"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 11 қыркүйектегі № 742 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданыссқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі туралы ережеде:
15-тармақта:
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) жедел ақпаратты үздіксіз жинауды қамтамасыз етеді, Қазақстан Республикасында криминогендік ахуалдың жай-күйі мен даму үрдістерін талдайды, қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі шараларды әзірлейді және қабылдайды;";
60) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"60) масаң күйді куәландыруға жіберу, масаң күйді куәландыру және оның нәтижелерін ресімдеу қағидаларын денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша әзірлейді және бекітеді;";
70-1) тармақша алып тасталсын;
98) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"98) ішкі істер органдарының жүйесі үшін, оның ішінде халықаралық шарттар негізінде шет елдерде кадрлар даярлауды, оқытуды, біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды ұйымдастырады, кадрларға қажеттілікті және Министрліктің білім беру ұйымдарының түлектерін ішкі істер органдарының бөлімшелеріне бөлу тәртібін айқындайды;";
176) және 177) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"176) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдары мен мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын және ішкі істер органдарындағы әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені әзірлейді және бекітеді;
177) Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарымен және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдарында және мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптарды әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 223-7) тармақшамен толықтырылсын:
"223-7) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде өткізу режимін ұйымдастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
267) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607 "Вопросы Министерства внутренних дел Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2025 года № 742
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607 "Вопросы Министерства внутренних дел Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 15:
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) обеспечивает непрерывный сбор оперативной информации, анализирует состояние и тенденции развития криминогенной обстановки в Республике Казахстан, разрабатывает и принимает меры по обеспечению общественной безопасности;";
подпункт 60) изложить в следующей редакции:
"60) разрабатывает и утверждает по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения правила направления для освидетельствования на состояние опьянения, освидетельствования на состояние опьянения и оформления его результатов;";
подпункт 70-1) исключить;
подпункт 98) изложить в следующей редакции:
"98) организует подготовку, обучение, повышение квалификации и переподготовку кадров для системы органов внутренних дел, в том числе за рубежом на основе международных договоров, определяет потребность в кадрах и порядок распределения выпускников организаций образования Министерства в подразделения органов внутренних дел;";
подпункты 176) и 177) изложить в следующей редакции:
"176) разрабатывает и утверждает по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения правила проведения военно-врачебной экспертизы в правоохранительных органах, органах гражданской защиты и государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан и положение о комиссиях военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел;
177) разрабатывает и утверждает по согласованию с правоохранительными органами Республики Казахстан и уполномоченным органом в сфере гражданской защиты требования, предъявляемые к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в правоохранительных органах, органах гражданской защиты и государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 223-7) следующего содержания:
"223-7) разрабатывает и утверждает правила организации пропускного режима в учреждениях уголовно-исполнительной системы;";
подпункт 267) изложить в следующей редакции:

"267) шетелдіктердің Қазақстан Республикасына жеке істері бойынша келуіне шақыруларды ресімдеуді, Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыруларын қабылдауды және келісуді қамтамасыз етеді, сондай-ақ "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабында көзделген бас тарту үшін негіздер болған кезде шетелдіктерге Қазақстан Республикасына кіруге шақырулар беруден бас тартады;";
274) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"274) Қазақстан Республикасының азаматтарын есепке алуды және тіркеуді қамтамасыз етеді;";
мынадай мазмұндағы 274-1) және 274-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"274-1) Қазақстан Республикасының азаматтарын тұрғылықты жері бойынша тіркеуді және тіркеуден шығаруды, оның ішінде "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес астананың жергілікті өкілді органы бекітетін астана аумағында тұрғылықты жері және уақытша болатын (тұратын) жері бойынша тіркеу нормативтерін ескере отырып, астанада уақытша болатын (тұратын) жерге келетін Қазақстан Республикасының азаматтарын тұрғылықты жері бойынша тіркеуді, сондай-ақ есепке қоюды қамтамасыз етеді;
274-2) уақытша болатын (тұратын) жеріне келген Қазақстан Республикасының азаматтарын есепке қоюды қамтамасыз етеді;";
282) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"282) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын адамдардың Қазақстан Республикасының азаматы болуын (болмауын) айқындайды;";
мынадай мазмұндағы 282-1) және 282-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"282-1) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын және уақытша болатын адамдардың Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтуын тiркеудi қамтамасыз етеді;
282-2) Қазақстан Республикасының азаматтығынан айыруды тiркеудi қамтамасыз етеді;";
мынадай мазмұндағы 283-1) тармақшамен толықтырылсын:
"283-1) Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен), азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындау мәселелері бойынша өтінішхаттарды (өтініштерді) ішкі істер органдарының қабылдау, ресімдеу және қарау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
288) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"288) жеке басты куәландыратын құжаттарды: Қазақстан Республикасы азаматының паспортын, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін, шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхатты, азаматтығы жоқ адамның куәлігін, жол жүру құжатын ресімдеуді, беруді, ауыстыруды, алып қоюды және жоюды жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 289), 290), 291), 292), 293), 294), 295), 296), 297), 298), 299), 300), 301), 302), 303), 304), 305), 306), 307), 308), 309), 310), 311), 312), 313), 314), 315), 316), 317), 318), 319), 320), 321), 322) 323), 324), 325), 326), 327), 328), 329), 330), 331), 332), 333) 334), 335), 336), 337), 338), 339) және 340) тармақшалармен толықтырылсын:

"267) обеспечивает оформление приглашения на въезд иностранцев в Республику Казахстан по частным делам, принятие и согласование приглашения принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан, а также отказывает в выдаче приглашений на въезд иностранцам в Республику Казахстан при наличии оснований для отказа, предусмотренных статьей 48 Закона Республики Казахстан "О миграции населения";";
подпункт 274) изложить в следующей редакции:
"274) обеспечивает учет и регистрацию граждан Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 274-1) и 274-2) следующего содержания:
"274-1) обеспечивает регистрацию по месту жительства и снятие с регистрации граждан Республики Казахстан, в том числе регистрацию по месту жительства, а также постановку на учет граждан Республики Казахстан, прибывающих на место временного пребывания (проживания) в столице, с учетом нормативов регистрации по месту жительства и месту временного пребывания (проживания) на территории столицы, утверждаемых местным представительным органом столицы в соответствии с Законом Республики Казахстан "О статусе столицы Республики Казахстан";
274-2) обеспечивает постановку на учет граждан Республики Казахстан, прибывающих на место временного пребывания (проживания);";
подпункт 282) изложить в следующей редакции:
"282) определяет принадлежность (непринадлежность) к гражданству Республики Казахстан лиц, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 282-1) и 282-2) следующего содержания:
"282-1) обеспечивает регистрацию утраты гражданства Республики Казахстан лицами, постоянно проживающими и временно пребывающими на территории Республики Казахстан;
282-2) обеспечивает регистрацию лишения гражданства Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 283-1) следующего содержания:
"283-1) разрабатывает и утверждает правила приема, оформления и рассмотрения органами внутренних дел ходатайств (заявлений) по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и восстановления в гражданстве Республики Казахстан, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выхода из гражданства, утраты и лишения гражданства и определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан;";
подпункт 288) изложить в следующей редакции:
"288) осуществляет оформление, выдачу, замену, изъятие и уничтожение документов, удостоверяющих личность: паспорт гражданина Республики Казахстан, удостоверение личности гражданина Республики Казахстан, вид на жительство иностранца в Республике Казахстан, удостоверение лица без гражданства, проездной документ;";
дополнить подпунктами 289), 290), 291), 292), 293), 294), 295), 296), 297), 299), 300), 301), 302), 303), 304), 305), 306), 307), 308), 309), 310), 311), 312), 313), 314), 315), 316), 317), 318), 319), 320), 321), 322), 323), 324), 325), 326), 327), 328), 329), 330), 331), 332), 333), 334), 335), 336), 337), 338), 339) и 340) следующего содержания:

"289) Ұлттық ұланның кадрларын даярлауды жүзеге асыратын жоғары әскери оқу орнына қабылдау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
290) Ұлттық ұланның әскери қызметшілерін оқытуға жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке өтеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
291) Ұлттық ұланның міндеттерін орындау жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
292) Ұлттық ұланда әскери қызмет өткеру нұсқаулығын әзірлейді және бекітеді;
293) ішкі істер органдары жүйесінде кинологиялық қызметті дамытуды ұйымдастырады;
294) ішкі істер органдарында іс жүргізудің және архив ісін ұйымдастырудың біртұтас мемлекеттік жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
295) Ішкі істер министрлігінің құрылымдық бөлімшелері, ведомстволар, Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты аумақтық органдар мен ұйымдар туралы ережені әзірлейді және бекітеді;
296) Мемлекеттік оқ-гильза қоймасын қалыптастыру тәртібін әзірлейді;
297) жасырын ұйымдарды, үй-жайларды, көлік құралдарын, қызметкерлердің жеке басын және олардың ведомостволық тиесілігін шифрлау үшін басқа мемлекеттік органдардың және ұйымдардың құжаттарын пайдалану қағидаларын әзірлейді;
298) есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорларды әкелу, әкету, транзиттеу қағидаларын әзірлейді;
299) азаматтық пиротехникалық заттарды және олар қолданылып жасалған бұйымдарды сатып алу, сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, жою, әкелу, әкету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
300) атыс тирлері (атыс орындары) мен стендтерін ашу және олардың жұмыс істеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
301) есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы объектілерді және үй-жайларды пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
302) қылмыстық жазалауды және қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын орындайтын органдар мен мекемелер қызметіне жәрдемдесу, сондай-ақ қылмыстық жазаларын өтеген адамдарға әлеуметтік және өзге де көмекті ұйымдастыру жөнінде жергілікті атқарушы органдар жанындағы консультативтік-кеңесші орган туралы үлгілік ережені әзірлейді және бекітеді;
303) ішкі істер органдарының білім беру ұйымдары қызметінің қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
304) жоғары білімнің кәсіптік бағдарламаларын іске асыратын Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарына оқуға қабылдау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
305) жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің кәсіптік бағдарламаларын іске асыратын Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарына оқуға қабылдау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

"289) разрабатывает и утверждает правила приема в высшее военное учебное заведение, осуществляющее подготовку кадров Национальной гвардии;
290) разрабатывает и утверждает правила возмещения государству бюджетных средств, затраченных на обучение военнослужащих Национальной гвардии;
291) разрабатывает и утверждает инструкцию по выполнению задач Национальной гвардии;
292) разрабатывает и утверждает инструкцию прохождения воинской службы в Национальной гвардии;
293) организует развитие кинологической службы в системе органов внутренних дел;
294) обеспечивает функционирование единой государственной системы делопроизводства и организацию архивного дела в органах внутренних дел;
295) разрабатывает и утверждает положение о структурных подразделениях Министерства внутренних дел, ведомствах, территориальных органах и организациях, подведомственных Министерству внутренних дел;
296) разрабатывает порядок формирования Государственной пулегильзотеки;
297) разрабатывает правила использования документов других государственных органов и организаций для зашифровки конспиративных организаций, помещений, транспортных средств, личности сотрудников и их ведомственной принадлежности;
298) разрабатывает правила ввоза, вывоза, транзита наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
299) разрабатывает и утверждает правила приобретения, хранения, учета, использования, перевозки, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением;
300) разрабатывает и утверждает правила открытия и функционирования стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов;
301) разрабатывает и утверждает правила использования объектов и помещений в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
302) разрабатывает и утверждает типовое положение о консультативно-совещательном органе при местных исполнительных органах по содействию деятельности органов и учреждений, исполняющих уголовные наказания и меры уголовно-правового воздействия, а также организации социальной и иной помощи лицам, отбывшим уголовные наказания;
303) разрабатывает и утверждает правила деятельности организаций образования органов внутренних дел;
304) разрабатывает и утверждает правила приема на обучение в организации образования Министерства внутренних дел, реализующие профессиональные программы высшего образования;
305) разрабатывает и утверждает правила приема на обучение в организации образования Министерства внутренних дел, реализующие профессиональные программы послевузовского образования;

306) ішкі істер органдары білім беру ұйымдарының түлектерін бөлу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
307) ішкі істер органдары жүйесінде ұйымдық-штаттық іс-шаралар жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
308) ішкі істер органдарында профилактикалық есепте тұратын адамдарды профилактикалық бақылауды жүзеге асыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
309) алып қойылған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш материалдарды ішкі істер органдарында қабылдау, есепке алу, сақтау және олардың сақталуын қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
310) ішкі істер органдарының жедел басқару орталықтары мен кезекші бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
311) ведомстволық және жедел есепке алуды құру, пайдалану және жетілдіру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
312) жалпы және арнаулы жедел-іздестіру іс-шараларын ұйымдастыру және жүргізу тактикасы қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
313) ақпараттық жүйелерді, ақпараттық-коммуникациялық және телекоммуникациялық желілерді, байланыс желілерін құру, пайдалану және жетілдіру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
314) Қазақстан Республикасының Үкіметіне жол жүрісі қауіпсіздігінің жай-күйі туралы мемлекеттік баяндаманы енгізеді;
315) орталық және жергілікті атқарушы органдардан, ұйымдардан олардың Қазақстан Республикасының жол жүрісі туралы заңнамасын сақтауы туралы мәліметтерді сұратады және алады;
316) Қазақстан Республикасының аумағында пайдаланылатын жолдардың тәуекелдер дәрежесін бағалауды ұйымдастыру және жүргізу тәртібін бекітеді;
317) сәйкестендiрiлген деректердiң сыныптауыштары мен анықтамаларын жүргiзу тәртiбiн, олардың құрылымын, құрамы мен форматын белгiлейдi;
318) қызмет бабында ауыстыру және жылжыту кезінде көтерме жәрдемақыға, көлікте жол жүру және өз мүлкін тасымалдау шығындарының өтелуіне құқығы бар ішкі істер органдары қызметкерлері лауазымдарының тізбесін айқындайды;
319) ішкі істер органдары жүйесінде ғылыми-зерттеу қызметін ұйымдастырады;
320) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының тұрғын үй комиссиялары қызметінің және ақпараттық жүйесінің жұмыс қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
321) қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу изоляторларында ұсталатын адамдарды есеп алуды жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
322) арнаулы қабылдау орындарының қызметін ұйымдастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
323) қабылдау-бөлу орындарының қызметін ұйымдастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
324) арнаулы үй-жайлардың қызметін ұйымдастыру қағидаларын және арнаулы үй-жайдың үлгілік ішкі тәртіптеме қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

306) разрабатывает и утверждает правила распределения выпускников организаций образования органов внутренних дел;
307) разрабатывает и утверждает правила проведения организационно-штатных мероприятий в системе органов внутренних дел;
308) разрабатывает и утверждает правила осуществления профилактического контроля за лицами, состоящими на профилактическом учете в органах внутренних дел;
309) разрабатывает и утверждает правила приема, учета, хранения и обеспечения сохранности в органах внутренних дел изъятого, добровольно сданного, найденного оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов;
310) разрабатывает и утверждает правила организации деятельности центров оперативного управления и дежурных частей органов внутренних дел;
311) разрабатывает и утверждает правила создания, использования и совершенствования ведомственных и оперативных учетов;
312) разрабатывает и утверждает правила организации и тактики проведения общих и специальных оперативно-розыскных мероприятий;
313) разрабатывает и утверждает правила создания, использования и совершенствования информационных систем, информационно-коммуникационных и телекоммуникационных сетей, сетей связи;
314) вносит в Правительство Республики Казахстан государственный доклад о состоянии безопасности дорожного движения;
315) запрашивает и получает от центральных и местных исполнительных органов, организаций сведения о соблюдении ими законодательства Республики Казахстан о дорожном движении;
316) утверждает порядок организации и проведения оценки степени рисков эксплуатируемых дорог на территории Республики Казахстан;
317) устанавливает порядок ведения классификаторов и справочников идентификационных данных, их структуру, состав и формат;
318) определяет перечень должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право при перемещениях и продвижениях по службе на подъемное пособие, возмещение затрат за проезд на транспорте и перевозку собственного имущества;
319) организует научно-исследовательскую деятельность в системе органов внутренних дел;
320) разрабатывает и утверждает правила деятельности жилищных комиссий и работы информационной системы органов внутренних дел Республики Казахстан;
321) разрабатывает и утверждает правила ведения учҰта лиц, содержащихся в следственных изоляторах уголовно-исполнительной системы;
322) разрабатывает и утверждает правила организации деятельности специальных приемников;
323) разрабатывает и утверждает правила организации деятельности приемников-распределителей;
324) разрабатывает и утверждает правила организации деятельности специальных помещений и типовые правила внутреннего распорядка специального помещения;

325) ішкі істер органдарының әрекеттегі резервінің қызметкері мен әскери қызметшісіне, штаттағы жасырын қызметкеріне тұрғын үй төлемдерін жүзеге асыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
326) өз құзыреті шегінде жеке басты куәландыратын құжаттар саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
327) Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігімен бірлесіп отбасын біріктіру мақсатында Қазақстан Республикасына келуге виза беру тәртібін айқындайды;
328) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына мониторинг жүргізеді;
329) ішкі істер органдарының уақытша ұстау изоляторларын, қабылдау-бөлу орындарын, арнаулы қабылдау орындарын және арнаулы үй-жайларын құрады, қайта ұйымдастырады және таратады;
330) аумақтық қорғанысты жоспарлауға қатысады;
331) Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарын аумақтық қорғаныс міндеттерін орындауға жан-жақты дайындауды жүзеге асырады және олардың ұдайы әзірлікте болуын қамтамасыз етеді;
332) аумақтық қорғаныс міндеттерін орындау үшін бөлінетін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі құрылымдық бөлімшелерінің, ведомстволардың, аумақтық органдардың және Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты ұйымдардың құрамын айқындайды;
333) аумақтық қорғаныс жоспарларына сәйкес аумақтық қорғаныс объектілерін қорғауды және олардың қорғанысын жүзеге асырады;
334) қоғамдық тәртіпті қорғауды жүзеге асырады және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз етеді;
335) эвакуациялық іс-шараларды жоспарлайды және жүргізуге қатысады;
336) соғыс жағдайы енгізілген кезде және соғыс уақытында Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының тиісті әскери басқару органдарына бағынуын қамтамасыз етеді;
337) көшіп келушілерді тіркеу тәртібін айқындайды;
338) қызметтік тұрғынжайларды ұстау және орталықтандырылған жылыту бюджет қаражаты есебінен қамтамасыз етілетін, сондай-ақ қызметтік тұрғынжайы жекешелендіруге жатпайтын жабық және оқшауланған әскери қалашықтардың, өзге де жабық объектілердің тізбесін әзірлейді және бекітеді;
339) көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл бойынша мемлекеттік саясатты қалыптастыруға қатысады және шаралар қабылдайды;
340) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде, Президентiнің және Үкiметiнің актiлерiнде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.".
2. Осы қаулы 2025 жылғы 16 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының он төртінші және он бесінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов

325) разрабатывает и утверждает правила осуществления жилищных выплат сотруднику и военнослужащему действующего резерва, штатному негласному сотруднику органов внутренних дел;
326) реализует в пределах своей компетенции государственную политику в сфере документов, удостоверяющих личность;
327) совместно с Министерством иностранных дел Республики Казахстан определяет порядок выдачи визы на въезд в Республику Казахстан с целью воссоединения семьи;
328) проводит мониторинг законодательства Республики Казахстан по обеспечению безопасности дорожного движения;
329) создает, реорганизует и ликвидирует изоляторы временного содержания, приемники-распределители, специальные приемники и специальные помещения органов внутренних дел;
330) участвует в планировании территориальной обороны;
331) осуществляет всестороннюю подготовку и обеспечивает постоянную готовность органов внутренних дел Республики Казахстан к выполнению задач территориальной обороны;
332) определяет состав структурных подразделений Министерства внутренних дел Республики Казахстан, ведомств, территориальных органов и организаций, подведомственных Министерству внутренних дел Республики Казахстан, выделяемых для выполнения задач территориальной обороны;
333) осуществляет охрану и оборону объектов территориальной обороны в соответствии с планами территориальной обороны;
334) осуществляет охрану общественного порядка и обеспечивает общественную безопасность;
335) планирует и участвует в проведении эвакуационных мероприятий;
336) обеспечивает при введении военного положения и в военное время подчинение органов внутренних дел Республики Казахстан соответствующим органам военного управления;
337) определяет порядок регистрации иммигрантов;
338) разрабатывает и утверждает перечень закрытых и обособленных военных городков, иных закрытых объектов, содержание служебных жилищ и централизованное отопление в которых обеспечиваются за счет бюджетных средств, а также в которых служебное жилище не подлежит приватизации;
339) участвует в формировании государственной политики и принимает меры по противодействию теневой экономике;
340) осуществляет иные функции, предусмотренные законодательными актами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев четырнадцатого и пятнадцатого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 16 сентября 2025 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов