"1995 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы мен Түркия Республикасы арасындағы азаматтық істер жөніндегі құқықтық көмек туралы шартқа өзгеріс енгізу туралы хаттамаға қол қою туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 6 мамырдағы № 369 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"1995 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы мен Түркия Республикасы арасындағы азаматтық істер жөніндегі құқықтық көмек туралы шартқа өзгеріс енгізу туралы хаттамаға қол қою туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
1995 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы мен Түркия Республикасы арасындағы азаматтық істер жөніндегі құқықтық көмек туралы шартқа өзгеріс енгізу туралы хаттамаға қол қою туралы
"Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған 1995 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы мен Түркия Республикасы арасындағы азаматтық істер жөніндегі құқықтық көмек туралы шартқа өзгеріс енгізу туралы хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Әділет министрі Ерлан Жақсылықұлы Сәрсембаевқа 1995 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы мен Түркия Республикасы арасындағы азаматтық істер жөніндегі құқықтық көмек туралы шартқа өзгеріс енгізу туралы хаттамаға қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының атынан қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2026 жылғы
№ Жарлығымен
МАҚҰЛДАНҒАН
Жоба
1995 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы мен Түркия Республикасы арасындағы азаматтық істер жөніндегі құқықтық көмек туралы шартқа өзгеріс енгізу туралы ХАТТАМА
Қазақстан Республикасы және Түркия Республикасы, бұдан әрі Уағдаласушы Тараптар деп аталады,
1995 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы мен Түркия Республикасы арасындағы азаматтық істер жөніндегі құқықтық көмек туралы шартты, бұдан әрі Шарт деп аталады негізге ала отырып,
төмендегілер туралы уағдаласты:
1-бап
Шарттың 2-бабы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бап
Құқықтық көмек арнасы
Уағдаласушы Тараптар құқықтық көмекті осы Шарттың 11 және 22-баптарын қолдануға нұқсан келтірмей, орталық органдары арқылы береді.
Қазақстан Республикасының орталық органдары:
Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігі – соттардан келіп түсетін құқықтық көмек көрсету туралы сұрау салулар бойынша;
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі – басқа құзыретті органдардан келіп түсетін құқықтық көмек көрсету туралы сұрау салулар бойынша.
Түркия Республикасының орталық органы: Түркия Республикасының Әділет министрлігі.".

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О подписании Протокола о внесении изменения в Договор между Республикой Казахстан и Турецкой Республикой о правовой помощи по гражданским делам от 13 июня 1995 года"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2026 года № 369
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О подписании Протокола о внесении изменения в Договор между Республикой Казахстан и Турецкой Республикой о правовой помощи по гражданским делам от 13 июня 1995 года".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
О подписании Протокола о внесении изменения в Договор между Республикой Казахстан и Турецкой Республикой о правовой помощи по гражданским делам от 13 июня 1995 года
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О международных договорах Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола о внесении изменения в Договор между Республикой Казахстан и Турецкой Республикой о правовой помощи по гражданским делам от 13 июня 1995 года.
2. Уполномочить Министра юстиции Республики Казахстан Сарсембаева Ерлана Жаксылыковича подписать от имени Республики Казахстан Протокол о внесении изменения в Договор между Республикой Казахстан и Турецкой Республикой о правовой помощи по гражданским делам от 13 июня 1995 года, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К.Токаев
ОДОБРЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 2026 года №
Проект
ПРОТОКОЛ
о внесении изменения в Договор между Республикой Казахстан
и Турецкой Республикой о правовой помощи по гражданским делам
от 13 июня 1995 года
Республика Казахстан и Турецкая Республика, далее именуемые Договаривающиеся Стороны,
основываясь на Договоре между Республикой Казахстан и Турецкой Республикой о правовой помощи по гражданским делам от 13 июня 1995 года, далее именуемый Договор,
договорились о нижеследующем:
Статья 1
Статью 2 Договора изложить в следующей редакции:
"Статья 2
Канал правовой помощи
Договаривающиеся Стороны предоставляют правовую помощь через центральные органы без ущерба для применения статей 11 и 22 настоящего Договора.
Центральными органами от Республики Казахстан являются:
Судебная администрация Республики Казахстан – по запросам о правовой помощи, поступающим из судов;
Министерство юстиции Республики Казахстан – по запросам о правовой помощи, поступающим от других компетентных органов.
Центральным органом от Турецкой Республики является Министерство юстиции Турецкой Республики.".

2-бап
Осы Хаттама – Шарттың ажырамас бөлігі, ол Тараптар дипломатиялық арналар арқылы осы Хаттаманың күшіне енуі үшін қажетті ішкі құқықтық рәсімдерін аяқтағаны туралы бір-бірін хабардар ететін соңғы жазбаша хабарлама алынған күннен бастап күшіне енеді.
Осы Хаттама Шарттың қолданысы тоқтатылғанда өз қолданысын тоқтатады.
20__жылғы "__"_______ әрқайсысы қазақ, түрік, орыс және ағылшын тілдерінде екі төлнұсқа данада жасалды әрі барлық мәтіндер – теңтүпнұсқалы. Мәтіндер арасында алшақтықтар болған жағдайда ағылшын тіліндегі мәтін басым күшке ие.
Қазақстан Республикасы үшін Түркия Республикасы үшін

Статья 2
Настоящий Протокол является неотъемлемой частью Договора и вступает в силу с даты получения последнего письменного уведомления, посредством которого Стороны уведомляют друг друга через дипломатические каналы о завершении своих внутренних правовых процедур, необходимых для вступления в силу настоящего Протокола.
Настоящий Протокол прекращает свое действие одновременно с прекращением действия Договора.
Совершено "___" _____2026 года в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском, турецком, русском и английском языках, причем все тексты являются равно аутентичными. В случае расхождений между текстами преимущественную силу имеет текст на английском языке.
За
Республику Казахстан
ЗаТурецкую Республику