"Азық-түлік қауіпсіздігінің жай-күйіне мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 12 сәуірдегі № 296 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 13 қаңтардағы № 9 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Азық-түлік қауіпсіздігінің жай-күйіне мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 12 сәуірдегі № 296 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Азық-түлік қауіпсіздігінің жай-күйіне мониторинг жүргізу қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 13 қаңтардағы
№ 9 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 12 сәуірдегі
№ 296 қаулысымен
бекітілген
Азық-түлік қауіпсіздігінің жай-күйіне мониторинг жүргізу қағидалары
1. Осы Азық-түлік қауіпсіздігінің жай-күйіне мониторинг жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді және азық-түлік қауіпсіздігінің жай-күйіне мониторинг жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Азық-түлік қауіпсіздігінің жай-күйіне мониторинг Заңның 19-2-бабына сәйкес мыналарға:
1) азық-түлік тауарлары өндірісінің көлеміне, олардың тауар қозғалысына және қорларының болуына;
2) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі 117-бабының 1-тармағына сәйкес әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының бағасына қатысты жүргізіледі.
3. Азық-түлік қауіпсіздігінің жай-күйіне мониторинг осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген бағыттарды ескере отырып, осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес азық-түлік қауіпсіздігінің жай-күйін мониторингтеу көрсеткіштерінің тізбесі (бұдан әрі – көрсеткіштер тізбесі) бойынша жүргізіледі.
4. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарлары бөлінісінде ішкі өндіріспен қамтамасыз етілу бөлігінде 1-көрсеткішті есептеуді өнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган), ал әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарлары бөлінісіндегі тауар теңгерімі бөлігінде – сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады, 2, 3-көрсеткіштер бойынша – мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган ведомствосының әдіснамалары бойынша, 4-көрсеткіш бойынша – ауыл шаруашылығы кәсіпорындарында, шаруа немесе фермер қожалықтарында, астық қабылдау пункттері мен элеваторларда, сауда орындарында, азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорларында негізгі азық-түлік тауарлары қорларын жинақтау арқылы жүзеге асырылады.

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 2010 года № 296 "Об утверждении Правил проведения мониторинга состояния продовольственной безопасности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 января 2026 года № 9
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 2010 года № 296 "Об утверждении Правил проведения мониторинга состояния продовольственной безопасности" следующее изменение:
Правила проведения мониторинга состояния продовольственной безопасности, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 января 2026 года № 9
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 апреля 2010 года № 296
Правила проведения мониторинга состояния продовольственной безопасности
1. Настоящие Правила проведения мониторинга состояния продовольственной безопасности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" (далее – Закон) и определяют порядок проведения мониторинга состояния продовольственной безопасности.
2. Мониторинг состояния продовольственной безопасности проводится в соответствии со статьей 19-2 Закона в отношении:
1) объема производства продовольственных товаров, их товародвижения и наличия запасов;
2) цен на социально значимые продовольственные товары в соответствии с пунктом 1 статьи 117 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
3. Мониторинг состояния продовольственной безопасности проводится с учетом направлений, указанных в пункте 2 настоящих Правил, по перечню показателей мониторинга состояния продовольственной безопасности (далее – перечень показателей) согласно приложению к настоящим Правилам.
4. Расчет показателя 1 в части обеспеченности внутренним производством в разрезе социально значимых продовольственных товаров осуществляется уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса (далее – уполномоченный орган), а в части товарного баланса в разрезе социально значимых продовольственных товаров – уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности, показателей 2, 3 – по методологиям ведомства уполномоченного органа в области государственной статистики, 4 – осуществляется путем суммирования запасов основных продовольственных товаров в сельскохозяйственных предприятиях, крестьянских или фермерских хозяйствах, хлебоприемных пунктах и элеваторах, торговых точках, региональных стабилизационных фондах продовольственных товаров.

5. Осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес:
1) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарлары бөлінісінде ішкі өндіріспен қамтамасыз етілу бөлігінде 1-көрсеткішті есептеуді уәкілетті орган, ал әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарлары бөлінісіндегі тауар теңгерімі бөлігінде – сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган жүргізеді;
2) 2, 3-көрсеткіштерді есептеуді мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ведомствосы жүргізеді;
3) 4-көрсеткішті есептеуді жергілікті атқарушы органдар жүргізеді.
6. Уәкілетті орган жыл сайын, жылдың қорытындысы бойынша үшінші тоқсанның соңына дейін өзінің интернет ресурсында 2, 3-көрсеткіштер бойынша деректерді мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган ведомствосының қолда бар ресми статистикалық ақпараты негізінде, 1-көрсеткіш бойынша – әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарлары бөлінісінде ішкі өндіріспен қамтамасыз етілу бөлігінде уәкілетті органның деректері негізінде, ал әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарлары бөлінісіндегі тауар теңгерімі бөлігінде сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның деректері негізінде орналастырады.
Мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган жыл сайын, алдыңғы жылдың қорытындысы бойынша, үшінші тоқсанның соңына дейін күнтізбелік 15 күннен кешіктірмей уәкілетті органға 2 және 3-көрсеткіштер бойынша ақпаратты ұсынады немесе оны ашық дереккөздерде жарияланғаны туралы сілтемемен хабардар етеді.
Аудандық деңгейдегі жергілікті атқарушы органдар ауыл шаруашылығы кәсіпорындарынан, шаруа немесе фермер қожалықтарынан, астық қабылдау пункттері мен элеваторлардан, сауда орындарынан 4-көрсеткіш бойынша деректер жинауды жүзеге асырады және жыл сайын, жылдың қорытындысы бойынша үшінші тоқсанның соңына дейін күнтізбелік 15 күн бұрын оларды облыстық деңгейдегі жергілікті атқарушы органдарға ұсынады.
Облыстық деңгейдегі жергілікті атқарушы органдар облыстағы (астанадағы, республикалық маңызы бар қаладағы) азық-түлік тауарлары қорларының көлемі туралы ақпаратты үшінші тоқсанның соңына дейін күнтізбелік 10 күн бұрын уәкілетті органға ұсынады.

5. В соответствии с пунктом 4 настоящих Правил:
1) расчет показателя 1 в части обеспеченности внутренним производством в разрезе социально значимых продовольственных товаров ведет уполномоченный орган, а в части товарного баланса в разрезе социально значимых продовольственных товаров – уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности;
2) расчет показателей 2, 3 ведет ведомство уполномоченного органа в области государственной статистики;
3) расчет показателя 4 ведут местные исполнительные органы.
6. Уполномоченный орган ежегодно по итогам года до конца третьего квартала размещает на своем интернет-ресурсе данные: по показателям 2, 3 – на основании имеющейся официальной статистической информации ведомства уполномоченного органа в области государственной статистики, по показателю 1 – в части обеспеченности внутренним производством в разрезе социально значимых продовольственных товаров на основании данных уполномоченного органа, а в части товарного баланса в разрезе социально значимых продовольственных товаров – на основании данных уполномоченного органа в области регулирования торговой деятельности.
Уполномоченный орган в области государственной статистики ежегодно, по итогам предыдущего года, не позднее чем за 15 календарных дней до конца третьего квартала, представляет в уполномоченный орган информацию или информирует ссылкой о публикации в открытых источниках по показателям 2 и 3.
Местные исполнительные органы районного уровня осуществляют сбор данных показателя 4 у сельскохозяйственных предприятий, крестьянских или фермерских хозяйств, хлебоприемных пунктов и элеваторов, торговых точек и ежегодно, по итогам года за 15 календарных дней до конца третьего квартала, представляют их в местные исполнительные органы областного уровня.
Местные исполнительные органы областного уровня представляют информацию об объеме запасов основных продовольственных товаров в области (столице, городе республиканского значения) за 10 календарных дней до конца третьего квартала в уполномоченный орган.

7. Уәкілетті орган азық-түлік қауіпсіздігінің жай-күйіне мониторингті жергілікті атқарушы органдардың, сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның және мемлекеттік статистикаға басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның деректері негізінде, оның ішінде нақты уақыт режимінде жүргізеді.
8. Уәкілетті орган азық-түлік қауіпсіздігінің жай-күйіне мониторингті жыл сайын, үшінші тоқсанның соңына дейін мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ведомствосы көрсеткіштер тізбесі бойынша деректерді өздерінің интернет-ресурстарында жариялағаннан, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар азық-түлік тауарлары қорларының болуы туралы деректерді ұсынғаннан кейін жүргізеді.

7. Мониторинг состояния продовольственной безопасности проводится уполномоченным органом на основе данных местных исполнительных органов, уполномоченного органа в области регулирования торговой деятельности и уполномоченного органа, осуществляющего руководство государственной статистикой, в том числе в режиме реального времени.
8. Уполномоченный орган ежегодно до конца третьего квартала после опубликования ведомством уполномоченного органа в области государственной статистики на своих интернет-ресурсах данных по перечню показателей, а также представления данных о наличии запасов продовольственных товаров местными исполнительными органами проводит мониторинг состояния продовольственной безопасности.

9. Азық-түлік қауіпсіздігінің жай-күйін мониторингтеу негізінде уәкілетті орган жыл сайын, үшінші тоқсанның соңына дейін өзінің интернет-ресурсында орналастыру арқылы азық-түлік қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарды қалыптастырады.
Азық-түлік қауіпсіздігінің
жай-күйіне мониторинг
жүргізу қағидаларына
қосымша
Азық-түлік қауіпсіздігінің жай-күйін мониторингтеу көрсеткіштерінің тізбесі
Р/с
Көрсеткіш
1
2
1.
Қалыптасқан тауар теңгерімінің қорытындысы бойынша әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарлары бөлігінде ішкі өндіріспен қамтамасыз етілу, %
2.
Өндіруші кәсіпорындардың тамақ өнімдеріне қойған баға индексі, %
3.
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының баға индексі, %
4.
Негізгі азық-түлік тауарлары қорының көлемі, тонна

9. На основе мониторинга состояния продовольственной безопасности уполномоченный орган ежегодно, до конца третьего квартала, формирует государственные электронные информационные ресурсы в области продовольственной безопасности посредством размещения их на своем интернет-ресурсе.
____________________________________________
Приложение
к Правилам проведения
мониторинга состояния
продовольственной
безопасности
Перечень показателей мониторинга состояния продовольственной безопасности
№ п/п
Показатель
1
2
1.
Обеспеченность внутренним производством в разрезе социально значимых продовольственных товаров по итогам сформированного товарного баланса, %
2.
Индекс цен предприятий-производителей на продукты питания, %
3.
Индекс цен на социально значимые продовольственные товары, %
4.
Объем запасов основных продовольственных товаров, тонн
_________________________________________________________