WorldSkills Kazakhstan қозғалысын дамыту жөнінде кеңес құру туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2024 жылғы 10 маусымдағы № 76-ө өкімі.
WorldSkills International халықаралық ұйымының стандарттарына сәйкес техникалық және кәсіптік білім беруді дамыту, экономиканы жоғары білікті кадрлармен қамтамасыз ету және кәсіптік даярлаудың рөлін арттыру үшін Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының күшін біріктіру мақсатында:
1. Осы өкімге қосымшаға сәйкес құрамда WorldSkills Kazakhstan қозғалысын дамыту жөніндегі кеңес (бұдан әрі – Кеңес) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Кеңес туралы ереже бекітілсін.
Премьер-Министр О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2024 жылғы 10 маусымдағы
№ 76-ө өкіміне
қосымша
WorldSkills Kazakhstan қозғалысын дамыту жөніндегі кеңестің құрамы
1. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрінің орынбасары, төраға.
2. Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрі, төрағаның орынбасары.
3. Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту бірінші вице-министрі, хатшы.
4. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министрі.
5. Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министрі.
6. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі.
7. Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі.
8. Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі.
9. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі.
10. Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министрі.
11. Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
12-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 10.07.2026 № 604 (01.07.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. "Talap" коммерциялық емес акционерлік қоғамының президенті (келісу бойынша).
13. "Атамекен" Қазақстан Республикасы ұлттық кәсіпкерлер палатасының басқарма төрағасының орынбасары (келісу бойынша).
14. "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының басқарма төрағасының орынбасары (келісу бойынша).
15. "Электр желілерін басқару жөніндегі Қазақстан компаниясы "KEGOC" (Kazakhstan Electricity Grid Operating Company) акционерлік қоғамының басқарма төрағасының орынбасары (келісу бойынша).
16. "Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атомдық компаниясы" акционерлік қоғамының басқарма төрағасының орынбасары (келісу бойынша).
17. "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамының басқарма төрағасының орынбасары (келісу бойынша).
18. "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының басқарма төрағасының орынбасары (келісу бойынша).

О создании Совета по развитию движения Worldskills Kazakhstan
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 10 июня 2024 года № 76-р
В целях объединения усилий государственных органов Республики Казахстан для развития технического и профессионального образования в соответствии со стандартами международной организации WorldSkills International, обеспечения экономики высококвалифицированными кадрами и повышения роли профессиональной подготовки:
1. Создать Совет по развитию движения WorldSkills Kazakhstan (далее – Совет) в составе согласно приложению к настоящему распоряжению.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Совете.
Премьер-Министр О. Бектенов
Приложение к распоряжению
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 10 июня 2024 года № 76-р
Состав
Совета по развитию движения WorldSkills Kazakhstan
1. Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, председатель.
2. Министр просвещения Республики Казахстан, заместитель председателя.
3. Первый вице-министр просвещения Республики Казахстан, секретарь.
4. Вице-министр сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Вице-министр науки и высшего образования Республики Казахстан.
6. Вице-министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
7. Вице-министр финансов Республики Казахстан.
8. Вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан.
9. Вице-министр национальной экономики Республики Казахстан.
10. Вице-министр цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
11. Вице-министр энергетики Республики Казахстан.
12. Президент некоммерческого акционерного общества "Talap" (по согласованию).
13. Заместитель председателя правления Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию).
14. Заместитель председателя правления акционерного общества "Национальная компания "КазМунайГаз" (по согласованию).
15. Заместитель председателя правления акционерного общества "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями (Kazakhstan Electricity Grid Operating Company) "KEGOC" (по согласованию).
16. Заместитель председателя правления акционерного общества "Национальная атомная компания "Казатомпром" (по согласованию).
17. Заместитель председателя правления акционерного общества "Национальные информационные технологии" (по согласованию).
18. Заместитель председателя правления акционерного общества "Национальная компания "Қазақстан темір жолы" (по согласованию).

19. "Қазақстан инжиринг" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының басқарма төрағасының орынбасары (келісу бойынша).
20. "Тау Кен Самұрық" ұлттық тау-кен компаниясы" басқарма мүшесі – Бизнесті әкімшілендіру жөніндегі бас директоры (келісу бойынша).
21. "Қазақмыс" корпорациясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің тұрақты даму жөніндегі директоры (келісу бойынша).
22. "QazExpoCongress" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының басқарма төрағасының орынбасары (келісу бойынша).
23. "Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының басқарма төрағасының орынбасары (келісу бойынша).
24. Абай облысы әкімінің орынбасары.
25. Алматы облысы әкімінің орынбасары.
26. Ақмола облысы әкімінің орынбасары.
27. Ақтөбе облысы әкімінің орынбасары.
28. Атырау облысы әкімінің орынбасары.
29. Батыс Қазақстан облысы әкімінің орынбасары.
30. Жамбыл облысы әкімінің орынбасары.
31. Жетісу облысы әкімінің орынбасары.
32. Қарағанды облысы әкімінің орынбасары.
33. Қостанай облысы әкімінің орынбасары.
34. Қызылорда облысы әкімінің орынбасары.
35. Маңғыстау облысы әкімінің орынбасары.
36. Павлодар облысы әкімінің орынбасары.
37. Солтүстік Қазақстан облысы әкімінің орынбасары.
38. Түркістан облысы әкімінің орынбасары.
39. Ұлытау облысы әкімінің орынбасары.
40. Шығыс Қазақстан облысы әкімінің орынбасары.
41. Алматы қаласы әкімінің орынбасары.
42. Астана қаласы әкімінің орынбасары.
43. Шымкент қаласы әкімінің орынбасары.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2024 жылғы 10 маусымдағы
№ 76-ө өкімімен
бекітілген
WorldSkills Kazakhstan қозғалысын дамыту жөніндегі кеңес туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. WorldSkills Kazakhstan қозғалысын дамыту жөніндегі кеңес (бұдан әрі – Кеңес) Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Кеңес қызметінің мақсаты WorldSkills Kazakhstan қозғалысын стратегиялық дамыту мәселелері бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу болып табылады.
3. Кеңес өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерін, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
4. Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі Кеңестің жұмыс органы болып табылады.
5. Кеңес отырыстары қажеттiлiгіне қарай, бірақ кем дегенде жылына бiр рет өткiзiледi.
2-тарау. Кеңестің негізгі міндеттері
6. Қойылған мақсаттар шеңберінде Кеңеске мынадай негізгі міндеттер жүктеледі:

19. Заместитель председателя правления акционерного общества "Национальная компания "Казахстан инжиниринг" (Kazakhstan Engineering)" (по согласованию).
20. Главный директор по администрированию бизнеса – член правления "Национальная горнорудная компания "Тау Кен Самрук" (по согласованию).
21. Директор по устойчивому развитию товарищества с ограниченной ответственностью "Корпорация "Казахмыс" (по согласованию).
22. Заместитель председателя правления акционерного общества "Национальная компания "QazExpoCongress" (по согласованию).
23. Заместитель председателя правления акционерного общества "Национальная компания "Kazakh Tourism" (по согласованию).
24. Заместитель акима области Абай.
25. Заместитель акима Алматинской области.
26. Заместитель акима Акмолинской области.
27. Заместитель акима Актюбинской области.
28. Заместитель акима Атырауской области.
29. Заместитель акима Западно-Казахстанской области.
30. Заместитель акима Жамбылской области.
31. Заместитель акима области Жетісу.
32. Заместитель акима Карагандинской области.
33. Заместитель акима Костанайской области.
34. Заместитель акима Кызылординской области.
35. Заместитель акима Мангистауской области.
36. Заместитель акима Павлодарской области.
37. Заместитель акима Северо-Казахстанской области.
38. Заместитель акима Туркестанской области.
39. Заместитель акима области Ұлытау.
40. Заместитель акима Восточно-Казахстанской области.
41. Заместитель акима города Алматы.
42. Заместитель акима города Астаны.
43. Заместитель акима города Шымкента.
________________________________
Утверждено распоряжением
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 10 июня 2024 года № 76-р
Положение о Совете по развитию движения WorldSkills Kazakhstan
Глава 1. Общие положения
1. Совет по развитию движения WorldSkills Kazakhstan (далее – Совет) является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан.
2. Целью деятельности Совета является выработка предложений и рекомендаций по вопросам стратегического развития движения WorldSkills Kazakhstan.
3. Совет в своей деятельности руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
4. Рабочим органом Совета является Министерство просвещения Республики Казахстан.
5. Заседания Совета проводятся по мере необходимости, но не менее одного раза в год.
Глава 2. Основные задачи Совета
6. В рамках поставленных целей на Совет возлагаются следующие основные задачи:

1) WorldSkills Kazakhstan қозғалысын дамытудың стратегиялық бағыттары бөлігінде ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу;
2) WorldSkills Kazakhstan қозғалысын дамытуды ілгерілету үшін жағдайлар жасау;
3) Қазақстан Республикасында WorldSkills қозғалысын дамытуға кәсіпкерлік қауымдастықтар мен жұмыс берушілер одақтарын тарту;
4) WorldSkills Kazakhstan қозғалысының танымалдылығын арттыруға ықпал ету.
3-тарау. Кеңес қызметінің ұйымдастырылуы және тәртібі
7. Ағымдағы күнтізбелік жыл өткенге дейін жоспарлы жұмысты қамтамасыз ету мақсатында Кеңестің шешімімен жұмыс органы қалыптастыратын алдағы жылға арналған жұмыс жоспары бекітіледі.
Хатшы жұмыс жоспарының орындалуын бақылауды қамтамасыз етеді.
8. Кеңестің жұмысы мәселелерді алқалы түрде талқылауға және ұсынымдар мен ұсыныстарды тұжырымдауға негізделеді.
9. Кеңес:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен орталық мемлекеттік органдардан, жергілікті атқарушы органдардан және өзге де ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды сұратады және алады;
2) мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың Кеңес мүшелері болып табылмайтын лауазымды тұлғаларын өз отырыстарына шақырады, сондай-ақ тыңдайды.
10. Кеңес отырыстарын ұйымдастыру мынадай дәйекті іс-қимылдан тұрады:
1) отырыс өткізу жоспарланған күнге дейін кемінде 5 (бес) жұмыс күні қалғанда хатшы немесе жұмыс органы Кеңес мүшелеріне шақырту, күн тәртібін және қажетті материалдарды жібереді.
Күн тәртібіне мәселелер Кеңес алдына қойылған мақсаттар мен міндеттерге сәйкес енгізіледі;
2) Кеңес мүшелері 1 (бір) жұмыс күні ішінде алдағы отырысқа өзінің қатысатынын немесе қатыспайтынын (себептерін көрсете отырып) растайды;
3) алдағы отырыстың кворумы айқындалады.
Кеңес мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, отырыс заңды деп есептеледі. Кворум болмаған кезде отырыс 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ауыстырылады.
11. Отырыс бейнеконференцбайланыс және қолжетімді онлайн-сервистер пайдаланылып өткізіледі.
Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты немесе мемлекеттік құпияларды қамтитын мәселелер қаралған жағдайда, сондай-ақ техникалық мүмкіндік болмаған кезде отырыс бетпе-бет форматта өткізіледі. Бұл ретте Кеңес мүшелері отырысқа өзінің қатысуын қамтамасыз етеді.
Аралас режимде бейнеконференцбайланыс және қолжетімді онлайн-сервистер бір уақытта пайдаланылатын бетпе-бет формат қолданылады.
12. Отырысқа қатысып отырған Кеңес мүшелерін есепке алуды хатшы жүзеге асырады.
13. Отырысты төраға, ол болмаған жағдайда төрағаның орынбасары басқарады.
Төраға отырысты өткізу регламентін (сөйлейтін сөздер мен баяндамалардың ұзақтығы, баяндамашылардың сөз сөйлеу тәртібі) айқындайды.
Кеңес мүшелерінің әрқайсысы күн тәртібіндегі мәселелер бойынша өз ұстанымын білдіруге құқылы.

1) выработка предложений и рекомендаций в части стратегических направлений развития движения WorldSkills Kazakhstan;
2) создание условий для продвижения развития движения WorldSkills Kazakhstan;
3) вовлечение предпринимательских ассоциаций и союзов работодателей в развитие движения WorldSkills в Республике Казахстан;
4) содействие повышению узнаваемости движения WorldSkills Kazakhstan.
Глава 3. Организация и порядок работы Совета
7. В целях обеспечения планомерной работы до истечения текущего календарного года решением Совета утверждается план работы на предстоящий год, формируемый рабочим органом.
Секретарь обеспечивает контроль за выполнением плана работы.
8. Работа Совета основывается на коллегиальном обсуждении вопросов и выработке рекомендаций и предложений.
9. Совет:
1) запрашивает и получает от центральных государственных органов, местных исполнительных органов и иных организаций необходимые информацию, документы и материалы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) приглашает, а также заслушивает на своих заседаниях должностных лиц государственных органов и иных организаций, не являющихся членами Совета.
10. Организация заседаний Совета состоит из следующих последовательных действий:
1) не позднее чем за 5 (пять) рабочих дней до запланированной даты проведения заседания секретарем или рабочим органом членам Совета направляются приглашение, повестка и необходимые материалы.
Вопросы в повестку включаются в соответствии с целями и задачами, поставленными перед Советом;
2) члены Совета в течение 1 (один) рабочего дня подтверждают свое участие или неучастие (с указанием причин) на предстоящем заседании;
3) определяется кворум предстоящего заседания.
Заседание считается правомочным, если на нем присутствует не менее двух третей об общего числа членов Совета. При отсутствии кворума заседание переносится на срок не более 5 (пять) рабочих дней.
11. Заседание проводится с использованием видеоконференцсвязи и доступных онлайн-сервисов.
Заседание в очном формате проводится в случае рассмотрения вопросов, содержащих служебную информацию ограниченного распространения или государственные секреты, а также при отсутствии технической возможности. При этом члены Совета обеспечивают свое участие на заседании.
При смешанном режиме используется очный формат с одновременным использованием видеоконференцсвязи и доступных онлайн-сервисов.
12. Учет принимающих участие в заседании членов Совета осуществляется секретарем.
13. Руководит заседанием председатель, в случае его отсутствия – заместитель председателя.
Председатель определяет регламент проведения заседания (длительность выступлений и докладов, порядок выступления докладчиков).
Каждый из членов Совета имеет право на выражение своей позиции по вопросам повестки дня.

14. Кеңес шешімдері, егер олар үшін отырысқа қатысқан Кеңес мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданады. Кеңес мүшелері шешімдер қабылдау кезінде тең дауысқа ие болады. Дауыстар тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешуші болып табылады. Хатшының дауыс беру құқығы жоқ.
15. Дауыс беру ашық режимде жүзеге асырылады.
16. Отырыстан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде төраға хаттамаға қол қояды, оны хатшы тіркейді және Кеңес мүшелеріне таратады. Хаттамадан үзінді көшірмелер хаттамада ұсынымдар берілетін мүдделі тұлғаларға жіберіледі.
Кеңес отырысының хаттамасында көрсетілген шешімдер ұсынымдық сипатта болады.
17. Хаттамалар мен олардың материалдарын сақтауды жұмыс органы немесе хатшы архив істері және құжаттамалық қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган белгілеген сақтау мерзімдерін ескере отырып жүзеге асырады.

14. Решения Совета принимаются, если за них подано большинство голосов от общего количества принявших участие на заседании членов Совета. Члены Совета при принятии решений обладают равными голосами. В случае равенства голосов голос председателя является решающим. Секретарь не обладает правом голоса.
15. Голосование осуществляется в открытом режиме.
16. В течение 1 (один) рабочего дня после заседания председатель подписывает протокол, который регистрируется секретарем и рассылается членам Совета. Выписки из протокола направляются тем заинтересованным лицам, которым в протоколе даются рекомендации.
Решения, отраженные в протоколе заседания Совета, носят рекомендательный характер.
17. Хранение протоколов и материалов к ним осуществляется рабочим органом или секретарем с учетом сроков хранения, установленных уполномоченным органом в области архивного дела и документационного обеспечения.
________________________________