"Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының ерекше мәртебесі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 14 ақпандағы № 66 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 15 қыркүйектегі № 749 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының ерекше мәртебесі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 14 ақпандағы № 66 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының ерекше мәртебесі туралы ережеде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ерекше мәртебе – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының тұлғаны тәрбиелеуге, оқытуға және оның кәсіптік қалыптасуына аса зор үлес қосқаны, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің орнықты жоғары деңгейін қамтамасыз еткені үшін Қазақстан Республикасының Президенті беретін мәртебесі.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Ерекше мәртебесі бар жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 43-1-бабында айқындалған қызмет түрлерін жүзеге асырады және құзыреттерге ие болады.
Бұл ретте ерекше мәртебесі бар жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мазмұнын мемлекеттік жалпыға міндетті жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру стандарттарының талаптарынан төмен болмайтындай етіп өз бетінше айқындай алады, сондай-ақ ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіпке сәйкес философия докторы (PhD) және бейін бойынша доктор дәрежесін бере алады;";
6-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ғылыми-педагогикалық әлеуетті, оқу-материалдық базаны және инновациялық білім беру технологияларын тиімді пайдаланудың негізінде әлемдік стандарттарға сәйкес келетін жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің тұрақты жоғары деңгейіне кепілдік береді;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) әлемдік ғылыми-білім беру кеңістігінде жоғары білімнің, ғылымның, техника мен технологиялардың дамуына жүйелі түрде мониторинг жүргізеді және жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесіне енгізу үшін ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органға ұсыныстар енгізеді.";
7-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 февраля 2017 года № 66 "Об утверждении Положения об особом статусе организаций высшего и (или) послевузовского образования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 сентября 2025 года № 749.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 февраля 2017 года № 66 "Об утверждении Положения об особом статусе организаций высшего и (или) послевузовского образования" следующие изменения:
в Положении об особом статусе организаций высшего и (или) послевузовского образования, утвержденном указанным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Особый статус – статус организации высшего и (или) послевузовского образования, присваиваемый Президентом Республики Казахстан за внесение выдающегося вклада в воспитание, обучение и профессиональное становление личности, обеспечение стабильно высокого уровня высшего и (или) послевузовского образования.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Организации высшего и (или) послевузовского образования, имеющие особый статус, осуществляют виды деятельности и имеют компетенции, определенные статьей 43-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
При этом организации высшего и (или) послевузовского образования, имеющие особый статус, могут самостоятельно определять содержание высшего и послевузовского образования, которое должно быть не ниже требований государственных общеобязательных стандартов высшего и послевузовского образования, а также присуждать степень доктора философии (PhD) и доктора по профилю в соответствии с порядком, определенным уполномоченным органом в области науки и высшего образования.";
в пункте 6:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) гарантирует стабильно высокий уровень высшего и (или) послевузовского образования, соответствующий мировым стандартам, на основе эффективного использования научно-педагогического потенциала, учебно-материальной базы и инновационных образовательных технологий;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) систематически проводит мониторинг развития высшего образования, науки, техники и технологий в мировом научно-образовательном пространстве и вносит предложения в уполномоченный орган в области науки и высшего образования для внедрения в систему высшего и (или) послевузовского образования.";
часть первую пункта 7 изложить в следующей редакции:

"7. Арттыру коэффициенті заңнамада айқындалатын Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясын, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің жанындағы Сот төрелігі академиясын қоспағанда, ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан, ерекше мәртебесі бар жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының профессор-оқытушылар құрамының және басшы жұмыскерлерінің лауазымдық айлықақылары лауазымдық айлықақылардың белгіленген мөлшерлеріне 1,2 арттыру коэффициенті есепке алынып айқындалады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Қазақстан Республикасының Қорғаныс ұлттық университетінің профессор-оқытушылар құрамының және басшы қызметкерлерінің лауазымдық айлықақылары лауазымдық айлықақының белгіленген мөлшерлеріне 1,5 арттыру коэффициенті қолданылып айқындалады."
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов

"7. Должностные оклады профессорско-преподавательского состава и руководящих работников организаций высшего и (или) послевузовского образования, имеющих особый статус, независимо от организационно-правовой формы, определяются с учетом повышающего коэффициента 1,2 к установленным размерам должностных окладов, за исключением Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан, Академии правосудия при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан, повышающий коэффициент которых определяется законодательством.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Должностные оклады профессорско-преподавательского состава и руководящих работников Национального университета обороны Республики Казахстан определяются с применением повышающего коэффициента 1,5 к установленным размерам должностных окладов.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов