Арнаулы мемлекеттік органның қызметкерін, әскери қызметшіні, сондай-ақ құқық қорғау органының және азаматтық қорғау органының қызметкерін тұрғын үймен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 11 маусымдағы № 487 қаулысы
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 101-1-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Арнаулы мемлекеттік органның қызметкерін, әскери қызметшіні, сондай-ақ құқық қорғау органының және азаматтық қорғау органының қызметкерін тұрғын үймен қамтамасыз ету қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 11 маусымдағы
№ 487 қаулысымен
бекітілген
Арнаулы мемлекеттік органның қызметкерін, әскери қызметшіні, сондай-ақ құқық қорғау органының және азаматтық қорғау органының қызметкерін тұрғын үймен қамтамасыз ету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Арнаулы мемлекеттік органның қызметкерін, әскери қызметшіні, сондай-ақ құқық қорғау органының және азаматтық қорғау органының қызметкерін тұрғын үймен қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 101-1-бабы 1-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес әзірленді және құқық қорғау органы мен азаматтық қорғау органының қызметкеріне қызметтік тұрғынжай беру тәртібін және тұрғын үй төлемін алатын лауазым атқаратын арнаулы мемлекеттік орган қызметкеріне, әскери қызметшіге, сондай-ақ құқық қорғау органы мен азаматтық қорғау органының қызметкеріне қызметтік тұрғынжай беру, тұрғын үй төлемінің мөлшерін есептеу, тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау тәртібін, сондай-ақ оларды пайдалану мақсаттары мен негіздерін айқындайды.
Осы Қағидалардың күші курсантқа, кадетке, тыңдаушыға, мерзімді әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшіге, резервтегі әскери қызметшіге, сондай-ақ әскери жиындарға шақырылған әскери міндеттіге қолданылмайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аудандық пайдалану бөлімі – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің аудандық пайдалану бөлімі;

Об утверждении Правил жилищного обеспечения сотрудника специального государственного органа, военнослужащего, а также сотрудника правоохранительного органа и органа гражданской защиты и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2026 года № 487
В соответствии с пунктом 1 статьи 101-1 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила жилищного обеспечения сотрудника специального государственного органа, военнослужащего, а также сотрудника правоохранительного органа и органа гражданской защиты.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 июня 2026 года № 487
Правила жилищного обеспечения сотрудника специального государственного органа, военнослужащего, а также сотрудника правоохранительного органа и органа гражданской защиты
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила жилищного обеспечения сотрудника специального государственного органа, военнослужащего, а также сотрудника правоохранительного органа и органа гражданской защиты (далее – Правила) разработаны в соответствии с частью третьей пункта 1 статьи 101-1 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" (далее – Закон) и определяют порядок предоставления служебного жилища сотруднику правоохранительного органа и органа гражданской защиты, и предоставления служебного жилища, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат, а также цели их использования и основания сотруднику специального государственного органа, военнослужащему, а также сотруднику правоохранительного органа и органа гражданской защиты, занимающим должность, подпадающую под получение жилищных выплат.
Действие настоящих Правил не распространяется на курсанта, кадета, слушателя, военнослужащего срочной воинской службы, военнослужащего, проходящего воинскую службу в резерве, военнообязанного, призванного на воинские сборы.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) районная эксплуатационная часть – районная эксплуатационная часть Министерства обороны Республики Казахстан;

2) жауапты құрылымдық бөлімше – мекеме басшысының шешімімен құрылған мекеменің құрылымдық бөлімшесі;
3) мекеме – арнаулы мемлекеттік органның, құқық қорғау органының, азаматтық қорғау органының қызметкері (бұдан әрі – қызметкер) немесе әскери қызметші қызмет өткеретін мемлекеттік мекеме;
4) мекеменің тұрғын үй комиссиясы (Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің тұрғын үй комиссиясын қоспағанда) – мемлекеттік мекеме басшысының шешімімен құрылған комиссия.
3. Арнаулы мемлекеттік органның қызметкері немесе әскери қызметші жүктілігі мен босануына байланысты демалыста, бала үш жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты жалақысы сақталмайтын демалыста, іссапарда, оқу демалысында болса, емделіп жүрсе, оларға ағымдағы тұрғын үй төлемі жалпы негізде жүзеге асырылады.
4. Тұрғын үй комиссиясы қызметінің тәртібін мемлекеттік органның басшысы Заңға сәйкес айқындайды.
5. Тұрғынжайға мұқтаж деп танылған қызметкерді, әскери қызметшіні (Қарулы Күштердің әскери қызметшісін қоспағанда) және оның отбасы мүшелерін және тұрғын үй төлемін алушыларды есепке алу, сондай-ақ тұрғын үй төлемінің мөлшерін есептеу, оны тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау жауапты құрылымдық бөлімшеге жүктеледі.
Тұрғынжайға мұқтаж деп танылған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің (бұдан әрі – Қарулы Күштер) әскери қызметшісін және оның отбасы мүшелерін есепке алу аудандық пайдалану бөліміне жүктеледі, тұрғын үй төлемін алушыларды есепке алу, сондай-ақ тұрғын үй төлемінің мөлшерін есептеу, оны тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау жауапты құрылымдық бөлімшеге жүктеледі.
6. Тұрғынжайға мұқтаж деп тану туралы баянаттың тіркелген күні ағымдағы тұрғын үй төлемін тағайындау үшін қызметкерді немесе әскери қызметшіні қызметтік тұрғынжайға мұқтаж деп тану күні болып табылады.
2-тарау. Тұрғынжайға мұқтаж деп тану тәртібі
7. Тұрғынжайға мұқтаж деп тануды мекеменің тұрғын үй комиссиясы, ал Қарулы Күштерде аудандық пайдалану бөлімі жүзеге асырады.
Тұрғынжайға мұқтаж деп тану және тұрғын үй төлемін тағайындау, қайта есептеу және қайта бастау үшін қызметкер немесе әскери қызметші (Қарулы Күштердің әскери қызметшісін қоспағанда) тұрғын үй комиссиясы төрағасының атына баянат береді.
Қарулы Күштердің әскери қызметшісі тұрғынжайға мұқтаж деп тану үшін "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы аудандық пайдалану бөлімі бастығының атына баянат береді.
"Электрондық үкімет" веб-порталы болса, баянатты қабылдауды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беруді сол арқылы жүзеге асыруға болады.
Қызметкер немесе әскери қызметші тұрғынжайға мұқтаж деп тану туралы баянатта тұрғынжайға құқығын іске асыру түрін көрсетеді.
Қызметкер немесе әскери қызметші тұрғынжайға мұқтаж деп тану үшін ұсынған құжаттарды жауапты құрылымдық бөлімше тұрғын үй комиссиясының қарауына енгізеді.

2) ответственное структурное подразделение – структурное подразделение учреждения, созданное решением руководителя учреждения;
3) учреждение – государственное учреждение, в котором сотрудник специального государственного, правоохранительного органа, органа гражданской защиты (далее – сотрудник) или военнослужащий проходят службу;
4) жилищная комиссия учреждения (за исключением жилищной комиссии Вооруженных Сил Республики Казахстан) – комиссия, созданная решением руководителя государственного учреждения.
3. Сотруднику специального государственного органа или военнослужащему, находящемуся в отпуске по беременности и родам, отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им трех лет, командировке, учебном отпуске, на лечении, текущие жилищные выплаты осуществляются на общих основаниях.
4. Порядок деятельности жилищной комиссии определяется руководителем государственного органа в соответствии с Законом.
5. Учет сотрудника, военнослужащего (за исключением военнослужащего Вооруженных Сил) и членов его (ее) семьи, признанных нуждающимися в жилище, получателей жилищных выплат, а также исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат возлагаются на ответственное структурное подразделение.
Учет военнослужащего Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – Вооруженные Силы) и членов его (ее) семьи, признанных нуждающимися в жилище, возлагаются на районную эксплуатационную часть, учет получателей жилищных выплат, а также исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат возлагаются на ответственное структурное подразделение.
6. Днем признания сотрудника или военнослужащего нуждающимся в жилище для назначения текущих жилищных выплат является день регистрации рапорта о признании нуждающимся в жилище.
Глава 2. Порядок признания нуждающимся в жилище
7. Признание нуждающимся в жилище осуществляется жилищной комиссией учреждения, а в Вооруженных Силах – районной эксплуатационной частью.
Для признания нуждающимся в жилище и назначения, перерасчета и возобновления жилищных выплат сотрудник или военнослужащий (за исключением военнослужащего Вооруженных Сил) подают рапорт на имя председателя жилищной комиссии.
Военнослужащий Вооруженных Сил для признания нуждающимся в жилище подает рапорт на имя начальника районной эксплуатационной части посредством веб-портала "электронное правительство".
Прием рапорта и выдача результата оказания государственной услуги могут осуществляться посредством веб-портала "электронное правительство" при его наличии.
Сотрудник или военнослужащий в рапорте о признании нуждающимся в жилище указывают вид реализации права на жилище.
Предоставленные сотрудником или военнослужащим документы для признания нуждающимся в жилище ответственное структурное подразделение выносит на заседание жилищной комиссии.

8. Тұрғынжайға мұқтаж деп тану туралы баянатты қызметкер немесе әскери қызметші "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы бермеген болса, баянатқа мыналарды қоса береді:
1) баянат тіркелген күнге дейін бір ай ішінде алынған қызмет орнынан мекеменің кадр бөлімшесінің анықтамасы, онда атқаратын лауазымы және отбасы құрамы көрсетіледі;
2) функционалдық міндеттерін айқындайтын құжат (арнаулы мемлекеттік орган қызметкерін және әскери қызметшіні қоспағанда);
3) жылжымайтын мүліктің жоқ (бар) екені туралы анықтама (Қазақстан Республикасы бойынша), ол қызметкерге немесе әскери қызметшіге және отбасы құрамына баянат тіркелген күнге дейін күнтізбелік он күн ішінде "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алынады;
4) мемлекеттік тұрғын үй қоры объектілерін жалдау шарты тізілімінен жалдаушы туралы ақпарат, ол қызметкерге немесе әскери қызметшіге және отбасы құрамына баянат тіркелген күнге дейін күнтізбелік он күн ішінде алынады;
5) қызметкердің немесе әскери қызметшінің және отбасы құрамының жеке басын куәландыратын құжаттардың, неке қию (некені бұзу) туралы куәліктің, қайтыс болу туралы куәліктің (анықтаманың), баланың (балалардың) туу туралы куәлігінің, баланы (балаларды) асырап алу туралы сот шешімінің көшірмелері;
6) жұбайы (зайыбы) мемлекеттік мекеменің немесе мемлекеттік кәсіпорынның жұмыскері болып табылған жағдайда жұбайының (зайыбының) жұмыс орнынан мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжай алғаны туралы мәліметтері бар анықтама, ол баянат тіркелген күнге дейін бір ай ішінде алынады;
7) зайыбы (жұбайы) қазір немесе бұрын қызметкер не әскери қызметші болса, баянат тіркелген күнге дейін бір ай ішінде алынған:
мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжай алғаны немесе алмағаны туралы;
өтеусіз жекешелендіру құқығының орнына ақшалай өтемақы (бұдан әрі – ақшалай өтемақы) немесе біржолғы тұрғын үй төлемін алғаны немесе алмағаны туралы;
тұрғын үй төлемінің тағайындалғаны (тағайындалмағаны) туралы;
тұрғын үй төлемінің тоқтатып қойылғаны немесе тоқтатылғаны туралы мәліметтер;
8) отбасында бала кезінен мүгедектігі бар адамдар болған жағдайда халықты әлеуметтік қорғау мекемесінен мүгедектігі бар адам туралы анықтама;
9) отбасы мүшелерінің арасында кейбір созылмалы аурудың ауыр түрімен (денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбе бойынша) ауыратын адамдар болып, олармен бір үй-жайда (пәтерде) бірге тұру мүмкін болмаған жағдайда мемлекеттік медициналық ұйымның анықтамасы;
10) неке сот тәртібімен бұзылған жағдайда некені бұзу туралы заңды күшіне енген, неке бұзылғаннан кейін баланың (балалардың) ата-анасының қайсысымен тұратыны көрсетілген сот шешімінің көшірмесі.
Сот бұдан бұрын шығарылған шешімнің күшін жойған кезде қызметкер немесе әскери қызметші бұл туралы он жұмыс күні ішінде мекемені хабардар етеді;

8. Сотрудник или военнослужащий, подавшие рапорт о признании нуждающимся в жилище не посредством веб-портала "электронное правительство", к рапорту прилагают:
1) справку кадрового подразделения учреждения с места службы с указанием занимаемой должности и состава семьи, полученную в течение месяца до дня регистрации рапорта;
2) документ, определяющий функциональные обязанности (за исключением сотрудника специального государственного органа и военнослужащего);
3) справку об отсутствии (наличии) недвижимого имущества (по Республике Казахстан), полученную посредством веб-портала "электронное правительство", на сотрудника или военнослужащего и на состав семьи в течение десяти календарных дней до дня регистрации рапорта;
4) информацию по нанимателю из реестра договоров найма объектов государственного жилищного фонда, полученную на сотрудника или военнослужащего и на состав семьи в течение десяти календарных дней до дня регистрации рапорта;
5) копии документов, удостоверяющих личность сотрудника или военнослужащего и членов семьи, свидетельства о заключении (расторжении) брака, свидетельства (справок) о смерти, свидетельства о рождении ребенка (детей), решения суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей);
6) справку с места работы супруги (супруга) со сведениями о получении жилища из государственного жилищного фонда в случае, когда супруг (супруга) являются работником государственного учреждения или государственного предприятия, полученную в течение месяца до дня регистрации рапорта;
7) сведения, полученные в течение месяца до дня регистрации рапорта, в случае, когда супруга (супруг) является или являлась (являлся) сотрудником либо военнослужащим:
о получении или неполучении жилища из государственного жилищного фонда;
о получении или неполучении денежной компенсации взамен права безвозмездной приватизации (далее – денежная компенсация) или единовременных жилищных выплат;
о назначении (не назначении) жилищных выплат;
о приостановлении либо прекращении жилищных выплат;
8) при наличии в семье членов, имеющих инвалидность с детства, справку о лице с инвалидностью с учреждения социальной защиты населения;
9) справку государственной медицинской организации при наличии в семье членов, страдающих тяжелыми формами некоторых хронических заболеваний (по списку заболеваний, утвержденному уполномоченным органом в области здравоохранения), при которых совместное проживание с ними в одном помещении (квартире) становится невозможным;
10) в случае расторжения брака в судебном порядке копию вступившего в законную силу решения суда о расторжении брака с указанием, с кем из родителей будет проживать ребенок (дети) после расторжения брака.
При отмене судом ранее вынесенного решения суда сотрудник или военнослужащий в течение десяти рабочих дней уведомляют об этом учреждение;

11) қызметкер, әскери қызметші не оның зайыбы (жұбайы) мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды жекешелендірген жағдайда мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғын үйді жекешелендіру шартының көшірмесі.
Егер қызметкер немесе әскери қызметші бұрын арнаулы мемлекеттік органда, құқық қорғау органында, азаматтық қорғау органында қызмет өткерген болса, әскери қызмет өткерген болса, сондай-ақ қызметкер немесе әскери қызметші бір елді мекеннен екіншісіне, оның ішінде тұрғын үй төлемін жүзеге асыратын мемлекеттік органдар (мекемелер) арасында ауысқан болса, ағымдағы тұрғын үй төлемін тағайындау немесе қайта бастау және біржолғы тұрғын үй төлемін алу үшін бұрынғы қызмет орнынан мынадай мәліметтерді ұсынады:
біржолғы тұрғын үй төлемін алғаны не алмағаны туралы;
ағымдағы тұрғын үй төлемінің тағайындалғаны не тағайындалмағаны, тоқтатып қойылғаны не тоқтатылғаны туралы;
Қазақстан Республикасының аумағында тұрғынжайды меншікке сатып алу құқығын пайдаланғаны не пайдаланбағаны немесе тұрғын үй төлемін пайдалану арқылы тұрғынжайға меншік құқығының туындауы туралы;
ипотекалық кредиті (қарызы) болса, тұрғын үй төлемін пайдалану арқылы шарт жасалып, ол бойынша негізгі міндеттемесі орындалмаған болса, ипотекалық ұйымның не екінші деңгейдегі банк алдында несиелік берешегі туралы анықтама;
ақшалай өтемақы алғаны не алмағаны туралы;
қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз етілгені немесе қамтамасыз етілмегені туралы;
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұрғын үй төлемін алушының талдамалық есепке алу карточкасы;
қызметтік тізім.
Тұрғынжайға мұқтаж деп тану туралы баянатты "Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы берген қызметкер немесе әскери қызметші баянатқа мыналарды қоса береді:
1) баянат тіркелген күнге дейін бір ай ішінде алынған қызмет орнынан мекеменің кадр бөлімшесінің анықтамасы, онда атқаратын лауазымы және отбасы құрамы көрсетіледі;
2) функционалдық міндеттерін айқындайтын құжат (арнаулы мемлекеттік орган қызметкерін және әскери қызметшіні қоспағанда);
3) баланы (балаларды) асырап алу туралы сот шешімі;
4) жұбайы (зайыбы) мемлекеттік мекеменің немесе мемлекеттік кәсіпорынның жұмыскері болып табылған жағдайда жұбайының (зайыбының) жұмыс орнынан мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжай алғаны туралы мәліметтері бар анықтама, ол баянат тіркелген күнге дейін бір ай ішінде алынады;
5) зайыбы (жұбайы) қазір немесе бұрын қызметкер не әскери қызметші болса, баянат тіркелген күнге дейін бір ай ішінде алынған:
мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжай алғаны немесе алмағаны туралы;
өтеусіз жекешелендіру құқығының орнына ақшалай өтемақы (бұдан әрі – ақшалай өтемақы) немесе біржолғы тұрғын үй төлемін алғаны немесе алмағаны туралы;
тұрғын үй төлемінің тағайындалғаны (тағайындалмағаны) туралы;
тұрғын үй төлемінің тоқтатып қойылғаны немесе тоқтатылғаны туралы мәліметтер;

11) копию договора приватизации жилища из государственного жилищного фонда в случае приватизации жилища из государственного жилищного фонда сотрудником, военнослужащим либо его (ее) супругой (супругом).
В случае, если сотрудник или военнослужащий ранее проходили службу в специальном государственном, правоохранительном органе, органе гражданской защиты, воинскую службу, а также сотрудник или военнослужащий перемещались из одного населенного пункта в другой, в том числе между государственными органами (учреждениями), осуществляющими жилищные выплаты, для назначения или возобновления текущих жилищных выплат и для получения единовременных жилищных выплат предоставляются с прежнего места службы следующие сведения:
о получении либо неполучении единовременных жилищных выплат;
о назначении либо не назначении, приостановлении либо прекращении текущих жилищных выплат;
об использовании либо неиспользовании права на приобретение по территории Республики Казахстан жилища в собственность или возникновении права собственности на жилище путем использования жилищных выплат;
при наличии ипотечного кредита (займа) справку о ссудной задолженности перед ипотечной организацией либо банками второго уровня, по договору с использованием жилищных выплат, основное обязательство по которому не исполнено;
о получении либо не получении денежной компенсации;
об обеспеченности либо необеспеченности служебным жилищем;
карточку аналитического учета получателя жилищных выплат по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
послужной список.
Сотрудник или военнослужащий, подавшие рапорт о признании нуждающимся в жилище посредством веб-портала "электронное правительство", к рапорту прилагают:
1) справку кадрового подразделения учреждения с места службы с указанием занимаемой должности и состава семьи, полученную в течение месяца до дня регистрации рапорта;
2) документ, определяющий функциональные обязанности (за исключением сотрудника специального государственного органа и военнослужащего);
3)  решение суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей);
4) справку с места работы супруги (супруга) со сведениями о получении жилища из государственного жилищного фонда в случае, когда супруг (супруга) является работником государственного учреждения или государственного предприятия, полученную в течение месяца до дня регистрации рапорта;
5) сведения, полученные в течение месяца до дня регистрации рапорта, в случае, когда супруг (супруга) является сотрудником либо военнослужащим:
о получении или неполучении жилища из государственного жилищного фонда;
о получении или неполучении денежной компенсации взамен права безвозмездной приватизации (далее – денежная компенсация) или единовременных жилищных выплат;
о назначении (неназначении) жилищных выплат;
о приостановлении либо прекращении жилищных выплат;

6) неке сот тәртібімен бұзылған жағдайда некені бұзу туралы заңды күшіне енген, неке бұзылғаннан кейін баланың (балалардың) ата-анасының қайсысымен тұратыны көрсетілген сот шешімінің көшірмесі.
Сот бұдан бұрын шығарылған шешімнің күшін жойған кезде қызметкер немесе әскери қызметші бұл туралы он жұмыс күні ішінде мекемені хабардар етеді;
7) қызметкер, әскери қызметші не оның зайыбы (жұбайы) мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды жекешелендірген жағдайда мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғын үйді жекешелендіру шартының көшірмесі.
Егер қызметкер немесе әскери қызметші бұрын арнаулы мемлекеттік органда, құқық қорғау органында, азаматтық қорғау органында қызмет өткерген болса, әскери қызмет өткерген болса, сондай-ақ қызметкер немесе әскери қызметші бір елді мекеннен екіншісіне, оның ішінде тұрғын үй төлемін жүзеге асыратын мемлекеттік органдар (мекемелер) арасында ауысқан болса, ағымдағы тұрғын үй төлемін тағайындау немесе қайта бастау және біржолғы тұрғын үй төлемін алу үшін бұрынғы қызмет орнынан мынадай мәліметтерді ұсынады:
біржолғы тұрғын үй төлемін алғаны не алмағаны туралы;
ағымдағы тұрғын үй төлемінің тағайындалғаны не тағайындалмағаны, тоқтатып қойылғаны не тоқтатылғаны туралы;
Қазақстан Республикасының аумағында тұрғынжайды меншікке сатып алу құқығын пайдаланғаны не пайдаланбағаны немесе тұрғын үй төлемін пайдалану арқылы тұрғынжайға меншік құқығының туындауы туралы;
ипотекалық кредиті (қарызы) болса, тұрғын үй төлемін пайдалану арқылы шарт жасалып, ол бойынша негізгі міндеттемесі орындалмаған болса, ипотекалық ұйымның не екінші деңгейдегі банк алдында несиелік берешегі туралы анықтама;
ақшалай өтемақы алғаны не алмағаны туралы;
қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз етілгені не қамтамасыз етілмегені туралы;
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұрғын үй төлемін алушының талдамалық есепке алу карточкасы;
қызметтік тізім.
Тұрғынжайға мұқтаж деп танылған немесе тұрғын үй төлемiн алушы болып табылатын Қарулы Күштердiң әскери қызметшiлерi бiр елдi мекенде бiр мекемеден екiншiсіне ауысқан кезде тұрғынжайға мұқтаж деп танылмайды және осы тармақтың үшiншi бөлiгiнде көзделген құжаттарды тапсырмайды.
Тұрғынжайға мұқтаж деп тану туралы баянатты "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы берген қызметкерге немесе әскери қызметшіге жеке басын куәландыратын құжаттар, неке қию немесе бұзу туралы куәліктері, балалардың туу туралы куәлігі, Қазақстан Республикасы бойынша жылжымайтын мүліктің жоқ (бар) екені туралы мәліметтер, мемлекеттік тұрғын үй қоры объектілерін жалдау шарттарының тізілімінен жалдаушы жөніндегі, отбасында он сегіз жасқа толмаған мүгедектігі бар бала болған кезде халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінен мүгедектік жөніндегі, "Кейбір созылмалы аурулардың ауыр нысандарының тізімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 16 ақпандағы № ҚР ДСМ-14 бұйрығында, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 17 ақпанда № 26830 болып тіркелген, атап көрсетілген ауруларға шалдыққан отбасы мүшелері болған кезде денсаулық сақтау ұйымынан ақпарат "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік электрондық жүйеден сұратылады.

6) в случае расторжения брака в судебном порядке предоставляется копия вступившего в законную силу решения суда о расторжении брака с указанием, с кем из родителей будет проживать ребенок (дети) после расторжения брака.
При отмене судом ранее вынесенного решения суда сотрудник или военнослужащий в течение десяти рабочих дней уведомляют об этом учреждение;
7) копию договора приватизации жилища из государственного жилищного фонда в случае приватизации жилища из государственного жилищного фонда сотрудником, военнослужащим либо его (ее) супругой (супругом).
В случае, если сотрудник или военнослужащий ранее проходили службу в специальном государственном, правоохранительном органе, органе гражданской защиты, воинскую службу, а также сотрудник или военнослужащий при перемещении из одного населенного пункта в другой, в том числе между государственными органами (учреждениями), осуществляющими жилищные выплаты, для назначения или возобновления текущих жилищных выплат и для получения единовременных жилищных выплат предоставляются с прежнего места службы следующие сведения:
о получении либо неполучении единовременных жилищных выплат;
о назначении либо неназначении, приостановлении либо прекращении текущих жилищных выплат;
об использовании либо неиспользовании права на приобретение по территории Республики Казахстан жилища в собственность или возникновения права собственности на жилище путем использования жилищных выплат;
при наличии ипотечного кредита (займа) справка о ссудной задолженности перед ипотечной организацией либо банками второго уровня, по договору с использованием жилищных выплат, основное обязательство по которому не исполнено;
о получении либо неполучении денежной компенсации;
об обеспеченности либо необеспеченности служебным жилищем;
карточка аналитического учета получателя жилищных выплат по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
послужной список.
Военнослужащие Вооруженных Сил, признанные нуждающимися в жилище или являющиеся получателями жилищных выплат, при перемещении из одного учреждения в другое в одном населенном пункте не признаются нуждающимися в жилище и не предоставляют документы, предусмотренные частью третьей настоящего пункта.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, свидетельства о заключении или расторжении брака, рождении детей, отсутствии (наличии) недвижимого имущества по Республике Казахстан, информация по нанимателю из реестра договоров найма объектов государственного жилищного фонда, инвалидности с территориального подразделения уполномоченного органа в сфере социальной защиты населения при наличии в семье ребенка с инвалидностью до достижения им возраста восемнадцати лет, с организации здравоохранения при наличии членов семьи, страдающих заболеваниями, перечисленными в приказе Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 февраля 2022 года № ҚР ДСМ-14, зарегистрированном в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 февраля 2022 года № 26830 "Об утверждении списка тяжелых форм некоторых хронических заболеваний", на сотрудника или военнослужащего, подавших рапорт о признании нуждающимся в жилище посредством веб-портала "электронное правительство", запрашиваются из государственных электронных систем через шлюз "электронное правительство".

9. Қызметкердің немесе әскери қызметшінің баянаты тіркелген күннен бастап жауапты құрылымдық бөлімше он жұмыс күні ішінде, ал Қарулы Күштерде аудандық пайдалану бөлімі екі жұмыс күнінен аспайтын мерзімде құжаттардың осы Қағидалардың 8-тармағының талаптарына сәйкестігін тексереді.
Тапсырылған құжаттар осы Қағидалардың 8-тармағының талаптарына сәйкес келмесе, жауапты құрылымдық бөлімше оларды қызметкерге немесе әскери қызметшіге (Қарулы Күштердің әскери қызметшілерін қоспағанда) пысықтау үшін қайтарып, баянатты тіркеу журналына белгі қояды. Қызметкер немесе әскери қызметші (Қарулы Күштердің әскери қызметшісін қоспағанда) пысықтауға қайтарылған құжаттарды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жауапты құрылымдық бөлімшеге қайта жүгінеді, бұл ретте баянаттың алғаш тіркелген күні ол берілген күн болып саналады.
Құжаттар пысықтауға қайтарылғаннан кейін қызметкер немесе әскери қызметші (Қарулы Күштердің әскери қызметшісін қоспағанда) оларды уақтылы тапсырмаса немесе мүлдем тапсырмаса, тұрғынжайға мұқтаж деп тану немесе танудан бас тарту және ағымдағы тұрғын үй төлемін тағайындау туралы шешім қабылданбайды.
Бұл ретте қызметкер немесе әскери қызметші (Қарулы Күштердің әскери қызметшісін қоспағанда) осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген тәртіппен тұрғынжайға мұқтаж деп тану туралы қайтадан баянат бере алады.
Қарулы Күштердің әскери қызметшісі құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы толық көлемде ұсынбаған жағдайда аудандық пайдалану бөлімі тұрғынжайға мұқтаж деп тану туралы баянат тіркелген күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде әскери қызметшіге ұялы байланыстың абоненттік нөміріне мәтіндік хабармен хабарлама жібереді.
Қарулы Күштердің әскери қызметшісі ұялы байланыстың абоненттік нөміріне мәтіндік хабармен жіберілген хабарламаны алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жетіспейтін құжаттар пакетін тапсырады.
Қарулы Күштердің әскери қызметшісі ұялы байланыстың абоненттік нөміріне мәтіндік хабармен жіберілген хабарламаны алғаннан кейін осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген құжаттарды тапсырмаған жағдайда тұрғынжайға мұқтаж деп тану немесе танудан бас тарту туралы шешім қабылданбайды.
Бұл ретте Қарулы Күштердiң әскери қызметшiсi осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген тәртiппен тұрғынжайға мұқтаж деп тану туралы баянатты қайтадан бере алады.
10. Мекеменің тұрғын үй комиссиясы баянат тіркелген күннен бастап күнтізбелік алпыс күннен кешіктірмей, ал Қарулы Күштерде аудандық пайдалану бөлімінің бастығы күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей шешім шығарады, ол тұрғын үй комиссиясы отырысының хаттамасымен, ал Қарулы Күштерде аудандық пайдалану бөлімінің бастығының шешімімен ресімделеді.

9. Ответственное структурное подразделение в течение десяти рабочих дней, а в Вооруженных Силах районная эксплуатационная часть не более двух рабочих дней со дня регистрации рапорта сотрудника или военнослужащего осуществляют проверку представленных документов на соответствие требованиям пункта 8 настоящих Правил.
При несоответствии представленных документов требованиям пункта 8 настоящих Правил ответственное структурное подразделение возвращает их сотруднику или военнослужащему (за исключением военнослужащего Вооруженных Сил) для доработки с отметкой в журнале регистрации рапортов. Сотрудник или военнослужащий (за исключением военнослужащего Вооруженных Сил) в течение пяти рабочих дней со дня получения документов на доработку повторно обращается в ответственное структурное подразделение, при этом рапорт считается поданным в день его первичной регистрации.
В случаях несвоевременного представления или непредставления сотрудником или военнослужащим (за исключением военнослужащего Вооруженных Сил) документов после возвращения их на доработку решение о признании или отказе в признании нуждающимся в жилище и назначении текущих жилищных выплат не принимается.
При этом сотрудник или военнослужащий (за исключением военнослужащего Вооруженных Сил) могут повторно подать рапорт о признании нуждающимся в жилище в порядке, предусмотренном в пункте 8 настоящих Правил.
В случае предоставления военнослужащим Вооруженных Сил документов не в полном объеме посредством веб-портала "электронное правительство" районная эксплуатационная часть в течение четырех рабочих дней со дня регистрации рапорта о признании нуждающимся в жилище направляет военнослужащему уведомление посредством текстового сообщения на абонентский номер сотовой связи.
Военнослужащий Вооруженных Сил в течение пяти рабочих дней со дня получения уведомления посредством текстового сообщения на абонентский номер сотовой связи предоставляет посредством веб-портала "электронное правительство" недостающий пакет документов.
В случае непредоставления документов военнослужащим Вооруженных Сил, указанных в пункте 8 настоящих Правил, после получения уведомления посредством текстового сообщения на абонентский номер сотовой связи решение о признании или отказе в признании нуждающимся в жилище не принимается.
При этом военнослужащий Вооруженных Сил может повторно подать рапорт о признании нуждающимся в жилище в порядке, предусмотренном пунктом 8 настоящих Правил.
10. Жилищной комиссией учреждения не позднее шестидесяти календарных дней, а в Вооруженных Силах начальником районной эксплуатационной части не позднее тридцати календарных дней со дня регистрации рапорта выносится решение, которое оформляется протоколом заседания жилищной комиссии, а в Вооруженных Силах решением начальника районной эксплуатационной части.

11. Жауапты құрылымдық бөлімше тұрғын үй комиссиясы қабылдаған шешім туралы қызметкерді немесе әскери қызметшіні шешім қабылданған күннен бастап он жұмыс күні ішінде хабардар етеді, ал Қарулы Күштерде аудандық пайдалану бөлімінің бастығы қабылдаған шешім "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы әскери қызметшінің "жеке кабинетіне" электрондық құжат нысанында жіберіледі.
12. Осы Қағидалардың 35-тармағында көрсетілген қызметкерді немесе әскери қызметшіні қоспағанда, қызметкерді немесе әскери қызметшіні тұрғынжайға мұқтаждар есебінен алу Заңда айқындалған негіздер бойынша, сондай-ақ оған ағымдағы тұрғын үй төлемі тағайындалғаннан кейін жүзеге асырылады.
13. Тұрғынжайға мұқтаж деп тану туралы баянат тіркелген күннен бастап тұрғынжайға мұқтаж қызметкерді немесе әскери қызметшіні есепке алуды жауапты құрылымдық бөлімше, ал Қарулы Күштерде аудандық пайдалану бөлімі жүргізеді.
14. Қызметкерді немесе әскери қызметшіні тұрғынжайға мұқтаж деп танудан бас тарту туралы шешім Заңның 101-3-бабына сәйкес қабылданады.
Тұрғын үй комиссиясы отырысының хаттамасынан үзінді қызметкердің немесе әскери қызметшінің баянаты (өтініші) негізінде беріледі.
3-тарау. Қызметтік тұрғынжай беру тәртібі
15. Мекемелердің қызметтік тұрғынжайы мекеме мен аудандық пайдалану бөлімінің жедел басқару құқығындағы қызметтік тұрғынжай есебінен бөлінеді.
16. Қызметтік тұрғынжай жеке тұрғын үйлерден, пәтерлерден, жатақханалардағы бөлмелерден және модульдік (мобильді) тұрғын үйлерден тұрады.
17. Қызметтік тұрғынжайды есепке алуды жауапты құрылымдық бөлімше, ал Қарулы Күштерде аудандық пайдалану бөлімі жүргізеді.
18. Қызметтік тұрғынжай тұрғынжайға мұқтаждар есебінде тұрған қызметкерге, әскери қызметшіге және оның отбасы мүшелеріне тұрғынжайға мұқтаж деп тану туралы баянаттың тіркелген күніне қарай жасалатын кезектілік тәртібімен тұрғын үй комиссиясының шешімі негізінде Заңда белгіленген нормаларға сәйкес қызмет өткеретін кезеңіне беріледі.
19. Берілетін қызметтік тұрғынжай Заңда белгіленген нормаларға сәйкес келмеген жағдайда қызметкердің немесе әскери қызметшінің жеке баянаты негізінде ғана қоныстануға жол беріледі.
20. Тұрғын үй комиссиясы қызметтік тұрғынжай беру туралы шешім қабылдағаннан кейін күнтізбелік он бес күн ішінде өтініш беруші мен мекеменің уәкілетті лауазымды адамы арасында, ал Қарулы Күштерде аудандық пайдалану бөлімінің бастығымен тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша, ал Қарулы Күштерде "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы қызметтік тұрғынжайды жалдау шарты жасалады.

11. О принятом решении жилищной комиссии сотрудник или военнослужащий извещаются ответственным структурным подразделением в течение десяти рабочих дней со дня принятия решения, а в Вооруженных Силах принятое решение начальника районной эксплуатационной части направляется в "личный кабинет" военнослужащего посредством веб-портал "электронное правительство" в форме электронного документа.
12. Снятие сотрудника или военнослужащего с учета нуждающихся в жилище осуществляется по основаниям, определенным Законом, а также после назначения ему текущих жилищных выплат, за исключением сотрудника или военнослужащего, указанных в пункте 35 настоящих Правил.
13. Учет сотрудника или военнослужащего, нуждающихся в жилище, ведется ответственным структурным подразделением, а в Вооруженных Силах районной эксплуатационной частью со дня регистрации рапорта о признании нуждающимся в жилище.
14. Решение об отказе в признании сотрудника или военнослужащего нуждающимися в жилище принимается в соответствии со статьей 101-3 Закона.
Выписка из протокола заседания жилищной комиссии выдается на основании рапорта (заявления) сотрудника или военнослужащего.
Глава 3. Порядок предоставления служебного жилища
15. Служебные жилища учреждений распределяются за счет служебных жилищ, находящихся на праве оперативного управления за учреждением и районной эксплуатационной частью.
16. Служебные жилища состоят из индивидуальных жилых домов, квартир, комнат в общежитиях и модульных (мобильных) жилых домов.
17. Учет служебных жилищ ведется ответственным структурным подразделением, а Вооруженных Силах – районной эксплуатационной частью.
18. Служебное жилище для проживания предоставляется на период прохождения службы сотруднику, военнослужащему и членам его (ее) семьи, состоящим на учете нуждающихся в жилище, в порядке очередности, составляемой по дате регистрации рапорта о признании нуждающимся в жилище, по нормам, установленным Законом, на основании решения жилищной комиссии.
19. В случае несоответствия предоставляемого служебного жилища нормам, установленным Законом, допускается заселение только по личному рапорту сотрудника или военнослужащего.
20. После принятия жилищной комиссией решения о предоставлении служебного жилища в течение пятнадцати календарных дней заключается договор найма служебного жилища между заявителем и уполномоченным должностным лицом учреждений, а в Вооруженных Силах с начальником районной эксплуатационной части по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, а в Вооруженных Силах посредством веб-портала "электронное правительство".

21. Қызметтік тұрғынжайды жалдау шарты үш данада жасалады. Тұрғынжайды жалдау шартының бір данасы мекемеде сақталады, екіншісі мемлекеттік мүлік тізілімінде (бұдан әрі – тізілім) тіркеу үшін жергілікті атқарушы органға беріледі және қатаң есептілік құжаты ретінде сақталады, үшіншісі өтініш берушіге беріледі және тұрғынжайда тұруға құқық беретін бірден-бір құжат болып табылады. Қарулы Күштерде жалдау шарты "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жасалады.
22. Қызметтік тұрғынжай қабылдау-беру актісі бойынша тапсырылады.
23. Қызметкер немесе әскери қызметші Қазақстан Республикасының шегінен тысқары қызмет өткеруге жіберілгенде ол тұратын қызметтік тұрғынжай Қазақстан Республикасының шегінен тысқары болатын бүкіл уақыт бойы сақталып тұрады.
24. Қызметтен шығарылған адам өзіне берілген, жекешелендірілмейтін қызметтік тұрғынжайды жеке құрам тізімінен алып тасталған немесе қызметтен шығарылған күнінен бастап бір ай ішінде тапсырады.
25. Жауапты құрылымдық бөлімше немесе аудандық пайдалану бөлімі қызметтік тұрғынжайға мұқтаждар тізімінде тұрған не қызметтік тұрғынжайда тұрып жатқан қызметкердің, әскери қызметшінің және оның отбасы мүшелерінің меншік құқығындағы тұрғынжайдың бар-жоғын жылына бір рет тексеріп тұрады.
4-тарау. Тұрғын үй төлемін пайдалану мақсаттары және жеке арнайы шот
26. Тұрғын үй төлемін алушы жеке арнайы шотындағы ақшаны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелген тиісті шарт негізінде мына мақсаттарда пайдаланады:
1) меншігіне тұрғынжай алу, оның ішінде ипотекалық тұрғын үй қарызын пайдалана отырып алу, сондай-ақ оны өтеу;
2) тұрғын үй құрылыс жинағы түріндегі жинақты толықтыру, оны "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес меншігіне тұрғынжай алудан басқа мақсатқа пайдалануға болмайды;
3) тұрғынжай жалдау ақысын төлеу.
Қызмет өткеретін жерінде тұрғын үй төлемін пайдалану арқылы тұрғынжайды меншікке алу жөніндегі шарт бойынша міндеттемесі болса, осы елді мекенде тұрғынжай жалдауға ағымдағы тұрғын үй төлемі жүргізілмейді;
4) кейіннен сатып алынатын тұрғынжайды жалдау ақысын төлеу;
5) тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарт бойынша жарналарды төлеу.
Қызметтен шығарылған адам жеке арнайы және жинақ шоттарындағы тұрғын үй төлемін осы тармақта көрсетілген мақсаттарға ғана пайдаланады.
Тұрғын үй төлемі тоқтатылған жағдайда банк адамға жеке арнайы және жинақ шоттарындағы қаражатты осы тармақта көзделген мақсаттардан басқа мақсаттарға бермейді.

21. Договор найма служебного жилища составляется в трех экземплярах. Один экземпляр договора найма жилища хранится в учреждении, второй передается местному исполнительному органу для регистрации в реестре государственного имущества (далее – реестр) и хранится как документ строгой отчетности, третий выдается заявителю и является единственным документом, предоставляющим право на вселение в жилище. В Вооруженных Силах договор найма составляется посредством веб-портала "электронное правительство".
22. Служебное жилище сдается по акту приема-передачи.
23. За сотрудником или военнослужащим, направленным для прохождения службы за пределы Республики Казахстан, занимаемое служебное жилище сохраняется на все время пребывания за пределами Республики Казахстан.
24. Лицо, уволенное со службы, сдает предоставленное ему служебное жилище, не подлежащее приватизации, в течение одного месяца со дня исключения из списков личного состава или увольнения.
25. Ответственное структурное подразделение или районная эксплуатационная часть один раз в год производят сверку на наличие жилища на праве собственности у сотрудника, военнослужащего и членов его семьи, состоящих в списке нуждающихся в жилище либо проживающих в служебном жилище.
Глава 4. Цели использования жилищных выплат и личный специальный счет
26. Получатель жилищных выплат использует имеющиеся на личном специальном счете деньги на основе соответствующих договоров, зарегистрированных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, в целях:
1) приобретения в собственность жилища, в том числе с использованием ипотечного жилищного займа, а также его погашения;
2) пополнения накоплений в виде жилищных строительных сбережений, которые не могут быть истребованы иначе как на приобретение в собственность жилища в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан";
3) оплаты аренды жилища.
При наличии обязательства по договору на приобретение жилища в собственность путем использования жилищных выплат по месту прохождения службы текущие жилищные выплаты на аренду жилища в данном населенном пункте не производятся;
4) оплаты аренды жилища с последующим выкупом;
5) уплаты взносов по договору о долевом участии в жилищном строительстве.
Лицо, уволенное со службы, использует жилищные выплаты, находящиеся на личном специальном и сберегательных счетах, только на цели, указанные в настоящем пункте.
В случае прекращения жилищных выплат банк не выдает деньги, имеющиеся на личном специальном и сберегательном счете, лицу не иначе как на цели, предусмотренные настоящим пунктом.

27. Тұрғын үй төлемі нысаналы мақсатта болады және оны тұрғын үй төлемін алушы осы Қағидалардың 26-тармағында көзделген мақсаттарға пайдаланады, сондай-ақ мекеме тұрғын үй төлемін алушының жеке арнайы шотына аудару үшін ғана пайдаланады.
Ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша мекеме жоспарлаған, бірақ пайдаланбаған тұрғын үй төлемінің сомасы жоққа шығарылады.
28. Тұрғынжайға мұқтаж деп танылған қызметкер немесе әскери қызметші (тұрғын үй төлемін алушы) екінші деңгейдегі банкте тұрғын үй төлемі үшін бір ғана жеке арнайы шотты өзі ашады және пайдаланады.
29. Тұрғын үй төлемі тоқтатылған күннен бастап мекеме күнтізбелік тоқсан күннен кешіктірмей екінші деңгейдегі банкке ағымдағы тұрғын үй төлемінің тоқтатылғаны туралы хабарлама хат жібереді.
30. Тұрғынжайды тұрғын үй төлемін пайдалану арқылы меншікке алу жөніндегі шарт бойынша міндеттемесінің орындалуына байланысты тұрғын үй төлемі тоқтатылған немесе мемлекеттік тұрғын үй қорынан жекешелендірілетін тұрғынжай алған кезде қызметкер немесе әскери қызметші екінші деңгейдегі банкке жеке арнайы шотын жабу және жеке арнайы, жинақ шотында ағымдағы тұрғын үй төлемі есебінен жинақталған соманың қалдығын мекеменің хабарлама хатында көрсетілген деректемелерге сәйкес мекеменің банктік шотына аудару үшін жүгінеді.
31. Егер ерлі-зайыптылар құқық қорғау органының, арнаулы мемлекеттік органның, азаматтық қорғау органының қызметкері және (немесе) әскери қызметші болып табылса, тұрғын үй төлемі ерлі-зайыптылардың қалауы бойынша олардың біреуіне жүргізіледі. Біреуінің жеке арнайы және (немесе) жинақ шоттары оның өтініші бойынша "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен жабылады.
Ерлі-зайыптының біреуінің жеке арнайы және (немесе) жинақ шоттарындағы тұрғын үй төлемінің сомасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тұрғын үй төлемін алушы ерлі-зайыптының екіншісінің жеке арнайы және (немесе) жинақ шоттарына аударылады.
Егер ерлі-зайыптылардың әрқайсысында некеге тұрғанға дейін тұрғын үй төлемін пайдалану арқылы тұрғынжайды меншікке алу жөніндегі шарт бойынша орындалмаған міндеттемелері болса, ағымдағы тұрғын үй төлемі олардың таңдауы бойынша міндеттемелердің біреуін өтеуге ғана пайдаланылады. Міндеттеме орындалғаннан кейін олардың тұрғын үймен қамтамасыз етілу құқығы іске асырылған болып есептеледі.
32. Мекеме, тұрғын үй төлемін алушы және банк арасында осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз нысанда немесе электрондық түрде тұрғын үй төлемі туралы үшжақты шарт (бұдан әрі – шарт) жасалады.

27. Жилищные выплаты имеют целевое назначение и используются получателем жилищных выплат на цели, предусмотренные пунктом 26 настоящих Правил, а также используются учреждением исключительно на перечисление на личный специальный счет получателя жилищных выплат.
Запланированные, но не использованные учреждением по состоянию на 31 декабря текущего финансового года суммы жилищных выплат аннулируются.
28. Сотрудник или военнослужащий, признанные нуждающимися в жилище (получатель жилищных выплат), самостоятельно открывают и используют только один личный специальный счет для жилищных выплат в банке второго уровня.
29. Со дня прекращения жилищных выплат учреждение не позднее девяноста календарных дней направляет в банк второго уровня письмо-уведомление о прекращении текущих жилищных выплат.
30. Сотрудник или военнослужащий при прекращении жилищных выплат в связи с исполнением обязательства по договору на приобретение жилища в собственность путем использования жилищных выплат или получении жилища из государственного жилищного фонда, подлежащего приватизации, обращается в банк второго уровня за закрытием личного специального счета и переводом остатка сумм, имеющихся на личном специальном, сберегательном счетах, накопленных текущими жилищными выплатами, на банковский счет учреждения в соответствии с реквизитами, указанными в письме-уведомлении учреждения.
31. Если супруги являются сотрудниками правоохранительного, специального государственного органа, органа гражданской защиты и (или) военнослужащими, жилищные выплаты производятся одному из супругов по их выбору. Личный специальный и (или) сберегательные счета одного из них по его (ее) заявлению закрываются в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
Сумма жилищных выплат, находящаяся на личном специальном и (или) сберегательных счетах одного из супругов, переводится на личный специальный и (или) сберегательные счета другого супруга - получателя жилищных выплат в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
При наличии у каждого из супругов неисполненных обязательств по договору на приобретение жилища в собственность путем использования жилищных выплат до вступления в брак текущие жилищные выплаты используются только на погашение одного из обязательств по их выбору. После исполнения обязательства их право на жилищное обеспечение считается реализованным.
32. Между учреждением, получателем жилищных выплат и банком заключается трехсторонний договор о жилищных выплатах (далее – договор) в бумажной или в электронном виде по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

33. Мекеме тарапынан шарт нақты немесе шартты атауы бойынша жасалады.
Мекеменің қаржы бөлімшесі шартты және тұрғын үй төлемін алушының жеке арнайы шотын осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алу журналында тіркейді.
Бір мемлекеттік органнан (мекемеден) екіншісіне ауыстырылған (ауысқан) кезде жаңа шарт жасалады, бұл ретте қайтадан жеке арнайы шот ашу талап етілмейді.
5-тарау. Ағымдағы тұрғын үй төлемінің мөлшерін есептеу, тағайындау, жүзеге асыру, қайта есептеу, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату тәртібі
34. Ағымдағы тұрғын үй төлемінің мөлшері мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланатын ағымдағы жылғы қаңтардағы деректерге сәйкес Қазақстан Республикасының тиісті өңіріндегі жайластырылған тұрғын үйдің бір шаршы метрін жалдау құнын тұрғынжайдың ауданына көбейту жолымен айқындалады. Тұрғынжай ауданы тұрғын үй төлемін алушының өзін қоса алғанда, отбасының әрбір мүшесіне он сегіз шаршы метр есебінен айқындалады.
Елді мекен бойынша статистикалық деректер облыс орталығының немесе республикалық маңызы бар қаланың не астананың статистикалық деректері бойынша айқындалады.
35. Қызметкер, әскери қызметші не оның зайыбы (жұбайы) біржолғы тұрғын үй төлемін немесе ақшалай өтемақы алған болса, тұрғын үй төлемін пайдалану арқылы тұрғынжайды жекешелендіру құқығын (купондық тетік арқылы жекешелендіруді қоспағанда) іске асырса не тұрғынжайды меншікке алу жөніндегі шарт бойынша міндеттемесін орындаса, сондай-ақ оларда тұрғын үй төлемін пайдалану арқылы тұрғынжайға меншік құқығы туындаса, тұрғынжаймен қамтамасыз ету қызметтiк тұрғынжай беру арқылы жүзеге асырылады, бұл ретте тұрғынжайға мұқтаж деп танылуы шарт, ал қызметтiк тұрғынжай болмаған жағдайда қызметтiк тұрғынжай берiлгенге дейiн ағымдағы тұрғын үй төлемi мөлшерiнiң елу пайызы мөлшерiнде ағымдағы тұрғын үй төлемi тағайындалады, ол тұрғынжайды жалға алу ақысын төлеу үшiн ғана пайдаланылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде аталған қызметкер немесе әскери қызметші қызмет өткеретін орнынан берілген қызметтік тұрғынжайдан бас тартқан жағдайда ағымдағы тұрғын үй төлемі тағайындалмайды, тұрғынжайға мұқтаждар есебінде тұрған адамдардың тізімінен шығарып тасталады.
36. Жекешелендірілмейтін қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз етілген қызметкерге (құқық қорғау органы мен азаматтық қорғау органының тұрғын үй төлемін алуға жатпайтын лауазымды атқаратын қызметкерін қоспағанда) немесе әскери қызметшіге ағымдағы тұрғын үй төлемі осы Қағидалардың 34-тармағында айқындалған ағымдағы тұрғын үй төлемі мөлшерінің елу пайызы мөлшерінде жүзеге асырылады.

33. Договор заключается со стороны учреждения от имени действительного или условного наименования.
Финансовое подразделение учреждения регистрирует договор и личный специальный счет получателя жилищных выплат в журнале учета по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
При перемещении (переводе) из одного государственного органа (учреждения) в другое заключается новый договор, при этом повторного открытия личного специального счета не требуется.
Глава 5. Порядок исчисления размера, назначения, осуществления, перерасчета, приостановления, возобновления и прекращения текущих жилищных выплат
34. Размер текущих жилищных выплат определяется путем умножения стоимости аренды одного квадратного метра благоустроенного жилища в соответствующем регионе Республики Казахстан согласно данным уполномоченного органа в области государственной статистики за январь текущего года, публикуемым на его интернет-ресурсе, на площадь жилища. Площадь жилища определяется из расчета восемнадцати квадратных метров площади на каждого члена семьи, включая самого получателя жилищных выплат.
Статистические данные по населенному пункту определяются по статистическим данным областного центра или города республиканского значения или столицы.
35. В случаях, когда сотрудник, военнослужащий либо его (ее) супруга (супруг) получили единовременные жилищные выплаты или денежную компенсацию, реализовали право на приватизацию жилища (за исключением приватизации через купонный механизм) либо исполнили обязательство по договору на приобретение жилища в собственность путем использования жилищных выплат, а также в случае возникновения у них права собственности на жилище путем использования жилищных выплат жилищное обеспечение осуществляется путем предоставления служебного жилища при условии признания нуждающимся в жилище, а в случае отсутствия служебного жилища назначаются текущие жилищные выплаты в размере пятидесяти процентов от размера текущих жилищных выплат до предоставления служебного жилища, которые используются только для оплаты аренды жилища.
В случае отказа от предоставленного по месту службы служебного жилища сотрудником или военнослужащим, указанным в части первой настоящего пункта, текущие жилищные выплаты не назначаются с исключением из списков лиц, состоящих на учете нуждающихся в жилище.
36. Сотруднику (за исключением сотрудника правоохранительного органа и органа гражданской защиты, занимающего должность, не подпадающую под получение жилищных выплат) или военнослужащему, обеспеченному служебным жилищем, не подлежащим приватизации, текущие жилищные выплаты осуществляются в размере пятидесяти процентов от размера текущих жилищных выплат, определенного пунктом 34 настоящих Правил.

37. Осы Қағидалардың 36-тармағында көзделген ағымдағы тұрғын үй төлемі қызметкер немесе әскери қызметші не оның зайыбы (жұбайы):
1) біржолғы тұрғын үй төлемін немесе ақшалай өтемақы алған;
2) тұрғын үй төлемін пайдалану арқылы тұрғынжайды меншікке алу жөніндегі шарт бойынша міндеттемелерін орындаған;
3) тұрғынжайды купондық тетік арқылы жекешелендіруді жүзеге асыруды қоспағанда, тұрғынжайды жекешелендіру құқығын іске асырған;
4) мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжаймен қамтамасыз етілген жағдайда тағайындалмайды.
38. Қызметкердің немесе әскери қызметшінің тұрғынжайға мұқтаж деп танылуы оған ағымдағы тұрғын үй төлемін тағайындауға негіз болады.
39. Қарулы Күштердің әскери қызметшісі ағымдағы тұрғын үй төлемін тағайындау үшін мекеме басшысының атына баянат беріп, тұрғынжайға мұқтаждар есебіне қойылғаны туралы анықтама тапсырады.
40. Осы Қағидалардың 36-тармағында көзделген жағдайларда ағымдағы тұрғын үй төлемін тағайындау үшін қызметкер немесе әскери қызметші қызметтік тұрғынжайды жалдау шартының көшірмесін ұсынады.
41. Жауапты құрылымдық бөлімше осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ағымдағы тұрғын үй төлемін алушылардың тізімін жасайды.
42. Ағымдағы тұрғын үй төлемін алушылардың тізімі негізінде мекеменің қаржы бөлімшесі осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұрғын үй төлемін алушыларға төленетін соманың есеп-қисабын дайындайды.
43. Ағымдағы тұрғын үй төлемін алушылардың тізімі және есеп-қисап мекеменің бірінші басшысының не уәкілетті лауазымды тұлғаның бұйрығымен бекітіледі.
44. Ағымдағы тұрғын үй төлемін мекеме ол тағайындалған күннен бастап бір ай мерзімде тұрғын үй төлемін алушының жеке арнайы шотына аудару арқылы жүзеге асырады.
45. Ағымдағы тұрғын үй төлемі қызмет өткеретін орны бойынша өткен ай үшін ағымдағы айда жүргізіледі. Желтоқсан айында ағымдағы ай үшін тұрғын үй төлемі 25-і күнінен кешіктірілмей төленеді.
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде ағымдағы тұрғын үй төлемі ақшалай ризықты төлеумен бір уақытта жүргізіледі.
46. Ағымдағы тұрғын үй төлемінің мөлшері:
1) бала кезінен мүгедектігі бар адамды (мүгедектігі бар адамдарды) қоспағанда, отбасының құрамы өзгерген, оның ішінде бала (балалар) кәмелеттік жасқа толған;
2) қызмет бабында бір елді мекеннен екіншісіне ауыстырылған;
3) жекешелендірілмейтін қызметтік тұрғынжайды қайтарған;
4) жекешелендірілмейтін қызметтік тұрғынжай алған;
5) мемлекеттік органдар (мекемелер) арасында ауысқан;
6) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланатын ағымдағы жылғы қаңтардағы деректерге сәйкес айқындалатын Қазақстан Республикасының тиісті өңіріндегі жайластырылған тұрғынжайды жалдау ақысының бір шаршы метрінің құны өзгерген;

37. Текущие жилищные выплаты, предусмотренные пунктом 36 настоящих Правил, не назначаются в случаях, если сотрудник или военнослужащий либо его (ее) супруга (супруг):
1) получили единовременные жилищные выплаты или денежную компенсацию;
2) исполнили обязательства по договору на приобретение жилища в собственность путем использования жилищных выплат;
3) реализовали право на приватизацию жилища, за исключением осуществления приватизации жилища через купонный механизм;
4) обеспечены жилищем из государственного жилищного фонда.
38. Основанием для назначения сотруднику или военнослужащему текущих жилищных выплат является признание его нуждающимся в жилище.
39. Военнослужащий Вооруженных Сил для назначения текущих жилищных выплат обращается с рапортом на имя руководителя учреждения и предоставлением справки о постановке на учет нуждающихся в жилище.
40. Для назначения текущих жилищных выплат в случаях, предусмотренных пунктом 36 настоящих Правил, сотрудник или военнослужащий предоставляют копию договора найма служебного жилища.
41. Ответственным структурным подразделением составляется список получателей текущих жилищных выплат по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
42. На основании списка получателей текущих жилищных выплат финансовое подразделение учреждения подготавливает расчет подлежащих к выплате сумм получателям жилищных выплат по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
43. Список получателей текущих жилищных выплат и расчет утверждаются приказом руководителя учреждения либо уполномоченным должностным лицом.
44. Текущие жилищные выплаты осуществляются учреждением в месячный срок со дня их назначения и производятся путем их перевода на личный специальный счет получателя жилищных выплат.
45. Текущие жилищные выплаты производятся по месту прохождения службы в текущем месяце за истекший месяц. В декабре жилищные выплаты за текущий месяц производятся не позднее 25 числа.
В Вооруженных Силах Республики Казахстан текущие жилищные выплаты производятся одновременно с выплатой денежного довольствия.
46. Перерасчет размера текущих жилищных выплат осуществляется при:
1) изменении состава семьи, в том числе достижении ребенком (детьми) совершеннолетия, за исключением лица с инвалидностью (лиц с инвалидностью) с детства;
2) перемещении по службе из одного населенного пункта в другой;
3) возврате служебного жилища, не подлежащего приватизации;
4) получении служебного жилища, не подлежащего приватизации;
5) перемещении между государственными органами (учреждениями);
6) изменении стоимости одного квадратного метра арендной платы благоустроенного жилища в соответствующем регионе Республики Казахстан, определяемой согласно данным уполномоченного органа в области государственной статистики за январь текущего года, публикуемым на его интернет-ресурсе;

7) тұрғын үй төлемін алушының баласы (балалары) Қазақстан Республикасының аумағында сыйға тұрғынжай алған кезде қайта есептеледі.
Ағымдағы тұрғын үй төлемін қайта есептеу тұрғын үй төлемін алушының осы Қағидалардың 8-тармағында айқындалған құжаттар қоса берілген баянатына сәйкес мекеме басшысының бұйрығы негізінде жүзеге асырылады.
Осы тармақтың 6) тармақшасында көзделген жағдайда қызметкер немесе әскери қызметші баянат ұсынбайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 6) тармақшасын қоспағанда, ағымдағы тұрғын үй төлемін алушының баянатын қарау тәртібі осы Қағидалардың 2-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2) және 5) тармақшалары бойынша ағымдағы тұрғын үй төлемін қайта есептеу жағдайдың нақты басталған күнінен бастап, бірақ күнтізбелік тоқсан күннен кешіктірмей жүзеге асырылады. Көрсетілген мерзімді өткізіп алған жағдайда ағымдағы тұрғын үй төлемін қайта есептеу ағымдағы тұрғын үй төлемінің мөлшерін қайта есептеу үшін берілген баянат тіркелген күннен бастап жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасы бойынша ағымдағы тұрғын үй төлемін қайта есептеу тұрғынжай тапсырылған күннен бастап жүзеге асырылады.
Жекешелендірілмейтін қызметтік тұрғынжайға қоныстанғандарға осы тармақтың бірінші бөлігінің 4) тармақшасы бойынша ағымдағы тұрғын үй төлемін қайта есептеу қызметтік тұрғынжайды жалдау шарты жасалған күннен бастап жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 7) тармақшасы бойынша ағымдағы тұрғын үй төлемін қайта есептеу жылжымайтын мүлікке құқық мемлекеттік тіркелген күннен бастап жүзеге асырылады.
47. Тұрғын үй төлемін алушы:
1) бір мекемеден басқасына, қызметі бойынша бір елді мекеннен басқасына ауысқан;
2) кадет, курсант, тыңдаушы лауазымына тағайындалған;
3) ағымдағы тұрғын үй төлемін алмайтын лауазымға ауыстырылған (ауысқан, қабылданған) не іссапарға жіберілген немесе ағымдағы тұрғын үй төлемін алатын лауазымнан босатылған күннен бастап ағымдағы тұрғын үй төлемі тоқтатып қойылады.
Құқық қорғау органдары мен азаматтық қорғау органы қызметкерінің Қазақстан Республикасының және шет елдердің құқық қорғау органдары мен азаматтық қорғау органдарының білім беру ұйымына оқуға, мемлекеттік қызметшілерді даярлау жөніндегі мемлекеттік тапсырыс шеңберінде немесе Шетелде кадр даярлау жөніндегі республикалық комиссия айқындайтын шетелдегі жетекші жоғары оқу орындарында докторантура (PhD, бейіні бойынша доктор) бағдарламалары бойынша оқуға түскен күнінен бастап ағымдағы тұрғын үй төлемі тоқтатып қойылады.
Ағымдағы тұрғын үй төлемін тоқтата тұру мекеме басшысының бұйрығы негізінде жүзеге асырылады.

7) получении жилища в дар ребенком (детьми) получателя жилищных выплат на территории Республики Казахстан.
Перерасчет текущих жилищных выплат осуществляется на основании приказа руководителя учреждения согласно рапорту получателя жилищных выплат с приложением документов, определенных в пункте 8 настоящих Правил.
В случае, предусмотренном подпунктом 6) настоящего пункта, рапорт сотрудником или военнослужащим не представляется.
Порядок рассмотрения рапорта получателя текущих жилищных выплат осуществляется в соответствии с главой 2 настоящих Правил, за исключением подпункта 6) части первой настоящего пункта.
Перерасчет текущих жилищных выплат по подпунктам 1), 2) и 5) части первой настоящего пункта осуществляется со дня фактического наступления события, но не позднее девяноста календарных дней. В случае пропуска указанного срока перерасчет текущих жилищных выплат осуществляется со дня регистрации рапорта, поданного для перерасчета размера текущих жилищных выплат.
Перерасчет текущих жилищных выплат по подпункту 3) части первой настоящего пункта осуществляется со дня сдачи жилища.
Заселившимся в служебное жилище, не подлежащее приватизации, перерасчет текущих жилищных выплат по подпункту 4) части первой настоящего пункта осуществляется со дня заключения договора найма служебного жилища.
Перерасчет текущих жилищных выплат по подпункту 7) части первой настоящего пункта осуществляется со дня государственной регистрации прав на недвижимое имущество.
47. Текущие жилищные выплаты получателю жилищных выплат приостанавливаются со дня его перемещения (перевода, зачисления) либо откомандирования или освобождения от должности, подпадающей под получение жилищных выплат:
1) из одного учреждения в другое, по службе из одного населенного пункта в другой;
2) на должность кадета, курсанта, слушателя;
3) на должность, не подпадающую под получение текущих жилищных выплат.
Сотруднику правоохранительных органов и органа гражданской защиты текущие жилищные выплаты приостанавливаются со дня поступления на учебу в организации образования правоохранительных органов и органа гражданской защиты Республики Казахстан и зарубежных стран для обучения в рамках государственного заказа по подготовке государственных служащих или по программам докторантуры (PhD, доктор по профилю) в ведущих зарубежных высших учебных заведениях, определяемых Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом.
Приостановление текущих жилищных выплат осуществляется на основании приказа руководителя учреждения.

48. Тұрғын үй төлемін алушы жүктілігі мен босануына байланысты, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуына байланысты, бала үш жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты жалақысы сақталмайтын демалысқа шықса, оған тағайындалған ағымдағы тұрғын үй төлемі тоқтатылмайды.
49. Ағымдағы тұрғын үй төлемі:
1) осы Қағидалардың 47-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген жағдайда – одан әрі қызмет өткеру үшін келген мекеменің оны тұрғын үйге мұқтаж деп тануы шартымен ағымдағы тұрғын үй төлемі тоқтатылған күннен бастап;
2) осы Қағидалардың 47-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көрсетілген жағдайда – әскери, арнаулы оқу орнын немесе шет мемлекеттердің білім беру ұйымын бітірген күннен бастап;
3) осы Қағидалардың 47-тармағы бірінші бөлігінің 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген жағдайда – тұрғын үй төлемін алуға жататын лауазымға тағайындалған күннен бастап қайта басталады.
Құқық қорғау органының немесе азаматтық қорғау органының қызметкері қарамаққа қабылданғанға дейін тұрғын үй төлемін алушы болса және қарамақта болғаннан кейін тұрғын үй төлемін алуға жататын лауазымға қайта тағайындалса, тұрғын үй төлемі қарамаққа қабылданған күннен бастап қайта басталады. Қарамақта болу кезеңі "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес есептеледі.
Ағымдағы тұрғын үй төлемін қайта бастау туралы баянат лауазымға тағайындау немесе мекеменің жеке құрамының тізіміне енгізу туралы бұйрық шығарылған күннен бастап күнтізбелік тоқсан күн өткен соң берілсе, ағымдағы тұрғын үй төлемі баянат тіркелген күннен бастап қайта басталады.
Осы тармақта көрсетілген жағдайда ағымдағы тұрғын үй төлемін қайта бастау туралы баянатты қарау тәртібі осы Қағидалардың 2-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
Ағымдағы тұрғын үй төлемін қайта бастау мекеме басшысының бұйрығы негізінде жүзеге асырылады
50. Осы Қағидалардың 52-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, арнаулы мемлекеттік орган қызметкері немесе әскери қызметші Қазақстан Республикасынан тысқары қызмет өткеруге жіберілсе, оған тағайындалған ағымдағы тұрғын үй төлемі Қазақстан Республикасынан тысқары болған бүкіл уақыт бойы тоқтатылмайды.
51. Қызметкер немесе әскери қызметші қызмет бабында бір елді мекеннен екіншісіне ауысқан кезде оның тұрғын үй төлемін пайдалану арқылы тұрғын үйді меншікке сатып алу шарты бойынша орындалмаған міндеттемесі болса, ағымдағы тұрғын үй төлемінің мөлшері шарт жасалған кезде қызмет өткерген бұрынғы өңір бойынша сақталады.
Бұл ретте отбасы құрамы көбею жағына өзгерген жағдайда отбасы құрамының көбеюіне байланысты отбасы мүшесіне ағымдағы тұрғын үй төлемінің мөлшерін қайта есептеу тұрғын үй төлемін алушы қызмет өткеріп жүрген өңірдің сомасы негізге алынып жүзеге асырылады.

48. В случае предоставления получателю жилищных выплат отпуска по беременности и родам, в связи с усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет назначенные текущие жилищные выплаты не приостанавливаются.
49. Текущие жилищные выплаты возобновляются в случаях, указанных:
1) в подпункте 1) части первой пункта 47 настоящих Правил, – со дня приостановления текущих жилищных выплат при условии признания нуждающимся в жилище учреждением, куда лицо прибыло для дальнейшего прохождения службы;
2) в подпункте 2) части первой пункта 47 настоящих Правил, – со дня окончания военного, специального учебного заведения или организации образования иностранных государств;
3) в подпунктах 3) и 4) части первой пункта 47 настоящих Правил, – со дня назначения на должность, подпадающую под получение жилищных выплат.
В случае повторного назначения сотрудника правоохранительного органа или органа гражданской защиты на должность, подпадающую под получение жилищных выплат, после нахождения в распоряжении, которые до зачисления в распоряжения являлись получателями жилищных выплат, жилищные выплаты возобновляются со дня зачисления в распоряжение. Срок нахождения в распоряжении исчисляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
В случае подачи рапорта о возобновлении текущих жилищных выплат по истечении девяноста календарных дней со дня издания приказа о назначении на должность или зачислении в список личного состава учреждения текущие жилищные выплаты возобновляются со дня регистрации рапорта.
Порядок рассмотрения рапорта о возобновлении текущих жилищных выплат в случаях, указанных в настоящем пункте, осуществляется в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
Возобновление текущих жилищных выплат осуществляется на основании приказа руководителя учреждения.
50. За сотрудником специального государственного органа или военнослужащим, направленным для прохождения службы за пределы Республики Казахстан, назначенные текущие жилищные выплаты
не прекращаются на все время пребывания за пределами Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 52 настоящих Правил.
51. При перемещении сотрудника или военнослужащего по службе из одного населенного пункта в другой, наличии у него неисполненного обязательства по договору на приобретение жилища в собственность путем использования жилищных выплат размер текущих жилищных выплат сохраняется по прежнему региону, где проходили службу сотрудник или военнослужащий при заключении договора.
При этом, в случае изменения состава семьи в сторону увеличения, перерасчет размера текущих жилищных выплат на члена семьи, в связи с которым состав семьи увеличивается, осуществляется исходя из суммы региона, где получатель жилищных выплат проходит службу.

52. Ағымдағы тұрғын үй төлемі мекеме басшысының бұйрығы негізінде:
1) арнаулы мемлекеттік орган қызметкері мен әскери қызметші жеке құрам тізімінен шығарылған, тұрғын үй төлемін алушы құқық қорғау органдарынан, азаматтық қорғау органдарынан жұмыстан шығарылған;
2) тұрғын үй төлемін пайдалану арқылы тұрғын үйді меншікке сатып алу туралы шарт бойынша міндеттемелер орындалған;
3) тұрғын үй төлемін алушы тағайындалған ағымдағы тұрғын үй төлемін алудан бас тартқан (бұл ретте тұрғын үй төлемін алушы тұрғын үй төлемін пайдалану арқылы тұрғын үйді меншікке сатып алу жөніндегі шарт бойынша міндеттемесін орындамаған жағдайда ағымдағы тұрғын үй төлемінен бас тарта алмайды);
4) тұрғын үй төлемін алушы не оның зайыбы (жұбайы) Қазақстан Республикасының аумағында меншік құқығында, оның ішінде ипотекалық тұрғын үй қарызы пайдаланылатын, сондай-ақ неке шартының талаптарымен өзге тұрғынжай иеленген (бұл ретте тұрғынжайды мұрагерлік бойынша алу есепке алынбайды).
Осы тармақшада көзделген жағдайда тұрғын үй төлемін алушының тұрғын үй төлемін пайдалану арқылы тұрғын үйді меншікке сатып алу құқығы іске асырылды деп есептеледі;
5) осы Қағидалардың 36-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тұрғын үй төлемін алушыға не оның зайыбына (жұбайына) мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжай берілген;
6) тұрғын үй төлемін пайдалану арқылы сатып алынған тұрғынжай, оның ішінде тұрғын үй төлемін пайдалану арқылы тұрғынжайды меншікке сатып алу туралы шарт бойынша орындалмаған міндеттемесімен тұрғынжайды иеліктен шығарған;
7) тұрғын үй төлемін алушының бастамасы бойынша тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шартқа құқық беру туралы келісім жасалған немесе шарт бұзылған;
8) кейіннен сатып алынатын тұрғынжайды жалдауға ақы төлеу шарты тұрғын үй төлемін алушының бастамасы бойынша бұзылған күннен бастап тоқтатылады.
6-тарау. Біржолғы тұрғын үй төлемінің мөлшерін айқындау, тағайындау және жүзеге асыру тәртібі
53. Қызметкерді (құқық қорғау органы мен азаматтық қорғау органының тұрғын үй төлемін алуға жатпайтын лауазымды атқаратын қызметкерін қоспағанда) және әскери қызметшіні әскери-дәрігерлік комиссия қызметке (әскери қызметке) жарамсыз деп танып, есептен (әскери есептен) шығарса және ол қызмет өткеріп жүрген кезеңінде мертігуіне (жаралануына, жарақаттануына, контузия алуына) немесе ауруға шалдығуына байланысты қызметтен (әскери қызметтен) шығарылса, Заңның 101-1-бабының 5-тармағына сәйкес біржолғы тұрғын үй төлемі төленеді.
54. Біржолғы тұрғын үй төлемінің мөлшері тұрғын үй төлемін алушының өзін қоса алғанда, қызметтен шығарылған кездегі отбасының әрбір мүшесіне он сегіз шаршы метр есебінен алынған тұрғынжай ауданын мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланатын ағымдағы жылғы қаңтардағы деректерге сәйкес қызметкер немесе әскери қызметші қызмет өткерген Қазақстан Республикасының тиісті өңірінде сатылатын жаңа тұрғынжайдың бір шаршы метрінің бағасына көбейту жолымен айқындалады, бұл ретте бұрын жүзеге асырылған ағымдағы тұрғын үй төлемі шегеріп тасталады.

52. Текущие жилищные выплаты прекращаются на основании приказа руководителя учреждения со дня:
1) исключения из списков личного состава сотрудника специального государственного органа и военнослужащего, увольнения из правоохранительных органов, органов гражданской защиты получателя жилищных выплат;
2) исполнения обязательств по договору на приобретение жилища в собственность путем использования жилищных выплат;
3) отказа получателя жилищных выплат от получения назначенных текущих жилищных выплат (при этом получатель жилищных выплат, имеющий неисполненное обязательство по договору на приобретение жилища в собственность путем использования жилищных выплат, не может отказаться от текущих жилищных выплат);
4) возникновения иного жилища на праве собственности на территории Республики Казахстан, в том числе с использованием ипотечного жилищного займа, а также на условиях брачного договора у получателя жилищных выплат либо его супруги (супруга) (при этом получение жилища по наследству не учитывается).
В случае, предусмотренном настоящим подпунктом, право на приобретение жилища получателем жилищных выплат в собственность путем использования жилищных выплат считается реализованным;
5) предоставления жилища из государственного жилищного фонда получателю жилищных выплат либо его (еe) супруге (супругу), за исключением случаев, предусмотренных пунктом 36 настоящих Правил;
6) отчуждения жилища, приобретенного путем использования жилищных выплат, в том числе с неисполненным обязательством по договору на приобретение жилища в собственность путем использования жилищных выплат;
7) заключения соглашения об уступки права или расторжения к договору о долевом участии в жилищном строительстве по инициативе получателя жилищных выплат;
8) расторжения договора оплаты аренды жилища с последующим выкупом по инициативе получателя жилищных выплат.
Глава 6. Порядок определения размера, назначения, осуществления единовременных жилищных выплат
53. Сотруднику (за исключением сотрудника правоохранительного органа и органа гражданской защиты, занимающим должность, не подпадающую под получение жилищных выплат) и военнослужащему при увольнении со службы по причине увечья (ранения, травмы, контузии) или заболевания, полученных в период прохождения службы, которые военно-врачебной комиссией признаны не годными к службе (воинской службе) с исключением с учета (воинского учета), в соответствии с пунктом 5 статьи 101-1 Закона перечисляются единовременные жилищные выплаты.
54. Размер единовременных жилищных выплат определяется путем умножения площади жилища из расчета восемнадцать квадратных метров на каждого члена семьи на момент увольнения, включая самого получателя жилищных выплат, на цену одного квадратного метра продажи нового жилища в соответствующем регионе Республики Казахстан, в котором сотрудник или военнослужащий проходили службу, согласно данным уполномоченного органа в области государственной статистики за январь текущего года, публикуемым на его интернет-ресурсе, за минусом ранее осуществленных текущих жилищных выплат.

55. Осы Қағидалардың 53-тармағында көзделген біржолғы тұрғын үй төлемі:
1)қызметкердің немесе әскери қызметшінің мертігуі (жаралануы, жарақаттануы, контузия алуы) немесе ауруға шалдығуы, оның құқыққа қайшы әрекет жасауы немесе психикаға белсенді әсер ететін заттарды (олардың аналогтарын) қолдануы және масаң күйде болуы немесе өзіне қандай да бір дене зақымын (өзінің дене мүшесіне зақым келтіру) немесе өз денсаулығына өзге де зиян келтіру себебінен болғаны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен дәлелденген;
2)тұрғынжайды купондық тетік арқылы жекешелендіруді жүзеге асыруды қоспағанда, қызметкер немесе әскери қызметші не оның зайыбы (жұбайы) тұрғын үйді жекешелендіру құқығын іске асырған;
3)тұрғын үй төлемін алушымен не оның зайыбымен (жұбайымен) жасалған тұрғын үй төлемін пайдалану арқылы тұрғынжайды меншікке алу туралы шарт бойынша міндеттеме орындалған;
4)тұрғын үй төлемін пайдалану арқылы тұрғынжайды меншікке алу жөніндегі шарт бойынша міндеттеме орындалмаған, сондай-ақ тұрғынжай мұрагерлік бойынша алынған жағдайларды қоспағанда, қызметкердің немесе әскери қызметшінің не оның зайыбының (жұбайының) осы елді мекенде меншік құқығындағы тұрғынжайы болған;
5)қызметкер немесе әскери қызметші не оның зайыбы (жұбайы) біржолғы тұрғын үй төлемін немесе ақшалай өтемақыны алған жағдайда төленбейді.
56. Тұрғын үй төлемін алушының тұрғынжайға құқығы некеге тұрғанға (ерлі-зайыпты болғанға) дейін іске асырылса, оған осы Қағидалардың 53-тармағында көзделген біржолғы тұрғын үй төлемі оның зайыбы (жұбайы), сондай-ақ оның баласы (балалары) есепке алынбай аударылады.
Осы Қағидалардың 53-тармағында көзделген біржолғы тұрғын үй төлемін тағайындау қызметкер немесе әскери қызметші тұрғын үй төлемін алушы болған жағдайда жүзеге асырылады.
Арнаулы мемлекеттік орган қызметкерінің, әскери қызметшінің жеке құрам тізімінен шығарылуы немесе қызметкердің құқық қорғау органынан, азаматтық қорғау органынан қызметтен шығарылуы берілген баянатқа (өтінішке) сәйкес біржолғы тұрғын үй төлемін тағайындауға және аударуға кедергі келтірмейді.
Жеке құрам тізімінен шығарылған немесе құқық қорғау органынан, азаматтық қорғау органынан қызметтен шыққан Қазақстан Республикасының азаматы осы Қағидалардың 53-тармағында көзделген біржолғы тұрғын үй төлемін аудару үшін қызмет өткерген мекемеге жеке құрам тізімінен шығарылған немесе қызметтен шыққан күннен бастап күнтізбелік тоқсан күн ішінде жүгінеді. Көрсетілген мерзімнен кейін жүгінген жағдайда мекеме біржолғы тұрғын үй төлемін тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.

55. Единовременные жилищные выплаты, предусмотренные пунктом 53 настоящих Правил, не перечисляются в случаях, если:
1) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке доказано, что увечье (ранение, травма, контузия) или заболевание наступили при совершении сотрудником или военнослужащим противоправных действий или в результате употребления психоактивных веществ (их аналогов) и состоянии опьянения или причинении себе какого-либо телесного повреждения (членовредительства) или иного вреда своему здоровью;
2) сотрудник или военнослужащий либо его (ее) супруга (супруг) реализовали право на приватизацию жилища, за исключением, если они осуществили приватизацию жилища через купонный механизм;
3) исполнено обязательство по договору, заключенному с получателем жилищных выплат либо его (ее) супругой (супругом), на приобретение жилища в собственность путем использования жилищных выплат;
4) сотрудник или военнослужащий либо его (ее) супруга (супруг) имеют жилище на праве собственности в данном населенном пункте, за исключением случаев, когда обязательство по договору на приобретение жилища в собственность путем использования жилищных выплат не исполнено, а также получения жилища по наследству;
5) сотрудник или военнослужащий либо его (ее) супруга (супруг) получили единовременные жилищные выплаты или денежную компенсацию.
56. Получателю жилищных выплат единовременные жилищные выплаты, предусмотренные пунктом 53 настоящих Правил, перечисляются без учета его (ее) супруги (супруга), а также его (ее) ребенка (детей) в случае, если его (ее) право на жилище реализовано до вступления в брак (супружество).
Назначение единовременных жилищных выплат, предусмотренных пунктом 53 настоящих Правил, осуществляется в случае, если сотрудник или военнослужащий являются получателями жилищных выплат.
Исключение из списков личного состава сотрудника специального государственного органа, военнослужащего или увольнение сотрудника из правоохранительных органов, органов гражданской защиты не препятствуют назначению и перечислению единовременных жилищных выплат согласно поданному рапорту (заявлению).
Исключенный из списков личного состава или уволенный из правоохранительных органов, органов гражданской защиты гражданин Республики Казахстан обращается в учреждение, в котором проходил службу, на перечисление единовременных жилищных выплат, предусмотренных пунктом 53 настоящих Правил, в течение девяноста календарных дней со дня исключения из списков личного состава или увольнения. В случае обращения после указанного срока учреждением выносится решение об отказе в назначении единовременных жилищных выплат.

57. Осы Қағидалардың 53-тармағында көзделген біржолғы тұрғын үй төлемінің сомасы тұрғын үй төлемін пайдалану арқылы тұрғынжайды меншікке алу жөніндегі шарт бойынша негізгі борыш сомасынан асып кететін болса, көрсетілген төлем жеке құрам тізімінен шығарылған не құқық қорғау органынан, азаматтық қорғау органынан қызметтен шыққан күнгі сыйақы ескеріліп, негізгі борыш сомасынан аспайтын мөлшерде аударылады.
58. Осы Қағидалардың 53-тармағында көзделген біржолғы тұрғын үй төлемін тағайындау үшін қызметкер немесе әскери қызметші мекеме басшысының немесе мекеменің тұрғын үй комиссиясы төрағасының атына баянатпен (өтінішпен) жүгінеді.
Баянатқа (өтінішке) осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген құжаттар қоса беріледі, сондай-ақ:
1) мекеменің кадр бөлімшесі куәландырған әскери-дәрігерлік комиссия қорытындысының көшірмесі;
2) ипотекалық ұйым не банк алдындағы несие берешегі бойынша негізгі міндеттеме орындалмаса, сол берешек туралы (қажет болғанда), сондай-ақ кейіннен сатып алынатын тұрғынжайды жалдау төлемі бойынша борыш қалдығы туралы анықтама тапсырылады.
59. Қызмет өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) тұрғын үй төлемін алушының отбасы мүшелеріне Заңның 101-9-бабының 2-тармағына сәйкес біржолғы тұрғын үй төлемі аударылады.
60. Осы Қағидалардың 59-тармағында көзделген біржолғы тұрғын үй төлемінің мөлшері қаза тапқан (қайтыс болған) адамды қоса алғанда, ол қаза тапқан (қайтыс болған) кездегі отбасының құрамына сәйкес келетін әрбір отбасы мүшесіне он сегіз шаршы метр есебінен тұрғынжай ауданын мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланатын ағымдағы жылғы қаңтардағы деректерге сәйкес ол қызмет өткерген Қазақстан Республикасының тиісті өңірінде сатылатын жаңа тұрғынжайдың бір шаршы метрінің бағасына көбейту арқылы айқындалады, бұл ретте бұған дейін жүзеге асырылған ағымдағы тұрғын үй төлемінің сомасы шегеріп тасталады.
61. Осы Қағидалардың 59-тармағында көзделген біржолғы тұрғын үй төлемі Заңның 101-9-бабының 3-тармағында айқындалған жағдайда аударылмайды.
62. Осы Қағидалардың 59-тармағында көзделген негіз бойынша біржолғы тұрғын үй төлемін тағайындау үшін тұрғын үй төлемін алушының отбасы мүшелері мекеме басшысының не мекеменің тұрғын үй комиссиясы төрағасының атына өтінішпен жүгінеді.
Өтінішке:
1) тұрғын үй төлемін алушының және оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттардың, неке қию (бұзу) туралы, балалардың туу туралы куәліктерінің көшірмелері, сондай-ақ некені бұзу туралы сот шешімінің бұрынғы некеден (некелерден) туған баланың (балалардың) тұрғылықты жері көрсетілген көшірмесі;

57. В случаях, когда сумма единовременных жилищных выплат, предусмотренных пунктом 53 настоящих Правил, превышает сумму основного долга по договору на приобретение жилища в собственность путем использования жилищных выплат, указанные выплаты перечисляются в размере не более суммы основного долга с учетом вознаграждения на дату исключения из списков личного состава либо увольнения из правоохранительных органов, органов гражданской защиты.
58. Для назначения единовременной жилищной выплаты, предусмотренной пунктом 53 настоящих Правил, сотрудник или военнослужащий обращаются с рапортом (заявлением) на имя руководителя учреждения или председателя жилищной комиссии учреждения.
К рапорту (заявлению) прилагаются документы, предусмотренные пунктом 8 настоящих Правил, а также представляются:
1) копия заключения военно-врачебной комиссии, заверенная кадровым подразделением учреждения;
2) справка о ссудной задолженности перед ипотечной организацией либо банками, основное обязательство по которой не исполнено (при необходимости), а также остатке долга по оплате аренды жилища с последующим выкупом.
59. Членам семьи получателя жилищных выплат, погибшего (умершего) при прохождении службы, в соответствии с пунктом 2 статьи 101-9 Закона перечисляются единовременные жилищные выплаты.
60. Размер единовременных жилищных выплат, предусмотренных пунктом 59 настоящих Правил, определяется путем умножения площади жилища из расчета восемнадцати квадратных метров на каждого члена семьи, соответствующей на момент его гибели (смерти) составу семьи, включая его самого, на цену одного квадратного метра продажи нового жилища в соответствующем регионе Республики Казахстан, в котором погибший (умерший) проходил службу, согласно данным уполномоченного органа в области государственной статистики за январь текущего года, публикуемым на его интернет-ресурсе, за минусом суммы ранее осуществленных текущих жилищных выплат.
61. Единовременные жилищные выплаты, предусмотренные пунктом 59 настоящих Правил, не перечисляются в случаях, определенных в пункте 3 статьи 101-9 Закона.
62. Для назначения единовременной жилищной выплаты по основанию, предусмотренному пунктом 59 настоящих Правил, члены семьи получателя жилищных выплат обращаются с заявлением на имя руководителя учреждения либо председателя жилищной комиссии учреждения.
К заявлению прилагаются:
1) копии документов, удостоверяющих личность получателя жилищных выплат и членов его семьи, о заключении (расторжении) брака, свидетельств о рождении детей, а также копии решения суда о расторжении брака с указанием места проживания ребенка (детей), рожденного (рожденных) от предыдущего (предыдущих) брака (браков);

2) қызметкерге немесе әскери қызметшіге және отбасы құрамына өтініш берілген күнге дейін күнтізбелік он күн ішінде "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алынған жылжымайтын мүліктің (Қазақстан Республикасы бойынша) жоқ (бар) екені туралы анықтама;
3) баянат тіркелген күнге дейін күнтізбелік он күн ішінде қызметкерге немесе әскери қызметшіге және отбасы құрамына алынған мемлекеттік тұрғын үй қоры объектілерін жалдау шарттары тізілімінен жалға алушы бойынша ақпарат;
4) қайтыс болғаны туралы куәліктің көшірмесі;
5) мекеменің кадр бөлімшесі (жасақтау бөлімшесі) берген отбасы құрамы туралы мәліметтер көрсетіліп, қызмет орнынан берілген анықтама;
6) қызметкер немесе әскери қызметші қызмет өткерген мекеме басшысының бөлімнің жеке құрамының тізімінен шығару туралы бұйрығынан мекеменің кадр бөлімшесі (жасақтау бөлімшесі) берген үзінді;
7) мекеменің кадр бөлімшесі (жасақтау бөлімшесі) берген қызметтік тергеп-тексеру қорытындысының көшірмесі (қызметкердің немесе әскери қызметшінің қаза табу (қайтыс болу) себептері мен мән-жайы) қоса беріледі.
63. Отбасының басқа елді мекенге көшу қажеттігіне байланысты арнаулы мемлекеттік орган қызметкері немесе әскери қызметші зайыбының (жұбайының) қызмет (әскери қызмет) орны өзгерген кезде отбасы жағдайы бойынша қызметтен шығуды қоспағанда, арнаулы мемлекеттік органның қызметкері немесе әскери қызметші қызметте болудың шекті жасына толған соң, денсаулық жағдайы бойынша, штаттың қысқаруына байланысты немесе отбасы жағдайы бойынша қызметтен шығарылған кезде мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжаймен қамтамасыз етілмеген кезеңдер үшін біржолғы тұрғын үй төлемін алады.
Арнаулы мемлекеттік органның қызметкері немесе Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің әскери қызметшісі осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген негіздер бойынша қызметтен шығарылған кезде оған біржолғы тұрғын үй төлемі арнаулы мемлекеттік органдарға қызметке (үздіксіз қызметке) кірген соңғы күннен бастап 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін, ал Қарулы Күштерден, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардан арнаулы мемлекеттік органдарға (үздіксіз қызметке) ауысқан жағдайда көрсетілген күннен кейін 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін аударылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген негіздер бойынша қызметтен шығарылған әскери қызметшіге (Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің әскери қызметшісін қоспағанда) біржолғы тұрғын үй төлемі әскери қызметке (үздіксіз қызметке) кірген соңғы күннен бастап 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін аударылады.
Арнаулы мемлекеттік органның қызметкері немесе әскери қызметші жекешелендірілмейтін қызметтік тұрғынжайда 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін тұрған болса, ол осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген негіздер бойынша қызметтен шығарылған кезде оған біржолғы тұрғын үй төлемі көрсетілген тұрғынжайда тұрған кезеңдері үшін ағымдағы тұрғын үй төлемі мөлшерінің елу пайызы мөлшерінде төленеді.
Бұл ретте осы тармақта көзделген біржолғы тұрғын үй төлемі:

2) справка об отсутствии (наличии) недвижимого имущества (по Республике Казахстан), полученная посредством веб-портала "электронное правительство" на сотрудника или военнослужащего и на состав семьи в течение десяти календарных дней до дня предоставления;
3) информация по нанимателю из реестра договоров найма объектов государственного жилищного фонда, полученная на сотрудника или военнослужащего и на состав семьи в течение десяти календарных дней до дня регистрации рапорта;
4) копия свидетельства о смерти;
5) справка с места службы с указанием сведений о составе семьи, выданная кадровым подразделением (подразделением комплектования) учреждения;
6) выписка из приказа руководителя учреждения, в котором сотрудник или военнослужащий проходили службу, об исключении из списков личного состава части, выданная кадровым подразделением (подразделением комплектования) учреждения;
7) копия заключения служебного расследования (причины и обстоятельства гибели (смерти) сотрудника или военнослужащего), выданная кадровым подразделением (подразделением комплектования) учреждения.
63. Сотрудник специального государственного органа или военнослужащий получают единовременные жилищные выплаты за периоды необеспеченности жилищем из государственного жилищного фонда при увольнении со службы по достижении предельного возраста состояния на службе, по состоянию здоровья, в связи с сокращением штатов или по семейным обстоятельствам, за исключением увольнения по семейным обстоятельствам при изменении места службы (воинской службы) супруга (супруги) сотрудника специального государственного органа или военнослужащего, связанного с необходимостью переезда семьи в другой населенный пункт.
Сотруднику специального государственного органа или военнослужащему Службы государственной охраны Республики Казахстан при увольнении по основаниям, указанным в части первой настоящего пункта, единовременные жилищные выплаты перечисляются со дня последней даты поступления на службу в специальные государственные органы (непрерывной службы) до 1 января 2013 года, а в случае перевода в специальные государственные органы (непрерывную службу) из Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований после указанной даты – до 1 января 2018 года.
Военнослужащему (за исключением военнослужащего Службы государственной охраны Республики Казахстан) при увольнении по основаниям, указанным в части первой настоящего пункта, единовременные жилищные выплаты перечисляются со дня последней даты поступления на воинскую службу (непрерывную службу) до 1 января 2018 года.
Сотруднику специального государственного органа или военнослужащему, проживавшему до 1 января 2018 года в служебном жилище, не подлежащем приватизации, при увольнении по основаниям, указанным в части первой настоящего пункта, единовременные жилищные выплаты перечисляются за периоды проживания в указанном жилище в размере пятидесяти процентов от размера текущих жилищных выплат.
При этом единовременные жилищные выплаты, предусмотренные настоящим пунктом, перечисляются за минусом периодов:

1) егер әскери қызметші 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап 2018 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңде арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткерген болса, бұған дейін жүзеге асырылған ағымдағы тұрғын үй төлемі;
2) қызмет өткерген жерлерінің әрқайсысы бойынша соңғы бес жыл ішінде иеліктен шығаруы ескеріліп, Қазақстан Республикасының аумағында мемлекеттік тұрғын үй қорынан бұрын берілген жекешелендірілетін немесе меншік құқығындағы тұрғынжайда тұрған кезеңдер шегеріле отырып аударылады. Бұл ретте тұрғынжайдағы үлесі елу пайыздан аз болса, бұл есепке алынбайды.
64. Осы Қағидалардың 63-тармағының бірінші және төртінші бөліктерінде көзделген біржолғы тұрғын үй төлемінің мөлшері мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланатын ағымдағы жылғы қаңтардағы деректерге сәйкес арнаулы мемлекеттік органның қызметкері немесе әскери қызметші қызмет өткеріп жүрген Қазақстан Республикасының тиісті өңіріндегі жайластырылған тұрғынжайдың бір шаршы метрін жалдау ақысының мөлшерін тұрғын үй төлемін алушының өзін қоса алғанда, отбасының әрбір мүшесіне он сегіз шаршы метр есебінен тұрғынжай ауданына көбейту арқылы айқындалады, бұл ретте отбасы құрамының өзгеруі және тұрғынжаймен қамтамасыз етілмеген кезеңі ескеріледі.
65. Егер арнаулы мемлекеттік органның қызметкері немесе әскери қызметші не оның зайыбы (жұбайы):
1) тұрғынжайды купондық тетік арқылы жекешелендіруді қоспағанда, тұрғынжайды жекешелендіру құқығын іске асырса;
2) біржолғы тұрғын үй төлемін немесе ақшалай өтемақы алса;
3) тұрғын үй төлемін пайдалану арқылы тұрғынжайды меншікке алу жөніндегі шарт бойынша міндеттемелерді орындаса;
4) тұрғын үй төлемін пайдалану арқылы тұрғынжайды меншікке алу жөніндегі шарт бойынша міндеттеме орындалмаған, сондай-ақ тұрғынжайды мұрагерлік бойынша алған жағдайды қоспағанда, осы елді мекенде меншік құқығында тұрғынжайы бар болса, осы Қағидалардың 63-тармағының бірінші және төртінші бөліктерінің әрекеті арнаулы мемлекеттік органның қызметкеріне немесе әскери қызметшіге қолданылмайды.
66. Арнаулы мемлекеттік орган қызметкері немесе әскери қызметші зайыбының (жұбайының) тұрғынжайға құқығы некеге тұрғанға (ерлі-зайыпты болғанға) дейін іске асырылса, оған осы Қағидалардың 63-тармағының бірінші және төртінші бөліктерінде көзделген біржолғы тұрғын үй төлемі зайыбы (жұбайы), сондай-ақ оның баласы (балалары) есепке алынбай аударылады.
Осы Қағидалардың 63-тармағының бірінші және төртінші бөліктерінде көзделген біржолғы тұрғын үй төлемін тағайындау арнаулы мемлекеттік органның қызметкері немесе әскери қызметші тұрғын үй төлемін алушы болып табылған жағдайда жүзеге асырылады.
Арнаулы мемлекеттік органның қызметкерінің немесе әскери қызметшінің жеке құрам тізімінен шығарылуы берілген баянатқа сәйкес біржолғы тұрғын үй төлемін аударуға кедергі болмайды.
Жеке құрам тізімінен шығарылған Қазақстан Республикасының азаматы осы Қағидалардың 62-тармағының бірінші және төртінші бөліктерінде көзделген біржолғы тұрғын үй төлемін аудару үшін тізімінен шығарылған күннен бастап тоқсан күн ішінде өзі қызмет өткерген мекемеге жүгінеді. Көрсетілген мерзім өткеннен кейін жүгінген жағдайда мекеме біржолғы тұрғын үй төлемін аударудан бас тарту туралы шешім шығарады.

1) ранее осуществленных текущих жилищных выплат в случае, если военнослужащий проходил службу в специальных государственных органах в период с 1 января 2013 года до 1 января 2018 года;
2) проживания в жилище, ранее предоставленном из государственного жилищного фонда на территории Республики Казахстан, подлежащему приватизации или на праве собственности, с учетом отчуждения в течение последних пяти лет по каждому месту прохождения службы. При этом наличие доли менее пятидесяти процентов в жилище не учитывается.
64. Размер единовременных жилищных выплат, предусмотренных частями первой и четвертой пункта 63 настоящих Правил, определяется путем умножения размера стоимости одного квадратного метра арендной платы благоустроенного жилища в соответствующем регионе Республики Казахстан, в котором сотрудник специального государственного органа или военнослужащий проходят службу, согласно данным уполномоченного органа в области государственной статистики за январь текущего года, публикуемым на его интернет-ресурсе, на площадь жилища из расчета восемнадцати квадратных метров на каждого члена семьи, включая самого получателя жилищных выплат, с учетом изменения состава семьи и периодов необеспеченности жилищем.
65. Действие частей первой и четвертой пункта 63 настоящих Правил не распространяется на сотрудника специального государственного органа или военнослужащего в случаях, если сотрудник специального государственного органа или военнослужащий либо его (ее) супруга (супруг):
1) реализовали право на приватизацию жилища, за исключением осуществления приватизации жилища через купонный механизм;
2) получили единовременные жилищные выплаты или денежную компенсацию;
3) исполнили обязательства по договору на приобретение жилища в собственность путем использования жилищных выплат;
4) имеют жилище на праве собственности в данном населенном пункте, за исключением случая, когда обязательство по договору на приобретение жилища в собственность путем использования жилищных выплат не исполнено, а также получения жилища по наследству.
66. Сотруднику специального государственного органа или военнослужащему единовременные жилищные выплаты, предусмотренные частями первой и четвертой пункта 63 настоящих Правил, перечисляются без учета его (ее) супруги (супруга), а также его (ее) ребенка (детей) в случае, если его (ее) право на жилище реализовано до вступления в брак (супружество).
Назначение единовременных жилищных выплат, предусмотренных частями первой и четвертой пункта 63 настоящих Правил, осуществляется в случае, если сотрудник специального государственного органа или военнослужащий являются получателями жилищных выплат.
Исключение сотрудника специального государственного органа или военнослужащего из списков личного состава не препятствует перечислению единовременных жилищных выплат согласно поданному рапорту.
Исключенный из списков личного состава гражданин Республики Казахстан обращается в течение девяноста календарных дней со дня исключения в учреждение, в котором проходил службу, для перечисления единовременных жилищных выплат, предусмотренных частями первой и четвертой пункта 62 настоящих Правил. В случае обращения после указанного срока учреждением выносится решение об отказе в перечислении единовременных жилищных выплат.

67. Осы Қағидалардың 63-тармағының бірінші және төртінші бөліктерінде көзделген біржолғы тұрғын үй төлемінің сомасы тұрғын үй төлемін пайдалану арқылы тұрғынжайды меншікке алу жөніндегі шарт бойынша негізгі борыш сомасынан асып кететін болса, көрсетілген төлем жеке құрам тізімінен шығарылған күнге сыйақы ескеріліп, негізгі борыш сомасынан аспайтын мөлшерде аударылады.
68. 2025 жылғы 1 шілдеге дейін тұрғынжайды меншікке алу жөніндегі шарт бойынша міндеттемелері бар әскери қызметшіге (Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің әскери қызметшісін қоспағанда) біржолғы тұрғын үй төлемінің мөлшері осы Қағидалардың 67-тармағы ескерілмей айқындалады.
69. Осы Қағидалардың 63-тармағының бірінші және төртінші бөліктерінде көзделген негіз бойынша біржолғы тұрғын үй төлемін тағайындау үшін арнаулы мемлекеттік органның қызметкері немесе әскери қызметші қызмет өткеріп жүрген мекеме басшысының немесе сол мекеменің тұрғын үй комиссиясы төрағасының атына баянат береді.
Баянатқа (өтінішке) осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген құжаттар қоса беріледі, сондай-ақ қосымша:
1) денсаулық жағдайы бойынша жұмыстан шығарылған болса, мекеменің кадр бөлімшесі куәландырған әскери-дәрігерлік комиссия қорытындысының көшірмесі;
2) ипотекалық ұйым не банк алдындағы несие берешегі бойынша негізгі міндеттеме орындалмаса, ол туралы (қажет болғанда), сондай-ақ кейіннен сатып алынатын тұрғынжайды жалдау ақысын төлеу бойынша борыштың қалдығы туралы анықтама;
3) егер зайыбы (жұбайы) қазір немесе бұрын:
арнаулы мемлекеттік органның қызметкері немесе әскери қызметші болса, қызмет орнынан ақшалай өтемақы алғаны туралы мәліметтер көрсетілген анықтама;
арнаулы мемлекеттік органның қызметкері немесе әскери қызметші болса, қызмет орнынан Заңның 101-1-бабы 4-тармағының бірінші және үшінші бөліктерінде немесе 5-тармағында көзделген біржолғы тұрғын үй төлемін алғаны туралы мәліметтер көрсетілген анықтама;
арнаулы мемлекеттік органның қызметкері немесе әскери қызметші, сондай-ақ құқық қорғау органының, азаматтық қорғау органының қызметкері болса, қызмет орнынан осы Қағидалардың 26-тармағында көзделген мақсаттарда жасалған шарт бойынша міндеттеменің орындалғаны туралы мәліметтер көрсетілген анықтама ұсынылады.
70. Осы Қағидалардың 58, 62 және 69-тармақтарында көзделген біржолғы тұрғын үй төлемін тағайындау туралы баянатты қарау тәртібі осы Қағидалардың 2-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
71. Мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесі осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біржолғы тұрғын үй төлемін алушылардың тізімін жасайды.

67. В случаях, когда сумма единовременных жилищных выплат, предусмотренных частями первой и четвертой пункта 63 настоящих Правил, превышает сумму основного долга по договору на приобретение жилища в собственность путем использования жилищных выплат, указанные выплаты перечисляются в размере не более суммы основного долга с учетом вознаграждения на дату исключения из списков личного состава.
68. Для военнослужащего (за исключением военнослужащего Службы государственной охраны Республики Казахстан), который имеет обязательства по договору на приобретение жилища в собственность до 1 июля 2025 года, размер единовременных жилищных выплат определяется без учета пункта 67 настоящих Правил.
69. Для назначения единовременной жилищной выплаты по основаниям, предусмотренным частями первой и четвертой пункта 63 настоящих Правил, сотрудник специального государственного органа или военнослужащий обращаются с рапортом на имя руководителя учреждения или председателя жилищной комиссии учреждения, в котором они проходят службу.
К рапорту (заявлению) прилагаются документы, предусмотренные пунктом 8 настоящих Правил, а также дополнительно представляются:
1) копия заключения военно-врачебной комиссии, заверенная кадровым подразделением учреждения, при увольнении по состоянию здоровья;
2) справка о ссудной задолженности перед ипотечной организацией либо банками, основное обязательство по которой не исполнено (при необходимости), а также остатке долга по оплате аренды жилища с последующим выкупом;
3) в случае, если супруга (супруг) является или являлась (являлся):
сотрудником специального государственного органа или военнослужащим – справка с места службы с указанием сведений о получении денежной компенсации;
сотрудником специального государственного органа или военнослужащим – справка с места службы с указанием сведений о получении единовременных жилищных выплат, предусмотренных частями первой и третьей пункта 4 или пунктом 5 статьи 101-1 Закона;
сотрудником специального государственного органа или военнослужащим, а также сотрудником правоохранительного органа, органа гражданской защиты – справка с места службы с указанием сведений об исполнении обязательства по договору, заключенному в целях, предусмотренных пунктом 26 настоящих Правил.
70. Порядок рассмотрения рапорта о назначении единовременных жилищных выплат, предусмотренных пунктами 58, 62 и 69 настоящих Правил, осуществляется в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
71. Ответственное структурное подразделение учреждения составляет список получателей единовременных жилищных выплат по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.

72. Біржолғы тұрғын үй төлемін алушылардың тізімі негізінде мекеменің қаржы бөлімшесі осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біржолғы тұрғын үй төлемін алушыларға төленуге тиіс соманың есеп-қисабын дайындайды.
73. Біржолғы тұрғын үй төлемін алушылардың тізімі мен есеп-қисап мекеме басшысының не уәкілетті лауазымды адамның бұйрығымен бекітіледі, оны мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесі дайындайды.
Біржолғы тұрғын үй төлемін мекеме біржолғы тұрғын үй төлемін алушылардың тізімі мен есеп-қисап бекітілген күннен бастап бір ай мерзімде жүзеге асырады.
Алушыға біржолғы тұрғын үй төлемі жүзеге асырылғаннан кейін мекеменің кадр бөлімшесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес талдамалық есепке алу карточкасын қызметкердің немесе әскери қызметшінің жеке ісіне тігеді.
7-тарау. Қорытынды ережелер
74. Тұрғын үй төлемін алушыға мекеменің қаржы бөлімшесі талдамалық есепке алу карточкасын оның баянаты бойынша береді.
75. Мекеменің қаржы бөлімшесі аударылған тұрғын үй төлемі сомасы бойынша осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша талдамалық есепке алу карточкасында есеп жүргізеді.
76. Қызметкер немесе әскери қызметші ауыстырылған, қызметтен шығарылған (қызметкердің немесе әскери қызметшінің баянаты бойынша) кезде мекеменің қаржы бөлімшесі оған жүргізілген тұрғын үй төлемі туралы мәліметтерді ақша аттестатында көрсетіп, талдамалық есеп карточкасын қоса береді.
Тұрғын үй төлемін алушының талдамалық есепке алу карточкасы әрбір қызмет орны бойынша жасалып, қызметкерге немесе әскери қызметшіге жүргізілген тұрғын үй төлемінің өсу ақпараты туралы мәліметтер көрсетіледі.
77. Қызметкер немесе әскери қызметші жыл сайын 25 шілдеге дейін өзі қызмет өткеретін мекемеге мынадай құжаттарды тапсырады:
1) қызметкерге немесе әскери қызметшіге және оның отбасы мүшелеріне "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алынған, ұсынылған күнге дейін күнтізбелік он күн ішінде берілген жылжымайтын мүліктің бар (жоқ) екені (Қазақстан Республикасы аумағында) туралы анықтама;
2) баянат тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қызметкерге немесе әскери қызметшіге және оның отбасы мүшелеріне алынған мемлекеттік тұрғын үй қоры объектілерін жалдау шартының тізілімінен жалға алушы жөніндегі ақпарат;
3) ағымдағы тұрғын үй төлемі аударылатын жеке арнайы және жинақ шотындағы ақша қозғалысы туралы ұсынылған күнге дейін күнтізбелік он күн ішінде алынған үзінді;
4) міндеттеме ресімделген мекемеден несие берешегі туралы анықтама.

72. На основании списка получателей единовременных жилищных выплат финансовое подразделение учреждения подготавливает расчет сумм получателей единовременных жилищных выплат по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
73. Список получателей единовременных жилищных выплат и расчет утверждаются приказом руководителя учреждения либо уполномоченным должностным лицом, который подготавливается ответственным структурным подразделением учреждения.
Единовременные жилищные выплаты осуществляются учреждением в месячный срок со дня утверждения списков получателей единовременных жилищных выплат и расчетов.
После осуществления получателю единовременных жилищных выплат кадровым подразделением учреждения подшивается в личное дело сотрудника или военнослужащего карточка аналитического учета согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Глава 7. Заключительные положения
74. Получателю жилищных выплат по его рапорту финансовым подразделением учреждения выдается карточка аналитического учета.
75. Финансовое подразделение учреждения по перечисленным суммам жилищных выплат осуществляет учет в карточке аналитического учета по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
76. При переводе, увольнении (по рапорту сотрудника или военнослужащего) со службы сотрудника или военнослужащего финансовое подразделение учреждения указывает сведения о произведенных ему жилищных выплатах в денежном аттестате с приложением карточки аналитического учета.
Карточка аналитического учета получателя жилищных выплат составляется по каждому месту службы с отражением сведений о произведенных сотруднику или военнослужащему жилищных выплатах с нарастающей информацией.
77. Сотрудник или военнослужащий ежегодно до 25 июля предоставляют в учреждение, в котором проходят службу, следующие документы:
1) справку об отсутствии (наличии) недвижимого имущества (по Республике Казахстан), полученную посредством веб-портала "электронное правительство" на сотрудника или военнослужащего и на состав семьи в течение десяти календарных дней до дня предоставления;
2) информацию по нанимателю из реестра договоров найма объектов государственного жилищного фонда, полученную на сотрудника или военнослужащего и на состав семьи в течение десяти календарных дней до дня регистрации рапорта;
3) выписку о движении денег, находящихся на его личном специальном и сберегательных счетах, на которые перечисляются текущие жилищные выплаты, полученную в течение десяти календарных дней до дня предоставления;
4) справку о ссудной задолженности с учреждения, где оформлено обязательство.

78. Алушының қызмет өткеретін жерінде тұрғын үй төлемін пайдалану арқылы тұрғынжайды меншікке алу жөніндегі шарт бойынша міндеттемесі болса, жеке арнайы және жинақ шоттарындағы артық тұрғын үй төлемін ол қабылданған міндеттемелерді 1 шілдеге дейін мерзімінен бұрын өтеуге жібереді.
79. Тұрғын үй төлемінің осы Қағидалардың 26-тармағында көзделген мақсаттарға пайдаланылмау фактісі анықталған жағдайда тұрғын үй төлемін алушы хабарлама алған сәттен бастап күнтізбелік тоқсан күн ішінде тұрғын үй төлемін мекеменің шотына қайтарады.
Бұл ретте тұрғын үй төлемін алушы күнтізбелік тоқсан күн ішінде қайтармаған жағдайда мекеме сот тәртібімен өндіріп алуды жүргізеді.
80. Арнайы жеке шотында төленген тұрғын үй төлемінің жекелеген сомасының жоқ екенін анықтағанда тұрғын үй төлемін алушы мекеме басшысына қателіктің анықталғаны (заңсыз немесе артық аударылған және (немесе) аударылмаған тұрғын үй төлемі) (бұдан әрі – қате аударылған), тиісті мәліметтер алу және жол берілген қателікті түзетуге шаралар қабылдау үшін жеке өзіне қатысты банкке тұрғын үй төлемінің аударылғаны туралы кез келген уақыттағы төлем құжаттарының көшірмелерін және төлем құжаттарына қоса берілетін жеке тұлғалардың тізімінен үзінді беру туралы баянат жібереді.
81. Мекеме қателікті анықтаған немесе тұрғын үй төлемі сомасын аудару кезінде жол берілген қателіктің анықталғаны туралы тұрғын үй төлемін алушының баянатын алған жағдайда мекеме қателікті келесі тұрғын үй төлемін аударуды реттеу арқылы түзетеді. Қателікті келесі тұрғын үй төлемін аударуды реттеу арқылы түзету мүмкін болмаса, мекеме банкке осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қате аударылған тұрғын үй төлемін қайтару туралы өтінішпен жүгінеді. Қате аударылған тұрғын үй төлемін қайтару туралы өтінішке осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қате аударылған тұрғын үй төлемін алған қызметкердің өзінің жеке арнайы шотынан қате есепке жатқызылған соманы есептен шығаруға келісетіні туралы өтініші қоса беріледі.
82. Қате есепке жатқызылған тұрғын үй төлемінің сомасын қайтаруға өтініште: мекеменің атауы және деректемелері (бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН), банктік сәйкестендіру коды (БСК), жеке сәйкестендіру коды (ЖСК), қайтару себебі, қателік жіберілген төлем құжаттарының деректемелері (№, күні және сомасы), сондай-ақ қайтару жүргізілетін жеке арнайы шот иесінің деректемелері және қайтарылуға тиіс жеке сомалар көрсетіледі. Өтінішке мекеме басшысы, қаржы бөлімшесінің бастығы (бас бухгалтер) қол қоюға және мөрмен куәландырылуға тиіс.

78. При наличии обязательства по договору на приобретение жилища в собственность путем использования жилищных выплат по месту прохождения службы излишние жилищные выплаты, находящиеся на его личном специальном и сберегательных счетах, получатель направляет на досрочное погашение принятых обязательств до 1 июля.
79. В случае установления факта использования жилищных выплат не на цели, предусмотренные пунктом 26 настоящих Правил, жилищные выплаты возвращаются получателем жилищных выплат на счет учреждения в течение девяноста календарных дней с момента получения уведомления.
При этом в случае невозврата получателем жилищных выплат в течение девяноста календарных дней учреждение производит возмещение в судебном порядке.
80. Получатель жилищных выплат, обнаружив отсутствие отдельных сумм уплаченных жилищных выплат на личном специальном счете, направляет рапорт руководителю учреждения об обнаружении ошибок (неправомерно или излишне перечисленных и (или) не перечисленных жилищных выплат) (далее – ошибочно перечисленных) и предоставлении ему копий платежных документов о перечислении жилищных выплат в банк за любое время и выписки из прилагаемых к платежным документам списков физических лиц, касающихся его персонально, для получения соответствующих сведений и принятия мер к исправлению допущенных ошибок.
81. В случаях обнаружения учреждением ошибок или получения рапорта получателя жилищных выплат об обнаружении ошибок, допущенных при перечислении сумм жилищных выплат, ошибки корректируются учреждением путем регулирования последующих перечислений жилищных выплат. При невозможности корректировки ошибок путем регулирования последующих перечислений жилищных выплат учреждение обращается в банк с заявлением о возврате ошибочно перечисленных жилищных выплат по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам. К заявлению о возврате ошибочно перечисленных жилищных выплат прилагается заявление сотрудника или военнослужащего, получивших ошибочно перечисленные жилищные выплаты, о согласии списания с его личного специального счета ошибочно зачисленных сумм по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
82. В заявлении на возврат ошибочно зачисленных сумм жилищных выплат указываются: наименование и реквизиты учреждения (бизнес-идентификационный номер (БИН), банковский идентификационный код (БИК), индивидуальный идентификационный код (ИИК), причина возврата, реквизиты платежных документов, в которых были допущены ошибки (№, дата и сумма), а также реквизиты получателя, с личного специального счета которого производится возврат, и индивидуальные суммы, подлежащие возврату. Заявление должно быть подписано руководителем, начальником финансового подразделения учреждения (главным бухгалтером) и заверено печатью.

83. Мекеменің қате есепке жатқызылған тұрғын үй төлемін қайтару туралы өтініші түскен кезде банк өтінішті алған күннен бастап операциялық он күн ішінде:
1) мекеменің хатында көрсетілген қате есепке жатқызылған тұрғын үй төлемінің түсу фактісін тексереді;
2) қате есепке жатқызылған тұрғын үй төлемінің түсуі расталса, ол бойынша қайтарудың болған-болмағанын тексереді;
3) өзінің жеке арнайы шотына қате түскен ақшаны банктің есептен шығаруына бенефициардың келісімінің бар-жоғын тексереді;
4) қате есепке жазылған тұрғын үй төлемін мекемеге қайтаруды жүзеге асырады немесе себептерін негіздей отырып, мұндай қайтарудың мүмкін еместігі туралы хабарлайды.
84. Мекемеге қызмет көрсететін банк электрондық төлем тапсырмаларын ресімдеу кезінде қателікке жол берген жағдайда банк "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол берілген қателікті реттеу жөнінде шара қабылдайды.
85. Банктің кінәсінен қате есепке жатқызылған тұрғын үй төлемінің сомасын қайтаруға өтініште: атауы және бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН), жеке сәйкестендіру коды (ЖСК), жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН), банктік сәйкестендіру коды (БСК), төлем құжатының көшірмесі, жүргізілген күні және қайтару себебі көрсетіледі. Өтінішке мекеме басшысы, қаржы бөлімшесінің бастығы (бас бухгалтер) қол қоюға және мөрмен (болған кезде) куәландырылуға тиіс.
86. Мемлекеттік қазынашылықтың аумақтық бөлімшесі банк тарапынан қате есепке жатқызылған тұрғын үй төлемінің сомасы түскен күннен бастап операциялық үш күн ішінде мекемені қате есепке жатқызылған тұрғын үй төлемінің қайтарылғаны туралы хабардар етеді.
87. Жеке арнайы шотта ақша болмаған жағдайда қызметкер немесе әскери қызметші ағымдағы жылы заңсыз немесе артық аударылған тұрғын үй төлемін мекеменің кассасына не банк арқылы мекеменің бюджеттік шотына кейіннен қалпына келтіру үшін, ал өткен жылдар төлемі бойынша – мекеме басшысының бұйрығы негізінде тиісті бюджет кірісіне аудару үшін қалпына келтіреді.
88. Қызметкер немесе әскери қызметші заңсыз немесе артық аударылған тұрғын үй төлемін қайтарудан бас тартқан жағдайда өндіріп алу сот тәртібімен жүзеге асырылады.
89. Мекеме тұрғын үй комиссиясының шешіміне Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен шағым жасалады.
_______________________
Арнаулы мемлекеттік органның
қызметкерін, әскери қызметшіні,
сондай-ақ құқық қорғау
органының және азаматтық
қорғау органының қызметкерін
тұрғын үймен қамтамасыз ету
қағидаларына
1-қосымша
Тұрғын үй төлемін алушының талдамалық есепке алу карточкасы № ______
ЖСН
____________________________________________________________________
Жеке арнайы шот нөмірі
____________________________________________________________________
Банк атауы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(алушының Т.А.Ә.)
Төлеу негізі
_________________________________________________________:
(бұйрық шығарылған күні, нөмірі)

83. При поступлении заявления учреждения на возврат ошибочно зачисленных жилищных выплат банк в течение десяти операционных дней со дня получения заявления:
1) проверяет факт поступления ошибочных жилищных выплат, указанных в письме учреждения;
2) проверяет факт отсутствия возвратов по подтвержденным поступлениям ошибочно зачисленных жилищных выплат;
3) проверяет наличие согласия бенефициара на списание банком ошибочно поступивших на его личный специальный счет денег;
4) осуществляет возврат ошибочно зачисленных жилищных выплат учреждению или сообщает о невозможности такого возврата с обоснованием причин.
84. В случае допущения ошибок банком, обслуживающим учреждение, при оформлении электронных платежных поручений банк принимает меры по урегулированию допущенных ошибок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
85. В заявлении на возврат ошибочно зачисленных сумм жилищных выплат по вине банка указываются: наименование и бизнес-идентификационный номер (БИН), индивидуальный идентификационный код (ИИК), индивидуальный идентификационный номер (ИИН), банковский идентификационный код (БИК), копии платежных документов, дата проводки и причина возврата. Заявление должно быть подписано руководителем, начальником финансового подразделения учреждения (главным бухгалтером) и заверено печатью (при наличии).
86. Территориальное подразделение государственного казначейства в течение трех операционных дней со дня поступления от банка ошибочно зачисленных сумм жилищных выплат уведомляет учреждение о возврате ошибочно зачисленных жилищных выплат.
87. В случае отсутствия денег на личном специальном счете сотрудник или военнослужащий восстанавливают неправомерно или излишне перечисленные в текущем году жилищные выплаты в кассу учреждения либо через банк для последующего восстановления на бюджетный счет учреждения, по выплатам прошлых лет – для перечисления в доход соответствующего бюджета на основании приказа руководителя учреждения.
88. В случае отказа сотрудника или военнослужащего от возврата неправомерно или излишне перечисленных жилищных выплат возмещение производится в судебном порядке.
89. Решение жилищной комиссии учреждения обжалуется в порядке, определенном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
__________________________
Приложение 1
к Правилам жилищного
обеспечения сотрудника
специального государственного
органа, военнослужащего,
а также сотрудника
правоохранительного органа и
органа гражданской защиты
Карточка аналитического учета получателя жилищных выплат № ______
ИИН
_________________________________
Номер личного специального счета
______________________________________
Наименование банка
______________________________________
______________________________________
(Ф.И.О. получателя)
Основание для выплаты
_________________________________________________________:
(дата, номер приказа)

1) 20 ____ жылғы "____" ____________ бастап тұрғынжайға мұқтаж деп танылды;
2) ағымдағы тұрғын үй төлемі ____________ теңге;
3) біржолғы тұрғын үй төлемі _________ теңге.
Артқы жағы
Р/с
Кезең
Басын
дағы сальдо (теңгемен)
Бір ай үшін есептелді (теңгемен)
Аударылды
Соңындағы сальдо
сомасы (теңгемен)
төлем құжаты
ның нөмірі, күні
төлем құжатының сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Қаңтар
2
Ақпан
3
Наурыз
4
Сәуір
5
Мамыр
6
Маусым
7
Шілде
8
Тамыз
9
Қыркүйек
10
Қазан
11
Қараша
12
Желтоқсан
Жиыны
Мемлекеттік мекеме бастығы / Қаржы бөлімшесінің бастығы
____________________________________
(күні, қолы)     (Т.А.Ә.)
Қаржы бөлімшесінің бастығы / Бас бухгалтер
_______________________________________
(күні, қолы)     (Т.А.Ә.)
Орындаушы ______________ ____________________
(күні, қолы)   (Т.А.Ә.)
Ескертпе: тұрғын үй төлемін алушының талдамалық есепке алу карточкасын мемлекеттік мекеменің қаржы бөлімшесі толтырады.
_________________________
Арнаулы мемлекеттік органның
қызметкерін, әскери қызметшіні,
сондай-ақ құқық қорғау
органының және азаматтық
қорғау органының қызметкерін
тұрғын үймен қамтамасыз ету
қағидаларына
2-қосымша
Тұрғын үй төлемі туралы шарт
Бұдан әрі "банк" деп аталатын ____________________________атынан
___________________ негізінде әрекет ететін ___________________, бұдан әрі
"мемлекеттік мекеме" деп аталатын "____________________" мемлекеттік мекемесі атынан _____________________ негізінде әрекет ететін ________________________ және бұдан әрі "алушы" деп аталатын, __________ берген 20 ___ жылғы "___" ______ № ______ жеке куәлік негізінде әрекет ететін алушы ___________________ бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталып, "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 20__ жылғы "___" _______ қаулысымен бекітілген Арнаулы мемлекеттік органның қызметкерін, әскери қызметшіні, сондай-ақ тұрғын үй төлемін алуға жататын лауазымды атқаратын құқық қорғау органы мен азаматтық қорғау органының қызметкерін тұрғын үймен қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) негізінде төмендегілер туралы осы шартты (бұдан әрі – шарт) жасасты:
1. Шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) тұрғын үй төлемі – өңір мен отбасы құрамы бойынша сараланған, тұрғын үй төлемін алушыларға бюджет қаражаты есебінен, сондай-ақ Заңның 13-1-тарауында көзделген жағдайда арнайы ақшалай қамтамасыз ету түрінде төленетін ақша (тұрғын үй төлемі ағымдағы және біржолғы төлемнен тұрады);

1) признан нуждающимся в жилище с "__" ____________ 20__ года;
2) текущие жилищные выплаты составляют ____________ тенге;
3) единовременные жилищные выплаты составляют _________ тенге
Оборотная сторона
№ п/п
Период
Сальдо на начало (в тенге)
Начислено за месяц (в тенге)
Перечислено
Сальдо на конец
сумма (в тенге)
номер, дата платежного документа
сумма платежного документа
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Январь
2
Февраль
3
Март
4
Апрель
5
Май
6
Июнь
7
Июль
8
Август
9
Сентябрь
10
Октябрь
11
Ноябрь
12
Декабрь
ИТОГО
Начальник государственного учреждения / начальник финансового подразделения
__________________________________________________________________
(дата, подпись)                   (Ф.И.О.)
Начальник финансового подразделения / главный бухгалтер
___________________________________________________________________
(дата, подпись)                   (Ф.И.О.)
Исполнитель_______________ ___________________________________
(дата, подпись)             (Ф.И.О.)
Примечание: карточка аналитического учета получателя жилищных выплат заполняется финансовым подразделением государственного учреждения.
___________________
Приложение 2
к Правилам жилищного
обеспечения сотрудника
специального государственного
органа, военнослужащего,
а также сотрудника
правоохранительного органа и
органа гражданской защиты
ДОГОВОР
о жилищных выплатах
____________________________________ именуемый в дальнейшем "банк", в лице ____________________________, действующего на основании ___________________, государственное учреждение "________________________", именуемое в дальнейшем "государственное учреждение", в лице ____________________, действующего на основании _____________________, и получатель ______________, именуемый в дальнейшем "получатель", действующий на основании удостоверения личности от "__" ______ 20 ___ года № ______, выданного ___________, далее совместно именуемые "Стороны", на основании Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" (далее – Закон) и Правил жилищного обеспечения сотрудника специального государственного органа, военнослужащего, а также сотрудника правоохранительного органа и органа гражданской защиты, занимающего должность, подпадающую под получение жилищных выплат (далее – Правила), утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от "____" _______ 20__ года, заключили настоящий договор (далее – договор) о нижеследующем:
1. В договоре используются следующие основные понятия:
1) жилищные выплаты – дифференцированные по регионам и составу семьи деньги, выплачиваемые в виде специального денежного обеспечения получателям жилищных выплат за счет бюджетных средств, а также в случаях, предусмотренных главой 13-1 Закона (жилищные выплаты состоят из текущих и единовременных выплат);

2) ағымдағы тұрғын үй төлемі – тұрғынжайға мұқтаж деп танылған алушыға тұрғынжайға мұқтаж деп тану туралы баянат тіркелген күннен бастап ай сайынғы негізде жүзеге асырылатын және Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептелетін төлем;
3) біржолғы тұрғын үй төлемі – біржолғы сипаттағы және Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептелетін төлем;
4) ақпараттық платформа – осы шарт талаптарын іске асыру кезінде тараптардың электрондық өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін автоматтандырылған жүйе.
2. Шарттың мәні
2.1. Алушы мемлекеттік мекеме мен алушы қол қойған шартты және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес ағымдағы шот ашу үшін қажетті құжаттарды тапсырғаннан кейін банк алушының Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің аумақтық мемлекеттік қазынашылық бөлімшесінде ашылған мемлекеттік мекеменің тиісті шотынан тұрғын үй төлемін алуы үшін теңгемен жеке арнайы ағымдағы банктік шот (бұдан әрі – шот) ашады.
2.2. Мемлекеттік мекеме тұрғын үй төлемін банкте ашылған алушының жеке арнайы шотына аударады.
2.3. Алушы тұрғын үй төлемін Қағидаларда көзделген мақсаттарда пайдаланады.
2.4. Банк алушының шотынан тұрғын үй төлемін оның нұсқауы негізінде аударуды жүзеге асырады.
2.5. Осы шарт шеңберіндегі банктің, мемлекеттік мекеменің және алушының өзара іс-қимылы шарт талаптарына сәйкес, оның ішінде қажет болғанда ақпараттық платформа арқылы жүзеге асырылады.
3. Шотты жүргізу
3.1. Банк шот бойынша мынадай операцияларды жүзеге асырады және оған қызмет көрсетуге байланысты банктік қызметтер көрсетеді:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің аумақтық қазынашылық бөлімшесінде ашылған мемлекеттік мекеменің тиісті шотынан қолма-қол ақшасыз жолмен теңгемен түсетін тұрғын үй төлемін шотқа есепке жатқызады;
2) осы шарттың 2.4-тармағына сәйкес шоттан ақша аударымын жүзеге асырады;
3) осы шарттың 9-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес шот бойынша операцияларды тоқтата тұрады;
4) мемлекеттік мекеменің талабы бойынша оған алушының жазбаша келісімімен, сондай-ақ алушыға шоттағы ақша қалдығы және/немесе шот бойынша ақша қозғалысы туралы анықтама береді;
5) осы шарттың 9-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес мемлекеттік мекеме қате аударған ақшаны шоттан қайтарады.
Банк шот бойынша осы тармақта көрсетілмеген операцияларды жүргізбейді.

2) текущие жилищные выплаты – выплаты, осуществляемые на ежемесячной основе получателем, признанным нуждающимся в жилище, со дня регистрации рапорта о признании нуждающимся в жилище, и рассчитываемые по форме согласно приложению 5 к Правилам;
3) единовременные жилищные выплаты – выплаты единовременного характера, рассчитываемые по форме согласно приложению 7 к Правилам;
4) информационная платформа – автоматизированная система, обеспечивающая электронное взаимодействие сторон при реализации условий настоящего договора.
2. Предмет договора.
2.1. Банк после представления получателем договора, подписанного государственным учреждением и получателем, и документов, необходимых для открытия текущего счета в соответствии с требованиями нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан, открывает получателю личный специальный текущий банковский счет в тенге (далее – счет) для получения получателем жилищных выплат с соответствующего счета государственного учреждения, открытого в территориальном подразделении государственного казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
2.2. Государственное учреждение перечисляет жилищные выплаты на личный специальный счет получателя, открытый в банке.
2.3. Получатель использует жилищные выплаты в целях, предусмотренных в Правилах.
2.4. Банк осуществляет перевод жилищных выплат со счета получателя на основании его указания.
2.5. Взаимодействие Банка, государственного учреждения и получателя в рамках настоящего договора осуществляется согласно условиям договора, в том числе через информационную платформу, при необходимости.
3. Ведение счета
3.1 Банк осуществляет следующие операции по счету и оказывает банковские услуги, связанные с его обслуживанием:
1) зачисляет на счет жилищные выплаты в тенге, поступающие безналичным путем с соответствующего счета государственного учреждения, открытого в территориальном подразделении казначейства Министерства финансов Республики Казахстан;
2) осуществляет переводы денег со счета согласно пункту 2.4 настоящего договора;
3) производит приостановление операций по счету в соответствии с порядком, установленным разделом 9 настоящего договора;
4) выдает государственному учреждению по его требованию с письменного согласия получателя, а также получателю справки об остатке денег на счете и/или движении денег по счету;
5) производит возврат ошибочно перечисленных государственным учреждением денег со счета в соответствии с порядком, установленным разделом 9 настоящего договора.
Операции, не указанные в настоящем пункте, банком по счету не проводятся.

3.2. Банк шоттан қолма-қол ақша бермейді.
3.3. Мемлекеттік мекеме қате аударған ақшаны шоттан қайтарған кезде комиссияға жұмсалатын шығынды қоспағанда, шот ашу, оған қызмет көрсету және ол бойынша жүргізілетін операция үшін комиссияны осы шарттың 9-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес банктің төлем күніне қолданылатын тарифі бойынша банк кассасына төлеу арқылы алушы өзі төлейді. Мемлекеттік мекеме қате аударған ақшаны шоттан қайтарған кезде комиссияға жұмсалатын шығын мемлекеттік мекеменің есебінен банктің ағымдағы шотына аудару арқылы жүргізіледі.
3.4. Алушы құжаттарды толық көлемде тапсырмаса немесе олардың тұрғын үй төлемін мақсатты пайдаланғанына күмән туындаса, банк алушыдан тұрғын үй төлемін пайдалану мақсатын растайтын қосымша құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұрата алады.
4. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
4.1. Мемлекеттік мекеме Қағидаларға және осы шартқа сәйкес тұрғын үй төлемін алушының жеке арнайы шотына аударуға міндеттенеді.
4.2. Мемлекеттік мекеме осы шарттың 9-бөлімінде белгіленген тәртіппен қате аударылған тұрғын үй төлемін кері қайтарып алуға құқылы.
4.3. Алушы:
1) тұрғын үй төлемін Қағидаларда айқындалған мақсаттарға жұмсауға;
2) отбасы құрамы өзгергенде бұл туралы мемлекеттік мекемені азаматтық хал актілері тіркелген және әділет органынан тиісті куәлік алынған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде хабардар етуге;
3) Қағидалардың 26-тармағында көзделген мақсаттарда жасалған шарт бойынша міндеттемелер орындалған кезде, сондай-ақ кейіннен сатып алынатын тұрғынжайға ақы төлеу үшін бұл туралы мемлекеттік мекемені 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде хабардар етуге міндетті.
4.4. Алушы:
1) тұрғын үй төлемі пайдаланылып жасалған шарт бойынша қабылданған міндеттемелер болмағанда пайдаланылмаған тұрғын үй төлемінің сомасын жеке арнайы шотта жинақтауға;
2) тұрғын үй төлемін қызмет өткеретін жеріне қарамай Қазақстан Республикасының кез келген өңірінде мақсатқа сай пайдалануға құқылы.
4.5. Банк алушының операциялары бойынша құпияға кепілдік береді.
4.6. Қағидалардың 26-тармағының 1), 4) немесе 5) тармақшаларында көзделген міндеттемелерді алушының орындағаны туралы банк мемлекеттік мекемені олар орындалған сәттен бастап күнтізбелік он күн ішінде хабардар етеді.
4.7. Алушы банкке осы шарттың 9-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес мемлекеттік мекеме заңсыз немесе артық аударған ақшаны шоттан қосымша келісімсіз (акцептсіз) есептен шығаруға құқық береді.

3.2. Банк не выдает наличные деньги со счета.
3.3. Комиссии за открытие, обслуживание счета и проводимые по нему операции оплачиваются получателем самостоятельно путем оплаты в кассу банка согласно тарифам банка, действующим на дату оплаты, за исключением затрат на комиссии при возврате ошибочно перечисленных государственным учреждением денег со счета в соответствии с порядком, установленным разделом 9 настоящего договора. Затраты на комиссии при возврате ошибочно перечисленных государственным учреждением денег со счета производятся за счет государственного учреждения путем перечисления на текущий счет банка
3.4. В случае представления получателем документов в неполном объеме или при наличии сомнений в их соответствии целевому использованию жилищных выплат банк может запросить у получателя дополнительные документы и (или) сведения, подтверждающие цель использования жилищных выплат.
4. Права и обязанности сторон.
4.1. Государственное учреждение обязуется перечислять жилищные выплаты на личный специальный счет получателя в соответствии с Правилами и настоящим договором.
4.2. Государственное учреждение имеет право отозвать ошибочно перечисленные жилищные выплаты в порядке, установленном разделом 9 настоящего договора.
4.3. Получатель обязан:
1) направить жилищные выплаты на цели, определенные Правилами;
2) при изменении состава семьи уведомить об этом государственное учреждение в срок не более 10 (десять) рабочих дней со дня регистрации актов гражданского состояния и получения соответствующего свидетельства в органах юстиции;
3) при исполнении обязательств по договору, заключенному в целях, предусмотренных пунктом 26 Правил, а также для оплаты жилища с последующим выкупом уведомить об этом государственное учреждение в срок не более 10 (десять) рабочих дней;
4.4. Получатель вправе:
1) накапливать на личном специальном счете суммы неиспользованных жилищных выплат при отсутствии принятых обязательств по заключенному договору с использованием жилищных выплат;
2) использовать жилищные выплаты по их назначению в любом регионе Республики Казахстан, независимо от того, где проходит службу.
4.5. Банк гарантирует тайну по операциям получателя.
4.6. Банк уведомляет государственное учреждение об исполнении принятых получателем обязательств, предусмотренных подпунктами 1), 4) или 5) пункта 26 Правил, – в течение десяти календарных дней с момента исполнения.
4.7. Настоящим получатель предоставляет банку право без дополнительного согласия (акцепта) списывать со счета деньги, неправомерно или излишне перечисленные государственным учреждением, в соответствии с порядком, установленным разделом 9 настоящего договора.

4.8. Алушы банкті өз деректемелерінің (паспорт деректері, ЖСН, тұрғылықты мекенжайы, телефон нөмірі, электрондық пошта мекенжайы (e-mail), факс нөмірі және банкке тапсырылған құжаттарда қамтылған өзге де мәліметтер) өзгергені туралы өзгерген сәттен бастап 5 (бес) күннен кешіктірмей хабардар етуге міндеттенеді.
5. Есеп айырысу тәртібі
5.1. Тұрғын үй төлемі үшін жеке арнайы шотты әрбір алушы өзі ашады.
6. Дауды шешу тәртібі
6.1. Осы шарт бойынша тараптар арасында туындайтын барлық дау 10 (он) жұмыс күні ішінде келіссөз арқылы шешіледі.
6.2. Тараптар келіссөз арқылы келісімге қол жеткізбесе, дау мүдделі Тараптың бастамасы бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген сот тәртібімен қаралады.
7. Қосымша шарттар
7.1. Шартқа енгізілетін кез келген өзгерістер мен толықтырулар жазбаша түрде жасалып, Тараптар оған қол қойған, оның ішінде ақпараттық платформа арқылы жасалған жағдайда жарамды болып табылады.
7.2. Осы шартты Тараптардың келісімі бойынша ғана бұзуға болады.
7.3. Осы шартты Тараптардың бастамасымен бұзуға болады.
7.4. Осы шарт әрбір Тарап үшін бір-бір данадан заңды күші бірдей үш данада жасалды.
7.5. Осы шарт Тараптар оған қол қойған сәттен бастап күшіне енеді.
7.6. Осы шарттың талаптары құпия болып табылады.
8. Тараптардың жауапкершілігі
8.1. Тараптар осы шарт бойынша өздеріне алған міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісті түрде орындамағаны үшін, сондай-ақ Тараптардың келісімінсіз мәліметтерді жария еткені үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
8.2. Кез келген жағдайда банк шарт талаптарын бұзған кезде оның жауапкершілігі банктің заңсыз әрекетімен/әрекетсіздігімен алушыға келтірілген нақты залал мөлшерімен шектеледі.
8.3. Шарт бойынша операция жүргізіліп, ол шот бойынша үзіндіде көрсетілсе, алушы мұндай операцияның жүргізілу фактісі туралы өзіне белгілі болған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде банкке ол бойынша дау айту туралы өтініш беруге құқылы.
9. Тұрғын үй төлемі бойынша төлемді аударған кезде қателік анықталған жағдайда алушының, мемлекеттік мекеменің және банктің іс-қимыл тәртібі
9.1. Арнайы жеке шотында төленген тұрғын үй төлемінің жекелеген сомасының жоқ екенін анықтағанда тұрғын үй төлемін алушы мекеме басшысына қателіктің анықталғаны (заңсыз немесе артық аударылған және (немесе) аударылмаған тұрғын үй төлемі) (бұдан әрі – қате аударылған), тиісті мәліметтер алу және жол берілген қателікті түзетуге шаралар қабылдау үшін жеке өзіне қатысты банкке тұрғын үй төлемінің аударылғаны туралы кез келген уақыттағы төлем құжаттарының көшірмелерін және төлем құжаттарына қоса берілетін жеке тұлғалардың тізімінен үзінді беру туралы баянат жібереді.

4.8. Получатель обязуется уведомлять банк об изменении своих реквизитов (паспортные данные, ИИН, адрес проживания, номер телефона, электронный адрес e-mail, номер факса и другие сведения, содержащиеся в направленных банку документах), не позднее 5 (пять) дней с момента их изменения.
5. Порядок расчетов.
5.1. Личный специальный счет для жилищных выплат открывается самостоятельно каждым получателем.
6. Порядок разрешения споров
6.1. Все споры, возникшие между сторонами по настоящему договору, разрешаются посредством переговоров в течение 10 (десять) рабочих дней.
6.2. При недостижении Сторонами согласия путем переговоров споры по инициативе заинтересованной Стороны рассматриваются в судебном порядке, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан.
7. Дополнительные условия.
7.1. Любые изменения и дополнения к договору действительны при условии, что они совершены в письменной форме и подписаны Сторонами, в том числе через информационную платформу.
7.2. Настоящий договор может быть расторгнут только по соглашению Сторон.
7.3. Настоящий договор может быть расторгнут по инициативе Сторон.
7.4. Настоящий договор составлен в трех экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному для каждой из Сторон.
7.5. Настоящий договор вступает в силу с момента подписания его Сторонами.
7.6. Условия настоящего договора являются конфиденциальными.
8. Ответственность Сторон.
8.1. Стороны несут ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение по настоящему договору взятых на себя обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также за разглашение сведений без согласия Сторон.
8.2. В любых случаях ответственность банка при нарушении условий договора ограничивается размером реального ущерба, причиненного получателю неправомерными действиями/бездействием банка.
8.3. Получатель вправе подать банку заявление об оспаривании операции по счету, отраженной в выписке по счету, в течение 30 (тридцать) календарных дней со дня, когда ему стало известно о факте проведения такой операции.
9. Порядок действий получателя государственного учреждения и банка в случае обнаружения ошибок при перечислении платежей по жилищным выплатам.
9.1. Получатель обнаружив отсутствие отдельных сумм уплаченных жилищных выплат при получении сведений о суммах жилищных выплат на счете, направляет письменное заявление руководителю государственного учреждения об обнаружении ошибок (неправомерно или излишне перечисленных и (или) не перечисленных жилищных выплат) (далее – ошибочно перечисленных) и предоставлении ему копий платежных документов о перечислении жилищных выплат в банк за любое время и выписки из прилагаемых к платежным документам списков физических лиц, касающихся его персонально, для получения соответствующих сведений и принятия мер к исправлению допущенных ошибок.

9.2. Мекеме қателікті анықтаған немесе тұрғын үй төлемі сомасын аудару кезінде жол берілген қателіктің анықталғаны туралы тұрғын үй төлемін алушының баянатын алған жағдайда мекеме қателікті келесі тұрғын үй төлемін аударуды реттеу арқылы түзетеді. Қателікті келесі тұрғын үй төлемін аударуды реттеу арқылы түзету мүмкін болмаса, мекеме банкке қате аударылған тұрғын үй төлемін қайтару туралы өтінішпен жүгінеді. Қате аударылған тұрғын үй төлемін қайтару туралы өтінішке қате аударылған тұрғын үй төлемін алған қызметкердің өзінің жеке арнайы шотынан қате есепке жатқызылған соманы есептен шығаруға келісетіні туралы өтініші қоса беріледі.
9.3. Қате есепке жатқызылған тұрғын үй төлемінің сомасын қайтаруға өтініште: мекеменің атауы және деректемелері (бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН), банктік сәйкестендіру коды (БСК), жеке сәйкестендіру коды (ЖСК), қайтару себебі, қателік жіберілген төлем құжаттарының деректемелері (№, күні және сомасы), сондай-ақ қайтару жүргізілетін жеке арнайы шот иесінің деректемелері және қайтарылуға тиіс жеке сомалар көрсетіледі. Өтінішке мекеме басшысы, қаржы бөлімшесінің бастығы (бас бухгалтер) қол қоюға және мөрмен куәландырылуға тиіс.
9.4. Мемлекеттік мекеменің қате есепке жатқызылған тұрғын үй төлемін қайтару туралы өтініші түскен кезде банк өтінішті алған күннен бастап операциялық он күн ішінде:
1) мемлекеттік мекеменің хатында көрсетілген қате есепке жатқызылған тұрғын үй төлемінің түсу фактісін тексереді;
2) қате есепке жатқызылған тұрғын үй төлемінің түсуі расталса, ол бойынша қайтарудың бар-жоғы фактісін тексереді;
3) өзінің жеке арнайы шотына қате түскен ақшаны банктің есептен шығаруына бенефициардың келісімінің бар-жоғын тексереді;
4) қате есепке жазылған тұрғын үй төлемін мекемеге қайтаруды жүзеге асырады немесе себептерін негіздей отырып, мұндай қайтарудың мүмкін еместігі туралы хабарлайды.
9.5. Мемлекеттік мекемеге қызмет көрсететін банк электрондық төлем тапсырмаларын ресімдеу кезінде қателікке жол берілсе, банк "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жол берілген қателікті реттеу жөнінде шара қабылдайды.
9.6. Алушының шотында қаражат болмаған жағдайда кейіннен мемлекеттік мекеменің бюджеттік шотына қалпына келтіру үшін алушы заңсыз немесе артық аударылған тұрғын үй төлемін мемлекеттік мекеменің кассасына қалпына келтіреді.
Бұл ретте заңсыз немесе артық аударылған тұрғын үй төлемін мемлекеттік мекеменің бюджеттік шотына қалпына келтіру үшін комиссияны алушы төленетін күні қолданылатын банк тарифіне сәйкес төлейді.

9.2. В случаях обнаружения государственным учреждением ошибок или получения им письменного заявления получателя об обнаружении ошибок, допущенных при перечислении сумм жилищных выплат, ошибки корректируются государственным учреждением путем регулирования последующих перечислений жилищных выплат. При невозможности корректировки ошибок путем регулирования последующих перечислений жилищных выплат государственное учреждение обращается в банк с заявлением о возврате ошибочно перечисленных жилищных выплат. К заявлению о возврате ошибочно перечисленных жилищных выплат прилагается заявление получателя, получившего ошибочно перечисленные жилищные выплаты, о согласии списания с его счета ошибочно зачисленных сумм.
9.3. В заявлении на возврат ошибочно зачисленных сумм жилищных выплат указываются: наименование и реквизиты государственного учреждения (бизнес-идентификационный номер (БИН), индивидуальный идентификационный номер (ИИН), банковский идентификационный код (БИК), индивидуальный идентификационный код (ИИК), причина возврата, реквизиты платежных документов, в которых были допущены ошибки (№, дата и сумма), а также реквизиты получателя, со счета которого производится возврат, и индивидуальные суммы, подлежащие возврату. Заявление должно быть подписано руководителем, начальником финансового подразделения государственного учреждения (главным бухгалтером) и заверено печатью.
9.4. При поступлении заявления государственного учреждения на возврат ошибочно зачисленных жилищных выплат банк в течение десяти операционных дней со дня получения заявления:
1) проверяет факт поступления ошибочных жилищных выплат, указанных в письме государственного учреждения;
2) проверяет факт отсутствия возврата по подтвержденным поступлениям ошибочно зачисленных жилищных выплат;
3) проверяет наличие согласия бенефициара на списание банком ошибочно поступивших на его счет денег;
4) осуществляет возврат ошибочно зачисленных жилищных выплат государственному учреждению или сообщает о невозможности такого возврата с обоснованием причин.
9.5. В случае допущения ошибок банком, обслуживающим государственное учреждение, при оформлении электронных платежных поручений банк принимает меры по урегулированию допущенных ошибок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
9.6. В случае отсутствия средств на счете получателя получатель восстанавливает неправомерно или излишне перечисленные жилищные выплаты в кассу государственного учреждения для последующего восстановления на бюджетный счет государственного учреждения.
При этом комиссия для восстановления на бюджетный счет государственного учреждения неправомерно или излишне перечисленных жилищных выплат оплачивается получателем согласно тарифам банка, действующим на дату оплаты.

9.7. Алушы заңсыз немесе артық аударылған тұрғын үй төлемін қайтарудан бас тартқан жағдайда өтеу сот тәртібімен жүргізіледі.
10. Әртүрлі
10.1. Шоттың құқықтық режимі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында айқындалады.
10.2. Шарт шот шартқа сәйкес жабылғанға дейін қолданылады.
10.3. Алушы шотты Тараптардың келісімі бойынша жабады.
10.4. Алушы банктің мемлекеттік мекемеге шот нөмірі, шот бойынша ақша қозғалысы, шотты жабу туралы ақпаратты және шартта көзделген тәртіппен және талаптар бойынша өзге де мәліметтерді беруіне өз келісімін береді.
10.5. Алушы басқа банкпен тұрғын үй төлемі туралы шарт жасаған жағдайда осы шартқа сәйкес ашылған банктік шот жабылуға тиіс.
11. Шартты өзгерту тәртібі
11.1. Осы шартқа өзгерістер мен толықтырулар қосымша келісімге қол қою арқылы енгізіледі.
12. Форс-мажор
12.1. Егер шарт бойынша міндеттемелердің орындалмауы болжанбаған мән-жайдың, атап айтқанда: қауіпті табиғи құбылыстың, өрт, су тасқыны, жер сілкінісі, эпидемия, соғыс іс-қимылдарының салдарынан болып, осы шарт бойынша міндеттемелердің орындалуына тікелей ықпалын тигізсе, Тараптар шарт бойынша міндеттемелерді ішінара немесе толық орындамағаны немесе тиісті түрде орындамағаны үшін жауаптылықтан босатылады.
13. Тараптардың орналасқан жері мен төлем деректемелері
Мемлекеттік мекеме:
Банк:
Алушы:
____________________
(толық атауы)
____________________
____________________
(мекенжайы)
____________________
____________________
(Т.А.Ә.)
____________________
____________________
(қолы)
20__жылғы "___"_______
М.О._______________
____________________
(толық атауы)
____________________
____________________
(мекенжайы)
____________________
____________________
(Т.А.Ә.)
____________________
____________________
(қолы)
20__жылғы "___"_______
М.О._______________
____________________
(толық атауы)
____________________
____________________
(мекенжайы)
____________________
____________________
(Т.А.Ә.)
____________________
____________________
(қолы)
20__жылғы "___"_______
М.О._______________
_________________________
Арнаулы мемлекеттік органның
қызметкерін, әскери қызметшіні,
сондай-ақ құқық қорғау
органының және азаматтық
қорғау органының қызметкерін
тұрғын үймен қамтамасыз ету
қағидаларына
3-қосымша
Тұрғын үй төлемі туралы шартты және алушының жеке арнайы шотын тіркеу журналы
Р/с №
Тіркелген күні
Тұрғын үй төлемін алушының Т.А.Ә.
Тұрғын үй төлемі туралы шарт
Банктің атауы
Алушының жеке арнайы шотының нөмірі
күні
1
2
3
4
5
6
7
20 ____ жылғы "___" _________ __________________________
(күні)      (қала, ауыл)
Ескертпе: тұрғын үй төлемі туралы шартты және алушының жеке арнайы шоты тіркеу журналын мемлекеттік мекеменің қаржы бөлімшесі толтырады.
Арнаулы мемлекеттік органның
қызметкерін, әскери қызметшіні,
сондай-ақ құқық қорғау
органының және азаматтық
қорғау органының қызметкерін
тұрғын үймен қамтамасыз ету
қағидаларына
4-қосымша
__________________________________________________ бойынша (мемлекеттік мекеменің атауы) ағымдағы тұрғын үй төлемін алушылардың тізімі
Р/с №
Бөлімшенің атауы
Т.А.Ә.
Отбасы құрамы
Тұрғынжай ауданы
отбасы мүшелері
адам саны, оның ішінде алушы
1
2
3
4
5
6
Мемлекеттік мекеменің бастығы / Қаржы бөлімшесінің бастығы
_________________ _________________
(күні, қолы) (Т.А.Ә.)
Қаржы бөлімшесінің бастығы / Қаржы бөлімшесінің жауапты орындаушысы
_______________ ____________________________
(күні, қолы)    (Т.А.Ә.)
Ескертпе: ағымдағы тұрғын үй төлемін алушылардың тізімін мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесі толтырады.
Арнаулы мемлекеттік органның
қызметкерін, әскери қызметшіні,
сондай-ақ құқық қорғау
органының және азаматтық
қорғау органының қызметкерін
тұрғын үймен қамтамасыз ету
қағидаларына
5-қосымша
___________________________ бойынша ағымдағы тұрғын үй төлемінің
(мемлекеттік мекеме атауы) есеп-қисабы
Р/с
Бөлімше атауы
Т.А.Ә. (толық)
Төлем басталған күні
Тұрғынжай ауданы
Статистика жөніндегі уәкілетті органның деректері бойынша өңірдегі тұрғынжайдың 1 шаршы метрін жалдау құны (теңге)
Айына ағымдағы тұрғын үй төлемінің сомасы

9.7. В случае отказа получателя от возврата неправомерно или излишне перечисленных жилищных выплат возмещение производится в судебном порядке.
10. Разное.
10.1. Правовой режим счета определяется действующим законодательством Республики Казахстан.
10.2. Договор действует до закрытия счета в соответствии с договором.
10.3. Закрытие счета получателем производится по согласию Сторон.
10.4. Настоящим получатель дает свое согласие на представление банком государственному учреждению информации о номере счета, движении денег по счету, закрытии счета и иных сведениях в порядке и на условиях, предусмотренных договором.
10.5. В случае заключения получателем договора о жилищных выплатах с другим банком, банковский счет, открытый в соответствии с настоящим договором, подлежит закрытию.
11. Порядок изменения договора
11.1. Изменения и дополнения в настоящий договор вносятся путем подписания дополнительного соглашения.
12. Обстоятельства форс-мажора
12.1. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное невыполнение или ненадлежащее выполнение обязательств по договору, если это неисполнение явилось следствием непредвиденных обстоятельств, а именно: опасные природные явления, пожар, наводнение, землетрясение, эпидемия, военные действия, которые непосредственно повлияли на выполнение обязательств по настоящему договору.
13. Местонахождение и платежные реквизиты Сторон
Государственное учреждение:
Банк:
Получатель:
_________________
(полное наименование)
_________________
_________________
(адрес)
_________________
_________________
(телефон)
_________________
_________________
(Ф.И.О.)
_________________
_________________
(подпись)
"__"______20__ года
М.П.
_________________
(полное наименование)
_________________
_________________
(адрес)
_________________
_________________
(телефон)
_________________
_________________
(Ф.И.О.)
_________________
_________________
(подпись)
"__"______20__ года
М.П.
_________________
(полное наименование)
_________________
_________________
(адрес)
_________________
_________________
(телефон)
_________________
_________________
(Ф.И.О.)
_________________
_________________
(подпись)
"__"______20__ года
М.П.
___________________
Приложение 3
к Правилам жилищного
обеспечения сотрудника
специального государственного
органа, военнослужащего,
а также сотрудника
правоохранительного органа и
органа гражданской защиты
Журнал регистрации договоров о жилищных выплатах и личных специальных счетов получателя
№ п/п
Дата регистрации
Ф.И.О. получателя жилищных выплат
Договор о жилищных выплатах
Наименование банка
Номер личного специального счета получателя
дата
1
2
3
4
5
6
7
"___" _________ 20 ____ год __________________________ (дата) (город, село )
Примечание: журнал регистрации договоров о жилищных выплатах и личных специальных счетов получателя заполняется финансовым подразделением государственного учреждения.
___________________
Приложение 4
к Правилам жилищного
обеспечения сотрудника
специального государственного
органа, военнослужащего,
а также сотрудника
правоохранительного органа и
органа гражданской защиты
Список получателей текущих жилищных выплат по ________________________________________________ (наименование государственного учреждения)
№ п/п
Наименование подразделения
Ф.И.О.
Состав семьи
Площадь жилища
члены семьи
количество человек, в том числе получатель
1
2
3
4
5
6
Начальник государственного учреждения / начальник финансового подразделения
______________ _____________________________________________________
(дата, подпись)                         (Ф.И.О.)
Начальник финансового подразделения / ответственный исполнитель финансового
подразделения _______________ ________________________________________
(дата, подпись)             (Ф.И.О.)
Примечание: список получателей текущих жилищных выплат заполняется ответственным структурным подразделением учреждения.
______________
Приложение 5
к Правилам жилищного
обеспечения сотрудника
специального государственного
органа, военнослужащего,
а также сотрудника
правоохранительного органа и
органа гражданской защиты
Расчет текущих жилищных выплат по
________________________________________________
(наименование государственного учреждения)
№ п/п
Наименование подразделения
Ф.И.О. (полностью)
Дата начала выплат
Площадь жилища
Стоимость аренды 1 квадратного метра жилища в регионе по данным уполномоченного органа по статистике (в тенге)

(5-баған х 6-баған) (теңге)
Осы Қағидалардың 34-тармағында көзделген ағымдағы тұрғын үй төлемінің сомасы
(7-баған – 50 %) (теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
Жиыны
Мемлекеттік мекеме бойынша жиыны
Мемлекеттік мекеменің бастығы / Қаржы бөлімшесінің бастығы
_________________ _________________
(күні, қолы)     (Т.А.Ә.)
Қаржы бөлімшесінің бастығы / Қаржы бөлімшесінің жауапты орындаушысы
_______________ _____________________________
(күні, қолы)    (Т.А.Ә.)
Ескертпе:
1) ағымдағы тұрғын үй төлемінің есеп-қисабын мекеменің қаржы бөлімшесі толтырады;
2) 1 – 5-бағандардағы мәліметтерді мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесі ұсынады.
____________________________
Арнаулы мемлекеттік органның
қызметкерін, әскери қызметшіні,
сондай-ақ құқық қорғау
органының және азаматтық
қорғау органының қызметкерін
тұрғын үймен қамтамасыз ету
қағидаларына
6-қосымша
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы ____ -бабының ____-тармағына сәйкес біржолғы тұрғын үй төлемін алушылардың тізімі __________________________________________________________________ (мемлекеттік мекеменің атауы)
Р/с №
Бөлімше атауы
Т.А.Ә.
Қызметке кірген күні (күні, айы, жылы)
Отбасы құрамы
Біржолғы тұрғын үй төлемін есептеу кезеңі (8-баған – 5-баған) (айлар, күндер)
Тұрғынжай ауданы (ш.м)
отбасы мүшелері
адам саны, оның ішінде алушы
отбасы құрамы ның өзгерген күні, туыстық дәрежесі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Жиыны
Мемлекеттік мекеме бойынша жиыны
Мемлекеттік мекеменің бастығы / Қаржы бөлімшесінің бастығы
_________________   ____________________
(күні, қолы)     (Т.А.Ә.)
Тұрғын үй комиссиясының төрағасы / Қаржы бөлімшесінің жауапты орындаушысы
_______________ _____________________________
(күні, қолы)    (Т.А.Ә.)
Ескертпе: біржолғы тұрғын үй төлемін алушылардың тізімін мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесі толтырады.
Арнаулы мемлекеттік органның
қызметкерін, әскери қызметшіні,
сондай-ақ құқық қорғау
органының және азаматтық
қорғау органының қызметкерін
тұрғын үймен қамтамасыз ету
қағидаларына
7-қосымша
________________________ бойынша біржолғы тұрғын үй төлемінің
(мемлекеттік мекеме атауы) есеп-қисабы
Р/с
Бөлімше атауы
Тұрғынжайға мұқтаж адамның Т.А.Ә. (толық)
Отбасы мүшелері
Адам саны, оның ішінде алушы
Тұрғынжай ауданы
Біржолғы тұрғын үй төлемін есептеу кезеңі (айлар, күндер)
Статистика саласындағы уәкілетті органның деректері бойынша өңірдегі тұрғынжайдың
1 ш. м. жалдау/сату құны (теңге)
Заңның 101-1-бабының 4-тармағында көзделген біржолғы тұрғын үй төлемінің сомасы
(6-баған х 7-баған х 8-баған) (теңге)

Сумма текущей жилищной выплаты в месяц (графа 5 х графу 6) (в тенге
Сумма текущей жилищной выплаты, предусмотренной пунктом 36 настоящих Правил (графа 7 – 50 % (в тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого
Итого по государственному учреждению
Начальник государственного учреждения / начальник финансового подразделения
______________ _________________________________________________
(дата, подпись)                         (Ф.И.О.)
Начальник финансового подразделения / ответственный исполнитель финансового
подразделения _______________ ____________________________________
(дата, подпись)             (Ф.И.О.)
Примечание:
1) расчет текущих жилищных выплат заполняется финансовым подразделением учреждения;
2) сведения в графах 1-5 представляются ответственным структурным подразделением учреждения.
______________
Приложение 6
к Правилам жилищного
обеспечения сотрудника
специального государственного
органа, военнослужащего,
а также сотрудника
правоохранительного органа и
органа гражданской защиты
Список получателей единовременных жилищных выплат в соответствии с пунктом ____ статьи ____ Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях"
по _________________________________________________
(наименование государственного учреждения)
№ п/п
Наименование подразделения
Ф.И.О.
Дата поступления на службу (число, месяц, год)
Состав семьи
Период начисления единовременной жилищной выплаты (месяцы, дни)
Площадь жилища (кв.м)
члены семьи
количество человек, в том числе получателей
дата изменения состава семьи, степень родства
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого
Итого по государственному учреждению
Начальник государственного учреждения / начальник финансового подразделения
______________ _________________________________________________
(дата, подпись)                   (Ф.И.О.)
Председатель жилищной комиссии / ответственный исполнитель финансового
подразделения _______________ ___________________________________
(дата, подпись)             (Ф.И.О.)
Примечание: список получателей единовременных жилищных выплат заполняется ответственным структурным подразделением учреждения.
______________
Приложение 7
к Правилам жилищного
обеспечения сотрудника
специального государственного
органа, военнослужащего,
а также сотрудника
правоохранительного органа и
органа гражданской защиты
Расчет единовременных жилищных выплат по ________________________________________________
(наименование государственного учреждения)
№ п/п
Наименование подразделения
Ф.И.О. нуждающегося в жилище (полностью)
Члены семьи
Количество человек, в том числе получатели
Площадь жилища
Период начисления единовременной жилищной выплаты (месяцы, дни)
Стоимость аренды/продажи 1 квадратного метра жилища в регионе по данным уполномоченного органа в области статистики (в тенге)
Сумма единовременной жилищной выплаты, предусмотренная пунктом 4 статьи 101-1 Закона (графу 6 х графу 7 х графу 8) (в тенге)

1) біржолғы төлемнің есеп-қисабын мекеменің қаржы бөлімшесі толтырады;
2) 1 – 7-бағандардағы мәліметтерді мекеменің жауапты құрылымдық бөлімшесі ұсынады.
Арнаулы мемлекеттік органның
қызметкерін, әскери қызметшіні,
сондай-ақ құқық қорғау
органының және азаматтық
қорғау органының қызметкерін
тұрғын үймен қамтамасыз ету
қағидаларына
8-қосымша
______________________ банк басшысына
Қате аударылған тұрғын үй төлемінің сомасын қайтару туралы мекеменің өтініші
1. Тұрғын үй төлемін төлеушінің деректемелері
1.1 _____________________________________
(мекеме атауы)
1.2 БСН ________________________________
1.3 БСК _________________________________
1.4 ЖСК _________________________________
2. Қателікке жол берілген төлем тапсырмасының деректемелері
2.1 № ___________________________________
2.2 Күні 20 ____ жылғы "____" ______________
2.3 Төлем тапсырмасының жалпы сомасы ____________________________
3. Тұрғын үй төлемін алушы қызметкердің деректемелері
3.1 Тегі ____________________________
3.2 Аты _____________________________
3.3 Әкесінің аты (бар болса) __________________
3.4 Туған күні _______________________
3.5 ЖСН ______________________________
3.6 Жеке арнайы шот нөмірі _____________________________
3.7 Тұрғын үй төлемін алушының төлем сомасы ____________________
3.8 Қайтарылуға тиіс сома __________________________________
4. Қайтару себебі _____________________________________________
(қайтару қажет етілетін себепті көрсету, мысалы, қызметкер
жұмыстан шығарылды, механикалық қате, банк қатесі және т.б.)
Мынадай деректемелер бойынша қайтаруыңызды сұраймыз:
Мекеме ____________________________
БСН ____________________________________
БСК ___________________________________
ЖСК ____________________________________
5. Мекеме басшысы не уәкілетті лауазымды адам
_______________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса), қолы)
6. Қаржы бөлімшесінің бастығы ___________________________
(Т.А.Ә. (бар болса), қолы)
7. Бас бухгалтер ________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса), қолы)
М.О.
Арнаулы мемлекеттік органның
қызметкерін, әскери қызметшіні,
сондай-ақ құқық қорғау
органының және азаматтық
қорғау органының қызметкерін
тұрғын үймен қамтамасыз ету
қағидаларына
9-қосымша
Қате есепке жатқызылған соманы өзінің жеке арнайы шотынан есептен шығаруға келісімі туралы тұрғын үй төлемін алушының банкке өтініші
Мен, _____________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса), туған күні)
ЖСН _____________________, менің жеке арнайы шотыма қате есепке жатқызылған
(сомасы жазбаша)
__________________________________________________________________
сомасындағы тұрғын үй төлемін қайтаруға келісім беремін.
(Бірнеше төлем тапсырмасы бойынша қате есепке жатқызылған тұрғын үй
төлемінің сомасын қайтару қажет болғанда қайтарылуға тиіс сома әрбір
төлем тапсырмасына бөлек көрсетіледі) ______________.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 11 маусымдағы
№ 487 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі

1) расчет единовременных выплат заполняется финансовым подразделением учреждения;
2) сведения в графах 1-7 представляются ответственным структурным подразделением учреждения.
______________
Приложение 8
к Правилам жилищного
обеспечения сотрудника
специального государственного
органа, военнослужащего,
а также сотрудника
правоохранительного органа и
органа гражданской защиты
Руководителю банка _____________________
Заявление учреждения на возврат ошибочно перечисленных сумм жилищных выплат
1. Реквизиты плательщика жилищных выплат
1.1 _____________________________________
(наименование учреждения)
1.2 БИН ________________________________
1.3 БИК _________________________________
1.4 ИИК_________________________________
2. Реквизиты платежного поручения, в котором были допущены ошибки
2.1 № ___________________________________
2.2 Дата "____" ______________ 20 ____ года
2.3 Общая сумма платежного поручения ____________________________
3. Реквизиты сотрудника-получателя жилищных выплат
3.1 Фамилия ____________________________
3.2 Имя _________________________________
3.3 Отчество (при наличии) ________________
3.4 Дата рождения _______________________
3.5 ИИН _________________________________
3.6 Номер личного специального счета ______________________________
3.7 Сумма платежа получателя жилищных выплат ____________________
3.8 Сумма, подлежащая возврату __________________________________
4. Причина возврата _____________________________________________
(указать причину, по которой требуется возврат, к примеру,
сотрудник уволен, механическая ошибка, ошибка банка и т.д.)
Возврат просим произвести по следующим реквизитам:
Учреждение ____________________________
БИН ____________________________________
БИК ___________________________________
ИИК ____________________________________
5. Руководитель учреждения либо уполномоченное должностное лицо
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии), подпись)
6. Начальник финансового подразделения _________________________________
(Ф.И.О. (при наличии), подпись)
7. Главный бухгалтер __________________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии), подпись) М.П.
______________
Приложение 9
к Правилам жилищного
обеспечения сотрудника
специального государственного
органа, военнослужащего,
а также сотрудника
правоохранительного органа и
органа гражданской защиты
Заявление в банк получателя жилищных выплат о согласии списания с его личного специального счета ошибочно зачисленных сумм
Я, ________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии), дата рождения)
ИИН _____________________, настоящим даю согласие на возврат ошибочно зачисленных
жилищных выплат на мой личный специальный счет в сумме (-ах)
__________________________________________________________________
(сумма прописью)
__________________________________________________________________.
(В случае необходимости возврата ошибочно зачисленных сумм жилищных
выплат по нескольким платежным поручениям суммы, подлежащие возврату,
указываются отдельно на каждое платежное поручение) ______________.
______________
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 11 июня 2026 года № 487
Перечень
утративших силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан

1. "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарының қызметтік тұрғынжайларын қалыптастыру және беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 14 желтоқсандағы № 1602 қаулысы.
2. "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарының қызметтік тұрғын жайларын құру және беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 14 желтоқсандағы № 1602 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 3 сәуірдегі № 153 қаулысы.
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу және кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 5 тамыздағы № 532 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 1-тармағының 1) тармақшасы.
4. "Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлеріне тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 28 желтоқсандағы № 1727 қаулысы.
5. "Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлеріне тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін айқындау, тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру және тоқтату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 28 желтоқсандағы № 1727 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 24 қыркүйектегі № 996 қаулысы.
6. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 16 қазандағы № 1098 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 16-тармағы.
7. "Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлеріне тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін айқындау, тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру және тоқтату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 28 желтоқсандағы № 1727 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 2 тамыздағы № 464 қаулысы.
8. "Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлеріне тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін айқындау, тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру және тоқтату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 28 желтоқсандағы № 1727 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 24 сәуірдегі № 217 қаулысы.

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2012 года № 1602 "Об утверждении Правил формирования и предоставления специальными государственными органами Республики Казахстан служебных жилищ".
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 2018 года № 153 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2012 года № 1602 "Об утверждении Правил формирования и предоставления специальными государственными органами Республики Казахстан служебных жилищ".
3. Подпункт 1) пункта 1 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2022 года № 532 "О внесении изменений и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2012 года № 1727 "Об утверждении Правил исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат сотрудникам специальных государственных органов Республики Казахстан".
5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2013 года № 996 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2012 года № 1727 "Об утверждении Правил определения размера, назначения, перерасчета, осуществления и прекращения жилищных выплат сотрудникам специальных государственных органов Республики Казахстан".
6. Пункт 16 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2014 года № 1098 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан по вопросам Службы государственной охраны Республики Казахстан".
7. Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 августа 2017 года № 464 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2012 года № 1727 "Об утверждении Правил определения размера, назначения, перерасчета, осуществления и прекращения жилищных выплат сотрудникам специальных государственных органов Республики Казахстан".
8. Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2018 года № 217 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2012 года № 1727 "Об утверждении Правил определения размера, назначения, перерасчета, осуществления и прекращения жилищных выплат сотрудникам специальных государственных органов Республики Казахстан".

9. "Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлеріне тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 28 желтоқсандағы № 1727 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 18 тамыздағы № 573 қаулысы.
10. "Әскери қызметшілерді қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 12 ақпандағы № 49 қаулысы.
11. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 259 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 3, 4 және 15-тармақтары.
12. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу және "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери бөлімдерін, мекемелерін және әскери оқу орындарын жиһазбен және казармалық мүкәммалмен жабдықтаудың заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 13 шілдедегі № 937 қаулысының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 1 қыркүйектегі № 548 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 1-тармағы.
13. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Әскери қызметшілерді қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларын бекіту туралы" 2018 жылғы 12 ақпандағы № 49 және "Ақшалай өтемақыны жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" 2018 жылғы 12 ақпандағы № 50 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 27 қыркүйектегі № 800 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 1-тармағының 1) тармақшасы.
14. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті органның жедел-тергеу бөлімшелерінің қызметкерлеріне тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 872 қаулысы.

9. Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 августа 2022 года № 573 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2012 года № 1727 "Об утверждении Правил исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат сотрудникам специальных государственных органов Республики Казахстан".
10. Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 февраля 2018 года № 49 "Об утверждении Правил обеспечения служебным жилищем военнослужащих, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат".
11. Пункты 3, 4 и 15 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 259 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
12. Пункт 1 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2020 года № 548 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и признании утратившим силу постановления Правительства Республики Казахстан от 13 июля 2012 года № 937 "Об утверждении натуральных норм снабжения мебелью и казарменным инвентарем воинских частей, учреждений и военных учебных заведений Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан".
13. Подпункт 1) пункта 1 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 сентября 2024 года № 800 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 12 февраля 2018 года № 49 "Об утверждении Правил обеспечения служебным жилищем военнослужащих, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат" и от 12 февраля 2018 года № 50 "Об утверждении Правил осуществления денежной компенсации".
14. Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № 872 "Об утверждении Правил исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат сотрудникам оперативно-следственных подразделений уполномоченного органа по противодействию коррупции".

15. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті органның жедел-тергеу бөлімшелерінің қызметкерлеріне тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 872 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 2 қыркүйектегі № 640 қаулысы.
16. "Ішкі істер органдарының қызметкерлерін қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларын, сондай-ақ тұрғын үй төлемдерін алуға құқығы бар ішкі істер органдарының қызметкерлері лауазымдарының санаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № 524 қаулысы.
17. "Ішкі істер органдарының қызметкерлерін қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларын, сондай-ақ тұрғын үй төлемдерін алуға құқығы бар ішкі істер органдарының қызметкерлері лауазымдарының санаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № 524 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 27 маусымдағы № 441 қаулысы.
18. "Ішкі істер органдарының қызметкерлерін қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларын, сондай-ақ тұрғын үй төлемдерін алуға құқығы бар ішкі істер органдарының қызметкерлері лауазымдарының санаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № 524 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 23 тамыздағы № 583 қаулысы.
19. "Ішкі істер органдарының қызметкерлерін қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларын, сондай-ақ тұрғын үй төлемдерін алуға құқығы бар ішкі істер органдарының қызметкерлері лауазымдарының санаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № 524 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 6 қыркүйектегі № 650 қаулысы.
20. "Ішкі істер органдарының қызметкерлерін қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларын, сондай-ақ тұрғын үй төлемдерін алуға құқығы бар ішкі істер органдарының қызметкерлері лауазымдарының санаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № 524 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 23 мамырдағы № 396 қаулысы.

15. Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 сентября 2022 года № 640 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № 872 "Об утверждении Правил исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат сотрудникам оперативно-следственных подразделений уполномоченного органа по противодействию коррупции".
16. Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № 524 "Об утверждении Правил обеспечения служебным жилищем сотрудников органов внутренних дел, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат, а также категорий должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение жилищных выплат".
17. Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2022 года № 441 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № 524 "Об утверждении Правил обеспечения служебным жилищем сотрудников органов внутренних дел, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат, а также категорий должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение жилищных выплат".
18. Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2022 года № 583 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № 524 "Об утверждении Правил обеспечения служебным жилищем сотрудников органов внутренних дел, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат, а также категорий должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение жилищных выплат".
19. Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 сентября 2022 года № 650 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № 524 "Об утверждении Правил обеспечения служебным жилищем сотрудников органов внутренних дел, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат, а также категорий должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение жилищных выплат".
20. Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 мая 2023 года № 396 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № 524 "Об утверждении Правил обеспечения служебным жилищем сотрудников органов внутренних дел, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат, а также категорий должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение жилищных выплат".

21. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 11 қыркүйектегі № 735 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 2-тармағы.
22. "Ішкі істер органдарының қызметкерлерін қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларын, сондай-ақ тұрғын үй төлемдерін алуға құқығы бар ішкі істер органдарының қызметкерлері лауазымдарының санаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № 524 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 27 қыркүйектегі № 798 қаулысы.
23. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 14 қазандағы № 848 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 3-тармағы.
24. "Ішкі істер органдарының қызметкерлерін қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларын, сондай-ақ тұрғын үй төлемдерін алуға құқығы бар ішкі істер органдарының қызметкерлері лауазымдарының санаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № 524 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 482 қаулысы.

21. Пункт 2 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2024 года № 735 "О некоторых вопросах Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
22. Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 сентября 2024 года № 798 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № 524 "Об утверждении Правил обеспечения служебным жилищем сотрудников органов внутренних дел, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат, а также категорий должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение жилищных выплат".
23. Пункт 3 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 октября 2024 года № 848 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
24. Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 482 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № 524 "Об утверждении Правил обеспечения служебным жилищем сотрудников органов внутренних дел, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат, а также категорий должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение жилищных выплат".
__________________________