"Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 863 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 24 тамыздағы № 756 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 863 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрлігі туралы ережеде:
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Министрліктің кәсіпкерлік субъектілерімен Министрліктің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қатынастарға түсуіне тыйым салынады. Егер Министрлікке заңдармен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.";
14-тармақтың 2) тармақшасының алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"заңдарда, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.";
15-тармақта:
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарымен келісу бойынша ағымдағы және болашақ кезеңдерде кәсіптердің өзектілігін ескере отырып еңбек нарығының кәсіптік біліктілікті тануға сұранысын қалыптастырады;";
мынадай мазмұндағы 37-1), 37-2) және 37-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"37-1) "Б" корпусының әкімшілік мемлекеттік лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптарын "Б" корпусының әкімшілік мемлекеттік лауазымдарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптары негізінде мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді;
37-2) мемлекеттік заңды тұлғаларда басқарушылық функцияларды атқарумен байланысты лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптарын мемлекеттік заңды тұлғаларда басқарушылық функцияларды атқарумен байланысты лауазымдарға қойылатын үлгілік біліктілік талаптары негізінде мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді;
37-3) мемлекеттік қызметшілер еңбек тәртіптемесінің үлгілік қағидалары негізінде еңбек тәртіптемесінің қағидаларын бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 116-1) тармақшамен толықтырылсын:
"116-1) өз құзыреті шегінде инвестицияларды тартады және инвестициялық жобаларды сүйемелдейді;";
121) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"121) астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының су қорын қорғау және пайдалану саласында өздеріне жүктелген функцияларды сақтауын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;";
137) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"137) мыналарды:
жер учаскесіне құқық беруді, жерге орналастыру жобасын және су қоры жерлерінің құрамынан және су қорғау аймақтары шегінде жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуді;
аумақтардың қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемаларын, елді мекендердің бас жоспарларын, егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларын;
су қорын қорғау, су ресурстарын пайдалану және су шаруашылығы жүйелерін дамыту жөніндегі іс-шаралар бөлігінде астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың даму жоспарларын;
жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізбесін;
су шаруашылығы құрылысжайлары және (немесе) гидротехникалық құрылысжайлар бар балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізбесін балық аулауды және аквашаруашылықты жүргізу үшін конкурсқа шығарғанға дейін келісуді жүзеге асырады;";
143) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"143) реттелетін саладағы мәселелер бойынша астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарымен және басқа да мүдделі мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасайды;";
207) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"207) заңдарда, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Министрліктің бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері және аппарат басшысының өкілеттіктері";
19-тармақта:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 863 "Некоторые вопросы Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 августа 2026 года № 756
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 863 "Некоторые вопросы Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Министерству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Министерства. Если Министерству законами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.";
абзац шестой подпункта 2) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"осуществлять иные полномочия, предусмотренные законами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
в пункте 15:
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) формирует потребность рынка труда в признании профессиональных квалификаций с учетом актуальности профессий в текущем и будущем периодах по согласованию с местными исполнительными органами столицы, областей и городов республиканского значения;";
дополнить подпунктами 37-1), 37-2) и 37-3) следующего содержания:
"37-1) утверждает квалификационные требования к административным государственным должностям корпуса "Б" по согласованию с уполномоченным органом по делам государственной службы на основе типовых квалификационных требований к административным государственным должностям корпуса "Б";
37-2) утверждает квалификационные требования к должностям, связанным с исполнением управленческих функций в государственных юридических лицах, по согласованию с уполномоченным органом по делам государственной службы на основе типовых квалификационных требований к должностям, связанным с исполнением управленческих функций в государственных юридических лицах;
37-3) утверждает правила трудового распорядка на основе типовых правил трудового распорядка государственных служащих;";
дополнить подпунктом 116-1) следующего содержания:
"116-1) привлекает инвестиции и сопровождает инвестиционные проекты в пределах своей компетенции;";
подпункт 121) изложить в следующей редакции:
"121) осуществляет государственный контроль за соблюдением местными исполнительными органами столицы, областей и городов республиканского значения возложенных на них функций в области охраны и использования водного фонда;";
подпункт 137) изложить в следующей редакции:
"137) осуществляет согласование:
на предоставление права на земельный участок, землеустроительный проект и изменение целевого назначения земельного участка из состава земель водного фонда и в пределах водоохранных зон;
комплексных схем градостроительного планирования территорий, генеральных планов населенных пунктов, проектов детальной планировки;
планов развития столицы, областей и городов республиканского значения в части мероприятий по охране водного фонда, использованию водных ресурсов и развитию водохозяйственных систем;
перечня рыбохозяйственных водоемов и (или) участков местного значения;
перечня рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, на которых имеются водохозяйственные и (или) гидротехнические сооружения, до их выставления на конкурс для ведения рыболовства и аквакультуры;";
подпункт 143) изложить в следующей редакции:
"143) взаимодействует с местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения и другими заинтересованными государственными органами по вопросам в регулируемой сфере;";
подпункт 207) изложить в следующей редакции:
"207) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Министерства и полномочия руководителя аппарата";
в пункте 19:

мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) Министрліктің аппарат басшысын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Министрлік ведомстволарының басшыларын лауазымдарға тағайындайды және лауазымдарынан босатады;";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) Министрліктің ведомстволық бағынысты ұйымдарының басшыларын лауазымдарға тағайындайды және лауазымдарынан босатады;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасының Құрылтайында, өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдарда Министрліктің атынан өкілдік етеді;";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Министрліктің аппаратын аппарат басшысы басқарады.";
мынадай мазмұндағы 22-1-тармақпен толықтырылсын:
"22-1. Министрліктің аппарат басшысының өкілеттіктері:
1) Министрлікке жүктелген мақсаттарды іске асыруды ұйымдастырады;
2) өз құзыреті шегінде Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырады, үйлестіреді және бақылайды;
3) Министрліктің, оның ведомстволары мен аумақтық бөлімшелерінің қызметін материалдық-техникалық, ұйымдық-құқықтық және қаржылық қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
4) Министрлік штат санының лимиті шегінде Министрліктің штат санын және штат кестесін Министрліктің бірінші басшысы келіскеннен кейін бекітеді;
5) Министрліктің даму жоспарын іске асыру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
6) қажет болған кезде Министрліктің ұзақ мерзімді, перспективалы, жылдық және тоқсандық жұмыс жоспарларын бекітеді, олардың іске асырылуын қамтамасыз етеді;
7) еңбек қатынастары мәселелері Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың (органдардың) құзыретіне жатқызылған мемлекеттік қызметшілерді қоспағанда, Министрліктің бірінші басшысымен келісу бойынша Министрліктің бірінші басшысы немесе оның орынбасарлары жетекшілік ететін Министрліктің департаменттері мен дербес басқармаларының басшыларын лауазымдарға тағайындайды және лауазымдарынан босатады;
8) еңбек қатынастары мәселелері Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жоғары тұрған лауазымды адамдардың (органдардың) құзыретіне жатқызылған мемлекеттік қызметшілерді қоспағанда, Министрлік аппаратының мемлекеттік қызметшілерін лауазымдарға тағайындайды және лауазымдарынан босатады;
9) Министрліктің тәртіптік және конкурстық комиссияларының қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
10) қызметтік тәртіптің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
11) еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған лауазымды адамдардың (органдардың) құзыретіне жатқызылған мемлекеттік қызметшілерді қоспағанда, Министрліктің мемлекеттік қызметшілерінің тәртіптік жауаптылығы мәселелерін шешеді;

дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) назначает на должность и освобождает от должности руководителя аппарата Министерства;";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) назначает на должности и освобождает от должностей руководителей ведомств Министерства;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) назначает на должности и освобождает от должностей руководителей подведомственных организаций Министерства;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) представляет Министерство в Курултае Республики Казахстан, иных государственных органах и организациях;";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Аппарат Министерства возглавляется руководителем аппарата.";
дополнить пунктом 22-1 следующего содержания:
"22-1. Полномочия руководителя аппарата Министерства:
1) организует реализацию целей, возложенных на Министерство;
2) организует, координирует и контролирует деятельность структурных подразделений Министерства в пределах своей компетенции;
3) организует материально-техническое, организационно-правовое и финансовое обеспечение деятельности Министерства, его ведомств и территориальных подразделений;
4) после согласования с первым руководителем Министерства утверждает штатную численность и штатное расписание Министерства в пределах лимита штатной численности Министерства;
5) организует работу по реализации плана развития Министерства;
6) утверждает при необходимости долгосрочно перспективные, годовые и квартальные планы работ Министерства, обеспечивает их реализацию;
7) по согласованию с первым руководителем Министерства назначает на должности и освобождает от должностей руководителей департаментов и самостоятельных управлений Министерства, курируемых первым руководителем Министерства или его заместителями, за исключением государственных служащих, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законами Республики Казахстан отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц (органов);
8) назначает на должности и освобождает от должностей государственных служащих аппарата Министерства, за исключением государственных служащих, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законами Республики Казахстан отнесены к компетенции вышестоящих должностных лиц (органов);
9) осуществляет общее руководство деятельностью дисциплинарной и конкурсной комиссий Министерства;
10) осуществляет контроль за соблюдением служебной дисциплины;
11) решает вопросы дисциплинарной ответственности государственных служащих Министерства, за исключением государственных служащих, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих должностных лиц (органов);

12) еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған лауазымды адамдардың (органдардың) құзыретіне жатқызылған мемлекеттік қызметшілерді қоспағанда, Министрліктің мемлекеттік қызметшілерін іссапарға жіберу, оларға демалыс беру, материалдық көмек көрсету, даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемеақылар төлеу мәселелерін шешеді;
13) Министрліктің мемлекеттік сатып алу саласында жалпы басшылықты жүзеге асырады;
14) Министрліктің бюджеттік сұранымын дайындауды қамтамасыз етеді, бюджеттік сұранымды Министрліктің бірінші басшысына ұсынады, сондай-ақ бюджет процесінің өзге де рәсімдерін орындайды;
15) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді;
16) Министрліктің мемлекеттік саяси қызметшілері қабылдаған шешімдердің орындалу барысын бақылайды;
17) Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Өзіне жүктелген лауазымдық міндеттерді орындау үшін аппарат басшысы жеке қолданылатын құқықтық актілерді қабылдауға құқылы.".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов

12) решает вопрос командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки, переподготовки и повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок государственным служащим Министерства, за исключением государственных служащих, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих должностных лиц (органов);
13) осуществляет общее руководство в сфере государственных закупок Министерства;
14) обеспечивает подготовку бюджетного запроса Министерства, представляет бюджетный запрос первому руководителю Министерства, а также выполняет иные процедуры бюджетного процесса;
15) обеспечивает исполнение требований законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции в пределах своей компетенции;
16) контролирует ход исполнения решений, принятых политическими государственными служащими Министерства;
17) осуществляет иные полномочия, определенные законодательством Республики Казахстан.
Для выполнения возложенных на него должностных обязанностей руководитель аппарата вправе принимать правовые акты индивидуального применения.".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов