2026 года
Омарбеков Б.Б.
3.
О признании утратившим силу распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан от 31 октября 2025 года № 175-р "Об утверждении Положения о Совете по развитию города Алатау"
распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан
МНЭ
июль 2026 года
Омарбеков Б.Б.
4.
О некоторых вопросах системы финансирования, оплаты труда и иных мер поощрения акима города Алатау, его заместителей, главного исполнительного директора администрации, служащих города Алатау, содержащихся за счет государственного бюджета
постановление Правительства Республики Казахстан
администрация города Алатау
июль 2026 года
Абдыкадыров А.Е.
5.
Об утверждении Правил упрощенной подготовки и принятия подзаконных нормативных правовых актов Республики Казахстан, входящих в состав законодательства о специальном правовом режиме города Алатау
постановление Правительства Республики Казахстан
МЮ
июль 2026 года
Мерсалимова Л.К.
6.
Об утверждении Правил постановки на специальный учет и предоставления равнозначного места в очереди на бесплатное получение в собственность земельного участка для индивидуального жилищного строительства гражданам Республики Казахстан, состоявшим в очереди в населенных пунктах, в пределах города Алатау
приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
МСХ
июль 2026 года
Султанов А.С.
7.
Об утверждении Правил определения операций резидента Алатау с взаимосвязанными сторонами, приводящих к уменьшению налоговых обязательств резидента Алатау и (или) его взаимосвязанных сторон в нарушение принципа финансовой устойчивости
приказ Министра финансов Республики Казахстан
МФ
июль 2026 года
Биржанов Е.Е.
8.
О присвоении кодов бюджетной классификации поступлений администрации города Алатау
приказ Министра финансов Республики Казахстан
МФ
июль 2026 года
Темирбеков Д.О.
9.
Об утверждении Правил и сроков перечисления из республиканского бюджета суммы превышения налога на добавленную стоимость, подтвержденной на возврат резиденту Алатау администрацией города Алатау
совместный приказ администрации города Алатау и Министра финансов Республики Казахстан
администрация города Алатау,
МФ
июль 2026 года
Абдыкадыров А.Е.,
Биржанов Е.Е.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
МЮ – Министерство юстиции Республики Казахстан;
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан.
_________________________________________