Режимдік аумақтардың аймақтарын және оларға іргелес жатқан аумақтарды пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 12 наурыздағы № 166 қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының Құрылыс кодексі 89-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Режимдік аумақтардың аймақтарын және оларға іргелес жатқан аумақтарды пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 12 наурыздағы
№ 166 қаулысымен
бекітілген
Режимдік аумақтардың аймақтарын және оларға іргелес жатқан аумақтарды пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Режимдік аумақтардың аймақтарын және оларға іргелес жатқан аумақтарды пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Құрылыс кодексі 89-бабының 2-тармағына, мемлекеттік нормативтік құжаттарға сәйкес әзірленді және режимдiк аумақтардың аймақтарын және оларға іргелес жатқан аумақтарды пайдалану тәртiбiн айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) күзетілетін объектілер – күзетілетін адамдардың болуына арналған ғимараттар, құрылыстар мен құрылысжайлар, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі күзететін өзге де ғимараттар, құрылыстар мен құрылысжайлар, сондай-ақ оларға іргелес жатқан аумақ пен су айдыны;
2) қорғаныс объектілері – Қарулы Күштердің, басқа да əскерлер мен əскери құралымдардың мемлекеттік мекемелеріне жедел басқару құқығымен бекітіп берілген жылжымайтын мүлік;
3) мемлекеттік күзетілетін маңызды объектiлер – ішкі істер органдары және Ұлттық ұлан күзететін объектілер;
4) режимдік аумақтардың аймақтары – елді мекендердің шегіндегі ерекше режим белгiленетiн әскери және басқа объектiлердi орналастыруға арналған аумақтар;
5) режимдік аумақтардың аймақтарына іргелес жатқан аумақтар – осы Қағидалардың талаптарына сәйкес режимдік аумақтар аймақтарының шекарасымен тікелей түйісіп жатқан аумақтар.
3. Осы Қағидалардың талаптары сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген режимдiк аумақтар мен оған іргелес жатқан аумақтардың шекаралары шегіндегі сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінің барлық субъектілеріне қолданылады.

Об утверждении Правил использования зон режимных территорий и прилегающих к ним территорий
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2026 года № 166
Вводится в действие с 1 июля 2026 года.
В соответствии с пунктом 2 статьи 89 Строительного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования зон режимных территорий и прилегающих к ним территорий.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 марта 2026 года № 166
Правила использования зон режимных территорий и прилегающих к ним территорий
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования зон режимных территорий и прилегающих к ним территорий (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 89 Строительного кодекса Республики Казахстан, государственными нормативными документами и определяют порядок использования зон режимных территорий и прилегающих к ним территорий.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) охраняемые объекты – здания, строения и сооружения, предназначенные для пребывания охраняемых лиц, иные здания, строения и сооружения, охраняемые Службой государственной охраны Республики Казахстан, а также прилегающие к ним территория и акватория;
2) оборонные объекты – недвижимое имущество, закрепленное на праве оперативного управления за государственными учреждениями Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований;
3) важные объекты, подлежащие государственной охране, – объекты, охраняемые органами внутренних дел и Национальной гвардией;
4) зоны режимных территорий – территории в пределах населенных пунктов, предназначенные для размещения военных и других объектов, в отношении которых устанавливается особый режим;
5) территории, прилегающие к зонам режимных территорий, – территории, непосредственно примыкающие к границам зон режимных территорий согласно требованиям настоящих Правил.
3. Требования настоящих Правил распространяются на все субъекты архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в пределах границ режимных территорий и прилегающих к ним территорий, установленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.

