Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі Ғылым комитетінің "Ә.Х. Марғұлан атындағы Археология институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының құрылымдық бөлімшесін Ұлттық археологиялық қызмет ретінде айқындау туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 15 сәуірдегі № 277 қаулысы
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-1-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі Ғылым комитетінің "Ә.Х. Марғұлан атындағы Археология институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының құрылымдық бөлімшесі Ұлттық археологиялық қызмет (бұдан әрі – Ұлттық археологиялық қызмет) ретінде айқындалсын.
2. Ұлттық археологиялық қызметке мынадай функциялар берілсін:
1) археологиялық жұмыстарды мониторингтеуді жүзеге асыру;
2) археологиялық жұмыстарды ғылыми-әдістемелік сүйемелдеуді жүргізу;
3) археологиялық жұмыстар жөніндегі бірыңғай автоматтандырылған ақпараттық жүйені уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүргізу;
4) археологиялық жұмыстар жүргізу қорытындысы бойынша есептерді жинауды, талдауды және жүйелеуді жүзеге асыру;
5) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын өзге де функцияларды жүзеге асыру.
3. Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігімен бірлесіп Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов

Об определении структурного подразделения республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт археологии имени А.Х. Маргулана" Комитета науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан Национальной археологической службой
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 апреля 2026 года № 277
В соответствии со статьей 34-1 Закона Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить Национальной археологической службой (далее – Национальная археологическая служба) структурное подразделение республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт археологии имени А.Х. Маргулана" Комитета науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
2. Наделить Национальную археологическую службу функциями по:
1) осуществлению мониторинга археологических работ;
2) ведению научно-методического сопровождения археологических работ;
3) ведению единой автоматизированной информационной системы по археологическим работам в порядке, определяемом уполномоченным органом;
4) осуществлению сбора, анализа и систематизации отчетов по итогам проведения археологических работ;
5) осуществлению иных функций, определяемых Правительством Республики Казахстан.
3. Министерству науки и высшего образования Республики Казахстан совместно с Министерством культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов