Домендік-конвертерлік тәсілмен шығарылған болат дайындамалардың жекелеген түрлерінің экспортына айрықша құқық берудің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 19 қыркүйектегі № 769 қаулысы. Осы қаулы 2025 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданыста болды
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қаулының қолданыста болу мерзімі - 31.12.2025 дейін (қаулының 5-т.).
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
"Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 20-бабының 2 және 4-тармақтарына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 2) тармақшасына және 37-бабына, Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 29 және 47-баптарына, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа 7-қосымшаның 10-бөліміне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) экспортына айрықша құқық берілген, домендік-конвертерлік тәсілмен шығарылған жекелеген болат дайындамалар түрлерінің тізбесі;
2) айрықша құқық берілген сыртқы сауда қызметіне қатысушылардың тізбесі;
3) Домендік-конвертерлік тәсілмен шығарылған болат дайындамалардың жекелеген түрлерінің экспортына айрықша лицензияның қолданылуын тоқтата тұру немесе тоқтату қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті осы қаулының 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген домендік-конвертерлік тәсілмен шығарылған болат дайындамалардың жекелеген түрлерінің экспортына айрықша лицензия беруді жүзеге асыру жөніндегі лицензиар болып айқындалсын.
3. Домендік-конвертерлік тәсілмен шығарылған болат дайындамалардың жекелеген түрлерінің экспортына айрықша лицензия оның қолданылу мерзімі басталған күннен бастап 2025 жылғы 31 желтоқсанды қамтитын мерзімге дейін қолданылады және сыртқы сауда шартының (келісімшартының) қолданылу мерзімімен немесе айрықша лицензия беру үшін негіз болып табылатын құжаттың қолданылу мерзімімен шектелуі мүмкін.
4. Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі және 2025 жылғы 31 желтоқсанды қамтитын мерзімге дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 769 қаулысымен
бекітілген
Экспортына айрықша құқық берілген, домендік-конвертерлік тәсілмен шығарылған болат дайындамалардың жекелеген түрлерінің тізбесі
Р/с
Экспортына айрықша құқық берілген, домендік-конвертерлік тәсілмен шығарылған болат дайындамалардың жекелеген түрлері
ЕАЭО СЭҚ ТН коды
1
Құйма металдар немесе өзге де алғашқы нысандардағы темiр және легирленбеген болат (7203 тауар позициясындағы темiрден басқа)

О некоторых вопросах предоставления исключительного права на экспорт отдельных видов стальных заготовок, произведенных доменно-конвертерным способом
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2025 года № 769. Срок действия постановления - до 31 декабря 2025 года
Примечание ИЗПИ!
Срок действия постановления - до 31.12.2025 (см. п. 5.).
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 5.
В соответствии с пунктами 2 и 4 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности", подпунктом 2) статьи 10 и статьей 37 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", статьями 29 и 47 Договора о Евразийском экономическом союзе, а также разделом 10 приложения 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) перечень отдельных видов стальных заготовок, произведенных доменно-конвертерным способом, на экспорт которых предоставлено исключительное право;
2) перечень участников внешнеторговой деятельности, которым предоставлено исключительное право;
3) Правила приостановления или прекращения действия исключительной лицензии на экспорт отдельных видов стальных заготовок, произведенных доменно-конвертерным способом.
2. Определить Комитет промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан лицензиаром по осуществлению выдачи исключительной лицензии на экспорт отдельных видов стальных заготовок, произведенных доменно-конвертерным способом, предусмотренных подпунктом 1) пункта 1 настоящего постановления.
3. Исключительная лицензия на экспорт отдельных видов стальных заготовок, произведенных доменно-конвертерным способом, действует с даты начала ее действия до 31 декабря 2025 года включительно и может быть ограничена сроком действия внешнеторгового договора (контракта) или сроком действия документа, являющегося основанием для выдачи исключительной лицензии.
4. Министерству промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
5. Настоящее постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования и действует до 31 декабря 2025 года включительно.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 сентября 2025 года № 769
Перечень
отдельных видов стальных заготовок, произведенных доменно-конвертерным способом, на экспорт которых предоставлено исключительное право
№ п/п
Отдельные виды стальных заготовок, произведенных доменно-конвертерным способом, на экспорт которых предоставлено исключительное право
Код ТН ВЭД ЕАЭС
1
Железо и нелегированная сталь в слитках или прочих первичных формах (кроме железа товарной позиции 7203)

7206
2
Темiрден немесе легирленбеген болаттан жасалған жартылай фабрикаттар
7207
3
Құйма металдардағы немесе өзге де бастапқы нысандардағы коррозияға төзiмдi болат; коррозияға төзiмдi болаттан жасалған жартылай дайын өнімдер
7218
4
Құйма металдардағы немесе өзге де басқа бастапқы нысандардағы легирленген болат; өзге де легирленген болаттан жасалған жартылай дайын өнімдер
7224
Ескертпе: аббревиатураның толық жазылуы:
ЕАЭО СЭҚ ТН – Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 769 қаулысымен
бекітілген
Айрықша құқық берілген сыртқы сауда қызметіне қатысушылардың тізбесі

7206
2
Полуфабрикаты из железа или нелегированной стали
7207
3
Коррозионностойкая сталь в слитках или других первичных формах; полуфабрикаты из коррозионностойкой стали
7218
4
Другие виды легированных сталей в слитках или других первичных формах; полуфабрикаты из других видов легированных сталей
7224
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
ТН ВЭД ЕАЭС – товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза.
_____________________________________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 сентября 2025 года № 769
Перечень
участников внешнеторговой деятельности, которым предоставлено исключительное право

1. "Qarmet" акционерлік қоғамы.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 769 қаулысымен
бекітілген
Домендік-конвертерлік тәсілмен шығарылған болат дайындамалардың жекелеген түрлерінің экспортына айрықша лицензияның қолданылуын тоқтата тұру немесе тоқтату қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Домендік-конвертерлік тәсілмен шығарылған болат дайындамалардың жекелеген түрлерінің экспортына айрықша лицензияның қолданысын тоқтата тұру немесе тоқтату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабы 7-тармағының төртінші бөлігіне және 45-бабына, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2023 жылғы 24 қарашадағы № 125 шешімімен бекітілген Үшінші елдермен саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесіне енгізілген тауарлардың экспортына және (немесе) импортына лицензиялар мен рұқсаттар беру қағидаларының 19 және 20-тармақтарына сәйкес әзірленді және домендік-конвертерлік тәсілмен шығарылған болат дайындамалардың жекелеген түрлерінің экспортына арналған айрықша лицензияның (бұдан әрі – айрықша лицензия) қолданысын тоқтата тұру немесе тоқтату тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) лицензиар – Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті;
2) лицензиат – осы қаулыға сәйкес домендік-конвертерлік тәсілмен шығарылған болат дайындамалардың жекелеген түрлерінің экспортына айрықша құқық берілген сыртқы сауда қызметіне қатысушы.
2-тарау. Домендік-конвертерлік тәсілмен шығарылған болат дайындамалардың жекелеген түрлерінің экспортына айрықша лицензияның қолданылуын тоқтата тұру немесе тоқтату тәртібі
3. Лицензиар мынадай:
1) лицензиат өз еркімен өтініш берген;
2) айрықша лицензия беруге негіз болған бір немесе бірнеше құжаттың қолданысы тоқтатып қойылған;
3) лицензиаттар тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінші күніне дейін лицензиарға айрықша лицензияның орындалу барысы туралы есеп ұсынбаған;
4) лицензиаттар айрықша лицензияның орындалу барысы туралы тоқсан сайынғы есептерде анық емес мәліметтерді көрсеткен;
5) сот актісі болған жағдайларда айрықша лицензияның қолданысын тоқтата тұру туралы шешім қабылдайды.
4. Осы Қағидалардың 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жағдай басталған кезде лицензиат тиісті өтініш берген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде лицензиар айрықша лицензияның қолданысын өтініште көрсетілген мерзімге тоқтата тұру туралы шешім қабылдайды.

1. Акционерное общество "Qarmet".
_____________________________________
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 сентября 2025 года № 769
Правила
приостановления или прекращения действия исключительной лицензии на экспорт отдельных видов стальных заготовок, произведенных доменно-конвертерным способом
Глава 1. Общие положение
1. Настоящие Правила приостановления или прекращения действия исключительной лицензии на экспорт отдельных видов стальных заготовок, произведенных доменно-конвертерным способом (далее – Правила), разработаны в соответствии с частью четвертой пункта 7 статьи 37 и статьей 45 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", а также пунктами 19 и 20 Правил выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 24 ноября 2023 года № 125, и определяют порядок приостановления или прекращения действия исключительной лицензии на экспорт отдельных видов стальных заготовок, произведенных доменно-конвертерным способом (далее – исключительная лицензия).
2. Для целей настоящих Правил используются следующие понятия:
1) лицензиар – Комитет промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан;
2) лицензиат – участник внешнеторговой деятельности, которому предоставлено исключительное право на экспорт отдельных видов стальных заготовок, произведенных доменно-конвертерным способом, в соответствии с настоящим постановлением.
Глава 2. Порядок приостановления или прекращения действия исключительной лицензии на экспорт отдельных видов стальных заготовок, произведенных доменно-конвертерным способом
3. Лицензиар принимает решение о приостановлении действия исключительной лицензии в случаях:
1) добровольного обращения лицензиата;
2) приостановления действия одного или нескольких документов, на основании которых была выдана исключительная лицензия;
3) непредставления лицензиатами ежеквартально до пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, отчета о ходе исполнения исключительной лицензии лицензиару;
4) указания лицензиатами недостоверных сведений в ежеквартальных отчетах о ходе исполнения исключительной лицензии;
5) наличия судебного акта.
4. При наступлении случая, указанного в подпункте 1) пункта 3 настоящих Правил, лицензиар в течение пяти рабочих дней со дня представления лицензиатом соответствующего обращения принимает решение о приостановлении действия исключительной лицензии на срок, указанный в обращении.

5. Айрықша лицензияның қолданысы осы Қағидалардың 3-тармағының 2)5) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша тоқтатыла тұрған кезде лицензиар мұндай жағдайлар басталған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде лицензиатқа айрықша лицензияның қолданысын тоқтата тұру негіздерін көрсетіп, оны тоқтата тұру туралы алдын ала шешімді және тыңдау өткізілетін уақыт пен орын (тәсіл) туралы хабарлама жібереді.
Осы Қағидалардың 3-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жағдай басталған кезде айрықша лицензияның қолданысы айрықша лицензияны беруге негіз болған құжаттардың қолданысы қайта басталғанға дейінгі мерзімге, осы Қағидалардың 3-тармағының 3)5) тармақшаларында көрсетілген жағдайлар басталған кезде – бір айдан аспайтын мерзімге тоқтатыла тұрады.
6. Хабарлама айрықша лицензияны беруге арналған өтініште көрсетілген лицензиаттың заңды мекенжайына оның табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырыс хатпен немесе электрондық мекенжай бойынша не хабарламаның тіркеп-белгіленуін қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып жіберіледі.
Лицензиаттың өкілі хабарламаны қабылдаудан бас тартқан кезде оны жеткізетін немесе табыс ететін адам хабарламаға тиісті белгі қояды, ол лицензиарға қайтарылады. Бұл ретте хабарламаны қабылдаудан мұндай бас тарту айрықша лицензияның қолданысын тоқтата тұруға немесе тоқтатуға негіз болып табылмайды.
7. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей өткізіледі.
Тыңдаудың нәтижелері бойынша лицензиар бір жұмыс күні ішінде айрықша лицензияның қолданысын тоқтата тұру туралы шешім қабылдайды.
Айрықша лицензияның қолданысы лицензиар айрықша лицензияның қолданысын тоқтата тұру туралы шешім қабылдаған күннен бастап тоқтатыла тұрады.
Айрықша лицензияның қолданысын тоқтата тұру оны ұзартуға негіз болып табылмайды.
8. Осы Қағидалардың 3-тармағының 1) тармақшасында көзделген негіз бойынша тоқтатыла тұрған айрықша лицензияның қолданысын қайта бастау лицензиаттың өтініші бойынша жүзеге асырылады.
Берілген өтініш негізінде лицензиар үш жұмыс күні ішінде айрықша лицензияның қолданысын қайта бастау туралы шешім қабылдайды.
9. Айрықша лицензияның қолданысы осы Қағидалардың 3-тармағының 2) – 5) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша тоқтатыла тұрған кезде лицензиат осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген айрықша лицензияның қолданысын тоқтата тұру мерзімі өткенге дейін лицензиарға растаушы құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, айрықша лицензияның қолданысын тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғаны туралы өтініш беруге құқылы.
Лицензиар лицензиат өтініш берген күннен бастап он жұмыс күні ішінде айрықша лицензияның қолданысын тоқтата тұруға алып келген себептердің жойылғанын тексереді және мұндай себептердің жойылу фактісі расталған жағдайда айрықша лицензияның қолданысы қайта басталатын күнді көрсете отырып, оны қайта бастау туралы шешім қабылдайды.

5. При приостановлении действия исключительной лицензии по основаниям, предусмотренным подпунктами 2) – 5) пункта 3 настоящих Правил, лицензиар в течение двух рабочих дней со дня наступления таких случаев направляет лицензиату предварительное решение о приостановлении действия исключительной лицензии с указанием оснований приостановления и уведомление о времени и месте (способе) проведения заслушивания.
Действие исключительной лицензии при наступлении случая, указанного в подпункте 2) пункта 3 настоящих Правил, приостанавливается на срок до возобновления действия документов, на основании которых была выдана исключительная лицензия, при наступлении случаев, указанных в подпунктах 3) – 5) пункта 3 настоящих Правил, – на срок, не превышающий одного месяца.
6. Уведомление направляется по юридическому адресу лицензиата, указанному в заявлении на выдачу исключительной лицензии, заказным письмом с уведомлением о его вручении или по электронному адресу либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию уведомления.
При отказе представителя лицензиата принять уведомление лицо, доставляющее или вручающее его, делает соответствующую отметку на уведомлении, которое возвращается лицензиару. При этом такой отказ от принятия уведомления не является основанием для приостановления или прекращения действия исключительной лицензии.
7. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания лицензиар в течение одного рабочего дня принимает решение о приостановлении действия исключительной лицензии.
Действие исключительной лицензии приостанавливается с даты принятия лицензиаром решения о приостановлении действия исключительной лицензии.
Приостановление действия исключительной лицензии не является основанием для ее продления.
8. Возобновление действия исключительной лицензии, приостановленной по основанию, предусмотренному подпунктом 1) пункта 3 настоящих Правил, осуществляется по обращению лицензиата.
Лицензиар на основании данного обращения в течение трех рабочих дней принимает решение о возобновлении действия исключительной лицензии.
9. При приостановлении действия исключительной лицензии по основаниям, предусмотренным подпунктами 2) – 5) пункта 3 настоящих Правил, лицензиат вправе до истечения срока приостановления действия исключительной лицензии, предусмотренного пунктом 5 настоящих Правил, подать лицензиару заявление об устранении причин, вызвавших приостановление действия исключительной лицензии, с приложением копий подтверждающих документов.
Лицензиар в течение десяти рабочих дней со дня подачи лицензиатом заявления проверяет устранение причин, вызвавших приостановление действия исключительной лицензии, и в случае подтверждения факта устранения таких причин принимает решение о возобновлении действия исключительной лицензии с указанием даты ее возобновления.

Осы Қағидалардың 3-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген негіздер бойынша айрықша лицензияның қолданысы тоқтатыла тұрған кезде айрықша лицензияның қолданысын қайта бастау туралы шешім айрықша лицензияның қолданысын тоқтата тұруға негіз болған сот актісінің күшін жоюды көздейтін сот актісінің негізінде қабылданады.
Бұл ретте айрықша лицензияның қолданысы лицензиар айрықша лицензияның қолданысын қайта бастау туралы шешім қабылдаған кезден бастап қайта басталады.
10. Лицензиат айрықша лицензияның қолданысы тоқтатыла тұрған мерзім өткенге дейін айрықша лицензияның қолданысын тоқтата тұруға негіз болған бұзушылықтардың жойылғаны туралы өтініш бермеген жағдайда лицензиар тоқтата тұру мерзімі өткен кезден бастап он жұмыс күні ішінде айрықша лицензияның қолданысын тоқтату рәсіміне бастама жасайды.
11. Лицензиар мынадай:
1) лицензиат айрықша лицензияның қолданысын тоқтату туралы өз еркімен өтініш берген;
2) ол берілген мерзім өткен;
3) жүзеге асыру үшін осы лицензия берілген іс-қимыл (операциялар) толық көлемде жасалған;
4) лицензиат осы қаулыға сәйкес айрықша құқық берілген сыртқы сауда қызметіне қатысушылардың тізбесінен шығарылған;
5) тауар осы қаулыға сәйкес экспортына айрықша құқық берілген жекелеген тауар түрлерінің тізбесінен алып тасталған;
6) лицензиат таратылған немесе оның құрылтай құжаттарына өзгерістер енгізілген (ұйымдық-құқықтық нысанын, атауын не орналасқан жерін өзгерту);
7) айрықша лицензияны алу мақсатында өтініш беруші ұсынған құжаттарда анық емес мәліметтер анықталған;
8) айрықша лицензияны беруге негіз болған бір немесе бірнеше құжаттың қолданылуы тоқтатылған;
9) лицензия беруге негіз болған шартты (келісімшартты) орындау кезінде мүше мемлекеттің халықаралық міндеттемелері бұзылған;
10) лицензияланатын қызмет түрін жүзеге асыруға арналған лицензия, егер мұндай қызмет түрі өзіне қатысты лицензиялау енгізілген тауардың айналымына байланысты болса, кері қайтарып алынған;
11) айрықша лицензияны берген кезде жол берілген бұзушылықтар анықталып, айрықша лицензия берудің белгіленген тәртібі сақталмаған;
12) сот актісі болған;
13) осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген айрықша лицензияның қолданысын тоқтата тұру мерзімі ішінде айрықша лицензияның қолданысын тоқтата тұруға алып келген себептер жойылмаған жағдайларда айрықша лицензияның қолданысын тоқтату туралы шешім қабылдайды.

При приостановлении действия исключительной лицензии по основаниям, указанным в подпункте 5) пункта 3 настоящих Правил, решение о возобновлении действия исключительной лицензии принимается на основании судебного акта, предусматривающего отмену судебного акта, на основании которого было приостановлено действие исключительной лицензии.
При этом действие исключительной лицензии возобновляется с момента принятия лицензиаром решения о возобновлении действия исключительной лицензии.
10. В случае непредставления лицензиатом до истечения срока приостановления действия исключительной лицензии заявления об устранении нарушений, явившихся основанием для приостановления действия исключительной лицензии, лицензиар в течение десяти рабочих дней с момента истечения срока приостановления инициирует процедуру прекращения действия исключительной лицензии.
11. Лицензиар принимает решение о прекращении действия исключительной лицензии в случаях:
1) добровольного обращения лицензиата о прекращении действия исключительной лицензии;
2) истечения срока, на которую она выдана;
3) совершения действий (операций) в полном объеме, на осуществление которых она выдана;
4) исключения лицензиата из перечня участников внешнеторговой деятельности, которым предоставлено исключительное право в соответствии с настоящим постановлением;
5) исключения товара из перечня отдельных видов товаров, на экспорт которых предоставлено исключительное право в соответствии с настоящим постановлением;
6) ликвидации лицензиата или внесения изменений в его учредительные документы (изменение организационно-правовой формы, наименования либо места его нахождения);
7) выявления недостоверных сведений в документах, представленных заявителем в целях получения исключительной лицензии;
8) прекращения действия одного или нескольких документов, на основании которых была выдана исключительная лицензия;
9) нарушения при исполнении договора (контракта), на основании которого выдана лицензия, международных обязательств государства-члена;
10) отзыва лицензии на осуществление лицензируемого вида деятельности, если такой вид деятельности связан с оборотом товара, в отношении которого введено лицензирование;
11) выявления допущенных нарушений при выдаче исключительной лицензии, повлекших выдачу исключительной лицензии, которая при соблюдении установленного порядка не могла быть выдана;
12) наличия судебного акта;
13) неустранения причин, вызвавших приостановление действия исключительной лицензии, в течение срока приостановления действия исключительной лицензии, предусмотренного пунктом 5 настоящих Правил.

12. Осы Қағидалардың 11-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жағдай басталған кезде лицензиат айрықша лицензияның түпнұсқасын қоса бере отырып, тиісті өтініш берген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде лицензиар айрықша лицензияның қолданысын тоқтату туралы шешім қабылдайды.
13. Осы Қағидалардың 11-тармағының 2)13) тармақшаларында көрсетілген жағдайлар басталған кезде лицензиар айрықша лицензияның қолданысын тоқтату туралы шешімді осындай жағдайлар басталған күні, ал мұндай күнді белгілеу мүмкін болмаған кезде – олар анықталған күннен бастап қабылдайды және лицензиатқа осы Қағидалардың 6-тармағында белгіленген тәртіппен айрықша лицензияның қолданысын тоқтату және лицензиарға айрықша лицензияны қайтару қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
14. Лицензиат айрықша лицензияның қолданысын тоқтату туралы хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде айрықша лицензияның түпнұсқасы қағаз жеткізгіште берілген жағдайда оны лицензиарға қайтарады.
15. Лицензиардың айрықша лицензияның қолданысын тоқтата тұру немесе тоқтату туралы шешімімен келіспеген жағдайда лицензиаттың Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабына сәйкес лицензиардың мұндай шешіміне шағымдануға құқығы бар.
16. Лицензиар айрықша лицензияның қолданысын тоқтата тұру, қайта бастау немесе тоқтату туралы шешім қабылданған күні Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне және лицензиатқа тиісті хабарлама жібереді.

12. При наступлении случая, указанного в подпункте 1) пункта 11 настоящих Правил, лицензиар принимает решение о прекращении действия исключительной лицензии в течение пяти рабочих дней со дня представления лицензиатом соответствующего обращения с приложением оригинала исключительной лицензии.
13. При наступлении случаев, указанных в подпунктах 2) – 13) пункта 11 настоящих Правил, лицензиар принимает решение о прекращении действия исключительной лицензии в день наступления таких случаев, а при невозможности установления такого дня – со дня их выявления и направляет лицензиату уведомление о прекращении действия исключительной лицензии в порядке, установленном пунктом 6 настоящих Правил, и необходимости вернуть исключительную лицензию лицензиару.
14. Лицензиат в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления о прекращении действия исключительной лицензии возвращает оригинал исключительной лицензии лицензиару в случае ее выдачи на бумажном носителе.
15. В случае несогласия с решением лицензиара о приостановлении или прекращении действия исключительной лицензии лицензиат имеет право обжаловать такое решение лицензиара в соответствии со статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
16. Лицензиар в день принятия решения о приостановлении, возобновлении или прекращении действия исключительной лицензии направляет соответствующее уведомление Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и лицензиату.
_____________________________________