"Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту" ұлттық жобасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 1102 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 30 желтоқсандағы № 1175 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту" ұлттық жобасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 1102 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту" ұлттық жобасы (бұдан әрі – Ұлттық жоба) осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Ұлттық жобаны іске асыруға жауапты орталық, жергілікті атқарушы органдар мен өзге де ұйымдар (келісу бойынша):
1) Ұлттық жобаны іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесіне сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне Ұлттық жобаның орындалу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
4. Осы қаулы 2024 жылғы 25 желтоқсаннан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылатын 4-бағыттың 5-міндетінің екінші бөлігін қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1175 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 1102 қаулысымен
бекітілген
"Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту" ұлттық жобасы

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2024 года № 1102 "Об утверждении Национального проекта "Модернизация энергетического и коммунального секторов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2025 года № 1175
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 4.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2024 года № 1102 "Об утверждении Национального проекта "Модернизация энергетического и коммунального секторов" следующее изменение:
Национальный проект "Модернизация энергетического и коммунального секторов" (далее – Национальный проект), утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Центральным, местным исполнительным органам и иным организациям (по согласованию), ответственным за реализацию Национального проекта:
1) принять меры по реализации Национального проекта;
2) представлять информацию в Министерство национальной экономики Республики Казахстан о ходе исполнения Национального проекта согласно Системе государственного планирования в Республике Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания, за исключением части второй задачи 5 направления 4, который распространяется на правоотношения, возникшие с 25 декабря 2024 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2025 года № 1175
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2024 года № 1102
Национальный проект
"Модернизация энергетического и коммунального секторов"

1. Паспорт
1.
Атауы
"Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту" ұлттық жобасы
1
2
3
2.
Әзірлеу үшін негіз
Мемлекет басшысының 2024 жылғы 2 қыркүйектегі "Әділетті Қазақстан: заң мен тәртіп, экономикалық өсім, қоғамдық оптимизм" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының тармақтарын орындау бойынша бақылауды бекітудің 27-тармағы
3.
Ұлттық жобаны әзірлеудің мақсаты
Халыққа коммуналдық қызметтерді сенімді әрі сапалы көрсетуді және ел экономикасының орнықты дамуын қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасында энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды (желілер мен объектілерді) жаңғырту
4.
Іске асыру мерзімі
2025 – 2029 жылдар
1
2
3
5.
Күтілетін әлеуметтік-экономикалық әсер, игілік алушылар үшін пайда
Қазақстан Республикасының энергетикалық және коммуналдық секторларын жаңғырту
6.
Күтілетін экономикалық әсер (сапа мен сан түрінде)
Энергетикалық және коммуналдық секторлардың қолданыстағы активтерін жаңғырту және жаңарту, оның ішінде:
кемінде 200 табиғи монополиялар субъектісі;
кемінде 30 жылу электр орталығы
7.
Күтілетін әлеуметтік әсер (сапа мен сан түрінде)

1. Паспорт
1
Наименование
Национальный проект "Модернизация энергетического и коммунального секторов"
1
2
3
2
Основание для разработки
Пункт 27 закрепления контроля по исполнению пунктов Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 2 сентября 2024 года "Справедливый Казахстан: закон и порядок, экономический рост, общественный оптимизм"
3
Цель разработки Национального проекта
Модернизация энергетической и коммунальной инфраструктуры (сети и объекты) в Республике Казахстан для обеспечения надежного и качественного предоставления коммунальных услуг населению и устойчивого развития экономики страны
4
Сроки реализации
2025 – 2029 годы
Ожидаемый социально-экономический эффект, польза для благополучателей
Модернизация энергетического и коммунального секторов Республики Казахстан
Ожидаемый экономический эффект (в качественном и количественном выражении)
Модернизация и обновление существующих активов энергетического и коммунального секторов, в том числе:
не менее 200 субъектов естественных монополий;
не менее 30 теплоэлектроцентралей
5
Ожидаемый социальный эффект (в качественном и количественном выражении)

Авариялар деңгейін 20 %-ға төмендету, энергетикалық және коммуналдық активтердің тозу деңгейін ел бойынша орта есеппен 40 %-ға дейін төмендету
8.
Ұлттық жобаны іске асыру үшін қажетті қаржыландыру көлемі
Барлық инвестиция – 13588 млрд теңге, оның ішінде:
энергетикалық сектор – 6208 млрд теңге;
коммуналдық сектор – 6778 млрд теңге;
автоматтандыру және аспап орнату – 602 млрд теңге.
2025 – 2029 жылдар кезеңінде барлық субсидия 1480 млрд теңге, одан әрі сыйақының пайыздық мөлшерлемесінің 10 %-дан жоғары айырмасы қарыз мерзіміне байланысты субсидияланады
9.
Ұлттық жобаны әзірлеушінің атауы
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
10.
Ұлттық жобаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдардың атауы
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (келісу бойынша)
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы (келісу бойынша)
"Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" акционерлік қоғамы (келісу бойынша)
11.
Ұлттық жобаның жетекшісі және кураторы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары
Қанат Алдабергенұлы Бозымбаев
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі
Асан Көбентайұлы Дарбаев
2. Ағымдағы жағдай
Елдің коммуналдық және энергетикалық инфрақұрылымы желілердің тозуының жоғары деңгейіне және технологиялық тұрғыдан ескірген жабдықтарға байланысты елеулі сын-қатермен бетпе-бет келіп отыр, бұл ресурстардың тиімсіз пайдаланылуына алып келеді және халықтың тұрмыс сапасы мен экономиканың орнықтылығына теріс әсерін тигізеді.
Аталған проблемаларды шешу үшін ескірген желілерді жаңғырту мен ауыстыруды, инфрақұрылымды жаңартуға инвестиция тартуды, ресурстарды басқаруды оңтайландыру үшін заманауи цифрлық және энергия тиімді технологияларды енгізуді қамтитын кешенді тәсіл қажет, бұл елдегі жалпы жағдайды жақсартуға ықпал етеді және оның орнықты дамуын қамтамасыз етеді.
Жылумен жабдықтау
Қазақстанның жылу желілері айтарлықтай тозған. Орта есеппен тозу деңгейі 52 %-ды құрайды, бұл жылудың көп ысырап болуына және авариялардың жиі болуына алып келеді. Жылумен жабдықтау жүйесі еліміздің қалалары мен елді мекендерінің шамамен 60 %-ын қамтиды, ал желілердің жалпы ұзындығы шамамен 13 мың километрді құрайды, оның 11 мың километрге жуығы коммуналдық меншікте, 2 мың километрге жуығы жеке меншікте. Инфрақұрылымның басым бөлігінің жай-күйі заманауи талаптарды қанағаттандырмайды, мұның өзі жүйенің сенімділігін нашарлатады және жылу беру тиімділігін төмендетеді. Жылудың қазіргі ысырабы ескі және зақымдалған желілерге байланысты одан әрі өсуде, бұл бюджеттерге айтарлықтай ауыртпалық түсіреді және тұтынушылар үшін көрсетілетін жылу қызметтерінің құнын арттырады.
Негізгі жабдықтың өте тозуының нәтижесінде жылу энергиясы көздерінде орын алатын жылу энергиясының тапшылығы жылумен жабдықтау жүйелері сенімділігінің, сапасының бұзылуына және іркіліссіз жұмыс істеуіне айтарлықтай қауіп тудырады.
Ұлттық жоба шеңберінде 1622 км тозған желіні ауыстыру мен реконструкциялауды, электр және жылу энергиясын бірлесіп өндіруді жүзеге асыратын энергетикалық объектілерді қосу үшін жаңа желілер салуды, сондай-ақ жылумен жабдықтау көздеріндегі жылу қуаттарының жұмыс істеп тұрғандарын жаңғыртуды және жаңаларын іске қосуды қоса алғанда, жылу желісінің инфрақұрылымын ауқымды жаңартуға бағытталған шаралар кешені көзделеді. Бұл іс-шаралар жылу энергиясы көздерінің және жылу желілерінің тозу деңгейін едәуір төмендетуге, көрсетілетін қызметтердің сапасын жақсартуға, жылуды жеткізгенде оның шығын болуын азайтуға және ел ішінде жылумен қамту аясын кеңейтуге мүмкіндік береді. Жобаны іске асыру жүйенің тиімділігін арттыру үшін автоматты түрде мониторингілеу және басқару жүйелері сияқты заманауи технологияларды ендіруді де, сондай-ақ құбыр төсеу үшін жаңа материалдарды пайдалануды да көздейді, бұл пайдалану шығындарын едәуір төмендетеді.
Сонымен қоса жеке инвестицияларды тарту және инфрақұрылымды жаңғыртуға жеке компаниялардың қатысуын ынталандыратын тетіктерді әзірлеу Ұлттық жобаның маңызды элементі болып табылады, бұл процесті жеделдетуге және мемлекеттік бюджетке қаржылық жүктемені азайтуға көмектеседі. Желілерді жаңғыртумен қатар мамандардың біліктілігін арттыру бойынша жұмыстар жүргізілетін болады, бұл жобаларды іске асыруды жеделдетеді және олардың сапасын жақсартады.
Осы Ұлттық жобаның аса маңызды болуына қарамастан, ол орындалмаған немесе кешіктірілген жағдайда орын алуы мүмкін бірнеше қауіп бар. Біріншіден, тозған жылу желілерін пайдалануды жалғастыру авариялардың артуына алып келеді, бұл жылумен жабдықтаудың сапасына тікелей әсерін тигізеді. Аварияның жиі болуы қаржылық және әлеуметтік қосымша жүктеме тудырады, сонымен қатар шұғыл жөндеуге қосымша шығын жұмсауды қажет етеді. Екіншіден, жылу ысырабының жоғары болуы отынның тұтынылуын ұлғайтады, бұл түпкілікті пайдаланушылар үшін тарифтердің өсуіне және энергия жүйесіне жүктеменің артуына алып келеді.
Ұлттық жоба орындалмаған жағдайда жекелеген өңірлер, әсіресе ауылдық және шалғайдағы аудандар ескірген және тиімсіз жылу желілерімен қалатын жағдай туындауы мүмкін, бұл бүкіл ел бойынша жылумен жабдықтаудың қолжетімділігі мен сапасы деңгейінің біркелкі болмауына алып келеді. Мұның өзі әлеуметтік теңсіздікті күшейте түседі және халықтың наразылығын тудыруы мүмкін.
Бұған басқа, жаңғырту процесін тежеу энергия үнемдеу және экологиялық тұрақтылық саласындағы ұлттық мақсаттар мен міндеттемелердің орындалуына қауіп төндіреді. Жаңғырту жөніндегі іс-шаралардың уақтылы орындалмауы көмірқышқыл газының шығарындыларын азайту және елдегі жалпы энергия тиімділігін арттыру жөніндегі мақсаттарға қол жеткізуді қиындатуы мүмкін.
Осы тәуекелдерді барынша азайту үшін жобаны үнемі жоғары деңгейде қаржыландыруды, әкімшілік және технологиялық қиындықтарды уақтылы шешуді, сондай-ақ жобаны іске асырудың барлық кезеңдерінде төлем тәртібін жоғарылату және қолдау үшін халықпен түсіндіру жұмыстарын белсенді түрде жүргізуді қамтамасыз ету қажет.
Электрмен жабдықтау

Снижение уровня аварий на 20 %, снижение уровня износа энергетических и коммунальных активов в среднем по стране до 40 %
6
Объем финансирования, необходимый для реализации Национального проекта
Всего инвестиции 13588 млрд тенге, в том числе:
энергетический сектор – 6208 млрд тенге;
коммунальный сектор – 6778 млрд тенге;
автоматизация и приборизация – 602 млрд тенге.
Всего субсидии на период 2025 – 2029 годы 1480 млрд тенге, в дальнейшем разница процентной ставки вознаграждения свыше 10 % субсидируется в зависимости от срока займа
7
Наименование разработчика Национального проекта
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
8
Наименование государственных органов и организаций, ответственных за реализацию Национального проекта
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
Министерство энергетики Республики Казахстан
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
Министерство финансов Республики Казахстан
Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы
Национальный Банк Республики Казахстан (по согласованию)
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (по согласованию)
Акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (по согласованию)
Акционерное общество "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек" (по согласованию)
9
Руководитель и куратор Национального проекта
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан
Бозумбаев Канат Алдабергенович
Вице-министр национальной экономики Республики Казахстан
Дарбаев Асан Кобентаевич
2. Текущая ситуация
Коммунальная и энергетическая инфраструктура страны сталкивается с серьезными вызовами, связанными с высоким уровнем износа сетей и технологически устаревшим оборудованием, что приводит к неэффективному использованию ресурсов и негативно отражается на качестве жизни населения и устойчивости экономики.
Для решения данных проблем необходим комплексный подход, включающий модернизацию и замену устаревших сетей, привлечение инвестиций в обновление инфраструктуры, внедрение современных цифровых и энергоэффективных технологий для оптимизации управления ресурсами, что будет способствовать улучшению общей ситуации в стране и обеспечит ее устойчивое развитие.
Теплоснабжение
Тепловые сети Казахстана находятся в состоянии значительного износа.
В среднем уровень износа составляет 52 %, что вызывает высокие потери тепла и приводит к частым авариям. Система теплоснабжения охватывает около 60 % городов и населенных пунктов страны, а общая протяженность сетей составляет порядка 13 тысяч километров, из которых около 11 тысяч км находится в коммунальной собственности, около 2 тысяч километров – в частной. Состояние большой протяженности инфраструктуры не удовлетворяет современным требованиям, что ухудшает надежность системы и снижает эффективность теплопередачи. Текущие потери тепла из-за старых и поврежденных сетей продолжают расти, создавая значительное бремя для бюджетов и увеличивая стоимость тепловых услуг для потребителей.
Возникающий на источниках тепловой энергии дефицит тепловой мощности, обусловленный высоким износом основного оборудования, формирует существенные риски нарушения надежности, качества и бесперебойного функционирования систем теплоснабжения.
В рамках Национального проекта предусматривается комплекс мер, направленных на масштабное обновление теплосетевой инфраструктуры, включая замену и реконструкцию 1622 километров изношенных сетей, строительство новых сетей для подключения энергетических объектов, осуществляющих совместную выработку электрический и тепловой энергии, а также модернизацию действующих и ввод новых тепловых мощностей на источниках теплоснабжения. Данные мероприятия позволят значительно снизить уровень износа источников тепловой энергии и тепловых сетей, улучшить качество предоставляемых услуг, снизить потери тепла при транспортировке и расширить охват теплоснабжения по стране. Реализация проекта также предусматривает внедрение современных технологий для повышения эффективности системы, таких как системы автоматического мониторинга и управления, а также использование новых материалов для прокладки трубопроводов, что позволит значительно снизить затраты на эксплуатацию.
Дополнительно важными элементами Национального проекта являются привлечение частных инвестиций и разработка механизмов, стимулирующих участие частных компаний в модернизации инфраструктуры, что поможет ускорить процесс и снизить финансовую нагрузку на государственный бюджет. Параллельно с модернизацией сетей будет проведена работа по повышению квалификации специалистов, что ускорит реализацию проектов и улучшит их качество.
Несмотря на важность данного Национального проекта, существует несколько рисков, которые могут возникнуть в случаях его невыполнения или задержки.
Во-первых, продолжение эксплуатации изношенных тепловых сетей приведет к увеличению аварийности, что напрямую скажется на качестве теплоснабжения. Частые аварии создадут дополнительные финансовые и социальные нагрузки, а также потребуют дополнительных затрат на экстренные ремонты. Во-вторых, высокие тепловые потери увеличат потребление топлива, что приведет к росту тарифов для конечных пользователей и увеличению нагрузки на энергосистему.
В случае невыполнения Национального проекта также может возникнуть ситуация, когда отдельные регионы, особенно сельские и удаленные районы, останутся с устаревшими и неэффективными тепловыми сетями, что приведет к неравномерному уровню доступности и качества теплоснабжения по стране.
Это усилит социальное неравенство и может вызвать недовольство населения.
Кроме того, сдерживание процесса модернизации поставит под угрозу выполнение национальных целей и обязательств в области энергосбережения и экологической устойчивости. Несвоевременное выполнение мероприятий по модернизации может затруднить достижение целей по снижению выбросов углекислого газа и повышению общей энергоэффективности страны.
Для минимизации этих рисков необходимо обеспечить стабильно высокое финансирование проекта, своевременное решение административных и технологических сложностей, а также проведение активной разъяснительной работы с населением для повышения платежной дисциплины и поддержки на всех этапах реализации проекта.
Электроснабжение

Қазақстанның энергетикалық жүйесі инфрақұрылымның тозу деңгейі жоғары болуына байланысты елеулі сын-қатерлерге тап болып отыр. Елдің электр желілерінің жалпы ұзындығы шамамен 470 мың километрді құрайды, оның 27 мың километрі ұлттық маңызы бар желілерге жатады. 2024 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша электр станцияларындағы негізгі жабдықтардың тозуы 56,8 %-ға жетті, бұл ретте станциялардың үштен бірінен астамы 70 – 90 % шегінде тозған. Тозудың ең жоғары деңгейі ЖЭО мен МАЭС-терде байқалады. 14 электр станциясында 80 %-дан астам тозу тіркелген, ал 21 электр станциясында тозу көрсеткіші 60 %-дан 80 %-ға дейін жетеді. Бұл авариялардың артуымен тікелей байланысты, себебі авариялардың көбі тозуы 80 %-дан асатын станцияларда болады.
ӨЭК жағдай да күрделі болып қалуда. 6 ӨЭК тозу деңгейі аса жоғары (85 – 97 %), 6 компанияның тозу деңгейі жоғары (65 – 85 %), бұл энергиямен жабдықтаудағы авариялар мен бұзылу қаупін арттырады. 2023 жылы 28497 технологиялық бұзылу, оның ішінде 23 авария тіркелді. Олардың көбі ескі және тозған желілерде болды, бұл жылдам арада жаңғырту қажет екенін көрсетеді. Сонымен қатар реактивті қуатты тұтынатын асинхронды электр қозғалтқыштары мен трансформаторлар энергия жүйесіне айтарлықтай жүктеме түсіреді, бұл желілерге жүктемені арттырады және олардың тиімділігін төмендетеді.
Энергиямен жабдықтаудың орнықтылығы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін энергетикалық инфрақұрылымды ауқымды жаңғыртуды жүргізу қажет. Бұл тозған элементтерді заманауи элементтерге ауыстыруды, желілердің өткізу қабілетін арттыруды және тұтынушыларды анағұрлым жоғары кернеу деңгейлеріне ауыстыруды қамтиды. Жаңғырту электр станцияларын жаңартуды, қолданыстағы қуаттардың жұмыс тиімділігін арттыруды, сондай-ақ желілердің бір бөлігін кернеуі 10 киловольт электр беру әуе желілеріне ауыстыруды қамтиды, бұл электр энергиясының ысырабын азайтуға және сенімділігін жақсартуға мүмкіндік береді.
Реактивті қуат мәселесін шешу де маңызды қадам болады. Тарату желілеріндегі шығынды азайтуға және бүкіл энергетикалық жүйенің тиімділігін арттыруға компенсаторлық құрылғыларды қолдана отырып реактивті қуатты өтеу көмектеседі. Қосалқы станцияларды жаңарту қатар жүргізіледі, бұл электрмен жабдықтау сапасын жақсартуға және тозу деңгейі жоғары желілік учаскеге жүктемені азайтуға мүмкіндік береді.
Жаңа аудандар мен жеке сектордағы тұтынушыларды анағұрлым жоғары кернеуге (10 киловольт) ауыстыруға ерекше назар аудару қажет, бұл жүктеменің артуын, оның ішінде электромобиль санының өсуі есебінен артуын тиімді еңсеруге көмектеседі. Бұл шешім электр энергиясын тұтыну артқан жағдайда тұрақты және сапалы электрмен жабдықтауды қамтамасыз етеді.
Алдағы жаңғыртудың маңыздылығына қарамастан, егер жоба уақытында жүзеге асырылмаса, энергетикалық жүйе үшін тәуекелдер жоғары болады. Біріншіден, ескі және тозған электр желілерін пайдалануды жалғастыру аварияның және технологиялық бұзылудың көбеюіне алып келеді, бұл әсіресе қыс мезгілінде энергиямен жабдықтаудың тұрақты болуына әсерін тигізуі мүмкін. Желілерге шамадан тыс жүк түседі, бұл ажыратудың жиілеу қауіпіне және бүкіл энергетикалық жүйенің жұмысындағы тұрақсыздыққа алып келеді. Екіншіден, егер реактивті қуатпен байланысты проблемалар шешілмесе және қосалқы станцияларды жаңғырту жүргізілмесе, бұл электрмен жабдықтау сапасының төмендеуіне, электр энергиясы ысырабының артуына және пайдалану шығындарының өсуіне алып келеді. Инфрақұрылымды жаңартудағы қиындықтар түпкілікті тұтынушылар үшін электр энергиясының қымбаттауына алып келуі мүмкін.
Сонымен қатар электромобиль санының, әсіресе Алматы және Астана сияқты ірі қалаларда экспоненциалды өсуі қазірдің өзінде шамадан тыс жүк түсіп отырған желілерге жүктемені арттырады. Жаңғырту жүргізілмесе, энергетикалық инфрақұрылым мұндай жүктемені тиімді еңсере алмайды, бұл кідірістер мен авариялық ажырату қауіпін тудырады.
Осылайша, жобаның орындалмауы орнықты даму мен энергия тиімділігін арттыру саласындағы ұлттық мақсаттардың орындалуын айтарлықтай қиындатуы мүмкін.
Осы тәуекелдерді барынша азайту үшін тиісті қаржыландыруды, жаңғыртуды жедел іске асыруды және инфрақұрылымды дамытуға жеке инвестициялар тартуды қамтамасыз ету қажет. Бұған қоса кадрлардың біліктілігін арттыру және жобаларды басқаруды жетілдіру маңызды қадам болады, бұл процесті жеделдетуге және жұмыстарды орындау сапасын жақсартуға мүмкіндік береді.
Сумен жабдықтау
Қазақстанда сумен жабдықтау жүйесі бүкіл ел бойынша инфрақұрылымның орта есеппен 40 %-ды құрайтын жоғары деңгейдегі тозуымен байланысты елеулі проблемалармен бетпе-бет келіп отыр. Елде ескірген су құбыры желілерінің саны көп, олардың көпшілігі отыз жылдан астам жұмыс істеп тұр. Елдегі су құбыры желілерінің жалпы ұзындығы 100 мың км құрайды, оның едәуір бөлігі күрделі жөндеуді немесе толық ауыстыруды қажет етеді. Кей өңірлерде су құбыры желілері мен сумен жабдықтау объектілерінің тозу деңгейі 50 %-дан асады, бұл судың ағып кетуіне және ысырап болуына ықпалын тигізеді, сондай-ақ көрсетілетін қызметтердің сапасын төмендетеді.
Көптеген елді мекендерде, әсіресе шалғайдағы аудандар мен шағын қалаларда ауызсу тапшылығы, сондай-ақ судың сапасына байланысты проблемалар бар, бұл санитариялық нормалардың бұзылуына алып келуде. Сумен жабдықтау көбінесе судың химиялық және биологиялық құрамы жөніндегі стандарттарды бұзып жүзеге асырылады, бұл халық денсаулығына тікелей әсерін тигізеді.

Энергетическая система Казахстана сталкивается с серьезными вызовами из-за высокого уровня износа инфраструктуры. Общая протяженность электрических сетей страны составляет около 470 тысяч километров, из которых 27 тысяч километров принадлежат сети национального значения. На 1 января 2024 года износ основного оборудования на электростанциях достиг 56,8 %, при этом более трети станций имеют износ в пределах 70 – 90 %. Наибольший уровень износа наблюдается на ТЭЦ и ГРЭС. Износ более 80 % зафиксирован на 14 электростанциях, а на 21 электростанции показатель износа варьируется от 60 % до 80 %. Это напрямую связано с повышенной аварийностью, так как большинство аварий происходит на станциях с износом более 80 %.
В РЭК ситуация также остается сложной. 6 РЭК имеют критический уровень изношенности (85 – 97 %), еще 6 компаний – высокий уровень износа (65 – 85 %), что повышает риск аварий и нарушений в энергоснабжении. В 2023 году было зафиксировано 28497 технологических нарушений, включая 23 аварии. Большинство из них произошло на старых и изношенных сетях, что подчеркивает необходимость скорейшей модернизации. Кроме того, существенную нагрузку на энергосистему создают асинхронные электродвигатели и трансформаторы, которые потребляют реактивную мощность, что увеличивает нагрузку на сети и снижает их эффективность.
Для обеспечения устойчивости и безопасности энергоснабжения необходимо провести масштабную модернизацию энергетической инфраструктуры. Это включает замену изношенных элементов на более современные, повышение пропускной способности сетей и перевод потребителей на более высокие уровни напряжения. Модернизация будет включать в себя обновление электростанций, повышение эффективности работы существующих мощностей, а также перевод части сетей на воздушные линии электропередачи напряжением 10 киловольт, что позволит уменьшить потери электроэнергии и улучшить надежность.
Важным шагом станет также решение проблемы с реактивной мощностью. Компенсация реактивной мощности с использованием компенсирующих устройств поможет снизить потери в распределительных сетях и повысить эффективность работы всей энергетической системы. Одновременно будет проведено обновление подстанций, что позволит улучшить качество электроснабжения и снизить нагрузку на сетевые участки с высоким уровнем износа.
Особое внимание должно быть уделено переводу потребителей в новых районах и частном секторе на более высокое напряжение (10 киловольт), что поможет эффективно справляться с увеличивающейся нагрузкой, в том числе за счет роста числа электромобилей. Это решение обеспечит стабильное и качественное электроснабжение в условиях роста потребления электроэнергии.
Несмотря на важность предстоящей модернизации, если проект не будет реализован вовремя, риски для энергетической системы будут высокими.
Во-первых, продолжение эксплуатации старых и изношенных электросетей приведет к увеличению аварийности и технологических нарушений, что может повлиять на стабильность энергоснабжения, особенно в зимний период. Сети будут подвергаться перегрузкам, что приведет к риску частых отключений и нестабильности в работе всей энергетической системы. Во-вторых, если не будут решены проблемы с реактивной мощностью и не будет проведена модернизация подстанций, это приведет к снижению качества электроснабжения, повышению потерь электроэнергии и росту эксплуатационных расходов. Сложности с модернизацией инфраструктуры могут также привести к увеличению стоимости электроэнергии для конечных потребителей.
Кроме того, экспоненциальный рост числа электромобилей, особенно в крупных городах, таких как Алматы и Астана, увеличит нагрузку на уже перегруженные сети. Без модернизации энергетическая инфраструктура не сможет эффективно справляться с этой нагрузкой, что приведет к риску сбоев и аварийных отключений.
Таким образом, невыполнение проекта может серьезно осложнить выполнение национальных целей в области устойчивого развития и повышения энергоэффективности.
Для минимизации этих рисков необходимо обеспечить должное финансирование, оперативную реализацию модернизации и вовлечение частных инвестиций в развитие инфраструктуры. Кроме того, важными шагами станут повышение квалификации кадров и совершенствование управления проектами, что позволит ускорить процесс и улучшить качество выполнения работ.
Водоснабжение
Система водоснабжения Казахстана сталкивается с серьезными проблемами, связанными с высоким уровнем износа инфраструктуры, который составляет в среднем 40 % по стране. В стране существует значительное количество устаревших водопроводных сетей, многие из которых функционируют более тридцати лет. Общая протяженность водопроводных сетей в стране составляет 100 тысяч километров, из которых значительная часть требует капитального ремонта или полной замены.
По некоторым регионам износ водопроводных сетей и объектов водоснабжения составляет более 50 %, что способствует утечкам и потерям воды, а также снижает качество предоставляемых услуг.
Многие населенные пункты, особенно в удаленных районах и малых городах, сталкиваются с дефицитом питьевой воды, а также проблемами, связанными с качеством воды, что приводит к нарушениям санитарных норм. Водоснабжение часто осуществляется с нарушениями стандартов по химическому и биологическому составу, что напрямую сказывается на здоровье населения.

Сонымен бірге қалаларда сумен жабдықтау қызметтеріне қол жеткізу 98,9 %-ды және ауылдарда 96,6 %-ды құрайды.
89 қалалық елді мекеннің ішінде 65 қаланың тұрғындары орталықтандырылған сумен 100 % қамтамасыз етілген.
Сондай-ақ бүгінгі күні 6256 ауылдың 5130-ы сумен қамтамасыз етілген.
9 өңірде қала халқы сумен жабдықтау қызметтерімен 100 % қамтамасыз етілген.
Сумен жабдықтаудың ағымдағы проблемаларын шешу үшін Қазақстанда су құбыры желілері мен сумен жабдықтау объектілерін ауқымды жаңғырту көзделген. Ұлттық жоба аясында ескі және тозған су құбырларын ауыстыру, су жинау және тазарту құрылыстарын реконструкциялау, сондай-ақ ауылдық жерлерде және шалғай өңірлерде сумен жабдықтаудың жаңа объектілерін салу ұсынылады.
Сумен жабдықтауды жаңғырту су тазартудың заманауи технологияларын енгізуді, сумен жабдықтауды басқару процестерін автоматтандыруды, сондай-ақ су құбыры желілерін салу үшін инновациялық материалдарды пайдалануды қамтиды, бұл су ысырабын айтарлықтай азайтуға және пайдалану тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді. Сондай-ақ су сапасының мониторингі жүйесін жақсарту көзделіп отыр, бұл өзгерістерге жедел ден қоюға, экологиялық және санитариялық қауіптердің алдын алуға мүмкіндік береді.
Егер сумен жабдықтауды жаңғырту жобасы толық көлемде іске асырылмаса, оның салдары ел үшін аса жағымсыз болуы мүмкін. Біріншіден, су құбыры желілерінің тозуы және уақтылы реконструкцияланбауы сумен жабдықтаудың сапасын одан әрі нашарлатады. Судың ысырап болуы ұлғая түседі, бұл оны қайта өңдеуге және тасымалдауға қосымша шығындарды талап ете отырып, сумен жабдықтайтын мемлекеттік және жеке компаниялар үшін шығындарды арттырады. Екіншіден, су тазарту құрылысжайларының жөнделмеуі және сумен жабдықтау жүйелерінің ескіруі санитариялық жағдайдың нашарлауына және судың ластануымен байланысты аурулардың таралуына алып келуі мүмкін. Желілер жаңғыртылмайтын шалғайдағы және ауылдық аудандарда таза ауызсудың жетіспеушілігі қаупі артады, бұл әлеуметтік теңсіздікті күшейтеді және халықтың денсаулығына қауіп төндіреді.
Сумен жабдықтау инфрақұрылымының жаңғыртылмауы құбырлардың жарылуы мен сорғы станцияларының істен шығуына байланысты авариялық жағдайлардың көбеюіне де алып келеді, бұл сумен жабдықтауда іркіліс туғызып, әлеуметтік шиеленісті арттыра түседі. Ұзақмерзімді перспективада сапалы суға қолжетімділіктің болмауы тұрмыс сапасын жақсарту және елдің орнықты дамуы бойынша стратегиялық мақсаттарды орындауды қиындатуы мүмкін. 2023 жылы сумен жабдықтау жүйесінде 1459 технологиялық бұзушылық, оның ішінде сумен жабдықтау желілерінде 1049 бұзушылық орын алды.
Осылайша, осы тәуекелдердің алдын алу үшін Ұлттық жобаны уақтылы және толыққанды қаржыландыруды қамтамасыз ету, сондай-ақ жеке инвестицияларды тарту және жаңғырту бағдарламасын іске асыруға жергілікті биліктің белсенді қатысуы үшін тиімді тетіктер жасау қажет.
Су бұру

Вместе с тем доступ к услугам водоснабжения в городах составляет 98,9 % и в селах 96,6 %.
Из 89 городских населенных пунктов обеспечено 100 % централизованным водоснабжением население 65 городов.
Также на сегодня из 6256 сел обеспечено услугами водоснабжения 5130 сел.
100 % доступ к услугам водоснабжения имеет городское население в 9 регионах.
Для решения текущих проблем с водоснабжением в Казахстане предусмотрена масштабная модернизация водопроводных сетей и объектов водоснабжения.
В рамках Национального проекта предлагаются замена старых и изношенных водопроводных труб, реконструкция водозаборных и очистных сооружений, а также строительство новых водоснабжающих объектов в сельской местности и удаленных регионах.
Модернизация водоснабжения будет включать внедрение современных технологий очистки воды, автоматизацию процессов управления водоснабжением, а также использование инновационных материалов для строительства водопроводных сетей, что позволит значительно снизить утечки и повысить эффективность эксплуатации. Также предполагается улучшение системы мониторинга качества воды, что позволит оперативно реагировать на изменения, предотвращать экологические и санитарные риски.
Если проект модернизации водоснабжения не будет реализован в полном объеме, последствия для страны могут быть крайне негативными. Во-первых, износ водопроводных сетей и отсутствие своевременной реконструкции приведут к дальнейшему ухудшению качества водоснабжения. Утечки воды продолжат расти, что потребует дополнительных затрат на ее обработку и транспортировку, увеличивая расходы для государственных и частных водоснабжающих компаний.
Во-вторых, неотремонтированные очистные сооружения и устаревшие системы водоснабжения могут привести к ухудшению санитарных условий и распространению заболеваний, связанных с загрязнением воды. В отдаленных и сельских районах, где модернизация сетей не будет проведена, возрастет риск нехватки чистой питьевой воды, что усугубит социальное неравенство и создаст угрозу для здоровья населения.
Невыполнение модернизации водоснабжающей инфраструктуры также приведет к увеличению числа аварийных ситуаций, связанных с разрывами труб и выходом из строя насосных станций, что вызовет перебои в водоснабжении и повысит социальную напряженность. Недостаток доступа к качественной воде в долгосрочной перспективе может затруднить выполнение стратегических целей по улучшению качества жизни и устойчивому развитию страны. В 2023 году произошло 1459 технологических нарушений в системе водоснабжения, в том числе на сетях водоснабжения – 1049 нарушений.
Таким образом, для предотвращения этих рисков необходимо обеспечить своевременное и полноценное финансирование Национального проекта, а также создать эффективные механизмы для привлечения частных инвестиций и активного участия местных властей в реализации программы модернизации.
Водоотведение
На сегодня в системе водоотведения наиболее острыми остаются вопросы высокого износа канализационных сетей и неудовлетворительного состояния КОС.

Бүгінгі күні су бұру жүйесінде кәріз желілерінің тым тозуы және КТҚ-ның қанағаттанарлықсыз жай-күйі мәселелері барынша өзекті күйінде қалып отыр. Елде су бұру желілеріне, әсіресе ірі қалалар мен өнеркәсіптік аудандарда жүктеме көп, мұнда қолданыстағы жүйелер сарқынды су көлемінің ұлғаюына төтеп бере алмайды. Елдегі кәріз желісінің ұзындығы 17,6 мың км, желілердің орташа тозуы 56 %-ды құрайды бұл авариялардың жиі болуы мен сарқынды сулардың ағып кетуіне алып келеді.
Еліміздегі су бұру объектілері мен КТҚ-ның тозуы 50 %-дан астам маңызды мәнге жетіп отыр, ал кейбір объектілерде бұл көрсеткіш 70–80 %-дан асады. Осыған байланысты тазарту құрылыстарына, әсіресе ескі ғимараттарға түсетін жүктеме жоғары, бұл әсіресе халық тығыз орналасқан өңірлерде және өнеркәсіптік аймақтарда санитариялық нормалардың бұзылуына және экологиялық жағдайдың нашарлауына алып келеді.
Ескірген кәріз жүйелерінің, оның ішінде КТҚ тиімсіз жұмыс істеуі су айдындарының ластануына алып келеді, бұл экожүйе мен халықтың денсаулығына ауыр зардап тигізуі мүмкін. Сарқынды суды тазарту деңгейінің төмендігі және қолданыстағы су бұру объектілері қуатының жеткіліксіздігі бірқатар ірі қалаларда санитариялық орнықты жағдайды қамтамасыз ету үшін проблемаға айналуда.
Көрсетілген проблемаларды шешу үшін ұлттық жоба шеңберінде кәріз инфрақұрылымын ауқымды жаңарту және КТҚ жаңғырту көзделген. Ескі құбырларды ауыстыру, қолданыстағы тазарту құрылыстарын заманауи технологияларды пайдалана отырып реконструкциялау және сарқынды суды тазартудың тиісті деңгейін қамтамасыз ету үшін қуаттарды кеңейту жоспарлануда.
Жобада қазіргі қуаттар ұлғайып отырған жүктемені көтере алмайтын аудандарда, әсіресе жылдам өсіп келе жатқан қалалар мен агломерацияларда су бұру және тазарту объектілерін жаңадан салу көзделген. Сарқынды суды тазартудың заманауи технологияларын қолдану тазарту процестерінің тиімділігін едәуір арттырады, қоршаған ортаға теріс әсерді азайтады және санитариялық жағдайды жақсартады.
Жаңғыртудың түйінді аспектісі – КТҚ басқару процестерін автоматтандыруды, экологиялық таза технологияларды ендіруді және оларды өңдеудің барлық кезеңдерінде сарқынды су сапасының мониторингін жақсартуды қамтитын инновациялық шешімдердің интеграциясы. Бұл су бұру объектілері жұмысының сенімділігі мен қауіпсіздігін арттыруға, сондай-ақ пайдалану мен қызмет көрсету шығындарын азайтуға мүмкіндік береді.
Егер су бұру жүйесін, оның ішінде КТҚ жаңғырту жөніндегі жоба толық көлемде орындалмаса, ел үшін зардабы елеулі болуы мүмкін. Біріншіден, тозған және ескірген кәріз жүйелерін пайдалануды жалғастыру құбырлардың жарылуы және тазарту құрылыстарының толып қалуы сияқты авариялық жағдайлар санының ұлғаюына алып келеді. Бұл халықтың денсаулығына қауіп төндіреді, себебі тиісті тазалаудан өтпеген сарқынды су табиғи су айдындарына түсуі мүмкін, мұның өзі ауызсудың ластану және жұқпалы аурулардың таралу қаупін арттырады. Соңғы есепті жылы су бұру жүйесінде 296 технологиялық бұзушылық, оның ішінде желілерде 255 бұзушылық тіркелді. Екіншіден, КТҚ жұмысы тиімділігінің төмен болуы елдегі экологиялық жағдайды нашарлатуын жалғастырады. Сарқынды судың органикалық және химиялық ластағыш заттардан жеткілікті түрде тазартылмауы су айдындарының жай-күйінің нашарлауына, өзендердің, көлдердің және басқа да табиғи объектілердің ластануына әкеледі, бұл биоәртүрлілікке және халықтың тұрмыс сапасына әсерін тигізеді. Бұл экологиялық және санитариялық нормалардың орындалуын күрделендіріп, ластанудың салдарын жоюға қосымша шығын талап етуі мүмкін.
Бұған қоса су бұру және сарқынды суды тазарту объектілерін жаңғыртуды тежеу инфрақұрылым қазіргі заманғы талаптарға сай келмейтін өңірлерде әлеуметтік шиеленістің одан әрі ұлғаюына әкеп соғады. Бұл әсіресе сарқынды судың шоғырлануы жоғары ірі қалалар мен өндірістік орталықтарға қатысты. Егер жоба орындалмаса, денсаулық сақтау және экология жүйелеріне де жүктеме артуы мүмкін, себебі сарқынды суды тазарту және су бұру проблемалары қоршаған ортаның жай-күйі мен халықтың денсаулығына тікелей байланысты.
Осылайша, осы тәуекелдерді барынша азайту үшін су бұру жүйесін, оның ішінде КТҚ жүйесін жаңғырту жөніндегі жобалардың уақтылы іске асырылуын қамтамасыз ету, жеке инвестицияларды тарту және жергілікті билік органдарының жұмысын жандандыру қажет.
Газбен жабдықтау
Қазіргі уақытта газбен жабдықтау жүйесінде жүйелі шешімді қажет ететін бірқатар проблемалар бар.
Бөлшек сауда сегментінде газ тұтынуды толық және анық есепке алудың болмауы түйінді проблемалардың бірі болып табылады, бұл айтарлықтай ысырап пен ресурстарды басқарудағы тиімсіздікке алып келеді. Қолданыстағы жүйе негізінен есепке алу құралдары көрсеткіштерінің ауызша берілуіне және үндестірілмеген деректерге негізделген, бұл газ теңгерімінде алшақтық туындатады, сонымен қатар тұтынуды бақылау мен талдауды қиындатады.
Бұдан басқа, абоненттік базаға қызмет көрсетуге және биллинг процестеріне жұмсалатын шығын жыл сайын ұлғаюда, бұл тұтынушылар санының өсуімен, қолеңбек режимінде басқарылатын операциялар ауқымына және ескірген ақпараттық жүйелерді үнемі сүйемелдеу қажеттігіне байланысты. Бұл ретте қолданыстағы тарифтерге көрсетілген шығыстардың бәрі бірдей енгізілмеген, бұл қосымша қаржылық жүктеме тудырады және газ тарату ұйымдарының орнықты жұмыс істеуін қиындатады.
Тауарлық газды ішкі тұтынудың ұлғаюы қосымша қауіп факторы болып табылады, бұл импортты талап етеді немесе экспорт көлемін төмендетуге алып келеді.
Осыған байланысты ұсынылатын шешім – газды цифрлық есепке алу жүйесін ендіру, бұл көрсеткіштерді автоматты түрде беруді, тұтынуды дәл және ашық есепке алуды, операциялық шығыстарды қысқартуды және халық пен ұйымдардың газды үнемді және ұтымды тұтынуы үшін негіз қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
ТМС жабдықтар мен желілердің тозу дәрежесіне байланысты тәуекел топтары бойынша жіктелуі
Ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде инфрақұрылымы едәуір деңгейде тозған ТМС олардың жабдықтары мен желілерінің жай-күйіне қарай тәуекел топтары бойынша жіктеледі. Бұл жөндеу және жаңғырту үшін басым бағыттарды тиімді анықтауға мүмкіндік береді, бірақ бұл процеспен байланысты бірқатар проблемалар бар.
Қызыл деңгей дереу жөндеуді немесе ауыстыруды қажет ететін өте нашар күйдегі объектілерді көрсетеді. Жабдықтар мен желілердің тозуы 65 %-дан асады, бұл реттеліп көрсетілетін қызметтердің тұрақтылығы мен сенімділігіне айтарлықтай қауіп төндіреді. Бұл объектілер авариялық жағдайлардың басты себебіне айналып, іркіліссіз жабдықтауға қауіп төндіреді және қызмет көрсетуде кідіріс болғызбау үшін дереу қаржы құюды талап етеді.

В стране наблюдается значительная нагрузка на сети водоотведения, особенно в крупных городах и промышленных районах, где существующие системы не способны справляться с увеличившимися объемами сточных вод. Протяженность канализационных сетей в стране составляет 17,6 тысячи километров, со средним износом сетей – 56 %, что ведет к частым авариям и утечкам сточных вод.
Износ объектов водоотведения и КОС в стране достигает значительных величин – более 50 %, а на некоторых объектах этот показатель превышает 70 – 80 %. В связи с этим на очистные сооружения, особенно старые, ложится высокая нагрузка, что ведет к нарушению санитарных норм и ухудшению экологической ситуации, особенно в регионах с высокой плотностью населения и промышленными зонами.
Неэффективная работа устаревших канализационных систем, в том числе КОС, приводит к загрязнению водоемов, что может иметь серьезные последствия для экосистемы и здоровья населения. Низкий уровень очистки сточных вод и недостаточная мощность существующих объектов водоотведения становятся проблемой для обеспечения устойчивой санитарной ситуации в ряде крупных городов.
Для решения указанных проблем в рамках национального проекта предусмотрены масштабное обновление канализационной инфраструктуры и модернизация КОС. Планируются замена старых трубопроводов, реконструкция существующих очистных сооружений с использованием современных технологий и расширение мощностей для обеспечения необходимого уровня очистки сточных вод.
Проект включает в себя строительство новых объектов водоотведения и очистки в тех районах, где существующие мощности не справляются с возросшей нагрузкой, особенно в быстрорастущих городах и агломерациях. Использование современных технологий очистки сточных вод позволит значительно повысить эффективность процессов очистки, снизить негативное воздействие на окружающую среду и улучшить санитарные условия.
Ключевым аспектом модернизации является интеграция инновационных решений, которая включает автоматизацию процессов управления КОС, внедрение экологически чистых технологий и улучшение мониторинга качества сточных вод на всех этапах их обработки. Это позволит повысить надежность и безопасность работы объектов водоотведения, а также снизить расходы на эксплуатацию и обслуживание.
В случае, если проект по модернизации системы водоотведения, в том числе КОС, не будет выполнен в полном объеме, последствия для страны могут быть серьезными. Во-первых, продолжение эксплуатации изношенных и устаревших канализационных систем приведет к увеличению количества аварийных ситуаций, таких как разрывы труб и переполнение очистных сооружений. Это создаст угрозу для здоровья населения, так как сточные воды, не прошедшие должную очистку, могут попасть в природные водоемы, что увеличивает риск загрязнения питьевых вод и распространения инфекционных заболеваний. За последний отчетный год в системе водоотведения зафиксировано 296 технологических нарушений, в том числе на сетях – 255 нарушений. Во-вторых, низкая эффективность работы КОС будет продолжать ухудшать экологическую ситуацию в стране. Недостаточная очистка сточных вод от органических и химических загрязняющих веществ приведет к ухудшению состояния водоемов, загрязнению рек, озер и других природных объектов, что скажется на биоразнообразии и качестве жизни населения. Это может затруднить выполнение экологических и санитарных норм, а также создать дополнительные расходы на ликвидацию последствий загрязнения.
Кроме того, сдерживание модернизации объектов водоотведения и очистки сточных вод повлечет за собой дальнейшее увеличение социальной напряженности в регионах, где инфраструктура не отвечает современным требованиям. Особенно это коснется крупных городов и промышленных центров, где наблюдается высокая концентрация сточных вод. В случае невыполнения проекта также может возрасти нагрузка на системы здравоохранения и экологии, поскольку проблемы с очисткой сточных вод и водоотведением непосредственно связаны с состоянием окружающей среды и здоровьем населения.
Таким образом, для минимизации этих рисков необходимо обеспечить своевременную реализацию проектов по модернизации системы водоотведения, в том числе КОС, привлечь частные инвестиции и активизировать работу местных властей.
Газоснабжение
В настоящее время в системе газоснабжения наблюдается ряд проблем, требующих системного решения.
Одной из ключевых проблем является отсутствие полноты и достоверности учета потребления газа в розничном сегменте, что приводит к значительным потерям и неэффективности в управлении ресурсами. Существующая система основана преимущественно на ручной передаче показаний приборов учета и несинхронизированных данных, что вызывает расхождения в балансах газа, а также затрудняет контроль и анализ потребления.
Кроме того, затраты на обслуживание абонентской базы и биллинговые процессы ежегодно увеличиваются, что связано с ростом количества потребителей, масштабом ручных операций и необходимостью постоянного сопровождения устаревших информационных систем. При этом не все указанные расходы включены в действующие тарифы, что создает дополнительную финансовую нагрузку и осложняет устойчивое функционирование газораспределительных организаций.
Дополнительным фактором риска является увеличение внутреннего потребления товарного газа, что ведет либо к необходимости импорта, либо к снижению экспортных объемов.
В этой связи предлагаемым решением является внедрение системы цифрового учета газа, обеспечивающей автоматическую передачу показаний, точный и прозрачный учет потребления, сокращение операционных расходов и формирование основы для бережливого и рационального потребления газа населением и организациями.
Классификация СЕМ по группам риска в зависимости от степени изношенности оборудования и сетей
В рамках реализации Национального проекта СЕМ, обладающие значительным уровнем износа инфраструктуры, подлежат классификации по группам риска в зависимости от состояния их оборудования и сетей. Это позволяет эффективно определить приоритетные направления для ремонта и модернизации, однако существует ряд проблем, связанных с этим процессом.
Красный уровень указывает на объекты, находящиеся в критическом состоянии, которые требуют немедленного ремонта или замены. Износ оборудования и сетей превышает 65 %, что создает серьезную угрозу стабильности и надежности предоставления регулируемых услуг. Эти объекты становятся основным источником аварийных ситуаций, что ставит под угрозу бесперебойное снабжение и требует немедленных финансовых вложений для предотвращения срыва предоставления услуг.

Сары деңгей таяу арада күрделі жөндеуді немесе жаңғыртуды қажет ететін, тозу деңгейі 55 %-дан 65 %-ға дейінгі объектілерге қатысты. Мұндай объектілер жұмыс істей беру мүмкін, бірақ оларды пайдалану барған сайын қауіпті бола бастайды. Қалпына келтіруге инвестиция уақтылы салынбаса, олар істен шыға бастауы мүмкін, бұл авариялардың артуына және тұтынушыларға қызмет көрсету сапасының төмендеуіне әкеледі.
Жасыл деңгей жай-күйі жүйенің жұмыс істеуіне бірден қауіп төндірмейтін, тозу деңгейі 55 %-ға дейінгі объектілерді қамтиды. Жай-күйінің жарамды болуына қарамастан, болашақта бұл объектілердің сенімділігі мен тиімділігін арттыру үшін оларды ұзақмерзімді жаңғырту жоспарларына қосуға болады.
Нақты проблема тозу деңгейі бойынша қолданыстағы жіктеудің шынайы қауіп дәрежесін үнемі көрсете бермейтініне сайып келеді, әсіресе жаңғыртудың барлық кезеңдерінде қаржыландырудың жеткіліксіздігінен объектілердің техникалық жай-күйі нашарлауы мүмкін жағдайларда. Кейде сары деңгейдегі объектілер іс жүзінде өте нашар жағдайға жақын болуы мүмкін, бұл ұзақмерзімді жоспарлауға қарағанда анағұрлым мұқият қарауды талап етеді. Тозу туралы деректердің жеткілікті интеграцияланбауы да проблема болып табылады, бұл жедел бақылауды және объектілерді жаңғырту мен жөндеудің бірыңғай стратегиясын құруды қиындатады.
Осылайша, объектілерді тозу дәрежесі бойынша дұрыс жіктеу ғана емес, сонымен қатар ескірген инфрақұрылымды пайдалануға байланысты шынайы қауіпті де ескеру қажет, бұл инфрақұрылымның маңызды учаскелерінің мониторингі мен нысаналы инвестицияларды жақсарту бойынша қосымша шараларды қажет етеді.
Желілерді есепке алу
Қазақстандағы коммуналдық желілерді есепке алу проблемасы инфрақұрылымның жай-күйі мен ұзындығы туралы деректердің интеграциялануы мен жүйеленуінің жеткіліксіздігіне сайып келеді. Инженерлік инфрақұрылым туралы деректерді жинайтын МҚК ААЖ болуына қарамастан, оның тиімділігін шектейтін бірқатар проблемалар бар.
Біріншіден, қазіргі уақытта қалалар мен аудан орталықтары аумақтарының 86 %-ы ғана цифрланған, бұл ауылдық жерлерде және кейбір қалаларда коммуналдық желілердің басым бөлігі бірыңғай жүйеде есепке алынбағанын білдіреді. Мұның өзі жедел жоспарлау мен инфрақұрылымның жай-күйін мониторингілеуді қиындатады. Ірі елді мекендерде цифрлауды аяқтау жөніндегі жұмыстар 2025 жылға қарай ғана бітуге тиіс, бұл желілерді есепке алу және жаңғырту процесін баяулатады.
Екіншіден, есепке алу жүйесі 124 тексеру арқылы валидациядан өтсе де, олар инфрақұрылымның шынайы жай-күйін әрдайым көрсете бермейді, әсіресе үнемі МҚК ААЖ-ға түсе бермейтін жеке желілер мен қуаты аз объектілер жағдайында. Бұл тозудың және жаңғыртудың қаншалықты қажет екенін нақты және толық түсінбеуге алып келеді.
2027 жылдың соңына дейін шағын объектілер мен ауылдық аумақтарды қоса алғанда, коммуналдық желілер туралы барлық деректерді цифрлауды және интеграциялауды аяқтау, жеке желілер мен шағын объектілерді қоса алғанда, ақпаратты үздіксіз жаңарту мен тексеруді қамтамасыз ете отырып, деректердің дәлдігі мен өзектілігін арттыру, жаңғырту мен жөндеуді жоспарлауда пайдалануға коммуналдық желілердің барлық деректері бірыңғай жүйеге түсуі үшін инфрақұрылымның жай-күйін есепке алу және бақылау үшін міндетті стандарттарды әзірлеу және енгізу, объектілердің жеке меншік иелерін қоса алғанда, барлық субъектілердің МҚК ААЖ-ға инженерлік инфрақұрылым жөніндегі деректерді міндетті түрде енгізуін қамтамасыз ету қажет.
Бұл шаралар коммуналдық желілерді есепке алу мен мониторингілеудің тиімді жүйесін құруға мүмкіндік береді, мұның өзі ашықтықты арттырып, тәуекелдерді азайтады және инфрақұрылымды уақтылы жаңғыртуды қамтамасыз етеді.
Ресурстардың ұтымды пайдаланылмауы және энергияны көп қажет ету
Коммуналдық ресурстарды ұтымсыз пайдалану – маңызды проблемалардың бірі. Мысалы, Қазақстанда өнім бірлігін өндіруге жұмсалатын судың орташа шығыны 109 м3 құрайды, бұл Ресей мен АҚШ (44 м3) қарағанда үш есе және Аустралияға (21 м3) қарағанда алты есе көп. Бұл деректер ресурстардың айтарлықтай ысырап болатынын айғақтайды және су үнемдеу технологияларын ендіру мен су ресурстарын басқаруды оңтайландыру қажеттігін көрсетеді.
Энергия үнемдеу және энергия ресурстарын тиімді пайдалану кез келген елдің экономикалық саясатының басым бағыттарының бірі болып табылады. Энергияны үнемдеу табиғи ресурстарды сақтау және қоршаған ортаның ластану деңгейін төмендету жөніндегі экологиялық міндет болып табылады, сонымен қатар Экономиканы карбоннан арылту жөніндегі Париж келісімінің мақсаттарына қол жеткізуде шешуші рөл атқарады.
Энергия ресурстарын тиімді пайдалану өнімділік пен энергия тиімділігін арттыруға бағытталған экономикалық міндет болып табылады.
Ел экономикасының энергия тиімділігінің көрсеткіші – елдің де, тұрақтылықты бағалаудың көптеген жүйелерінің базалық көрсеткіштерінің қатарына кіретін энергетикалық сектордың да орнықты дамуының түйінді индикаторы – ЖІӨ-нің энергияны көп қажет етуі.
Қазақстан экономикасының жоғары энергия сыйымдылығы елеулі проблемалардың бірі болып қалып отыр. 2022 жылы ЖІӨ энергияны көп қажет ету көрсеткіші мың АҚШ долларына шаққанда 0,315 тонна мұнай баламасын құрады, бұл ЭЫДҰ елдерімен салыстырғанда 3,2 есе және әлемдік орташа деңгейден 1,9 есе жоғары. Ғимараттардың энергия тиімділігінің төмендігі де алаңдаушылық туғызады: Қазақстанда ол 1,59 гигаджоули/м2 құрайды, бұл Канада (0,59 гигаджоули/м2) мен Беларусь (0,83 гигаджоули/м2) көрсеткіштерінен едәуір жоғары.

Желтый уровень относится к объектам с уровнем износа от 55 % до 65 %, которые в ближайшем будущем потребуют капитального ремонта или модернизации. Такие объекты могут функционировать, однако их эксплуатация становится все более рискованной. Без своевременных инвестиций в восстановление они могут начать выходить из строя, что приведет к повышению аварийности и снижению качества обслуживания потребителей.
Зеленый уровень охватывает объекты, состояние которых не вызывает немедленной угрозы функционированию системы, с уровнем износа до 55 %. Несмотря на приемлемое состояние, эти объекты могут быть включены в планы долгосрочной модернизации для повышения их надежности и эффективности в будущем.
Конкретная проблема заключается в том, что существующая классификация по уровням износа не всегда отражает реальную степень риска, особенно в случаях, когда техническое состояние объектов может ухудшаться из-за недостаточного финансирования на всех этапах модернизации. Порой объекты, находящиеся на желтом уровне, по факту могут быть ближе к критическому состоянию, что требует более внимательного подхода, чем просто долгосрочное планирование. Проблемой является также недостаточная интеграция данных об износе, что затрудняет оперативный контроль и создание единой стратегии по модернизации и ремонту объектов.
Таким образом, необходимо не только правильно классифицировать объекты по степени износа, но и учитывать реальные риски, связанные с эксплуатацией устаревшей инфраструктуры, что потребует дополнительных мер по улучшению мониторинга и целенаправленных инвестиций в критические участки инфраструктуры.
Учет сетей
Проблематика учета коммунальных сетей в Казахстане заключается в недостаточной интеграции и систематизации данных о состоянии и протяженности инфраструктуры. Несмотря на наличие АИС ГГК, которая собирает данные об инженерной инфраструктуре, существует ряд проблем, которые ограничивают ее эффективность.
Во-первых, на данный момент оцифровано лишь 86 % территорий городов и районных центров, что означает, что большая часть коммунальных сетей в сельской местности и некоторых городах остается неучтенной в единой системе.
Это затрудняет оперативное планирование и мониторинг состояния инфраструктуры. Работы по завершению оцифровки в крупных населенных пунктах должны быть завершены только к 2025 году, что замедляет процесс учета и модернизации сетей.
Во-вторых, система учета хоть и проходит валидацию через 124 проверки, не всегда отражает реальное состояние инфраструктуры, особенно в случае частных сетей и объектов малой мощности, которые не всегда попадают в АИС ГГК. Это ведет к недостаточному пониманию реальной картины износа и потребности в модернизации.
Необходимо завершить оцифровку и интеграцию всех данных о коммунальных сетях, включая малые объекты и сельские территории, до конца 2027 года, повысить точность и актуальность данных, обеспечив постоянное обновление и проверку информации, включая частные сети и малые объекты, разработать и внедрить обязательные стандарты для учета и мониторинга состояния инфраструктуры, чтобы все данные о коммунальных сетях поступали в единую систему и могли использоваться для планирования модернизации и ремонта, обеспечить обязательное внесение данных по инженерной инфраструктуре в АИС ГГК всеми субъектами, включая частных владельцев объектов.
Эти меры позволят создать эффективную систему учета и мониторинга коммунальных сетей, что повысит прозрачность, снизит риски и обеспечит своевременную модернизацию инфраструктуры.
Нерациональное использование ресурсов и энергоемкость
Одной из важных проблем является нерациональное использование коммунальных ресурсов. Например, средний расход воды на производство единицы продукции в Казахстане составляет 109 м³, что в три раза больше, чем в России и США (44 м³), и в шесть раз больше, чем в Австралии (21 м³). Эти данные свидетельствуют о значительных потерях ресурсов и подчеркивают необходимость внедрения водосберегающих технологий и оптимизации управления водными ресурсами.
Энергосбережение и эффективное использование энергоресурсов являются одними из приоритетных направлений экономической политики любой страны. Энергосбережение является экологической задачей по сохранению природных ресурсов и снижению уровня загрязнения окружающей среды, а также играет ключевую роль в достижении целей Парижского соглашения по декарбонизации экономики.
Эффективное использование энергоресурсов является экономической задачей, направленной на повышение производительности и энергоэффективности.
Показателем энергоэффективности экономики страны является энергоемкость ВВП – ключевой индикатор устойчивости развития как страны, так и энергетического сектора, который входит в число базовых показателей большинства систем оценки устойчивости.
Высокая энергоемкость экономики Казахстана остается одной из серьезных проблем. В 2022 году показатель энергоемкости ВВП составил 0,315 тонн нефтяного эквивалента на тысячу долларов США, что в 3,2 раза выше, чем в странах ОЭСР и в 1,9 раза выше среднемирового уровня. Низкая энергоэффективность зданий также вызывает беспокойство: в Казахстане она составляет 1,59 гигаджоули/м², что значительно превышает показатели Канады (0,59 гигаджоули/м²) и Беларуси (0,83 гигаджоули/м²).

Тұрғын үй-коммуналдық сектор ел экономикасының энергияны көп қажет ететін салаларының қатарына жатады және түпкілікті энергия тұтыну шамасы жағынан бірінші тұрған тұтынушы болып табылады, оның үлесі 32 %-ды құрайды. Соңғы бес жылда тұрғын үй секторында энергия ресурстарын тұтыну 16,9 %-ға өсті.
Ғимараттардың қазіргі қорының техникалық жай-күйі, жобалау және пайдалануға беру кезінде құрылыс нормалары мен қағидаларын сақтау деңгейінің төмендігі, сондай-ақ халықтың аз хабардар етілуі елдегі ғимараттар секторының энергияны көп тұтынуының себептері болып табылады.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы қолданыстағы заңнамаға сәйкес жаңа ғимараттарды, құрылыстарды, құрылысжайларды салуға немесе қолданыстағы ғимараттарды кеңейтуге арналған жобалық құжаттаманың энергия тиімділігі С класынан төмен болмауға тиіс. 10 мың мемлекеттік мекеменің энергия тұтыну мониторингі объектілердің көпшілігінде энергия тиімділігінің сыныптары төмен екенін көрсетті. Энергия тиімділігінің жоғары және орта кластарына (А, В және С) ғимараттардың 14 %-ы ғана сәйкес келеді. Тұрғын үй секторында да осындай жағдай байқалады.
Бұл деректер жылуды, электрді және су үнемдеудің заманауи технологияларын ендірудің маңыздылығын көрсетеді, мұның өзі ресурстардың ысырабын азайтуға, ұзақмерзімді перспективада экологияны жақсартуға мүмкіндік береді.
Тарифтік саясат
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес табиғи монополиялар салаларына реттеліп көрсетілетін 14 қызмет, оның ішінде экономика салаларының дамуына және халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз етуге айтарлықтай дәрежеде әсерін тигізетін қызметтер жатады.
2015 жылдан бері табиғи монополия салаларында ұзақмерзімді шекті тарифтерді 5 жылға және одан да көп жылға белгілеуді көздейтін тарифтік саясат қолданылады.
Тарифтер қолданылатын кезеңде реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде жұмылдырылған қолданыстағы активтерді жаңартуға және құруға бағытталған инвестициялық бағдарлама салалық мемлекеттік органдармен, жергілікті атқарушы органдармен бірге бекітіледі.
Жаңа инвестиция тарту арқылы коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту тарифтік саясаттың түйінді бағыттарының бірі болып табылады.
Сонымен қатар тарифтерді тоғыспалы субсидиялаудан кезең-кезеңімен бас тарту жүзеге асырылуда, бұл тұтынушылардың әртүрлі топтары арасында тарифтерді теңестіруге және бизнес пен бюджеттік ұйымдарға қаржылық жүктемені азайтуға көмектеседі, мұның өзі жергілікті бюджет қаражатын босатуға және өңірдің басым әлеуметтік мұқтаждығына бағыттауға мүмкіндік береді.
Бұған қоса, табиғи монополиялар туралы заңнаманы жетілдіру шеңберінде ҰЭМ электр энергиясымен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру, жылумен жабдықтау және газ тасымалдау саласындағы тарифтерді өзгерту бөлігінде түзетулер енгізді, онда желілерге қызмет көрсетуге және оларды сенімгерлік басқаруға қабылдау кезінде пайдалануға жұмсалатын шығын ескерілген, бұл көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігін арттыруды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Аспап орнату және цифрландыру:
Жылумен жабдықтау
Коммуналдық қызметтердің шығындарын азайту, басқару процестерін оңтайландыру және олардың жұмысының тиімділігін арттыру үшін жылумен жабдықтау саласында жылу мен суды есепке алу жүйелерінің аспаптарын орнату және оларды автоматтандыру шешуші рөл атқарады. Қазіргі уақытта үй қожалықтарын үйге ортақ есепке алу құралдарымен жарақтандырудағы елеулі прогреске қарамастан, жылу энергиясын тасымалдау және бөлу кезінде энергия шығынының деңгейі жоғары күйінде қалып отыр – 42 %-ға дейін. Жылуды есепке алудың ескірген жүйесі тұтынуды жедел бақылау мүмкіндігін шектейді, бұл жылумен жабдықтаушы ұйымдар жұмысының тиімділігін төмендетеді.
Есепке алу құралдарының ескіруіне және деректердің жеткіліксіз интеграциялануына қатысты проблемалар қаржы мен энергетиканың қосымша шығына алып келеді. Осы проблемаларды шешу үшін есепке алу аспаптарын жаңғырту, Smart Metering технологияларын енгізу және барлық деңгейлерде жылу ресурстарын есепке алудың бірыңғай жүйесін құру қажет. Бұл бухгалтерлік есептің дәлдігін айтарлықтай жақсартады, шығындарды азайтады және тұтынуды бақылауды жақсартады.
Жылу желілерін басқару, нақты уақыттағы температура мен қысымды мониторингілеу жүйелері сияқты автоматтандыру мен мониторингілеудің заманауи технологиялары жүйе жұмысының ашықтығын қамтамасыз етіп қана қоймай, сонымен қатар көрсетілетін қызметтердің сенімділігі мен сапасын едәуір жақсарта отырып, іркілістер мен авариялық жағдайларға жедел ден қоюға мүмкіндік береді.
Электр энергетикасы
Шығыстарды бақылау және есепке алу, ысырапты барынша азайту, энергияны беру және бөлу тиімділігін арттыру, сондай-ақ сектор жұмысының ашықтығын арттыру үшін электр энергетикасы саласында аспап орнату мәселесінің түйінді маңызы бар. Заманауи есепке алу құралдарын қолдану бақылаудың дәлдігі мен жеделдігін едәуір жақсартуға мүмкіндік береді, бұл бүкіл энергетикалық инфрақұрылымның тұрақты жұмысы үшін маңызды.
Дегенмен Қазақстанда электр энергиясын есепке алу жабдықтары мен технологияларын қоса алғанда, техникалық негіздің ескіргені байқалады, бұл қосымша шығынға алып келеді және жедел бақылау мүмкіндіктерін шектейді. 2023 жылдың басында ЭКЕАЖ, қосалқы станциялардың мониторинг жүйелері және геоақпараттық жүйелер сияқты Smart Grid элементтерін енгізу жағдайды едәуір жақсартты, бірақ бұл шешімдер жаппай енгізілмеген және электр энергиясын өндіру мен тұтынудың барлық деңгейлерін бірдей қамтылмаған.
Жүктемені автоматтандырылған басқарумен және авариялық жағдайларда электр желілерін қалпына келтірумен қоса Smart Grid технологиялары біртіндеп энергетикалық жүйелердің сенімділігі мен тұрақтылығын арттырудың маңызды құрамдас бөлігіне айналуда. Алайда оларды мемлекеттік деңгейде интеграциялау инфрақұрылымның жекелеген элементтері арасындағы синергияға қол жеткізуге және барлық кезеңдерде тұтыну мен шығын мониторингін жақсартуға мүмкіндік беретін кешенді тәсілді талап етеді.
Сумен жабдықтау және су бұру
Сумен жабдықтауды және су бұруды цифрландыру су ресурстарын басқарудың ашықтығын арттыру, қызмет көрсету сапасын жақсарту және шығынды азайту үшін маңызды қадам болып табылады. Басқа елдердегідей Қазақстанда да су сапасын автоматтандырылған басқаруды, геоақпараттық жүйелерді және сорғы станцияларын қашықтан басқару жүйелерін қамтитын Smart Water технологияларын ендіру сумен жабдықтау және су бұру мониторингін айтарлықтай жақсартуға мүмкіндік береді.
Қазақстанда су ресурстарын есепке алу жүйесі бірыңғай интеграцияланған платформаның болмауына байланысты проблемаға тап болып отыр. Су ресурстарының ысырап болу деңгейі алынған судың 14 %-ына дейін жетсе де, телеметриялы есепке алу жүйесінің және әртүрлі көзден алынған деректер интеграциясының болмауы ысырап пен тұтынуды бақылауды қиындатады. Тұтынуды болжауға арналған болжамды аналитикалық жүйелермен және сумен жабдықтауды автоматты басқарумен қоса Smart Water жүйесін жаңғырту және ендіру ысырапты азайтуға және желілерді пайдалану тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді.
Ал Еуропада су ресурстарын басқару үшін интеллектуалды жүйелерді интеграциялау тұжырымдамалары белсенді пайдалануда, бұл қызмет көрсету деңгейін көтеріп қана қоймай, пайдалануға жұмсалатын шығынды азайтуға да мүмкіндік береді. Қазақстанда бүкіл ел аумағында сумен жабдықтауды және су бұруды тиімді басқару үшін кешенді шешімді қамтамасыз ете отырып, осындай технологияларды ендіру маңызды болады.
Газбен жабдықтау
Дерек қашықтан берілетін есепке алу аспаптарын қолдану газды есепке алу сапасын және оны тасымалдау мен өткізу процестерінің тиімділігін арттыруда маңызды рөл атқарады. Есепке алу аспаптарын орнатпайынша және цифрландырмайынша, тауарлық газды үнемді тұтынудың ендірілетін тетіктерін сапалы әкімшілендіру мүмкін емес.

Жилищно-коммунальный сектор относится к числу наиболее энергоемких отраслей экономики страны и является первым по величине потребителем в конечном энергопотреблении, на долю которого приходится 32 %. За последние пять лет потребление энергоресурсов в жилищном секторе выросло на 16,9 %.
Причинами высокого энергопотребления сектора зданий в стране являются техническое состояние существующего фонда зданий, низкий уровень соблюдения строительных норм и правил при проектировке и вводе в эксплуатацию, а также низкая осведомленность населения.
Согласно действующему законодательству об энергосбережении и повышении энергоэффективности проектная документация на строительство новых или расширение существующих зданий, строений, сооружений должна соответствовать классу энергоэффективности не ниже класса С. Мониторинг энергопотребления 10 тысяч государственных учреждений показал, что большинство объектов имеет низкие классы энергоэффективности. Высоким и средним классам энергоэффективности (А, В и С) соответствует всего 14 % зданий. Аналогичная ситуация наблюдается в жилищном секторе.
Эти данные подчеркивают важность внедрения современных технологий теплосбережения, электросбережения и водосбережения, что позволит сократить потери ресурсов, улучшить экологию в долгосрочной перспективе.
Тарифная политика
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях" к сферам естественных монополий относятся 14 регулируемых услуг, в том числе услуги, которые в значительной степени влияют на развитие отраслей экономики и жизнеобеспечение населения.
С 2015 года в сферах естественной монополии действует тарифная политика, предусматривающая установление предельных долгосрочных тарифов на 5 и более лет.
На период действия тарифов совместно с отраслевыми государственными органами, местными исполнительными органами утверждается инвестиционная программа, которая направлена на обновление и создание существующих активов, задействованных при предоставлении регулируемых услуг.
Одним из ключевых направлений тарифной политики является модернизация коммунальной инфраструктуры через привлечение новых инвестиций.
Параллельно осуществляется поэтапный отказ от перекрестного субсидирования тарифов, поможет выровнять тарифы между различными группами потребителей и снизить финансовую нагрузку на бизнес и бюджетные организации, что позволит высвободить средства местного бюджета и направить их на приоритетные социальные нужды региона.
Кроме того, в рамках совершенствования законодательства о естественных монополиях МНЭ внесены поправки в части изменения тарифов в сфере электроснабжения, водоснабжения и водоотведения, теплоснабжения и транспортировки газа, учитывающих затраты на обслуживание и эксплуатацию сетей при принятии их в доверительное управление, что позволит обеспечить повышение качества и надежности предоставляемых услуг.
Приборизация и цифровизация:
Теплоснабжение
В сфере теплоснабжения приборизация и автоматизация систем учета тепла и воды играют решающую роль для минимизации потерь, оптимизации процессов управления и повышения эффективности работы коммунальных служб. На данный момент, несмотря на значительный прогресс в оснащении домохозяйств общедомовыми приборами учета, уровень потерь энергии при транспортировке и распределении теплоэнергии остается высоким – до 42 %. Устаревшая система учета тепла ограничивает возможности оперативного контроля за потреблением, что снижает эффективность работы теплоснабжающих организаций.
Проблемы с устаревшими приборами учета и недостаточной интеграцией данных приводят к дополнительным финансовым и энергетическим потерям.
Для решения этих проблем необходимы модернизация приборов учета, внедрение технологий Smart Metering и создание единой системы учета тепловых ресурсов на всех уровнях. Это позволит значительно повысить точность учета, снизить потери и улучшить контроль за потреблением.
Современные технологии автоматизации и мониторинга, такие как системы управления тепловыми сетями, мониторинга температуры и давления в реальном времени, обеспечат не только прозрачность работы системы, но и позволят оперативно реагировать на сбои и аварийные ситуации, значительно улучшив надежность и качество предоставляемых услуг.
Электроэнергетика
Вопрос приборизации в электроэнергетической отрасли имеет ключевое значение для контроля и учета расходов, минимизации потерь, повышения эффективности передачи и распределения энергии, а также повышения прозрачности работы сектора. Применение современных приборов учета позволяет существенно улучшить точность и оперативность контроля, что важно для стабильной работы всей энергетической инфраструктуры.
Однако в Казахстане наблюдается устаревание технической основы, включая оборудование и технологии учета электроэнергии, что приводит к дополнительным издержкам и ограничивает возможности оперативного контроля. На начало 2023 года внедрение элементов Smart Grid, таких как АСКУЭ, системы мониторинга подстанций и геоинформационные системы, значительно улучшило ситуацию, но данные решения внедрены не повсеместно и не на всех уровнях производства и потребления электроэнергии.
Технологии Smart Grid, включая автоматизированное управление нагрузками и восстановление электросетей при аварийных ситуациях, постепенно становятся важной составляющей для повышения надежности и устойчивости энергетических систем. Однако их интеграция на государственном уровне требует комплексного подхода, который позволит достичь синергии между отдельными элементами инфраструктуры и улучшить мониторинг потребления и потерь на всех этапах.
Водоснабжение и водоотведение
Цифровизация водоснабжения и водоотведения представляет собой важный шаг для повышения прозрачности управления водными ресурсами, улучшения качества услуг и минимизации потерь. В Казахстане, как и в других странах, внедрение технологий Smart Water, включающих автоматизированное управление качеством воды, геоинформационные системы и системы дистанционного управления насосными станциями, позволяет значительно улучшить мониторинг водоснабжения и водоотведения.
Система учета водных ресурсов в Казахстане сталкивается с проблемой отсутствия единой интегрированной платформы. Хотя уровень потерь водных ресурсов составляет до 14 % от забора воды, отсутствие системы учета с телеметрией и интеграции данных с разных источников затрудняет контроль за реальными потерями и потреблением. Модернизация и внедрение системы Smart Water, включая системы предиктивной аналитики для прогнозирования потребления и автоматическое управление водоснабжением, позволяют снизить потери и повысить эффективность эксплуатации сетей.
Между тем в Европе активно используются концепции интеграции интеллектуальных систем для управления водными ресурсами, что позволяет не только повысить уровень обслуживания, но и снизить затраты на эксплуатацию.
В Казахстане важно внедрить аналогичные технологии, обеспечив комплексное решение для эффективного управления водоснабжением и водоотведением по всей территории страны.
Газоснабжение
Применение приборов учета с дистанционной передачей данных играет важную роль в повышении качества учета и эффективности процессов транспортировки и реализации газа. Без приборизации и цифровизации учета невозможно качественно администрировать внедряемые механизмы бережливого потребления товарного газа.

Қазіргі уақытта елдегі тұтынушылардың тек 4 %-ы ғана (шамамен 100 мың) газды есепке алудың дерек қашықтан берілетін заманауи аспаптарымен жабдықталған, оның өзін пилоттық жобалар шеңберінде газ тарату ұйымдары немесе ЖАО орнатқан. Барлық тұтынушылар қолданыстағы заңнамаға сәйкес газды есепке алу аспаптарын өздері сатып алады. Әдетте бұл есепке алу сапасы төмен, температура компенсациясы, дерек беру функциясы және кіріктірілген клапаны жоқ ең арзан есептеуіштер.
Газды есепке алуды цифрландыру деңгейі төмен болса, газ тасымалдау көлемін дәл мониторингілеу мен бақылау мүмкіндігі болмайды, ал тұтынушылар санының өсуі бақылаушыларға деген сұранысты және оларды ұстауға жұмсалатын шығынды жыл сайын арттырады. Бұл операциялық шығынның және халық үшін газдың түпкілікті құнының өсуіне алып келеді, үнемді тұтыну тетіктерін тиімді енгізуге мүмкіндік бермейді, экспорттық әлеуетті төмендетеді және ішкі нарықты қосымша субсидиялауды талап етіп, газ саласының шығынын арттырады. Бұдан басқа, тұрмыстық тұтынушылар газды есепке алу аспаптарын сатып алу, орнату және тексеру шығындарын өздері көтеруге мәжбүр.
Әлемдік тәжірибе мен Қазақстан Республикасында жүргізілген пилоттық жобалар тауарлық газды есепке алуды цифрландырудың тиімділігін практика жүзінде растап отыр.
Аспап орнату тұтынушылардың есепке алу аспаптарын сатып алуға және тексеруге жұмсалатын шығынын азайтуға, есептеу мен есепке алу сапасын арттыруға, халық арасында үнемді тұтыну мәдениетін енгізуге, алаяқтық тәуекелдерін азайтуға және қауіпсіздік деңгейін арттыруға мүмкіндік береді.
Мемлекет үшін бұл тауарлық газды анағұрлым ұтымды пайдалануды, инвестиция тартуды және өндірісті оқшаулауды, жаңа жұмыс орындарын құруды және есепке алудың ашықтығын арттыруды білдіреді.
Газ саласы үшін – бұл газды үнемдеу және дәл есепке алу, желілерді цифрлық басқару, қауіпсіздік деңгейінің және ESG рейтингінің жоғарлауы, сондай-ақ ішкі нарықты субсидиялауға жұмсалатын шығыстардың азаюы.
Аспап орнату мен автоматтандыруды барлық төрт секторда – электр энергетикасында, жылумен жабдықтауда, сумен жабдықтауда және газбен жабдықтауда енгізу коммуналдық көрсетілетін қызметтердің тиімділігі мен сенімділігін арттыруға ықпал етіп қана қоймай, ысырап пен қаржы шығысын барынша азайта отырып, ресурстардың ашықтығы мен бақылануын қамтамасыз етеді. Smart Grid, Smart Metering және Smart Water технологияларын қолдану автоматтандырудың жоғары дәрежесін қамтамасыз етеді, авариялық жағдайларға жедел ден қоюға және тұтынушыларға қызмет көрсету сапасын едәуір жақсартуға мүмкіндік береді. Сондай-ақ толық тиімділік үшін осы технологияларды елдің бүкіл аумағында және барлық деңгейде интеграциялауды аяқтау қажет.
Халыққа әлеуметтік көмек көрсету
Табысы аз азаматтардың шығынын азайту мақсатында ЖАО көрсетілетін коммуналдық қызметтерге (тұрғын үй көмегі, жергілікті бюджет) азаматтар жұмсайтын шығыстардың бір бөлігін өтеу тетігін іске асырады.

На текущий момент только 4 % потребителей (около 100 тысяч) в стране снабжены современными приборами учета газа с передачей данных, которые установлены газораспределительными организациями или МИО в рамках пилотных проектов. Все потребители в соответствии с действующим законодательством самостоятельно приобретают приборы учета газа. Как правило, это самые дешевые счетчики с низким качеством учета, без функции температурной компенсации, передачи данных и встроенного клапана.
Низкий уровень цифровизации учета газа приводит к тому, что отсутствует возможность точного мониторинга и контроля объемов транспортировки газа, а рост числа потребителей ежегодно увеличивает потребность в контролерах и расходы на их содержание. Это ведет к росту операционных затрат и конечной стоимости газа для населения, делает невозможным эффективное внедрение механизмов бережливого потребления, снижает экспортный потенциал и увеличивает убытки газовой отрасли, требуя дополнительного субсидирования внутреннего рынка. Кроме того, бытовые потребители вынуждены самостоятельно нести расходы на покупку, установку и поверку приборов учета газа.
Мировой опыт и проведенные в Республике Казахстан пилотные проекты подтверждают эффективность цифровизации учета товарного газа на практике.
Приборизация позволит снизить расходы потребителей на покупку и поверку приборов учета, повысить качество начислений и учета, внедрить культуру бережливого потребления среди населения, снизить риски мошенничества и повысить уровень безопасности.
Для государства это означает более рациональное использование товарного газа, привлечение инвестиций и локализацию производства, создание новых рабочих мест и повышение прозрачности учета.
Для газовой отрасли – это экономия и точный учет газа, цифровое управление сетями, повышение уровня безопасности и ESG-рейтингов, а также сокращение расходов на субсидирование внутреннего рынка.
Внедрение приборизации и автоматизации во всех четырех секторах – электроэнергетике, теплоснабжении, водоснабжении и газоснабжении – не только способствует повышению эффективности и надежности коммунальных услуг, но и обеспечивает прозрачность и контроль над ресурсами, минимизируя потери и финансовые издержки. Применение технологий Smart Grid, Smart Metering и Smart Water обеспечит высокую степень автоматизации, позволит оперативно реагировать на аварийные ситуации и значительно улучшить качество обслуживания потребителей. Также для полного эффекта необходимо завершить интеграцию этих технологий на всех уровнях и на всей территории страны.
Оказание социальной помощи населению
В целях снижения затрат малообеспеченных граждан МИО реализуется механизм возмещения части расходов граждан за коммунальные услуги (жилищная помощь, местный бюджет).

Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 117 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33763 болып тіркелген) бекітілген Тұрғын үй көмегін көрсету қағидаларын ӨҚМ өзгертті, яғни тұтынушылар үшін шығыстардың жаңа шегін белгіледі. Өзгеріске сәйкес азаматтар тұрғын үй қызметтеріне ақы төлеуге отбасылық табысының 10 %-дан аспайтын бөлігін (бұрынғы 20 % орнына) жұмсайды. Бұл азаматтардың тоқсан сайын алатын өтемақы мөлшерін ұлғайтуға мүмкіндік берді.
Автоматтандырылған соң қажетті құжаттарды қағаз жеткізгіштерде тапсыру қажет болмайды, коммуналдық көрсетілетін қызметтер үшін шоттарды қоспағанда, ақпарат мемлекеттік деректер базасынан автоматты түрде жүктеледі.

МПС изменило Правила предоставления жилищной помощи, утвержденные приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 8 декабря 2023 года № 117 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33763), установив новый предел расходов для потребителей. Согласно изменению граждане могут тратить не более 10 % своего семейного дохода на оплату жилищных услуг (вместо прежних 20 %). Это позволило увеличить сумму компенсации, которую граждане будут получать ежеквартально.
Автоматизация исключает предоставление необходимых документов на бумажных носителях, информация загружается автоматически из государственных баз данных, за исключением счетов за коммунальные услуги.

Соңғы 5 жылда ЖАО деректері бойынша 223,4 мыңнан астам отбасыға тұрғын үй көмегі төленді.
2024 жылдан бері тұрғын үй көмегі табысы аз 6196 отбасыға тағайындалды, оның жалпы сомасы 140 млн теңгеден астам, өтініш қабылдау "электрондық үкімет" порталы және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы арқылы жүргізіледі. 2025 жылы пилоттық жобаны сынақтан өткізуді аяқтау қорытындысы бойынша ӨҚМ Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 117 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33763 болып тіркелген) бекітілген Тұрғын үй көмегін көрсету қағидаларына тиісті өзгерістер енгізетін болады, мұның өзі рәсімді оңайлатып, алушылар шеңберін кеңейте отырып, тұрғын үй көмегін проактивті форматта көрсетуге мүмкіндік береді.
Бұл ретте коммуналдық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға тұрғын үй көмегін көрсетуден басқа тұрғын үйді жалдау ақысының бір бөлігін субсидиялау, атаулы әлеуметтік көмек көрсету және азаматтардың өмірде қиын жағдайға тап болуына байланысты әлеуметтік көмек көрсету сияқты бірқатар әлеуметтік қолдау бағдарламалары бар.
Тұрғын үй көмегін алушыларды кеңінен қамту мақсатында қолдау көрсету кезінде табыс пен тұрғын үй нормаларының талап етілетін шекті мәндерін стандарттау және біркелкі ету қажет.

За последние 5 лет по данным МИО жилищная помощь выплачена свыше 223,4 тысячи семьям.
С 2024 года жилищная помощь назначена 6 196 малообеспеченным семьям на общую сумму более 140 млн тенге, прием заявлений ведется через портал "Электронного правительства" и государственную корпорацию "Правительство для граждан". По итогам завершения апробации пилотного проекта в 2025 году МПС будут внесены соответствующие изменения в Правила предоставления жилищной помощи, утвержденные приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 8 декабря 2023 года № 117 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33763), что позволит оказывать жилищную помощь в проактивном формате, упрощая процедуру и расширяя круг лиц получателей.
При этом помимо оказания жилищной помощи потребителям коммунальных услуг имеются ряд иных социальных программ поддержек, как субсидирование части арендной платы за найм жилья, оказание адресной социальной помощи и оказание социальной помощи в связи с трудной жизненной ситуацией граждан.
В целях широкого охвата получателей жилищной помощи необходимы стандартизация и единообразие требуемых пороговых значений доходности и норм жилья при оказании поддержки.

1 025 591
3 227 993
3 266 637
3 481 786
4 066 706
15 068 713
1 480 071
13 588 642
РБ
84 274
207 766
319 325
400 938
467 767
1 480 071
1 480 071
-
-
Жергілікті бюджет
-
-
Бюджеттен тыс қаражат
941 317
3 020 227
2 947 312
3 080 847
3 598 939
13 588 642
13 588 642
6. Жауаптылық пен өкілеттіктерді бөлу
Р/с №
Атауы
Жауапты (лауазымды тұлға)
Өкілеттіктер
1
2
3
4
1-міндет. Энергетикалық және коммуналдық секторлардың инфрақұрылымын (желілері мен объектілерін) жаңғырту және салу
1
1-көрсеткіш.
Жылумен жабдықтау желілерінің тозу деңгейі
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Асан Көбентайұлы Дарбаев және жергілікті атқарушы органдағы уәкілетті тұлға
ЭМ, ҰЭМ – үйлестіру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу
2
2-көрсеткіш.
Электрмен жабдықтау желілерінің тозу деңгейі
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Асан Көбентайұлы Дарбаев және жергілікті атқарушы органдағы уәкілетті тұлға
ЭМ, ҰЭМ – үйлестіру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар
енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу
3
3-көрсеткіш.
Сумен жабдықтау желілерінің тозу деңгейі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі Қуандық Жұмабекұлы Қажкенов, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Асан Көбентайұлы Дарбаев және жергілікті атқарушы органдағы уәкілетті тұлға
ӨҚМ, ҰЭМ – үйлестіру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу
4
4-көрсеткіш.
Су бұру желілерінің тозу деңгейі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі Қуандық Жұмабекұлы Қажкенов, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Асан Көбентайұлы Дарбаев және жергілікті атқарушы органдағы уәкілетті тұлға
ӨҚМ, ҰЭМ – үйлестіру, мониторинг,
түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу
5
5-көрсеткіш.
Жаңа энергетикалық қуаттарды іске қосу көлемі
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов және жергілікті атқарушы органдағы уәкілетті тұлға
ЭМ – үйлестіру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу
6
6-көрсеткіш.
Жаңа кәріз-тазарту құрылысжайларын іске қосу
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі Қуандық Жұмабекұлы Қажкенов, Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министрі Жомарт Шияпұлы Әлиев және жергілікті атқарушы органдағы уәкілетті тұлға
ӨҚМ, ЭТРМ, – үйлестіру, мониторинг,
түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу
2-міндет. Цифрландырудың кешенді бағдарламасын әзірлеу және іске асыру
7
1-көрсеткіш. Ұлттық жоба жобаларының жаңғыртылатын және салынып жатқан энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылым объектілерін электр энергиясын, жылу энергиясын, сумен жабдықтау мен су бұруды есепке алу аспаптарымен және автоматтандырылған жүйелерімен қамту
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі Қуандық Жұмабекұлы Қажкенов және Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдағы уәкілетті тұлға
ӨҚМ – үйлестіру, мониторинг, іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЭМ – түзету бойынша ұсыныстар енгізу
ЖАО – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу
8
2-көрсеткіш. Деректер қашықтан берілетін есеп алу аспаптарымен жарақтандырылған электр энергиясын есепке алу нүктелерінің үлесі
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов
ЭМ – үйлестіру, мониторинг,
түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
9
3-көрсеткіш. Деректер қашықтан берілетін есеп алу аспаптарымен жарақтандырылған жылу энергиясын есепке алу нүктелерінің үлесі
Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов
ЭМ – үйлестіру, мониторинг,
түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
10
4-көрсеткіш. Деректер қашықтан берілетін есеп алу аспаптарымен жарақтандырылған сумен жабдықтауды есепке алу нүктелерінің үлесі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі Қуандық Жұмабекұлы Қажкенов
ӨҚМ – үйлестіру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
11
5-көрсеткіш. ТП БАЖ жабдықталған коммуналдық-энергетикалық инфрақұрылым объектілерінің үлесі
Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов
ЭМ – үйлестіру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
12
6-көрсеткіш. "Energy tech" салалық ақпараттық қауіпсіздік орталығымен қамтылған субъектілердің үлесі
Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министрі Дмитрий Андреевич Мун, Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов
ЖИЦДМ, ЭМ – үйлестіру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
13
7-көрсеткіш. "Water Tech" салалық ақпараттық қауіпсіздік орталығымен қамтылған субъектілердің үлесі
Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министрі Дмитрий Андреевич Мун, Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі Қуандық Жұмабекұлы Қажкенов
ЖИЦДМ, ӨҚМ – үйлестіру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
14
8-көрсеткіш. Зияткерлік энергия жүйесімен (SmartGrid) қамтамасыз етілген жүйелік оператордың ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерінің үлесі
Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов, Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министрі Дмитрий Андреевич Мун
ЭМ, ЖИЦДМ – үйлестіру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
3-міндет. Орнықты және қолжетімді қаржыландыру тетігін құру
15
1-көрсеткіш.
Ұлттық жобаның талаптарына сәйкес келетін ТМС жобаларының жеңілдікті қаржыландырумен қамтамасыз етілу деңгейі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі Қуандық Жұмабекұлы Қажкенов, Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Асан Көбентайұлы Дарбаев, Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі Абзал Бейсенбекұлы, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі төрағасының бірінші орынбасары Тимур Бөкейханұлы Әбілқасымов және "Бәйтерек" ҰИХ" акционерлік қоғамы
ӨҚМ, ЭМ, ҰЭМ, Қаржымині, ҚНРДА – заңнамаға өзгерістер енгізу, нормативтік-құқықтық актілерді әзірлеу және өзектілендіру, іске асыру
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ – ұсыныстар енгізу
4-міндет. ОТӨ өнімінің барынша пайдаланылуын қамтамасыз ету
16
1-көрсеткіш.
Ұлттық жоба жобалары шеңберінде өнім берушілердің жалпы санындағы ОТӨ үлесі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі Олжас Сапарбекұлы Сапарбеков
ӨҚМ – үйлестіру, мониторинг, іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
5-міндет. Халы шығысына тарифтік жүктеменің әсерін жұмсарту
17
1-көрсеткіш. Өтінім бойынша коммуналдық көрсетілетін қызметтерге өтемақы төлеу бөлігінде табысы аз тұрғындарды тұрғын үй көмегі арқылы қамту үлесі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі Қуандық Жұмабекұлы Қажкенов және Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министрі Асқарбек Маратұлы Ертаев
ӨҚМ – тұрғын үй көмегін көрсету
Еңбекмині – түзету бойынша ұсыныстар енгізу
Шешу жолдары: энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту және салу жөніндегі жобаларды іске асыру тәртібі мен тетіктері
1-бағыт. Энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту және салу
1-міндет. Энергетикалық және коммуналдық секторлардың инфрақұрылымын (желілері мен объектілерін) жаңғырту және салу

1 025 591
3 227 993
3 266 637
3 481 786
4 066 706
15 068 713
1 480 071
13 588 642
РБ
84 274
207 766
319 325
400 938
467 767
1 480 071
1 480 071
-
-
Местный бюджет
-
-
Внебюджетные средства
941 317
3 020 227
2 947 312
3 080 847
3 598 939
13 588 642
13 588 642
6. Распределение ответственности и полномочий
№ п/п
Наименование
Ответственный (должностное лицо)
Полномочия
1
2
3
4
Задача 1. Модернизация и строительство инфраструктуры (сетей и объектов) энергетического и коммунального секторов
1
Показатель 1. Уровень износа сетей теплоснабжения
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Дарбаев Асан Кобентаевич и уполномоченное лицо в местном исполнительном органе
МЭ, МНЭ – координация, мониторинг,
внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке
2
Показатель 2. Уровень износа сетей электроснабжения
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Дарбаев Асан Кобентаевич и уполномоченное лицо в местном исполнительном органе
МЭ, МНЭ – координация, мониторинг,
внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке
3
Показатель 3. Уровень износа сетей водоснабжения
вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан Кажкенов Куандык Жумабекович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Дарбаев Асан Кобентаевич и уполномоченное лицо в местном исполнительном органе
МПС, МНЭ – координация, мониторинг,
внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке
4
Показатель 4. Уровень износа сетей водоотведения
вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан Кажкенов Куандык Жумабекович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Дарбаев Асан Кобентаевич и уполномоченное лицо в местном исполнительном органе
МПС, МНЭ – координация, мониторинг,
внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке
5
Показатель 5. Объем ввода новых энергетических мощностей
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович и уполномоченное лицо в местном исполнительном органе
МЭ – координация, мониторинг,
внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке
6
Показатель 6. Ввод новых канализационно-очистительных сооружений
вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан Кажкенов Куандык Жумабекович, вице-министр экологии и природных ресурсов Республики Казахстан Алиев Жомарт Шияпович и уполномоченное лицо в местном исполнительном органе
МПС, МЭПР – координация, мониторинг,
внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке
Задача 2. Разработка и реализация комплексной программы цифровизации
7
Показатель 1. Охват модернизируемых и строящихся объектов энергетической и коммунальной инфраструктуры проектов Национального проекта приборами учета и автоматизированными системами учета электроэнергии, тепловой энергии, водоснабжения и водоотведения
вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан Кажкенов Куандык Жумабекович и вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, а также уполномоченное лицо в местном исполнительном органе
МПС – координация, мониторинг, реализация, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МЭ –внесение предложений по корректировке
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке
8
Показатель 2. Доля точек учета электрической энергии, оснащенных приборами учета, с дистанционной передачей данных
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович
МЭ – координация, мониторинг,
внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
9
Показатель 3. Доля точек учета тепловой энергии, оснащенных приборами учета, с дистанционной передачей данных
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович
МЭ – координация, мониторинг,
внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
10
Показатель 4. Доля точек учета водоснабжения, оснащенных приборами учета, с дистанционной передачей данных
вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан Кажкенов Куандык Жумабекович
МПС – координация, мониторинг, реализация, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
11
Показатель 5. Доля объектов коммунально-энергетической инфраструктуры, оснащенных АСУ ТП
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович
МЭ – координация, мониторинг,
внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
12
Показатель 6. Доля субъектов, охваченных отраслевым центром информационной безопасности "Energy tech"
вице-министр искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан Мун Дмитрий Андреевич, вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович
МИИЦР, МЭ – координация, мониторинг,
внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
13
Показатель 7. Доля субъектов, охваченных отраслевым центром информационной безопасности "Water Tech"
вице-министр искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан Мун Дмитрий Андреевич, вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан Кажкенов Куандык Жумабекович
МИИЦР, МПС – координация, мониторинг,
внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
14
Показатель 8. Доля объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры системного оператора, обеспеченных интеллектуальной энергосистемой (SmartGrid)
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан Мун Дмитрий Андреевич
МЭ, МИИЦР – координация, мониторинг,
внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
Задача 3. Создание механизма устойчивого и доступного финансирования
15
Показатель 1.
Уровень обеспеченности льготным финансированием проектов СЕМ, соответствующих требованиям Национального проекта
вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан Кажкенов Куандык Жумабекович, вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Дарбаев Асан Кобентаевич, вице-министр финансов Республики Казахстан Бейсенбекұлы Абзал, первый заместитель Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка Абилкасымов Тимур Бокейханович и акционерное общества "НИХ "Байтерек"
МПС, МЭ, МНЭ, МФ, АРРФР – внесение изменений в законодательство, разработка и актуализация нормативно-правовых актов, реализация
АО "НИХ "Байтерек" – внесение предложений
Задача 4. Обеспечение максимального использования продукции ОТП
16
Показатель 1.
Доля ОТП в общем количестве поставщиков в рамках проектов Национального проекта
вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан Сапарбеков Олжас Сапарбекович
МПС – координация, мониторинг, реализация, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
Задача 5. Сглаживание влияния тарифной нагрузки на расходы населения
17
Показатель 1. Доля охвата жилищной помощью малообеспеченного населения в части компенсации оплаты коммунальных услуг по заявке
вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан Кажкенов Куандык Жумабекович и первый вице-министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Ертаев Аскарбек Маратович
МПС – предоставление жилищной помощи
МТСЗН – внесение предложений по корректировке
Пути решения: порядок и механизмы реализации проектов по модернизации и строительству энергетической и коммунальной инфраструктуры
Направление 1. Модернизация и строительство энергетической и коммунальной инфраструктуры
Задача 1. Модернизация и строительство инфраструктуры (сетей и объектов) энергетического и коммунального секторов

2025 – 2029 жылдар аралығында қолданыстағы энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылым объектілері мен желілерін жаңғырту және жаңарту жоспарлануда, бұл олардың тозуының жоғары деңгейіне және қазіргі заманғы талаптарға сәйкес келмеуіне, сондай-ақ халық пен экономиканың өсіп келе жатқан сұранысына байланысты.
Ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде 86 мың километр желіні жаңғыртуды және салуды жүзеге асыру жоспарлануда, бұл энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымның нормативтік жай-күйін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді (тозуы орта есеппен 40 %-ға дейін).
Ұлттық жобаның жедел және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастыру, іске асырылуын үйлестіру және мониторингілеу мақсатында салалық мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың, сондай-ақ қаржы операторы мен техникалық оператордың қатысуымен Үкімет жанынан жобалау офисі құрылатын болады.
Инфрақұрылымды жаңғырту және салу процесі цифрланады және оның кезеңдік мониторингі ұлттық жобаларды басқару мен мониторингілеу платформасында бақыланатын болады (np.gov.kz).
Техникалық оператор
"ТКШ ҚазОрталығы" АҚ Ұлттық жобаны қаржыландырудың барлық тетігі бойынша техникалық оператор болып айқындалды.
Техникалық оператор Ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту мен салуға қатысатын жобалар бойынша ТМС мен ЖАО-ның жобалауға арналған өтінімдері мен тапсырмаларын қарайды.
Техникалық оператор сумен жабдықтау және су бұру, жылу және электр энергиясын өндіру, беру, өткізу жүйесінің энергетикалық және коммуналдық секторларын жаңғыртуға бағытталған техникалық-технологиялық шешімдерге олардың негізділігі, орындылығы, басымдығы тұрғысынан сараптама жүргізуді жүзеге асырады.
Техникалық оператор Ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде энергия үнемдеу жөніндегі іс-шараларды қоса алғанда, жобалау, құрылыс және (немесе) пайдалану кезеңдерінде жобалардың іске асырылуын мониторингілеуді, оның ішінде жабдықтардың, материалдардың сапасын, құрылыс-монтаждау жұмыстарының орындалуын және қазақстандық тауар өндірушілердің жобаларға қатысуын мониторингілеуді жүзеге асырады.
Мониторинг жобаның тапсырыс берушісі ұсынатын деректер, сондай-ақ техникалық оператордың объектілерді көзбен шолып тексеруі негізінде электрондық платформа арқылы жүзеге асырылып, жобаларды іске асырудың нақты барысы және қолданылатын материалдар мен жабдықтар сапасының бақылануы тексерілді.
Техникалық оператор жобаларды іске асыру кезінде ақпараттық қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асырады.
Техникалық сараптама және жобалардың іске асырылу барысын мониторингілеу шеңберінде техникалық оператор жобаларда берілетін ақпаратты (оның ішінде технологиялық деректерді) және дербес деректерді қорғау жөніндегі шаралардың болуын, сондай-ақ осы шаралардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін тексереді.

В период с 2025 по 2029 годы планируются модернизация и обновление объектов и сетей существующей энергетической и коммунальной инфраструктуры, что обусловлено высоким уровнем их износа и несоответствием современным требованиям, а также растущими потребностями населения и экономики.
В рамках реализации Национального проекта планируется осуществить модернизацию и строительство 86 тысяч километров сетей, что позволит обеспечить нормативное состояние энергетической и коммунальной инфраструктуры (износ в среднем до 40 %).
В целях организации оперативного и эффективного взаимодействия, координации и мониторинга реализации Национального проекта будет создан Проектный офис при Правительстве с участием отраслевых государственных органов, местных исполнительных органов, а также финансового и технического операторов.
Процесс модернизации и строительства инфраструктуры будет оцифрован, и его поэтапный мониторинг будет отслеживаться на платформе Управления и мониторинга национальных проектов (np.gov.kz).
Технический оператор
Техническим оператором по всем механизмам финансирования Национального проекта определено АО "Казцентр ЖКХ".
Технический оператор рассматривает заявки и задания на проектирование СЕМ и МИО по проектам, участвующим в модернизации и строительстве энергетической и коммунальной инфраструктуры, в рамках реализации Национального проекта.
Технический оператор осуществляет экспертизу технико-технологических решений, направленных на модернизацию энергетического и коммунального секторов системы водоснабжения и водоотведения, производства, передачи, реализации тепловой и электрической энергии на предмет их обоснованности, целесообразности, приоритетности.
Технический оператор осуществляет мониторинг реализации проектов на этапах проектирования, строительства и (или) эксплуатации, включая мероприятия по энергосбережению, в рамках реализации Национального проекта, в том числе мониторинг качества оборудования, материалов, выполнения строительно-монтажных работ и участия в проектах казахстанских товаропроизводителей.
Мониторинг осуществляется посредством электронной платформы на основе данных, предоставляемых заказчиком проекта, а также визуальных обследований объектов, проводимых техническим оператором, с проверкой фактического хода реализации проектов и контроля качества применяемых материалов и оборудования.
Технический оператор осуществляет контроль за соблюдением требований информационной безопасности при реализации проектов.
В рамках технической экспертизы и мониторинга хода реализации проектов технический оператор проверяет наличие мер по защите передаваемой в проектах информации (в том числе технологических данных) и персональных данных, а также соответствие этих мер требованиям законодательства Республики Казахстан.

Техникалық оператордың жұмысы, техникалық сараптама, жобалау, салу, пайдалану процесінің мониторингі Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 12 тамыздағы № 297 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36606 болып тіркелген) бекітілген Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде тұрғын үй қатынастары мен тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы жобаларды жоспарлау, іріктеу, келісу, жобалау, құрылыс және (немесе) пайдалану процесін мониторингтеу қағидаларында айқындалған.
Техникалық оператор жұмысының көлемін қаржыландыру мемлекеттік тапсырманы орналастыру арқылы республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады.
Қаржы операторы
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ Ұлттық жобаның қаржы операторы болып табылады.
Қаржы операторы қаржыландыру тетігін Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 4 қыркүйектегі № 88 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №36799 болып тіркелген) бекітілген Энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту және салу жобалары бойынша қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін қаржыландыру және (немесе) субсидиялау тетігін айқындау үшін табиғи монополиялар субъектілерінің өтінімдерін қарау қағидаларына сәйкес айқындайды.
Бұдан бөлек, қаржы операторы еншілес ұйымдары арқылы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 385 қаулысымен бекітілген облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының қарыз алу мақсаттарының тізбесіне сәйкес ЖАО-ның облигациялық қарыздары арқылы ТМС тікелей қаржыландыру және ТМС қаржыландыру тетіктерін іске асыру жөніндегі функцияларды жүзеге асырады.
Ұлттық жоба шеңберінде жобаларды қаржыландыру ТМС меншікті қаражаты, бюджеттік кредит тарту және (немесе) ЖАО-ның немесе ӘКК-нің ТМС жарғылық капиталына салымды жүзеге асыруы, ХҚҰ мен Қазақстан Республикасы қаржы институттарының қарыздарын тарту, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес "ҚТК" АҚ сатып алатын ЖАО облигацияларының эмиссиясы есебінен жүзеге асырылатын болады.
ЕДБ, "ҚДБ" АҚ, ХҚҰ қаржыландыру құралдары арқылы ТМС қаржыландырылған жағдайда ЕДБ, "КДБ" АҚ, ХҚҰ беретін ТМС-ның кредиттері бойынша "ҚТК" АҚ пайыздық мөлшерлемелерді арзандатуға бағытталған субсидия беру жөніндегі агент болады.
Тарифке жүктемені төмендету мақсатында ұйымдардың қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі шығындарын республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттердің қаражатынан субсидиялап, мемлекеттік бюджеттен берілетін субсидия көлемін жыл сайын біртіндеп төмендету жоспарлануда. Нәтижесінде республикалық бюджеттен берілетін субсидияның жалпы көлемі тартылатын қарыз бойынша негізгі борыш сомасынан аспауға тиіс.

Работа технического оператора, технической экспертизы, мониторинга процесса проектирования, строительства, эксплуатации определены Правилами планирования, отбора, согласования проектов, мониторинга процесса проектирования, строительства и (или) эксплуатации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов, утвержденными приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 12 августа 2025 года № 297 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36606).
Финансирование объема работ технического оператора будет осуществляться за счет средств республиканского бюджета через размещение государственного задания.
Финансовый оператор
Финансовым оператором Национального проекта является АО "НИХ "Байтерек".
Финансовый оператор определяет механизм финансирования согласно Правилам рассмотрения заявок субъектов естественных монополий для определения механизма финансирования и (или) субсидирования части ставки вознаграждения по займу по проектам модернизации и строительства энергетической и коммунальной инфраструктуры, утвержденным приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 сентября 2025 года № 88 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36799).
Кроме того, финансовый оператор через дочерние организации осуществляет функции по реализации механизмов прямого финансирования СЕМ и финансирования СЕМ через облигационные займы МИО в соответствии с перечнем целей заимствований местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 385.
Финансирование проектов в рамках Национального проекта будет осуществляться за счет собственных средств СЕМ, привлечения бюджетных кредитов и (или) осуществления вклада МИО или СПК в уставный капитал СЕМ, привлечения займов МФО и финансовых институтов Республики Казахстан, эмиссии облигаций МИО, выкупаемых АО "КЖК" в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В случае финансирования СЕМ через инструменты финансирования БВУ, АО "БРК", МФО, АО "КЖК" выступает агентом по предоставлению субсидий, направленных на удешевление процентных ставок по кредитам СЕМ, выдаваемым БВУ, АО "БРК", МФО.
В целях снижения нагрузки на тариф планируется субсидирование затрат организаций по погашению и обслуживанию займов из средств республиканского и/или местных бюджетов с постепенным ежегодным снижением объема субсидий из государственного бюджета. В результате общий объем субсидий из республиканского бюджета не должен превысить сумму основного долга по привлекаемому займу.

ТМС-ның басқа көздерден алған қарыздарына қызмет көрсету және оларды өтеу бойынша шығындарын субсидиялау үшін Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 12 тамыздағы № 78 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36613 болып тіркелген) Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобалар бойынша табиғи монополиялар субъектілері алатын қарыздар, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларында айқындалған.
Энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту және салу жөніндегі жобаларды іске асыру тәртібі
1. Жобаға бастама жасау
ТМС жоба бойынша өзінің бірінші басшысы мен ЖАО қол қойған өтінім мен құжаттарды қалыптастырады. Келесі күнтізбелік жылы іске асыру жоспарланған жоба бойынша өтінімдерді техникалық оператор жыл сайын оның алдындағы жылдың 1 наурызынан кешіктірмей қабылдайды.
Электрондық сатып алу платформасы арқылы ТМС жоба бойынша өтінім береді, оған жобалауға арналған тапсырманы, жобаға түсіндірме жазбаны, "толық бітіріп берілетін" құрылыстың есептік құнын не бекітілген жобалау-сметалық құжаттамаға немесе техникалық-экономикалық негіздемеге сәйкес айқындалған құнын, сондай-ақ ұсынылатын тарифтер деңгейлерінің кестесін қоса береді.
Өтінім техникалық операторға, қаржы операторына және тарифтік реттеушіге бір мезгілде жіберіледі, сондай-ақ тиісті саланың уәкілетті органымен 5 жұмыс күніне дейінгі мерзімде алдын ала келісілуге тиіс. Жобаны қараудың жалпы мерзімі 17 жұмыс күнін құрайды, соның шеңберінде қатысушылардың әрқайсысы өзінің бағалау кезеңін атқарады.
Өтінімде жобаның мақсаты, қысқаша сипаттамасы, алдын ала құны және оны іске асырудың болжамды мерзімдері көрсетілуге тиіс. Өтінім тарифтердің шектеулі өсуі есебінен қарыздың қайтарылу мүмкіндігін бағалау үшін тариф реттеушімен келісілуге тиіс.
Қараудың жалпы мерзімі шеңберінде:
Техникалық оператор 10 жұмыс күні ішінде тексеру жүргізеді және келісу (келіспеу) не пысықтауға жіберу туралы шешім қабылдайды, бұл туралы ЖАО мен ТМС-ны хабардар етеді.
Тарифтік реттеуші 5 жұмыс күні ішінде олардың тариф деңгейіне ықтимал ықпалын бағалауды жүзеге асырады.
Қаржы операторы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 4 қыркүйектегі № 88 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36799 болып тіркелген) бекітілген Энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту және салу жобалары бойынша қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін қаржыландыру және (немесе) субсидиялау тетігін айқындау үшін табиғи монополиялар субъектілерінің өтінімдерін қарау қағидаларында көзделген техникалық, қаржылық және заңи өлшемшарттар негізінде қаржыландыру тетігін белгіленген бүкіл кезең – 17 жұмыс күні ішінде айқындайды.
Ұлттық жобаның электрондық сатып алу платформасы техникалық оператордың, тарифтік реттеуші мен қаржы операторының оң қорытындыларынан кейін қаржыландыру үшін Ұлттық жоба шеңберіндегі жобалардың тізбесін автоматты түрде қалыптастырады.

Для субсидирования затрат СЕМ по обслуживанию и погашению займов из других источников определены Правилами субсидирования ставки вознаграждения по займам, получаемым субъектами естественных монополий, а также по государственным ценным бумагам, выпускаемым местными исполнительными органами, по проектам, реализуемым в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 августа 2025 года № 78 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36613).
Порядок реализации проектов по модернизации и строительству энергетической и коммунальной инфраструктуры
1. Инициирование проекта
СЕМ формирует заявку и документы по проекту, подписанную его первым руководителям и МИО. Заявки по проекту, планируемому к реализации в следующем календарном году, принимаются техническим оператором ежегодно не позднее 1 марта предшествующего года.
СЕМ посредством электронной платформы закупок подает заявку по проекту с приложением задания на проектирование, пояснительной записки к проекту, расчетной стоимости строительства "под ключ" либо стоимости, определенной в соответствии с утвержденной проектно-сметной документацией или технико-экономическим обоснованием, а также таблицы предлагаемых уровней тарифов.
Заявка одновременно направляется техническому оператору, финансовому оператору и тарифному регулятору, а также подлежит предварительному согласованию с уполномоченным отраслевым органом в срок до 5 рабочих дней. Общий срок рассмотрения заявки составляет 17 рабочих дней, в рамках которых каждый из участников выполняет свой этап оценки.
В заявке должны быть указаны цель проекта, краткое описание, предварительная стоимость и предполагаемые сроки реализации. Дополнительно заявка подлежит согласованию с тарифным регулятором для оценки возможности обеспечения возвратности займа за счет ограниченного роста тарифов.
В рамках общего срока рассмотрения:
Технический оператор проводит проверку и принимает решение о согласовании (несогласовании) или направлении на доработку в течение 10 рабочих дней, уведомляя об этом МИО и СЕМ.
Тарифный регулятор осуществляет оценку их потенциального влияния на уровень тарифа в течение 5 рабочих дней.
Финансовый оператор определяет механизм финансирования на основании финансовых и юридических критериев, предусмотренных Правилами рассмотрения заявок субъектов естественных монополий для определения механизма финансирования и (или) субсидирования части ставки вознаграждения по займу по проектам модернизации и строительства энергетической и коммунальной инфраструктуры, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 сентября 2025 года № 88 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36799), в течение всего установленного периода – 17 рабочих дней.
Электронная платформа закупок Национального проекта автоматически формирует перечень проектов в рамках Национального проекта для финансирования после положительных заключений технического оператора, тарифного регулятора и финансового оператора.

Ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде өтінім мен жобалауға алдын ала тапсырманы қарау және келісу тәртібі Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 12 тамыздағы № 297 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36606 болып тіркелген) бекітілген Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде тұрғын үй қатынастары мен тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы жобаларды жоспарлау, іріктеу, келісу, жобалау, салу және (немесе) пайдалану процесін мониторингтеу қағидаларында айқындалған.
Құжат айналымы келісу кезінде Ұлттық жобаның электрондық сатып алу платформасы арқылы жүзеге асырылады.
Энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды цифрландыру жөніндегі жобаларды (SCADA, ЭКЕАЖ, Smart Grid, телеметрия жүйелері және басқалар) іске асыру кезінде берілетін жобалау, пайдалану ақпараты мен технологиялық ақпаратты рұқсатсыз қол жеткізуден және араласудан, оның ішінде ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын пайдалана отырып қорғауды қамтамасыз ету қажет.
Ақпараттық қауіпсіздік талаптары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілген жүйелерді жобалау, құру және пайдалану кезінде ескерілуге тиіс.
Халыққа тұрғын үй көмегін көрсету процестерін автоматтандыруға, мемлекеттік платформалар арқылы коммуналдық инфрақұрылымды басқаруға және бірыңғай дерекқормен интеграциялауға байланысты жобалар шеңберінде ақпараттық жүйелерді әзірлеу және енгізу кезінде азаматтардың дербес деректерінің қорғалуын қамтамасыз ету қажет.
Дербес деректерді өңдеу және сақтау Қазақстан Республикасының дербес деректер және мұндай деректердің құпиялылығын қамтамасыз етуді және оларға рұқсатсыз қол жеткізуді жоққа шығаруды қоса алғанда, оларды қорғау туралы заңнамасының талаптарын сақтай отырып жүзеге асырылуға тиіс.
2. Мердігерлерді немесе консорциумды айқындау
ТМС тапсырыс беруші болып табылады және мердігерді немесе консорциумды анықтау үшін конкурстық құжаттаманы әзірлейді.
Тапсырыс беруші конкурстық құжаттаманы әзірлейді, оның негізінде 2 кезеңдік конкурстық рәсімдер арқылы мердігерді немесе "жобалау-құрылыс/EPC-келісімшарт (толық аяқталған)" немесе "жобалау-құрылыс EPC+F-келісімшарт (толық аяқталған)" немесе "жобалау-құрылыс-пайдалану" тетігі бойынша консорциумды таңдау үшін конкурстық рәсімдерді жүргізеді.
Жаңғырту және салу жобасын консорциум іске асыратын болса, консорциумға қатысушылар консорциумның аға қатысушысын/басқарушы компанияны айқындайды, ол қатысушылардың бірлескен қызметін бақылап, бүкіл жоба үшін тапсырыс беруші алдында жауапты болады.
Бірінші кезеңде әлеуетті мердігерлердің немесе консорциумның қаржылық тұрақтылығын, оның ішінде төленген салықтардың көрсеткіштерін, жобаның ерекшелігіне сәйкес келетін жұмыс тәжірибесін, арнайы техника мен білікті кадрлардың бар-жоғын, орындалмаған сот міндеттемелерінің болмауын тексеруді көздейтін алдын ала біліктілік іріктеу жүзеге асырылатын болады.
Екінші кезеңде мердігерлерді немесе консорциумды мынадай өлшемшарттар бойынша іріктеу жүргізілетін болады: өз қаражатымен қатысудың ұсынылатын шарттары, ұсынылатын баға, кепілдік жарнаның мөлшері, кепілдік кезеңінің мерзімі, пайдалану мерзімі (қажет болған жағдайда).
Конкурстық рәсімдер ҰЭМ-мен, ЭМ-мен келісу бойынша құрылыс және өнеркәсіп саласындағы уәкілетті орган айқындайтын Ұлттық жобаның электрондық сатып алу платформасында өткізіледі, адами фактордың ықпалы барынша азайтылады және конкурс аяқталғанға дейін қатысушылардың кім екені белгісіз болады.
Мердігерлерді немесе консорциумды іріктеу қағидалары мен өлшемшарттарын, сондай-ақ үлгілік шарттың нысанын ҰЭМ-мен, ЭМ-мен келісу бойынша құрылыс саласындағы уәкілетті орган айқындайды және бекітеді.

Порядок рассмотрения и согласования заявки и задания на проектирование в рамках реализации Национального проекта определен Правилами планирования, отбора, согласования проектов, мониторинга процесса проектирования, строительства и (или) эксплуатации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов, утвержденными приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 12 августа 2025 года № 297 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36606).
Документооборот при согласовании будет осуществляться посредством электронной платформы закупок Национального проекта.
При реализации проектов по цифровизации энергетической и коммунальной инфраструктуры (SCADA, АСКУЭ, Smart Grid, системы телеметрии и другие) необходимо обеспечить защиту передаваемой проектной, эксплуатационной и технологической информации от несанкционированного доступа и вмешательства, в том числе с использованием средств криптографической защиты информации.
Требования информационной безопасности должны учитываться при проектировании, создании и эксплуатации указанных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При разработке и внедрении информационных систем в рамках проектов, связанных с автоматизацией процессов предоставления жилищной помощи населению, управлением коммунальной инфраструктурой через государственные платформы и интеграцией с Единой базой данных, необходимо обеспечить защиту персональных данных граждан.
Обработка и хранение персональных данных должны осуществляться с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о персональных данных и их защите, включая обеспечение конфиденциальности таких данных и предотвращение несанкционированного доступа к ним.
2. Определение подрядчиков или консорциума
СЕМ являются заказчиком и разрабатывают конкурсную документацию для определения подрядчика или консорциума.
Заказчик разрабатывает конкурсную документацию, на основании которой проводит конкурсные процедуры по выбору подрядчика или консорциума по механизму "проектирование-строительство/EPC-контракт (под ключ)" или "проектирование-строительство/EPC+F-контракт (под ключ)" или "проектирование-строительство-эксплуатация" через 2-х этапные конкурсные процедуры.
При реализации проекта модернизации и строительства консорциумом участники консорциума определяют старшего участника/управляющую компанию консорциума, который контролирует совместную деятельность участников и несет ответственность перед заказчиком за весь проект.
На первом этапе будет осуществлен предварительный квалификационный отбор, который предусматривает проверку финансовой устойчивости потенциальных подрядчиков или консорциума, в том числе показателей уплаченных налогов, опыт работы, соответствующий специфике проекта, наличие специализированной техники и квалифицированных кадров, отсутствие неисполненных судебных обязательств.
На втором этапе будет производиться отбор подрядчиков или консорциума по следующим критериям: предлагаемые условия участия собственными средствами, предлагаемая цена, размер гарантийного взноса, срок гарантийного периода, срок эксплуатации (при необходимости).
Конкурсные процедуры будут проводиться на электронной платформе закупок Национального проекта, определяемой уполномоченным органом в области строительства и промышленности по согласованию с МНЭ, МЭ, с минимизацией влияния человеческого фактора и обезличенностью участников до окончания конкурса.
Правила и критерии отбора подрядчиков или консорциума, а также форма типового договора будут определены и утверждены уполномоченным органом в области строительства по согласованию с МНЭ, МЭ.

3. ЖСҚ мен инвестициялық бағдарламаны әзірлеу және келісу
Конкурстық рәсімдер аяқталғаннан кейін тапсырыс беруші мен жеңімпаз (мердігер немесе консорциум) арасында жұмыс көлемін орындауға келісімшарт жасалады, мердігер немесе консорциум ЖСҚ әзірлеуді және кейіннен объектіні салуды/реконструкциялауды соған сәйкес жүзеге асырады.
ЖСҚ әзірлеу және объектілерді енгізу кезінде МҚҚ ААЖ форматында GPS-координаттары бар электронды схеманың болуы көзделеді.
ЖСҚ әзірлеу мерзімі орта есеппен 30-дан 61 жұмыс күніне дейін.
Әзірленген ЖСҚ ведомстводан тыс кешенді сараптама өткізілгенге дейін жобаның техникалық-технологиялық шешімдеріне сараптама жүргізу үшін техникалық операторға жіберіледі. Техникалық оператор техникалық-технологиялық шешімдерге сараптаманы 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
ТМС ЖСҚ-ны Ұлттық жобаның электрондық сатып алу платформасына жүктейді және техникалық операторға техникалық-технологиялық шешімдер сараптамасына жібереді.
Мердігерлік шарттың түпкілікті құны ЖСҚ-ға ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысынан кейін айқындалып, шарт сомасының құнын азайту жағына ғана қосымша келісім жасалады (қажет болған жағдайда).
ҚМЖ жобалау кезеңінде жаңғырту және құрылыс жобасының қымбаттауы бойынша тәуекелдерді мердігер немесе консорциумның уәкілетті тұлғасы көтереді.
4. Қаржыландыруды алу
Техникалық оператормен келісілгеннен кейін ТМС қаржы институтына техникалық тапсырмамен ЖСҚ-ны сыртқы техникалық бағалау үшін жібереді және бір уақытта ТМС ЖСҚ-ны қоса отырып, құжаттар пакетін қаржы институтына банктік сараптамадан өту және кешенді ведомстволық сараптамадан өту үшін жібереді.
Алдын ала мақұлдау және қаржы институттары тарапынан банктік сараптама олардың ішкі нормативтік актілерінде көзделген мерзімде жүргізіледі, бірақ 45 жұмыс күнінен аспайды.
Қаржы операторы өтінімді қарауды Ұлттық жобаның электрондық сатып алу платформасында техникалық оператор өтінімді келіскеннен кейін, сондай-ақ қорытынды алғаннан және тарифтік реттеуші алдын ала тариф деңгейін айқындағаннан кейін жүзеге асырады.
Қаржыландыру тетігін айқындау үшін ТМС өтінімдерін қаржы операторының қарауының тәртібі Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 4 қыркүйектегі № 88 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36799 болып тіркелген) бекітілген Энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту, салу жобалары бойынша қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін қаржыландыру және (немесе) субсидиялау тетігін айқындау үшін табиғи монополиялар субъектілерінің өтінімдерін қарау қағидаларында айқындалған.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері болып табылатын уәкілетті мемлекеттік органдар қаржы институттары ("ҚТК" АҚ және "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ) үшін ТМС қарыздары бойынша пайыздық мөлшерлемені субсидиялауға қаражат бөлуге қатысты мәселені Республикалық бюджет комиссиясының қарастырғаны және ол туралы шешімі (бар болса) туралы хабарлайды.
Кредит беру (алу) үшін ЕДК, ХҚҰ, "ҚДБ" АҚ мақұлдағаннан кейін ТМС-ға және (немесе) ЭӨҰ-ға берілетін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бөлігі субсидияланады.
Субсидиялау тәртібі мен шарттары Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 4 қыркүйектегі № 78 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36613 болып тіркелген) бекітілген Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобалар бойынша табиғи монополиялар субъектілері алатын қарыздар, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларында айқындалған.

3. Разработка и согласование ПСД и инвестиционной программы
После завершения конкурсных процедур заключается контракт между заказчиком и победителем (подрядчиком или консорциумом) на выполнение объема работ, согласно которому подрядчик или консорциум осуществляют разработку ПСД и дальнейшее строительство/реконструкцию объекта.
При разработке ПСД и вводе объектов предусматривается наличие электронной схемы с GPS-координатами в формате АИС ГГК.
В среднем срок разработки ПСД составляет от 30 до 61 рабочих дней.
Разработанная ПСД до прохождения комплексной вневедомственной экспертизы направляется техническому оператору для проведения экспертизы технико-технологических решений проекта. Экспертиза технико-технологических решений осуществляется техническим оператором в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней.
СЕМ загружает ПСД на электронную платформу закупок Национального проекта и направляет техническому оператору на экспертизу технико-технологических решений.
Окончательная стоимость договора подряда определится после положительного заключения вневедомственной экспертизы ПСД с заключением дополнительного соглашения (при необходимости) только на уменьшение стоимости суммы договора.
Риски по удорожанию проекта модернизации и строительства на этапе проектирования СМР несут подрядчик или уполномоченное лицо консорциума.
4. Получение финансирования
После согласования с техническим оператором СЕМ направляет ПСД с техническим заданием на внешнюю техническую оценку (по требованию финансового института) и параллельно СЕМ направляет пакет документов с приложением ПСД на банковскую экспертизу в финансовый институт для прохождения комплексной вневедомственной экспертизы.
Предварительное одобрение и банковская экспертиза финансовыми институтами осуществляются в сроки, предусмотренные их внутренними актами, но не более 45 рабочих дней.
Рассмотрение заявки финансовым оператором осуществляется после получения на электронной платформе закупок Национального проекта согласования заявки техническим оператором, а также получения заключения и определения предварительного уровня тарифа тарифным регулятором.
Порядок рассмотрения заявок СЕМ финансовым оператором для определения механизма финансирования определен Правилами рассмотрения заявок субъектов естественных монополий для определения механизма финансирования и (или) субсидирования части ставки вознаграждения по займу по проектам модернизации и строительства энергетической и коммунальной инфраструктуры, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 сентября 2025 года № 88 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36799).
Уполномоченные государственные органы – администраторы бюджетных программ уведомляют о рассмотрении и (при наличии) решении Республиканской бюджетной комиссии относительно выделения средств на субсидирование процентной ставки по займам СЕМ для финансовых институтов (АО "КЖК" и АО "НИХ "Байтерек").
После получения положительного одобрения БВУ, МФО, АО "БРК" на предоставление кредита, СЕМ и (или) ЭПО предоставляется субсидирование части ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам.
Порядок и условия предоставления субсидирования определены Правилами субсидирования ставки вознаграждения по займам, получаемым субъектами естественных монополий, а также по государственным ценным бумагам, выпускаемым местными исполнительными органами, по проектам, реализуемым в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 августа 2025 года № 78 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36613).

5. Уәкілетті органның тарифті бекітуі
Техникалық оператор техникалық-технологиялық шешімдерді келіскеннен кейін ТМС тариф пен инвестициялық бағдарламаны түпкілікті бекіту үшін тарифті реттеушінің атына өтінішпен жүгінеді. Тарифтік реттеуші тариф пен инвестициялық бағдарламаны бекітуге өтінім түскен күннен бастап оны 40 жұмыс күні ішінде қарайды.
Ұлттық жоба шеңберінде іс-шараларды іске асыруға байланысты шығын (қарыз қаражатын қайтару жөніндегі міндеттемелер) ТМС шығындарының құрамына жеке баппен енгізіледі.
6. Объектіні салу
Мердігер немесе консорциум объектіні салуды әзірленген және техникалық оператормен келісілген ЖСҚ-ға сәйкес жүзеге асырады.
ҚМЖ кезеңінде ЖСҚ-ны заңнамада көзделген рәсімдерді сақтай отырып, техникалық оператормен міндетті келісу арқылы өзгертуге жол беріледі.
7. ОТӨ тауарларын сатып алу
Мердігер немесе консорциум Ұлттық жоба шеңберіндегі жаңғырту және (немесе) салу шеңберінде ОТӨ тауарларын сатып алуды ҰЭМ-мен ЭМ-мен келісу бойынша құрылыс және өнеркәсіп саласындағы уәкілетті орган айқындаған Ұлттық жобаның электрондық сатып алу платформасында жүзеге асырады.
Энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту шеңберінде пайдаланылатын импорттық өндірістің өнімін сатып алуға Ұлттық жобаның электрондық сатып алу платформасында мұндай өнім түрлері болмаған не тауарларды жеткізуде ОТӨ-дан ұсыныс болмаған жағдайда ғана жол беріледі.
Бұл ретте Ұлттық жобаның электрондық сатып алу платформасында жоқ тауарларды сатып алу, егер ТМС және (немесе) ЭӨҰ-мен мердігер немесе консорциум арасындағы шартта өзгеше көрсетілмесе және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына қайшы келмесе, мердігерлердің немесе консорциумның қалауы бойынша жүргізіледі.
Жобаларды іске асыру шеңберінде ОТӨ қуаттарын жүктеу қамтамасыз етілетін болады.
Ол үшін жыл сайынғы негізде тұтынылатын тауарлар бойынша ОТӨ-мен ұзақ мерзімді шарттар жасалатын болады.
Ұзақ мерзімді шарттар жасасу инвестиция тарту, өндірісті дамыту және өнім сапасын арттыру мақсатында ОТӨ-нің өндірістік қызметін жоспарлауға мүмкіндік береді.
Елішілік құндылықты дамыту бұған дейін өндірілмеген тауарлар өндірісін құруға бағытталған офтейк-келісімшарттар жасасу есебінен де қамтамасыз етілетін болады.
Офтейк-келісімшарттар есебінен ұйымдастырылған өндірістер Ұлттық жобаның электрондық сатып алу платформасы есебінен қуаттарды жүктеу арқылы қамтамасыз етіледі.
2-міндет. Цифрландырудың кешенді бағдарламасын әзірлеу және іске асыру
Энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту мен салу жөніндегі жұмыстар аясында тұтынушыларды, энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылым объектілерін деректерді қашықтан беру функциясы бар есепке алу аспаптарымен (үйге ортақ есепке алу аспаптары) толық қамтуды қамтамасыз ету, газды, электр энергиясын, жылу энергиясын және сумен жабдықтауды коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелері (ЭКЕАЖ, ЖБЕАЖ, SCADA) мен технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйелерінің, сондай-ақ гидромодульдердің міндетті түрде болуы жөнінде шаралар қабылданады.

