Ерекше мемлекеттік маңызы бар су объектілерінің тізбесін және олардағы шаруашылық қызмет режимдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 23 тамыздағы № 672 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Су кодексі 21-бабының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) ерекше мемлекеттік маңызы бар су объектілерінің тізбесі;
2) ерекше мемлекеттік маңызы бар су объектілеріндегі шаруашылық қызмет режимдері бекітілсін.
2. "Ерекше мемлекеттiк маңызы бар су объектілерінің тiзбесiн және ерекше мемлекеттiк маңызы бар су объектiлерiндегi шаруашылық қызметтi реттеу құқықтық режимiнiң ерекшелiктерін бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 21 қаңтардағы № 59 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 23 тамыздағы
№ 672 қаулысымен
бекітілді
Ерекше мемлекеттік маңызы бар су объектілерінің тізбесі
1. Жерүсті су объектілері:
1) Каспий теңізі;
2) Арал теңізі;
3) Балқаш көлі;
4) Зайсан көлі;
5) Алакөл көлдері жүйесі;
6) Ертіс өзені;
7) Жайық өзені.
2. Жерасты су объектілері:
Алматы қаласы:
1) Алматы жерасты су көзі;
2) Таулы Қырат (Кіші Алматы) жерасты су көзі;
Абай облысы:
1) Глухов жерасты су көзі;
2) Аягөз жерасты су көзі;
3) Свобода аралындағы жерасты су көзі;
4) Большой аралындағы су тарту орнының жерасты су көзі;
5) Ақбұзау жерасты су көзі;
6) Қарауылөзек жерасты су көзі;
7) Бүрліағаш жерасты су көзі;
8) Шігілек жерасты су көзі;
9) Ақсуат жерасты су көзі;
Ақмола облысы:
1) Ақмола жерасты су көзі;
2) Рождественское жерасты су көзі;
3) Нұра жерасты су көзі;
4) Шағалалы I жерасты су көзі;
5) Шағалалы II жерасты су көзі;
6) Атбасар жерасты су көзі;
7) Атбасар-Есіл маңы жерасты су көзі;
8) Жалайыр жерасты су көзі;
9) Кішкентай жерасты су көзі;
10) Ерейментау жерасты су көзі;
11) Қызылсу жерасты су көзі;
12) Державин жерасты су көзі;
13) Щучинск жерасты су көзі;
14) Вишневское жерасты су көзі;
15) Астрахань жерасты су көзі;

Об утверждении перечня водных объектов особого государственного значения и режимов хозяйственной деятельности на них
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2025 года № 672.
В соответствии с подпунктом 4) статьи 21 Водного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) перечень водных объектов особого государственного значения;
2) режимы хозяйственной деятельности на водных объектах особого государственного значения.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 21 января 2004 года № 59 "Об утверждении Перечня водных объектов особого государственного значения и особенностей правового режима регулирования хозяйственной деятельности на водных объектах особого государственного значения".
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 августа 2025 года № 672
Перечень водных объектов особого государственного значения
1. Поверхностные водные объекты:
1) Каспийское море;
2) Аральское море;
3) озеро Балхаш;
4) озеро Зайсан;
5) система озер Алаколь;
6) река Ертис;
7) река Жайык.
2. Подземные водные объекты:
город Алматы:
1) Алма-Атинское месторождение подземных вод;
2) месторождение подземных вод Горный Гигант (Малоалматинское);
область Абай:
1) Глуховское месторождение подземных вод;
2) Аягозское месторождение подземных вод;
3) месторождение подземных вод Остров Свобода;
4) месторождение подземных вод Остров Большой водозабор;
5) месторождение подземных вод Акбузау;
6) Караулозекское месторождение подземных вод;
7) Бурлыагашское месторождение подземных вод;
8) Шигилекское месторождение подземных вод;
9) Аксуатское месторождение подземных вод;
Акмолинская область:
1) Акмолинское месторождение подземных вод;
2) Рождественское месторождение подземных вод;
3) Нуринское месторождение подземных вод;
4) месторождение подземных вод Чаглинское I;
5) месторождение подземных вод Чаглинское II;
6) Атбасарское месторождение подземных вод;
7) Атбасар-Приишимское месторождение подземных вод;
8) Жалаирское месторождение подземных вод;
9) Кишкентайское месторождение подземных вод;
10) Ерейментауское месторождение подземных вод;
11) Кызылсуйское месторождение подземных вод;
12) Державинское месторождение подземных вод;
13) Щучинское месторождение подземных вод;
14) Вишневское месторождение подземных вод;
15) Астраханское месторождение подземных вод;

16) Сандықтау жерасты су көзі;
17) Мариновка жерасты су көзі;
Ақтөбе облысы:
1) Қарғалы жерасты су көзі;
2) Тамды жерасты су көзі;
3) Құндақтақыр жерасты су көзі;
4) Елек жерасты су көзі;
5) Ембі-1 жерасты су көзі;
6) Көкжиде жерасты су көзі;
7) Айшуақ жерасты жерасты су көзі;
8) Солтүстік Айшуақ жерасты су көзі;
9) Алға учаскесі жерасты су көзі;
10) Үлкен Борсық жерасты су көзі;
11) Донской учаскесі жерасты су көзі;
12) Қайрақты депрессиясының су тарту орнының жерасты су көзі;
13) Қандыағаш жерасты су көзі;
14) Темір жерасты су көзі;
15) Ойыл жерасты су көзі;
16) Айырқызыл жерасты су көзі;
17) Жаңа Мәртөк жерасты су көзі;
18) Қуағаш су алғыш жерасты су көзі;
19) Ново-Алексеев жерасты су көзі;
20) Комсомольское ауылының су тарту орнының жерасты су көзі;
21) Қарауылкелді жерасты су көзі;
22) Шұбарқұдық жерасты су көзі;
23) Толағай жерасты су көзі;
Алматы облысы:
1) Талғар жерасты су көзі;
2) Шығыс Талғар жерасты су көзі;
3) Қаскелең жерасты су көзі;
4) Есік жерасты су көзі;
5) Николаев жерасты су көзі;
6) Бақанас жерасты су көзі;
7) Кеген жерасты су көзі;
8) Ұзынағаш жерасты су көзі;
9) Покров жерасты су көзі;
10) Шелек жерасты су көзі;
Атырау облысы:
Миялы жерасты су көзі;
Шығыс Қазақстан облысы:
1) Өскемен жерасты су көзі;
2) Лениногор жерасты су көзі;
3) Богатырев жерасты су көзі;
4) Дайыров жерасты су көзі, Солтүстік-Шығыс учаскесі;
5) Шемонаиха жерасты су көзі;
6) Глубоковское жерасты су көзі;
7) Үлкен Нарым жерасты су көзі;
8) Күршім жерасты су көзі;
Жамбыл облысы:
1) Талас-Аса (Оңтүстік) жерасты су көзі;
2) Бүркіт жерасты су көзі;
3) Көпбұлақ жерасты су көзі;
4) Шабақты жерасты су көзі;
5) Шабақты-2 жерасты су көзі;
6) Аса жерасты су көзі;
7) Мерке жерасты су көзі;
8) Майтөбе жерасты су көзі;
9) Тамды жерасты су көзі;
10) Шу-Новотроицк жерасты су көзі;
11) Михайлов жерасты су көзі;
12) Байтал жерасты су көзі;
13) Фурманов жерасты су көзі;
14) Георгиев жерасты су көзі;
15) Жуалы жерасты су көзі;
16) Луговое жерасты су көзі;
17) Үшбас жерасты су көзі;
Жетісу облысы:
1) Талдықорған жерасты су көзі;
2) Үштөбе жерасты су көзі;
3) Қара жерасты су көзі;
4) Сарыөзек жерасты су көзі;
5) Қорғас жерасты су көзі;
Батыс Қазақстан облысы:
1) Орал жерасты су көзі;
2) Ақсай жерасты су көзі;
3) Чапаев жерасты су көзі;
4) Орда жерасты су көзі;
5) Жымпиты жерасты су көзі;
6) Тасқала су тарту орнының жерасты су көзі;
Қарағанды облысы:
1) Михайлов жерасты су көзі;
2) Жоғарғы Соқыр жерасты су көзі;
3) Көктал жерасты су көзі;
4) Жартас жерасты су көзі;
5) Қотыр жерасты су көзі;
6) Төменгі Бьеф жерасты су көзі;
7) Жоғарғы Бьеф жерасты су көзі;
8) Төменгі Тоқырау жерасты су көзі;
9) Талды жерасты су көзі;
10) Жоғарғы Тоқырау жерасты су көзі;
11) Киев жерасты су көзі;
12) Шерубай-Нұра жерасты су көзі;
13) Осакаров жерасты су көзі;
14) Солтүстік Ульянов жерасты су көзі;
15) Жақсы-Сарысу жерасты су көзі;
Қостанай облысы:
1) Қостанай жерасты су көзі;
2) Абай жерасты су көзі;
3) Лисаков жерасты су көзі;
4) Костычев жерасты су көзі;
5) Тұщытылған белдеу жерасты су көзі;
6) Қараторғай жерасты су көзі;
7) Жітіқара жерасты су көзі;
8) Шортанды жерасты су көзі;
9) Қостанай жерасты су көзі, Тобыл су тарту орнының учаскесі;
10) Таран жерасты су көзі;
11) Бестөбе жерасты су көзі;
12) Лихачев жерасты су көзі;
13) Орджоникидзе жерасты су көзі;
14) Смирновск жерасты су көзі, Батыс учаскесі;
15) Веринское жерасты су көзі;
16) Боровское жерасты су көзі;
17) Тосынқұм жерасты су көзі;
18) Торғай учаскесі жерасты су көзі;
19) Аманкелді жерасты су көзі;

16) Сандыктауское месторождение подземных вод;
17) Мариновское месторождение подземных вод;
Актюбинская область:
1) Каргалинское месторождение подземных вод;
2) Тамдинское месторождение подземных вод;
3) Кундактакырское месторождение подземных вод;
4) Илекское месторождение подземных вод;
5) месторождение подземных вод Эмбенское-1;
6) месторождение подземных вод Кокжиде;
7) Айшуакское месторождение подземных вод;
8) Северо-Айушакское месторождение подземных вод;
9) месторождение подземных вод Алгинский участок;
10) месторождение подземных вод Большие Барсуки;
11) месторождение подземных вод Донской участок;
12) месторождение подземных вод водозабор Кайрактинской депрессии;
13) Кандагачское месторождение подземных вод;
14) Темирское месторождение подземных вод;
15) Уилское месторождение подземных вод;
16) Айыркызылское месторождение подземных вод;
17) Ново-Мартукское месторождение подземных вод;
18) месторождение подземных вод Куагашский водозабор;
19) Ново-Алексеевское месторождение подземных вод;
20) месторождение подземных вод водозабор село Комсомольское;
21) Караулкельдинское месторождение подземных вод;
22) Шубаркудукское месторождение подземных вод;
23) Толагайское месторождение подземных вод;
Алматинская область:
1) Талгарское месторождение подземных вод;
2) Восточно-Талгарское месторождение подземных вод;
3) Каскеленское месторождение подземных вод;
4) Иссыкское месторождение подземных вод;
5) Николаевское месторождение подземных вод;
6) Баканасское месторождение подземных вод;
7) Кегенское месторождение подземных вод;
8) Узун-Агачское месторождение подземных вод;
9) Покровское месторождение подземных вод;
10) Чиликское месторождение подземных вод;
Атырауская область:
Миялинское месторождение подземных вод;
Восточно-Казахстанская область:
1) Усть-Каменогорское месторождение подземных вод;
2) Лениногорское месторождение подземных вод;
3) Богатыревское месторождение подземных вод;
4) Даировское месторождение подземных вод, участок Северо-Восточный;
5) Шемонаихинское месторождение подземных вод;
6) Глубоковское месторождение подземных вод;
7) Большенарымское месторождение подземных вод;
8) Курчумское месторождение подземных вод;
Жамбылская область:
1) Талас-Ассинское месторождение подземных вод (Южное);
2) Беркутинское месторождение подземных вод;
3) Копбулакское месторождение подземных вод;
4) Шабактинское месторождение подземных вод;
5) месторождение подземных вод Шабакты-2;
6) Ассинское месторождение подземных вод;
7) Меркенское месторождение подземных вод;
8) Майтюбинское месторождение подземных вод;
9) Тамдинское месторождение подземных вод;
10) Чу-Новотроицкое месторождение подземных вод;
11) Михайловское месторождение подземных вод;
12) Байталское месторождение подземных вод;
13) Фурмановское месторождение подземных вод;
14) Георгиевское месторождение подземных вод;
15) Жуалынское месторождение подземных вод;
16) Луговское месторождение подземных вод;
17) Ушбасское месторождение подземных вод;
область Жетісу:
1) Талды-Курганское месторождение подземных вод;
2) Уштобинское месторождение подземных вод;
3) Каринское месторождение подземных вод;
4) Сарыозекское месторождение подземных вод;
5) Хоргосское месторождение подземных вод;
Западно-Казахстанская область:
1) Уральское месторождение подземных вод;
2) Аксайское месторождение подземных вод;
3) Чапаевское месторождение подземных вод;
4) Урдинское месторождение подземных вод;
5) Жамбейтинское месторождение подземных вод;
6) месторождение подземных вод Таскала водозабор;
Карагандинская область:
1) Михайловское месторождение подземных вод;
2) Верхне-Сокырское месторождение подземных вод;
3) Коктальское месторождение подземных вод;
4) Жартасское месторождение подземных вод;
5) Котырское месторождение подземных вод;
6) месторождение подземных вод Нижний Бьеф;
7) месторождение подземных вод Верхний Бьеф;
8) Нижне-Токрауское месторождение подземных вод;
9) Талдинское месторождение подземных вод;
10) Верхнетокрауское месторождение подземных вод;
11) Киевское месторождение подземных вод;
12) Шерубайнуринское месторождение подземных вод;
13) Осакаровское месторождение подземных вод;
14) Ульяновское Северное месторождение подземных вод;
15) Жаксы-Сарысуйское месторождение подземных вод;
Костанайская область:
1) Костанайское месторождение подземных вод;
2) Абайское месторождение подземных вод;
3) Лисаковское месторождение подземных вод;
4) Костычевское месторождение подземных вод;
5) месторождение подземных вод Опресненная полоса;
6) Каратургайское месторождение подземных вод;
7) Джетыгаринское месторождение подземных вод;
8) Шортандинское месторождение подземных вод;
9) Кустанайское месторождение подземных вод, участок Затобольский водозабор;
10) Тарановское месторождение подземных вод;
11) Бестюбинское месторождение подземных вод;
12) Лихачевское месторождение подземных вод;
13) Орджоникидзевское месторождение подземных вод;
14) Смирновское месторождение подземных вод, участок Западный;
15) Веринское месторождение подземных вод;
16) Боровское месторождение подземных вод;
17) Тосынкумское месторождение подземных вод;
18) месторождение подземных вод участок Торгай;
19) Амангельдинское месторождение подземных вод;

20) Байғабыл жерасты су көзі;
21) Докучаевск жерасты су көзі, 1-учаске;
22) Семиозерное жерасты су көзі;
23) Тобыл-Обаған жерасты су көзі, Чураковск учаскесі;
24) Құсмұрын жерасты су көзі;
25) Шиелі жерасты су көзі;
26) Козыревск жерасты су көзі;
27) Красногорск жерасты су көзі;
28) Ащытасты жерасты су көзі;
29) Шолақсай жерасты су көзі;
Қызылорда облысы:
1) Қызылорда жерасты су көзі;
2) Қызылжарма жерасты су көзі;
3) Тораңғылсай жерасты су көзі;
4) Левобережное жерасты су көзі;
5) Мыңбұлақ жерасты су көзі;
6) Сунақ жерасты су көзі;
7) Жосалы жерасты су көзі;
8) Жаңадария жерасты су көзі;
9) Жиделі жерасты су көзі;
10) Шиелі жерасты су көзі;
11) Тереңөзек жерасты су көзі;
Маңғыстау облысы:
1) Құйылыс жерасты су көзі;
2) Сауысқан жерасты су көзі;
3) Түйесу жерасты су көзі;
4) Кетік жерасты су көзі;
5) Сам жерасты су көзі;
6) Железнодорожный су тарту орнының жерасты су көзі;
7) Жаңажол жерасты су көзі;
8) Басқұдық жерасты су көзі;
9) Құрық жерасты су көзі;
10) Ақмыш жерасты су көзі;
11) Саубет жерасты су көзі;
Павлодар облысы:
1) Павлодар жерасты су көзі;
2) Ермаков жерасты су көзі;
3) Қалқаман су тарту орнының жерасты су көзі, Қалқаман-I учаскесі;
4) Қалқаман су тарту орнының жерасты су көзі, Қалқаман-II учаскесі;
5) Лебяжі жерасты су көзі;
6) Баянауыл жерасты су көзі;
7) Краснокут жерасты су көзі;
8) Правобережный учаскесі жерасты су көзі;
9) Шарбақты жерасты су көзі;
10) Железин жерасты су көзі;
Солтүстік Қазақстан облысы:
1) Леонидов жерасты су көзі;
2) Есдәулет жерасты су көзі;
3) Талшық жерасты су көзі;
4) Преснов жерасты су көзі;
5) Айыртау жерасты су көзі;
6) Арықбалық жерасты су көзі;
7) Заградовское жерасты су көзі;
8) Есіл маңы жерасты су көзі;
9) Рузаевск жерасты су көзі;
Түркістан облысы:
1) Александров жерасты су көзі;
2) Леңгір жерасты су көзі;
3) Арыс жерасты су көзі;
4) Қарааспан жерасты су көзі;
5) Голодностепск жерасты су көзі;
6) Шардара жерасты су көзі;
7) Төменгі Тоғай жерасты су көзі;
8) Қарашық жерасты су көзі;
9) Біресек-Қантағы жерасты су көзі;
10) Байылдыр жерасты су көзі;
11) Мырғалымсай жерасты су көзі;
12) Темірлан жерасты су көзі;
13) Ванновка жерасты су көзі;
14) Бадам-Сайрам жерасты су көзі;
15) Тассай-Ақсу жерасты су көзі;
Ұлытау облысы:
1) Айдос жерасты су көзі;
2) Үйтас жерасты су көзі;
3) Жанай жерасты су көзі;
4) Есқұла жерасты су көзі;
5) Ащылы жерасты су көзі;
6) Кедейтау жерасты су көзі;
7) Тұзкөл жерасты су көзі;
8) Ұлытау жерасты су көзі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 23 тамыздағы
№ 672 қаулысымен
бекітілген
Ерекше мемлекеттік маңызы бар су объектілеріндегі шаруашылық қызмет режимдері
1. Өңірдегі қоршаған ортаға және экономикаға үстем әсерін тигізетін табиғи су объектілері, оның ішінде жекелеген өңірлерді ауызсумен қамтамасыз ету көзі ретінде пайдаланылатын немесе пайдалануға болатын жерасты су көздері мен учаскелері ерекше мемлекеттік маңызы бар су объектілері (бұдан әрі – ЕММСО) деп танылады.
2. ЕММСО-да шаруашылық қызметті реттеудің құқықтық режимінің ерекшеліктерін енгізудің мақсаты:
әрбір ЕММСО мен оның бассейнінің табиғи ерекшеліктеріне, су шаруашылығы саясатына және экономикалық жағдайларға сәйкес келетін су ресурстарын басқару жүйесін қалыптастыру;
экологиялық нормативтердің сақталуын қамтамасыз ету және антропогендік жүктемені бақылау;
су ресурстарына әсерін тигізетін келеңсіз табиғи процестердің алдын алу.
3. Жерүсті ЕММСО-да:
1) жерасты суын іздестіру-бағалау жұмыстарын және оларды алуды, Каспий теңізінің қазақстандық секторында көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды, сондай-ақ кен іздеуді, ас тұзын, емдік балшық алуды қоспағанда, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге;
2) радиоактивті және уытты заттармен, тұрмыстық қатты және өндірістік қалдықтармен, улы химикаттармен, тыңайтқыштармен, қатты және сұйық түрдегі мұнай, химия өнімдерімен ластауға және бітеуге;

20) Байгабылское месторождение подземных вод;
21) Докучаевское месторождение подземных вод, участок-1;
22) Семиозерное месторождение подземных вод;
23) Тобол-Убаганское месторождение подземных вод, Чураковский участок;
24) Кушмурунское месторождение подземных вод;
25) Шиелинское месторождение подземных вод;
26) Козыревское месторождение подземных вод;
27) Красногорское месторождение подземных вод;
28) Ащитастинское месторождение подземных вод;
29) Шолаксайское месторождение подземных вод;
Кызылординская область:
1) Кзыл-Ординское месторождение подземных вод;
2) Кызылжарминское месторождение подземных вод;
3) Торангылсайское месторождение подземных вод;
4) Левобережное месторождение подземных вод;
5) Мынбулакское месторождение подземных вод;
6) Сунакатинское месторождение подземных вод;
7) Жосалинское месторождение подземных вод;
8) Жанадарьинское месторождение подземных вод;
9) Жиделинское месторождение подземных вод;
10) Чиилийское месторождение подземных вод;
11) Теренозекское месторождение подземных вод;
Мангистауская область:
1) Куюлуское месторождение подземных вод;
2) Саусканское месторождение подземных вод;
3) месторождение подземных вод Туйесу;
4) Кетыкское месторождение подземных вод;
5) Самское месторождение подземных вод;
6) месторождение подземных вод Железнодорожный водозабор;
7) Жанажольское месторождение подземных вод;
8) Баскудукское месторождение подземных вод;
9) месторождение подземных вод Курык;
10) Акмышское месторождение подземных вод;
11) месторождение подземных вод Саубет;
Павлодарская область:
1) Павлодарское месторождение подземных вод;
2) Ермаковское месторождение подземных вод;
3) месторождение подземных вод Калкаманский водозабор, участок Калкаман-I;
4) месторождение подземных вод Калкаманский водозабор, участок Калкаман-II;
5) Лебяжинское месторождение подземных вод;
6) Баянаульское месторождение подземных вод;
7) Краснокутское месторождение подземных вод;
8) месторождение подземных вод Правобережный участок;
9) Щербактинское месторождение подземных вод;
10) Железинское месторождение подземных вод;
Северо-Казахстанская область:
1) Леонидовское месторождение подземных вод;
2) Есдаулетовское месторождение подземных вод;
3) месторождение подземных вод Тальщик;
4) Пресновское месторождение подземных вод;
5) Аиртауское месторождение подземных вод;
6) Арык Балыкское месторождение подземных вод;
7) Заградовское месторождение подземных вод;
8) Приишимское месторождение подземных вод;
9) Рузаевское месторождение подземных вод;
Туркестанская область:
1) Александровское месторождение подземных вод;
2) Ленгерское месторождение подземных вод;
3) Арысское месторождение подземных вод;
4) Карааспанское месторождение подземных вод;
5) Голодностепское месторождение подземных вод;
6) Чардаринское месторождение подземных вод;
7) Нижне-Тугайское месторождение подземных вод;
8) Карачикское месторождение подземных вод;
9) Биресек-Кантагинское месторождение подземных вод;
10) Боялдырское месторождение подземных вод;
11) Миргалимсайское месторождение подземных вод;
12) Тамерлановское месторождение подземных вод;
13) Ванновское месторождение подземных вод;
14) Бадам-Сайрамское месторождение подземных вод;
15) Тассай-Аксуское месторождение подземных вод;
область Ұлытау:
1) Айдоское месторождение подземных вод;
2) Уйтасское месторождение подземных вод;
3) Жанайское месторождение подземных вод;
4) Эскулинское месторождение подземных вод;
5) Ащилинское месторождение подземных вод;
6) Кедейтаусское месторождение подземных вод;
7) Тузкольское месторождение подземных вод;
8) Улытауское месторождение подземных вод.
_____________________________
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 августа 2025 года № 672
Режимы хозяйственной деятельности на водных объектах особого государственного значения
1. Водными объектами особого государственного значения (далее – ВООГЗ) признаются естественные природные водные объекты, оказывающие доминирующее влияние на окружающую среду и экономику региона, в том числе месторождения и участки подземных вод, которые используются или могут быть использованы для питьевого водоснабжения отдельных регионов в качестве основного источника питьевой воды.
2. Целями введения на ВООГЗ особенностей правового режима регулирования хозяйственной деятельности являются:
формирование системы управления водными ресурсами, соответствующей природным особенностям каждого ВООГЗ и его бассейна, водохозяйственной политике и экономическим условиям;
обеспечение соблюдения экологических нормативов и контроль антропогенной нагрузки;
предотвращение негативных природных процессов, влияющих на водные ресурсы.
3. На поверхностных ВООГЗ не допускаются:
1) проведение операций по недропользованию, за исключением поисково-оценочных работ на подземные воды и их забора, операций по разведке или добыче углеводородов в казахстанском секторе Каспийского моря, а также старательства, добычи соли поваренной, лечебных грязей;
2) загрязнение и засорение радиоактивными и токсичными веществами, твердыми бытовыми и производственными отходами, ядохимикатами, удобрениями, нефтяными, химическими продуктами в твердом и жидком виде;

3) рұқсат етілген төгінділер нормативтеріне дейін тазартылмаған сарқынды суды ағызуға;
4) бекітілген су режимі мен арнайы су пайдалану рұқсатынсыз су алуға және (немесе) пайдалануға;
5) ауыл шаруашылығы жануарларын шомылдыруға және санитариялық өңдеуге;
6) құрылыс қызметіне, ауыл шаруашылығы жұмыстарына, ұңғыма бұрғылауға, жерүсті су объектілерін санациялауға байланысты жұмыстарды және өзге де жұмыстарды су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекциясының келісімінсіз жүргізуге;
7) пайдаланудан шығарылған (зақым келген) кемелерді және өзге де жүзбелі құралдарды, көлік құралдарын (олардың тетіктері мен бөліктерін) көмуге жол берілмейді.
4. Қазақстан Республикасының Су кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 86-бабының 2-тармағында айқындалған жағдайларды қоспағанда, жерүсті ЕММСО су қорғау белдеулері шегінде шаруашылық қызметтің кез келген түріне, сондай-ақ шаруашылық қызмет пен өзге де қызметті жүргізу үшін жер учаскелерін беруге рұқсат етілмейді.
5. Жерүсті ЕММСО су қорғау аймақтары шегінде:
1) су қорғау аймақтары мен белдеулерінің, жерүсті су объектілерінің ластануы мен бітелуіне жол бермейтін жабдықтармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және реконструкцияланған объектілерді пайдалануға беруге;
2) ауыл шаруашылығы техникасы мен көлік құралдарын жөндеу және жуу, техникалық байқау, оларға қызмет көрсету пункттерін, автоотын құю станцияларын, мұнай өнімдерін сақтауға арналған қоймаларды орналастыруға және салуға;
3) тыңайтқыштарды, пестицидтерді, улы химикаттарды, көңді сақтауға арналған қоймалар мен алаңдарды орналастыру мен салуға және оларды қолдануға (су қорғау аймағында мәжбүрлі санитариялық өңдеу жүргізу қажет болған кезде уыты аз және орташа, жойылуы оңай пестицидтерді қолдануға жол беріледі);
4) тұрмыстық қатты және өнеркәсіптік қалдықтар үйінділерін жасауға және орналастыруға;
5) зираттарды орналастыруға;
6) жүктеме нормасынан асырып ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға, мал шаруашылығы қожалықтарын, мал сою алаңдарын (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңдарын), мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды), пестицидтердің арнайы қоймаларын (көмінділерін) және олардың ыдыстарын орналастыруға;
7) сарқынды су жинақтағыштарды, сарқынды сумен суарылатын алқаптарды, сондай-ақ жерүсті және жерасты суының радиациялық, химиялық, микробиологиялық, токсикологиялық және паразитологиялық ластану қаупін туғызатын басқа да объектілерді орналастыруға жол берілмейді.
6. Жерасты ЕММСО қорғау үшін мынадай шарттар сақталады:
1) жерасты су алу құрылысжайларын пайдаланатын жеке және заңды тұлғалар жерасты суының деңгейі мен сапасына мониторинг жүргізуді қамтамасыз етеді, қорлары ауызсумен жабдықтау үшін бекітілген жерасты су көздері мен учаскелерінде санитариялық қорғау аймақтарын ұйымдастырады;

3) сброс сточных вод, не очищенных до нормативов допустимых сбросов;
4) забор и (или) использование вод без утвержденного водного режима и разрешения на специальное водопользование;
5) купание и санитарная обработка сельскохозяйственных животных;
6) проведение работ, связанных со строительной деятельностью, сельскохозяйственными работами, бурением скважин, санацией поверхностных водных объектов, и иных работ без согласования с бассейновой водной инспекцией по охране и регулированию использования водных ресурсов;
7) захоронение выведенных из эксплуатации (поврежденных) судов и иных плавучих средств, транспортных средств (их механизмов и частей).
4. В пределах водоохранных полос поверхностных ВООГЗ не допускаются любые виды хозяйственной деятельности, а также предоставление земельных участков для ведения хозяйственной и иной деятельности, за исключением случаев, определенных пунктом 2 статьи 86 Водного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс).
5. В пределах водоохранных зон поверхностных ВООГЗ не допускаются:
1) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение поверхностных водных объектов, водоохранных зон и полос;
2) размещение и строительство автозаправочных станций, складов для хранения нефтепродуктов, пунктов технического осмотра, обслуживания, ремонта и мойки транспортных средств и сельскохозяйственной техники;
3) размещение и строительство складов и площадок для хранения удобрений, пестицидов, ядохимикатов, навоза и их применения (при необходимости проведения вынужденной санитарной обработки в водоохранной зоне допускается применение мало и среднетоксичных нестойких пестицидов);
4) размещение и устройство свалок твердых бытовых и промышленных отходов;
5) размещение кладбищ;
6) выпас сельскохозяйственных животных с превышением нормы нагрузки, размещение животноводческих хозяйств, убойных площадок (площадок по убою сельскохозяйственных животных), скотомогильников (биотермических ям), специальных хранилищ (могильников) пестицидов и тары из-под них;
7) размещение накопителей сточных вод, полей орошения сточными водами, а также других объектов, обусловливающих опасность радиационного, химического, микробиологического, токсикологического и паразитологического загрязнения поверхностных и подземных вод.
6. Для охраны подземных ВООГЗ соблюдаются следующие условия:
1) физические и юридические лица, эксплуатирующие водозаборные сооружения подземных вод, обеспечивают проведение мониторинга за уровнем и качеством подземных вод, организовывают зоны санитарной охраны на месторождениях и участках подземных вод, запасы которых утверждены для питьевого водоснабжения;

2) егер бұл жерасты суының жай-күйіне әсерін тигізетін болса немесе әсерін тигізуі мүмкін болса, жерді тазартылмаған сарқынды сумен суаруға жол берілмейді;
3) ауызсумен жабдықтау үшін пайдаланылатын немесе пайдалануға болатын жерасты су көздері мен учаскелерінің контурларында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге, радиоактивті және химиялық қалдықтардың көмінділерін, қоқыс үйінділерін, зираттарды, мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) және жерасты суының жай-күйіне әсерін тигізетін басқа да объектілерді орналастыруға жол берілмейді.
7. Осы Ерекше мемлекеттік маңызы бар су объектілеріндегі шаруашылық қызмет режимінің 3, 4, 5 және 6-тармақтарында белгіленген шарттарға қосымша мынадай талаптар қамтамасыз етіледі:
1) гидроэнергетикалық және гидротехникалық құрылысжайларды пайдаланатын ұйымдар Кодекстің 129-бабының 9-тармағына сәйкес белгіленген табиғат қорғау мақсатында су жіберудің басымдығын қамтамасыз етеді;
2) шаруашылық қызмет:
экологиялық заңнамаға сәйкес белгіленген су сапасының экологиялық нормативтерін сақтау;
су объектілерін қалпына келтіру және қорғау туралы бассейндік келісімдер шеңберінде су және жел эрозиясынан, шөлейттенуден, батпақтанудан, қайта сортаңданудан, өндіріс, тұтыну қалдықтарымен және басқа да заттармен ластанудан қорғау, су қорының бүлінген жерлерін рекультивациялау жөніндегі шараларды және тиісті ЕММСО кіретін стратегиялық экологиялық бағалау жөніндегі есепте көзделген өзге де шараларды әзірлеу шарттарымен жүзеге асырылады;
3) санитариялық қорғау аймақтарына және санитариялық қорғау белдеулеріне тікелей жақын жерде және жерасты су көздерінің (учаскелерінің) контурларында шаруашылық қызмет су объектілерін қалпына келтіру және қорғау туралы бассейндік келісімдер шеңберінде көзделген шаруашылық қызметтің жерасты су объектісіне әсері бойынша зерттеулер әзірлеу және одан әрі жүргізу шартымен жүзеге асырылады;
4) жерасты суын тәулігіне бір мың текше метрден асатын көлемде алу Кодекстің 62-бабына сәйкес су қорын қорғау және пайдалану саласында қолда бар ең үздік технологияларды қолдануды көздейтін жерасты су алу жобасының, жерасты суының сапасы мен мөлшерін; мониторингілеу бағдарламасының болуы шартымен жүзеге асырылады;
5) жерасты суын пайдалануға байланысты құрылысжайларды орналастыру, жобалау, салу, пайдалануға беру кезінде олардың жерүсті су объектілеріне және қоршаған ортаға зиянды әсерін болғызбайтын шаралар қарастырылады;
6) жер қойнауын геологиялық зерттеу, пайдалы қазбаларды барлау және өндіру, жер қойнауы кеңістігін пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жерасты сулының ластануы мен сарқылуының алдын алу жөніндегі шаралар қарастырылады.

2) не допускается орошение земель неочищенными сточными водами, если это влияет или может повлиять на состояние подземных вод;
3) в контурах месторождений и участков подземных вод, которые используются или могут быть использованы для питьевого водоснабжения, не допускаются проведение операций по недропользованию, размещение захоронений радиоактивных и химических отходов, свалок, кладбищ, скотомогильников (биотермических ям) и других объектов, влияющих на состояние подземных вод.
7. В дополнение к условиям, установленным в пунктах 3, 4, 5 и 6 настоящего режима хозяйственной деятельности на водных объектах особого государственного значения, обеспечиваются следующие требования:
1) организации, эксплуатирующие гидроэнергетические и гидротехнические сооружения, обеспечивают приоритетность природоохранных попусков, установленных в соответствии с пунктом 9 статьи 129 Кодекса;
2) хозяйственная деятельность осуществляется при условиях:
соблюдения установленных в соответствии с экологическим законодательством экологических нормативов качества вод;
разработки в рамках бассейновых соглашений о восстановлении и охране водных объектов мер по защите от водной и ветровой эрозий, опустынивания, заболачивания, вторичного засоления, загрязнения отходами производства, потребления и другими веществами, рекультивации нарушенных земель водного фонда и иных мер, предусмотренных отчетом по стратегической экологической оценке, в сферу которого входит соответствующий ВООГЗ;
3) осуществление хозяйственной деятельности в непосредственной близости от зон санитарной охраны и санитарно защитных полос и в контурах месторождений (участков) подземных вод осуществляется при условии разработки в рамках бассейновых соглашений о восстановлении и охране водных объектов и дальнейшего проведения исследований влияния предполагаемой хозяйственной деятельности на подземный водный объект;
4) забор подземных вод в объеме более одной тысячи кубических метров в сутки осуществляется при наличии проекта забора подземных вод, программы мониторинга качества и количества подземных вод, предусматривающего применение наилучших имеющихся технологий в области охраны и использования водного фонда согласно статье 62 Кодекса;
5) при размещении, проектировании, строительстве, вводе в эксплуатацию сооружений, связанных с использованием подземных вод, предусматриваются меры, предотвращающие их вредное влияние на поверхностные водные объекты и окружающую среду;
6) при геологическом изучении недр, разведке и добыче полезных ископаемых, проведении операций по использованию пространства недр предусматриваются меры по предупреждению загрязнения и истощения подземных вод.
_____________________________