Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанынан Отандық кәсіпкерлер кеңесін құру туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2022 жылғы 7 ақпандағы № 24-ө өкімі.
"Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 19-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес:
1. Осы өкімге 1-қосымшаға сәйкес құрамда Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Отандық кәсіпкерлер кеңесі (бұдан әрі – Кеңес) құрылсын.
2. Осы өкімге 2-қосымшаға сәйкес Кеңес туралы ереже бекітілсін.
Премьер-Министр Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2022 жылғы 7 ақпандағы
№ 24-ө өкіміне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Отандық кәсіпкерлер кеңесінің құрамы
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.07.2022 № 112-ө өкімімен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; ҚР Премьер-Министрінің 19.10.2023 № 162-ө; 05.03.2024 № 27-ө; 19.11.2025 № 981 қаулыларымен.
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, төраға
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрі, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министрі, хатшы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі
Қазақстан Республикасының Әділет министрі
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі
Қазақстан Республикасының Көлік министрі
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрі
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасарлары
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрі
Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрі
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрі
Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрі
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрі
Қазақстан Республикасының Энергетика министрі
Қазақстан кәсіпкерлерінің құқықтарын қорғау жөніндегі уәкіл (келісу бойынша)
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісу бойынша)
"Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісу бойынша)
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасы төралқасының төрағасы (келісу бойынша)
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының Агроөнеркәсіптік кешен комитетінің төрағасы (келісу бойынша)
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының төралқасы Адами капиталды және бизнестің әлеуметтік саясатын дамыту комитетінің төрағасы (келісу бойынша)
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасы төралқасы Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар, білім және инновациялар комитетінің төрағасы (келісу бойынша)
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының төралқасы Геология саласы, тау-кен, көмір өндіру және металлургия өнеркәсібі комитетінің төрағасы (келісу бойынша)
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының төралқасы Қаржы секторы комитетінің төрағасы (келісу бойынша)
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының төралқасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық комитетінің төрағасы (келісу бойынша)
Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының төралқасы Логистика және тасымалдау комитетінің төрағасы (келісу бойынша)
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының төралқасы Машина жасау және металл өңдеу комитетінің төрағасы (келісу бойынша)
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының төралқасы Мұнай-газ өнеркәсібі комитетінің төрағасы (келісу бойынша)
Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының төралқасы Өзін-өзі басқаруды дамыту комитетінің төрағасы (келісу бойынша)
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының төралқасы Өңдеу өнеркәсібі комитетінің төрағасы (келісу бойынша)
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының төралқасы Сауда комитетінің төрағасы (келісу бойынша)
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының төралқасы Тамақ өнеркәсібі комитетінің төрағасы (келісу бойынша)
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының төралқасы Туристік сала комитетінің төрағасы (келісу бойынша)
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының төралқасы Фармацевтикалық, медициналық өнеркәсіп және медициналық қызметтер комитетінің төрағасы (келісу бойынша)
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының төралқасы Шағын және орта бизнесті дамыту комитетінің төрағасы (келісу бойынша)
Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының төралқасы Экология комитетінің төрағасы (келісу бойынша)
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының төралқасы Энергетика комитетінің төрағасы (келісу бойынша)
Freedom Holding Corp инвестициялық тобының мажоритарлық акционері (келісу бойынша)
"Alina Group" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің құрылтайшысы (келісу бойынша)
"Олжа Агро" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің бас директоры (келісу бойынша)
"Caravan Resources" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің Директорлар кеңесінің төрағасы (келісу бойынша)
"Alageum Electric" акционерлік қоғамының Директорлар кеңесінің төрағасы (келісу бойынша)
"Engineering Services" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің құрылтайшысы (келісу бойынша)
"КАТЭК" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің бас директоры (келісу бойынша)
"DALA-FRUIT.KZ" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің құрылтайшысы (келісу бойынша)
"1bilim.kz" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің құрылтайшысы (келісу бойынша)
"Медсервис Плюс" қазақ фармацевтикалық компаниясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры (келісу бойынша)
"QCC" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің басқарушы директоры (келісу бойынша)
"AUDACIA Express" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры (келісу бойынша)
"АқсуҚант" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің құрылтайшысы (келісу бойынша)
"EPG Education" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры (келісу бойынша)
"ПИК ЮТАРИЯ ЛТД" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің бас директоры (келісу бойынша)
"SmartNet" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің құрылтайшысы (келісу бойынша)
"Бірінші кредиттік бюро" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің атқарушы директоры (келісу бойынша)
"THE BOSS MEDIA GROUP" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры (келісу бойынша)
"Kazecotech" ғылыми-техникалық кәсіпорны" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің бас директоры (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2022 жылғы 7 ақпандағы
№ 24-ө өкіміне
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Отандық кәсіпкерлер кеңесі туралы ереже

Об образовании Совета отечественных предпринимателей при Правительстве Республики Казахстан
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 7 февраля 2022 года № 24-р.
В соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 19 Конституционного закона Республики Казахстан "О Правительстве Республики Казахстан":
1. Образовать Совет отечественных предпринимателей при Правительстве Республики Казахстан (далее – Совет) в составе согласно приложению 1 к настоящему распоряжению.
2. Утвердить Положение о Совете согласно приложению 2 к настоящему распоряжению.
Премьер-Министр А. Смаилов
Приложение 1
к распоряжению Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 7 февраля 2022 года № 24-р
Состав Совета отечественных предпринимателей при Правительстве Республики Казахстан
Сноска. Приложение 1 - в редакции распоряжения Премьер-Министра РК от 01.07.2022 № 112-р; с изменением, внесенным постановлениями Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.10.2023 № 162-р; от 05.03.2024 № 27-р; от 19.11.2025 № 981.
Премьер-Министр Республики Казахстан, председатель
Первый заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан
Заместитель Премьер-Министра – Министр национальной экономики Республики Казахстан, заместитель председателя
первый вице-министр национальной экономики Республики Казахстан, секретарь
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан
Заместитель Премьер-Министра – Министр искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан
Министр финансов Республики Казахстан
Министр сельского хозяйства Республики Казахстан
Министр юстиции Республики Казахстан
Министр науки и высшего образования Республики Казахстан
Министр здравоохранения Республики Казахстан
Министр транспорта Республики Казахстан
Министр культуры и информации Республики Казахстан
Министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Министр просвещения Республики Казахстан
Министр промышленности и строительства Республики Казахстан
Министр торговли и интеграции Республики Казахстан
Министр водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Министр по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Министр туризма и спорта Республики Казахстан
Министр иностранных дел Республики Казахстан
Министр внутренних дел Республики Казахстан
Министр экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Министр энергетики Республики Казахстан
Уполномоченный по защите прав предпринимателей Казахстана (по согласованию)
председатель правления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (по согласованию)
председатель правления акционерного общества "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек" (по согласованию)
председатель президиума Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
председатель Комитета агропромышленного комплекса президиума Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
председатель Комитета развития человеческого капитала и социальной политики бизнеса президиума Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
председатель Комитета информационно-коммуникационных технологий, образования и инноваций президиума Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
председатель Комитета геологической отрасли, горнорудной, угледобывающей и металлургической промышленности президиума Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
председатель Комитета финансового сектора президиума Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
председатель Комитета строительства и жилищно-коммунального хозяйства президиума Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
председатель Комитета логистики и перевозок президиума Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
председатель Комитета машиностроения и металлообработки президиума Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
председатель Комитета нефтегазовой промышленности президиума Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
председатель Комитета по развитию саморегулирования президиума Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
председатель Комитета обрабатывающей промышленности президиума Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
председатель Комитета торговли президиума Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
председатель Комитета пищевой промышленности президиума Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
председатель Комитета туристской отрасли президиума Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
председатель Комитета фармацевтической, медицинской промышленности и медицинских услуг президиума Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
председатель Комитета развития малого и среднего бизнеса президиума Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
председатель Комитета экологии президиума Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
председатель Комитета энергетики президиума Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
мажоритарный акционер инвестиционной группы Freedom Holding Corp (по согласованию)
учредитель товарищества с ограниченной ответственностью "Alina Group" (по согласованию)
генеральный директор товарищества с ограниченной ответственностью "Олжа Агро" (по согласованию)
председатель Совета директоров товарищества с ограниченной ответственностью "Caravan Resources" (по согласованию)
председатель Совета директоров акционерного общества "Alageum Electric"
учредитель товарищества с ограниченной ответственностью "Engineering Services" (по согласованию)
генеральный директор товарищества с ограниченной ответственностью "КАТЭК" (по согласованию)
учредитель товарищества с ограниченной ответственностью "DALA-FRUIT.KZ" (по согласованию)
учредитель товарищества с ограниченной ответственностью "1bilim.kz" (по согласованию)
директор товарищества с ограниченной ответственностью "Казахская фармацевтическая компания "Медсервис Плюс" (по согласованию)
управляющий директор товарищества с ограниченной ответственностью "QCC" (по согласованию)
директор товарищества с ограниченной ответственностью "AUDACIA Express" (по согласованию)
учредитель товарищества с ограниченной ответственностью "АксуКант" (по согласованию)
директор товарищества с ограниченной ответственностью "EPG Education" (по согласованию)
генеральный директор товарищества с ограниченной ответственностью "ПИК ЮТАРИЯ ЛТД" (по согласованию)
учредитель товарищества с ограниченной ответственностью "SmartNet" (по согласованию)
исполнительный директор товарищества с ограниченной ответственностью "Первое кредитного бюро" (по согласованию)
директор товарищества с ограниченной ответственностью "THE BOSS MEDIA GROUP" (по согласованию)
генеральный директор товарищества с ограниченной ответственностью "Научно-техническое предприятие "Kazecotech"
Приложение 2
к распоряжению Премьер-
Министра
Республики Казахстан
от 7 февраля 2022 года
№ 24-р
Положение о Совете отечественных предпринимателей при Правительстве Республики Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Отандық кәсіпкерлер кеңесі (бұдан әрі – Кеңес) Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Кеңес өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі Кеңестің жұмыс органы болып табылады.
4. Кеңес отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ жылына екі реттен сиретпей өткізіледі.
5. Жұмыс органы айқындалған күн тәртібін ескере отырып, Кеңес отырысына оның мүшелерін және кәсіпкерлік субъектілерінің өкілдерін (келісу бойынша) шақырады.
2-тарау. Кеңестің негізгі міндеттері
6. Кеңестің міндеттері:
1) мына:
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуы;
Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік мәселелері бойынша заңнамасын жетілдіру;
нарықтық экономиканы дамытуды және ел экономикасына отандық инвестициялар тартуды ынталандыратын жағдайлар жасау;
іскерлік және инвестициялық ахуалды бағалау және жақсарту мәселелері бойынша ұсынымдар мен ұсыныстар тұжырымдау;
2) кәсіпкерлік және инвестициялық саясат саласындағы өзге де мәселелерді қарау және талқылау болып табылады.
3-тарау. Кеңес қызметін ұйымдастыру және оның тәртібі
7. Кеңес қызметін ұйымдастыру және оның тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 16 наурыздағы № 247 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың құрылуы, қызметі және таратылуы қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің 19.10.2023 № 162-ө өкімімен.

Глава 1. Общие положения
1. Совет отечественных предпринимателей (далее – Совет) является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан.
2. Совет в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Рабочим органом Совета является Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
4. Заседания Совета проводятся по мере необходимости, но не реже двух раз в год.
5. Рабочий орган приглашает на заседания Совета его членов и представителей субъектов предпринимательства (по согласованию), с учетом определенной повестки дня.
Глава 2. Основные задачи Совета
6. Задачами Совета являются:
1) выработка рекомендаций и предложений по вопросам:
социально-экономического развития Республики Казахстан;
совершенствования законодательства Республики Казахстан по вопросам предпринимательства;
создания условий, стимулирующих развитие рыночной экономики и привлечение отечественных инвестиций в экономику страны;
оценки и улучшения делового и инвестиционного климата;
2) рассмотрение и обсуждение иных вопросов в сфере предпринимательства и инвестиционной политики.
Глава 3. Организация и порядок деятельности Совета
7. Организация и порядок деятельности Совета осуществляются в соответствии с Правилами образования, деятельности и упразднения консультативно-совещательных органов при Правительстве Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 марта 1999 года № 247.
Сноска. Пункт 7 - в редакции распоряжения Премьер-Министра РК от 19.10.2023 № 162-р.