"Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 наурыздағы № 108 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 17 желтоқсандағы № 1093 қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2027 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 наурыздағы № 108 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын есепке алу қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 17 желтоқсандағы
№ 1093 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 4 наурыздағы
№ 108 қаулысымен бекітілген
Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын есепке алу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын есепке алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" және "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын есепке алу тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) мемлекеттік материалдық резерв (бұдан әрі – мемлекеттік резерв) – жұмылдыру мұқтаждарына, табиғи, техногендік және әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлар мен олардың салдарының алдын алу және оларды жою жөнінде шаралар қабылдауға, нарыққа реттеушілік ықпал етуге, босқындарға көмек көрсетуге және гуманитарлық көмек көрсетуге арналған материалдық құндылықтар қоры;
2) кәдеге жаратылған тауарлар – мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын технологиялық өңдеуден кейін алынған тауарлар;
3) бастапқы есепке алу құжаттары (бұдан әрі – бастапқы құжаттар) – операцияның немесе оқиғаның жасалу фактісінің және оны жасау құқығының бухгалтерлік есеп жүргізуге негіз болатын қағаз жеткізгіштегі де, электрондық жеткізгіштегі де құжаттамалық куәлігі;
4) бухгалтерлік есеп – мемлекеттік мекемелердің операциялары туралы ақпаратты жинаудың, тіркеудің және қорытудың Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында және есеп саясатында регламенттеліп реттелген жүйесі;

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 марта 2015 года № 108 "Об утверждении Правил учета материальных ценностей государственного материального резерва"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 декабря 2025 года № 1093
Вводится в действие с 1 января 2027 года.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 марта 2015 года № 108 "Об утверждении Правил учета материальных ценностей государственного материального резерва" следующее изменение:
Правила учета материальных ценностей государственного материального резерва, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2027 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 17 декабря 2025 года № 1093
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 марта 2015 года № 108
Правила учета материальных ценностей государственного материального резерва
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила учета материальных ценностей государственного материального резерва (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О государственном имуществе", "О гражданской защите" и устанавливают порядок учета материальных ценностей государственного материального резерва.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) государственный материальный резерв (далее – государственный резерв) – запас материальных ценностей, предназначенный для мобилизационных нужд, принятия мер по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного, техногенного и социального характера и их последствий, оказания регулирующего воздействия на рынок, помощи беженцам и гуманитарной помощи;
2) утилизированные товары – товары, полученные после технологической переработки материальных ценностей государственного материального резерва;
3) первичные учетные документы (далее – первичные документы) – документальное свидетельство как на бумажном, так и электронном носителе факта совершения операции или события и права на ее совершение, на основании которого ведется бухгалтерский учет;
4) бухгалтерский учет – упорядоченная система сбора, регистрации и обобщения информации об операциях государственных учреждений, регламентированная бюджетным законодательством Республики Казахстан и учетной политикой;

5) қоймалық есеп – сақтау пункттері мен ведомстволық бағынысты ұйымның немесе жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымның қоймаларында сақтауда тұрған материалдық құндылықтардың сандық-сомалық есебі;
6) мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – мемлекеттік материалдық резерв саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
7) уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – ведомство) – уәкілетті органның мемлекеттік материалдық резерв саласындағы сату функцияларын жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі;
8) мемлекеттік материалдық резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымы (бұдан әрі – ведомстволық бағынысты ұйым) – мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын қалыптастыру мен сақтауды шарт негізінде жүзеге асыратын заңды тұлға;
9) мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттері (бұдан әрі – сақтау пункттері) және жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдар – мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтауды және сақтауға байланысты қызметтер көрсетуді шарт негізінде жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
10) мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттерінде, мемлекеттік материалдық резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымында және жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымда сақтаудағы мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын түгендеу (бұдан әрі – түгендеу) – материалдық құндылықтардың нақты бар-жоғының бухгалтерлік есеп деректеріне сәйкестігін тексеру;
11) материалдық құндылықтарды мемлекеттік материалдық резервке салу (бұдан әрі – салу) – материалдық құндылықтарды мемлекеттік материалдық резервте сақтау үшін қабылдап алу;
12) материалдық құндылықтарды мемлекеттік резервтен шығару – материалдық құндылықтарды жаңарту, қарызға беру, броньнан шығару тәртібімен мемлекеттік резервтен алу;
13) мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының орнын ауыстыру – материалдық құндылықтарды тиеу мен түсіруді қоса алғанда, материалдық құндылықтарды мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтайтын пункттің, мемлекеттік материалдық резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымының немесе жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдардың біреуінен екінші мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтайтын пунктке, мемлекеттік резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымына немесе жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдарға тасымалдау.

5) складской учет – количественно-суммовой учет материальных ценностей, находящихся на хранении на складах пунктов хранения, подведомственной организации или организаций, которым установлены мобилизационные заказы;
6) уполномоченный орган в области государственного материального резерва (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области государственного материального резерва;
7) ведомство уполномоченного органа (далее – ведомство) – структурное подразделение уполномоченного органа, осуществляющее реализационные функции в области государственного материального резерва;
8) подведомственная организация системы государственного материального резерва (далее – подведомственная организация) – юридическое лицо, осуществляющее на договорной основе формирование и хранение материальных ценностей государственного материального резерва;
9) пункты хранения материальных ценностей государственного материального резерва (далее – пункты хранения) и организации, которым установлены мобилизационные заказы, – юридические лица, осуществляющие на договорной основе хранение материальных ценностей государственного материального резерва и оказание услуг, связанных с хранением;
10) инвентаризация материальных ценностей государственного материального резерва, хранящихся в пунктах хранения материальных ценностей государственного материального резерва, подведомственной организации системы государственного материального резерва и организаций, которым установлены мобилизационные заказы, (далее – инвентаризация) – проверка соответствия фактического наличия материальных ценностей данным бухгалтерского учета;
11) закладка материальных ценностей в государственный материальный резерв (далее – закладка) – принятие материальных ценностей для хранения в государственном материальном резерве;
12) выпуск материальных ценностей из государственного материального резерва – изъятие материальных ценностей из государственного материального резерва в порядке освежения, заимствования, разбронирования;
13) перемещение материальных ценностей государственного материального резерва – транспортировка материальных ценностей из одного пункта хранения материальных ценностей государственного материального резерва, подведомственной организации системы государственного материального резерва или организаций, которым установлены мобилизационные заказы, в другой пункт хранения материальных ценностей государственного материального резерва, подведомственную организацию системы государственного резерва или организаций, которым установлены мобилизационные заказы, включая погрузку и разгрузку материальных ценностей.

2-тарау. Мемлекеттің резервтің материалдық құндылықтарын есепке қою және есептен шығару тәртібі
3. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын есепке алу мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының сан және сапа жағынан сақталуын қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
4. Уәкілетті орган мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының бар-жоғын, оларды салуды, шығаруды, есептен шығаруды, орнын ауыстыруды, басқа мемлекеттік органдардың, ведомстволық бағынысты ұйымдардың теңгеріміне беруді, есепке алуды жүзеге асырады.
5. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтары ведомствоның немесе орталық атқарушы органның, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін, жұмылдыру тапсырмасын орындайтын мемлекеттік органның (бұдан әрі – жұмылдыру тапсырмасын орындайтын мемлекеттік орган) бухгалтерлік және қоймалық есебінде салу бағасы бойынша көрсетіледі, мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын беру, шығару, есептен шығару, өткізу, басқа мемлекеттік органдардың, ведомстволық бағынысты ұйымның теңгеріміне беру кезінде бухгалтерлік есеп бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 3 қыркүйектегі № 630 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12150 болып тіркелген) Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа (бұдан әрі – Нұсқаулық) сәйкес жүзеге асырылады, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 15 мамырдағы № 230 бұйрығымен бекітілген Қаржылық есептіліктік нысандарын, кезеңділігін және оларды жасау мен ұсыну қағидаларына (бұдан әрі – Қаржылық есептілікті жасау және ұсыну қағидалары) сәйкес бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға қаржылық есептілік ұсынылады.
6. Кәдеге жаратылған тауарлар ведомствоның, жұмылдыру тапсырмасын орындайтын мемлекеттік органның бухгалтерлік есебінде мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын кәдеге жарату бойынша қызметтер көрсетуші ұсынған бағалау туралы есепте көрсетілген баға бойынша көрсетіледі. Кәдеге жаратылған тауарларды өткізу кезіндегі бухгалтерлік есеп Нұсқаулыққа сәйкес бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның келісімі бойынша жүзеге асырылады және Қаржылық есептілікті жасау және ұсыну нысандары мен қағидаларына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға қаржылық есептілік ұсынылады.
7. Уәкілетті орган, жұмылдыру тапсырмасын орындайтын мемлекеттік орган мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын есепке алуды және олардың сапасы мен саны жағынан сақталуын бақылауды қамтамасыз етеді.

Глава 2. Порядок постановки на учет и снятия с учета материальных ценностей государственного резерва
3. Учет материальных ценностей государственного резерва осуществляется в целях обеспечения количественной и качественной сохранности материальных ценностей государственного резерва.
4. Уполномоченный орган осуществляет учет наличия, закладки, выпуска, списания, перемещения, передачи на баланс другим государственным органам, подведомственной организации материальных ценностей государственного резерва.
5. Материальные ценности государственного резерва отражаются в бухгалтерском и складском учете ведомства или центрального исполнительного органа, государственного органа, непосредственно подчиненного и подотчетного Президенту Республики Казахстан, выполняющего мобилизационное задание (далее – государственный орган, выполняющий мобилизационное задание) по цене закладки, осуществляется бухгалтерский учет при поставке, выпуске, списании, перемещении, передаче на баланс другим государственным органам, подведомственной организации материальных ценностей государственного резерва в соответствии с Инструкцией по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва, утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 сентября 2015 года № 630 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12150) (далее – Инструкция), по согласованию с уполномоченным органом по исполнению бюджета, а также представляется финансовая отчетность в уполномоченный орган по исполнению бюджета в соответствии с утвержденными формами и Правилами составления и представления финансовой отчетности, утвержденными приказом исполняющего обязанностями Министра финансов Республики Казахстан от 15 мая 2025 года № 230 (далее – Правила составления и представления финансовой отчетности).
6. Утилизированные товары отражаются в бухгалтерском учете ведомства, государственного органа, выполняющего мобилизационное задание, по цене, указанной в отчете об оценке, предоставленном поставщиком услуг утилизации материальных ценностей государственного резерва. Бухгалтерский учет при реализации утилизированных товаров осуществляется в соответствии с Инструкцией по согласованию с уполномоченным органом по исполнению бюджета, и представляется финансовая отчетность в уполномоченный орган по исполнению бюджета в соответствии с формами и Правилами составления и представления финансовой отчетности.
7. Уполномоченный орган, государственный орган, выполняющий мобилизационное задание, обеспечивают учет и контроль за качественной и количественной сохранностью материальных ценностей государственного резерва.

Сақтау пункттерінде, ведомстволық бағынысты ұйымдарда немесе жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдарда материалдық құндылықтарды сақтауға жауапты тұлғалармен Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 31 шілдедегі № 300 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36663 болып тіркелген) Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау және сақтауға байланысты қызметкер көрсету бойынша үлгілік шартқа сәйкес толық материалдық жауапкершілік туралы жазбаша шарт жасалады.
8. Сақтау пункттерінде, ведомстволық бағынысты ұйымда және жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдарда мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын есепке алу және олардың қозғалысы мен сақталуы бойынша мен есептілік олар жүзеге асыратын өзге қызмет бойынша есепке алу мен есептіліктен бөлек жүзеге асырылады.
9. Сақтау пункттерінде, ведомстволық бағынысты ұйымдарда және жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдарда қоймада (қоймаларда) қоймалық есеп жүргізіледі және бухгалтерлік қызмет бухгалтерлік есепті жүргізеді. Сақтау пункттерінде, ведомстволық бағынысты ұйымдарда және жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдарда бухгалтерлік қызмет қоймада тұрған материалдық құндылықтардың түсуі мен жұмсалуын бақылауды жүйелі түрде жүзеге асырады, сондай-ақ материалдық құндылықтарды есепке алу жөніндегі өз жазбаларын қоймада жүргізілетін жазбалармен салыстырып тексереді.
10. Орны ауыстырылғандарды қоспағанда, сақтау пункттеріне, ведомстволық бағынысты ұйымға және жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдарға салу кезінде материалдық құндылықтар есепке қойылады. Бұл ретте салу осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салу актісі және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қабылдау-тапсыру актісі негізінде жүзеге асырылады.
Актілер салған күні жасалады немесе сақтау пунктінің және ведомстволық бағынысты ұйымның, жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымның басшысы, бас бухгалтері, материалдық-жауапты тұлғасы, жұмылдыру бөлімшесінің жұмыскері (ұйымда жұмылдыру бөлімшесі болған кезде) өзі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қояды, мөрмен (бар болса) бекемделеді және актілердің бір данасы 5 (бес) жұмыс күні ішінде ведомствоға, жұмылдыру тапсырмасын орындайтын мемлекеттік органға мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын есепке қою үшін жіберіледі.
Актілерге материалдық құндылықтардың Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар (тіркеу (мемлекеттік тіркеу), сынау, сәйкестікті, сараптаманы, шығарылған жерін растау нысандарындағы тауардың сапасы мен қауіпсіздігін растайтын сәйкестікті бағалау туралы құжаттар) қоса беріледі.

С лицами, ответственными за хранение материальных ценностей в пунктах хранения, подведомственных организациях или организациях, которым установлены мобилизационные заказы, заключается письменный договор о полной материальной ответственности в соответствии с типовым договором по хранению материальных ценностей государственного материального резерва и оказанию услуг, связанных с хранением, утвержденным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 31 июля 2025 года № 300 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36663).
8. В пунктах хранения, подведомственной организации и организациях, которым установлены мобилизационные заказы, учет и отчетность по движению и хранению материальных ценностей государственного резерва осуществляются отдельно от учета и отчетности по иной деятельности, осуществляемой ими.
9. В пунктах хранения, подведомственной организации и организациях, которым установлены мобилизационные заказы, ведутся складской учет на складе (складах) и бухгалтерский учет бухгалтерской службой. Бухгалтерская служба в пунктах хранения, подведомственной организации и организациях, которым установлены мобилизационные заказы, систематически осуществляет контроль за поступлением и расходованием материальных ценностей, находящихся на складе, а также сверяет свои записи по учету материальных ценностей с записями, ведущимися на складе.
10. Материальные ценности, за исключением перемещенных, при закладке в пункты хранения, подведомственную организацию и организацию, которым установлены мобилизационные заказы, ставятся на учет. При этом закладка осуществляется на основании акта закладки по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, и акта приема-передачи по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Акты составляются в день закладки, подписываются собственноручно или посредством электронной цифровой подписи согласно законодательству Республики Казахстан руководителем, главным бухгалтером, материально-ответственным лицом, работником мобилизационного подразделения (при наличии в организации мобилизационного подразделения) пункта хранения и подведомственной организации, скрепляются печатью (при наличии), и один экземпляр актов за 5 (пять) рабочих дней направляется в ведомство, государственный орган, выполняющий мобилизационное задание, для постановки на учет материальных ценностей государственного резерва.
К актам прилагаются документы, подтверждающие соответствие материальных ценностей требованиям законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования (документы об оценке соответствия в формах регистрации (государственной регистрации), испытаний, подтверждения соответствия, экспертизы, места происхождения, подтверждающие качество и безопасность товара).

11. Кәдеге жаратылған тауарлар сақтау пункттеріне, ведомстволық бағынысты ұйымға және жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымға кейіннен өткізу үшін қабылданған кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қабылдау-тапсыру актісі негізінде ведомствоның, жұмылдыру тапсырмасын орындайтын мемлекеттік органның бухгалтерлік есебіне қойылады.
Актілерге кәдеге жаратылған тауарлардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар (тіркеу (мемлекеттік тіркеу), сынау, сәйкестікті, сараптаманы, шығарылған жерін растау нысандарындағы тауардың сапасы мен қауіпсіздігін растайтын сәйкестікті бағалау туралы құжаттар) қоса беріледі.
12. Ведомство, жұмылдыру тапсырмасын орындайтын мемлекеттік органдар осы Қағидалардың 10 немесе 11-тармақтарында көзделген актілерді қарайды және оларды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде материалдық құндылықтарды мемлекеттік резервке және бухгалтерлік есепке қоюды, кәдеге жаратылған тауарларды бухгалтерлік есепке қоюды жүзеге асырады не актілерді пысықтауға қайтарады.
Актілер:
1) осы Қағидалардың 10 немесе 11-тармақтарында көрсетілген талаптарға және осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаға сәйкес келмеген;
2) өшіріп тазартылған не қосып жазылған, сызылған сөздер, оларда айтылмаған өзге де түзетулер, қарындашпен толтырылған құжаттар, сондай-ақ мазмұнын біржақты түсінуге мүмкіндік бермейтін түзетулері бар құжаттар болған;
3) жеткізу шартына сәйкес келмеген (жеткізу шарты бар болған жағдайда) жағдайларда пысықтауға қайтарылады.
Қайтарылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде сақтау пункттері, ведомстволық бағынысты ұйым және жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдар ведомствоға материалдық құндылықтарды мемлекеттік резервке есепке және бухгалтерлік есепке, кәдеге жаратылған тауарларды бухгалтерлік есепке қою үшін пысықталған актілерді жібереді.
13. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын сақтаудың номенклатурасы мен көлемі бойынша әрбір салуға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес заттаңба толтырылады. Материалдық құндылықтары бар штабельдер, сөрелер, бункерлер, ұяшықтар нөмірленеді. Штабельдік заттаңбаларды қойма жұмыскері материалдық құндылықтардың қоймаға келіп түсуіне қарай толтырады және салынатын материалға бекітеді. Жекелеген жағдайларда ірі габаритті заттар мен контейнерлерге заттаңбаның нөмірін бояумен жазуға, ал тиісті заттаңбаны қоймада сақтауға рұқсат етіледі. Заттаңбаларды есепке алу осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес электрондық және қағаз жеткізгіштерде журналда өсу ретімен жүргізіледі.

11. Утилизированные товары при приеме в пункты хранения, подведомственную организацию и организацию, которым установлены мобилизационные заказы, для последующей реализации ставятся на бухгалтерский учет ведомства, государственного органа, выполняющего мобилизационное задание, на основании акта приема-передачи по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
К актам прилагаются документы, подтверждающие соответствие утилизированных товаров требованиям законодательства Республики Казахстан (документы об оценке соответствия в формах регистрации (государственной регистрации), испытаний, подтверждения соответствия, экспертизы, места происхождения, подтверждающие качество и безопасность товара).
12. Ведомство, государственные органы, выполняющие мобилизационное задание, рассматривают акты, предусмотренные пунктами 10 или 11 настоящих Правил, и за 5 (пять) рабочих дней со дня их получения осуществляет постановку материальных ценностей на учет в государственный резерв и бухгалтерский учет, постановку утилизированных товаров на бухгалтерский учет либо возвращает акты на доработку.
Акты возвращаются на доработку в случаях:
1) несоответствия требованиям, указанным в пунктах 10 или 11 настоящих Правил, и приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам;
2) наличия подчистки либо приписки, зачеркнутых слов и иных, не оговоренных в них исправлений, документов, исполненных карандашом, а также документов с повреждениями, не позволяющими однозначно истолковать их содержание;
3) несоответствия договору поставки (в случае наличия договора поставки).
За 5 (пять) рабочих дней со дня возврата пункты хранения, подведомственная организация и организации, которым установлены мобилизационные заказы, направляют в ведомство доработанные акты для постановки на учет материальных ценностей в государственный резерв и бухгалтерский учет, постановку утилизированных товаров на бухгалтерский учет.
13. На каждую закладку по номенклатуре и объемам хранения материальных ценностей государственного резерва заполняется ярлык согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Штабели, стеллажи, бункера, ячейки с материальными ценностями нумеруются. Штабельные ярлыки заполняются работником склада по мере поступления материальных ценностей на склад и прикрепляются к закладываемому материалу. В отдельных случаях разрешается наносить краской номер ярлыка на крупногабаритные предметы и контейнеры, а соответствующий ярлык хранить на складе. Учет ярлыков ведется в журнале на электронном и бумажном носителях в возрастающей последовательности согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

14. Сақтау пункті мен ведомстволық бағынысты ұйымның және жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдардың қоймасындағы (қоймаларындағы) материалдық құндылықтардың қоймалық есебі атаулары, көлемі, сұрыптары, таңбалары, партиялары бойынша осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес қоймадағы материалдық құндылықтарды сандық-сомалық есепке алу карточкасы бойынша жүргізіледі. Карточка бойынша кіріске алу және есептен шығару қоймаға берілген бастапқы құжаттар негізінде операция жасалған күні жүргізіледі.
15. Тауар жеткізуге жасалған шартқа сәйкес өнім берушілер салған кезде ұсынылатын тіркеу (мемлекеттік тіркеу), сынау, сәйкестікті, сараптаманы, шығарылған жерін растау нысандарындағы тауардың сапасы мен қауіпсіздігін растайтын сәйкестікті бағалау туралы құжаттар ведомстволық бағынысты ұйымның технологиялық бөлімінде немесе сақтау пункттері мен жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдардың бухгалтерлік қызметінде жеткізу құжаттарымен бірге сақталады.
16. Бухгалтерлік қызмет сақтау пункті мен ведомстволық бағынысты ұйымда материалдық құндылықтардың бухгалтерлік есебін осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес материалдық құндылықтарды сандық-сомалық есепке алу карточкасы бойынша жүргізеді. Бухгалтерлік қызмет материалдық құндылықтарды сандық-сомалық есепке алу карточкасы бойынша материалдық құндылықтарды кіріске алуды немесе есептен шығаруды ол толтырылғаннан кейін бір тәулік мерзімде бастапқы құжаттардың негізінде жүргізеді.
17. Мемлекеттік резервтің шығарылған материалдық құндылықтары немесе сатылған кәдеге жаратылған тауарлар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шығару актісінің және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қабылдау-тапсыру актісінің негізінде есептен шығарылады.
Актілер шығару күні жасалады, оларға сақтау пункті мен ведомстволық бағынысты ұйымның және жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымның басшысы, бас бухгалтері, материалдық жауапты тұлғасы, жұмылдыру бөлімшесінің жұмыскері (ұйымда жұмылдыру бөлімшесі бар болса) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзі немесе электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қояды, елтаңбалы мөрмен бекітіледі (бар болса) және актілердің бір данасы 5 (бес) жұмыс күні ішінде материалдық құндылықтарды мемлекеттік резерв есебінен және бухгалтерлік есептен, кәдеге жаратылған тауарларды бухгалтерлік есептен шығару үшін ведомствоға жіберіледі.
18. Ведомство, жұмылдыру тапсырмасын орындайтын мемлекеттік органдар осы Қағидалардың 17-тармағында көзделген актілерді қарайды және 5 (бес) жұмыс күні ішінде материалдық құндылықтарды мемлекеттік резерв пен бухгалтерлік есептен, кәдеге жаратылған тауарларды бухгалтерлік есептен шығаруды жүзеге асырады не актілерді пысықтауға қайтарады.
Актілер:

14. Складской учет материальных ценностей на складе (складах) пункта хранения и подведомственной организации ведется по карточке количественно-суммового учета материальных ценностей на складе, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, по наименованиям, размерам, сортам, маркам, партиям. Оприходование и списание по карточке производятся в день совершения операции на основании первичных документов, выданных складу.
15. Документы об оценке соответствия в формах регистрации (государственной регистрации), испытаний, подтверждения соответствия, экспертизы, места происхождения, подтверждающие качество и безопасность товара, представляемые при закладке поставщиками согласно заключенному договору на поставку товара, хранятся в технологическом отделе подведомственной организации или бухгалтерской службе пунктов хранения вместе с документами поставки.
16. Бухгалтерский учет материальных ценностей в пункте хранения и подведомственной организации ведется бухгалтерской службой по карточке количественно-суммового учета материальных ценностей согласно приложению 6 к настоящим Правилам. Оприходование или списание материальных ценностей по карточке количественно-суммового учета материальных ценностей бухгалтерской службой производятся на основании первичных документов в суточный срок после ее заполнения.
17. Выпущенные материальные ценности государственного резерва или реализованные утилизированные товары снимаются с учета на основании акта выпуска по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, и акта приема-передачи по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Акты составляются в день выпуска, подписываются собственноручно или посредством электронной цифровой подписи согласно законодательству Республики Казахстан руководителем, главным бухгалтером, материально ответственным лицом, работником мобилизационного подразделения (при наличии в организации мобилизационного подразделения) пункта хранения и подведомственной организации, скрепляются гербовой печатью (при наличии) и один экземпляр актов за 5 (пять) рабочих дней направляется в ведомство для снятия материальных ценностей с учета государственного резерва и бухгалтерского учета, утилизированных товаров с бухгалтерского учета.
18. Ведомство, государственный орган, выполняющие мобилизационное задание, рассматривают акты, предусмотренные пунктом 17 настоящих Правил, и за 5 (пять) рабочих дней осуществляют снятие материальных ценностей с учета государственного резерва и бухгалтерского учета, утилизированных товаров с бухгалтерского учета либо возвращают акты на доработку.
Акты возвращаются на доработку в случаях:

1) осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген талаптарға және осы Қағидаларға 1 және (немесе) 2-қосымшаларға сәйкес келмеген;
2) өшіріп тазартылған не қосып жазылған, сызылған сөздер, оларда айтылмаған өзге де түзетулер, қарындашпен толтырылған құжаттар, сондай-ақ мазмұнын біржақты түсінуге мүмкіндік бермейтін түзетулері бар құжаттар болған;
3) материалдық құндылықтарды мемлекеттік резервтен шығаруға наряд сәйкес келмеген жағдайларда пысықтауға қайтарылады.
Қайтарылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде сақтау пункттері, ведомстволық бағынысты ұйым және жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдар ведомствоға немесе жұмылдыру тапсырмасын орындайтын мемлекеттік органға материалдық құндылықтарды мемлекеттік резерв пен бухгалтерлік есептен, кәдеге жаратылған тауарларды бухгалтерлік есептен алу үшін пысықталған актілерді жібереді.
19. Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдау, қабылдап алу, сақтау, босату, сондай-ақ магистральдық мұнай құбырларымен тасымалдау кезіндегі мұнай мен мұнай өнімдерінің табиғи кемуі осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес сақтауда тұрған мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының табиғи кемуін есептен шығару актісінің негізінде энергетика саласындағы уәкілетті орган бекіткен нормативтік-техникалық құжаттардың нормалары шегінде есептен шығарылады.
20. Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкестігі тұрғысынан зертханалық зерттеу, сынау, талдау, сараптама жүргізу үшін іріктелген мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын есептен шығару зерттеу, сынау хаттамалары, сараптама қорытындылары, сондай-ақ мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардың актілері негізінде жүзеге асырылады.
21. Есептен шығарылатын дебиторлық берешек бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу қағидаларына сәйкес есептен шығарылады.
22. Жойылатын немесе кәдеге жаратылатын мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтары Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 шілдедегі № 859 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын есептен шығару, жою, кәдеге жарату және кәдеге жаратылған тауарларды өткізу қағидаларына сәйкес жасалатын жоюға немесе кәдеге жаратуға арналған акт негізінде есептен шығарылады.
23. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пунктіне немесе ведомстволық бағынысты ұйымның біреуінен екінші сақтау пунктіне немесе ведомстволық бағынысты ұйымға ауыстырған кезде материалдық құндылықтар есептен шығарылмайды. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтары туралы есеп алу деректеріне осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалатын қабылдау-тапсыру актісі негізінде материалдық құндылықтардың қозғалысы туралы мәліметтер енгізіледі. Есепке алу деректеріне мәліметтер қабылдау-тапсыру актісіне қол қойылған сәттен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірілмей енгізіледі.

1) несоответствия требованиям, указанным в пункте 17 настоящих Правил, и приложениям 1 и (или) 2 к настоящим Правилам;
2) наличия подчистки либо приписки, зачеркнутых слов и иных, не оговоренных в них исправлений, документов, исполненных карандашом, а также документов с повреждениями, не позволяющими однозначно истолковать их содержание;
3) несоответствия наряду на выпуск материальных ценностей из государственного резерва.
За 5 (пять) рабочих дней со дня возврата пункты хранения, подведомственная организация и организации, которым установлены мобилизационные заказы, направляют в ведомство или государственный орган, выполняющие мобилизационное задание, доработанные акты для снятия материальных ценностей с учета государственного резерва и бухгалтерского учета, утилизированных товаров с бухгалтерского учета.
19. Естественная убыль нефти и нефтепродуктов при перевозках, приеме, хранении, отпуске, а также транспортировке по магистральным нефтепроводам на территории Республики Казахстан снимается с учета в пределах норм нормативно-технических документов, утвержденных уполномоченным органом в области энергетики, на основании акта на списание естественной убыли материальных ценностей государственного резерва, находящихся на хранении, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
20. Снятие с учета материальных ценностей государственного резерва, отобранных для проведения лабораторных исследований, испытаний, анализа, экспертизы на предмет соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования, осуществляется на основании протоколов исследований, испытаний, заключений экспертиз, а также актов государственных органов и должностных лиц.
21. Дебиторская задолженность, подлежащая списанию, снимается с учета в соответствии с Правилами ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях, утвержденными уполномоченным органом по исполнению бюджета.
22. Материальные ценности государственного резерва, подлежащие уничтожению или утилизации, снимаются с учета на основании акта на уничтожение или утилизацию, составляемого в соответствии с Правилами списания, уничтожения, утилизации материальных ценностей государственного резерва и реализацию утилизированных товаров, утвержденными Правительством Республики Казахстан от 31 июля 2014 года № 859.
23. При перемещении материальных ценностей государственного резерва из одного пункта хранения или подведомственной организации в другой пункт хранения или подведомственную организацию материальные ценности с учета не снимаются. В учетные данные о материальных ценностях государственного резерва вносятся сведения о движении материальных ценностей на основании акта приема-передачи, составляемого по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. В учетные данные сведения вносятся не позднее 3 рабочих дней с момента подписания акта приема-передачи.

Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының орны ауыстырылған кезде орны ауыстырылатын материалдық құндылықтарға түгендеу жүргізіледі, оның нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 16 сәуірдегі № 169 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидаларына сәйкес мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын түгендеу актісі жасалады.
Түгендеуді ведомствоның немесе жұмылдыру тапсырмасын орындайтын мемлекеттік органның, сақтау пунктінің немесе ведомстволық бағынысты ұйымның қабылдаушы/беруші тарапының өкілі жүргізіп, оның нәтижелері бойынша материалдық құндылықтардың орнын ауыстыру жүзеге асырылады.
Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының саны сәйкес келмейтіні анықталған кезде материалдық құндылықтардың орнын ауыстыру сәйкессіздіктер жойылғаннан кейін жүзеге асырылады.
Бұл ретте сәйкессіздіктер жойылғаннан кейін материалдық құндылықтардың орнын ауыстыру Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес беруші тараптың есебінен жүргізіледі.
24. Орны ауыстырылған материалдық құндылықтар Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 шілдедегі № 860 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарымен операциялар жүргізу қағидаларында белгіленген тәртіппен мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының сапалық және сандық жай-күйі айқындалғанға дейін сақтау пунктіне немесе ведомстволық бағынысты ұйымға уақытша сақтауға қабылданады, оның нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес мемлекеттік резервтің орны ауыстырылған материалдық құндылықтарының қабылдау актісі не осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес сәйкессіздік актісі жасалады.
Мемлекеттік резервтің орны ауыстырылған материалдық құндылықтары осы тармақта көрсетілген талаптарға сәйкес келген жағдайда осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қабылдау-тапсыру актісі жасалады.
25. Түгендеу қызмет бағыты бойынша (келісім бойынша) тиісті мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғалары мен мамандарын тарта отырып жүзеге асырылады.
Түгендеу жүргізу үшін ведомство басшысының немесе жұмылдыру тапсырмасын орындайтын мемлекеттік орган басшысының бұйрығымен түгендеу комиссиялары құрылады, түгендеудің басталу және аяқталу мерзімдері белгіленеді.
Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын түгендеу Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 15 сәуірдегі № 169 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидаларында белгіленген мерзімдерде жүргізіледі.
Түгендеу комиссиясы ведомствоның немесе жұмылдыру тапсырмасын орындайтын мемлекеттік органның, ведомстволық бағынысты ұйымның немесе сақтау пунктінің өкілдерінен тиісті мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғалары мен мамандарынан, барлығы 5 адамнан кем болмайтын құрамда құрылады.
Түгендеу комиссиясын ведомствоның немесе жұмылдыру тапсырмасын орындайтын мемлекеттік органның мемлекеттік материалдық резервті есепке алуды және бақылауды жүзеге асыратын өкілі басқарады.
Сақтау пункті немесе ведомстволық бағынысты ұйым белгіленген мерзімдерде мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының іс жүзінде бар-жоғын толық және дәл тексеру үшін жағдайларды қамтамасыз етеді.
Түгендеу комиссиясы мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын түгендеуді олар сақтауда тұрған жерлерде жүргізеді.
Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының іс жүзінде бар-жоғын тексеру материалдық жауапты тұлғалардың тікелей қатысуымен жүргізіледі.
Түгендеу жүргізгенде түгендеу комиссиясының барлық мүшесі міндетті түрде толық құрамда қатысуы керек. Материалдық жауапты тұлғалар түгендеу комиссиясына мүше болмайды.
Материалдық құндылықтардың іс жүзінде бар-жоғын тексеру алдында түгендеу комиссиясы:
қойма үй-жайлары мен резервуарларды, сондай-ақ мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтары сақталатын басқа да жерлерді пломбалауды;
барлық өлшеу аспаптарының жарамдылығын тексеруді жүргізеді.
Түгендеу комиссиясы мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының бар-жоғы мен қозғалысы туралы түгендеу басталайын деп тұрғандағы соңғы есептерді алады.
Түгендеу басталардан бір күн бұрын материалдық құндылықтардың келуі мен шығысы бойынша барлық құжаттарды өңдеу аяқталуға, қоймалық есепке алу карточкаларында (кітаптарында) тиісті жазбалар жүргізілуге және қалдықтар шығарылуға тиіс.
Материалдық жауапты тұлғалар түгендеу басталғанға дейін материалдық құндылықтардың келуі мен шығысына қатысты барлық құжаттар бухгалтерлік қызметке тапсырылғанын және өздерінің жауапты сақтауына түскен барлық құндылықтар кіріске алынғанын, ал шыққандары шығысқа есептен шығарылғанын растайтын қолхат береді.
Түгендеу кезінде материалдық құндылықтардың бар-жоғы міндетті санау, таразымен өлшеу, көлемін өлшеу арқылы анықталады. Өнім берушінің бүтін қаптамасында сақталатын материалдар мен тауарлар бойынша осы құндылықтардың саны өзгелерден бөлек құжаттар негізінде осы құндылықтардың бір бөлігінің іс жүзінде бар-жоғын міндетті тексеру арқылы айқындалады. Үйінді материалдардың массасын (салмағын немесе көлемін) айқындауды өлшемдер мен техникалық есеп-қисап негізінде жүргізуге жол беріледі, бұл туралы тізімдемелерде тиісті белгі жасалады.
Егер қоймалардағы немесе басқа да жабық үй-жайлардағы материалдық құндылықтарды түгендеу сол күні аяқталмаса, үй-жайлар түгендеу комиссиясы кеткен кезде мөрленуге тиіс. Түгендеу кезінде мөр түгендеу комиссиясының төрағасында сақталады. Түгендеу комиссиясының жұмысындағы үзілістер кезінде (түскі үзілісте, түнгі уақытта, басқа да себептер бойынша) тізімдемелер түгендеу жүргізілетін жабық үй-жайда (шкафта, сейфте) сақталуға тиіс.
Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының іс жүзінде бар-жоғы туралы мәліметтер түгендеу тізімдемелеріне (салыстырып тексеру ведомостарына) жазылады, оның нәтижелері бойынша түгендеу актісі жасалады.
Түгендеу актісі мемлекеттік мекеме мен сақтау пункті және жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдарда үшін екі данада не мемлекеттік мекеме, ведомстволық бағынысты ұйым, филиал үшін үш данада жасалады, оларға түгендеу комиссиясының төрағасы мен барлық мүшелері және материалдық жауапты тұлғалар қол қояды.

При перемещении материальных ценностей государственного резерва производится инвентаризация перемещаемых материальных ценностей, по результатам которой составляется акт инвентаризации материальных ценностей государственного резерва в соответствии с Правилами проведения инвентаризации в государственных учреждениях, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 апреля 2025 года № 169.
Инвентаризация производится представителем ведомства или государственного органа, выполняющего мобилизационное задание, принимающей/передающей стороны пункта хранения или подведомственной организации, по результатам которой осуществляется перемещение материальных ценностей.
При выявлении количественного несоответствия материальных ценностей государственного резерва перемещение материальных ценностей осуществляется после устранения несоответствий.
При этом после устранения несоответствий перемещение материальных ценностей производится за счет передающей стороны в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования.
24. Перемещенные материальные ценности принимаются на временное хранение в пункт хранения или подведомственную организацию до определения качественного и количественного состояния материальных ценностей государственного резерва в порядке, установленном Правилами оперирования материальными ценностями государственного материального резерва, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2014 года № 860, по результатам которого составляются приемный акт перемещенных материальных ценностей государственного резерва, согласно приложению 8 к настоящим Правилам, либо акт несоответствия согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
В случае соответствия перемещенных материальных ценностей государственного резерва требованиям, указанным в настоящем пункте, составляется акт приема-передачи по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
25. Инвентаризация осуществляется с привлечением должностных лиц и специалистов соответствующих государственных органов по направлению деятельности (по согласованию).
Для проведения инвентаризации приказом руководителя ведомства или руководителя государственного органа, выполняющего мобилизационное задание, создаются инвентаризационные комиссии, устанавливаются сроки начала и окончания инвентаризации.
Инвентаризация материальных ценностей государственного резерва проводится в сроки, установленные Правилами проведения инвентаризации в государственных учреждениях, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 апреля 2025 года № 169.
Инвентаризационная комиссия создается из представителей ведомства или государственного органа, выполняющего мобилизационное задание, подведомственной организации или пункта хранения, должностных лиц и специалистов соответствующих государственных органов, в составе не менее 5 человек.
Инвентаризационная комиссия возглавляется представителем ведомства или государственного органа, выполняющего мобилизационное задание, осуществляющего учет и контроль государственного материального резерва.
Пункт хранения или подведомственная организация обеспечивают условия для полной и точной проверки фактического наличия материальных ценностей государственного резерва в установленные сроки.
Инвентаризационная комиссия проводит инвентаризацию материальных ценностей государственного резерва по местам их хранения.
Проверка фактического наличия материальных ценностей государственного резерва производится при непосредственном участии материально ответственных лиц.
Инвентаризация проводится при обязательном участии всех членов инвентаризационной комиссии в полном составе. Материально ответственные лица не являются членами инвентаризационной комиссии.
Перед проверкой фактического наличия материальных ценностей инвентаризационная комиссия производит:
опломбирование складских помещений и резервуаров, а также других мест хранения материальных ценностей государственного резерва;
проверку исправности всех измерительных приборов.
Инвентаризационная комиссия получает последние на момент инвентаризации отчеты о наличии и движении материальных ценностей государственного резерва.
За день до начала инвентаризации должна быть закончена обработка всех документов по приходу и расходу материальных ценностей, произведены соответствующие записи в карточках (книгах) складского учета и выведены остатки.
Материально ответственные лица до начала инвентаризации дают расписку в том, что к началу инвентаризации все документы, относящиеся к приходу и расходу материальных ценностей, сданы в бухгалтерскую службу и все ценности, поступившие на их ответственное хранение, оприходованы, а выбывшие списаны в расход.
Наличие материальных ценностей при инвентаризации определяется путем обязательного подсчета, взвешивания, замера и обмера. По материалам и товарам, хранящимся в неповрежденной упаковке поставщика, количество этих ценностей в виде исключения определяется на основании документов при обязательной проверке фактического наличия части этих ценностей. Определение массы (веса или объема) навалочных материалов допускается проводить на основании обмеров и технических расчетов, о чем в описях делается соответствующая отметка.
Если инвентаризация материальных ценностей, находящихся на складах или в других закрытых помещениях, не закончена в тот же день, помещения должны быть опечатаны при уходе инвентаризационной комиссии. Печать на время инвентаризации хранится у председателя инвентаризационной комиссии. Во время перерывов в работе инвентаризационных комиссий (обеденный перерыв, ночное время, другие причины) описи должны храниться в закрытом помещении, где проводится инвентаризация (шкаф, сейф).
Сведения о фактическом наличии материальных ценностей государственного резерва записываются в инвентаризационные описи (сличительные ведомости), по результатам чего составляется акт инвентаризации.
Акт инвентаризации составляется в двух экземплярах для государственного учреждения и пункта хранения либо в трех экземплярах для государственного учреждения, подведомственной организации и филиала, парафируется и подписывается председателем и всеми членами инвентаризационной комиссии, материально ответственными лицами.

26. Мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органның шешімі негізінде басқа мемлекеттік органдардың теңгеріміне өтеусіз берген кезде номенклатура өзгергенде мемлекеттік резервтің жаңартылатын және броньнан шығарылған материалдық құндылықтары осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес шығару актісі және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қабылдау-тапсыру актісі бойынша есептен шығарылады.
27. Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындау үшін жаңарту мақсатында шығарған кезде мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтары шығару актісі негізінде есептен шығарылады.
Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындау үшін жаңарту мақсатында шығарылған мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын кейіннен салу қабылдау-тапсыру актісі және салу актісі негізінде жүзеге асырылады.
Салуды ведомство басшысының немесе жұмылдыру тапсырмасын орындайтын мемлекеттік орган басшысының бұйрығымен құрылған комиссия жүзеге асырады. Комиссия құрамына ведомствоның немесе жұмылдыру тапсырмасын орындайтын мемлекеттік органның немесе сақтау пунктінің немесе ұйымның өкілдері кіреді.
28. Салу кезінде есепке алынған мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтары мемлекеттік резервке есепке және ведомствоның бухгалтерлік есебіне немесе жұмылдыру тапсырмасын орындайтын мемлекеттік органның бухгалтерлік есебіне қабылданады.
Кәдеге жаратылған тауарлар кейіннен өткізу немесе басқа мемлекеттік органдардың теңгеріміне беру үшін ведомствоның немесе жұмылдыру тапсырмасын орындайтын мемлекеттік органның бухгалтерлік есебіне қабылданады.
29. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтары және кәдеге жаратылған тауарлар:
1) шығарылған (броньнан шығарылған, жаңартылған, қарызға берілген);
2) мұнай мен мұнай өнімдерінің жетіспеушілігі табиғи кему нормалары шегінде есептен шығарылған;
3) дебиторлық берешек есептен шығарылған;
4) кәдеге жаратылған немесе жойылған;
5) басқа мемлекеттік органдардың теңгеріміне берілген;
6) зерттеу (сынақ, сараптама) жүргізілген;
7) кәдеге жаратылған тауарларды өткізілген;
8) жетіспеушіліктің құны өтелген жағдайларда мемлекеттік резерв есебінен және бухгалтерлік есептен шығарылады.
30. Ағымдағы бақылау үшін сақтау пункттері, ведомстволық бағынысты ұйым немесе жұмылдыру тапсырыстары белгіленген ұйымдар мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын есепке қою, есептен шығару, орнын ауыстыру туралы мәлімет береді, олар уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік резерв құндылықтарының бар-жоғы мен қозғалысы туралы есептерді дайындау және ұсыну қағидаларына сәйкес мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының бар-жоғы мен қозғалысы туралы жиынтық есептің тиісті бағандарында көрсетіледі.

26. При передаче безвозмездно на баланс другим государственным органам на основании решения уполномоченного органа по управлению государственным имуществом подлежащие освежению и разбронированные материальные ценности государственного резерва при изменении номенклатуры снимаются с учета по акту на выпуск, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, и акту приема-передачи по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
27. При выпуске в целях освежения для выполнения государственного оборонного заказа материальные ценности государственного резерва снимаются с учета на основании акта выпуска.
Последующая закладка материальных ценностей государственного резерва, выпущенных в целях освежения для выполнения государственного оборонного заказа, осуществляется на основании акта закладки и акта приема-передачи.
Закладка осуществляется комиссией, созданной приказом руководителя ведомства или руководителем государственного органа, выполняющего мобилизационное задание. В состав комиссии входят представители ведомства или государственного органа, выполняющего мобилизационное задание, или пункта хранения или организации.
28. Материальные ценности государственного резерва, принятые на учет при закладке, принимаются на учет в государственный резерв и бухгалтерский учет ведомства или на бухгалтерский учет государственного органа, выполняющего мобилизационное задание.
Утилизированные товары принимаются на бухгалтерский учет ведомства или на учет государственного органа, выполняющего мобилизационное задание, для последующей реализации или передачи на баланс других государственных органов.
29. Материальные ценности государственного резерва и утилизированные товары снимаются с учета государственного резерва и бухгалтерского учета в случаях:
1) выпуска (разбронирования, освежения, заимствования);
2) списания недостач нефти и нефтепродуктов в пределах норм естественной убыли;
3) списания дебиторской задолженности;
4) утилизации или уничтожения;
5) передачи на баланс другим государственным органам;
6) проведения исследований (испытаний, экспертизы);
7) реализации утилизированных товаров;
8) возмещения стоимости недостачи.
30. Пункты хранения, подведомственная организация или организации, которым установлены мобилизационные заказы, для текущего контроля представляют сведения о постановке на учет, снятии с учета, перемещении материальных ценностей государственного резерва, которые отражаются в соответствующих графах сводного отчета о наличии и движении материальных ценностей государственного резерва в соответствии с Правилами подготовки и представления отчетов о наличии и движении материальных ценностей государственного резерва, утвержденными уполномоченным органом.

31. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын есепке алуды жүргізу кезінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидаларына сәйкес түгендеу жүзеге асырылады.
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық
құндылықтарын есепке
алу қағидаларына
1-қосымша
__________________
(құпиялылық белгісі)
№ дана
Нысан
20__жылғы "__" _______ ______________________ жөнелтілді
(ұйымның атауы мен мекенжайы)
Тексерілді __________________________
Қолы ____________________
(ведомствоның өкілі) 20___ жылғы "__" ________ _______________________
(салу/шығару)
№ __
АКТІСІ________________________________________________________ тәртібімен
(жеткізу, жаңарту, қарызға беру, қайтару, орнын ауыстыру және т.б.)
Негіздеме ___________________________________________________________
(құжаттың атауы, күні және №____)
Есептік позициялардың № (шифрі)
Материалдық құндылықтардың/кәдеге жаратылған тауарлардың атауы (сорты, өлшемі, маркасы)
Өлшем бірлігі
Салынды
Саны
Бірлігі үшін бағасы
Жалпы сомасы
Стандарттау жөніндегі құжаттардың, сәйкестікті бағалау туралы құжаттардың нөмірлері
Мемтіркеудің нөмірі, жылы
теңге
теңге
Кестенің жалғасы:
Шығарылды
Жүргізілген операциядан кейінгі бар-жоғы
Саны
Бірлігі үшін бағасы
Жалпы сомасы
Стандарттау жөніндегі құжаттардың, сәйкестікті бағалау туралы құжаттардың нөмірлері
Мемтіркеудің нөмірі, жылы
Саны
Бірлігі үшін бағасы
Жалпы сомасы
теңге
теңге
теңге
теңге
Мөр орны (бар болса) Ұйым басшысы
_______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы) Бас бухгалтер
____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық
құндылықтарын есепке
алу қағидаларына 2-қосымша
Қызмет бабында пайдалану үшін
(толтырылған соң)
№ дана
_________________ жөнелтіледі
(алушының атауы мен мекенжайы)
Ұйым_____________________
(атауы мен мекенжайы)
Нысан
Қабылдау-тапсыру АКТІСІ
20___ жылғы "__" ________
Біз, төменде қол қоюшы комиссия мүшелері
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
өнім беруші (алушы)
_____________________________________________________________
(өнім берушінің (алушының) атауы)
өкілінің қатысуымен ____________ № ____ шартқа сәйкес мемлекеттік материалдық
резервтің төменде тізбеленген материалдық құндылықтарын/ кәдеге жаратылған
тауарларын қабылдап алуды (беруді) жүргіздік.
Р/с
Материалдық құндылықтардың/кәдеге жаратылған тауарлардың атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Бірлігінің бағасы
Сомасы
Жасалған күні
Өндіруші
Ескертпе
ЖИЫНЫ:
_____________________________________________________
(сомасы жазбаша)
Қабылдады (тапсырды):
Комиссия төрағасы
__________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы (басшы)
Мөр орны (бар болса)
Комиссия мүшелері:
__________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
(бас бухгалтер, материалдық жауапты адам және т.б.)
__________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Мөр орны (бар болса)
Тапсырды (қабылдады): өнім берушінің (алушының) уәкілетті тұлғасы
__________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық
құндылықтарын есепке
алу қағидаларына
3-қосымша
_________________________________________
_________________________________________
(жауапты сақтаушының атауы мен мекенжайы)
Қойма № _______
№ ___ заттаңба
Материалдың атауы ___________________________________________________
Сорты ______________________________________________________________
Маркасы ____________________________________________________________
Мөлшері ____________________________________________________________
Партия (қорытпа) № __________________________________________________
Стандарттау жөніндегі құжаттардың нөмірлері ____________________________
Тіркелген жылы және нөмірі ___________________________________________
Салынған күні _______________________________________________________
Жаңарту мерзімі _____________________________________________________
Сертификат № _______________________________________________________
Саны _______________________________________________________________
Дайындалған күні_____________________________________________________
Сақтау мерзімі _______________________________________________________
____________________________________________________________________
(заттаңбаны жазып берушінің қолы)
20___ж. "___" _____________
Аталған номенклатура бойынша әрбір салуға жеке-жеке тіркеледі.
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық
құндылықтарын есепке
алу қағидаларына
4-қосымша
________________________________________
________________________________________
(жауапты сақтаушының атауы мен мекенжайы)
Материалды сақтау мерзімі ........ жыл
Қоймадағы материалдық құндылықтардың заттаңбаларын есепке алу ЖУРНАЛЫ
Р/с №
Заттаңба
Материалдық құндылықтардың атауы
Өлшем бірлігі
Кіріс
Шығыс
Қалдық
Ескертпе
күні
нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық
құндылықтарын есепке
алу қағидаларына
5-қосымша
________________________________________
________________________________________
(жауапты сақтаушының атауы мен мекенжайы)
Материалды сақтау мерзімі.......... жыл
Қоймадағы материалдық құндылықтардың санын-сомасын есепке алу бойынша № ........карточка
Атауы ....................
Өлшем бірлігі ............
Маркасы, сорты ...........
Мөлшері ..................
(диаметрі, қимасы және басқасы)
Салуға немесе шығаруға арналған құжаттар (жүкқұжат немесе талап)
Партияның (қорытпаның), серияның нөмірі
Мемлекеттік тіркеу нөмірі мен жылы
Кіріс
Шығыс
Қалдық
Сақтау орны
Заттаңба нөмірі
Жаңарту мерзімі
Ескертпе
күні
нөмірі
Сөренің нөмірі
Ұяшықтың нөмірі
айы
жылы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
_________________________________
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық
құндылықтарын есепке
алу қағидаларына
6-қосымша
_______________________________________________________________
(жауапты сақтаушының атауы мен мекенжайы)
Материалды сақтау мерзімі ______ жыл
Материалдық құндылықтардың саның-сомасын есепке алу бойынша №______карточка
Атауы ______
Өлшем бірлігі ______
Маркасы, сорты
Мөлшері (диаметрі, қимасы, басқасы)
Салу немесе босату актісі
Операцияның атауы (аудару, қарызға беру, қайтару, жаңарту және басқа)
Штабель заттаңбасының нөмірі
Стандарттау жөніндегі құжаттардың нөмірлері
Салынғаны
Шығарылғаны
Қалдық
Сапалық жай-күйі туралы құжаттың атауы мен нөмірі және қай түрде сақталуда
Жаңарту мерзімі (айы, жылы)
Ескертпе
саны
сомасы
саны
сомасы
саны
сомасы
күні
нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
__________________________________
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық
құндылықтарын есепке алу
қағидаларына 7-қосымша
Қызмет бабында пайдалану үшін
(толтырылған соң)
№ дана
БЕКІТЕМІН
______________________
(кәсіпорын басшысының
лауазымы)
______________________
(Т.А.Ә., қолы)
20 жылғы " "
КЕЛІСІЛДІ
_______________________
(мемлекеттік резерв
саласындағы ведомствоның
басшысы немесе ол
уәкілеттік берген өзге тұлға)
_____________________
(Т.А.Ә., қолы)
20 жылғы " "
Мемлекеттік материалдық резервтің сақтауда тұрған материалдық құндылықтарының табиғи кемуін есептен шығару актісі
____________
күні
Біз, төменде қол қоюшы комиссия мүшелері _______________________________
_________________________________________________, комиссия мүшелері
____________________________________________________________________
(нормативтік құқықтық актінің атауы)
20 __ жылғы "_" _____ № _ сәйкес ұсынылған ____ бастап __ дейінгі кезеңдегі
құжаттарды қарап,____________________________________________
(сақтау пунктінің атауы)
материалдық құндылықтар сақталатын жер бойынша климаттық аймақтарды есепке
ала отырып, мынаны белгіледік.
Сақтау орнын сипаттау және есептеулер жүргізу:____________________________
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Р/с
Материалдық құндылықтардың атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Бірлігінің бағасы
Сомасы
Жол берілетін ағаттық (барынан +/- ____)
ЖИЫНЫ:
Комиссия қорытындысы мен ұсыныстары: _______________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Негіздеме: __________________________________________________________
Акт ____ данада жасалды.
№ 1 дана _________________
№ 2 дана _________________
№ 3 дана _________________
М.О. Комиссия төрағасы: _______________________
(Т.А.Ә., қолы)
Комиссия мүшелері _______________________
(Т.А.Ә., қолы)
_______________________ (Т.А.Ә., қолы).
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық
құндылықтарын есепке
алу қағидаларына
8-қосымша
Уақытша сақтауға қабылдау актісі
20___ жылғы "__" ________ ____________
Осы акт Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 20_____жылғы
____№___ бұйрығына сәйкес төменде санамаланған мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық құндылықтарын уақытша сақтауға беруді өнім берушінің
атынан оның төменде қол қойған өкілдері жеткізіп бергені, ал тапсырыс берушінің
төменде қол қойған өкілдері тұлғасында комиссия оны қабылдауды жүргізгені туралы
толтырылды:
Біз, төменде қол қоюшы комиссия мүшелері _________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
өнім беруші__________________________________________________________
(өнім берушінің атауы)
өкілінің қатысуымен ___________________________________________________
___________________________________ тауарды уақытша сақтауға қабылдадық.
Р/с
Материалдық құндылықтардың атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Жарамдылық мерзімі
Сақтау мерзімі
Бірлігі үшін бағасы
Сомасы
Жасалған күні
Өндіруші
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖИЫНЫ:
Комиссия төрағасы:___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы) (басшы)
Мөр орны (бар болса)
Комиссия мүшелері:____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
(бас бухгалтер, материалдық жауапты тұлға және т.б.)
______________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы) Мөр орны (бар болса)
Өнім берушінің уәкілетті тұлғасы
________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы).
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық
құндылықтарын есепке
алу қағидаларына
9-қосымша
Сәйкессіздік актісі
20___жылғы "__"________
Біз, төменде қол қойған мынадай құрамдағы комиссия мүшелері:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
өнім беруші__________________________________________________________
(өнім берушінің атауы)
өкілінің қатысуымен____________________________________________________
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 20__жылғы ____№___
бұйрығына сәйкес мына тауарды:
Р/с №
Материалдық құндылықтардың атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Бір бірлігінің бағасы
Сомасы
Жасалған күні
Өндіруші
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
ЖИЫНЫ:
тексерген кезде мынадай сәйкессіздік (сәйкессіздіктер) анықталғаны туралы
осы актіні жасадық ___________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Бұл сәйкессіздіктер тауарды уақытша сақтауға қабылдауға мүмкіндік бермейді.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде осы комиссия тауарды (тауарларды) қабылдаудан
бас тарту туралы шешім қабылдады.
Комиссия төрағасы_____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы) (басшы)
Мөр орны (бар болса)
Комиссия мүшелері:
______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы) (бас бухгалтер, материалдық жауапты тұлға
және т.б.)
______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Мөр орны (бар болса)
Өнім берушінің уәкілетті тұлғасы
______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы).

31. При ведении учета материальных ценностей государственного резерва осуществляется инвентаризация в соответствии с Правилами проведения инвентаризации в государственных учреждениях, утвержденными уполномоченным органом по исполнению бюджета.
__________________________________
Приложение 1
к Правилам учета материальных
ценностей государственного
материального резерва
_______________________
(гриф секретности)
Экземпляр №
Форма
"__" ____________ 20__ года                               Выслано
________________________________
(наименование и адрес организации)
Проверено _________________________ Подпись __________
(представитель ведомства)
АКТ №_______
от "__" __________ 20__ года
________________________________________________
(закладки/выпуска)
В порядке_______________________________________________________
(поставки, освежения, заимствования, возврата, перемещения, и т.д.)
Основание
_______________________________________________________________
(наименование, дата и № __ документа)
№ учетных позиций (шифр)
Наименование материальных ценностей/утилизированных товаров (сорт, размер, марка)
Единица измерения
Заложено
Количество
Цена за единицу
Общая сумма
Номера документов по стандартизации, документов об оценке соответствия
Номера документов по стандартизации, документов об оценке соответствия
тенге
тенге
продолжение таблицы:
Выпущено
Наличие после произведенной операции
Количество
Цена за единицу
Сумма
Номера документов по стандартизации, документов об оценке соответствия
Номер, год государственной регистрации
Количество
Цена за единицу
Общая сумма
тенге
тенге
тенге
тенге
Место печати (при наличии)
Руководитель организации _____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Главный бухгалтер ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
_____________________________________
Приложение 2
к Правилам учета материальных
ценностей государственного
материального резерва
Для служебного пользования
(по заполнению)
Экземпляр №
Высылается_______________________
(наименование и адрес получателя)
Организация______________________
(наименование и адрес)
Форма
АКТ
приема-передачи
"__" ____________ 20__ года
Мы, нижеподписавшиеся члены комиссия в составе: _________________
____________________________________________________________________
________________________________________________________в присутствии
представителя поставщика (получателя)
____________________________________________________________________
(наименование поставщика (получателя)
произвели прием (передачу) нижеперечисленных материальных
ценностей/утилизированных товаров государственного материального резерва
согласно договору № ___ от __________________.
№ п/п
Наименование материальных ценностей/ утилизированных товаров
Единица измерения
Количество
Цена за единицу
Сумма
Дата изготовления
Производитель
Примечание
ИТОГО:
_______________________________________________________________
(сумма прописью)
Принял (сдал):
Председатель комиссии:
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись) (руководитель)
Место печати (при наличии)
Члены комиссии:
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Главный бухгалтер, материально ответственное лицо и другие
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
М.П. (при наличии)
Сдал (принял): уполномоченное лицо поставщика (получателя)
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
_______________________________________
Приложение 3
к Правилам учета материальных
ценностей государственного
материального резерва
___________________________________________
___________________________________________
(наименование и адрес ответственного хранителя)
Склад № ______
Ярлык № _____
Наименование материала _______________________________________________
Сорт ________________________________________________________________
Марка _______________________________________________________________
Размер ______________________________________________________________
№ партии (плавки) ____________________________________________________
Номера документов по стандартизации ___________________________________
Год и номер регистрации _______________________________________________
Дата закладки ________________________________________________________
Срок освежения _______________________________________________________
№ сертификата _______________________________________________________
Количество ___________________________________________________________
Срок изготовления _____________________________________________________
Срок хранения ____________________________________________________________________
(подпись выписавшего ярлык)
"__"__________ 20__ года
Прикрепляется к каждой закладке в отдельности по данной номенклатуре
____________________________________
Приложение 4
к Правилам учета материальных
ценностей государственного
материального резерва
_____________________________________________________
______________________________________________
(наименование и адрес ответственного хранителя)
Срок хранения материала __________ лет
ЖУРНАЛ
учета ярлыков материальных ценностей на складе
№ п/п
Ярлык
Наименование материальных ценностей
Единица измерения
Приход
Расход
Остаток
Примечание
дата
номер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
_______________________________________
Приложение 5
к Правилам учета материальных
ценностей государственного
материального резерва
______________________________________________
______________________________________________
(наименование и адрес ответственного хранителя)
Срок хранения материала ________ лет
Карточка № __________
количественно-суммового учета материальных ценностей на складе
Наименование ________________
Единица измерения ___________
Марка, сорт _________________
Размер ______________________
(диаметр, сечение и др.)
Документы на закладку или отпуск (накладная или требование)
Номер партии (плавки), серии
Номер и год государственной регистрации
Приход
Расход
Остаток
Место хранения
Номер ярлыка
Срок освежения
Примечание
дата
номер
номер стеллажа
номер ячейки
месяц
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
______________________________________
Приложение 6
к Правилам учета материальных
ценностей государственного
материального резерва
___________________________________________
___________________________________________
(наименование и адрес ответственного хранителя)
Срок хранения материала ______________ лет
Карточка № _______________
количественно-суммового учета материальных ценностей
Наименование __________________________________________________
Единица измерения ______________________________________________
Марка, сорт
Размер (диаметр, сечение, другое)
Акт на закладку или отпуск
Наименование операции (отчисление, возврат, освежение и др.)
номер штабельного ярлыка
Номера документов по стандартизации
Заложено
Отпущено
Остаток
Наименование и номер документа о качественном состоянии и в каком виде хранится
Срок освежения (месяц, год)
Примечание
количество
сумма
количество
сумма
количество
сумма
дата
номер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
__________________________________________
Приложение 7
к Правилам учета материальных
ценностей государственного
материального резерва
Для служебного пользования
(по заполнению)
Экземпляр №
УТВЕРЖДАЮ
____________________________
(должность руководителя
предприятия)
____________________________
(Ф.И.О., подпись)
"___" _________ 20__ года
СОГЛАСОВАНО
____________________________
(руководитель ведомства
в области государственного
резерва или иное
уполномоченное им лицо)
____________________________
(Ф.И.О., подпись)
"___" ________ 20__ года
Акт на списание естественной убыли материальных ценностей государственного материального резерва, находящихся на хранении
_________________
дата
Мы, нижеподписавшиеся члены комиссии в составе:__________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
рассмотрев представленные документы __________________________________
(наименование пункта хранения)
за период с ________ по ________________ с учетом климатических зон по
месту хранения материальных ценностей в соответствии с ___________
_______________________________________________________________
(наименование нормативно-правового акта)
от "___" __________ 20__ года № __ установили.
Описание места хранения и проведение расчетов: ________________
_______________________________________________________________
№ п/п
Наименование материальных ценностей
Единица измерения
Количество
Цена за единицу
Сумма
Допустимая погрешность (+/- от наличия)
ИТОГО:
Заключение и предложения комиссии: ____________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Основание:
_______________________________________________________________
Акт составлен в ______________ экземплярах
экземпляр № 1 ________________________
экземпляр № 2 ________________________
экземпляр № 3 ________________________
М.П. Председатель комиссии: ___________________________________
(Ф.И.О., подпись)
Члены комиссии: _______________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
______________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись).
____________________________________
Приложение 8
к Правилам учета материальных
ценностей государственного
материального резерва
Приемный акт на временное хранение
"__" ____________ 20__года ____________
Настоящий акт составлен в том, что _______ (поставщик) в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от ______20___ года № ____ в лице нижеподписавшихся представителей поставщика выполнил поставку, а комиссия в лице нижеподписавшихся представителей заказчика произвела прием на временное хранение нижеперечисленных материальных ценностей государственного материального резерва:
Мы, нижеподписавшиеся члены комиссия в составе: _______________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_________________________________в присутствии представителя поставщика
____________________________________________________________________
(наименование поставщика)
приняли товар на временное хранение.
№ п/п
Наименование материальных ценностей
Единица измерения
Количество
Срок годности
Срок хранения
Цена за единицу
Сумма
Дата изготовления
Производитель
Примечание
ИТОГО:
Председатель комиссии: _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись) (руководитель)
Место печати (при наличии)
Члены комиссии: _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
(главный бухгалтер, материально ответственное лицо и другие)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
М.П. (при наличии)
Уполномоченное лицо поставщика: _____________________________________
____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
_________________________________________
Приложение 9
к Правилам учета материальных
ценностей государственного
материального резерва
Акт несоответствия
"__" ____________ 20__года ____________
Мы, нижеподписавшиеся члены комиссии в составе: _______________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
в присутствии представителя поставщика
____________________________________________________________________
(наименование поставщика)
составили настоящий акт о том, что при проверке следующего товара согласно приказу Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от _________20__ года № ___
№ п/п
Наименование материальных ценностей
Единица измерения
Количество
Цена за единицу
Сумма
Дата изготовления
Производитель
Примечание
ИТОГО:
выявлено(-ы) следующее(-ие) несоответствие(-я)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Данные несоответствия не позволяют принять товар на временное хранение.
На основании вышеизложенного настоящая комиссия приняла решение отказать в приеме товара (-ов).
Председатель комиссии: _________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись) (руководитель)
Место печати (при наличии)
Члены комиссии:
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
(главный бухгалтер, материально ответственное лицо и др.)
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
М.П. (при наличии)
Уполномоченное лицо поставщика
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
____________________________________