Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің борышын мониторингтеу және бақылау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 479 қаулысы
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 146-бабының 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің борышын мониторингтеу және бақылау қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 27 маусымдағы
№ 479 қаулысымен
бекітілген
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің борышын мониторингтеу және бақылау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің борышын мониторингтеу және бақылау қағидалары (бұдан әрі − Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 146-бабының 5-тармағына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің борышын мониторингтеу мен бақылауды жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалардың мақсаттары квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы және ішкі борышының жай-күйін мониторингтеу, Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 10 қыркүйектегі № 1005 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік қаржысын басқарудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасында (бұдан әрі − Тұжырымдама) көзделген шектеулердің сақталуын бақылау болып табылады.
3. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) даму жоспары – мемлекеттік кәсіпорынның, акцияларының бақылау пакеті (жарғылық капиталға қатысу үлесі) мемлекетке тиесілі акционерлік қоғам мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің бесжылдық кезеңге арналған негізгі қызмет бағыттарын және қаржы-шаруашылық қызметінің көрсеткіштерін айқындайтын құжат;
2) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы қарызы – қарыз беруші Қазақстан Республикасының бейрезиденті, ал қарыз алушы квазимемлекеттік сектор субъектісі болатын қарыз қатынастары;
3) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ішкі қарызы – қарыз беруші Қазақстан Республикасының резиденті, ал қарыз алушы квазимемлекеттік сектор субъектісі болатын қарыз қатынастары;
4) мемлекеттік мүлік тізілімі (бұдан әрі − тізілім) − Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының, Қарулы Күштерінің, басқа да əскерлері мен əскери құралымдарының жедел басқаруындағы мүлікті жəне мемлекеттік материалдық резервті қоспағанда, мемлекеттік мүлікті есепке алудың автоматтандырылған бірыңғай ақпараттық жүйесі;

Об утверждении Правил мониторинга и контроля за долгом субъектов квазигосударственного сектора
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 479
В соответствии с пунктом 5 статьи 146 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила мониторинга и контроля за долгом субъектов квазигосударственного сектора.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 июня 2025 года № 479
Правила
мониторинга и контроля за долгом субъектов квазигосударственного сектора
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила мониторинга и контроля за долгом субъектов квазигосударственного сектора (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 146 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок осуществления мониторинга и контроля за долгом субъектов квазигосударственного сектора.
2. Целями настоящих Правил являются мониторинг состояния внешнего и внутреннего долга субъектов квазигосударственного сектора, контроль за соблюдением ограничений, предусмотренных Концепцией управления государственными финансами Республики Казахстан до 2030 года, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 10 сентября 2022 года № 1005 (далее − Концепция).
3. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) план развития − документ, определяющий основные направления деятельности и показатели финансово-хозяйственной деятельности государственного предприятия, акционерного общества и товарищества с ограниченной ответственностью, контрольный пакет акций (доля участия в уставном капитале) которого принадлежит государству, на пятилетний период;
2) внешний заем субъектов квазигосударственного сектора – отношения займа, в которых заимодателем выступают нерезидент Республики Казахстан, а заемщиком – субъект квазигосударственного сектора;
3) внутренний заем субъектов квазигосударственного сектора – отношения займа, в которых заимодателем выступают резидент Республики Казахстан, а заемщиком – субъект квазигосударственного сектора;
4) реестр государственного имущества (далее − реестр) − единая информационная автоматизированная система учета государственного имущества, за исключением имущества, находящегося в оперативном управлении специальных государственных органов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, и государственного материального резерва;

5) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің борышы – квазимемлекеттік сектор субъектілерінің мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген қарызын қоспағанда, алынған (игерілген) және өтелмеген қарыздың белгілі бір күнгі сомасы;
6) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы борышы – квазимемлекеттік сектор субъектілерінің Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы сыртқы қарызы және басқа да борыштық міндеттемелері бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілері борышының құрамдас бөлігі;
7) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ішкі борышы – квазимемлекеттік сектор субъектілерінің Қазақстан Республикасының резиденттері алдындағы ішкі қарызы және басқа да борыштық міндеттемелері бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілері борышының құрамдас бөлігі;
8) іс-шаралар жоспары – ұлттық басқарушы холдингтің, ұлттық холдингтің және ұлттық компанияның бесжылдық кезеңге арналған негізгі қызмет бағыттарын және қаржы-шаруашылық қызметінің көрсеткіштерін айқындайтын құжат.
2-тарау. Мониторингті жүзеге асыру тәртібі
4. Қарыз алушылардың сыртқы және ішкі борышының ағымдағы жай-күйінің мониторингі даму жоспарлары мен іс-шаралар жоспарлары шеңберінде жүзеге асырылады.
5. Ішкі және сыртқы қарыз қаражатының түсімдерін, борышты өтеу және оған қызмет көрсету бойынша төлемдерді тіркеуді және есепке алуды қарыз алушылар дербес жүзеге асырады.
6. Төлемдерді, борыш қалдығын есепке алу номиналды құны бойынша жүргізіледі. Борыштық бағалы қағаздарды есепке алу бастапқы орналастыру нәтижелері және номиналды құны бойынша жүзеге асырылады.
7. Қарыз алушылар мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға тоқсан сайынғы негізде есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-іне дейінгі мерзімде осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес СБЕ-618 және ОЖЕ-618 нысандары бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ішкі және сыртқы қарыздарының (облигацияларды қоса алғанда) игерілуі, өтелуі және оларға қызмет көрсету туралы ақпарат жібереді.
8. Қарыз алушылар мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға жартыжылдық негізде есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 10-ы күніне дейінгі мерзімде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес КСЕ-618 нысаны бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қарыздары бойынша негізгі борышты алдағы бесжылдық кезеңге жоспарланатын игеру және өтеу бойынша ақпарат жібереді.
9. Қарыз алушылар:
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамын (бұдан әрі − қор) қоспағанда, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 23 бұйрығымен бекітілген Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидаларына 2-қосымшаның 10-нысанына;
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 18 бұйрығымен бекітілген Мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, олардың іске асырылуын мониторингтеу және бағалау, сондай-ақ олардың орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларына 30-қосымшаға сәйкес тоқсан сайынғы негізде есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-ы күніне дейінгі мерзімде электрондық түрде тізілімге алдағы бесжылдық кезеңге қарыз тарту жоспары көрсетілген қарыздар бойынша ақпарат жібереді.

5) долг субъектов квазигосударственного сектора – сумма на определенную дату полученных (освоенных) и непогашенных займов, за исключением займов, обеспеченных государственной гарантией, субъектов квазигосударственного сектора;
6) внешний долг субъектов квазигосударственного сектора – составная часть долга субъектов квазигосударственного сектора по внешним займам и другим долговым обязательствам субъектов квазигосударственного сектора перед нерезидентами Республики Казахстан;
7) внутренний долг субъектов квазигосударственного сектора – составная часть долга субъектов квазигосударственного сектора по внутренним займам и другим долговым обязательствам субъектов квазигосударственного сектора перед резидентами Республики Казахстан;
8) план мероприятий − документ, определяющий основные направления деятельности и показатели финансово-хозяйственной деятельности национального управляющего холдинга, национального холдинга и национальной компании на пятилетний период.
Глава 2. Порядок осуществления мониторинга
4. Мониторинг текущего состояния внешнего и внутреннего долга заемщиков осуществляется в рамках планов развития и планов мероприятий.
5. Регистрация и учет поступлений средств внутренних и внешних займов, платежей по погашению и обслуживанию долга осуществляются заемщиками самостоятельно.
6. Учет платежей, остатка долга производится по номинальной стоимости. Учет долговых ценных бумаг осуществляется по результатам первичного размещения и номинальной стоимости.
7. Заемщики на ежеквартальной основе в срок до 15-го числа месяца, следующего за отчетным периодом, направляют отчет по освоению, погашению и обслуживанию внутренних и внешних займов (включая облигации) субъектов квазигосударственного сектора по формам СБЕ-618 и ОЖЕ-618, согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам, в уполномоченный орган по государственному имуществу.
8. Заемщики на полугодовой основе в срок до 10-го числа второго месяца, следующего за отчетным периодом, направляют отчет по планируемому освоению и погашению основного долга по займам субъектов квазигосударственного сектора на предстоящий пятилетний период по форме КСЕ-618, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, в уполномоченный орган по государственному имуществу.
9. Заемщики на ежеквартальной основе в срок до 10-го числа месяца, следующего за отчетным периодом, направляют информацию по займам с указанием плана привлечения займов на предстоящий пятилетний период в реестр в электронном виде согласно:
форме 10 приложения 2 к Правилам разработки, утверждения планов мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации, утвержденным приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 23, за исключением акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (далее – фонд);
приложению 30 к Правилам разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий, мониторинга и оценки их реализации, а также разработки и представления отчетов по их исполнению, утвержденным приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 18.

10. Қор "Мемлекеттік органдарға қажетті есептілікті Ұлттық әл-ауқат қорының интернет-ресурсына орналастыру қағидаларын, сондай-ақ есептіліктің тізбесін, нысандарын және орналастыру кезеңділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 26 мамырдағы № 87 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32612 болып тіркелген) 1-нысанға сәйкес тоқсан сайынғы негізде есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-і күніне дейін алдағы бесжылдық кезеңге қарыз тарту жоспары көрсетілген қарыздар бойынша ақпаратты қордың интернет-ресурсында орналастырады.
11. Қарыз алушылар бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға тоқсан сайынғы негізде борыш бойынша ақпаратты қамтитын талдамалық жазбаны және жартыжылдық негізде ағымдағы жылға арналған сыртқы және ішкі қарыз алудың нақтыланған болжамын ұсынады.
Алдағы бесжылдық кезеңге қарыз тарту жоспарлары өзгерген жағдайда қарыз алушылар осы өзгерістерді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келіседі.
12. Мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган тоқсан сайынғы негізде есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 10-ы күніне дейінгі мерзімде осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес СБЕ-618 мен ОЖЕ-618 есептілік нысандары бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қарыздары бойынша жиынтық ақпарат жібереді.
13. Мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган жартыжылдық негізде есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 25-і күніне дейінгі мерзімде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес КСЕ-618 нысаны бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қарыздары бойынша негізгі борышты алдағы бесжылдық кезеңге жоспарланатын игеру және өтеу бойынша ақпарат жібереді.
14. Қарыздар бойынша жиынтық ақпаратта:
1) қарыз алушылар борышының есепті кезеңнен кейінгі айдың бірінші күніндегі жай-күйі туралы деректер;
2) шығарылған борыштық бағалы қағаздардың, сондай-ақ бюджеттік кредиттердің және өзге де борыштық міндеттемелердің жай-күйі туралы деректер (орналастыру күні, сыйақы мөлшерлемесі, өтеу күні, айналыс мерзімі, шығару және қызмет көрсету валютасы);
3) мерзімі өткен төлемдердің болуы және оларды төлеу туралы деректерді қоса алғанда, есепті кезеңде қарыздың іс жүзінде түсуі, қарызды өтеу және оған қызмет көрсету бойынша жүргізілген төлемдер туралы деректер;
4) есепті кезеңде қарыз тарту туралы ақпарат;
5) алдағы бесжылдық кезеңге қарыз тарту жоспары қамтылады.
3-тарау. Бақылауды жүзеге асыру тәртібі

10. Фонд на ежеквартальной основе до 25-го числа месяца, следующего за отчетным периодом, размещает информацию по займам с указанием плана привлечения займов на предстоящий пятилетний период на интернет-ресурсе фонда согласно форме 1, утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 мая 2023 года № 87 "Об утверждении Правил размещения отчетности, необходимой государственным органам, на интернет-ресурсе Фонда национального благосостояния, а также перечня, форм и периодичности размещения отчетности" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32612).
11. Заемщики предоставляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на ежеквартальной основе аналитическую записку, содержащую информацию по долгу, и на полугодовой основе уточненный прогноз внешнего и внутреннего заимствования на текущий год.
В случае изменения планов привлечения займов на предстоящий пятилетний период заемщики согласовывают данные изменения с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
12. Уполномоченный орган по государственному имуществу на ежеквартальной основе в срок до 10 числа второго месяца после отчетного периода направляет сводную информацию по займам субъектов квазигосударственного сектора в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета по формам отчетности СБЕ-618 и ОЖЕ-618 согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам.
13. Уполномоченный орган по государственному имуществу на полугодовой основе в срок до 25 числа второго месяца, следующего за отчетным периодом, направляет информацию по планируемому освоению и погашению основного долга по займам субъектов квазигосударственного сектора на предстоящий пятилетний период по форме КСЕ-618, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
14. Сводная информация по займам включает:
1) данные о состоянии долга заемщиков на первое число месяца после отчетного периода;
2) данные о состоянии выпущенных долговых ценных бумаг, а также бюджетных кредитов и иных долговых обязательств (дата размещения, ставка вознаграждения, дата погашения, срок обращения, валюта выпуска и обслуживания);
3) данные о фактическом поступлении займов, произведенных платежах по погашению и обслуживанию займов в отчетном периоде, включая данные о наличии просроченных платежей и их оплате;
4) информацию о привлечении займов в отчетном периоде;
5) план привлечения займов на предстоящий пятилетний период.
Глава 3. Порядок осуществления контроля

15. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган тоқсан сайынғы негізде мемлекеттік борыштың жай-күйі туралы мәліметтерді ескере отырып, Тұжырымдамада көзделген мынадай борыштық шектеулердің сақталуын бақылауды жүзеге асырады:
1) мемлекеттік борыш пен квазимемлекеттік сектор борышының жоғарғы шегі жиынтығында жалпы ішкі өнімге шаққанда 53,2 пайыздан аспайды, оның ішінде квазимемлекеттік сектор борышының жоғарғы шегі жалпы ішкі өнімге шаққанда 21,2 пайыздан аспайды (мемлекет бақылайтын ұйымдардың өзара міндеттемелері және бақыланатын бейрезидент ұйымдардың міндеттемелері борыштың жоғарғы шегінің есебіне енгізілмейді);
2) Қазақстан Республикасының Үкіметі сыртқы борышының (мемлекет кепілдік берген сыртқы борышты ескере отырып) және квазимемлекеттік сектор субъектілері сыртқы борышының көлемі Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының валюталық активтері сомасының 75 пайызына тең мөлшерден аспайды.
16. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің борышын есептеуді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган:
мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борыштың ағымдағы жай-күйі туралы мәліметтер;
қарыз алушылар борышының ағымдағы жай-күйі туралы мәліметтер;
әлеуметтік-экономикалық даму болжамының макроэкономикалық көрсеткіштері (жалпы ішкі өнім, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының валюталық активтері, инфляция деңгейі, кірістердің өсу қарқыны) негізінде қалыптастырады.
17. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жартыжылдық негізде есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 28-і күніне дейін бюджет саясаты жөніндегі орталық уәкілетті органға қарыз алушылар борышының жай-күйі және борыштық шектеулердің сақталуы туралы ақпарат жібереді.
Квазимемлекеттік сектор
субъектілерінің борышын
мониторингтеу және
бақылау қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысан
Әкімшілік деректер нысанының атауы: квазимемлекеттік сектор субъектілерінің (орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың ведомстволық бағынысты ұйымдарын қоспағанда) ішкі және сыртқы қарызының (облигацияларды қоса алғанда) игерілуі, өтелуі және оларға қызмет көрсету жөніндегі есеп.
Әкімшілік деректер нысаны https://www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық жазылуы): СБЕ-618.
Кезеңділік: тоқсандық.
Есепті кезең: 20 ___ жылғы ___ тоқсан.
Деректер өтеусіз негізде ұсынылатын тұлғалар тобы және мерзімі:

15. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на ежеквартальной основе с учетом сведений о состоянии государственного долга осуществляет контроль соблюдения следующих долговых ограничений, предусмотренных Концепцией:
1) верхний предел государственного долга и долга квазигосударственного сектора составляет в совокупности не более 53,2 процента к валовому внутреннему продукту, в том числе верхний предел долга субъектов квазигосударственного сектора составляет не более 21,2 процента к валовому внутреннему продукту (в расчет верхнего предела долга не включаются взаимные обязательства организаций, контролируемых государством, и обязательства контролируемых организаций-нерезидентов);
2) объем внешнего долга Правительства Республики Казахстан (с учетом внешнего гарантированного государством долга) и внешнего долга субъектов квазигосударственного сектора не превышает размер, равный 75 процентам от суммы валютных активов Национального фонда Республики Казахстан.
16. Расчет долга субъектов квазигосударственного сектора формируется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основе:
сведений о текущем состоянии государственного и гарантированного государством долга;
сведений о текущем состоянии долга заемщиков;
макроэкономических показателей прогноза социально-экономического развития (валовый внутренний продукт, валютные активы Национального фонда Республики Казахстан, уровень инфляции, темпы роста доходов).
17. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на полугодовой основе до 28 числа второго месяца после отчетного периода направляет информацию о состоянии долга заемщиков и соблюдении долговых ограничений в центральный уполномоченный орган по бюджетной политике.
______________________
Приложение 1
к Правилам мониторинга
и контроля за долгом субъектов
квазигосударственного сектора
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Наименование формы административных данных: отчет по освоению, погашению и обслуживанию внутренних и внешних займов (включая облигации) субъектов квазигосударственного сектора (за исключением подведомственных организаций центральных государственных и местных исполнительных органов).
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: https://www.gov.kz.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): СБЕ-618.
Периодичность: квартальная.
Отчетный период: ___ квартал 20___ года.
Круг лиц и срок представления данных на безвозмездной основе:

1) квазимемлекеттік сектор субъектілері (орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың ведомстволық бағынысты ұйымдарын қоспағанда) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-і күніне дейін;
2) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 10-ы күніне дейін.
ЖСН/БСН
(деректерді жеке тұлғалар ұсынған, сондай-ақ агрегатталған түрде ұсынылған жағдайда толтырылмайды)
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Жол коды
Қарыз алушының атауы
Кредитордың атауы
Жобаның атауы немесе қарыз алу мақсаты
Қарыз сомасы
А
Б
В
Г
1
1.1-ші қарыз алушы
1.1. ішкі
1.1.1.
1-жоба
1.1.2.
барлығы, мың теңге
барлығы, мың АҚШ доллары
1.2. сыртқы

1) субъекты квазигосударственного сектора (за исключением подведомственных организаций центральных государственных и местных исполнительных органов) в уполномоченный орган по государственному имуществу до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
2) уполномоченный орган по государственному имуществу в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета до 10 числа второго месяца после отчетного периода.
ИИН/БИН
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами, а также в агрегированном виде)
Метод сбора: в электронном виде.
Код строки
Наименование заемщика
Наименование кредитора
Наименование проекта или цель заимствования
Сумма займа
А
Б
В
Г
1
1.Заемщик 1
1.1. внутренний
1.1.1.
проект 1
1.1.2.
всего, тысяч тенге
всего, тысяч долларов США
1.2.
внешний

1.2.1.
1-жоба
1.2.2.
барлығы, мың теңге
барлығы, мың АҚШ доллары
2.2-ші қарыз алушы
2.1.
ішкі
2.1.1.
1-жоба
2.1.2.
барлығы, мың теңге
барлығы, мың АҚШ доллары
Жиыны, мың теңге
Жиыны, мың АҚШ доллары
Кестенің жалғасы
Қарыздың күші жойылған (қайтарылған) сомасы
Қарыз валютасы
Есепті кезеңнің басындағы борыш
Қарыз қаражаты игерілді (түсуі)
Негізгі борыш өтелді
барлығы, есепті кезеңді қоса алғанда
есепті кезеңде
барлығы, есепті кезеңді қоса алғанда
есепті кезеңде
2
3
4
5
6
7
8
Кестенің жалғасы
Есепті кезеңнің соңындағы борыш
Төленген пайыз
Мыналар бойынша алдыңғы есепті түзету
Қосымша ақпарат
барлығы, есепті кезеңді қоса алғанда
есепті кезеңде
игеру
өтеу
қызмет көрсету
9
10
11
12
13
14
15
Ескертпе: "Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің (орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың ведомстволық бағынысты ұйымдарын қоспағанда) ішкі және сыртқы қарызының (облигацияларды қоса алғанда) игерілуі, өтелуі және оларға қызмет көрсету жөніндегі есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме қосымшада көрсетілген.
Аббревиатураның толық жазылуы:
АҚШ – Америка Құрама Штаттары
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі
ЖСН –- жеке сәйкестендіру нөмірі
Атауы ____________________________
Мекенжайы_________________
Телефоны_________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы __________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________
қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам __________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________
қолы
Мөр орны
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің (орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың ведомстволық бағынысты ұйымдарын қоспағанда) ішкі және сыртқы қарызының (облигацияларды қоса алғанда) игерілуі, өтелуі және оларға қызмет көрсету жөніндегі есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Әдіснамалық түсіндірме
1. Есепті тоқсанына бір рет:
1) квазимемлекеттік сектор субъектілері (орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың ведомстволық бағынысты ұйымдарын қоспағанда) компанияның барлық деңгейлерінің құрылымына кіретін ұйымдар бойынша бөліп, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-і күніне дейін;
2) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 10-ы күніне дейін жасайды.

1.2.1.
проект 1
1.2.2.
всего, тысяч тенге
всего, тысяч долларов США
2
Заемщик 2
2.1.
внутренний
2.1.1.
проект 1
2.1.2.
всего, тысяч тенге
всего, тысяч долларов США
Итого, тысяч тенге
Итого, тысяч долларов США
Продолжение таблицы
Аннулированная сумма (возврат) займа
Валюта займа
Долг на начало отчетного периода
Освоено (поступление) средств займа
Погашено основного долга
всего, включая отчетный период
в отчетном периоде
всего, включая отчетный период
в отчетном периоде
2
3
4
5
6
7
8
Продолжение таблицы
Долг на конец отчетного периода
Выплачено процентов
Корректировка предыдущего отчета по
Дополнительная информация
всего, включая отчетный период
в отчетном периоде
освоению
погашению
обслуживанию
9
10
11
12
13
14
15
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по освоению, погашению и обслуживанию внутренних и внешних займов (включая облигации) субъектов квазигосударственного сектора (за исключением подведомственных организаций центральных государственных и местных исполнительных органов)", указано в приложении к настоящей форме.
Расшифровка аббревиатур:
США – Соединенные Штаты Америки
БИН – бизнес-идентификационный номер
ИИН – индивидуальный идентификационный номер.
Наименование________________________
Телефон____________________________
Адрес________________________
Адрес электронной почты________________________
Исполнитель
___________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________
подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________
подпись
Место для печати
______________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по освоению, погашению и обслуживанию внутренних и внешних займов (включая облигации) субъектов квазигосударственного сектора (за исключением подведомственных организаций центральных государственных и местных исполнительных органов)"
Методологические пояснения
1. Отчет составляется раз в квартал:
1) субъектами квазигосударственного сектора (за исключением подведомственных организаций центральных государственных и местных исполнительных органов) с разбивкой по организациям, входящим в структуру всех уровней компании, до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
2) уполномоченным органом по государственному имуществу до 10 числа второго месяца после отчетного периода.

2. Есеп:
1) бөлімнің символы мен атауы көрсетіліп, әр бөлім бойынша жеке-жеке толтырылады;
2) А бағанында квазимемлекеттік сектор субъектілері нарықтық құрылымы бойынша ірі және еншілес компаниялар деп бөлініп, реттік нөмірі көрсетіледі;
3) Б бағанында квазимемлекеттік сектор субъектілері нарықтық құрылымы бойынша ірі және еншілес компаниялар деп бөлініп, қарыз алушының атауы көрсетіледі;
4) В бағанында жобаның атауы және/немесе қарыз алу мақсаты көрсетіледі;
5) Г бағанында кредитордың немесе облигация ұстаушының атауы көрсетіледі;
6) 1-бағанда қол қойылған қарыз сомасы көрсетіледі;
7) 2-бағанда қарыздың күші жойылған (қайтарылған) сомасы көрсетіледі;
8) 3-бағанда қарыз тартылған валютаның атауы көрсетіледі;
9) 4-бағанда қарыз алушының кредитор алдындағы есепті кезеңнің басындағы негізгі борышының қалдығы көрсетіледі (12 және 13-бағандарда көзделген түзету жағдайларын қоспағанда, борыш сомасы өткен есепті кезеңдегі 9-бағанмен сәйкес келеді);
10) 5 және 6-бағандарда қарыздың бүкіл қолданылу кезеңіндегі және есепті кезеңде қарыздың (облигацияларды орналастыруды қоса алғанда) игерілген (түскен) жалпы сомасы көрсетіледі.
Қарыз шартының талаптарында көзделген пайыздық төлемдер қарыз алушының негізгі борышына капиталданған жағдайда деректер 5 және 6-бағандарда да ескеріледі, ал қосымша (нақтылайтын) ақпарат 15-бағанда көрсетіледі.
Бұрын игерілген қарыз қаражаты есепті кезеңде кредиторға қайтарылған жағдайда деректер минус (-) белгісімен ескеріледі, ал қосымша (нақтылайтын) ақпарат 15-бағанда көрсетіледі;
11) 7 және 8-бағандарда қарыздың бүкіл қолданылу кезеңіндегі және есепті кезеңдегі негізгі борышты өтеу (облигацияларды кері сатып алу) бойынша төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
12) 9-бағанда қарыз алушының кредитор алдындағы есепті кезеңнің аяғындағы негізгі борышының қалдығы көрсетіледі және 9-баған = 4-баған + 6-баған - 8-баған + 12-баған - 13-баған формуласымен есептеледі (берешек сомасы келесі есепті кезеңде 4-бағанға ауыстырылады);
13) 14 және 15-бағандарда қарыздың бүкіл қолданылу кезеңіндегі және есепті кезеңдегі пайыздар бойынша төлемдердің жалпы сомасы (біржолғы комиссия, резервке қойғаны үшін комиссия, сыйақы, айыппұлдар, өсімпұлдар және сол сияқты) көрсетіледі;
14) 12, 13 және 14-бағандарда, егер бұл деректер алдыңғы есепте көрсетілмеген болса, борышты игеру, өтеу және оған қызмет көрсету бойынша түзетілген сомалар көрсетіледі (мұндай ақпарат әрбір осындай жағдай бойынша ғана көрсетіледі);
15) 15-бағанда 12, 13 және 14-бағандарда көрсетілген деректерді түзету себептері бойынша ашылған ақпарат немесе басқа да маңызды нақтылайтын ақпарат (қарызды ұзарту, негізгі борышты ішінара немесе толық мерзімінен бұрын өтеу, қарызды өтеу және оған қызмет көрсету бойынша уақтылы төлемеу, қарыз алушының төлем қабілетсіздігі) көрсетіледі.
"Барлығы" және "Жиыны" деген жолдарды қоспағанда, барлық цифрлық бағандар қарыз валютасында және мың бірлікпен толтырылады.
"Барлығы" және "Жиыны" деген жолдар мың теңгемен және Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі – АҚШ) мың долларымен есептеледі және толтырылады. Көрсеткіштерді АҚШ долларына келтіру есепті кезеңнің соңғы күнтізбелік күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген ресми бағам бойынша жүргізіледі.
Квазимемлекеттік сектор
субъектілерінің борышын
мониторингтеу және бақылау
қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысан
Әкімшілік деректер нысанының атауы: орталық мемлекеттік органдарға және жергілікті атқарушы органдарға ведомстволық бағынысты квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ішкі және сыртқы қарыздарының (облигацияларды қоса алғанда) игерілуі, өтелуі және оларға қызмет көрсету жөніндегі есеп.
Әкімшілік деректер нысаны https://www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық жазылуы): ОЖЕ-618.
Кезеңділік: тоқсандық.
Есепті кезең: 20 ___ жылғы ___ тоқсан.
Деректер өтеусіз негізде ұсынылатын тұлғалар тобы және мерзімі:

2. Отчет заполняется:
1) отдельно по каждому разделу с указанием символа и названия раздела;
2) в графе А указывается порядковый номер с разделением субъектов квазигосударственного сектора на крупные и дочерние компании по рыночной структуре;
3) в графе Б указывается наименование заемщика с разделением субъектов квазигосударственного сектора на крупные и дочерние компании по рыночной структуре;
4) в графе В указываются наименование проекта и/или цель заимствования;
5) в графе Г указывается наименование кредитора или держателя облигаций;
6) в графе 1 указывается подписанная сумма займа;
7) в графе 2 указывается аннулированная сумма (возврат) займа;
8) в графе 3 указывается наименование валюты, в которой был привлечен заем;
9) в графе 4 указывается остаток основного долга заемщика перед кредитором на начало отчетного периода (сумма долга совпадает с графой 9 за предыдущий отчетный период, за исключением случаев корректировки, предусмотренных в графах 12 и 13);
10) в графах 5 и 6 указывается общая сумма освоения (поступления) займа (включая размещение облигаций) за весь период действия займа и в отчетном периоде.
В случае капитализации процентных платежей в основной долг заемщика, предусмотренных условиями договора займа, данные также учитываются в графах 5 и 6, а дополнительная (уточняющая) информация отражается в графе 15.
В случае возврата кредитору в отчетном периоде ранее освоенных средств займа данные учитываются со знаком минус (-), а дополнительная (уточняющая) информация отражается в графе 15;
11) в графах 7 и 8 указывается общая сумма платежей по погашению основного долга (обратный выкуп облигаций) за весь период действия займа и за отчетный период;
12) в графе 9 указывается остаток основного долга заемщика перед кредитором на конец отчетного периода и вычисляется по формуле: графа 9 = графа 4 + графа 6 - графа 8 + графа 12 – графа 13 (сумма долга переносится в графу 4 в следующем отчетном периоде);
13) в графах 14 и 15 указываются общая сумма платежей по процентам (единовременная комиссия, комиссия за резервирование, вознаграждение, штрафы, пени и тому подобное) за весь период действия займа и за отчетный период;
14) в графах 12, 13 и 14 указываются скорректированные суммы по освоению, погашению и обслуживанию долга в случае, если эти данные не были отражены в предыдущем отчете (такая информация отражается только по каждому такому случаю);
15) в графе 15 указывается раскрытая информация по причинам корректировки данных, отраженных в графах 12, 13 и 14, или другая важная уточняющая информация (продление займа, частичное или полное досрочное погашение основного долга, несвоевременные платежи по погашению и обслуживанию займа, неплатежеспособность заемщика).
Все цифровые графы заполняются в валюте займа и тысячах единиц, за исключением строк "Всего" и "Итого".
Строки "Всего" и "Итого" рассчитываются и заполняются в тысячах тенге и тысячах долларов Соединенных Штатов Америки (далее – США). Приведение показателей к доллару США производится по официальному курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на последний календарный день отчетного периода.
______________________
Приложение 2
к Правилам мониторинга
и контроля за долгом субъектов
квазигосударственного сектора
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Наименование формы административных данных: отчет по освоению, погашению и обслуживанию внутренних и внешних займов (включая облигации) субъектов квазигосударственного сектора, подведомственных центральным государственным органам и местным исполнительным органам.
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: https://www.gov.kz.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): ОЖЕ-618.
Периодичность: квартальная.
Отчетный период: ___ квартал 20___ года.
Круг лиц и срок представления данных на безвозмездной основе:

1) квазимемлекеттік сектор субъектілері (орталық мемлекеттік органдарға және жергілікті атқарушы органдарға ведомстволық бағынысты) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-і күніне дейін;
2) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 10-ы күніне дейін.
ЖСН/БСН
(деректерді жеке тұлғалар ұсынған, сондай-ақ агрегатталған түрде ұсынылған жағдайда толтырылмайды)
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Орталық мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның атауы/қарыз алушы (ведомстволық бағынысты ұйым)
Жобаның атауы немесе қарыз алу мақсаты
Кредитор
Қарыз сомасы
Қарыздың күші жойылған (қайтарылған) сомасы
А
Б
В
Г
1
2
1.
ОМО/ЖАО атауы
1.1.
Ішкі нарықтағы қарыз

1) субъекты квазигосударственного сектора (подведомственные центральным государственным органам и местным исполнительным органам) в уполномоченный орган по государственному имуществу до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
2) уполномоченный орган по государственному имуществу в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета до 10 числа второго месяца после отчетного периода.
ИИН/БИН
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами, а также в агрегированном виде)
Метод сбора: в электронном виде.
№ п/п
Наименование центрального государственного органа или местного исполнительного органа / заемщик (подведомственная организация)
Наименование проекта или цель заимствования
Кредитор
Сумма займа
Аннулированная сумма (возврат) займа
А
Б
В
Г
1
2
1
Наименование ЦГО / МИО
1.1.
Займы на внутреннем рынке

(8-баған + 9-баған)
есепті кезеңнің басындағы
есепті кезеңде
есепті кезеңнің соңындағы (11-баған + 12-баған)
8
9
10
11
12
13
14
Кестенің жалғасы
мың бірлікпен
Төленген пайыздық төлемдер (біржолғы комиссия, резервке қойғаны үшін комиссия, сыйақы, өсімпұл)
Мыналар бойынша алдыңғы есепті түзету (өткен кезеңде ескерілмеген айырма)
Қосымша ақпарат *
есепті кезеңнің басындағы
есепті кезеңде
қарыз қаражатын игеру
негізгі борышты өтеу
пайыздарды төлеу
15
16
17
18
19
20
Ескертпе: "Орталық мемлекеттік органдарға және жергілікті атқарушы органдарға ведомстволық бағынысты квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ішкі және сыртқы қарыздарының (облигацияларды қоса алғанда) игерілуі, өтелуі және оларға қызмет көрсету жөніндегі есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме қосымшада көрсетілген.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚШ – Америка Құрама Штаттары
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі
КК.АА.ЖЖЖЖ – күні, айы, жылы
ОМО – орталық мемлекеттік орган.
Атауы __________________________
Мекенжайы__________________
Телефоны_______________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________
Орындаушы ___________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________
қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам ________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________________
қолы
Мөр орны
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Орталық мемлекеттік органдарға және жергілікті атқарушы органдарға ведомстволық бағынысты квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ішкі және сыртқы қарыздарының (облигацияларды қоса алғанда) игерілуі, өтелуі және оларға қызмет көрсету жөніндегі есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Әдіснамалық түсіндірмелер:
1. Есепті тоқсанына бір рет:
1) орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарға ведомстволық бағынысты квазимемлекеттік сектор субъектілері мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-і күніне дейін;
2) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 10-ы күніне дейін жасайды.
2. Есеп:

на конец отчетного периода (графа 8 + графа 9)
на начало отчетного периода
в отчетном периоде
на конец отчетного периода (графа 11 + графа 12)
8
9
10
11
12
13
14
Продолжение таблицы
в тысячах единиц
Выплачено процентных платежей (единовременная комиссия, комиссия за резервирование, вознаграждение, пеня)
Корректировка предыдущего отчета по (неучтенная разница в предыдущем периоде)
Дополнительная информация*
на начало отчетного периода
в отчетном периоде
освоению средств займа
погашению основного долга
выплате процентов
15
16
17
18
19
20
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по освоению, погашению и обслуживанию внутренних и внешних займов (включая облигации) субъектов квазигосударственного сектора, подведомственных центральным государственным органам и местным исполнительным органам", указано в приложении к настоящей форме.
Расшифровка аббревиатур:
США – Соединенные Штаты Америки
БИН – бизнес-идентификационный номер
МИО – местный исполнительный орган
ИИН – индивидуальный идентификационный номер
ДД.ММ.ГГГГ – день, месяц, год
ЦГО – центральный государственный орган.
Наименование______________________
Телефон___________________________
Адрес электронной почты __________________________________
Адрес________________________
Исполнитель
__________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________
подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________________________
подпись
Место для печати
______________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по освоению, погашению и обслуживанию внутренних и внешних займов (включая облигации) субъектов квазигосударственного сектора, подведомственных центральным государственным органам и местным исполнительным органам"
Методологические пояснения
1. Отчет составляется раз в квартал:
1) субъектами квазигосударственного сектора, подведомственными центральным государственным органам и местным исполнительным органам, в уполномоченный орган по государственному имуществу до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
2) уполномоченным органом по государственному имуществу в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета до 10 числа второго месяца после отчетного периода.
2. Отчет заполняется:

1) бөлімнің символы мен атауы көрсетіліп, әрбір бөлім бойынша жеке-жеке толтырылады;
2) А бағанында орталық мемлекеттік органдарға/жергілікті атқарушы органдарға, қарыз алудың нарықтық құрылымы бойынша, ведомстволық бағынысты компаниялар деп бөлініп, реттік нөмірі көрсетіледі;
3) Б бағанында орталық мемлекеттік органдарға/жергілікті атқарушы органдарға, нарықтық құрылымы бойынша, ведомстволық бағынысты ұйымдар бойынша бөліп, қарыз алушының атауы көрсетіледі;
4) В бағанында жобаның атауы және/немесе қарыз алу мақсаты көрсетіледі;
5) Г бағанында кредитордың немесе облигациялар ұстаушының атауы көрсетіледі;
6) 1-бағанда қарыздың жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 2-бағанда қарыздың күші жойылған (қайтарылған) сомасы көрсетіледі;
8) 3-бағанда қарыз тартылған валютаның атауы көрсетіледі;
9) 4-бағанда кредиттік келісімге қол қойылған күн немесе бағалы қағаздар шығарылған күн көрсетіледі;
10) 5-бағанда негізгі борышты өтеу кезеңі (төлемнің бірінші және соңғы күні) көрсетіледі (негізгі борышты өтеу кестесі өзгерген (қысқарту, ұзарту немесе ауыстыру) жағдайда негізгі борышты өтеу кезеңі қосымша көрсетіледі);
11) 6-бағанда қарыз тартылған барлық пайыздық мөлшерлемелер (біржолғы комиссия, резервке қойғаны үшін комиссия, сыйақы мөлшерлемесі) көрсетіледі;
12) 7-бағанда қарыз алушының кредитор алдындағы есепті кезеңнің басындағы негізгі борышының қалдығы көрсетіледі (17 және 18-бағандарда көзделген түзету жағдайларын қоспағанда, борыш сомасы өткен есепті кезеңдегі 14-бағанға сәйкес келуге тиіс);
13) 8 және 9-бағандарда есепті кезеңнің басындағы және есепті кезеңдегі қарыздың игерілген (түскен) сомасы көрсетіледі.
Пайыздық төлемдер қарыз шартының талаптарында көзделген қарыз алушының негiзгi борышына капиталданған жағдайда деректер 9-бағанда да ескерiледi, ал нақтылайтын ақпарат 20-бағанда көрсетiледi.
Бұған дейін игерілген қарыз қаражаты есепті кезеңде кредиторға қайтарылған жағдайда деректер 9-бағанда (-) минус белгісімен ескеріледі және нақтылайтын ақпарат 20-бағанда көрсетіледі;
14) 10-бағанда есепті кезеңнің соңындағы қарыздың игерілген (түскен) сомасы көрсетіледі және 10-баған = 8-баған + 9-баған формуласымен есептеледі.
15) 11, 12-бағандарда есепті кезеңнің басындағы және есепті кезеңде негізгі борышты өтеу (облигацияларды кері сатып алу) бойынша төлемдер сомасы көрсетіледі;
16) 13-бағанда есепті кезеңнің соңындағы негізгі борышты өтеу (облигацияларды кері сатып алу) бойынша төлемдер сомасы көрсетіледі және 13-баған = 11-баған + 12-баған формуласымен есептеледі.
14-бағанда қарыз алушының кредитор алдындағы есепті кезеңнің соңындағы негізгі борышының қалдығы көрсетіледі және 14-баған = 7-баған + 9-баған - 13-баған + 17-баған - 18-баған формуласымен есептеледі.

1) отдельно по каждому разделу с указанием символа и названия раздела;
2) в графе А указывается порядковый номер с разделением на центральные государственные органы / местные исполнительные органы, по рыночной структуре заимствования, подведомственные компании;
3) в графе Б указывается наименование заемщика с разделением на центральные государственные органы / местные исполнительные органы, по рыночной структуре, подведомственные организации;
4) в графе В указываются наименование проекта и/или цель заимствования;
5) в графе Г указывается наименование кредитора или держателя облигаций;
6) в графе 1 указывается общая сумма займа;
7) в графе 2 указывается аннулированная сумма (возврат) займа;
8) в графе 3 указывается наименование валюты, в которой был привлечен заем;
9) в графе 4 указывается дата подписания кредитного соглашения или выпуска ценных бумаг;
10) в графе 5 указывается период погашения основного долга (первая и последняя дата платежа) (в случае изменения (сокращение, продление или передвижка) графика погашения основного долга период погашения основного долга указывается дополнительно);
11) в графе 6 указываются все процентные ставки (единовременная комиссия, комиссия за резервирование, ставка вознаграждения), по которым был привлечен заем;
12) в графе 7 указывается остаток основного долга заемщика перед кредитором на начало отчетного периода (сумма долга совпадает с графой 14 за предыдущий отчетный период, за исключением случаев корректировки, предусмотренных в графах 17 и 18);
13) в графах 8 и 9 указывается сумма освоения (поступления) займа на начало отчетного периода и в отчетном периоде.
В случае капитализации процентных платежей в основной долг заемщика, предусмотренных условиями договора займа, данные также учитываются в графе 9, а уточняющая информация отражается в графе 20.
В случае возврата кредитору в отчетном периоде ранее освоенных средств займа данные учитываются в графе 9 со знаком минус (-) и уточняющая информация отражается в графе 20.
14) в графе 10 указывается сумма освоения (поступления) займа на конец отчетного периода и вычисляется по формуле графа 10 = графа 8 + графа 9;
15) в графах 11, 12 указываются сумма платежей по погашению основного долга (обратный выкуп облигаций) на начало отчетного периода и в отчетном периоде;
16) в графе 13 указывается сумма платежей по погашению основного долга (обратный выкуп облигаций) на конец отчетного периода и вычисляется по формуле графа 13 = графа 11 + графа 12.
В графе 14 указывается остаток основного долга заемщика перед кредитором на конец отчетного периода и вычисляется по формуле графа 14 = графа 7 + графа 9 - графа 13 + графа 17 – графа 18.

15 және 16-бағандарда есепті кезеңнің басындағы және есепті кезеңдегі борышқа қызмет көрсету бойынша төлемдердің (пайыздарды төлеудің) жалпы сомалары көрсетіледі.
17, 18 және 19-бағандарда, егер бұл деректер алдыңғы есептерде көрсетілмеген болса, игеру, өтеу және борышқа қызмет көрсету бойынша түзетілген сомалар көрсетіледі. Мұндай ақпарат әрбір осындай жағдай бойынша ғана көрсетіледі.
20-бағанда 17, 18 және 19-бағандарда көрсетілген деректерді түзету себептері бойынша ашылған ақпарат немесе басқа да маңызды нақтылайтын ақпарат (қарызды ұзарту, негізгі борышты ішінара немесе толық мерзімінен бұрын өтеу, қарызды өтеу және оған қызмет көрсету бойынша уақтылы төлемеу, қарыз алушының төлем қабілетсіздігі және т.с.с.) көрсетіледі.
"Барлығы" және "Жиыны" деген жолдарды қоспағанда, барлық цифрлық бағандар қарыз валютасында және мың бірлікпен толтырылады.
"Барлығы" және "Жиыны" деген жолдар мың теңгемен және Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі – АҚШ) мың долларымен есептеледі және толтырылады. Көрсеткіштерді АҚШ долларына келтіру есепті кезеңнің соңғы күнтізбелік күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген ресми бағам бойынша жүргізіледі.
Квазимемлекеттік сектор
субъектілерінің борышын
мониторингтеу және бақылау
қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысан
Әкімшілік деректер нысанының атауы: квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қарыздары бойынша негізгі борыштың алдағы бесжылдық кезеңге жоспарланып отырған игерілуі және өтелуі жөніндегі есеп.
Әкімшілік деректер нысаны https://www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық жазылуы): КСЕ-618.
Кезеңділік: жартыжылдық.
Есепті кезең: 20 ___ жылдың ___ жартыжылдығы үшін.
Деректер өтеусіз негізде ұсынатын тұлғалар тобы және мерзімі:

В графах 15 и 16 указываются общие суммы платежей по обслуживанию долга (выплате процентов) на начало отчетного периода и в отчетном периоде.
В графах 17, 18 и 19 указываются скорректированные суммы по освоению, погашению и обслуживанию долга в случае, если эти данные не были отражены в предыдущих отчетах. Такая информация отражается только по каждому такому случаю.
В графе 20 указываются раскрытая информация по причинам корректировки данных, отраженных в графах 17, 18 и 19, или другая важная уточняющая информация (продление займа, частичное или полное досрочное погашение основного долга, несвоевременные платежи по погашению и обслуживанию займа, неплатежеспособность заемщика и тому подобное).
Все цифровые графы заполняются в валюте займа и тысячах единиц, за исключением строк "Всего" и "Итого".
Строки "Всего" и "Итого" рассчитываются и заполняются в тысячах тенге и тысячах долларов Соединенных Штатов Америки (далее – США). Приведение показателей к доллару США производится по официальному курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на последний календарный день отчетного периода.
______________________
Приложение 3
к Правилам мониторинга
и контроля за долгом субъектов
квазигосударственного сектора
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Наименование формы административных данных: отчет по планируемому освоению и погашению основного долга по займам субъектов квазигосударственного сектора на предстоящий пятилетний период.
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: https://www.gov.kz.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): КСЕ-618.
Периодичность: полугодовая.
Отчетный период: за __ полугодие 20___года.
Круг лиц и срок представления на безвозмездной основе:

1) квазимемлекеттік сектор субъектілері мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 10-ы күніне дейін;
2) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 25-і күніне дейін.
ЖСН/БСН
(деректерді жеке тұлғалар ұсынған, сондай-ақ агрегатталған түрде ұсынылған жағдайда толтырылмайды)
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Қарыз алушының
атауы
Жобаның атауы немесе қарыз алу мақсаты
Есепті кезеңнің соңындағы борыш
Ағымдағы жылдың соңына дейін жоспарлы игеру
Ағымдағы жылдың соңына дейін жоспарлы өтеу
А
Б
В
1
2
3
1
1-ші қарыз алушы
1.1.

1) субъекты квазигосударственного сектора в уполномоченный орган по государственному имуществу до 10 числа второго месяца после отчетного периода;
2) уполномоченный орган по государственному имуществу в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета до 25 числа второго месяца после отчетного периода.
ИИН/БИН
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами, а также в агрегированном виде)
Метод сбора: в электронном виде.
№ п/п
Наименование заемщика
Наименование проекта или цель заимствования
Долг на конец отчетного периода
Плановое освоение до конца текущего года
Плановое погашение до конца текущего года
А
Б
В
1
2
3
1
Заемщик 1
1.1.

1.1. ішкі
1.1.1
1.1.2
барлығы, мың теңге
барлығы, мың АҚШ доллары
1.2.
1.2. сыртқы
барлығы, мың теңге
барлығы, мың АҚШ доллары
2
2-ші қарыз алушы
2
2.1
2.1. ішкі
барлығы, мың теңге
барлығы, мың АҚШ доллары
2.2.
2.2. сыртқы
барлығы, мың теңге
барлығы, мың АҚШ доллары
3
басқа квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қарызы
3.1.
3.1. ішкі
1-жоба
барлығы, мың теңге
барлығы, мың АҚШ доллары
3.2.
3.2. сыртқы
1-жоба
барлығы, мың теңге
барлығы, мың АҚШ доллары
Жиыны, мың теңге
Жиыны, мың АҚШ доллары
Кестенің жалғасы
Ағымдағы жылдың соңындағы борыш
1-ші жоспарланатын жыл
қарыздарды, оның ішінде жоспарланатындарын игеру
негізгі борышты өтеу
жоспарланатын жылдың соңындағы борыш
4
5
6
7
Кестенің жалғасы
2-ші жоспарланатын жыл
3-ші жоспарланатын жыл
қарыздарды, оның ішінде жоспарланатындарын игеру
негізгі борышты өтеу
жоспарланатын жылдың соңындағы борыш
қарыздарды, оның ішінде жоспарланатындарын игеру
негізгі борышты өтеу
жоспарланатын жылдың соңындағы борыш
8
9
10
11
12
13
Кестенің жалғасы
4-ші жоспарланатын жыл
5-ші жоспарланатын жыл
қарыздарды, оның ішінде жоспарланатындарын игеру
негізгі борышты өтеу
жоспарланатын жылдың соңындағы борыш
қарыздарды, оның ішінде жоспарланатындарын игеру
негізгі борышты өтеу
жоспарланатын жылдың соңындағы борыш
14
15
16
17
18
19
Ескертпе: "Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қарыздары бойынша негізгі борыштың алдағы бесжылдық кезеңге жоспарланып отырған игерілуі және өтелуі жөніндегі есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме қосымшада көрсетілген.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚШ – Америка Құрама Штаттары
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі
КК.АА.ЖЖЖЖ – күні, айы, жылы
Атауы________________________________
Телефоны_____________________________
Мекенжайы__________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Орындаушы ___________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________________________
қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам_______________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________________________
қолы
Мөр орны
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қарыздары бойынша негізгі борыштың алдағы бесжылдық кезеңге жоспарланып отырған игерілуі және өтелуі жөніндегі есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Әдіснамалық түсіндірмелер
1. Есепті жарты жылда бір рет:

1.1. внутренний
1.1.1.
1.1.2.
всего, тысяч тенге
всего, тысяч долларов США
1.2.
1.2. внешний
всего, тысяч тенге
всего, тысяч долларов США
2
Заемщик 2
2.1.
2.1. внутренний
всего, тысяч тенге
всего, тысяч долларов США
2.2.
2.2. внешний
всего, тысяч тенге
всего, тысяч долларов США
3
долг других субъектов квазигоссектора
3.1.
3.1. внутренний
проект 1
всего, тысяч тенге
всего, тысяч долларов США
3.2.
3.2. внешний
проект 1
всего, тысяч тенге
всего, тысяч долларов США
Итого, тысяч тенге
Итого, тысяч долларов США
Продолжение таблицы
Долг на конец текущего года
1-ый планируемый год
освоение займов, в том числе планируемых
погашение основного долга
долг на конец планируемого года
4
5
6
7
Продолжение таблицы
2-ой планируемый год
3-ий планируемый год
освоение займов, в том числе планируемых
погашение основного долга
долг на конец планируемого года
освоение займов, в том числе планируемых
погашение основного долга
долг на конец планируемого года
8
9
10
11
12
13
Продолжение таблицы
4-ый планируемый год
5-ый планируемый год
освоение займов, в том числе планируемых
погашение основного долга
долг на конец планируемого года
освоение займов, в том числе планируемых
погашение основного долга
долг на конец планируемого года
14
15
16
17
18
19
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по планируемому освоению и погашению основного долга по займам субъектов квазигосударственного сектора на предстоящий пятилетний период", указано в приложении к настоящей форме.
Расшифровка аббревиатур:
США – Соединенные Штаты Америки
БИН – бизнес-идентификационный номер
ИИН – индивидуальный идентификационный номер
ДД.ММ.ГГГГ – день, месяц, год.
Наименование________________________
Адрес________________________
Телефон_____________________________
Адрес электронной почты________________________
Исполнитель
___________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________
подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________
подпись
Место для печати
______________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по планируемому освоению и погашению основного долга по займам субъектов квазигосударственного сектора на предстоящий пятилетний период"
Методологические пояснения
1. Отчет составляется раз в полугодие:

1) квазимемлекеттік сектор субъектілері есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 10-ы күніне дейін;
2) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 25-і күніне дейін жасайды.
2. Есеп: бөлімнің символы мен атауы көрсетіліп, әрбір бөлім бойынша жеке-жеке толтырылады;
1) А бағанында квазимемлекеттік сектор субъектілерін нарықтық құрылымы бойынша ірі және еншілес компаниялар деп бөлініп, реттік нөмірі көрсетіледі;
2) Б бағанында квазимемлекеттік сектор субъектілерін нарықтық құрылымы бойынша ірі және еншілес компаниялар деп бөлініп, қарыз алушының атауы көрсетіледі;
3) В бағанында жобаның атауы және/немесе қарыз алу мақсаты көрсетіледі;
4) 1-бағанда қарыз алушының кредитор алдындағы есепті кезеңнің басындағы негізгі борышының қалдығы көрсетіледі;
5) 2 және 3-бағандарда бұдан бұрын тартылған немесе тарту жоспарланып отырған қарыздардың ағымдағы жылдың соңына дейін жоспарланатын игерілуі және өтелуі көрсетіледі (бірінші жартыжылдық үшін есеп жасаған кезде толтырылады).
6) 4-бағанда қарыз алушының кредитор алдындағы ағымдағы жылдың соңындағы негізгі борышының жоспарланатын қалдығы көрсетіледі және 4-баған = 1-баған + 2-баған - 3-баған формуласымен есептеледі (екінші жартыжылдық үшін есеп жасаған кезде 1-бағанда көрсетілген есепті кезеңнің соңындағы борыш бойынша іс жүзіндегі деректер 4-бағанға ауыстырылады);
7) 5, 6 және 7-бағандарда ағымдағы жылдан кейінгі бірінші жоспарланатын жылы жоспарланып отырған игеру, өтеу және борыш көрсетіледі (бұл ретте 7-баған 7-баған = 4-баған + 5-баған - 6-баған формуласымен толтырылады).
Қалған жылдар бойынша жоспарланып отырған игеру, өтеу және борыш осыған ұқсас толтырылады.
"Барлығы" және "Жиыны" деген жолдарда қоспағанда, барлық цифрлық бағандар қарыз валютасында және мың бірлікпен толтырылады.
"Барлығы" және "Жиыны" деген жолдар мың теңгемен және Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі – АҚШ) мың долларымен есептеледі және толтырылады. Көрсеткіштерді АҚШ долларына келтіру есепті кезеңнің соңғы күнтізбелік күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген ресми бағам бойынша жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 27 маусымдағы
№ 479 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң күшi жойылған кейбiр шешiмдерiнiң тiзбесi
1. "Квазимемлекеттік сектордың сыртқы және ішкі қарыздарына мониторинг жүргізу және бақылау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 20 сәуірдегі № 210 қаулысы.
2. "Квазимемлекеттік сектордың сыртқы және ішкі қарыздарына мониторинг жүргізу және бақылау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 20 сәуірдегі № 210 қаулысына өзгеріс енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 924 қаулысы.

1) субъектами квазигосударственного сектора до 10 числа второго месяца после отчетного периода;
2) уполномоченным органом по государственному имуществу до 25 числа второго месяца после отчетного периода.
2. Отчет заполняется: отдельно по каждому разделу с указанием символа и названия раздела;
1) в графе А указывается порядковый номер с разделением субъектов квазигосударственного сектора на крупные и дочерние компании по рыночной структуре;
2) в графе Б указывается наименование заемщика с разделением субъектов квазигосударственного сектора на крупные и дочерние компании по рыночной структуре;
3) в графе В указываются наименование проекта и/или цель заимствования;
4) в графе 1 указывается остаток основного долга заемщика перед кредитором на конец отчетного периода;
5) в графах 2 и 3 указываются планируемые до конца текущего года освоение и погашение основного долга ранее привлеченных или планируемых к привлечению займов (заполняются при составлении отчета за первое полугодие);
6) в графе 4 указывается планируемый остаток основного долга заемщика перед кредитором на конец текущего года и вычисляется по формуле графа 4 = графа 1 + графа 2 - графа 3 (при составлении отчета за второе полугодие фактические данные по долгу на конец отчетного периода, указанные в графе 1, переносятся в графу 4);
7) в графах 5, 6 и 7 указываются планируемое освоение, погашение и долг в первом планируемом году, следующем за текущим годом (при этом графа 7 заполняется по формуле графа 7 = графа 4 + графа 5 - графа 6).
Планируемые освоение, погашение и долг по остальным годам заполняются аналогичным образом.
Все цифровые графы заполняются в валюте займа и тысячах единиц, за исключением строк "Всего" и "Итого".
Строки "Всего" и "Итого" рассчитываются и заполняются в тысячах тенге и тысячах долларов Соединенных Штатов Америки (далее – США). Приведение показателей к доллару США производится по официальному курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на последний календарный день отчетного периода.
______________________
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 27 июня 2025 года № 479
Перечень утративших силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2018 года № 210 "Об утверждении Правил мониторинга и контроля за внешними и внутренними займами квазигосударственного сектора".
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 924 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2018 года № 210 "Об утверждении Правил мониторинга и контроля за внешними и внутренними займами квазигосударственного сектора".

3. "Квазимемлекеттік сектордың сыртқы және ішкі қарыздарына мониторинг жүргізу және бақылау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 20 сәуірдегі № 210 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 29 желтоқсандағы № 1100 қаулысы.
4. "Квазимемлекеттік сектордың сыртқы және ішкі қарыздарына мониторинг жүргізу және бақылау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 20 сәуірдегі № 210 қаулысына өзгеріс енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 27 шiлдедегi № 615 қаулысы.
5. "Квазимемлекеттік сектордың сыртқы және ішкі қарыздарына мониторинг жүргізу және бақылау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 20 сәуірдегі № 210 қаулысына өзгеріс енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 29 қарашадағы № 1018 қаулысы.

3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2022 года № 1100 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2018 года № 210 "Об утверждении Правил мониторинга и контроля за внешними и внутренними займами квазигосударственного сектора".
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июля 2023 года № 615 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2018 года № 210 "Об утверждении Правил мониторинга и контроля за внешними и внутренними займами квазигосударственного сектора".
5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2024 года № 1018 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2018 года № 210 "Об утверждении Правил мониторинга и контроля за внешними и внутренними займами квазигосударственного сектора".
______________________