Денсаулық сақтау саласындағы қосылған құн салығынан босатудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 31 желтоқсандағы № 1203 қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының Салық кодексі 474-бабының 28) тармақшасына және 479-бабының 1-тармағының 17) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) өткізілу айналымы қосылған құн салығынан босатылатын медициналық көрсетілетін қызметтердің, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес медициналық қызметке лицензиясы бар субъектілер тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және міндетті медициналық сақтандыру шеңберінде, сондай-ақ орфандық және әлеуметтік мәні бар ауруларды емдеу үшін кешенді түрде көрсететін медициналық қызметтердің тізбесі;
2) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және міндетті медициналық сақтандыру шеңберінде, сондай-ақ орфандық және әлеуметтік мәні бар ауруларды емдеу үшін өткізілу айналымы қосылған құн салығынан босатылатын дәрілік заттардың тізбесі;
3) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және міндетті медициналық сақтандыру шеңберінде, сондай-ақ орфандық және әлеуметтік мәні бар ауруларды емдеу үшін импорты қосылған құн салығынан босатылатын дәрілік заттардың тізбесі;
4) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және міндетті медициналық сақтандыру шеңберіндегі, сондай-ақ орфандық және әлеуметтік мәні бар ауруларды емдеу үшін дәрілік заттарды импорттау кезінде қосылған құн салығынан босатуды қолдану қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1203 қаулысымен
бекітілген
Өткізілу айналымы қосылған құн салығынан босатылатын медициналық көрсетілетін қызметтердің, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес медициналық қызметке лицензиясы бар субъектілер тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және міндетті медициналық сақтандыру шеңберінде, сондай-ақ орфандық және әлеуметтік мәні бар ауруларды емдеу үшін кешенді түрде көрсететін медициналық қызметтердің тізбесі
1. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру шеңберінде медициналық көрсетілетін қызметтер:
1) медициналық авиацияны тарта отырып, жедел медициналық жәрдем;

О некоторых вопросах освобождения от налога на добавленную стоимость в сфере здравоохранения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2025 года № 1203
Вводится в действие с 1 января 2026 года.
В соответствии с подпунктом 28) статьи 474 и подпунктом 17) статьи 479 Налогового кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) перечень медицинских услуг, в том числе оказываемых в комплексе в соответствии с законодательством Республики Казахстан субъектом здравоохранения, имеющим лицензию на медицинскую деятельность в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и обязательного медицинского страхования, а также для лечения орфанных и социально значимых заболеваний, обороты по реализации которых освобождаются от налога на добавленную стоимость;
2) перечень лекарственных средств в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и обязательного медицинского страхования, а также для лечения орфанных и социально значимых заболеваний, обороты по реализации которых освобождаются от налога на добавленную стоимость;
3) перечень лекарственных средств в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и обязательного медицинского страхования, а также для лечения орфанных и социально значимых заболеваний, импорт которых освобождается от налога на добавленную стоимость;
4) Правила применения освобождения от налога на добавленную стоимость при импорте лекарственных средств в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и обязательного медицинского страхования, а также для лечения орфанных и социально значимых заболеваний.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 1203
Перечень медицинских услуг, в том числе оказываемых в комплексе в соответствии с законодательством Республики Казахстан субъектом здравоохранения, имеющим лицензию на медицинскую деятельность в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, обязательного медицинского страхования, а также для лечения орфанных и социально значимых заболеваний, обороты по реализации которых освобождаются от налога на добавленную стоимость
1. Медицинские услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, обязательного медицинского страхования :
1) скорая медицинская помощь, в том числе с привлечением медицинской авиации;

2) ересектерге және (немесе) балаларға мына мамандықтар бойынша амбулаториялық, стационарды алмастыратын жағдайларда және үйде алғашқы медциналық-санитариялық көмек;
3) ересектер және (немесе) балаларға мына мамандықтар бойынша консультациялық‑диагностикалық көмек, оның ішінде:
радиоизотоптық, рентгенологиялық, ультрадыбыстық, функционалдық, эндоскопиялық диагностика;
зертханалық диагностика (бактериологиялық, биохимиялық, иммунологиялық зерттеулер; жалпы клиникалық, серологиялық, цитологиялық зерттеулер);
гистология;
зертханалық генетика;
анестезиология және реаниматология;
акушерлік іс;
акушерлік және гинекология (қосалқы репродуктивтік технологияларды және жүктілікті жасанды үзуді пайдалануды қоспағанда);
акушерлік және гинекология (қосалқы репродуктивтік технологияларды және жүктілікті жасанды үзуді пайдалану);
акушерлік және гинекология (жүктілікті жасанды үзуді пайдалану);
аллергология және иммунология;
ангиохирургия;
авиация және ғарыш медицинасы;
вакцина алу (профилактикалық егулерді жүргізу);
гастроэнтерология;
гематология;
гериатрия;
клиникалық диетология;
дерматовенерология;
инфекциялық аурулар;
кардиология;
кардиохирургия;
клиникалық фармакология;
сәуле терапиясы;
медициналық генетика;
төтенше жағдайлар мен апаттар медицинасы;
медициналық-әлеуметтік көмек;
физикалық медицина және медициналық оңалту (физиотерапия, массаж, емдік дене шынықтыру, курортология);
наркология, психотерапия, сексопатология, медициналық психология;
кезек күттірмейтін медицина;
неонатология;
неврология;
нефрология;
нейрохирургия;
оториноларингология;
офтальмология;
ортодонтия;
остеопатия;
жалпы дәрігерлік практика;
жалпы хирургия: торакалдық, абдоминалдық, колопроктология, жақ-бет сүйегі;
онкология және гематология;
радиациялық онкология;
патологиялық анатомия;
кәсіптік патология;
педиатрия;
пульмонология;
пластикалық хирургия (балаларда туа біткен ақаулар кезінде);
психиатрия;
ревматология;
радиология;
медициналық оңалту;
стоматология (терапиялық, хирургиялық, ортодонтиялық);
мейіргер ісі;
отбасы медицинасы;
спорт медицинасы;
терапия;
трансфузиология;
трансплантология;
травматология‑ортопедия;
дәстүрлі медицина (гомеопатия, гирудотерапия, мануалды терапия, рефлексотерапия, фитотерапия және табиғатта жаралған заттармен емдеу);
клиникалық токсикология;
урология және андрология;
фтизиатрия;
эндокринология.
4) амбулаториялық жағдайлардағы мына мамандықтар бойынша мамандандырылған медициналық көмек, оның ішінде;
анестезиология және реаниматология;
акушерлік іс;
акушерлік және гинекология (қосалқы репродуктивтік технологияларды және жүктілікті жасанды үзуді пайдалануды қоспағанда);
акушерлік және гинекология (қосалқы репродуктивтік технологияларды және жүктілікті жасанды үзу пайдалануды);
акушерлік және гинекология (жүктілікті жасанды үзуді пайдалану);
аллергология және иммунология;
ангиохирургия;
авиация және ғарыш медицинасы;
вакцина алу (профилактикалық егулерді жүргізу);
гастроэнтерология;
гематология;
гериатрия;
клиникалық диетология;
дерматовенерология;
инфекциялық аурулар;
кардиология;
кардиохирургия;
сәуле терапиясы;
медициналық генетика;
медициналық-әлеуметтік көмек;
физикалық медицина және оңалту (физиотерапия, массаж, емдік дене шынықтыру, курортология);
наркология, психотерапия, сексопатология, медициналық психология;
неонатология;
неврология;
нефрология;
нейрохирургия;
оториноларингология;
офтальмология;
ортодонтия;
остеопатия;
жалпы дәрігерлік практика;
жалпы хирургия: торакалдық, абдоминалдық, колопроктология, жақ-бет сүйегі;
онкология;
патологиялық анатомия;
кәсіптік патология;
педиатрия;
пульмонология;
пластикалық хирургия (балаларда туа біткен ақаулар кезінде);
психиатрия;
ревматология;
медициналық оңалту;
стоматология (терапиялық, хирургиялық, ортодонтиялық);
мейіргер ісі;
спорт медицинасы;
терапия;
трансфузиология;
трансплантология;
травматология‑ортопедия;
дәстүрлі медицина (гомеопатия, гирудотерапия, мануалды терапия, рефлексотерапия, фитотерапия және табиғатта жаралған заттармен емдеу);
клиникалық токсикология;
урология;
фтизиатрия;
эндокринология;

2) первичная медико-санитарная помощь взрослому и (или) детскому населению в амбулаторных, стационарозамещающих условиях и на дому по специальностям;
3) консультативно-диагностическая помощь взрослому и (или) детскому населению по специальностям, в том числе :
диагностика радиоизотопная, рентгенологическая, ультразвуковая, функциональная, эндоскопическая;
лабораторная диагностика (бактериологические, биохимические, иммунологические исследования, общеклинические, серологические, цитологические исследования);
гистология;
лабораторная генетика;
анестезиология и реаниматология;
акушерское дело;
акушерство и гинекология (за исключением использования вспомогательных репродуктивных технологий и искусственного прерывания беременности);
акушерство и гинекология (использование вспомогательных репродуктивных технологий и искусственное прерывание беременности);
акушерство и гинекология (использование искусственного прерывания беременности);
аллергология и иммунология;
ангиохирургия;
авиационная и космическая медицина;
вакцинация (проведение профилактических прививок);
гастроэнтерология;
гематология;
гериатрия;
клиническая диетология;
дерматовенерология;
инфекционные болезни;
кардиология;
кардиохирургия;
клиническая фармакология;
лучевая терапия;
медицинская генетика;
медицина чрезвычайных ситуаций и катастроф;
медико-социальная помощь;
физическая медицина и реабилитация (физиотерапия, массаж, лечебная физкультура, курортология);
наркология, психотерапия, сексопатология, медицинская психология;
неотложная медицина;
неонатология;
неврология;
нефрология;
нейрохирургия;
оториноларингология;
офтальмология;
ортодонтия;
остеопатия;
общая врачебная практика;
общая хирургия: торакальная, абдоминальная, колопроктология, челюстно-лицевая;
онкология и гематология;
онкология радиационная;
патологическая анатомия;
профессиональная патология;
педиатрия;
пульмонология;
пластическая хирургия (при врожденных пороках у детей);
психиатрия;
ревматология;
радиология;
медицинская реабилитация;
стоматология (терапевтическая, хирургическая, ортодонтическая);
сестринское дело;
семейная медицина;
спортивная медицина;
терапия;
трансфузиология;
трансплантология;
травматология-ортопедия;
традиционная медицина (гомеопатия, гирудотерапия, мануальная терапия, рефлексотерапия, фитотерапия и лечение средствами природного происхождения);
клиническая токсикология;
урология и андрология;
фтизиатрия;
эндокринология;
4) специализированная медицинская помощь в амбулаторных условиях по специальностям, в том числе:
анестезиология и реаниматология;
акушерское дело;
акушерство и гинекология (за исключением использования вспомогательных репродуктивных технологий и искусственного прерывания беременности);
акушерство и гинекология (использование вспомогательных репродуктивных технологий и искусственное прерывание беременности);
акушерство и гинекология (использование искусственного прерывания беременности);
аллергология и иммунология;
ангиохирургия;
авиационная и космическая медицина;
вакцинация (проведение профилактических прививок);
гастроэнтерология;
гематология;
гериатрия;
клиническая диетология;
дерматовенерология;
инфекционные болезни;
кардиология;
кардиохирургия;
лучевая терапия;
медицинская генетика;
медико-социальная помощь;
физическая медицина и реабилитация (физиотерапия, массаж, лечебная физкультура, курортология);
наркология, психотерапия, сексопатология, медицинская психология;
неонатология;
неврология;
нефрология;
нейрохирургия;
оториноларингология;
офтальмология;
ортодонтия;
остеопатия;
общая врачебная практика;
общая хирургия: торакальная, абдоминальная, колопроктология, челюстно-лицевая;
онкология;
патологическая анатомия;
профессиональная патология;
педиатрия;
пульмонология;
пластическая хирургия (при врожденных пороках у детей);
психиатрия;
ревматология;
медицинская реабилитация;
стоматология (терапевтическая, хирургическая, ортодонтическая);
сестринское дело;
спортивная медицина;
терапия;
трансфузиология;
трансплантология;
травматология-ортопедия;
традиционная медицина (гомеопатия, гирудотерапия, мануальная терапия, рефлексотерапия, фитотерапия и лечение средствами природного происхождения);
клиничекая токсикология;
урология;
фтизиатрия;
эндокринология;

5) ересектерге және (немесе) балаларға мына мамандықтар бойынша стационарлық көмек және (немесе) стационарды алмастыратын көмек, сондай-ақ жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызметтерді қолдана отырып, мамандандырылған медициналық көмек, оның ішінде:
радиоизотоптық, рентгенологиялық, ультрадыбыстық, функционалдық, эндоскопиялық диагностика, патологиялық анатомия;
