Об утверждении Программы развития некоммерческого акционерного общества "Казахский агротехнический исследовательский университет имени Сакена Сейфуллина" на 2026 – 2030 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 августа 2026 года № 702
В соответствии с подпунктом 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу развития некоммерческого акционерного общества "Казахский агротехнический исследовательский университет имени Сакена Сейфуллина" на 2026 – 2030 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 августа 2026 года № 702
Программа развития

"Сәкен Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2026 – 2030 жылдарға арналған даму бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 7 тамыздағы № 702 қаулысы
"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Сәкен Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2026 – 2030 жылдарға арналған даму бағдарламасы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 7 тамыздағы
№ 702 қаулысымен
бекітілген

некоммерческого акционерного общества "Казахский агротехнический исследовательский университет имени Сакена Сейфуллина" на 2026 – 2030 годы
Содержание
Раздел 1
Паспорт Программы развития некоммерческого акционерного общества "Казахский агротехнический исследовательский университет имени Сакена Сейфуллина"
3
Раздел 2
Введение (краткая аннотация и цель Программы развития)
5
Раздел 3
Обзор текущего состояния некоммерческого акционерного общества "Казахский агротехнический исследовательский университет имени Сакена Сейфуллина", включая его достижения, проблемы и вызовы
6

"Сәкен Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2026 – 2030 жылдарға арналған даму бағдарламасы
Мазмұны
1-бөлім
"Сәкен Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2026 – 2030 жылдарға арналған даму бағдарламасының паспорты
3
2-бөлім
Кіріспе (қысқаша аңдатпа және даму бағдарламасының мақсаты)
5
3-бөлім
"Сәкен Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының ағымдағы жай-күйіне, оның ішінде жетістіктеріне, проблемалары мен сын-қатерлеріне шолу
6

Подраздел 3.1
Анализ текущего состояния
6
Подраздел 3.2
Анализ трендов и вызовов
27
Подраздел 3.3
Прогноз развития и определение возможных сценариев развития и их влияния на некоммерческое акционерное общество "Казахский агротехнический исследовательский университет имени Сакена Сейфуллина"
31
Раздел 4
Видение, миссия и ценности Программы
34
Раздел 5
Стратегические приоритеты некоммерческого акционерного общества "Казахский агротехнический исследовательский университет имени Сакена Сейфуллина"
37

3.1-кіші бөлім
Ағымдағы жай-күйді талдау
6
3.2-кіші бөлім
Трендтер мен сын-қатерлерді талдау
26
3.3-кіші бөлім
Даму болжамы және ықтимал даму сценарийлері мен олардың "Сәкен Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамына әсерін айқындау
30
4-бөлім
Бағдарламаның пайымы, миссиясы және құндылықтары
33
5-бөлім
"Сәкен Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының стратегиялық басымдықтары
35

Раздел 6
Пути достижения поставленной цели Программы
43
Раздел 7
Описание ожидаемых результатов реализации Программы
45
Раздел 8
Мониторинг и оценка прогресса реализации Программы
45
Раздел 1. Паспорт Программы развития некоммерческого акционерного общества "Казахский агротехнический исследовательский университет имени Сакена Сейфуллина"
Наименование Программы
Программа развития некоммерческого акционерного общества "Казахский агротехнический исследовательский университет имени Сакена Сейфуллина" (далее – КАТИУ, университет) на 2026 – 2030 годы
Основания для разработки Программы
1) Закон Республики Казахстан "Об образовании";
2) Закон Республики Казахстан "О науке и технологической политике";
3) Указ Президента Республики Казахстан от 16 сентября 2023 года № 353 "О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2023 года "Экономический курс Справедливого Казахстана";
4) Указ Президента Республики Казахстан от 30 июля 2024 года № 611 "Об утверждении Национального плана развития Республики Казахстан до 2029 года и признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан";
5) Указ Президента Республики Казахстан от 25 сентября 2024 года № 658 "Об утверждении Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 2 сентября 2024 года "Справедливый Казахстан: закон и порядок, экономический рост, общественный оптимизм";
6) Указ Президента Республики Казахстан от 13 октября 2025 года № 1042 "О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 8 сентября 2025 года "Казахстан в эпоху искусственного интеллекта: актуальные задачи и их решения через цифровую трансформацию";
7) постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года № 960 "Об утверждении Концепции развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021 – 2030 годы";
8) постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 248 "Об утверждении Концепции развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы";
9) приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 октября 2018 года № 590 "Об утверждении структуры и правил разработки программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования";
10) Стратегия развития некоммерческого акционерного общества "Национальный аграрный научно-образовательный центр" (далее – НАНОЦ) на 2024 – 2030 годы (утверждена решением Совета директоров НАО "НАНОЦ" от 30 апреля 2024 года № 06/24)
Разработчик Программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – МСХ РК)

6-бөлім
Бағдарламаның қойылған мақсатына қол жеткізу жолдары
41
7-бөлім
Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелердің сипаттамасы
43
8-бөлім
Бағдарламаны іске асыру прогресін мониторингтеу және бағалау
43
1-бөлім. "Сәкен Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2026 – 2030 жылдарға арналған даму бағдарламасының паспорты
Бағдарламаның атауы
"Сәкен Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының (бұдан әрі – ҚАТЗУ, университет) 2026 – 2030 жылдарға арналған даму бағдарламасы
Бағдарламаны әзірлеу үшін негіздемелер
1) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
2) "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
3) "Мемлекет басшысының 2023 жылғы 1 қыркүйектегі "Әділетті Қазақстанның экономикалық бағдары" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 16 қыркүйектегі № 353 Жарлығы;
4) "Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарын бекіту және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 30 шілдедегі № 611 Жарлығы;
5) "Мемлекет басшысының 2024 жылғы 2 қыркүйектегі "Әділетті Қазақстан: заң мен тәртіп, экономикалық өсім, қоғамдық оптимизм" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 25 қыркүйектегі № 658 Жарлығы;
6) "Мемлекет басшысының 2025 жылғы 8 қыркүйектегі "Жасанды интеллект дәуіріндегі Қазақстан: өзекті мәселелер және оны түбегейлі цифрлық өзгерістер арқылы шешу" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 13 қазандағы № 1042 Жарлығы;
7) "Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 30 желтоқсандағы № 960 қаулысы;
8) "Қазақстан Республикасында жоғары білімді және ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 248 қаулысы;
9) "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының құрылымын және оны әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 25 қазандағы № 590 бұйрығы;
10) "Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" КеАҚ-тың (бұдан әрі – "ҰАҒБО") 2024 – 2030 жылдарға арналған даму стратегиясы ("ҰАҒБО" Директорлар кеңесінің 2024 жылғы 30 сәуірдегі № 06/24 шешімімен бекітілген)
Бағдарламаны әзірлеуші
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі – ҚР АШМ)

Программа разработана совместной рабочей группой из числа руководства, профессорско-преподавательского состава и обучающихся КАТИУ, одобрена решением ученого совета (протокол от 26 февраля 2026 года № 9) и совета директоров университета (протокол от 17 марта 2026 года № 3/26)
Цели
Программы
формирование в КАТИУ современной академической и исследовательской экосистемы, интегрированной в мировой и региональный контекст; трансформация университета в центр технологических приоритетов, обеспечивающий аграрный сектор кадрами, готовыми к современным вызовам, и глубоко интегрирующий научно-исследовательские и опытно-конструкторские разработки (далее – НИОКР) в образовательный процесс
Задачи Программы
1) создание системы качественного доступного образования;
2) развитие научно-исследовательской деятельности, интеграция образования, науки, производства и бизнес-структур;
3) расширение партнерского сотрудничества и формирование перспективной модели университетского образования;
4) укрепление и совершенствование позиций университета в национальной и мировой системе науки и высшего образования;
5) развитие инфраструктуры, укрепление и совершенствование материально-технической базы университета
Сроки реализации Программы
2026 – 2030 годы
Источники финансирования
Средства республиканского бюджета, собственные средства КАТИУ, а также иные источники, не запрещенные законодательством Республики Казахстан
Раздел 2. Введение (краткая аннотация и цель Программы развития)
Настоящая Программа развития НАО "КАТИУ имени Сакена Сейфуллина" на 2026 – 2030 годы (далее – Программа) является стратегическим документом, определяющим вектор трансформации высшего учебного заведения (далее – вуз) в исследовательский университет мирового уровня, разработана как логическое продолжение стратегии на 2020 – 2024 годы. За прошедший период КАТИУ успешно подтвердил статус исследовательского университета и укрепил свои позиции в международных рейтингах.
Уникальность КАТИУ заключается в его роли как ключевого стратегического интеллектуального центра аграрной отрасли Казахстана. В отличие от классических вузов КАТИУ обладает мощной научной базой и уникальной сетью опытных хозяйств подведомственных организаций: НАНОЦ (ТОО "Научно-производственный центр зернового хозяйства им. А.И. Бараева" (далее – НПЦЗХ имени А.И. Бараева), ТОО "Северо-Казахстанский научно-исследовательский институт сельского хозяйства" (далее – Северо-Казахстанский НИИСХ) и другие), интегрированных в научно-образовательный контур университета, а также научно-исследовательскими институтами агропромышленного комплекса (далее АПК), биологического, экологического и других профилей. Это обеспечивает полный цикл инноваций: от фундаментальных исследований в лаборатории до внедрения готовых технологий непосредственно в поле. Университет готовит специалистов нового поколения, способных работать в условиях высокотехнологичного и цифрового сельского хозяйства.

Бағдарламаны ҚАТЗУ басшылығы, профессор-оқытушылар құрамы мен білім алушылары қатарынан құрылған бірлескен жұмыс тобы әзірледі, университет ғылыми кеңесінің (2026 жылғы 26 ақпандағы № 9 хаттама) және директорлар кеңесінің (2026 жылғы 17 наурыздағы № 3/26 хаттама) шешімімен мақұлданды
Бағдарламаның мақсаттары
ҚАТЗУ-да әлемдік және өңірлік контекстке интеграцияланған заманауи академиялық және зерттеу экожүйесін қалыптастыру, университетті аграрлық секторды заманауи сын-қатерлерге дайын кадрлармен қамтамасыз ететін және ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды (бұдан әрі – ҒЗТКЖ) білім беру процесіне терең интеграциялайтын технологиялық басымдықтар орталығына трансформациялау
Бағдарламаның міндеттері
1) сапалы қолжетімді білім беру жүйесін құру;
2) ғылыми-зерттеу қызметін дамыту, білім беруді, ғылымды, өндіріс пен бизнес-құрылымдарды интеграциялау;
3) серіктестік ынтымақтастықты кеңейту және университеттік білім берудің перспективалы моделін қалыптастыру;
4) Университеттің ұлттық және әлемдік ғылым мен жоғары білім жүйесіндегі позицияларын нығайту және жетілдіру;
5) Университеттің инфрақұрылымын дамыту, материалдық-техникалық базасын нығайту және жетілдіру
Бағдарламаны іске асыру мерзімдері
2026 – 2030 жылдар
Қаржыландыру көздері
Республикалық бюджет қаражаты, ҚАТЗУ-дың меншікті қаражаты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер
2-бөлім. Кіріспе (қысқаша аңдатпа және даму бағдарламасының мақсаты)
Осы "Сәкен Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық зерттеу университеті" КеАҚ-тың 2026 – 2030 жылдарға арналған даму бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) жоғары оқу орнының (бұдан әр – жоо) әлемдік деңгейдегі зерттеу университетіне трансформациялану векторын айқындайтын стратегиялық құжат болып табылады, 2020 – 2024 жылдарға арналған стратегияның қисынды жалғасы ретінде әзірленді. Өткен кезеңде ҚАТЗУ зерттеу университеті мәртебесін табысты растап, халықаралық рейтингтерде өз позицияларын нығайтты.
ҚАТЗУ-дың бірегейлігі оның Қазақстанның аграрлық саласының басты стратегиялық зияткерлік орталығы ретіндегі рөліне негізделеді. Классикалық жоо-дан айырмашылығы, ҚАТЗУ-дың қуатты ғылыми базасы және университеттің ғылыми-білім беру контурына интеграцияланған ҰАҒБО ведомстволық бағынысты ұйымдарының ("А.И. Бараев атындағы астық шаруашылығы ғылыми-өндірістік орталығы" ЖШС (бұдан әрі – А.И. Бараев атындағы АШҒӨО), Солтүстік-Қазақстан ауыл шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты ЖШС (бұдан әрі – Солтүстік Қазақстан АШҒЗИ) және т.б.) бірегей тәжірибелік шаруашылықтар желісі, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешен (бұдан әрі – АӨК), биологиялық, экологиялық және басқа да бейіндегі ғылыми-зерттеу институттары бар. Бұл зертханадағы іргелі зерттеуден бастап, дайын технологияларды тікелей алқапқа енгізуге дейінгі инновациялардың толық циклін қамтамасыз етеді. Университет жоғары технологиялық және цифрлық ауыл шаруашылығы жағдайында жұмыс істеуге қабілетті жаңа буын мамандарын даярлайды.

Программа направлена на преодоление институционального разрыва между академической наукой и реальным производством. Ключевыми приоритетами становятся коммерциализация научных разработок, глубокая интеграция обучающихся в исследовательские проекты и расширение международного партнерства. Разработка Программы осуществлялась с учетом задач, поставленных в Национальном плане развития страны, определенных в планах мероприятий по реализации посланий Главы государства по вопросам агропромышленного комплекса, Концепции развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы и Законе Республики Казахстан "О науке и технологической политике".
Интеграция образования, науки, производства и бизнес-структур выступает решающим фактором развития и повышения конкурентоспособности национальной экономики, а также критическим фактором устойчивого развития экономики знаний. Как показывает передовой мировой опыт, интегрированные научно-образовательные ресурсы обеспечивают подготовку высококвалифицированных специалистов, востребованных на рынке труда, а технологические изменения в производстве, основанные на новых знаниях, способствуют экономическому росту страны.
Цели Программы: формирование в КАТИУ современной академической и исследовательской экосистемы, интегрированной в мировой и региональный контекст; трансформация университета в центр технологических приоритетов, обеспечивающий аграрный сектор кадрами, готовыми к современным вызовам, и глубоко интегрирующий научно-исследовательские и опытно-конструкторские разработки (далее – НИОКР) в образовательный процесс.
Программа описывает основные подходы и направления реформирования КАТИУ, необходимые ресурсы и ожидаемые результаты. В рамках реализации Программы планируется реализовать комплекс мероприятий по глубокой модернизации научно-исследовательской, образовательной и инновационной деятельности, развитию инфраструктуры и институциональной среды КАТИУ с целью создания на его базе современного исследовательского университета в сфере АПК, не уступающего по эффективности деятельности ведущим зарубежным университетам.
Раздел 3. Обзор текущего состояния некоммерческого акционерного общества "Казахский агротехнический исследовательский университет имени Сакена Сейфуллина", включая его достижения, проблемы и вызовы
Подраздел 3.1 Анализ текущего состояния
КАТИУ – крупнейший аграрный вуз Центрального и Северного Казахстана, первое высшее учебное заведение города Астаны, которое было основано в 1957 году как Акмолинский сельскохозяйственный институт (постановление Совета Министров СССР от 3 октября 1957 года № 1176). Сегодня КАТИУ – это многопрофильный университет, который имеет свою богатую почти 70-летнюю историю, признанные научные школы, глубокие образовательные традиции.
В составе КАТИУ действуют 7 институтов:

Бағдарлама академиялық ғылым мен нақты өндіріс арасындағы институционалдық алшақтықты жоюға бағытталған. Ғылыми әзірлемелерді коммерцияландыру, білім алушыларды зерттеу жобаларына терең интеграциялау және халықаралық серіктестікті кеңейту негізгі басымдықтарға айналуда. Бағдарламаны әзірлеу еліміздің Ұлттық даму жоспарында қойылған, Мемлекет басшысының агроөнеркәсіптік кешен мәселелері бойынша жолдауларын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарларында, Қазақстан Республикасында жоғары білім мен ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасында, "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған міндеттерді ескере отырып жүзеге асырылды.
Білімнің, ғылымның, өндіріс пен бизнес-құрылымдардың интеграциясы ұлттық экономиканың дамуы мен бәсекеге қабілеттілігін арттырудың шешуші факторы, сондай-ақ білім экономикасының орнықты дамуының сыни факторы болып табылады. Әлемдік озық тәжірибе көрсеткендей, интеграцияланған ғылыми-білім беру ресурстары еңбек нарығында сұранысқа ие жоғары білікті мамандарды даярлауды қамтамасыз етеді, ал өндірістегі жаңа білімге негізделген технологиялық өзгерістер елдің экономикалық өсуіне ықпал етеді.
Бағдарламаның мақсаттары: ҚАТЗУ-да әлемдік және өңірлік контекстке интеграцияланған заманауи академиялық және зерттеу экожүйесін қалыптастыру, университетті аграрлық секторды заманауи сын-қатерлерге дайын кадрлармен қамтамасыз ететін және ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды (бұдан әрі – ҒЗТКЖ) білім беру процесіне терең интеграциялайтын технологиялық басымдықтар орталығына трансформациялау.
Бағдарлама ҚАТЗУ-ды реформалаудың негізгі тәсілдері мен бағыттарын, қажетті ресурстарды және күтілетін нәтижелерді сипаттайды. Бағдарламаны іске асыру аясында оның базасында қызметінің тиімділігі жағынан жетекші шетелдік университеттерден кем түспейтін АӨК саласындағы заманауи зерттеу университетін құру мақсатында ҚАТЗУ-дың ғылыми-зерттеу, білім беру және инновациялық қызметін терең жаңғырту, инфрақұрылымы мен институционалдық ортасын дамыту бойынша іс-шаралар кешенін іске асыру жоспарлануда.
3-бөлім. "Сәкен Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының ағымдағы жай-күйіне, оның ішінде жетістіктеріне, проблемалары мен сын-қатерлеріне шолу
3.1-кіші бөлім. Ағымдағы жай-күйді талдау
ҚАТЗУ – Орталық және Солтүстік Қазақстанның ірі аграрлық жоо, Астана қаласындағы алғашқы жоғары оқу орны, 1957 жылы Ақмола ауыл шаруашылығы институты ретінде негізі қаланған (КСРО Министрлер Кеңесінің 1957 жылғы 3 қазандағы № 1176 қаулысы). Бүгінгі таңда ҚАТЗУ – өзінің 70 жылға жуық бай тарихы, танылған ғылыми мектептері, терең білім беру дәстүрлері бар көпбейінді университет.
ҚАТЗУ құрамында 7 институт жұмыс істейді:

1) институт сельского и лесного хозяйства;
2) институт науки о животных и ветеринарии;
3) институт инжиниринга и пищевых технологий;
4) институт энергетики;
5) институт земельных ресурсов и архитектуры;
6) институт бизнеса и цифровых технологий;
7) институт гуманитарно-педагогических наук.
В КАТИУ действуют 32 научные лаборатории и научно-исследовательские центры. Успешно аккредитованы образовательные программы бакалавриата, магистратуры и докторантуры.
К реформированию в исследовательский аграрный университет международного уровня КАТИУ приступил в 2013 году. Постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2020 года № 545 Казахскому агротехническому университету имени Сакена Сейфуллина был присвоен статус исследовательского университета и утверждена Программа развития на 2020 – 2024 годы. Целью Программы являлось создание на базе КАТИУ исследовательского университета по модели Автономной организации образования "Назарбаев Университет" и ведущих в мире исследовательских университетов в сфере сельского хозяйства.
В рамках выполнения Программы на 2020 – 2024 годы реализован комплекс мероприятий по глубокой модернизации научно-исследовательской, образовательной и инновационной деятельности, развитию инфраструктуры и институциональной среды КАТИУ с целью создания современного исследовательского университета в сфере АПК, не уступающего по результативности деятельности ведущим зарубежным университетам.
В рамках реализации Программы на 2020 – 2024 годы осуществлена модернизация научно-исследовательской и академической деятельности. Вместе с тем ввиду ограниченности целевого бюджетного финансирования капитальных затрат ряд капиталоемких инфраструктурных проектов перенесен на плановый период 2026 – 2030 годов, к их числу относятся:
1) масштабирование программ внешней академической мобильности обучающихся и профессорско-преподавательского состава (далее – ППС);
2) создание новой и модернизация существующей научно-образовательной и производственной инфраструктуры;
3) строительство новых объектов инфраструктуры, в том числе:
нового, отвечающего международным стандартам учебно-лабораторного комплекса в городе Астане для размещения производственно-экспериментальных цехов и научно-исследовательских лабораторий, оборудованных в соответствии со стандартами GLP и BSL;
спортивного комплекса с плавательным бассейном, тренажерным залом, боксерским и борцовским залами, помещениями для игровых видов спорта.
Необходимость реагирования на глобальные технологические вызовы и климатические изменения обусловили разработку новой Программы развития КАТИУ, сфокусированной на достижении академического превосходства, цифровизации, интернационализации науки и коммерциализации инноваций.
Основные достижения КАТИУ в течение последних лет в статусе исследовательского университета выражены следующими высокими показателями по направлениям деятельности: в рейтинге QS World University Rankings 2025 КАТИУ вошел в топ-1201+ рейтинга университетов мира. В рейтинге QS Asia University Rankings 2025 университет занимает 281 место, входит в топ-20 лучших университетов Центральной Азии и занимает 16 место.

1) ауыл және орман шаруашылығы институты;
2) жануарлар туралы ғылым және ветеринария институты;
3) инжиниринг және тамақ технологиялары институты;
4) энергетика институты;
5) жер ресурстары және сәулет институты;
6) бизнес және цифрлық технологиялар институты;
7) гуманитарлық-педагогикалық ғылымдар институты.
ҚАТЗУ-да 32 ғылыми зертхана мен ғылыми-зерттеу орталықтары жұмыс істейді. Бакалавриаттың, магистратура мен докторантураның білім беру бағдарламалары табысты аккредиттелген.
ҚАТЗУ халықаралық деңгейдегі зерттеу аграрлық университеті ретінде реформалануға 2013 жылы кірісті. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 1 қыркүйектегі № 545 қаулысымен Сәкен Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық университетіне зерттеу университеті мәртебесі беріліп, оның 2020 – 2024 жылдарға арналған даму бағдарламасы бекітілді. Бағдарламаның мақсаты ҚАТЗУ базасында "Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымы мен ауыл шаруашылығы саласындағы әлемдік жетекші зерттеу университеттерінің моделі бойынша зерттеу университетін құру болды.
2020 – 2024 жылдарға арналған бағдарламаны іске асыру шеңберінде қызметінің нәтижелері бойынша жетекші шетелдік университеттерден кем түспейтін АӨК саласындағы заманауи зерттеу университетін құру мақсатында ҚАТЗУ-дың ғылыми-зерттеу, білім беру және инновациялық қызметін терең жаңғырту, инфрақұрылымы мен институционалдық ортасын дамыту бойынша іс-шаралар кешені іске асырылды.
2020 – 2024 жылдарға арналған бағдарламаны іске асыру аясында ғылыми-зерттеу және академиялық қызметті жаңғырту жүзеге асырылды. Сонымен қатар күрделі шығындарды нысаналы бюджеттік қаржыландырудың шектеулі болуына байланысты, бірқатар көп капиталды қажет ететін инфрақұрылымдық жобалар жоспарлы 2026 – 2030 жылдар кезеңіне ауыстырылды, олардың қатарына мыналар жатады:
1) білім алушылар мен профессор-оқытушылар құрамының (бұдан әрі – ПОҚ) сыртқы академиялық ұтқырлық бағдарламаларын кең ауқымда қолдану;
2) жаңа ғылыми-білім беру мен өндірістік инфрақұрылымды құру және қолданыстағысын жаңғырту;
3) жаңа инфрақұрылым объектілерін, оның ішінде:
Астана қаласында GLP және BSL стандарттарына сәйкес жабдықталған өндірістік-эксперименттік цехтар мен ғылыми-зерттеу зертханаларын орналастыру үшін халықаралық стандарттарға сай келетін жаңа оқу-зертханалық кешенін;
жүзу бассейні, жаттығу залы, бокс және күрес залдары, спорттың ойын түрлеріне арналған үй-жайлары бар спорт кешенін салу.
Жаһандық технологиялық сын-қатерлер мен климаттық өзгерістерге ден қою қажеттілігі ҚАТЗУ-дың академиялық басымдыққа, цифрландыруға, ғылымды интернационалдандыруға және инновацияларды коммерцияландыруға қол жеткізуге шоғырланған жаңа даму бағдарламасын әзірлеуге негіз болды.
ҚАТЗУ-дың соңғы жылдардағы зерттеу университеті мәртебесіндегі негізгі жетістіктері қызмет бағыттары бойынша келесідей жоғары көрсеткіштермен айқындалады: QS World University Rankings 2025 рейтингінде ҚАТЗУ әлемдік университеттер рейтингінің ең үздік 1201+ қатарына енді.
QS Asia University Rankings 2025 рейтингінде университет 281-орынды иеленіп, Орталық Азияның ең үздік 20 университетінің қатарына кіреді және 16-орында тұр.

В 2023 КАТИУ впервые прошел аудит авторитетного британского рейтингового агентства Quacquarelli Symonds (QS), по результатам которого вуз удостоен общей высокой оценки – 4 звезды. Высокие баллы по представленным категориям подтверждают прочную международную репутацию, высококвалифицированный преподавательский состав, а также передовые технологические и образовательные возможности КАТИУ для проведения сложных исследовательских работ.
В 2025 году КАТИУ впервые вошел в престижный международный рейтинг Times Higher Education (THE) Impact Rankings 2025, отражающий вклад университетов в достижение Целей устойчивого развития (далее – ЦУР) Организации Объединенных Наций (далее – ООН). При этом университет стал одним из первых аграрных университетов Казахстана, принявших участие в этом глобальном рейтинге. THE Impact Rankings оценивает университеты по глобальным критериям, включая вклад в общество, устойчивость, инклюзивность, партнерство и качество образования.
Университет в рейтинговом цикле 2025 года занял позицию 1501+. При этом по показателю ЦУР "Нулевой голод" КАТИУ вошел в 401-600 лучших университетов, по показателю "Жизнь на Земле" – 601-800, а по показателям "Достойный труд и экономический рост" и "Промышленность, инновации и инфраструктура" – 801-1000 (таблица 1).
Таблица 1. Рейтинговый цикл КАТИУ за 2025 год
Рейтинг QS Stars (2023) – итоговая оценка: 4 звезды
QS World University Rankings (2025) – вхождение в топ-1201+ лучших университетов мира
QS Asia University Rankings (2025) – 281-е место в Азии (16-е место по Центральной Азии)
QS Environmental World Sustainability Rankings (2024) – 535-е место
THE Impact Rankings (2025) – позиция 1501+ (вклад в достижение ЦУР Объединенных Наций)

2023 жылы ҚАТЗУ алғаш рет британдық беделді Quacquarelli Symonds (QS) рейтингтік агенттігінің аудитінен өтті, нәтижесінде жоо жалпы жоғары баға – 4 жұлдызға ие болды. Ұсынылған санаттар бойынша жоғары балл халықаралық беделді, жоғары білікті оқытушылар құрамын, сондай-ақ күрделі зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін ҚАТЗУ-дың озық технологиялық және білім беру мүмкіндіктерін растайды.
2025 жылы ҚАТЗУ Біріккен Ұлттар Ұйымының (бұдан әрі – БҰҰ) Орнықты даму мақсаттарына (бұдан әрі – ОДМ) қол жеткізуге қосқан үлесін көрсететін беделді халықаралық Times Higher Education (THE) Impact Rankings 2025 рейтингіне алғаш рет енді. Бұл ретте университет аталған жаһандық рейтингке қатысқан Қазақстандағы алғашқы аграрлық университеттердің бірі болды. THE Impact Rankings университеттерді жаһандық өлшемшарттар бойынша, оның ішінде қоғамға қосқан үлесі, орның, инклюзивтілік, серіктестік және білім беру сапасы бойынша бағалайды.
Университет 2025 жылғы рейтингтік циклде 1501 + позициясын алды. Бұл ретте "Аштықты жою" ОДМ көрсеткіші бойынша ҚАТЗУ 401-600, "Жердегі өмір" көрсеткіші бойынша 601-800, ал "Лайықты еңбек және экономикалық өсу" және "Өнеркәсіп, инновация және инфрақұрылым" көрсеткіштері бойынша 801-1000 үздік университеттер қатарына кірді (1-кесте).
1-кесте. ҚАТЗУ-дың 2025 жылғы рейтингтік циклі
QS Stars рейтингі (2023) – қорытынды баға: 4 жұлдыз
QS World University Rankings (2025) – әлемнің ең үздік 1201+ университетінің қатарына ену
QS Asia University Rankings (2025) – Азияда 281-орын (Орталық Азия бойынша 16-орын)
QS Environmental World Sustainability Rankings (2024) – 535-орын
THE Impact Rankings (2025) – 1501+ позиция (БҰҰ ОДМ-на қол жеткізуге қосқан үлес)

UI Green Metric World University Rankings (2025) – 1063-е место
КАТИУ демонстрирует устойчивые позиции в рейтинге независимого агентства аккредитации и рейтинга уже несколько лет подряд, уверенно входя в ТОП-3 лучших высших учебных заведений страны (таблица 2).
Таблица 2. Рейтинг Независимого агентства аккредитации и рейтинга по группам образовательных программ КАТИУ, в единицах по местам
Годы
1 место
2 место
3 место
ИТОГО
ВСЕГО ТОП-3
бакалавриат
магистратура
докторантура
бакалавриат
магистратура
докторантура
бакалавриат
магистратура
докторантура
бакалавриат
магистратура
докторантура

UI Green Metric World University Rankings (2025) – 1063-орын
ҚАТЗУ бірнеше жыл қатарынан елдегі ең үздік 3 жоғары оқу орнының қатарына нық еніп, Тәуелсіз аккредиттеу және рейтинг агенттігінің рейтингінде орнықты позицияларын көрсетіп келеді (2-кесте).
2-кесте. Тәуелсіз аккредиттеу және рейтинг агенттігінің ҚАТЗУ-дың білім беру бағдарламаларының топтары бойынша рейтингі, орындар бойынша бірліктерде
Жылдар
1-орын
2-орын
3-орын
ЖИЫНЫ
БАРЛЫҒЫ ТОП-3
бакалавриат
магистратура
докторантура
бакалавриат
магистратура
докторантура
бакалавриат
магистратура
докторантура
бакалавриат
магистратура
докторантура

2020
4
7
7
7
7
10
6
5
2
17
19
19
55
2021
5
16
9
7
3
9
5
3
2
17
22
20
59
2022
7
17
13
5
4
5
4
0
2
16
21
20
57
2023
4
16
12
10
3
6
3
1
1
17
20
19
56
2024
9
13
12
5
4
7
5
2
2
19
19
21
59
2025
5
14
11
9
3
8
1
5
1
15
22
20
57
В Национальном генеральном рейтинге ТОП-20 вузов Республики Казахстан, формируемом Независимым агентством аккредитации и рейтинга (НААР), КАТИУ по итогам 2025 года занял почетное 3-е место, закрепив статус одного из лидеров отечественного высшего образования. Университет также удостоен специализированной награды "Agricultural University Award" за выдающийся вклад в развитие аграрной науки.
Этот рейтинг, разработанный Независимым агентством аккредитации и рейтинга, направлен на всестороннюю оценку качества деятельности высших учебных заведений и основан на международных методологических стандартах IREG (Observatory on Academic Ranking and Excellence). Методология рейтинга соблюдает Берлинские принципы, включая прозрачность и объективность, что подтверждает высокие стандарты оценки.
Награда "Agricultural University Award" свидетельствует о высоком уровне подготовки специалистов и значительном вкладе университета в развитие аграрного сектора. Это достижение открывает новые возможности для обучающихся и преподавателей, способствуя интеграции в глобальное образовательное и научное пространство.
Корпоративное управление в университете выстроено в соответствии с принципами прозрачности и подотчетности. Действуют двухуровневая система (совет директоров и правление), а также коллегиальные органы: ученый совет, ректорат, академический совет, научно-технический совет и совет по исследовательской этике и другие, основной деятельностью которых является определение стратегии обучения, научных исследований, методик, профессиональных компетенций ППС, сотрудников.
В 2023 году внедрена новая система оценки результативности деятельности ППС, сотрудников КАТИУ на основе KPI.
ППС университета сформирован из числа опытных преподавателей, ученых и высококвалифицированных специалистов, заслуженных деятелей образования, науки, культуры и спорта, имеющих высокий научный потенциал и научно-педагогический стаж, состоит из 795 штатных преподавателей, из них 60 докторов наук, 312 кандидатов наук, 105 докторов PhD. Доля штатных преподавателей составляет более 83 % и обеспечивает организационную устойчивость образовательной деятельности университета. Средний возраст преподавателей составляет 48 лет, имеющих ученую степень и ученое звание – 53 года.
В КАТИУ работают 129 обладателей звания "Лучший преподаватель вуза", 3 обладателя звания "Лучший научный работник", 21 обладатель государственных премий, 60 обладатель именных стипендий. Три преподавателя университета вошли в генеральный рейтинг "Профессорско-преподавательский состав вузов Республики Казахстан".
Достижениям целей повышения профессиональных компетенций ППС и сотрудников способствуют системные мероприятия:

2020
4
7
7
7
7
10
6
5
2
17
19
19
55
2021
5
16
9
7
3
9
5
3
2
17
22
20
59
2022
7
17
13
5
4
5
4
0
2
16
21
20
57
2023
4
16
12
10
3
6
3
1
1
17
20
19
56
2024
9
13
12
5
4
7
5
2
2
19
19
21
59
2025
5
14
11
9
3
8
1
5
1
15
22
20
57
Тәуелсіз аккредиттеу және рейтинг агенттігі (АРТА) қалыптастыратын Қазақстан Республикасы жоо-ның ТОП-20 ұлттық бас рейтингінде ҚАТЗУ 2025 жылдың қорытындысы бойынша отандық жоғары білім беру көшбасшыларының бірі мәртебесін бекіте отырып, құрметті 3-орынды иеленді. Университет аграрлық ғылымды дамытуға қосқан зор үлесі үшін "Agricultural University Award" мамандандырылған марапатына да ие болды.
Тәуелсіз аккредиттеу және рейтинг агенттігі әзірлеген бұл рейтинг жоғары оқу орындары қызметінің сапасын жан-жақты бағалауға бағытталған және IREG (Observatory on Academic Ranking and Excellence) халықаралық әдіснамалық стандарттарына негізделген. Рейтинг әдіснамасы Берлин қағидаттарын, соның ішінде ашықтық пен объективтілікті сақтайды, бұл бағалаудың жоғары стандарттарын растайды.
"Agricultural University Award" наградасы мамандарды даярлаудың жоғары деңгейін және университеттің аграрлық секторды дамытуға қосқан елеулі үлесін айғақтайды. Бұл жетістік білім алушылар мен оқытушылар үшін жаһандық білім беру және ғылыми кеңістікке интеграциялануға ықпал ете отырып, жаңа мүмкіндіктер ашады.
Университеттегі корпоративтік басқару ашықтық пен есептілік қағидаттарына сәйкес құрылған. Екі деңгейлі жүйе (директорлар кеңесі және басқарма), сондай-ақ негізгі қызмет бағыты оқыту стратегиясын, ғылыми зерттеулерді, әдістемелерді, ПОҚ, қызметкерлердің кәсіби құзыреттіліктерін айқындау болып табылатын алқалы органдар: ғалымдар кеңесі, ректорат, академиялық кеңес, ғылыми-техникалық кеңес және зерттеу әдебі жөніндегі кеңес және т.б. жұмыс істейді.
2023 жылы KPI негізінде ҚАТЗУ ПОҚ, қызметкерлері жұмысының нәтижелілігін бағалаудың жаңа жүйесі енгізілді.
Университеттің ПОҚ жоғары ғылыми әлеуеті мен ғылыми-педагогикалық өтілі бар тәжірибелі оқытушылардан, ғалымдар мен жоғары білікті мамандардан, білім, ғылым, мәдениет және спорт саласының еңбек сіңірген қайраткерлерінен құралған, ол 795 штаттық оқытушыдан тұрады, оның ішінде 60 ғылым докторы, 312 ғылым кандидаты, 105 PhD докторы бар. Штаттық оқытушылардың үлесі 83 %-ды құрайды және университеттегі білім беру қызметінің ұйымдастырушылық орнықтылығын қамтамасыз етеді. Оқытушылардың орташа жасы – 48 жас, ал ғылыми дәрежесі мен ғылыми атағы барлардың орташа жасы – 53 жас.
ҚАТЗУ-да "Жоо-ның үздік оқытушысы" атағын алған 129 иегер, "Үздік ғылыми қызметкер" атағын алған 3 иегер, мемлекеттік сыйлықтың 21 иегері және атаулы стипендияның 60 иегері жұмыс істейді. Университеттің үш оқытушысы "Қазақстан Республикасы жоғары оқу орындарының профессор-оқытушылар құрамының" бас рейтингіне енді.
ПОҚ мен қызметкерлердің кәсіби құзыреттіліктерін арттыру мақсаттарына қол жеткізуге жүйелі іс-шаралар ықпал етеді:

Курсы повышения уровня иностранных языков. Период с 2020 года характеризуется ростом международной активности КАТИУ, ставшей результатом массовой сертификации ППС по стандартам Academic IELTS (150 человек). Это обеспечило приток международных грантов и увеличение доли дисциплин, читаемых на английском языке, в рамках интернационализации образования (таблица 3).
Обучение по международным программам. Численность ППС и ученых КАТИУ, поступивших по программе "Болашақ" в докторантуру зарубежных вузов-партнеров, увеличилась в 18 раз – с 2 человек в 2020 году до 36 человек в 2024 году.

Шет тілдері деңгейін арттыру курстары. 2020 жылдан басталатын кезең халықаралық ҚАТЗУ-дың белсенділігінің артуымен сипатталады, бұл ПОҚ-ның Academic IELTS стандарттары бойынша жаппай сертификаттаудан өтуінің (150 адам) нәтижесі болды. Бұл халықаралық гранттар легін және білім беруді интернационалдандыру шеңберінде ағылшын тілінде оқытылатын пәндер үлесінің артуын қамтамасыз етті (3-кесте).
Халықаралық бағдарламалар бойынша оқыту. "Болашақ" бағдарламасы бойынша шетелдік серіктес жоо-ның докторантурасына түскен ПОҚ пен ҚАТЗУ ғалымдарының саны 2020 жылғы 2 адамнан 2024 жылы 36 адамға дейін 18 есеге өсті.

Зарубежные стажировки. Количество ученых и преподавателей, прошедших повышение квалификации посредством зарубежных стажировок в рамках научных, образовательных проектов и программ с 2020 года, выросло более чем в 4 раза к 2024 году, что составляет более 10% всего ППС КАТИУ. География стажировок очень обширна и охватывает ближнее зарубежье (Россия, Узбекистан, Азербайджан, Беларусь, Таджикистан), Европу (Германия, Великобритания, Польша, Болгария, Нидерланды, Чехия, Литва, Португалия), Ближний и Средний Восток (Израиль, Турция), Япония, Соединенные Штаты Америки (далее – США).
Таблица 3. Повышение квалификации ППС, человек
п/п
Наименование показателя

Шетелдік тағылымдамалар. Ғылыми, білім беру жобалары мен бағдарламалар шеңберінде шетелдік тағылымдамалар арқылы біліктілігін арттырудан өткен ғалымдар мен оқытушылар саны 2020 жылдан бастап 2024 жылға қарай 4 еседен астам өсті, бұл ҚАТЗУ-дың барлық ПОҚ-тың 10 %-дан астамын құрайды. Тағылымдамалар географиясы өте ауқымды және таяу шетелді (Ресей, Өзбекстан, Әзербайжан, Беларусь, Тәжікстан), Еуропаны (Германия, Ұлыбритания, Польша, Болгария, Нидерланды, Чехия, Литва, Португалия), Таяу және Орта Шығысты (Израиль, Түркия), Жапонияны, Америка Құрама Штаттарын (бұдан әрі – АҚШ) қамтиды.
3-кесте. ПОҚ-тың біліктілігін арттыру, адам
Р/с
Көрсеткіштің атауы

2023 – 2024
учебный год
2024 – 2025
учебный год
Количество ППС, всего
821
802
из них прошли повышение квалификации по:
1.
По профилю преподаваемых дисциплин
766
750
2.
По инклюзивному образованию
132
655
3.
По инновационным методам
463
499
4.
По цифровизации
342
350
5.
На международном уровне
392
432
ВСЕГО:
2916
3488
Обучающие мероприятия. В КАТИУ реализуются программы обучения современным методам преподавания и научных исследований. С 2020 года такие мероприятия для сотрудников университета организуются с участием профессоров из ведущих вузов Франции, России, Турции, Италии, США и Германии. Проекты реализуются в том числе в рамках программ Европейского союза, поддерживающего образовательные, профессиональные, молодежные и спортивные проекты (далее – Erasmus+), а также при содействии международных организаций, таких как Программа развития ООН, Продовольственная и сельскохозяйственная организация (далее – ФАО).
Далее рассматривается академическая деятельность университета. В рамках академического развития университет ставит задачу усилить качественную подготовку конкурентоспособных выпускников, отвечающих требованиям современного рынка труда. Реализация данной задачи подкрепляется стабильной динамикой роста контингента обучающихся, что подтверждает востребованность образовательных программ университета и доверие со стороны абитуриентов. Планомерное увеличение численности обучающихся на всех уровнях обучения создает фундамент для масштабного вклада вуза в кадровое обеспечение аграрного сектора страны. Динамика контингента за период 2020 – 2025 годов представлена ниже (таблица 4).
Анализ структуры контингента по уровням подготовки выявил следующие тенденции:
Бакалавриат является основным уровнем подготовки. По состоянию на 1 октября 2025 года количество обучающихся достигло 15 852 человек, что на 35,6 % больше уровня 2020 года. Основной прирост (более 3,5 тысяч человек) пришелся на последний учебный год.
В магистратуре несмотря на общее снижение на 48 % относительно 2020 года в период 2024 – 2025 гг. наметилась положительная динамика (рост с 382 до 434 человек), что указывает на начало восстановления кадрового потенциала.
Докторантура демонстрирует наиболее стабильный качественный рост на 58% (с 154 до 243 человек), что подтверждает статус КАТИУ как исследовательского университета.
Таблица 4. Общий контингент обучающихся в университете (2020 – 2025 годы), человек
Показатели
Учебные годы
Динамика 2020/2025
2020 – 2021
2021 – 2022
2022 – 2023
2023 – 2024
2024 – 2025
2025 – 2026
Бакалавриат

2023 – 2024
оқу жылы
2024 – 2025 оқу жылы
ПОҚ саны, барлығы
821
802
олардың ішінде біліктілікті арттырудан өтті:
1.
Оқытылатын пәндер бейіні бойынша
766
750
2.
Инклюзивті білім беру бойынша
132
655
3.
Инновациялық әдістер бойынша
463
499
4.
Цифрландыру бойынша
342
350
5.
Халықаралық деңгейде
392
432
БАРЛЫҒЫ:
2916
3488
Оқыту іс-шаралары. ҚАТЗУ-да заманауи оқыту және ғылыми зерттеу әдістеріне үйрету бағдарламалары іске асырылуда. 2020 жылдан бастап университет қызметкерлеріне арналған осындай іс-шаралар Францияның, Ресейдің, Түркияның, Италияның, АҚШ-тың және Германияның жетекші жоо профессорларының қатысуымен ұйымдастырылып келеді. Жобалар білім беру, кәсіби, жастар және спорт жобаларына қолдау көрсететін Еуропалық Одақтың бағдарламалары (бұдан әрі – Erasmus+) шеңберінде де, сондай-ақ БҰҰ Даму бағдарламасы, Азық-түлік және ауыл шаруашылығы ұйымы (бұдан әрі – ФАО) сияқты халықаралық ұйымдардың жәрдемдесуімен де іске асырылуда.
Әрі қарай университеттің академиялық қызметі қарастырылады. Академиялық даму аясында университет заманауи еңбек нарығының талаптарына жауап беретін бәсекеге қабілетті бітірушілерді сапалы даярлауды күшейту міндетін қойып отыр. Бұл міндеттің іске асырылуы білім алушылар контингенті өсуінің тұрақты динамикасымен бекітіледі, бұл университеттің білім беру бағдарламаларының сұранысқа ие екендігін және талапкерлер тарапынан сенімнің бар екендігін растайды. Оқытудың барлық деңгейінде білім алушылар санының жоспарлы түрде артуы жоо-ның еліміздің аграрлық саласын кадрлық қамтамасыз етуге ауқымды үлес қосуының негізін қалайды. 2020 – 2025 жылдар кезеңіндегі контингент серпіні төменде көрсетілген (4-кесте).
Даярлау деңгейлері бойынша контингент құрылымын талдау келесі үрдістерді анықтады:
Бакалавриат даярлықтың негізгі деңгейі болып табылады. 2025 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша білім алушылар саны 15852 адамға жетті, бұл 2020 жылғы деңгейден 35,6 %-ға артық. Негізгі өсім (3,5 мыңнан астам адам) соңғы оқу жылына тиесілі болды.
Магистратурада 2020 жылмен салыстырғанда жалпы 48 %-ға төмендегеніне қарамастан, 2024 – 2025 жылдар кезеңінде оң динамика байқалды (382-ден 434 адамға дейін өсім), бұл кадрлық әлеуеттің қалпына келе бастағанын көрсетеді.
Докторантура неғұрлым тұрақты 58 %-ға сапалы өсімді (154-тен 243 адамға дейін) көрсетіп отыр, бұл ҚАТЗУ-дың зерттеу университеті ретіндегі мәртебесін растайды.
4-кесте. Университеттегі білім алушылардың жалпы контингенті (2020 – 2025 жылдар), адам
Көрсеткіштер
Оқу жылдары
Динамика 2020/2025
2020 –
2021
2021 –
2022
2022 –
2023
2023 –
2024
2024 –
2025
2025 –
2026
Бакалавриат

2025
279
210
133
77
69
65
4
Прием в магистратуру и докторантуру в 2025 году показал положительную динамику. Всего на послевузовское образование зачислено 279 человек (в 2024 году – 238). В магистратуру в 2025 году принято 210 человек, что является лучшим показателем за последние четыре года, а в докторантуру – 69 человек, что также является пиковым значением за весь анализируемый период (2020 – 2025 годы).
В связи с получением КАТИУ статуса исследовательского университета усиление практической направленности учебного процесса стало главным приоритетом академической деятельности. В этом направлении университет расширил сотрудничество с крупными работодателями АПК. Были заключены договоры со 152 крупными агропромышленными предприятиями и организациями.

2025
279
210
133
77
69
65
4
2025 жылы магистратура мен докторантураға қабылдау оң динамиканы көрсетті. жоо кейінгі білім беруге барлығы 279 адам қабылданды (2024 жылы – 238). 2025 жылы магистратураға 210 адам қабылданды, бұл соңғы төрт жылдағы ең үздік көрсеткіш, ал докторантураға – 69 адам, бұл да бүкіл талданып отырған кезеңдегі (2020 – 2025 жылдар) ең жоғары мән болып табылады.
ҚАТЗУ-дың зерттеу университеті мәртебесін алуына байланысты оқу үдерісінің практикалық бағытталуын күшейту академиялық қызметтің басты басымдығына айналды. Осы бағытта университет АӨК ірі жұмыс берушілерімен ынтымақтастықты кеңейтті. 152 ірі агроөнеркәсіптік кәсіпорынмен және ұйыммен шарттар жасалды.

Университет реализует 143 образовательные программы (далее – ОП) по трем уровням подготовки: 57 по бакалавриату, 52 по магистратуре, 34 по докторантуре.
В первой половине 2025 года еще 24 ОП успешно прошли аккредитацию в агентстве "Центрально-Азиатская ассоциация по аккредитации образования" со сроком на 5 лет (до 01.06.2030). Таким образом, за два года (2024 – 2025) международную и национальную аккредитацию прошли 99 ОП университета.
Во второй половине 2024 года:
международным агентством ASIIN (Германия) были аккредитованы 6 ОП: 6B08701 "Агроинженерия", 7M08702 "Агроинженерия", 8D08701 "Агроинженерия", 6B07201 "Технология пищевых продуктов", 7M07201 "Технология пищевых продуктов", 8D07201 "Технология пищевых продуктов", сроком на 6 лет;
агентством IAAR (НААР) были аккредитованы 44 ОП КАТИУ сроком на 5 лет (20.12.2024 – 19.12.2029), а 2 ОП – сроком на 7 лет (20.12.2024 –19.12.2031).
В 2022 – 2023 учебном году в реестр ОП были включены 11 ОП, разработанных с учетом рекомендаций работодателей и потребностей рынка труда.
В 2023 году аккредитованы международным агентством три новые ОП: 6В06115 "Цифровые агросистемы и комплексы", 8D06101 "Аналитика больших данных", 7М08110 "Фитосанитарный контроль в декоративном растениеводстве".
В 2021 - 2022 учебном году по модели AgroParisTech внедрена новая ОП по бакалавриату по направлению подготовки "Животноводство", а также разработана новая совместная со специалистами AgroParisTech ОП "Advanced Agronomy Science" для бакалавриата 3-4 курсов по направлению "Растениеводство".
Внедрена совместная образовательная программа с акционерным обществом "Международный университет информационных технологий" (МУИТ) по бакалавриату "Цифровые агросистемы и комплексы" по направлению "Информационные технологии" (специализация "Животноводство"), которая состоит из 70 % дисциплин IT-направления, а остальные 30 % – основы сельского хозяйства и животноводства.
По магистратуре разработана новая ОП "Фитосанитарный контроль в декоративном растениеводстве" с внедрением Minor программы и включением дисциплины "Технологическое предпринимательство", являющейся мировым трендом и продвигающей организацию предпринимательской деятельности в области STARTUP проектов и интерпретирование полученных проектов в агробизнесе.
Программы двойного диплома реализуются в партнерстве с зарубежными вузами:
1) 7M07313 "Ландшафтная архитектура и дизайн". Вуз-партнер: Российский университет дружбы народов имени Патриса Лумумбы (РУДН, Россия, город Москва; QS World University Rankings 2024: 316 место);

Университет даярлықтың үш деңгейі бойынша 143 білім беру бағдарламасын (бұдан әрі – ББ) іске асыруда: бакалавриат бойынша – 57, магистратура бойынша – 52, докторантура бойынша – 34.
2025 жылдың бірінші жартысында тағы 24 ББ 5 жыл мерзімге (01.06.2030 жылға дейін) "Білім беруді аккредиттеу жөніндегі Орталық Азия қауымдастығы" агенттігінде аккредиттеуден сәтті өтті. Осылайша, екі жылдың ішінде (2024 – 2025) университеттің 99 ББ халықаралық және ұлттық аккредиттеуден өтті.
2024 жылдың екінші жартысында:
ASIIN халықаралық агенттігі (Германия) 6 ББ-ны 6 жыл мерзімге аккредиттеді: 6B08701 "Агроинженерия", 7M08702 "Агроинженерия", 8D08701 "Агроинженерия", 6B07201 "Тамақ өнімдерінің технологиясы", 7M07201 "Тамақ өнімдерінің технологиясы", 8D07201 "Тамақ өнімдерінің технологиясы";
IAAR (АРТА) агенттігі ҚАТЗУ-дың 44 ББ-ны 5 жыл мерзімге (20.12.2024  – 19.12.2029), ал 2 ББ-ны 7 жыл мерзімге (20.12.2024-19.12.2031) аккредиттеді.
2022 – 2023 оқу жылында ББ тізіліміне жұмыс берушілердің ұсынымдары мен еңбек нарығының қажеттіліктері ескеріле отырып әзірленген 11 ББ енгізілді.
2023 жылы халықаралық агенттік үш жаңа ББ-ны аккредиттеді: 6В06115 "Цифрлық агрожүйелер мен кешендер", 8D06101 "Үлкен деректер аналитикасы" (Big Data), 7М08110 "Сәндік өсімдік шаруашылығындағы фитосанитариялық бақылау".
2021 – 2022 оқу жылында AgroParisTech моделі "Мал шаруашылығы" даярлау бағыты бойынша бакалавриаттың жаңа ББ енгізілді, сондай-ақ AgroParisTech мамандарымен бірлесіп "Өсімдік шаруашылығы" бағыты бойынша бакалавриаттың 3-4 курстарына арналған "Advanced Agronomy Science" атты жаңа ББ әзірленді.
"Ақпараттық технологиялар" бағыты ("Мал шаруашылығы" мамандануы) бойынша "Халықаралық ақпараттық технологиялар университеті" (ХАТУ) акционерлік қоғамымен бірлесіп, "Цифрлық агрожүйелер мен кешендер" атты бакалавриаттың бірлескен білім беру бағдарламасы енгізілді, оның 70 %-ы IT-бағытындағы пәндерден, ал қалған 30 %-ы ауыл шаруашылығы мен мал шаруашылығының негіздерінен тұрады.
Магистратура бойынша "Сәндік өсімдік шаруашылығындағы фитосанитариялық бақылау" атты жаңа ББ әзірленді, оған Minor бағдарламасы енгізіліп, әлемдік тренд болып табылатын және STARTUP жобалар саласындағы кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыруды әрі алынған жобаларды агробизнесте қолдануды ілгерілететін "Технологиялық кәсіпкерлік" пәні қосылды.
Қос диплом бағдарламалары шетелдік жоо-мен серіктестікте іске асырылады:
1) 7M07313 "Ландшафттық сәулет және дизайн". Серіктес жоо: Патрис Лумумба атындағы Ресей халықтар достығы университеті (РХДУ, Ресей, Мәскеу қ.; QS World University Rankings 2024: 316-орын);

2) 7М07314 "Технология геодезических и кадастровых работ". Вуз-партнер: Российский университет дружбы народов имени Патриса Лумумбы;
3) 7M08111 "Агробиотехнология". Вуз-партнер: Российский университет дружбы народов имени Патриса Лумумбы;
4) 7M04117 "Аграрный бизнес". Вуз-партнер: Российский университет дружбы народов имени Патриса Лумумбы;
5) 7M07201 "Технология пищевых продуктов" (2 года). Вуз-партнер: Северо-Западный университет сельского и лесного хозяйства (Китайская Народная Республика, город Янлин, провинция Шэньси; QS World University Rankings 2024: 851 – 900 место);

2) 7М07314 "Геодезиялық және кадастрлық жұмыстар технологиясы". Серіктес жоо: Патрис Лумумба атындағы Ресей халықтар достығы университеті;
3) 7M08111 "Агробиотехнология". Серіктес жоо: Патрис Лумумба атындағы Ресей халықтар достығы университеті;
4) 7M04117 "Аграрлық бизнес". Серіктес жоо: Патрис Лумумба атындағы Ресей халықтар достығы университеті;
5) 7M07201 "Тамақ өнімдерінің технологиясы" (2 жыл): Серіктес жоо: Солтүстік-Батыс ауыл және орман шаруашылығы университеті (Қытай Халық Республикасы, Янлин қаласы, Шэньси провинциясы; QS World University Rankings 2024: 851 – 900-орын);

6) 6B09103 "Ветеринария". Вуз-партнер: Российский университет дружбы народов имени Патриса Лумумбы.
Дуальное обучение в университете является основным направлением практикоориентированной подготовки кадров.
С 2024 – 2025 учебного года организация дуального обучения проводится по новой модели "2,5+1,0+0,5". Программа обучения по модели "2,5+1,0+0,5" направлена на годичное обучение на производстве с целью повышения практических навыков.
Формат обучения:

6) 6B09103 "Ветеринария". Серіктес жоо: Патрис Лумумба атындағы Ресей халықтар достығы университеті.
Университетте дуальды оқыту кадрларды практикалық бағдарланған даярлау бағыттарының негізгі бағыты болып табылады.
2024 – 2025 оқу жылынан бастап дуальды оқытуды ұйымдастыру жаңа "2,5+1,0+0,5" моделі бойынша жүргізіледі. "2,5+1,0+0,5" моделі бойынша оқыту бағдарламасы практикалық дағдыларды арттыру мақсатында өндірісте бір жылдық оқытуға бағытталған.
Оқыту форматы:

2,5 года – обучение в традиционном формате на базе университета;
1 год – практика с обучением на базе предприятия;
0,5 года – период подготовки и сдачи итоговой аттестации.
Базами практик являются предприятия (организации) различных отраслей производства, в том числе дочерние организации КАТИУ, а также крупные предприятия страны такие как: товарищество с ограниченной ответственностью (далее – ТОО) "Атамекен-Агро", ТОО "Қаз Астық Өнімдері", ТОО "Агрофирма Родина", республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казгидромет", республиканское государственное предприятие "ЖасылАймақ", государственный национальный природный парк "Буйратау", НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан", ТОО "Запчасть ЖД", АО "Автобусный парк № 1", АО "Пассажирские перевозки", ТОО "Агрофирма TNK", АО "Атамекен-Агро", АО "Астана-Өнім", АО "Астана-Теплотранзит", АО "Астана-Энергия", АО "НК Қазақстан Ғарыш Сапары", ТОО "Астана-Зеленстрой" и другие.

2,5 жыл – университет негізінде дәстүрлі форматта оқыту;
1 жыл – кәсіпорын негізінде оқыта отырып практика;
0,5 жыл – қорытынды аттестаттауды дайындау және тапсыру кезеңі.
Әртүрлі өндіріс салаларының кәсіпорындары (ұйымдары), оның ішінде ҚАТЗУ еншілес ұйымдары, сондай-ақ "Атамекен-Агро" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (бұдан әрі – ЖШС), "Қаз Астық Өнімдері" ЖШС, "Агрофирма Родина" ЖШС, "Қазгидромет" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны, "ЖасылАймақ" республикалық мемлекеттік кәсіпорны, "Бұйратау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КеАҚ, "Запчасть ЖД" ЖШС, "Автобус паркі № 1" АҚ, "Жолаушылар тасымалы" АҚ, "Агрофирма TNK" ЖШС, "Атамекен-Агро" АҚ, "Астана-Өнім" АҚ, "Астана-Теплотранзит" АҚ, "Астана-Энергия" АҚ, "Қазақстан Ғарыш Сапары" ҰК" АҚ, "Астана-Зеленстрой" ЖШС және басқалары сияқты елдің ірі кәсіпорындары практика базасы болып табылады.

В 2023 году КАТИУ заключен меморандум о сотрудничестве с ТОО "Единый консолидирующий центр", которое специализируется на производстве резиновых и пластмассовых изделий. На основании заключенного меморандума организованы производственная практика и дуальное обучение обучающихся по образовательным программам 6В07104 "Технологические машины и оборудование" и 6В07105 "Механическая инженерия". В 2024 – 2025 учебном году 30 обучающихся КАТИУ прошли дуальное обучение на базе данного предприятия и получали заработную плату в размере 250 – 350 тысяч тенге.
Практической подготовке обучающихся способствует инфраструктура университета: ГИС-центр, лаборатория почвенных исследований, лаборатория системных исследований; лаборатория информационных технологий; лаборатория технических измерений; лаборатория по оценке качества сельскохозяйственной продукции; лаборатория стандартизации, метрологии и сертификации; научно-экспериментальная платформа.

2023 жылы ҚАТЗУ резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіруге маманданған "Бірыңғай шоғырландыру орталығы" ЖШС-мен ынтымақтастық туралы меморандумға қол қойды. Жасалған меморандум негізінде 6В07104 "Технологиялық машиналар мен жабдықтар" және 6В07105 "Механикалық инженерия" БББ бойынша өндірістік практика және білім алушыларды дуальды оқыту ұйымдастырылды. 2024 – 2025 оқу жылында ҚАТЗУ-дың 30 білім алушысы осы кәсіпорын базасында дуальды оқытудан өтіп, 250-350 мың теңге мөлшерінде жалақы алды.
Білім алушыларды практикалық даярлауға университеттің инфрақұрылымы ықпал етеді: ГАЖ-орталық, топырақты зерттеу зертханасы, жүйелік зерттеулер зертханасы; ақпараттық технологиялар зертханасы; техникалық өлшеулер зертханасы; ауыл шаруашылығы өнімдерінің сапасын бағалау зертханасы; стандарттау, метрология және сертификаттау зертханасы; ғылыми-эксперименттік платформа.

Одной из наиболее эффективных форм организации и проведения практики является работа в студенческих специализированных отрядах - механизированные отряды (мехотряд). В 2022 – 2023 учебном году 50 обучающихся 2 и 3 курсов ОП "Агроинженерия" прошли производственную практику в составе механизированных отрядов. В 2023 – 2024 учебном году эта цифра увеличилась до 70 обучающихся. В период прохождения практики обучающиеся были трудоустроены в качестве помощников механизаторов с фиксированной заработной платой.
Важное место в подготовке и повышении квалификации специалистов занимают непрерывное интегрированное профессиональное образование, применение передовой практики инновационного развития АПК, содействие внедрению в производство современных информационных технологий, развитие сотрудничества учреждений образования и научных организаций в вопросах проведения научных исследований по проблемам в АПК, развитие международного сотрудничества в области образования и другое.

Практиканы ұйымдастыру мен өткізудің неғұрлым тиімді нысандарының бірі студенттік мамандандырылған отрядтарда – механикаландырылған отрядтарда (мехотряд) жұмыс істеу болып табылады. 2022 – 2023 оқу жылында "Агроинженерия" ББ-ның 2 және 3-курстардың 50 білім алушысы механикаландырылған отрядтар құрамында өндірістік практикадан өтті. 2023 – 2024 оқу жылында бұл көрсеткіш 70 білім алушыға дейін өсті. Практикадан өту кезеңінде білім алушылар белгіленген жалақымен механизаторлардың көмекшілері ретінде жұмысқа орналастырылды.
Мамандарды даярлау мен біліктілігін арттыруда үздіксіз интеграцияланған кәсіптік білім беру, АӨК-ті инновациялық дамытудың озық практикасын қолдану, өндіріске заманауи ақпараттық технологияларды енгізуге жәрдемдесу, АӨК-тегі проблемалар бойынша ғылыми зерттеулер жүргізу мәселелерінде білім беру мекемелері мен ғылыми ұйымдардың ынтымақтастығын дамыту, білім беру саласындағы халықаралық ынтымақтастықты дамыту және басқалар маңызды орын алады.

В 2023 году приобрели специальное устройство для лиц с нарушением зрения: "Портативный тактильный дисплеи Брайля "Focus 14 Blue".
Для развития обучающихся применяются электронные ресурсы: ЭБС "Лань", современная цифровая образовательная платформа – IPRSmart, IPRbooks WV-Reader.
Университет использует мобильное приложение IPRbooks WV-Reader, предназначенное для инвалидов по зрению по актуальным учебным изданиям, подготовленное компанией "Ай Пи Ар Медиа".
Далее рассматриваются международное сотрудничество и академическая мобильность. В 2024 - 2025 учебном году КАТИУ значительно укрепил свои международные связи, активно сотрудничая с различными государственными и частными организациями. В рамках интернационализации университет посетили делегации 5 посольств, 15 международных организаций и центров, а также 11 бизнес-партнеров. Помимо этого, КАТИУ стал важной площадкой для общения с зарубежными университетами, так как делегации из 16 иностранных вузов посетили университет. Эти взаимодействия способствовали расширению научного, образовательного и культурного обмена, а также укреплению отношений с международными партнерами.
В настоящее время КАТИУ осуществляет сотрудничество в рамках 203 действующих договоров и меморандумов с вузами и научными центрами из 32 стран мира, нацеленных на мероприятия по совместной научной и образовательной деятельности, 71 из которых – стратегические партнеры (обмен, академическая мобильность, совместные ОП, стажировки и другие). вуз является членом 5 международных ассоциаций и консорциумов Европы и стран Содружества Независимых Государств, участником 5 консорциумов вузов и 18 международных организаций. Реализуется 24 международных проекта в рамках программ Эразмус +, Германская служба академических обменов, ФАО.
Обучающиеся КАТИУ ежегодно проходят обучение по программе академической мобильности в вузах Италии, Германии, Латвии, Словакии, Финляндии, Малайзии, Болгарии, Польши, Беларуси, России, Чехии, Турции, Эстонии и других стран.
Иностранные обучающиеся: в 2024 – 2025 году в нашем университете обучались 153 иностранных обучающихся, поступивших на программы бакалавриата, магистратуры и докторантуры с получением диплома нашего университета.
Увеличению количества иностранных обучающихся способствует действующая в КАТИУ с 2019 года программа подготовительных курсов казахского и русского языков для иностранных граждан. Растет количество обучающихся, ежегодно принимающих участие в летних семестрах по прохождению теоретической и практической подготовки в ведущих предприятиях и хозяйствах развитых стран: в 2021 – 2022 учебном году – 26 обучающихся, в 2022 – 2023 учебном году – 29 обучающихся КАТИУ, в 2023 – 2024 учебном году 59 обучающихся КАТИУ, а в 2024 – 2025 учебном году уже 72 обучающихся успешно прошли сельскохозяйственную практику в Германии. Программа практики была организована в сотрудничестве с ведущими фермерскими хозяйствами страны, работающими в партнерстве с двумя ключевыми организациями: Союзом фермеров LOGO e.V. и Deula-Nienburg.

2023 жылы көру қабілеті бұзылған адамдарға арналған арнайы құрылғы сатып алды: "Focus 14 Blue" портативті тактильді Брайль дисплейлері".
Білім алушыларды дамыту үшін электрондық ресурстар қолданылады: "Лань" ЭБЖ, IPRSmart, IPRbooks WV-Reader заманауи цифрлық білім беру платформасы.
Университет IPRbooks WV-Reader мобильді қосымшасын пайдаланады, ол "Ай Пи Ар Медиа" компаниясы дайындаған өзекті оқу басылымдары бойынша көру қабілеті нашар адамдарға арналған.
Әрі қарай халықаралық ынтымақтастық және академиялық ұтқырлық қарастырылады. 2024 – 2025 оқу жылында ҚАТЗУ түрлі мемлекеттік және жекеменшік ұйымдармен белсенді ынтымақтаса отырып, өзінің халықаралық байланыстарын айтарлықтай нығайтты. Интернационалдандыру аясында Университетке 5 елшіліктің, 15 халықаралық ұйым мен орталықтың, сондай-ақ 11 бизнес-серіктестің делегациясы жұмыс сапарымен келді. Сонымен қатар ҚАТЗУ шетелдік университеттермен байланыс жасаудың маңызды алаңына айналды, өйткені 16 шетелдік жоо-ның делегациялары университетке келді. Мұндай өзара іс-қимыл ғылыми, білім беру және мәдени алмасуды кеңейтуге, сондай-ақ халықаралық серіктестермен қарым-қатынасты нығайтуға ықпал етті.
Қазіргі уақытта ҚАТЗУ бірлескен ғылыми және білім беру қызметі жөніндегі іс-шараларға бағытталған әлемнің 32 еліндегі жоо-мен және ғылыми орталықтарымен жасалған қолданыстағы 203 келісімшарт пен меморандум шеңберінде ынтымақтастықты жүзеге асырады, оның 71-і – стратегиялық әріптестер (алмасу, академиялық мобильділік, бірлескен ББ, тағылымдамалар және басқалар). Жоо Еуропа мен Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінің 5 халықаралық қауымдастығы мен консорциумының мүшесі, жоо-лардың 5 консорциумы мен 18 халықаралық ұйымның қатысушысы болып табылады. Эразмус +, Герман академиялық алмасу қызметі, ФAO бағдарламалары аясында 24 халықаралық жоба іске асырылуда.
ҚАТЗУ білім алушылары жыл сайын Италия, Германия, Латвия, Словакия, Финляндия, Малайзия, Болгария, Польша, Беларусь, Ресей, Чехия, Түркия, Эстония мен басқа елдердің жоо-да академиялық ұтқырлық бағдарламасы бойынша білім алады.
Шетелдік білім алушылар: 2024 – 2025 жылдары университет дипломын ала отырып бакалавриат, магистратура және докторантура бағдарламаларына түскен 153 шетелдік білім алушы оқыды.
Шетелдік білім алушылар санының артуына ҚАТЗУ-да 2019 жылдан бастап жұмыс істейтін шетел азаматтарына арналған қазақ және орыс тілдерінің дайындық курстары бағдарламасы септігін тигізуде. Жыл сайын дамыған елдердің жетекші кәсіпорындары мен шаруашылықтарында теориялық және практикалық дайындықтан өту бойынша жазғы семестрлерге қатысатын білім алушылар саны артып келеді: 2021 – 2022 оқу жылында – 26 білім алушы, 2022 – 2023 оқу жылында – 29 білім алушы, 2023 – 2024 оқу жылында – 59 білім алушы, ал 2024 – 2025 оқу жылында – 72 білім алушы Германияда ауыл шаруашылығы практикасынан сәтті өтті. Практика бағдарламасы екі негізгі ұйыммен: LOGO e.V. және Deula-Nienburg Фермерлер одағымен серіктестікте жұмыс істейтін елдің жетекші фермерлік шаруашылықтарымен ынтымақтастықта ұйымдастырылды.

В 2024 – 2025 годы КАТИУ активно участвовал как организатор и партнер в 67 международных мероприятиях, направленных на укрепление научного и образовательного сотрудничества, развитие стратегических партнерств и академической мобильности.
Среди ключевых событий:
CONNECTED 2024 – форум стратегических партнеров, город Астана;
форум ректоров вузов Центральной Азии "Трансформация университетов Центральной Азии в контексте глобальных вызовов", город Бишкек (Киргизия);
9-й форум сотрудничества в области сельскохозяйственного образования и научных исследований "Шелковый путь", город Ташкент;
III форум ректоров сельскохозяйственных университетов стран Шанхайской организации сотрудничества, город Янлин, Китайская Народная Республика (далее – КНР);
конференция ректоров в университете прикладных наук Вайенштефан-Триздорф, город Триздорф (Германия);
форум ректоров вузов Казахстана и России, город Алматы;
международная научно-практическая конференция КАТИУ-РУДН "Food Quality and Food Safety – 2024", город Москва;
форум по новым методам дистанционного зондирования Земли мониторинга сельскохозяйственных катастроф на территории Центральной Азии и эффективности управления сельским хозяйством с применением искусственного интеллекта.
Участие в этих и других международных платформах подтверждает высокий уровень интеграции КАТИУ в глобальное образовательное и научное пространство.
В КАТИУ с 2013 года функционирует казахстанско-китайский центр науки и образования, созданный с целью развития и укрепления сотрудничества между КАТИУ и китайскими вузами, научно-исследовательскими институтами и центрами, языковыми центрами и другими учреждениями аграрного профиля. Со дня основания центра было проведено более 100 мероприятий, включая встречи высокого уровня с участием Министра науки и техники КНР Ван Гана.
На территории научно-экспериментального кампуса полевых работ КАТИУ совместно с Синьцзянским институтом экологии и географии Китайской академии наук заложен ботанический сад с целью интродукции древесных и кустарниковых растений в сухостепную зону Северного Казахстана для их последующего применения при озеленении Астаны и создании "зеленого пояса" столицы.
Совместно с компанией XISEN – крупнейшим производителем и переработчиком картофеля в КНР на площади 35 гектаров организован демонстрационный стационар по производству картофеля китайской селекции для различных нужд: от столового потребления до глубокой переработки.
Совместно с Синьцзянским институтом экологии и географии Китайской академии наук создан совместный центр по цифровизации на базе КАТИУ.
В 2024 году открыта казахстанско-китайская совместная лаборатория по растениеводству в рамках международной конференции по сотрудничеству и интеграции промышленности, образования и науки в город Чунцин.
Совместно с университетом НИНБО открыта казахстанско – китайская исследовательская лаборатория по развитию аквакультуры, которая проводит исследования и внедряет технологии в области производства моллюсков, ракообразных и рыбы с целью устойчивого развития аквакультуры в Республике Казахстан.
Активно развивается процесс преподавания ППС в зарубежных вузах, в частности, за последние 3 года преподаватели и ученые КАТИУ прочитали лекции в зарубежных вузах Европы, ближнего зарубежья:
Караденизский технический университет, Турция;
Ташкентский университет информационных технологий, Узбекистан;
Навоийский государственный горный институт, Узбекистан;
университет науки и технологий AGH, Польша;
Уральский государственный аграрный университет, Россия;
Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, Узбекистан;
Иркутский государственный аграрный университет имени А.А. Ежевского, Россия.

2024 – 2025 жылдары ҚАТЗУ ғылыми және білім беру ынтымақтастығын нығайтуға, стратегиялық серіктестіктер мен академиялық ұтқырлықты дамытуға бағытталған 67 халықаралық іс-шараның ұйымдастырушысы және серіктесі ретінде белсенді қатысты.
Негізгі оқиғалардың арасында:
CONNECTED 2024 – стратегиялық серіктестер форумы, Астана қаласы;
"Жаһандық сын-қатерлер контексінде Орталық Азия университеттерінің трансформациясы" атты Орталық Азия жоо ректорларының форумы, Бішкек қаласы (Қырғызстан);
"Жібек жолы" ауыл шаруашылығы білімі және ғылыми зерттеулер саласындағы ынтымақтастықтың 9-шы форумы, Ташкент қаласы;
Шанхай ынтымақтастық ұйымы елдерінің ауыл шаруашылығы университеттері ректорларының ІІІ форумы, Янлин қаласы, Қытай Халық Республикасы (бұдан әрі – ҚХР);
Вайенштефан-Триздорф қолданбалы ғылымдар университетіндегі ректорлар конференциясы, Триздорф қаласы (Германия);
Қазақстан және Ресей жоо ректорларының форумы, Алматы қаласы;
"Food Quality and Food Safety – 2024" ҚАТЗУ – РХДУ халықаралық ғылыми-практикалық конференциясы, Мәскеу қаласы;
Орталық Азия аумағындағы ауыл шаруашылығы апаттарының мониторингінде Жерді қашықтан зондтаудың жаңа әдістері және жасанды интеллектіні қолдана отырып, ауыл шаруашылығын тиімді басқару жөніндегі форум.
Осы және басқа да халықаралық платформаларға қатысу ҚАТЗУ-дың жаһандық білім беру және ғылыми кеңістікке интеграциялануының жоғары деңгейін растайды.
ҚАТЗУ-да 2013 жылдан бастап ҚАТЗУ мен Қытай жоо, ғылыми-зерттеу институттары мен орталықтары, тіл орталықтары мен аграрлық бейіндегі басқа да мекемелер арасындағы ынтымақтастықты дамыту және нығайту мақсатында құрылған Қазақстан-Қытай ғылым және білім беру орталығы жұмыс істейді. Орталықтың негізі қаланған күннен бастап ҚХР Ғылым және техника министрі Ван Ганның қатысуымен жоғары деңгейдегі кездесулерді қоса алғанда, 100-ден астам іс-шара өткізілді.
ҚАТЗУ-дың далалық жұмыстар ғылыми-эксперименттік кампусының аумағында Қытай ғылым академиясының Шыңжаң экология және география институтымен бірлесіп Солтүстік Қазақстанның қуаң дала аймағына ағаш және бұта өсімдіктерін интродукциялау мақсатында ботаникалық бақ салынды, олар кейіннен Астана қаласын көгалдандыру және елорданың "жасыл белдеуін" құру кезінде қолданылатын болады.
ҚХР-дағы ірі картоп өндірушісі және өңдеушісі XISEN компаниясымен бірлесе отырып, 35 га алаңда түрлі қажеттіліктер үшін: асханалық тұтынудан бастап тереңдете өңдеуге дейін қытайлық селекциядағы картоп өндіру бойынша демонстрациялық стационар ұйымдастырылды.
Қытай Ғылым академиясының Шыңжаң экология және география институтымен бірлесіп ҚАТЗУ базасында Цифрландыру жөніндегі бірлескен орталық құрылды.
2024 жылы Чунцин қаласында ынтымақтастық және өнеркәсіптің, білімнің және ғылымның интеграциясы жөніндегі халықаралық конференция шеңберінде өсімдік шаруашылығы бойынша Қазақстан-Қытай бірлескен зертханасы ашылды.
НИНБО университетімен бірлесіп Қазақстан Республикасында аквашаруашылықты орнықты дамыту мақсатында моллюскалар, шаян тәрізділер мен балықтар өндіру саласында зерттеулер жүргізіп, технологияларды енгізетін Қазақстан-Қытай аквашаруашылықты дамыту жөніндегі зерттеу зертханасы ашылды.
Шетелдік жоо-да ПОҚ оқыту процесі белсенді дамып келеді, атап айтқанда соңғы 3 жылда ҚАТЗУ оқытушылары мен ғалымдары Еуропаның, жақын шетелдің шетелдік жоо-да дәрістер оқыды:
Карадениз техникалық университеті, Түркия;
Ташкент ақпараттық технологиялар университеті, Өзбекстан;
Навои мемлекеттік тау-кен институты, Өзбекстан;
AGH Ғылым және технологиялар университеті, Польша;
Орал мемлекеттік аграрлық университеті, Ресей;
Ташкент ирригация және ауыл шаруашылығын механикаландыру инженерлері институты, Өзбекстан;
А.А. Ежевский атындағы Иркутск мемлекеттік аграрлық университеті, Ресей.

Привлечение зарубежных ученых и преподавателей является одним из основных направлений международного сотрудничества университета: в КАТИУ практикуются чтение лекций, проведение семинаров и практических занятий зарубежными учеными из ведущих вузов Германии, Италии, Польши, Венгрии, Болгарии, Литвы, Эстонии, Малайзии, США, Чехии, Турции, Швейцарии, Беларуси, КНР, Южной Кореи, Австралии, Финляндии и России. В период 2020 – 2024 годов КАТИУ посетили более 70 зарубежных преподавателей из топовых университетов дальнего и ближнего зарубежья: АгроПарижТех (Франция), университет Артуа (Франция), университет Lycee Fenelon (Франция), Алтайский государственный университет (Россия), Imperial English UK (Великобритания), университет Кастамону (Турция), университет Ибн-Тофаил (Марокко), Санкт-Петербургский государственный университет (Россия), Кубанский государственный аграрный университет (Россия), университет Южной Богемии (Чехия), университет штата Пенсильвания (США), Хенаньский сельскохозяйственный университет (КНР), Северо-Западный университет сельского и лесного хозяйства (КНР) и других вузов и научных центров.

Шетелдік ғалымдар мен оқытушыларды тарту университеттің халықаралық ынтымақтастығының негізгі бағыттарының бірі болып табылады: ҚАТЗУ-да Германияның, Италияның, Польшаның, Мажарстанның, Болгарияның, Литваның, Эстонияның, Малайзияның, АҚШ-тың, Чехияның, Түркияның, Швейцарияның, Беларусьтың, Қытайдың, Оңтүстік Кореяның, Аустралияның, Финляндияның және Ресейдің жетекші университеттерінен келген шетелдік ғалымдардың дәрістер оқып, семинарлар мен практикалық сабақтар өткізуі практикаланады. 2020 – 2024 жылдар кезеңінде ҚАТЗУ-ға алыс және жақын шетелдердің жетекші университеттерінен: AgroParisTech (Франция), Артуа университеті (Франция), Lycee Fenelon Paris университеті (Франция), Алтай мемлекеттік университеті (Ресей), Imperial English UK (Ұлыбритания), Кастамону университеті (Түркия), Ибн Тофаил университеті (Марокко), Санкт-Петербург мемлекеттік университеті (Ресей), Кубан мемлекеттік аграрлық университеті (Ресей), Оңтүстік Богемия университеті (Чехия), Пенсильвания штатының мемлекеттік университеті (АҚШ), Хэнань ауыл шаруашылығы университеті (ҚХР), Солтүстік-Батыс ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы университеті (ҚХР) және басқа университеттер мен ғылыми орталықтардан 70-тен астам шетелдік оқытушылар келді.

Далее рассматривается научно-исследовательская деятельность университета. Трансформация университета в исследовательский вуз позволила осуществить качественный сдвиг в развитии научно-инновационного потенциала и масштабировании объемов проводимых исследований. В результате планомерной модернизации научной экосистемы в 2024 году совокупный объем финансирования НИОКР увеличился в 4,4 раза по сравнению с 2018 годом.
Наблюдается выраженная положительная динамика по ключевым показателям грантового и программно-целевого финансирования:

Әрі қарай университеттің ғылыми-зерттеу қызметі қарастырылады. Университеттің зерттеу жоо-на трансформациялануы ғылыми-инновациялық әлеуетті дамытуда және жүргізіліп жатқан зерттеулер көлемін кең ауқымда қолдануда сапалы серпіліс жасауға мүмкіндік берді. Ғылыми экожүйені жоспарлы түрде жаңғырту нәтижесінде 2024 жылы ҒЗТКЖ-ны қаржыландырудың жиынтық көлемі 2018 жылмен салыстырғанда 4,4 есеге артты.
Гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландырудың негізгі көрсеткіштері бойынша айқын оң динамика байқалады:

научно-технические программы: количество программ, в которых КАТИУ выступает - с 5 единиц в 2020 году до 11 единиц в 2023 – 2025 годы.
проекты грантового финансирования: пул реализуемых грантовых проектов вырос в 2,1 раза, достигнув 80 проектов в 2024 году (в 2020 году – 38 проектов).
Благодаря диверсификации источников дохода доля поступлений от научной деятельности в структуре совокупного дохода университета выросла с 2020 года в 3,5 раза. Общий объем финансирования науки увеличился с 1371,8 млн тенге в 2020 году до 5001,9 млн тенге в 2024 году, что составило 34,6 % от общего бюджета вуза (рисунок 1).
Рисунок 1. Финансирование научных исследований, в тысячах тенге

ғылыми-техникалық бағдарламалар: ҚАТЗУ қатысатын бағдарламалар саны 2020 жылғы 5 бірліктен 2023 – 2025 жылдары 11 бірлікке дейін жетті.
гранттық қаржыландыру жобалары: іске асырылып жатқан гранттық жобалардың пулы 2,1 есеге өсіп, 2024 жылы 80 жобаға жетті (2020 жылы – 38 жоба).
Кіріс көздерін әртараптандырудың арқасында университеттің жиынтық кіріс құрылымында ғылыми қызметтен түсетін түсімдердің үлесі 2020 – жылдан бастап 3,5 есеге өсті. Ғылымды қаржыландырудың жалпы көлемі 2020 – жылғы 1371,8 млн теңгеден 2024 жылы 5001,9 млн теңгеге дейін ұлғайды, бұл жоо жалпы бюджетінің 34,6 %-ын құрады (1-сурет).
1-сурет. Ғылыми зерттеулерді қаржыландыру, мың теңгемен

Рост портфеля исследовательских проектов обеспечил пропорциональное увеличение доходов ППС, задействованного в научно-исследовательских работах. В 2025 году показатель объема финансирования НИОКР в расчете на 1 представителя ППС составил 5323,0 тысяч тенге (рисунок 2).
Рисунок 2. Объем финансирования НИОКР на 1 ППС, в тысячах тенге
Одним из якорных достижений университета в рамках программно-целевого финансирования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – МНВО РК) на 2023 – 2025 годы стала реализация стратегического мега-проекта на общую сумму 4 млрд тенге по теме: "Развитие новых технологий органического производства и переработки сельскохозяйственной продукции". Целями программы являются трансферт и адаптация "зеленых" технологий в АПК, а также создание сетевой инфраструктуры региональных технологических парков. Экосистема технопарка представлена сетевым технопарком в АПК, в состав которого входят: "Региональный технологический парк в земледелии, растениеводстве и переработке НПЦЗХ имени А.И. Бараева, "Центр инноваций и технологий КАТИУ имени Сакена Сейфуллина", "Региональный инжиниринговый центр в животноводстве, кормопроизводстве и переработке Северо-Казахстанский НИИСХ. По результатам реализации мега-проекта был создан первый в Казахстане агротехнопарк.

Зерттеу жобалары портфелінің өсуі ғылыми-зерттеу жұмыстарына тартылған ПОҚ кірістерінің барабар артуын қамтамасыз етті. 2025 жылы ПОҚ-тың 1 өкіліне шаққандағы ҒЗТКЖ-ны қаржыландыру көлемінің көрсеткіші 5323,0 мың теңгені құрады (2-сурет).
2-сурет. ПОҚ-қа шаққандағы ҒЗТКЖ-ны қаржыландыру көлемі, мың теңге
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің (бұдан әрі – ҚР ҒЖБМ) 2023 – 2025 жылдарға арналған бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруы аясында университеттің негізгі жетістіктерінің бірі "Ауыл шаруашылығы өнімдерін органикалық өндіру мен қайта өңдеудің жаңа технологияларын дамыту" тақырыбы бойынша жалпы сомасы 4 млрд теңгені құрайтын стратегиялық мега-жобаны іске асыру болды. Бағдарламаның мақсаттары АӨК-ке "жасыл" технологияларды трансферттеу және бейімдеу, сондай-ақ өңірлік технологиялық парктердің желілік инфрақұрылымын құру болып табылады. Технопарктің экожүйесі АӨК-тегі желілік технопаркпен ұсынылған, оның құрамына: А.И. Бараев атындағы АШҒӨО егіншіліктегі, өсімдік шаруашылығындағы және қайта өңдеудегі өңірлік технологиялық паркі", "Сәкен Сейфуллин атындағы ҚАТЗУ инновациялар және технологиялар орталығы", Солтүстік Қазақстан АШТС мал шаруашылығындағы, жемшөп өндірісіндегі және қайта өңдеудегі аймақтық инжинирингтік орталығы" кіреді. Мега-жобаны іске асыру нәтижелері бойынша Қазақстандағы алғашқы агротехнопарк құрылды.

Отдельное внимание уделяется поддержке молодых ученых. За период 2023 – 2025 годов университетом успешно реализовано 12 грантовых проектов молодых исследователей на общую сумму более 701 млн тенге (таблица 8).
Таблица 8. Проекты молодых ученых в рамках грантового финансирования МНВО РК
№ п/п
Конкурс
Количество проектов
Объемы финансирования, тенге за весь период реализации
1
Грантовое финансирование молодых ученых 2021-2023годы
7

Жас ғалымдарды қолдауға ерекше көңіл бөлінеді. 2023 – 2025 жылдар аралығында университет жас зерттеушілердің жалпы сомасы 701 млн теңгеден асатын 12 гранттық жобасын сәтті іске асырды (8-кесте).
8-кесте. ҚР ҒЖБМ-ның гранттық қаржыландыруы шеңберіндегі жас ғалымдардың жобалары
Р/с №
Конкурс
Жобалар саны
Қаржыландыру көлемі, іске асырудың барлық кезеңі үшін, теңге
1
Жас ғалымдарды гранттық қаржыландыру 2021 – 2023 жылдар
7

340 716 490,16
2
Грантовое финансирование молодых ученых 2022-2024 годы
2
286 988 518,97
3
Грантовое финансирование молодых ученых 2023-2025 годы
2
73 748 849,03
ИТОГО:
12
701 453 858,16
Дополнительно в рамках республиканской программы "Жас ғалым" на проведение исследований молодыми учеными в период 2022 – 2025 годов привлечено свыше 100 млн тенге.
Международное признание результатов научных исследований подтверждается публикационной активностью в изданиях, индексируемых в базах Web of Science и Scopus. За последние пять лет (2020 – 2024 годы) объем ежегодных публикаций в высокорейтинговых журналах вырос более чем в 1,5 раза. Совокупный массив публикаций ученых университета за пятилетний цикл составил 867 научных работ в базе Scopus и 357 – в Web of Science.

340 716 490,16
2
Жас ғалымдарды гранттық қаржыландыру 2022 – 2024 жылдар
2
286 988 518,97
3
Жас ғалымдарды гранттық қаржыландыру 2023 – 2025 жылдар
2
73 748 849,03
ЖИЫНЫ:
12
701 453 858,16
Бұған қосымша "Жас ғалым" республикалық бағдарламасы аясында жас ғалымдардың зерттеулер жүргізуі үшін 2022 – 2025 жылдар аралығында 100 млн теңгеден астам қаражат тартылды.
Ғылыми зерттеулер нәтижелерінің халықаралық деңгейде танылуы Web of Science және Scopus базаларында индекстелетін басылымдардағы жарияланымдық белсенділікпен расталды. Соңғы бес жылда (2020 – 2024 жылдар) рейтингі жоғары журналдардағы жыл сайынғы жарияланымдар көлемі 1,5 еседен астам өсті. Бес жылдық цикл ішінде университет ғалымдары жарияланымдарының жиынтық массиві Scopus базасында 867 ғылыми жұмысты, ал Web of Science базасында 357 жұмысты құрады.

Для продвижения отечественной аграрной науки с 1994 года издается рецензируемый журнал "Вестник науки КАТИУ имени Сакена Сейфуллина". Издание имеет стабильные наукометрические показатели в казахстанской базе цитирования (КазИНЦ, импакт-фактор – 0,027) и российском индексе научного цитирования (процентиль в рейтинге Science Index – 87). Ведется системная работа по интеграции профильных серий журнала (в первую очередь по ветеринарным наукам) в международную базу Scopus.
Воспроизводство научных кадров обеспечивается деятельностью 11 диссертационных советов. Высокая интенсивность их работы подтверждается проведением 32 защит докторских диссертаций (PhD) в течение 2024 года. Для докторантов созданы условия полного научно-исследовательского цикла, включая обязательные зарубежные стажировки в ведущих мировых центрах (Германия, Швеция, Испания, КНР и другие).
Далее рассматривается расширение системы продвижения результатов деятельности КАТИУ в практику. Интеграция научных разработок в реальный сектор экономики осуществляется по двум ключевым направлениям:
1. Офис распространения знаний "Extension – KATU" (информационно-консультационное сопровождение субъектов АПК). За период 2020 – 2024 годов офисом организовано 4 масштабных "Дня поля" и 181 научно-практический семинар, в которых приняли участие более 3043 руководителей и специалистов предприятий агробизнеса.
2. Департамент коммерциализации и предпринимательства (управление интеллектуальной собственностью и стартап-проектами). За период 2023 – 2025 годов учеными вуза получено 52 охранных документа, включая 4 евразийских патента, 13 патентов на изобретения, 33 патента на полезные модели и 2 патента на селекционные достижения.
За последние 5 лет успешно осуществлен трансферт ряда инновационных технологий: переработка птичьего помета в биоудобрения; производство высокоэффективных кормовых добавок для КРС; внедрение систем совмещенного выращивания рыб и растений (аквапоника).
В 2024 году на стадии активной реализации находились 10 крупных проектов по коммерциализации результатов научной и научно-технической деятельности (РННТД). Общий бюджет данных проектов за весь инвестиционный цикл составил 4,9 млрд тенге, из которых 3,3 млрд тенге привлечены в виде грантов АО "Фонд науки", а 1,6 млрд тенге обеспечены за счет прямого софинансирования со стороны частного бизнеса.
Далее рассматривается третья миссия университета. Стратегия воспитательной работы в КАТИУ ориентирована на активное участие в процессе становления личности обучающегося.
При организации воспитательного процесса в университете определены следующие задачи:
совершенствование нравственных и гражданских качеств обучающихся;
пробуждение сознательной гражданской позиции, формирование чувства гордости и патриотического отношения к развитию и процветанию Республики Казахстан;
формирование культуры осознанного, спокойного суждения информационного потока в обществе, культуры принятия справедливых решений;
открытие пути к энтузиазму, активности, ответственности и благотворительности в своем окружении и обществе;
формирование здорового образа жизни и экологической культуры у молодежи.
При реализации этих целей прежде всего уделяется внимание повышению активности обучающихся. Для этого в КАТИУ реализуется студенческое самоуправление через молодежные организации: Комитет по делам молодежи; организацию студенческого парламента; молодежное крыло "Жастар рухы"; организации студенческого совета в общежитии; волонтерскую организацию "Көмек"; организацию "Саналы ұрпақ"; организацию "Медиаторы"; студенческую профсоюзную организацию.

Отандық аграрлық ғылымды ілгерілету үшін 1994 жылдан бастап рецензияланатын "Сәкен Сейфуллин атындағы ҚАТЗУ-дың ғылым жаршысы" журналы шығып тұрады. Басылымның қазақстандық дәйексөз алу базасында (ҚазДБ, импакт-фактор – 0,027) және ресейлік ғылыми дәйексөз алу индексінде (Science Index рейтингіндегі процентиль – 87) тұрақты ғылыми-метрикалық көрсеткіштері бар. Журналдың бейіндік серияларын (бірінші кезекте ветеринария ғылымдары бойынша) Scopus халықаралық базасына интеграциялау бойынша жүйелі жұмыс жүргізілуде.
Ғылыми кадрларды дайындау мен шығару 11 диссертациялық кеңестің қызметімен қамтамасыз етіледі. Олардың жұмысының жоғары қарқындылығы 2024 жылдың ішінде 32 докторлық диссертацияның (PhD) қорғалуымен расталады. Докторанттар үшін толық ғылыми-зерттеу циклінің жағдайлары жасалған, бұған әлемнің жетекші орталықтарындағы (Германия, Швеция, Испания, ҚХР және т.б.) міндетті шетелдік тағылымдамалар да кіреді.
Бұдан әрі ҚАТЗУ қызметінің нәтижелерін практикаға ілгерілету жүйесін кеңейту қарастырылады. Ғылыми әзірлемелерді экономиканың нақты саласына интеграциялау екі негізгі бағыт бойынша жүзеге асырылады:
1. "Extension – KATU" білім тарату офисі (АӨК субъектілерін ақпараттық-консультациялық сүйемелдеу). 2020 – 2024 жылдар аралығында офис 4 ауқымды "Дала күнін" және 181 ғылыми-практикалық семинар ұйымдастырып, оған агробизнес кәсіпорындарының 3043-тен астам басшысы мен маманы қатысты.
2. Коммерцияландыру және кәсіпкерлік департаменті (зияткерлік меншік пен стартап-жобаларды басқару). 2023 – 2025 жылдар аралығында жоо ғалымдары 52 қорғау құжатын, оның ішінде 4 еуразиялық патент, өнертабысқа 13 патент, пайдалы модельдерге 33 патент және селекциялық жетістіктерге 2 патент алды.
Соңғы 5 жылда бірқатар инновациялық технологияларды трансферттеу сәтті жүзеге асырылды: құс саңғырығын биотыңайтқыштарға өңдеу; ІҚМ-ға арналған тиімділігі жоғары жемшөп қоспаларын өндіру; балықтар мен өсімдіктерді бірлесіп өсіру жүйелерін (аквапоника) енгізу.
2024 жылы ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін (бұдан әрі – ҒҒТҚН) коммерцияландыру бойынша ірі 10 жоба белсенді іске асырылу сатысында болды. Бұл жобалардың бүкіл инвестициялық циклдегі жалпы бюджеті 4,9 млрд теңгені құрады, оның 3,3 млрд теңгесі "Ғылым қоры" АҚ гранттары түрінде тартылса, 1,6 млрд теңгесі жеке бизнес тарапынан тікелей қоса қаржыландыру есебінен қамтамасыз етілді.
Әрі қарай университеттің үшінші миссиясы қарастырылады. ҚАТЗУ-дағы тәрбие жұмысының стратегиясы білім алушының жеке басын қалыптастыру процесіне белсенді қатысуға бағдарланған.
Университетте тәрбие процесін ұйымдастыру кезінде мынадай міндеттер айқындалды:
білім алушылардың адамгершілік және азаматтық қасиеттерін жетілдіру;
саналы азаматтық ұстанымды ояту, Қазақстан Республикасының дамуы мен өркендеуіне мақтаныш сезімін және патриоттық қатынасты қалыптастыру;
қоғамдағы ақпараттық ағынды саналы, байыппен пайымдау мәдениетін, әділ шешімдер қабылдау мәдениетін қалыптастыру;
өз ортасында және қоғамда ынта-жігерге, белсенділікке, жауапкершілікке және қайырымдылыққа жол ашу;
жастардың салауатты өмір салты мен экологиялық мәдениетін қалыптастыру.
Осы мақсаттарды іске асыру кезінде, ең алдымен, білім алушылардың белсенділігін арттыруға көңіл бөлінеді. Ол үшін ҚАТЗУ-да жастар ұйымдары арқылы студенттік өзін-өзі басқару іске асырылады: Жастар ісі жөніндегі комитет; студенттік парламент ұйымы; "Жастар рухы" жастар қанаты; жатақханадағы студенттік кеңес ұйымы; "Көмек" волонтерлік ұйымы; "Саналы ұрпақ" ұйымы; "Медиаторлар" ұйымы; Студенттік кәсіподақ ұйымы.

В работе кружков и клубов задействовано 2324 обучающихся. Традиционно известна студенческая самодеятельность университета, на базе центра творческого развития успешно функционируют танцевальный ансамбль "Шаттық", вокальные группы, оркестр национальных инструментов "Шабыт", студенческий театр "Ақжелкен", 2 студенческие команды КВН, в которых заняты творчеством около 70 обучающихся, которых отличают навыки и умения, способствующие их более быстрой адаптации к послевузовской жизни и конкурентоспособности в обществе.
В волонтерскую организацию КАТИУ "Көмек еріктілері" вовлечены 70 человек.
Количество обучающихся с физическими ограниченными возможностями в университете составляет 71 человек: в том числе обучающихся – 67, магистрантов – 4, для которых созданы условия безбарьерного доступа: пандусы, тактильные желтополосные дорожки, информационно-тактильные указатели и другие необходимые устройства.
Инфраструктура. Университет обладает уникальной распределенной кампусной сетью, включающей 4 базовых локации: (рисунок 3):
1) главный кампус (город Астана): административно-академическое ядро университета;
2) кампус "Учхоз" (поселок Интернациональный): база института науки о животных и ветеринарии;
3) кампус "Щучинск" (Акмолинская область): научно-образовательный центр в области лесного хозяйства и экологии;
4) научно-экспериментальный кампус полевых работ (Целиноградский район): опытное хозяйство площадью 1 152 га.
Рисунок 3. Существующая кампусная сеть КАТИУ
В целях интеграции и развития образовательной, научно-исследовательской базы КАТИУ переданы дочерние организации НАНОЦ:
НПЦЗХ имени А.И. Бараева (поселок Научный, Шортандинский район, Акмолинская область);
Северо-Казахстанский НИИСХ (Северо-Казахстанская область, Аккаинский район, село Шагалалы).
НПЦЗХ имени А.И. Бараева – основная база для научных исследований, трансферта технологий и подготовки кадров в области растениеводства. Все научные исследования и программы распространения знаний в области растениеводства, тиражирование селекционных достижений и производственная практика в течение всего сельскохозяйственного сезона проходят на его базе.
ТОО "Северо-Казахстанская сельскохозяйственная опытная станция" – основной кампус по сельскому хозяйству в условиях Северного Казахстана, в том числе по скотоводству, коневодству, точному земледелию, овощеводству, кормопроизводству, планированию и обустройству сельских территорий. На его базе проходят производственная практика, научные исследования и мероприятия по распространению знаний, связанные с АПК Северного Казахстана.
За период управления КАТИУ дочерними организациями были продемонстрированы высокие экономические показатели. ТОО "Северо-Казахстанская сельскохозяйственная опытная станция" на протяжении последних трех лет показывает в условиях прогрессирующей засухи рекордные урожаи, свыше 20 ц/га в среднем по всем видам возделываемых сельскохозяйственных культур в хозяйстве.
Эффективность корпоративного управления дочерними структурами подтверждается консолидированными финансово-хозяйственными результатами.

Үйірмелер мен клубтардың жұмысына 2324 білім алушы қатысады. Дәстүрлі түрде университеттің студенттік көркемөнерпаздығы белгілі, шығармашылық даму орталығының базасында "Шаттық" би ансамблі, вокалдық топтар, "Шабыт" ұлттық аспаптар оркестрі, "Ақжелкен" студенттік театры, 70-ке жуық білім алушы шығармашылықпен айналысатын 2 студенттік КТК командасы табысты жұмыс істейді, олардың дағдылары мен машықтары жоғары оқу орнынан кейінгі өмірге және қоғамдағы бәсекеге қабілеттілікке тез бейімделуіне ықпал етеді.
ҚАТЗУ-дың "Көмек еріктілері" волонтерлік ұйымына 70 адам тартылды.
Университетте физикалық мүмкіндігі шектеулі білім алушылардың саны 71 адамды құрайды: оның ішінде, білім алушылар – 67, магистранттар – 4, олар үшін кедергісіз жүріп-тұруға жағдай жасалған: пандустар, тактильді сары жолақты жолдар, ақпараттық-тактильді көрсеткіштер және басқа қажетті құрылғылар.
Инфрақұрылым. Университеттің 4 негізгі локацияны қамтитын бірегей бөлінген кампустық желісі бар (3-сурет):
1) бас кампус (Астана қаласы): университеттің әкімшілік-академиялық ядросы;
2) "Оқу шаруашылығы" кампусы (Интернациональное кенті): Жануарлар туралы ғылым және ветеринария институтының базасы;
3) "Щучинск" кампусы (Ақмола облысы): орман шаруашылығы және экология саласындағы ғылыми-білім беру орталығы;
4) Далалық жұмыстардың ғылыми-эксперименттік кампусы (Целиноград ауданы): аумағы 1152 га болатын тәжірибелік шаруашылық.
3-сурет. ҚАТЗУ-дың қолданыстағы кампус желісі
ҚАТЗУ-ға білім беру, ғылыми-зерттеу базасын интеграциялау және дамыту мақсатында ҰАҒББО-ның мынадай еншілес ұйымдары берілді:
А.И. Бараев атындағы АШҒӨО (Ақмола облысы, Шортанды ауданы, Научный кенті);
Солтүстік Қазақстан АШТС (Солтүстік Қазақстан облысы, Аққайың ауданы, Шағалалы ауылы).
А.И. Бараев атындағы АШҒӨО – өсімдік шаруашылығы саласындағы ғылыми зерттеулердің, технологиялар трансфертінің және кадрларды даярлаудың негізгі базасы. Өсімдік шаруашылығы саласындағы барлық ғылыми зерттеулер мен білімдерді тарату, селекциялық жетістіктерді кеңінен тарату және бүкіл ауыл шаруашылығы кезеңіндегі өндірістік практика оның базасында өтеді.
"Солтүстік Қазақстан ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы" ЖШС –Солтүстік Қазақстан жағдайында ауыл шаруашылығы, оның ішінде мал шаруашылығы, жылқы шаруашылығы, нақты егіншілік, көкөніс өсіру, жемшөп өндіру, ауылдық аумақтарды жоспарлау және жайластыру бойынша негізгі кампус. Оның базасында Солтүстік Қазақстанның АӨК-мен байланысты өндірістік практика, ғылыми зерттеулер және білімді тарату жөніндегі іс-шаралар өтеді.
ҚАТЗУ-дың басқару кезеңінде еншілес ұйымдар жоғары экономикалық көрсеткіштерді көрсетті. "Солтүстік Қазақстан ауыл шаруашылығы тәжірибе станциясы" ЖШС соңғы үш жыл ішінде үдемелі құрғақшылық жағдайында шаруашылықта өсірілетін ауыл шаруашылығы дақылдарының барлық түрі бойынша орта есеппен 20 ц/га астам рекордтық өнім алып отыр.

По итогам 2024 года совокупная чистая прибыль группы компаний КАТИУ увеличилась по сравнению с 2023 годом в 4,5 раза и составила 3149,3 млн тенге (при плановом значении 636,0 млн тенге).
Структура консолидированного чистого дохода за 2024 год:
КАТИУ – 2803,2 млн тенге;
Северо-Казахстанский НИИСХ – 338,5 млн тенге;
НПЦЗХ имени А.И. Бараева – 7,5 млн тенге.
Существующая кампусная сеть КАТИУ позволяет качественно проводить исследования и подготовку специалистов, обеспечивает определенные конкурентные преимущества для КАТИУ по некоторым направлениям. Однако не обеспечен охват всех направлений академического профиля и основных сельскохозяйственных зон целевого региона. Например, научно-экспериментальный кампус полевых работ расположен в зоне с нетипичными почвами, что ограничивает применимость полученных результатов на практике. Из-за нехватки помещений в кампусе "Щучинск" отсутствует возможность для подготовки специалистов на междисциплинарной основе с увязкой вопросов лесного хозяйства с наукой об окружающей среде, управлением природными ресурсами, другими сопутствующими областями. Таким образом, имеется объективная необходимость в дальнейшем расширении кампусной сети и ремонте существующей инфраструктуры университета.
Комплексный SWOT-анализ текущего состояния КАТИУ представлен в таблице 9.
Таблица 9. SWOT-анализ текущего состояния КАТИУ
Сильные стороны (Strengths)
Слабые стороны (Weaknesses)
1. Наличие официального статуса исследовательского университета и трехуровневой системы подготовки (бакалавриат – магистратура –докторантура).
2. Высокая доля доходов от научной деятельности в общем бюджете вуза (34,6 %) и значительный портфель программно-целевого финансирования (проект на 4 млрд тенге).
3. Уникальная распределенная научно-производственная инфраструктура, включающая крупные дочерние НПЦ (НПЦЗХ имени А.И. Бараева, Северо-Казахстанский НИИСХ) с высокой финансовой эффективностью.
4. Развитая сеть международного партнерства (вхождение в ТОП-рейтинги, членство в ФAO, IAU, действующие двудипломные программы с вузами ЕС, КНР и РУДН).
5. Наличие устойчивых каналов коммерциализации РННТД и Extension-услуг (привлечение 1,6 млрд тенге софинансирования от бизнеса в 2024 г.).
6. Системная поддержка молодых ученых (реализация 12 проектов ГФ и программы "Жас ғалым").
1. Высокая зависимость академического блока от государственного образовательного заказа и уязвимость перед колебаниями контингента.

Еншілес құрылымдарды корпоративтік басқарудың тиімділігі шоғырландырылған қаржылық-шаруашылық нәтижелермен расталады. 2024 жылдың қорытындысы бойынша ҚАТЗУ компаниялар тобының жиынтық таза пайдасы 2023 жылмен салыстырғанда 4,5 есеге артып, 3149,3 млн теңгені құрады (жоспарлы көрсеткіш 636,0 млн теңге болған кезде).
2024 жылғы шоғырландырылған таза кірісте құрылымы:
ҚАТЗУ – 2803,2 млн теңге;
Солтүстік Қазақстан АШТС – 338,5 млн теңге;
А.И. Бараев атындағы АШҒӨО – 7,5 млн теңге.
ҚАТЗУ-дың қазіргі кампус желісі зерттеулерді сапалы жүргізіп, мамандарды даярлауға мүмкіндік береді, кейбір бағыттар бойынша ҚАТЗУ үшін белгілі бір бәсекелестік артықшылықтарды қамтамасыз етеді. Алайда академиялық бейіннің барлық бағыттары мен нысаналы өңірдің негізгі ауыл шаруашылығы аймақтарын қамту қамтамасыз етілмеген. Мысалы, Далалық жұмыстардың ғылыми-тәжірибелік кампусы типтік емес топырақтары бар аймақта орналасқан, бұл нәтижелердің практикада қолданылуын шектейді. "Щучинск" кампусында үй-жайлардың жетіспеуіне байланысты орман шаруашылығы мәселелерін қоршаған орта туралы ғылыммен, табиғи ресурстарды басқарумен, басқа да ілеспе салалармен байланыстыра отырып, пәнаралық негізде мамандар даярлау мүмкіндігі жоқ. Осылайша, кампустық желіні одан әрі кеңейтуге және университеттің инфрақұрылымын жөндеуге объективті қажеттілік бар.
ҚАТЗУ-дың ағымдағы жай-күйін кешенді SWOT-талдау 9-кестеде көрсетілген.
9-кесте. ҚАТЗУ-дың ағымдағы жай-күйін SWOT-талдау
Күшті жақтары (Strengths)
Әлсіз жақтары (Weaknesses)
1. Зерттеу университеті ресми мәртебесінің және даярлаудың үш деңгейлі жүйесінің (бакалавриат – магистратура – докторантура) болуы.
2. Жоо-ның жалпы бюджетінде ғылыми қызметтен түсетін кірістердің жоғары үлесі (34,6 %) және бағдарламалық-нысаналы қаржыландырудың ауқымды портфелі (4 млрд теңге болатын жоба).
3. Қаржылық тиімділігі жоғары ірі еншілес ҒӨО-ларды (А.И. Бараев атындағы АШҒӨО, Солтүстік Қазақстан АШТС) қамтитын бірегей бөлінген ғылыми-өндірістік инфрақұрылым.
4. Халықаралық серіктестіктің дамыған желісі (ТОП-рейтингтерге кіру, ФAO-ға, IAU-ға мүше болу, ЕО, ҚХР жоо-ларымен және РХДУ-мен қолданыстағы қос дипломды бағдарламалар).
5. ҒҒТҚН және Extension-қызметтерін коммерцияландырудың орнықты арналарының болуы (2024 жылы бизнестен 1,6 млрд теңге қоса қаржыландыруды тарту).
6. Жас ғалымдарды жүйелі түрде қолдау (МҚ-ның 12 жобасын және "Жас ғалым" бағдарламасын іске асыру).
1. Академиялық блоктың мемлекеттік білім беру тапсырысына жоғары тәуелділігі және контингенттің ауытқулары алдындағы осалдығы.

2. Диспропорция в публикационной активности: стабильный рост общего объема статей при недостаточной доле публикаций в высших квартилях (Q1, Q2) Scopus/WoS.
3. Прогрессирующее старение штатного ППС и недостаточный уровень владения иностранными языками для форсированной интернационализации.
4. Высокий износ и моральное устаревание части лабораторного оборудования и научно-исследовательской материально-технической базы в старых кампусах.
5. Территориально-почвенные ограничения Научно-экспериментального кампуса полевых работ (расположение в зоне с нетипичными для региона почвами), сужающие масштабируемость результатов.
6. Снижение общей доли остепененности кадров по ряду классических академических направлений.
Возможности (Opportunities)
Угрозы (Threats)
1. Трансформация КАТИУ в ведущий международный аграрный исследовательский хаб в Центрально-Азиатском регионе с привлечением зарубежных инвестиций.
2. Масштабирование Smart Agriculture проектов совместно с крупнейшими отечественными агрохолдингами.
3. Наращивание доли внебюджетных фондов за счет прямого участия в международных грантовых программах (Horizon Europe, Erasmus+).
4. Внедрение Digital Agro Map и цифровизация управления АПК северных и центральных регионов Казахстана.
5. Повышение экспорта образовательных услуг за счет развития англоязычных программ послевузовского образования для стран Ближнего Востока и Центральной Азии.
6. Модернизация МТБ за счет целевых отчислений от прибыли дочерних коммерческих структур и софинансирования со стороны бизнеса.
1. Усиление глобальной и региональной конкуренции за талантливых абитуриентов и молодых ученых (риск оттока кадров в зарубежные научные центры).
2. Высокие климатические и пандемические риски, способные снизить доходность дочерних сельскохозяйственных предприятий.
3. Риск технологического разрыва в случае отставания темпов обновления образовательных программ от скорости развития мировых агробиотехнологий.
4. Риск снижения реального объема бюджетного финансирования науки в случае макроэкономической нестабильности.
5. Ускоренное моральное устаревание приобретаемого ИТ-оборудования и специализированного цифрового софта для точного земледелия.
Подраздел 3.2 Анализ трендов и вызовов
Современный мир находится в фазе экспоненциальных технологических изменений, что диктует необходимость коренной модернизации системы аграрного образования. Ключевым вектором развития КАТИУ до 2030 года становится переход к модели опережающей подготовки кадров, способных работать в условиях высокой неопределенности и преобладания наукоемких технологий в АПК.

2. Жарияланымдық белсенділіктегі теңгерімсіздік: Scopus/WoS жоғары квартильдеріндегі (Q1, Q2) жарияланымдар үлесінің жеткіліксіздігі кезінде мақалалардың жалпы көлемінің тұрақты өсуі.
3. Штаттық ПОҚ-ның үдемелі түрде қартаюы және қарқынды интернационалдандыру үшін шет тілдерін меңгеру деңгейінің жеткіліксіздігі.
4. Ескі кампустардағы зертханалық жабдықтар мен ғылыми-зерттеу материалдық-техникалық базасының бір бөлігінің жоғары деңгейде тозуы және моральдық тұрғыдан ескіруі.
5. Далалық жұмыстар ғылыми-эксперименттік кампусының аумақтық-топырақтық шектеулері (өңірге тән емес топырағы бар аймақта орналасуы), бұл нәтижелерді кең ауқымда қолдану аясын тарылтады.
6. Бірқатар классикалық академиялық бағыттар бойынша кадрларда ғылыми дәреже болуының жалпы үлесінің төмендеуі.
Мүмкіндіктер (Opportunities)
Қауіп-қатерлер (Threats)
1. Шетелдік инвестицияларды тарта отырып, ҚАТЗУ-ды Орталық Азия өңіріндегі жетекші халықаралық аграрлық зерттеу хабына трансформациялау.
2. Отандық ірі агрохолдингтермен бірлесіп Smart Agriculture жобаларын кең ауқымда қолдану.
3. Халықаралық гранттық бағдарламаларға (Horizon Europe, Erasmus+) тікелей қатысу есебінен бюджеттен тыс қорлардың үлесін арттыру.
4. Digital Agro Map енгізу және Қазақстанның солтүстік және орталық өңірлеріндегі АӨК-ті басқаруды цифрландыру.
5. Таяу Шығыс және Орталық Азия елдері үшін жоо-дан кейінгі білім берудің ағылшын тілді бағдарламаларын дамыту есебінен білім беру қызметтерінің экспортын арттыру.
6. Еншілес коммерциялық құрылымдардың пайдасынан нысаналы аударымдар және бизнес тарапынан қоса қаржыландыру есебінен МТБ-ны жаңғырту.
1. Талантты талапкерлер мен жас ғалымдар үшін жаһандық және өңірлік бәсекелестіктің күшеюі (кадрлардың шетелдік ғылыми орталықтарға кету тәуекелі).
2. Еншілес ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының кірістілігін төмендетуге қабілетті жоғары климаттық және пандемиялық тәуекелдер.
3. Білім беру бағдарламаларының жаңару қарқыны әлемдік агробиотехнологиялардың даму жылдамдығынан артта қалған жағдайда технологиялық алшақтық тәуекелі.
4. Макроэкономикалық тұрақсыздық жағдайында ғылымды бюджеттік қаржыландырудың нақты көлемінің төмендеу қаупі.
5. Сатып алынатын АТ-жабдықтар мен нақты егіншілікке арналған мамандандырылған цифрлық бағдарламалық софттың жедел моральдық ескіруі.
3.2-кіші бөлім. Трендтер мен сын-қатерлерді талдау
Қазіргі әлем экспоненциалды технологиялық өзгерістер кезеңінде тұр, бұл аграрлық білім беру жүйесін түбегейлі жаңғырту қажеттігін тудырады. ҚАТЗУ-дың 2030 жылға дейінгі дамуының негізгі векторы жоғары белгісіздік пен АӨК-те ғылымды қажет ететін технологиялардың басымдылығы жағдайында жұмыс істеуге қабілетті кадрларды озыңқы даярлау моделіне көшу болып табылады.

Опережающая подготовка кадров. Концепция опережающего кадрового обеспечения подразумевает предиктивное формирование компетенций, которые будут востребованы рынком труда в среднесрочной и долгосрочной перспективе (от 3 до 7 лет).
Ключевой деятельностью для КАТИУ становятся предиктивная аналитика и формирование образовательных экосистем. Это позволит университету трансформироваться в международный образовательный "хаб", обеспечивающий междисциплинарные исследования и качественное разновозрастное образование.
Феномен исследовательского университета мирового класса. Мировая практика доказывает, что создание исследовательского университета мирового уровня невозможно без системной синергии общества, бизнеса и прямой финансовой поддержки государства. Качественные наукоемкие исследования требуют сверхвысокой концентрации ресурсов.
Таблица 10. Анализ зарубежных моделей опережающего кадрового обеспечения
Страны
Особенности и недостатки модели
Инструменты моделей для КАТИУ
1
Российская Федерация, Республика Беларусь
Регулируемая модель, основным инструментом является государственный заказ. Основной недостаток - отставание государственного заказа от трендов на компетенции, позднее реагирование на изменения на рынке труда, дополненная длинными сроками подготовки кадров
Создание ситуационно-аналитического центра прогнозирования с участием МСХ РК при формировании вертикально-интегрированного агротехнологического хаба
2
США и Великобритания
Либеральная модель, Университеты этих стран работают на рынок, государство не представляет заказы на кадры, дисбаланс сглаживается самим рынком труда. Недостаток – отсутствие централизованного влияния на подготовку кадров
Внедрение гибких образовательных траекторий (Major/Minor), ориентированных на текущие проектные требования агробизнеса
3
Китайская Народная Республика, Южная Корея и Сингапур,
Европейский союз
Модель опережающего кадрового обеспечения. Основана на долгосрочном прогнозировании развития экономики, ориентирована на прорывные сферы. Государство эффективно исполняет роль модератора инновационного взаимодействия между университетами, государством и бизнесом концепции "Тройной спирали" (Triple Helix). Финансирование программ сбора осуществляется за счет государственного бюджета. Основной недостаток – динамично меняющиеся потребности рынка требуют регулярных (частых) форсайт исследований.
Использование результатов форсайт исследований, атласа новых (будущих) профессий при формировании и актуализации образовательных программ. Краткосрочные курсы, серебряные университеты, развитие программ непрерывного образования (Lifelong Learning)
В глобальной практике выделяются три базовые государственные стратегии создания таких флагманов:
"Отбор победителей": фокусное финансирование существующих вузов с наибольшим потенциалом (модель, выбранная Казахстаном для КАТИУ);
"Формула гибрида": институциональное слияние нескольких университетов и НИИ для достижения синергетического эффекта (пример – Париж - Сакле);
"Чистая доска": создание университета мирового уровня с нуля (пример – Назарбаев Университет).
Диверсификация бюджетов ведущих вузов мира традиционно опирается на четыре источника: базовое государственное финансирование, коммерческие контракты с бизнесом (НИОКР), доходы от эндаумент-фондов (пожертвования) и плата за обучение.
Рисунок 4. Модель опережающей подготовки кадров в КАТИУ

Кадрларды озыңқы даярлау. Кадрлармен озыңқы қамтамасыз ету тұжырымдамасы еңбек нарығында орта мерзімді және ұзақ мерзімді перспективада (3 жылдан 7 жылға дейін) сұранысқа ие болатын құзыреттіліктерді предиктивті қалыптастыруды білдіреді.
ҚАТЗУ үшін предиктивтік талдау және білім беру экожүйелерін қалыптастыру негізгі қызметке айналуда. Бұл университетке пәнаралық зерттеулер мен әртүрлі жастағы адамдарға сапалы білім беруді қамтамасыз ететін халықаралық білім беру "хабына" айналуға мүмкіндік береді.
Әлемдік дәрежедегі зерттеу университетінің феномені. Әлемдік практика дәлелдегендей, қоғамның, бизнестің жүйелі синергиясы және мемлекеттің тікелей қаржылай қолдауы болмаса, әлемдік деңгейдегі зерттеу университетін құру мүмкін емес. Ғылымды көп қажет ететін сапалы зерттеулер ресурстардың аса жоғары шоғырлануын талап етеді.
10-кесте. Озыңқы кадрлық қамтамасыз етудің шетелдік модельдерін талдау
Елдер
Модельдің ерекшеліктері мен кемшіліктері
ҚАТЗУ-ға арналған модельдердің құралдары
1
Ресей Федерациясы, Беларусь Республикасы
Реттелетін модель, мемлекеттік тапсырыс негізгі құрал болып табылады. Негізгі кемшілігі – мемлекеттік тапсырыстың құзыреттегі трендтерден артта қалуы, кадрларды даярлаудың ұзақ мерзімдерімен толықтырылған еңбек нарығындағы өзгерістерге кеш ден қою
Тігінен интеграцияланған агротехникалық хабты қалыптастыру кезінде ҚР АШМ-ның қатысуымен болжаудың ахуалдық-талдамалық орталығын құру
2
АҚШ және
Ұлыбритания
Либералды модель. Осы елдердің университеттері нарыққа жұмыс істейді, мемлекет кадрларға тапсырыстар бермейді, теңгерімсіздік еңбек нарығының өзімен бәсеңдетіледі. Кемшілігі – кадрларды даярлауда орталықтандырылған әсердің болмауы
Агробизнестің ағымдағы жобалық талаптарына бағдарланған икемді білім беру траекторияларын (Major/Minor) енгізу
3
Қытай Халық Республикасы, Оңтүстік Корея және Сингапур, Еуропалық Одақ
Озыңқы кадрлық қамтамасыз ету моделі. Экономиканың дамуын ұзақ мерзімді болжауға негізделген, серпінді салаларға бағдарланған. Мемлекет университеттер, мемлекет және бизнес арасындағы "Үштік шиыршық" (Triple Helix) тұжырымдамасының инновациялық өзара іс-қимылының модераторы рөлін тиімді атқарады. Негізгі кемшілігі – нарықтың серпінді өзгеретін қажеттіліктері тұрақты жиі форсайт-зерттеулерді талап етеді.
Білім беру бағдарламаларын қалыптастыру мен өзектілендіру кезінде форсайт-зерттеулердің нәтижелерін, жаңа (болашақ) мамандықтар атласын пайдалану. Қысқа мерзімді курстар, күміс университеттер, үздіксіз білім беру бағдарламаларын (Lifelong Learning) дамыту.
Жаһандық практикада мұндай флагмандарды құрудың үш базалық мемлекеттік стратегиясы ерекшеленеді:
"Үздіктерді іріктеу": әлеуеті неғұрлым жоғары жұмыс істеп тұрған жоо-ны мақсатты қаржыландыру (ҚАТЗУ үшін Қазақстан таңдаған модель);
"Гибрид формуласы": синергиялық тиімділікке қол жеткізу үшін бірнеше университет пен ҒЗИ-ды институционалдық біріктіру (мысал – Париж-Сакле);
"Таза тақта": мүлдем жаңа әлемдік деңгейдегі университет құру (мысал – Назарбаев Университеті).
Әлемнің жетекші жоо бюджеттерін әртараптандыру дәстүрлі түрде төрт қайнаркөзге сүйенеді: базалық мемлекеттік қаржыландыру, бизнеспен жасалатын коммерциялық келісімшарттар (ҒЗТКЖ), эндаумент-қорлардан (қайырмалдықтар) түсетін кірістер және оқу ақысы.
4-сурет. ҚАТЗУ-дағы кадрларды озыңқы даярлау моделі

Опыт США (Калифорнийский план): четкое разделение системы на исследовательские вузы, обучающие колледжи и открытые университеты. В исследовательских университетах до 2/3 бюджета науки покрывается долгосрочными государственными грантами, что обеспечивает финансовую стабильность и позволяет ученым фокусироваться на прорывных фундаментальных задачах. Объем государственного финансирования составляет более 12 тысяч долларов на одного обучающегося (без учета эндаументов).
Опыт КНР (проекты 211, 985 и "Шуан и лю"): стратегические инвестиции в топ-100 вузов (выделяется более 1 % ВВП на развитие высшего образования) позволили Китаю за 20 лет совершить академический прорыв. Как результат – лавинообразный рост китайских вузов в Шанхайском рейтинге (ARWU), THE и QS, а также создание уникальных лабораторий за счет возвращения в страну ведущих ученых китайского происхождения из США.
Опыт Сингапура (NUS): национальный университет Сингапура благодаря целевому государственному патронату вошел в топ-10 лучших университетов мира. Обладая годовым бюджетом более 200 млн долларов (формируемым за счет инвестиций, пожертвований и субсидий), университет привлекает лучших иностранных магистрантов (до 48 % от общего контингента) на грантовой основе, выполняя роль глобального интеллектуального магнита.
Опыт Западной Европы: сравнительный анализ показывает, что вузы Великобритании и Швейцарии, демонстрирующие максимальные объемы финансирования в расчете на единицу ППС, стабильно доминируют над вузами Германии и Франции в международных рейтингах, подтверждая прямую зависимость качества результатов от уровня капитализации науки.
Ключевые глобальные тренды, интегрируемые в деятельность КАТИУ до 2030 года
Модель "Тройной спирали" (Triple Helix) и кластерный подход. Исследовательские аграрные университеты нового поколения трансформировались в ядра макрорегиональных инновационных кластеров. Яркие примеры: университет Вагенингена (WUR) – локомотив "голландского сельскохозяйственного чуда" и центр "Продовольственной долины" (Food Valley); университет Париж-Сакле – ядро европейской Кремниевой долины, объединившее ресурсы AgroParisTech, высших школ (Grandes Écoles) и бизнес-структур кластера Systematic.
КАТИУ масштабирует этот опыт в Центральной Азии через интеграцию переданных дочерних организаций (НПЦЗХ имени А.И. Бараева, Северо-Казахстанский НИИСХ), формируя уникальную для Казахстана междисциплинарную экосистему, основанную на пяти критериях мирового класса:
географическая концентрация умов, полей и лабораторий;
кросс-функциональная и междисциплинарная среда;
глубокая интеграция в международные исследовательские консорциумы;
высокий индекс цитируемости человеческого потенциала;
наличие сквозной цепочки: "фундаментальная наука – эксперимент – коммерческое производство".
Цифровизация и Smart-farming. Мировой тренд тотального проникновения Big Data, интернета вещей (IoT), роботизации и беспилотных систем в АПК требует перехода КАТИУ к концепции "Цифрового исследовательского университета". Это подразумевает создание цифровых двойников (Digital Twins) опытных полей, внедрение ИИ-аналитики в селекционные процессы и тотальную цифровизацию управления образовательными траекториями обучающихся.

АҚШ тәжірибесі (Калифорния жоспары): жүйенің зерттеу университеттеріне, білім беретін колледждерге және ашық университеттерге нақты бөлінуі. Зерттеу университеттерінде ғылым бюджетінің 2/3-іне дейінгі көлемі ұзақ мерзімді мемлекеттік гранттармен өтеледі, бұл қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етеді және ғалымдарға серпінді іргелі міндеттерге баса назар аударуға мүмкіндік береді. Мемлекеттік қаржыландыру көлемі (эндаументтерді есепке алмағанда) бір білім алушыға шаққанда 12 мың доллардан асады.
ҚХР тәжірибесі (211, 985 және "Шуан и лю" жобалары): ең үздік
100 жоо-ға стратегиялық инвестициялар (жоғары білімді дамытуға ЖІӨ-нің 1 %-дан астамы бөлінеді) Қытайға 20 жыл ішінде академиялық серпіліс жасауға мүмкіндік берді. Нәтижесінде қытайлық жоо-ның Шанхай рейтингінде (ARWU), THE және QS-те еселеп өсуі, сондай-ақ АҚШ-тан тегі қытайлық жетекші ғалымдардың елге оралуы есебінен бірегей зертханалардың құрылуы байқалды.
Сингапур тәжірибесі (NUS): Сингапур ұлттық университеті мақсатты мемлекеттік патронаттың арқасында әлемдегі ең үздік 10 университеттің қатарына кірді. Жылдық бюджеті 200 миллион доллардан асатын (инвестициялар, қайырымдылық көмектер мен субсидиялар есебінен құралатын) университет жаһандық зияткерлік магнит рөлін атқара отырып, ең үздік шетелдік магистранттарды (жалпы контингенттің 48 %-ына дейін) гранттық негізде тартады.
Батыс Еуропа тәжірибесі: салыстырмалы талдау көрсеткендей, ПОҚ-ның бір бірлігіне шаққанда қаржыландырудың барынша жоғары көлемін көрсетіп отырған Ұлыбритания мен Швейцарияның жоо халықаралық рейтингтерде Германия мен Францияның жоо-ларынан айқын басым түсуде, бұл нәтижелердің сапасы ғылымның капиталдану деңгейіне тікелей тәуелді екенін дәлелдейді.
2030 жылға дейін ҚАТЗУ қызметіне интеграцияланатын негізгі жаһандық трендтер
"Үштік шиыршық" (Triple Helix) моделі және кластерлік тәсіл. Жаңа буынның аграрлық зерттеу университеттері макроөңірлік инновациялық кластерлердің өзегіне айналды. Жарқын мысалдар: Вагенинген университеті (WUR) – "голландтық ауыл шаруашылығы кереметінің" қозғаушы күші және "Азық-түлік алқабының" (Food Valley) орталығы; Париж-Сакле университеті – AgroParisTech-тің, жоғары мектептердің (Grandes Écoles) және Systematic кластерінің бизнес-құрылымдарының ресурстарын біріктірген еуропалық Кремний алқабының өзегі.
ҚАТЗУ берілген еншілес ұйымдарды (А.И. Бараев атындағы АШҒӨО, Солтүстік Қазақстан АШТС) интеграциялау арқылы бұл тәжірибені Орталық Азияда кең ауқымда қолданып, Қазақстан үшін әлемдік дәрежедегі бес өлшемшартқа негізделген бірегей пәнаралық экожүйені қалыптастыруда:
ғалымдардың, алқаптар мен зертханалардың географиялық шоғырлануы;
кросс-функционалды және пәнаралық орта;
халықаралық зерттеу консорциумдарына терең интеграциялану;
адами капиталға дәйексөз келтірудің жоғары индексі;
үздіксіз тізбектің болуы: "іргелі ғылым – эксперимент – коммерциялық өндіріс".
Цифрландыру және Smart-farming. АӨК-ке Big Data-ның, заттар интернетінің (IoT), роботтандыру мен пилотсыз жүйелердің жаппай енуінің жаһандық тренді ҚАТЗУ-дан "Цифрлық зерттеу университеті" тұжырымдамасына көшуді талап етеді. Бұл тәжірибелік алқаптардың цифрлық егіз құралдарды (Digital Twins) жасауды, селекциялық процестерге
ЖИ-талдауды енгізуді және білім алушылардың білім алу траекторияларын басқаруды жаппай цифрландыруды көздейді.

Интернационализация науки и экспоненциальная массификация. Глобальный спрос на высшее образование (рост контингента в мире со 100 до 200 млн человек с 2000 года по данным Организации экономического сотрудничества и развития) диктует новые правила. КАТИУ отвечает на этот вызов интеграцией массовых открытых онлайн-курсов в традиционный учебный процесс. Одновременно с этим вуз форсирует открытие совместных институтов и кампусов зарубежных университетов-партнеров для удержания талантливой казахстанской молодежи внутри страновой экосистемы.
Непрерывное образование (Lifelong Learning). В связи с увеличением продолжительности активной жизни населения и быстрой девальвацией профессиональных навыков КАТИУ развивает институты неформального образования, краткосрочной переподготовки кадров АПК и проект "Серебряный университет" (Silver University), обеспечивая интеграцию и признание результатов неформального обучения взрослых.
Социальная миссия (третья миссия университета). КАТИУ перерастает рамки сугубо образовательного учреждения, принимая на себя роль главного драйвера устойчивого развития сельских территорий Казахстана. Практическая реализация третьей миссии вуза до 2030 года включает:
прямой консалтинг фермеров и субъектов АПК через расширение сети Офиса "Extension – KATU";
проведение прикладных научных исследований под прямые технологические запросы отечественных аграрных предприятий;
формирование гражданской позиции, экологической культуры и патриотизма у сельской молодежи, увязывая академические ценности с продовольственной безопасностью государства.
Подраздел 3.3 Прогноз развития и определение возможных сценариев развития и их влияния на некоммерческое акционерное общество "Казахский агротехнический исследовательский университет имени Сакена Сейфуллина"
Деструктивный анализ институциональных разрывов в сфере аграрного образования и науки. В Республике Казахстан свыше 50 % кадров для АПК формируется на базе трех профильных сельскохозяйственных университетов и 20 региональных вузов. Ключевым барьером на пути к устойчивому развитию отрасли остается системное несоответствие качества подготовки выпускников реальным ожиданиям работодателей.
Дефицит в сфере подготовки кадров:
академический догматизм: преобладание теоретических знаний над практическими кейсами, что лишает выпускников способности самостоятельно принимать гибкие операционные решения в нестандартных производственных ситуациях;
компетентностный лаг: стремительное устаревание ключевых навыков и критический недостаток знаний о передовых цифровых и биотехнологических инновациях в АПК;
жесткость образовательных траекторий: отсутствие гибкости в образовательных программах (ОП), ориентирующее обучающегося на узкоспециализированную, рутинную деятельность, что снижает его мобильность и адаптивность на смежных рынках труда;
технологический разрыв МТБ: материально-техническая база большинства вузов морально устарела и существенно уступает по уровню оснащения флагманам отечественного агробизнеса.
Дополнительным деструктивным фактором выступает низкая привлекательность трудоустройства на селе для молодых специалистов. Это обусловлено неконкурентным уровнем оплаты труда, высокой физической нагрузкой и неразвитостью базовой социальной инфраструктуры сельских территорий (дефицит качественных дорог, систем центрального отопления, водоснабжения, а также низкое качество локального здравоохранения и среднего образования).
Дефицит в сфере научного обеспечения АПК:
Сельскохозяйственные товаропроизводители констатируют низкую применимость отечественных научных разработок и их слабую конкурентоспособность по сравнению с импортными аналогами. Основными причинами этого являются:
отсутствие национального технологического форсайта в АПК, что приводит к хаотичному планированию тем исследований в отрыве от реальных рыночных трендов;
слабая междисциплинарность: фундаментальные исследования изолированы от прикладных задач, что препятствует сквозному проектированию готовых коммерческих продуктов;
лингвистический и академический барьеры: недостаточный уровень владения профильным английским языком среди ученых замедляет интеграцию КАТИУ в глобальное научно-образовательное пространство;

Ғылымды интернационалдандыру және экспоненциалды бұқаралық сипат алу. Жоғары білімге деген жаһандық сұраныс (Экономикалық ынтымақтастық пен даму ұйымы деректері бойынша 2000 жылдан бастап әлемде контингенттің 100 миллионнан 200 миллион адамға дейін өсуі) жаңа ережелерді талап етуде. ҚАТЗУ бұл сын-қатерге жаппай ашық онлайн-курстарды дәстүрлі оқу процесіне интеграциялау арқылы жауап беруде. Сонымен қатар жоо дарынды қазақстандық жастарды елдік экожүйенің ішінде тұрақтату үшін шетелдік серіктес университеттерде бірлескен институттары мен кампустарын ашуды жеделдетуде.
Үздіксіз білім алу (Lifelong Learning). Халықтың белсенді өмір сүру ұзақтығының артуына және кәсіби дағдылардың жылдам құнсыздануына байланысты ҚАТЗУ формалды емес білім беру, АӨК кадрларын қысқа мерзімді қайта даярлау институттарын және ересектерді формалды емес оқыту нәтижелерін интеграциялау мен тануды қамтамасыз ете отырып, "Күміс университет" (Silver University) жобасын дамытуда.
Әлеуметтік миссия (университеттің үшінші миссиясы). ҚАТЗУ тек білім беретін мекеме шеңберінен шығып, Қазақстанның ауылдық аумақтарын орнықты дамытудың негізгі қозғаушы күші рөлін өз мойнына алып отыр.
Жоо-ның үшінші миссиясын 2030 жылға дейін практикалық іске асыру мыналарды қамтиды:
"Extension – KATU" офисінің желісін кеңейту арқылы фермерлер мен АӨК субъектілерінің тікелей консалтингі;
отандық аграрлық кәсіпорындардың тікелей технологиялық сұраныстары бойынша қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізу;
академиялық құндылықтарды мемлекеттің азық-түлік қауіпсіздігімен ұштастыра отырып, ауыл жастарының бойында азаматтық позицияны, экологиялық мәдениет пен патриотизмді қалыптастыру.
3.3-кіші бөлім. Даму болжамы және ықтимал даму сценарийлері мен олардың "Сәкен Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамына әсерін айқындау
Аграрлық білім мен ғылым саласындағы институционалдық алшақтықтарды деструктивті талдау. Қазақстан Республикасында АӨК үшін кадрлардың 50 %-дан астамы үш бейінді ауыл шаруашылығы университеті мен 20 өңірлік жоо-ның базасында қалыптастырылады. Саланың орнықты дамуы жолындағы негізгі кедергі бітірушілерді даярлау сапасының жұмыс берушілердің нақты күтулеріне жүйелі түрде сәйкес келмеуі болып қалуда.
Кадрларды даярлау саласындағы тапшылықтар:
академиялық догматизм: теориялық білімнің практикалық кейстерден басым болуы, бұл бітірушілерді стандартты емес өндірістік жағдайларда икемді операциялық шешімдерді дербес қабылдау қабілетінен айырады;
құзыреттілік лаг: негізгі дағдылардың қарқынды түрде ескіруі және АӨК-тегі озық цифрлық және биотехнологиялық инновациялар туралы білімнің сыни тұрғыдан жетіспеушілігі;
білім беру траекторияларының қатаңдығы: білім беру бағдарламаларында (ББ) білім алушыға тар бейінді, күнделікті қызметке бағдар беретін икемділіктің болмауы, бұл оның сабақтас еңбек нарықтарындағы мобильділігі мен бейімделгіштігін төмендетеді;
МТБ технологиялық алшақтығы: көпшілік жоо-ның материалдық-техникалық базасы моральдық тұрғыдан ескірген және жасақталу деңгейі жағынан отандық агробизнестің флагмандарынан айтарлықтай артта қалып қойған.
Жас мамандар үшін ауылдық жерде жұмысқа орналасу тартымдылығының төмен болуы қосымша деструктивті фактор болып табылады. Бұл еңбекақы деңгейінің бәсекеге қабілетсіздігімен, жоғары физикалық жүктемемен және ауылдық аумақтардың базалық әлеуметтік инфрақұрылымының дамымағандығымен (сапалы жолдардың, орталықтандырылған жылыту, сумен жабдықтау жүйелерінің тапшылығы, сондай-ақ жергілікті денсаулық сақтау мен орта білім беру сапасының төмен болуымен) шарттасқан.
АӨК-ті ғылыми қамтамасыз ету саласындағы тапшылық:
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер отандық ғылыми әзірлемелердің аз қолданылатынын және импорттық аналогтармен салыстырғанда бәсекеге қабілеттілігінің төмен болуын белгілеп отыр. Мұның негізгі себептері:
АӨК-те ұлттық технологиялық форсайттың болмауы: бұл зерттеулер тақырыптарын нақты нарықтық трендтерден ретсіз жоспарлауға алып келеді;
пәнаралық байланыстың нашар болуы: іргелі зерттеулер қолданбалы міндеттерден оқшауланған, бұл дайын коммерциялық өнімдерді жобалауға кедергі келтіреді;
лингвистикалық және академиялық кедергілер: ғалымдар арасында кәсіби ағылшын тілін меңгеру деңгейінің жеткіліксіздігі ҚАТЗУ-дың жаһандық ғылыми-білім беру кеңістігіне интеграциялануын баяулатады;

критическое недофинансирование: в то время как развитые аграрные страны инвестируют в аграрную науку из государственных источников от 1 % (США, КНР) до 3 % (Австралия, Франция) от валового внутреннего продукта отрасли, в Казахстане данный показатель исторически колеблется в пределах 0,12 %–0,15 %.
Глобальные технологические тренды и прогностические инструменты рынка труда. Для минимизации рисков глобализации КАТИУ ориентируется на долгосрочное прогнозирование кадровой потребности. Технологический прогресс меняет структуру занятости: профессии, связанные с выполнением рутинных операций, замещаются автоматизированными системами, резко повышая спрос на высококвалифицированный инженерный и исследовательский капитал.
На основе метаанализа данных международных библиографических платформ (Scopus, Web of Science) и опросов топ-менеджмента глобального агробизнеса выделены 10 ключевых технологических трендов, определяющих ландшафт АПК до 2030 года:
1) сквозные цифровые технологии (Big Data, IoT, блокчейн в цепочках поставок);
2) роботизированные комплексы и беспилотная автоматизированная техника;
3) системы точного земледелия (Precision Agriculture) и сенсорика;
4) интеллектуальные системы поддержки принятия решений (DSS);
5) искусственный интеллект и машинное обучение в селекции и ветеринарии;
6) нанотехнологии (наноудобрения, целевая доставка препаратов);
7) агробиотехнологии (генное редактирование, биометоды защиты растений);
8) синтетическая биология и переход к альтернативным источникам питания;
9) закрытые экосистемы земледелия (вертикальные и контейнерные фермы, аэропоника);
10) декарбонизация АПК и технологии снижения эмиссии парниковых газов.
Инструмент предиктивного планирования: КАТИУ осуществляет проектирование и актуализацию образовательных программ на основе атласа новых профессий и компетенций Казахстана, разработанного Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан. Это позволяет вузу своевременно внедрять новые дисциплины и закрывать дефицит специалистов по перспективным направлениям аграрного сектора.
Сценарное прогнозирование развития КАТИУ до 2030 года. Влияние глобальных вызовов и внутреннего дефицита на развитие университета может развиваться по двум основным сценариям (таблица 11).
Университет осуществляет стратегическое управление в рамках целевого (трансформационного) сценария, что требует пересборки требований к результатам обучения.
Таблица 11. Сценарное прогнозирование развития КАТИУ до 2030 года
Параметры сравнения
Инерционный сценарий (стагнация)
Целевой сценарий (трансформационный)
Суть сценария
Вуз сохраняет классическую академическую структуру. Изменения носят косметический характер, реагируя лишь на прямые директивы регулятора.
Полная трансформация КАТИУ в исследовательский агротехнологический хаб международного уровня на принципе "Тройная спираль".
Влияние на ОП и кадры
Консервация теоретических программ. Усиление кадрового голода из-за старения ППС. Падение конкурентоспособности выпускников.
Гибкие траектории (Major/Minor), ОП на стыке IT и биотехнологий. Приток молодых ученых за счет роста финансирования НИОКР.
Влияние на науку
Наука функционирует ради освоения грантов и валовых отчетов. Низкий уровень коммерциализации. Изоляция от мирового сообщества.
Проведение форсайтов. Запуск мега-проектов под запросы бизнеса. Рост доходов от коммерциализации РННТД до 40 % бюджета вуза.
Риски для университета
Потеря статуса исследовательского университета, переход в категорию региональных обучающих вузов, отток талантов.
Высокие требования к скорости управленческих решений, необходимость жесткого контроля за финансовой эффективностью дочерних НПЦ.
Портрет выпускника новой формации и концепция "Social GPA". Современный рынок труда формирует жесткий запрос на специалистов нового типа, сочетающих в себе роли глубоких экспертов и гибких исследователей. Портрет выпускника КАТИУ включает четыре базисных блока компетенций:
экспертно-аналитическое знание: способность проводить высокоуровневую научную, технологическую и экономическую экспертизу процессов в АПК;
практико-ориентированная инновационность: владение инструментами коммерциализации, способность развернуть стартап или трансформировать научную гипотезу в работающую производственную технологию;
исследовательская рефлексия: развитое критическое мышление, готовность к непрерывному обучению (Lifelong Learning) и адаптации к изменяющимся макроэкологическим и экономическим условиям;
культурно-гуманитарная синергия: умение рассматривать научно-технические достижения через призму социальных, экологических и этических контекстов, понимание принципов экологической, социальной и управленческой ответственности (Environmental, Social, Governance) (далее – ESG).
Инновационный маркер: внедрение "Social GPA". Успешный обучающийся исследовательского университета – это не только академический лидер, но и ответственный гражданин общества. Для комплексной оценки человеческого потенциала обучающихся наряду с классическим академическим GPA в КАТИУ внедряется метрика Social GPA (социальный индивидуальный рейтинг).
Данный показатель рассчитывается автоматически через цифровую экосистему вуза и агрегирует достижения обучающегося в:
волонтерской и благотворительной деятельности (линия организации "Көмек");
общественном самоуправлении и проектном менеджменте (студенческий парламент, комитет по делам молодежи);
спортивных, культурных и творческих индустриях вуза.
Интеграция академического, научного и социального GPA позволяет формировать выпускников с высоким уровнем социальной ответственности, готовых стать лидерами модернизации сельских территорий Казахстана.

сыни жете қаржыландырылмау: дамыған аграрлық елдер мемлекеттік көздерден аграрлық ғылымға салалық жалпы ішкі өнімнің 1 %-ынан (АҚШ, ҚХР) 3 %-ына дейін (Аустралия, Франция) инвестиция құйса, Қазақстанда бұл көрсеткіш тарихи тұрғыдан 0,12 % – 0,15 % шегінде.
Жаһандық технологиялық трендтер және еңбек нарығының болжамдық құралдары. Жаһандану тәуекелдерін барынша азайту үшін ҚАТЗУ кадрлық қажеттілікті ұзақ мерзімді болжауға бағдарланады. Технологиялық прогресс жұмыспен қамту құрылымын өзгертуде: күнделікті операцияларды орындаумен байланысты кәсіптерді автоматтандырылған жүйелер алмастырып жатыр, бұл жоғары білікті инженерлік және зерттеу капиталына деген сұранысты күрт арттыруда.
Халықаралық библиографиялық платформалардың (Scopus, Web of Science) деректеріне жасалған метаталдау және жаһандық агробизнестің топ-менеджменті арасында жүргізілген сауалнамалар негізінде 2030 жылға дейін АӨК-тің ландшафтын айқындайтын негізгі 10 технологиялық тренд анықталды:
1) толассыз цифрлық технологиялар (жеткізу тізбегіндегі Big Data, IoT, блокчейн);
2) роботтандырылған кешендер мен пилотсыз автоматты техника;
3) нақты егіншілік жүйелері (Precision Agriculture) және сенсорика;
4) шешімдер қабылдауды қолдаудың зияткерлік жүйелері (DSS);
5) селекция мен ветеринариядағы жасанды интеллект және машиналық оқыту;
6) нанотехнологиялар (нанотыңайтқыштар, препараттарды нысаналы жеткізу);
7) агробиотехнологиялар (гендік редакциялау, өсімдіктерді қорғаудың биоәдістері);
8) синтетикалық биология және баламалы қоректендіру көздеріне көшу;
9) жабық егіншілік экожүйелері (вертикалды және контейнерлік фермалар, аэропоника);
10) АӨК-ті карбонсыздандыру және парниктік газдар эмиссиясын азайту технологиялары.
Предиктивті жоспарлау құралы: ҚАТЗУ білім беру бағдарламаларын жобалау мен өзектілендіруді Қазақстанның жаңа кәсіптері мен құзыреттерінің атласы (Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі әзірлеген) негізінде жүзеге асырады. Бұл жоо-на жаңа пәндерді уақтылы енгізуге және аграрлық сектордың перспективалы бағыттары бойынша мамандар тапшылығын жоюға мүмкіндік береді.
ҚАТЗУ-дың 2030 жылға дейін дамуын сценарийлік болжау. Жаһандық сын-қатерлер мен ішкі тапшылықтардың университеттің дамуына әсері екі негізгі сценарий бойынша өрбуі мүмкін (11-кесте).
Университет стратегиялық басқаруды нысаналы (трансформациялық) сценарий аясында жүзеге асырады, бұл оқыту нәтижелеріне қойылатын талаптарды қайта құрылымдауды талап етеді.
11-кесте. ҚАТЗУ-дың 2030 жылға дейін дамуын сценарийлік болжау
Салыстыру параметрлері
Инерциялық сценарий (стагнация)
Нысаналы сценарий (трансформациялық)
Сценарийдің мәні
Жоо классикалық академиялық құрылымын сақтайды. Өзгерістер тек реттеушінің тікелей нұсқауларына ғана әрекет ете отырып, үстірт сипатта болады.
"Үштік шиыршық" қағидаттары негізінде ҚАТЗУ-ды халықаралық деңгейдегі зерттеу агротехнологиялық хабына толықтай трансформациялау.
ББ мен кадрларға әсері
Теориялық бағдарламаларды консервациялау. ПОҚ қартаюына байланысты кадр тапшылығының күшеюі. Бітірушілердің бәсекеге қабілеттілігінің төмендеуі.
Икемді траекториялар (Major/Minor), IT және биотехнологиялар тоғысындағы ББ. ҒЗТКЖ-ны қаржыландырудың артуы есебінен жас ғалымдардың келуі.
Ғылымға әсері
Ғылым гранттарды игеру және жалпы есептер беру үшін ғана жұмыс істейді. Коммерцияландырудың төмен деңгейі. Әлемдік қоғамдастықтан оқшаулану.
Форсайттар жүргізу. Бизнестің сұраныстарына орай мега-жобаларды іске қосу. ҒҒТҚН коммерцияландырудан түсетін кірістің жоо бюджетінің 40 %-ына дейін өсуі.
Университет үшін тәуекелдер
Зерттеу университеті мәртебесінен айырылу, өңірлік білім беретін жоо санатына көшу, дарынды жастардың тұрақтамауы.
Басқарушылық шешімдер қабылдау жылдамдығына қойылатын жоғары талаптар, еншілес ҒӨО-лардың қаржылық тиімділігін қатаң бақылау қажеттігі.
Жаңа формациядағы бітіруші портреті және "Social GPA" тұжырымдамасы. Қазіргі еңбек нарығы терең сарапшылар мен икемді зерттеушілер рөлдерін ұштастыра білетін жаңа типтегі мамандарға қатаң талапты қалыптастыруда. ҚАТЗУ бітірушісінің портреті құзыреттердің төрт базистік блогын қамтиды:
сараптамалық-талдау білімі: АӨК-тегі процестерге жоғары деңгейлі ғылыми, технологиялық және экономикалық сараптама жүргізу қабілеті;
практикаға бағдарланған инновациялылық: коммерцияландыру құралдарын меңгеру, стартапты өрістету немесе ғылыми гипотезаны жұмыс істеп тұрған өндірістік технологияға трансформациялау қабілеті;
зерттеушілік рефлексия: дамыған сыни ойлау, үздіксіз білім алуға (Lifelong Learning) және өзгеріп отыратын макроэкологиялық әрі экономикалық жағдайларға бейімделуге дайындық;
мәдени-гуманитарлық синергия: ғылыми-техникалық жетістіктерге әлеуметтік, экологиялық және этикалық контекстер тұрғысынан қарау дағдысы, экологиялық, әлеуметтік және басқарушылық жауапкершілік қағидаттарын түсіну (Environmental, Social, Governance) (бұдан әрі – ESG).
Инновациялық маркер: "Social GPA"-ді енгізу. Зерттеу университетінің табысты білім алушысы тек академиялық көшбасшы ғана емес, сонымен бірге ол қоғамның жауапты азаматы. Білім алушылардың адами әлеуетін кешенді түрде бағалау үшін ҚАТЗУ-да классикалық академиялық GPA-мен қатар Social GPA (әлеуметтік жеке рейтинг) метрикасы енгізілуде.
Бұл көрсеткіш жоо-ның цифрлық экожүйесі арқылы автоматты түрде есептеледі және білім алушының:
волонтерлік және қайырымдылық қызметіндегі ("Көмек" ұйымының желісі);
қоғамдық өзін-өзі басқарудағы және жобалық менеджменттегі (студенттік парламент, жастар ісі жөніндегі комитет);
жоо-ның спорттық, мәдени және шығармашылық индустрияларындағы жетістіктерін біріктіреді.
Академиялық, ғылыми және әлеуметтік GPA-ді интеграциялау әлеуметтік жауапкершілігі жоғары, Қазақстанның ауылдық аумақтарын жаңғыртудың көшбасшылары болуға дайын бітірушілерді қалыптастыруға мүмкіндік береді.

Раздел 4. Видение, миссия и ценности Программы
Миссия КАТИУ – формирование лидеров нового поколения и интеллектуального капитала для АПК на основе интеграции передовой науки, образования и производства, обеспечивающих устойчивое развитие и глобальную конкурентоспособность отечественного АПК.
Цель – формирование в КАТИУ современной академической и исследовательской экосистемы, интегрированной в мировой и региональный контекст.
Основными компонентами развития КАТИУ являются: академическая система, базирующаяся на научно-исследовательской деятельности и производстве новых знаний; доступное, качественное образование и реализация концепции "обучение в течение всей жизни" (Lifelong Learning); максимизация воздействия на общество и экономику.
Видение: национальный агротехнический исследовательский университет – признанный международный научно-образовательный хаб, формирующий технологический базис для модернизации и устойчивого развития аграрного сектора.
Сочетание в миссии КАТИУ вышеуказанных компонентов позволит ему стать региональным хабом, обеспечивающим социальный прогресс и экономическое развитие региона.
Ценности КАТИУ:
академическая честность и прозрачность;
синергия науки, образования и агробизнеса;
социальная и экологическая ответственность;
инновационность и открытость к изменениям.
Принципы, отражающие стратегическую миссию КАТИУ: активно реагировать на свое культурное, социо-экономическое и физическое окружение; выступать фактором общественной трансформации; исповедовать культуру академического предприятия и интеллектуального предпринимательства; проводить инновационные и практико-ориентированные исследования; сосредоточить внимание на индивиде и культурно-диверсифицированной среде; преодолеть дисциплинарные ограничения с целью достижения интеллектуального синтеза (трансдисциплинарности); встроить университет в его социальную среду, тем самым непосредственно способствуя развитию его социальной составляющей; расширить глобальные контакты.
Ключевые условия для достижения миссии:
1) местоположение: КАТИУ будет вбирать в себя особенности своего культурного, социо-экономического и физического окружения – целевого региона;
2) трансформация: КАТИУ будет служить катализатором социальных изменений на основе потребностей общества;
3) предпринимательство: КАТИУ будет применять результаты знаний и поощрять инновации в целевом регионе;
4) целенаправленные исследования: исследования КАТИУ будут решать практические задачи и давать ощутимый эффект в целевом регионе;
5) успешность обучающихся: КАТИУ будет заинтересован в успехе каждого из обучающихся, в т.ч. магистрантов, докторантов;

4-бөлім. Бағдарламаның пайымы, миссиясы және құндылықтары
ҚАТЗУ миссиясы – отандық АӨК-тің орнықты дамуы мен жаһандық бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ететін озық ғылымды, білім мен өндірісті интеграциялау негізінде АӨК үшін жаңа буын көшбасшылары мен зияткерлік капиталды қалыптастыру.
Мақсаты – ҚАТЗУ-да әлемдік және өңірлік контекстке интеграцияланған заманауи академиялық және зерттеу экожүйесін қалыптастыру.
ҚАТЗУ дамуының негізгі құрамдас бөліктері ғылыми-зерттеу қызметіне және жаңа білім жасауға негізделген академиялық жүйе; қолжетімді, сапалы білім беру және "өмір бойы білім алу" (Lifelong Learning) тұжырымдамасын іске асыру; қоғам мен экономикаға ықпалды барынша арттыру болып табылады.
Пайымы: ұлттық агротехникалық зерттеу университеті – аграрлық секторды жаңғырту мен орнықты дамытудың технологиялық негізін қалыптастыратын, халықаралық деңгейде танылған ғылыми-білім беру хабы.
ҚАТЗУ миссиясында жоғарыда аталған құрамдас бөліктердің ұштасуы оған өңірдің әлеуметтік прогресі мен экономикалық дамуын қамтамасыз ететін өңірлік хабқа айналуға мүмкіндік береді.
ҚАТЗУ құндылықтары:
академиялық адалдық пен ашықтық;
ғылымның, білімнің және агробизнестің синергиясы;
әлеуметтік және экологиялық жауапкершілік;
инновациялылық және өзгерістерге ашықтық.
ҚАТЗУ-дың стратегиялық миссиясын көрсететін қағидаттар: өзінің мәдени, әлеуметтік-экономикалық және физикалық ортасына белсенді түрде ден қою; қоғамдық трансформацияның факторы ретінде әрекет ету; академиялық кәсіпорын және зияткерлік кәсіпкерлік мәдениетін дәріптеу; инновациялық және практикаға бағдарланған зерттеулер жүргізу; назарды жеке тұлғаға және мәдени тұрғыдан әртүрлі ортаға шоғырландыру; зияткерлік синтезге (транспәнділік) қол жеткізу мақсатында пәндік шектеулерді еңсеру; университетті өзінің әлеуметтік ортасына кіріктіру, сол арқылы оның әлеуметтік құрамдас бөлігінің дамуына тікелей ықпал ету; жаһандық байланыстарды кеңейту.
Миссияға қол жеткізудің негізгі шарттары:
1) орналасқан жері: ҚАТЗУ өзінің мәдени, әлеуметтік-экономикалық және физикалық ортасының – нысаналы өңірдің ерекшеліктерін қамтитын болады;
2) трансформация: ҚАТЗУ қоғамның қажеттіліктері негізінде әлеуметтік өзгерістердің катализаторы болады;
3) кәсіпкерлік: ҚАТЗУ білім нәтижелерін қолданып, нысаналы өңірдегі инновацияларды ынталандырады;
4) мақсатты бағытталған зерттеулер: ҚАТЗУ зерттеулері практикалық міндеттерді шешіп, нысаналы өңірде айтарлықтай әсер береді;
5) білім алушылардың табыстылығы: ҚАТЗУ білім алушылардың әрқайсысының (оның ішінде магистранттар, докторанттар) табысты болуына мүдделі болады;

6) трансдисциплинарность: КАТИУ производит новые знания посредством преодоления дисциплинарных границ;
7) социальная вовлеченность: КАТИУ связан с местными сообществами на основе взаимовыгодного партнерства;
8) глобальность: КАТИУ осуществляет сотрудничество с охватом локальных, национальных и международных проблем.
До 2030 года КАТИУ видит свое развитие в качестве исследовательского университета высокого уровня, обладающего академической, финансовой и институциональной автономией, с высокими образовательными стандартами, значительными научными результатами и признаваемым влиянием на АПК Республики Казахстан.
На национальном уровне КАТИУ будет позиционироваться как ведущий исследовательский университет международного уровня в сфере АПК, ведущий центр академической и научной компетенции в основных отраслях АПК Северного и Центрального Казахстана, динамично развивающийся и интегрированный в мировое научно-образовательное пространство университет аграрного профиля.
На международном уровне КАТИУ будет позиционироваться как ведущий научно-образовательный хаб в сфере АПК Центральной Азии, обеспечивающий доступное образование, сочетающий высочайшие академические стандарты подготовки кадров, проведение научных исследований с генерацией передовых знаний и ответственность перед окружающей социальной, культурной и экологической средой, ведущий центр компетенции по вопросам устойчивости сельскохозяйственного производства.
Стратегией КАТИУ является построение соответствующей лучшим в мире моделям системы научных исследований, опережающей подготовки специалистов и научно-педагогических кадров, передачи научных результатов в реальный сектор экономики посредством: междисциплинарных научных исследований высокого уровня и активного вовлечения в них ППС, обучающихся и других выгодополучателей; уникальных образовательных программ, основанных на собственных научных результатах и передовых зарубежных научных достижениях; предоставления обучающимся широких возможностей для выбора уровня, содержания, формы и сроков обучения; предоставления ППС широких возможностей для профессионального развития, в том числе путем совмещения научно-исследовательской деятельности с (1) преподаванием, (2) деятельностью по продвижению научных результатов и (3) работой на базе технологических платформ.
Раздел 5. Стратегические приоритеты некоммерческого акционерного общества "Казахский агротехнический исследовательский университет имени Сакена Сейфуллина"
Вклад КАТИУ в развитие общества охватывает различные сферы:

6) транспәнділік: ҚАТЗУ пәндік шекараларды еңсеру арқылы жаңа білімдер жасайды;
7) әлеуметтік қатысушылық: ҚАТЗУ өзара тиімді әріптестік негізінде жергілікті қоғамдастықтармен байланысқан;
8) жаһандылық: ҚАТЗУ жергілікті, ұлттық және халықаралық мәселелерді қамти отырып, ынтымақтастықты жүзеге асырады.
2030 жылға дейін ҚАТЗУ өз дамуын академиялық, қаржылық және институционалдық дербестігі, жоғары білім беру стандарттары, елеулі ғылыми нәтижелері бар және Қазақстан Республикасының АӨК-не танылатын ықпалды жоғары деңгейдегі зерттеу университеті ретінде көреді.
Ұлттық деңгейде ҚАТЗУ АӨК саласындағы халықаралық деңгейдегі жетекші зерттеу университеті, Солтүстік және Орталық Қазақстанның АӨК негізгі салаларындағы академиялық және ғылыми құзыреттің жетекші орталығы, қарқынды дамып келе жатқан және әлемдік ғылыми-білім беру кеңістігіне интеграцияланған аграрлық бейіндегі университет ретінде позицияланатын болады.
Халықаралық деңгейде ҚАТЗУ қолжетімді білім беруді қамтамасыз ететін, кадрлар даярлаудың ең жоғары академиялық стандарттарын, озық білімді интеграциялай отырып, ғылыми зерттеулер жүргізуді және қоршаған әлеуметтік, мәдени және экологиялық орта алдындағы жауапкершілікті ұштастыратын Орталық Азияның АӨК саласындағы жетекші ғылыми-білім беру хабы, ауыл шаруашылығы өндірісінің орнықты мәселелері бойынша жетекші құзырет орталығы ретінде танылатын болады.
ҚАТЗУ-дың стратегиясы мыналар: жоғары деңгейдегі пәнаралық ғылыми зерттеулер және оларға ПОҚ-ты, білім алушыларды және басқа да пайда алушыларды белсенді тарту; меншікті ғылыми нәтижелер мен озық шетелдік ғылыми жетістіктерге негізделген бірегей білім беру бағдарламалары; білім алушыларға оқыту деңгейін, мазмұнын, нысаны мен мерзімін таңдау үшін кең мүмкіндіктер беру; ПОҚ-қа кәсіби даму үшін, соның ішінде ғылыми-зерттеу қызметін (1) оқытушылықпен, (2) ғылыми нәтижелерді ілгерілету қызметімен және (3) технологиялық платформалар базасындағы жұмыспен ұштастыру жолымен кең мүмкіндіктер беру арқылы ғылыми зерттеулердің, мамандар мен ғылыми-педагогикалық кадрларды озық даярлаудың, ғылыми нәтижелерді экономиканың нақты саласына берудің әлемдегі үздік модельдерге сәйкес келетін жүйесін құру болып табылады.
5-бөлім. "Сәкен Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының стратегиялық басымдықтары
ҚАТЗУ-дың қоғамды дамытуға қосатын үлесі көпқырлы және әртүрлі салаларды қамтиды:

Подраздел 5.1 Академическая деятельность
Академическая политика университета выстраивается как единая экосистема, направленная на повышение рыночной стоимости выпускника. Фундаментом этого процесса является качественный отбор абитуриентов, что выражается через планомерное повышение среднего балла ЕНТ первокурсников. Благодаря цифровизации профориентации и проведению профильных олимпиад университет привлекает наиболее способных обучающихся, что создает базу для подготовки кадров с высоким потенциалом к обучению и дальнейшему профессиональному росту.
Обеспечение качества образования реализуется через функционирование системы ESG (европейские стандарты вовлечения в систему обеспечения качества), которая напрямую влияет на удовлетворенность обучающихся качеством преподавания и академических сервисов. Внедрение международных стандартов, развитие SMART-инфраструктуры и создание эффективной обратной связи позволяют обучающимся осваивать передовые знания в комфортной среде. Эти меры наряду с международной аккредитацией способствуют росту количества ОП, входящих в ТОП-3 рейтингов НПП "Атамекен" и НААР. Для обеспечения прозрачности мониторинга и исключения рисков манипулирования данными расчет индикаторов по позициям ОП проводится на основе официальных данных реестра НПП "Атамекен" и верифицированных отчетов НААР. Методика расчета базируется на ежегодном статистическом анализе позиций вуза в указанных внешних системах оценки. Лидирующие позиции в рейтингах подтверждают актуальность учебных планов и высокую оценку со стороны экспертного сообщества, что является важным сигналом для работодателей при назначении стартовых окладов выпускникам.
Ключевым фактором роста доходов выпускников является усиление практической направленности обучения через охват дуальным обучением и внутренней мобильностью. Тесная интеграция с производством поддерживается за счет привлечения ППС из числа работодателей, включая специалистов, успешно коммерциализировавших научные разработки. Участие практиков в образовательном процессе позволяет внедрять инновационные программы на основе "Атласа новых профессий", развивать навыки STEM и предпринимательства. Это гарантирует, что выпускник обладает не только теоретической базой, но и прикладными компетенциями, востребованными в реальном секторе экономики.
Развитие неформального образования, включая партнерство с Coursera и Huawei ICT Academy, а также реализация программы "Серебряный университет" способствуют увеличению объема доходов от академической деятельности. Это позволяет вузу инвестировать в обновление научно-методической базы и внедрение новых форм обучения. Высокое качество подготовки подтверждается итоговым показателем – удовлетворенностью работодателей, что создает устойчивый спрос на кадры университета.
Синергия академического качества, дуального обучения и цифровых сервисов поддержки карьеры обеспечит достижение ключевого конечного результата – высокого уровня удовлетворенности работодателей и стабильного роста медианной заработной платы выпускников в первый год после окончания КАТИУ, что полностью соответствует целевым индикаторам Программы.

5.1-кіші бөлім. Академиялық қызмет
Университеттің академиялық саясаты бітірушінің нарықтық құнын арттыруға бағытталған біртұтас экожүйе ретінде қалыптасады. Бітірушілерді сапалы таңдау осы процестің іргетасы болып табылады, бұл бірінші курс білім алушыларының ҰБТ орташа балын жоспарлы түрде арттыру арқылы көрініс табады. Кәсіптік бағдарлауды цифрландыру және бейіндік олимпиадаларды өткізу арқасында университет неғұрлым икемді білім алушыларды тартады, бұл білім алуға және одан әрі қарай кәсіби өсуге әлеуеті жоғары кадрларды дайындау үшін база құрады.
Білім беру сапасын қамтамасыз ету ESG жүйесінің (сапаны қамтамасыз ету жүйесіне тартудың еуропалық стандарттары) жұмыс істеуі арқылы іске асырылады, ол білім алушылардың оқыту сапасы мен академиялық сервистерге қанағаттанушылығы деңгейіне тікелей әсер етеді. Халықаралық стандарттарды енгізу, SMART-инфрақұрылымды дамыту және тиімді кері байланыс орнату білім алушыларға озық білімді жайлы ортада меңгеруге мүмкіндік береді. Бұл шаралар халықаралық аккредиттеумен қатар, "Атамекен" ҰКП және АРТА рейтингтерінің ТОП-3 қатарына кіретін ББ санының артуына ықпал етеді. Мониторингтің ашықтығын қамтамасыз ету және деректермен айла-шарғы жасау тәуекелдерін болдырмау үшін ББ позициялары бойынша индикаторларды есептеу "Атамекен" ҰКП тізілімінің ресми деректері мен АРТА-ның верификацияланған есептері негізінде жүргізіледі. Есептеу әдістемесі жоо-ның аталған сыртқы бағалау жүйелеріндегі позицияларын жыл сайынғы статистикалық талдауға негізделген. Рейтингтердегі көшбасшылық позициялар оқу жоспарларының өзектілігін және сарапшылар қауымдастығы тарапынан берілген жоғары бағалауды растайды, бұл жұмыс берушілер үшін бітірушілерге бастапқы айлықақы тағайындау кезінде маңызды белгі болып табылады.
Бітірушілер кірістері артуының негізгі факторы дуальды оқытумен және ішкі ұтқырлықпен қамту арқылы оқытудың практикалық бағыттылығын күшейту болып табылады. Өндіріспен тығыз интеграция ғылыми әзірлемелерді сәтті коммерцияландырған мамандарды қоса алғанда, жұмыс берушілер арасынан ПОҚ тарту есебінен қолдау табады. Практик мамандардың білім беру процесіне қатысуы "Жаңа кәсіптер атласы" негізінде инновациялық бағдарламаларды енгізуге, STEM мен кәсіпкерлік дағдыларын дамытуға мүмкіндік береді. Бұл бітірушінің тек теориялық базаны ғана емес, сонымен қатар экономиканың нақты саласында сұранысқа ие қолданбалы құзыреттерді де меңгеретініне кепілдік береді.
Coursera-мен және Huawei ICT Academy-мен серіктестікті қоса алғанда, формалды емес білім беруді дамыту, сондай-ақ "Күміс университет" бағдарламаларын іске асыру академиялық қызметтен түсетін кіріс көлемін арттыруға ықпал етеді. Бұл жоо-на ғылыми-әдістемелік базаны жаңартуға және оқытудың жаңа формаларын енгізуге инвестиция салуға мүмкіндік береді. Даярлықтың жоғары сапасы қорытынды көрсеткішпен – жұмыс берушілердің қанағаттанушылығымен расталады, бұл университет кадрларына деген орнықты сұранысты қалыптастырады.
Академиялық сапаның, дуальды оқытудың және мансапты қолдаудың цифрлық сервистерінің синергиясы негізгі түпкілікті нәтижеге – жұмыс берушілер қанағаттанушылығының жоғары деңгейіне және бітірушілердің ҚАТЗУ-ды бітіргеннен кейінгі бірінші жылдағы медианалық жалақысының тұрақты өсуіне қол жеткізуді қамтамасыз етеді, бұл Бағдарламаның нысаналы индикаторларына толық сәйкес келеді.

Подраздел 5.2. Научная деятельность
Развитие научно-исследовательского потенциала университета и трансформация научных результатов в рыночные продукты являются приоритетными задачами вуза. Фундаментом этой деятельности выступает системное увеличение количества ППС, занимающихся исследованиями в рамках научных проектов, программ и хозяйственных договорных работ. Вовлечение широкого круга преподавателей в реальную научную деятельность позволяет формировать современные научные школы и повышать прикладную значимость проводимых изысканий.
Международное признание научной деятельности университета обеспечивается через рост количества публикаций работников КАТИУ в высокорейтинговых изданиях Q1, Q2 или с процентилем свыше 50. Университет совершенствует меры стимулирования публикационной активности и оказывает методическую поддержку ученым. Качественный аспект научной деятельности отслеживается через среднее количество цитирований на одну публикацию (по данным Scopus и Web of Science). Высокая цитируемость подтверждает актуальность и ценность исследований ученых университета для мирового научного сообщества.
Обеспечение правовой охраны научных достижений реализуется через рост общего количества объектов интеллектуальной собственности (ОИС) штатных сотрудников университета. Патенты и авторские свидетельства служат основой для дальнейшей коммерциализации. В рамках развития инновационной инфраструктуры и поддержки молодежного предпринимательства стимулируется создание наукоемкого бизнеса. Данное направление включает увеличение количества стартап-компаний на базе РННТД, созданных обучающимися и учеными университета, с фокусом на их рыночную жизнеспособность и масштабируемость. Стартапы становятся ключевым мостиком между лабораторией и реальным рынком.
Экономическая устойчивость научной сферы КАТИУ будет обеспечена за счет поступательного роста числа коммерциализируемых РННТД, подкрепленных официальными договорами коммерциализации. Синергия мер по поддержке университетской науки, развитию инновационной инфраструктуры и защите объектов интеллектуальной собственности обеспечит достижение всех запланированных стратегических индикаторов к 2030 году. Это позволит КАТИУ эффективно трансформировать научные знания в реальные технологии для АПК страны.
Подраздел 5.3 Цифровая трансформация и глобальное академическое партнерство
Укрепление позиций университета в глобальном образовательном пространстве является стратегическим вектором развития. Главным измерителем успеха в этом направлении выступает вхождение в число 500 лучших вузов мира по версии QS World University Rankings (WUR) к 2030 году. Путь к этой цели лежит через глубокую цифровую трансформацию и расширение сети международных стратегических партнерств. Методика мониторинга данного индикатора строго регламентирована и основывается исключительно на верифицированных профилях университета в глобальных аналитических системах. Официальными источниками данных и стандартами анализа являются официальные данные и методологические стандарты международного рейтингового агентства Quacquarelli Symonds (QS). Любые изменения позиций фиксируются на основе публичных ежегодных релизов агентства, что гарантирует объективность, прозрачность и верифицируемость мониторинга достижения стратегической цели.
В рамках концепции "SMART-университета" приоритетное внимание уделяется повышению уровня цифровой зрелости КАТИУ. Внедрение современных технологий включает интеграцию ИИ-агентов и ИИ-ассистентов в образовательный процесс и административное управление, что позволит оптимизировать академические сервисы и повысить скорость принятия управленческих решений. Высокое качество институционального менеджмента обеспечит стабильное нахождение университета в "зеленой зоне" (зоне минимального риска) Системы управления рисками МНВО РК.
Процесс интернационализации направлен на создание открытой и глобально ориентированной академической среды. Университет планирует существенное увеличение количества обучающихся и сотрудников, вовлеченных в программы международной мобильности, программы двойного диплома (ДДО) и совместные образовательные программы (СОП) с зарубежными вузами-партнерами. Привлечение иностранных обучающихся и ученых способствует обмену передовым опытом и обогащению культурно-образовательного ландшафта вуза. Как результат, ожидается ежегодный рост количества образовательных программ, вошедших в предметный рейтинг QS by Subject, что подтверждает высокое качество подготовки в конкретных областях знаний.
Важнейшей составляющей успеха в рейтинге является планомерное повышение академической репутации и репутации среди работодателей в рейтинге QS WUR. Это достигается через расширение взаимодействия с мировым научным сообществом и глобальными компаниями. Рост международного признания вуза позволит увеличить объем привлеченного финансирования за счет международных партнеров, которое будет направлено на развитие передовой научно-технической базы.
В итоге реализация цифровых инициатив и развитие глобального партнерства позволят КАТИУ достичь целевого показателя "Топ-500" в рейтинге QS. Это закрепит статус вуза как ведущего исследовательского центра международного уровня, способного генерировать знания и кадры для инновационного будущего.

5.2-кіші бөлім. Ғылыми қызмет
Университеттің ғылыми-зерттеу әлеуетін дамыту және ғылыми зерттеулердің нәтижелерін нарықтық өнімдерге трансформациялау жоо-ның басым міндеттері болып табылады. Ғылыми жобалар, бағдарламалар және шаруашылық шарттық жұмыстар аясында зерттеулермен айналысатын ПОҚ санын жүйелі түрде арттыру бұл қызметтің негізі болып табылады. Оқытушылардың кең ауқымын нақты ғылыми қызметке тарту заманауи ғылыми мектептерді қалыптастыруға және жүргізілетін зерттеулердің қолданбалы маңыздылығын арттыруға мүмкіндік береді.
Университеттің ғылыми қызметін халықаралық деңгейде тану ҚАТЗУ қызметкерлерінің жоғары рейтингті Q1, Q2 немесе процентилі 50-ден жоғары басылымдардағы жарияланымдары санының артуы арқылы қамтамасыз етіледі. Университет жарияланым белсенділігін ынталандыру шараларын жетілдіріп, ғалымдарға әдістемелік қолдау көрсетеді. Ғылыми қызметтің сапалық аспектісі бір жарияланымға келетін дәйексөздердің орташа саны арқылы бақыланады (Scopus және Web of Science деректері бойынша). Дәйексөз алудың жоғары болуы университет ғалымдары зерттеулерінің әлемдік ғылыми қауымдастық үшін өзектілігі мен құндылығын растайды.
Ғылыми жетістіктерді құқықтық қорғауды қамтамасыз ету университеттің штаттық қызметкерлерінің зияткерлік меншік объектілері жалпы санының өсуі арқылы іске асырылады. Патенттер мен авторлық куәліктер алдағы уақытта коммерцияландырудың негізі болып табылады. Инновациялық инфрақұрылымды дамыту және жастар кәсіпкерлігін қолдау шеңберінде ғылымды көп қажет ететін бизнесті құру ынталандырылады. Бұл бағыт нарықтық өміршеңдігі мен кең ауқымда қолдануға болатындығына баса назар аудара отырып, университет білім алушылары мен ғалымдары құрған ҒҒТҚН базасындағы стартап-компаниялардың санын арттыруды қамтиды. Стартаптар зертхана мен нақты нарық арасындағы негізгі көпірге айналуда.
ҚАТЗУ ғылыми саласының экономикалық орнықтылығы ресми коммерцияландыру шарттарымен бекітілген, коммерцияландырылатын ҒҒТҚН санының үдемелі өсуі есебінен қамтамасыз етіледі. Университеттік ғылымды қолдау, инновациялық инфрақұрылымды дамыту және зияткерлік меншік объектілерін қорғау бойынша шаралардың синергиясы 2030 жылға қарай жоспарланған барлық стратегиялық индикаторларға қол жеткізуді қамтамасыз етеді. Бұл ҚАТЗУ-ға ғылыми білімді елдің агроөнеркәсіптік кешеніне арналған нақты технологияларға тиімді трансформациялауға мүмкіндік береді.
5.3-кіші бөлім. Цифрлық трансформация және жаһандық академиялық серіктестік
Университеттің жаһандық білім беру кеңістігіндегі позицияларын нығайту дамудың стратегиялық векторы болып табылады. Осы бағыттағы табыстың басты өлшемі – 2030 жылға қарай QS World University Rankings (WUR) нұсқасы бойынша әлемнің үздік 500 жоо-ның қатарына кіру. Бұл мақсатқа жету жолы терең цифрлық трансформация мен халықаралық стратегиялық серіктестіктер желісін кеңейтуді қажет етеді. Аталған индикаторды мониторингтеу әдістемесі қатаң регламенттелген және университеттің жаһандық талдамалық жүйелердегі верификацияланған профильдеріне ғана негізделеді. Деректердің ресми көздері мен талдау стандарты Quacquarelli Symonds (QS) халықаралық рейтингтік агенттігінің ресми деректері мен әдістемелік стандарттары болып табылады. Позициялардың кез келген өзгерістері агенттіктің жыл сайынғы жариялы релиздері негізінде тіркеледі, бұл стратегиялық мақсатқа қол жеткізу мониторингінің объективтілігіне, ашықтығына және верификациялауға болатындығына кепілдік береді.
"SMART-университет" тұжырымдамасы шеңберінде ҚАТЗУ-дың цифрлық жетілу деңгейін арттыруға басымдықты көңіл бөлінеді. Заманауи технологияларды енгізу білім беру процесі мен әкімшілік басқаруға
ЖИ-агенттер мен ЖИ-ассистенттер интеграциялауды қамтиды, бұл академиялық сервистерді оңтайландыруға және басқарушылық шешімдер қабылдау жылдамдығын арттыруға мүмкіндік береді. Институционалдық менеджменттің жоғары сапасы университеттің ҚР ҒЖБМ Тәуекелдерді басқару жүйесінің "жасыл аймағында" (тәуекелі барынша аз аймақта) тұрақты болуын қамтамасыз етеді.
Интернационалдандыру процесі ашық және жаһандық бағдарланған академиялық орта құруға бағытталған. Университет халықаралық ұтқырлық бағдарламаларына, шетелдік серіктес жоо-мен қос дипломды білім беру бағдарламаларына (ҚДБ) және бірлескен білім беру бағдарламаларына (БББ) тартылған білім алушылар мен қызметкерлер санын айтарлықтай арттыруды жоспарлап отыр. Шетелдік білім алушылар мен ғалымдарды тарту озық тәжірибе алмасуға және жоо-ның мәдени-білім беру ландшафтын байытуға ықпал етеді. Нәтижесінде QS by Subject пәндік рейтингіне кіретін білім беру бағдарламалары санының жыл сайынғы өсуі күтілуде, бұл нақты білім салаларындағы дайындықтың жоғары сапасын растайды.
Рейтингтегі табыстың маңызды құрамдас бөлігі QS WUR рейтингіндегі академиялық бедел мен жұмыс берушілер арасындағы беделді жоспарлы түрде арттыру болып табылады. Бұған әлемдік ғылыми қауымдастықпен және жаһандық компаниялармен өзара іс-қимылды кеңейту арқылы қол жеткізуге болады. Жоо-ны халықаралық танудың өсуі халықаралық әріптестер есебінен тартылған қаржыландыру көлемін ұлғайтуға мүмкіндік береді, бұл озық ғылыми-техникалық базаны дамытуға бағытталатын болады.
Қорыта айтқанда, цифрлық бастамаларды іске асыру және жаһандық серіктестікті дамыту ҚАТЗУ-ға QS рейтингінде "Топ-500" нысаналы көрсеткішіне қол жеткізуге мүмкіндік береді. Бұл жоо-ның инновациялық болашақ үшін білім мен кадрларды генерациялауға қабілетті халықаралық деңгейдегі жетекші зерттеу орталығы ретіндегі мәртебесін бекемдейді.

Подраздел 5.4 Третья миссия некоммерческого акционерного общества "Казахский агротехнический исследовательский университет имени Сакена Сейфуллина"
1. Цифровая трансформация среды и развитие сервисной модели.
Стратегическим приоритетом университета является создание максимально благоприятной, свободной от бюрократии среды для обучающихся и сотрудников. Для повышения уровня удовлетворенности сервисами и дебюрократизацией в рамках концепции "Цифровой университет" будут автоматизированы все административные процессы. В целях минимизации бумажного документооборота и оптимизации административных процедур: получение справок, подача заявлений и решение академических вопросов будут переведены в формат мобильных приложений и единых центров обслуживания (ЦОС). Это позволит значительно сократить время принятия решений и эффективно управлять ресурсами университета. Мониторинг уровня удовлетворенности обучающихся и работников качеством сервисов и процессами дебюрократизации будет осуществляться на регулярной основе на базе верифицированных социологических методов, утвержденных коллегиальным органом управления университета
2. Модернизация инфраструктуры и улучшение бытовых условий.
Ключевым показателем комфорта обучающихся является их обеспеченность жильем. Университет предусматривает планомерное обеспечение и расширение фонда студенческих общежитий КАТИУ в соответствии с установленными нормативами. Наряду со строительством новых объектов будут проводиться плановая модернизация существующих общежитий, оснащение их современной мебелью, высокоскоростным интернетом и зонами отдыха. Это создаст качественные условия для внеучебной деятельности и успешной социальной адаптации обучающихся.
В соответствии с Концепцией развития высшего образования и науки в Республике Казахстан, в университете будет обеспечено комплексное развитие инклюзивной образовательной среды. Для обеспечения доступности качественного образования планируются создание безбарьерной инфраструктуры (пандусы, лифты, тактильные дорожки) для обучающихся с ООП, адаптация платформ дистанционного обучения и цифрового контента, а также проведение курсов по повышению инклюзивной компетентности ППС.
3. Социальная ответственность и привлечение инвестиций.
Университет придерживается социально-ориентированной политики. Доля расходов на социальную помощь обучающимся и работникам будет ежегодно оптимизироваться. Кроме того, в целях развития социальных проектов за счет внебюджетных средств будет наращиваться объем внебюджетных средств привлекаемых в рамках фандрайзинговой деятельности, спонсорской и меценатской поддержки. Эти средства будут направлены на именные стипендии для одаренных обучающихся, поддержку молодежи из социально уязвимых слоев населения и улучшение социального пакета ППС.

5.4-кіші бөлім. "Сәкен Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының үшінші миссиясы
1. Ортаны цифрландыру және сервистік модельді дамыту.
Университеттің стратегиялық басымдығы білім алушылар мен қызметкерлер үшін барынша қолайлы, бюрократиядан азат орта қалыптастыру болып табылады. Сервистерге және бюрократиядан арылтуға қанағаттанушылық деңгейін арттыру мақсатында "Цифрлық университет" тұжырымдамасы шеңберінде барлық әкімшілік процестер автоматтандырылатын болады. Қағаз құжат айналымын барынша азайту және әкімшілік рәсімдерді оңтайландыру мақсатында анықтамалар алу, өтініштер беру және академиялық мәселелерді шешу мобильді қосымшалар мен бірыңғай қызмет көрсету орталықтары (БҚКО) форматына көшіріледі. Бұл шешімдер қабылдау уақытын айтарлықтай қысқартуға және университет ресурстарын тиімді басқаруға мүмкіндік береді. Білім алушылар мен жұмыскерлердің сервистер сапасына және бюрократиядан арылту процестеріне қанағаттанушылық деңгейін мониторингтеу университеттің алқалы басқару органы бекіткен, верификацияланған әлеуметтанулық әдістер негізінде тұрақты негізде жүзеге асырылады.
2. Инфрақұрылымды жаңғырту және тұрмыстық жағдайды жақсарту.
Білім алушылар жайлылығының түйінді көрсеткіші олардың тұрғынжаймен қамтамасыз етілуі болып табылады. Университет белгіленген нормативтерге сәйкес ҚАТЗУ студенттік жатақханаларының қорын жоспарлы түрде қамтамасыз етуді және кеңейтуді көздейді. Жаңа объектілерді салумен қатар, жұмыс істеп тұрған жатақханаларды жоспарлы түрде жаңғырту, оларды заманауи жиһазбен, жоғары жылдамдықты интернетпен және демалыс аймақтарымен жарақтандыру жүргізілетін болады. Бұл білім алушылардың сабақтан тыс қызметі мен табысты әлеуметтік бейімделуі үшін сапалы жағдайлар жасайды.
Қазақстан Республикасында жоғары білімді және ғылымды дамытудың тұжырымдамасына сәйкес университетте инклюзивті білім беру ортасын кешенді түрде дамыту қамтамасыз етіледі. Сапалы білімнің қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушыларға арналған кедергісіз инфрақұрылым (пандустар, лифтілер, тактильді жолдар) құру, қашықтан оқыту платформалары мен цифрлық контентті бейімдеу, сондай-ақ ПОҚ-тың инклюзивті құзыреттілігін арттыру курстарын өткізу жоспарланып отыр.
3. Әлеуметтік жауапкершілік және инвестициялар тарту.
Университет әлеуметтік бағдарланған саясатты ұстанады. Білім алушылар мен жұмыскерлерге әлеуметтік көмек көрсетуге жұмсалатын шығыстардың үлесі жыл сайын оңтайландырылатын болады. Бұдан басқа, бюджеттен тыс қаражат есебінен әлеуметтік жобаларды дамыту мақсатында фандрайзингтік қызмет, демеушілік және меценаттық қолдау шеңберінде тартылатын бюджеттен тыс қаражаттың көлемі арттырылады. Бұл қаражат дарынды білім алушыларға арналған атаулы стипендияларға, халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарынан шыққан жастарды қолдауға және ПОҚ-тың әлеуметтік пакетін жақсартуға бағытталады.

4. Культура безопасности и инициатива "Закон и порядок".
Формирование безопасной университетской среды базируется на принципе "Закон и порядок". В этом направлении будет системно увеличиваться количество мероприятий по профилактике правонарушений как на уровне университета, так и на уровне институтов. Воспитательная работа будет сфокусирована на формировании антикоррупционной культуры, повышении правовой грамотности и строгом соблюдении принципов академической честности среди обучающихся и работников.
5. Психологическая поддержка и ментальное здоровье.
Психологическая устойчивость молодежи – залог их успешной социализации. Служба психологической поддержки будет не только сопровождать обучающихся в сложных жизненных ситуациях, но и проводить тренинги личностного роста и семинары по стрессоустойчивости. Это повысит мотивацию к обучению и предотвратит эмоциональное выгорание обучающихся.
6. Гражданская активность и волонтерское движение.
Университет ставит целью воспитание граждан с высоким чувством патриотизма. Посредством увеличения доли обучающихся, вовлеченных в организованную общественную деятельность (волонтерство, студенческое самоуправление, дебатное движение), будет укрепляться социальная ответственность молодежи. Волонтерские проекты и общественные инициативы помогут обучающимся развить навыки сопереживания, лидерства и командной работы.
7. Поддержка талантливой молодежи и стимулирование достижений.
Университет гордится достижениями своих обучающихся в науке, спорте и культуре. Для роста доли обучающихся-призеров городских, областных, республиканских и международных мероприятий будут реализованы специальные программы поддержки. Одаренным обучающимся будут предоставлены все условия: от научных грантов до оснащенных спортивных секций и творческих студий. Это позволит укрепить имидж университета на международной арене.
8. Имиджевая политика и связи с общественностью.
Репутация университета напрямую зависит от восприятия внешней среды. Количество позитивных упоминаний в авторитетных источниках от утвержденных целевых групп (работодателей, экспертов, стейкхолдеров) демонстрирует устойчивость бренда вуза. В рамках имиджевой стратегии достижения университета будут широко освещаться в СМИ и социальных сетях, что повысит привлекательность вуза для абитуриентов и потенциальных инвесторов.
Подраздел 5.5. Инфраструктура некоммерческого акционерного общества "Казахский агротехнический исследовательский университет имени Сакена Сейфуллина"
1. Стратегия модернизации инфраструктуры и увеличения уставного капитала.
В целях укрепления исследовательского статуса университета и создания передовых условий для обучающихся и ученых инициируется масштабный инвестиционный цикл через увеличение уставного капитала КАТИУ. Инфраструктурное развитие не ограничивается только строительством; оно предполагает полную трансформацию цифрового, научного и социального облика университета. Одним из ключевых шагов в этом направлении является увеличение уставного капитала для развития цифровой инфраструктуры. Данный проект заложит основу для обновления IT-архитектуры во всем университете, внедрения облачных технологий и полноценного запуска системы "SMART-Campus".

4. Қауіпсіздік мәдениеті және "Заң мен тәртіп" бастамасы.
Қауіпсіз университеттік орта қалыптастыру "Заң мен тәртіп" қағидатына негізделеді. Бұл бағытта университет деңгейінде, сол сияқты институттар деңгейінде құқық бұзушылықтың профилактикасы бойынша іс-шаралар саны жүйелі түрде ұлғайтылады. Тәрбие жұмысы білім алушылар мен жұмыскерлер арасында сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастыруға, құқықтық сауаттылықты арттыруға және академиялық адалдық қағидаттарын сақтауға бағытталады.
5. Психологиялық қолдау және психикалық денсаулық.
Жастардың психологиялық тұрақтылығы олардың табысты әлеуметтенуінің кепілі. Психологиялық қызмет орталығы білім алушыларға қиын өмірлік жағдайларда қолдау көрсетіп қана қоймай, тұлғалық даму тренингтерін және күйзеліске төзімділік семинарларын өткізетін болады. Бұл білім алушылардың оқуға деген ынтасын арттырып, эмоционалдық күйзелістердің алдын алады.
6. Азаматтық белсенділік және волонтерлік қозғалыс.
Университет патриоттық рухы жоғары азаматтарды тәрбиелеуді мақсат етеді. Ұйымдасқан қоғамдық қызметке (волонтерлік, студенттік өзін-өзі басқару, дебаттық қозғалыс) тартылған білім алушылардың үлесін арттыру арқылы жастардың әлеуметтік жауапкершілігі нығаяды. Волонтерлік жобалар мен қоғамдық бастамалар білім алушылардың бойында жанашырлық, көшбасшылық және командада жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырады.
7. Дарынды жастарды қолдау және жетістіктерді ынталандыру.
Университет өз білім алушыларының ғылымда, спортта және мәдениетте жеткен жетістіктерін мақтан тұтады. Қалалық, облыстық, республикалық және халықаралық іс-шаралардың жүлдегер-білім алушылар үлесін арттыру мақсатында арнайы қолдау бағдарламалары іске асырылады. Дарынды білім алушыларға ғылыми гранттардан бастап жабдықталған спорттық секциялар мен шығармашылық студияларға дейін барлық жағдай жасалады. Бұл университеттің халықаралық аренадағы имиджін нығайтуға мүмкіндік береді.
8. Имидждік саясат және қоғаммен байланыс.
Университеттің беделі сыртқы ортаны қабылдауға тікелей байланысты. Бекітілген нысаналы топтар (жұмыс берушілер, сарапшылар, стейкхолдерлер) тарапынан беделді дереккөздердегі оң пікірлердің саны жоо брендінің орнықтылығын көрсетеді. Имидждік стратегия шеңберінде университет жетістіктері БАҚ-та және әлеуметтік желілерде кеңінен жарияланады, бұл жоо-ның талапкерлер мен әлеуетті инвесторлар үшін тартымдылығын арттырады.
5.5-кіші бөлім. "Сәкен Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының инфрақұрылымы
1. Инфрақұрылымды жаңғырту және жарғылық капиталды ұлғайту стратегиясы.
Университеттің зерттеу мәртебесін нығайту және білім алушылар мен ғалымдар үшін озық жағдай жасау мақсатында ҚАТЗУ-дың жарғылық капиталын ұлғайту арқылы ауқымды инвестициялық циклға бастама жасалады. Инфрақұрылымдық даму тек құрылыспен шектелмейді, ол университеттің цифрлық, ғылыми және әлеуметтік келбетін толық трансформациялауды көздейді. Бұл бағыттағы басты қадамдардың бірі – цифрлық инфрақұрылымды дамыту үшін жарғылық капиталды ұлғайту. Бұл жоба бүкіл университет бойынша IT-архитектураны жаңартуға, бұлттық технологияларды енгізуге және "SMART-Campus" жүйесін толыққанды іске қосуға негіз болады.

2. Создание инновационных научно-производственных кластеров.
Для технологической модернизации АПК на базе университета будет создана сеть специализированных центров, в которых будут реализованы следующие проекты:
создание ветеринарного клинико-диагностического центра: этот центр станет не только образовательной базой, но и высокотехнологичным учреждением, предоставляющим современные ветеринарные услуги;
модернизация образовательного и научно-производственного центра цифровых технологий и материаловедения в сельскохозяйственном машиностроении: данный проект выведет на новый уровень проектирование и испытание отечественной сельскохозяйственной техники;
создание научно-исследовательской лаборатории "Центр искусственного интеллекта и геопространственной аналитики в агропромышленном комплексе": данный объект станет основным драйвером внедрения цифрового земледелия и технологий точного сельского хозяйства;
создание образовательного и научно-производственного центра репродукции сельскохозяйственных животных и объектов аквакультуры: это позволит продвинуть селекционно-генетические исследования в области животноводства и рыбоводства.
3. Развитие социальных объектов и жилищной инфраструктуры.
Повышение качества жизни обучающихся и молодых ученых является неотъемлемой частью программы. В данном направлении реализуются следующие проекты:
расширение сети общежитий: планируются снос ветхого общежития № 2Б по адресу: улица Алии Молдагуловой, 29Б и строительство на его месте нового современного общежития на 1000 мест за счет инвесторов, также будет проведено строительство учебного корпуса с общежитием в кампусе института сельского и лесного хозяйства в городе Щучинске;
поддержка ученых: в целях обеспечения молодых ученых жильем будет построен многоквартирный жилой дом по адресу: улица Керей-Жанибек хандар, 14. Данная мера позволит сохранить кадровый потенциал и привлечь молодые таланты в науку.
4. Спортивная инфраструктура и благоустройство кампусов.
Для пропаганды здорового образа жизни на территории университета будут построены современные спортивные комплексы:
в кампусе института науки о животных и ветеринарии в поселке Интернациональный будет возведен новый спортивный комплекс;
завершится строительство еще одного спортивного комплекса, отвечающего современным требованиям, на территории существующего стадиона по улице Потанина, 16/1.
5. Инженерно-коммуникационное обеспечение.
В целях повышения энергоэффективности и экологической безопасности кампусов будет реализован проект по газификации кампуса института зоотехнии и ветеринарии в поселке Интернациональный (улица Армандастар, 2Б). Это позволит снизить затраты на отопление объектов и уменьшить воздействие на окружающую среду.
В целях минимизации коррупционных рисков и обеспечения транспарентности достижения целевых индикаторов оценка реализации инфраструктурных проектов осуществляется на основе количественного учета фактически введенных в эксплуатацию объектов и верифицированных данных. Источниками информации выступают официальные акты уполномоченных государственных органов (МНВО РК, МСХ РК), данные независимых аудиторских проверок и проектно-сметная документация. Мониторинг исполнения проектов возлагается на службу внутреннего аудита университета с обязательным размещением отчетов в открытом доступе на официальном веб-сайте КАТИУ.

2. Инновациялық ғылыми-өндірістік кластерлерді құру.
АӨК-ті технологиялық жаңғырту үшін университет базасында мамандандырылған орталықтар желісі құрылады, оларда мынадай жобалар іске асырылатын болады:
ветеринариялық клиникалық-диагностикалық орталықты құру: бұл орталық тек білім беру базасы ғана емес, сонымен қатар заманауи ветеринариялық қызмет көрсететін жоғары технологиялық мекемеге айналады;
ауыл шаруашылығы машинасын жасаудағы цифрлық технологиялар мен материалтанудың білім беру және ғылыми-өндірістік орталығын жаңғырту: бұл жоба отандық ауыл шаруашылығы техникасын жобалау мен сынауды жаңа деңгейге шығарады;
"Агроөнеркәсіптік кешендегі жасанды интеллект және геокеңістіктік талдау орталығы" ғылыми-зерттеу зертханасын құру: бұл объект цифрлық егіншілік пен нақты ауыл шаруашылығы технологияларын енгізудің негізгі драйвері болады;
ауыл шаруашылығы жануарлары мен аквашаруашылық объектілерін репродукциялаудың білім беру және ғылыми-өндірістік орталығын құру: бұл мал шаруашылығы мен балық шаруашылығындағы селекциялық-генетикалық зерттеулерді ілгерілетуге мүмкіндік береді.
3. Әлеуметтік объектілер мен тұрғын үй инфрақұрылымын дамыту.
Білім алушылар мен жас ғалымдардың тұрмыс сапасын арттыру бағдарламаның ажырамас бөлігі болып табылады. Осы бағытта мынадай жобалар іске асырылады:
жатақханалар желісін кеңейту: Ә. Молдағұлова көшесі, 29Б мекенжайындағы ескі № 2Б жатақхананы бұзып, орнына инвесторлар есебінен 1000 орындық жаңа заманауи жатақхана салу жоспарлануда. Сондай-ақ Щучинск қаласындағы Ауыл және орман шаруашылығы институтының кампусында жатақханасы бар оқу корпусының құрылысы жүргізіледі;
ғалымдарды қолдау: жас ғалымдарды тұрғынжаймен қамтамасыз ету мақсатында Керей-Жәнібек хандар көшесі, 14 мекенжайында көппәтерлі тұрғын үй салынады. Бұл шара кадрлық әлеуетті сақтауға және жас таланттарды ғылымға тартуға мүмкіндік береді.
4. Спорттық инфрақұрылым және кампустарды абаттандыру.
Салауатты өмір салтын насихаттау үшін университет аумағында заманауи спорт кешендері салынады:
Интернациональный кентіндегі Жануарлар ғылымы және ветеринария институтының кампусында жаңа спорт кешені бой көтереді;
Потанин көшесі, 16/1 мекенжайындағы қолданыстағы стадион аумағында заманауи талаптарға сай келетін тағы бір спорт кешенінің құрылысы аяқталады.
5. Инженерлік-коммуникациялық қамтамасыз ету.
Кампустардың энергия тиімділігі мен экологиялық қауіпсіздігін арттыру мақсатында Интернациональный кентіндегі (Армандастар көшесі, 2Б) Жануарлар ғылымы және ветеринария институтының кампусын газдандыру бойынша жоба іске асырылатын болады. Бұл объектілерді жылытуға жұмсалатын шығындарды азайтуға және қоршаған ортаға тигізетін әсерді төмендетуге мүмкіндік береді.
Сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін барынша азайту және нысаналы индикаторларға қол жеткізудің ашықтығын қамтамасыз ету мақсатында инфрақұрылымдық жобалардың іске асырылуын бағалау іс жүзінде пайдалануға берілген объектілерді сандық есепке алу және верификацияланған мәліметтер негізінде жүзеге асырылады. Ақпарат көздері ретінде уәкілетті мемлекеттік органдардың (ҚР ҒЖБМ, ҚР АШМ) ресми актілері, тәуелсіз аудиторлық тексерулердің деректері және жобалау-сметалық құжаттама алынады. Жобалардың орындалуын мониторингтеу университеттің Ішкі аудит қызметіне жүктеліп, есептер ҚАТЗУ-дың ресми веб-сайтында міндетті түрде ашық қолжетімділікте орналастырылады.

Раздел 6. Пути достижения поставленной цели Программы
На основе комплексного анализа текущей деятельности КАТИУ, вызовов отечественной системы аграрной науки, а также передового международного опыта технологической модернизации АПК трансформация КАТИУ в исследовательский аграрный университет мирового уровня требует последовательного решения следующих ключевых задач:
1) предоставление стабильного, достаточного финансирования в целях непрерывности реформирования КАТИУ и достижения запланированных результатов, в частности, обеспечение финансовой устойчивости за счет диверсификации источников доходов (бюджетное финансирование, целевые гранты, доходы от коммерциализации и фандрайзинга) для масштабной модернизации и расширения инфраструктуры, расширения и углубления научных исследований, кардинальной реформы организации и содержания образовательного процесса, академической мобильности, стажировок ППС, стабильной работы офисов распространения знаний и коммерциализации технологий;
2) научные исследования, проводимые в КАТИУ, с одной стороны, должны охватывать ключевые технологические проблемы в АПК целевого региона, а с другой стороны соответствовать приоритетам мировой аграрной науки, чтобы обеспечивать трансферт передовых компетенций и технологий посредством глубокой интеграции в мировое научно-образовательное пространство (уровень научной компетенции в фундаментальных науках, академический профиль и система управления научными исследованиями должны обеспечить высокое качество научных результатов, междисциплинарный и комплексный подходы к исследуемой проблеме);
3) модернизация академической среды, включающая:
а) обновление содержания образовательных программ и организацию образовательного процесса по модели ведущих в мире исследовательских аграрных университетов с акцентом на развитие востребованных компетенций и навыков самостоятельного нахождения оптимальных решений в различных практических ситуациях согласно ожиданиям работодателей;
б) расширение спектра вспомогательных услуг для обучающихся с целью создания благоприятных условий для их всестороннего развития и успешного освоения образовательных программ;
в) создание условий для развития ППС путем участия в научных исследованиях, углубленного изучения иностранных языков и освоения современных методов преподавания.
4) реформирование кадровой политики, в том числе создание системы найма и карьерного продвижения, стимулирующей постоянное профессиональное развитие и обеспечивающей условия для полной реализации потенциала работников;

6-бөлім. Бағдарламаның қойылған мақсатына қол жеткізу жолдары
ҚАТЗУ-дың ағымдағы қызметін, отандық аграрлық ғылым жүйесінің сын-қатерлерін, сондай-ақ АӨК-ті технологиялық жаңғыртудың озық халықаралық тәжірибесін кешенді талдау негізінде ҚАТЗУ-ды әлемдік деңгейдегі зерттеу аграрлық университетіне трансформациялау мынадай негізгі міндеттерді дәйекті түрде шешуді талап етеді:
1) ҚАТЗУ-ды реформалаудың үздіксіздігі және жоспарланған нәтижелерге қол жеткізу мақсатында тұрақты, жеткілікті қаржыландыруды ұсыну, атап айтқанда, инфрақұрылымды ауқымды түрде жаңғырту және кеңейту, ғылыми зерттеулерді кеңейту мен тереңдету, білім беру процесінің ұйымдастырылуы мен мазмұнын түбегейлі реформалау, академиялық ұтқырлық, ПОҚ-тың тағылымдамалары, білім тарату және технологияларды коммерцияландыру офистерінің тұрақты жұмысы үшін табыс көздерін (бюджеттік қаржыландыру, нысаналы гранттар, коммерцияландыру мен фандрайзингтен түсетін кірістер) әртараптандыру есебінен қаржылық орнықтылықты қамтамасыз ету;
2) ҚАТЗУ-да жүргізілетін ғылыми зерттеулер, бір жағынан, нысаналы өңірдің АӨК-тегі негізгі технологиялық мәселелерді қамтуға, ал екінші жағынан жаһандық ғылыми-білім беру кеңістігіне терең интеграциялау арқылы озық құзыреттер мен технологиялар трансфертін қамтамасыз ету үшін әлемдік аграрлық ғылымның басымдықтарына сәйкес келуге тиіс (іргелі ғылымдардағы ғылыми құзырет деңгейі, академиялық профиль және ғылыми зерттеулерді басқару жүйесі ғылыми нәтижелердің жоғары сапасын, зерттелетін проблема бойынша пәнаралық және кешенді тәсілдерді қамтамасыз етуге тиіс);
3) академиялық ортаны жаңғырту, оның ішінде:
а) жұмыс берушілердің күтулеріне сәйкес әртүрлі практикалық жағдайларда оңтайлы шешімдерді өз бетінше табудың сұранысқа ие құзыреттері мен дағдыларын дамытуға баса назар аудара отырып, білім беру бағдарламаларының мазмұнын және әлемдегі жетекші зерттеу аграрлық университеттердің моделі бойынша білім беру процесін ұйымдастыруды жаңарту;
б) білім алушылардың жан-жақты дамуы мен білім беру бағдарламаларын табысты игеруі үшін қолайлы жағдайлар жасау мақсатында оларға арналған көмекші көрсетілетін қызметтер спектрін кеңейту;
в) ғылыми зерттеулерге қатысу, шетел тілдерін тереңдетіп оқыту және оқытудың заманауи әдістерін игеру арқылы ПОҚ дамыту үшін жағдайлар жасау;
4) кадр саясатын реформалау, оның ішінде тұрақты кәсіби дамуды ынталандыратын және жұмыскерлердің әлеуетін толық іске асыру үшін жағдай жасауды қамтамасыз ететін жұмысқа алу мен мансаптық ілгерілету жүйесін құру;

5) расширение механизмов внедрения научных результатов КАТИУ и взаимодействия с субъектами негосударственного сектора – работодателями выпускников и потребителями инноваций (переход к модели "demand-driven" (ориентированной на запросы рынка), что позволит усилить привлечение ресурсов из негосударственного сектора и укрепить репутацию КАТИУ);
6) расширение инфраструктуры для обеспечения базовых потребностей и основных направлений деятельности КАТИУ, в том числе:
а) модернизация имеющейся инфраструктуры с учетом универсальности, междисциплинарности и расширения академического профиля КАТИУ;
б) создание недостающей инфраструктуры с целью обеспечения комфортной рабочей среды для ППС и обучающихся, а также их проживание в общежитиях университета в соответствии с новыми требованиями к образовательному процессу, научным исследованиям и вспомогательным услугам;
в) необходимость адаптации инфраструктуры и цифровых образовательных ресурсов университета под запросы обучающихся с ООП, а также систематического повышения профессиональной компетентности преподавательского состава в области инклюзивной педагогики.
Последовательное и комплексное решение всех указанных вопросов достигается путем планомерного развития исследовательского аграрного университета на базе КАТИУ в соответствии с настоящей Программой.
Раздел 7. Описание ожидаемых результатов реализации Программы
Основные ожидаемые результаты к 2030 году:
1. Медианная заработная плата выпускников вырастет с 199722 тенге до 279500 тенге.
2. Общее количество коммерциализированных проектов РННТД возрастет с 13 до 16.
3. Позиция университета в рейтинге QS WUR повысится с 1201 до 500 места (ТОП 500).
4. Уровень удовлетворенности обучающихся и работников сервисами и дебюрократизацией в университете будет сохраняться на отметке выше 90 %.
5. Количество инфраструктурных проектов, введенных в эксплуатацию, составит не менее 11 за период реализации Программы.
Раздел 8. Мониторинг и оценка прогресса реализации Программы
Целевые индикаторы Программы развития КАТИУ имени Сакена Сейфуллина на 2026 – 2030 годы и План мероприятий по реализации целевых индикаторов Программы развития приведены в таблицах 12 и 13.
В целях обеспечения объективности мониторинга и внутренней оценки реализации Программы функции исполнения и контроля разграничены. Сбор и анализ информации проводятся отраслевыми структурными подразделениями университета, однако их верификацию и анализ проводит служба внутреннего аудита, подотчетная совету директоров.

5) ҚАТЗУ-дың ғылыми нәтижелерін енгізу және мемлекеттік емес сектор субъектілерімен бітірушілердің жұмыс берушілерімен және инновацияларды тұтынушылармен өзара іс-қимыл жасау тетіктерін кеңейту (мемлекеттік емес сектордан ресурстарды тартуды күшейтуге және ҚАТЗУ-дың беделін нығайтуға мүмкіндік беретін "demand-driven" (нарық сұраныстарына бағдарланған) моделіне көшу);
6) ҚАТЗУ-дың базалық қажеттіліктері мен қызметінің негізгі бағыттарын қамтамасыз ету үшін инфрақұрылымды кеңейту, оның ішінде:
а) пәнаралықты, әмбебаптылықты, ҚАТЗУ-дың академиялық бейінінің кеңеюін ескере отырып, қолданыстағы инфрақұрылымды жаңғырту;
б) білім беру процесіне, ғылыми зерттеулерге және қосалқы көрсетілетін қызметтерге қойылатын жаңа талаптарға сәйкес ПОҚ пен білім алушылар үшін қолайлы жұмыс ортасын қамтамасыз ету мақсатында жетіспейтін инфрақұрылымды құру, сондай-ақ олардың университет жатақханаларында тұруы;
в) университеттің инфрақұрылымы мен цифрлық білім беру ресурстарын ЕББҚ бар білім алушылардың сұраныстарына бейімдеу, сондай-ақ оқытушылар құрамының инклюзивті педагогика саласындағы кәсіби құзыреттілігін жүйелі арттыру қажеттілігі.
Көрсетілген барлық мәселелерді дәйекті және кешенді түрде шешуге осы Бағдарламаға сәйкес ҚАТЗУ базасында зерттеу аграрлық университетін жоспарлы түрде дамыту арқылы қол жеткізіледі.
7-бөлім. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер сипаттамасы
2030 жылға қарай күтілетін негізгі нәтижелер:
1. Бітірушілердің медианалық жалақысы 199722 теңгеден 279500 теңгеге дейін өседі.
2. Коммерцияландырылған ҒҒТҚН жобаларының жалпы саны 13-тен 16-ға дейін артады.
3. Университеттің QS WUR рейтингіндегі орны 1201-ден 500-орынға дейін көтеріледі (ТОП-500).
4. Білім алушылар мен жұмыскерлердің университеттегі сервистер мен бюрократиядан арылтуға қанағаттанушылық деңгейі 90 %-дан жоғары көрсеткіште сақталады.
5. Бағдарламаны іске асыру кезеңінде пайдалануға берілген инфрақұрылымдық жобалардың саны кемінде 11-ді құрайды.
8-бөлім. Бағдарламаны іске асыру прогресін мониторингтеу және бағалау
ҚАТЗУ-дың 2026 – 2030 жылдарға арналған даму бағдарламасының нысаналы индикаторлары және Даму бағдарламасының нысаналы индикаторларын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары 12 және 13-кестелерде келтірілген.
Бағдарламаның іске асырылуын мониторингтеу мен ішкі бағалаудың объективтілігін қамтамасыз ету мақсатында орындау және бақылау функцияларының аражігі ажыратылған. Ақпаратты жинау мен талдауды университеттің салалық құрылымдық бөлімлері жүзеге асырады, алайда оларды верификациялау мен талдауды Директорлар кеңесіне есеп беретін ішкі аудит қызметі жүргізеді.

1. Методология мониторинга и верификация данных: расчет достижения индикаторов осуществляется на основе следующих официальных источников:
результаты рейтингов НПП "Атамекен" и НААР;
результаты международных академических рейтингов;
международные базы данных (Web of Science, Scopus);
внутренние административные данные;
данные государственных органов (МСХ, МНВО), бизнес-сообщества.
2. Правовые последствия: итоги мониторинга выносятся на рассмотрение правления, ученого совета и совета директоров университета в пределах их компетенции:
в случае недостижения индикаторов или выявления фактов предоставления недостоверной информации, инициируется внутренняя служебная проверка (при установлении персональной вины исполнительный орган принимает меры дисциплинарной ответственности в соответствии с внутренними нормативными документами);
при низкой динамике исполнения индикаторов на основании решений коллегиальных органов управления университета выносится требование о внесении необходимых корректировок в Программу или бюджет университета для обеспечения достижения запланированных результатов.

1. Мониторингтеу әдіснамасы және деректерді верификациялау: индикаторларға қол жеткізуді есептеу мынадай ресми дереккөздер негізінде жүзеге асырылады:
"Атамекен" ҰКП және АРТА рейтингтерінің нәтижелері;
халықаралық академиялық рейтингтердің нәтижелері;
халықаралық дерекқорлар (Web of Science, Scopus);
ішкі әкімшілік деректер;
мемлекеттік органдардың (АШМ, ҒЖБМ), бизнес-қоғамдастықтың деректері.
2. Құқықтық салдарлары: мониторинг қорытындылары университет басқармасының, ғылыми кеңесінің және директорлар кеңесінің қарауына олардың құзыреті шегінде шығарылады:
индикаторларға қол жеткізілмеген немесе анық емес ақпаратты ұсыну фактілері анықталған жағдайда ішкі қызметтік тексеруге бастама жасалады (дербес кінәсі белгіленген кезде атқарушы орган ішкі нормативтік құжаттарға сәйкес тәртіптік жауапкершілік шараларын қолданады);
индикаторлардың орындалу динамикасы төмен болған кезде университеттің алқалы басқару органдарының шешімдері негізінде жоспарланған нәтижелерге қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін Бағдарламаға немесе университет бюджетіне қажетті түзетулер енгізу туралы талап шығарылады;

3. Публичная отчетность: информация о ходе реализации Программы публикуется на официальном веб-сайте университета для обеспечения прозрачности перед стейкхолдерами и общественностью.
Таблица 12. Целевые индикаторы Программы развития КАТИУ на 2026 – 2030 годы
№ п/п
Целевые индикаторы
Единица измерения
В плановом периоде
2026 год
2027 год
2028 год
2029 год
2030 год
Стратегическая цель 1. Академическое развитие и обеспечение качественной подготовки кадров на всех уровнях высшего и послевузовского образования
1
Медианная заработная плата выпускников
тенге

3. Жария есептілік: стейкхолдерлер мен қоғамдастық алдында ашықтықты қамтамасыз ету үшін Бағдарламаның іске асырылу барысы туралы ақпарат университеттің ресми веб-сайтында жарияланады.
12-кесте – ҚАТЗУ-дың даму бағдарламасының нысаналы индикаторлары
Р/с
Нысаналы индикаторлар
Өлшем бірлігі
Жоспарлы кезеңде
2026
жыл
2027
жыл
2028
жыл
2029
жыл
2030
жыл
Стратегиялық 1-мақсат. Академиялық даму мен жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің барлық деңгейлерінде кадрларды сапалы даярлауды қамтамасыз ету
1
Бітірушілердің медианалық жалақысы
теңге

> 85,5
> 86
данные мониторинга
Стратегическая цель 2. Улучшение качества научных исследований, коммерциализация результатов и распространение знаний
Целевой индикатор 2. Общее количество коммерциализированных РННТД (с нарастающим итогом)
(2026 год – 13 единиц, 2027 год – 13 единиц, 2028 год – 14 единиц, 2029 год – 15 единиц, 2030 год – 16 единиц)
1
Количество ППС, занимающихся исследованиями в рамках научных проектов и программ, хозяйственных договорных работ
человек

> 85,5
> 86
мониторинг деректері
Стратегиялық 2-мақсат. Ғылыми зерттеулердің сапасын арттыру, нәтижелерді коммерцияландыру және білімді тарату
Нысаналы 2-индикатор. Коммерцияландырылған ҒҒТҚН жалпы саны (өспелі қорытындымен)
(2026 ж. – 13, 2027 ж. – 13, 2028 ж. – 14, 2029 ж. – 15, 2030 ж. – 16)
1
Ғылыми жобалар мен бағдарламалар, шаруашылық шарттық жұмыстар шеңберінде зерттеулермен айналысатын ПОҚ саны
адам