"Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттеріне шығындарды өтеу, сондай-ақ мемлекеттік материалдық резервтің төтенше жағдайлар мен олардың салдарларының алдын алу және оларды жою, нарыққа реттеушілік ықпал ету, босқындарға көмек көрсету және гуманитарлық көмек көрсету үшін пайдаланылған материалдық құндылықтары үшін шығындарды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 шілдедегі № 865 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 17 желтоқсандағы № 1094 қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2027 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттеріне шығындарды өтеу, сондай-ақ мемлекеттік материалдық резервтің төтенше жағдайлар мен олардың салдарларының алдын алу және оларды жою, нарыққа реттеушілік ықпал ету, босқындарға көмек көрсету және гуманитарлық көмек көрсету үшін пайдаланылған материалдық құндылықтары үшін шығындарды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республика Үкіметінің 2014 жылғы 31 шілдедегі № 865 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттеріне, мемлекеттік материалдық резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымына және жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдарға шығындарды өтеу, сондай-ақ мемлекеттік материалдық резервтің төтенше жағдайлар мен олардың салдарының алдын алуға және оларды жоюға, нарыққа реттеушілік ықпал етуге, босқындарға көмек көрсетуге және гуманитарлық көмек көрсетуге пайдаланылған материалдық құндылықтары үшін шығындарды өтеу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 32) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттеріне, мемлекеттік материалдық резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымына және жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдарға шығындарды өтеу, сондай-ақ мемлекеттік материалдық резервтің төтенше жағдайлар мен олардың салдарының алдын алуға және оларды жоюға, нарыққа реттеушілік ықпал етуге, босқындарға көмек көрсетуге және гуманитарлық көмек көрсетуге пайдаланылған материалдық құндылықтары үшін шығындарды өтеу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттеріне шығындарды өтеу, сондай-ақ мемлекеттік материалдық резервтің төтенше жағдайлар мен олардың салдарларының алдын алу және оларды жою, нарыққа реттеушілік ықпал ету, босқындарға көмек көрсету және гуманитарлық көмек көрсету үшін пайдаланылған материалдық құндылықтары үшін шығындарды өтеу қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2014 года № 865 "Об утверждении Правил возмещения затрат пунктам хранения материальных ценностей государственного материального резерва, а также возмещения затрат за материальные ценности государственного материального резерва, использованные для предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий, оказания регулирующего воздействия на рынок, помощи беженцам и гуманитарной помощи"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 декабря 2025 года № 1094
Вводится в действие с 1 января 2027 года.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2014 года № 865 "Об утверждении Правил возмещения затрат пунктам хранения материальных ценностей государственного материального резерва, а также возмещения затрат за материальные ценности государственного материального резерва, использованные для предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий, оказания регулирующего воздействия на рынок, помощи беженцам и гуманитарной помощи" следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил возмещения затрат пунктам хранения материальных ценностей государственного материального резерва, подведомственной организации системы государственного материального резерва и организациям, которым установлены мобилизационные заказы, а также возмещения затрат за материальные ценности государственного материального резерва, использованные для предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий, оказания регулирующего воздействия на рынок, помощи беженцам и гуманитарной помощи";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 32) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения затрат пунктам хранения материальных ценностей государственного материального резерва, подведомственной организации системы государственного материального резерва и организациям, которым установлены мобилизационные заказы, а также возмещения затрат за материальные ценности государственного материального резерва, использованные для предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий, оказания регулирующего воздействия на рынок, помощи беженцам и гуманитарной помощи.";
Правила возмещения затрат пунктам хранения материальных ценностей государственного материального резерва, а также возмещения затрат за материальные ценности государственного материального резерва, использованные для предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий, оказания регулирующего воздействия на рынок, помощи беженцам и гуманитарной помощи, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.

2. Осы қаулы 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 17 желтоқсандағы
№ 1094 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 31 шілдедегі
№ 865 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттеріне, мемлекеттік материалдық резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымына және жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдарға шығындарды өтеу, сондай-ақ мемлекеттік материалдық резервтің төтенше жағдайлар мен олардың салдарының алдын алуға және оларды жоюға, нарыққа реттеушілік ықпал етуге, босқындарға көмек көрсетуге және гуманитарлық көмек көрсетуге пайдаланылған материалдық құндылықтары үшін шығындарды өтеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттеріне, мемлекеттік материалдық резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымына және жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдарға шығындарды өтеу, сондай-ақ мемлекеттік материалдық резервтің төтенше жағдайлар мен олардың салдарының алдын алуға және оларды жоюға, нарыққа реттеушілік ықпал етуге, босқындарға көмек көрсетуге және гуманитарлық көмек көрсетуге пайдаланылған материалдық құндылықтары үшін шығындарды өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Төтенше жағдай туралы", "Азаматтық қорғау туралы" заңдарына сәйкес әзірленді және мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттеріне, мемлекеттік материалдық резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымына және жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдарға шығындарды өтеу, сондай-ақ мемлекеттік материалдық резервтің төтенше жағдайлар мен олардың салдарының алдын алуға және оларды жоюға, нарыққа реттеушілік ықпал етуге, босқындарға көмек көрсетуге және гуманитарлық көмек көрсетуге пайдаланылған материалдық құндылықтары үшін шығындарды өтеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – мемлекеттік материалдық резерв саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – ведомство) – мемлекеттік материалдық резерв саласындағы іске асыру функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі.

2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2027 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 17 декабря 2025 года № 1094
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 июля 2014 года № 865
Правила возмещения затрат пунктам хранения материальных ценностей государственного материального резерва, подведомственной организации системы государственного материального резерва и организациям, которым установлены мобилизационные заказы, а также возмещения затрат за материальные ценности государственного материального резерва, использованные для предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий, оказания регулирующего воздействия на рынок, помощи беженцам и гуманитарной помощи
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила возмещения затрат пунктам хранения материальных ценностей государственного материального резерва, подведомственной организации системы государственного материального резерва и организациям, которым установлены мобилизационные заказы, а также возмещения затрат за материальные ценности государственного материального резерва, использованные для предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий, оказания регулирующего воздействия на рынок, помощи беженцам и гуманитарной помощи (далее – Правила), разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О чрезвычайном положении", "О гражданской защите" и определяют порядок возмещения затрат пунктам хранения материальных ценностей государственного материального резерва, подведомственной организации системы государственного материального резерва и организациям, которым установлены мобилизационные заказы, а также возмещения затрат за материальные ценности государственного материального резерва, использованные для предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий, оказания регулирующего воздействия на рынок, помощи беженцам и гуманитарной помощи.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) уполномоченный орган в области государственного материального резерва (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области государственного материального резерва;
2) ведомство уполномоченного органа (далее – ведомство) – структурное подразделение уполномоченного органа, осуществляющее реализационные функции в области государственного материального резерва.

3. Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтауды мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттері, мемлекеттік материалдық резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымы (бұдан әрі – ведомстволық бағынысты ұйым) және жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдар жүзеге асырады.
2-тарау. Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттерінің, мемлекеттік материалдық резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымының және жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдардың шығындарын өтеу тәртібі
4. Сақтау пункттері, ведомстволық бағынысты ұйым және жұмылдыру тапсырысы белгіленген ұйымдар мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтауды мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау және сақтауға байланысты қызметтер көрсету туралы шарт (бұдан әрі – сақтау шарты) негізінде жүзеге асырады, ол жұмылдыру тапсырмасын орындайтын ведомствомен немесе орталық атқарушы органмен, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органмен (бұдан әрі – жұмылдыру тапсырмасын орындайтын мемлекеттік орган) жасалады.
5. Сақтау шарты Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтауға салу кезінде жасалады.
6. Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау шығындарын өтеу осы мақсаттарға республикалық бюджетте тиісті бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша көзделген қаражат есебінен және шегінде жүргізіледі.
Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтары броньнан шығарылған жағдайда оларды сақтау жөніндегі шығындарды өтеу мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтары толық шығарылып болғанға дейін жүргізіледі.
7. Жұмылдыру тапсырмасын орындайтын мемлекеттік органдардың жұмылдыру резервін қоспағанда, мемлекеттік материалдық резервті (бұдан әрі – материалдық резерв) сақтау жөніндегі бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) әкімшісі ретінде уәкілетті орган әрекет етіп, жыл сайын бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға алдағы жоспарлы кезеңге арналған бюджеттік өтінімді береді.
8. Жұмылдыру резервін сақтауға арналған бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) әкімшісі ретінде жұмылдыру тапсырмасын орындайтын мемлекеттік орган әрекет етіп, жыл сайын бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға алдағы жоспарлы кезеңге бюджеттік өтінім береді.

3. Хранение материальных ценностей государственного материального резерва осуществляется пунктами хранения материальных ценностей государственного материального резерва (далее – пункты хранения), подведомственной организацией системы государственного материального резерва (далее – подведомственная организация) и организациями, которым установлены мобилизационные заказы.
Глава 2. Порядок возмещения затрат пунктам хранения материальных ценностей государственного материального резерва, подведомственной организации системы государственного материального резерва и организациям, которым установлены мобилизационные заказы
4. Пункты хранения, подведомственная организация и организации, которым установлены мобилизационные заказы, осуществляют хранение материальных ценностей государственного материального резерва на основании договора хранения материальных ценностей государственного материального резерва и оказания услуг, связанных с хранением (далее – договор хранения), заключенного с ведомством или центральным исполнительным органом, государственным органом, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, выполняющим мобилизационное задание (далее – государственный орган, выполняющий мобилизационное задание).
5. Договор хранения заключается при закладке на хранение материальных ценностей государственного материального резерва в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
6. Возмещение затрат по хранению материальных ценностей государственного материального резерва производится за счет и в пределах средств, предусмотренных на эти цели в республиканском бюджете по соответствующей бюджетной программе (подпрограмме).
В случае разбронирования материальных ценностей государственного материального резерва возмещение затрат по их хранению осуществляется до полного выпуска материальных ценностей из государственного материального резерва.
7. Администратором бюджетной программы (подпрограммы) по хранению государственного материального резерва, за исключением мобилизационного резерва государственных органов, выполняющих мобилизационное задание (далее – материальный резерв), выступает уполномоченный орган, который ежегодно представляет в уполномоченный орган по бюджетному планированию бюджетную заявку на предстоящий плановый период.
8. Администратором бюджетной программы (подпрограммы) по хранению мобилизационного резерва выступает государственный орган, выполняющий мобилизационное задание, который ежегодно представляет в уполномоченный орган по бюджетному планированию бюджетную заявку на предстоящий плановый период.

9. Осы бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша шығыстар сомасы бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын бюджеттік өтінімді жасау және ұсыну тәртібіне сәйкес, оның ішінде сақтау пункттері, ведомстволық бағынысты ұйым және жұмылдыру тапсырысы белгіленген ұйымдар жыл сайын тапсыратын материалдық құндылықтарды ұстау мен сақтауға арналған шығындардың есеп-қисабының негізінде есептеледі.
3-тарау. Мемлекеттік материалдық резервтің төтенше жағдайлар мен олардың салдарының алдын алуға және оларды жоюға, нарыққа реттеушілік ықпал етуге, босқындарға көмек көрсетуге және гуманитарлық көмек көрсетуге пайдаланылған материалдық құндылықтары үшін шығындарды өтеу тәртібі
10. Мемлекеттік материалдық резервтің төтенше жағдайлар мен олардың салдарының алдын алуға және оларды жоюға, нарыққа реттеушілік ықпал етуге, босқындарға көмек көрсетуге және гуманитарлық көмек көрсетуге пайдаланылған материалдық құндылықтары үшін шығындарды өтеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану тәртібіне сәйкес жүргізіледі.
12. Төтенше жағдайларды жою және гуманитарлық көмек көрсету үшін мемлекеттік материалдық резервтен шығарылған материалдық құндылықтар үшін шығындарды өтеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің төтенше резервінен жүзеге асырылады.
13. Төтенше жағдайлардың алдын алу және олардың салдарын жою, нарыққа реттеушілік ықпал ету және босқындарға көмек көрсету үшін мемлекеттік материалдық резервтен шығарылған материалдық құндылықтар үшін шығындарды өтеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің шұғыл шығындарға арналған резервінен жүзеге асырылады.
14. Мемлекеттік материалдық резервтен броньнан шығару тәртібімен шығарылған материалдық құндылықтар үшін шығындарды, сондай-ақ материалдық құндылықтарды жөнелтуді ұйымдастыру шығыстары мен жеткізу кезіндегі іссапар шығыстарын өтеу мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын броньнан шығару туралы шешім қабылданған күннен бастап жиырма төрт ай ішінде жүзеге асырылады.
15. Материалдық резервтің материалдық құндылықтары үшін шығындарды өтеу үшін ақша бөлу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімінің жобасын дайындауды уәкілетті орган жүзеге асырады, жұмылдыру резерві бойынша – жұмылдыру тапсырмасын орындайтын мемлекеттік орган жүзеге асырады.
Бұл ретте шығындарды өтеу сомасын айқындау үшін статистика органдары, сондай-ақ оларды нарықта өткізуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар ұсынатын ұқсас тауарлардың құны туралы деректер және материалдық құндылықтарды қабылдау-тапсыру актілері ескеріледі.

9. Сумма расходов по данным программам (подпрограммам) рассчитывается в соответствии с порядком составления и представления бюджетной заявки, определяемым уполномоченным органом по бюджетному планированию, в том числе на основании представляемых ежегодно пунктами хранения, подведомственной организацией и организациями, которым установлены мобилизационные заказы, расчетов затрат на содержание и хранение материальных ценностей.
Глава 3. Порядок возмещения затрат за материальные ценности государственного материального резерва, использованные для предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий, оказания регулирующего воздействия на рынок, помощи беженцам и гуманитарной помощи
10. Возмещение затрат за материальные ценности государственного материального резерва, использованные для предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий, оказания регулирующего воздействия на рынок, помощи беженцам и гуманитарной помощи, производится в соответствии с порядком использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан.
11. Возмещение затрат за материальные ценности, выпущенные из государственного материального резерва для ликвидации чрезвычайных ситуаций и оказания гуманитарной помощи, осуществляется из чрезвычайного резерва Правительства Республики Казахстан на основании решения Правительства Республики Казахстан.
12. Возмещение затрат за материальные ценности, выпущенные из государственного материального резерва для предупреждения и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, оказания регулирующего воздействия на рынок и помощи беженцам, осуществляется из резерва Правительства Республики Казахстан на неотложные затраты на основании решения Правительства Республики Казахстан.
13. Возмещение затрат за выпущенные материальные ценности государственного материального резерва в порядке разбронирования, а также расходов за организацию отправки материальных ценностей и командировочных расходов при доставке осуществляется в течение двадцати четырех месяцев со дня принятия решения о разбронировании материальных ценностей государственного материального резерва.
14. Подготовку проекта решения Правительства Республики Казахстан о выделении денег для возмещения затрат за материальные ценности материального резерва осуществляет уполномоченный орган, мобилизационного резерва – государственный орган, выполняющий мобилизационное задание.
При этом для определения суммы возмещения затрат учитываются данные о стоимости аналогичных товаров, представляемые органами статистики, а также юридическими лицами, осуществляющими их реализацию на рынке, и акты приема-передачи материальных ценностей.
___________________________________