Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 18 шілдедегі № 638 қаулысы
"Цифрлық активтер индустриясының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 28 мамырдағы № 439 қбп қаулысының 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 18 шілдедегі
№ қаулысымен
бекітілген
Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Цифрлық активтер индустриясының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 28 мамырдағы № 439 қбп қаулысының 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) "Астана Хаб" дербес кластерлік қоры – Қазақстан Республикасының Үкіметі құрған және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген функцияларды орындайтын коммерциялық емес ұйым;
2) ұлттық стратегиялық крипторезерв – цифрлық активтерге, базалық активі цифрлық активтер болып табылатын туынды қаржы құралдарына, сондай-ақ цифрлық активтерді дамытатын және (немесе) соларға инвестициялайтын компаниялардың акциялары мен үлестеріне инвестицияларды жүзеге асыру үшін құрылған қор;
3) стратегиялық цифрлық майнинг – өндірілген цифрлық активтердің бір бөлігін ұлттық стратегиялық крипторезервке инвестициялау мақсатында кейіннен "Қазақстан Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясы" акционерлік қоғамына сенімгерлік басқаруға беру үшін "Астана Хаб" дербес кластерлік қорына міндетті түрде беруге айырбас ретінде электр энергиясына энергия өндіруші ұйымдардың шекті тарифтері бойынша квота беру шарттарында жүзеге асырылатын цифрлық майнинг жөніндегі қызмет;
4) стратегиялық цифрлық майнинг үшін электр энергиясының квотасы (бұдан әрі – квота) – энергия өндіруші ұйымдардың стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыратын цифрлық майнерлерге өткізуі не (сатуына) арналған электр энергиясының сағаттық көлемі;
5) стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі – комиссия) – стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыруға байланысты мәселелерді үйлестіру мақсатында цифрлық майнинг саласындағы уәкілетті орган құратын алқалы орган;

Об утверждении Правил осуществления стратегического цифрового майнинга
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 июля 2026 года № 638
В соответствии с подпунктом 1) пункта 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 28 мая 2026 года № 439 ДСП "О некоторых вопросах индустрии цифровых активов" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления стратегического цифрового майнинга.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 июля 2026 года № 638
Правила осуществления стратегического цифрового майнинга
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления стратегического цифрового майнинга (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 28 мая 2026 года № 439 ДСП "О некоторых вопросах индустрии цифровых активов" и определяют порядок осуществления стратегического цифрового майнинга.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) автономный кластерный фонд "Астана Хаб" – некоммерческая организация, созданная Правительством Республики Казахстан и выполняющая функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) национальный стратегический крипторезерв – фонд, созданный для осуществления инвестиций в цифровые активы, производные финансовые инструменты, базовым активом которых являются цифровые активы, а также акции и доли компаний, развивающих и (или) инвестирующих в цифровые активы;
3) стратегический цифровой майнинг – деятельность по цифровому майнингу, осуществляемая на условиях предоставления квоты на электрическую энергию по предельным тарифам энергопроизводящих организаций в обмен на обязательную передачу части добытых цифровых активов в автономный кластерный фонд "Астана Хаб", для их последующей передачи в доверительное управление акционерному обществу "Национальная инвестиционная корпорация Национального Банка Казахстана" в целях инвестирования в национальный стратегический крипторезерв;
4) квота электрической энергии для стратегического цифрового майнинга (далее – квота) – почасовой объем электрической энергии для реализации (продажи) энергопроизводящими организациями цифровым майнерам, осуществляющим стратегический цифровой майнинг;
5) комиссия по вопросам осуществления стратегического цифрового майнинга (далее – комиссия) – коллегиальный орган, образуемый уполномоченным органом в сфере цифрового майнинга в целях координации вопросов, связанных с осуществлением стратегического цифрового майнинга;

6) цифрлық актив әмияны – криптографиялық кілттерді сақтау немесе оларды басқару үшін пайдаланылатын, цифрлық активтерге қол жеткізуді және олармен транзакциялар жүргізуді қамтамасыз ететін бағдарламалық немесе аппараттық құрал;
7) цифрлық майнер – цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының жеке кәсіпкері немесе заңды тұлғасы;
8) цифрлық майнинг – шифрлаудың берілген алгоритмдеріне сәйкес компьютерлік қуаттарды пайдаланып есептеу операцияларын жүргізу процесі, ол блокчейн арқылы деректер блоктарының тұтастығын растауды қамтамасыз етеді;
9) цифрлық майнинг деректерін өңдеу орталығы – цифрлық майнингке арналған аппараттық-бағдарламалық кешеннен тұратын, есептеу қуаттарының жұмыс істеуін қамтамасыз ететін, тұрғын аймақтың аумағынан тыс орналасқан, электр энергиясын "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес пайдаланатын цифрлық инфрақұрылым объектісі;
10) цифрлық майнинг саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – цифрлық майнинг саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
11) цифрлық майнингтік пул – Қазақстан Республикасының цифрлық активтер туралы заңнамасына сәйкес аккредиттелген, цифрлық майнерлердің цифрлық майнингке арналған аппараттық-бағдарламалық кешенінің қуаттарын біріктіру қызметін көрсететін, цифрлық майнерлердің бірлескен қызметінің нәтижесінде пайда болған (жасалған) цифрлық активтерді олардың арасында бөлуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
12) электр энергетикасы саласындағы уәкілетті орган – электр энергетикасы саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
13) электр энергиясының шекті тарифі (бұдан әрі – шекті тариф) – электр энергетикасы саласындағы уәкілетті орган әрбір жеті жыл сайын бекітетін, электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдардың тобына енгізілген энергия өндіруші ұйым өндіретін электр энергиясы құнының электр энергиясын өндіруге арналған шығындардан және электр энергетикасы саласындағы уәкілетті орган белгілеген әдістеме бойынша айқындалатын пайда нормасынан тұратын ақшалай мәні.
2-тарау. Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыруға өтініштерді қарау тәртібі
3. Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыруды жоспарлайтын цифрлық майнер уәкілетті органның кеңсесі арқылы немесе www.elicense.kz "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқоры" цифрлық объектісі арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыруға өтініш (бұдан әрі – өтініш) жібереді.

6) кошелек цифрового актива – программное или аппаратное средство, которое используется для хранения криптографических ключей или управления ими, обеспечивающее доступ к цифровым активам и проведение транзакций с ними;
7) цифровой майнер – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо Республики Казахстан, осуществляющие деятельность по цифровому майнингу;
8) цифровой майнинг – процесс проведения вычислительных операций с использованием компьютерных мощностей согласно заданным алгоритмам шифрования, обеспечивающий подтверждение целостности блоков данных посредством блокчейна;
9) центр обработки данных цифрового майнинга – объект цифровой инфраструктуры, состоящий из аппаратно-программного комплекса для цифрового майнинга, обеспечивающий функционирование вычислительных мощностей, расположенный вне территории жилой зоны, использующий электрическую энергию в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике";
10) уполномоченный орган в сфере цифрового майнинга (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере цифрового майнинга;
11) цифровой майнинговый пул – юридическое лицо, аккредитованное в соответствии с законодательством Республики Казахстан о цифровых активах, предоставляющее услугу объединения мощностей аппаратно-программного комплекса для цифрового майнинга цифровых майнеров, осуществляющее распределение между цифровыми майнерами цифровых активов, возникших (созданных) в результате их совместной деятельности;
12) уполномоченный орган в области электроэнергетики – государственный орган, осуществляющий руководство в области электроэнергетики;
13) предельный тариф на электрическую энергию (далее – предельный тариф) – утверждаемое уполномоченным органом в области электроэнергетики каждые семь лет денежное выражение стоимости вырабатываемой электрической энергии энергопроизводящей организацией, включенной в группу энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию, состоящее из затрат на производство электрической энергии и нормы прибыли, определяемой по методике, установленной уполномоченным органом в области электроэнергетики.
Глава 2. Порядок рассмотрения заявлений на осуществление стратегического цифрового майнинга
3. Цифровой майнер, планирующий осуществлять стратегический цифровой майнинг, направляет через канцелярию уполномоченного органа или посредством цифрового объекта "Государственная база данных "Е-лицензирование" www.elicense.kz заявление на осуществление стратегического цифрового майнинга по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – заявление).

4. Өтінішке цифрлық майнердің мынадай талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттар қоса беріледі:
1) меншік құқығындағы қуаты 150 (жүз елу) МВт-тан кем болмайтын цифрлық майнинг деректерін өңдеу орталығының болуы;
2) рұқсат етілген қуаты бір мегаваттан кем болмайтын, кернеуі 35 киловольт және одан жоғары трансформаторлық қосалқы станциялардан ғана электр желілеріне қосылуға арналған техникалық шарттардың болуы;
3) әр бірлігінің есептеу қуаты (хэшрейт) 150 TH/s-тан кем болмайтын цифрлық майнингке арналған аппараттық-бағдарламалық кешеннің болуы;
4) бюджетке төленетін міндетті төлемдер, соның ішінде салықтар, алымдар, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің болмауы;
5) қатысушының (цифрлық майнердің) меншігіндегі мүлікке кепіл, тыйым салу, иеліктен шығаруға тыйым салу және билік ету құқықтарының өзге де шектеулері түріндегі ауыртпалықтардың болмауы;
6) дерек беру бойынша қызметтер көрсетуге (Интернет желісіне қол жеткізу) байланыс операторларымен кемінде екі шарттың болуы;
7) цифрлық майнингтің деректерін өңдеу орталығының аумағында цифрлық майнингке арналған аппараттық-бағдарламалық кешенді жөндеу жөніндегі сервистік орталықтың, сондай-ақ персоналда жабдықты пайдалануға жауапты жұмыскерлердің біліктілігін растайтын құжаттардың (дипломдар, біліктілік беру туралы куәліктер, жабдықты шығарған зауыттардың оқыту сертификаттары немесе білімі және кәсіптік даярлығы туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құжаттар) болуы.
5. Уәкілетті орган өтінішті және оған қоса берілген құжаттарды алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылған өтініш пен құжаттардың толықтығын, сондай-ақ оларда қамтылған мәліметтердің дұрыстығын тексеруді жүзеге асырады.
Өтініш пен оған қоса берілген құжаттар белгіленген талаптарға сәйкес болған жағдайда уәкілетті орган оларды комиссияның қарауына жібереді.
Комиссияның құрамы мен ережесін уәкілетті орган бекітеді.
6. Комиссия өтініш пен құжаттарды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде:
1) цифрлық майнердің осы Қағидалардың 4-тармағында белгіленген талаптарға сәйкестігін;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес бекітілген квота көлемінде электр энергиясының бос көлемінің болуын қарайды.
7. Қарау нәтижелері бойынша комиссия цифрлық майнердің белгіленген талаптарға сәйкестігі, сәйкес келмеуі не бекітілген квота шеңберінде электр энергиясының бос көлемінің болмауы туралы шешім қабылдайды және қорытындыны уәкілетті органға жібереді.

4. К заявлению прилагаются документы, подтверждающие соответствие цифрового майнера следующим требованиям:
1) наличие центра обработки данных цифрового майнинга на праве собственности мощностью не менее 150 (сто пятьдесят) МВт;
2) наличие технических условий на подключение к электрическим сетям исключительно от трансформаторных подстанций напряжением 35 киловольт и выше с разрешенной мощностью не менее одного мегаватта;
3) наличие аппаратно-программного комплекса для цифрового майнинга с вычислительной мощностью (хэшрейт) каждой единицы не менее 150 TH/s;
4) отсутствие задолженности по обязательным платежам в бюджет, в том числе по налогам, сборам, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
5) отсутствие обременений на имущество, находящееся в собственности участника (цифрового майнера), в виде залога, ареста, запрета на отчуждение и иных ограничений прав распоряжения;
6) наличие не менее двух договоров с операторами связи на предоставление услуг передачи данных (доступа к сети Интернет);
7) наличие сервисного центра по ремонту аппаратно-программного комплекса для цифрового майнинга на территории центра обработки данных цифрового майнинга, а также у персонала документов, подтверждающих квалификацию работников, ответственных за эксплуатацию оборудования (дипломы, свидетельства о присвоении квалификации, сертификаты обучения заводов-изготовителей оборудования или иные документы об образовании и профессиональной подготовке, предусмотренные законодательством Республики Казахстан).
5. Уполномоченный орган в течение 3 (три) рабочих дней с момента получения заявления и прилагаемых к нему документов осуществляет проверку полноты представленного заявления и документов, а также достоверности содержащихся в них сведений.
В случае соответствия заявления и прилагаемых документов установленным требованиям уполномоченный орган направляет их на рассмотрение комиссии.
Состав и положение комиссии утверждаются уполномоченным органом.
6. Комиссия в течение 5 (пять) рабочих дней со дня получения заявления и документов рассматривает их на предмет:
1) соответствия цифрового майнера требованиям, установленным пунктом 4 настоящих Правил;
2) наличия свободного объема электрической энергии в объеме квоты, утвержденной согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
7. По результатам рассмотрения комиссия принимает решение о соответствии, несоответствии цифрового майнера установленным требованиям либо отсутствии свободного объема электрической энергии в рамках утвержденной квоты и направляет заключение в уполномоченный орган.

8. Уәкілетті орган комиссияның қорытындысын алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде цифрлық майнерге хат жібереді.
9. Комиссия цифрлық майнердің осы Қағидалардың 4-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі туралы шешім қабылдаған жағдайда уәкілетті орган цифрлық майнерге анықталған сәйкессіздіктерді көрсетіп хат жібереді.
Анықталған сәйкессіздіктерді жойғаннан кейін цифрлық майнер сұратылған квота үшін электр энергиясының бос көлемі болмаған жағдайларды қоспағанда, қайтадан өтініш бере алады.
10. Уәкілетті органнан оң жауап хат алған жағдайда цифрлық майнер 5 (бес) жұмыс күні ішінде:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Астана Хаб" дербес кластерлік қорымен шарт жасасады;
2) тізбедегі энергия өндіруші ұйыммен осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электр энергиясын сатып алу-сату шартын жасасады.
11. Цифрлық майнер стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру шеңберінде цифрлық майнинг пулы өндірген цифрлық активтерді бөлу үшін цифрлық активтердің жеке әмиянын ашады.
12. Цифрлық майнер цифрлық майнинг жөніндегі қызметті стратегиялық цифрлық майнингпен қатар жүзеге асыра алады.
3-тарау. Ұлттық стратегиялық крипторезервке берілетін цифрлық активтердің көлемін айқындау тәртібі
13. Цифрлық майнерлер "Астана Хаб" дербес кластерлік қорымен жасалған шарт негізінде ұлттық стратегиялық крипторезервке инвестициялау мақсатында цифрлық активтерді кейіннен "Қазақстан Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясы" акционерлік қоғамының сенімгерлік басқаруына беру үшін төмендегі формула бойынша айқындалатын көлемде "Астана Хаб" дербес кластерлік қорына беруді жүзеге асырады:
ЦАҰСК = (SЦАмайнинг – ЭЭЦА – ЖШЦА) × 10%, мұнда
ЦАҰСК – есепті кезең үшін "Астана Хаб" дербес кластерлік қорына иеліктен шығарылатын (өтеусіз берілетін) цифрлық активтердің саны;
SЦАмайнинг – стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыратын цифрлық майнерлердің табысы туралы мәліметтерге сәйкес есепті кезең үшін цифрлық майнинг пулы цифрлық майнерге бөлген цифрлық активтердің жалпы саны;
ЭЭЦА – тұтынылған электр энергиясының цифрлық активтердің баламасына қайта есептелген, қосылған құн салығы ескерілген құны;
ЖШЦА – ұлттық электр желісін пайдалану, электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету, электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі қызметтерді қоса алғанда, цифрлық активтердің баламасына қайта есептелген, қосылған құн салығы ескерілген электр энергиясын жеткізуге жұмсалған шығыстар.
Осы тармақтың мақсаттары үшін есептік кезең – күнтізбелік ай.

8. Уполномоченный орган в течение 2 (два) рабочих дней со дня получения заключения комиссии направляет письмо цифровому майнеру.
9. В случае принятия комиссией решения о несоответствии цифрового майнера требованиям, установленным пунктом 4 настоящих Правил, уполномоченный орган направляет письмо цифровому майнеру с указанием выявленных несоответствий.
После устранения выявленных несоответствий цифровой майнер может повторно подать заявление, за исключением случаев отсутствия свободного объема электрической энергии для запрашиваемой квоты.
10. В случае получения положительного письма от уполномоченного органа цифровой майнер в течение 5 (пять) рабочих дней:
1) заключает договор с автономным кластерным фондом "Астана Хаб" по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) заключает договор купли-продажи электрической энергии с энергопроизводящей организацией из перечня и по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
11. Цифровой майнер открывает отдельный кошелек цифровых активов для распределения цифровым майнинговым пулом добытых цифровых активов в рамках осуществления стратегического цифрового майнинга.
12. Цифровой майнер может осуществлять деятельность по цифровому майнингу наряду со стратегическим цифровым майнингом.
Глава 3. Порядок определения объема цифровых активов, подлежащих передаче в Национальный стратегический крипторезерв
13. Цифровые майнеры на основании договора с автономным кластерным фондом "Астана Хаб" осуществляют передачу в автономный кластерный фонд "Астана Хаб" цифровых активов для их последующей передачи в доверительное управление акционерному обществу "Национальная инвестиционная корпорация Национального Банка Казахстана" в целях инвестирования в национальный стратегический крипторезерв в объеме, определяемом по следующей формуле:
ЦАНСК = (SЦАмайнинг – ЭЭЦА – РПЦА) × 10%, где
ЦАНСК – количество цифровых активов, подлежащих отчуждению (безвозмездной передаче) в автономный кластерный фонд "Астана Хаб" за расчетный период;
SЦАмайнинг – общее количество цифровых активов, распределенных цифровым майнинговым пулом цифровому майнеру за расчетный период в соответствии со сведениями о доходах цифровых майнеров, осуществляющих стратегический цифровой майнинг;
ЭЭЦА – стоимость потребленной электрической энергии с учетом налога на добавленную стоимость, пересчитанная в эквивалент цифровых активов;
РПЦА – расходы на поставку электрической энергии с учетом налога на добавленную стоимость, включая услуги по пользованию национальной электрической сетью, обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, организации балансирования производства-потребления электрической энергии, пересчитанные в эквивалент цифровых активов.
Для целей настоящего пункта расчетным периодом является календарный месяц.

14. "Астана Хаб" дербес кластерлік қорына иеліктен шығарылатын (өтеусіз берілетін) цифрлық активтердің санын есептеу мақсаттарында цифрлық активтердің құны Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 25 қыркүйектегі № 531 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36938 болып тіркелген) цифрлық активтердің құнын айқындау, жариялау қағидаларына сәйкес айқындалады.
4-тарау. Квотаны қалыптастыру және өзгерту
15. Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру кезінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес тізбеге енгізілген энергия өндіруші ұйымдар стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыратын цифрлық майнерлерге арналған квота шеңберінде электр энергиясын өздерінің шекті тарифінен аспайтын бағамен 10 (он) жыл мерзімге электр энергиясын сатып алу-сату жөніндегі тікелей шарттар негізінде өткізуді (сатуды) жүзеге асырады.
16. Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыратын цифрлық майнерге арналған квота осы Қағидалардың 2-тарауына сәйкес цифрлық майнердің өтінішін қарау кезінде комиссияның шешімімен айқындалады.
17. Бөлінген квотаны ұлғайту үшін цифрлық майнер уәкілетті органға мынадай құжаттармен қоса өтініш жібереді:
1) цифрлық майнерде электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің, жүктемені ажыратудың арнайы автоматикасының, жүйелік оператор мен энергия беруші ұйымда "Электр энергетикасы туралы" Заңның 9-4-бабының 2-тармағына сәйкес олардың желілеріне қосылған кезде орнатылған жүйелермен біріздендірілуін қамтамасыз ететін телекоммуникация жүйесінің бар екенін растайтын құжат;
2) электр желілеріне қосылуға арналған техникалық шарттар не рұқсат етілген қуаттың ұлғайтылғанын растайтын құжаттар;
3) цифрлық майнингке арналған аппараттық-бағдарламалық кешендер санының ұлғайтылғанын растайтын құжат.
Уәкілетті орган құжаттарды алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оларды комиссияның қарауына жібереді.
Комиссия өтініш пен құжаттарды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде оларды квотаны ұлғайтудың негізділігі тұрғысынан қарайды.
Қарау нәтижелері бойынша комиссия құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған, ұсынылған мәліметтер анық болмаған не бекітілген квота шеңберінде электр энергиясының бос көлемі болмаған жағдайда квотаны ұлғайтуды мақұлдау немесе мақұлдаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды және қорытындыны уәкілетті органға жібереді.
Уәкілетті орган комиссияның қорытындысын алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде цифрлық майнерге хат жібереді.

14. Для целей расчета количества цифровых активов, подлежащих отчуждению (безвозмездной передаче) в автономный кластерный фонд "Астана Хаб", стоимость цифровых активов определяется в соответствии с Правилами определения, опубликования стоимости цифровых активов, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25 сентября 2025 года № 531 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36938).
Глава 4. Формирование и изменение квоты
15. При осуществлении стратегического цифрового майнинга энергопроизводящие организации, включенные в перечень согласно приложению 2 к настоящим Правилам, осуществляют реализацию (продажу) электрической энергии в рамках квоты цифровым майнерам, осуществляющим стратегический цифровой майнинг, в рамках прямых договоров купли-продажи электрической энергии по цене, не превышающей ее предельного тарифа, сроком на 10 (десять) лет.
16. Квота для цифрового майнера, осуществляющего стратегический цифровой майнинг, определяется по решению комиссии при рассмотрении заявления цифрового майнера в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
17. Для увеличения выделенной квоты цифровой майнер направляет в уполномоченный орган заявление с приложением следующих документов:
1) документ, подтверждающий наличие у цифрового майнера автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии, специальной автоматики отключения нагрузки, системы телекоммуникаций, обеспечивающей их унификацию с системами, установленными у системного оператора и у энергопередающей организации при подключении к их сетям в соответствии с пунктом 2 статьи 9-4 Закона "Об электроэнергетике";
2) технические условия на подключение к электрическим сетям либо документы, подтверждающие увеличение разрешенной мощности;
3) документ, подтверждающий увеличение количества аппаратно-программных комплексов для цифрового майнинга.
Уполномоченный орган в течение 3 (три) рабочих дней с момента получения документов направляет их на рассмотрение комиссии.
Комиссия в течение 5 (пять) рабочих дней со дня получения заявления и документов рассматривает их на предмет обоснованности увеличения квоты.
По результатам рассмотрения комиссия принимает решение об одобрении либо отказе в одобрении увеличения квоты в случаях представления неполного пакета документов, недостоверности представленных сведений либо отсутствия свободного объема электрической энергии в рамках утвержденной квоты и направляет заключение в уполномоченный орган.
Уполномоченный орган в течение 3 (три) рабочих дней со дня получения заключения комиссии направляет письмо цифровому майнеру.

18. Цифрлық майнерге бөлінген квота осы Қағидаларда көзделген жағдайларды, сондай-ақ цифрлық майнердің жазбаша өтініші негізінде бөлінген квотаны ерікті түрде азайту жағдайларын қоспағанда, біржақты тәртіппен өзгертілмейді.
19. Егер есептік кезеңнің қорытындылары бойынша цифрлық майнердің электр энергиясын тұтыну көлемі комиссияның оң шешімі туралы хатта бекітілген электр энергиясы көлемінен цифрлық майнерге байланысты себептер бойынша 5 (бес) және одан да көп пайызға ауытқыса, комиссия цифрлық майнерге бөлінген квота шеңберінде берілетін электр энергиясының көлемін азайту туралы шешім қабылдайды. Электр энергиясының көлемін азайту цифрлық майнер көрсетілген ауытқуға әкеп соққан себептерді жойғанға және белгіленген тәртіппен квота көлемін ұлғайту туралы жаңа өтініш бергенге дейін қолданылады.
Комиссияның цифрлық майнерге квота шеңберінде берілетін электр энергиясының көлемін азайту құқығы электр энергиясын тұтыну көлемінің ауытқуы цифрлық майнерге байланысты емес себептерден, оның ішінде авариялардан, жөндеу жұмыстарын жүргізуден, жабдықтың тоқтап қалуынан, энергия өндіруші және (немесе) энергия беруші ұйымдар тарапынан қойылған шектеулерден, сондай-ақ цифрлық майнердің саналы бақылауынан тыс және құжатпен расталған өзге де мән-жайлардан туындаған жағдайларға қолданылмайды.
5-тарау. Берілетін цифрлық активтерді есепке алу тәртібі
20. Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыратын цифрлық майнер жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей, уәкілетті органға стратегиялық цифрлық майнингпен байланысты қызметтің қаржылық есептілігіне жүргізілген тәуелсіз аудит нәтижелері туралы есепті ұсынады.
21. Осы Қағидаларға сәйкес берілетін цифрлық активтердің көлемі мен нақты берілген көлем арасында айырмашылық анықталған жағдайда цифрлық майнер мұндай айырмашылық анықталған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде жетіспейтін цифрлық активтер көлемін "Астана Хаб" дербес кластерлік қорына береді.
22. Цифрлық майнер "Астана Хаб" дербес кластерлік қорына осы Қағидаларда көзделген көлемнен артық цифрлық актив берген жағдайда артық берілген цифрлық активтер көлемі келесі есептік кезеңде берілетін цифрлық активтер көлемін айқындау кезінде есепке алынады.
6-тарау. Стратегиялық цифрлық майнингті тоқтату негіздері
23. Цифрлық майнерлердің стратегиялық цифрлық майнингке қатысуы мына жағдайларда тоқтатылады:

18. Квота, выделенная цифровому майнеру, не подлежит изменению в одностороннем порядке, за исключением случаев, предусмотренных настоящими Правилами, а также добровольного уменьшения выделенной квоты на основании письменного заявления цифрового майнера.
19. В случае отклонения объема потребления электрической энергии цифровым майнером от объема электрической энергии, утвержденного в письме о положительном решении комиссии, на 5 (пять) и более процентов по результатам расчетного периода по причинам, зависящим от цифрового майнера, комиссия принимает решение об уменьшении объема электрической энергии, предоставляемой цифровому майнеру в рамках выделенной квоты. Уменьшение объема электрической энергии применяется до устранения цифровым майнером причин, повлекших указанное отклонение, и подачи им нового заявления на увеличение объема квоты в установленном порядке.
Право комиссии на уменьшение объема электрической энергии, предоставляемой цифровому майнеру в рамках квоты, не распространяется на случаи, когда отклонение объема потребления электрической энергии возникло по причинам, не зависящим от цифрового майнера, включая аварии, проведение ремонтных работ, остановку оборудования, ограничения со стороны энергопроизводящих и (или) энергопередающих организаций, а также иные документально подтвержденные обстоятельства, находящиеся вне разумного контроля цифрового майнера.
Глава 5. Порядок учета передаваемых цифровых активов
20. Цифровой майнер, осуществляющий стратегический цифровой майнинг, ежегодно, не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным, представляет в уполномоченный орган отчет о результатах независимого аудита финансовой отчетности деятельности, связанной со стратегическим цифровым майнингом.
21. В случае выявления расхождений по результатам независимого аудита между объемом цифровых активов, подлежащих передаче в соответствии с настоящими Правилами, и фактически переданным объемом цифровой майнер осуществляет передачу недостающего объема цифровых активов в автономный кластерный фонд "Астана Хаб" в течение 30 (тридцать) календарных дней со дня выявления таких расхождений.
22. В случае передачи цифровым майнером цифровых активов в автономный кластерный фонд "Астана Хаб" сверх объема, предусмотренного настоящими Правилами, излишне переданный объем цифровых активов подлежит зачету при определении объема цифровых активов, подлежащих передаче в следующем расчетном периоде.
Глава 6. Основания прекращения стратегического цифрового майнинга
23. Участие цифровых майнеров в стратегическом цифровом майнинге прекращается в следующих случаях:

1) цифрлық майнердің жазбаша өтініші негізінде өз бастамасы;
2) цифрлық майнердің осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген шарттарды жасасудан бас тартуы;
3) осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген шарттардың елеулі талаптарының орындалмауы.
24. Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыратын цифрлық майнер осы Қағидалардың 23-тармағының 1) тармақшасына сәйкес қатысудан бас тарту туралы шешім қабылдағанға дейін 10 (он) жұмыс күні бұрын уәкілетті органға стратегиялық цифрлық майнингке қатысуды тоқтату туралы өтініш береді.
25. Уәкілетті орган 5 (бес) жұмыс күні ішінде цифрлық майнердің стратегиялық цифрлық майнингке қатысуын тоқтату туралы шешім қабылдайды.
Уәкілетті орган әкімшілік акт қабылдаған сәттен бастап цифрлық майнердің стратегиялық цифрлық майнингтегі міндеттемелері тоқтатылады, ал "Астана Хаб" кластерлік қорымен өзара есеп айырысу бөлігінде олар толық орындалғанға дейін қолданылады.
26. Уәкілетті орган цифрлық майнердің стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыруын тоқтатқаны туралы электр энергетикасы саласындағы уәкілетті органды хабардар етеді.
27. Осы Қағидалардың 23-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда уәкілетті орган цифрлық майнердің стратегиялық цифрлық майнингке қатысуын мерзімінен бұрын тоқтату мәселесін комиссияның қарауына шығарады.
28. Комиссия осы Қағидалардың 23-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген негіздер болған кезде цифрлық майнердің стратегиялық цифрлық майнингке қатысуын мерзімінен бұрын тоқтату туралы шешім қабылдайды.
29. Комиссияның және уәкілетті органның шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен шағым жасауға болады.
Стратегиялық цифрлық
майнингті жүзеге асыру
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыруға өтініш
1. __________________________________________________________________
(заңды тұлғаның (жеке кәсіпкердің) атауы)
2. __________________________________________________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі)
3. __________________________________________________________________
(заңды тұлғаның/жеке кәсіпкердің заңды мекенжайы)
4. __________________________________________________________________
(байланыс деректері (телефон нөмірлері, электрондық пошта мекенжайы)
5. __________________________________________________________________
(цифрлық майнинг деректерін өңдеу орталығының орналасқан жері)

1) собственная инициатива цифрового майнера на основании письменного заявления;
2) отказ цифрового майнера от заключения договоров, указанных в пункте 10 настоящих Правил;
3) невыполнение существенных условий договоров, указанных в пункте 10 настоящих Правил.
24. Цифровой майнер, осуществляющий стратегический цифровой майнинг, за 10 (десять) рабочих дней до принятия решения об отказе от участия согласно подпункту 1) пункта 23 настоящих Правил подает в уполномоченный орган заявление о прекращении участия в стратегическом цифровом майнинге.
25. Уполномоченный орган в течение 5 (пять) рабочих дней принимает решение о прекращении участия цифрового майнера в стратегическом цифровом майнинге.
С момента принятия административного акта уполномоченным органом обязательства цифрового майнера в стратегическом цифровом майнинге прекращаются, а в части взаиморасчетов с кластерным фондом "Астана Хаб" до полного исполнения.
26. Уполномоченный орган информирует уполномоченный орган в области электроэнергетики о прекращении осуществления стратегического цифрового майнинга цифровым майнером.
27. В случаях, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 23 настоящих Правил, уполномоченный орган выносит на рассмотрение комиссии вопрос о досрочном прекращении участия цифрового майнера в стратегическом цифровом майнинге.
28. Комиссия при наличии оснований, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 23 настоящих Правил, принимает решение о досрочном прекращении участия цифрового майнера в стратегическом цифровом майнинге.
29. Решения, действия (бездействие) комиссии и уполномоченного органа могут быть обжалованы в порядке, установленном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
____________________________
Приложение 1
к Правилам осуществления
стратегического цифрового
майнинга
Форма
Заявление на осуществление стратегического цифрового майнинга
1. __________________________________________________________________
(наименование юридического лица (индивидуального предпринимателя)
2. __________________________________________________________________
(бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер)
3. __________________________________________________________________
(юридический адрес юридического лица/индивидуального предпринимателя)
4. __________________________________________________________________
(контактные данные (номера телефонов, адрес электронной почты)
5. __________________________________________________________________
(месторасположение центра обработки данных цифрового майнинга)

6. __________________________________________________________________
(цифрлық майнингке арналған аппараттық-бағдарламалық кешен туралы деректер
(саны, моделі (модельдері), хэшрейті)
7. ___________________________________________________________________
(стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыруға арналған цифрлық актив
әмиянының мекенжайы)
8. ___________________________________________________________________
(осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес тізбедегі энергия өндіруші ұйымның
(ұйымдардың) атауы)
9. ___________________________________________________________________
(стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру үшін сұралатын электр
энергиясының көлемі (электр желілеріне қосылуға арналған техникалық шарттарда
көрсетілген қуат көлемі шегінде)
Өтініш берушінің қолы:
______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Толтырылған күні: 20 ___ жылғы "__" _________
Стратегиялық цифрлық
майнингті жүзеге асыру
қағидаларына 2-қосымша
Стратегиялық цифрлық майнинг үшін электр энергиясын өткізуді жүзеге асыратын энергия өндіруші ұйымдардың тізбесі
Р/с
Атауы
Электр энергиясының квотасы, МВт
1
"Болат Нұржанов атындағы Екібастұз МАЭС-1" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
300 МВт
Стратегиялық цифрлық
майнингті жүзеге асыру
қағидаларына 3-қосымша
Ұлттық стратегиялық крипторезервті толықтыру мақсатында цифрлық активтерді иеліктен шығару (өтеусіз беру) туралы үлгілік шарт
____________ қаласы
20__ жылғы "_"___________
Бұдан әрі "қор" деп аталатын "Астана Хаб" дербес кластерлік қоры атынан
_________________________ негізінде әрекет ететін _________________________
бір тараптан және бұдан әрі "цифрлық майнер" деп аталатын
______________ атынан ____________ негізінде әрекет ететін _________________
екінші тараптан бірлесіп "Тараптар" деп аталып, төмендегілер туралы осы шартты
жасасты.
1. Шарттың мәні
1.1. Осы шарт бойынша цифрлық майнер стратегиялық цифрлық майнинг нәтижесінде өндірілген цифрлық активтердің бір бөлігін қордың меншігіне иеліктен шығарады (өтеусіз береді), ал қор осы шартта және Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларында көзделген тәртіппен және талаптарда мұндай цифрлық активтерді қабылдауға міндеттенеді.
1.2. Цифрлық активтер ұлттық стратегиялық крипторезервті толықтыру мақсатында беріледі.
1.3. Осы шарт Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларына сәйкес жасалады және цифрлық майнердің стратегиялық цифрлық майнингке қатысуының міндетті шарты болып табылады.

6. __________________________________________________________________
(данные об аппаратно-программном комплексе для цифрового майнинга
(количество, модель(-и), хешрейт)
7. __________________________________________________________________
(адрес кошелька цифрового актива для осуществления стратегического
цифрового майнинга)
8. __________________________________________________________________
(наименование энергопроизводящей(-их) организации(-й) из перечня
в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам)
9. __________________________________________________________________
(требуемый объем электрической энергии для осуществления стратегического
цифрового майнинга (в пределах объема мощности, указанной в технических
условиях на присоединение к электрическим сетям)
Подпись заявителя
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "__" ______ 20 ___ года
____________________________
Приложение 2
к Правилам осуществления
стратегического цифрового
майнинга
Перечень энергопроизводящих организаций, осуществляющих реализацию электрической энергии для стратегического цифрового майнинга
№ п/п
Наименование
Квота электрической энергии, МВт
1
Товарищество с ограниченной ответственностью "Экибастузская ГРЭС-1 имени Булата Нуржанова"
300 МВт
____________________________
Приложение 3
к Правилам осуществления
стратегического цифрового
майнинга
Типовой договор об отчуждении (безвозмездной передаче) цифровых активов в целях пополнения национального стратегического крипторезерва
Город ____________
"_" ____________ 20__ года
Автономный кластерный фонд "Астана Хаб", именуемый в дальнейшем "фонд", в лице _________________, действующего на основании _____________, с одной стороны, и _________________, именуемое в дальнейшем "цифровой майнер", в лице _________________, действующего на основании _____________, с другой стороны, совместно именуемые "Стороны", заключили настоящий договор о нижеследующем.
1. Предмет договора
1.1. По настоящему договору цифровой майнер осуществляет отчуждение (безвозмездную передачу) части цифровых активов, добытых в результате стратегического цифрового майнинга, в фонд, а фонд обязуется принимать такие цифровые активы в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим договором и Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга.
1.2. Передача цифровых активов осуществляется в целях пополнения национального стратегического крипторезерва.
1.3. Настоящий договор заключается в соответствии с Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга и является обязательным условием участия цифрового майнера в стратегическом цифровом майнинге.

1.4. Цифрлық активтер цифрлық майнер тарапынан өтеусіз негізде беріледі және бұл ретте цифрлық майнерде қордан не ұлттық стратегиялық крипторезервтен қарсы ұсынуды талап ету құқығы туындамайды.
1.5. Қордан "Қазақстан Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясы" акционерлік қоғамының сенімді басқаруындағы ұлттық стратегиялық крипторезервке цифрлық активтерді кейіннен беру мәселелері қор мен көрсетілген ұйым арасында жасалатын сенімгерлік басқару туралы жеке шартпен реттеледі.
2. Шартты орындауды бастау талаптары
2.1. Осы шарт Тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
2.2. Цифрлық майнердің қорға цифрлық активтерді беру жөніндегі міндеттемесі стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру басталған және электр энергиясын сатып алу-сату шарты шеңберінде электр энергиясын беру басталған күннен бастап туындайды.
2.3. Цифрлық майнер стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру шеңберінде стратегиялық цифрлық майнингке байланысты операциялар үшін ғана пайдаланылатын жеке цифрлық активтің әмиянының болуын қамтамасыз етеді.
2.4. Қор цифрлық майнерге цифрлық активтерді қабылдауға арналған цифрлық актив әмиянының деректемелерін ұсынады.
2.5. Цифрлық активтерді беру осы шартқа сәйкес қор ұсынған деректемелер бойынша цифрлық актив әмиянына ғана жүзеге асырылады.
2.6. Цифрлық актив әмиянының деректемелері өзгерген жағдайда, егер Тараптар өзгеше мерзімді белгілемесе, қор жаңа әмиянды пайдалану басталған күнге дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын цифрлық майнерге цифрлық актив әмиянының жаңа деректемелерін жібереді.
3. Цифрлық активтердің көлемін айқындау тәртібі
3.1. Қордың меншігіне иеліктен шығарылатын (өтеусіз берілетін) цифрлық активтердің саны Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларына сәйкес айқындалады.
3.2. Цифрлық активтердің көлемін есептеу әрбір есептік кезең үшін мынадай негізде жүзеге асырылады:
1) стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыратын цифрлық майнерлердің кірістері туралы цифрлық майнинг пулы ұсынатын мәліметтер;
2) есептік кезең үшін цифрлық майнинг пулы цифрлық майнерге бөлген цифрлық активтердің саны туралы мәліметтер;
3) тұтынылған электр энергиясының құны туралы мәліметтер;
4) электр энергиясын жеткізуге жұмсалған шығыстар туралы мәліметтер;
5) Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларында және осы шартта көзделген өзге де құжаттар мен мәліметтер.

1.4. Цифровые активы передаются цифровым майнером на безвозмездной основе без возникновения у цифрового майнера права требования встречного предоставления от фонда либо национального стратегического крипторезерва.
1.5. Вопросы последующей передачи цифровых активов от фонда в доверительное управление акционерному обществу "Национальная инвестиционная корпорация Национального Банка Казахстана" в целях инвестирования в национальный стратегический крипторезерв регулируются отдельным договором доверительного управления, заключаемым между фондом и указанной организацией.
2. Условия начала исполнения договора
2.1. Настоящий договор вступает в силу с даты его подписания Сторонами.
2.2. Обязательство цифрового майнера по передаче цифровых активов в фонд возникает с даты начала осуществления стратегического цифрового майнинга и подачи электрической энергии в рамках договора купли-продажи электрической энергии.
2.3. Цифровой майнер в рамках осуществления стратегического цифрового майнинга обеспечивает наличие отдельного кошелька цифрового актива, используемого исключительно для операций, связанных со стратегическим цифровым майнингом.
2.4. Фонд предоставляет цифровому майнеру реквизиты кошелька цифрового актива, предназначенного для приема цифровых активов.
2.5. Передача цифровых активов осуществляется исключительно на кошелек цифрового актива, реквизиты которого предоставлены фондом в соответствии с настоящим договором.
2.6. В случае изменения реквизитов кошелька цифрового актива фонд направляет цифровому майнеру информацию об изменении реквизитов кошелька цифрового актива не позднее чем за 3 рабочих дня до даты начала использования нового кошелька, если иной срок не установлен Сторонами.
3. Порядок определения объема цифровых активов
3.1. Количество цифровых активов, подлежащих отчуждению (безвозмездной передаче) в фонд, определяется в соответствии с Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга.
3.2. Расчет объема цифровых активов осуществляется за каждый расчетный период на основании:
1) сведений о доходах цифровых майнеров, осуществляющих стратегический цифровой майнинг, представляемых цифровым майнинговым пулом;
2) сведений о количестве цифровых активов, распределенных цифровым майнинговым пулом цифровому майнеру за расчетный период;
3) сведений о стоимости потребленной электрической энергии;
4) сведений о расходах на поставку электрической энергии;
5) иных документов и сведений, предусмотренных Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга и настоящим договором.

3.3. Осы шарттың мақсаттары үшін есептік кезең – күнтізбелік ай.
3.4. Тұтынылған электр энергиясының құны және қосылған құн салығын ескергенде электр энергиясын жеткізуге жұмсалған шығыстар Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларында белгіленген тәртіппен цифрлық активтердің баламасына қайта есептеледі.
3.5. Электр энергиясын жеткізуге жұмсалатын шығыстарға қосылған құн салығы ескерілген шығыстар жатады, олар Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларында көзделген, оларға ұлттық электр желісін пайдалану, электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету, электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтер де кіреді.
3.6. Осы шарт бойынша міндеттемелер орындалғаннан кейін қалған цифрлық активтер цифрлық майнердің меншігінде қалады.
4. Цифрлық активтерді беру тәртібі мен мерзімдері
4.1. Цифрлық майнер ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей, қорға цифрлық активтерді береді.
4.2. Цифрлық активтерді беру цифрлық майнердің жеке цифрлық актив әмиянынан қор ұсынған деректемелер бойынша қордың цифрлық актив әмиянына цифрлық активтерді жіберу арқылы жүзеге асырылады.
4.3. Цифрлық активтерді беру тиісті транзакцияның блокчейн желісінде расталған сәтінен бастап орындалды деп есептеледі.
4.4. Цифрлық майнер цифрлық актив әмияны, блокчейн желісі деректемелерінің, берілетін соманың және транзакцияны жүзеге асыру үшін қажетті өзге де деректердің дұрыс көрсетілуіне жауапты болады.
4.5. Егер осы шартта немесе Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларында өзгеше көзделмесе, транзакцияны жүзеге асыруға байланысты шығыстарды, оның ішінде желілік комиссияларды цифрлық майнер төлейді.
4.6. Қорға Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларында көзделген көлемнен артық берілген цифрлық активтер келесі есептік кезеңде қорға берілетін цифрлық активтердің көлемін айқындау кезінде есепке жатқызылуға тиіс.
4.7. Цифрлық активтерді белгіленген мерзімде беруге кедергі келтіретін техникалық ақау туындаған жағдайда цифрлық майнер бұл туралы қор мен цифрлық майнинг саласындағы уәкілетті органды растайтын материалдармен қоса дереу хабардар етеді.
5. Есептілік
5.1. Цифрлық майнер ай сайын, қорға цифрлық активтерді бергеннен кейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей, уәкілетті органға қорға берілген цифрлық активтер туралы есепті ұсынады.
5.2. Осы шарттың 5.1-тармағында көрсетілген есеп келіп түскен цифрлық активтер туралы мәліметтерді есепке алу және салыстыру үшін қорға да жіберіледі.

3.3. Для целей настоящего договора расчетным периодом является календарный месяц.
3.4. Стоимость потребленной электрической энергии и расходы на поставку электрической энергии с учетом налога на добавленную стоимость пересчитываются в эквивалент цифровых активов в порядке, установленном Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга.
3.5. К расходам на поставку электрической энергии относятся расходы с учетом налога на добавленную стоимость, предусмотренные Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга, включая услуги по пользованию национальной электрической сетью, обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии.
3.6. Оставшаяся часть цифровых активов после исполнения обязательств по настоящему договору остается в собственности цифрового майнера.
4. Порядок и сроки передачи цифровых активов
4.1. Цифровой майнер ежемесячно, не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным, осуществляет передачу цифровых активов в фонд.
4.2. Передача цифровых активов осуществляется путем направления цифровых активов с отдельного кошелька цифрового актива цифрового майнера на кошелек цифрового актива фонда, реквизиты которого предоставлены фондом.
4.3. Передача цифровых активов считается исполненной с момента подтверждения соответствующей транзакции в сети блокчейн.
4.4. Цифровой майнер несет ответственность за корректность указания реквизитов кошелька цифрового актива, сети блокчейн, суммы передачи и иных данных, необходимых для совершения транзакции.
4.5. Расходы, связанные с осуществлением транзакции, включая сетевые комиссии, оплачиваются цифровым майнером, если иное не предусмотрено настоящим договором или Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга.
4.6. Цифровые активы, переданные в фонд сверх объема, предусмотренного Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга, подлежат зачету при определении объема цифровых активов, подлежащих передаче в фонд в следующем расчетном периоде.
4.7. В случае технического сбоя, препятствующего передаче цифровых активов в установленный срок, цифровой майнер незамедлительно информирует фонд и уполномоченный орган с приложением подтверждающих материалов.
5. Отчетность
5.1. Цифровой майнер ежемесячно, не позднее 5 рабочих дней после передачи цифровых активов в фонд, представляет в уполномоченный орган отчет о цифровых активах, переданных в фонд.
5.2. Отчет, указанный в пункте 5.1 настоящего договора, направляется также в адрес Фонда для учета и сопоставления сведений о поступивших цифровых активах.

5.3. Есепте мыналар қамтылуға тиіс:
1) цифрлық майнердің атауы;
2) цифрлық майнердің бизнес-сәйкестендіру нөмірі не жеке сәйкестендіру нөмірі;
3) есептік кезең;
4) цифрлық майнинг пулы туралы мәліметтер;
5) есепті кезең үшін цифрлық майнинг пулы цифрлық майнерге бөлген цифрлық активтердің саны;
6) есепті кезең үшін тұтынылған электр энергиясының құны;
7) есепті кезең үшін электр энергиясын жеткізуге жұмсалған шығыстардың мөлшері;
8) қорға берілуге тиіс цифрлық активтер санының есебі;
9) нақты берілген цифрлық активтердің саны;
10) транзакцияның күні мен уақыты;
11) беру жүзеге асырылған цифрлық актив әмиянының мекенжайы;
12) беру жүзеге асырылған цифрлық актив әмиянының мекенжайы;
13) желілік комиссиялар туралы мәліметтер;
14) Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларында көзделген өзге де мәліметтер.
5.4. Қордың немесе цифрлық майнинг саласындағы уәкілетті органның сұратуы бойынша цифрлық майнер есептің дұрыстығын және цифрлық активтердің берілгенін растау үшін қажетті қосымша құжаттар мен мәліметтерді ұсынады.
5.5. Цифрлық майнер ұсынылатын есептердің, құжаттар мен мәліметтердің анықтығын, толықтығын және уақтылы ұсынылуын қамтамасыз етеді.
6. Берілген цифрлық активтер туралы мәліметтерді есепке алу және салыстыру
6.1. Қор нақты келіп түскен цифрлық активтерді есепке алуды және олар туралы мәліметтерді цифрлық майнердің есептерімен және тиісті блокчейн желісіндегі деректермен салыстыруды жүзеге асырады.
6.2. Мәліметтерді есепке алу және салыстыру шеңберінде қор цифрлық майнер ұсынған мәліметтерді, цифрлық майнинг пулының мәліметтерін, блокчейн желілерінің деректерін, мамандандырылған талдау құралдарын, сондай-ақ өзге де заңды ақпарат көздерін пайдалануға құқылы.
6.3. Қорға берілуге тиіс цифрлық активтер көлемінің дұрыс есептелгенін, сондай-ақ олардың берілгенін растау үшін қажетті қосымша құжаттар мен мәліметтерді сұрату мақсатында қор цифрлық майнерге жүгінуге құқылы.
6.4. Цифрлық майнер қордың сұратуында көрсетілген мерзімде сұратылған құжаттар мен мәліметтерді ұсынады.
6.5. Цифрлық активтер көлемінің дұрыс есептелгенін және олардың берілгенін растау үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді ұсынбау қордың уәкілетті органға тиісті ақпаратты жолдауы үшін негіз болып табылады.
6.6. Айырмашылық анықталған жағдайда қор оларды Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларында көзделген тәртіппен қарау үшін цифрлық майнер мен уәкілетті органды хабардар етеді.
7. Берілетін цифрлық активтерді есепке алу

5.3. Отчет должен содержать:
1) наименование цифрового майнера;
2) бизнес-идентификационный номер либо индивидуальный идентификационный номер цифрового майнера;
3) отчетный период;
4) сведения о цифровом майнинговом пуле;
5) количество цифровых активов, распределенных цифровому майнеру цифровым майнинговым пулом, за отчетный период;
6) стоимость потребленной электрической энергии за отчетный период;
7) размер расходов на поставку электрической энергии за отчетный период;
8) расчет количества цифровых активов, подлежащих передаче в фонд;
9) фактически переданное количество цифровых активов;
10) дату и время транзакции;
11) адрес кошелька цифрового актива, с которого осуществлена передача;
12) адрес кошелька цифрового актива, на который осуществлена передача;
13) сведения о сетевых комиссиях;
14) иные сведения, предусмотренные Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга.
5.4. По запросу фонда или уполномоченного органа в сфере цифрового майнинга цифровой майнер представляет дополнительные документы и сведения, необходимые для подтверждения правильности расчета и факта передачи цифровых активов.
5.5. Цифровой майнер обеспечивает достоверность, полноту и своевременность представляемых отчетов, документов и сведений.
6. Учет и сопоставление сведений о переданных цифровых активах
6.1. Фонд осуществляет учет фактически поступивших цифровых активов и сопоставление сведений с отчетами цифрового майнера и данными, содержащимися в соответствующей сети блокчейн.
6.2. В рамках учета и сопоставления сведений фонд вправе использовать сведения, представленные цифровым майнером, сведения цифрового майнингового пула, данные блокчейн-сетей, специализированные аналитические инструменты, а также иные законные источники информации.
6.3. Фонд вправе обращаться к цифровому майнеру за дополнительными документами и сведениями, необходимыми для подтверждения правильности расчета объема цифровых активов, подлежащих передаче в фонд, а также факта их передачи.
6.4. Цифровой майнер предоставляет запрашиваемые документы и сведения в срок, указанный в запросе фонда.
6.5. Непредставление документов и сведений, необходимых для подтверждения правильности расчета и факта передачи цифровых активов, является основанием для направления фондом информации в уполномоченный орган.
6.6. В случае выявления расхождений фонд информирует цифрового майнера и уполномоченный орган для рассмотрения в порядке, предусмотренном Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга.
7. Учет передаваемых цифровых активов

7.1. Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларына және осы шартқа сәйкес берілуге тиіс цифрлық активтердің көлемі мен нақты берілген көлем арасында айырмашылық анықталған жағдайда цифрлық майнер мұндай айырмашылық анықталған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде жетіспейтін цифрлық активтер көлемін қорға береді.
7.2. Цифрлық майнер Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларында және осы шартта көзделген көлемнен артық цифрлық активтерді берген жағдайда артық берілген цифрлық активтердің көлемі келесі есептік кезеңде берілетін цифрлық активтердің көлемін айқындау кезінде есепке жатқызылады.
7.3. Қор келіп түскен цифрлық активтердің есебін жүргізеді және айырмашылықтар анықталған жағдайда оларды реттеу үшін цифрлық майнерді хабардар етеді.
8. Цифрлық майнердің құқықтары мен міндеттері
8.1. Цифрлық майнер:
1) стратегиялық цифрлық майнингті Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларына сәйкес жүзеге асыруға;
2) стратегиялық цифрлық майнинг нәтижесінде алынған цифрлық активтердің бөлек есебін жүргізуді қамтамасыз етуге;
3) жеке цифрлық актив әмиянын тек стратегиялық цифрлық майнингке байланысты операциялар үшін пайдалануға;
4) цифрлық активтерді қорға уақтылы және толық көлемде беруге;
5) осы шартта және Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларында көзделген тәртіппен және мерзімдерде есеп тапсыруға;
6) ұсынылатын құжаттардың, есептердің және мәліметтердің анықтығын қамтамасыз етуге;
7) қорға цифрлық активтерді тексеру және берілуге тиіс цифрлық активтер көлемінің дұрыс есептелгенін тексеру үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді беруге;
8) стратегиялық цифрлық майнинг нәтижесінде өндірілген цифрлық активтердің есебінің ашықтығын қамтамасыз етуге және оларды жасырып қалуға жол бермеуге;
9) осы шарт бойынша міндеттемелерді орындауға кедергі келтіретін мән-жайлар туындаған жағдайда қор мен уәкілетті органды хабардар етуге міндетті.
8.2. Цифрлық майнер:
1) қордан цифрлық активтерді беру үшін цифрлық актив әмиянының деректемелерін алуға;
2) қордан цифрлық активтердің ұлттық стратегиялық крипторезервке келіп түскенін растайтын құжатты алуға;
3) осы шартты орындау мәселелері бойынша қорға түсіндірме алу үшін жүгінуге;
4) цифрлық активтер мен электр энергиясының бөлек есебін жүргізу қамтамасыз етілген жағдайда стратегиялық цифрлық майнингпен қатар цифрлық майнинг қызметін жүзеге асыруға құқылы.
9. Қордың құқықтары мен міндеттері
9.1. Қор:
1) цифрлық майнерге цифрлық активтерді беру үшін өзінің цифрлық актив әмиянының деректемелерін ұсынуға;

7.1. В случае выявления расхождений между объемом цифровых активов, подлежащих передаче в соответствии с Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга и настоящим договором, и фактически переданным объемом цифровой майнер осуществляет передачу недостающего объема цифровых активов в фонд в течение 30 (тридцать) календарных дней со дня выявления таких расхождений.
7.2. В случае передачи цифровым майнером цифровых активов сверх объема, предусмотренного Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга и настоящим договором, излишне переданный объем цифровых активов подлежит зачету при определении объема цифровых активов, подлежащих передаче в следующем расчетном периоде.
7.3. Фонд ведет учет поступивших цифровых активов и при выявлении расхождений информирует цифрового майнера для их урегулирования.
8. Права и обязанности цифрового майнера
8.1. Цифровой майнер обязан:
1) осуществлять стратегический цифровой майнинг в соответствии с Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга;
2) обеспечивать раздельный учет цифровых активов, возникших в результате стратегического цифрового майнинга;
3) использовать отдельный кошелек цифрового актива исключительно для операций, связанных со стратегическим цифровым майнингом;
4) своевременно и в полном объеме передавать цифровые активы в фонд;
5) представлять отчетность в порядке и сроки, предусмотренные настоящим договором и Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга;
6) обеспечивать достоверность представляемых документов, отчетов и сведений;
7) предоставлять фонду документы и сведения, необходимые для подтверждения правильности расчета объема цифровых активов, подлежащих передаче, и факта их передачи;
8) обеспечивать прозрачность учета цифровых активов, добытых в результате стратегического цифрового майнинга, и не допускать их сокрытия;
9) информировать фонд и уполномоченный орган о возникновении обстоятельств, препятствующих исполнению обязательств по настоящему договору.
8.2. Цифровой майнер вправе:
1) получать от фонда реквизиты кошелька цифрового актива для передачи цифровых активов;
2) получать от фонда подтверждение факта поступления цифровых активов в фонд;
3) обращаться к фонду за разъяснениями по вопросам исполнения настоящего договора;
4) осуществлять деятельность по цифровому майнингу наряду со стратегическим цифровым майнингом при условии обеспечения раздельного учета цифровых активов и электрической энергии.
9. Права и обязанности фонда
9.1. Фонд обязан:
1) предоставить цифровому майнеру реквизиты своего кошелька для передачи цифровых активов;

2) осы шартқа сәйкес цифрлық майнер беретін цифрлық активтерді қабылдауға;
3) осы шартта көзделген тәртіппен келіп түскен цифрлық активтерді есепке алуды жүргізуге;
4) анықталған айырмашылықтар туралы цифрлық майнер мен уәкілетті органды хабардар етуге міндетті.
9.2. Қор:
1) цифрлық майнерден берілуге тиіс цифрлық активтер көлемінің дұрыс есептелгенін және олардың берілгенін растау үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді сұратуға;
2) келіп түскен цифрлық активтер туралы мәліметтерді цифрлық майнердің есептерімен салыстыруды жүзеге асыруға;
3) анықталған айырмашылықтар туралы ақпаратты уәкілетті органға жіберуге құқылы.
10. Тараптардың жауапкершілігі
10.1. Осы шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына, Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларына және осы шартқа сәйкес жауапты болады.
10.2. Осы шарттың 4.6-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, қорға цифрлық активтерді бермеу немесе толық көлемде бермеу осы шарт талаптарының елеулі бұзылуы болып табылады.
10.3. Есеп тапсырмау, анық емес есеп тапсыру, цифрлық активтерді беру мерзімдерін бұзу, сондай-ақ цифрлық активтерді бөлек есепке алу тәртібін бұзу қордың уәкілетті органға ақпарат жіберуіне негіз болады.
10.4. Осы шарттың елеулі түрде бұзылуы Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларында көзделген тәртіппен цифрлық майнердің стратегиялық цифрлық майнингке қатысуын мерзімінен бұрын тоқтатуға негіз болуы мүмкін.
10.5. Цифрлық активтерді беру жөніндегі міндеттемені орындамаған жағдайда келтірілген залалдарды өтеу, егер осы шартта өзгеше көзделмесе, цифрлық майнерді міндеттемені заттай орындаудан босатпайды.
11. Құпиялылық
11.1. Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасында, Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларында немесе осы шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, осы шартты орындау барысында алынған мәліметтерді үшінші тұлғаларға жария етпеуге міндеттенеді.
11.2. Цифрлық майнинг саласындағы уәкілетті органға, мемлекеттік органдарға және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда өзге де тұлғаларға мәлімет беру құпиялылық талаптарын бұзу болып табылмайды.
12. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары
12.1. Егер осы шарт бойынша міндеттемелерді толық немесе ішінара орындамау Тараптар алдын ала болжай алмаған немесе ақылға қонымды шаралармен алдын ала алмаған еңсерілмейтін күш мән-жайларының салдарынан болса, Тараптар жауапкершіліктен босатылады.

2) принимать цифровые активы, передаваемые цифровым майнером в соответствии с настоящим договором;
3) осуществлять учет поступивших цифровых активов в порядке, предусмотренном настоящим договором;
4) информировать цифрового майнера и уполномоченный орган о выявленных расхождениях.
9.2. Фонд вправе:
1) запрашивать у цифрового майнера документы и сведения, необходимые для подтверждения правильности расчета объема цифровых активов, подлежащих передаче, и факта их передачи;
2) осуществлять сопоставление сведений о поступивших цифровых активах с отчетами цифрового майнера;
3) направлять информацию о выявленных расхождениях в уполномоченный орган.
10. Ответственность Сторон
10.1. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по настоящему договору Стороны несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга и настоящим договором.
10.2. Непередача или неполная передача цифровых активов в фонд, за исключением случая, предусмотренного пунктом 4.6 настоящего договора, являются существенным нарушением условий настоящего договора.
10.3. Непредставление отчетности, представление недостоверной отчетности, нарушение сроков передачи цифровых активов, а также нарушение порядка раздельного учета цифровых активов являются основаниями для направления фондом информации в уполномоченный орган.
10.4. Существенное нарушение настоящего договора может являться основанием для досрочного прекращения участия цифрового майнера в стратегическом цифровом майнинге в порядке, предусмотренном Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга.
10.5. Возмещение убытков в случае неисполнения обязательства по передаче цифровых активов не освобождает цифрового майнера от исполнения обязательства в натуре, если иное не предусмотрено настоящим договором.
11. Конфиденциальность
11.1. Стороны обязуются не раскрывать третьим лицам сведения, полученные в ходе исполнения настоящего договора, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга или настоящим договором.
11.2. Передача сведений уполномоченному органу в сфере цифрового майнинга, государственным органам и иным лицам в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, не является нарушением условий конфиденциальности.
12. Обстоятельства непреодолимой силы
12.1. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение обязательств по настоящему договору, если такое неисполнение явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы, которые Стороны не могли предвидеть или предотвратить разумными мерами.

12.2. Міндеттемелерді орындауы мүмкін болмаған Тарап еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде бұл туралы екінші Тарапты хабардар етуге міндетті.
12.3. Еңсерілмейтін күш мән-жайларының туындауы цифрлық майнерді мұндай мән-жайлар тоқтатылғаннан кейін қорға берілетін цифрлық активтерді беру міндетінен босатпайды.
13. Шарттың қолданылу мерзімі
13.1. Осы шарт Тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
13.2. Осы шарт цифрлық майнер стратегиялық цифрлық майнингке қатысатын мерзім бойы қолданылады.
13.3. Цифрлық майнердің стратегиялық цифрлық майнингке қатысуының тоқтатылуы оны мұндай қатысу тоқтатылған күнге дейін туындаған міндеттемелерді орындаудан босатпайды.
14. Шартқа өзгерістер енгізу және оны бұзу
14.1. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында, Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларында немесе осы шартта өзгеше көзделмесе, Тараптардың келісімі бойынша осы шартқа өзгерістер енгізуге және оны бұзуға болады.
14.2. Осы шарт цифрлық майнердің стратегиялық цифрлық майнингке қатысуы тоқтатылған жағдайда тоқтатылады.
14.3. Осы шарттың тоқтатылуы Тараптарды оның қолданылу кезеңінде жол берілген бұзушылықтар үшін жауаптылықтан босатпайды.
15. Дауларды шешу
15.1. Осы шартты орындау кезінде туындайтын даулар мен келіспеушіліктер келіссөздер жүргізу арқылы шешіледі.
15.2. Келісімге қол жеткізілмеген жағдайда дау Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шешіледі.
16. Қорытынды ережелер
16.1. Осы шартта реттелмеген барлық мәселелер бойынша Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасын және Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларын басшылыққа алады.
16.2. Осы шарт заңи күші бірдей екі данада жасалды, әрбір Тарап үшін бір данадан.
16.3. Осы шартқа қосымшалар мен қосымша келісімдер оның ажырамас бөлігі болып табылады, бұл ретте оларға Тараптар қол қоюы шарт.
16.4. Осы шарт шеңберіндегі барлық хаттар, сұратулар және өзге де хат-хабарлар осы шарттың 17-бөлімінде көрсетілген мекенжайлар мен байланыс деректері бойынша не Тараптар келіскен өзге де тәсілмен жіберіледі.
17. Тараптардың деректемелері мен қолдары
Қор:
"Астана Хаб" дербес кластерлік қоры
БСН: __________________________
Мекенжайы: __________________________
Банктік деректемелері: __________________________
Цифрлық актив әмиянының мекенжайы: __________________________
Лауазымы, Т.А.Ә.: __________________________
Қолы: __________________________
Цифрлық майнер:
Атауы: __________________________
БСН/ЖСН: __________________________
Мекенжайы: __________________________
Банктік деректемелері: __________________________
Цифрлық активтің жеке әмиянының мекенжайы: __________________________
Лауазымы, Т.А.Ә.: __________________________
Қолы: __________________________
Стратегиялық цифрлық
майнингті жүзеге асыру
қағидаларына 4-қосымша
Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыруға электр энергиясын сатып алу-сатудың үлгілік шарты
____________
қаласы 20__ жылғы "_"___________
Бұдан әрі "энергия өндіруші ұйым" деп аталатын __________________________
атынан __________________________ негізінде әрекет ететін ________________
бір тараптан және бұдан әрі "цифрлық майнер" деп аталатын
____________ атынан _______________ негізінде әрекет ететін ______________
екінші тараптан бірлесіп "Тараптар" деп аталып, төмендегілер туралы осы шартты жасасты.

12.2. Сторона, для которой создалась невозможность исполнения обязательств, обязана проинформировать другую Сторону о наступлении обстоятельств непреодолимой силы в течение 3 рабочих дней со дня их наступления.
12.3. Наступление обстоятельств непреодолимой силы не освобождает цифрового майнера от обязанности передать цифровые активы, подлежащие передаче в фонд, после прекращения действия таких обстоятельств.
13. Срок действия договора
13.1. Настоящий договор вступает в силу с даты его подписания Сторонами.
13.2. Настоящий договор действует в течение срока участия цифрового майнера в стратегическом цифровом майнинге.
13.3. Прекращение участия цифрового майнера в стратегическом цифровом майнинге не освобождает его от исполнения обязательств, возникших до даты прекращения такого участия.
14. Изменение и расторжение договора
14.1. Изменение и расторжение настоящего договора допускаются по соглашению Сторон, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан, Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга или настоящим договором.
14.2. Настоящий договор подлежит прекращению в случае прекращения участия цифрового майнера в стратегическом цифровом майнинге.
14.3. Прекращение настоящего договора не освобождает Стороны от ответственности за нарушения, допущенные в период его действия.
15. Разрешение споров
15.1. Споры и разногласия, возникающие при исполнении настоящего договора, разрешаются путем переговоров.
15.2. При недостижении согласия спор подлежит разрешению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
16. Заключительные положения
16.1. Во всем, что не урегулировано настоящим договором, Стороны руководствуются законодательством Республики Казахстан и Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга.
16.2. Настоящий договор составлен в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для каждой из Сторон.
16.3. Приложения и дополнительные соглашения к настоящему договору являются его неотъемлемыми частями при условии их подписания Сторонами.
16.4. Все письма, запросы и иная переписка в рамках настоящего договора направляются по адресам и контактным данным, указанным в разделе 17 настоящего договора, либо иным способом, согласованным Сторонами.
17. Реквизиты и подписи Сторон
Фонд:
Автономный кластерный фонд "Астана Хаб"
БИН: __________________________
Адрес: __________________________
Банковские реквизиты: __________________________
Адрес кошелька цифрового актива: __________________________
Должность, Ф.И.О.: __________________________
Подпись: __________________________
Цифровой майнер:
Наименование: __________________________
БИН/ИИН: __________________________
Адрес: __________________________
Банковские реквизиты: __________________________
Адрес отдельного кошелька цифрового актива: __________________________
Должность, Ф.И.О.: __________________________
Подпись: __________________________
____________________________
Приложение 4
к Правилам осуществления
стратегического цифрового
майнинга
Типовой договор купли-продажи электрической энергии для осуществления стратегического цифрового майнинга
Город ____________
"_" ____________ 20__ года
__________________________, именуемое в дальнейшем "энергопроизводящая организация", в лице __________________________, действующего на основании __________________________, с одной стороны, и __________________________, именуемое в дальнейшем "цифровой майнер", в лице __________________________, действующего на основании __________________________, с другой стороны, совместно именуемые "Стороны", заключили настоящий договор о нижеследующем.

1. Шарттың мәні
1.1. Осы шарт бойынша энергия өндіруші ұйым стратегиялық цифрлық майнингке арналған электр энергиясы квотасы шеңберінде цифрлық майнерге электр энергиясын өткізуді жүзеге асыруға міндеттенеді, ал цифрлық майнер осы шартта және Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларында көзделген тәртіппен және талаптарда электр энергиясын қабылдауға және оның ақысын төлеуге міндеттенеді.
1.2. Осы шарт бойынша сатып алынатын электр энергиясы цифрлық майнер тарапынан стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру үшін ғана пайдаланылады.
1.3. Осы шарт стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыратын цифрлық майнерлерге электр энергиясын өткізуге құқығы бар энергия өндіруші ұйымдардың тізбесіне енгізілген энергия өндіруші ұйыммен жасалады.
1.4. Осы шарт Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларын орындау мақсатында жасалады және цифрлық майнердің стратегиялық цифрлық майнингке қатысуының міндетті шарты болып табылады.
2. Электр энергиясын беруді бастау талаптары
2.1. Осы шарт Тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
2.2. Энергия өндіруші ұйымның цифрлық майнерге электр энергиясын өткізу жөніндегі міндеттемелері және цифрлық майнердің оны сатып алу жөніндегі міндеттемелері осы шартқа қол қойылғаннан кейін туындайды.
2.3. Осы шарт шеңберінде электр энергиясын беру:
1) цифрлық майнер комиссияның оң шешімі туралы уәкілетті органның хатын алғаннан;
2) осы шарт жасалғаннан;
3) цифрлық майнер "Астана Хаб" дербес кластерлік қорымен цифрлық активтерді иеліктен шығару (өтеусіз беру) туралы шарт жасасқаннан;
4) цифрлық майнер қосылу нүктелерінің және электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесінің техникалық әзірлігін растағаннан кейін жүзеге асырылады.
2.4. Осы шарттың 2.3-тармағында көзделген талаптар орындалғанға дейін энергия өндіруші ұйымда цифрлық майнерге электр энергиясын өткізу бойынша міндеттеме туындамайды.
3. Электр энергиясының көлемі
3.1. Осы шарт бойынша цифрлық майнерге өткізілетін электр энергиясының көлемі өтінішке сәйкес комиссияның шешімімен цифрлық майнерге квота шеңберінде берілген электр энергиясының шегінде айқындалады.
3.2. Электр энергиясының көлемі осы шартқа қосымшада есепті кезеңдер бойынша, ал қажет болған жағдайда әрбір есепке алу нүктесі бойынша тұтыну сағаттары бойынша бөлініп көрсетіледі.
3.3. Цифрлық майнер өзіне бөлінген квота көлемінен тыс электр энергиясын жеткізуді талап етуге құқылы емес.

1. Предмет договора
1.1. По настоящему договору энергопроизводящая организация обязуется осуществлять реализацию электрической энергии цифровому майнеру в рамках квоты электрической энергии для стратегического цифрового майнинга, а цифровой майнер – принимать и оплачивать электрическую энергию в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим договором и Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга.
1.2. Электрическая энергия, приобретаемая по настоящему договору, используется цифровым майнером исключительно для осуществления стратегического цифрового майнинга.
1.3. Настоящий договор заключается с энергопроизводящей организацией, включенной в перечень энергопроизводящих организаций, имеющих право осуществлять реализацию электрической энергии цифровым майнерам, осуществляющим стратегический цифровой майнинг.
1.4. Настоящий договор заключается во исполнение Правил осуществления стратегического цифрового майнинга и является обязательным условием участия цифрового майнера в стратегическом цифровом майнинге.
2. Условия начала поставки электрической энергии
2.1. Настоящий договор вступает в силу с даты его подписания Сторонами.
2.2. Обязательства энергопроизводящей организации по реализации электрической энергии цифровому майнеру и обязательства цифрового майнера по ее приобретению возникают после подписания настоящего договора.
2.3. Подача электрической энергии в рамках настоящего договора осуществляется после:
1) получения цифровым майнером письма уполномоченного органа о положительном решении комиссии;
2) заключения настоящего договора;
3) заключения цифровым майнером договора об отчуждении (безвозмездной передаче) цифровых активов с автономным кластерным фондом "Астана Хаб";
4) подтверждения технической готовности точек подключения и коммерческого учета электрической энергии цифровым майнером.
2.4. До выполнения условий, предусмотренных пунктом 2.3 настоящего договора, энергопроизводящая организация не несет обязательств по реализации электрической энергии цифровому майнеру.
3. Объем электрической энергии
3.1. Объем электрической энергии, реализуемой цифровому майнеру по настоящему договору, определяется в пределах объема электрической энергии, выделенного цифровому майнеру решением комиссии в рамках квоты в соответствии с поданным заявлением.
3.2. Объем электрической энергии указывается в приложении к настоящему договору с разбивкой по расчетным периодам и при необходимости по часам потребления для каждой точки учета отдельно.
3.3. Цифровой майнер не вправе требовать поставку электрической энергии сверх объема, выделенного ему в рамках квоты.

3.4. Электр энергиясының көлемін өзгертуге Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларында белгіленген тәртіппен комиссияның шешімі негізінде ғана жол беріледі.
3.5. Цифрлық майнерге квота шеңберінде бөлінген электр энергиясының көлемі цифрлық майнердің жазбаша өтініші негізінде электр энергиясы көлемін ерікті түрде азайту жағдайларын қоспағанда, біржақты тәртіппен өзгертілмейді.
4. Электр энергиясының бағасы және есеп айырысу тәртібі
4.1. Осы шарт бойынша өткізілетін электр энергиясының бағасы энергия өндіруші ұйымның шекті тарифінен аспайтын мөлшерде белгіленеді.
4.2. Электр энергиясының нақты бағасын Тараптар осы шартқа қосымшада айқындайды.
4.3. Цифрлық майнер электр энергиясының ақысын коммерциялық есепке алу деректері бойынша нақты тұтынылған электр энергиясының көлемі негізінде ай сайын төлейді.
4.4. Осы шарт бойынша есептік кезең – күнтізбелік ай.
4.5. Энергия өндіруші ұйым есептік айдан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей цифрлық майнерге төлем шотын және электр энергиясын қабылдау-беру актісін жібереді.
4.6. Егер Тараптар өзге мерзімді белгілемесе, цифрлық майнер төлем шотын алған күннен бастап банктік 10 (он) күн ішінде электр энергиясының ақысын төлейді.
4.7. Ұлттық электр желісін пайдалану, электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету, электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтердің шығыстарын цифрлық майнер Қазақстан Республикасының заңнамасында және жасалған шарттарда белгіленген тәртіппен төлейді.
4.8. Осы шартты орындауға байланысты салықтар мен өзге де міндетті төлемдерді Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төлейді.
5. Электр энергиясын есепке алу
5.1. Осы шарт бойынша өткізілетін электр энергиясын есепке алу электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптары бойынша жүргізіледі.
5.2. Цифрлық майнер стратегиялық цифрлық майнинг шеңберінде тұтынылған электр энергиясының әрбір жеке есепке алу нүктесі бойынша бөлек есепке алуды қамтамасыз етуге міндетті.
5.3. Коммерциялық есепке алу деректері цифрлық майнердің есептік кезең ішінде нақты тұтынған электр энергиясының көлемін айқындау үшін негіз болады.
5.4. Есепке алу аспаптарының ақауы анықталған жағдайда Тараптар есепке алуды қалпына келтіру бойынша Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасында және осы шарттың талаптарында белгіленген тәртіппен шаралар қабылдайды.

3.4. Изменение объема электрической энергии допускается только на основании решения комиссии в порядке, установленном Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга.
3.5. Размер выделенного цифровому майнеру объема электрической энергии в рамках квоты не подлежит изменению в одностороннем порядке, за исключением случаев добровольного уменьшения объема электрической энергии по письменному заявлению цифрового майнера.
4. Цена электрической энергии и порядок расчетов
4.1. Цена электрической энергии, реализуемой по настоящему договору, устанавливается в размере, не превышающем предельный тариф энергопроизводящей организации.
4.2. Конкретная цена электрической энергии определяется Сторонами в приложении к настоящему договору.
4.3. Оплата электрической энергии осуществляется цифровым майнером ежемесячно на основании фактического объема потребленной электрической энергии по данным коммерческого учета.
4.4. Расчетным периодом по настоящему договору является календарный месяц.
4.5. Энергопроизводящая организация не позднее 10 числа месяца, следующего за расчетным, направляет цифровому майнеру счет на оплату и акт приема-передачи электрической энергии.
4.6. Цифровой майнер осуществляет оплату электрической энергии не позднее 10 банковских дней со дня получения счета на оплату, если иной срок не установлен Сторонами.
4.7. Расходы на услуги по пользованию национальной электрической сетью, обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, организации балансирования производства-потребления электрической энергии оплачиваются цифровым майнером в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и заключенными договорами.
4.8. Налоги и иные обязательные платежи, связанные с исполнением настоящего договора, уплачиваются Сторонами в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Учет электрической энергии
5.1. Учет электрической энергии, реализуемой по настоящему договору, осуществляется по приборам коммерческого учета электрической энергии.
5.2. Цифровой майнер обязан обеспечить раздельный учет электрической энергии, потребленной в рамках стратегического цифрового майнинга по каждой раздельной точке учета.
5.3. Данные коммерческого учета являются основанием для определения фактического объема электрической энергии, потребленной цифровым майнером за расчетный период.
5.4. В случае выявления неисправности приборов учета Стороны принимают меры по восстановлению учета в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об электроэнергетике и условиями настоящего договора.

5.5. Цифрлық майнер Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртіппен энергия өндіруші ұйымның, энергия беруші ұйымның уәкілетті өкілдерінің және өзге де уәкілетті тұлғалардың есепке алу аспаптарына қол жеткізуін қамтамасыз етуге міндетті.
6. Энергия өндіруші ұйымның құқықтары мен міндеттері
6.1. Энергия өндіруші ұйым:
1) цифрлық майнерге квота шеңберінде бөлінген көлемде электр энергиясын өткізуді жүзеге асыруға;
2) осы шарттың және Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларының талаптарын сақтауға;
3) цифрлық майнерге электр энергиясы үшін есеп айырысуды жүргізуге қажетті құжаттарды ұсынуға;
4) егер мұндай хабарлау Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе осы шартта көзделген болса, цифрлық майнерді электр энергиясын беруді жоспарланған шектеулер немесе тоқтату туралы хабардар етуге міндетті.
6.2. Энергия өндіруші ұйым:
1) электр энергиясының ақысын уақтылы және толық төлеуді талап етуге;
2) осы шартты орындау үшін қажетті мәліметтерді цифрлық майнерден алуға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында, осы шартта және Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларында көзделген жағдайларда электр энергиясын өткізуді тоқтата тұруға;
4) цифрлық майнердің осы шарттың талаптарын бұзу фактілері анықталған жағдайда уәкілетті органға және комиссияға жүгінуге құқылы.
7. Цифрлық майнердің құқықтары мен міндеттері
7.1. Цифрлық майнер:
1) осы шарт бойынша сатып алынатын электр энергиясын стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру үшін ғана пайдалануға;
2) электр энергиясының ақысын уақтылы және толық көлемде төлеуге (осы шарттың елеулі талабы болып табылады);
3) стратегиялық цифрлық майнинг шеңберінде тұтынылған электр энергиясының бөлек есебін жүргізуді қамтамасыз етуге (осы шарттың елеулі талабы болып табылады);
4) өзіне квота шеңберінде бөлінген электр энергиясының көлемінен аспауға;
5) Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларының талаптарын сақтауға;
6) стратегиялық цифрлық майнингке қатысуының тоқтатылғаны туралы энергия өндіруші ұйым мен уәкілетті органды хабардар етуге;
7) егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, осы шарт бойынша сатып алынған электр энергиясын үшінші тұлғаларға беруге жол бермеуге;
8) электр энергиясын қабылдау және есепке алу үшін қажетті жабдықтың техникалық жарамдылығын қамтамасыз етуге міндетті.
7.2. Цифрлық майнер:
1) квота шеңберінде өзіне бөлінген көлемде электр энергиясын іркіліссіз алуға;

5.5. Цифровой майнер обязан обеспечивать доступ уполномоченных представителей энергопроизводящей организации, энергопередающей организации и иных уполномоченных лиц к приборам учета в случаях и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
6. Права и обязанности энергопроизводящей организации
6.1. Энергопроизводящая организация обязана:
1) осуществлять реализацию электрической энергии цифровому майнеру в пределах объема, выделенного ему в рамках квоты;
2) соблюдать условия настоящего договора и Правил осуществления стратегического цифрового майнинга;
3) предоставлять цифровому майнеру документы, необходимые для проведения расчетов за электрическую энергию;
4) информировать цифрового майнера о планируемых ограничениях или прекращении подачи электрической энергии, если такое информирование предусмотрено законодательством Республики Казахстан или настоящим договором.
6.2. Энергопроизводящая организация вправе:
1) требовать своевременной и полной оплаты электрической энергии;
2) получать от цифрового майнера сведения, необходимые для исполнения настоящего договора;
3) приостанавливать реализацию электрической энергии в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, настоящим договором и Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга;
4) обращаться в уполномоченный орган и комиссию в случае выявления фактов нарушения цифровым майнером условий настоящего договора.
7. Права и обязанности цифрового майнера
7.1. Цифровой майнер обязан:
1) использовать электрическую энергию, приобретаемую по настоящему договору, исключительно для осуществления стратегического цифрового майнинга;
2) своевременно и в полном объеме оплачивать электрическую энергию (является существенным условием настоящего договора);
3) обеспечивать раздельный учет электрической энергии, потребленной в рамках стратегического цифрового майнинга (является существенным условием настоящего договора);
4) не превышать объем электрической энергии, выделенный ему в рамках квоты;
5) соблюдать требования Правил осуществления стратегического цифрового майнинга;
6) информировать энергопроизводящую организацию и уполномоченный орган о прекращении участия в стратегическом цифровом майнинге;
7) не допускать передачи приобретенной по настоящему договору электрической энергии третьим лицам, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан;
8) обеспечивать техническую исправность оборудования, необходимого для приема и учета электрической энергии.
7.2. Цифровой майнер вправе:
1) получать бесперебойную электрическую энергию в пределах объема, выделенного ему в рамках квоты;

2) энергия өндіруші ұйымнан есеп айырысуды жүргізуге қажетті құжаттарды алуға;
3) комиссияға квота шеңберінде бөлінген электр энергиясының көлемін ұлғайту немесе азайту туралы өтінішпен жүгінуге;
4) Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларында белгіленген тәртіппен стратегиялық цифрлық майнингке қатысудан бас тартуға құқылы.
8. Электр энергиясын беруді шектеу және тоқтата тұру
8.1. Цифрлық майнерге электр энергиясын беру Қазақстан Республикасының заңнамасында, осы шартта және Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларында көзделген жағдайларда шектелуі немесе тоқтатыла тұруы мүмкін.
8.2. Энергия өндіруші ұйым Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларының талаптарын бұзған цифрлық майнерге электр энергиясын беруді уақытша тоқтата тұру туралы комиссияның талабы негізінде цифрлық майнерге электр энергиясын беруді тоқтата тұрады.
8.3. Электр энергиясын берудің тоқтатыла тұруы цифрлық майнерді мұндай тоқтатыла тұру күніне дейін туындаған міндеттемелерді орындаудан босатпайды.
8.4. Егер комиссияның шешімінде, Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе осы шартта өзгеше көзделмесе, электр энергиясын беру оны тоқтата тұруға негіз болған мән-жайлар жойылғаннан кейін қайта басталады.
8.5. Электр энергиясын беру комиссияның талабы негізінде немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда тоқтатып қойылса, бұл үшін энергия өндіруші ұйым жауапты болмайды.
9. Тараптардың жауапкершілігі
9.1. Осы шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына, Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларына және осы шартқа сәйкес жауапты болады.
9.2. Цифрлық майнердің электр энергиясының ақысын төлеу мерзімдерін бұзуы елеулі бұзушылық болып табылады және осы шартта және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылық шараларын қолдануға негіз болады.
9.3. Электр энергиясын стратегиялық цифрлық майнингтен басқа мақсатта пайдалану осы шарттың талаптарын бұзу болып табылады.
9.4. Цифрлық майнердің квота шеңберінде өзіне бөлінген электр энергиясының көлемінен асып кетуі осы шарт талаптарының елеулі бұзылуы болып табылады және энергия өндіруші ұйымның уәкілетті органға немесе комиссияға жүгінуіне негіз болуы мүмкін. Бұл ретте нақты тұтынылған электр энергиясы көлемінің бөлінген көлемнен ±5 % шегіндегі ауытқуына жол беріледі, ол осы шарттың талаптарын бұзу болып саналмайды және осы шартта көзделген жауаптылық шараларын қолдануға әкеп соқпайды.

2) получать от энергопроизводящей организации документы, необходимые для проведения расчетов;
3) обращаться в комиссию с заявлением об увеличении либо уменьшении выделенного объема электрической энергии в рамках квоты;
4) отказаться от участия в стратегическом цифровом майнинге в порядке, установленном Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга.
8. Ограничение и приостановление подачи электрической энергии
8.1. Подача электрической энергии цифровому майнеру может быть ограничена или приостановлена в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, настоящим договором и Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга.
8.2. Энергопроизводящая организация приостанавливает подачу электрической энергии цифровому майнеру на основании требования комиссии о временном приостановлении подачи электрической энергии цифровому майнеру, нарушившему требования Правил осуществления стратегического цифрового майнинга.
8.3. Приостановление подачи электрической энергии не освобождает цифрового майнера от исполнения обязательств, возникших до даты такого приостановления.
8.4. Возобновление подачи электрической энергии осуществляется после устранения обстоятельств, послуживших основанием для приостановления, если иное не предусмотрено решением комиссии, законодательством Республики Казахстан или настоящим договором.
8.5. Энергопроизводящая организация не несет ответственности за приостановление подачи электрической энергии, осуществляемое на основании требования комиссии либо в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
9. Ответственность Сторон
9.1. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по настоящему договору Стороны несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга и настоящим договором.
9.2. Нарушение цифровым майнером сроков оплаты электрической энергии является существенным нарушением и является основанием для применения мер ответственности, предусмотренных настоящим договором и законодательством Республики Казахстан.
9.3. Использование электрической энергии не для целей стратегического цифрового майнинга является нарушением условий настоящего договора.
9.4. Превышение цифровым майнером выделенного объема электрической энергии в рамках квоты является существенным нарушением условий настоящего договора и может являться основанием для обращения энергопроизводящей организации в уполномоченный орган или комиссию. При этом допускается отклонение фактического объема потребления электрической энергии от выделенного объема в пределах ±5 %, которое не считается нарушением условий настоящего договора и не влечет применения мер ответственности, предусмотренных настоящим договором.

9.5. Осы шарттың елеулі түрде бұзылуы Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларында көзделген тәртіппен цифрлық майнердің стратегиялық цифрлық майнингке қатысуын мерзімінен бұрын тоқтатуға негіз болуы мүмкін.
10. Шарттың қолданылу мерзімі
10.1. Осы шарт 10 (он) жыл мерзімге жасалады.
10.2. Осы шарттың қолданылу мерзімі Тараптар қол қойған күннен бастап есептеледі, бұл ретте электр энергиясын нақты өткізу осы шарттың 2-тарауында көзделген талаптар орындалғаннан кейін жүзеге асырылады.
10.3. Цифрлық майнердің стратегиялық цифрлық майнингке қатысуының тоқтатылуы осы шартты тоқтатуға негіз болады.
10.4. Осы шарттың тоқтатылуы Тараптарды ол тоқтатылған күнге дейін туындаған міндеттемелерді орындаудан босатпайды.
11. Шартқа өзгерістер енгізу және оны бұзу
11.1. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларында өзгеше көзделмесе, осы шартқа өзгерістер енгізуге Тараптардың келісімі бойынша жол беріледі.
11.2. Электр энергиясының көлемін өзгерту тек комиссияның шешімі негізінде жүзеге асырылады.
11.3. Осы шарт цифрлық майнердің стратегиялық цифрлық майнингке қатысуы тоқтатылған жағдайда бұзылады.
11.4. Осы шартты Тараптардың келісімі бойынша, соттың шешімімен немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында, Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларында және осы шартта көзделген өзге де негіздер бойынша бұзуға болады.
12. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары
12.1. Егер осы шарт бойынша міндеттемелерді толық немесе ішінара орындамау еңсерілмейтін күш мән-жайларының салдарынан болса, Тараптар жауапкершіліктен босатылады.
12.2. Міндеттемелерді орындауы мүмкін болмаған Тарап еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде бұл туралы екінші Тарапты хабардар етуге міндетті.
12.3. Еңсерілмейтін күш мән-жайларының туындауы цифрлық майнерді нақты тұтынылған электр энергиясының ақысын төлеу міндетінен босатпайды.
13. Құпиялылық
13.1. Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасында, Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларында немесе осы шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, осы шартты орындау барысында алынған мәліметтерді үшінші тұлғаларға жария етпеуге міндеттенеді.
13.2. Уәкілетті органға, электр энергетикасы саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға, комиссияға, жүйелік операторға және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда өзге де тұлғаларға мәлімет беру құпиялылық талаптарын бұзу болып табылмайды.

9.5. Существенное нарушение настоящего договора может являться основанием для досрочного прекращения участия цифрового майнера в стратегическом цифровом майнинге в порядке, предусмотренном Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга.
10. Срок действия договора
10.1. Настоящий договор заключается сроком на 10 (десять) лет.
10.2. Срок действия настоящего договора исчисляется с даты его подписания Сторонами, при этом фактическая реализация электрической энергии осуществляется после выполнения условий, предусмотренных главой 2 настоящего договора.
10.3. Прекращение участия цифрового майнера в стратегическом цифровом майнинге является основанием для прекращения настоящего договора.
10.4. Прекращение настоящего договора не освобождает Стороны от исполнения обязательств, возникших до даты его прекращения.
11. Изменение и расторжение договора
11.1. Изменение настоящего договора допускается по соглашению Сторон, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан или Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга.
11.2. Изменение объема электрической энергии осуществляется только на основании решения комиссии.
11.3. Настоящий договор подлежит расторжению в случае прекращения участия цифрового майнера в стратегическом цифровом майнинге.
11.4. Настоящий договор может быть расторгнут по соглашению Сторон, решению суда либо иным основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга и настоящим договором.
12. Обстоятельства непреодолимой силы
12.1. Стороны освобождаются от ответственности за полное или частичное неисполнение обязательств по настоящему договору, если такое неисполнение явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы.
12.2. Сторона, для которой создалась невозможность исполнения обязательств, обязана проинформировать другую Сторону о наступлении обстоятельств непреодолимой силы в течение 3 (три) рабочих дней со дня их наступления.
12.3. Наступление обстоятельств непреодолимой силы не освобождает цифрового майнера от обязанности оплатить фактически потребленную электрическую энергию.
13. Конфиденциальность
13.1. Стороны обязуются не раскрывать третьим лицам сведения, полученные в ходе исполнения настоящего договора, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга или настоящим договором.
13.2. Передача сведений уполномоченному органу, государственному органу, осуществляющему руководство в области электроэнергетики, комиссии, системному оператору и иным лицам в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, не является нарушением условий конфиденциальности.

14. Дауларды шешу
14.1. Осы шартты орындау кезінде туындайтын даулар мен келіспеушіліктер келіссөздер жүргізу арқылы шешіледі.
14.2. Келісімге қол жеткізілмеген жағдайда дау Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шешіледі.
15. Қорытынды ережелер
15.1. Осы шартта реттелмеген барлық мәселелер бойынша Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасын, Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасын және Стратегиялық цифрлық майнингті жүзеге асыру қағидаларын басшылыққа алады.
15.2. Осы шарт заңи күші бірдей екі данада жасалды, әрбір Тарап үшін бір данадан.
15.3. Осы шартқа қосымшалар мен қосымша келісімдер оның ажырамас бөлігі болып табылады, бұл ретте оларға Талаптар қол қоюы шарт.
15.4. Осы шарт шеңберіндегі барлық хаттар, сұратулар және өзге де хат-хабарлар осы шарттың 16-бөлімінде көрсетілген мекенжайлар мен байланыс деректері бойынша не Тараптар келіскен өзге де тәсілмен жіберіледі.
16. Тараптардың деректемелері мен қолдары
Энергия өндіруші ұйым:
Атауы: __________________________
БСН: __________________________
Мекенжайы: __________________________
Банктік деректемелері: __________________________
Лауазымы, Т.А.Ә.: __________________________
Қолы: __________________________
Цифрлық майнер:
Атауы: __________________________
БСН/ЖСН: __________________________
Мекенжайы: __________________________
Банктік деректемелері: __________________________
Цифрлық майнер деректерін өңдеу орталығының орналасқан жері: ______________
Лауазымы, Т.А.Ә.: __________________________
Қолы: __________________________
Стратегиялық цифрлық
майнингті жүзеге асыруға
электр энергиясын сатып алу-сатудың үлгілік шартына
қосымша
1. Квота шеңберіндегі электр энергиясының көлемі: ____________ кВт·сағ / МВт.
2. Жеткізу кезеңі: __________________________.
3. Электр энергиясының бағасы: ҚҚС-ны есепке алмағанда / ҚҚС-ны есепке алғанда
1 кВт·сағ үшін __________________________ теңге.
4. Электр энергиясын жеткізу нүктесі: __________________________.
5. Электр энергиясын коммерциялық есепке алу нүктелері: __________________.
6. Коммерциялық есепке алу аспаптарының деректемелері: __________________.
7. Коммерциялық есепке алу деректерімен алмасу тәртібі: ___________________

14. Разрешение споров
14.1. Споры и разногласия, возникающие при исполнении настоящего договора, разрешаются путем переговоров.
14.2. При недостижении согласия спор подлежит разрешению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
15. Заключительные положения
15.1. Во всем, что не урегулировано настоящим договором, Стороны руководствуются законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан об электроэнергетике и Правилами осуществления стратегического цифрового майнинга.
15.2. Настоящий договор составлен в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для каждой из Сторон.
15.3. Приложения и дополнительные соглашения к настоящему договору являются его неотъемлемыми частями при условии их подписания Сторонами.
15.4. Все письма, запросы и иная переписка в рамках настоящего договора направляются по адресам и контактным данным, указанным в разделе 16 настоящего договора, либо иным способом, согласованным Сторонами.
16. Реквизиты и подписи Сторон
Энергопроизводящая организация:
Наименование: __________________________
БИН: __________________________
Адрес: __________________________
Банковские реквизиты: __________________________
Должность, Ф.И.О.: __________________________
Подпись: __________________________
Цифровой майнер:
Наименование: __________________________
БИН/ИИН: __________________________
Адрес: __________________________
Банковские реквизиты: __________________________
Месторасположение центра обработки данных цифрового майнинга: __________________________
Должность, Ф.И.О.: __________________________
Подпись: __________________________
____________________________
Приложение
к Типовому договору
купли-продажи электрической
энергии для осуществления
стратегического цифрового майнинга
1. Объем электрической энергии в рамках квоты: __________________________ кВт·ч / МВт.
2. Период поставки: __________________________.
3. Цена электрической энергии: __________________________ теңге за 1 кВт·ч без учета НДС / с учетом НДС.
4. Точка поставки электрической энергии: __________________________.
5. Точки коммерческого учета электрической энергии: __________________________.
6. Реквизиты приборов коммерческого учета: __________________________.
7. Порядок обмена данными коммерческого учета: __________________________.
____________________________