"Агроинженерия ғылыми-өндірістік орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 15 қаңтардағы № 17 қаулысы
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 178-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Агроинженерия ғылыми-өндірістік орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің атауы "Машина жасау ғылыми-өндірістік орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі деп өзгертілсін.
2. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетімен бірлесіп Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
202 жылғы 15 қаңтардағы
№ 17 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. "Акциялардың мемлекеттік пакеттеріне мемлекеттік меншіктің түрлері және ұйымдарға қатысудың мемлекеттік үлестері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 12 сәуірдегі № 405 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысу үлестері республикалық меншікте қалатын акционерлік қоғамдар мен шаруашылық серіктестіктердің тізбесінде:
"Алматы қаласы" деген бөлімде:
мына:
"123-160. "Агроинженерия ғылыми-өндірістік орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі." деген жол алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттiк нөмiрi 123-163-жолмен толықтырылсын:
"123-163. "Машина жасау ғылыми-өндірістік орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.".
2. "Республикалық меншіктегі ұйымдар акцияларының мемлекеттік пакеттері мен мемлекеттік үлестеріне иелік ету және пайдалану жөніндегі құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 27 мамырдағы № 659 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген иелік ету және пайдалану құқығы салалық министрліктерге, өзге де мемлекеттік органдарға берілетін республикалық меншік ұйымдарындағы акциялардың мемлекеттік пакеттерінің және қатысудың мемлекеттік үлестерінің тізбесінде:
"Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитетіне:" деген бөлімде:

О некоторых вопросах товарищества с ограниченной ответственностью "Научно-производственный центр агроинженерии"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 января 2026 года № 17
В соответствии с пунктом 1 статьи 178 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Переименовать товарищество с ограниченной ответственностью "Научно-производственный центр агроинженерии" в товарищество с ограниченной ответственностью "Научно-производственный центр машиностроения".
2. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
3. Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан совместно с Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 января 2026 года № 17
Изменения и дополнения, которые вносятся некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1999 года № 405 "О видах государственной собственности на государственные пакеты акций и государственные доли участия в организациях":
в перечне акционерных обществ и хозяйственных товариществ, государственные пакеты акций и доли участия которых остаются в республиканской собственности, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "г. Алматы":
строку:
"123-160. Товарищество с ограниченной ответственностью "Научно-производственный центр агроинженерии" исключить;
дополнить строкой, порядковый номер 123-163, следующего содержания:
"123-163. Товарищество с ограниченной ответственностью "Научно-производственный центр машиностроения".".
2.  В постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года № 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в перечне государственных пакетов акций и государственных долей участия в организациях республиканской собственности, право владения и пользования которыми передается отраслевым министерствам и иным государственным органам, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан":

реттік нөмірі 410-4-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"410-4. "Машина жасау ғылыми-өндірістік орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.".
3. "Мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын қызмет түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1095 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын қызмет түрлерінің тізбесінде:
реттік нөмірі 87-жолдағы 5-бағанның 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) "Машина жасау ғылыми-өндірістік орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі";
реттік нөмірі 307-жолдағы 5-бағанның 121) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"121) "Машина жасау ғылыми-өндірістік орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;";
реттік нөмірі 331-жолдағы 5-бағанның 26) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"26) "Машина жасау ғылыми-өндірістік орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;";
реттік нөмірі 338-жолдағы 5-бағанның 32) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"32) "Машина жасау ғылыми-өндірістік орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;";
реттік нөмірі 347-жолдағы 5-бағанның 47) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"47) "Машина жасау ғылыми-өндірістік орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;";
реттік нөмірі 393-жолдағы 5-бағанның 43) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"43) "Машина жасау ғылыми-өндірістік орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;".
4. "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі туралы ережеде:
Министрліктің және оның ведомстволарының қарамағындағы ұйымдардың тізбесінде:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Машина жасау ғылыми-өндірістік орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;";
акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысу үлестерін иелену және пайдалану құқықтары Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігіне және оның ведомстволарына берілетін заңды тұлғалардың тізбесінде:
"Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті" деген бөлімде:
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Машина жасау ғылыми-өндірістік орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.".

строку, порядковый номер 410-4, изложить в следующей редакции:
"410-4. Товарищество с ограниченной ответственностью "Научно-производственный центр машиностроения".".
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1095 "Об утверждении перечня видов деятельности, осуществляемых государственными предприятиями, юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированными с ними лицами":
в перечне видов деятельности, осуществляемых государственными предприятиями, юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированными с ними лицами, утвержденном указанным постановлением:
в строке, порядковый номер 87, подпункт 8) графы 5 изложить в следующей редакции:
"8) товарищество с ограниченной ответственностью "Научно-производственный центр машиностроения";
в строке, порядковый номер 307, подпункт 121) графы 5 изложить в следующей редакции:
"121) товарищество с ограниченной ответственностью "Научно-производственный центр машиностроения;";
в строке, порядковый номер 331, подпункт 26) графы 5 изложить в следующей редакции:
"26) товарищество с ограниченной ответственностью "Научно-производственный центр машиностроения;";
в строке, порядковый номер 338, подпункт 32) графы 5 изложить в следующей редакции:
"32) товарищество с ограниченной ответственностью "Научно-производственный центр машиностроения;";
в строке, порядковый номер 347, подпункт 47) графы 5 изложить в следующей редакции:
"47) товарищество с ограниченной ответственностью "Научно-производственный центр машиностроения;";
в строке, порядковый номер 393, подпункт 43) графы 5 изложить в следующей редакции:
"43) товарищество с ограниченной ответственностью "Научно-производственный центр машиностроения;".
4. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан":
в Положении о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением
в перечне организаций, находящихся в ведении Министерства и его ведомств:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) товарищество с ограниченной ответственностью "Научно-производственный центр машиностроения;";
в перечне юридических лиц, права владения и пользования государственными пакетами акций и долями участия организации которых передаются Министерству промышленности и строительства Республики Казахстан и его ведомствам:
в разделе "Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан":
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"товарищество с ограниченной ответственностью "Научно-производственный центр машиностроения.".

5. "Қазақстан Республикасының машина жасау саласын дамыту жөніндегі 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 7 қарашадағы № 991 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының машина жасау саласын дамыту жөніндегі 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспарда:
"VII бағыт. Саланың секторлары үшін нақты қолдау шараларын іске асыру" деген бөлімде:
"Ауыл шаруашылығы машиналарын жасау" деген кіші бөлімде:
реттік нөмірі 66-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
66.
Ауыл шаруашылығы өндірісін кешенді механикаландыру және автоматтандыру үшін машиналар мен технологиялар жүйесін енгізу
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығы
2026 жылғы 4-тоқсан
АШМ, ӨҚМ, "Машина жасау ҒӨО" ЖШС (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
";
реттік нөмірлері 72, 73 және 74-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
72.
"Машина жасау ҒӨО" ЖШС базасында Машина жасауды дамыту орталығын құру
"Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2026 жылғы
4-тоқсан
ӨҚМ, БҚДА (келісу бойынша), "Машина жасау ҒӨО" ЖШС (келісу бойынша)
2026 жылға – 1500 млн теңге;
2027 жылға – 700 млн теңге
РБ қаражаты есебінен
73.
Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндірудің ғылыми негізделген технологияларын іске асыруды қамтамасыз ететін техникалық құралдар мен технологиялық жабдықтарды әзірлеу және жетілдіру
ғылыми-зерттеу жұмысы
2024 – 2026 жылдар, 4-тоқсан
ӨҚМ, АШМ, "Машина жасау ҒӨО" ЖШС (келісу бойынша)
2024 жылға – 480 млн теңге; 2025 жылға – 480 млн теңге; 2026 жылға – 480 млн теңге
РБ қаражаты есебінен
74.
Мал шаруашылығы өнімдерін өндірудің ғылыми негізделген технологияларын іске асыруды қамтамасыз ететін техникалық құралдар мен технологиялық жабдықтарды әзірлеу және жетілдіру
ғылыми-зерттеу жұмысы
2024 – 2026 жылдар, 4-тоқсан
ӨҚМ, АШМ, "Машина жасау ҒӨО" ЖШС (келісу бойынша)
2024 жылға – 200 млн теңге; 2025 жылға – 200 млн теңге; 2026 жылға – 200 млн теңге
РБ қаражаты есебінен
";
реттік нөмірі 78-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
78.
Ауыл шаруашылығы машиналарын жасау өнімдерінің жаңа түрлерінің өндірістерін игеру және дамыту мақсатында озық технологиялары мен құзыреттері бар инвесторлар мен ОЕМ-өндірушілерді тарту
жаңа өндірістік қуаттарды пайдалануға беру туралы актілер
2024 – 2028 жылдар, 4-тоқсан
ӨҚМ, СІМ, АШМ, ҚМЖО (келісу бойынша), ҚАБҚ (келісу бойынша), "Машина жасау ҒӨО" ЖШС (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
";
ескертпеде: аббревиатуралардың толық жазылуында:
бірінші жол алып тасталсын;
"ҚПҚ – қатты пайдалы қазбалар" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Машина жасау ҒӨО" ЖШС – "Машина жасау ғылыми-өндірістік орталығы" ЖШС".

5. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 7 ноября 2023 года № 991 "Об утверждении Комплексного плана по развитию машиностроительной отрасли Республики Казахстан на 2024 – 2028 годы":
в Комплексном плане по развитию машиностроительной отрасли Республики Казахстан на 2024 – 2028 годы, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Направление VII. Реализация точечных мер поддержки для секторов отрасли":
в подразделе "Сельскохозяйственное машиностроение":
строку, порядковый номер 66, изложить в следующей редакции:
"
66.
Внедрение системы машин и технологий для комплексной механизации и автоматизации сельскохозяйственного производства
приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
4-квартал 2026 года
МСХ, МПС, ТОО "НПЦ машиностроения" (по согласованию)
не требуется
не требуется
";
строки, порядковые номера 72, 73 и 74, изложить в следующей редакции:
"
72.
Создание Центра по развитию машиностроения на базе ТОО "НПЦ машиностроения"
проект Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете"
4-квартал 2026 года
МПС, АЗРК (по согласованию), ТОО "НПЦ машиностроения" (по согласованию)
в 2026 году – 1500 млн тенге;
в 2027 году – 700 млн тенге
за счет средств РБ
73.
Разработка и совершенствование технических средств и технологического оборудования, обеспечивающих реализацию научно обоснованных технологий производства продукции растениеводства
научно-исследовательская работа
4-квартал, 2024-2026 годы
МПС, МСХ, ТОО "НПЦ машиностроения" (по согласованию)
в 2024 году – 480 млн тенге; в 2025 году – 480 млн тенге; в 2026 году– 480 млн тенге
за счет средств РБ
74.
Разработка и совершенствование технических средств и технологического оборудования, обеспечивающих реализацию научно обоснованных технологий производства продукции животноводства
научно-исследовательская работа
4-квартал, 2024-2026 годы
МПС, МСХ, ТОО "НПЦ машиностроения" (по согласованию)
в 2024 году – 200 млн тенге; в 2025 году – 200 млн тенге; в 2026 году – 200 млн тенге
за счет средств РБ
";
строку, порядковый номер 78, изложить в следующей редакции:
"
78.
Привлечение инвесторов и ОЕМ-производителей с передовыми технологиями и компетенциями в целях освоения и развития производств новых видов продукции сельхозмашиностроения
акты о вводе в эксплуатацию новых производственных мощностей
4-квартал, 2024-2028 годы
МПС, МИД, МСХ, СМК (по согласованию), АКАБ (по согласованию), ТОО "НПЦ машиностроения" (по согласованию)
не требуется
не требуется
";
в примечании: расшифровке аббревиатур:
строку первую исключить;
после строки "ТПИ – твердые полезные ископаемые" дополнить строкой следующего содержания:
"ТОО "НПЦ машиностроения" – товарищество с ограниченной ответственностью "Научно-производственный центр машиностроения".
_________________________