"Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2021 – 2030 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 945 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 1 қазандағы № 814 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2021 – 2030 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 945 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2021 – 2030 жылдарға арналған даму жоспарында:
"Кіріспе" деген бөлімде:
бесінші абзацтың 3) тармақшасы алып тасталсын;
бесінші абзацтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 30 шілдедегі № 611 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарының (бұдан әрі – Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық жоспары);";
"3. Қызметтің стратегиялық бағыттары" деген бөлімде:
"1. Азық-түлік қауіпсіздігін және астық нарығын тұрақтандыруды қамтамасыз етуге қатысу" деген кіші бөлімде:
"1. Астықтың резервтік қорын ұстап тұру" деген мақсатта:
"1. Астықтың резервтік қорын сатып алу, сақтау, жаңарту және пайдалану" деген міндетте:
алтыншы абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Сауда саясатының тиімділігін арттыру және ауыл шаруашылығы өнімдерінің орталықтандырылған импортын ұйымдастыру үшін Азық-түлік келісімшарт корпорациясы уәкілетті органның шешімімен астық импорты жөніндегі жалғыз оператор болып тағайындалуы мүмкін.
Басқа ауыл шаруашылығы өнімдерін импорттауды Азық-түлік келісімшарт корпорациясы Мемлекет басшысының, Үкіметтің немесе уәкілетті органның тапсырмасын орындау жағдайында жүзеге асыруы мүмкін.
Импорт бойынша оператор функциясын орындау сауданың жеңілдетілген шарттарын қамтамасыз етуді көздейді. Бұл шаралар ауыл шаруашылығы өнімдері нарығын уақтылы және жедел реттеуді жүзеге асыруға мүмкіндік береді.";
"2. Астықтың және ӘлМАТ бағасын тұрақтандыруға қатысу" деген мақсатта:
"1. Астық нарығындағы инвестициялар (қажет болған жағдайда)" деген міндет мынадай редакцияда жазылсын:
"1-міндет. Астық нарығындағы интервенциялар (қажет болған жағдайда)
Астық нарығында тұрақтандыру функциясын орындау шеңберінде Азық-түлік келісімшарт корпорациясы сатып алу немесе тауар интервенцияларын қолданатын болады. Бұл шаралар негізінен Қазақстанда астықтан жоғары өнім алынған не түсімі өте төмен болған кезеңдерде пайдаланылатын болады және ішкі бағалардың күрт құбылмалылығын төмендетуге бағытталған.
Сатып алу интервенциялары нарықтан артық астықты алу және Азық-түлік келісімшарт корпорациясының ресурстарын қалыптастыру мақсатында жоғары өнім алған кезеңдерде қолданылатын болады, оларды кейінгі жылдары ішкі нарықтың қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін пайдалануға болады немесе тауар интервенциясын жүзеге асыру қажет болмаған жағдайда сыртқы нарықтарға жеткізу үшін пайдалануға болады. Интервенция кезіндегі сатып алу бағалары астық өндірісінің шығынын барынша азайтатын есептен айқындалатын болады.
Сатып алу және тауар интервенцияларын іске асыру барысында астық сатып алу құны оны кейіннен өткізу құнынан жоғары болатын жағдайлар туындауы мүмкін, бұл Корпорацияның қаржылық нәтижелеріне әсер етуі мүмкін.
Ішкі бағалар күрт өскен кезеңдерде Азық-түлік келісімшарт корпорациясының астық ресурстары, оның ішінде резервтік қордың бір бөлігі жергілікті атқарушы органдардың өтінімдері (тауар интервенциясы) бойынша белгіленген бағамен жеткізу арқылы ішкі нарықтағы астыққа сұранысты қанағаттандыру үшін пайдаланылатын болады.
Азық-түлік тауарлары бағасының өсуін тежеу мақсатында Азық-түлік келісімшарт корпорациясы тауар интервенцияларын егін түсімі аз болған және бағаның маусымдық өсуі кезінде ұн тартатын кәсіпорындарға, мал және құс өсіру шаруашылықтарына арзандатылған астықты өткізу арқылы қолданатын болады.
Мәселен, 1-ші сұрыпты ұнның, әлеуметтік нанның және түтік кеспе бағасының өсуін тежеу үшін азық-түліктік астықты (қажет болған жағдайда, мемлекеттік субсидиялар көлемін ескере отырып) арзандатылған бағамен өткізу жоспарлануда.
Бұдан басқа, арзандатылған жемдік астық (қажет болған жағдайда) сиыр еті, тауық еті және тауық жұмыртқасы бағасының өсуін тежеу үшін құс және мал өсіру шаруашылықтарына жіберілетін болады.
Нарықтық бағаларға байланысты бөлінетін қаржы қаражаты шегінде Азық-түлік келісімшарт корпорациясының бағдарламалары арқылы қарақұмық жармасы, күріш және күнбағыс майы үшін шикізат сатып алынатын болады.
Осылайша, Азық-түлік келісімшарт корпорациясы ауыл шаруашылығы өнімдерінің номенклатурасы мен көлемін біртіндеп кеңейтетін, сондай-ақ арзандатылған азық-түліктік және жемдік астықты өткізу көлемін ұлғайтатын болады.
Астық нарығында тұрақтандыру функцияларын жүзеге асыру шеңберінде Азық-түлік келісімшарт корпорациясының қосылған құн салығын қайтару жүргізілетін болады. Бұл шаралар нарықтық тұрақтылықты қолдауға және Қазақстанның барлық азаматтары үшін тамақ өнімдерінің қолжетімділігін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Астық бағасын мемлекеттік реттеу қажеттігі болмаған кезде Азық-түлік келісімшарт корпорациясы астық сатып алуды қалыптасқан нарықтық бағалар дәлізі шегінде жүзеге асыратын болады. Бұл ретте ішкі нарықтың Азық-түлік келісімшарт корпорациясының сатып алу бағаларына сезімтал ден қоюын ескере отырып, сатып алу бағаларын негізсіз көтеру және төмендету арқылы нарықтық баға белгілеудің бұрмалануына жол бермейтін тәсіл пайдаланылатын болады.";
"2. ӘлМАТ-қа арналған шикізат қорын қалыптастыру және өңірлердің тұрақтандыру қорларын қалыптастыруға жәрдемдесу" деген міндетте:
бірінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Уәкілетті орган астық нарығындағы оператор ретінде айқындаған Азық-түлік келісімшарт корпорациясы астықпен байланысты қызметті жүзеге асырады.
Өзге ауыл шаруашылығы өнімдеріне негізделетін қызметті Азық-түлік келісімшарт корпорациясы Мемлекет басшысының, Үкіметтің немесе уәкілетті органның тапсырмасын орындау жағдайында жүзеге асыра алады.";
"3. Көктемгі егіс жұмыстарын (КЕЖ) жүргізу үшін ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді қолдау" деген міндет мынадай редакцияда жазылсын:
"3-міндет. Көктемгі егіс жұмыстарын (КЕЖ) жүргізу үшін ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді қолдау
1. Форвардтық сатып алу
Ішкі нарықты одан әрі тұрақтандыру және экспортты дамыту үшін ауыл шаруашылығы өнімдерінің кепілдік берілген көлемін қалыптастыру мақсатында Азық-түлік келісімшарт корпорациясының неғұрлым прогрессивті құралы – республикалық бюджет есебінен қаржыландырылатын форвардтық сатып алу жандандырылатын болады.
АӨК субъектілерінің форвардтық сатып алу бағдарламаларына қатысуы үшін неғұрлым қолайлы жағдайларды қамтамасыз ету үшін әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялардың кепілдіктері де қамтамасыз ету ретінде қабылданатын болады. Кейіннен отандық ауыл шаруашылығы кооперациясын дамытудың белгілі бір деңгейіне қол жеткізу кезеңінде Азық-түлік келісімшарт корпорациясының басымдығы қатысушылары форвардтық мәмілелер шеңберіндегі міндеттемелер бойынша ортақ жауаптылықта болатын кооперативтермен жұмыс істеуге берілетін болады.
Форвардтық сатып алу бағдарламалары арқылы отандық АШТӨ КЕЖ-ді уақтылы жүргізуге мүмкіндік беретін және елде сұранысқа ие ауыл шаруашылығы өнімдерінің өндірісін қолдауға мүмкіндік беретін жеңілдікті қаржыландыруға қол жеткізеді.
Фермерлерді қаржылай қолдау көлемдерін кеңейту мақсатында Азық-түлік келісімшарт корпорациясы тартылған қаражатты қосымша пайдаланатын болады, осыған байланысты олар бойынша сыйақы мөлшерлемесін, оның ішінде Азық-түлік келісімшарт корпорациясының облигациялары бойынша купондық сыйақыны (мөлшерлемелер) субсидиялау есебінен тартылған қаржы қаражаты бойынша сыйақы шығыстарын азайту туралы мәселе пысықталуда.
Ауыл шаруашылығы өнімдеріне баға белгіленбеген жағдайда ауыл шаруашылығы өнімдерін сатып алу бағаларын Корпорация басқармасы жеткізу кезеңінде нарықта қалыптасқан бағаларға, ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру көлемдеріне, негізгі шекара өткелдеріндегі ұқсас позицияның экспорттық бағаларына байланысты қалыптастырады және Корпорацияның басқару органының шешімімен бекітіледі.
2. Үш жақты форвардтық сатып алу
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірудің, сақтаудың және өткізудің толыққанды желісін құруда жеке нарыққа жәрдемдесу шеңберінде Азық-түлік келісімшарт корпорациясы, ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші мен қайта өңдеу кәсіпорындары арасында үш жақты форвардтық сатып алу іске асырылуда.
Азық-түлік келісімшарт корпорациясы АШТӨ-ні және (немесе) қайта өңдеу кәсіпорындарын (форвардтық сатып алу) қаржыландыратын болады, осылайша АШТӨ шикізатты тікелей қайта өңдеу кәсіпорындарына жеткізеді. Өз кезегінде қайта өңдеу кәсіпорындары ӘлМАТ-ты Корпорацияға жеткізе алады.
Осылайша, АШТӨ өз өнімдерін кепілдендірілген түрде өткізу мүмкіндігіне ие болады, қайта өңдеу кәсіпорындары өндірістік қуаттарын жүктейді, ал Азық-түлік келісімшарт корпорациясы ауыл шаруашылығы өнімдері мен ӘлМАТ бағасының өсуін тежей алу мүмкіндігіне ие болады.
Форвардтық сатып алу бағдарламалары аясында Азық-түлік келісімшарт корпорациясы ауыл шаруашылығы өнімдері мен ӘлМАТ бойынша қажетті ресурстарды қалыптастырады, оның ішінде жемдік қорды қалыптастыру мақсатында жемшөп дақылдарын өндіруді ынталандырады, резервтік астық қорын уақтылы жаңарту үшін көлемдерді кепілдендірілген түрде тіркеп, жасалған экспорттық келісімшарттардың орындалуын қамтамасыз ететін және қалыптасқан өткізу арналары бойынша ұзақ мерзімді экспорт стратегиясын қолдауға мүмкіндік беретін ресурстарды қалыптастырады.
Сондай-ақ ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеудің толық циклі бар АШТӨ-мен үш жақты форвардтық сатып алуды қайта қаржыландыруға жол беріледі.
АШТӨ-ні және (немесе) қайта өңдеу кәсіпорнын іріктеу тәртібі мен қаржыландыру өлшемшарттарын Азық-түлік келісімшарт корпорациясының органы айқындайды.";
"4. АӨК-нің тұрақты жемшөп базасын құруға жәрдемдесу" деген кіші бөлімде:
"1. Ішкі нарықтың жемшөпке деген қажеттілігін қанағаттандыру" деген мақсатта:
"1. Жемдік қорды қалыптастыру және басқару" деген міндетте:
бірінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Астық нарығы жөніндегі операторға жемдік қорды сақтау шығыстарын өтеу уәкілетті органның құзыретіне кіреді.";
"Қызметтің түйінді көрсеткіштері:" мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
құс шаруашылығы, мал шаруашылығы кәсіпорындары мен балық шаруашылығы субъектілеріне жеткізілген жемдік астықтың көлемі, мың тонна
тиісті жылдың 31 желтоқсанындағы жемдік қордың көлемі, мың тонна.";
"5. Астық экспортының дамуына жәрдемдесу" деген кіші бөлімде:
"1. Астық экспорты көлемінің өсуі және сыртқы өткізу нарықтарында орнығу" деген мақсатта:
"1. Жеткізілімдерді тұрақтандыру және экспорттық операцияларды әртараптандыру" деген міндеттегі он бірінші, он екінші және он үшінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Азық-түлік келісімшарт корпорациясы дәнді және майлы дақылдарға арналған бірыңғай әрі ұзақ мерзімді экспорттық саясатты әзірлеу мен іске асыруға белсенді түрде жәрдемдесетін болады.
Негізгі мақсат – шағын және орта фермерлердің халықаралық нарықтарға шығуына көмектесе отырып, олардың күш-жігерін біріктіру. Азық-түлік келісімшарт корпорациясы астықтың экспорттық партияларын шоғырландыратын және сенімді сатып алушыларды іздеуді қамтамасыз ететін делдалдың рөлін атқаратын болады. Осылайша, Азық-түлік келісімшарт корпорациясы фермерлерге экспорттық нарықтарға шығуға және ауыл шаруашылығы өнімдерін тиімді бағамен өткізуге көмектесетін болады.
Алдағы уақытта орталықтандырылған экспорт үшін астықты ішкі нарықта сатып ала отырып, қызметті кең ауқымда қолдану жоспарлануда. Осы жоспарларды іске асыру үшін экспорт көлемін айтарлықтай ұлғайту және қосымша қаржы ресурстарын тарту қажет болады.";
"6. Азық-түлік келісімшарт корпорациясы қызметінің тиімділігін арттыру" деген кіші бөлімде:
"2. Корпоративтік басқару жүйесінің тиімділігін арттыру" деген мақсатта:
"2. Адами капиталды дамыту" деген міндетте:
алтыншы абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Азық-түлік келісімшарт корпорациясының басшылық лауазымдарындағы әйелдердің үлесі, %.";
"4. Қызметтің түйінді көрсеткіштері" деген бөлім мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 945 "Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация" на 2021 – 2030 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 октября 2025 года № 814
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 945 "Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация" на 2021 – 2030 годы" следующие изменения и дополнения:
в Плане развития акционерного общества "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация" на 2021 – 2030 годы, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Введение":
подпункт 3) абзаца пятого исключить;
подпункт 4) абзаца пятого изложить в следующей редакции:
"4) Национального плана развития Республики Казахстан до 2029 года, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 30 июля 2024 года № 611 (далее – Национальный план Республики Казахстан 2029);";
в разделе "3. Стратегические направления деятельности":
в подразделе "1. Участие в обеспечении продовольственной безопасности и стабилизации рынка зерна":
в цели "1. Поддержание резервного запаса зерна":
в задаче "1. Закуп, хранение, освежение и использование резервного запаса зерна":
после абзаца шестого дополнить абзацем следующего содержания:
"Для повышения эффективности торговой политики и организации централизованного импорта сельскохозяйственной продукции Продкорпорация по решению уполномоченного органа может быть назначена единственным оператором по импорту зерна.
Импорт иной сельскохозяйственной продукции может осуществляться Продкорпорацией в случае исполнения поручения Главы государства, Правительства или уполномоченного органа.
Выполнение функции оператора по импорту предусматривает обеспечение льготных условий торговли. Эти меры позволят осуществлять своевременное и оперативное регулирование рынка сельскохозяйственной продукции.";
в цели "2. Участие в стабилизации цен на зерно и СЗПТ":
задачу "1. Инвестиции на рынке зерна (при необходимости)" изложить в следующей редакции:
"Задача 1. Интервенции на рынке зерна (при необходимости)
В рамках выполнения стабилизационной функции на зерновом рынке Продкорпорацией по поручению государства будут применяться закупочные либо товарные интервенции. Данные меры будут использованы преимущественно в периоды высокого урожая либо критически низкого урожая зерна в Казахстане и направлены на снижение резкой волатильности внутренних цен.
Закупочные интервенции будут применяться в периоды высокого урожая с целью изъятия с рынка излишков зерна и формирования ресурсов Продкорпорации, которые в последующие годы могут быть использованы для обеспечения потребностей внутреннего рынка или в случае отсутствия необходимости осуществления товарной интервенции могут быть использованы для поставки на внешние рынки. Закупочные цены при интервенции будут определяться из расчета, который минимизирует убыток производства зерна.
В ходе реализации закупочных и товарных интервенций могут возникнуть ситуации, когда стоимость закупки зерна окажется выше стоимости его последующей реализации, что может оказать влияние на финансовые результаты Корпорации.
В периоды резкого роста внутренних цен ресурсы зерна Продкорпорации, в том числе часть резервного запаса, будут использованы для удовлетворения спроса на зерно на внутреннем рынке путем поставок по фиксированным ценам по заявкам местных исполнительных органов (товарная интервенция).
В целях сдерживания роста цен на продовольствие Продкорпорация будет использовать товарные интервенции через реализацию удешевленного зерна мукомольным предприятиям, животноводческим и птицеводческим хозяйствам в годы неурожая и сезонного роста цен.
Так, планируется реализация (при необходимости, с учетом государственных субсидий) продовольственного зерна по удешевленной цене для сдерживания роста цен на муку 1-го сорта, социальный хлеб и рожки.
Кроме того, удешевленное фуражное зерно (при необходимости) будет направлено птицеводческим и животноводческим хозяйствам для сдерживания роста цен на говядину, мясо кур и яйцо куриное.
В зависимости от рыночных цен будет произведен закуп сырья для гречневой крупы, риса и подсолнечного масла через программы Продкорпорации в пределах выделяемых финансовых средств.
Таким образом, Продкорпорация будет постепенно расширять номенклатуру и объемы сельскохозяйственной продукции, а также увеличивать объем реализации удешевленного продовольственного и фуражного зерна.
В рамках осуществления стабилизационной функции на зерновом рынке будет производиться возврат налога на добавленную стоимость Продкорпорации. Эти меры позволят поддержать рыночную стабильность и обеспечить доступность продуктов питания для всех граждан Казахстана.
При отсутствии необходимости государственного регулирования цен на зерно Продкорпорация будет осуществлять закуп зерна в пределах коридора сложившихся рыночных цен. При этом, учитывая чувствительное реагирование внутреннего рынка на закупочные цены Продкорпорации, будет использован подход, при котором исключается искажение рыночного ценообразования путем необоснованного завышения и занижения закупочных цен.";
в задаче "2. Формирование запасов сырья для СЗПТ и содействие формированию стабилизационных фондов регионов":
после абзаца первого дополнить абзацами следующего содержания:
"Продкорпорация, определенная уполномоченным органом в качестве оператора на зерновом рынке, осуществляет деятельность с зерном.
Деятельность на основе иной сельскохозяйственной продукции может осуществляться Продкорпорацией в случае исполнения поручения Главы государства, Правительства или уполномоченного органа.";
задачу "3. Поддержка сельхозтоваропроизводителей для проведения весенне-полевых работ (ВПР)" изложить в следующей редакции:
"Задача 3. Поддержка сельхозтоваропроизводителей для проведения весенне-полевых работ (ВПР)
1. Форвардный закуп
В целях формирования гарантированных объемов сельскохозяйственной продукции для дальнейшей стабилизации внутреннего рынка и развития экспорта будет активизирован наиболее прогрессивный инструмент Продкорпорации – форвардный закуп, который будет финансироваться за счет республиканского бюджета.
Для обеспечения наиболее приемлемых условий для участия субъектов АПК в программах форвардного закупа в качестве обеспечения будут приниматься в том числе гарантии социально-предпринимательских корпораций. В последующем на этапе достижения определенного уровня развития отечественной сельскохозяйственной кооперации приоритет Продкорпорации будет отдан работе с кооперативами, участники которых будут нести солидарную ответственность по обязательствам в рамках форвардных сделок.
Через программы форвардного закупа отечественные СХТП получат доступ к льготному финансированию, позволяющему своевременно проводить ВПР и поддерживать производство в стране востребованной сельскохозяйственной продукции.
В целях расширения объемов финансовой поддержки фермерам Продкорпорация дополнительно будет использовать привлеченные средства, в связи с этим прорабатывается вопрос об уменьшении расходов на вознаграждения по привлеченным финансовым средствам за счет субсидирования ставки вознаграждения по ним, в т.ч. купонного вознаграждения (ставки) по облигациям Продкорпорации.
Закупочные цены на сельскохозяйственную продукцию при условии, если цены на нее не были зафиксированы, формируются правлением Корпорации в зависимости от цен, сформировавшихся на рынке в период поставки, объемов производства сельскохозяйственной продукции, экспортных цен на аналогичную позицию на основных пограничных переходах и утверждаются решением органа управления Корпорации.
2. Трехсторонний форвардный закуп
В рамках содействия частному рынку в создании полноценной сети производства, хранения и сбыта сельскохозяйственной продукции реализуется трехсторонний форвардный закуп между Продкорпорацией, сельскохозяйственным товаропроизводителем и перерабатывающими предприятиями.
Продкорпорация будет финансировать СХТП и (или) перерабатывающие предприятия (форвардный закуп), так СХТП будут осуществлять поставку сырья напрямую перерабатывающим предприятиям. В свою очередь перерабатывающие предприятия могут поставлять СЗПТ Продкорпорации.
Таким образом, СХТП получают возможность гарантированного сбыта своей продукции, перерабатывающие предприятия получают загрузку производственных мощностей, а Продкорпорация получает возможность сдерживать рост цен на сельскохозяйственную продукцию и СЗПТ.
В рамках программ форвардного закупа Продкорпорация будет формировать необходимые ресурсы сельскохозяйственной продукции и СЗПТ, в том числе стимулировать производство кормовых культур для формирования фуражного фонда, гарантированно фиксировать объемы для своевременного освежения резервного запаса зерна, формировать ресурсы, обеспечивающие исполнение заключенных экспортных контрактов и позволяющие поддерживать долгосрочную стратегию экспорта по наработанным каналам сбыта.
Также допускается финансирование трехстороннего форвардного закупа с СХТП, имеющим полный цикл по переработке сельскохозяйственного сырья.
Порядок отбора и критерии финансирования СХТП и (или) перерабатывающего предприятия определяются органом Продкорпорации.";
в подразделе "4. Содействие созданию устойчивой кормовой базы АПК":
в цели "1. Удовлетворение потребностей внутреннего рынка в кормах":
в задаче "1. Формирование и управление фуражным фондом":
после абзаца первого дополнить абзацем следующего содержания:
"Возмещение оператору по зерновому рынку расходов на хранение фуражного фонда входит в компетенцию уполномоченного органа.";
"Ключевые показатели деятельности:" изложить в следующей редакции:
"Ключевые показатели деятельности:
объем фуражного зерна, поставленный птицеводческим, животноводческим предприятиям и субъектам рыбного хозяйства, тыс. тонн;
объем фуражного фонда на 31 декабря соответствующего года, тыс. тонн.";
в подразделе "5. Содействие развитию экспорта зерна":
в цели "1. Рост объемов экспорта зерна и закрепление на внешних рынках сбыта":
в задаче "1. Стабилизация поставок и диверсификация экспортных операций" абзацы одиннадцатый, двенадцатый и тринадцатый изложить в следующей редакции:
"Продкорпорация будет активно содействовать разработке и реализации единой и долгосрочной экспортной политики для зерновых и масличных культур.
Основная цель – объединить усилия мелких и средних фермеров, помогая им выходить на международные рынки. Продкорпорация будет выступать в роли посредника, консолидируя экспортные партии зерна и обеспечивая поиск надежных покупателей. Тем самым, Продкорпорация будет помогать фермерам выходить на экспортные рынки и реализовывать сельскохозяйственную продукцию по выгодной цене.
В дальнейшем планируется масштабировать эту деятельность, выкупая зерно на внутреннем рынке для централизованного экспорта. Для реализации этих планов потребуется значительное увеличение объемов экспорта и привлечение дополнительных финансовых ресурсов.";
в подразделе "6. Повышение эффективности деятельности Продкорпорации":
в цели "2. Повышение эффективности системы корпоративного управления":
в задаче "2. Развитие человеческого капитала":
после абзаца шестого дополнить абзацем следующего содержания:
"доля женщин на руководящих должностях Продкорпорации, %.";
раздел "4. Ключевые показатели деятельности" изложить в следующей редакции:

5 904
6 071
6 252
6 451
6 669
6 909
7 176
7 475
7 811
8 193
8 630
2-мақсат. Корпоративтік басқару жүйесінің тиімділігін арттыру
14
Корпоративтік басқаруды бағалау
%
77
78
85
90
93
15
Азық-түлік келісімшарт корпорациясының басшылық лауазымдарындағы әйелдердің үлесі
%
7
30
30
30
30
30
30
30
* республикалық бюджеттен жеткілікті ақшалай қаражат бөлінген кезде";
"Азық-түлік келісімшарт корпорациясының стратегиялық картасы" деген 1-қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
"Қызметтің түйінді көрсеткіштерін есептеу әдістемесі" деген 2-қосымшада:
"Азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге және астық нарығын тұрақтандыруға қатысу" деген 1-стратегиялық бағытта:
"2. Астық пен ӘлМАТ бағасын тұрақтандыруға қатысу" деген мақсатта:
"2. Азық-түлік келісімшарт корпорациясының қолдау бағдарламаларымен қамтылған ауыл шаруашылығы өнімдерінің, оның ішінде ӘлМАТ үшін шикізат болып табылатын өнімдердің көлемі" деген ҚТК-дағы екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Азық-түлік келісімшарт корпорациясының қолдау бағдарламаларымен қамтылған ауыл шаруашылығы өнімдерінің, оның ішінде ӘлМАТ үшін шикізат болып табылатын өнімдердің көлемі = есепті жылы форвардтық сатып алу бағдарламалары бойынша қаржыландырылған ауыл шаруашылығы өнімдерінің көлемі + есепті жылы тікелей сатып алу арқылы қаржыландырылған ауыл шаруашылығы өнімдерінің көлемі + есепті жылы АШТӨ берген тауарлық кредиттің көлемі + мерзімі ұзартылған шарттар бойынша жеткізілген ауыл шаруашылығы өнімдерінің көлемі.";
"5. Астық экспортының дамуына жәрдемдесу" деген стратегиялық бағытта:
"1. Астық экспорты көлемінің өсуі және сыртқы өткізу нарықтарында орнығу" деген мақсатта:
"1. Стратегиялық өткізу нарықтарына астық жөнелтудің ең аз көлемі" деген ҚТК мынадай редакцияда жазылсын:
"1-ҚТК. Ауыл шаруашылығы өнімдерін экспорттық нарықтарға ілгерілету.
ҚТК қазақстандық астықтың сыртқы өткізу нарығында болуын мониторингтеу үшін есептеледі.
ҚТК-ны есептеу формуласы:
экспорттық партияларды шоғырландыру бағдарламаларын қоса алғанда, есепті жылы экспорттық нарықтарға жасалған шарттар шеңберіндегі және Азық-түлік келісімшарт корпорациясының ресурстары есебінен және консорциумдық/инвестициялық келісімдер негізінде экспортқа трейдерлер арқылы өткізілген және ауыл шаруашылығы өнімдерінің көлемі.";
"6. Азық-түлік келісімшарт корпорациясы қызметінің тиімділігін арттыру" деген стратегиялық бағытта:
"2. Корпоративтік басқару жүйесінің тиімділігін арттыру" деген мақсатта:
"2. Азық-түлік келісімшарт корпорациясының басшылық лауазымдарындағы әйелдердің үлесі" деген ҚТК-дағы үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Азық-түлік келісімшарт корпорациясы Директорлар кеңесінің, басқармасының құрамындағы және құрылымдық бөлімшелер басшылары арасындағы әйелдер саны/Азық-түлік келісімшарт корпорациясы Директорлар кеңесінің, басқармасының мүшелері мен құрылымдық бөлімшелер басшыларының жалпы саны*100.".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 1 қазандағы
№ 814 қаулысына
қосымша 1-қосымша
Азық-түлік келісімшарт корпорациясының стратегиялық картасы

5 904
6 071
6 252
6 451
6 669
6 909
7 176
7 475
7 811
8 193
8 630
Цель 2. Повышение эффективности системы корпоративного управления
14
Оценка корпоративного управления
%
77
78
85
90
93
15
Доля женщин на руководящих должностях Продкорпорации
%
7
30
30
30
30
30
30
30
*при выделении достаточных денежных средств из республиканского бюджета";
приложение 1 "Стратегическая карта Продкорпорации" изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению;
в приложении 2 "Методика расчета ключевых показателей деятельности":
в стратегическом направлении "1. Участие в обеспечении продовольственной безопасности и стабилизации рынка зерна":
в цели "2. Участие в стабилизации цен на зерно и СЗПТ":
в КПД "2. Объем сельскохозяйственной продукции, в том числе являющейся сырьем для СЗПТ, охваченный программами поддержки Продкорпорации" абзац второй изложить в следующей редакции:
"Объем сельскохозяйственной продукции, в том числе являющейся сырьем для СЗПТ, охваченный программами поддержки Продкорпорации, = объем сельскохозяйственной продукции, профинансированный по программам форвардного закупа в отчетном году, + объем сельскохозяйственной продукции, профинансированный через прямой закуп в отчетном году, + объем товарного кредита, выданного СХТП в отчетном году, + объем сельскохозяйственной продукции, поставленный по пролонгированным договорам.";
в стратегическом направлении "5. Содействие развитию экспорта зерна":
в цели "1. Рост объемов экспорта зерна и закрепление на внешних рынках сбыта":
КПД "1. Минимальный объем отгрузок зерна на стратегические рынки сбыта" изложить в следующей редакции:
"КПД 1. Продвижение сельскохозяйственной продукции на экспортные рынки.
КПД рассчитывается для мониторинга присутствия казахстанского зерна на внешних рынких сбыта.
Формула расчета КПД:
объем сельскохозяйственной продукции в рамках заключенных договоров на экспортные рынки в отчетном году, включая программы консолидации экспортных партий, и реализованный через трейдеров на экспорт за счет ресурсов Продкорпорации и на основании консорциональных/инвестиционных соглашений.";
в стратегическом направлении "6. Повышение эффективности деятельности Продкорпорации":
в цели "2. Повышение эффективности системы корпоративного управления":
в КПД "2. Доля женщин на руководящих должностях Продкорпорации" абзац третий изложить в следующей редакции:
"Количество женщин в составе Совета директоров, правления и среди руководителей структурных подразделений Продкорпорации/общее число членов Совета директоров, правления и руководителей структурных подразделений Продкорпорации *100.".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от " " 2025 года №
Приложение 1
Стратегическая карта Продкорпорации

Негізгі 4.5-қағидат. Заң үстемдігін қамтамасыз ету және мемлекеттік басқарудың тиімділігін арттыру
3-басымдық. Мемлекеттік қызметтің толыққанды гибридті моделіне көшу арқылы мемлекеттік аппаратты кәсібилендіру
3-көрсеткіш. Еңбек өнімділігінің жинақталған өсу индексі, 2022=100
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2023 – 2027 жылдарға арналған даму жоспары
АӨК өндірісінің тиімділігін арттыру үшін жағдайлар жасау
1-мақсат. Ауыл шаруашылығындағы өндіріс факторларының экономикалық қолжетімділігін арттыру
1-индикатор. Ауыл шаруашылығының жалпы өнімі көлемінің өсуі
5-индикатор. Ауыл шаруашылығының негізгі капиталына инвестициялардың өсуі
Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасы
Нысаналы 1-индикатор. Ауыл шаруашылығындағы еңбек өнімділігін 2020 жылмен салыстырғанда 3 есеге арттыру
Азық-түлік келісімшарт корпорациясының өндірістік объектілеріндегі еңбек өнімділігі
"Қазақстан – 2050" пайымы
"Қазақстан–2050" Стратегиясы – тым құбылмалы тарихи жағдайдағы жаңа Қазақстан үшін жаңа саяси бағыт
Жаңа бағыттың экономикалық саясаты – пайда алу,
инвестициялар мен бәсекеге қабілеттіліктен қайтарым алу
принципіне негізделген түгел қамтитын экономикалық прагматизм
Менеждменттің жаңа құралдарын және мемлекеттік сектордағы корпоративтік басқарудың қағидаларын енгізу қажет
Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспары
4-мақсат. Экономика мен қоғамның түпкілікті түрленуі
4.5-негізгі қағидат. Заң үстемдігін қамтамасыз ету және мемлекеттік басқарудың тиімділігін арттыру
Ағымдағы жағдай
39-көрсеткіш. Дүниежүзілік банктен мемлекеттік басқару тиімділігі индексінің мәні (-2,5-тен 2,5-ке дейінгі шкала бойынша)
Корпоративтік басқаруды бағалау
"Қазақстан – 2050" пайымы
Әлеуметтік саясаттың жаңа қағидаттары – әлеуметтік
кепілдіктер және жеке жауапкершілік
Ананы қорғау. Әйелдерге үндеу
Біз бұдан әрі де елімізде әйелдердің рөлі артуы үшін барлық жағдайды жасайтын боламыз. Қазіргі замандағы қазақстандық әйел қызмет істеуге ұмтылуы керек
Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспары
4-мақсат. Экономика мен қоғамның түпкілікті түрленуі
4.5-негізгі қағидат. Заң үстемдігін қамтамасыз ету және мемлекеттік басқарудың тиімділігін арттыру
Ағымдағы жағдай
38-көрсеткіш. 0-ден 1-ге дейінгі шкала бойынша World Justice Project-тен құқық үстемдігі индексінің мәні
2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасы
Нысаналы 8-индикатор. Биліктің атқарушы, өкілді және сот органдарында, мемлекеттік, квазимемлекеттік және корпоративтік секторларда шешімдер қабылдау деңгейіндегі әйелдердің үлесі
Азық-түлік келісімшарт корпорациясының басшылық лауазымдарындағы әйелдердің үлесі

Основной принцип 4.5. Обеспечение верховенства права и повышение эффективности государственного управления
Приоритет 3. Профессионализация государственного аппарата путем перехода на полноценную гибридную модель государственной службы
Показатель 3. Индекс накопленного роста производительности труда, 2022=100
План развития Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан на 2023 – 2027 годы
Создание условий для повышения эффективности производства АПК
Цель 1. Повышение экономической доступности факторов производства в сельском хозяйстве
Индикатор 1.
Рост производительности труда в сельском хозяйстве.
Индикатор 5.
Рост инвестиций в основной капитал сельского хозяйства
Концепция развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021 – 2030 годы
Целевой индикатор 1. Повышение производительности труда в сельском хозяйстве в 3 раза по сравнению с 2020 годом
Производительность труда на производственных объектах Продкорпорации
Видение "Казахстан - 2050"
Стратегия "Казахстан-2050" – новый политический курс для нового Казахстана в быстро меняющихся исторических условиях
Экономическая политика нового курса – всеобъемлющий экономический прагматизм на принципах прибыльности, возврата от инвестиций и конкурентоспособности
Необходимо внедрять современные инструменты менеджмента и принципы корпоративного управления в государственном секторе
Национальный план развития Республики Казахстан до 2029 года
Цель 3.
Сквозные преобразования экономики и общества
Основной принцип 4.5. Обеспечение верховенства права и повышение эффективности государственного управления
Текущая ситуация
Показатель 39. Значение индекса эффективности государственного управления от Всемирного банка (по шкале от -2,5 до 2,5)
Оценка корпоративного управления
Видение "Казахстан - 2050"
Новые принципы социальной политики – социальные гарантии и личная ответственность
Защита материнства. Обращение к женщинам
Следует активно вовлекать женщин в государственное и общественное управление, особенно на местном уровне в регионах. Создавать благоприятные условия для открытия и ведения бизнеса женщинами
Национальный план развития Республики Казахстан до 2029 года
Цель 3. Сквозные преобразования экономики и общества
Основной принцип 4.5. Обеспечение верховенства права и повышение эффективности государственного управления
Текущая ситуация
Показатель 38.
Значение индекса верховенства права от World Justice Project по шкале от 0 до 1
Концепция семейной и гендерной политики до 2030 года
Индикатор 8.
Доля женщин в исполнительных, представительных и судебных органах власти, государственном, квазигосударственном и корпоративном секторах на уровне принятия решений
Доля женщин на руководящих должностях Продкорпорации
_____________________________________