"Денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың 2024 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 12 маусымдағы № 454 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 6 сәуірдегі № 226 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың 2024 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 12 маусымдағы № 454 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 83-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
2-тармақта 2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігіне Тұжырымдаманың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың 2024 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасында:
"Денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың пайымы" деген 4-бөлім мынадай мазмұндағы оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы және он жетінші бөліктермен толықтырылсын:
"Денсаулық сақтау саласына жеке инвестицияларды тартудың қосымша шаралары ретінде салалық құжаттарда бекітілген жобалық және экономикалық параметрлерге негізделген "жеке инвестициялар орнына тариф" қағидаты бойынша МЖӘ-нің жаңа форматын енгізу болуы мүмкін.
Мұндай формат денсаулық сақтау саласындағы жобалар үшін белгіленген базалық параметрлер сақталған кезде МЖӘ жобасын іске асыруды көздейтін болады:
МЖӘ жобасы (объектісі) ӨПЖ-ға енгізілген;
МЖӘ объектісіне арналған жер учаскесіне үшінші тұлғалардың ауыртпалықтары мен талаптары жоқ;
МЖӘ объектісі мен тиісті жер учаскесінің нысаналы мақсатының өзгермейтіндігіне ауыртпалық сала отырып, объект жекеше әріптестің меншігінде қалады;
қаржыландырудың (оның ішінде қоса қаржыландырудың), сондай-ақ инвестициялық және операциялық шығындардың өтемақысын төлеудің, мемлекеттік әріптес тарапынан қолжетімділік үшін төлемнің болмауы;
мемлекеттік әріптес жекеше әріптеске техникалық тапсырманы және (немесе) жобалауға арналған тапсырманы және (немесе) МЖӘ объектісін қайталап қолданудың жобалау-сметалық құжаттамасын (бұдан әрі – ЖСҚ) ұсынады.
Мемлекеттік әріптес МЖӘ жобасын іске асыру үшін жер учаскесін ұсынған кезде қосымша мынадай базалық параметрлері қолданылады:
МЖӘ объектісі бойынша Ұлттық оператор әзірлеген жобалау алдындағы құжаттаманың (медициналық бөлігінің) болуы;
жекеше әріптеске Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер учаскесіне уақытша өтеусіз жер пайдалану құқығын беру және тиісті инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым болмаған жағдайда оны МЖӘ объектісіне тарту.
Қосымша мынадай базалық параметрлер қолданылады:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 июня 2024 года № 454 "Об утверждении Концепции развития инфраструктуры здравоохранения на 2024 – 2030 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2026 года № 226
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 июня 2024 года № 454 "Об утверждении Концепции развития инфраструктуры здравоохранения на 2024 – 2030 годы" следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 83 Системы государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным годом, представлять информацию о ходе реализации Концепции в Министерство здравоохранения Республики Казахстан.";
в Концепции развития инфраструктуры здравоохранения на 2024 – 2030 годы, утвержденной указанным постановлением:
раздел "4. Видение развития инфраструктуры здравоохранения" дополнить частями десятой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой, четырнадцатой, пятнадцатой, шестнадцатой и семнадцатой следующего содержания:
"Дополнительной мерой привлечения частных инвестиций в здравоохранение может послужить внедрение нового формата ГЧП по принципу "тариф в обмен на частные инвестиции", основанного на проектных и экономических параметрах, закрепленных в отраслевых документах.
Такой формат будет предполагать реализацию проекта ГЧП при соблюдении базовых параметров, установленных для проектов в области здравоохранения:
проект (объект) ГЧП включен в РПП;
отсутствуют обременения и притязания третьих лиц на земельный участок, предназначенный для объекта ГЧП;
объект ГЧП остается в собственности частного партнера с наложением обременения на неизменность целевого назначения объекта и соответствующего земельного участка;
отсутствие финансирования (в том числе софинансирования), а также выплат компенсации инвестиционных и операционных затрат, платы за доступность со стороны государственного партнера;
государственный партнер предоставляет частному партнеру техническое задание и (или) задание на проектирование, и (или) проектно-сметную документацию повторного применения объекта ГЧП (далее – ПСД).
При предоставлении государственным партнером земельного участка для реализации проекта ГЧП дополнительно будут применяться следующие базовые параметры:
наличие предпроектной документации (медицинской части) по объекту ГЧП, разработанной Национальным оператором;
предоставление частному партнеру права временного безвозмездного землепользования на земельный участок в соответствии с законодательством Республики Казахстан и подведение соответствующей инженерно-коммуникационной инфраструктуры к объекту ГЧП в случае ее отсутствия.
Дополнительно будут применяться следующие базовые параметры:

1) амбулаториялық-емханалық жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына:
арнайы бейінді мамандардың болуы;
"Жедел медициналық жәрдем, оның ішінде медициналық авиацияны тарта отырып көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-225/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21713 болып тіркелген) сәйкес 4 (төртінші) жеделділік санатындағы шақыртулар бойынша кезек күттірмейтін медициналық жәрдем көрсету;
"Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-299/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21852 болып тіркелген) (бұдан әрі – Аккредиттеу қағидалары) сәйкес медициналық ұйымның МЖӘ объектісі медициналық қызметті жүзеге асыра бастаған кезден бастап 5 (бес) жыл ішінде аккредиттеуден өтуі;
2) стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына:
"Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қабылдау бөлімшелерінде шұғыл медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 2 сәуірдегі № ҚР ДСМ-27 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22493 болып тіркелген) сәйкес шұғыл медициналық көмек көрсету, бұл ретте аталған көмекті көрсету көлемі (үлесі) жобалау алдындағы құжаттама негізінде МЖӘ шартының талаптарында айқындалады;
көрсетілетін медициналық қызметтердің бейіндері мен түрлерін өзгерту мемлекеттік әріптеспен келісу бойынша жүзеге асырылады;
медициналық ұйымның МЖӘ объектісі медициналық қызметті жүзеге асыра бастаған кезден бастап 5 (бес) жыл ішінде Аккредиттеу қағидаларына сәйкес аккредиттеуден өтуі.
Амбулаториялық-емханалық жағдайда медициналық көмек көрсететін медициналық объектілерді іске асыру кезіндегі мемлекеттік қолдау шаралары:
"Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жеке тұлғаларды бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № ҚР ДСМ-194/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21642 болып тіркелген) сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтау басқармасының бұйрығы негізінде бекітілген халықтың санын көрсете отырып, халыққа қызмет көрсету аумағын бекіту;
шекті мәні МЖӘ шартының талаптарында айқындалатын МЖӘ объектісінің шамадан тыс жүктемесі болмаған жағдайда МЖӘ объектісіне қызмет көрсету аумағында ұқсас медициналық көмек көрсетуде мемлекеттің шектеулі қатысуы болады.
Стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсететін медициналық объектілерді іске асыру кезіндегі мемлекеттік қолдаудың қосымша шаралары:
бекітілген лимиттер шеңберінде медициналық көрсетілетін қызметтер көлемін жоспарлауға кепілдік беру;
тарифке ынталандырушы жоғарылату коэффициентін қолдану болады.

1) к организациям здравоохранения, оказывающим медицинскую помощь в амбулаторно-поликлинических условиях:
наличие узкопрофильных специалистов;
оказание неотложной медицинской помощи по вызовам 4 (четвертой) категории срочности в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-225/2020 "Об утверждении правил оказания скорой медицинской помощи, в том числе с привлечением медицинской авиации" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21713);
прохождение аккредитации медицинской организацией в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-299/2020 "Об утверждении правил аккредитации в области здравоохранения" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21852) (далее – Правила аккредитации), в течение 5 (пять) лет с момента начала осуществления объектом ГЧП медицинской деятельности;
2) к организациям здравоохранения, оказывающим медицинскую помощь в стационарных условиях:
оказание экстренной медицинской помощи в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 апреля 2021 года № ҚР ДСМ-27 "Об утверждении Стандарта организации оказания экстренной медицинской помощи в приемных отделениях медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22493), при этом объем (доля) оказания указанной помощи определяется условиями договора ГЧП на основании предпроектной документации;
изменение профилей и видов оказываемых медицинских услуг будет осуществляться по согласованию с государственным партнером;
прохождение аккредитации медицинской организацией в соответствии с Правилами аккредитации в течение 5 (пять) лет с момента начала осуществления объектом ГЧП медицинской деятельности.
Мерами государственной поддержки при реализации медицинских объектов, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторно-поликлинических условиях, будут являться:
закрепление территории обслуживания населения с указанием численности прикрепленного населения на основании приказа управления здравоохранения области, города республиканского значения и столицы в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-194/2020 "Об утверждении правил прикрепления физических лиц к организациям здравоохранения, оказывающим первичную медико-санитарную помощь" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21642);
ограниченное участие государства в оказании аналогичной медицинской помощи на территории обслуживания объекта ГЧП при условии отсутствия перезагруженности объекта ГЧП, пороговое значение которого определяется условиями договора ГЧП.
Дополнительными мерами государственной поддержки при реализации медицинских объектов, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях, будут являться:
гарантия планирования объемов медицинских услуг в рамках утвержденных лимитов;
применение повышающего стимулирующего коэффициента к тарифу.

Медициналық көрсетілетін қызметтерге арналған тарифке ынталандырушы жоғарылату коэффициенті 8 (сегіз) жыл мерзімге МЖӘ объектісін құру құнының белгіленген шекті мәнінің 20 (жиырма) %-ы мөлшерінде беріледі.
Осылайша, "жеке инвестициялар орнына тариф" моделіне көшу жеке капитал мен мемлекеттік кепілдіктерді біріктіруге, инвесторлар үшін болжамды экономикалық орта қалыптастыруға, бюджеттің борыштық жүктемесін арттырмай, медициналық инфрақұрылымды дамытуды қамтамасыз етуге және денсаулық сақтау жүйесінің барлық деңгейінде медициналық қызметтер көрсету сапасын арттыруға мүмкіндік береді.";
"Денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың негізгі қағидаттары мен тәсілдері" деген 5-бөлімде:
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) "жеке инвестициялар орнына тариф" тетігін енгізу және үлгілік конкурстық құжаттама мен МЖӘ үлгілік шарттарын қоса алғанда, жекеше әріптесті іріктеу тәртібін әзірлеу арқылы денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың орнықты моделін құру.";
Денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың 2024 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасына қосымшада:
реттік нөмірі 1.3.3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1.3.3.
Бірыңғай дистрибьютордың қаражаты шеңберінде Астана, Алматы, Шымкент, Ақтау, Ақтөбе, Семей қалаларында бірыңғай дистрибьютордың қоймалық инфрақұрылымын құру
қоймалық инфрақұрылым, ақпарат
2028 жылғы желтоқсан, 2029 жылғы сәуір
Астана, Алматы, Шымкент қалаларының, Маңғыстау, Ақтөбе және Абай облыстарының әкімдіктері
(келісу бойынша)
".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов

Повышающий стимулирующий коэффициент к тарифу на медицинские услуги предоставляется сроком на 8 (восемь) лет в размере 20 (двадцать) % от установленного порогового значения стоимости создания объекта ГЧП.
Таким образом, переход к модели "тариф в обмен на частные инвестиции" позволит объединить частный капитал и государственные гарантии, создать предсказуемую экономическую среду для инвесторов, обеспечить развитие медицинской инфраструктуры без увеличения долговой нагрузки бюджета и повысить качество оказания медицинских услуг на всех уровнях системы здравоохранения.";
в разделе "5. Основные принципы и подходы развития инфраструктуры здравоохранения":
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) создание устойчивой модели развития инфраструктуры здравоохранения посредством внедрения механизма "тариф в обмен на частные инвестиции" и разработки порядка отбора частного партнера, включая типовые конкурсные документации и типовые договоры ГЧП.";
в приложении к Концепции развития инфраструктуры здравоохранения на 2024 – 2030 годы:
строку, порядковый номер 1.3.3, изложить в следующей редакции:
"
1.3.3.
Создание складской инфраструктуры единого дистрибьютора в городах Астане, Алматы, Шымкенте, Актау, Актобе, Семей в рамках средств единого дистрибьютора
складская инфраструктура,
информация
декабрь 2028 года, апрель 2029 года
акиматы городов Астаны, Алматы, Шымкента, Мангистауской, Актюбинской областей и области Абай (по согласованию)
".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов