Бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынына, газохолға, бензанолға, мұнай еріткішіне, жеңіл көмірсутектер қоспасына және экологиялық отынға арналған акциздер мөлшерлемелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 5 желтоқсандағы № 1049 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 537-бабы 6-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:

Об утверждении ставок акцизов на бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, газохол, бензанол, нефрас, смесь легких углеводородов и экологическое топливо
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2025 года № 1049.
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 3.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 6 статьи 537 Налогового кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:

1. Қоса беріліп отырған бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынына, газохолға, бензанолға, мұнай еріткішіне, жеңіл көмірсутектер қоспасына және экологиялық отынға арналған акциздер мөлшерлемелері бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін, бірақ ерте дегенде 2026 жылғы 1 қаңтарда қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 5 желтоқсандағы
№ 1049 қаулысымен
бекітілген
Бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынына, газохолға, бензанолға, мұнай еріткішіне, жеңіл көмірсутектер қоспасына және экологиялық отынға арналған акциздер мөлшерлемелері
Р/с №
1 тоннаға арналған акциздер мөлшерлемелері (теңгемен)
бензин (авиациялық бензинді қоспағанда) (ЕАЭО СЭҚ ТН коды
2710 12 411 0 -2710 12590 0)
дизель отыны (ЕАЭО СЭҚ ТН коды
2710 19 421 0 - 2710 19 425 0)

1. Утвердить прилагаемые ставки акцизов на бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, газохол, бензанол, нефрас, смесь легких углеводородов и экологическое топливо.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие после его официального опубликования, но не ранее 1 января 2026 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 декабря 2025 года № 1049
Ставки акцизов на бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, газохол, бензанол, нефрас, смесь легких углеводородов и экологическое топливо
№ п/п
Ставки акцизов на 1 тонну (в тенге)
бензин (за исключением авиационного)
(код ТН ВЭД ЕАЭС 2710 12 411 0-
2710 12590 0)
дизельное топливо
(код ТН ВЭД ЕАЭС
2710 19 421 0-
2710 19 425 0)
газохол, бензанол, нефрас, смесь легких углеводородов и экологическое топливо
(код ТН ВЭД ЕАЭС

газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсутектер қоспасы және экологиялық отын (ЕАЭО СЭҚ ТН коды 2710 12 900 9, 2906 21 000 0, 2710 12 250 9, 2710 12 900 8, 2710 12)
1
2
3
4
5
1.
Өндірушілердің өздері өндірген бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынын, газохолды, бензанолды, мұнай еріткішін, жеңіл көмірсутектер қоспасын және экологиялық отынды көтерме саудада өткізуі
38 134
35 726
38 134
2.
Жеке және заңды тұлғалардың бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынын, газохолды, бензанолды, мұнай еріткішін, жеңіл көмірсутектер қоспасын және экологиялық отынды көтерме саудада өткізуі
0
0
0
3.
Өндірушілердің бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынын, газохолды, бензанолды, мұнай еріткішін, жеңіл көмірсутектер қоспасын және экологиялық отынды бөлшек саудада өткізуі, өздерінің өндірістік мұқтаждықтарына пайдалануы
38 634
35 786
38 634
4.
Жеке және заңды тұлғалардың бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынын, газохолды, бензанолды, мұнай еріткішін, жеңіл көмірсутектер қоспасын және экологиялық отынды бөлшек саудада өткізуі, өздерінің өндірістік мұқтаждықтарына пайдалануы
500
60
500
5.
Импорт
38 134
35 726
38 134
6.
Салық кодексінің 536-бабы 5) тармақшасында көрсетілген алыс-беріс шикізатын өңдеу өнімі болып табылатын акцизделетін тауарларды кейіннен Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге өткізу жағдайларын қоспағанда, көрсетілген тауарларды беру
38 134
35 726
38 134
7.

2710 12 900 9, 2906 21 000 0, 2710 12 250 9, 2710 12 900 8, 2710 12)
1
2
3
4
5
1.
Оптовая реализация производителями бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводородов и экологического топлива собственного производства
38 134
35 726
38 134
2.
Оптовая реализация физическими и юридическими лицами бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводородов и экологического топлива
0
0
0
3.
Розничная реализация производителями бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводородов и экологического топлива, использование на собственные производственные нужды
38 634
35 786
38 634
4.
Розничная реализация физическими и юридическими лицами бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводородов и экологического топлива, использование на собственные производственные нужды
500
60
500
5.
Импорт
38 134
35 726
38 134
6.
Передача подакцизных товаров, указанных в подпункте 5) статьи 536 Налогового кодекса, являющихся продуктом переработки давальческого сырья, за исключением случаев последующей реализации указанных товаров за пределы территории Республики Казахстан
38 134
35 726
38 134
7.

Cалық кодексінің 536-бабы 5) тармақшасында көрсетілген, алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімі болып табылатын акцизделетін тауарларды Салық кодексінің 545-бабында көзделген растайтын құжаттарды ұсына отырып, кейіннен Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге өткізген жағдайда көрсетілген тауарларды беру
0
0
0
8.
Бензанол өндірушілердің акциз төленген бензин мен отандық өндірістің биоэтанолын компаундирлеу арқылы өндірілген бензанолды көтерме саудада өткізуі
0
0

Передача подакцизных товаров, указанных в подпункте 5) статьи 536 Налогового кодекса, являющихся продуктом переработки давальческого сырья, в случае последующей реализации указанных товаров за пределы территории Республики Казахстан с представлением подтверждающих документов, предусмотренных статьей 545 Налогового кодекса
0
0
0
8.
Оптовая реализация бензанола производителями бензанола, произведенного путем компаундирования бензина, по которому уплачен акциз, и биоэтанола отечественного производства
0
0

3 000
1. Көрсетілген тауарларды кейіннен Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге өткізу жағдайларын қоспағанда, өндірушілердің өздері өндірген бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда), газохолды, бензанолды, мұнай еріткішін, жеңіл көмірсутектер қоспасын және экологиялық отынды тоннасын 214 584 теңгеден жоғары бағамен көтерме саудада өткізуі, оларды импорттауы, сондай-ақ алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері болып табылатын көрсетілген акцизделетін тауарларды беруі кезінде акциздің сомасы мынадай формула бойынша есептеледі:

3 000
1. При оптовой реализации производителями бензина (за исключением авиационного), газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводородов и экологического топлива собственного производства при их импорте, а также передаче указанных подакцизных товаров, являющихся продуктом переработки давальческого сырья, за исключением случаев последующей реализации указанных товаров за пределы территории Республики Казахстан, по цене выше 214 584 тенге за тонну, сумма акциза исчисляется по следующей формуле:

Аб = 38 134 + (Бортө-214 584/1,12) * 50%, мұндағы:
Аб – акциздің мөлшерлемесі, тоннасына теңге;
Бортө – қосылған құн салығын есепке алмағанда мұнай өнімдерін көтерме саудада өткізу нарығындағы негізгі қуат иелерінің орташа өлшенген көтерме бағасы, оны мұнай-газ, мұнай-газ химиясы өнеркәсібі салаларында мемлекеттік басқару саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган нақты бағалар мен жеткізу кезеңінің алдындағы айдағы мұнай өнімдерін жеткізудің жоспарлы көлемдеріне сүйене отырып, есепті айдың алдындағы айдың 1-іне дейін мұнай өнімдері мен биоотын айналымын мемлекеттік реттеу саласындағы уәкілетті органға ұсынады және ол мынадай формула бойынша есептелген:
Б1амөз*V1амөз+Б1пмхз*V1пмхз+Б1пқоп*V1пқоп+ Б2амөз*V2амөз+Б2пмхз*V2пмхз+Б2пқоп*V2пқоп Бортө=------------------------------------------------------------------------------------, мұндағы: V1амөз+V1пмхз+ V1пқоп+V2амөз+V2пмхз+V2пқоп
Б – "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" АҚ және "KC Energy Group" ЖШС-ның "Атырау мұнай өңдеу зауыты" ЖШС (АМӨЗ), "Павлодар мұнай-химия зауыты" ЖШС-ға (ПМХЗ), "ПетроҚазақстан Ойл Продактс" ЖШС-ға (ПҚОП) көтерме бағасы;
V – "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" АҚ-ның және "KC Energy Group" ЖШС-ның "Атырау мұнай өңдеу зауыты" ЖШС-ға (АМӨЗ), "Павлодар мұнай-химия зауыты" ЖШС-ға (ПМХЗ), "ПетроҚазақстан Ойл Продактс" ЖШС-ға (ПҚОП) көлемі.
2. Өндірушілердің бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда), газохолды, бензанолды, мұнай еріткішін, жеңіл көмірсутектер қоспасын және экологиялық отынды тоннасын 214 584 теңгеден жоғары бағамен бөлшек саудада өткізуі, өздерінің өндірістік мұқтаждықтарына пайдалануы кезінде акциздің сомасы мынадай формула бойынша есептеледі:
Аб = 38 634 + (Бортө-214 584/1,12) * 50%, мұндағы:
Аб – бензинді көтерме саудада өткізуге арналған акциздер мөлшерлемесі, тоннасына теңге;
Бортө – қосылған құн салығын есепке алмағанда мұнай өнімдерін көтерме саудада өткізу нарығындағы негізгі қуат иелерінің орташа өлшенген көтерме бағасы, оны мұнай-газ, мұнай-газ химиясы өнеркәсібі салаларында мемлекеттік басқару саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган нақты бағалар мен жеткізу кезеңінің алдындағы айдағы мұнай өнімдерін жеткізудің жоспарлы көлемдеріне сүйене отырып, есепті айдың алдындағы айдың 1-іне дейін мұнай өнімдері мен биоотын айналымын мемлекеттік реттеу саласындағы уәкілетті органға ұсынады және ол мынадай формула бойынша есептелген:
Ц1амөз*V1амөз+Ц1пмхз*V1пмхз+Ц1пқоп*V1пқоп+ Ц2амөз*V2амөз+Ц2пмхз*V2пмхз+Ц2пқоп*V2пқоп Бортө=----------------------------------------------------------------------------------------, мұндағы: V1амөз+V1пмхз+ V1пқоп+V2амөз+V2пмхз+V2пқоп
Б – "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" АҚ-ның және "KC Energy Group" ЖШС-ның "Атырау мұнай өңдеу зауыты" ЖШС-ға (АМӨЗ), "Павлодар мұнай-химия зауыты" ЖШС-ға (ПМХЗ), "ПетроҚазақстан Ойл Продактс" ЖШС-ға (ПҚОП) көтерме бағасы;
V – "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" АҚ-ның және "KC Energy Group" ЖШС-ның "Атырау мұнай өңдеу зауыты" ЖШС-ға (АМӨЗ), "Павлодар мұнай-химия зауыты" ЖШС-ға (ПМХЗ), "ПетроҚазақстан Ойл Продактс" ЖШС-ға (ПҚОП) көлемі.

Аб = 38 134 + (Цсрв-214 584/1,12) * 50 %, где:
Аб – ставка акциза, тенге за тонну;
Цсрв – средневзвешенная оптовая цена без учета налога на добавленную стоимость обладателей ключевой мощности на рынке оптовой реализации нефтепродуктов, предоставляемая уполномоченным органом, осуществляющим руководство в области государственного управления в сферах нефтегазовой, нефтегазохимической промышленности, в уполномоченный орган в области государственного регулирования оборота нефтепродуктов и биотоплива до 1 числа месяца, предшествующего отчетному, исходя из фактических цен и плановых объемов поставки нефтепродуктов за месяц, предшествующий периоду поставки, рассчитанная по следующей формуле:
Ц1анпз*V1анпз+Ц1пнхз*V1пнхз+Ц1пкоп*V1пкоп+
Ц2анпз*V2анпз+Ц2пнхз*V2пнхз+Ц2пкоп*V2пкоп
Цсрв =------------------------------------------------------------------------------------------, где:
V1анпз+V1пнхз+ V1пкоп+V2анпз+V2пнхз+V2пкоп
Ц – оптовая цена АО "Национальная компания КазМунайГаз" и ТОО "KC energy group" на ТОО "Атырауский нефтеперерабатывающий завод" (АНПЗ), ТОО "Павлодарский нефтехимический завод" (ПНХЗ), ТОО "ПетроКазахстан Ойл Продактс" (ПКОП);
V – объем АО "Национальная компания КазМунайГаз" и ТОО "KC energy group" на ТОО "Атырауский нефтеперерабатывающий завод" (АНПЗ), ТОО "Павлодарский нефтехимический завод" (ПНХЗ), ТОО "ПетроКазахстан Ойл Продактс" (ПКОП).
2. При розничной реализации производителями бензина (за исключением авиационного), газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводородов и экологического топлива при использовании на собственные производственные нужды по цене выше 214 584 тенге за тонну сумма акциза исчисляется по следующей формуле:
Аб = 38 634 + (Цсрв-214 584/1,12) * 50 %, где:
Аб – ставка акцизов на оптовую реализацию бензина, тенге за тонну;
Цсрв – средневзвешенная оптовая цена без учета налога на добавленную стоимость обладателей ключевой мощности на рынке оптовой реализации нефтепродуктов, предоставляемая уполномоченным органом, осуществляющим руководство в области государственного управления в сферах нефтегазовой, нефтегазохимической промышленности, в уполномоченный орган в области государственного регулирования оборота нефтепродуктов и биотоплива до 1 числа месяца, предшествующего отчетному, исходя из фактических цен и плановых объемов поставки нефтепродуктов за месяц, предшествующий периоду поставки, рассчитанная по следующей формуле:
Ц1анпз*V1анпз+Ц1пнхз*V1пнхз+Ц1пкоп*V1пкоп+
Ц2анпз*V2анпз+Ц2пнхз*V2пнхз+Ц2пкоп*V2пкоп
Цсрв =--------------------------------------------------------------------------------, где:
V1анпз+V1пнхз+ V1пкоп+V2анпз+V2пнхз+V2пкоп
Ц – оптовая цена АО "Национальная компания КазМунайГаз" и ТОО "KC energy group" на ТОО "Атырауский нефтеперерабатывающий завод" (АНПЗ), ТОО "Павлодарский нефтехимический завод" (ПНХЗ), ТОО "ПетроКазахстан Ойл Продактс" (ПКОП);
V – объем АО "Национальная компания КазМунайГаз" и ТОО "KC energy group" на ТОО "Атырауский нефтеперерабатывающий завод" (АНПЗ), ТОО "Павлодарский нефтехимический завод" (ПНХЗ), ТОО "ПетроКазахстан Ойл Продактс" (ПКОП).

3. Көрсетілген тауарды кейіннен Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге өткізу жағдайларын қоспағанда, өздері өндірген дизель отынын тоннасын 284 350 теңгеден жоғары бағамен көтерме саудада өткізу, оны импорттау, сондай-ақ алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері болып табылатын көрсетілген акцизделетін тауарды беру кезінде акциздің сомасы мынадай формула бойынша есептеледі:
Аб = 35 726 + (Бортө-284 350/1,12) * 50%, мұндағы:
Аб – дизель отынын көтерме саудада өткізуге арналған акциздердің мөлшерлемесі, тоннасына теңге;
Бортө – жеткізу құнын және қосылған құн салығын есепке алмағанда мұнай өнімдерін көтерме саудада өткізу нарығындағы негізгі қуат иелерінің ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер үшін дизель отынын өткізу бағасы ескерілген орташа өлшенген көтерме бағасы, оны мұнай-газ, мұнай-газ химиясы өнеркәсібі салаларында мемлекеттік басқару саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган нақты бағалар мен жеткізу кезеңінің алдындағы айдағы мұнай өнімдерін жеткізудің жоспарлы көлемдеріне сүйене отырып, есепті айдың алдындағы айдың 1-іне дейін мұнай өнімдері мен биоотын айналымын мемлекеттік реттеу саласындағы уәкілетті органға ұсынады және дизель отынына ол мынадай формула бойынша есептелген:
Ц1амөз*V1амөз+Ц1пмхз*V1пмхз+Ц1пқоп*V1пқоп+ Ц2амөз*V2амөз+Ц2пмхз*V2пмхз+Ц2пқоп*V2пқоп Бортө=------------------------------------------------------------------------------------, мұндағы: V1амөз+V1пмхз+ V1пқоп+V2амөз+V2пмхз+V2пқоп
Б – ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерін ескергенде "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" АҚ-ның және "KC energy group" ЖШС-ның "Атырау мұнай өңдеу зауыты" ЖШС-ға (АМӨЗ), "Павлодар мұнай-химия зауыты" ЖШС-ға (ПМХЗ), "ПетроҚазақстан Ойл Продактс" ЖШС-ға (ПҚОП) көтерме бағасы;
V – ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерін ескергенде "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" АҚ-ның және "KC energy group" ЖШС-ның "Атырау мұнай өңдеу зауыты" ЖШС-ға (АМӨЗ), "Павлодар мұнай-химия зауыты" ЖШС-ға (ПМХЗ), "ПетроҚазақстан Ойл Продактс" ЖШС-ға (ПҚОП) көлемі.
4. Өндірушілердің дизель отынын тоннасын 284 350 теңгеден жоғары бағамен бөлшек саудада өткізуі, сондай-ақ өздерінің өндірістік мұқтаждықтарына пайдалануы кезінде акциздің сомасы мынадай формула бойынша есептеледі:
Аб = 35 786 + (Бортө-284 350/1,12) * 50%, мұндағы:
Аб – дизель отынын көтерме сауда өткізуге арналған акциздердің мөлшерлемесі, тоннасына теңге;
Бортө – жеткізу құнын және қосылған құн салығын есепке алмағанда мұнай өнімдерін көтерме саудада өткізу нарығындағы негізгі қуат иелерінің ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер үшін дизель отынын өткізу бағасы ескерілген орташа өлшенген көтерме бағасы, оны мұнай-газ, мұнай-газ химиясы өнеркәсібі салаларында мемлекеттік басқару саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган нақты бағалар мен жеткізу кезеңінің алдындағы айдағы мұнай өнімдерін жеткізудің жоспарлы көлемдеріне сүйене отырып, есепті айдың алдындағы айдың 1-іне дейін мұнай өнімдері мен биоотын айналымын мемлекеттік реттеу саласындағы уәкілетті органға ұсынады және дизель отынына ол мынадай формула бойынша есептелген:

3. При оптовой реализации дизельного топлива собственного производства, его импорте, а также передаче указанного подакцизного товара, являющего продуктом переработки давальческого сырья, за исключением случаев последующей реализации указанного товара за пределы территории Республики Казахстан, по цене выше 284 350 тенге за тонну, сумма акциза исчисляется по следующей формуле:
Адт = 35 726 + (Цсрв-284 350/1,12) * 50%, где:
Адт – ставка акцизов на оптовую реализацию дизельного топлива, тенге за тонну;
Цсрв – средневзвешенная оптовая цена с учетом цен реализации дизельного топлива для сельскохозяйственных товаропроизводителей без стоимости доставки и учета налога на добавленную стоимость обладателей ключевой мощности на рынке оптовой реализации нефтепродуктов на дизельное топливо, предоставляемая уполномоченным органом, осуществляющим руководство в области государственного управления в сферах нефтегазовой, нефтегазохимической промышленности, в уполномоченный орган в области государственного регулирования оборота нефтепродуктов и биотоплива до 1 числа месяца, предшествующего отчетному, исходя из фактических цен и плановых объемов поставки нефтепродуктов за месяц, предшествующий периоду поставки, рассчитанная по следующей формуле:
Ц1анпз*V1анпз+Ц1пнхз*V1пнхз+Ц1пкоп*V1пкоп+
Ц2анпз*V2анпз+Ц2пнхз*V2пнхз+Ц2пкоп*V2пкоп
Цсрв =--------------------------------------------------------------------------------, где:
V1анпз+V1пнхз+ V1пкоп+V2анпз+V2пнхз+V2пкоп
Ц – оптовая цена АО "Национальная компания КазМунайГаз" и ТОО "KC energy group" на ТОО "Атырауский нефтеперерабатывающий завод" (АНПЗ), ТОО "Павлодарский нефтехимический завод" (ПНХЗ), ТОО "ПетроКазахстан Ойл Продактс" (ПКОП) с учетом сельскохозяйственных товаропроизводителей;
V – объем АО "Национальная компания КазМунайГаз" и ТОО "KC energy group" на ТОО "Атырауский нефтеперерабатывающий завод" (АНПЗ), ТОО "Павлодарский нефтехимический завод" (ПНХЗ), ТОО "ПетроКазахстан Ойл Продактс" (ПКОП) с учетом сельскохозяйственных товаропроизводителей.
4. При розничной реализации производителями дизельного топлива, а также использовании на собственные производственные нужды по цене выше 284 350 тенге за тонну сумма акциза исчисляется по следующей формуле:
Адт = 35 786 + (Цсрв-284 350/1,12) * 50%, где:
Адт – ставка акцизов на оптовую реализацию дизельного топлива, тенге за тонну;
Цсрв – средневзвешенная оптовая цена с учетом цен реализации дизельного топлива для сельскохозяйственных товаропроизводителей без стоимости доставки и учета налога на добавленную стоимость обладателей ключевой мощности на рынке оптовой реализации нефтепродуктов на дизельное топливо, предоставляемая уполномоченным органом, осуществляющим руководство в области государственного управления в сферах нефтегазовой, нефтегазохимической промышленности, в уполномоченный орган в области государственного регулирования оборота нефтепродуктов и биотоплива до 1 числа месяца, предшествующего отчетному, исходя из фактических цен и плановых объемов поставки нефтепродуктов за месяц, предшествующий периоду поставки, рассчитанная по следующей формуле:

Ц1амөз*V1амөз+Ц1пмхз*V1пмхз+Ц1пқоп*V1пқоп+
Ц2амөз*V2амөз+Ц2пмхз*V2пмхз+Ц2пқоп*V2пқоп Бортө=---------------------------------------------------------------------------------------, мұндағы: V1амөз+V1пмхз+ V1пкоп+V2амөз+V2пмхз+V2пқоп
Б – ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерін ескергенде "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" АҚ-ның және "KC energy group" ЖШС-ның "Атырау мұнай өңдеу зауыты" ЖШС-ға (АМӨЗ), "Павлодар мұнай-химия зауыты" ЖШС-ға (ПМХЗ), "ПетроҚазақстан Ойл Продактс" ЖШС-ға (ПҚОП) көтерме бағасы;
V – ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерін ескергенде "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" АҚ-ның және "KC energy group" ЖШС-ның "Атырау мұнай өңдеу зауыты" ЖШС-ға (АМӨЗ), "Павлодар мұнай-химия зауыты" ЖШС-ға (ПМХЗ), "ПетроҚазақстан Ойл Продактс" ЖШС-ға (ПҚОП) көлемі.
Ескертпе:
Бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда) бөлшек саудада өткізген кезде көлемнің өлшем бірлігі литр болған жағдайда литрді тоннаға ауыстыру мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Vx0,730 М=------------, мұндағы: 1000
М – өткізілген бензиннің (авиациялық бензинді қоспағанда) көлемі, тоннамен;
V – өткізілген бензиннің (авиациялық бензинді қоспағанда) көлемі, литрмен;
0,730 – бензиннің (авиациялық бензинді қоспағанда) барлық түрі үшін тығыздық көрсеткіші, кг/литр.
Дизель отынын бөлшек саудада өткізген кезде көлемнің өлшем бірлігі литр болған жағдайда литрді тоннаға ауыстыру мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Vx0,769 M=--------------, мұндағы: 1000
М – өткізілген дизель отынының көлемі, тоннамен;
V – өткізілген дизель отынының көлемі, литрмен;
0,769 – дизель отыны үшін тығыздық көрсеткіші, кг/литр.
Газохолды, бензанолды, мұнай еріткішін, жеңіл көмірсутектер қоспасын, экологиялық отынды бөлшек саудада өткізген кезде салық салу мақсатында көлемнің өлшем бірлігі тонна болып табылады.
Тауар номенклатурасы ЕАЭО СЭҚ ТН кодымен және (немесе) тауардың атауымен айқындалады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 5 желтоқсандағы
№ 1049 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынына, газохолға, бензанолға, мұнай еріткішіне, жеңіл көмірсутектер қоспасына және экологиялық отынға арналған акциздер мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 6 сәуірдегі № 173 қаулысы.
2. "Бензин (авиациялық бензинді қоспағанда) мен дизель отынына арналған акциздер мөлшерлемелерін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 6 сәуірдегі № 173 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 қарашадағы № 793 қаулысы.

Ц1анпз*V1анпз+Ц1пнхз*V1пнхз+Ц1пкоп*V1пкоп+
Ц2анпз*V2анпз+Ц2пнхз*V2пнхз+Ц2пкоп*V2пкоп
Цсрв =--------------------------------------------------------------------------------, где:
V1анпз+V1пнхз+ V1пкоп+V2анпз+V2пнхз+V2пкоп
Ц – оптовая цена АО "Национальная компания КазМунайГаз" и ТОО "KC energy group" на ТОО "Атырауский нефтеперерабатывающий завод" (АНПЗ), ТОО "Павлодарский нефтехимический завод" (ПНХЗ), ТОО "ПетроКазахстан Ойл Продактс" (ПКОП) с учетом сельскохозяйственных товаропроизводителей;
V – объем АО "Национальная компания КазМунайГаз" и ТОО "KC energy group" на ТОО "Атырауский нефтеперерабатывающий завод" (АНПЗ), ТОО "Павлодарский нефтехимический завод" (ПНХЗ), ТОО "ПетроКазахстан Ойл Продактс" (ПКОП) с учетом сельскохозяйственных товаропроизводителей.
Примечание:
В случае, когда единицей измерения объема при реализации бензина (за исключением авиационного) в розничной торговле является литр, перевод литров в тонны осуществляется по следующей формуле:
Vx0,730
М=------------, где:
1000
М – объем реализованного бензина (за исключением авиационного), в тоннах;
V – объем реализованного бензина (за исключением авиационного), в литрах;
0,730 – показатель плотности для всех видов бензина (за исключением авиационного), кг/литр.
В случае, когда единицей измерения объема при реализации дизельного топлива в розничной торговле является литр, перевод литров в тонны осуществляется по следующей формуле:
Vx0,769
M=--------------, где:
1000
М – объем реализованного дизельного топлива, в тоннах;
V – объем реализованного дизельного топлива, в литрах;
0,769 – показатель плотности для дизельного топлива, кг/литр.
При реализации газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводородов, экологического топлива в розничной торговле в целях налогообложения единицей измерения объема является тонна.
Номенклатура товара определяется кодом ТН ВЭД ЕАЭС и (или) наименованием товара.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 5 декабря 2025 года № 1049
Перечень утративших силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2018 года № 173 "Об утверждении ставок акцизов на бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, газохол, бензанол, нефрас, смесь легких углеводородов и экологическое топливо".
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 793 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2018 года № 173 "Об утверждении ставок акцизов на бензин (за исключением авиационного) и дизельное топливо и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".

3. "Бензин (авиациялық бензинді қоспағанда) мен дизель отынына арналған акциздер мөлшерлемелерін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 6 сәуірдегі № 173 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 29 мамырдағы № 331 қаулысы.
4. "Бензин (авиациялық бензинді қоспағанда) мен дизель отынына арналған акциздер мөлшерлемелерін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 6 сәуірдегі № 173 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 13 желтоқсандағы № 928 қаулысы.
5. "Бензин (авиациялық бензинді қоспағанда) мен дизель отынына арналған акциздер мөлшерлемелерін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 6 сәуірдегі № 173 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 8 сәуірдегі № 220 қаулысы.
6. "Бензин (авиациялық бензинді қоспағанда) мен дизель отынына арналған акциздер мөлшерлемелерін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 6 сәуірдегі № 173 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 25 қарашадағы № 841 қаулысы.
7. "Бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынына, газохолға, бензанолға, мұнай еріткішіне, жеңіл көмірсулар қоспасына және экологиялық отынға арналған акциздер мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 6 сәуірдегі № 173 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № 155 қаулысы.
8. "Бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынына, газохолға, бензанолға, мұнай еріткішіне, жеңіл көмірсулар қоспасына және экологиялық отынға арналған акциздер мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 6 сәуірдегі № 173 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 5 қазандағы № 786 қаулысы.
9. "Бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынына, газохолға, бензанолға, мұнай еріткішіне, жеңіл көмірсутектер қоспасына және экологиялық отынға арналған акциздер мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 6 сәуірдегі № 173 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 13 қарашадағы № 959 қаулысы.

3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 мая 2019 года № 331 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2018 года № 173 "Об утверждении ставок акцизов на бензин (за исключением авиационного) и дизельное топливо и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2019 года № 928 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2018 года № 173 "Об утверждении ставок акцизов на бензин (за исключением авиационного) и дизельное топливо и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 апреля 2021 года № 220 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2018 года № 173 "Об утверждении ставок акцизов на бензин (за исключением авиационного) и дизельное топливо и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 2021 года № 841 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2018 года № 173 "Об утверждении ставок акцизов на бензин (за исключением авиационного) и дизельное топливо и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан.
7. Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № 155 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2018 года № 173 "Об утверждении ставок акцизов на бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, газохол, бензанол, нефрас, смесь легких углеводов и экологическое топливо".
8. Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 октября 2022 года № 786 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2018 года № 173 "Об утверждении ставок акцизов на бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, газохол, бензанол, нефрас, смесь легких углеводов и экологическое топливо".
9. Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2024 года № 959 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2018 года № 173 "Об утверждении ставок акцизов на бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, газохол, бензанол, нефрас, смесь легких углеводородов и экологическое топливо".

10. "Бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынына, газохолға, бензанолға, мұнай еріткішіне, жеңіл көмірсутектер қоспасына және экологиялық отынға арналған акциздер мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 6 сәуірдегі № 173 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 28 сәуірдегі № 280 қаулысы.

10. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2025 года № 280 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2018 года № 173 "Об утверждении ставок акцизов на бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, газохол, бензанол, нефрас, смесь легких углеводородов и экологическое топливо".
_____________________________