"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар және жеке кәсіпкерлік субъектілерінің міндеттемелеріне кепілдік беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 26 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2025 жылғы 29 тамыздағы № 142-ө Өкімі
1. Қоса беріліп отырған қабылдануы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар және жеке кәсіпкерлік субъектілерінің міндеттемелеріне кепілдік беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 26 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңымен негізделген құқықтық актілердің тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары:
1) тізбеге сәйкес құқықтық актілердің жобаларын әзірлесін және Қазақстан Республикасының Үкіметіне белгіленген тәртіппен бекітуге енгізсін;
2) тізбеге сәйкес тиісті ведомстволық актілерді қабылдасын;
3) ай сайын, 30-ы күнінен кешіктірмей тізбеге сәйкес құқықтық актілердің әзірленуі және қабылдануы туралы ақпаратты жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі көрсетілген Заңды іске асыру жөніндегі жиынтық ақпаратты талдап, жинақтап қорытындыласын және ай сайын, 5-і күнінен кешіктірмей жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын.
Премьер-Министр О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2025 жылғы 29 тамыздағы
№ 142-ө өкімімен
бекітілген

О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 26 июня 2025 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и гарантирования обязательств субъектов частного предпринимательства"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 29 августа 2025 года № 142-р.
1. Утвердить прилагаемый перечень правовых актов, принятие которых обусловлено Законом Республики Казахстан от 26 июня 2025 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и гарантирования обязательств субъектов частного предпринимательства" (далее – перечень).
2. Государственным органам Республики Казахстан:
1) разработать и в установленном порядке внести на утверждение в Правительство Республики Казахстан проекты правовых актов согласно перечню;
2) принять соответствующие ведомственные акты согласно перечню;
3) ежемесячно, не позднее 30 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации информацию о разработке и принятии правовых актов согласно перечню.
3. Министерству юстиции Республики Казахстан анализировать, обобщать и ежемесячно, не позднее 5 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации сводную информацию по реализации указанного Закона.
Премьер-Министр О. Бектенов
Утвержден распоряжением
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от " " 2025 года №
Перечень

Қабылдануы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар және жеке кәсіпкерлік субъектілерінің міндеттемелеріне кепілдік беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 26 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңымен негізделген құқықтық актілердің тізбесі
Р/с
Құқықтық актінің атауы
Актінің нысаны
Орындауға жауапты мемлекеттік орган
Орындау мерзімі
Құқықтық актілердің сапасына, уақтылы әзірленуі мен енгізілуіне жауапты адам
1
2
3
4
5
6
1.
Сейсмологиялық станциялар желілерін кеңейту, гидротехникалық құрылысжайларды және сел ағындарынан, қар көшкіндерінен, көшкіндерден қорғайтын өзге де қорғаныш құрылысжайларын салу үшін ерекше қорғалатын табиғи аумақтар учаскелерін ұзақ мерзімді пайдалануға беру туралы шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ЭТРМ
2025 жылғы тамыз
Н.Қ. Шәрбиев
2.
Туризм объектілеріне инженерлік инфрақұрылымды (жолдар, көпірлер, электр беру желілері және басқа да коммуникациялар) жобалау, салу және оларға қызмет көрсету үшін ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың учаскелерін ұзақ мерзімді пайдалануға беру туралы шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ЭТРМ
2025 жылғы тамыз
Н.Қ. Шәрбиев
3.

правовых актов, принятие которых обусловлено Законом Республики Казахстан от 26 июня 2025 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и гарантирования обязательств субъектов частного предпринимательства"
№ п/п
Наименование правового акта
Форма акта
Государственный орган, ответственный за исполнение
Срок исполнения
Лицо, ответственное за качество, своевременность разработки и внесения правовых актов
1
2
3
4
5
6
1.
Об утверждении типовой формы договора о предоставлении в долгосрочное пользование участков особо охраняемых природных территорий для расширения сети сейсмологических станций, строительства гидротехнических и иных защитных сооружений от селевых потоков, снежных лавин, оползней
постановление Правительства Республики Казахстан
МЭПР
Август 2025 года
Шарбиев Н.К.
2.
Об утверждении типовой формы договора о предоставлении в долгосрочное пользование участков особо охраняемых природных территорий для проектирования, строительства и обслуживания инженерной инфраструктуры (дороги, мосты, линии электропередачи и другие коммуникации) к объектам туризма
постановление Правительства Республики Казахстан
МЭПР
Август 2025 года
Шарбиев Н.К.
3.

"Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерін босалқы жерге ауыстыру және босалқы жерді қайтадан ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жеріне ауыстыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 17 ақпандағы № 172 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
ЭТРМ
2025 жылғы тамыз
Н.Қ. Шәрбиев
4.
Ауылдық жерде жұмыс істейтін орман шаруашылығы мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы азаматтық қызметшілер қатарына жатпайтын жұмыскерлер лауазымдарының тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бірлескен бұйрығы
ЭТРМ, Еңбекмині
2025 жылғы тамыз
Н.Қ. Шәрбиев, А.М. Ертаев
5.
Алакөл мемлекеттік табиғи қорығының аумағында жергілікті халықтың мұқтаждары үшін шөп шабу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭТРМ
2025 жылғы тамыз
Н.Қ. Шәрбиев
6.
Екінші деңгейдегі банктердің кепілдік қорына төлейтін жарналарының мөлшері мен есептеу тәртібін айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің бұйрығы
ҰЭМ
2025 жылғы қыркүйек
А.К. Дарбаев
7.
"Орман қоры жері санатынан орман шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттар үшін басқа санаттардағы жерге ауыстыру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 28 қаңтардағы № 18-02/45 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭТРМ
2025 жылғы тамыз
Н.Қ. Шәрбиев
8.
"Көміртегі офсетін мақұлдау және офсеттік бірліктер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 9 қарашадағы № 455 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭТРМ
2025 жылғы тамыз
Н.Қ. Шәрбиев
9.
"Мемлекеттік ұлттық табиғи парктерде туристік және рекреациялық қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 5 наурыздағы № 73 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭТРМ
2025 жылғы тамыз
Н.Қ. Шәрбиев
10.
"Республикалық немесе жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің оларды өткізуден түскен ақша өз иелігінде қалатын тауарлары (жұмыстары, көрсетілетін қызметтері) тізбесінің сыныптауышын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 6 мамырдағы № 219 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығы
Қаржымині, ЭТРМ
2025 жылғы тамыз
Д.О. Темірбеков, Н.Қ. Шәрбиев
11.
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығы
ЭТРМ
2025 жылғы тамыз
Н.Қ. Шәрбиев
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
ЭТРМ
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі.

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2009 года № 172 "Об утверждении Правил перевода земель особо охраняемых природных территорий в земли запаса и перевода земель запаса обратно в земли особо охраняемых природных территорий"
постановление Правительства Республики Казахстан
МЭПР
Август 2025 года
Шарбиев Н.К.
4.
Об утверждении перечня должностей работников, не относящихся к гражданским служащим в области лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий, работающих в сельской местности
совместный приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МЭПР,
МТСЗН
Август 2025 года
Шарбиев Н.К.,
Ертаев А.М.
5.
Об утверждении Правил сенокошения на территории Алакольского государственного природного заповедника для нужд местного населения
приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭПР
Август 2025 года
Шарбиев Н.К.
6.
Об утверждении Правил определения размера и порядка расчета взносов банков второго уровня, уплачиваемых в гарантийный фонд
приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан
МНЭ
Август 2025 года
Дарбаев А.К.
7.
О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 января 2015 года
№ 18-02/45 "Об утверждении Правил перевода из категории земель лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства"
приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭПР
Август 2025 года
Шарбиев Н.К.
8.
О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 5 ноября 2021 года № 455 "Об утверждении Правил одобрения углеродного офсета и предоставления офсетных единиц"
приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭПР
Август 2025 года
Шарбиев Н.К.
9.
О внесении изменений и дополнений в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 5 марта 2022 года № 73 "Об утверждении Правил осуществления туристской и рекреационной деятельности в государственных национальных природных парках"
приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭПР
Август 2025 года
Шарбиев Н.К.
10.
О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 6 мая 2025 года № 219 "Об утверждении классификатора перечня товаров (работ, услуг) государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского или местного бюджета, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении"
приказ Министра финансов Республики Казахстан
МФ,
МЭПР
Август 2025 года
Темирбеков Д.О.,
Шарбиев Н.К.
11.
О внесении изменений в некоторые приказы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭПР
Август 2025 года
Шарбиев Н.К.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан;
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
МЭПР
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
____________________________________