"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 15 қазандағы № 865 қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі туралы ережеде:
13-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасы салық заңнамасының және сақталуын бақылау салық органдарына жүктелген Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасының сақталуын қамтамасыз ету;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) "Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген тауарларды қадағалап отыру тетігі туралы келісімді ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінген тауарларды қадағалап отыру тетігі туралы келісімге сәйкес қадағалап отыру тетігін іске асыруды үйлестіру;";
мынадай мазмұндағы 12) және 13) тармақшамен толықтырылсын:
"12) Қазақстан Республикасының салық саясатын іске асыруға қатысу;
13) салық органының ақпараттандыру объектілерін қалыптастыру, олардың дамуын және салық төлеушілер үшін электрондық көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ету.";
14-тармақта:
1) тармақша мынадай мазмұндағы он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші және он тоғызыншы абзацтармен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес қабылданатын шешімдерді салық органының ақпараттық жүйесінің электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландыру;
салықтық әкімшілендіру кезінде салық органдарының ақпараттық жүйелерінде биометриялық сәйкестендіру құралын қолдану;
салық мәдениетін арттыруға және салық тәртібін күшейтуге бағытталған іс-шараларды жүргізу;
салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық міндеттемелерді орындауы үшін жағдайлар жасау жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық міндеттемені уақтылы орындауын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізу;";
15‑тармақта:
мынадай мазмұндағы 123-9) және 123-10) тармақшалармен толықтырылсын:
"123-9) қаржы басқарушысына сыйақы төлеу қағидаларын бекіту;
123-10) банкроттық рәсімінің жүзеге асырылу барысы туралы ағымдағы және сұратылатын ақпараттың нысандарын, сондай-ақ оны ұсыну қағидалары мен мерзімдерін белгілеу;";
163‑1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"163‑1) камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған алшақтықтар туралы хабарламаның нысанын әзірлеу және бекіту;";
206) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"206) толысылған шарапты (шарап материалын), сыра мен сыра сусынын қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау маркаларымен таңбалау (қайта таңбалау) тәртібін, сондай-ақ есепке алу-бақылау маркаларының нысанын, мазмұны мен қорғау элементтерін белгілеу;";
207) тармақша алып тасталсын;
208) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"208) есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және өндірушінің акцизді төлеу туралы және (немесе) импорттаушының есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесін, есебін ұсыну тәртібін, сондай-ақ осындай міндеттемені есепке алу тәртібін және оны қамтамасыз ету мөлшерін белгілеу;";
326) және 327) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 "О некоторых вопросах Министерства финансов Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 октября 2025 года № 865
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 3.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 "О некоторых вопросах Министерства финансов Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 13:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) обеспечение соблюдения налогового законодательства Республики Казахстан и иного законодательства Республики Казахстан, контроль за соблюдением которого возложен на налоговые органы;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) координация реализации механизма прослеживаемости в соответствии с Соглашением о механизме прослеживаемости товаров, ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза, ратифицированным Законом Республики Казахстан "О ратификации Соглашения о механизме прослеживаемости товаров, ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза";";
дополнить подпунктами 12) и 13) следующего содержания:
"12) участие в реализации налоговой политики Республики Казахстан;
13) формирование, обеспечение развития объектов информатизации налогового органа и доступности электронных услуг для налогоплательщиков.";
в пункте 14:
подпункт 1) дополнить абзацами пятнадцатым, шестнадцатым, семнадцатым, восемнадцатым и девятнадцатым следующего содержания:
"удостоверять посредством электронной цифровой подписи информационной системы налогового органа решения, принимаемые в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан;
применять средство биометрической идентификации в информационных системах налоговых органов при налоговом администрировании;
проводить мероприятия, направленные на повышение налоговой культуры и усиление налоговой дисциплины;
организовывать мероприятия по созданию условий для исполнения налогоплательщиком (налоговым агентом) налогового обязательства;
организовывать мероприятия по обеспечению своевременного исполнения налогоплательщиком (налоговым агентом) налогового обязательства;";
в пункте 15:
дополнить подпунктами 123-9) и 123-10) следующего содержания:
"123-9) утверждение правил выплаты вознаграждения финансовому управляющему;
123-10) утверждение форм текущей и запрашиваемой информации о ходе осуществления процедуры банкротства, а также правил и сроков ее представления;";
подпункт 163-1) изложить в следующей редакции:
"163-1) разработка и утверждение формы уведомления о расхождениях, выявленных по результатам камерального контроля;";
подпункт 206) изложить в следующей редакции:
"206) установление порядка маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции, за исключением вина наливом (виноматериала), пива и пивного напитка, учетно-контрольными марками, а также формы, содержания и элементов защиты учетно-контрольных марок;";
подпункт 207) исключить;
подпункт 208) изложить в следующей редакции:
"208) установление порядка получения, учета, хранения, выдачи учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета производителя об уплате акциза и (или) импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок, а также учета и размера обеспечения такого обязательства;";
подпункты 326) и 327) изложить в следующей редакции:

"326) "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бухгалтерлік есепке алуды жүргізу және қаржылық есептілікті жасау жөніндегі міндет жүктелмеген оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимдерін қолданатын дара кәсіпкерлердің салықтық есепке алуды ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
327) оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимдерін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін салықтық есепке алу саясатының нысанын әзірлеу және бекіту;";
333) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"333) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша банктік ұйымдардың банктік шоттардың бар-жоғы және олардың нөмірлері, осы шоттардағы ақша қалдықтары және қозғалысы туралы мәліметтерді ұсыну нысандарын белгілеу;";
335) және 336) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"335) тауарларға ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу жөніндегі міндет қолданылатын тауарлардың тізбесін, сондай-ақ ресімдеу нысандарын, тәртібін және олардың құжат айналымын айқындау;
336) қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша қаржы және төлем ұйымдарының, коллекторлық агенттіктердің, бағалы қағаздарды номиналды ұстаушылар ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығына ие кастодиандардың, орталық депозитарийдің, брокерлердің және (немесе) дилерлердің, инвестициялық портфельді басқаратын кастодиандардың, қызметін "өмірді сақтандыру" саласы бойынша жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің салық органына ұсынатын мәліметтердің нысандарын, оларды ұсыну тәртібі мен мерзімдерін белгілеу;";
354) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"354) салық төлеушінің (салық агентінің) – заңды тұлғаның, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің, қызметін Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын бейрезиденттің, дара кәсіпкердің, жеке практикамен айналысатын адамның салықтық жүктемесінің коэффициентін есептеу тәртібін айқындау;";
357‑1), 358) және 359) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"357‑1) салық төлеушіге (салық агентіне) салықтық тексерудің алдын ала актісін табыс ету, салықтық тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылық ұсыну, сондай-ақ осындай қарсылықты қарау тәртібі мен мерзімдерін әзірлеу және бекіту;
358) ірі салық төлеушілер мониторингіне қатысушылар тізбесін әзірлеу және бекіту;
359) деңгейлес мониторингті жүргізу тәртібін айқындау;";
360) тармақша алып тасталсын;
362) тармақша алып тасталсын;
363) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"363) стандартты файлға қойылатын талаптарды, оны жасау және ұсыну тәртібін белгілеу;";
368) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"368) бақылау-касса машинасын қолдану тәртібін және бақылау-касса машинасы чегінің мазмұнына қойылатын талаптардың тізбесін белгілеу;";
369) тармақша алып тасталсын;
374) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"374) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша фискалдық деректер операторын тізбеге енгізу және тізбеден шығару тәртібін, сондай-ақ фискалдық деректердің әлеуетті операторына қойылатын біліктілік талаптарын және фискалдық деректер операторларының тізбесін белгілеу;";
401) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"401) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша үш құрауышты интеграцияланған жүйеге және оны есепке алуға қойылатын талаптарды, оны орнату және қолдану тәртібін белгілеу;";
405) тармақша алып тасталсын;
453) тармақша алып тасталсын;

"326) разработка и утверждение правил организации и ведения налогового учета индивидуальными предпринимателями, применяющими специальные налоговые режимы на основе упрощенной декларации, на которых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" не возложена обязанность по ведению бухгалтерского учета и составлению финансовой отчетности;
327) разработка и утверждение формы налоговой учетной политики для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальные налоговые режимы на основе упрощенной декларации;";
подпункт 333) изложить в следующей редакции:
"333) установление форм представления банковскими организациями сведений о наличии банковских счетов и их номерах, остатках и движении денег на этих счетах по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;";
подпункты 335) и 336) изложить в следующей редакции:
"335) определение перечня товаров, на которые распространяется обязанность по оформлению сопроводительных накладных на товары, а также формы, порядка оформления и их документооборота;
336) установление порядка, форм и сроков представления в налоговый орган сведений финансовыми и платежными организациями, коллекторскими агентствами, кастодианами, центральным депозитарием, брокерами и (или) дилерами, обладающими правом ведения счетов клиентов в качестве номинальных держателей ценных бумаг, кастодианами, управляющими инвестиционным портфелем, страховыми организациями, осуществляющими деятельность по отрасли "страхование жизни", а также страховыми (перестраховочными) организациями, страховыми брокерами по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;";
подпункт 354) изложить в следующей редакции:
"354) определение порядка расчета коэффициента налоговой нагрузки налогоплательщика (налогового агента) – юридического лица, структурного подразделения юридического лица, нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой;";
подпункты 357-1), 358) и 359) изложить в следующей редакции:
"357-1) разработка и утверждение порядка и сроков вручения налогоплательщику (налоговому агенту) предварительного акта налоговой проверки, представления письменного возражения к предварительному акту налоговой проверки, а также рассмотрения такого возражения;
358) разработка и утверждение перечня участников мониторинга крупных налогоплательщиков;
359) определение порядка проведения горизонтального мониторинга;";
подпункт 360) исключить;
подпункт 362) исключить;
подпункт 363) изложить в следующей редакции:
"363) установление требований к стандартному файлу, порядка его составления и предоставления;";
подпункт 368) изложить в следующей редакции:
"368) установление порядка применения контрольно-кассовой машины и перечня требований к содержанию чека контрольно-кассовой машины;";
подпункт 369) исключить;
подпункт 374) изложить в следующей редакции:
"374) установление порядка включения в перечень и исключения из перечня оператора фискальных данных, а также квалификационных требований, предъявляемых к потенциальному оператору фискальных данных, и перечня операторов фискальных данных;";
подпункт 401) изложить в следующей редакции:
"401) установление требований к трехкомпонентной интегрированной системе и ее учету, порядка ее установки и применения по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации и Национальным Банком Республики Казахстан;";
подпункт 405) исключить;
подпункт 453) исключить;

мынадай мазмұндағы 515-1) тармақшамен толықтырылсын:
"515-1) GSM-шлюздерді (сим-бокстарды) әкелу, тіркеу, өткізу және қолдану қағидаларын келісу;";
541) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"541) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша банктік және төлем ұйымдарының қызметін Қазақстан Республикасының аумағында интернет-алаң арқылы жүзеге асыратын шетелдік компаниялардың пайдасына және бөлінісінде жүзеге асырылған, бір тоқсандағы төлемдер мен аударымдардың жиынтық сомалары туралы мәліметтерді салық органына ұсыну тәртібін, мерзімдерін және нысанын белгілеу;";
758-60) тармақша алып тасталсын;
758‑64) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"758‑64) цифрлық активтер биржаларының, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының өзге де қатысушыларының Қазақстан Республикасының резиденттері мен бейрезиденттерінің цифрлық активтер биржаларында жүргізген операциялары және резиденттер мен бейрезиденттерге цифрлық активтерге байланысты қызметті жүзеге асырудан төленген сыйақылар туралы мәліметтердің нысанын және оларды салық органына ұсыну тәртібін белгілеу;";
758‑84) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"758-84) букмекерлік кеңсенің және (немесе) тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың салық органына ұсынатын мәліметтердің тізбесі мен нысанын белгілеу;";
мынадай мазмұндағы 758‑90) және 758-91) тармақшаларымен толықтырылсын:
"758-90) мүліктік жалдау (жалға беру) шарттары тізілімінің нысанын, оны жасау және ұсыну тәртібін белгілеу;
758-91) өзара іс-қимыл жасау қағидаларын және қызметін интернет-платформаны пайдалана отырып жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес орындаушылар болып табылатын жеке тұлғалар жөніндегі мәліметтердің нысанын белгілеу;";
760) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"760) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін, Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервті бөлу қағидаларын әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 904-1) тармақшамен толықтырылсын:
"904-1) сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру тәртібін келісу;";
946) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"946) бағалардың ең төмен деңгейі қолданылатын жекелеген тауар түрлерінің тізбесін, сондай-ақ бағалардың ең төмен деңгейін айқындау тәртібін сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша әзірлеу және бекіту;";

дополнить подпунктом 515-1) следующего содержания:
"515-1) согласование правил ввоза, регистрации, реализации и применения GSM-шлюзов (сим-боксов);";
подпункт 541) изложить в следующей редакции:
"541) установление порядка, сроков и формы представления в налоговый орган банковскими и платежными организациями сведений об итоговых суммах платежей и переводов за квартал, осуществленных в пользу и в разрезе иностранных компаний, осуществляющих деятельность посредством интернет-площадки на территории Республики Казахстан, по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;";
подпункт 758-60) исключить;
подпункт 758-64) изложить в следующей редакции:
"758-64) установление формы и порядка представления налоговому органу биржами цифровых активов, а также иными участниками Международного финансового центра "Астана" сведений о проведенных резидентами Республики Казахстан и нерезидентами операциях на биржах цифровых активов и выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам от осуществления деятельности, связанной с цифровыми активами;";
подпункт 758-84) изложить в следующей редакции:
"758-84) установление перечня и формы представления в налоговый орган сведений организаторами игорного бизнеса, осуществляющими деятельность букмекерской конторы и (или) тотализатора;";
дополнить подпунктами 758-90) и 758-91) следующего содержания:
"758-90) установление формы реестра договоров имущественного найма (аренды), порядка его составления и представления;
758-91) установление правил взаимодействия и формы сведений по физическим лицам, осуществляющим деятельность с использованием интернет-платформы, а также являющимся исполнителями в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан;";
подпункт 760) изложить в следующей редакции:
"760) разработка правил распределения резерва на инициативы Президента Республики Казахстан, устанавливаемого Правительством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 904-1) следующего содержания:
"904-1) согласование порядка планирования и реализации государственных инвестиционных проектов по проектам строительства "под ключ", определяемого центральным уполномоченным органом по бюджетной политике по согласованию с уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства;";
подпункт 946) изложить в следующей редакции:
"946) разработка и утверждение перечня отдельных видов товаров, в отношении которых применяется минимальный уровень цен, а также порядка определения минимального уровня цен по согласованию с уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности;";

мынадай мазмұндағы 947), 948), 949), 950), 951), 952), 953), 954), 955), 956), 957), 958), 959), 960), 961), 962), 963), 964), 965), 966), 967), 968), 969), 970), 971), 972), 973), 974), 975), 976), 977), 978), 979), 980), 981), 982), 983), 984), 985), 986), 987), 988), 989), 990), 991), 992), 993), 994), 995), 996), 997), 998), 999), 1000), 1001), 1002), 1003), 1004), 1005), 1006), 1007), 1008) және 1009) тармақшалармен толықтырылсын:
"947) салық төлеушілердің (салық агенттерінің), оның ішінде салық төлеушілердің (салық агенттерінің) жекелеген санаттарының қызметін тарату, қайта ұйымдастыру және тоқтату кезінде салықтық міндеттемені орындау тәртібін, қызметін тоқтату кезінде салықтық міндеттемені орындаудың оңайлатылған тәртібін, сондай-ақ салық төлеушілерді салық төлеушілердің жекелеген санаттарына жатқызу шарттарын айқындау;
948) автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағымен жүріп өткені үшін мемлекеттік баж және алым сомасын бюджетке төлеу бойынша қатаң есептілік бланкілерінің нысандарын белгілеу;
949) салықтық берешектің шекті мөлшері айқындау;
950) салық төлеушінің паспортындағы мәліметтердің тізбесін, оны қалыптастыру және интернет-ресурста орналастыру тәртібі мен мерзімдерін белгілеу;
951) салық органының сервистік тобы туралы үлгілік ережені әзірлеу және бекіту;
952) қосылған құн салығын төлеушіні тіркеу есебіне шартты түрде қоюды жүзеге асыру тәртібін айқындау;
953) интернет-алаң иелерінің Қазақстан Республикасының резидент – жеке тұлғаларына өткізілген тауарлар, көрсетілген қызметтер (жұмыстар) және (немесе) төлемдер туралы мәліметтерді салық органына ұсыну нысанын және тәртібін белгілеу;
954) салық органы шешімдерінің нысандарын әзірлеу және бекіту;
955) шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алғаны туралы хабарламаның және мәліметтердің нысандарын, оларды ұсыну тәртібі мен мерзімдерін, сондай-ақ дерекқорды қалыптастыру тәртібін белгілеу;
956) салықтық тәуекелдерді басқаруды ұйымдастыру тәртібін айқындау;
957) салық төлеушілерді салықтық тіркеу тәртібін айқындау;
958) дипломатиялық өкілдіктің жиынтық ведомосының нысанын белгілеу;
959) кейінге қалдыруды (бөліп төлеуді) беру тәртібі мен шарттарын айқындау;
960) электрондық шот-фактуралардың жазып берілуін автоматтандырылған бақылау жүргізілетін салық төлеушілердің санатын әзірлеу және бекіту;
961) электрондық шот-фактуралардың жазып беру үшін автоматтандырылған бақылау операторын айқындау;

дополнить подпунктами 947), 948), 949), 950), 951), 952), 953), 954), 955), 956), 957), 958), 959), 960), 961), 962), 963), 964), 965), 966), 967), 968), 969), 970), 971), 972), 973), 974), 975), 976), 977), 978), 979), 980), 981), 982), 983), 984), 985), 986), 987), 988), 989), 990), 991), 992), 993), 994), 995), 996), 997), 998), 999), 1000), 1001), 1002), 1003), 1004), 1005), 1006), 1007), 1008) и 1009) следующего содержания:
"947) определение порядка исполнения налогового обязательства при ликвидации, реорганизации и прекращении деятельности налогоплательщиками (налоговыми агентами), в том числе отдельными категориями налогоплательщиков (налоговых агентов), упрощенного порядка исполнения налогового обязательства при прекращении деятельности, а также условий отнесения налогоплательщиков к отдельным категориям налогоплательщиков;
948) установление форм бланков строгой отчетности по уплате в бюджет суммы государственной пошлины и сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан;
949) определение предельного размера налоговой задолженности;
950) установление перечня сведений, содержащихся в паспорте налогоплательщика, порядка и сроков его формирования и размещения на интернет-ресурсе;
951) разработка и утверждение типового положения о сервисной группе налогового органа;
952) определение порядка осуществления условной постановки на регистрационный учет плательщика налога на добавленную стоимость;
953) установление формы и порядка представления владельцами интернет-площадок в налоговый орган сведений о реализованных товарах, оказанных услугах (работах) и (или) выплатах физическим лицам – резидентам Республики Казахстан;
954) разработка и утверждение форм решений налогового органа;
955) установление форм уведомления и сведений о получении и расходовании денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства, порядка и сроков их представления, а также порядка формирования базы данных;
956) определение порядка организации управления налоговыми рисками;
957) определение порядка налоговой регистрации налогоплательщиков;
958) установление формы сводной ведомости дипломатического представительства;
959) определение порядка и условий предоставления отсрочки (рассрочки);
960) разработка и утверждение категории налогоплательщиков, в отношении которых проводится автоматизированный контроль выписки электронных счетов-фактур;
961) определение оператора автоматизированного контроля выписки электронных счетов-фактур;

962) электрондық шот-фактуралардың жазып берілуін автоматтандырылған бақылауды жүргізу қағидаларын белгілеу;
963) деңгейлес мониторингке кіру үшін салық төлеушінің деректер сөресін ұйымдастыру жөніндегі ең төменгі талаптарды әзірлеу және бекіту;
964) салықтық есептіліктің көрсеткіштерін ашып көрсетуге, сондай-ақ олардың салықтық, бухгалтерлік тіркелімдердің және салық салу объектілерін және (немесе) салық салуға байланысты объектілерді айқындау үшін негіз болып табылатын өзге де құжаттардың көрсеткіштерімен өзара байланысына қойылатын ең төменгі талаптарды әзірлеу және бекіту;
965) салық салу саласындағы ішкі бақылау жүйесі жөніндегі ақпарат пен есептерге қойылатын талаптарды әзірлеу және бекіту;
966) деңгейлес мониторингке қатысу туралы өтінішті беру және қарау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
967) деңгейлес мониторингке байланысты мәселелерді қарау жөніндегі консультативтік кеңестің құрамын және оның қызметі туралы ережені әзірлеу және бекіту;
968) салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотын жүргізу тәртібін айқындау;
969) пайда салығының номиналды мөлшерлемесі Қазақстан Республикасындағы корпоративтік табыс салығы мөлшерлемесінің 75 пайызынан астамын құрайтын, өзімен жасалған қосарланған салық салуды болғызбау және салықтарды төлеуден жалтаруға жол бермеу мәселелерін реттейтін халықаралық шарт күшіне енген елдердің тізімін бекіту;
970) тауарларды, оның ішінде акцизделетін тауарларды кәсіпкерлік қызмет мақсаттарында импортталатындарға жатқызу өлшемшарттарын, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импорттау кезінде салық салынатын импорттың мөлшерін түзету тәртібін белгілеу;
971) тауарларды әкелу (әкету) туралы хабарлама нысанын, оны салық органдарына ұсыну тәртібі мен мерзімдерін әзірлеу және бекіту;
972) алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу шарттарын, сондай-ақ қайта өңдеу өнімдерін әкету (әкелу) туралы міндеттеменің нысанын, оны ұсыну және орындау тәртібі мен мерзімдерін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша айқындау;
973) Қазақстан Республикасының аумағына Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан әкелінген тауарды жөндеу бойынша, оны қалпына келтіруді, құрамдас бөліктерін ауыстыруды қоса алғанда, көрсетілетін қызметтердің тізбесін әзірлеу және бекіту;
974) көрме-жәрмеңкелік сауда бойынша қосылған құн салығының төленуін бақылау тәртібін айқындау;
975) Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің аумақтық бөлімшелері (құрылымдық бөлімшелері) беретін мемлекеттік бақылаудан өту туралы талонның (не мемлекеттік бақылаудан өту туралы талон көшірмесінің) нысанын және ұсыну тәртібін Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен бірлесіп белгілеу;

962) установление правил проведения автоматизированного контроля выписки электронных счетов-фактур;
963) разработка и утверждение минимальных требований по организации витрины данных налогоплательщика для вступления в горизонтальный мониторинг;
964) разработка и утверждение минимальных требований к раскрытию показателей налоговой отчетности, а также к их взаимосвязи с показателями налоговых, бухгалтерских регистров и иных документов, являющихся основанием для определения объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением;
965) разработка и утверждение требований к информации и отчетам по системе внутреннего контроля в сфере налогообложения;
966) разработка и утверждение правил подачи и рассмотрения заявления об участии в горизонтальном мониторинге;
967) определение состава Консультативного совета по рассмотрению вопросов, связанных с горизонтальным мониторингом, и положения о его деятельности;
968) определение порядка ведения лицевого счета налогоплательщика (налогового агента);
969) утверждение списка стран, с которыми вступил в силу международный договор, регулирующий вопросы избежания двойного налогообложения и предотвращения уклонения от уплаты налогов, номинальная ставка налога на прибыль которых составляет более 75 процентов от ставки корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан;
970) установление критериев отнесения товаров, в том числе подакцизных, к импортируемым в целях предпринимательской деятельности, а также порядка корректировки размера облагаемого импорта на территорию Республики Казахстан при импорте с территории государств – членов Евразийского экономического союза;
971) разработка и утверждение формы уведомления о ввозе (вывозе) товаров, порядка и сроков его представления в налоговые органы;
972) определение условий переработки давальческого сырья, а также формы обязательства о вывозе (ввозе) продуктов переработки, порядка и сроков его представления и исполнения по согласованию с центральным уполномоченным органом по государственному планированию;
973) разработка и утверждение перечня услуг по ремонту товара, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории государств – членов Евразийского экономического союза, включая его восстановление, замену составных частей;
974) определение порядка контроля за уплатой налога на добавленную стоимость по выставочно-ярмарочной торговле;
975) установление совместно с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан формы и порядка представления талона о прохождении государственного контроля (либо копии талона о прохождении государственного контроля), выдаваемого территориальными подразделениями (структурными подразделениями) Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;

976) өткізілетін акциялардың құнына немесе өткізу күніндегі қатысу үлесіне пайыздық арақатынастағы мүліктің үлесін, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушы (жер қойнауын пайдаланушылар) болып табылатын тұлғалардың (тұлғаның) резидент-заңды тұлғаның, оның ішінде эмитент заңды тұлғаның активтері құнындағы мүлкінің үлесін анықтау тәртібін, Қазақстан Республикасындағы мүлікті өткізу кезінде құн өсімінен түсетін кірістерден салықты есепке жазу тәртібі мен мерзімдерін айқындау;
977) екінші деңгейдегі банктер жүзеге асыратын банк қызметі бойынша салық салынатын кірісті айқындау тәртібін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп әзірлеу және бекіту;
978) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан импортталатын тауарларды қоспағанда, импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығын төлеу мерзімін өзгерту тәртібі мен мерзімдерін айқындау;
979) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағынан импортталатын акцизделетін тауарларға акциздер төлеу тәртібін айқындау;
980) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша салық төлеушінің (салық агентінің) банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы салық органы өкімінің нысанын белгілеу;
981) салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық берешегін салық органының мәжбүрлеп өндіріп алу тәртібін айқындау;
982) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдар мен әлеуметтік төлемдерді, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған жарналар мен аударымдарды есепке алуды қамтамасыз ететін заңды тұлғаның ақпараттық жүйелерді интеграциялау арқылы салық органына ұсынатын жеке тұлғалар туралы мәліметтердің нысанын белгілеу;
983) салықтық тексеруді жүргізудің ерекше тәртібін арнаулы мемлекеттік органдармен, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери барлау органдарымен, құқық қорғау органдарымен бірлесіп айқындау;
984) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп тексерілетін салық төлеушіге қатысты оның Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі бойынша сақтандыру міндеттемелері туралы қорытындының нысанын әзірлеу, оны ұсыну тәртібін мен мерзімін және бекіту;
985) салық органының салықтық тексеруді жүргізу туралы шешімін қабылдау тәртібі мен негізін, сондай-ақ салық төлеушінің тіркеу деректерінде көрсетілген тұрған жері және (немесе) салық салу объектісінің және (немесе) салық салуға байланысты объектінің тұрған жері бойынша салық органының хронометраждық зерттеп-қарауды жүргізуі туралы шешім шығару тәртібін айқындау;

976) определение порядка определения доли имущества в процентном соотношении к стоимости реализуемых акций или доли участия на день реализации, а также доли имущества лиц (лица), являющихся (являющегося) недропользователями (недропользователем), в стоимости активов юридического лица – резидента, в том числе юридического лица – эмитента, порядка и сроков начисления налога с доходов от прироста стоимости при реализации имущества, находящегося в Республике Казахстан;
977) определение порядка определения налогооблагаемого дохода по банковской деятельности, осуществляемой банками второго уровня, совместно с Национальным Банком Республики Казахстан;
978) определение порядка и сроков изменения срока уплаты налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, за исключением товаров, импортируемых с территории государств – членов Евразийского экономического союза;
979) определение порядка уплаты акцизов на импортируемые подакцизные товары с территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза;
980) установление формы распоряжения налогового органа о приостановлении расходных операций по банковским счетам налогоплательщика (налогового агента) по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;
981) определение порядка принудительного взыскания налоговым органом налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента);
982) установление формы сведений, представляемых в налоговый орган посредством интеграции информационных систем о физических лицах, юридическим лицом, созданным по решению Правительства Республики Казахстан, обеспечивающим в соответствии с законодательством Республики Казахстан учет пенсионных взносов, социальных отчислений и социальных выплат, взносов и отчислений на обязательное социальное медицинское страхование, по согласованию с уполномоченным органом в сфере оказания государственных услуг;
983) определение особого порядка проведения налоговой проверки совместно со специальными государственными органами, органами военной разведки Министерства обороны Республики Казахстан, правоохранительными органами;
984) разработка и утверждение формы заключения о страховых обязательствах в отношении проверяемого налогоплательщика по соответствию требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, порядка и срока их представления совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
985) определение порядка и основания принятия решения налогового органа о проведении налоговой проверки, а также порядка вынесения решения о проведении хронометражного обследования налоговым органом по месту нахождения, указанному в регистрационных данных налогоплательщика, и (или) месту нахождения объекта налогообложения и (или) объекта, связанного с налогообложением;

986) қарсы салықтық тексеру тағайындау тәртібін айқындау;
987) резиденттікті растау тәртібі мен мерзімдерін белгілеу;
988) қарыз краудфандингтік платформаны басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар "Астана" халықаралық қаржы орталығы қатысушысының, краудфандингтік платформаларда жасалған шарттар, сондай-ақ резиденттер мен бейрезиденттерге төленген сыйақылар туралы мәліметтер нысанын және оларды ұсыну тәртібін белгілеу;
989) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша активтер мен міндеттемелер туралы, кірістер мен мүлік туралы декларацияларды ұсыну міндеті туындаған жеке тұлғалардың коллекторлық және (немесе) микроқаржы ұйымдарының алдындағы берешегі бойынша кредиттік есептен мәліметтердің нысандарын және осындай мәліметтерді ұсыну тәртібін белгілеу;
990) автомобиль көлік құралдарын тоқтатқан кезде кеден органдары лауазымды адамдарының іс-қимыл жасау тәртібін кеден саясаты саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша айқындау;
991) кеден органдарында ұтқыр топтарды құру, олардың қызметі, жарақтандырылуы, оның ішінде көлік құралдарымен жарақтандырылуы тәртібін әзірлеу және бекіту;
992) көлік құралын тоқтату туралы талаптың, автомобиль көлік құралын жеткізу туралы талаптың, сондай-ақ автомобиль көлік құралын тоқтату туралы актінің нысандарын оны толтыру тәртібін әзірлеу және бекіту;
993) кеден органдарының лауазымды адамдарының сүйемелдеуімен автомобиль көлік құралын басқаратын адам жүзеге асыратын автомобиль көлік құралын және ондағы тауарларды сақтау орнына жеткізу және ұсталған автомобиль көлік құралдарын және ондағы тауарларды сақтау орнына тасу (тасымалдау) тәртібін айқындау;
994) көрсетілген қызметтер, орындалған жұмыстар үшін ақы төлеу интернет-платформа арқылы жүргізілмейтін интернет-платформа операторларының интернет-платформада тіркелген, интернет-платформаны пайдалана отырып, тапсырыс берушілерге қызметтер көрсететін немесе тапсырыс берушілерге жұмыстарды орындайтын тұлғалар туралы мәліметтерді салық органдарына ұсыну тәртібі мен мерзімдерін айқындау;
995) жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкiлеттi органға жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру жөнiндегi iс-шараларды қаржыландыру көлемдерi жөнiнде ұсыныстар енгізу;
996) мемлекеттік басқарудың тиісті саласында ұйымдардың жұмылдыру дайындығын жоспарлау, ұйымдастыру және оған басшылық ету, Қазақстан Республикасындағы жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру қағидаларында белгіленген тәртіппен жұмылдыру тапсырыстары бар ұйымдардың жұмылдыру әзірлігін бағалауды жүргізу;

986) определение порядка назначения встречной налоговой проверки;
987) установление порядка и сроков подтверждения резидентства;
988) установление формы сведений участника Международного финансового центра "Астана", имеющего лицензию на осуществление деятельности по управлению заемной краудфандинговой платформой, о заключенных договорах на краудфандинговых платформах, а также выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам, и порядка их представления;
989) установление по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций форм сведений из кредитного отчета по задолженности физических лиц, у которых возникла обязанность по представлению деклараций об активах и обязательствах, о доходах и имуществе, перед коллекторскими и (или) микрофинансовыми организациями, и порядка представления таких сведений;
990) определение порядка действий должностных лиц таможенных органов при остановке автомобильных транспортных средств по согласованию с уполномоченным органом в сфере таможенной политики;
991) разработка и утверждение порядка создания, деятельности, оснащения, в том числе транспортными средствами, мобильных групп в таможенных органах;
992) разработка и утверждение форм требования об остановке транспортного средства, требования о доставке автомобильного транспортного средства, а также акта об остановке автомобильного транспортного средства и порядка его заполнения;
993) определение порядка доставки автомобильного транспортного средства и находящихся в нем товаров в место хранения, осуществляемой лицом, управляющим автомобильным транспортным средством, в сопровождении должностных лиц таможенных органов и перевозки (транспортировки) задержанных автомобильных транспортных средств и находящихся в них товаров в место хранения;
994) определение порядка и сроков представления операторами интернет-платформ, у которых оплата за оказанные услуги, выполненные работы не производится через интернет-платформу, в налоговые органы сведений о лицах, зарегистрированных на интернет-платформе, оказывающих заказчикам услуги или выполняющих заказчикам работы с использованием интернет-платформы;
995) внесение предложений в уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки по объемам финансирования мероприятий по мобилизационной подготовке и мобилизации;
996) планирование, организация и руководство мобилизационной подготовкой организаций в соответствующей сфере государственного управления, проведение оценки мобилизационной готовности организаций, имеющих мобилизационные заказы, в порядке, установленном в правилах мобилизационной подготовки и мобилизации в Республике Казахстан;

997) Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдарымен өзара iс-қимыл жасай отырып, жұмылдыру жоспарларын орындауға дайындық жөнiндегi іс-шараларды жүргiзу;
998) жұмылдыру тапсырыстарын белгілеу үшін ұйымдардың өндірістік, қаржылық, қоймалық мүмкіндіктері туралы ақпаратты жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті органға беру;
999) әскери міндеттілерді бекітіп қою бойынша жұмысты ұйымдастыру және жүргізу;
1000) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласында Қазақстан Республикасының заңдары мен өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнiң орындалуын қамтамасыз ету;
1001) жұмылдыру жарияланған кезде Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдарымен өзара iс-қимыл жасай отырып, ұйымдарды соғыс жағдайы режимiне көшiру жөнiндегi іс-шаралар кешенiн жүргiзудi ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
1002) Министрлікке бекітіп берілген салаларда жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және (немесе) бекіту;
1003) жұмылдыру жоспарларын әзірлеу, жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті органмен келісу және бекіту;
1004) жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкiлеттi органға жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыруды жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзу;
1005) әскери-экономикалық және командалық-штабтық оқулар өткізуге қатысу;
1006) салықтардың, төлемақылардың және (немесе) өсімпұлдың төленуін қамтамасыз ету үшін мүлікті кепілге қоюдың үлгілік шартын бекіту;
1007) салық салу объектілерін және (немесе) салық салуға байланысты объектілерді жанама әдіспен айқындау тәртібін айқындау;
1008) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша сыйақыны қоса алғанда, өтеу сомаларын көрсете отырып, активтер мен міндеттемелер туралы, кірістер мен мүлік туралы декларацияларды ұсыну міндеті туындаған жеке тұлғаға берілген кредиттер туралы банк ұйымдарының салық органына ұсынатын мәліметтердің нысанын белгілеу;
1009) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.".
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулы:
1) қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының алпыс сегізінші, алпыс тоғызыншы, бір жүз он сегізінші, бір жүз он тоғызыншы, бір жүз жиырмасыншы, бір жүз жиырма бірінші, бір жүз жиырма екінші, бір жүз жиырма үшінші, бір жүз жиырма төртінші, бір жүз жиырма бесінші, бір жүз жиырма алтыншы, бір жүз жиырма жетінші, бір жүз жиырма сегізінші, бір жүз жиырма тоғызыншы, бір жүз отызыншы, бір жүз отыз бірінші, бір жүз отыз екінші және бір жүз отыз үшінші абзацтарын;

997) проведение во взаимодействии с местными исполнительными органами Республики Казахстан мероприятий по подготовке к выполнению мобилизационных планов;
998) представление в уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки информации о производственных, финансовых, складских возможностях организаций для установления мобилизационных заказов;
999) организация и проведение работы по бронированию военнообязанных;
1000) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в области мобилизационной подготовки и мобилизации;
1001) при объявлении мобилизации организация и обеспечение во взаимодействии с местными исполнительными органами Республики Казахстан проведения комплекса мероприятий по переводу организаций на режим военного положения;
1002) разработка и (или) утверждение нормативных правовых актов в области мобилизационной подготовки и мобилизации в сферах, закрепленных за Министерством;
1003) разработка, согласование с уполномоченным органом в области мобилизационной подготовки и утверждение мобилизационных планов;
1004) внесение в уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки предложений по совершенствованию мобилизационной подготовки и мобилизации;
1005) участие в проведении военно-экономических и командно-штабных учений;
1006) утверждение типового договора залога имущества в обеспечение уплаты налогов, плат и (или) пеней;
1007) определение порядка определения объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, косвенным методом;
1008) установление по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций формы сведений о предоставленных кредитах физическому лицу, у которого возникла обязанность по представлению деклараций об активах и обязательствах, о доходах и имуществе, с указанием сумм погашения, включая вознаграждение, представляемых банковскими организациями в налоговый орган;
1009) осуществление иных функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.".
2. Министерству финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2026 года, за исключением:
1) абзацев шестьдесят восьмого, шестьдесят девятого, сто восемнадцатого, сто девятнадцатого, сто двадцатого, сто двадцать первого, сто двадцать второго, сто двадцать третьего, сто двадцать четвертого, сто двадцать пятого, сто двадцать шестого, сто двадцать седьмого, сто двадцать восьмого, сто двадцать девятого, сто тридцатого, сто тридцать первого, сто тридцать второго и сто тридцать третьего пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие со дня его подписания;

2) қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізілетін және 2025 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылатын осы қаулының 1-тармағының бір жүз жиырма екінші абзацын қоспағанда, 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов

2) абзаца сто двадцать второго пункта 1 настоящего постановления, который вводится в действие со дня его подписания и действует до 31 декабря 2025 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов