Қазақстан Республикасының "Нысаналы капитал қорлары және эндаумент-қорлар (нысаналы капиталдар) туралы" және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне нысаналы капитал қорларының және эндаумент-қорлардың (нысаналы капиталдардың) қызметі, сондай-ақ Арал маңының қазақстандық бөлігінің экологиялық қолайсыз аумағы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 30 маусымдағы заңдарын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2025 жылғы 24 шілдедегі № 118-ө Өкімі
1. Қоса беріліп отырған қабылдануы Қазақстан Республикасының "Нысаналы капитал қорлары және эндаумент-қорлар (нысаналы капиталдар) туралы" және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне нысаналы капитал қорларының және эндаумент-қорлардың (нысаналы капиталдардың) қызметі, сондай-ақ Арал маңының қазақстандық бөлігінің экологиялық қолайсыз аумағы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 30 маусымдағы заңдарымен негізделген құқықтық актілердің тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары:
1) тізбеге сәйкес құқықтық актілердің жобаларын әзірлесін және белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Президентіне және Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге енгізсін;
2) тізбеге сәйкес тиісті ведомстволық актілерді қабылдасын;
3) ай сайын, 30-ы күнінен кешіктірмей, тізбеге сәйкес құқықтық актілердің әзірленуі және қабылдануы туралы ақпаратты жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі көрсетілген Заңды іске асыру жөніндегі жиынтық ақпаратты талдап, жинақтап және ай сайын, 5-і күнінен кешіктірмей, жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын.
Премьер-Министр О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2025 жылғы 24 шілдедегі
№ 118-ө өкімімен
бекітілген

О мерах по реализации законов Республики Казахстан от 30 июня 2025 года "О фондах целевого капитала и эндаумент-фондах (целевых капиталах)" и "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности фондов целевого капитала и эндаумент-фондов (целевых капиталов), а также экологически неблагополучных территорий казахстанской части Приаралья"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 24 июля 2025 года № 118-р.
1. Утвердить прилагаемый перечень правовых актов, принятие которых обусловлено законами Республики Казахстан от 30 июня 2025 года "О фондах целевого капитала и эндаумент-фондах (целевых капиталах)" и "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности фондов целевого капитала и эндаумент-фондов (целевых капиталов), а также экологически неблагополучных территорий казахстанской части Приаралья" (далее – перечень).
2. Государственным органам Республики Казахстан:
1) разработать и в установленном порядке внести на утверждение Президента Республики Казахстан и в Правительство Республики Казахстан проекты правовых актов согласно перечню;
2) принять соответствующие ведомственные акты согласно перечню;
3) ежемесячно, не позднее 30 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации информацию о разработке и принятии правовых актов согласно перечню.
3. Министерству юстиции Республики Казахстан анализировать, обобщать и ежемесячно, не позднее 5 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации сводную информацию по реализации указанного Закона.
Премьер-Министр О. Бектенов
Утвержден распоряжением
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 24 июля 2025 года № 118-р
Перечень

Қабылдануы Қазақстан Республикасының "Нысаналы капитал қорлары және эндаумент-қорлар (нысаналы капиталдар) туралы" және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне нысаналы капитал қорларының және эндаумент-қорлардың (нысаналы капиталдардың) қызметі, сондай-ақ Арал маңының қазақстандық бөлігінің экологиялық қолайсыз аумағы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 30 маусымдағы заңдарымен негізделген құқықтық актілердің тізбесі
Р/с
Құқықтық актінің атауы
Актінің нысаны
Орындауға жауапты мемлекеттік орган
Орындау мерзімі
Құқықтық актілердің сапасына, уақтылы әзірленуі мен енгізілуіне жауапты тұлға
1
2
3
4
5
6
1.

правовых актов, принятие которых обусловлено законами Республики Казахстан от 30 июня 2025 года "О фондах целевого капитала и эндаумент-фондах (целевых капиталах)" и "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности фондов целевого капитала и эндаумент-фондов (целевых капиталов), а также экологически неблагополучных территорий казахстанской части Приаралья"
№ п/п
Наименование правового акта
Форма акта
Государственный орган, ответственный за исполнение
Срок исполнения
Лицо, ответственное за качество, своевременность разработки и внесения правовых актов
1
2
3
4
5
6
1.

"Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 11 қарашадағы № 203 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
ҚНРДА
2025 жылғы тамыз
Н.А. Әбдірахманов
2.
"Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысына толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
МАМ
2025 жылғы тамыз
А.А. Құрманова
3.
Бір тұлға және нысаналы капитал қорының үлестес тұлғалары шығарған (берген) қаржы құралдарына (ақшаны қоспағанда) эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) активтері есебінен жасалатын инвестициялардың жиынтық мөлшерін белгілеу және эндаумент-қор (нысаналы капитал) активтерінің құрамына кіруі мүмкін қаржы құралдарының тізбесін, Эндаумент-қор (нысаналы капиталдың) активтерінің құрамына кіруі мүмкін қаржы құралдарын басқарушы компаниялардың (фидуциарийлердің) басқару қағидаларын, сондай-ақ Эндаумент-қордың (нысаналы капиталдың) таза активтері мен активтерінің құнын есептеу және айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан РеспубликасыҚаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының қаулысы
ҚНРДА
2025 жылғы тамыз
М.Ж. Хаджиева
4.
"Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім комитеті туралы ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 15 қыркүйектегі № 45 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің бұйрығы
ҒЖБМ
2025 жылғы тамыз
Т.І. Ешенқұлов
5.
Нысаналы капитал қорының үлгілік жарғысын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің бұйрығы
МАМ
2025 жылғы тамыз
А.А. Құрманова
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҒЖБМ – Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі;
ҚНРДА – Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі;
МАМ – Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі.

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 11 ноября 2019 года № 203 "О дальнейшем совершенствовании системы государственного управления Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан
АРРФР
Август 2025 года
Абдрахманов Н.А.
2.
О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866 "О некоторых вопросах Министерства культуры и информации Республики Казахстан"
постановление Правительства Республики Казахстан
МКИ
Август 2025 года
Курманова А.А.
3.
Об установлении суммарного размера инвестиций за счет активов эндаумент-фонда (целевого капитала) в финансовые инструменты (за исключением денег), выпущенные (предоставленные) одним лицом и аффилированными лицами фонда целевого капитала, утверждении перечня финансовых инструментов, которые могут входить в состав активов эндаумент-фонда (целевого капитала), Правил управления управляющими компаниями (фидуциариями), финансовыми инструментами, которые могут входить в состав активов эндаумент-фонда (целевого капитала), а также Правил расчета и определения стоимости чистых активов и активов эндаумент-фонда (целевого капитала)
постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
АРРФР
Август 2025 года
Хаджиева М.Ж.
4.
О внесении изменения в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 15 сентября 2022 года № 45 "Об утверждении положения о Комитете высшего и послевузовского образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан"
приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан
МНВО
август 2025 года
Ешенкулов Т.И.
5.
Об утверждении типового устава фонда целевого капитала
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан
МКИ
август 2025 года
Курманова А.А.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МНВО – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан;
АРРФР – Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка;
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
_____________________________