"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне көмірсутектер мен уран саласындағы жер қойнауын пайдалануды жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2026 жылғы 11 ақпандағы № 14-ө Өкімі
1. Қоса беріліп отырған қабылдануы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне көмірсутектер мен уран саласында жер қойнауын пайдалануды жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңымен негізделген құқықтық актілердің тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары:
1) тізбеге сәйкес құқықтық актілердің жобаларын әзірлесін және белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Президентіне және Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге енгізсін;
2) тізбеге сәйкес тиісті ведомстволық құқықтық актілерді қабылдасын;
3) ай сайын 30-ы күнінен кешіктірмей тізбеге сәйкес құқықтық актілердің әзірленуі және қабылдануы туралы ақпаратты жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі көрсетілген Заңды іске асыру жөніндегі жиынтық ақпаратты талдап, қорытындыласын және әр айдың
5-і күнінен кешіктірмей жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын.
Премьер-Министр О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2026 жылғы 11 ақпандағы
№ 14-ө өкімімен бекітілген
Қабылдануы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы"

О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2025 года "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" по вопросам совершенствования недропользования в сфере углеводородов и урана"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 11 февраля 2026 года № 14-р
1. Утвердить прилагаемый перечень правовых актов, принятие которых обусловлено Законом Республики Казахстан от 26 декабря 2025 года "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" по вопросам совершенствования недропользования в сфере углеводородов и урана" (далее – перечень).
2. Государственным органам Республики Казахстан:
1) разработать и в установленном порядке внести на утверждение Президента Республики Казахстан и в Правительство Республики Казахстан проекты правовых актов согласно перечню;
2) принять соответствующие ведомственные правовые акты согласно перечню;
3) ежемесячно, не позднее 30 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации информацию о разработке и принятии правовых актов согласно перечню.
3. Министерству юстиции Республики Казахстан анализировать, обобщать и ежемесячно, не позднее 5 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации сводную информацию по реализации указанного Закона.
Премьер-Министр О. Бектенов
Утвержден распоряжением
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от " " 2026 года №
Перечень

Қазақстан Республикасының Кодексіне көмірсутектер және уран саласында жер қойнауын пайдалануды жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңымен
негізделген құқықтық актілердің тізбесі
Р/с
Құқықтық актінің атауы
Құқықтық актінің нысаны
Орындауға жауапты мемлекеттік орган
Орындау мерзімі
Құқықтық актілердің сапасына, уақтылы әзірленуі мен енгізілуіне жауапты тұлға
1
2
3
4
5
6
1.

правовых актов, принятие которых обусловлено Законом Республики Казахстан от 26 декабря 2025 года "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" по вопросам совершенствования недропользования в сфере углеводородов и урана"
№ п/п
Наименование правового акта
Форма правового акта
Государственный орган, ответственный за исполнение
Срок исполнения
Лицо, ответственное за качественную и своевременную разработку и внесение правового акта
1
2
3
4
5
6

"Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 28 сәуірдегі № 861 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
АЭА (келісу бойынша)
2026 жылғы ақпан
А.К. Махамбетов
2.
"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ЭМ
2026 жылғы ақпан
Е.Е. Ақбаров
3.
"Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ӨҚМ
2026 жылғы ақпан
И.Ш. Шархан
4.
"Стратегиялық жер қойнауы учаскелерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 28 маусымдағы № 389 қаулысының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ЭМ
2026 жылғы ақпан
Е.Е. Ақбаров
5.
Уран саласындағы стратегиялық жер қойнауы учаскелерінің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігі төрағасының бұйрығы
АЭА (келісу бойынша)
2026 жылғы ақпан
А.К. Махамбетов
6.
Уран саласындағы стратегиялық жер қойнауы учаскелерінің тізбесін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігі төрағасының бұйрығы
АЭА (келісу бойынша)
2026 жылғы ақпан
А.К. Махамбетов
7.
Көмірсутектер саласындағы стратегиялық жер қойнауы учаскелерінің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің бұйрығы
ЭМ
2026 жылғы ақпан
Е.Е Ақбаров
8.
Көмірсутектер саласындағы стратегиялық жер қойнауы учаскелерінің тізбесін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің бұйрығы
ЭМ
2026 жылғы ақпан
Е.Е. Ақбаров
9.
Көмірсутектерді барлау және өндіру мақсаттары үшін аумақтарды аз зерттелген аумақтарға жатқызу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің бұйрығы
ӨҚМ
2026 жылғы ақпан
И.Ш. Шархан
10.
Пайдалы қазбалардың, оның ішінде дәстүрлі емес көмірсутектерге жатқызылатын кен орындарының қорлары мен болжамды ресурстарын сыныптау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің бұйрығы
ӨҚМ
2026 жылғы ақпан
И.Ш. Шархан
11.
Пайдалы қазбалардың, оның ішінде дәстүрлі емес көмірсутектерге жатқызылатын қорларды есептеу жөніндегі әдістемені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің бұйрығы
ӨҚМ
2026 жылғы ақпан
И.Ш. Шархан
12.
Жер қойнауын пайдаланушылардың көмірсутектерді барлау мен өндіруді жүргізу кезінде геологиялық есепті және (немесе) аз зерттелген аумақтар шегінде орналасқан жер қойнауы учаскесіндегі геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері туралы есепті ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің бұйрығы
ӨҚМ
2026 жылғы ақпан
И.Ш. Шархан
13.
"Пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензияларды беруге өтініштерді беру және оларды қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 23 мамырдағы № 365 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің бұйрығы
ӨҚМ
2026 жылғы ақпан
И.Ш. Шархан
14.
"Жер қойнауын пайдалануға арналған және жер қойнауы учаскесін өзгертуге арналған лицензияларды беруге (қайта ресімдеуге, ұзартуға) өтініштер нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 384 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің бұйрығы
ӨҚМ
2026 жылғы ақпан
И.Ш. Шархан
15.

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 28 апреля 2025 года № 861 "О некоторых вопросах Агентства Республики Казахстан по атомной энергии"
Указ Президента Республики Казахстан
ААЭ (по согласованию)
февраль 2026 года
Махамбетов А.К.
О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 "Вопросы Министерства энергетики Республики Казахстан"
постановление Правительства Республики Казахстан
МЭ
февраль 2026 года
Акбаров Е.Е.
О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан"
постановление Правительства Республики Казахстан
МПС
февраль 2026 года
Шархан И.Ш.
О признании утратившим силу постановления Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2018 года № 389 "Об утверждении перечня стратегических участков недр"
постановление Правительства Республики Казахстан
МЭ
февраль 2026 года
Акбаров Е.Е.
Об утверждении перечня стратегических участков недр в области урана
приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по атомной энергии
ААЭ (по согласованию)
февраль 2026 года
Махамбетов А.К.
Об утверждении Правил ведения перечня стратегических участков недр в области урана
приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по атомной энергии
ААЭ (по согласованию)
февраль 2026 года
Махамбетов А.К.
Об утверждении перечня стратегических участков недр в области углеводородов
приказ Министра энергетики Республики Казахстан
МЭ
февраль 2026 года
Акбаров Е.Е
Об утверждении Правил ведения перечня стратегических участков недр в области углеводородов
приказ Министра энергетики Республики Казахстан
МЭ
февраль 2026 года
Акбаров Е.Е.
Об утверждении Правил отнесения территорий к малоизученным территориям для целей разведки и добычи углеводородов
приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан
МПС
февраль 2026 года
Шархан И.Ш.
Об утверждении Инструкции по классификации запасов месторождений и прогнозных ресурсов полезных ископаемых, в том числе относящихся к нетрадиционным углеводородам
приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан
МПС
февраль 2026 года
Шархан И.Ш.
Об утверждении методики по подсчету запасов полезных ископаемых, в том числе относящихся к нетрадиционным углеводородам
приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан
МПС
февраль 2026 года
Шархан И.Ш.
Об утверждении Правил представления недропользователями геологического отчета при проведении разведки и добычи углеводородов и (или) отчета о результатах геологоразведочных работ на участке недр в пределах малоизученных территорий
приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан
МПС
февраль 2026 года
Шархан И.Ш.
О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 мая 2018 года
№ 365 "Об утверждении Правил подачи и рассмотрения заявлений на выдачу лицензий на разведку твердых полезных ископаемых"
приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан
МПС
февраль 2026 года
Шархан И.Ш.
О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года
№ 384 "Об утверждении форм заявлений на выдачу (переоформление, продление) лицензий на недропользование и на преобразование участка недр"
приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан
МПС
февраль 2026 года
Шархан И.Ш.

"Жер қойнауын пайдалануға арналған үлгілік келісімшарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 11 маусымдағы № 233 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің бұйрығы
ЭМ
2026 жылғы ақпан
Е.Е. Ақбаров
16.
"Жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану жөніндегі бірыңғай қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 15 маусымдағы № 239 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің бұйрығы
ЭМ
2026 жылғы ақпан
Е.Е. Ақбаров
17.
"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің жер қойнауын пайдалану саласында мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 29 мамырдағы № 214 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің бұйрығы
ЭМ
2026 жылғы ақпан
Е.Е. Ақбаров
18.
"Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторының ақпараттандыру обьектісін пайдалана отырып, электрондық нысанда аукцион өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 шілдедегі № 269 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің бұйрығы
ЭМ
2026 жылғы ақпан
Е.Е. Ақбаров
19.
"Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі комиссия туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 2 шілдедегі № 247 бұйрығының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің бұйрығы
ЭМ
2026 жылғы ақпан
Е.Е. Ақбаров
20.
"Кен орындарының қорлары мен болжамды ресурстарды сыныптау әдістемесін, пайдалы қазбалардың, оның ішінде дәстүрлі емес көмірсутектерге жатқызылатын қорларын есептеу жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2023 жылғы 2 ақпандағы № 71 бұйрығының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің бұйрығы
ӨҚМ
2026 жылғы ақпан
И.Ш. Шархан
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЭА – Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігі;
ӨҚМ – Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі;
ЭМ – Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 11 июня 2018 года № 233 "Об утверждении типовых контрактов на недропользование"
приказ Министра энергетики Республики Казахстан
МЭ
февраль 2026 года
Акбаров Е.Е.
О внесении изменений и дополнений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 15 июня 2018 года № 239 "Об утверждении Единых правил по рациональному и комплексному использованию недр"
приказ Министра энергетики Республики Казахстан
МЭ
февраль 2026 года
Акбаров Е.Е.
О внесении изменений и дополнений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 29 мая 2020 года
№ 214 "Об утверждении правил оказания государственных услуг Министерства энергетики Республики Казахстан в сфере недропользования"
приказ Министра энергетики Республики Казахстан
МЭ
февраль 2026 года
Акбаров Е.Е.
О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 30 июля 2020 года № 269 "Об утверждении Правил проведения аукциона с использованием объекта информатизации оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам в электронной форме"
приказ Министра энергетики Республики Казахстан
МЭ
февраль 2026 года
Акбаров Е.Е.
О признании утратившим силу приказа Министра энергетики Республики Казахстан от 2 июля 2020 года № 247 "Об утверждении Положения о комиссии по предоставлению права недропользования по углеводородам"
приказ Министра энергетики Республики Казахстан
МЭ
февраль 2026 года
Акбаров Е.Е.
О признании утратившим силу приказа исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 2 февраля 2023 года № 71 "Об утверждении Методики классификации запасов месторождений и прогнозных ресурсов, инструкций по подсчету запасов полезных ископаемых, в том числе относящихся к нетрадиционным углеводородам"
приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан
МПС
февраль 2026 года
Шархан И.Ш.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ААЭ – Агентство Республики Казахстан по атомной энергии;
МПС – Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан;
МЭ – Министерство энергетики Республики Казахстан.
____________________________