"Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 22 қыркүйектегі № 784 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі туралы ережеде:
15-тармақта:
381) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"381) кондоминиум объектісін басқару жөніндегі шешімдерді қабылдау қағидаларын, сондай-ақ көппәтерлі тұрғын үй пәтерлері, тұрғын емес үй-жайлары меншік иелерінің жиналысы хаттамаларының үлгілік нысандарын және кондоминиум объектісін басқару жөніндегі ай сайынғы және жылдық есептердің нысандарын әзірлеу және бекіту;";
400) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"400) кондоминиум объектісін басқаруға арналған шығыстардың жылдық сметасын есептеу әдістемесін, сондай-ақ кондоминиум объектісін басқаруға арналған жарналардың ең төмен мөлшерін есептеу әдістемесін әзірлеу және бекіту;";
402) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"402) көппәтерлі тұрғын үйді басқарушыға қойылатын біліктілік талаптарын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 405-1) тармақшамен толықтырылсын:
"405-1) "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарын сақтау үшін екінші деңгейдегі банктерге тұрғын үй құрылысына үлестік қатысудың бірыңғай ақпараттық жүйесіне қолжетімділікті қамтамасыз ету;";
412) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"412) тұрғын үй инспекциясының кондоминиум объектісін басқару үшін уақытша басқарушы компанияны айқындау және тағайындау қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
441) және 442) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"441) тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу саласындағы инжинирингтік компанияның тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру тәсіліне қарамастан, жергілікті атқарушы органға, сондай-ақ Бірыңғай операторға немесе екінші деңгейдегі банкке (тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру тәсіліне қарай) көппәтерлі тұрғын үй немесе жеке тұрғын үйлер кешені құрылысының барысын мониторингтеу нәтижелері туралы есебінің нысанын әзірлеу және бекіту;
442) бірыңғай оператордың көппәтерлі тұрғын үйдің (тұрғын ғимараттың) немесе жеке тұрғын үйлер кешенің құрылыс жобасы бойынша құжаттарды тексеру тәртібін әзірлеу және бекіту;";
455) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"455) кондоминиум объектісін басқару жөніндегі қағидаларды әзірлеу және бекіту;";
458) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"458) көппәтерлі тұрғын үй мүлкінің меншік иелері бірлестігінің үлгілік жарғысын және пәтерлер (тұрғын емес үй-жайлар) меншік иелері кооперативінің үлгілік жарғысын әзірлеу және бекіту;";
461) тармақша алып тасталсын;
463) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"463) кәсіптік стандарттарды, салалық біліктілік шеңберлерін, кадрлар даярлаудың білім беру бағдарламаларын әзірлеуге, кондоминиум объектісін басқару жөніндегі мамандарды сертификаттау, олардың біліктілігін растау және арттыру жүйесін құруға қатысу;";
466) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"466) кондоминиум объектісін басқарудың үлгілік шартын әзірлеу және бекіту;";
467) тармақша алып тасталсын;
468) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"468) мүліктің меншік иелері бірлестігі немесе кондоминиум объектісін басқару субъектісі мен коммуналдық көрсетілетін қызметтерді ұсынатын ұйымдар арасындағы ынтымақтастықтың үлгілік шарттарын әзірлеу және бекіту;";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2025 года № 784.
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 2.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 15:
подпункт 381) изложить в следующей редакции:
"381) разработка и утверждение правил принятия решений по управлению объектом кондоминиума, а также типовых форм протоколов собрания собственников квартир, нежилых помещений, многоквартирного жилого дома и форм ежемесячного и годового отчетов по управлению объектом кондоминиума;";
подпункт 400) изложить в следующей редакции:
"400) разработка и утверждение методики расчета годовой сметы расходов на управление объектом кондоминиума, а также методики расчета минимального размера взносов на управление объектом кондоминиума;";
подпункт 402) изложить в следующей редакции:
"402) разработка и утверждение квалификационных требований, предъявляемых к управляющему многоквартирным жилым домом;";
дополнить подпунктом 405-1) следующего содержания:
"405-1) обеспечение доступа к единой информационной системе долевого участия в жилищном строительстве банкам второго уровня для соблюдения требований Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах";";
подпункт 412) изложить в следующей редакции:
"412) разработка и утверждение правил определения и назначения жилищной инспекцией временной управляющей компании для управления объектом кондоминиума;";
подпункты 441) и 442) изложить в следующей редакции:
"441) разработка и утверждение формы отчета инжиниринговой компании в сфере долевого участия в жилищном строительстве о результатах мониторинга за ходом строительства многоквартирного жилого дома или комплекса индивидуальных жилых домов в местный исполнительный орган вне зависимости от способа организации долевого участия в жилищном строительстве, а также единому оператору или в банк второго уровня (в зависимости от способа организации долевого участия в жилищном строительстве);
442) разработка и утверждение порядка проверки документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома (жилого здания) или комплекса индивидуальных жилых домов единым оператором;";
подпункт 455) изложить в следующей редакции:
"455) разработка и утверждение правил по управлению объектом кондоминиума;";
подпункт 458) изложить в следующей редакции:
"458) разработка и утверждение типового устава объединения собственников имущества многоквартирного жилого дома и типового устава кооператива собственников квартир (нежилых помещений);";
подпункт 461) исключить;
подпункт 463) изложить в следующей редакции:
"463) участие в разработке профессиональных стандартов, отраслевых рамок квалификаций, образовательных программ подготовки кадров, создании системы сертификации, подтверждения и повышения квалификации специалистов по управлению объектом кондоминиума;";
подпункт 466) изложить в следующей редакции:
"466) разработка и утверждение типового договора управления объектом кондоминиума;";
подпункт 467) исключить;
подпункт 468) изложить в следующей редакции:
"468) разработка и утверждение типовых договоров сотрудничества между объединением собственников имущества или субъектом управления объектом кондоминиума и организациями, предоставляющими коммунальные услуги;";

мынадай мазмұндағы 494-7) тармақшамен толықтырылсын:
"494-7) кондоминиум объектісін басқару нысандары мен кондоминиум объектісін басқару субъектілері бойынша көппәтерлі тұрғын үйлер тізілімін және кондоминиум объектісін басқару субъектілері мен көппәтерлі тұрғын үйлерді басқарушылар тізілімін жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;".
2. Осы қаулы ресми жариялануға тиіс және 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының оныншы және он бірінші абзацтарын қоспағанда, 2025 жылғы 15 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов

дополнить подпунктом 494-7) следующего содержания:
"494-7) разработка и утверждение правил ведения реестра многоквартирных жилых домов по формам управления объектом кондоминиума и субъектам управления объектом кондоминиума и реестра субъектов управления объектом кондоминиума и управляющих многоквартирными жилыми домами;".
2. Настоящее постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 15 сентября 2025 года, за исключением абзацев десятого и одиннадцатого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 января 2026 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов