"Қазақ ғылыми-зерттеу мәдениет институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 22 маусымдағы № 539 қаулысы
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 166-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақ ғылыми-зерттеу мәдениет институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің мемлекеттік қатысу үлесіне 100 (жүз) пайыз мөлшерінде иелік ету және пайдалану құқықтары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігіне берілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігімен бірлесіп Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы қаулыны іске асыру үшін қажетті шараларды қабылдасын.
3. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2026 жылғы 22 маусымдағы
№ 539 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. "Акциялардың мемлекеттік пакеттеріне мемлекеттік меншіктің түрлері және ұйымдарға қатысудың мемлекеттік үлестері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 12 сәуірдегі № 405 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысу үлестері республикалық меншікте қалатын акционерлік қоғамдар мен шаруашылық серіктестіктердің тізбесінде:
"Алматы қаласы" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 123-164-жолмен толықтырылсын:
"123-164. "Қазақ ғылыми-зерттеу мәдениет институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.".
2. "Республикалық меншіктегі ұйымдар акцияларының мемлекеттік пакеттері мен мемлекеттік үлестеріне иелік ету және пайдалану жөніндегі құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 27 мамырдағы № 659 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген иелік ету және пайдалану құқығы салалық министрліктерге, өзге де мемлекеттік органдарға берілетін республикалық меншік ұйымдарындағы акциялардың мемлекеттік пакеттерінің және қатысудың мемлекеттік үлестерінің тізбесінде:
"Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігіне" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 375-9-8-жолмен толықтырылсын:

О некоторых вопросах товарищества с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт культуры"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2026 года № 539
В соответствии с пунктом 2 статьи 166 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Передать Министерству культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке права владения и пользования государственной долей участия товарищества с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт культуры" в размере 100 (сто) процентов.
2. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан cовместно с Министерством культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принять меры, необходимые для реализации настоящего постановления.
3. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 июня 2026 года № 539
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1999 года № 405 "О видах государственной собственности на государственные пакеты акций и государственные доли участия в организациях":
в перечне акционерных обществ и хозяйственных товариществ, государственные пакеты акций и доли участия которых остаются в республиканской собственности, утвержденном указанным постановлением:
раздел "г. Алматы" дополнить строкой, порядковый номер 123-164, следующего содержания:
"123-164. Товарищество с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт культуры".".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года № 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в перечне государственных пакетов акций и государственных долей участия в организациях республиканской собственности, право владения и пользования которыми передается отраслевым министерствам и иным государственным органам, утвержденном указанным постановлением:
раздел "Министерству культуры и информации Республики Казахстан" дополнить строкой, порядковый номер 375-9-8, следующего содержания:

"375-9-8. "Қазақ ғылыми-зерттеу мәдениет институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.".
3. "Мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын қызмет түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1095 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын қызмет түрлерінің тізбесінде:
реттік нөмірі 253-жолда:
5-баған мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ұлттық төлем корпорациясы" акционерлік қоғамы;
2) "Қазақ ғылыми-зерттеу мәдениет институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі";
7-баған мынадай редакцияда жазылсын:
"үнемі, "Қазақ ғылыми-зерттеу мәдениет институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне қатысты – 3 жыл";
реттік нөмірі 256-жолда:
5-бағанда:
36) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"36) "Су ресурстары ақпараттық-талдау орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы;";
мынадай мазмұндағы 37) тармақшамен толықтырылсын:
"37) "Қазақ ғылыми-зерттеу мәдениет институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі";
7-баған мынадай редакцияда жазылсын:
"үнемі, "Қазақ ғылыми-зерттеу мәдениет институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне қатысты – 3 жыл";
реттік нөмірі 257-жолда:
5-бағанда:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) "Қазақстандық стандарттау және метрология институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;";
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) "Қазақ ғылыми-зерттеу мәдениет институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі";
7-баған мынадай редакцияда жазылсын:
"үнемі, "Қазақ ғылыми-зерттеу мәдениет институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне қатысты – 3 жыл";
реттік нөмірі 343-жолда:
5-бағанда:
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) "Ұлттық тестілеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;";
мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) "Қазақ ғылыми-зерттеу мәдениет институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі";
7-баған мынадай редакцияда жазылсын:

"375-9-8. Товарищество с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт культуры".".
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1095 "Об утверждении перечня видов деятельности, осуществляемых государственными предприятиями, юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированными с ними лицами":
в перечне видов деятельности, осуществляемых государственными предприятиями, юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированными с ними лицами, утвержденном указанным постановлением:
в строке, порядковый номер 253:
графу 5 изложить в следующей редакции:
"1) акционерное общество "Национальная платежная корпорация Национального Банка Республики Казахстан";
2) товарищество с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт культуры";
графу 7 изложить в следующей редакции:
"постоянно, в отношении товарищества с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт культуры" – 3 года";
в строке, порядковый номер 256:
в графе 5:
подпункт 36) изложить в следующей редакции:
"36) некоммерческое акционерное общество "Информационно-аналитический центр водных ресурсов";";
дополнить подпунктом 37) следующего содержания:
"37) товарищество с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт культуры";
графу 7 изложить в следующей редакции:
"постоянно, в отношении товарищества с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт культуры" – 3 года";
в строке, порядковый номер 257:
в графе 5:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казахстанский институт стандартизации и метрологии";";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) товарищество с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт культуры";
графу 7 изложить в следующей редакции:
"постоянно, в отношении товарищества с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт культуры" – 3 года";
в строке, порядковый номер 343:
в графе 5:
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр тестирования";";
дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) товарищество с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт культуры";
графу 7 изложить в следующей редакции:

"үнемі, "Ұлттық тестілеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына қатысты 2029 жылғы 24 ақпанға дейін, "Қазақ ғылыми-зерттеу мәдениет институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне қатысты – 3 жыл";
реттік нөмірі 347-жолда:
5-бағанда:
48), 48) және 48) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"48) "Еуразиялық интеграция институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
49) "Су ресурстары ақпараттық-талдау орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы;
50) "Астана қаласының Жол қозғалысын ұйымдастыру орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;";
мынадай мазмұндағы 51) тармақшамен толықтырылсын:
"51) "Қазақ ғылыми-зерттеу мәдениет институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі";
7-баған мынадай редакцияда жазылсын:
"үнемі, "Астана қаласының Жол қозғалысын ұйымдастыру орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне қатысты – 2030 жылғы 15 тамызға дейін, "Қазақ ғылыми-зерттеу мәдениет институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне қатысты – 3 жыл";
реттік нөмірі 366-жолда:
5-бағанда:
28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"28) "Су ресурстары ақпараттық-талдау орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы;";
мынадай мазмұндағы 29) тармақшамен толықтырылсын:
"29) "Қазақ ғылыми-зерттеу мәдениет институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі";
7-баған мынадай редакцияда жазылсын:
"үнемі, "Қазақ ғылыми-зерттеу мәдениет институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне қатысты – 3 жыл";
реттік нөмірі 393-жолда:
5-бағанда:
46), 47) тармақшалардың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
48) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"48) "Қазимпэкс" республикалық орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;";
мынадай мазмұндағы 49) тармақшамен толықтырылсын:
"49) "Қазақ ғылыми-зерттеу мәдениет институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі";
7-баған мынадай редакцияда жазылсын:
"үнемі, "KAZAKH INVEST" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамына қатысты – 3 жыл, "Decarbonize Solutions Group" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне қатысты – 2030 жылғы 31 желтоқсанға дейін, "Қазимпэкс" республикалық орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне қатысты – 5 жыл, "Қазақ ғылыми-зерттеу мәдениет институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне қатысты – 3 жыл".

"постоянно, в отношении республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Национальный центр тестирования" – до 24 февраля 2029 года, товарищества с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт культуры" – 3 года";
в строке, порядковый номер 347:
в графе 5:
подпункты 48), 48) и 48) изложить в следующей редакции:
"48) товарищество с ограниченной ответственностью "Институт Евразийской интеграции";
49) некоммерческое акционерное общество "Информационно-аналитический центр водных ресурсов";
50) товарищество с ограниченной ответственностью "Центр организации дорожного движения города Астаны";";
дополнить подпунктом 51) следующего содержания:
"51) товарищество с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт культуры";
графу 7 изложить в следующей редакции:
"постоянно, в отношении товарищества с ограниченной ответственностью "Центр организации дорожного движения города Астаны" – до 15 августа 2030 года, товарищества с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт культуры" – 3 года";
в строке, порядковый номер 366:
в графе 5:
подпункт 28) изложить в следующей редакции:
"28) некоммерческое акционерное общество "Информационно-аналитический центр водных ресурсов";";
дополнить подпунктом 29) следующего содержания:
"29) товарищество с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт культуры";
графу 7 изложить в следующей редакции:
"постоянно, в отношении товарищества с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт культуры" – 3 года";
в строке, порядковый номер 393:
в графе 5:
подпункты 46), 46) и 48) изложить в следующей редакции:
"46) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр аккредитации" Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан";
47) акционерное общество "Национальная компания "KAZAKH INVEST";
48) товарищество с ограниченной ответственностью "Республиканский центр "Казимпэкс";";
дополнить подпунктом 49) следующего содержания:
"49) товарищество с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт культуры";
графу 7 изложить в следующей редакции:
"постоянно, в отношении акционерного общества "Национальная компания "KAZAKH INVEST" – 3 года, товарищества с ограниченной ответственностью "Decarbonize Solutions Group" – до 31 декабря 2030 года, товарищества с ограниченной ответственностью "Республиканский центр "Казимпэкс" – 5 лет, товарищества с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт культуры" – 3 года".

4. "Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі туралы ережеде:
Министрліктің және оның ведомстволарының қарамағындағы ұйымдардың тізбесінде:
1-тармақта:
21) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"21) "Жастар" ғылыми-зерттеу орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;";
мынадай мазмұндағы 22) тармақшамен толықтырылсын:
"22) "Қазақ ғылыми-зерттеу мәдениет институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.";
көрсетілген қаулыға 2-қосымшада:
Акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысу үлестерін иелену және пайдалану құқықтары Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігіне берілетін заңды тұлғалардың тізбесі мынадай мазмұндағы 16-тармақпен толықтырылсын:
"16. "Қазақ ғылыми-зерттеу мәдениет институты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.".

4. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866 "О некоторых вопросах Министерства культуры и информации Республики Казахстан":
в Положении о Министерстве культуры и информации Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в перечне организаций, находящихся в ведении Министерства и его ведомств:
в пункте 1:
подпункт 21) изложить в следующей редакции:
"21) товарищество с ограниченной ответственностью "Научно-исследовательский центр "Молодежь";";
дополнить подпунктом 22) следующего содержания:
"22) товарищество с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт культуры".";
в приложении 2 к указанному постановлению:
перечень юридических лиц, права владения и пользования государственными пакетами акций и долями участия, которых передаются Министерству культуры и информации Республики Казахстан, дополнить пунктом 16 следующего содержания:
"16. Товарищество с ограниченной ответственностью "Казахский научно-исследовательский институт культуры".".
_______________________________________