"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және оны қолданысқа енгізу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2025 жылғы 12 тамыздағы № 127-ө Өкімі.
1. Қоса беріліп отырған қабылдануы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және оны қолданысқа енгізу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңымен негізделген құқықтық актілердің тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары:
1) тізбеге сәйкес тиісті ведомстволық актілерді қабылдасын;
2) ай сайын, 30-ы күнінен кешіктірмей тізбеге сәйкес құқықтық актілердің әзірленуі және қабылдануы туралы ақпаратты жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі көрсетілген Заңды іске асыру жөніндегі ақпаратты талдап, қорытындыласын және ай сайын, 5-і күнінен кешіктірмей жиынтық ақпаратты жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын.
Премьер-Министр О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2025 жылғы 12 тамыздағы
№ 127-ө өкімімен
бекітілген

О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 15 июля 2025 года "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и законы Республики Казахстан по вопросам введения его в действие"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 12 августа 2025 года № 127-р.
1. Утвердить прилагаемый перечень правовых актов, принятие которых обусловлено Законом Республики Казахстан от 15 июля 2025 года "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и законы Республики Казахстан по вопросам введения его в действие" (далее – перечень).
2. Государственным органам Республики Казахстан:
1) принять соответствующие ведомственные акты согласно перечню;
2) ежемесячно, не позднее 30 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации информацию о разработке и принятии правовых актов согласно перечню.
3. Министерству юстиции Республики Казахстан анализировать, обобщать и ежемесячно, не позднее 5 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации сводную информацию по реализации указанного Закона.
Премьер-Министр О. Бектенов
Утвержден распоряжением
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 12 августа 2025 года № 127-р.
Перечень

Қабылдануы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және оны қолданысқа енгізу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңымен негізделген құқықтық актілердің тізбесі
Р/с №
Құқықтық актінің атауы
Құқықтық актінің нысаны
Орындауға жауапты мемлекеттік орган
Орындау мерзімі
Құқықтық актінің сапалы және уақтылы әзірленуі мен енгізілуіне жауапты адам
1
2
3
4
5
6
1.
Көрсетілген қызметтер, орындалған жұмыстар үшін ақы төлеу интернет-платформа арқылы жүргізілмейтін интернет-платформа операторларының интернет-платформада тіркелген, интернет-платформаны пайдалана отырып, тапсырыс берушілерге қызметтер көрсететін немесе тапсырыс берушілерге жұмыстарды орындайтын тұлғалар туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына ұсыну қағидаларын және мерзімдерін айқындау туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығы
Қаржымині
2025 жылғы қыркүйек
Е.Е. Біржанов
2.
"Банк шоттарының бар-жоғы және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақшаның қалдығы мен қозғалысы туралы, сондай-ақ сыйақыны қоса алғанда, өтеу сомаларын көрсете отырып, активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсыну жөніндегі міндет туындаған, жеке тұлғаға берілген кредиттер туралы мәліметтердің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің
2018 жылғы
2 ақпандағы № 119 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығы
Қаржымині,
ҰБ
(келісу бойынша)
2025 жылғы қыркүйек
Е.Е. Біржанов
3.
"Жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы декларацияның нысанын және оны жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің
2018 жылғы
21 маусымдағы № 617 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығы
Қаржымині
2025 жылғы қыркүйек
Е.Е. Біржанов
4.
"Жеке тұлғаның кірістері мен мүлкі туралы декларацияның нысанын және оны жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің
2021 жылғы
13 қыркүйектегі № 927 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығы
Қаржымині
2025 жылғы қыркүйек
Е.Е. Біржанов
5.
Краудфандингтік платформаларда жасалған шарттар, сондай-ақ резиденттер мен бейрезиденттерге төленген сыйақылар туралы мәліметтердің нысанын, Қарыз краудфандингтік платформаны басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар "Астана" халықаралық қаржы орталығы қатысушысының оларды мемлекеттік кірістер органына ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығы
Қаржымині
2025 жылғы қыркүйек
Е.Е. Біржанов
6.
Кредиттік бюролардың коллекторлық және (немесе) микроқаржы ұйымдары алдында активтер мен міндеттемелер туралы, кірістер мен мүлік туралы декларацияларды ұсыну міндеті туындаған жеке тұлғалардың берешегі бойынша кредиттік есептен мәліметтерді ұсыну қағидаларын, нысанын және мерзімін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығы
Қаржымині,
ҚНРДА (келісу бойынша)
2025 жылғы қыркүйек
Е.Е. Біржанов
7.
Мемлекеттік кірістер органының ақпараттық жүйелерінде биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығы
Қаржымині, ЦДИАӨМ
2025 жылғы қыркүйек
Е.Е. Біржанов
8.
"Қосылған құн салығы есепке алу әдісімен төленетін импортталатын тауарлардың тізбесін және оны қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы
21 ақпандағы № 67 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің бұйрығы
ҰЭМ, Қаржымині
2025 жылғы қыркүйек
А.К. Әмрин
9.
Ауыл шаруашылығы техникасы өндірісінде пайдаланылатын қосалқы бөлшектер тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығы
АШМ,
СЖРА
(келісу бойынша),
Қаржымині
2025 жылғы қыркүйек
А.С. Сұлтанов
10.

правовых актов, принятие которых обусловлено Законом Республики Казахстан от 15 июля 2025 года "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и законы Республики Казахстан по вопросам введения его в действие"
№ п/п
Наименование правового акта
Форма правового акта
Государственный орган, ответственный за исполнение
Срок исполнения
Лицо, ответственное за качественную и своевременную разработку и внесение правового акта
1
2
3
4
5
6
1.
Об определении Правил и сроков представления операторами интернет-платформ, у которых оплата за оказанные услуги, выполненные работы не производится через интернет-платформу, в органы государственных доходов сведений о лицах, зарегистрированных на интернет-платформе, оказывающих заказчикам услуги или выполняющих заказчикам работы с использованием интернет-платформы
приказ Министра финансов Республики Казахстан
МФ
сентябрь 2025 года
Биржанов Е.Е.
2.
О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 февраля 2018 года № 119 "Об утверждении форм сведений о наличии банковских счетов
и их номерах, об остатках и движении денег на этих счетах, а также о предоставленных кредитах физическому лицу, у которого возникла обязанность по представлению декларации об активах и обязательствах, с указанием сумм погашения, включая вознаграждение"
приказ Министра финансов Республики Казахстан
МФ,
НБ
(по согласованию)
сентябрь 2025 года
Биржанов Е.Е.
3.
О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 21 июня 2018 года № 617 "Об утверждении формы декларации об активах и обязательствах физического лица и Правил ее составления"
приказ Министра финансов Республики Казахстан
МФ
сентябрь 2025 года
Биржанов Е.Е.
4.
О внесении изменений
и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 13 сентября 2021 года № 927 "Об утверждении формы декларации о доходах и имуществе физического лица и правил ее составления"
приказ Министра финансов Республики Казахстан
МФ
сентябрь 2025 года
Биржанов Е.Е.
5.
Об установлении формы сведений о заключенных договорах на краудфандинговых платформах, а также выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам, Правил их представления участником Международного финансового центра "Астана", имеющим лицензию на осуществление деятельности по управлению заемной краудфандинговой платформой, в орган государственных доходов
приказ Министра финансов Республики Казахстан
МФ
сентябрь 2025 года
Биржанов Е.Е.
6.
Об установлении Правил, формы и срока представления кредитными бюро сведений из кредитного отчета о задолженности физических лиц, у которых возникла обязанность по представлению декларации об активах и обязательствах, доходах и имуществе перед коллекторскими и (или) микрофинансовыми организациями
приказ Министра финансов Республики Казахстан
МФ,
АРРФР (по согласованию)
сентябрь 2025 года
Биржанов Е.Е.
7.
Об утверждении Правил использования средств биометрической идентификации в информационных системах органов государственных доходов
приказ Министра финансов Республики Казахстан
МФ,
МЦРИАП
сентябрь 2025 года
Биржанов Е.Е.
8.
О внесении изменения и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 февраля 2018 года № 67 "Об утверждении Перечня импортируемых товаров, по которым налог на добавленную стоимость уплачивается методом зачета, и правил его формирования"
приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан
МНЭ,
МФ
сентябрь 2025 года
Амрин А.К.
9.
Об утверждении перечня запасных частей, используемых в производстве сельскохозяйственной техники Республики Казахстан
приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
МСХ,
АСПиР (по согласованию),
МФ
сентябрь 2025 года
Султанов А.С.
10.

"Жеке тұлғаның салықтық шегерімдерді қолдану туралы өтінішінің және жеке тұлғамен есеп айырысулар туралы анықтаманың нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 1 ақпандағы № 102 бұйрығының күшін жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығы
Қаржымині
2025 жылғы қыркүйек
Е.Е. Біржанов
11.
Цифрлық активтерді тіркеп-белгіленген құны бар қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерге жатқызу өлшемшарттарын және тіркеп-белгіленген құны бар қамтамасыз етілмеген цифрлық активтердің тезбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің бұйрығы
ЦДИАӨМ,
Қаржымині,
ҰБ
(келісу бойынша)
2025 жылғы қыркүйек
Қ.А. Төлеушин
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі;
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
ҚНРДА – Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі;
СЖРА – Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі;
ҰБ – Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі;
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
ЦДИАӨМ – Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрлігі.

О признании утратившим силу приказа Министра финансов Республики Казахстан от 1 февраля 2018 года № 102 "Об утверждении форм заявления физического лица о применении налоговых вычетов и справки о расчетах с физическим лицом"
приказ Министра финансов Республики Казахстан
МФ
сентябрь 2025 года
Биржанов Е.Е.
11.
Об утверждении критериев отнесения цифровых активов к необеспеченному цифровому активу с фиксированной стоимостью и перечня необеспеченных цифровых активов с фиксированной стоимостью
приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МЦРИАП,
МФ,
НБ (по согласованию)
сентябрь 2025 года
Тулеушин К.А.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан;
АРРФР – Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка;
АСПиР – Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан;
НБ – Национальный Банк Республики Казахстан;
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
МЦРИАП – Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
________________________________