5. Утверждение тарифа уполномоченным органом
После согласования техническим оператором экспертизы технико-технологических решений СЕМ обращается в адрес тарифного регулитора за окончательным утверждением тарифа и инвестиционной программы. Заявка на утверждение тарифа и инвестиционной программы рассматривается тарифным регулятором в течение 40 рабочих дней со дня поступления.
Затраты (обязательства по возврату заемных средств), связанные с реализацией мероприятий в рамках Национального проекта, включаются в состав затрат СЕМ отдельной статьей.
6. Строительство объекта
Подрядчик или консорциум осуществляют строительство объекта согласно разработанной и согласованной с техническим оператором ПСД.
Изменения в ПСД на этапе СМР допускаются с соблюдением процедур, предусмотренных законодательством, обязательным согласованием технического оператора.
7. Закуп товаров ОТП
Подрядчик или консорциум в рамках модернизации и/или строительства в рамках Национального проекта осуществляют приобретение товаров ОТП на электронной платформе закупок Национального проекта, определенной уполномоченным органом в области строительства и промышленности по согласованию с МНЭ, МЭ.
Приобретение продукции, используемой в рамках модернизации энергетической и коммунальной инфраструктуры импортного производства, допускается только в случае отсутствия на электронной платформе закупок Национального проекта данных видов продукции либо предложений от ОТП в поставке товаров.
При этом закуп товаров, отсутствующих на электронной платформе закупок Национального проекта, производится способами на усмотрение подрядчиков или консорциума, если иное не указано в договоре СЕМ и (или) ЭПО с подрядчиком или консорциумом, и не противоречит действующему законодательству Республики Казахстан.
В рамках реализации проектов будут обеспечена загрузка мощностей ОТП.
Для этого будут заключаться долгосрочные договора с ОТП по товарам, потребляемым на ежегодной основе.
Заключение долгосрочных договоров позволит запланировать производственную деятельность ОТП с целью привлечения инвестиций, развития производства и повышения качества продукции.
Развитие внутристрановой ценности будет обеспечено также за счет заключения офтейк-контрактов, направленных на создание производства ранее непроизводимых товаров.
Производства, организованные за счет офтейк-контрактов, будут обеспечены загрузкой мощностей за счет электронной платформы закупок Национального проекта.
Задача 2. Разработка и реализация комплексной программы цифровизации
В рамках работ по модернизации и строительству энергетической и коммунальной инфраструктуры будут приняты меры по обеспечению полного охвата потребителей и объектов энергетической и коммунальной инфраструктуры приборами учета с функцией дистанционной передачи данных (общедомовые приборы учета), обязательному наличию автоматизированных систем коммерческого учета газа, электроэнергии, тепловой энергии и водоснабжения (АСКУЭ, АСКУТ, SCADA) и автоматизированных систем управления технологическими процессами, а также гидромодулей.

Түпкілікті тұтынушыларда дерек қашықтан берілетін есепке алу аспаптарын орнату жөніндегі жобалар толық аяқталғанға дейін (2 жылдан 5 жылға дейін) газды, суды, жылу мен электр энергиясын есепке алудың интеграцияланған бірыңғай ақпараттық жүйесінде механикалық есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін қабылдау функционалын іске асыру мүмкіндігін көздеу қажет.
Энергетика және су ресурстарының деректер қашықтан берілетін (телеметрия) ЕБА-мен жарақтандыру мәселесін жүйелі шешу үшін халықаралық тәжірибе негізінде Ұлттық жоба шеңберіндегі жобалар үшін:
деректер қашықтан беру (телеметрия) есепке алу аспаптарына және олардың энергетика және су ресурстарын тұтынуды есепке алу жүйелеріне;
энергетика және су ресурстарын тұтынуды есепке алуды автоматтандыру сапасының (телеметриялы ЕБА жұмысы үшін байланыс қызметтері сапасының параметрлеріне);
қолданыстағы механикалық ЕБА қызмет ету мерзімін ұзартпай, міндетті түрде телеметриялы ЕБА-ны орнатуға;
ТМС-ның телеметриялы ЕБА-ны міндетті түрде "өндірістен тұтынуға дейін" орнатуына;
"өндірістен тұтынуға дейінгі" деректерді одан әрі интеграциялау үшін есепке алу жүйелеріне қойылатын бірыңғай талаптар айқындалатын болады.
Жоғарыда көрсетілген талаптарды орындауға тиісті шығын бюджет және бюджеттен тыс қаражат есебінен жүзеге асырылады.
Мониторинг мақсатында Ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын әрбір жобаға жеке сәйкестендіру нөмірі берілетін болады.
Ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде суды, газды, жылу мен электр энергиясын есепке алу аспаптарын міндетті түрде орнату рәсімдері регламенттеліп, кейіннен деректерді автоматтандырылған есепке алу жүйесіне берілетін болады.
Энергия тұтыну деңгейін талдау үшін инженерлік желілер бойынша МҚКҚ ААЖ және "Мемлекеттік энергетикалық тізілім" ААЖ интеграциясы қамтамасыз етіледі, сондай-ақ барлық процестерді цифрландыру жүргізіліп, суды, газды, жылу мен электр энергиясын есепке алудың интеграцияланған бірыңғай ақпараттық жүйесінің архитектурасын құру жөнінде шаралар қабылданады.
Сондай-ақ "EnergyTech"-пен (отын-энергетикалық кешенді басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі) интеграция қамтамасыз етіледі, онда энергия ресурстарын есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің және ТПБАЖ-дың деректері электрмен, жылумен, газбен, сумен жабдықтау, су бұру объектілерін нақты уақыт режимінде қашықтан мониторингілеудің "Watertech" жүйесін енгізу жөніндегі негізгі міндетпен мына параметрлер бойынша шоғырландырылатын болады:
энергетика және су жабдықтарының жай-күйі;
Қазақстан Республикасының бірыңғай су және энергетика жүйесінің жұмысы;
босатылатын су, электр және жылу энергиясы параметрлерінің сақталуы;
жөндеуді, инвестициялық бағдарламаларды және шекті тарифтерді жоспарлаудың, бекітудің және орындаудың ашықтығы;
от жағу кезеңіне дайындықтың және оның өтуінің мониторингі.
ТКШ бірыңғай платформасын іске асыру шеңберінде БТҚ енгізіліп, аудандар мен ауылдарға дейін тарату жоспарлануда, бұл коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуді едәуір жеңілдетіп, оларды бір түбіртекке біріктіреді және жергілікті төлем жинау пункттеріне тәуелділікті азайтады.
БТҚ арқылы түскен қаражат қызмет көрсетушілер арасында автоматты түрде бөлінеді, бұл қателіктерді жоққа шығарады, сонымен қатар есеп-қисаптың ашықтығы есебінен тұтынушылардың сенімін арттырады.
ТМС үшін әкімшілік жүктеме азаяды, өйткені бөлек-бөлек түбіртек шығарып, шашыраңқы есеп жүргізу қажеттігі жойылады. Барлық деректер есептілік процестерін жеңілдететін бір жүйеге шоғырланады.
Ресурстарды есепке алудың автоматтандырылған жүйесі толық көлемде енгізілгеннен және барлық ТМС қамтылғаннан кейін "Smart Turmys" бірыңғай платформасы құрылады.
"Smart Turmys" мақсаты деректерді бір орталықта жинау, есепке алу, автоматтандыру, цифрландыру және талдау, сондай-ақ энергетикалық және коммуналдық секторлардағы ахуал туралы толық әрі шынайы ақпаратпен қамтамасыз ету болып табылады.
Осы платформа арқылы ӨҚМ Ахуалдық орталығының базасында Ұлттық жобаның іске асырылу мониторингі қамтамасыз етілетін болады.
Төмендегі міндеттерді іске асыру үшін Big Data негізінде біртіндеп "ақылды" басқару және болжау енгізілетін болады:
"Ақылды" тұтыну (энергия тиімділігін мониторингілеу және қамтамасыз ету арқылы ресурстарды тұтынуды оңтайландыру);
Ресурстарды "ақылды" басқару (ресурстарды автоматтандырылған жоспарлау, есепке алу және бақылау);
"Ақылды" инфрақұрылым (тозуды, авариялар мен шығындарды басқару).
Есепке алу деректерін жинауды цифрлауға уақыт қажет, бірақ перспективада ол қалалардан ауылдық елді мекендерге дейінгі барлық деңгейлерде ресурстарды (су, газ, электр және жылу) есепке алудың толық ашықтығы мен дәлдігін қамтамасыз етеді. Дерек жинаудың автоматтандырылған жүйесі қолмен енгізу кезінде орын алатын қателерді жоққа шығарады және нақты уақыт режимінде ақпаратты жедел жаңартуды қамтамасыз етеді. Бұл ысырап пен рұқсатсыз тұтынуды анықтауға, ресурстарды жеткізуді оңтайландыруға және басқару тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді. Тұтынушылар үшін бұл жеке кабинеттер мен мобильді қосымшалар арқылы ағымдағы тұтынуды бақылауға мүмкіндік береді, мұның өзі шығынды бақылап, оларды азайту үшін шара қабылдауға септігін тигізеді.
2-бағыт. Энергетикалық және коммуналдық секторлардың инвестициялық тартымдылығын арттыру
3-міндет. Тұрақты және қолжетімді қаржыландыру тетігін құру
ТМС іріктеу өлшемшарттары
Ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде тиімді қаржыландыру үшін ТМС мынадай өлшемшарттарға сәйкес келуге тиіс:

До полного завершения проектов по установке приборов учета с дистационной передачей данных у конечных потребителей (от 2 до 5 лет) необходимо предусмотреть возможность реализации функционала приема показаний с механических приборов учета в единой интегрированной информационной системе учета газа, воды, тепло- и электроэнергии.
Для систематического решения вопроса оснащения КПУ энергетических и водных ресурсов с дистанционной передачей данных (телеметрией) на основе международного опыта будут определены единые требования для проектов в рамках Национального проекта:
к приборам учета с дистанционной передачей данных (телеметрией) и их системам учета потребления энергетических и водных ресурсов;
к параметрам качества автоматизации учета потребления энергетических и водных ресурсов (качества услуг связи для работы КПУ с телеметрией);
по обязательной установке КПУ с телеметрией без продления сроков службы действующих механических КПУ;
по обязательной установке КПУ с телеметрией "от производства до потребления" СЕМ;
к системам учета для дальнейшей интеграции данных "от производства до потребления".
Соответствующие затраты на исполнение вышеуказанных требований осуществляются за счет бюджетных и внебюджетных средств.
Для целей мониторинга каждому проекту, реализуемому в рамках Национального проекта, будет присвоен индивидуальный идентификационный номер.
В рамках реализации Национального проекта будут регламентированы процедуры обязательной установки приборов учета воды, газа, тепло- и электроэнергии с последующей передачей данных в автоматизированную систему учета.
Будут обеспечена интеграция с АИС ГГК по линии инженерных сетей и АИС "Государственный энергетический реестр" для анализа уровня энергопотребления, а также приняты меры по созданию архитектуры единой интегрированной информационной системы учета воды, газа, тепло- и электроэнергии с проведением цифровизации всех процессов.
Также будет обеспечена интеграция с "EnergyTech" (единая государственная система управления топливно-энергетическим комплексом), в которой будут консолидироваться данные автоматизированной системы учета энергоресурсов и АСУ ТП с основной задачей по внедрению системы дистанционного мониторинга объектов электро-, тепло-, газо- и водоснабжения, водоотведения "Watertech" в режиме реального времени по следующим параметрам:
состояние энергетического и водного оборудования;
работа единой водной и энергетической системы Республики Казахстан;
соблюдение параметров отпускаемой водной, электрической и тепловой энергии;
прозрачность планирования, утверждения и исполнения ремонта, инвестиционных программ и предельных тарифов;
мониторинг подготовки и прохождения отопительного периода.
В рамках реализации единой платформы ЖКХ планируется внедрение ЕПД с масштабированием до районов и сел, что значительно упростит оплату коммунальных услуг, объединяя их в одну квитанцию, и снизит зависимость от местных пунктов сбора платежей.
Средства, поступившие через ЕПД, распределяются между поставщиками услуг автоматически, что исключает ошибки, а также повышает доверие потребителей за счет прозрачности расчетов.
Для СЕМ сокращается административная нагрузка, поскольку исключается необходимость выпускать отдельные квитанции и вести разрозненный учет. Все данные консолидируются в одной системе, упрощая процессы отчетности.
После полномасштабного внедрения и охвата всех СЕМ автоматизированной системой учета ресурсов будет создана единая платформа "Smart Turmys".
Целями "Smart Turmys" являются централизованный сбор, учет, автоматизация, цифровизация и анализ данных, а также обеспечение полной и достоверной информацией о ситуации в энергетическом и коммунальном секторах.
Посредством данной платформы на базе Ситуационного центра МПС будет обеспечен мониторинг реализации Национального проекта.
Поэтапно будут внедряться "умное" управление и прогнозирование на основе Big Data для реализации следующих задач:
"Умное" потребление (оптимизация потребления ресурсов путем мониторинга и обеспечения энергоэффективности);
"Умное" управление ресурсами (автоматизированное планирование, учет и контроль ресурсов);
"Умная" инфраструктура (управление износом, авариями и потерями).
Оцифровка сбора данных учета потребует времени, но в перспективе обеспечит полную прозрачность и точность учета ресурсов (воды, газа, электричества и тепла) на всех уровнях – от городов до сельских населенных пунктов. Система автоматизированного сбора данных исключит ошибки, возникающие при ручном вводе, и обеспечит оперативное обновление информации в режиме реального времени. Это позволит выявлять потери и несанкционированное потребление, оптимизировать поставки ресурсов и повысить эффективность управления. Для потребителей это создаст возможность отслеживать текущее потребление через личные кабинеты и мобильные приложения, что поможет контролировать расходы и принимать меры для их снижения.
Направление 2. Повышение инвестиционной привлекательности энергетического и коммунального секторов
Задача 3. Создание механизма устойчивого и доступного финансирования.
Критерии отбора СЕМ
Для эффективного финансирования в рамках реализации Национального проекта СЕМ должны соответствовать следующим критериям:

1. Абоненттік база деңгейі:
1) бірінші деңгей – халық саны 550 мың тұрғыннан асады;
2) екінші деңгей – халық саны 100-ден 500 мың тұрғынға дейін;
3) үшінші деңгей – халық саны 50-ден 100 мың тұрғынға дейін;
4) төртінші деңгей – халық саны 50 мыңға тұрғынға дейін.
2. Меншік нысаны (мемлекеттік, жеке).
3. Қаржылық-тарифтік бейіні (тарифтерді көтеруге резервтің болуы, рентабельділік пен қаржылық тұрақтылық көрсеткіштері, тұтынушылардың төлем қабілеттілігі).
4. ТМС активтерінің тозу деңгейі.
Іріктеу өлшемшарттарын ескергенде ТМС қаржыландыру тетіктері
ТМС Ұлттық жоба шеңберінде қаржыландырылған кезде мынадай тетіктер пайдаланылады:
1) ТМС-ны ЕДБ, ХҚИ, ӨДҚ және "ҚДБ" АҚ арқылы тікелей кредиттеу;
2) мемлекеттік ТМС-ны "ҚТК" АҚ арқылы ЖАО-ның МБҚ сатып алу тетігі есебінен қаржыландыру.
ЖАО-ның мемлекеттік қарыз алуы тиісті ЖАО-ның белгіленген борыш лимиттерінің және жергілікті бюджеттің тиісті ЖАО борышын өтеуге оған қызмет көрсетуге жіберілетін қаражатының көлемі шеңберінде жүзеге асырылады;
3) ЖАО арқылы бюджеттік кредиттеу;
4) ТМС қаржылық жай-күйінің қанағаттанарлықсыз болуы шартымен ТМС-ны ЖАО немесе ӘКК арқылы капиталдандыру;
5) синдикатталған қаржыландыру;
6) жеке ТМС-ның инфрақұрылымдық облигация шығаруы (инфрақұрылымдық облигация шығару "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан қор биржасында (KASE) бағалы қағаздар листингі мен айналысы қағидаларына, сондай-ақ Қазақстан қор биржасында (KASE) және "Астана" халықаралық биржасында (AIX) облигациялар бойынша ақпаратқа рұқсат беруді, айналымды және жария етуді реттейтін өзге де нормативтік құжаттарға сәйкес жүзеге асырылатын болады);
7) ТМС-ны (көмір генерациясын) ӨДҚ арқылы лизингтік қаржыландыру есебінен қаржыландыру.
Қаржы операторы тиісті кезеңге бөлінген транш шеңберінде капитал нарығынан өзгермелі мөлшерлеме бойынша қаражат тартқан жағдайда ТМС қарызы бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қайта қаралуы мүмкін.
ХҚҰ арқылы тартылатын қаржыландыру олардың ішкі талаптарына сәйкес сатып алу және жобаларды қарау (іріктеу және бекіту) рәсімдері бөлігінде ғана жүзеге асырылуы мүмкін.
Бұл ретте Ұлттық жобаның барлық басқа ережелері мен талаптарын орындау міндетті болып қала береді.
Ұлттық жоба шеңберінде ТМС-ға қоса қаржыландыру немесе "ҚДБ" АҚ-мен және (немесе) ЕДБ-мен бірге ХҚҰ-ның синдикатталған қаржыландыруы тетіктері қолданылып кредит берілген жағдайда мердігерді (консорциумды) таңдау және тауарлар сатып алу рәсімдері тиісті ХҚҰ ішкі қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады, бұл ретте Ұлттық жобаның талаптарын міндетті түрде сақтауы қамтамасыз етіледі.
Бұдан басқа, сатып алу МҚҰ ішкі талаптарына сәйкес жүзеге асырылса, барлық уәкілетті мемлекеттік органдарды, сондай-ақ техникалық оператор мен қаржы операторын алдын ала хабардар ету және олардың келісімін алу қажет.
Қаржыландыру тәсілдері
Қаржыландыру сараланған тәсіл негізінде жүзеге асырылатын болады. ТМС қаржыландыру тетігін айқындау жобаны іске асырудың орындылығын бағалап, өтінімдерді техникалық оператормен келісу және тарифтерге ықпалын ескере отырып, тарифтік реттеушінің мақұлдауы негізінде жүзеге асырылатын болады.
Қаржылық тұрақтылығы бірінші, екінші және үшінші деңгейдегі және тарифті көтеруге резерві бар ТМС (ауқымды абоненттік базасының болуы, инвестициялардың қайтарымдылығы, тарифтің қалыпты өсуі) ЕДБ, ХҚИ және "ҚДБ" АҚ арқылы қаржыландырылады.
"ҚДБ" АҚ мен оның қарыз алушыларының қызметіне ESG қағидаттары белсенді енгізілетін ескерсек, ТМС-ны көмір генерациясына қаржыландыру жоққа шығарылады. ТМС-ны көмір генерациясына қаржыландыру ӨДҚ құралдары арқылы жүзеге асырылады.
ЖАО-ның қатысу үлесі бар ТМС ЖАО-ның "ҚТК" АҚ арқылы МБҚ сатып алуы тетігі есебінен, сондай-ақ ХҚИ қарыздарын тарту есебінен қаржыландырылады.
Қаржылық тұрақтылығы төмен және тариф көтеруге резерві төмен төртінші деңгейдегі ТМС (шағын абоненттік база және тұтынудың төмен көлемі, тарифтің күрт өсуі) қосымша республикалық және жергілікті бюджет қаражаты есебінен ЖАО арқылы, сондай-ақ ЖАО немесе ӘКК арқылы ТМС капиталдандыру тетігі арқылы қаржыландырылады.
Егер тарифтік реттеуші орган қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесінің 10 %-ын тарифпен жабудың мүмкін болмауына байланысты қорытынды бере алмаса (тарифке едәуір жүктеме салдарынан), борышты қайтару және оған қызмет көрсету бюджеттік кредит қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

1. Уровень абонентской базы:
1) первый уровень – с численностью населения свыше 500 тысяч жителей;
2) второй уровень – с численностью населения свыше 100 тысяч до 500 тысяч жителей;
3) третий уровень – с численностью населения свыше 50 тысяч до 100 тысяч жителей;
4) четвертый уровень – с численностью населения до 50 тысяч жителей.
2. Форма собственности (государственные, частные).
3. Финансово-тарифный профиль (наличие резерва для повышения тарифов, показатели рентабельности и финансовой устойчивости, платежеспособность потребителей).
4. Уровень изношенности активов СЕМ.
Механизмы финансирования СЕМ с учетом критериев отбора
При финансировании СЕМ в рамках Национального проекта используются следующие механизмы:
1) прямое кредитование СЕМ через БВУ, МФИ, ФРП и АО "БРК";
2) финансирование государственных СЕМ за счет механизма выкупа ГЦБ МИО через АО "КЖК".
Государственное заимствование МИО осуществляется в рамках установленных лимитов долга, соответствующего МИО, и объемов средств местного бюджета, направляемых на погашение и обслуживание долга, соответствующего МИО.
3) бюджетное кредитование через МИО;
4) капитализация СЕМ через МИО или СПК при условии неудовлетворительного финансового состояния СЕМ;
5) синдицированное финансирование;
6) выпуск частными СЕМ инфраструктурных облигаций (выпуск инфраструктурных облигаций будет осуществляться в соответствии с Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг", Правилами листинга и обращения ценных бумаг на Казахстанской фондовой бирже (KASE), а также иными нормативными документами, регулирующими допуск, обращение и раскрытие информации по облигациям на Казахстанской фондовой бирже (KASE) и Международной бирже "Астана" (AIX);
7) финансирование СЕМ (угольной генерации) за счет лизингового финансирования через ФРП.
Субсидирование ставки вознаграждения по займу СЕМ может быть пересмотрено в случае привлечения финансовым оператором средств с рынка капитала по плавающей ставке в рамках выделенного транша на соответствующий период.
Финансирование, привлекаемое через МФО, может осуществляться в соответствии с их внутренними требованиями только в части процедур закупок и рассмотрения (отбора и утверждения) проектов.
При этом все остальные положения и требования Национального проекта остаются обязательными к исполнению.
В случае кредитования СЕМ в рамках Национального проекта с применением механизмов софинансирования либо синдицированного финансирования МФО совместно с АО "БРК" и (или) БВУ, процедуры выбора подрядчика (консорциума) и закупки товаров осуществляются в соответствии с внутренними правилами соответствующей МФО ими соблюдении требований Национального проекта.
Кроме того, при осуществлении закупок в соответствии с внутренними требованиями МФО необходимо предварительно уведомлять и получать согласие всех уполномоченных государственных органов, а также технического и финансового оператора.
Подходы к финансированию
Финансирование будет осуществляться на основе дифференцированного подхода. Определение механизма финансирования СЕМ будет осуществляться на основе согласования заявки техническим оператором с оценкой целесообразности реализации проекта и одобрения тарифного регулятора с учетом влияния на тариф.
СЕМ первого, второго и третьего уровней с финансовой устойчивостью и резервом для повышения тарифа (наличие большой абонентской базы, возвратность инвестиций, умеренный рост тарифа) финансируются через БВУ, МФИ и АО "БРК".
Учитывая активное внедрение ESG принципов в деятельность АО "БРК" и его заемщиков, исключается финансирование СЕМ на угольной генерации. Финансирование СЕМ на угольной генерации будет осуществлятся через инструменты ФРП.
СЕМ с долей участия МИО финансируются за счет механизма выкупа ГЦБ через АО "КЖК", а также за счет привлечения займов МФИ.
СЕМ четвертого уровня с низкой финансовой устойчивостью и низким резервом для повышения тарифа (малая абонентская база и низкий объем потребления, резкий рост тарифа) дополнительно финансируются через МИО за счет средств республиканского и местного бюджета, а также через механизм капитализации СЕМ через МИО или СПК.
В случае, если тарифный регулятор не может выдать заключение из-за невозможности покрытия тарифом 10 % ставки вознаграждения займа (вследствие значительной нагрузки на тариф), возврат и обслуживание долга осуществляются за счет средств бюджетного кредита.

ТМС тарифіне сумен жабдықтау және су бұру салалары бойынша қарыз қаражаты бойынша кемінде 10 %, жылу энергетикасы және электр энергетикасы салалары бойынша 10 %-ға дейін сыйақы қосылады, бұл ретте негізгі борышты қайтару тариф деңгейіне енгізіледі.
Қарыздар бойынша сыйақы ретінде ТМС төлейтін шығыстардың бір бөлігін өтеу жолымен ТМС-ны жеңілдікпен қаржыландыруды қамтамасыз ету үшін Ұлттық жоба шеңберінде ТМС-ның қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды пайдалану көзделген. Осылайша, пайыздық мөлшерлеме 10 %-дан асқан жағдайда айырма субсидиялау есебінен өтелетін болады. Бұл ретте қарыздар бойынша пайыздық мөлшерлеменің ең жоғары деңгейі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі шегінде (қарыз беру сәтінде қолданыста болатын) белгіленеді, үстеме 4 %-дан аспайды.
ТМС-ның тарифтік сметасындағы Ұлттық жоба шеңберіндегі қарыз қаражаты бойынша сыйақы мөлшерлемесі мен негізгі борышты уәкілетті органның ведомствосы шығындардың жеке бабымен көрсетілетін болады.
Сондай-ақ жобамен байланысты барлық шығыс ТМС-ның инвестициялық бағдарламаларында көрінетін болады.
Ұлттық қор қаражатын тарту қаржыландырудың баламалы көздері болмаған және (немесе) Бюджет кодексі мен МҚБТ-ға тиісті өзгерістер енгізілген кезде РБ-ға нысаналы трансферттер және (немесе) қаржы операторының облигацияларын сатып алу тетігі, ал қарыз беру үшін заңнамаға сәйкес нарықтық шарттарда қаржы операторының облигацияларын сатып алу жолымен БЖЗҚ қаражаты арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
Тартылатын қарыз бойынша пайыздық мөлшерлеменің сыйақы деңгейі Ұлттық Банктің ағымдағы кезеңге арналған базалық мөлшерлемесінің өзгеруіне және МБҚ табыстылығына байланысты түзетіледі, бұл тартылған қарыз бойынша РБ-дан субсидия қажеттігін болжайды.
Қаржы операторы БЖЗҚ, Ұлттық қор қаражатын өзгермелі мөлшерлеме бойынша тартқан кезде ТМС-мен қарыз шартында өзгермелі мөлшерлеме де белгіленеді.
Қаржы операторы БЖЗҚ, Ұлттық қор қаражатын белгіленген мөлшерлеме бойынша тартқан кезде ТМС-мен қарыз шартында тіркелген мөлшерлеме де белгіленеді.
Тетіктер бойынша қаржыландыру шарттары
1-тетік. ТМС-ны тікелей кредиттеу
ЕДБ немесе ХҚИ арқылы ТМС-ны тікелей кредиттеу қаржыландыру ұйымының шарттарына сәйкес жүзеге асырылатын болады.
"ҚДБ" АҚ ТМС-ны капитал нарықтарында тартылатын түрлі көздер есебінен, оның ішінде Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының (МҚБТ-ға сәйкес) қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасы шеңберінде тартылған қаражатпен араластыру құқығымен өзге де көздер есебінен тікелей кредиттеуді ұсынатын болады.
"ҚДБ" АҚ ТМС-ны мынадай шарттармен қаржыландыратын болады:
1
Қаржыландыру ұйымдары
"ҚДБ" АҚ
1
2
3
2
Қарыз алушы (лар)
ТМС
3
ТМС инвестициялық жобаларын іріктеудің негізгі өлшемшарттары
мыналар ТМС инвестициялық жобасын қаржыландырудың басым шарттары болып табылады:
электрмен, жылумен жабдықтаудың (жылу энергиясын өндіру, беру және өткізу) инженерлік желілерінің және жылу энергиясын өндіру кезінде іске қосылған активтердің 55 %-дан астам тозу көрсеткіші (техникалық оператордың қорытындысы негізінде);
мемлекеттік сараптаманың қорытындысымен (бар болса) және ЖСҚ-мен расталған жобалық шешімдердің технологиялық және техникалық негізділігі;
табиғи монополиялар саласындағы уәкілетті орган ведомствосының қарыз алушы үшін тартылған қаражатқа мөлшерлес көрсетілетін коммуналдық қызметтер тарифінің жыл сайынғы өсімі туралы алдын ала келісу туралы хаты;
техникалық оператордың оң қорытындысы;
Ұлттық жоба шеңберінде көзделген қосымша талаптар
4
Қарыз сомасы

В тариф СЕМ включается вознаграждение по заемным средствам по сферам водоснабжения и водоотведения не менее 10 %, по сферам теплоэнергетики и электроэнергетики до 10 %, при этом возврат основного долга включается в уровень тарифа.
Для обеспечения льготного финансирования СЕМ путем возмещения части расходов, уплачиваемых СЕМ в качестве вознаграждения по займам, в рамках Национального проекта предусмотрено использование субсидирования части ставки вознаграждения по займам СЕМ. Таким образом, в случае превышения процентной ставки свыше 10 % разница будет возмещаться за счет субсидирования. При этом максимальный уровень процентной ставки по займам устанавливается в пределах (действующий на момент выдачи займа) базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан с добавлением не более 4 %.
Ставка вознаграждения и основной долг по заемным средствам в рамках Национального проекта в тарифной смете СЕМ ведомством уполномоченного органа будут отражены отдельной статьей затрат.
Также все расходы, связанные с проектом, отражаются в проекте инвестиционной программы СЕМ.
Привлечение средств Национального фонда может осуществляться путем механизма целевых трансфертов в РБ и (или) выкупа облигаций финансового оператора при отсутствии альтернативных источников финансирования и (или) внесении соответствующих изменений в Бюджетный кодекс и КУГФ, а средств ЕНПФ путем выкупа облигаций финансового оператора на рыночных условиях для выдачи займа в соответствии с законодательством.
Уровень вознаграждения процентной ставки по привлекаемым займам подлежит корректировке в зависимости от изменения базовой ставки Национального Банк на текущий период и доходности ГЦБ, что предполагает необходимость субсидий с РБ по привлеченным займам.
При привлечении средств ЕНПФ, Национального фонда финансовым оператором по плавающей ставке в договоре займа с СЕМ устанавливается также плавающая ставка.
При привлечении средств ЕНПФ, Национального фонда финансовым оператором по фиксированной ставке в договоре займа с СЕМ устанавливается также фиксированная ставка.
Условия финансирования по механизмам
Механизм 1. Прямое кредитование СЕМ
Прямое кредитование СЕМ через БВУ или МФИ будет осуществляться согласно условиям финансирующей организации.
АО "БРК" будет предоставлять прямое кредитование СЕМ за счет различных источников, привлекаемых на рынках капитала, в том числе за счет средств Единого накопительного пенсионного фонда, Национального фонда Республики Казахстан (в соответствии с КУГФ) и иных источников, с правом микширования с привлеченными средствами в рамках законодательства Республики Казахстан.
АО "БРК" будет финансировать СЕМ на следующих условиях:
1
Финансирующие организации
АО "БРК"
1
2
3
2
Заемщик (-и)
СЕМ
3
Основные критерии отбора инвестиционных проектов СЕМ
Приоритетными условиями финансирования инвестиционного проекта СЕМ являются:
показатель износа инженерных сетей электро-, теплоснабжения (производство, передача и реализация тепловой энергии) и активов, задействованных при производстве тепловой энергии, более 55 % (на основании заключения технического оператора);
технологическая и техническая обоснованность проектных решений, подтвержденных заключением Государственной экспертизы (при наличии) и ПСД;
письмо ведомства уполномоченного органа в сфере естественных монополий о предварительном согласовании о ежегодном приросте тарифа на коммунальные услуги для заемщика соразмерно привлеченных средств;
положительное заключение технического оператора;
дополнительные требования, предусмотренные в рамках Национального проекта.
4
Сумма займа

қаржыландыру ұйымының сараптама нәтижелері бойынша әрбір қарыз алушы үшін жеке айқындалады, кемінде 3 000 000 000 теңге
5
Ұлттық жоба шеңберінде қаржыландыру қолжетімді болатын кезең
жыл сайын, Ұлттық жобаның қолданылу кезеңінде
6
Қаржыландыру шеңберіндегі әрбір қарыздың мерзімі
20 жылға дейін;
ТМС қарызының ең аз мерзімін ҰЭМ ТМРК тарифті көтерудің ықтимал деңгейіне сүйене отырып ("ҚДБ" АҚ индикативтік талдау жүргізгенге дейін) айқындайды
7
Қарыз валютасы
теңге
8
Қарыз бойынша жеңілдікті кезең
негізгі борыш бойынша жеңілдікті кезең 1 жылдан кем емес
9
Қарыз алушының өзінің қатысу мөлшері
мемлекеттік емес қарыз алушылар – жоба құнының 10 %-ынан кем емес
10
Қарыз алушы үшін сыйақы мөлшерлемесі
қаржыландыру ұйымы сараптамасының нәтижелері бойынша әрбір қарыз алушы үшін жеке айқындалады
11
Комиссиялар (қарызды (кредиттік желіні) ұйымдастырғаны үшін) және қаржыландыру шарттарының өзгеруі)
қолданылмайды
12
Қарыз алушы міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету
"ҚДБ" АҚ талаптарына сәйкес қамтамасыз етумен толық қамту, оның ішінде төменде көрсетілген екі өлшемшарттан кем емес:
Ұлттық жобаны іске асыру кезінде жаңғыртылған және құрылған болашақ активтерді кепілге қою мүмкіндігімен жылжымалы/жылжымайтын мүлік, оның ішінде жарғылық капиталға қатысу үлесі түрінде қамтамасыз ету;
қарыз алушының шығыс операцияларының жасалуын бақылау туралы келісім шеңберінде қарыз алушының агент-банктегі шотына (Scroll шот) түсетін ақша қаражаты;
қарыз алушы акционерлерінің/қатысушыларының және түпкілікті бенефициарларының кепілдіктері (мемлекеттік емес қарыз алушылар бойынша)
13
Қарыз алушы тарапынан міндеттемелер
қаржыландыру ұйымы, қарыз алушы және агент-банк арасында қарыз алушының шығыс операцияларының жасалуын бақылау туралы келісім жасасу, ол төмендегі шарттар қамтылады, бірақ олармен шектелмейді: агент-банктің қарыз алушының арнайы ағымдағы шотында қаржыландыру ұйымдары алдындағы қарыз алушының міндеттемелерін жыл сайынғы өтеу (негізгі қарыз, сыйақы, комиссия) сомасына төмендетілмейтін қалдығын кредиттік құрал беру туралы шарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін қолдау міндеттемесі;
қаржыландыру ұйымына жыл сайынғы негізде тұтынушылар тарапынан коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша міндеттемелерінің орындалуының жылдық пайызы туралы ақпарат беру
14
ҚР ҰЭМ/ ҰЭМ ТМРК тарапынан міндеттемелер
көрсетілетін қызметтер тарифтерін қарыз алушының міндеттемелерін жабатын мөлшерін бекіту туралы бұйрық (тарифтердің қолданылу кезеңіне, негізгі борыш және сыйақы толық қайтарылғанға дейін өтпелі тарифтік кезеңдермен)
15
Мониторинг
жобалардың мониторингі қаржыландыру ұйымының ішкі актілеріне сәйкес жүзеге асырылады
16
Қажетті ресурстар
"ҚДБ" АҚ левереджінің ұлғаюына және қарыз алу сыйымдылығының төмендеуіне байланысты кредиттік рейтингінің төмендеуін болғызбау үшін "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ жарғылық капиталын кейіннен ұлғайта отырып, "ҚДБ" АҚ жарғылық капиталын ұлғайту
2-тетік. "ҚТК" АҚ арқылы ЖАО МБҚ сатып алу тетігі есебінен ТМС (мемлекеттік, коммуналдық және квазимемлекеттік секторға тиесілі) қаржыландыру
"ҚТК" АҚ ЖАО-ға капитал нарықтарында тартылатын түрлі көздер есебінен, оның ішінде Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының (МҚБТ-ға сәйкес) қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасы шеңберінде тартылған қаражатпен араластыру құқығымен өзге де көздер есебінен облигациялық қарыздар беретін болады.
Бұған қосымша "ҚТК" АҚ заңнамада белгіленген тәртіппен ESG қағидаттарында "жасыл" облигацияларды тарту мүмкіндігін қарайды.
МБҚ шығару кезінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган көздеген тиісті қаржы жылына арналған ЖАО борышының лимиті асып кеткен жағдайда қаржыландыру ТМС-ға тікелей кредиттеу тетігі арқылы жүзеге асырылады.
ЖАО МБҚ шығару көлемін болжау бюджетті жоспарлау және атқару саласындағы уәкілетті органдар көздеген тиісті қаржы жылына арналған борыш лимиті шегінде құрылыс, энергетика саласындағы уәкілетті органдармен және ЖАО-мен келісу бойынша жүзеге асырылады.
ЖАО шығарған МБҚ-ны "ҚТК" АҚ мынадай шарттармен сатып алатын болады:
1
Қаржыландыру ұйымдары
"ҚТК" АҚ
1
2
3
2
Қарыз алушы (лар)
ЖАО
3
Нысаналы мақсаты
бюджет заңнамасына сәйкес және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмалары бойынша
4
ЖАО үшін ТМС инвестициялық жобаларын іріктеу бойынша негізгі өлшемшарттар
ЖАО-ның Ұлттық жоба шеңберінде сумен, электрмен, жылумен жабдықтау (жылу энергиясын өндіру, беру және өткізу) және су бұру жүйелерін жаңғырту мен салуды қажет етуі (техникалық оператордың қорытындысы негізінде);
техникалық оператордың қорытындысымен расталған жобалық шешімдердің технологиялық және техникалық негізділігі;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның ең төменгі стандарттарын міндетті түрде қолдану;
ТМС мен табиғи монополиялар саласындағы уәкілетті органның ведомствосы арасындағы тарифтің қолданылу кезеңіне көрсетілетін коммуналдық қызметтерге арналған тарифінің жыл сайынғы өсуі туралы келісім;
тартылған қарыздар бойынша ЖАО сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеуге қаражат бөлу туралы Республикалық бюджет комиссиясының шешімі;
техникалық оператордың оң қорытындысы;
Ұлттық жоба шеңберінде көзделген қосымша талаптар
5
Облигациялық қарыз сомасы
бюджетті атқару және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдармен келісу бойынша құрылыс, энергетика саласындағы уәкілетті органның және ЖАО-ның бөлуіне сәйкес
6
Облигациялық қарыздың қолданылу мерзімі

Определяется индивидуально по каждому заемщику по результатам экспертизы финансирующей организации, не менее 3 000 000 000 тенге
5
Период доступности финансирования в рамках национального проекта
ежегодно, в период действия Национального проекта
6
Срок каждого займа в рамках финансирования
до 20 лет;
минимальный срок займа СЕМ определяется КРЕМ МНЭ (до проведения АО "БРК" индикативного анализа) исходя из возможного уровня повышения тарифа.
7
Валюта займа
тенге
8
Льготный период по займу
льготный период по основному долгу не менее 1 года
9
Размер собственного участия заемщика
негосударственные заемщики – не менее 10 % от стоимости проекта
10
Ставка вознаграждения для заемщика
Определяется индивидуально по каждому заемщику по результатам экспертизы финансирующей организации
11
Комиссии (за организацию займа (кредитной линии)
и изменение условий финансирования)
Не применяются
12
Обеспечение по исполнению обязательств заемщика
Полное покрытие обеспечением в соответствии с требованиями АО "БРК", в том числе не менее двух нижеуказанных критериев:
обеспечение в виде движимого (недвижимого) имущества, в том числе доля участия в уставном капитале, с возможностью залога будущих активов, модернизированных и созданных при реализации Национального проекта;
денежные средства, поступающие в рамках соглашения о контроле за совершением расходных операций заемщика, на счет заемщика в банке-агенте (Scroll счет);
гарантии акционеров/участников и конечных бенефициаров заемщика (по негосударственным заемщикам).
13
Обязательства со стороны заемщика
Заключение между финансирующей организацией, заемщиком и банком-агентом соглашения о контроле за совершением расходных операций заемщика, содержащее следующие условия, но не ограничиваясь указанным:
обязательство банка-агента поддерживать неснижаемый остаток на специальном текущем счете заемщика на сумму ежегодного погашения (основной долг, вознаграждение, комиссия) обязательств заемщика перед финансирующими организациями до истечения срока действия договора о предоставлении кредитного инструмента;
предоставление финансирующей организации на ежегодной основе информации о годовом проценте исполнения со стороны потребителей обязательств по оплате коммунальных услуг.
14
Обязательства со стороны МНЭ/КРЕМ МНЭ
Приказ об утверждении размера тарифов на услуги, покрывающего обязательства заемщика (на период действия тарифов, до полного возврата основного долга и вознаграждении с переходящим тарифным периодам).
15
Мониторинг
Мониторинг проектов осуществляется в соответствии с внутренними актами финансирующей организации.
16
Необходимые ресурсы
Увеличение уставного капитала АО "НИХ "Байтерек" с последующим увеличением уставного капитала АО "БРК" для исключения снижения кредитного рейтинга ввиду увеличения левереджа и снижения емкости заимствования АО "БРК".
Механизм 2. Финансирование СЕМ (принадлежащие государственному, коммунальному и квазигосударственному сектору) за счет механизма выкупа ГЦБ МИО через АО "КЖК".
АО "КЖК" будет предоставлять облигационные займы МИО за счет различных источников, привлекаемых на рынках капитала, в том числе за счет средств Единого накопительного пенсионного фонда, Национального фонда Республики Казахстан (в соответствии с КУГФ) и иных источников, с правом микширования с привлеченными средствами в рамках законодательства Республики Казахстан.
Дополнительно АО "КЖК" рассмотрит возможность привлечения "зеленых" облигаций на принципах ESG в установленном законодательством порядке.
В случае превышения при выпуске ГЦБ лимита долга МИО на соответствующий финансовый год, предусмотренного уполномоченным органом по государственному планированию, финансирование осуществляется путем механизма прямого кредитования СЕМ.
Прогнозирование объемов выпуска ГЦБ МИО осуществляется по согласованию с уполномоченными органами в области строительства, энергетики и МИО в пределах лимита долга на соответствующий финансовый год, предусмотренного уполномоченными органами в области планирования и исполнения бюджета.
Выпущенные МИО ГЦБ будет приобретать АО "КЖК" на следующих условиях:
1
Финансирующие организации
АО "КЖК"
1
2
3
2
Заемщик (-и)
МИО
3
Целевое назначение
В соответствии с бюджетным законодательством и (или) по поручениям Правительства Республики Казахстан.
4
Основные критерии для МИО по отбору инвестиционных проектов СЕМ
Потребность МИО в модернизации и строительстве в рамках Национального проекта систем водо-, электро-, теплоснабжения (производство, передача и реализация тепловой энергии) и водоотведения (на основании заключения технического оператора);
технологическая и техническая обоснованность проектных решений, подтвержденных заключением технического оператора;
обязательное применение минимальных стандартов инженерно-коммуникационной инфраструктуры в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
соглашение между СЕМ и ведомством уполномоченного органа в сфере естественных монополий о ежегодном приросте тарифа на коммунальные услуги на период действия тарифа;
решение Республиканской бюджетной комиссии о выделении средств на компенсацию части ставки вознаграждения МИО по привлеченным займам;
положительное заключение технического оператора;
дополнительные требования, предусмотренные в рамках Национального проекта.
5
Сумма облигационного займа
В соответствии с распределением уполномоченного органа в области строительства, энергетики и МИО по согласованию с уполномоченными органами по исполнению бюджета и государственному планированию
6
Срок действия облигационного займа

5 жылға дейін, 7 жылға дейін, 10 жылға дейін, 15 жылға дейін, бірақ ЖАО облигациялық қаржыландыру мақсаттары үшін "ҚТК" АҚ тартқан қарыз мерзімінен асырмай.
Бұл ретте облигациялық қаржыландыру 10 (он) және 15 (он бес) жыл мерзімге арналған кезде қаржыландыру сомасының 25 %-ынан аспауға тиіс.
Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік бағалы қағаздарын мерзімінен бұрын толық немесе ішінара өтеуге "ҚТК"АҚ-мен алдын ала келісу болған жағдайда ғана жол беріледі
7
Облигацияларды шығару кезеңі
жыл сайын, Ұлттық жобаның қолданылу кезеңінде
8
Қарыз валютасы
теңге
9
ЖАО алған қарызы бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 12 тамыздағы № 78 бұйрығымен бекітілген Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын жобалар бойынша табиғи монополиялар субъектілері алатын қарыздар, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларында (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36799 болып тіркелген) айқындалатын тәртіпте тартылған қарыздар бойынша ЖАО сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау мүмкіндігімен нарықтық жағдайларда айқындалады
10
Купон бойынша сыйақы төлеу кезеңділігі
жылына 2 (екі) ретке дейін
11
Мониторинг
ЖАО ай сайынғы негізде ТМС-дан деректерді (қаражаттың игерілуі, құрылыс барысы және өзге де ақпарат туралы мәліметтер) алуды және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы уәкілетті орган бекіткен тәртіппен "ҚТК" АҚ ақпараттық жүйесіне деректер енгізуді қамтамасыз етеді. Бұл ретте деректерді енгізу құрылыс кезеңінде де (қаражаттың игерілуі, құрылыс барысы және т.б. туралы мәліметтер), сондай-ақ пайдалану кезеңінде де қамтамасыз етіледі. ЖАО осы талапты орындамаған жағдайда "ҚТК" АҚ уәкілетті органмен келісу бойынша облигациялық қарыздарды одан әрі беруді шектейді
12
ЖАО жауапкершілігі
ЖАО "ҚТК" АҚ-мен жасалатын келісімдер шеңберінде шығарылған МБҚ бойынша "ҚТК" АҚ алдындағы міндеттемелердің, оның ішінде ТМС ЖАО-ның алдындағы міндеттемелерін орындай алмаған жағдайында толық және уақтылы орындалуын қамтамасыз етеді
13
Қажетті ресурстар
левередждің ұлғаюына және "ҚТК" АҚ қарыз алу сыйымдылығының төмендеуіне байланысты кредиттік рейтингтің төмендеуін болдырмау үшін кейіннен "ҚТК" АҚ жарғылық капиталын/ кредиттеуді ұлғайтумен "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ жарғылық капиталын/ кредиттеуді ұлғайту
ЖАО ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын алған жобалау-сметалық құжаттама бойынша жалпы құны шеңберінде шығыстардың бір бөлігін жергілікті бюджет қаражаты есебінен қоса қаржыландыруға құқылы.
ЖАО "ҚТК" АҚ алдында нарықтық шарттарда шығарылған МБҚ бойынша міндеттемелердің толық және уақтылы орындалуын, оның ішінде ТМС (коммуналдық және квазимемлекеттік секторға тиесілі) ЖАО алдындағы міндеттемелерді орындау мүмкін болмаған жағдайда қамтамасыз етеді.
Сарқынды суларды тазарту құрылыстары кешендерін, сумен жабдықтау және су бұру желілері мен жүйелерін қаржыландыру (реконструкциялау, күрделі жөндеу) жобалары мен көлемдерін келісуді ЖАО бюджетті жоспарлау және атқару саласындағы уәкілетті органдар көздеген тиісті қаржы жылына арналған борыш лимиті шегінде құрылыс саласындағы уәкілетті органның бөлуіне сәйкес жүзеге асырады.
Электрмен, жылумен жабдықтау (жылу энергиясын өндіру, беру және өткізу) желілері мен жүйелерін қаржыландыру (реконструкциялау, күрделі жөндеу) жобалары мен көлемдерін келісуді бюджетті жоспарлау және атқару саласындағы уәкілетті органдар көздеген тиісті қаржы жылына арналған борыш лимиті шегінде энергетика саласындағы уәкілетті органның бөлуіне сәйкес ЖАО жүзеге асырады.
ТМС (коммуналдық және квазимемлекеттік секторға тиесілі) мен табиғи монополиялар саласындағы уәкілетті органның ведомствосы арасында көрсетілетін коммуналдық қызметтер тарифінің жыл сайынғы өсуі туралы келісім тартылған қарыздар бойынша ЖАО сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауға қаражат бөлу туралы және (немесе) тариф қолданылатын кезеңге Республикалық бюджет комиссиясының шешімі болмаған жағдайда, ЖАО "ҚТК" АҚ алдындағы нарықтық шарттарда МБҚ шығарған міндеттемелердің толық және уақтылы орындалуын, оның ішінде жергілікті бюджет қаражаты есебінен қамтамасыз етеді.

до 5 лет, до 7 лет, до 10 лет, до 15 лет, но не более срока займа, привлеченного АО "КЖК" для целей облигационного финансирования МИО.
При этом облигационное финансирование при сроке на 10 (десять) и 15 (пятнадцать) лет не должно превышать 25 % от суммы финансирования.
Досрочное полное или частичное погашение государственных ценных бумаг местных исполнительных органов допускается только при наличии предварительного согласования с АО "КЖК".
7
Период выпуска облигаций
ежегодно, в период действия Национального проекта
8
Валюта займа
тенге
9
Ставка вознаграждения по займу МИО
Определяется на рыночных условиях с возможностью субсидирования части ставки вознаграждения МИО по привлеченным займам в порядке, определяемом Правилами субсидирования ставки вознаграждения по займам, получаемым субъектами естественных монополий, а также по государственным ценным бумагам, выпускаемым местными исполнительными органами, по проектам, реализуемым в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 августа 2025 года № 78 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36799).
10
Периодичность оплаты вознаграждения по купону
до 2 (двух) раз в год
11
Мониторинг
МИО на ежемесячной основе обеспечивают получение данных (сведения об освоении средств, ходе строительства и иной информации) от СЕМ и ввод данных в информационной системе АО "КЖК" в порядке, утвержденном уполномоченным органом в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности. При этом ввод данных обеспечивается как на этапе строительства (сведения об освоении средств, ходе строительства и т.д.), так и на эксплуатационной фазе. В случае неисполнения МИО данного требования АО "КЖК" по согласованию с уполномоченным органом ограничивает дальнейшее предоставление облигационных займов.
12
Ответственность МИО
МИО в рамках заключаемых соглашений с АО "КЖК" обеспечивает полное и своевременное исполнение обязательств по выпущенным ГЦБ перед АО "КЖК", в том числе в случае невозможности СЕМ исполнять обязательства перед МИО.
13
Необходимые ресурсы
Увеличение уставного капитала/кредитование/АО "НИХ "Байтерек" с последующим увеличением уставного капитала/кредитование/АО "КЖК" для исключения снижения кредитного рейтинга ввиду увеличения левереджа и снижения емкости заимствования АО "КЖК".
МИО вправе софинансировать часть расходов за счет средств местного бюджета в рамках общей стоимости по проектно-сметной документации, получившей положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы.
МИО обеспечивает полное и своевременное исполнение обязательств по выпущенным ГЦБ на рыночных условиях перед АО "КЖК", в том числе в случае невозможности СЕМ (принадлежащие коммунальному и квазигосударственному сектору) исполнять обязательства перед МИО.
Согласование проектов и объемов финансирования (реконструкции, капитального ремонта) комплексов очистных сооружений сточных вод, сетей и систем водоснабжения и водоотведения, осуществляется МИО в соответствии с распределением уполномоченного органа в области строительства, в пределах лимита долга на соответствующий финансовый год, предусмотренного уполномоченными органами в области планирования и исполнения бюджета.
Согласование проектов и объемов финансирования (реконструкции, капитального ремонта) сетей и систем электро-, теплоснабжения (производство, передача и реализация тепловой энергии) осуществляется МИО в соответствии с распределением уполномоченного органа в области энергетики, в пределах лимита долга на соответствующий финансовый год, предусмотренного уполномоченными органами в области планирования и исполнения бюджета.
В случае отсутствия соглашения между СЕМ (принадлежащие коммунальному и квазигосударственному сектору) и ведомством уполномоченного органа в сфере естественных монополий о ежегодном приросте тарифа на коммунальные услуги на период действия тарифа и (или) решения Республиканской бюджетной комиссии о выделении средств на субсидирование части ставки вознаграждения МИО по привлеченным займам, МИО обеспечивает полное и своевременное исполнение обязательств по выпущенным ГЦБ на рыночных условиях перед АО "КЖК", в том числе за счет средств местного бюджета.

МБҚ шығару тәртібі мен шарттарын ЖАО "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының ішкі нарықта айналысқа жіберу үшін бағалы қағаздар шығару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 271 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36181 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырады
3-тетік. Бюджеттік кредиттеу
Бюджеттік кредиттеу тарифті арттыру үшін резерві төмен ТМС үшін ЖАО арқылы, оның ішінде өңірдің әлеуметтік-экономикалық жағдайын ескере отырып, өзге де ТМС, сондай-ақ объектілердің жеке меншіктен мемлекеттік меншікке берілуі ескеріле отырып жүзеге асырылатын болады.
4-тетік. ЖАО немесе ӘКК арқылы ТМС-ның қаржылық жай-күйі қанағаттанарлықсыз жағдайында ТМС-ны капиталдандыру
ТМС жарғылық капиталына енгізу шағын қалаларда тарифті көтеру үшін резерві төмен немесе қарыздық жүктемесі жоғары қаржылық жағынан тұрақсыз ТМС үшін ЖАО немесе ӘКК арқылы жүзеге асырылатын болады (шағын абоненттік база және тұтыну көлемінің төмендігі, тарифтің күрт өсуі, төлем қабілеттілігінің төмендігі).
ЖАО-ның немесе ӘКК-нің жарғылық капиталға қатысу мөлшері кемінде 49 %, бұл қосымша қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етуге және ТМС тұрақтылығын қолдауға мүмкіндік береді.
5-тетік. Синдикаттық қаржыландыру
Жобаларды синдикатталған қаржыландыру "ҚДБ" АҚ және Қазақстан Республикасының ЕДБ және (немесе) халықаралық қаржы институттары және (немесе) синдикатқа қатысушылар болып табылатын өзге де ұйымдар бірлесіп қалыптастырған және ұсынатын синдикат шарттарында синдикатталған қарыздың бірыңғай шарты (қажет болған жағдайда оған қосымша және басқа да құжаттар) негізінде жүзеге асырылатын болады.
6-тетік. ТМС инфрақұрылымдық облигацияларын жеке сектордан сатып алуы
Жеке ТМС биржада Қазақстан Республикасының белгіленген заңдарына және тиісті қағидалар мен талаптарға сәйкес меншікті инфрақұрылымдық облигациялар шығаруды жүзеге асыратын болады.
Институционалдық және жеке инвесторларды қоса алғанда, өзге ұйымдар бұл облигацияларды биржада белгіленген айналым рәсімі арқылы сатып ала алады.
Бұл ретте жобаларды қарау, келісу және бақылау жөніндегі ұлттық жобаның барлық рәсімдері міндетті болып қалады және осы құралға қолданылады.
1
Қаржыландыру ұйымдары
жеке компаниялар
2
Эмитент
жеке компаниялар
3
Нысаналы мақсаты
облигацияларды шығару және айналысқа жіберу "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, тиісті биржаның бағалы қағаздар листингі қағидаларына, сондай-ақ инвесторларға рұқсат беруді, ақпаратты ашуды және олардың құқықтарын қорғауды реттейтін өзге де нормативтік актілерге сәйкес жүзеге асырылады.
Бұл ретте тартылған қаражат тек қана уәкілетті мемлекеттік органдармен, сондай-ақ техникалық және қаржы операторымен келісілген нақты инфрақұрылымдық жобаларды қаржыландыруға жіберіледі
4
Облигациялық бағдарламаның жалпы сомасы
энергетика және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы уәкілетті органдардың бөлінуіне сәйкес
5
Облигациялық бағдарламаның қолданылу мерзімі
15 жылдан артық емес
6
Облигацияларды шығару кезеңі – облигациялық бағдарлама шеңберінде транштарды игеру мүмкіндігі
жыл сайын, Ұлттық жобаның қолданылу кезеңінде
7
Қарыз валютасы
теңге
8
Купон
Мөлшерлеме нарық шарттарында айқындалады
9
Купон бойынша сыйақы төлеу кезеңділігі
Жартыжылдықта 1 (бір) рет
Барлық тетіктер үшін ТМС жобаларын қаржыландырудың міндетті шарты ТМС-ның қарсы міндеттемелерін орындау, оның ішінде:

Порядок и условия выпуска ГЦБ МИО осуществляются в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 271 "Об утверждении Правил выпуска ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36181).
Механизм 3. Бюджетное кредитование
Бюджетное кредитование будет осуществляться через МИО для СЕМ с низким резервом для повышения тарифа, в том числе иных СЕМ, с учетом социально-экономической обстановки региона, а также передачи объектов в государственную собственность от частной собственности.
Механизм 4. Капитализации СЕМ через МИО или СПК при условии неудовлетворительного финансового состояния СЕМ
Вхождение в уставной капитал СЕМ будет осуществляться посредством МИО или СПК для финансово неустойчивых СЕМ с низким резервом или высокой долговой нагрузкой для повышения тарифа в малых городах (малая абонентская база и низкий объем потребления, резкий рост тарифа, низкая платежеспособность).
Размер участия МИО или СПК в уставном капитале не менее 49 %, что позволит обеспечить дополнительную финансовую устойчивость и поддержать стабильность СЕМ.
Механизм 5. Синдицированное финансирование
Синдицированное финансирование проектов будет осуществляться на условиях синдиката, совместно сформированного и предоставляемого АО "БРК" и БВУ Республики Казахстан и/или международными финансовыми институтами и/или иными организациями, являющимися участниками синдиката, на основании единого договора синдицированного займа (с приложением к нему при необходимости и других документов).
Механизм 6. Выкуп частными СЕМ инфраструктурных облигаций
Частные СЕМ будут осуществлять выпуск собственных инфраструктурных облигаций на бирже в соответствии с установленными законами Республики Казахстан и соответствующими правилами и требованиями.
Иные организации, включая институциональных и частных инвесторов, смогут приобретать эти облигации через установленную процедуру обращения на бирже.
При этом все процедуры Национального проекта по рассмотрению, согласованию и контролю проектов остаются обязательными и применяются к данному инструменту.
1
Финансирующие организации
Частные компании
2
Эмитент
Частные компании
3
Целевое назначение
Выпуск и обращение облигаций осуществляются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг", правилами листинга ценных бумаг соответствующей биржи, а также иными нормативными актами, регулирующими допуск, раскрытие информации и защиту прав инвесторов.
При этом привлеченные средства направляются исключительно на финансирование конкретных инфраструктурных проектов, согласованных с уполномоченными государственными органами, а также с техническим и финансовым оператором.
4
Общая сумма облигационной программы
В соответствии с распределением уполномоченных органов в области энергетики и архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
5
Срок действия облигационной программы
Не более 15 лет
6
Период выпуска облигаций – возможность освоения траншами в рамках облигационной программы
Ежегодно, в период действия Национального проекта
7
Валюта займа
Тенге
8
Купон
Ставка определяется на рыночных условиях.
9
Периодичность оплаты вознаграждения по купону
1 (один) раз в полугодие
Обязательным условием финансирования проектов СЕМ для всех механизмов является выполнение встречных обязательств СЕМ, включая:

1) аспап орнату, автоматтандыру және цифрландыру жолымен дерек беруді қамтамасыз ету;
2) ақпараттық жүйеге тұтынылатын көрсетілетін қызметтердің көлемі бойынша әрбір абонент туралы деректерді енгізуді қамтамасыз ету;
3) ОТӨ тауарларын сатып алу;
4) жобаларды іске асырудың барлық кезеңдеріндегі жұмыстардың сапасын бақылау;
5) жобалардың технологиялық және техникалық негізділігі;
6) корпоративтік басқару және қаржылық тәртіп стандарттарын сақтау болып табылады.
ТМС Ұлттық жобаның талаптарын сақтамаған жағдайда тиісті шаралар қабылданатын болады.
7-тетік. ТМС-ны (көмір генерациясын) КДҚ арқылы лизингтік қаржыландыру есебінен қаржыландыру
Көмір генерациясында ТМС ҚМЖ-ны лизингтік қаржыландыру және кредиттеу қаржылық лизинг шарты мен қарыз шарты негізінде КДҚ арқылы жүзеге асырылады. Қаржыландыру Қор талаптарына сәйкес қамтамасыз ету жеткілікті болған кезде ақылылық, мерзімділік және қайтарымдылық шарттарында беріледі. Бұл ретте ҚМЖ-ға берілетін қарыз сомасы сұралатын лизингтік қаржыландыру сомасынан аспауға тиіс.
Заңнамалық реттеу
ТМС-ны қаржыландырудың негізгі тәсілдерін іске асыру мақсатында уәкілетті мемлекеттік органдар қажет болған кезде келесі бағыттар бойынша қолданыстағы кейбір нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізу бойынша шаралар қабылдайтын болады.
1. ТМС-ны қаржыландыру тетіктері бойынша.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, МҚБТ-ға және өзге де заңнамаға, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерге мынадай бөлігінде:
коммуналдық инфрақұрылымды қаржыландыру мақсаттарына МБҚ шығару мүмкіндігін қамтамасыз ету;
қажет болған кезде Ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде Үкіметтің шешімі бойынша белгіленген тәртіппен өңірлер бойынша субсидия лимитін ұлғайту мүмкіндігін қарау;
ТМС субсидияланатын сыйақы мөлшерлемелері бойынша шығыстардың секвестрленбеуін қамтамасыз ету, сондай-ақ ЖАО-ның облигациялық қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін республикалық бюджеттен бөлінетін қаражатта жеткіліксіз қаржыландыру тәуекелін болдырмау;
Ұлттық жоба шеңберінде жергілікті бюджеттен қоса қаржыландыруды алып тастау;
РБ-ға сметалық құнды ұлғайту (ЖСҚ, ТЭН түзету) бойынша шығыстарды, оның ішінде Ұлттық жоба үшін бөлінген нысаналы трансферттер есебінен қосу және "толық бітіріп берілетін" келісімшарттардағы сметалық құнның ұлғаюы кезіндегі шығыстар бойынша толықтыру;
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ-ны кредиттеу үшін Ұлттық қордың нысаналы трансферттерін РБ арқылы пайдалану мүмкіндігін қосу;
ЖАО МБҚ бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеуге Ұлттық қордың нысаналы трансферттерін пайдалану мүмкіндігін қосу;
қаржы операторына капитал нарықтарында тартылатын қарыздарды мерзімінен бұрын және ішінара-мерзімінен бұрын өтеу құқығын беру;
қаржы операторының келісуі кезінде қаржы операторынан тартылатын қарыздарды ЖАО-ның және (немесе) ТМС-ның мерзімінен бұрын және ішінара-мерзімінен бұрын өтеу құқықтары;
Ұлттық жобаны іске асыру үшін қажетті өзге де түзетулер.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және өзге де заңнамаға, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерге мынадай бөліктерінде:

1) обеспечение передачи данных путем приборизации, автоматизации и цифровизации;
2) обеспечение внесения данных по каждому абоненту по объему потребляемых услуг в информационную систему;
3) закупки товаров ОТП;
4) контроль качества работ на всех этапах реализации проектов;
5) технологическую и техническую обоснованность проектов;
6) соблюдение стандартов корпоративного управления и финансовой дисциплины.
При несоблюдении СЕМ требований Национального проекта будут приняты соответствующие меры.
Механизм 7. Финансирование СЕМ (угольной генерации) за счет лизингового финансирования через ФРП
Лизинговое финансирование и кредитование СМР СЕМ на угольной генерации будут осуществляться через ФРП на основании договора финансового лизинга и договора займа. Финансирование предоставляется на условиях платности, срочности и возвратности при наличии достатка обеспечения согласно требованиям Фонда. При этом сумма предоставляемого займа на СМР не должна превышать сумму запрашиваемого лизингового финансирования.
Законодательное урегулирование
В целях реализации основных подходов к финансированию СЕМ уполномоченными государственными органами при необходимости будут приняты меры по внесению изменений в некоторые действующие нормативно-правовые акты по следующим направлениям.
1. По механизмам финансирования СЕМ.
В Бюджетный кодекс Республики Казахстан, КУГФ и иное законодательство, а также нормативные правовые акты в части:
обеспечения возможности выпуска ГЦБ на цели финансирования коммунальной инфраструктуры;
при необходимости в рамках реализации Национального проекта по решению Правительства в установленном порядке рассмотрения возможности увеличения лимита субсидии по регионам;
обеспечения несеквестируемости расходов по субсидируемым ставкам вознаграждения СЕМ, а также исключения рисков недофинансирования в средствах, выделяемых из республиканского бюджета для компенсации части ставки вознаграждения по облигационным займам МИО;
исключения софинансирования из местного бюджета в рамках Национального проекта;
включения расходов по увеличению сметной стоимости (корректировке ПСД, ТЭО) в РБ, в том числе за счет целевых трансфертов, выделенных для Национального проекта, и дополнения по расходам при увеличении сметной стоимости в контрактах "под ключ";
включения возможности использования целевых трансфертов Национального фонда через РБ для кредитования АО "НИХ "Байтерек";
включения возможности использования целевых трансфертов Национального фонда на компенсацию части ставки вознаграждения по ГЦБ МИО;
предоставления финансовому оператору права досрочного и частично-досрочного погашения займов, привлекаемых на рынках капитала;
права МИО и (или) СЕМ досрочного и частично-досрочного погашения привлекаемых от финансового оператора займов при согласии финансового оператора;
иных поправок, необходимых для реализации Национального проекта.
В Закон Республики Казахстан "О естественных монополиях" и иное законодательство, а также нормативные правовые акты в части:

қабылданған қарыз міндеттемелерін ескере отырып, тарифті бекітудің кейінгі кезеңдеріндегі шығындарды қоса отырып, тарифте меншікті және қарыз қаражатының қайтарымдылығын (сумен жабдықтау және су бұру салаларын қоспағанда, пайыздық мөлшерлеменің 10 %-на дейін) қамтамасыз ету мақсатында ұзақ мерзімді тарифті (5 жыл және одан да көп) қамтамасыз ету;
қарыз шартының талаптары өзгерген жағдайларды қоспағанда, қарыз қаражаты бойынша шығындарды түзету бойынша тыйым салуды көздеу;
қарыз шарттарын орындау бойынша ТМС-ның қабылданған міндеттемелерінің кепілдіктері;
ТМС-ның ЖАО алдындағы міндеттемелерін орындауына немесе орындамауына қарамастан (оның ішінде республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражаты есебінен) ЖАО-ның шығарылған МБҚ бойынша міндеттемелердің толық және уақтылы орындалуын қамтамасыз етуі;
субсидияның секвестрленбеуі бойынша міндеттемелер және Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің нормасымен үйлестіре отырып, ЖАО-ның облигациялық қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін республикалық бюджеттен бөлінетін қаражатта жеткіліксіз қаржыландыру тәуекелдерін болдырмау;
Ұлттық жоба шеңберінде берілетін субсидиялардың және ЖАО-ның облигациялық қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеудің ұзақ мерзімділігі;
жол берілетін пайда деңгейін тарифке енгізу бойынша қолданыстағы шектеулерді алып тастау;
иесіз желілерді қалалық жүйелерге міндетті түрде қосу және оларды мемлекеттік қызмет көрсетуге (оның ішінде құжаттама болмаған жағдайда) беру;
Ұлттық жобаны іске асыру үшін қажетті өзге де түзетулер.
"Жылу энергетикасы туралы", "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарында, Қазақстан Республикасының Су кодексінде және өзге де заңнамада, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерде мынадай бөлігінде:
Ұлттық жоба шеңберінде ТМС және ЖАО үшін сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларын бекіту бойынша ӨҚМ (сумен жабдықтау және су бұру), ЭМ (жылу және электр энергетикасы) функцияларын бекіту;
Ұлттық жобаны іске асыру үшін қажетті өзге де түзетулер.
2. Отандық өндірушілерді қолдау.
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде, "Өнеркәсіптік саясат туралы", "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында және өзге де заңнамада, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерде мынадай бөлігінде:
ОТӨ қолдау тетігін ынталандыру және шетелдік өндірушілерді тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық пен энергетиканы жаңғырту жобаларында пайдаланылатын жабдықтар мен материалдар өндірісін оқшаулауға ынталандыру жөніндегі тәртіпті регламенттеу;
табиғи монополиялар субъектілері мен мердігерлердің (немесе консорциумның) елішілік құндылығы бойынша есептіліктің нысандары мен тәртібін белгілеу;
жеке инвесторлар үшін тәуекелдерді барынша азайту және мемлекеттің қазақстандық өндірістің материалдары мен бұйымдары бойынша болжамдылықты қамтамасыз ету үшін офтейк-келісімшарттар жасасу тетігін регламенттеу;
коммуналдық-энергетикалық инфрақұрылымды кешенді жаңғырту үшін қазақстандық тауар өндірушілердің тізілімін айқындау;
мердігерлерді немесе консорциумды іріктеудің және ОТӨ тауарларын сатып алудың электрондық платформасын құру, сондай-ақ отандық тауар өндірушілерді мердігерлерді немесе консорциумды іріктеудің және ОТӨ тауарларын сатып алу электрондық платформасынан шығару тетігі;
Ұлттық жоба шеңберінде мемлекеттік қаржыландыру шараларын беру кезінде қарсы міндеттемелерді реттеу;
"толық бітіріп берілетін" – "жобалау-салу", "жобалау, салу, пайдалануға беру", МЖӘ жобаларын жоспарлау және іске асыру;
Ұлттық жоба шеңберінде мемлекеттік сатып алуларда ерекше тәртіп пен шарттарды белгілеу;
өзге де салалық заңнамалық актілерді сәйкес келтіру;
Ұлттық жобаны іске асыру үшін қажетті өзге де түзетулер.

обеспечения долгосрочного тарифа (5 лет и более) в целях обеспечения возвратности собственных и заемных средств в тарифе (до 10 % от процентной ставки, за исключением сфер водоснабжения и водоотведения) с включением затрат в последующие периоды утверждения тарифа с учетом принятых заемных обязательств;
предусмотрения запрета по корректировке затрат по заемным средствам, за исключением случаев изменения условий договора займа;
гарантии принятых обязательств СЕМ по исполнению условий займа;
обеспечения МИО полного и своевременного исполнения обязательств по выпущенным ГЦБ вне зависимости от исполнения или неисполнения СЕМ обязательств перед МИО (в том числе за счет средств республиканского и (или) местного бюджета);
обязательств по несеквестируемости субсидии и исключения рисков недофинансирования в средствах, выделяемых из республиканского бюджета для компенсации части ставки вознаграждения по облигационным займам МИО, с гармонизацией с нормой Бюджетного кодекса Республики Казахстан;
долгосрочности предоставляемых субсидий и компенсации части ставки вознаграждения по облигационным займам МИО в рамках Национального проекта;
снятия существующих ограничений по включению в тариф допустимого уровня прибыли;
обязательного подключения бесхозяйных сетей к городским системам и их передачи в государственное обслуживание (в том числе в случае отсутствия документации);
иных поправок, необходимых для реализации Национального проекта.
В законах Республики Казахстан "О теплоэнергетике", "Об электроэнергетике", Водном кодексе Республики Казахстан и ином законодательстве, а также нормативных правовых актах в части:
закрепления функций МПС (водоснабжение и водоотведение), МЭ (тепло- и электроэнергетика) по утверждению Правил субсидирования части ставки вознаграждения для СЕМ и МИО в рамках Национального проекта;
иных поправок, необходимых для реализации Национального проекта.
2. Поддержка отечественных производителей.
В Предпринимательском кодексе Республики Казахстан, законах Республики Казахстан "О промышленной политике", "О государственных закупках" и ином законодательстве, а также нормативных правовых актах в части:
регламентации порядка по стимулированию механизма поддержки ОТП и стимулированию иностранных производителей локализовать производство оборудования и материалов, используемых в проектах модернизации жилищно-коммунального хозяйства и энергетики;
установления форм и порядка отчетности по внутристрановой ценности субъектов естественных монополий и подрядчиков (или консорциума);
регламентации механизма заключения офтейк-контрактов для минимизации рисков для частных инвесторов и обеспечения государством предсказуемости по материалам и изделиям казахстанского производства;
определения реестра казахстанских товаропроизводителей для комплексной модернизации коммунально-энергетической инфраструктуры;
создания электронной платформы отбора подрядчиков или консорциума и закупа товаров ОТП, а также механизма исключения отечественных товаропроизводителей из электронной платформы отбора подрядчиков или консорциума и закупа товаров ОТП;
регулирования встречных обязательств при предоставлении мер государственного финансирования в рамках Национального проекта;
планирования и реализации проектов "под ключ" - "проектирование-строительство", "проектирование, строительство, эксплуатация", ГЧП;
установления особого порядка и условий в государственных закупках в рамках Национального проекта;
приведения в соответствие иных отраслевых законодательных актов;
иных поправок, необходимых для реализации Национального проекта.

3. Халықтың әлеуметтік осал топтарын қорғау:
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және өзге де заңнамада, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерде мынадай бөлігінде:
халықтың әлеуметтік осал топтары үшін тетікті регламенттеу;
қолдау шараларын көрсету тетіктерін жетілдіру;
коммуналдық көрсетілетін қызметтер бойынша шығындардың бір бөлігін өтеу үшін шығыстардың бірыңғай жол берілетін шекті деңгейін 5 % – 10 % мөлшерінде белгілеу;
тұрғын үй алаңының, электр энергиясын, суды және т.б. тұтынудың бір адамға қолданылатын нормаларын жетілдіру;
Ұлттық жобаны іске асыру үшін қажетті өзге де түзетулер.
4. Процесті цифрландыру.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және өзге де заңнамада, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерде мынадай бөлігінде:
процесті регламенттеу;
энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту кезінде бизнес-процестерді автоматтандыруды қамтамасыз ету;
аспап орнатуды және цифрландыруды қамтамасыз ету ерекшеліктерін бекіту;
энергия ресурстарын тұтынуды есепке алудың автоматтандырылған жүйелерімен деректерді қашықтан беру аспаптарын енгізу;
ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілерінің және технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйелерінің ақпараттық қауіпсіздігі;
мыналарға:
энергетикалық және су ресурстарын тұтынуды есепке алудың автоматтандырылған жүйелеріне қосылған деректерді қашықтан беретін есепке алу аспаптарынан деректерді алуды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелерге;
деректерді қашықтан беретін есепке алу аспаптарын орнату және энергетикалық және су ресурстарын тұтынуды есепке алудың автоматтандырылған жүйелеріне қосу кезінде байланыс сапасына талаптарды белгілеу;
Ұлттық жоба бойынша техникалық және қаржы операторларын айқындау;
Ұлттық жобаны іске асыру үшін қажетті өзге де түзетулер.
3-бағыт. Елішілік құндылықты арттыру
4-міндет. ОТӨ өнімдерін барынша пайдалануды қамтамасыз ету
Ұлттық жоба шеңберінде жобаларды тиімді іске асыру ОТӨ өнімдерін белсенді пайдаланумен қатар жүреді. Бұл тәсіл ішкі бәсекеге қабілеттілікті арттыруға, импортқа тәуелділікті азайтуға, отандық кәсіпорындардың нарықтағы позициясын нығайтуға мүмкіндік береді.
Ең алдымен, Қазақстанда өндірілген тауарларды сатып алу бойынша міндеттер жаңғырту және құрылыс жобаларын іске асыру кезінде ТМС және олардың мердігерлері мен консорциумның шарттарында көрсетілуге тиіс.
Жаңғырту мен құрылыс басталғанға дейін ОТӨ-ны инфрақұрылымды жаңғыртудың ауқымды бағдарламасы туралы ақпараттандыру бойынша кешенді жұмыстар жүргізілетін болады. Өндірушілерді Ұлттық жобаның мақсаттары мен міндеттері, электрондық платформаның жұмыс істеу қағидалары, мерзімдері, жаңғырту және құрылыс объектілері, сондай-ақ жұмыс істеп тұрған өндіріс орындарын кеңейту және жаңаларын құрудың барлық мүмкіндіктері туралы ақпараттандыру маңызды аспект болып табылады.
Энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылым желілері мен объектілерін жаңғырту (реконструкциялау, жөндеу) және салу шеңберінде отандық өндіріс тауарларын пайдалануды күшейту тауарларды электронды платформада сатып алуды ұйымдастыру, оның ішінде сатып алу көлемін шоғырландыру және ең көп импортталатын тауарлардың өндірісін кейіннен оқшаулау арқылы жүзеге асырылады.
Осы мақсаттар үшін өндірушілер мен мердігерлер және консорциум үшін пайдалану оңай болуға тиіс электрондық платформа (жаңа не қолданыстағы платформа базасында толық ашылған) пайдаланылады. Ол үшін электрондық платформаны пайдаланушыларға жүктемені азайту үшін әртүрлі дерекқорларды автоматтандыру мен интеграциялаудың барлық мүмкіндіктері іске қосылады. Электрондық платформа – сатып алу алаңы, сатып алынатын тауарларды бағасы, түрі және көлемі бойынша мониторингілеу, сондай-ақ тауарлар бойынша елішілік құндылықты қадағалау құралы.
Электрондық платформа жұмысының техникалық іркілістері расталған немесе электрондық платформада жоспарлы-профилактикалық жұмыстар жүргізілген жағдайда тауарларды сатып алу ҰЭМ, ЭМ келісу бойынша құрылыс және өнеркәсіп саласындағы уәкілетті органмен бекітілген Электрондық платформаның жұмыс істеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Ұлттық жобаның электрондық сатып алу платформасының жұмыс тәртібі
Ұлттық жоба шеңберінде ОТӨ тауарларын сатып алуды жүзеге асыруға арналған платформаны айқындауды және оның жұмыс істеуін құрылыс және өнеркәсіп саласындағы уәкілетті орган қамтамасыз ететін болады.
Платформаның жұмыс істеу қағидаларын ҰЭМ, ЭМ-мен келісу бойынша құрылыс және өнеркәсіп саласындағы уәкілетті орган айқындайды және бекітеді.
Ұлттық жобаның мақсаттары үшін және электрондық платформаға енгізу үшін қазақстандық тауар өндірушілердің тізілімі пайдаланылады, оны ҰЭМ, ЭМ-мен келісу бойынша құрылыс және өнеркәсіп саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
Құрылыс және өнеркәсіп саласындағы уәкілетті орган:

3. Защита социально уязвимых слоев населения:
В Законе Республики Казахстан "О жилищных отношениях" и ином законодательстве, а также нормативных правовых актах в части:
регламентация механизма для социально уязвимых слоев населения;
совершенствования механизмов оказания мер поддержки;
установления единого предельно допустимого уровня расходов для возмещения части затрат по коммунальным услугам в размере 5 % - 10 %;
совершенствования применяемых норм площади жилья, потребления электричества, воды и т.д. на одного человека;
иных поправок, необходимых для реализации Национального проекта.
4. Цифровизация процесса.
В Законе Республики Казахстан "О жилищных отношениях" и ином законодательстве, а также нормативных правовых актах в части:
регламентации процесса;
обеспечения автоматизации бизнес-процессов при модернизации энергетической и коммунальной инфраструктуры;
закрепления особенностей обеспечения приборизации и цифровизации;
внедрения приборов дистанционной передачи данных с автоматизированными системами учета потребления энергоресурсов;
информационной безопасности критически-важных объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры и автоматизированных систем управления технологическими процессами;
установления требований:
к информационным системам, обеспечивающим получение данных от приборов учета с дистанционной передачей данных, подключенных к автоматизированным системам учета потребления энергетических и водных ресурсов;
к качеству связи при установке приборов учета с дистанционной передачей данных и подключению к автоматизированным системам учета потребления энергетических и водных ресурсов;
определения технического и финансового операторов по Национальному проекту;
иных поправок, необходимых для реализации Национального проекта.
Направление 3. Повышение внутристрановой ценности
Задача 4. Обеспечение максимального использования продукции ОТП
Эффективная реализация проектов в рамках Национального проекта будет проходить параллельно с активным использованием продукции ОТП. Этот подход позволит повысить внутреннюю конкурентоспособность, сократить зависимость от импорта и укрепить позиции отечественных предприятий на рынке.
В первую очередь задачи по закупу товаров казахстанского производства должны быть отражены в договорах СЕМ и их подрядчиков, консорциума при реализации проектов модернизации и строительства.
До начала модернизации и строительства будет проведена комплексная работа по информированию ОТП о масштабной программе модернизации инфраструктуры. Важным аспектом является доведение до производителей целей и задач Национального проекта, правил функционирования электронной платформы, сроков, объектов модернизации и строительства, а также всех возможностей по расширению существующих и созданию новых производств.
Усиление использования товаров отечественного производства в рамках модернизации (реконструкция, ремонт) и строительства сетей и объектов энергетической и коммунальной инфраструктуры будет осуществляться посредством организации закупа товаров на электронной платформе, в том числе с консолидацией объемов закупок и последующей локализацией производства наиболее импортируемых товаров.
Для данных целей будет использована электронная платформа (новая либо развернутая на базе существующей), которая должна быть простой в использовании для производителей и подрядчиков и консорциума. Для этого будут задействованы все возможности автоматизации и интеграции различных баз данных для снижения нагрузки для пользователей электронной платформы. Электронная платформа представляет собой площадку для закупа, инструмент мониторинга закупаемых товаров по цене, виду и объему, а также отслеживания внутристрановой ценности по товарам.
В случаях подтверждения технических сбоев работы Электронной платформы или проведения планово-профилактических работ на электронной платформе закуп товаров осуществляется согласно Правилам функционирования электронной платформы, утвержденным уполномоченным органом в области строительства и промышленности по согласованию с МНЭ, МЭ.
Порядок работы электронной платформы закупок Национального проекта
Определение и функционирование платформы для осуществления закупок товаров ОТП в рамках Национального проекта будут обеспечены уполномоченным органом в области строительства и промышленности.
Правила функционирования платформы будут определены и утверждены уполномоченным органом в области строительства и промышленности по согласованию с МНЭ, МЭ.
Для целей Национального проекта и внедрения в электронную платформу будет использован реестр казахстанских товаропроизводителей, который будет утвержден уполномоченным органом в области строительства и промышленности по согласованию с МНЭ, МЭ.
Уполномоченный орган в области строительства и промышленности обеспечивает:

1) Ұлттық жоба шеңберінде ОТӨ тауарларын сатып алуды жүзеге асыруға арналған платформаны айқындауды және оның жұмыс істеуін;
2) ОТӨ-ні платформадан алып тастау тетігін;
3) платформада ОТӨ бағасының мониторингін;
4) ТМС мен мердігерлердің (консорциумның) елішілік құндылық бойынша есептілігінің нысандары мен тәртібінің бекітілуін қамтамасыз етеді.
ТМС тарифтік реттеушіге құрылыс және өнеркәсіп саласындағы уәкілетті орган ҰЭМ, ЭМ-мен келісу бойынша бекіткен нысанға сәйкес өңірлер бөлінісінде Ұлттық жоба шеңберінде салынып жатқан объектілер мен жобалардың елішілік құндылығы бойынша есепті қамтамасыз етеді.
Мердігер мен консорциум:
1) ТМС-мен мердігер шарты жасалғаннан кейін 5 жұмыс күнінен кешіктірмей ЭЦҚ арқылы платформада тіркелуді;
2) ЖСҚ-ны көрсете отырып, сатып алу жоспарын платформаға орналастыруды;
3) Қазақстанда өндірілетін өнімді ОТӨ-ден платформада сатып алуды;
4) құрылыс және өнеркәсiп саласындағы уәкiлеттi орган белгiлейтін нысандар мен тәртiп бойынша ТМС-ның тауарларды сатып алу туралы есеп беруін қамтамасыз етеді.
ОТӨ:
1) әлеуетті тауарларды жеткізуші ретінде платформада ЭЦҚ арқылы тіркелуді;
2) Платформаның жұмыс істеу қағидаларына сәйкес өндірілетін тауарлар тізбесін енгізуді;
3) тиісті сапасын қамтамасыз ете отырып, тауардың белгіленген мерзімдерде жеткізілуін қамтамасыз етеді.
Стандарттарға сәйкес келмейтін тауарларды жеткізу, мерзімді бұзу фактілері анықталған жағдайда OTӨ платформадан алып тасталады.
Ұлттық жоба шеңберінде пайдаланылатын ОТӨ тауарларын сатып алуға арналған платформаның функционалы
Жұмыс істеуін құрылыс және өнеркәсіп саласындағы уәкілетті орган қамтамасыз ететін платформа Ұлттық жобаны іске асыру бойынша ресми ақпарат көзі болып табылады және мынадай деректерді қалыптастырады:
1) сатып алынатын тауарлардың жалпы көлемі (заттай және ақшалай түрде), сатып алынатын тауарлардың саны, платформада тіркелген ТМС-ның және мердігерлердің/консорциумның сатып алатын тауарларының елішілік құндылығы көрсеткіштері (жаңғыртудың әрбір кезеңінде заттай және ақшалай түрде);
2) ТМС сатып алуы, жаңғырту және құрылыс жобалары, платформада тіркелген мердігерлер/консорциум бөлінісінде тауарлардағы елішілік құндылықтың үлесі (заттай және ақшалай түрде);
3) өндiрiстi оқшаулау бойынша офтейк-келiсiмшарттар жасалуы ықтимал тауарлардың тiзбесi;
4) бағасы мен техникалық сипаттамалары бойынша жоспарланған тауарларды сатып алудың мониторингі;
5) ОТӨ тауарларын сатып алудың мониторингі.
Ұлттық жобаға қатысатын ОТӨ-нің туындайтын проблемаларын жедел шешу мақсатында жедел кері байланыс орнату және қажетті шешімдерді пысықтау үшін бизнес-қоғамдастықтардың өкілдерімен және кәсіпорындармен салалық жұмыс топтары құрылатын болады.
Ұлттық жоба шеңберінде ТМС және олардың мердігерлері/консорциумы сатып алатын тауарлардың көлемі бойынша шоғырландырылған деректер негізінде офтейк-келісімшарттарын жасасу бойынша ұсыныстарды қалыптастыру мақсатында ел аумағында өндірісті кейіннен оқшаулау үшін ОТӨ-нің ағымдағы мүмкіндіктерін бағалау және қазіргі әлеуетін талдау бойынша жұмыс жүргізілетін болады. Осы мақсатта құрылыс және өнеркәсіп саласындағы уәкілетті орган ҰЭМ, ЭМ-мен келісу бойынша электрондық платформаның жұмыс істеу қағидаларына енгізу үшін Ұлттық жоба шеңберінде офтейк-келісімшарттарын жасасу тетігін әзірлеп, бекітетін болады.
4-бағыт. Тариф көтерілген кезде халық шығысын өтеу тетіктері
5-міндет. Халық шығысына тарифтік жүктеменің әсерін жұмсарту
Тарифтік жүктемені жұмсарту мақсатында коммуналдық көрсетілетін қызметтердің ақысын төлеуге жұмсалған шығындардың бір бөлігін өтеуге бағытталған тұрғын үй көмегін көрсету тетігі арқылы қолдау көрсетілетін болады. Бұл шара аз қамтылған азаматтарға олардың нақты қажеттіліктерін ескере отырып көмек көрсетуге мүмкіндік береді, бұл мемлекеттік қолдау қаражатының неғұрлым тиімді бөлінуіне ықпал етеді.
Мәселен, шығыстардың рұқсат етілген шекті деңгейі 5 %-ға дейін төмендейді.
Ұлттық жоба шеңберінде тұрғын үй көмегінің көлемін есептеу кезінде тұрғын үй алаңының нормалары мен коммуналдық көрсетілетін қызметтерді тұтыну нормалары біріздендірілетін болады. Осылайша, жоспарланып отырған өзгерістер мемлекеттік көмек мөлшерін және әлеуметтік қолдауды алушылардың шеңберін ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Бөлінетін қаражаттың мақсатына сай пайдаланылуын қамтамасыз ету үшін 2025 жылы тұрғын үй көмегін көрсету процесінің ашықтығы мен бақылануын қамтамасыз ететін заманауи цифрлық шешімдер енгізілетін болады.
Атап айтқанда, коммуналдық көрсетілетін қызметтердің ақысын төлеу үшін тұрғын үй көмегін алу рәсімін қолданыстағы мемлекеттік цифрлық платформалармен интеграциялау қажет. Бұл тұрғын үй көмегін тағайындауға өтінім беру, қарау және мақұлдау процестерін автоматтандыруға, сондай-ақ оны коммуналдық көрсетілетін қызметтердің ақысын төлеуге тікелей аударуға мүмкіндік береді, бұл қаражаттың мақсатына сай пайдаланылмауы тәуекелін азайтады.
2025 жылы коммуналдық көрсетілетін қызметтердің барлық түрі бойынша абоненттер туралы ақпаратты және төленген шығындар сомасын қамтитын бірыңғай автоматтандырылған жүйе енгізілетін болады.
Ұсынылып отырған тетік коммуналдық көрсетілетін қызметтер үшін шоттарды төлеу туралы деректерді автоматты түрде интеграциялауға және жергілікті атқарушы органдардың жұмысын орталықтандыруға мүмкіндік береді.
Аз қамтылған халықты қолдаудың осы тәсілі халыққа тұрғын үй көмегінің мақсатына сай көрсетілуі есебінен бюджет қаражатын пайдаланудың ашық болуын қамтамасыз етеді. Табыстарының деңгейіне қарамастан, барлық тұтынушыға қолданылатын тарифтерді тікелей субсидиялаудан айырмашылығы – тұрғын үй көмегі қаржылай көмекке шын мұқтаж азаматтардың санатына ғана бағытталатын болады.
Бұдан басқа, Ұлттық жобаның бірінші жылын орындау үшін жедел шаралар қабылдануына байланысты осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес өтпелі кезең жобалары іске асырылуда.
"Энергетикалық және коммуналдық
секторларды жаңғырту"
ұлттық жобасына
1-қосымша
Ұлттық жобаны іске асырудың жоспар-графигі
Р/с №
Атауы
Өлшем бірлігі/аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Аяқталу мерзімі
Өткен жылғы факт

1) определение и функционирование платформы для осуществления закупок товаров ОТП в рамках Национального проекта;
2) механизм исключения ОТП из платформы;
3) мониторинг цен ОТП на платформе;
4) утверждение форм и порядка отчетности по внутристрановой ценности СЕМ и подрядчиков (или консорциума).
СЕМ обеспечивает отчет тарифному регулятору по внутристрановой ценности строящихся объектов и проектов в рамках Национального проекта в разрезе регионов по форме, утвержденной уполномоченным органом в области строительства и промышленности по согласованию с МНЭ, МЭ.
Подрядчик и консорциум обеспечивают:
1) регистрацию на платформе посредством ЭЦП после заключения договора подряда с СЕМ не позднее 5 рабочих дней;
2) размещение на платформе плана закупок с указанием ПСД;
3) закуп продукции, производимой в Казахстане, у ОТП на платформе;
4) предоставление отчета по закупу товаров СЕМ по формам и порядку, устанавливаемым уполномоченным органом в области строительства и промышленности.
ОТП обеспечивает:
1) регистрацию посредством ЭЦП на платформе в качестве потенциального поставщика товаров;
2) внесение перечня производимых товаров в соответствии с Правилами функционирования платформы;
3) поставку товара в определенные сроки с обеспечением должного качества.
В случае выявления фактов нарушения сроков поставки товаров, не соответствующих стандартам, ОТП исключается из платформы.
Функционал платформы для закупа товаров ОТП, используемых в рамках Национального проекта
Платформа, функционирование которой обеспечивается уполномоченным органом в области строительства и промышленности, является официальным источником информации по реализации Национального проекта и формирует следующие данные:
1) общий объем закупаемых товаров (в натуральном и денежном выражении), количество закупаемых товаров, показатели внутристрановой ценности (в натуральном и денежном выражении на каждом этапе модернизации) закупаемых товаров СЕМ и подрядчиков/консорциума, зарегистрированных на платформе;
2) доля внутристрановой ценности (в натуральном и денежном выражении) в товарах в разрезе закупа СЕМ, проектов модернизации и строительства, подрядчиков (консорциума), зарегистрированных на платформе;
3) перечень товаров для потенциального заключения офтейк-контрактов по локализации производств;
4) мониторинг закупа запланированных товаров по цене и техническим характеристикам;
5) мониторинг закупа товаров ОТП.
В целях оперативного решения возникающих проблем ОТП, участвующих в Национальном проекте, будут созданы отраслевые рабочие группы с представителями бизнес-сообществ и предприятиями для оперативной обратной связи и проработки необходимых решений.
На основе консолидированных данных по объемам закупаемых товаров СЕМ и их подрядчиками (консорциумом) в рамках Национального проекта будет проведена работа по оценке текущих возможностей и анализу имеющегося потенциала ОТП в целях формирования предложений по заключению офтейк-контрактов для последующей локализации производства на территории страны. Для этого будет разработан и утвержден механизм заключения офтейк-контрактов в рамках Национального проекта уполномоченным органом в области строительства и промышленности для включения в правила функционирования платформы по согласованию с МНЭ и МЭ.
Направление 4. Механизмы компенсации расходов населения при повышении тарифов
Задача 5. Сглаживание влияния тарифной нагрузки на расходы населения
В целях смягчения тарифной нагрузки поддержка будет предоставляться через механизм оказания жилищной помощи, направленной на возмещение части затрат на оплату коммунальных услуг. Эта мера позволит обеспечивать помощь малообеспеченным гражданам с учетом их фактической потребности, что будет способствовать более эффективному распределению средств государственной поддержки.
Так, предельно допустимый уровень расходов будет снижен до уровня 5 %.
В рамках Национального проекта будут унифицированы нормы площади жилья и нормы потребления коммунальных услуг при расчете размера жилищной помощи. Таким образом, планируемые изменения позволят увеличить размеры государственной помощи и круг получателей социальной поддержки.
Для обеспечения целевого использования выделяемых средств в 2025 году будут внедрены современные цифровые решения, которые обеспечат прозрачность и контроль процесса предоставления жилищной помощи.
В частности, необходима интеграция процедуры получения жилищной помощи на оплату коммунальных услуг с существующими государственными цифровыми платформами. Это позволит автоматизировать процессы подачи заявок, рассмотрения и одобрения назначения жилищной помощи, а также ее перечисления непосредственно на оплату коммунальных услуг, что снизит риски нецелевого использования средств.
В 2025 году будет внедрена единая автоматизированная система, содержащая информацию об абонентах по всем видам коммунальных услуг и оплаченных сумм расходов.
Предлагаемый механизм позволит автоматически интегрировать данные об оплате счетов за коммунальные услуги и централизовать работу местных исполнительных органов.
Данный подход к поддержке малообеспеченного населения обеспечит прозрачность использования бюджетных средств за счет целевого оказания жилищной помощи для населения. В отличие от прямого субсидирования тарифов, которое распространяется на всех потребителей независимо от уровня их доходов, жилищная помощь будет направлена исключительно на те категории граждан, которые действительно нуждаются в финансовой помощи.
Кроме того, в связи с принятием оперативных мер во исполнение первого года Национального проекта реализуются проекты переходного периода в соответствии с приложением 2 к настоящему постановлению.
___________________________________________________
Приложение 1
к Национальному проекту
"Модернизация энергетического
и коммунального секторов"
План-график реализации Национального проекта
№ п/п
Наименование
Единица измерения/ форма завершения
Ответственные исполнители
Срок завершения
Факт предыдущего года

9 356 (оның ішінде субсидия 713)
52 918 (оның ішінде субсидия
4 692)
99 330 (оның ішінде субсидия
11 904)
163 491 (оның ішінде субсидия
23 429)
250 480 (оның ішінде субсидия
40 537)
575 576 (оның ішінде субсидия
81 275)
81 275
494 302
24
Атырау облысында 2 877 км электрмен жабдықтау желілерін жаңғырту
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Асан Көбентайұлы Дарбаев және Атырау облысы әкімінің орынбасары Қайрат Талапұлы Нұртаев
2029 жыл

9 356 (в том числе субсидии 713)
52 918 (в том числе субсидии 4 692)
99 330 (в том числе субсидии 11 904)
163 491 (в том числе субсидии 23 429)
250 480 (в том числе субсидии 40 537)
575 576 (в том числе субсидии 81 275)
81 275
494 302
24
Модернизация 2 877 км сетей электроснабжения в Атырауской области
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Дарбаев Асан Кобентаевич и заместитель акима Атырауской области Нұртаев Қайрат Талапович
2029 год

1 584 (оның ішінде субсидия 121)
3 851 (оның ішінде субсидия 405)
4 302 (оның ішінде субсидия 702)
4 813 (оның ішінде субсидия
1 010)
5 336 (оның ішінде субсидия
1 323)
19 885 (оның ішінде субсидия
3 561)
3 561
16 324
27
Қарағанды облысында 4 251 км электрмен жабдықтау желілерін жаңғырту
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Асан Көбентайұлы Дарбаев және Қарағанды облысы әкімінің орынбасары Азамат Айтбайұлы Тайжанов
2029 жыл

1 584 (в том числе субсидии 121)
3 851 (в том числе субсидии 405)
4 302 (в том числе субсидии 702)
4 813 (в том числе субсидии 1010)
5 336 (в том числе субсидии 1323)
19 885 (в том числе субсидии 3 561)
3 561
16 324
27
Модернизация 4 251 км сетей электроснабжения в Карагандинской области
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Дарбаев Асан Кобентаевич и заместитель акима Карагандинской области Тайжанов Азамат Айтбаевич
2029 год

193
486
489
461
446
инвестиция, млн тг
7 539 (оның ішінде субсидия 575)
25 173 (оның ішінде субсидия 2449)
29 982 (оның ішінде субсидия 4548)
29 596 (оның ішінде субсидия 6434)
31 655 (оның ішінде субсидия 8254)
123 945 (оның ішінде субсидия 22259)
22 259
101 686
33
Солтүстік Қазақстан облысында 6 947 км электрмен жабдықтау желілерін жаңғырту
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Асан Көбентайұлы Дарбаев және Солтүстік Қазақстан облысы әкімінің орынбасары Қанат Малғаждарұлы Дүзелбаев
2029 жыл
699
1 636
1 621
1 486
1 505
инвестиция, млн тг
30 216 (оның ішінде субсидия 2303)
74 597 (оның ішінде субсидия 7813)
84 328 (оның ішінде субсидия 13644)
94 200 (оның ішінде субсидия 19691)
104 884 (оның ішінде субсидия 25860)
388 225 (оның ішінде субсидия 69310)
69 310
318 915
34
Түркістан облысы мен Шымкент қаласында 5 308 км электрмен жабдықтау желілерін жаңғырту
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Асан Көбентайұлы Дарбаев, Түркістан облысы әкімінің орынбасары Зұлпыхар Сансызбайұлы Жолдасов және Шымкент қаласы әкімінің орынбасары Ержан Іргебайұлы Сейтенов
2029 жыл
532
1 214
1 227
1 187
1 148
инвестиция, млн тг
10 058 (оның ішінде субсидия 767)
24 242 (оның ішінде субсидия 2556)
26 870 (оның ішінде субсидия 4409)
29 562 (оның ішінде субсидия 6295)
32 273 (оның ішінде субсидия 8169)
123 005 (оның ішінде субсидия 22195)
22 195
100 811
35
Ұлытау облысында 502 км электрмен жабдықтау желілерін жаңғырту
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Асан Көбентайұлы Дарбаев және Ұлытау облысы әкімінің орынбасары Ұлантай Төлеутайұлы Үсенов
2029 жыл
50
113
113
113
113
инвестиция, млн тг
5 859 (оның ішінде субсидия 447)
14 121 (оның ішінде субсидия 1489)
15 651 (оның ішінде субсидия 2568)
17 219 (оның ішінде субсидия 3667)
18 799 (оның ішінде субсидия 4758)
71 648 (оның ішінде субсидия 12928)
12 928
58 720
36
Алматы қаласында және Алматы облысында 1 527 км электрмен жабдықтау желілерін жаңғырту
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Асан Көбентайұлы Дарбаев, Алматы облысы әкімінің орынбасары Нұржан Кеңесұлы Құдайбергенов және Алматы қаласы әкімінің орынбасары Алмасхан Бауыржанұлы Сматлаев
2029 жыл
114
276
327
378
432
инвестиция, млн тг
26 050 (оның ішінде субсидия 1985)
64 076 (оның ішінде субсидия 6717)
78 053 (оның ішінде субсидия 12154)
92 586 (оның ішінде субсидия 18204)
108 142 (оның ішінде субсидия 24780)
368 907 (оның ішінде субсидия 63841)

193
486
489
461
446
инвестиции, млн тг
7 539 (в том числе субсидии 575)
25 173 (в том числе субсидии 2 449)
29 982 (в том числе субсидии 4 548)
29 596 (в том числе субсидии 6 434)
31 655 (в том числе субсидии 8 254)
123 945 (в том числе субсидии 22 259)
22 259
101 686
33
Модернизация 6 947 км сетей электроснабжения в Северо-Казахстанской области
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Дарбаев Асан Кобентаевич и заместитель акима Северо-Казахстанской области Дузелбаев Канат Малгаждарович
2029 год
699
1 636
1 621
1 486
1 505
инвестиции, млн тг
30 216 (в том числе субсидии 2 303)
74 597 (в том числе субсидии 7 813)
84 328 (в том числе субсидии 13 644)
94 200 (в том числе субсидии 19 691)
104 884 (в том числе субсидии 25 860)
388 225 (в том числе субсидии 69 310)
69 310
318 915
34
Модернизация 5 308 км сетей электроснабжения в Туркестанской области и городе Шымкенте
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Дарбаев Асан Кобентаевич, заместитель акима Туркестанской области Жолдасов Зулфухар Сансызбаевич и заместитель акима города Шымкента Сейтенов Ержан Иргебаевич
2029 год
532
1 214
1 227
1 187
1 148
инвестиции, млн тг
10 058 (в том числе субсидии 767)
24 242 (в том числе субсидии 2 556)
26 870 (в том числе субсидии 4 409)
29 562 (в том числе субсидии 6 295)
32 273 (в том числе субсидии 8 169)
123 005 (в том числе субсидии 22 195)
22 195
100 811
35
Модернизация 502 км сетей электроснабжения в области Ұлытау
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Дарбаев Асан Кобентаевич и заместитель акима области Ұлытау Усенов Улантай Тулеутаевич
2029 год
50
113
113
113
113
инвестиции, млн тг
5 859 (в том числе субсидии 447)
14 121 (в том числе субсидии 1 489)
15 651 (в том числе субсидии 2 568)
17 219 (в том числе субсидии 3 667)
18 799 (в том числе субсидии 4 758)
71 648 (в том числе субсидии 12 928)
12 928
58 720
36
Модернизация 1 527 км сетей электроснабжения в городе Алматы и Алматинской области
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Дарбаев Асан Кобентаевич, заместитель акима Алматинской области Кудайбергенов Нуржан Кенесович и заместитель акима города Алматы Сматлаев Алмасхан Бауржанович
2029 год
114
276
327
378
432
инвестиции, млн тг
26 050 (в том числе субсидии 1 985)
64 076 (в том числе субсидии 6 717)
78 053 (в том числе субсидии 12 154)
92 586 (в том числе субсидии 18 204)
108 142 (в том числе субсидии 24 780)
368 907 (в том числе субсидии 63 841)

125
Жобаларды алдын ала іріктеу, жобалық-сметалық құжаттаманы жобалауға тапсырманы келісу және Ұлттық жоба шеңберінде жобаларды іске асыруды мониторингілеу бойынша техникалық оператор қызметінің бірыңғай қағидалары
ӨҚМ, ҰЭМ, ЭМ, "ТКШ ҚазОрталығы" АҚ
(келісу бойынша)
2025 жылғы 3-тоқсан
қаржыландыру талап етілмейді
126
Мердігерлерді немесе консорциумды іріктеу қағидалары мен өлшемшарттарын бекіту
ӨҚМ, ЭМ, ҰЭМ, "ТКШ ҚазОрталығы" АҚ
(келісу бойынша)

125
Единые правила деятельности технического оператора по предварительному отбору проектов, согласованию задания на проектирование проектно-сметной документации и мониторингу реализации проектов в рамках Национального проекта
МПС, МНЭ, МЭ, АО "КазцентрЖКХ" (по согласованию)
3-квартал 2025 год
не требует финансирования
126
Утверждение правил и критериев отбора подрядчиков или консорциума
МПС, МЭ, МНЭ, АО "Казцентр ЖКХ"
(по согласованию)

148
ЕДБ, "ҚДБ" АҚ, ХҚИ арқылы ТМС-ны тікелей кредиттеу тетігін іске асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту
НҚА
ҰЭМ, ҚНРДА, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша), ҚҚҚ
2025 жылғы 1-тоқсан
қаржыландыру талап етілмейді
149
"ҚТК" АҚ арқылы ЖАО МБҚ сатып алу тетігі есебінен мемлекеттік ТМС қаржыландыру тетігін іске асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту
НҚА
ҰЭМ, ӨҚМ, ЖАО, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша), "ҚТК" АҚ (келісу бойынша)
2025 жылғы 3-тоқсан
қаржыландыру талап етілмейді
150
ЖАО арқылы бюджеттік кредиттеу тетігін іске асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту
НҚА
Қаржымині, ҰЭМ, ӨҚМ, ЭМ, ЖАО
2025
жылғы 1-тоқсан
қаржыландыру талап етілмейді
151
ТМС-ның қаржылық жағдайы қанағаттанарлықсыз болған жағдайда ТМС-ны ЖАО немесе ӘКК арқылы капиталдандыру тетігін іске асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту
НҚА
ҰЭМ

148
Разработка и утверждение правил реализации механизма прямого кредитования СЕМ через БВУ, АО "БРК", МФИ
НПА
МНЭ, АРРФР, АО "НИХ "Байтерек" (по согласованию), АФК
1-квартал 2025
не требует финансирования
149
Разработка и утверждение правил реализации механизма финансирования государственных СЕМ за счет механизма выкупа ГЦБ МИО через АО "КЖК"
НПА
МНЭ, МПС, МИО, АО "НИХ "Байтерек" (по согласованию), АО "КЖК" (по согласованию)
3-квартал 2025
не требует финансирования
150
Разработка и утверждение правил реализации механизма бюджетного кредитования через МИО
НПА
МФ, МНЭ, МПС, МЭ, МИО
1-квартал 2025
не требует финансирования
151
Разработка и утверждение правил реализации механизма капитализации СЕМ через МИО или СПК в случае неудовлетворительного финансового состояния СЕМ
НПА
МНЭ

2025 жылғы 1-тоқсан
қаржыландыру талап етілмейді
152
Ұлттық жоба шеңберінде ТМС қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларын әзірлеу және бекіту
НҚА
ЭМ, ӨҚМ, Қаржымині, ҰЭМ, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша)
2025 жылғы 3-тоқсан
қаржыландыру талап етілмейді
153
ЕДБ-мен, "ҚДБ" АҚ-мен Ұлттық жоба шеңберінде ТМС жобаларын қаржыландыруға арналған өтінімдерді жеделдетіп қарау жөнінде негіздемелік келісім жасасу
ҚНРДА (келісу бойынша), ҰЭМ, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша)

1-квартал 2025
не требует финансирования
152
Разработка и утверждение правил субсидирования части ставки вознаграждения по займам СЕМ в рамках Национального проекта
НПА
МЭ, МПС, МФ, МНЭ, АО "НИХ "Байтерек" (по согласованию)
3-квартал 2025
не требует финансирования
153
Заключение рамочного соглашения с БВУ, АО "БРК" по ускоренному рассмотрению заявок на финансирование по проектам СЕМ в рамках Национального проекта
АРРФР (по согласованию), МНЭ, АО "НИХ "Байтерек" (по согласованию)

156
Мердігерлерді немесе консорциумды іріктеудің және ОТӨ тауарларын сатып алудың электрондық платформасының жұмыс істеу қағидаларын қалыптастыру және бекіту
ӨҚМ
2025 жылғы 3-тоқсан
қаржыландыру талап етілмейді
157
Өндірушілер мен бизнес-қоғамдастықтардың өкілдері арасында Ұлттық жобаны түсіндіру бойынша кешенді жұмыс жүргізу
ӨҚМ, ЭМ, "Qazindustry" АҚ (келісу бойынша), ҰКП, ЖАО
2025 жылғы 1-жартыжылдық
қаржыландыру талап етілмейді
158
ОТӨ-де туындайтын проблемаларды жедел шешу үшін салалық жұмыс топтарын құру
ӨҚМ, "Qazindustry" АҚ (келісу бойынша), ҰКП
2025 жылғы 1- жартыжылдық
қаржыландыру талап етілмейді
159
Базалық тауарлардың тізбесін бекіту
ӨҚМ, ЭМ, "ТКШ ҚазОрталығы" АҚ
(келісу бойынша)
2025 жылғы наурыз
қаржыландыру талап етілмейді

156
Формирование и утверждение Правил работы электронной платформы отбора подрядчиков или консорциума и закупа товаров ОТП
МПС
3-квартал 2025
не требует финансирования
157
Проведение комплексной работы по разъяснению Национального проекта среди производителей и представителей бизнес-сообществ
МПС, МЭ, АО "Qazindustry" (по согласованию), НПП, МИО
1 полугодие 2025
не требует финансирования
158
Создание отраслевых рабочих групп для оперативного решения возникающих проблем у ОТП
МПС, АО "Qazindustry" (по согласованию), НПП
1 полугодие 2025
не требует финансирования
159
Утверждение перечня базовых товаров
МПС, МЭ, АО "Казцентр ЖКХ"
(по согласованию)
Март2025
не требует финансирования

160
Коммуналдық-энергетикалық инфрақұрылымды кешенді жаңғырту үшін қазақстандық тауар өндірушілердің тізілімін айқындау
ӨҚМ
2025 жылғы 3-тоқсан
қаржыландыру талап етілмейді
161
Ұлттық жоба шеңберінде реттелетін сатып алудың елішілік құндылығы бойынша тұрақты есеп қалыптастыру
ӨҚМ
жыл сайын
қаржыландыру талап етілмейді
162
Ұлттық жоба шеңберінде жаңғырту және салу жобаларын іске асыру кезінде тауарлар бағасын мониторингілеу тетігін қалыптастыру
ӨҚМ

160
Определение реестра казахстанских товаропроизводителей для комплексной модернизации коммунально-энергетической инфраструктуры
МПС
3- квартал 2025
не требует финансирования
161
Формирование регулярного отчета по внутристрановой ценности регулируемых закупок в рамках Национального проекта
МПС
ежегодно
не требует финансирования
162
Формирование механизма мониторинга цен товаров при реализации проектов модернизации и строительства в рамках Национального проекта
МПС

13 588 642
оның ішінде
*
*
*
*
*
РБ
*
*
*
*
84 274
207 766
319 325
400 938
467 767
1 480 071
1 480 071
*
*
ЖБ
*
*
*
*
*
*
*
Бюджеттен тыс қаражат
*
*
*
*
941 317
*
3 020 227
2 947 312
3 080 847
3 598 939
13 588 642
*
*
13 588 642
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚШ – Америка Құрама Штаттары
ӘКК – әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорация
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ – "Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" акционерлік қоғамы
БЖЗҚ – "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамы
БТҚ – бірыңғай төлем құжаты
ЕБА – есепке алудың бақылау аспабы
ЕДБ – екінші деңгейдегі банктер
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖАО – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары
ЖСҚ – жобалау-сметалық құжаттама
ЖІӨ – жалпы ішкі өнім
ЖЭО – жылу электр орталығы
КТҚ – кәріз-тазарту құрылысжайлары
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
"ҚДБ" АҚ – "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы
ҚҚҚ – Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы
ҚМЖ – құрылыс-монтаждау жұмыстары
ҚНРДА – Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
"ҚТК" АҚ – "Қазақстандық тұрғын үй компаниясы" акционерлік қоғамы
МАЭС – мемлекеттік аудандық электр станциясы
МБҚ – мемлекеттік бағалы қағаздар
МҚБТ – Қазақстан Республикасының мемлекеттік қаржысын басқарудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасы
МҚК ААЖ – Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі
НҚА – нормативтік-құқықтық акт
ОТӨ – отандық тауар өндірушілер
ӨДҚ – "Өнеркәсіпті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
ӨҚМ – Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
ӨЭК – өңірлік электр желісі компаниясы
ПІБ – Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы
РБ – республикалық бюджет
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ – "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
ТКШ – тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
"ТКШ ҚазОрталығы" АҚ – "Қазақстандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту және дамыту орталығы" акционерлік қоғамы
ТМС – табиғи монополиялар субъектісі
ҰКП – "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
Ұлттық Банк – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұлттық жоба – "Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту" ұлттық жобасы
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ХҚИ – халықаралық қаржы институты
ХҚҰ – халықаралық қаржы ұйымдары
ЖИЦДМ – Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі
ЭЕАЖ – электр энергиясын есепке алудың автоматтандырылған жүйесі
ЭМ – Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
ЭӨҰ – энергия өндіруші ұйым
ЭТРМ – Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба
ЭЫДҰ – Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы
"ЭЭДИ" АҚ – "Электр энергетикасын дамыту және энергия үнемдеу институты" акционерлік қоғамы
"ҚДБ" АҚ және (немесе) ЕДБ және (немесе) ХҚИ – қаржы институттары
"Энергетикалық және
коммуналдық секторларды
жаңғырту" ұлттық жобасына
2-қосымша
Өтпелі ережелер
Өтпелі кезең жобаларының тізбесіне енгізу үшін 2025 жылы мәлімделген жобалар ұсынылған материалдардың толықтығы, сондай-ақ осы қаулыда және оған қосымшада көзделген құжаттардың, оның ішінде:

13 588 642
в том числе
*
*
*
*
*
РБ
*
*
*
*
84 274
207 766
319 325
400 938
467 767
1 480 071
1 480 071
*
*
МБ
*
*
*
*
*
*
*
Внебюджетные средства
*
*
*
*
941 317
*
3 020 227
2 947 312
3 080 847
3 598 939
13 588 642
*
*
13 588 642
Примечание: расшифровка аббревиатур:
США – Соединенные Штаты Америки
РЭК – региональная электросетевая компания
СПК – социально-предпринимательская корпорация
АО "НИХ "Байтерек" – акционерное общество "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек"
ЕНПФ – акционерное общество "Единый накопительный пенсионный фонд"
КПУ – контрольный прибор учета
БВУ – банки второго уровня
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИО – местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы
ПСД – проектно-сметная документациия
ВВП – валовый внутренний продукт
ТЭЦ – теплоэлектроцентраль
КОС – канализационные очистные сооружения
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
АО "БРК" – акционерное общество "Банк Развития Казахстана"
АФК – ассоциация финансистов Казахстана
СМР – строительно-монтажные работы
АРРФР – Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
АО "КЖК" – акционерное общество "Казахстанская жилищная компания"
ГРЭС – государственная районная электростанция
ГЦБ – государственные ценные бумаги
КУГФ – Концепция управления государственными финансами Республики Казахстан до 2030 года
АИС ГГК – автоматизированная информационная система государственного градостроительного кадастра
НПА – нормативно-правовой акт
ОТП – отечественные товаропроизводители
ФРП – акционерное общество "Фонд развития промышленности"
МПС – Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
УДП – Управление делами Президента Республики Казахстан
РБ – республиканский бюджет
АО "ФНБ "Самрук Қазына" – акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
ЖКХ – жилищно-коммунальное хозяйство
АО "Казцентр ЖКХ" – акционерное общество "Казахстанский центр модернизации и развития жилищно-коммунального хозяйства"
СЕМ – субъект естественных монополий
НПП – Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
Нац Банк – Национальный Банк Республики Казахстан
Национальный проект – Национальный проект "Модернизация энергетического и коммунального секторов"
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МФИ – международный финансовый институт
МФО – международные финансовые организации
МИИЦР – Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан
АСКУЭ – автоматизированная система учета электроэнергии
МЭ – Министерство энергетики Республики Казахстан
ЭПО – энергопроизводящая организация
МЭПР – Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
ЭЦП – электронная цифровая подпись
ОЭСР – Организация экономического сотрудничества и развития
АО "ИРЭЭ" – акционерное общество "Институт развития электроэнергетики и энергосбережения"
АО "БРК" и (или) БВУ и (или) МФИ – финансовые институты
______________________________
Приложение 2
к Национальному проекту
"Модернизация энергетического
и коммунального секторов"
Переходные положения
Проекты, заявленные в 2025 году для включения в перечень проектов переходного периода, подлежат рассмотрению на предмет полноты представленных материалов, а также наличия документов, предусмотренных настоящим постановлением и приложением к нему, включая:

1) қажет болған жағдайда жобалау тапсырмасын, инженерлік желілерге қосылуға арналған техникалық шарттарды, сондай-ақ техникалық қарап-тексеру нәтижелері бойынша қорытындыны қамтитын ЖСҚ;
2) ЖСҚ-ның кешенді ведомстводан тыс сараптамасының оң қорытындысы;
3) ақаулық актілерінің және аварияларды тіркеу журналдарының көшірмелері қоса беріліп, жылдар бойынша көрсете отырып, соңғы үш жыл ішінде орын алған авариялар, технологиялық бұзушылықтар және ажырату жағдайлары туралы мәліметтер;
4) қажет болған жағдайда – табиғи монополия субъектісі (бар болса), жобаның маңыздылығы, инфрақұрылымның тозу дәрежесі туралы мәліметтерді, сондай-ақ отандық өндіріс өнімінің қолданылуы және (немесе) шетелде шыққан материалдар туралы деректерді қамтитын түсіндірме жазбаны;
5) жеке сипаттамалары мен іске асырылу ерекшеліктері ескеріле отырып, жобаны қарау барысында ұсынылуы қажет деп танылуы мүмкін өзге де құжаттардың болуы тұрғысынан қаралуға тиіс.
Өтпелі кезең жобаларының тізбесіне енгізу үшін 2025 жылы мәлімделген жобаларды қарау "Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, сондай-ақ қолданыстағы құрылыс нормаларын, стандарттары мен қағидаларын қоса алғанда, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
2025 жылы ЖСҚ әзірленіп, ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы алынған жобалар қаралуға тиіс.
ЖАО балансындағы объектілерге қатысты ТМС ұсынған өтінімдер де қарауға қабылданады.
Қаржы операторы Ұлттық жобаны іске асыру мақсатында өтінімдерді "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ bgov.kz ішкі жүйесі, қаржы институтының жеке кабинеті, ішкі электрондық құжат айналымы жүйесі, электрондық пошта арқылы ("Самұрық-Қазына Контракт" ЖШС базасында электрондық платформа пайдалануға берілгенге дейінгі уақытша шара ретінде), сондай-ақ қағаз жеткізгіште қабылдайды.
Бұл ретте жобаларды салу және іске асыру процестерін жеделдету мақсатында көрсетілген өтпелі кезеңде өтінімдерді қарау тәртібі Ұлттық жобаның бекітілген құжаттамасында белгіленген рәсімдерден өзгеше болады.
Мемлекеттік бағалы қағаздар (МБҚ) есебінен қаржыландыру
МБҚ тетігі бойынша қаржыландыру қаржы операторының жолдауын алғаннан кейін жүзеге асырылады:
ӨҚМ және ЭМ жолданатын жобаларды бөлу;
техникалық оператордың және тарифтік реттеушінің оң қорытындыларын алу.
Бұған қоса, кейіннен өтпелі кезеңде іске асыруды жалғастыра отырып, 2025 жылы қаржыландыру ЖАО МБҚ сатып алу тетігі арқылы басталған жобаларға қатысты ЖАО және (немесе) коммуналдық және квазимемлекеттік секторларға жататын ТМС тапсырыс берушінің сарқынды суларды тазарту құрылысжайларының кешендерін, сондай-ақ сумен, электрмен, жылумен жабдықтау (жылу энергиясын өндіру, беру және өткізу) және су бұру желілері мен жүйелерін қаржыландыру, реконструкциялау және (немесе) күрделі жөндеу бойынша функцияларын жүзеге асыруға құқылы.
Көрсетілген қызмет Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес және энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту бойынша жобаларды іске асыруды жеделдету мақсатында нарықтық жағдайларда орналастырылатын облигациялық қарыздар есебінен жүзеге асырылады.
Жобаларды облигациялық қарыздарды нарықтық жағдайларда орналастыру арқылы тартылатын қаражат есебінен қаржыландыруды ЖАО және (немесе) коммуналдық және квазимемлекеттік секторларға жататын ТМС жүзеге асырады.
ЖАО және (немесе) ТМС Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тазарту құрылысжайлары кешендерін, сондай-ақ сумен, электрмен, жылумен жабдықтау (жылу энергиясын өндіру, беру және өткізу) және су бұру желілері мен жүйелерін қаржыландыру, реконструкциялау және (немесе) күрделі жөндеу бойынша тапсырыс берушілер болуға құқылы.
ЖАО-ға ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы бар ЖСҚ-да көзделген құн шегінде шығыстардың бір бөлігін жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен қоса қаржыландыруды жүзеге асыру құқығы беріледі.
ЖАО "ҚТК" АҚ акционерлік қоғамы алдындағы нарықтық жағдайларда орналастырылатын МБҚ бойынша міндеттемелердің, оның ішінде ТМС тарапынан міндеттемелер орындалмаған жағдайларда толық және уақтылы орындалуын қамтамасыз етеді.
Тазарту құрылысжайлары кешендерін, сумен жабдықтау және су бұру желілері мен жүйелерін реконструкциялауды және (немесе) күрделі жөндеуді қоса алғанда, жобаларды және қаржыландыру көлемін келісуді ЖАО құрылыс саласындағы уәкілетті орган бекітетін бөлуге сәйкес бюджеттік жоспарлау және бюджетті атқару саласындағы уәкілетті органдар тиісті қаржы жылына белгілеген борыш лимиттері шегінде жүзеге асырады.
Сол сияқты электрмен және жылумен жабдықтау (жылу энергиясын өндіру, беру және өткізу) желілері мен жүйелеріне қатысты жобаларды келісу энергетика саласындағы уәкілетті орган бекітетін бөлуге сәйкес, сондай-ақ борыштың бекітілген лимиттері шегінде жүргізіледі.
ТМС мен табиғи монополияларды реттеу саласындағы уәкілетті орган арасында тарифтің қолданылу кезеңіне жыл сайынғы өсуі туралы жасалған келісім болмаған жағдайда, сондай-ақ Республикалық бюджет комиссиясының қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін жабу үшін субсидиялар бөлу туралы шешімі болмаған кезде ЖАО жергілікті бюджет қаражатын пайдалану мүмкіндігін қоса алғанда, МБҚ бойынша міндеттемелердің тиісінше және уақтылы орындалуын қамтамасыз етуге міндетті.

1) ПСД, включающей при необходимости задание на проектирование, технические условия на подключение к инженерным сетям, а также заключение по результатам технического обследования;
2) положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы ПСД;
3) сведения о случаях аварий, технологических нарушениях и отключениях, имевших место в течение последних трех лет, с указанием по годам, с приложением копий дефектных актов и журналов регистрации аварий;
4) при необходимости – пояснительноую записку, содержащую сведения о субъекте естественной монополии (при наличии), значимости проекта, степени износа инфраструктуры, а также данные о применении продукции отечественного производства и (или) материалах иностранного происхождения;
5) иные документы, представление которых может быть признано необходимым в ходе рассмотрения проекта с учетом его индивидуальных характеристик и особенностей реализации.
Рассмотрение проектов, заявленных в 2025 году для включения в перечень проектов переходного периода, осуществляется в соответствии с требованиями действующего законодательства Республики Казахстан, включая Закон Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности", а также действующие строительные нормы, стандарты и правила.
В 2025 году подлежат рассмотрению проекты, по которым разработана ПСД и получено положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы.
К рассмотрению также принимаются заявки, представленные СЕМ в отношении объектов, находящихся на балансе МИО.
Финансовый оператор в целях реализации Национального проекта принимает заявки через внутреннюю систему АО "НИХ "Байтерек" - bgov.kz, личный кабинет финансового института, систему внутреннего электронного документооборота, посредством электронной почты (в качестве временной меры до ввода в эксплуатацию электронной платформы на базе ТОО "Самрук-Казына Контракт"), а также на бумажном носителе.
При этом в целях ускорения процессов строительства и реализации проектов порядок рассмотрения заявок в указанный переходный период будет отличаться от процедур, установленных в утвержденной документации Национального проекта.
Финансирование за счет государственных ценных бумаг (ГЦБ)
Финансирование по механизму ГЦБ осуществляется после получения направления финансового оператора:
распределения проектов, направляемых МПС и МЭ;
получения положительных заключений технического оператора и тарифного регулятора.
Дополнительно в отношении проектов, финансирование которых начато в 2025 году посредством механизма выкупа ГЦБ МИО с последующим продолжением их реализации в переходный период, МИО и (или) СЕМ, относящиеся к коммунальному и квазигосударственному секторам, вправе осуществлять функции заказчика по финансированию, реконструкции и (или) капитальному ремонту комплексов очистных сооружений сточных вод, а также сетей и систем водо-, электро-, теплоснабжения (производство, передача и реализация тепловой энергии) и водоотведения.
Указанная деятельность осуществляется за счет облигационных займов, размещаемых на рыночных условиях, в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан и в целях ускорения реализации проектов по модернизации энергетического и коммунального секторов.
Финансирование проектов за счет средств, привлекаемых посредством размещения облигационных займов на рыночных условиях, осуществляется МИО и (или) СЕМ, относящимися к коммунальному и квазигосударственному секторам.
МИО и (или) СЕМ вправе выступать заказчиками по финансированию, реконструкции и (или) капитальному ремонту комплексов очистных сооружений, а также сетей и систем водо-, электро-, теплоснабжения (производство, передача и реализация тепловой энергии) и водоотведения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
МИО предоставляется право осуществлять софинансирование части расходов за счет средств местных бюджетов в пределах стоимости, предусмотренной ПСД, имеющей положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы.
МИО обеспечивают полное и своевременное исполнение обязательств по ГЦБ, размещаемым на рыночных условиях, перед акционерным обществом АО "КЖК", в том числе в случаях неисполнения обязательств со стороны СЕМ.
Согласование проектов и объемов финансирования, включая реконструкцию и (или) капитальный ремонт комплексов очистных сооружений, сетей и систем водоснабжения и водоотведения, осуществляется МИО в соответствии с распределением, утверждаемым уполномоченным органом в области строительства, в пределах лимитов долга, установленных на соответствующий финансовый год уполномоченными органами в сфере бюджетного планирования и исполнения бюджета.
Аналогично, согласование проектов, касающихся сетей и систем электро- и теплоснабжения (производство, передача и реализация тепловой энергии), проводится в соответствии с распределением, утверждаемым уполномоченным органом в области энергетики, также в пределах утвержденных лимитов долга.
В случае отсутствия заключенного соглашения между СЕМ и уполномоченным органом в сфере регулирования естественных монополий об ежегодном приросте тарифа на период его действия, а также решения Республиканской бюджетной комиссии о выделении субсидий для покрытия части ставки вознаграждения по займам МИО обязаны обеспечивать надлежащее и своевременное исполнение обязательств по ГЦБ, включая возможность использования средств местного бюджета.

ЖАО МБҚ шығару тәртібі мен шарттары Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 271 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36181 болып тіркелген) Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының ішкі нарықта айналысқа жіберу үшін бағалы қағаздар шығару қағидаларында айқындалған.
Қазақстанның Даму Банкі (ҚДБ) арқылы қаржыландыру
"ҚДБ" АҚ арқылы қаржыландыру қаржы операторының жолдауын және техникалық оператор мен тарифтік реттеушінің қорытындысын алғаннан кейін "ҚДБ" АҚ-ға жіберілетін өтінімдер негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте қаржыландыруға берілген жобалардың бір бөлігі белгіленген іріктеу өлшемшарттарына, абоненттік база деңгейіне қойылатын талаптарға, Ұлттық жоба шеңберінде қарау рәсімдеріне және EPC немесе EPC+F шарттарының талаптарына сәйкес келмеген, бұл мынадай факторларға:
дайын өнім берушілер мен мердігерлік ұйымдардың болуына;
ЖСҚ-ның әзір болуына;
жылыту маусымы басталғанға дейін шұғыл шаралар қабылдау қажеттігіне байланысты.
Көрсетілген жобалар іске асырылу мерзімдері, техникалық әзірлігі және орындау басымдылығы ескеріле отырып, жеке тәртіппен қаралуға тиіс.
Республикалық бюджет комиссиясының қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін ішінара өтеу үшін субсидиялар бөлу туралы шешімі болмаған жағдайда, ТМС сыйақының субсидияланбайтын бөлігін төлеуді қоса алғанда, қаржы институттары алдындағы міндеттемелерінің уақтылы әрі толық орындалуын қамтамасыз етуге міндетті.
Ұлттық жобаны іске асыру мақсатында "ҚТК" АҚ субсидиялауға арналған өтінімдерді ішкі электрондық құжат айналымы жүйесімен электрондық пошта арқылы, сондай-ақ "Самұрық-Қазына Контракт" ЖШС базасында электрондық платформаны пайдалануға бергенге дейін уақытша шара ретінде қағаз түрінде қабылдайды.
Жобалардың тізбесі:
Р/с№
Атауы
Өңір
Табиғи монополия субъектісінің атауы
Өлшем бірлігі
Қаржыландырудың барлығы
2025
жыл
2026 жыл
2027 жыл
2028 жыл
2029 жыл
1

Порядок и условия выпуска ГЦБ МИО определены Правилами выпуска ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 271 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36181).
Финансирование через Банк Развития Казахстана (БРК)
Финансирование через АО "БРК" осуществляется на основании заявок, направляемых в АО "БРК" после получения направления финансовым оператором и заключения технического оператора и тарифного регулятора.
При этом часть проектов, поданных на финансирование, не соответствовала установленным критериям отбора, требованиям к уровню абонентской базы, процедурам рассмотрения в рамках Национального проекта и условиям договоров EPC или EPC+F, что обусловлено следующими факторами:
наличием готовых поставщиков и подрядных организаций;
разработанностью ПСД;
необходимостью принятия неотложных мер до начала отопительного сезона.
Указанные проекты подлежат рассмотрению в индивидуальном порядке с учетом сроков реализации, технической готовности и приоритетности их исполнения.
В случае отсутствия решения Республиканской бюджетной комиссии о выделении субсидий для частичного покрытия ставки вознаграждения по займам СЕМ обязаны обеспечивать своевременное и полное исполнение обязательств перед финансовыми институтами, включая оплату несубсидируемой части вознаграждения.
В целях реализации Национального проекта АО "КЖК" принимает заявки на субсидирование через систему внутреннего электронного документооборота посредством электронной почты, а также в бумажном виде в качестве временной меры до ввода в эксплуатацию электронной платформы на базе ТОО "Самрук-Казына Контракт".
Перечень проектов:
№ п/п
Наименование
Регион
Наименование субъекта естественной монополии
Единица измерения
Всего финансирование
2025 год
2026 год
2027 год
2028 год
2029 год
1