2-тарау. Режимдік аумақтардың аймақтарын және оларға іргелес жатқан аумақтарды пайдалану тәртiбi
4. Режимдік аумақтардың аймақтарын және оларға іргелес жатқан аумақтарда әскери және басқа да объектілерді орналастыруға арналған, заңнамада оларды пайдаланудың ерекше режимi мен тәртiбi белгiленген, шекараларына халықтың өмір сүру қауіпсіздігі мен денсаулығына қатер төндiруi мүмкiн арнайы мақсаттағы объектiлерден санитариялық қорғау аумақтары (аймақтары) енгізілген елді мекендер шегіндегі аумақтар кіреді.
5. Режимдік аумақтардың аймақтары қорғаныс, қорғалатын объектілерді және мемлекеттік қорғалатын маңызды объектілерді орналастыру үшін ерекше реттеудің және қала құрылысын регламенттеудің аумақтық объектілері болып табылады.
6. Елді мекендерде периметр бойынша 100 (бір жүз) метр, ал елді мекендерден тыс жерлерде аумақтың сыртқы шекараларынан 1 (бір) километр қашықтықпен шектелген аумақтар күзетілетін объектілерді орналастыруға арналған режимдiк аумақтардың аймақтары болып табылады.
7. Режимдік аумақтардың аймақтарына іргелес жатқан аумақтарда орналастырылатын жаңа объектілерді салған кезде арақашықтық, биіктік және қабат саны бойынша нормалар сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттiк нормативтерде айқындалады.
8. Режимдік аумақтардың (объектілердің) іргелес жатқан аймағында орналастырылатын, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі күзететін құрылыс объектілерін жобалау және салу кезінде мынадай параметрлер сақталуы қажет:
500 метр радиуста – биіктігі 7 метрден аспайды;
1000 метр радиуста – биіктігі 16 метрден аспайды;
1500 метр радиуста биіктігі 28 метрден аспайды.
9. Режимдік аумақтардың аймақтарын және оларға іргелес жатқан аумақтарды пайдалану, сондай-ақ режимдiк аумақтардың аймақтарында орналастырылатын құрылыс объектілерін салу және пайдалану Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасына сәйкес бекітілген қала құрылысы жобаларына (бас жоспарлар және егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары) сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 12 наурыздағы
№ 166 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Режимдік аумақтардың аймақтарын пайдалану тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 17 қаңтар № 45 қаулысы.
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 17 қаңтардағы № 45 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 13 шілдедегі № 725 қаулысы.

Глава 2. Порядок использования зон режимных территорий и прилегающих к ним территорий
4. Зоны режимных территорий и прилегающих к ним территорий включают в себя территории в пределах населенных пунктов, предназначенных для размещения военных и иных объектов, в отношении которых законодательством установлены особый режим и порядок их использования, в границы которых включаются санитарно-защитные территории (зоны) от объектов специального назначения, которые могут представлять угрозу безопасности проживания и здоровью населения.
5. Зоны режимных территорий являются территориальными объектами особого регулирования и градостроительной регламентации для размещения оборонных, охраняемых объектов и важных объектов, подлежащих государственной охране.
6. Зонами режимных территорий, предназначенными для размещения охраняемых объектов, в населенных пунктах являются территории, ограниченные по периметру расстоянием 100 (сто) метров, а вне населенных пунктов 1 (один) километр от внешних границ территории.
7. Нормы по расстоянию, высотности и этажности при строительстве новых объектов, размещаемых на территориях, прилегающих к зонам режимных территорий, определяются в государственных нормативных документах.
8. При проектировании и строительстве строительных объектов, размещаемых в прилегающей зоне режимных территорий (объектов), охраняемых Службой государственной охраны Республики Казахстан, необходимо соблюдение следующих параметров:
в радиусе 500 метров – высотой не более 7 метров;
в радиусе 1000 метров – высотой не более 16 метров;
в радиусе 1500 метров – высотой не более 28 метров.
9. Использование зон режимных территорий и прилегающих к ним территорий, а также строительство и эксплуатация строительных объектов, размещаемых в зоне режимных территорий, осуществляются согласно утвержденным градостроительным проектам (генеральные планы и проекты детальной планировки) в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
_______________________________
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 марта 2026 года № 166
Перечень утративших силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 января 2003 года № 45 "Об утверждении Правил использования зон режимных территорий и прилегающих к ним территорий".
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 июля 2005 года № 725 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 января 2003 года № 45".

3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 16 қазандағы № 1098 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі мәселелері бойынша енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 3-тармағы.
4. "Режимдік аумақтардың аймақтарын пайдалану тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 17 қаңтардағы № 45 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 27 қаңтардағы № 26 қаулысы.

3. Пункт 3 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан по вопросам Службы государственной охраны Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2014 года № 1098 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан по вопросам Службы государственной охраны Республики Казахстан".
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 января 2025 года № 26 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 января 2003 года № 45 "О Правилах использования зон режимных территорий".
_______________________________