"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1120 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 10 сәуірдегі № 254 қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1120 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі туралы ережеде:
13-тармақтың 1) тармақшасының сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"киберқауіпсіздік саласында қажетті қосымша ақпарат алу үшін тиісті мемлекеттік органдарға сұрау салып жүгіну;";
14-тармақта:
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) құқықтық цифрландыруды қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін жүргізу, құқықтық ақпараттың бірыңғай жүйесін жүргізу;";
29) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"29) Қазақстан Республикасының цифрлық заңнамасына сәйкес цифрлық жүйелерді қолдана отырып электрондық қызметтер көрсету;";
33) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"33) әділет органдарының киберқауіпсіздікті сақтауын қамтамасыз ету;";
35) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"35) құқықтық цифрландыруды қамтамасыз ету;";
мынадай мазмұндағы 58-1) тармақшамен толықтырылсын:
"58-1) жеке сот орындаушысының Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарын ықтимал бұзуы тұрғысынан атқарушылық іс жүргізуге "Атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған цифрлық жүйесі" цифрлық жүйе арқылы мониторинг жүргізу;";
79) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"79) атқарушылық іс жүргізудің мемлекеттік автоматтандырылған цифрлық жүйесі арқылы атқарушылық құжаттарды жеке сот орындаушылары арасында бөлу тәртібін айқындау;";
103) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"103) құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу;";
108) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"108) заңды тұлғаларды, жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу саласында, құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдардың қызметін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілерін, тауар белгісін, қызмет көрсету белгісін, географиялық нұсқамаларын, тауар шығарылған жердің атауын немесе фирмалық атауын пайдалануды мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;";
120) тармақша алып тасталсын;
145-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"145-2) жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесіп жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының цифрлық жүйесін жүргізу және пайдалану тәртібін әзірлеу және бекіту;";
148) және 149) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120 "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 апреля 2026 года № 254
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 2.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120 "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
восьмой абзац подпункта 1) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"обращаться с запросом в соответствующие государственные органы за дополнительной информацией, необходимой в сфере кибербезопасности;";
в пункте 14:
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) обеспечение правовой цифровизации, ведение Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, ведение единой системы правовой информации;";
подпункт 29) изложить в следующей редакции:
"29) оказание электронных услуг с применением цифровых систем в соответствии с цифровым законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 33) изложить в следующей редакции:
"33) обеспечение соблюдения органами юстиции кибербезопасности;";
подпункт 35) изложить в следующей редакции:
"35) обеспечение правовой цифровизации;";
дополнить подпунктом 58-1) следующего содержания:
"58-1) проведение мониторинга исполнительных производств посредством цифровой системы "Государственная автоматизированная цифровая система исполнительного производства" на предмет возможных нарушений частным судебным исполнителем требований законодательства Республики Казахстан;";
подпункт 79) изложить в следующей редакции:
"79) определение порядка распределения исполнительных документов посредством государственной автоматизированной цифровой системы исполнительного производства между частными судебными исполнителями;";
подпункт 103) изложить в следующей редакции:
"103) аккредитация организаций по коллективному управлению правами;"
подпункт 108) изложить в следующей редакции:
"108) осуществление государственного контроля в сфере государственной регистрации юридических лиц, прав на недвижимое имущество, за деятельностью организаций по коллективному управлению правами, а также за использованием объектов авторского права и смежных прав, товарного знака, знака обслуживания, географического указания, наименования места происхождения товара или фирменного наименования в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;";
подпункт 120) исключить;
подпункт 145-2) изложить в следующей редакции:
"145-2) разработка и утверждение совместно с центральным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами порядка ведения и использования цифровой системы единого государственного кадастра недвижимости;";
подпункты 148) и 149) изложить в следующей редакции:

"148) құқықтық кадастрдың цифрлық жүйесіне жаңадан құрылған жылжымайтын мүлікке жылжымайтын мүліктің сәйкестендіру және техникалық мәліметтерін енгізу, жылжымайтын мүлікке мемлекеттік техникалық тексеру жүргізу тәртібі мен мерзімдерін, жылжымайтын мүліктің бастапқы және қайталама объектілеріне кадастрлық нөмір беру тәртібін, сондай-ақ құқықтық кадастрдың цифрлық жүйесіне енгізу үшін міндетті мәліметтер нысанын, жылжымайтын мүлік объектісінің кадастрлық паспортының нысанын айқындау;
149) жылжымайтын мүлікке құқықтарды (құқықтардың ауыртпалықтарын) цифрлық тіркеу тәртібін айқындау;";
154), 155) және 156) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"154) цифрландыру саласындағы уәкілетті органмен және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйені пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
155) цифрландыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйе тізілімдерін жүргізу тәртібін әзірлеу және бекіту;
156) бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйе тізілімдерінің жұмыс істеуі туралы есептілікті ұсыну нысанын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 158-1) тармақшамен толықтырылсын:
"158-1) жекеше нотариустардың нотариаттық әрекеттер жасағаны және өзге де көрсетілетін қызметтері үшiн, сондай-ақ нотариат куәландырған құжаттардың көшiрмелерiн (телнұсқаларын) бергенi және консультация беруді жүзеге асырғаны үшiн мөлшерлемелер мөлшерін әзірлеу және бекіту;";
161) тармақша алып тасталсын;
162) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"162) нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттауды және байқау түрінде аттестаттауды өткізудің тәртібі мен шарттарын әзірлеу және бекіту;";
167) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"167) нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеу тізілімдерінің (оның ішінде бірыңғай нотариаттық цифрлық жүйенің электрондық тізілімінің), нотариаттық куәліктер мен қаулылардың, мәмілелердегі және куәландырылатын құжаттардағы куәландыру жазбаларының нысандарын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 176-1) тармақшамен толықтырылсын:
"176-1) тағылымдамадан өткен және адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттау мен байқау түрінде аттестаттаудың тәртібі мен шарттарын әзірлеу және бекіту;";
198) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"198) сот сарапшысы біліктілігін беру;";
203) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"203) сот сараптамасы саласында цифрлық ресурстар мен цифрлық жүйелерді жасау және олардың жұмыс істеуін, Қазақстан Республикасының цифрлық заңнамасына сәйкес оларға жеке және заңды тұлғалардың қолжетімділігін ұйымдастыруды қамтамасыз ету;";
216) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"216) Сот сарапшысы біліктілігін беру қағидалары мен шарттарын әзірлеу және бекіту;";
217) тармақша алып тасталсын;
218) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"218) Сот сарапшыларын аттестаттау қағидалары мен шарттарын әзірлеу және бекіту;";
219) тармақша алып тасталсын;

"148) определение порядка и сроков внесения в цифровую систему правового кадастра идентификационных и технических сведений недвижимого имущества на вновь созданное недвижимое имущество, проведения государственного технического обследования недвижимого имущества, порядка присвоения кадастрового номера первичным и вторичным объектам недвижимости, а также формы сведений, обязательных для внесения в цифровую систему правового кадастра, формы кадастрового паспорта объекта недвижимости;
149) определение порядка цифровой регистрации прав (обременений прав) на недвижимое имущество;";
подпункты 154), 155) и 156) изложить в следующей редакции:
"154) разработка и утверждение Правил пользования единой нотариальной цифровой системой по согласованию с уполномоченным органом в сфере цифровизации и уполномоченным органом в сфере обеспечения кибербезопасности;
155) разработка и утверждение порядка ведения реестров единой нотариальной цифровой системы по согласованию с уполномоченным органом в сфере цифровизации;
156) разработка и утверждение формы представления отчетности о функционировании реестров единой нотариальной цифровой системы;";
дополнить подпунктом 158-1) следующего содержания:
"158-1) разработка и утверждение размеров ставок за совершение нотариальных действий и иных услуг, а также за выдачу копий (дубликатов) нотариально удостоверенных документов и осуществление консультирования частными нотариусами;";
подпункт 161) исключить;
подпункт 162) изложить в следующей редакции:
"162) разработка и утверждение порядка и условий проведения аттестации и пробной аттестации лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью;";
подпункт 167) изложить в следующей редакции:
"167) разработка и утверждение форм реестров регистрации нотариальных действий (в том числе электронного реестра единой нотариальной цифровой системы), нотариальных свидетельств и постановлений, удостоверительных надписей на сделках и свидетельствуемых документах;";
дополнить подпунктом 176-1) следующего содержания:
"176-1) разработка и утверждение порядка и условий аттестации и пробной аттестации лиц, прошедших стажировку и претендующих на занятие адвокатской деятельностью;";
подпункт 198) изложить в следующей редакции:
"198) присвоение квалификации судебного эксперта;";
подпункт 203) изложить в следующей редакции:
"203) создание и обеспечение функционирования цифровых ресурсов и цифровых систем в области судебной экспертизы, организации доступа к ним физических и юридических лиц в соответствии с цифровым законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 216) изложить в следующей редакции:
"216) разработка и утверждение Правил и условий присвоения квалификации судебного эксперта;";
подпункт 217) исключить;
подпункт 218) изложить в следующей редакции:
"218) разработка и утверждение Правил и условий аттестации судебных экспертов;";
подпункт 219) исключить;

мынадай мазмұндағы 258-1), 258-2) және 258-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"258-1) цифрландыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысу;
258-2) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен деректерді басқару жөніндегі талаптарға сәйкес жасанды интеллектінің ұлттық платформасының операторына деректерге қолжетімділік беру;
258-3) деректерді басқару жөніндегі талаптарға сәйкес дерекнамаларды қалыптастыру;".
2. Осы қаулы 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың үшінші, төртінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он алтыншы, он жетінші, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз жетінші, отыз сегізінші, қырық үшінші, қырық төртінші, елу екінші абзацтарын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов

дополнить подпунктами 258-1), 258-2) и 258-3) следующего содержания:
"258-1) участие в реализации государственной политики в сфере цифровизации;
258-2) предоставление доступа оператору национальной платформы искусственного интеллекта к данным в соответствии с требованиями по управлению данными, утвержденными Правительством Республики Казахстан;
258-3) формирование библиотеки данных в соответствии с требованиями по управлению данными;".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания, за исключением абзацев третьего, четвертого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать третьего, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого, двадцать седьмого, двадцать восьмого, двадцать девятого, тридцатого, тридцать первого, тридцать седьмого, тридцать восьмого, сорок третьего, сорок четвертого, пятьдесят второго пункта 1, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов