10) өңірлік үйлестіруші – кәсіпкерлік саласындағы жергілікті атқарушы органның облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімі айқындайтын құрылымдық бөлімшесі;
11) субсидиялар – банктік қарыз шарты/қаржы лизингі шарты/ қаржыландыру шарты/ислам лизингі шарты (бұдан әрі – шарт) негізінде кредиттер/лизингтік мәмілелер/қаржыландыру (бұдан әрі – қаржы құралы) бойынша кәсіпкерлерді субсидиялау шеңберінде қаржы институтына қаржы агенттігі төлейтін өтеусіз және қайтарымсыз негіздегі мерзімді төлемдер;
12) уәкілетті орган – Кодекстің 85-бабының 3-тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 13-тармағының 17) тармақшасына сәйкес кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган.
4. Субсидиялау жергілікті және (немесе) республикалық бюджеттердің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Бұл ретте республикалық бюджет қаражаты былайша бөлінеді:
1) бюджет қаражатының 70 %-ы осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген облыстарды, Алматы және Астана қалаларын қоспағанда, Қазақстан Республикасының барлық өңірлерінде іске асырылатын жобаларды субсидиялауға жіберіледі;
2) бюджет қаражатының 30 %-ы Абай, Ұлытау, Жетісу, Солтүстік Қазақстан және Қызылорда облыстарының әлеуметтік-экономикалық ерекшеліктері мен стратегиялық даму міндеттері ескеріліп оларда іске асырылатын жобаларды субсидиялауға жұмсалады.
Ұлытау, Абай, Жетісу, Қызылорда және Солтүстік Қазақстан облыстарында субсидиялауға бөлінген қаражат толық игерілмеген жағдайда пайдаланылмаған қаражатты қаржы агенттігінің уәкілетті органмен келісу бойынша көрсетілген облыстар арасында не қажеттілік пен жобаларды іске асыруға әзірлікті ескере отырып, Қазақстан Республикасының өзге де облыстарына қайта бөлуіне жол беріледі.
Республикалық бюджет есебінен субсидиялау үшін көзделген қаражатты уәкілетті орган қаржы агенттігінің арнайы шотына аударуға жасалатын шарт негізінде қаржы агенттігіне аударады.
Өңірлік үйлестіруші жергілікті бюджет есебінен субсидиялау үшін көзделген қаражатты қаржы агенттігінің уәкілетті органы бекітетін субсидиялауға қаражат аударуға жасалатын шарт негізінде қаржы агенттігінің арнайы шотына аударады.
Қаржы институты қаржы агенттігіне субсидия сомаларын аудару үшін ағымдағы шот ашады.
Заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге құқығы жоқ қаржы институттары қаржы агенттігімен келісу бойынша қаржы институты субсидия аудару үшін ағымдағы шот ашатын банк-төлем агентін айқындайды.
Қаражатты қайта бөлу осы Қағидаларды тиімді іске асыруды қамтамасыз ету және бюджет қаражатының игерілмеуіне жол бермеу мақсатында ғана жүзеге асырылады.
Республикалық бюджеттен субсидиялауға қаражат жеткіліксіз болған кезде өңірлік үйлестіруші жергілікті бюджет қаражаты есебінен субсидиялау үшін қосымша қаражат бөлуді қамтамасыз етеді.

10) региональный координатор – определяемое акимом области (столицы, городов республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа в сфере предпринимательства;
11) субсидии – периодические выплаты на безвозмездной и безвозвратной основе, выплачиваемые финансовым агентством финансовому институту в рамках субсидирования предпринимателей по кредитам/лизинговым сделкам/финансированию (далее – финансовый инструмент) на основании договора банковского займа/договора финансового лизинга/договора финансирования/договора исламского лизинга (далее – договор);
12) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству согласно пункту 3 статьи 85 Кодекса и подпункту 17) пункта 13 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011.
4. Субсидирование осуществляется за счет средств местного и (или) республиканского бюджетов.
При этом средства республиканского бюджета распределяются следующим образом:
1) 70 % бюджетных средств направляются на субсидирование проектов, реализуемых во всех регионах Республики Казахстан, за исключением областей, указанных в подпункте 2) настоящего пункта, городов Алматы и Астаны;
2) 30 % бюджетных средств направляются на субсидирование проектов, реализуемых в областях Абай, Ұлытау, Жетiсу, Северо-Казахстанской и Кызылординской областях, с учетом их социально-экономических особенностей и стратегических задач развития.
В случае неполного освоения выделенных средств на субсидирование в областях Ұлытау, Абай, Жетісу, Кызылординской и Северо-Казахстанской областях допускается перераспределение неиспользованных средств между указанными областями финансовым агентством по согласованию с уполномоченным органом либо на иные области Республики Казахстан с учетом потребности и готовности к реализации проектов.
Средства, предусмотренные для субсидирования за счет республиканского бюджета, перечисляются уполномоченным органом в финансовое агентство на основе заключаемого договора на перечисление на специальный счет финансового агентства.
Средства, предусмотренные для субсидирования за счет местного бюджета, перечисляются региональным координатором на специальный счет финансового агентства на основе заключаемого договора на перечисление средств для субсидирования, утверждаемый уполномоченным органом финансового агентства.
Финансовый институт открывает финансовому агентству текущий счет для перечисления сумм субсидий.
Финансовые институты, не имеющие права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц, по согласованию с финансовым агентством определяют банк-платежный агент, в котором финансовый институт откроет текущий счет для перечисления субсидий.
Перераспределение средств осуществляется исключительно в целях обеспечения эффективной реализации настоящих Правил и недопущения неосвоения бюджетных средств.
При недостаточности средств на субсидирование из республиканского бюджета региональный координатор обеспечивает выделение дополнительных средств для субсидирования за счет средств местного бюджета.

5. Қаржы агенттігі субсидия алған жобалар бойынша тиімділіктің жалпы кешенді жылдық талдамалық есебін (бұдан әрі – есеп) қалыптастыру мақсатында есепті жылдан кейінгі жылдың шілдесінен кешіктірмей есеп нәтижелерін уәкілетті органға жібереді.
6. Уәкілетті орган қаржы агенттігімен жасалатын тиісті шарт негізінде оған республикалық бюджет қаражаты есебінен осы Қағидалар шеңберінде қызметтер ұсынғанына ақы төлейді.
7. Қаржы құралдары ұлттық валютада (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пайдаланылған жағдайда цифрлық теңгені қоса алғанда) беріледі.
2-тарау. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау тәртібі
1-параграф. Субсидия беру шарттары
8. Осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес экономикалық қызметтің басым түрлерінің тізбесі бойынша, сондай-ақ "Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының ішкі нормативтік құжаттарымен бекітілген экономика салаларына рейтинг беру әдістемесі бойынша жергілікті атқарушы органдар айқындаған экономикалық қызмет түрінде және уәкілетті органмен келісу бойынша өз жобаларын іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлайтын кәсіпкерлер осы Қағидалардың 7, 55 және 56-тармақтарында көрсетілген талаптарды сақтауы шартымен субсидиялауға қатысушы болады.
Жергілікті атқарушы органдар айқындаған және уәкілетті органмен келісілген экономика секторларының тізбесін уәкілетті орган қаржы агенттігіне ресми құжат айналымы тәртібімен береді.
"Ауыл аманаты" бағдарламасы және "Бір ауыл – бір өнім" жобасы шеңберінде іске асырылатын жобалар, сондай-ақ ауыл шаруашылығы кооперативтері іске асыратын жобалар басым бағыттарға жатады және субсидия алуға өтініш берген кезде бірінші кезекте (басымдықпен) қаралады.
Осы Қағидалар шеңберінде қолдау алған кәсіпкерлерге кепілдік қоры шеңберінде кепілдік беруге және олардың "Өнеркәсіпті дамыту қоры" акционерлік қоғамы басқармасының 2025 жылғы 29 қазандағы шешімімен бекітілген "Өңдеу өнеркәсібіндегі шағын және орта бизнес кәсіпорындарының өндірістік қуаттарын жаңғыртуды "Өнеркәсіпті дамыту қоры" АҚ-ның шартты лизингілік қаржыландыруының шарттары" бағдарламасы шеңберінде қолдау алуына жол беріледі.
9. Субсидиялау инвестицияға және айналым қаражатын толықтыруға бағытталған тиімді жаңа жобаларды іске асыру үшін қаржы институты беретін жаңа қаржы құралдары бойынша жүзеге асырылады.
Инвестиция деп негізгі құралдарды сатып алу және (немесе) салу және (немесе) жаңғырту және (немесе) реконструкциялау және (немесе) күрделі жөндеу, биологиялық және (немесе) материалдық емес/материалдық активтерді сатып алу (осы анықтамада көрсетілген мақсаттарға байланысты ақы төлеу шоттарына сәйкес негізгі құралдардың/биологиялық/ материалдық/материалдық емес активтердің құнына енгізілген қосылған құн салығы бойынша шығыстар да инвестицияға жатады).
Айналым қаражатын толықтыру деп қаржы құралын кәсіпкердің өзінің операциялық (ағымдағы) қызметін жаңартылатын/жаңартылмайтын негізде қамтамасыз етумен байланысты пайдалануы түсініледі және салық міндеттемелерін, зейнетақы және әлеуметтік аударымдарды, кедендік төлемдерді/алымдарды/баждарды төлеу бұған кірмейді.
Тиімді жаңа жобалар деп кәсіпкерлердің мынадай талаптарға сәйкес келетін жобалары түсініледі:
инвестициялық мақсаттарға:

5. Финансовое агентство для целей формирования общего комплексного годового аналитического отчета эффективности по проектам, получившим субсидирование (далее – отчет), не позднее июля года, следующего за отчетным, направляет результаты отчета уполномоченному органу.
6. Уполномоченный орган оплачивает предоставление услуг в рамках настоящих Правил за счет средств республиканского бюджета финансовому агентству на основании заключаемого с ним соответствующего договора.
7. Финансовые инструменты выдаются в национальной валюте (включая цифровое тенге в случае его использования в соответствии с законодательством Республики Казахстан).
Глава 2. Порядок субсидирования части ставки вознаграждения
Параграф 1. Условия предоставления субсидий
8. Участниками субсидирования являются предприниматели, реализующие и (или) планирующие реализовать собственные проекты по перечню приоритетных видов экономической деятельности согласно приложению к настоящим Правилам, а также в видах экономической деятельности, определенных местными исполнительными органами по методике присвоения рейтингов отраслям экономики, утвержденной внутренними нормативными документами Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" и по согласованию с уполномоченным органом, при условии соблюдения требований, указанных в пунктах 7, 55 и 56 настоящих Правил.
Перечень секторов экономики, определенных местными исполнительными органами и согласованных с уполномоченным органом, предоставляется финансовому агентству уполномоченным органом в порядке официального документооборота.
Проекты, реализуемые в рамках программы "Ауыл аманаты" и проекта "Одно село – один продукт", а также проекты, реализуемые сельскохозяйственными кооперативами, относятся к приоритетным направлениям и подлежат первоочередному (приоритетному) рассмотрению при подаче заявок на получение субсидий.
Предпринимателям, получившим поддержку в рамках настоящих Правил, допускается предоставление гарантий в рамках гарантийного фонда и получение поддержки в рамках программы "Условия обусловленного лизингового финансирования АО "Фонд развития промышленности" модернизации производственных мощностей предприятий малого и среднего бизнеса в обрабатывающей промышленности", утвержденной решением правления акционерного общества "Фонд развития промышленности" от 29 октября 2025 года.
9. Субсидирование осуществляется по новым финансовым инструментам, выдаваемым финансовым институтом для реализации новых эффективных проектов, направленных на инвестиции и пополнение оборотных средств.
Под инвестициями понимаются приобретение и (или) строительство, и (или) модернизация, и (или) реконструкция, и (или) капитальный ремонт основных средств, приобретение биологических и (или) нематериальных/материальных активов (расходы по налогу на добавленную стоимость, включенные в стоимость основных средств/биологических/ материальных/нематериальных активов согласно счетам к оплате, связанные с указанными целями, также относятся к инвестициям).
Под пополнением оборотных средств понимается использование финансового инструмента предпринимателем, связанное с обеспечением операционной (текущей) деятельности предпринимателя на возобновляемой/невозобновляемой основе и исключающее оплату налоговых обязательств, пенсионных и социальных отчислений, таможенных платежей/сборов/пошлин.
Под новыми эффективными проектами понимаются проекты предпринимателей, соответствующие следующим требованиям:
на инвестиционные цели:

қолдау алған жылдан кейінгі 2 (екі) қаржы жылының қорытындысы бойынша кредиттің әрбір 100 (жүз) миллион теңгесіне жаңа жұмыс орындарын, бірақ әрбір жоба бойынша кемінде бір жұмыс орнының құрылуы;
субсидиялау мерзімі аяқталғанға дейін бір қаржы жылының қорытындысы бойынша және жыл сайын кірістің жинақталған инфляция деңгейінен төмен емес деңгейде міндетті түрде ұлғаюы;
айналым қаражатын толықтыруға:
субсидиялау мерзімі аяқталғанға дейін бір қаржы жылының қорытындысы бойынша және жыл сайын кіріс пен еңбекақы төлеу қорының жинақталған инфляция деңгейінен төмен емес деңгейде міндетті түрде ұлғаюы.
Тиімділік көрсеткіштерін есептеу үшін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің/салық декларациясының деректері және (немесе) бюджетпен есеп айырысудың жай-күйі туралы дербес шоттан үзінді-көшірмеге сәйкес деректер пайдаланылады. Бұл ретте тиімділік көрсеткіштерін есептеген кезде субсидиялаудың қай күні басталғанына қарамастан, келесі қаржы жылының басталуы есептік күн болып табылады.
Бұл ретте жоғарыда көрсетілген көрсеткіштерді субсидиялау түрінде тікелей қолдау алған/алатын кәсіпкер растайды.
10. Бұған дейін қаржы агенттігіне шарттың немесе төлем графигінің көшірмелері немесе шарт бойынша деректер қаржы агенттігінің автоматтандырылған сервисіне жіберілген күнге дейінгі 12 (он екі) ай ішінде қаржы институты берген жаңа қаржы құралдары да субсидияланады.
11. Субсидияланатын қаржы құралының сомасы субсидиялау жүзеге асырылатын, оның ішінде онымен үлестес тұлғалар/компаниялар бойынша қолданыстағы қаржы құралдарының бәрін есепке алғанда бір кәсіпкер үшін 200 (екі жүз) миллион теңгеден аспайды.
Бұл ретте қаржы институты мәміле периметріне кіретін және қаржы институтының уәкілетті органдарының материалдары мен шешімдерінде көрсетілген барлық заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлерді есепке алуды қамтамасыз етеді.
200 (екі жүз) миллион теңге болатын жиынтық лимитті есептеу қарыз алушыға және қаржы институты айқындаған онымен үлестес тұлғаларға қатысты субсидиялау жүргізілетін қаржы құралдарының жиынтық көлемі негізге алынып жүзеге асырылады.
Негізгі борыш мерзімінен бұрын ішінара/толық өтелсе, осы Қағидаларда белгіленген сома шегінде жаңа қаржы құралдарын қайта алуға жол беріледі.
12. Субсидиялау номиналды мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – ҚР ҰБ) белгілеген және 4 (төрт) пайыздық тармаққа ұлғайтылған базалық мөлшерлемеден тұратын қаржы құралы бойынша жүзеге асырылады.

создание новых рабочих мест на каждые 100 (сто) миллионов тенге кредита, но не менее одного рабочего места по каждому проекту, по итогам 2 (два) финансовых лет, следующих за годом получения поддержки;
обязательное увеличение дохода не ниже уровня накопленной инфляции по итогам одного финансового года и на ежегодной основе до окончания срока субсидирования;
на пополнение оборотных средств:
обязательное увеличение дохода и фонда оплаты труда не ниже уровня накопленной инфляции по итогам одного финансового года и на ежегодной основе до окончания срока субсидирования.
Для расчета показателей эффективности используются данные Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан/налоговой декларации и (или) выписка из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом. При этом отчетной датой при расчете показателей эффективности является начало следующего финансового года вне зависимости от даты начала субсидирования.
При этом вышеуказанные показатели подтверждаются предпринимателем, который непосредственно получал/получает поддержку в виде субсидирования.
10. Субсидированию также подлежат новые финансовые инструменты, ранее выданные финансовым институтом, в течение 12 (двенадцать) месяцев до даты направления в финансовое агентство копии договора или графика платежей или данных по договору на автоматизированный сервис финансового агентства.
11. Сумма финансового инструмента, подлежащая субсидированию, составляет не более 200 (двести) миллионов тенге для одного предпринимателя с учетом всех действующих финансовых инструментов, по которым осуществляется субсидирование, в том числе по аффилированным с ним лицам/компаниям.
При этом финансовый институт обеспечивает учет всех юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, входящих в периметр сделки и отраженных в материалах и решениях уполномоченных органов финансового института.
Расчет совокупного лимита в 200 (двести) миллионов тенге осуществляется исходя из суммарного объема финансовых инструментов, по которым производится субсидирование в отношении заемщика и аффилированных с ним лиц, определенных финансовым институтом.
Допускается повторное получение на новые финансовые инструменты в пределах суммы, установленной настоящими Правилами, при частичном/полном досрочном погашении основного долга.
12. Субсидирование осуществляется по финансовому инструменту с номинальной ставкой, которая состоит из базовой ставки, установленной Национальным Банком Республики Казахстан (далее – НБ РК) и увеличенной на 4 (четыре) процентных пункта.

Субсидиялау мөлшері номиналды мөлшерлеменің 40 %-ын құрайды, номиналды мөлшерлемеден айырманы кәсіпкер төлейді, бұл ретте кәсіпкер үшін мөлшерлеме кемінде 12,6 %-ды құрайды. ҚР ҰБ белгілеген базалық мөлшерлеме 17 %-дан төмендеген жағдайда кәсіпкер төлейтін мөлшерлеме 12,6 % деп белгіленеді, ал айырмасын қаржы агенттігі субсидиялайды.
Номиналды мөлшерлемені есептеген кезде ҚР ҰБ белгілеген және кәсіпкердің жобасы бойынша қаржы институты шешім шығарған сәтте қолданыста болған базалық мөлшерлеме ескеріледі.
13. Қаржы құралы бойынша субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылды құрайды.
14. Қаржы институты:
1) шарттардың кәсіпкер бастамасымен өзгеруіне байланысты болған;
2) кәсіпкердің қаржы құралы бойынша міндеттемелерді бұзуы себебінен алынатын;
3) тәуелсіз бағалау, сақтандыру жүргізуге, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықты жоюға байланысты болған;
4) есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету бойынша төлемдерді қоспағанда, осы Қағидалар шеңберінде субсидия берілетін қаржы құралдары бойынша қандай да бір комиссия, алым және (немесе) өзге де төлем (бұдан әрі – комиссия) алмайды.
Бұған дейін қаржы агенттігіне шарт көшірмесі жіберілген күнге дейінгі 12 (он екі) ай ішінде беріліп, ол бойынша қаржы институты субсидия басталғанға дейін осы Қағидалардың осы тармағында көзделмеген комиссияларды ұстап қалған қаржы құралы субсидияланған жағдайда қаржы институты субсидиялау басталған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде кәсіпкерге ұстап қалынған комиссияларды өтейді.
15. Субсидиялау жүзеге асырылатын инвестициялық жобаларды іске асыру мерзімі субсидиялау басталған күннен бастап 24 (жиырма төрт) айдан аспауға тиіс.
Мынадай:
1) жобаның орындалуына әсерін тигізетін табиғи апат, соғыс, эпидемия сияқты форс-мажорлық мән-жайлар;
2) жобаны іске асыру басталған кезде болжау мүмкін болмаған және бейімделу үшін қосымша уақытты талап ететін заңнамадағы елеулі өзгерістер;
3) жобаны іске асыру процесінде туындаған техникалық, экономикалық немесе өндірістік қиындықтардың субсидия алатын кәсіпкер тарапынан атүсті қарау немесе немқұрайлылық нәтижесі болмауы шартымен осы қиындықтарға байланысты күтпеген мән-жайлар орын алған кезде осы Қағидаларда белгіленген мерзім өткеннен кейін 1 (бір) қаржы жылынан аспайтын қосымша мерзім беруге жол беріледі.
2-параграф. Қаржы институтына арналған лимитті айқындау

Размер субсидирования составляет 40 % от номинальной ставки, разница от номинальной ставки оплачивается предпринимателем, при этом ставка для предпринимателя не менее 12,6 %. В случае уменьшения базовой ставки, установленной НБ РК, ниже 17 % ставка, оплачиваемая предпринимателем, устанавливается в размере 12,6 %, а разница субсидируется финансовым агентством.
При расчете номинальной ставки учитывается базовая ставка, установленная НБ РК и действующая на момент решения финансового института по проекту предпринимателя.
13. Срок субсидирования по финансовому инструменту составляет 3 (три) года без права пролонгации срока субсидирования.
14. Финансовый институт не взимает каких-либо комиссий, сборов и (или) иных платежей (далее – комиссия) по финансовым инструментам, по которым предоставляется субсидирование в рамках настоящих Правил, за исключением:
1) связанных с изменением условий, инициируемых предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по финансовому инструменту;
3) связанных с проведением независимой оценки, страхования, регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) платежей по расчетно-кассовому обслуживанию.
В случае субсидирования финансового инструмента, ранее выданного в течение 12 (двенадцать) месяцев до даты направления в финансовое агентство копии договора, по которому финансовый институт до начала субсидирования удержал комиссии, не предусмотренные в настоящем пункте настоящих Правил, финансовый институт возмещает предпринимателю удержанные комиссии в течение 3 (три) месяцев с даты начала субсидирования.
15. Срок реализации инвестиционных проектов, по которым осуществляется субсидирование, не может превышать 24 (двадцать четыре) месяца с даты начала субсидирования. Допускается предоставление дополнительного срока не более чем на 1 (один) финансовый год после истечения срока, установленного настоящими Правилами, в случаях:
1) обстоятельств форс-мажора, таких как природные катастрофы, войны, эпидемии, влияющие на выполнение проекта;
2) значительных изменений в законодательстве, которые не могли быть предсказаны на момент начала реализации проекта и которые требуют дополнительного времени для адаптации;
3) непредвиденных обстоятельств, связанных с техническими, экономическими или производственными сложностями, которые возникли в процессе реализации проекта, при условии, что они не были результатом небрежности или халатности со стороны предпринимателя, получающего субсидии.
Параграф 2. Определение лимита на финансовый институт

16. Қаржы институттарына арналған лимиттерді Қордың уәкілетті органы жыл сайын бекітеді. Бұл ретте Қордың уәкілетті органының қаржы институттарына арналған лимиттерді жыл ішінде қайта қарауына жол беріледі.
17. Лимит бөлуге қатысу үшін қаржы институты мына талаптарға сай болады:
1) ҚР ҰБ-ның пруденциалдық және өзге де нормативтерін орындау;
2) қаржы агенттігінің басқару органы бекітетін ішкі құжаттарға сәйкестік.
18. Қатысушы лизинг компанияларына қойылатын ең төмен талаптар, атап айтқанда:
1) соңғы есепті кезең күніндегі жағдай бойынша лизинг компаниясының меншікті капиталы 1 (бір) миллиард теңгеден төмен болмай, оның қаржылық есептілікпен расталуы;
2) негізгі қызметтің өтінім беретін жылдың алдында кемінде 1 (бір) жыл жүзеге асырылуы.
19. Лимит айқындалғаннан кейін қаржы институты мен қаржы агенттігі арасында субсидиялау туралы келісім жасалады, онда мыналар:
1) лимиттерді игеру мерзімдері;
2) субсидия төлеу тәртібі;
3) жобалардың іске асырылуын мониторингілеуді жүзеге асыру;
4) босаған лимиттерді субсидиялау тоқтатылған жобалар арасында қайта бөлу шарттары (қаражатты мақсатқа сай пайдаланбау/жобаның және (немесе) кәсіпкердің осы Қағидалардың шарттарына сәйкес келмеуі) көрсетіледі.
Өзге шарттар тараптардың субсидиялау туралы келісуі бойынша айқындалады және жазбаша нысанда ресімделеді.
20. Субсидиялау үшін жергілікті/республикалық бюджет қаражаты болмаған жағдайда қаржы институтынан қаржы құралдары бойынша шарт қабылданбайды.
3-параграф. Субсидия беру тәртібі
21. Кәсіпкер қаржы институтына қаржы құралын ұсыну туралы өтініммен жүгінеді.
22. Қаржы институты жобаның қаржы-экономикалық тиімділігіне кешенді бағалау/сараптама жүргізеді.
Көрсетілген бағалау/сараптама аяқталғаннан кейін қаржы институты қаржы агенттігінің филиалдарына кәсіпкердің өтінімі бойынша Қордың уәкілетті органы бекіткен нысан бойынша келісу үшін чек-парақ жібереді.
Қаржы агенттігі 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған чек-парақ негізінде кәсіпкердің өтінімін келісуді жүзеге асырады.
23. Қаржы агенттігінің филиалы чек-парақта көрсетілген мәліметтердің осы Қағидалардың шарттарына сәйкес келмейтінін анықтаған жағдайда қаржы агенттігі чек-парақты алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы институтына ескертулерді жою үшін дәлелді бас тарту не кәсіпкерге субсидия беруден бас тарту жібереді.
24. Субсидиялағанға дейін қаржы институты қолданыстағы қаржы құралы бойынша кәсіпкердің шартта көзделген негізгі борыш пен сыйақыны уақтылы өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамағаны үшін айыппұлдар мен өсімпұлдарды есептен шығарады.

16. Лимиты на финансовые институты утверждаются уполномоченным органом Фонда ежегодно. При этом допускается пересмотр лимитов на финансовые институты в течение года уполномоченным органом Фонда.
17. Для участия в распределении лимита финансовый институт соответствует следующим требованиям:
1) выполнение пруденциальных и иных нормативов НБ РК;
2) соответствие внутренним документам, утверждаемым органом управления финансового агентства.
18. Минимальные требования к участникам-лизинговым компаниям, в частности:
1) собственный капитал лизинговой компании не ниже 1 (один) миллиарда тенге по состоянию на дату последнего отчетного периода, подтвержденного финансовой отчетностью;
2) осуществление основной деятельности не менее 1 (один) года, предшествующего подаче заявки.
19. После определения лимита между финансовым институтом и финансовым агентством заключается соглашение о субсидировании, в котором указываются:
1) сроки освоения лимитов;
2) порядок оплаты субсидирования;
3) осуществление мониторинга реализации проектов;
4) условия перераспределения высвободившихся лимитов между проектами, по которым прекращено субсидирование (нецелевое использование средств/несоответствие проекта и (или) предпринимателя условиям настоящих Правил).
Прочие условия определяются по соглашению о субсидировании сторон и оформляются в письменной форме.
20. В случае отсутствия средств местного/республиканского бюджета для субсидирования договор по финансовому инструменту от финансового института не принимается.
Параграф 3. Порядок предоставления субсидирования
21. Предприниматель обращается в финансовый институт с заявкой на предоставление финансового инструмента.
22. Финансовый институт проводит комплексную оценку/экспертизу финансово-экономической эффективности проекта.
По завершении указанной оценки/экспертизы финансовый институт направляет в филиалы финансового агентства чек-лист по заявке предпринимателя по форме, утвержденной уполномоченным органом Фонда, для согласования.
Финансовое агентство в течение 2 (два) рабочих дней осуществляет согласование заявки предпринимателя на основании представленного чек-листа.
23. В случае выявления филиалом финансового агентства несоответствия сведений, указанных в чек-листе, условиям настоящих Правил финансовое агентство в течение 2 (два) рабочих дней с даты получения чек-листа направляет мотивированный отказ для устранения замечаний либо отказ предпринимателю в предоставлении субсидирования финансовому институту.
24. Финансовый институт по действующему финансовому инструменту до момента субсидирования списывает штрафы и пени за неисполнение предпринимателем обязательств по своевременному погашению основного долга и вознаграждения, предусмотренного договором.

25. Қаржы институты қаржы құралын беру туралы оң шешім қабылдаған жағдайда, сондай-ақ қаржы агенттігінің келісімін жазбаша түрде алғаннан кейін және субсидиялау шеңберінде шарт жасасқаннан кейін қаржы институты қаржы агенттігіне:
1) шарттың не төлем графигінің көшірмесін немесе қаржы агенттігінің автоматтандырылған сервисіне шарт бойынша деректерді береді. Бұл ретте ұсынылатын құжаттарда субсидиялау мерзімінің басталуы қаржы агенттігіне жіберілген күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен асырмай белгіленеді;
2) Қордың уәкілетті органы бекіткен нысан бойынша хабарлама-хат (деректер қаржы агенттігінің автоматтандырылған сервисіне жіберілген жағдайда хабарлама-хат талап етілмейді);
3) Қордың уәкілетті органы бекіткен нысан бойынша кәсіпкердің өтінімі бойынша чек-парақ береді.
26. Шартқа қол қойған кезде кәсіпкер өзіне қаржы құралын мақсатқа сай пайдалану бойынша және (немесе) жобаның осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан міндеттеме қабылдайды. Кәсіпкер осы міндеттемелерді орындамаса субсидиялау тоқтатылады, кәсіпкер төленген субсидия сомасын қаржы агенттігіне өтейді.
27. Шартқа қол қойылуына қарай қаржы институты қаржы агенттігіне осы Қағидалардың 25-тармағын ескеріп, төлемдерді жүзеге асыру үшін құжаттар топтамасын ұсынады.
28. Жобалар бойынша субсидия тиісті өңірлік үйлестірушіден/уәкілетті органнан қаражат болған кезде төленеді.
Бюджетте субсидиялауға қаражат болмаған жағдайда субсидияланатын және субсидияланбайтын бөліктерін кәсіпкер төлейді. Бюджет қаражаты түскен кезде қаржы агенттігі субсидияланатын бөлігін төлем графигіне сәйкес кәсіпкерге өтейді.
29. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды қаржы агенттігі алдыңғы кезеңдер үшін субсидиялардың өтелуін ескере отырып, қаржы институтының/банк-төлем агентінің ағымдағы шотына қаржы институты берген шарттың төлем графигіне сәйкес ай сайын аванстық төлемдермен (айына бір рет/бірнеше рет) жүзеге асырады.
Қаржы институты алынатын субсидия сомасын осы Қағидалардың нормаларын ескере отырып өзі есептейді. Қаржы агенттігі көрсетілген есеп-қисаптарды тексеруді жүзеге асырмайды.
Субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударумен бір мезгілде қаржы агенттігі қаражатты аудару туралы құжаттың көшірмесін электрондық поштамен жіберу арқылы қаржы институтын хабардар етеді. Хабарламада қаржы институтының атауы, өңір, кәсіпкердің атауы, субсидия сомасы және төлем жүзеге асырылған кезең көрсетіледі.

25. В случае принятия финансовым институтом положительного решения о предоставлении финансового инструмента, а также после получения согласования финансового агентства в письменном виде и после заключения договора в рамках субсидирования финансовый институт предоставляет финансовому агентству:
1) копию договора или графика платежей либо данные по договору на автоматизированный сервис финансового агентства. При этом начало срока субсидирования в предоставляемых документах устанавливается не более чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты направления финансовому агентству;
2) письмо-уведомление по форме, утвержденной уполномоченным органом Фонда (в случае передачи данных на автоматизированный сервис финансового агентства письмо-уведомление не требуется);
3) чек-лист по заявке предпринимателя по форме, утвержденной уполномоченным органом Фонда.
26. При подписании договора предприниматель принимает на себя обязательство по целевому использованию финансового инструмента и (или) на соответствие проекта условиям настоящих Правил. При неисполнении данных обязательств предпринимателем субсидирование прекращается, предприниматель возмещает финансовому агентству сумму оплаченных субсидий.
27. По мере подписания договора финансовый институт предоставляет финансовому агентству пакет документов для осуществления выплат с учетом пункта 25 настоящих Правил.
28. Субсидии по проектам выплачиваются при наличии средств от соответствующего регионального координатора/уполномоченного органа.
В случае отсутствия средств на субсидирование в бюджете предприниматель производит выплату субсидируемой и несубсидируемой частей. При поступлении бюджетных средств финансовое агентство возмещает предпринимателю субсидируемую часть согласно графику платежей.
29. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется финансовым агентством на текущий счет финансового института/банка-платежного агента ежемесячно авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) с учетом графика платежей к договору, предоставленного финансовым институтом, с учетом возмещения субсидий за предыдущие периоды.
Финансовый институт самостоятельно рассчитывает причитающуюся сумму субсидий к получению с учетом норм настоящих Правил. Проверка указанных расчетов финансовым агентством не осуществляется.
При перечислении средств, предусмотренных для субсидирования, финансовое агентство одновременно уведомляет финансовый институт путем направления копии документа о перечислении средств по электронной почте. В уведомлении указываются наименование финансового института, регион, наименование предпринимателя, сумма субсидий и период, за который осуществлена выплата.

30. Кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды қаржы институтының/банк-төлем агентінің кредиттік рейтингі төмендеген және қаржылық жағдайы нашарлауының өзге де белгілері болған жағдайда (бір немесе бірнеше жағдайдың басталуы), оның ішінде:
халықаралық рейтингілік агенттіктердегі кредиттік рейтинг Standard&Poors рейтингінің шәкілі бойынша "В" деңгейінен төмендеген;
К4 коэффициентінің мәні 0,4 деңгейінен төмендеген;
қатарынан 2 (екі) ай бойы пруденциалдық нормативтер бұзылған кезде қаржы агенттігі кәсіпкердің қаржы құралы бойынша толық төлем (негізгі борыш, субсидияланатын және субсидияланбайтын бөлік) жасауы фактісі туралы қаржы институтының хабарламасы негізінде не шарттың төлем графиктерін негізге алып қысқа мерзімді кезеңге субсидияланатын бөлігі бойынша кәсіпкердің алдағы міндеттемелерін жабатын төлемдермен жүзеге асырады.
Қаржы институтының/банк-төлем агентінің жоғарыда көрсетілген көрсеткіштері түзелген жағдайда қаржы агенттігі субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды шарттың төлем графиктерін ескере отырып аванстық төлемдермен (айына бір рет/бірнеше рет) жүзеге асырады.
31. Қаржы институты қаржы агенттігінің хабарламасы негізінде қаржы агенттігінің хабарламасында көрсетілген кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидия сомасын қаржы агенттігінің/банк-төлем агентінің ағымдағы шотынан есептен шығаруды жүзеге асырады.
Қаржы институты хабарламаға сәйкес келмейтін/қаржы агенттігінің қаражатты қаржы агенттігінің/банк-төлем агентінің ағымдағы шотынан аударғаны туралы хабарлама болмаған субсидияларды есептен шығарған жағдайда қаржы институты субсидияларды қаржы агенттігінің жазбаша нысандағы хабарламасын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігінің/банк-төлем агентінің ағымдағы шотына қайтаруды жүзеге асырады.
32. Қаржы институты субсидияларды шарттың төлем графигі бойынша жоспарлы төлемнен аспайтын қалдық сомасы шегінде ішінара мерзімінен бұрын өтеуге сәйкес есептеліп өзгертілген өтеу графиктері бойынша өтейді.
33. Кәсіпкер қаржы институтына субсидияланбайтын бөлікті төлеуді шартқа сәйкес өтеу графигі бойынша жүргізеді.
34. Кәсіпкердің қаржы құралы (негізгі борыш және субсидияланбайтын бөлік) бойынша төлемді толық төлеуді жүргізу фактісі бойынша қаржы институты қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан кәсіпкердің қаржы құралы бойынша субсидияланатын бөлікті өтеу есебіне ақшаны есептен шығаруды:
1) кәсіпкер қаржы құралы бойынша жоспарлы төлемді өтеген күні қаржы агенттігінің шотында қаражат болған;

30. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, по проектам предпринимателей при снижении кредитного рейтинга и иных признаков ухудшения финансового состояния финансового института/банка-платежного агента (наступление одного или нескольких случаев) осуществляется в том числе при:
снижении кредитного рейтинга от международных рейтинговых агентств ниже уровня "В" по шкале рейтингов Standard&Poors;
снижении значения коэффициента К4 ниже уровня 0,4,
нарушении пруденциальных нормативов в течение 2 (два) месяцев подряд, финансовым агентством на основании уведомления финансового института о факте проведения предпринимателем полной выплаты по финансовому инструменту (основной долг, субсидируемая и несубсидируемая части) либо платежами, покрывающими предстоящие обязательства предпринимателя по субсидируемой части на краткосрочный период, исходя из графиков платежей к договору.
В случае исправления у финансового института/банка-платежного агента показателей, указанных выше, перечисление финансовым агентством средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) с учетом графика платежей к договору.
31. Финансовый институт на основании уведомления финансового агентства осуществляет списание с текущего счета финансового агентства/банка-платежного агента суммы субсидий по проектам предпринимателей, указанным в уведомлении финансового агентства.
В случае списания финансовым институтом субсидий, не соответствующих уведомлению/без уведомления о перечислении средств финансовым агентством с текущего счета финансового агентства/банка-платежного агента, финансовый институт осуществляет возврат субсидий на текущий счет финансового агентства/банка-платежного агента в течение 10 (десять) рабочих дней с даты получения письменного уведомления финансового агентства.
32. Финансовый институт возмещает субсидии по измененным графикам погашения, рассчитанным согласно частичным досрочным погашениям в пределах суммы остатка, не превышающей плановый платеж по графику платежей к договору.
33. Предприниматель производит выплату несубсидируемой части финансовому институту согласно графику погашения в соответствии с договором.
34. По факту проведения предпринимателем полной выплаты платежа по финансовому инструменту (основному долгу и несубсидируемой части) финансовый институт осуществляет списание денег с текущего счета финансового агентства в счет погашения субсидируемой части по финансовому инструменту предпринимателя при:
1) наличии средств на счете финансового агентства на дату погашения предпринимателем планового платежа по финансовому инструменту;

2) график бойынша өтеу күнінен кейін қаржы агенттігінен қаражат түскен кезде жүзеге асырады.
35. Қаржы институты кәсіпкер берешекті өтегенге дейін субсидияланатын бөлікті өтеу үшін қаражатты қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан есептен шығармайды және бұл туралы қаржы агенттігін 5 (бес) жұмыс күні ішінде:
1) кәсіпкер төлемдерді төлеу бойынша екінші деңгейдегі банк/ислам банкі алдындағы міндеттемелерін қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамаған;
2) кәсіпкер лизинг компаниясы/ислам лизинг компаниясы алдында лизингтік төлемдер енгізу жөніндегі міндеттемелерін қатарынан 2 (екі) және одан да көп рет орындамаған жағдайларда тиісті хатпен хабардар етеді.
36. Қаржы институты қаржы құралы ұсынылғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде ресми хатпен/web-сервис арқылы осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген қаржы құралының сомасы бойынша талапты сақтау үшін қарыз алушы туралы ақпаратты қаржы агенттігіне жібереді.
37. Қаржы агенттігінің қаржы институтына субсидия төлеуі қаржы институты және қаржы агенттігі арасындағы субсидиялау туралы келісімде көрсетілген рәсімдерге сәйкес жүзеге асырылады.
38. Тиісті уәкілетті органнан/өңірлік үйлестірушіден субсидиялау үшін түскен бюджеттен берілетін қаражат болмаған жағдайда, оның ішінде қаржы агенттігі белгілеген субсидиялау лимиті бар болса, қаржы агенттігі тиісті уәкілетті органнан/өңірлік үйлестірушіден қаражат алған кезге дейін қаржы институтынан осы Қағидалардың 25-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдамайды.
39. Кәсіпкердің қаржы құралы бойынша негізгі борыш ішінара мерзімінен бұрын өтелген жағдайда қаржы институты 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне шартқа қосымша келісімнің көшірмесін не төлемдерді өтеудің өзгертілген графигімен қаржы институтының электрондық форматтағы (XLS немесе XLSX) хатын жібереді, онда төленуге тиіс субсидия сомасы көрсетіледі.
40. Кәсіпкер күнтізбелік бір ай ішінде қаржы құралы бойынша негізгі борышты бірнеше рет мерзімінен бұрын ішінара өтеген жағдайда қаржы агенттігіне осындай жағдайлар бойынша біріктірілген шартқа қосымша келісімнің көшірмесін не төлемдерді өтеудің өзгертілген графигі және төленуге тиіс субсидия сомасы көрсетілген электрондық форматтағы (XLS немесе XLSX) қаржы институтының хатын беруге рұқсат етіледі.
Бұл ретте хабарлау мерзімдері қаржы институты мен қаржы агенттігі арасындағы субсидиялау туралы келісімде көрсетілген.

2) поступлении средств от финансового агентства после даты погашения по графику.
35. Финансовый институт не производит списание средств с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части до погашения задолженности предпринимателем и уведомляет соответствующим письмом об этом финансовое агентство в течение 5 (пять) рабочих дней в случаях:
1) неисполнения предпринимателем в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком второго уровня/исламским банком;
2) неисполнения предпринимателем 2 (два) и более раз подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед лизинговой компанией/исламской лизинговой компанией.
36. Финансовый институт в течение 2 (два) рабочих дней после предоставления финансового инструмента официальным письмом/через web-сервис направляет финансовому агентству информацию о заемщике для соблюдения требования по сумме финансового инструмента, указанной в пункте 11 настоящих Правил.
37. Выплата субсидий финансовым агентством финансовому институту осуществляется в соответствии с процедурами, указанными в соглашении о субсидировании между финансовым институтом и финансовым агентством.
38. В случае отсутствия средств из бюджета для субсидирования от соответствующего уполномоченного органа/регионального координатора, в том числе при наличии установленного финансовым агентством лимита субсидирования, финансовое агентство не принимает от финансового института документы, указанные в пункте 25 настоящих Правил, до момента получения средств от соответствующего уполномоченного органа/регионального координатора.
39. В случае частичного досрочного погашения основного долга по финансовому инструменту предпринимателя финансовый институт в течение 2 (два) рабочих дней направляет в финансовое агентство копию дополнительного соглашения к договору либо письмо финансового института с измененным графиком погашения платежей в электронном формате (XLS или XLSX) и указанием причитающейся к выплате суммы субсидий.
40. В случае неоднократного частичного досрочного погашения основного долга по финансовому инструменту предпринимателем в течение календарного месяца допускается предоставление в финансовое агентство копии объединенного по таким случаям дополнительного соглашения к договору либо письма финансового института с измененным графиком погашения платежей в электронном формате (XLS или XLSX) и указанием причитающейся к выплате суммы субсидий.
При этом сроки уведомления указаны в соглашении о субсидировании между финансовым институтом и финансовым агентством.

41. Қаржы құралы бойынша негізгі борыш мерзімінен бұрын толық өтелген жағдайда қаржы институты 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне өзара есеп айырысуды салыстырып қарау актісін тапсырады.
42. Мынадай жағдайларда субсидия төлеу тоқтатылады:
1) қаржы институтының алдында шарт бойынша қаржы құралының толық өтелуі (кәсіпкердің қаржы институтына қаржы құралын толық өтеген күні субсидиялау тоқтатылған күн болып саналады);
2) субсидиялаудың тоқтатылғаны туралы қаржы агенттігін хабардар ету;
3) кәсіпкердің бұрын қол қойылған өтініші бойынша субсидиялау шарттарынан кәсіпкердің өз бастамасы бойынша бас тартуы.
4-параграф. Субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қайта бастау
43. Қаржы агенттігі кәсіпкерді субсидиялауды қаржы институтының қолдаухаттары (хабарламалары), сондай-ақ мониторинг нәтижелері негізінде тоқтатады/қайта бастайды.
44. Қаржы институты мынадай жағдайларды анықтаған кезден бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей және (немесе) қаржы агенттігінің мониторинг туралы есебі негізінде жіберілген қаржы институтының хабарламасы негізінде қаржы агенттігі кәсіпкерді субсидиялауды осы жағдайлардың кез келгені орын алған күннен бастап тоқтатып қояды:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын қаржы құралының түгел/ішінара мақсатқа сай пайдаланылмауы, бұл ретте субсидиялау қаржы құралын мақсатқа сай пайдаланбау сомасына барабар тоқтатылады;
2) жобаның және (немесе) кәсіпкердің осы Қағидалардың шарттарына және (немесе) қаржы институтының шешіміне сәйкес келмеуі;
3) егер орындаудың мүмкін болмауы еңсерілмейтін күш мән-жайларының, яғни төтенше және осы жағдайлар кезінде алдын алуға болмайтын мән-жайлардың (дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар) салдарынан болған жағдайларды қоспағанда, кәсіпкердің шарттың төлем графигіне сәйкес қаржы институтының алдындағы төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы, сондай-ақ қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган өкімінің және (немесе) өзге құжатының және (немесе) актісінің негізінде орындамауы (бұдан әрі – ахуал);
4) ахуал әрекет еткен кезеңде туындаған жағдайларды қоспағанда, шарттың өтеу графигіне сәйкес қаржы институтының алдында лизингтік төлемдерді енгізу жөніндегі міндеттемелерді кәсіпкердің қатарынан 2 (екі) және одан да көп рет орындамауы;
5) кәсіпкердің шоттарындағы ақшаға тыйым салынуы (шоттағы ақшаның талап қою талаптарын толық көлемде қамтамасыз етуге жеткілікті болуы шартымен талап қоюды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және (немесе) кәсіпкердің шоты бойынша шығыс операцияларының тоқтатып қойылуы;

41. В случае полного досрочного погашения основного долга по финансовому инструменту финансовый институт в течение 7 (семь) рабочих дней предоставляет акт сверки взаиморасчетов в финансовое агентство.
42. Выплаты субсидий прекращаются в случаях:
1) полного погашения финансового инструмента по договору перед финансовым институтом (датой прекращения субсидирования будет считаться дата полного погашения предпринимателем финансового инструмента финансовому институту);
2) уведомления финансового агентства о прекращении субсидирования;
3) отказа предпринимателя по собственной инициативе от условий субсидирования по ранее подписанному заявлению предпринимателя.
Параграф 4. Приостановление, прекращение и возобновление субсидирования
43. Финансовое агентство прекращает/возобновляет субсидирование предпринимателя на основании ходатайств (уведомлений) финансового института, а также результатов мониторинга.
44. Финансовое агентство на основании уведомления финансового института, направленного не позднее 5 (пять) рабочих дней с момента выявления финансовым институтом и (или) на основании отчета о мониторинге финансового агентства, приостанавливает субсидирование предпринимателя с даты наступления любого из следующих случаев:
1) нецелевое/частичное нецелевое использование финансового инструмента, по которому осуществляется субсидирование, при этом субсидирование прекращается пропорционально сумме нецелевого использования финансового инструмента;
2) несоответствие проекта и (или) предпринимателя условиям настоящих Правил, и (или) решению финансового института;
3) неисполнение предпринимателем в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед финансовым институтом согласно графику платежей к договору, за исключением случаев, если невозможность исполнения явилась следствием обстоятельств непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельств (стихийные явления, военные действия), а также на основании распоряжения и (или) иного документа, и (или) акта уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – ситуация);
4) неисполнение предпринимателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед финансовым институтом согласно графику погашения платежей к договору, за исключением случаев, возникших в период действия ситуации;
5) арест денег на счетах предпринимателя (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и (или) приостановление расходных операций по счету предпринимателя;

6) Қазақстан Республикасының қаржы лизингі туралы заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг нысанасының талап етілуі;
7) инвестициялық мақсаттарға бағытталған жобалар бойынша: төленген субсидия сомасының әрбір 15 (он бес) миллион теңгесіне жаңа жұмыс орындарын, бірақ 2 (екі) қаржы жылы өткеннен кейін әрбір жоба бойынша кемінде бір жұмыс орнын құруды және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің/салық декларациясының деректері негізінде және (немесе) бюджетпен есеп айырысудың жай-күйі туралы дербес шоттан үзінді көшірмеге сәйкес кірістердің субсидиялау мерзімі аяқталғанға дейін жыл сайынғы негізде бір қаржы жылы өткеннен кейін жинақталған инфляция деңгейінен кем болмайтын деңгейде міндетті ұлғаюын (бұл ретте тиімділік көрсеткіштерін есептеу кезінде субсидиялаудың қай күні басталғанына қарамастан, келесі қаржы жылының басталуы есепті күн болып табылады) көздейтін тиімділік көрсеткіштерінің орындалмауы;
8) айналым қаражатын толықтыруға бағытталған жобалар бойынша: Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің/салық декларациясының деректері негізінде және (немесе) бюджетпен есеп айырысудың жай-күйі туралы дербес шоттан үзінді көшірмеге сәйкес кіріс пен еңбекақы төлеу қорының субсидиялау мерзімі аяқталғанға дейін жыл сайынғы негізде бір қаржы жылы өткеннен кейін жинақталған инфляция деңгейінен кем болмайтын деңгейде міндетті түрде ұлғаюын (бұл ретте тиімділік көрсеткіштерін есептеу кезінде субсидиялаудың басталу күніне қарамастан келесі қаржы жылының басталуы есепті күн болып табылады) көздейтін тиімділік көрсеткіштерінің орындалмауы;
9) субсидиялау жүзеге асырылатын инвестициялық жобаларды іске асыру мерзімінің бұзылуы;
10) жеке кәсіпкерлік субъектісі ретінде кәсіпкер қызметінің тоқтатып қойылуы/тоқтатылуы.
45. Қаржы агенттігі осы Қағидалардың 44-тармағында көрсетілген фактілер анықталғаннан кейін 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде қаржы институтының хабардар етуі негізінде субсидиялауды тоқтатады/тоқтатуды кейінге қалдырады не қайта бастайды.
Бұл ретте қаржы агенттігінің хабарламасында субсидиялауды тоқтату/қайта бастау туралы негіз көрсетіледі.
46. Кәсіпкер қайтыс болған жағдайда қаржы институты кәсіпкердің қайтыс болғаны туралы мәлімет (ақпарат) алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне тиісті хабарлама жібереді, ол 5 (бес) жұмыс күні ішінде мұрагердің (-лердің) мұрагерлік құқығы басталған кезге дейін субсидиялауды уақытша тоқтату жөніндегі ақпаратты қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығарады. Мұрагердің (-лердің) мұрагерлік құқығы басталған жағдайда қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына субсидиялауды қайта бастау туралы мәселе шығарылады.
Мұрагер (-лер) мұрадан бас тартқан, мұрагерлер болмаған жағдайда, мұрагердің міндеттемелерді қабылдауы мүмкін болмаған өзге де жағдайларда, сондай-ақ қаржы құралы мерзімінен бұрын толық өтелген кезде субсидиялау тоқтатылады.

6) истребование предмета лизинга у должника в случаях, предусмотренных законодательством о финансовом лизинге Республики Казахстан;
7) неисполнение показателей эффективности по проектам, направленным на инвестиционные цели: предусматривающие создание новых рабочих мест на каждые 15 (пятнадцать) миллионов тенге выплаченных сумм субсидий, но не менее одного рабочего места по каждому проекту по истечении 2 (два) финансовых лет и обязательное увеличение дохода на основе данных Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан/налоговой декларации и (или) согласно выписке из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом, не менее уровня накопленной инфляции по истечении одного финансового года на ежегодной основе до окончания срока субсидирования (при этом отчетной датой при расчете показателей эффективности является начало следующего финансового года вне зависимости от даты начала субсидирования);
8) неисполнение показателей эффективности по проектам, направленным на пополнение оборотных средств: обязательное увеличение дохода и фонда оплаты труда на основе данных Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан/налоговой декларации и (или) согласно выписке из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом, не менее уровня накопленной инфляции по истечение одного финансового года на ежегодной основе до окончания срока субсидирования (при этом отчетной датой при расчете показателей эффективности является начало следующего финансового года вне зависимости от даты начала субсидирования);
9) нарушение срока реализации инвестиционных проектов, по которым осуществляется субсидирование;
10) приостановление/прекращение деятельности предпринимателя как субъекта частного предпринимательства.
45. Финансовое агентство в течение 20 (двадцать) рабочих дней после установления фактов, указанных в пункте 44 настоящих Правил, прекращает/предоставляет отсрочку по прекращению либо возобновляет субсидирование на основании уведомления финансовым институтом.
При этом в уведомлении финансового агентства указывается основание о прекращении/возобновлении субсидирования.
46. В случае смерти предпринимателя финансовый институт после получения сведений (информации) о смерти предпринимателя в течение 2 (два) рабочих дней направляет соответствующее уведомление в финансовое агентство, которое в течение 5 (пять) рабочих дней выносит на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства информацию по временному прекращению субсидирования до момента вступления в права наследования наследником(-ами). В случае вступления в права наследования наследником(-ами) вопрос о возобновлении субсидирования выносится на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства.
В случаях отказа наследника(-ов) от наследства, отсутствия наследников, иных случаев невозможности принятия обязательств наследником, а также при полном досрочном погашении финансового инструмента субсидирование прекращается.

47. Қаржы құралы түгел/ішінара мақсатқа сай пайдаланылмаған, жоба және (немесе) кәсіпкер осы Қағидалардың шарттарына сәйкес келмеген кезде қаржы агенттігі субсидиялауды тоқтатады, бұл ретте субсидиялау қаржы құралын мақсатқа сай пайдаланбау сомасына барабар тоқтатылады. Қаржы құралының мақсатқа сай пайдаланылуын растайтын қаржы құралының қалған бөлігі бойынша және кәсіпкер қаржы құралын мақсатқа сай пайдаланбау мөлшеріне барабар төленген субсидиялар сомасын қайтарған жағдайда субсидиялау төлем графигіне сәйкес жалғасады. Қаржы құралының түгелдей мақсатқа сай пайдаланылмағаны анықталған немесе жоба немесе кәсіпкер осы Қағидалардың шарттарына сәйкес келмеген жағдайларда субсидиялау оның мерзімі басталған күннен бастап тоқтатылады, төленген субсидия сомасы толық қайтарылады.
Қаржы агенттігіне қайтарылған субсидия сомалары одан әрі субсидия төлеу үшін пайдаланылады.
48. Кәсіпкер субсидиялауды тоқтатып қоюға негіз болған себептерді жойған жағдайда қаржы агенттігі 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаржы институтын субсидиялаудың қайта басталғаны туралы хабардар етеді.
49. Кәсіпкерді субсидиялау қайта басталған жағдайда қаржы агенттігі оған тоқтатып қойылған кезеңде төленбеген субсидияны төлейді, осы Қағидалардың 44-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген себептер бойынша субсидиялау тоқтатып қойылған жағдайда қаржы агенттігі субсидиялау қайта басталған кезде кәсіпкер мерзімін өткізіп алған күннен бастап төленуге тиіс субсидияны төлейді.
50. Кәсіпкерді субсидиялау тоқтатылған жағдайда қаржы агенттігі 5 (бес) жұмыс күні ішінде тиісті хатпен кәсіпкерге және қаржы институтына хабарлама жібереді, онда тоқтату себебін көрсетеді.
51. Осы Қағидалардың 46-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, қаржы агенттігі субсидиялауды тоқтату туралы жазбаша хабарлама берген қаржы құралдары қайта басталмайды.
52. Субсидиялау тоқтатылған жағдайда қаржы институты қолданыстағы қаржы құралы бойынша кәсіпкерге қаржы құралының бұрын қолданыста болған шарттарын (оның ішінде номиналды мөлшерлемені, комиссияларды және өзге де шарттарды) белгілейді. Бұл ретте қаржы агенттігі 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржы институтына өзара есеп айырысуды салыстырып тексеру актісін тапсырады.
Егер қаржы агенттігі қаржы институтының атына өтелетін сома қамтылған өзара есеп айырысуды салыстырып тексеру актісін қол қоюға жіберген сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржы институты қол қойылған өзара есеп айырысуды салыстырып тексеру актісін не дәлелді қарсылық бермесе, өзара есеп айырысуды салыстырып тексеру актісінде көрсетілген соманы қаржы институты мойындайды деп есептеледі және ол қаржы агенттігінің шотына қайтарылады.

47. При нецелевом/частичном нецелевом использовании финансового инструмента, несоответствии проекта и (или) предпринимателя условиям настоящих Правил финансовое агентство прекращает субсидирование, при этом субсидирование прекращается пропорционально сумме нецелевого использования финансового инструмента. По оставшейся части финансового инструмента, подтверждающей целевое использование финансового инструмента, и в случае возврата предпринимателем суммы выплаченных субсидий, пропорциональной размеру нецелевого использования финансового инструмента, субсидирование продолжается в соответствии с графиком платежей. В случаях выявления полного нецелевого использования финансового инструмента или несоответствия проекта или предпринимателя условиям настоящих Правил субсидирование прекращается с даты начала срока субсидирования с полным возвратом суммы выплаченных субсидий.
Суммы возвращенных субсидий в финансовое агентство используются для дальнейшей выплаты субсидий.
48. Финансовое агентство в течение 5 (пять) рабочих дней уведомляет финансовый институт о возобновлении субсидирования при условии устранения предпринимателем причин, явившихся основанием для приостановления субсидирования.
49. В случае возобновления субсидирования предпринимателя финансовое агентство производит выплату субсидий, не оплаченных им за период приостановления, в случае приостановления субсидирования по причинам, указанным в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 44 настоящих Правил, при возобновлении субсидирования финансовое агентство производит выплату субсидий, подлежащих оплате, со дня выхода предпринимателя на просрочку.
50. В случае прекращения субсидирования предпринимателя в течение 5 (пять) рабочих дней финансовое агентство соответствующим письмом направляет уведомление предпринимателю и финансовому институту, в котором указывает причину прекращения.
51. Возобновлению не подлежат финансовые инструменты, по которым имеется письменное уведомление финансового агентства о прекращении субсидирования, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 46 настоящих Правил.
52. В случае прекращения субсидирования финансовый институт по действующему финансовому инструменту устанавливает предпринимателю ранее действовавшие условия финансового инструмента (в том числе номинальную ставку, комиссии и прочие условия). При этом финансовое агентство в течение 10 (десять) рабочих дней представляет акт сверки взаиморасчетов финансовому институту.
В случае, если в течение 10 (десять) рабочих дней с момента направления финансовым агентством в адрес финансового института акта сверки взаиморасчетов на подписание, содержащего сумму к возмещению, финансовый институт не предоставил подписанный акт сверки взаиморасчетов либо мотивированные возражения, сумма, отраженная в акте сверки взаиморасчетов, считается признанной финансовым институтом и подлежит возврату на счет финансового агентства.

53. Субсидиялауды қайта бастау кәсіпкер осы Қағидалардың 44-тармағының 3), 4) және 5) тармақшалары бойынша бұзушылықтарды жойған жағдайда және қаржы агенттігінің субсидиялауды тоқтату туралы шешіміне дейін қаржы институты мен қаржы агенттігі арасындағы субсидиялау туралы келісімде көзделген шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
3-тарау. Жобалардың іске асырылуын мониторингілеу
54. Осы Қағидалар шеңберінде кәсіпкерлер жобаларының іске асырылуын мониторингілеуді қаржы агенттігі кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін тәртіппен жүзеге асырады.
Қаржы агенттігінің функцияларына:
1) қаржы институты ұсынатын деректер мен құжаттар негізінде өзімен шарт жасалған кәсіпкердің қаржы құралын мақсатқа сай пайдалануын мониторингілеу;
2) қаржы институты ұсынатын деректер негізінде кәсіпкердің төлем тәртібін мониторингілеу;
3) жобаның іске асырылуын (қаржы лизингі шарты бойынша лизинг нысанасын пайдалануды) мониторингілеу;
4) жобаның және (немесе) кәсіпкердің осы Қағидалардың шарттарына және (немесе) қаржы агенттігінің шешіміне сәйкестігін мониторингілеу жатады.
4-тарау. Жобаларға қойылатын талаптар
55. Субсидиялау:
1) моторлы көлік құралдарын және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген, құрамында спирті бар медициналық мақсаттағы өнімдерді (бальзамдардан басқа) шығаруды көздейтін жобаларды қоспағанда, жобалары акцизделетін тауарларды/өнімдерді шығаруға бағытталған;
2) жобаны тау-кен өндіру өнеркәсібінде және карьерлерді игеруде іске асыруды жоспарлап отырған;
3) акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға тиесілі;
4) меншік нысаны "Коммерциялық емес ұйымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес жеке меншік мекеме ретінде ресімделген;
5) кредит есебінен сатып алынған активті оны сатқан тұлғаға сатуды/сыйға тартуды/сенімгерлік басқаруға/жалға/өтеусіз пайдалануға беруді жүзеге асырған және (немесе) жүзеге асыруды жоспарлап отырған, оның ішінде кәсіпкердің кәсіпорнын осы тұлғаға қосу немесе осы тұлғамен біріктіру нысанында қайта ұйымдастыруды іске асыратын және (немесе) болашақта жоспарлайтын (жобаларды мониторингілеу барысында осы тармақшада көрсетілген жағдайлар анықталса, субсидиялау тоқтатылады және бұған дейін төленген субсидиялар қайтарылады);
6) жеке кәсіпкерлік субъектісі ретінде қызметін тоқтатқан немесе тоқтатып қойған (кәсіпкерлік субъектісі қызметінің мәртебесін тексеру eSalyk порталында жүзеге асырылады);

53. Возобновление субсидирования осуществляется в случае устранения нарушений предпринимателем по подпунктам 3), 4) и 5) пункта 44 настоящих Правил и согласно условиям, предусмотренным в соглашении о субсидировании между финансовым институтом и финансовым агентством, до решения о прекращении субсидирования финансовым агентством.
Глава 3. Мониторинг реализации проектов
54. Мониторинг реализации проектов предпринимателей в рамках настоящих Правил осуществляется финансовым агентством в порядке, утверждаемом уполномоченным органом по предпринимательству.
К функциям финансового агентства относятся:
1) мониторинг целевого использования финансового инструмента предпринимателем, с которым заключен договор на основании данных и документов, представляемых финансовым институтом;
2) мониторинг платежной дисциплины предпринимателя на основании данных, представляемых финансовым институтом;
3) мониторинг реализации проекта (использования предмета лизинга по договору финансового лизинга);
4) мониторинг соответствия проекта и (или) предпринимателя условиям настоящих Правил и (или) решению финансового института.
Глава 4. Требования к проектам
55. Субсидирование не осуществляется по предпринимателям:
1) проекты которых направлены на выпуск подакцизных товаров/продукции, за исключением проектов, предусматривающих выпуск моторных транспортных средств и спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства;
2) планирующих реализовать проект в горнодобывающей промышленности и разработке карьеров;
3) пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании;
4) форма собственности которых оформлена как частное учреждение согласно статье 10 Закона Республики Казахстан "О некоммерческих организациях";
5) осуществивших и (или) планирующих осуществить продажу/дарение/передачу в доверительное управление/аренду/безвозмездное пользование актива лицу, у которого он был приобретен за счет кредита, в том числе совершающие и (или) планирующие в будущем совершить реорганизацию предприятия предпринимателя в форме присоединения к данному лицу или слияния с данным лицом (при выявлении в ходе мониторингов проектов указанных в настоящем подпункте случаев субсидирование прекращается и возврату подлежат ранее выплаченные субсидии);
6) прекративших или приостановивших деятельность как субъект частного предпринимательства (проверка статуса деятельности субъекта предпринимательства осуществляется на портале eSalyk);

7) бірінші деңгейдегі ақпараттық жүйеде олар бойынша шектеу өлшемшарттары анықталған;
8) жылжымайтын мүлікпен операцияларды жүзеге асыруға бағытталған жобаларды іске асыратын (апартаменттерді, пәтерлерді, тұрғын үйлерді, жеке тұрғын үй құрылысы бойынша жер учаскелерін сатып алу/жалға алу/қосалқы жалдау) кәсіпкерлер бойынша жүзеге асырылмайды.
56. Кәсіпкерлердің Кодекстің 24-бабының 4-тармағында көрсетілген қызмет түрлері бойынша іске асырылатын жобалары және осы Қағидалар шеңберінде:
1) мемлекеттік даму институттары, оның ішінде экономиканың түрлі салаларында мемлекеттік қолдау шараларын көрсететін ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, акцияларының бақылау пакеттері ұлттық басқарушы холдингке немесе ұлттық холдингке тиесілі акционерлік қоғамдар, сондай-ақ акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар кредитор болып табылатын;
2) бюджет қаражаты есебінен арзандатылған;
3) ұйымдардың үлестерін, акцияларын, сондай-ақ мүліктік кешен ретінде кәсіпорындарды сатып алуға бағытталған;
4) овердрафт түріндегі;
5) қайтарымды, қайталама немесе сублизинг бойынша;
6) ломбардтардың, микроқаржы, факторинг ұйымдарының және лизинг компанияларының қызметіне бағытталған;
7) мыналарды:
үлестес/байланысты тұлғаның құрылыс жөніндегі қызметті жүзеге асыруын растайтын құжат болған жағдайда жаңа және (немесе) бар объектілерді (ғимараттарды, құрылысжайларды және олардың кешендерін, коммуникацияларын) салуды (оның ішінде кеңейту, жаңғырту, техникалық жаңарту, реконструкциялау, реставрациялау, күрделі жөндеу);
Қазақстан Республикасының аумағында ресми дистрибьютор болып табылатын үлестес/байланысты тұлғалардан тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтер сатып алуды;
тауарды, шикізатты және (немесе) материалдарды үлестес/байланысты тұлға өндірген жағдайда осындай тауарларды, шикізатты және (немесе) материалдарды үлестес/байланысты тұлғалардан сатып алуды қоспағанда, үлестес/байланысты тұлғалардан тауарларды, активтерді, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға бағытталған;
8) салықтық міндеттемелерді, зейнетақы аударымдары мен әлеуметтік аударымдарды, кедендік төлемдер мен алымдарды, сондай-ақ кредиттерге/қаржы лизингіне/қаржыландыру шарттарына және өзге де мақсаттарға қызмет көрсету бойынша ағымдағы төлемдерді төлеу бойынша есеп айырысу жүргізуге бағытталған;
9) қаржы құралдары, бұған дейін қосымша жаңғыртусыз сатып алынатын жобаның 20 %-ынан аз субсидия алған, дайын және пайдалануға берілген/қолданыстағы жобаны сатып алуға бағытталған;

7) по которым информационной системой первого уровня выявлены ограничительные критерии;
8) реализующие проекты, направленные на осуществление операций с недвижимым имуществом (приобретение/аренда/субаренда апартаментов, квартир, жилых домов, земельных участков по индивидуальному жилищному строительству).
56. Субсидированию не подлежат проекты предпринимателей, реализуемые по видам деятельности, указанным в пункте 4 статьи 24 Кодекса, и финансовые инструменты в рамках настоящих Правил:
1) в которых кредитором являются государственные институты развития, в том числе национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, акционерные общества, контрольные пакеты акций которых принадлежат национальному управляющему холдингу или национальному холдингу, оказывающие меры государственной поддержки в различных секторах экономики, а также юридические лица, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированными с ними лицам;
2) которые были удешевлены за счет бюджетных средств;
3) направленные на выкуп долей, акций организаций, а также предприятий как имущественного комплекса;
4) в виде овердрафта;
5) по возвратному, вторичному или сублизингу;
6) направленные на деятельность ломбардов, микрофинансовых, факторинговых организаций и лизинговых компаний;
7) направленные на приобретение у аффилированных/связанных лиц основных средств, товаров в виде объектов недвижимости, активов, работ и услуг, за исключением:
строительства (в том числе расширение, модернизация, техническое обновление, реконструкция, реставрация, капитальный ремонт) новых и (или) существующих объектов (здания, сооружения и их комплексы, коммуникации), в случае наличия подтверждающего документа на осуществление аффилированным/связанным лицом деятельности по строительству;
приобретения товаров, работ и услуг у аффилированных/связанных лиц, являющихся официальными дистрибьюторами на территории Республики Казахстан;
приобретения товаров, сырья и (или) материалов у аффилированных/связанных лиц в случае, если такой товар, сырье и (или) материалы произведены аффилиированным/связанным лицом;
8) направленные на оплату налоговых обязательств, пенсионных и социальных отчислений, таможенных платежей и сборов, а также проведение расчетов по оплате текущих платежей по обслуживанию кредитов/договоров финансового лизинга/финансирования и иных целей;
9) финансовые инструменты, направленные на приобретение готового и введенного в эксплуатацию/действующего проекта, ранее получавшего субсидирование, без дополнительной модернизации менее 20 % от приобретаемого проекта;

10) мемлекет меншігіндегі жер учаскесінде құрылыс салуды және үшінші тұлғалардың жалдауындағы жылжымайтын мүлік объектісіне жөндеу жұмыстарын/жаңғырту/реконструкциялау жүргізуді қоспағанда, кейіннен үшінші тұлғаларға ресімделетін мүлікті/активтерді сатып алуға, сондай-ақ үшінші тұлғаларға тиесілі жер учаскесінде объект салуды жүзеге асыруға бағытталған қаржы құралдары субсидияланбайды.
57. Мемлекеттік қолдау шараларының пайдаланылуын мониторингілеу мыналарды қамтитын екі деңгейлі жүйеде жүзеге асырылады:

10) финансовые инструменты, направленные на приобретение имущества/активов, впоследствии оформляемых на третьих лиц, а также осуществление строительства объекта на земельном участке, принадлежащем третьим лицам, за исключением строительства на земельном участке, находящемся в государственной собственности, и проведения ремонтных работ/модернизации/реконструкции объекта недвижимости, находящегося в аренде третьих лиц.
57. Мониторинг использования меры государственной поддержки осуществляется в двухуровневой системе, включающей:

1) бірінші деңгей – жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын және оларды алушыларды мониторингілеудің екінші деңгейдегі ақпараттық жүйелермен интеграцияланған, кәсіпкерлер өтінімдерінің эталондық электрондық тізілімін қамтитын тіркеуші ақпараттық жүйесі, онда форматтық-логикалық бақылаудан кейінгі бақылау арқылы кәсіпкерлерге қатысты шектеу өлшемшарттарының болмауы жөніндегі талаптарға олардың сәйкес келуі тексеріледі;

1) первый уровень – регистраторская информационная система мониторинга мер государственной поддержки частного предпринимательства и их получателей, интегрированная с информационными системами второго уровня, содержащая эталонный электронный реестр заявок предпринимателей, где посредством постформатно-логического контроля осуществляется проверка соответствия предпринимателей условиям отсутствия в отношении них ограничительных критериев;

2) екінші деңгей – кәсіпкерлерден мемлекеттік қолдау шараларына өтінім қабылдау, оларды бірінші деңгейдегі жүйеге форматтық-логикалық бақылауды қолдана отырып өңдеу және өңделген өтінімдерді бірінші деңгейге беру жүзеге асырылатын салалық мемлекеттік немесе мемлекеттік емес ақпараттық жүйелер, оның ішінде қаржы институттарының ақпараттық жүйелері.
Кәсіпкерлер бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған, жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларының пайдаланылуын және оларды алушыларды бірінші деңгейдегі жүйені пайдалана отырып мониторингілеуді техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз ететін тіркеушінің дербес деректерді жинауына, өңдеуіне, сақтауына, жүктеп шығаруына және пайдалануына келісім береді.

2) второй уровень – отраслевые государственные или негосударственные информационные системы, в том числе информационные системы финансовых институтов, посредством которых осуществляется прием заявок от предпринимателей мер государственной поддержки, их обработка с применением форматно-логического контроля системы первого уровня и передача обработанных заявок на первый уровень.
Предприниматели дают согласие на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных регистратором, определенным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, обеспечивающим техническое сопровождение мониторинга использования мер государственной поддержки частного предпринимательства и их получателей с использованием системы первого уровня.

58. Кәсіпкерлердің өтінімдері екінші деңгейдегі жүйеге түскен кезде екінші деңгейдегі жүйе бірінші деңгейдегі жүйеге кәсіпкерге қатысты шектеу өлшемшарттарының болмауы жөніндегі талаптарға оның сәйкестігін тексеруге сұрау салады.
Бірінші деңгейдегі жүйе кәсіпкерге оның қатысты шектеу өлшемшарттарының болмауы жөніндегі талаптарға оның сәйкестігін тексеру нәтижесімен жауап қайтарады.
Өтінім шектеу өлшемшарттарының жоқ екені туралы жауап алынған кезде одан әрі өңделеді.
Өтінімде көрсетілген мәліметтерді және өтінімді өңдеу мәртебесін екінші деңгейдегі жүйе бірінші деңгейдегі жүйеге береді.
______________________
Сыйақы мөлшерлемесінің бір
бөлігін субсидиялау
қағидаларына
қосымша
Экономикалық қызметтің басым түрлерінің тізбесі
Р/с №
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды
Атауы
1
2
1
10
Тамақ өнімдерінің өндірісі
2

58. При поступлении заявок предпринимателей в систему второго уровня система второго уровня направляет в систему первого уровня запрос на проверку соответствия предпринимателя условиям отсутствия в отношении него ограничительных критериев.
Система первого уровня предоставляет ответ с результатом проверки соответствия предпринимателя условиям отсутствия в отношении него ограничительных критериев.
Заявка подлежит дальнейшей обработке при получении ответа об отсутствии ограничительных критериев.
Сведения, указанные в заявке, и статусы обработки заявки подлежат передаче системой второго уровня в систему первого уровня.
________________________
Приложение
к Правилам субсидирования
части ставки вознаграждения
Перечень приоритетных видов экономической деятельности
№ п/п
Код общего классификатора видов экономической деятельности
Наименование
1
2
1
10
Производство продуктов питания
2

* тауарлық бетон өндірісін қоспағанда (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) коды "23.63");
** шойын, болат және ферроқорытпа өндірісін (ЭҚЖЖ коды "24.10"), ядролық отынды қайта өңдеуді (ЭҚЖЖ коды "24.46"), шойын құюды (ЭҚЖЖ коды "24.51"), болат құюды (ЭҚЖЖ коды "24.52") қоспағанда.
______________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1176 қаулысына
2-қосымша
Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне қаржылай емес қолдау шараларын ұсыну қағидалары
1. Осы Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне қаржылай емес қолдау шараларын ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 96-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және шағын кәсіпкерлік субъектілеріне қаржылай емес қолдау шараларын көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Бір ауыл – бір өнім" (бұдан әрі – БАБӨ) жобасы – жергілікті шикізаттан шығарылатын өнімді әзірлеу мен ілгерілету қызметтерін көрсетуге бағытталған, кем дегенде бір бәсекеге қабілетті өнім шығару жолымен ауылды дамыту тұжырымдамасына негізделген жоба;
2) кәсіпкер – Кодекске сәйкес айқындалатын және жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік субъектісі мәртебесіне ие шағын және микрокәсіпкерлік субъектісі, оның ішінде "Ауыл шаруашылығы кооперативтері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ауыл шаруашылығы кооперативтері болып табылатын заңды тұлғалар;
3) қаржы агенттігі – қаржылай емес қолдау шараларын іске асыруды жүзеге асыратын "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
4) қаржылай емес қолдау операторы – "Еуропа Қайта Құру және Даму Банкінің Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі іскерлік консультациялық қызметтер бағдарламасы" құрамдауышын қоспағанда, ұлттық жоба шеңберінде кәсіпкерлерді мемлекеттік қаржылай емес қолдауды жүзеге асыратын "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасы;
5) оқуды аяқтағаны туралы сертификат – оқудан өткенін растайтын құжат;
6) онлайн-оқыту – білім беру ортасына толық енуге және жұмыс процесінен қол үзбей біліктілігін арттыруға мүмкіндік беретін компьютердің немесе Интернетке қосылған басқа құрылғының көмегімен білім мен машық алу;
7) уәкілетті орган – Кодекстің 85-бабы 3-тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 13-тармағы 17) тармақшасына сәйкес кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган.

* за исключением производства товарного бетона (код общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) "23.63");
** за исключением производства чугуна, стали и ферросплавов (код ОКЭД "24.10"), переработка ядерного топлива (код ОКЭД "24.46"), литье чугуна (код ОКЭД "24.51"), литье стали (код ОКЭД "24.52").
__________________________
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2025 года № 1176
Правила предоставления нефинансовых мер поддержки субъектам малого предпринимательства
1. Настоящие Правила предоставления нефинансовых мер поддержки субъектам малого предпринимательства (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 96 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок оказания мер нефинансовой поддержки субъектам малого предпринимательства.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) проект "Одно село – один продукт" (далее – ОСОП) – проект, направленный на предоставление услуг по разработке и продвижению продукции из местного сырья, основанный на концепции развития села путем производства как минимум одного конкурентоспособного продукта;
2) предприниматель – субъект малого и микропредпринимательства, определяемый в соответствии с Кодексом и имеющий статус действующего субъекта предпринимательства, в том числе юридические лица, являющиеся сельскохозяйственными кооперативами в соответствии с Законом Республики Казахстан "О сельскохозяйственных кооперативах";
3) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму", осуществляющее реализацию нефинансовых мер поддержки;
4) оператор нефинансовой поддержки – Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", осуществляющая государственную нефинансовую поддержку предпринимателям в рамках национального проекта, за исключением компонента "Программа деловых консультационных услуг Европейского Банка Реконструкции и Развития по поддержке малого и среднего предпринимательства в Республике Казахстан";
5) сертификат об окончании обучения – документ, подтверждающий прохождение обучения;
6) онлайн-обучение – получение знаний и навыков при помощи компьютера или другого устройства, подключенного к Интернету, позволяющих полностью погрузиться в образовательную среду и повышать квалификацию без отрыва от рабочего процесса;
7) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству согласно пункту 3 статьи 85 Кодекса и подпункту 17) пункта 13 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011.

3. Кәсіпкерлікті қолдаудың қаржылай емес шаралары шағын және микрокәсіпкерлік субъектілеріне, ауыл шаруашылығы кооперативтеріне, оның ішінде "Ауыл аманаты" бағдарламасына және БАБӨ-ге қатысушыларға қолдау көрсетуді көздейді әрі орнықты даму және кәсіпкерлік құзыреттерін арттыру үшін жағдай жасауға, сондай-ақ бизнесті жүргізуді жақсартуға ықпал ететін оқытуда қолдауға бағытталған.
4. Қаржылай емес қолдауды "Жеке кәсіпкерлік субъектілерін бірнеше салалық мемлекеттік органның құзыретіне жататын экономиканың әртүрлі салаларында ұсынылатын мемлекеттік қаржылай емес қолдау тәртібін, нысандарын және оларға қолдау көрсетуге қажетті басқа да шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 5 тамыздағы № 626 қаулысымен бекітілген Жеке кәсіпкерлік субъектілеріне экономиканың әртүрлі салаларында ұсынылатын мемлекеттік қаржылай емес қолдау көрсету үшін қажетті қағидаларда, қолдау нысандарында және басқа да шарттарда көзделген белгіленген тәртіпке сәйкес қаржылай емес қолдау операторы жүзеге асырады.
5. Қаржы агенттігі қаржылай емес қолдауды кәсіпкерлердің кәсіпкерлік құзыреттерін дамытуға бағытталған онлайн-оқыту түрінде көрсетеді. Кәсіпкерлер өтеусіз негізде оқытылады және кәсіпкердің оқудан өтуінің қарқындылығына байланысты екі аптаға дейін созылады.
6. Кәсіпкердің қаржы агенттігінің ақпараттық жүйесінде тіркелуі онлайн-оқытуға қолжетімділік беруге негіз болады. Қаржы агенттігі бір рет немесе қаржы агенттігі белгілеген тәртіппен қайтадан оқу мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
7. Онлайн-оқытудың білім беру бағдарламалары мен материалдарын қаржы агенттігі шағын кәсіпкерлік субъектілерінің өзекті сұранысын, сондай-ақ осы Қағидалардың мақсаттарын ескере отырып әзірлейді және өзектілендіреді.
8. Қаржы агенттігі онлайн-оқытудан өту процесінің мониторингін және көрсетілетін білім беру қызметтерінің сапасын бағалауды жүзеге асырады, сондай-ақ оқуды аяқтаған кәсіпкерлерді есепке алуды және олардың тізілімін жүргізеді.
9. Кәсіпкер қаржы агенттігі белгілеген талаптарды орындаса, оған онлайн-оқытудан өту қорытындысы бойынша оқуды аяқтағаны туралы сертификат беріледі. Сертификат нысанын, онлайн-оқытуды ұйымдастыру тәртібін және оны аяқтау өлшемшарттарын қаржы агенттігі бекітеді.
10. Онлайн-оқытуды қаржыландыру қаржы агенттігінің өз қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

3. Нефинансовые меры поддержки предпринимательства предусматривают оказание поддержки субъектам малого и микропредпринимательства, сельскохозяйственным кооперативам, в том числе участникам программы "Ауыл аманаты" и ОСОП, и направлены на создание условий для устойчивого развития и повышения предпринимательских компетенций, а также поддержку в обучении, способствующему улучшению ведения бизнеса.
4. Нефинансовая поддержка осуществляется оператором нефинансовой поддержки в соответствии с установленным порядком, предусмотренным Правилами, формами поддержки и другими условиями, необходимыми для оказания государственной нефинансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, предоставляемыми в различных отраслях экономики, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2024 года № 626 "Об утверждении Правил, форм поддержки и других условий, необходимых для оказания государственной нефинансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, предоставляемых в различных отраслях экономики, которые относятся к компетенциям нескольких отраслевых государственных органов".
5. Финансовое агентство оказывает нефинансовую поддержку в виде онлайн-обучения, направленного на развитие предпринимательских компетенций предпринимателей. Обучение для предпринимателей предоставляется на безвозмездной основе и длится до двух недель, в зависимости от интенсивности его прохождения предпринимателем.
6. Доступ к онлайн-обучению предоставляется предпринимателю на основании регистрации в информационной системе финансового агентства. Финансовое агентство обеспечивает возможность однократного или повторного прохождения обучения в порядке, установленном финансовым агентством.
7. Образовательные программы и материалы онлайн-обучения разрабатываются и актуализируются финансовым агентством с учетом актуальных потребностей субъектов малого предпринимательства, а также целей настоящих Правил.
8. Финансовое агентство осуществляет мониторинг процесса прохождения онлайн-обучения и оценку качества предоставляемых образовательных услуг, а также ведет учет и реестр предпринимателей, завершивших обучение.
9. По итогам прохождения онлайн-обучения предпринимателю выдается сертификат о завершении обучения при выполнении требований, установленных финансовым агентством. Форма сертификата, порядок организации онлайн-обучения и критерии его завершения утверждаются финансовым агентством.
10. Финансирование онлайн-обучения осуществляется за счет собственных средств финансового агентства.

11. Осы Қағидаларда көзделмеген өзара іс-қимыл тетіктері мен іске асыру процестері уәкілетті органның келісуі бойынша қаржылай емес қолдау операторының ішкі нормативтік құжаттарында айқындалады.
12. Шағын кәсіпкерлікті қолдауды үйлестіру әдіснама мен цифрлық сервистерге жауап беретін қаржылай емес қолдау операторын қоса алғанда, уәкілетті ұйымдар мен операторлардың өзара іс-қимылы арқылы жүзеге асырылады. Бейінді ұйымдар өз бағыттарында шараларды іске асырады, ал бірыңғай жүйе келісімділік пен кәсіпкерлердің қызметтерге ыңғайлы қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
13. Онлайн-оқытуды іске асыру тетігі
Кәсіпкерлерді, оның ішінде "Ауыл аманаты" бағдарламасына және БАБӨ-ге қатысушыларды онлайн-оқыту Кодекске және осы Қағидаларға сәйкес кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шеңберінде іске асырылады.
Білім беру бағдарламасы қаржы агенті айқындайтын цифрлық білім беру платформаларын пайдалану арқылы онлайн-форматта жүргізіледі.
Оқу ұзақтығы білім беру модульдерінің салалық ерекшелігі мен мазмұнын ескере отырып түзетіледі.
Кодекстің 24-бабында және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келетін кәсіпкерлер, оның ішінде "Ауыл аманаты" бағдарламасына және БАБӨ-ге қатысушылар онлайн-оқытуға қатысушы болады.
Білім беру материалдарына қолжетімділік қатысушыларға тәулік бойы пайдалану және оқудан өту мүмкіндігімен онлайн-платформадағы жеке кабинет арқылы беріледі.
Білім беру бағдарламасынан өту қорытындысы бойынша оқу материалын меңгеруін бағалауға бағытталған онлайн-тестілеу жүргізіледі.
Тестілеу қорытындысы бойынша ең төменгі өту балы 75 % құрайды.
Қорытынды тестілеуден өтпеген жағдайда қатысушы алдыңғы әрекет жасалған күннен бастап 1 (бір) ай ішінде, бірақ үш реттен асырмай қайта тестілеуге жіберіледі.
Үш әрекеттен кейін тестілеуден өтпей қалса, қатысушыға тиісті онлайн-оқытудан өткені туралы сертификат берілмейді, бұл ретте қаржы агенттігі онлайн-оқытудан қайта өтуге мүмкіндік береді.
Оқуды сәтті аяқтаған және қорытынды тестілеуден өткен қатысушыларға тиісті онлайн-оқытудан өткені туралы сертификат беріледі.
14. Осы Қағидаларда көзделген іс-шаралар консультация берудің және ақпараттық сүйемелдеудің шағын және моно- қалалардағы, аудан орталықтарындағы және ауылдардағы жергілікті жерлерде консультациялық қызметтер көрсетуді және мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіруді қамтамасыз ететін арнайы мобильді офистерді (шағын автобустарды) қолдануды көздейтін көшпелі нысандарын пайдалану арқылы да жүзеге асырылады.
______________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1176 қаулысына
3-қосымша
Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне инфрақұрылымдық қолдау көрсету қағидалары

11. Механизмы взаимодействия и процессы реализации, не предусмотренные настоящими Правилами, определяются внутренними нормативными документами оператора нефинансовой поддержки по согласованию с уполномоченным органом.
12. Координация поддержки малого предпринимательства осуществляется через взаимодействие уполномоченных организаций и операторов, включая оператора нефинансовой поддержки, которая отвечает за методологию и цифровые сервисы. Профильные организации реализуют меры в своих направлениях, а единая система обеспечивает согласованность и удобный доступ предпринимателей к услугам.
13. Механизм реализации онлайн-обучения
Онлайн-обучение предпринимателей, в том числе участников программы "Ауыл аманаты" и ОСОП, реализуется в рамках государственной поддержки предпринимательства в соответствии с Кодексом и настоящими Правилами.
Образовательная программа проводится в онлайн-формате с использованием цифровых образовательных платформ, определяемых финансовым агентом.
Продолжительность обучения корректируется с учетом отраслевой специфики и содержания образовательных модулей.
Участниками онлайн-обучения являются предприниматели, в том числе участники программы "Ауыл аманаты" и ОСОП, соответствующие требованиям, установленным статьей 24 Кодекса и настоящими Правилами.
Доступ к образовательным материалам предоставляется участникам через личный кабинет на онлайн-платформе с возможностью круглосуточного использования и прохождения обучения.
По итогам прохождения образовательной программы проводится онлайн-тестирование, направленное на оценку усвоения учебного материала.
Минимальный проходной балл по итогам тестирования составляет 75 %.
В случае непрохождения итогового тестирования участником допускается повторное тестирование в течение 1 (один) месяца с даты предыдущей попытки, но не более трех раз.
В случае несдачи тестирования после трех попыток участнику не выдается сертификат о прохождении соответствующего онлайн-обучения, при этом финансовым агентством предоставляется возможность повторного прохождения онлайн-обучения.
Участникам, успешно завершившим обучение и прошедшим итоговое тестирование, выдается сертификат о прохождении соответствующего онлайн-обучения.
14. Реализация мероприятий, предусмотренных настоящими Правилами, осуществляется в том числе с использованием выездных форм консультирования и информационного сопровождения, предусматривающих применение специализированных мобильных офисов (микроавтобусов), обеспечивающих оказание консультационных услуг и разъяснение мер государственной поддержки на местах в малых и моногородах, районных центрах и селах.
________________________
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2025 года № 1176
Правила предоставления инфраструктурной поддержки субъектам малого предпринимательства

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне инфрақұрылымдық қолдау көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 94-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді әрі өңірлік мамандануды ендіру және өңірлер мен бизнесті ортақ жауапкершілікке тарту мақсатында кәсіпкерлерді қолдауға арналған өндірістік, сервистік, туристік, цифрлық IT және өткізу инфрақұрылымы объектілерін құру, дамыту және пайдалану шарттарын, тәртібі мен тетігін айқындайды.
Осы Қағидаларда инфрақұрылым санаттары, кәсіпкерлерге қолжетімділік беру тәртібі, сондай-ақ инфрақұрылымдық объектілерді пайдалану тиімділігін мониторингілеу және бағалау рәсімдері белгіленген.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Атамекен" ҰКП – Қазақстан Республикасының "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасы, коммерциялық емес ұйым, кәсіпкерлік субъектілерінің одағы;
2) "Ауыл аманаты" бағдарламасы – халық табысын арттыруға, негізінен ауыл шаруашылығы және тұтыну кооперативтерін (бұдан әрі – кооператив), ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеуді қолдауға бағытталған жоба;
3) "Бір ауыл – бір өнім" жобасы (бұдан әрі – БАБӨ) – жергілікті шикізаттан шығарылатын өнімді әзірлеу мен ілгерілету қызметтерін көрсетуге бағытталған, кем дегенде бір бәсекеге қабілетті өнім шығару жолымен ауылды дамыту тұжырымдамасына негізделген жоба.
Өнімнің (тауардың) БАБӨ жобасына сәйкестігін айқындау мынадай өлшемшарттарға сәйкес жүзеге асырылады:
өнім (тауар) жергілікті/локальды шикізаттан өндірілуге тиіс;
өнімді (тауарды) дайындау кезінде күрделі емес құралдар мен тетіктер пайдаланылуға тиіс;
өнім (тауар) мүмкіндігінше сол аумақтың өңірлік ерекшелігін (өнімнің шығу тарихын) көрсетуге және қамтуға тиіс;
өнім (тауар) құрамында қауіпті немесе зиянды заттар болмауға, өнімді (тауарды) қауіпсіз тасымалдау үшін қажетті қаптама болуға тиіс, сондай-ақ өнім (тауар) сақтау мерзімі күнтізбелік 5 (бес) күннен аспайтын тез бұзылатын санатқа жатпауға тиіс;
4) бюджеттік инвестициялық жобаларды мониторингілеу – жаңа объектілерді құру (салу), қолда бар объектілерді реконструкциялау, сондай-ақ ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту барысы туралы бюджет қаражаты бөлінген сәттен бастап пайдалануға берілген сәтке дейін ақпаратты тұрақты және жүйелі жинау мен талдау жөніндегі іс-шаралар жиынтығы;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления инфраструктурной поддержки субъектам малого предпринимательства (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 94 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют условия, порядок и механизм создания, развития и использования объектов производственной, сервисной, туристской, цифровой IT и сбытовой инфраструктуры, предназначенных для поддержки предпринимателей в целях внедрения региональной специализации и вовлечения регионов и бизнеса в солидарную ответственность.
В настоящих Правилах установлены категории инфраструктуры, порядок предоставления доступа предпринимателям, а также процедуры мониторинга и оценки эффективности использования инфраструктурных объектов.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) НПП "Атамекен" – Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", некоммерческая организация, союз субъектов предпринимательства;
2) программа "Ауыл аманаты" – проект, направленный на повышение доходов населения, преимущественную поддержку сельскохозяйственных и потребительских кооперативов (далее – кооператив) и переработки сельскохозяйственной продукции;
3) проект "Одно село – один продукт" (далее – ОСОП) – проект, направленный на предоставление услуг по разработке и продвижению продукции из местного сырья, основанный на концепции развития села путем производства как минимум одного конкурентоспособного продукта.
Определение продукции (товара) на соответствие проекту ОСОП осуществляется согласно следующим критериям:
продукция (товар) должна (должен) производиться из местного/локального сырья;
при изготовлении продукции (товара) должны использоваться несложные инструменты и механизмы;
продукция (товар) должна (должен) по возможности отражать и содержать в себе региональную особенность местности (историю выхода продукции), на территории которой она производится;
продукция (товар) не должна (не должен) содержать в составе опасные или вредные вещества, учитывать наличие упаковки, необходимой для безопасной транспортировки продукции (товара), также продукция (товар) не должна (не должен) относиться к категории скоропортящихся – со сроком хранения не более 5 (пять) календарных дней;
4) мониторинг бюджетных инвестиционных проектов – совокупность мероприятий по регулярному и систематическому сбору и анализу информации о ходе создания (строительства) новых, реконструкции имеющихся объектов, а также создания и развития объектов информатизации с момента выделения бюджетных средств до момента ввода в эксплуатацию;

5) бюджет процесі – мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасымен регламенттелген бюджетті жоспарлау, қарау, бекіту, атқару, нақтылау және түзету, бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілікті жүргізу, бюджеттік есеп және бюджеттік есептілік, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау, бюджеттік мониторингілеу және нәтижелерді бағалау жөніндегі қызметі;
6) жеке кабинет – тізілімдегі пайдаланушының (кәсіпкер, уәкілетті орган, өңірлік үйлестіруші, өңірлік үйлестіру кеңесі, бюджеттік бағдарлама әкімшісі) дербес веб-парақшасы;
7) жеке шот – тізілімдегі өтінімдерді тіркеу және олармен операцияларды есепке алу мақсатында кәсіпкерді сәйкестендіруге мүмкіндік беретін жазбалардың жиынтығы;
8) жеке қаржыландыру жоспары – мемлекеттік мекеменің шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамасына сәйкес міндеттемелер бойынша жеке жоспар, төлемдер бойынша жеке жоспар нысанында қалыптастырылатын негізгі құжаты;
9) жергiлiктi бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiсi – облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкiмi айқындайтын, жергiлiктi атқарушы органның бюджеттiк бағдарламаларды жоспарлауға, негіздеуге, іске асыруға және нәтижелерге қол жеткізуге жауапты құрылымдық бөлiмшесi;
10) заманауи форматтағы сауда объектілері – арнаулы немесе аралас тауарлар ассортиментінің атауы (бірліктері) бір мыңнан басталатын және одан асатын, дәстүрлі қызмет көрсету әдісімен қатар өзіне-өзі қызмет көрсету әдісімен, сондай-ақ саудада қосымша қызметтер көрсете отырып жұмыс істейтін, төлем карталарын пайдаланып төлем жүргізуге арналған жабдығы (құрылғысы) бар, еңбек өнімділігі және сауда алаңының шаршы метріне қатысты сату өнімділігі жоғары, аумағының шекарасы шегінде автокөлік құралдарының тұрағына арналған алаңның болуы көзделген, стационарлық/стационарлық емес сауда объектілері;
11) инженерлік инфрақұрылым – халықтың тыныс-тіршілігіне, сондай-ақ өндірістің орнықты жұмыс істеуіне немесе тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің айналымына қалыпты жағдай жасайтын кәсіпорындардың (ұйымдардың), объектілердің (ғимараттар мен құрылысжайлардың), коммуникациялар мен инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету желілерінің жиынтығы;
12) кәсіпкер – Кодекске сәйкес айқындалатын және жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік субъектісі мәртебесіне ие шағын және микрокәсіпкерлік субъектісі, оның ішінде "Ауыл шаруашылығы кооперативтері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ауыл шаруашылығы кооперативтері болып табылатын заңды тұлғалар;

5) бюджетный процесс – регламентированная бюджетным законодательством Республики Казахстан деятельность государственных органов по планированию, рассмотрению, утверждению, исполнению, уточнению и корректировке бюджета, ведению бухгалтерского учета и финансовой отчетности, бюджетного учета и бюджетной отчетности, государственному аудиту и финансовому контролю, бюджетному мониторингу и оценке результатов;
6) личный кабинет – персональная веб-страница пользователя (предприниматель, уполномоченный орган, региональный координатор, региональный координационный совет, администратор бюджетной программы) в реестре;
7) лицевой счет – совокупность записей в реестре, позволяющих идентифицировать предпринимателя, с целью регистрации заявок и учета операций с ними;
8) индивидуальный план финансирования – основной документ государственного учреждения, который формируется в форме индивидуального плана по обязательствам, индивидуального плана по платежам в соответствии с функциональной и экономической классификацией расходов;
9) администратор местных бюджетных программ – определяемое акимом области (столицы, города республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за планирование, обоснование, реализацию и достижение результатов бюджетных программ;
10) торговые объекты современного формата – стационарные/нестационарные торговые объекты со специализированным или смешанным ассортиментом товаров от одной тысячи и более наименований (единиц), функционирующие по методу самообслуживания в сочетании с методом традиционного обслуживания, а также оказанием дополнительных услуг торговли, наличием оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с использованием платежных карточек, высокой производительностью труда и продаж с квадратного метра торговой площади, предусматривающие наличие площадки для стоянки автотранспортных средств в пределах границ территории;
11) инженерная инфраструктура – совокупность предприятий (организаций), объектов (зданий и сооружений), коммуникаций и сетей инженерного и коммунального обеспечения, создающих нормальные условия для жизнедеятельности людей, а также устойчивого функционирования производства или обращения товаров и услуг;
12) предприниматель – субъект малого и микропредпринимательства, определяемый в соответствии с Кодексом и имеющий статус действующего субъекта предпринимательства, в том числе юридические лица, являющиеся сельскохозяйственными кооперативами в соответствии с Законом Республики Казахстан "О сельскохозяйственных кооперативах";

13) көрсетілетін қызметтерді беруші – мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес өңірлік үйлестіруші айқындайтын, субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қол жеткізуді және оны иеленуші ретінде сүйемелдеуді қамтамасыз ететін тұлға;
14) қаржылық-экономикалық негіздеме (бұдан әрі – ҚЭН) – заңды тұлғалардың жарғылық капиталына бюджет қаражатын салудың орындылығы, негізділігі туралы мәліметтер мен нәтижені бағалау қамтылған құжат;
15) мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган – тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiкте стратегиялық, экономикалық және бюджеттiк жоспарлау саласындағы функцияларды жүзеге асыратын, жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган;
16) мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган – стратегиялық және экономикалық жоспарлау, бюджет саясатын әзiрлеу және қалыптастыру, сондай-ақ өңiрлiк даму саласындағы мемлекеттiк саясатты қалыптастыру және іске асыру саласындағы басшылықты және салааралық үйлестiрудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
17) өңірлік үйлестіруші – кәсіпкерлік саласындағы жергілікті атқарушы органның облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімі айқындайтын құрылымдық бөлімшесі;
18) өңірлік үйлестіру кеңесі (бұдан әрі – ӨҮК) – облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері құратын және басқаратын, қатысушылардың жалпы санының кемінде 50 %-ы бизнес-қоғамдастықтың өкілдерінен тұратын консультативтік-кеңесші орган;
19) өтінімдердің электрондық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – өтінімдер, сондай-ақ кәсіпкерлер туралы мәліметтердің жиынтығы және субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде көрсетілген өзге де мәліметтер;
20) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділік беретін, Интернет желісінде орналастырылған интернет-ресурс;
21) тікелей нәтиже – көзделген бюджет қаражаты шегінде орындалатын мемлекеттік функциялар, өкілеттіктер мен көрсетілетін мемлекеттік қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы, оларға қол жеткізу толығымен осы функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын немесе қызметтер көрсететін ұйымның қызметіне байланысты;
22) түпкiлiктi нәтиже – бюджеттік бағдарламаның мемлекеттiк орган қызметiнiң тікелей нәтижелерiне қол жеткiзуге негізделген, стратегиялық жоспардың, аумақтарды дамыту бағдарламасының және (немесе) бюджеттiк бағдарламаның мақсатына қол жеткізуді санмен өлшейтін көрсеткіші;
23) шағын өнеркәсіптік аймақ – шағын өндірушілерге қызмет көрсетуге арналған бірыңғай кеңістік, ауыл шаруашылығы кооперативтерінен, шаруа және фермер қожалықтарынан, сондай-ақ жеке қосалқы шаруашылықтардан келетін ауыл шаруашылығы өнімдерін қабылдауға, өңдеуге, буып-түюге және сақтауға арналған ықшам, экономикалық қолжетімді өндірістік-логистикалық пункт (шағын өнеркәсіптік аймақ мал шаруашылығы, өсімдік шаруашылығы және өнімді қайта өңдеу функционалдық бағыттары бойынша құрылады);

13) поставщик услуг – лицо, обеспечивающее доступ к информационной системе субсидирования и ее сопровождение в качестве владельца, которое определяется региональным координатором в соответствии с законодательством о государственных закупках;
14) финансово-экономическое обоснование (далее – ФЭО) – документ, содержащий сведения о целесообразности, обоснованности и оценку результата от вложения бюджетных средств в уставный капитал юридических лиц;
15) местный уполномоченный орган по государственному планированию – исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, осуществляющий функции в сфере стратегического, экономического и бюджетного планирования в соответствующей административно-территориальной единице;
16) центральный уполномоченный орган по государственному планированию – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области стратегического и экономического планирования, выработки и формирования бюджетной политики, а также формирования и реализации государственной политики в сфере регионального развития;
17) региональный координатор – определяемое акимом области (столицы, города республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа в сфере предпринимательства;
18) региональный координационный совет (далее – РКС) – консультативно-совещательный орган, создаваемый и возглавляемый акимами областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, с участием представителей бизнес-сообщества не менее 50 % от общего числа;
19) электронный реестр заявок (далее – реестр) – совокупность сведений о заявках, а также предпринимателях и иные сведения, отраженные в информационной системе субсидирования;
20) веб-портал информационной системы субсидирования (далее – веб-портал) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет, предоставляющий доступ к информационной системе субсидирования;
21) прямой результат – количественная характеристика объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение которых полностью зависит от деятельности организации, осуществляющей данные функции, полномочия или оказывающей услуги;
22) конечный результат – показатель бюджетной программы, количественно измеряющий достижение цели стратегического плана, программы развития территории и (или) бюджетной программы, обусловленный достижением прямых результатов деятельности государственного органа;
23) малая промышленная зона – единое пространство для обслуживания малых производителей, компактный, экономически доступный производственно-логистический пункт, предназначенный для приема, переработки, упаковки и хранения сельскохозяйственной продукции, поступающей от сельскохозяйственных кооперативов, крестьянских и фермерских хозяйств, а также личных подсобных хозяйств (малая промышленная зона формируется по функциональным направлениям – животноводство, растениеводство и переработка продукции);

24) "электрондық үкімет" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосылуға техникалық шарттар беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің электрондық нысанда көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізетін бірыңғай терезе болып табылатын ақпараттық жүйе;
25) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және ондағы мәліметтердің өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиыны.
3. Инфрақұрылымдық қолдауды дамыту жаңа өндірістерді іске қосуды, көрсетілетін қызметтерді дамытуды, қолданыстағы қызметті, оның ішінде шағын өнеркәсіптік аймақтардағы қызметті кеңейту мен жаңғыртуды қоса алғанда, кәсіпкерлердің жобаларын қолдауға арналған өндірістік, сервистік, логистикалық, туристік және өткізу инфрақұрылымы объектілерін құру мен дамытудан тұрады. Инфрақұрылымды құру кәсіпкерлер топтары үшін де, арнайы алаңдар, кластерлер мен өзге де инфрақұрылымдық аймақтар құрамында да жүзеге асырылады.
4. Инфрақұрылымдық қолдауды қаржыландыру жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
2-тарау. Инфрақұрылымдық қолдау көрсету тәртібі
1-параграф. Инфрақұрылымдық қолдау көрсету шарттары
5. Осы Қағидаларды іске асыру шеңберінде инфрақұрылымдық қолдау көрсету экономикалық қызметтің басым түрлеріне жататын кәсіпкерлер үшін жүзеге асырылады.
Басым түрлердің тізбесін кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша "Атамекен" ҰКП уәкілетті органы бекіткен экономика салаларына рейтинг беру тәртібін айқындайтын ішкі нормативтік құжатқа сәйкес бөлім, топ, сынып немесе кіші сынып деңгейінде ЭҚЖЖ санын 6-дан (алты) асырмай әрбір жеке жергілікті атқарушы орган өңірді дамыту басымдықтарын негізге ала отырып айқындайды.
"Ауыл аманаты" бағдарламасы және БАБӨ шеңберінде іске асырылатын жобалар, сондай-ақ ауыл шаруашылығы кооперативтері іске асыратын жобалар басым бағыттарға жатады және инфрақұрылымдық қолдау алуға өтінім берген кезде бірінші кезекте (басымдықпен) қаралады.
Инфрақұрылымдық қолдау алуға үміткер кәсіпкерлер үшін қарсы міндеттемелер "Атамекен" ҰКП ішкі нормативтік құжатында көзделген талаптар мен өлшемшарттарға сәйкес белгіленеді.
6. Жергілікті атқарушы органдар осы Қағидалар шеңберінде бөлінетін қаражатты кәсіпкерлердің жобаларын орналастыру, іске қосу және кеңейту үшін жағдай жасайтын базалық инженерлік, өндірістік және цифрлық IT инфрақұрылым объектілерін салуға және (немесе) реконструкциялауға жібере алады, оның ішінде:
инженерлік инфрақұрылым:

24) веб-портал "электронное правительство" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
25) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Развитие инфраструктурной поддержки заключается в создании и развитии объектов производственной, сервисной, логистической, туристской и сбытовой инфраструктуры, предназначенных для поддержки проектов предпринимателей, включая запуск новых производств, развитие услуг, расширение и модернизацию действующей деятельности, в том числе в малых промышленных зонах. Создание инфраструктуры осуществляется как для групп предпринимателей, так и в составе специализированных площадок, кластеров и иных инфраструктурных зон.
4. Финансирование инфраструктурной поддержки осуществляется за счет средств местного бюджета.
Глава 2. Порядок предоставления инфраструктурной поддержки
Параграф 1. Условия предоставления инфраструктурной поддержки
5. Предоставление инфраструктурной поддержки в рамках реализации настоящих Правил осуществляется для предпринимателей, относящихся к приоритетным видам экономической деятельности.
Перечень приоритетных видов определяется каждым отдельным местным исполнительным органом в количестве не более 6 (шесть) ОКЭД на уровне раздела, группы, класса или подкласса, исходя из приоритетов развития региона, в соответствии с внутренним нормативным документом, определяющим порядок присвоения рейтингов отраслям экономики, утвержденным уполномоченным органом НПП "Атамекен" по согласованию с уполномоченным органом по предпринимательству.
Проекты, реализуемые в рамках программы "Ауыл аманаты" и ОСОП, а также реализуемые сельскохозяйственными кооперативами, относятся к приоритетным направлениям и подлежат первоочередному (приоритетному) рассмотрению при подаче заявок на получение инфраструктурной поддержки.
Встречные обязательства для предпринимателей, претендующих на получение инфраструктурной поддержки, устанавливаются в соответствии с требованиями и критериями, предусмотренными внутренним нормативным документом НПП "Атамекен".
6. Местные исполнительные органы средства, выделяемые в рамках настоящих Правил, могут направлять на строительство и (или) реконструкцию объектов базовой инженерной, производственной и цифровой IT инфраструктуры, обеспечивающей условия для размещения, запуска и расширения проектов предпринимателей, включая:
инженерную инфраструктуру:

1) ұңғымаларды бұрғылауды қоса алғанда, су бұру және сумен жабдықтау жүйелері;
2) газдандыру объектілері;
3) су құбырлары, бу құбырлары және жылу желілері;
4) су құбырлары мен санитариялық құрылысжайлар (септиктер);
5) электр қосалқы станциялары және электр беру желілері;
6) бу-газ қондырғылары;
7) байланыс желілері, Интернет және телефондандыру;
8) теміржол тұйықтары мен кірме жолға жібере алады;
қызметтің басым түрлерін қолдауға бағытталған жалпы пайдаланымдағы өндірістік инфрақұрылым объектілері:
жалпы пайдаланымдағы өндірістік инфрақұрылым объектілеріне:
1) өндірістік шағын кластерлер;
2) жабдықты бірлесіп пайдалану орталықтары;
3) жалпы қол жетімді қолөнер және тігін шеберханалары;
4) азық-түлік шағын цехтары мен қайта өңдеу орталықтары;
5) өндірістік коворкингтер;
6) басқа да коммерциялық жылжымайтын мүлік және (немесе) жер учаскесі жатады;
жалпы пайдаланымдағы логистикалық инфрақұрылым объектілеріне:
1) логистикалық және қойма алаңдары;
2) өнімді сұрыптау, орау, буып-түю және таңбалау орталықтары;
3) шағын өнеркәсіптік аймақтар;
4) жергілікті өндірушілерге арналған тарату хабтары;
5) шағын кәсіпкерлік өнімдерін шоғырландыру нүктелері жатады;
кәсіпкерлерге арналған өткізу инфрақұрылымы объектілеріне:
1) кәсіпкерлердің өнімдерін заманауи форматтағы сауда объектілерінде орналастыру аймақтары (SME-corners);
2) жергілікті өндірушілердің шағын нарықтары;
3) жәрмеңке және көрме алаңдары;
4) кәсіпкерлердің өнімдерін көрсетуге арналған экспо-аймақтар мен павильондар;
5) көшпелі өткізу пункттері мен уақытша сауда павильондары жатады;
кәсіпкерлер үшін туристік инфрақұрылым объектілеріне:
1) кемп-сайттар мен керуен және автоүй тұрақтарына арналған аймақтар;
2) визит-орталықтары мен туристік-ақпараттық қызмет көрсету нүктелері;
3) туристік маршруттар бойындағы сервистік алаңдар (санитариялық тораптар, шатырлар, тамақтану нүктелері, зарядтау станциялары, демалыс аймақтары);
4) туристік аймақтардағы қолөнершілер мен жергілікті өндірушілерге арналған кеңістіктер;
5) шағын мұражайлар, этно-аймақтар және демонстрациялық орталықтар жатады.
Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар арқылы және мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетігі арқылы инфрақұрылым объектілерін құруға және дамытуға қолдау көрсетуге жол беріледі.
Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар өкілеттіктері шегінде және осы Қағидаларға және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес объектілерді салу, реконструкциялау және жаңғырту, үй-жайлар мен жер учаскелерін пайдалануға беру, жеңілдікті жалға беруді қолдану, мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктеріне қатысу, жеке инвестицияларды тарту, бірлесіп инвестициялау, жабдықтарды сатып алу және беру, сондай-ақ кәсіпкерлердің қолжетімділігін қамтамасыз ету мақсатында инфрақұрылым объектілерін басқару және пайдалану арқылы жобаларды іске асыруды жүзеге асырады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетігі жеке әріптестің инвестициялық және (немесе) операциялық шығынын әзірлік үшін төлем, капитал шығынының бір бөлігін өтеу нысанында не Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы заңнамасында белгіленген мемлекеттік қолдаудың өзге де нысандарында бюджет қаражаты есебінен өтеуді көздейді.

1) системы водоотведения и водоснабжения, включая бурение скважин;
2) объекты газификации;
3) водоводы, паропроводы и тепловые сети;
4) водопроводы и санитарные сооружения (септики);
5) электрические подстанции и линии электропередачи;
6) парогазовые установки;
7) линии связи, Интернет и телефонизацию;
8) железнодорожные тупики и подъездные пути;
объекты производственной инфраструктуры общего пользования, направленные на поддержку приоритетных видов деятельности:
к объектам производственной инфраструктуры общего пользования относятся:
1) производственные мини-кластеры;
2) центры совместного использования оборудования;
3) ремесленные и швейные мастерские общего доступа;
4) пищевые мини-цеха и центры переработки;
5) производственные коворкинги;
6) другая коммерческая недвижимость и (или) земельный участок;
к объектам логистической инфраструктуры общего пользования относятся:
1) логистические и складские площадки;
2) центры сортировки, фасовки, упаковки и маркировки продукции;
3) малые промышленные зоны;
4) распределительные хабы для локальных производителей;
5) точки консолидации продукции малого предпринимательства;
к объектам сбытовой инфраструктуры для предпринимателей относятся:
1) зоны размещения продукции предпринимателей в торговых объектах современного формата (SME-corners);
2) мини-рынки локальных производителей;
3) ярмарочные и выставочные площадки;
4) экспо-зоны и павильоны для демонстрации продукции предпринимателей;
5) мобильные точки сбыта и временные торговые павильоны;
к объектам туристской инфраструктуры для предпринимателей относятся:
1) кемп-сайты и зоны для караванинговых и автодомных стоянок;
2) визит-центры и точки туристско-информационного обслуживания;
3) сервисные площадки вдоль туристских маршрутов (санузлы, навесы, точки питания, зарядные станции, зоны отдыха);
4) пространства для ремесленников и локальных производителей в туристских зонах;
5) мини-музеи, этно-зоны и демонстрационные центры.
Допускается поддержка создания и развития объектов инфраструктуры через социально-предпринимательские корпорации и механизм государственно-частного партнерства.
Социально-предпринимательские корпорации осуществляют реализацию проектов посредством строительства, реконструкции и модернизации объектов, предоставления в пользование помещений и земельных участков, применения льготной аренды, участия в механизмах государственно-частного партнерства, привлечения частных инвестиций, соинвестирования, приобретения и передачи оборудования, а также управления и эксплуатации объектов инфраструктуры в целях обеспечения доступа предпринимателей в пределах полномочий и в соответствии с настоящими Правилами и законодательством Республики Казахстан.
Механизм государственно-частного партнерства предусматривает компенсацию инвестиционных и (или) операционных затрат частного партнера за счет бюджетных средств в форме платежей за готовность, возмещения части капитальных затрат либо иных форм государственной поддержки, установленных законодательством Республики Казахстан о государственно-частном партнерстве.

7. Кәсіпкерлерді қажетті инфрақұрылымдық қолдаумен қамтамасыз ету жергілікті атқарушы органдармен келісіп ұзарту мүмкіндігімен қызмет түріне байланысты 36 (отыз алты) айға дейінгі мерзімде жүзеге асырылады.
Ортақ пайдаланылатын инфрақұрылым объектілерін құру объектіні кемінде 3 (үш) кәсіпкерлік субъектісі пайдаланған жағдайда жүзеге асырылады.
8. Кәсіпкерлерді инфрақұрылыммен қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
9. Осы Қағидалар шеңберінде:
1) салық және әлеуметтік төлемдер бойынша бюджет алдында берешегі бар;
2) банкроттық, тарату немесе мәжбүрлеп өндіріп алу рәсіміндегі;
3) ұқсас қызмет түрі бар жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлермен үлестес;
4) Кодекстің 24-бабының 4-тармағында көрсетілген қызмет түрлері бойынша жобаларды іске асыратын кәсіпкерлерге инфрақұрылымдық қолдау көрсетілмейді.
10. Қызметін экономикалық қызметтің басым түрлері шеңберінде жүзеге асыратын кәсіпкерлерге – жергілікті өндірушілерге заманауи форматтағы сауда объектілеріндегі сауда алаңына және (немесе) сөре кеңістігіне қолжетімділік беріледі.
11. Сауда алаңын және (немесе) сөре кеңістігін беру кәсіпкердің өткізілетін өнімнің сапасы мен қауіпсіздігіне қойылатын талаптарды сақтауы шартымен ұзарту мүмкіндігімен кемінде 6 (алты) ай мерзімге жүзеге асырылады.
Сөре кеңістігінің құнын және жергілікті өндірушілерді орналастыру бойынша өзге де ілеспе шығыстарды төлеу инфрақұрылымдық қолдау шеңберінде бекітілген бюджеттік бағдарламалар шегінде жүзеге асырылады.
Егер заманауи форматтағы сауда объектісін салу кезінде инженерлік инфрақұрылымды объект аумағының шекарасына дейін жеткізу мемлекеттік қаражат есебінен жүзеге асырылған жағдайда, сауда объектісі шағын кәсіпкерлік субъектілері үшін сауда алаңын және (немесе) сөре кеңістігін мынадай:
ауданы 1000 (бір мың) шаршы метрге дейінгі объектілер үшін жалпы сауда алаңының 5 %-ынан;
ауданы 1000-нан (бір мың) 3000 (үш мың) шаршы метрге дейінгі объектілер үшін жалпы сауда алаңының 3 %-ынан кем емес ең төменгі көлемде беруді қамтамасыз етеді.
Көрсетілген сауда алаңдары және (немесе) сөре кеңістіктері жергілікті өндірушілердің бірыңғай аймағы түрінде қалыптастырылады және азық-түлікті қайта өңдеу, қолөнер өндірістері, тоқыма және экономикалық қызметтің басым түрлеріне жататын өзге де өндірістік бағыттар өнімдерін қоса алғанда, шағын кәсіпкерлік субъектілерінің өнімдерін орналастыруға арналған.
Бұл ретте инженерлік инфрақұрылымды жүргізу сауда объектісі аумағының шекарасына дейін ғана жүзеге асырылады.

7. Обеспечение предпринимателей необходимой инфраструктурной поддержкой осуществляется сроком до 36 (тридцать шесть) месяцев в зависимости от вида деятельности с возможностью пролонгации при согласовании с местными исполнительными органами.
Создание объектов инфраструктуры общего пользования осуществляется при условии, что объект используется не менее чем 3 (три) субъектами предпринимательства.
8. Обеспечение инфраструктурой предпринимателей осуществляется за счет средств местного бюджета согласно бюджетному законодательству Республики Казахстан.
9. Не подлежат предоставлению инфраструктурной поддержки в рамках настоящих Правил предприниматели:
1) имеющие задолженность перед бюджетом по налогам и социальным платежам;
2) находящиеся в процедуре банкротства, ликвидации или принудительного взыскания;
3) аффилированные с действующими предпринимателями, у которых аналогичный вид деятельности;
4) реализующие проекты по видам деятельности, указанным в пункте 4 статьи 24 Кодекса.
10. Предпринимателям – местным производителям, осуществляющим деятельность в рамках приоритетных видов экономической деятельности, предоставляется доступ к торговой площади и (или) полочному пространству в торговых объектах современного формата.
11. Предоставление торговой площади и (или) полочного пространства осуществляется на срок не менее 6 (шесть) месяцев с возможностью продления при условии соблюдения предпринимателем требований к качеству и безопасности реализуемой продукции.
Оплата стоимости полочного пространства и иных сопутствующих расходов по размещению местных производителей осуществляется в пределах утвержденных бюджетных программ в рамках инфраструктурной поддержки.
В случае, если при строительстве торгового объекта современного формата подведение инженерной инфраструктуры до границ территории объекта осуществлялось за счет государственных средств, торговый объект обеспечивает предоставление торговой площади и (или) полочного пространства для субъектов малого предпринимательства в следующем минимальном объеме:
не менее 5 % общей торговой площади для объектов площадью до 1000 (одна тысяча) квадратных метров;
не менее 3 % общей торговой площади для объектов площадью от 1000 (одна тысяча) до 3000 (три тысячи) квадратных метров.
Указанные торговые площади и (или) полочные пространства формируются в виде единой зоны локальных производителей и предназначены для размещения продукции субъектов малого предпринимательства, включая продукцию пищевой переработки, ремесленных производств, текстильных и иных производственных направлений, относящихся к приоритетным видам экономической деятельности.
При этом подведение инженерной инфраструктуры осуществляется исключительно до границ территории торгового объекта.

12. Жалпы пайдаланылатын өндірістік инфрақұрылым объектілерін инженерлік қамтамасыз етуді қоса алғанда, қажетті инфрақұрылымды салу (реконструкциялау) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына, инженерлік желілер объектілерін салу, бюджеттік жоспарлау және пайдалану саласындағы нормативтерге сәйкес жүзеге асырылады.
13. Алдыңғы қаржы жылында тікелей нәтижелерге қол жеткізбеген және қарсы міндеттемелерді орындамаған шағын кәсіпкерлік субъектілері үшін инфрақұрылыммен қамтамасыз ету қайтадан қаржыландырылмайды.
14. Өңірлік үйлестіру құрылымының жұмыс органы өңірлік үйлестіруші болып табылады.
15. Өңірлік үйлестіруші:
1) кәсіпкерлерді инфрақұрылымдық қолдау мүмкіндіктері туралы хабардар етуді;
2) инфрақұрылым объектілеріне қол жеткізу және пайдалану тәртібі бойынша консультация беруді;
3) кәсіпкерлер мен инфрақұрылымдық объектілердің операторлары арасындағы өзара іс-қимылды;
4) инфрақұрылым объектілерінің жұмыс істеу тиімділігін мониторингілеуді жүзеге асырады.
16. Өңірлік үйлестіруші мониторинг нәтижелері бойынша инфрақұрылымдық қолдауды дамыту, объектілер тізбесін кеңейту және оларды пайдалану тиімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар дайындайды.
17. Жергілікті бюджеттік бағдарламаның әкімшісі жеке қаржыландыру жоспары бекітілгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны веб-порталда орналастырады.
2-параграф. Кәсіпкерлердің жобалары бойынша инфрақұрылымдық қолдау алу үшін қатысушылардың өзара іс-қимылы
18. Кәсіпкер осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша инфрақұрылым беру туралы өтінішпен өңірлік үйлестірушіге жүгінеді, онда инфрақұрылым беру қажеттігінің негіздемесі қамтылып, мына құжаттар қоса беріледі:
1) бизнес-жоспар;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 28 маусымдағы № 59 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, инвестициялық ұсынысты, техникалық-экономикалық және қаржылық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидаларына сәйкес техникалық-экономикалық негіздеме (бұдан әрі – ТЭН) әзірлеуді талап етпейтін жобаларды қоспағанда, жобаның ТЭН;
3) жоба бойынша жобалау-сметалық құжаттама.

12. Строительство (реконструкция) необходимой инфраструктуры, включая инженерное обеспечение объектов производственной инфраструктуры общего пользования, осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, нормативами в области строительства, бюджетного планирования и эксплуатации объектов инженерных сетей.
13. Финансирование для обеспечения инфраструктурой не осуществляется повторно для субъектов малого предпринимательства, которые в предыдущем финансовом году не достигли прямых результатов и не исполнили встречных обязательств.
14. Рабочим органом региональной координационной структуры является региональный координатор.
15. Региональный координатор осуществляет:
1) информирование предпринимателей о возможностях инфраструктурной поддержки;
2) консультирование по порядку доступа и использованию объектов инфраструктуры;
3) взаимодействие между предпринимателями и операторами инфраструктурных объектов;
4) мониторинг эффективности функционирования объектов инфраструктуры.
16. По результатам мониторинга региональный координатор готовит предложения по развитию инфраструктурной поддержки, расширению перечня объектов и повышению эффективности их эксплуатации.
17. Администратор местной бюджетной программы в течение 3 (три) рабочих дней после утверждения индивидуального плана финансирования размещает его на веб-портале.
Параграф 2. Взаимодействие участников для получения инфраструктурной поддержки по проектам предпринимателей
18. Предприниматель обращается к региональному координатору с заявлением на предоставление инфраструктуры по форме согласно приложению к настоящим Правилам, включающей обоснование необходимости предоставления ему инфраструктуры, к которой прилагает следующие документы:
1) бизнес-план;
2) технико-экономическое обоснование (далее – ТЭО) проекта, за исключением проектов, не требующих разработки ТЭО в соответствии с Правилами планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения, технико-экономического и финансово-экономического обоснований, определения целесообразности бюджетного кредитования, формирования портфеля государственных инвестиционных проектов, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров, отбора, мониторинга и оценки реализации государственных инвестиционных проектов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июня 2025 года № 59;
3) проектно-сметную документацию по проекту.

19. Өңірлік үйлестіруші құжаттарды алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде:
1) кәсіпкердің жобасын осы Қағидалардың шарттарына сәйкестігі тұрғысынан тексереді;
2) ӨҮК үшін кәсіпкерлердің жобалары бойынша ұсынымдар әзірлейді;
3) құжаттардың толық топтамасымен қоса кәсіпкерлер жобаларының тізімін ӨҮК қарауына енгізеді;
4) ӨҮК отырысы күн тәртібінің мәселесін қалыптастырады, өткізілетін күнін, уақытын және орнын айқындайды, ол туралы ӨҮК барлық мүшелерін хабардар етеді.
20. Құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық емес екенін анықтаған, сондай-ақ кәсіпкер және (немесе) ұсынылған материалдар, объектілер, жобаны қарау үшін қажетті деректер мен мәліметтер Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайларда өңiрлiк үйлестiрушi кәсiпкерге мемлекеттiк қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауаппен хабарлама жiбередi.
21. ӨҮК отырысы жобалардың қалыптасуына қарай өткізіледі. ӨҮК мүшелерінің саны кемінде 10 (он) адамды құрайды, оның кемінде 50 %-ы кәсіпкерлер қоғамдастығының өкілдері болады.
ӨҮК отырысы ӨҮК мүшелері санының кемінде үштен екісі (кворум) қатысқан кезде өткізіледі. Шешімді қатысушылардың жалпы санының кемінде үштен екісі қабылдайды.
22. ӨҮК өткізілетін отырыс шеңберінде мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) кәсіпкердің және ол іске асыратын жобалардың осы Қағидалардың өлшемшарттарына сәйкестігін тексереді;
2) ӨҮК мүшелері арасында кәсіпкердің жобасы мен қоса беріліп отырған құжаттарды, оның ішінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларын іске асыру қорытындылары бойынша құрылатын тұрақты жұмыс орындары, бюджетке түсетін салық түсімдері, өнім өндіру көлемі туралы болжамды ақпаратты қарайды және талқылайды;
3) талқылау нәтижелері бойынша ӨҮК осы Қағидаларға сәйкестігі тұрғысынан инфрақұрылым беру мүмкіндігі (немесе мүмкін еместігі) туралы шешім қабылдайды.
23. ӨҮК шешімі оның отырысы өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде тиісті хаттамамен ресімделеді.
24. Өңірлік үйлестіруші ӨҮК хаттамасы ресімделгеннен кейін кәсіпкерге ӨҮК шешімі туралы хабарлама жібереді. ӨҮК теріс шешім қабылдаған жағдайда өңірлік үйлестіруші кәсіпкерге уәжді жауап жолдайды.
25. Өңірлік үйлестіруші ӨҮК хаттамасы ресімделген кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде толық құжаттар топтамасымен қоса кәсіпкерлер жобаларының тізімін, ӨҮК хаттамасын қолдауды одан әрі іске асыру жөнінде шаралар қабылдау үшін жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне жібереді.

19. Региональный координатор после получения документов в течение 5 (пять) рабочих дней:
1) проверяет проект предпринимателя на предмет соответствия условиям настоящих Правил;
2) вырабатывает рекомендации по проектам предпринимателей для РКС;
3) вносит на рассмотрение РКС список проектов предпринимателей с приложением полного пакета документов;
4) формирует вопрос повестки дня, определяет дату, время и место проведения заседания РКС, о чем уведомляет всех членов РКС.
20. В случаях установления недостоверности документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, а также несоответствия предпринимателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для рассмотрения проекта, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан, региональный координатор направляет уведомление предпринимателю с мотивированным ответом об отказе в рассмотрении проекта.
21. Заседание РКС проводится по мере формирования проектов. Количество членов РКС составляет не менее 10 (десять) человек, из которых не менее 50 % представляется предпринимательским сообществом.
Заседание РКС проводится при присутствии на нем не менее двух третей от количества членов РКС (кворум). Решение принимается не менее чем двумя третями от общего числа присутствующих.
22. В рамках проводимого заседания РКС осуществляет следующие мероприятия:
1) проверку соответствия предпринимателя и реализуемых им проектов критериям настоящих Правил;
2) рассмотрение и обсуждение между членами РКС проекта предпринимателя и прилагаемых документов, в том числе прогнозную информацию о создаваемых постоянных рабочих местах, налоговых поступлениях в бюджет, объемах производства продукции по итогам реализации проектов предпринимателей;
3) по результатам обсуждения РКС принимает решение о возможности (или невозможности) предоставления инфраструктуры на предмет соответствия настоящим Правилам.
23. Решение РКС оформляется соответствующим протоколом в течение 3 (три) рабочих дней с даты проведения его заседания.
24. Региональный координатор после оформления протокола РКС направляет уведомление предпринимателю о решении РКС. В случае вынесения РКС отрицательного решения региональный координатор направляет мотивированный ответ предпринимателю.
25. Региональный координатор в течение 3 (три) рабочих дней с момента оформления протокола РКС направляет список проектов предпринимателей с приложением полного пакета документов, протокола РКС администратору местных бюджетных программ для принятия мер по дальнейшей реализации поддержки.

26. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган мыналарды жүзеге асырады:
1) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік сұранымдарын олардың Қазақстан Республикасының бюджет және өзге де заңнамасына, әлеуметтік-экономикалық даму болжамына, қолданыстағы табиғи нормалар мен стратегиялық жоспарлардың жобаларына немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобаларына және бюджеттік бағдарламалардың жобаларына сәйкестігі тұрғысынан қарайды, бұл ретте бюджеттік сұранымдарды қарау кезінде әрбiр бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстардың түрлерiн есептегенде басшылыққа алу үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген тауарларға, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге арналған бағалардың дерекқоры да пайдаланылады.
Бюджеттік сұраным Қазақстан Республикасы бюджет заңнамасының оның жасалуы мен ұсынылуы жөніндегі талаптарына сәйкес келмеген кезде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган оны қарамай, бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне қайтарады;
2) материалдарды қарау нәтижелері бойынша бюджеттік сұранымдар мен бюджеттік бағдарламалардың жобалары бойынша қорытындылар қалыптастырып, оларды тиісті бюджет комиссиясының қарауына жібереді;
3) уәкілетті органды/жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерін бюджет комиссиясының шешімі туралы хабардар етеді.
27. Жергілікті атқарушы органның жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімін іске асыру туралы қаулысы (аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешімі) мәслихат жергілікті бюджетті бекіткеннен кейін күнтізбелік 14 (он төрт) күн ішінде қабылданады.
3-тарау. Инфрақұрылымдық қолдау көрсетуді мониторингілеу
28. Осы Қағидалар шеңберінде инфрақұрылымдық қолдау көрсетуді мониторингілеуді уәкілетті орган/жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі жүзеге асырады.
29. Жобалардың іске асырылуын мониторингілеуде:
1) жұмыстардың нақты жай-күйін, объектілердің жұмыс істеуін және жүктелу көрсеткіштерін қоса алғанда, жалпыға ортақ пайдаланылатын инфрақұрылым объектілерін құру және пайдалану барысы туралы ақпарат жинау;
2) бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштері мен мақсаттарына сәйкес шағын кәсіпкерлікті инфрақұрылымдық қолдау жобаларын іске асыру шеңберінде қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есеп дайындау;
3) бюджеттік инвестициялық бағдарламалар шеңберінде жалпыға ортақ пайдаланылатын инфрақұрылым жобаларын іске асыруға бөлінген қаражатты игеру туралы мәлімет жинау көзделеді.
30. Инфрақұрылым объектілерін құру және пайдалану жөніндегі жобаларды іске асырудың нақты және жоспарлы көрсеткіштері туралы ақпаратты, сондай-ақ есепті қаржы жылындағы кәсіпкерлерді инфрақұрылымдық қолдауды дамытуға бағытталған бюджеттік бағдарламалар қаражатын игеру туралы мәліметтерді қамтитын есеп мониторинг қорытындысы болып табылады. Есеп қағаз және электрондық жеткізгіштерде ұсынылады.
Есептің PDF форматындағы сканерленген көшірмесін өңірлік үйлестіруші осындай есепті уәкілетті орган/жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісі қабылдаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне жүктейді.

26. Местный уполномоченный орган по государственному планированию осуществляет следующее:
1) рассматривает бюджетные запросы администраторов бюджетных программ на предмет их соответствия бюджетному и иному законодательству Республики Казахстан, прогнозу социально-экономического развития, действующим натуральным нормам и проектам стратегических планов или проектам изменений и дополнений в стратегические планы и проектам бюджетных программ, при этом при рассмотрении бюджетных запросов также используется база данных цен на товары, работы, услуги, установленная законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, в качестве ориентира при расчете по видам расходов по каждой бюджетной программе.
При несоответствии бюджетного запроса требованиям бюджетного законодательства Республики Казахстан по ее составлению и представлению местный уполномоченный орган по государственному планированию возвращает ее администратору бюджетной программы без рассмотрения;
2) по итогам рассмотрения материалов формирует заключения по бюджетным запросам, проектам бюджетных программ и направляет на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии;
3) уведомляет уполномоченный орган/администраторов местных бюджетных программ о решении бюджетной комиссии.
27. Постановление местного исполнительного органа (решение акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) о реализации решения маслихата о местном бюджете принимается в течение 14 (четырнадцать) календарных дней после утверждения маслихатом местного бюджета.
Глава 3. Мониторинг предоставления инфраструктурной поддержки
28. Мониторинг предоставления инфраструктурной поддержки в рамках настоящих Правил осуществляется уполномоченным органом/администратором местных бюджетных программ.
29. Мониторинг реализации проекта предусматривает:
1) сбор информации о ходе создания и использования объектов инфраструктуры общего пользования, включая фактическое состояние работ, функционирование объектов и показатели загрузки;
2) подготовку отчета о прямых и конечных результатах, достигнутых в рамках реализации проектов инфраструктурной поддержки малого предпринимательства, в соответствии с показателями и целями бюджетных программ;
3) сбор сведений об освоении средств, выделенных на реализацию проектов инфраструктуры общего пользования в рамках бюджетных инвестиционных программ.
30. Итогом мониторинга является отчет, содержащий информацию о фактических и плановых показателях реализации проектов по созданию и использованию объектов инфраструктуры, а также сведения об освоении средств бюджетных программ, направленных на развитие инфраструктурной поддержки предпринимателей, за отчетный финансовый год. Отчет представляется на бумажном и электронном носителях.
Сканированная копия отчета в формате PDF загружается региональным координатором в информационную систему субсидирования в течение 2 (два) рабочих дней с даты принятия такого отчета уполномоченным органом/администратором местных бюджетных программ.

31. Инфрақұрылымның берілуі бойынша жылдық мониторингіні мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындайды және жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылғы 10 (оныншы) сәуірден кешіктірмей облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктеріне береді.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері есепті жылдан кейінгі жылдың 1 (бірінші) сәуіріне дейін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жылдық мониторингіні ұсынады.
Жиынтық ақпаратта:
1) кәсіпкерлерге инфрақұрылым ұсыну туралы ақпарат;
2) аяқталған және қолданыстағы жобалар бойынша ақпарат;
3) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеті қаражатының және облыстық бюджеттен бөлінетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттері есебінен қаржыландырылатын жобалардың тізбесі, қаржыландыру жоспарының сомалары, жобалардың нақты орындалуы, аяқталған жобалар саны, игерілмеген сомалар мен оның себептері туралы ақпарат қамтылады.
32. Өңірлік үйлестірушілер жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылғы 10 (оныншы) ақпаннан кешіктірмей мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға шағын кәсіпкерлік жобаларының іске асырылу мәртебесі туралы ақпарат береді (құрылған тұрақты және уақытша жұмыс орындары, салық аударымдары, өнім шығарылуы және еңбекақы төлеу қорының ұлғаюы туралы және қарсы міндеттемелер бойынша басқа да көрсеткіштерді).
33. Осы Қағидаларда көзделмеген өзара іс-қимыл тетіктері мен іске асыру процестері уәкілетті органның келісімі бойынша "Атамекен" ҰКП-ның ішкі нормативтік құжаттарында айқындалады.
34. Шағын кәсіпкерлікті қолдауды үйлестіру әдіснама мен цифрлық сервистерге жауап беретін "Атамекен" ҰКП қоса алғанда, уәкілетті ұйымдар мен операторлардың өзара іс-қимылы арқылы жүзеге асырылады. Бейінді ұйымдар өз бағыттарында шараларды іске асырады, ал бірыңғай жүйе келісімділік пен кәсіпкерлердің көрсетілетін қызметтерге ыңғайлы қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
___________________
Шағын кәсіпкерлік
субъектілеріне
инфрақұрылымдық қолдау
көрсету қағидаларына
қосымша
Нысан
Инфрақұрылымдық қолдау көрсетуге электрондық өтінім
1. ___________ облысында (республикалық маңызы бар қалада, астанада)
___________________________________________________________________.
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2. Инфрақұрылымды қамтамасыз ету бойынша конкурстық іріктеуге қатысу туралы ұсынылған материалдарды қарауды сұраймын.
3. Өтініш беруші туралы мәліметтер:
Заңды тұлға үшін:
атауы _________________________________________________________
БСН __________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _________________________________
басшының ЖСН _______________________________________________
Мекенжайы ___________________________________________________
телефон (факс) нөмірі __________________________________________
Дара кәсіпкер үшін:
атауы ________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ________________________________
ЖСН ________________________________________________________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі ________________________________________________________
кім берді ______________________________________________________
берілген күні ___________________________________________________
мекенжайы ____________________________________________________
телефон (факс) нөмірі) __________________________________________
Дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарлама:
орналасқан жері _______________________________________________
хабарланған күні ______________________________________________ .

31. Годовой мониторинг по предоставленной инфраструктуре подготавливается местным уполномоченным органом по государственному планированию на государственном и русском языках и представляется в акиматы областей, городов республиканского значения, столицы ежегодно не позднее 10 (десять) апреля года, следующего за отчетным.
Администраторы местных бюджетных программ представляют годовой мониторинг в местный уполномоченный орган по государственному планированию до 1 (первое) апреля года, следующего за отчетным.
Сводная информация включает:
1) информацию о предоставлении инфраструктуры предпринимателям;
2) информацию по завершенным и действующим проектам;
3) перечень проектов, финансируемых за счет средств бюджета района (города областного значения), целевых трансфертов на развитие и кредитов из областного бюджета, информацию о суммах плана финансирования, фактическом исполнении, количестве завершенных проектов, суммах и причинах неосвоения.
32. Региональные координаторы ежегодно не позднее 10 (десять) февраля года, следующего за отчетным, представляют центральному уполномоченному органу по государственному планированию информацию о статусе реализации проектов малого предпринимательства (о созданных постоянных и временных рабочих местах, налоговых отчислениях, выпуске продукции и увеличении фонда оплаты труда и других показателях по встречным обязательствам).
33. Механизмы взаимодействия и процессы реализации, не предусмотренные настоящими Правилами, определяются внутренними нормативными документами НПП "Атамекен" по согласованию с уполномоченным органом.
34. Координация поддержки малого предпринимательства осуществляется через взаимодействие уполномоченных организаций и операторов, включая НПП "Атамекен", которая отвечает за методологию и цифровые сервисы. Профильные организации реализуют меры в своих направлениях, а единая система обеспечивает согласованность и удобный доступ предпринимателей к услугам.
________________________
Приложение
к Правилам предоставления
инфраструктурной поддержки
субъектам малого
предпринимательства
Форма
Электронная заявка на предоставление инфраструктурной поддержки
1. В области (городе республиканского значения, столице)
от ___________________________________________________________________.
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество
(при его наличии) индивидуального предпринимателя)
2. Прошу рассмотреть предоставленные материалы об участии в конкурсном отборе по предоставлению инфраструктуры.
3. Сведения о заявителе:
Для юридического лица:
наименование _________________________________________________
БИН _________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________
ИИН руководителя ____________________________________________
адрес ________________________________________________________
номер телефона (факса) ________________________________________
Для индивидуального предпринимателя:
наименование ________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ________________________
ИИН ________________________________________________________
документ, удостоверяющий личность:
номер _______________________________________________________
кем выдано ___________________________________________________
дата выдачи ___________________________________________________
адрес _________________________________________________________
номер телефона (факса) _________________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя:
местонахождение ______________________________________________
дата уведомления ______________________________________________ .

4. Кәсіпкердің екінші деңгейдегі банкте ағымдағы шотының бар-жоғы туралы мәліметтер:
Банк деректемелері: ____________________________________________
Банктің атауы: ________________________________________________
БСК ________________________________________________________
ЖСК ________________________________________________________
БСН ________________________________________________________
Кбе _________________________________________________________ .
5. Жоба туралы мәліметтер:
жобаның атауы _______________________________________________
жобаның қысқаша сипаттамасы _________________________________
жобаны іске асыру орны ______________________________________
қызметтің бейінді бағыты (*жоба облыс орталықтарында, Астана, Алматы, Шымкент және Семей қалаларында іске асырылған жағдайда толтырылады):
____________________________________________________________
қажетті инфрақұрылым түрі ___________________________________
инфрақұрылымды жүргізу немесе жақсарту қажеттігінің негіздемесі
_____________________________________________________________
құрылыстың құны, мың теңге ___________________________________
жобаның құны (инвестициялар), мың теңге ________________________
салық салу жүйесі: _____________________________________________
экономика саласын көрсет: _____________________________________
экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ):
_____________________________________________________________ .
жалдамалы жұмыскерлер саны ________________________________

4. Сведения о наличии текущего счета у предпринимателя в банке второго уровня:
Реквизиты банка: _____________________________________________
Наименование банка: __________________________________________
БИК ________________________________________________________
ИИК ________________________________________________________
БИН ________________________________________________________
Кбе _________________________________________________________.
5. Сведения о проекте:
наименование проекта _________________________________________
краткое описание проекта ______________________________________
место реализации проекта______________________________________
профилирующее направление деятельности (*заполняется в случае реализации проекта в областных центрах, городах Астане, Алматы, Шымкенте и Семей):
____________________________________________________________
вид необходимой инфраструктуры _______________________________
обоснование необходимости подведения или улучшения инфраструктуры
______________________________________________________________
стоимость строительства, тысяч тенге _____________________________
стоимость проекта (инвестиции), тысяч тенге ______________________
система налогообложения: ______________________________________
указать отрасль экономики: _____________________________________
общий классификатор видов экономической деятельности (ОКЭД):
______________________________________________________________
численность наемных работников ________________________________ .