зертханалық диагностика (бактериологиялық, биохимиялық, иммунологиялық зерттеулер; жалпы клиникалық, серологиялық, цитологиялық зерттеулер);
гистология;
зертханалық генетика;
акушерлік іс;
акушерлік және гинекология (қосалы репродуктивтік технологияларды және жүктілікті жасанды үзуді пайдалануды қоспағанда);
акушерлік және гинекология (қосалқы репродуктивтік технологияларды және жүктілікті жасанды үзу пайдалану);
акушерлік және гинекология (жүктілікті жасанды үзуді пайдалану);
аллергология және иммунология;
анестезиология және реаниматология;
ангиохирургия;
авиация және ғарыш медицинасы;
вакцина алу (профилактикалық егулерді жүргізу);
гастроэнтерология;
гематология;
гериатрия;
клиникалық диетология;
дерматовенерология;
инфекциялық аурулар;
кардиология;
кардиохирургия;
сәулелі терапия;
медициналық генетика;
медициналық-әлеуметтік көмек;
физикалық медицина және медициналық оңалту (физиотерапия, массаж, емдік дене шынықтыру, курортология);
наркология, психотерапия, сексопатология, медициналық психология;
неонатология;
неврология;
нефрология;
нейрохирургия;
оториноларингология;
офтальмология;
ортодонтия;
остеопатия;
жалпы дәрігерлік практика;
жалпы хирургия: торакалдық, абдоминалдық, колопроктология, жақ-бет сүйегі;
онкология;
патологиялық анатомия;
кәсіптік патология;
педиатрия;
жылжымалы медициналық кешен;
пульмонология;
пластикалық хирургия (балаларда туа біткен ақаулар кезінде);
психиатрия;
ревматология;
медициналық оңалту;
стоматология (терапиялық, хирургиялық, ортодонтиялық);
мейіргер ісі;
спорт медицинасы;
терапия;
трансфузиология;
трансплантология;
травматология‑ортопедия;
дәстүрлі медицина (гомеопатия, гирудотерапия, мануалды терапия, рефлексотерапия, фитотерапия және табиғатта жаралған заттармен емдеу);
клиникалық токсикология;
урология;
фтизиатрия;
эндокринология;
ядролық медицина;
радиофармацевтикалық препаратпен емдеу;
6) қан мен оның компоненттерін дайындау, консервациялау, қайта өңдеу, сақтау және өткiзу;
7) паллиативтік көмек;
8) сараптама және медициналық куәландыру:
медициналық қарап-тексеру;
еңбекке уақытша жарамсыздық және кәсіби жарамдылық сараптамасы (әскери-дәрігерлік сараптама, дәрігерлік-ұшқыш);
кәсібімен және Семей ядролық сынақ полигонының салдарымен байланысты аурулардың сараптамасы;
масаң күйде болуын анықтау үшін медициналық куәландыру (алкоголь, есірткі немесе өзге уыттылық);

5) стационарная помощь и (или) стационарозамещающая помощь взрослому, и (или) детскому населению по специальностям, а также специализированная медицинская помощь с применением высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе:
диагностика радиоизотопная, рентгенологическая, ультразвуковая, функциональная, эндоскопическая, патологическая анатомия;
лабораторная диагностика (бактериологические, биохимические, иммунологические исследования, общеклинические, серологические, цитологические исследования);
гистология;
лабораторная генетика;
акушерское дело;
акушерство и гинекология (за исключением использования вспомогательных репродуктивных технологий и искусственного прерывания беременности);
акушерство и гинекология (использование вспомогательных репродуктивных технологий и искусственное прерывание беременности); акушерство и гинекология (использование искусственное прерывание беременности);
аллергология и иммунология;
анестезиология и реаниматология;
ангиохирургия;
авиационная и космическая медицина;
вакцинация (проведение профилактических прививок);
гастроэнтерология;
гематология;
гериатрия;
клиническая диетология;
дерматовенерология;
инфекционные болезни;
кардиология;
кардиохирургия;
лучевая терапия;
медицинская генетика;
медико-социальная помощь;
физическая медицина и реабилитация (физиотерапия, массаж, лечебная физкультура, курортология);
наркология, психотерапия, сексопатология, медицинская психология;
неонатология;
неврология;
нефрология;
нейрохирургия;
оториноларингология;
офтальмология;
ортодонтия;
остеопатия;
общая врачебная практика;
общая хирургия: торакальная, абдоминальная, колопроктология, челюстно-лицевая;
онкология;
патологическая анатомия;
профессиональная патология;
педиатрия;
передвижной медицинский комплекс;
пульмонология;
пластическая хирургия (при врожденных пороках у детей);
психиатрия:
ревматология;
медицинская реабилитация;
стоматология (терапевтическая, хирургическая, ортодонтическая);
сестринское дело;
спортивная медицина;
терапия;
трансфузиология;
трансплантология;
травматология-ортопедия;
традиционная медицина (гомеопатия, гирудотерапия, мануальная терапия, рефлексотерапия, фитотерапия и лечение средствами природного происхождения);
клиническая токсикология;
урология;
фтизиатрия;
эндокринология;
ядерная медицина;
лечение радиофармацевтическими препаратами;
6) заготовка, консервация, переработка, хранение, реализация крови, ее компонентов и гемопоэтических стволовых клеток;
7) паллиативная помощь;
8) экспертиза и медицинское освидетельствование:
медицинский осмотр;
экспертиза временной нетрудоспособности и профессиональной пригодности (военно-врачебная экспертиза, врачебно-летная);
экспертиза связи заболевания с профессией и последствиями Семипалатинского испытательного ядерного полигона;
медидицинское освидетельствование на состояние опьянения (алкогольное, наркотическое или иное токсическое);

9) қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға қосымша медициналық көмек.
2. Әлеуметтік мәні бар және орфандық ауруларды емдеу үшін оларға ақы төлеу көзіне қарамастан медициналық көрсетілетін қызметтер:
1) медициналық авиацияны тарта отырып, жедел медициналық жәрдем;
2) амбулаториялық жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмек;
3) ересектерге және (немесе) балаларға мына мамандықтар бойынша амбулаториялық, стационарды алмастыратын жағдайларда және үйде алғашқы медициналық-санитариялық көмек;
4) ересектер және (немесе) балаларға мына мамандықтар бойынша консультациялық‑диагностикалық көмек, оның ішінде:
радиоизотоптық, рентгенологиялық, ультрадыбыстық, функционалдық, эндоскопиялық диагностика;
зертханалық диагностика (бактериологиялық, биохимиялық, иммунологиялық зерттеулер; жалпы клиникалық, серологиялық, цитологиялық зерттеулер);
гистология;
зертханалық генетика;
медициналық қарап-тексерулер: профилактикалық медициналық қарап-тексерулер, скринингтік зерттеулер;
медициналық оңалту;
паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім;
медициналық-әлеуметтік көмек;
5) ересектерге және (немесе) балаларға стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын көмек, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызметтерді қолдана отырып, мамандандырылған медициналық көмек, оның ішінде:
радиоизотоптық, рентгенологиялық, ультрадыбыстық, функционалдық, эндоскопиялық диагностика, патологиялық анатомия;
зертханалық диагностика (бактериологиялық, биохимиялық, иммунологиялық зерттеулер, жалпы клиникалық, серологиялық, цитологиялық зерттеулер);
медициналық қарап-тексеру және медициналық куәландыру;
медициналық оңалту;
паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім;
медициналық-әлеуметтік көмек;
6) сараптама және медициналық куәландыру, оның ішінде:
масаң күйде болуын анықтау үшін медициналық куәландыру (алкоголь, есірткі немесе өзге уыттылық);
кәсібімен және Семей ядролық сынақ полигонының салдарымен байланысты аурулардың сараптамасы;
еңбекке уақытша жарамсыздық және кәсіптік жарамдылық сараптамасы (әскери-дәрігерлік сараптама, дәрігерлік-ұшқыш);

9) дополнительный объем медицинской помощи для лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
2. Медицинские услуги для лечения социально значимых и орфанных заболеваний вне зависимости от источника их оплаты:
1) скорая медицинская помощь, в том числе с привлечением медицинской авиации;
2) специализированная медицинская помощь в амбулаторных условиях;
3) первичная медико-санитарная помощь взрослому и (или) детскому населению в амбулаторных, стационарозамещающих условиях и на дому по специальностям;
4) консультативно-диагностическая помощь взрослому и (или) детскому населению по специальностям, в том числе:
диагностика радиоизотопная, рентгенологическая, ультразвуковая, функциональная, эндоскопическая;
лабораторная диагностика (бактериологические, биохимические, иммунологические исследования, общеклинические, серологические, цитологические исследования);
гистология;
лабораторная генетика;
медицинские осмотры: профилактические медицинские осмотры, скрининговые исследования;
медицинская реабилитация;
паллиативная помощь и сестринский уход;
медико-социальная помощь;
5) стационарная помощь и (или) стационарозамещающая помощь взрослому, и (или) детскому населению, в том числе специализированная медицинская помощь с применением высокотехнологичных медицинских услуг, в том числе:
диагностика радиоизотопная, рентгенологическая, ультразвуковая, функциональная, эндоскопическая, патологическая анатомия;
лабораторная диагностика (бактериологические, биохимические, иммунологические исследования, общеклинические, серологические, цитологические исследования);
медицинский осмотр и медицинское освидетельствование;
медицинская реабилитация;
паллиативная помощь и сестринский уход;
медико-социальная помощь;
6) экспертиза и медицинское освидетельствование, в том числе:
медидицинское освидетельствование на состояние опьянения (алкогольное, наркотическое или иное токсическое);
экспертиза связи заболеваний с профессией и последствиями Семипалатинского испытательного ядерного полигона;
экспертиза временной нетрудоспособности и профессиональной пригодности (военно-врачебная экспертиза, врачебно-летная);

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және міндетті медициналық сақтандыру шеңберінде, сондай-ақ орфандық және әлеуметтік мәні бар ауруларды емдеу үшін дәрілік заттарды импорттауды қосылған құн салығынан босатуды қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 479-бабы 1-тармағының 17) тармақшасына сәйкес әзірленді және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) және міндетті медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) шеңберінде, сондай-ақ орфандық және әлеуметтік мәні бар ауруларды емдеу үшін дәрілік заттарды импорттауды қосылған құн салығынан (бұдан әрі – ҚҚС) босатуды қолдану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 503-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес дәрілік заттарды импорттау жағдайында қолданылмайды.
3. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 қазандағы № ҚР ДСМ-142/2020 бұйрығымен бекітілген орфандық аурулар мен оларды емдеуге арналған дәрілік заттардың (орфандық) тізбесіне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21479 тіркелген) енгізілген орфандық ауруларға қатысты ғана қолданылады.
4. Әлеуметтік мәні бар аурулар Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-108/2020 бұйрығымен бекітілген әлеуметтік мәні бар аурулар тізбесіне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21263 тіркелген) енгізілген аурулар деп түсініледі.
2-тарау. ҚҚС-дан босатуды қолдану тәртібі
5. "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 251-бабының 1-тармағына сәйкес әкелінетін дәрілік заттардың импортын қосылған құн салығынан босату:
1) фармацевтикалық қызметке немесе медициналық қызметке арналған лицензия;
2) орфандық және әлеуметтік мәні бар ауруларды емдеу үшін дәрілік заттарды қоспағанда "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде, тергеу изоляторлары мен қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде ұсталатын адамдар үшін медициналық көмектің қосымша көлемін бюджет қаражаты есебінен және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды және арнайы емдік өнімдерді сатып алуды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 маусымдағы № 110 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32733 тіркелген) көзделген тәртіппен жасалған дәрілік заттарды беру шарты;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения освобождения от налога на добавленную стоимость при импорте лекарственных средств в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и обязательного медицинского страхования, а также для лечения орфанных и социально значимых заболеваний (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 479 Налогового кодекса Республики Казахстан и определяют порядок применения освобождения от налога на добавленную стоимость (далее – НДС) при импорте лекарственных средств в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) и обязательного медицинского страхования (далее – ОСМС), а также для лечения орфанных и социально значимых заболеваний.
2. Настоящие Правила не применяются в случае импорта лекарственных средств в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 503 Налогового кодекса Республики Казахстан.
3. Настоящие Правила применяются только в отношении орфанных заболеваний, включенных в перечень орфанных заболеваний и лекарственных средств для их лечения (орфанных), утвержденный приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 октября 2020 года № ҚР ДСМ - 142/2020 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21479).
4. Под социально значимыми заболеваниями понимаются заболевания, включенные в перечень социально значимых заболеваний утвержденный приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-108/2020 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21263).
Глава 2. Порядок применения освобождения от НДС
5. Освобождение от налога на добавленную стоимость импорта лекарственных средств, ввезенных в соответствии с пунктом 1 статьи 251 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", применяется при условии наличия:
1) лицензии на фармацевтическую или медицинскую деятельность;
2) договора поставки лекарственных средств, заключенного в порядке, предусмотренном приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июня 2023 года № 110 "Об утверждении Правил организации и проведения закупа лекарственных средств, медицинских изделий и специализированных лечебных продуктов в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи для лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, фармацевтических услуг" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32733), за исключением лекарственных средств для лечения орфанных и социально значимых заболеваний;

3) дәрілік заттардың Қазақстан Республикасының аумағында тіркелуі;
4) тіркелмеген дәрілік заттарды импорттау жағдайларында "Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан әкету және "Қазақстан Республикасында тіркелген және тіркелмеген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды әкелуге (әкетуге) келісім және (немесе) қорытынды (рұқсат беру құжатын) беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-237/2020 бұйрығына сәйкес берілген рұқсат беру құжаты (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21749 тіркелген);
5) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған тауарларды мақсатты пайдалану туралы импорттаушы міндеттемесінің;
6) Қазақстан Республикасының аумағында өндіру мақсатында пайдаланылатын дәрілік заттарды, оның ішінде дәрілік субстанциялар мен балк-өнімдерді, импорттау жағдайларында "Тауарлардың нысаналы мақсатын растау қағидалары мен нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Сауда және интеграция министрінің м.а. 2023 жылғы 30 наурыздағы № 125-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32184 тіркелген) сәйкес берілген тауарлардың нысаналы мақсатын растау болған жағдайда қолданылады.
6. Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі 45-бабының 5-1-бөлігіне сәйкес "электрондық үкімет" ақпараттандыру объектілерінде мемлекеттік органдардың ақпараттық өзара іс-қимылы кезінде алынуы мүмкін құжаттар мен мәліметтерді өнім берушіден жинауға және талап етуге жол берілмейді.
7. Өнім беруші ТМККК және МӘМС шеңберінде, сондай-ақ орфандық және әлеуметтік мәні бар ауруларды емдеу үшін дәрілік заттар үшін саны мен көлемдері көрсетілген, тауардың жеке декларациясын толтырады.
8. Қосылған құн салығынан босатылатын дәрілік заттарды импорттау кезінде құжаттарды беру және оларды кеден органдарымен қарау тәртібі Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес айқындалады.
9. Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасында медициналық, фармацевтикалық қызметке сәйкес келмейтін, сондай-ақ тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан одан әрі әкету мақсатында тауарлардың өнім берушілермен пайдаланылуы кезінде (реэкспорт кедендік рәсімімен әкетуді қоспағанда), осындай тауарларды кедендік ресімдеу кезінде төленбеген қосылған құн салығы Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына немесе кеден заңнамасына сәйкес бюджетке төленуге тиіс.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі және
міндетті медициналық
сақтандыру шеңберінде, сондай-ақ орфандық және әлеуметтік
мәні бар ауруларды емдеу үшін
дәрілік заттарды импорттауды
қосылған құн салығынан
босатуды қолдану қағидаларына
қосымша
Мемлекеттік кірістердің
аумақтық органының
басшысына
____________________________
____________________________
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру шеңберінде, сондай-ақ орфандық және әлеуметтік мәні бар ауруларды емдеуге арналған әкелінетін дәрілік заттардың мақсатты пайдаланылуы туралы міндеттеме
Өнім беруші_______________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(заңды тұлға – өнім берушінің толық атауы (мекенжайы, банктік деректемелері, БСН)
не өнім берушінің, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) –
(ЖСН/БСН) _________________________________________________________
тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру шеңберінде, сондай-ақ орфандық және әлеуметтік мәні бар
ауруларды емдеу үшін әкелінген (керектісін сызу)
___________________________________________________________________
тауарларға (тауардың атауы) арналған декларацияға (ларға) № (№) сәйкес
Соған байланысты әкелінген дәрілік заттарды тегін медициналық көмектің кепілдік
берілген көлемі мен міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру шеңберінде,
сондай-ақ орфандық және әлеуметтік мәні бар ауруларды емдеу үшін
пайдаланылатынына міндеттенемін.
Көрсетілген дәрілік заттарды өзге мақсаттарда пайдалану үшін Қазақстан
Республикасының салық заңнамасына және Қазақстан Республикасының және/немесе
Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына сәйкес _________теңге
мөлшерінде кедендік тазарту кезінде төленбеген салықтарды және олардың
өсімпұлын төлеуге міндеттенемін.
Алушының қолы______________/_________/ Күні 20__ жылғы " __" ______
(заңды тұлға – өнім берушінің толық атауы не өнім берушінің, жеке тұлғаның тегі,
аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))

3) регистрации лекарственных средств на территории Республики Казахстан;
4) разрешительного документа, выданного в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-237/2020 "Об утверждении Правил ввоза на территорию Республики Казахстан и вывоза с территории Республики Казахстан лекарственных средств и медицинских изделий и оказания государственной услуги "Выдача согласования и (или) заключения (разрешительного документа) на ввоз (вывоз) зарегистрированных и не зарегистрированных в Республике Казахстан лекарственных средств и медицинских изделий" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21749) в случаях импорта незарегистрированных лекарственных средств;
5) обязательства поставщика о целевом использовании товаров, составленного по форме, согласно приложению к настоящим Правилам;
6) подтверждения целевого назначения товаров, выданного в соответствии с приказом исполняющего обязанности Заместителя Премьер-Министра-Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 125-НҚ "Об утверждении Правил и формы подтверждения целевого назначения товаров" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32184) в случаях импорта лекарственных средств, в том числе лекарственных субстанций и балк-продуктов, используемых в целях производства на территории Республики Казахстан.
6. Не допускаются сбор и истребование от поставщика документов и сведений, которые могут быть получены при информационном взаимодействии государственных органов в объектах информатизации "электронного правительства" в соответствии с частью 5-1 статьи 45 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
7. Поставщик заполняет отдельную декларацию товара для лекарственных средств в рамках ГОБМП и ОСМС, а также для лечения орфанных и социально значимых заболеваний с указанием количества и объемов.
8. Порядок подачи и рассмотрения документов таможенными органами при импорте лекарственных средств, освобождаемых от налога на добавленную стоимость, определяется согласно таможенному законодательству Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан.
9. При использовании поставщиком товаров, указанных в пункте 5 настоящих Правил, в целях, не соответствующих медицинской, фармацевтической деятельности в Республике Казахстан, а также дальнейшем вывозе товаров с территории Республики Казахстан (за исключением вывоза в таможенной процедуре реэкспорта) налог на добавленную стоимость, не уплаченный при таможенной очистке таких товаров, подлежит уплате в бюджет в соответствии с налоговым законодательством или таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан.
___________________________
Приложение
к Правилам применения
освобождения от налога
на добавленную стоимость
при импорте лекарственных
средств в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и обязательного
медицинского страхования,
а также для лечения
орфанных и социально
значимых заболеваний
Руководителю
территориального органа
государственных доходов
____________________________
____________________________
Обязательство о целевом использовании лекарственных средств, ввозимых в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и обязательного социального медицинского страхования, а также для лечения орфанных и социально значимых заболеваний
Поставщиком________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(полное наименование поставщика - юридического лица
(адрес, банковские реквизиты, БИН) либо фамилия, имя, отчество
(при его наличии) – поставщика физического лица(ИИН/БИН)
завезены в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и
обязательного социального медицинского страхования, а также для лечения орфанных и
социально значимых заболеваний (нужное подчеркнуть).
_____________________________________________________________________________
(наименование товара) согласно декларации (ям) на товары № (№)
_____________________________________________________________________________
В связи с чем обязуюсь, что ввезенные лекарственные средства будут использованы в рамках
гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и обязательного социального
медицинского страхования, а также для лечения орфанных и социально значимых заболеваний.
При использовании указанных лекарственных средств в иных целях обязуюсь уплатить
налоги, не уплаченные при таможенной очистке, в размере ________ тенге и пеню с них в
соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан и таможенным
законодательством Республики Казахстан и/или Евразийского экономического союза.
Подпись получателя______________/_________/ Дата "__" ______20__ года
(полное наименование поставщика -
юридического лица либо фамилия,
имя, отчество (при его наличии) –
поставщика физического лица