Қазақстан Республикасының газ саласын дамытудың 2025 – 2029 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 21 маусымдағы № 463 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының газ саласын дамытудың 2025 – 2029 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ Кешенді жоспардың орындалуына жауапты өзге де ұйымдар (келісу бойынша):
1) Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы іске асырылуын қамтамасыз етсін;
2) тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-і күніне дейін Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігіне Кешенді жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі жылына екі рет, 15 шілдеге және 15 қаңтарға қарай Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына Кешенді жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Мыналардың:
1) "Қазақстан Республикасының газ саласын дамытудың 2022 – 2026 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 18 шілдедегі № 488 қаулысының;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 236 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 45-тармағының күші жойылды деп танылсын.
5. Кешенді жоспардың орындалуын бақылау және үйлестіру Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігіне жүктелсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 21 маусымдағы
№ 463 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының газ саласын дамытудың 2025 – 2029 жылдарға арналған кешенді жоспары
Кіріспе
"Жасыл" энергетикаға өту қарқын алып, баламалы және жаңартылатын энергия көздері кеңінен ендіріліп отырған жағдайларда көптеген мемлекеттер мен мұнай-газ компаниялары стратегиялық басымдықтарды қайта қарап, жаһандық энергияға өтудің ұзақмерзімді сценарийлеріне көңіл бөлуде. Бұл көмірсутек ресурстарына сұраныс құбылып тұрған жағдайда дамудың тұрақты бағдарлары мен бейімделу модельдерін жасауға мүмкіндік береді.
Осы тұрғыда қазба отындардың ішіндегі экологиялық тұрғыдан ең таза және қолжетімді түрі ретінде табиғи газ әлемдік энергетикалық жүйеде шешуші рөл атқарады. Ол экономиканы карбоннан арылту міндеттері мен тұрақты энергия жеткізуге деген сұраныс арасындағы теңгерімді қамтамасыз ете алатын өтпелі энергия ресурсы ретінде қарастырылады.
Қазақстан Республикасы үшін газ саласын дамыту стратегиялық маңызға ие болды. Еліміз өзінің энергетикалық саясатын жаңа тегеурінді талаптарға, соның ішінде көміртегі ізін азайтуға және энергия тиімділігін арттыруға белсенді түрде бейімдеуде. Алайда осы мақсаттарға жету үшін шектеуші факторларды барынша азайтуға және саланың құрылымдық проблемаларын еңсеруге бағытталған бірқатар негізгі бастамаларды іске асыру қажет.
Бүгінгі күні газ саласының дамуын айқындайтын келесі түйінді бағыттар мен тегеурінді талаптарды бөліп көрсетуге болады:
Тауарлық газдың ресурстық базасын кеңейту
Газ секторының ресурстық базасын кеңейту геологиялық барлау жұмыстарына және жаңа кен орындарын игеруге айтарлықтай қомақты шығын шығаруды талап ететін, капиталды көп қажет ететін бағыт болып табылады. Алайда онсыз газ саласының, әсіресе ішкі тұтыну жыл сайын өсіп келе жатқан жағдайда, ұзақмерзімді тұрақтылығын қамтамасыз ету мүмкін емес. Жеке инвестицияларды тартудың және газ кен орындарын барлау мен игерудің заманауи технологияларын енгізудің тиімді тетіктерін табу маңызды.
Газ өңдейтін қуаттарды ұлғайту және газды іркіліссіз жеткізу
Басымдықтардың бірі ірі өнеркәсіп объектілерінің көмірден газға саналы ауысуын қоса алғанда, ішкі нарықтың сұранысын қамтамасыз ету үшін газды іркіліссіз жеткізуді қамтамасыз ету болып табылады. Мұндай ауысу ұлттық энергетикалық саясаттың түйінді бөлігі болып табылады. Алайда бұл үшін тауарлық газдың ресурстық базасын кеңейту мен газ өңдеу қуатының тиісті көлемі ғана емес, жаңа объектілер салуды және қолданыстағыларын жаңғыртуды қоса алғанда, жалпы газ инфрақұрылымын дамыту талап етіледі.
Тауарлық газдың ішкі тапшылығының пайда болу тәуекелдері
Өңірлерді белсенді газдандыру және газ тұтынудың өсуі ішкі нарықта тауарлық газ тапшылығы қаупін тудырады. Қазіргі газдандыру деңгейін арттыру трендін ескерсек, газ жеткізу бойынша ішкі сұраныс пен экспорттық міндеттемелер арасында теңгерімді қамтамасыз ету маңызды болып табылады.
Газ тасымалдау инфрақұрылымын жаңғырту және салу бойынша рентабельділігі төмен жобалар
Газ тасымалдау инфрақұрылымын жаңғырту жөніндегі заманауи жобалар рентабельділігі төмен болып табылады және қомақты капитал салуды талап етеді. Бұл, өз кезегінде, инвестиция тарту мүмкіндігін шектейді. Шығындарды оңтайландыру, инфрақұрылымның тиімділігін арттыру және газ инфрақұрылымын дамытуға мемлекеттік және жеке инвестиция тарту тетігін құру жолдарын іздестіру маңызды болып табылады.
Теңгерімдік қуаттарды арттыру қажеттігі
Қазақстанның энергетикалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін теңгерімдеуші қуаттарды ұлғайту қажет. Атап айтқанда, бұл елдің оңтүстік және орталық өңірлеріндегі жерасты газ қоймаларын кеңейту мен жаңғыртуды қамтиды. Бұл қоймалар газ тұтынудың маусымдық тербелісін теңестіру, сондай-ақ оны жеткізудің тұрақтылығы үшін резервтерді қамтамасыз ету мақсатында қажет.
Газ-мотор отыны және көмір химиясы
Көрші елдердегі трендтерге сәйкес газ-мотор отынының дамуына, сондай-ақ көмір химиясы өнеркәсібіне (метанол, аммиак, синтез-газ өндірісі) назар ұлғаятын болады. Бұл бағыттар табиғи газ базасында қосылған құнды құруға ықпал етеді және шикізаттың импорттық ресурстарына тәуелділікті азайтады.
Тауарлық газ бағасын белгілеу жүйесін реформалау
Газ және газбен жабдықтау саласындағы ұлттық газ операторының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін газ бағасын белгілеу моделін жетілдіру қажет. Бұл саланың табыстылығы мен тұрақтылығын қамтамасыз ететін нарықтық тетіктерді құруға ықпал ететін болады, бұл ретте халықтың әлеуметтік осал топтарына келеңсіз әсер тигізуге жол бермеу және тұтынушылардың осы санатын қорғауды қамтамасыз ету маңызды.
Осылайша, Қазақстанның газ саласы тұрақты экономикалық өсу, технологиялық жаңғыру және климаттық жауапкершілік міндеттерін біріктіріп, кешенді трансформациядан өтуде.
Аталған бастамаларды іске асыру газ өнеркәсібінің тұрақты өсуін қамтамасыз етіп қана қоймай, энергетикалық қауіпсіздікті арттыруға, азаматтардың тұрмыс сапасын жақсартуға және ұзақмерзімді жоспарлау тұрғысынан орнықты даму үшін алғышарттар жасауға мүмкіндік береді.
Р/с
Атауы
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушы
Орындау мерзімі
Қаржыландыру көлемі
Қаржыландыру көзі
1
2
3
4
5
6
7
Күтілетін нәтижелер:
1-бағыт. Тауарлық газдың ресурстық базасын кеңейту
Тауарлық газдың ресурстық базасын 2024 жылмен салыстырғанда 17 %-ға (34,4 млрд м3 дейін) ұлғайту
2-бағыт. Газ өңдеу қуатын ұлғайту

Об утверждении Комплексного плана развития газовой отрасли Республики Казахстан на 2025 – 2029 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июня 2025 года № 463
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план развития газовой отрасли Республики Казахстан на 2025 – 2029 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным и местным исполнительным органам, а также иным организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Комплексного плана:
1) обеспечить своевременную реализацию мероприятий, предусмотренных Комплексным планом;
2) ежеквартально, до 5 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представлять информацию о ходе исполнения Комплексного плана в Министерство энергетики Республики Казахстан.
3. Министерству энергетики Республики Казахстан представлять два раза в год, к 15 июля и 15 января, сводную информацию о ходе исполнения Комплексного плана в Аппарат Правительства Республики Казахстан.
4. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 18 июля 2022 года № 488 "Об утверждении Комплексного плана развития газовой отрасли Республики Казахстан на 2022 – 2026 годы";
2) пункт 45 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 236.
5. Контроль и координацию за исполнением Комплексного плана возложить на Министерство энергетики Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 июня 2025 года № 463
Комплексный план развития газовой отрасли Республики Казахстан на 2025 – 2029 годы
Введение
В условиях активного перехода к "зелҰной" энергетике и широкого внедрения альтернативных и возобновляемых источников энергии многие государства и нефтегазовые компании пересматривают стратегические приоритеты, фокусируясь на долгосрочных сценариях глобального энергоперехода. Это позволяет выработать устойчивые ориентиры и адаптивные модели развития в условиях меняющегося спроса на углеводородные ресурсы.
На этом фоне природный газ сохраняет ключевую роль в мировой энергетической системе как наиболее экологически чистый и доступный среди ископаемых видов топлива. Он рассматривается как переходный энергоресурс, способный обеспечить баланс между задачами по декарбонизации экономики и потребностями в стабильных энергопоставках.
Для Республики Казахстан развитие газовой отрасли приобрело стратегическое значение. Страна активно адаптирует свою энергетическую политику к новым вызовам, включая сокращение углеродного следа и повышение энергоэффективности. Однако для достижения этих целей необходима реализация ряда ключевых инициатив, направленных на минимизацию ограничивающих факторов и преодоление структурных проблем отрасли.
На сегодняшний день можно выделить следующие ключевые направления и вызовы, определяющие развитие газовой отрасли:
Расширение ресурсной базы товарного газа
Расширение ресурсной базы газового сектора представляет собой капиталоҰмкое направление, требующее значительных затрат на геологоразведочные работы и разработку новых месторождений. Однако без этого невозможно обеспечить долгосрочную устойчивость газовой отрасли, особенно в контексте ежегодно растущего внутреннего потребления. Важно найти эффективные механизмы для привлечения частных инвестиций и внедрения современных технологий для разведки и разработки газовых месторождений.
Наращивание мощностей по переработке газа и бесперебойная поставка газа
Одним из приоритетов является обеспечение бесперебойной поставки газа для покрытия потребностей внутреннего рынка, включая взвешенный переход с угля на газ крупных промышленных объектов. Такой перевод является ключевой частью национальной энергетической политики. Однако для этого требуются не только расширение ресурсной базы товарного газа, соответствующий объем газоперерабатывающих мощностей, но и развитие газовой инфраструктуры в целом, включая строительство новых объектов и модернизацию существующих.
Риски возникновения внутреннего дефицита товарного газа
Активная газификация регионов и рост потребления газа создают риски дефицита товарного газа на внутреннем рынке. Учитывая существующий тренд на повышение уровня газификации, критичным представляется обеспечение баланса между внутренними потребностями и экспортными обязательствами по поставкам газа.
Низкорентабельные проекты по модернизации и строительству газотранспортной инфраструктуры
Современные проекты по модернизации газотранспортной инфраструктуры являются низкорентабельными и требуют значительных капитальных вложений. Это в свою очередь ограничивает возможность привлечения инвестиций. Важно искать пути оптимизации затрат, повышения эффективности инфраструктуры и создания механизма для привлечения как государственных, так и частных инвестиций в развитие газовой инфраструктуры.
Необходимость увеличения балансирующих мощностей
Для обеспечения энергетической безопасности Казахстана необходимо наращивать балансирующие мощности. В частности, это включает расширение и модернизацию подземных хранилищ газа в южных и центральных регионах страны. Эти хранилища необходимы для сглаживания сезонных колебаний потребления газа, а также обеспечения резервов для стабильности его поставок.
Газомоторное топливо и углехимия
Внимание к развитию газомоторного топлива, а также к углехимической промышленности (производство метанола, аммиака, синтез-газа) будет увеличиваться в соответствии с трендами в соседних странах. Эти направления будут способствовать созданию добавленной стоимости на базе природного газа и снизят зависимость от импортных ресурсов сырья.
Реформирование системы ценообразования на товарный газ
Для обеспечения финансовой стабильности национального газового оператора в сфере газа и газоснабжения необходимо совершенствование модели ценообразования на газ. Это будет способствовать созданию рыночных механизмов, обеспечивающих прибыльность и устойчивость отрасли, при этом важно не допустить негативного влияния на социально уязвимые слои населения и обеспечить защиту данной категории потребителей.
Таким образом, газовая отрасль Казахстана переживает комплексную трансформацию, совмещая задачи устойчивого экономического роста, технологической модернизации и климатической ответственности.
Реализация перечисленных инициатив позволит не только обеспечить устойчивый рост газовой промышленности, но и повысить энергетическую безопасность, улучшить качество жизни граждан и создать предпосылки для устойчивого развития в горизонте долгосрочного планирования.
№ п/п
Наименование
Форма завершения
Ответственный исполнитель
Срок исполнения
Объем финансирования
Источник финансирования
1
2
3
4
5
6
7
Ожидаемые результаты:
Направление 1. Расширение ресурсной базы товарного газа
Увеличение ресурсной базы товарного газа на 17 % (до 34,4 млрд м³) по сравнению с 2024 годом
Направление 2. Увеличение мощностей по переработке газа

Газ өңдеу қуатының көлемін 2029 жылға қарай 5 млрд м³-ге кеңейту
3-бағыт. Елді газдандыру және газды іркіліссіз тасымалдауды қамтамасыз ету
1. Қазақстан Республикасының Президенті Қ.К. Тоқаевтың Қазақстан Республикасының солтүстік және шығыс өңірлерін газдандыру бойынша тапсырмаларын ескере отырып, Газдандырудың бас схемасын өзектілендіру.
2. Газға перспективадағы сұранысты қамтамасыз ету және одан әрі газдандыруды дамыту үшін магистральдық газ құбырларының өткізу қабілетін кеңейту.
3. Газ жеткізуді іркіліссіз қамтамасыз ету және жерасты газ сақтау қоймаларының жұмыс істеп тұрғандарының қуаттарын ұлғайту және жаңаларын салу арқылы оның ең жоғары тұтынылуын теңестіру.
4. Табиғи газды өңірлік тасымалдау және өткізу процестерін цифрландыру
4-бағыт. Газ-мотор отыны нарығын дамыту
1. Мотор отыны ретінде метанды пайдалануды ұлғайту және СТГ арқылы баламалы газдандыру.
2. 2024 жылмен салыстырғанда сығымдалған ТГ-мен жүретін автобустар санын 90 %-ға ұлғайту (5143 бірлікке дейін).
3. АГТКС желісін 2024 жылмен салыстырғанда 71 %-ға кеңейту.
4. СТГ ішкі нарығын қалыптастыру мақсатында алғашқы СТГ зауыттарын салу
5-бағыт. Көмір химиясы өнеркәсібін дамыту
Қазақстан Республикасының Көмір химиясы өнеркәсібін дамытудың жол картасын әзірлеу
6-бағыт. Газ генерациясын дамыту
Жалпы энергия балансында газ генерациясының үлесін 27 %-ға дейін ұлғайту (40 млрд кВт/сағ дейін)
7-бағыт. Газ бағасын белгілеу жүйесін реформалау
Мыналарды ескере отырып, газ бағасын белгілеу моделін жетілдіру:
а) тауарлық газ бағасын реттеу шараларын әзірлеу және енгізу;
б) газ және газ конденсаты кен орындарында жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылардың тауарлық газ бағасын реттеу;
в) Ұлттық оператордың қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету үшін тарифтер мен бағаларды ұзақ мерзімді жоспарлау
8-бағыт. Нормативтік құқықтық базаны жетілдіру
1. Заңнаманы өзгерту:
АГТКС желісін дамыту үшін жағдай жасау.
2. Мына мәселелер бойынша нормативтік құжаттарды (стандарттарды) әзірлеу:
магистральдық газ құбырлары/газ тасымалдау объектілері және газ тарату желілері объектілерін жобалау, салу және пайдалану;
магистральдық газ құбырларының және газ тарату жүйелерінің тозу дәрежесін айқындау;
СТГ орта тоннаждық, ірі тоннаждық өндірістің алғаш енгізілетін объектілерін жобалау, салу, реконструкциялау және пайдалану;
бюджет қаражаты есебінен газдандырылатын жобаларды айқындау.
3. Тауарлық газды ұқыпты тұтынуды енгізу.
1-бағыт. Тауарлық газдың ресурстық базасын кеңейту

Расширение объема газоперерабатывающих мощностей на 5 млрд м³ к 2029 году
Направление 3. Газификация страны и обеспечение бесперебойной транспортировки газа
1. Актуализация Генеральной схемы газификации с учетом поручений Президента Республики Казахстан Токаева К.К. по газификации северных и восточных регионов Республики Казахстан.
2. Расширение пропускной способности магистральных газопроводов для обеспечения перспективных потребностей в газе и развития дальнейшей газификации.
3. Бесперебойное обеспечение поставок газа и выравнивание его пикового потребления за счет увеличенных мощностей существующих и создания новых подземных хранилищ газа.
4. Цифровизация процессов региональной транспортировки и реализации природного газа
Направление 4. Развитие рынка газомоторного топлива
1. Увеличение использования метана в качестве моторного топлива и альтернативной газификации через СПГ.
2. Увеличение количества автобусов на КПГ на 90 % по сравнению с 2024 годом (до 5143 единиц).
3. Расширение сети АГНКС на 71 % по сравнению с 2024 годом.
4. Строительство первых заводов СПГ с целью формирования внутреннего рынка СПГ
Направление 5. Развитие углехимической промышленности
Разработка Дорожной карты развития углехимической промышленности Республики Казахстан
Направление 6. Развитие газовой генерации
Увеличение доли газовой генерации до 27 % в общем энергобалансе (до 40 млрд кВт/ч)
Направление 7. Реформирование системы ценообразования на газ
Совершенствование модели ценообразования на газ с учетом:
а) разработки и внедрения меры регулирования цен на товарный газ;
б) регулирования цен товарного газа недропользователей, осуществляющих деятельность на газовых и газоконденсатных месторождениях;
в) долгосрочного планирования тарифов и цен для обеспечения финансовой устойчивости Национального оператора
Направление 8. Совершенствование нормативной правовой базы
1. Изменение законодательства:
создание условий для развития сети АГНКС.
2. Разработка нормативных документов (стандартов) по вопросам:
проектирования, строительства и эксплуатации объектов магистральных газопроводов/газотранспортных объектов и газораспределительных сетей;
определения степени износа магистральных газопроводов и газораспределительных систем;
проектирования, строительства, реконструкции и эксплуатации впервые вводимых объектов среднетоннажного, крупнотоннажного производства СПГ;
определения проектов подлежащих газификации за счет бюджетных средств.
3. Внедрение бережливого потребления товарного газа.
Направление 1. Расширение ресурсной базы товарного газа

1.1 Геологиялық барлау жұмыстары және өндіру
1.
№ 188-ЖҚГЗ лицензиясы шеңберінде жер қойнауын геологиялық зерделеу
геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері туралы есеп
QazaqGaz (келісу бойынша)
2026 жыл
айқындалуға тиіс
QazaqGaz-дың меншікті қаражаты/қарыз қаражаты (қажет болса)
2.
Малдыбай учаскесінде жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша геологиялық барлау жұмыстары
геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері туралы есеп.
QazaqGaz (келісу бойынша)
2029 жыл
айқындалуға тиіс
QazaqGaz-дың меншікті қаражаты
3.
Шалқар учаскесінде келісімшарт бойынша геологиялық барлау жұмыстары
геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері туралы есеп
QazaqGaz (келісу бойынша)
2029 жыл
айқындалуға тиіс
кэрри-қаржыландыру шарттарында инвестордың қаражаты
4.
КТ-III және Аққұдық учаскелерінде жер қойнауын пайдалануға келісімшарттар жасасу
жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт
QazaqGaz (келісу бойынша)
2026 жыл
айқындалуға тиіс
кэрри-қаржыландыру шарттарында инвестордың қаражаты
5.
Шу-Сарысу шөгінді бассейнінің оңтүстік бөлігі шегіндегі жер қойнауын геологиялық зерттеу учаскесінде 1250 физикалық түсірілім нүктесінің (тәуелсіз кезең) табиғи сутегі кенжатындарын іздеу әдістемесін сынақтан өткізу (тәжірибелік-өнеркәсіптік зерттеулер)
сутегі түсірілімінің нәтижелері туралы есеп,
QazaqGaz Инвестициялық комитеті мен Басқармасының Шу-Сарысу шөгінді бассейнінің оңтүстік бөлігінің барлық аумағында жұмыстарды іске асыру қажеттігі туралы шешімі
QazaqGaz (келісу бойынша)
2025 – 2026 жылдар
250 млн теңге
QazaqGaz меншікті қаражаты
6.
Барханная кен орнын пайдалануға беру
пайдалануға беру
QazaqGaz (келісу бойынша)
2025 жыл
3,7 млрд теңге
QazaqGaz-дың меншікті қаражаты
7.
Придорожное кен орнын өнеркәсіптік игеруге беру
пайдалануға беру
QazaqGaz (келісу бойынша)
2027 жыл
айқындалуға тиіс
инвестордың қаражаты
8.
Батыс Прорва кен орнын пайдалануға беру
пайдалануға беру
ҚМГ (келісу бойынша)
2027 жыл
айқындалуға тиіс
ҚМГ-нің меншікті қаражаты
9.
Өріктау кен орнын пайдалануға беру
пайдалануға беру
ҚМГ (келісу бойынша)
2027 жыл
айқындалуға тиіс
ҚМГ-нің меншікті қаражаты
10.
Имашевское кен орнын бірлесіп игеру мүмкіндіктерін зерделеу
алдын ала техникалық-экономикалық бағалау
ҚМГ (келісу бойынша), QazaqGaz (келісу бойынша)
2026 жылға дейін
айқындалуға тиіс
ҚМГ, QazaqGaz меншікті қаражаты
11.
Кен орындарында шикі газ есептегіштерін орнатып, Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің көмірсутектерді өндіруді есепке алудың ақпараттық жүйесіне дерек беру жөніндегі жобаны енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ЭМ, Kazenergy (келісу бойынша), жер қойнауын пайдаланушылар (келісу бойынша)

1.1 Геологоразведочные работы и добыча
1.
Геологическое изучение недр в рамках лицензии № 188-ГИН
отчет о результатах геологоразведочных работ
QazaqGaz (по согласованию)
2026 год
подлежит определению
собственные средства QazaqGaz/заемные средства (при необходимости)
2.
Геологоразведочные работы на участке Малдыбай по контракту на недропользование
отчет о результатах геологоразведочных работ
QazaqGaz (по согласованию)
2029 год
подлежит определению
собственные средства QazaqGaz
3.
Геологоразведочные работы на участке Шалкар по контракту
отчет о результатах геологоразведочных работ
QazaqGaz (по согласованию)
2029 год
подлежит определению
средства инвестора на условиях кэрри-финансирования
4.
Заключение контрактов на недропользование на участках КТ-III и Аккудук
контракт на недропользование
QazaqGaz (по согласованию)
2026 год
подлежит определению
средства инвестора на условиях кэрри-финансирования
5.
Апробация методики поиска залежей природного водорода (опытно-промышленные исследования) на участке геологического изучения недр в пределах Южной части Шу-Сарысуского осадочного бассейна объемом 1250 физических точек съемки (независимый этап)
отчет о результатах водородной съемки, решение Инвестиционного комитета и правления QazaqGaz о необходимости реализации работ на всей территории Южной части Шу-Сарысуского осадочного бассейна
QazaqGaz (по согласованию)
2025 – 2026 годы
250 млн тенге
собственные средства QazaqGaz
6.
Ввод в эксплуатацию месторождения Барханная
ввод в эксплуатацию
QazaqGaz (по согласованию)
2025 год
3,7 млрд тенге
собственные средства QazaqGaz
7.
Ввод в промышленную разработку месторождения Придорожное
ввод в эксплуатацию
QazaqGaz (по согласованию)
2027 год
подлежит определению
средства инвестора
8.
Ввод в эксплуатацию месторождения Западная Прорва
ввод в эксплуатацию
КМГ (по согласованию)
2027 год
подлежит определению
собственные средства КМГ
9.
Ввод в эксплуатацию месторождения Урихтау
ввод в эксплуатацию
КМГ (по согласованию)
2027 год
подлежит определению
собственные средства КМГ
10.
Изучение возможности совместной разработки месторождения Имашевское
предварительная технико-экономическая оценка
КМГ (по согласованию), QazaqGaz (по согласованию)
до 2026 года
подлежит определению
собственные средства КМГ, QazaqGaz
11.
Внедрение проекта по установке счетчиков сырого газа на месторождениях с передачей данных в информационную систему учета добычи углеводородов Министерства энергетики Республики Казахстан
информация в Правительство Республики Казахстан
МЭ, Kazenergy (по согласованию), недропользователи (по согласованию)

2025 – 2029 жылдар
талап етілмейді
талап етілмейді
12.
Тақтатас газын барлау және өндіру мүмкіндіктерін зерделеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
ЭМ,
QazaqGaz (келісу бойынша)
2026 жыл
талап етілмейді
талап етілмейді
2-бағыт. Газ өңдеу қуатын ұлғайту
2.1 Газ өңдеу зауыттарын салу
13.
Жылына 1 млрд м3 шикі газ өңдеу үшін Қашаған ГӨЗ-ін салу (1-кезең)
пайдалануға беру актісі
ЭМ, QazaqGaz (келісу бойынша), инвестор (келісу бойынша)
2026 жыл
491,9 млрд теңге
QazaqGaz-дың меншікті қаражаты/ инвестордың қаражаты/қарыз қаражаты (қажет болса)
14.
Қуаты жылына
4 млрд м3 Қарашығанақ ГӨЗ-ін салу
пайдалануға беру актісі
МЭ, PSA (келісу бойынша), КПО (келісу бойынша)
2029 жыл
айқындалуға тиіс
акционерлердің меншікті қаражаты /қарыз қаражаты
15.
Жаңаөзен қаласында қуаты жылына 900 млн м3 дейін
ГӨЗ салу
пайдалануға беру актісі
ҚМГ (келісу бойынша)
2027 жыл
167,7 млрд теңге
қарыз қаражат, 2024-2026 жылдардағы кезең үшін банктің сыйақысы
16.
Атырау облысында қуаты жылына 700 мың тоннаға дейін Қашаған кен орнының СМГ-сын алу, ауыстырып тиеу және фракциялау бойынша зауыт салу
пайдалануға беруактісі
ЭМ, QazaqGaz (келісу бойынша), инвестор (келісу бойынша)
2026 жыл
айқындалуға тиіс
инвестордың қаражаты
3-бағыт. Елді газдандыру және газды іркіліссіз тасымалдауды қамтамасыз ету
3.1 Газдандырудың 2030 жылғы дейінгі бас схемасын өзектілендіру
17.
Қазақстан Республикасын газдандырудың бас схемасын өзектілендіру
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің бұйрығы
ЭМ, ЖАО, QazaqGaz (келісу бойынша)
2025 жыл
58,4 млн теңге
QazaqGaz-дың меншікті қаражаты
3.2 Газ тасымалдау инфрақұрылымын кеңейту және жаңғырту
18.
"Бейнеу – Бозой – Шымкент" МГҚ 2-желісін салу (1-кезең)
пайдалануға беру актісі
QazaqGaz (келісу бойынша)
2026 жыл
айқындалуға тиіс
QazaqGaz-дың және инвестордың меншікті қаражаты /
қарыз қаражаты
19.
Ақтөбе облысындағы 14 компрессорлық станциядан Қостанай қаласына дейін магистральдық газ құбырын және компрессиялаушы қуаттарды қамтамасыз ету үшін 14 компрессорлық станция алаңында жаңа компрессорлық цех салу
пайдалануға беру актісі
QazaqGaz (келісу бойынша)
2028 жыл
айқындалуға тиіс
QazaqGaz-дың және инвестордың меншікті қаражаты/қарыз қаражаты
20.
"Талдықорған – Үшарал" МГҚ салу
пайдалануға беру актісі
"Самұрық-Қазына" АҚ (келісу бойынша), QazaqGaz (келісу бойынша), "ИОА" АҚ (келісу бойынша)
2026 жыл
131,7 млрд теңге
қарыз қаражаты
21.
"Сарыарқа" МГҚ салудың 4-кезеңін іске асыру
пайдалануға беру актісі
ЭМ, ҰЭМ, "Самұрық-Қазына" АҚ (келісу бойынша), QazaqGaz (келісу бойынша), "ИОА" АҚ (келісу бойынша), "АстанаГаз ҚМГ" АҚ (келісу бойынша)
2027 жыл

2025 – 2029 годы
не требуется
не требуется
12.
Изучение возможности разведки и добычи сланцевого газа
предложение в Правительство Республики Казахстан
МЭ,
QazaqGaz (по согласованию)
2026 год
не требуется
не требуется
Направление 2. Увеличение мощностей по переработке газа
2.1 Строительство газоперерабатывающих заводов
13.
Строительство ГПЗ Кашаган для переработки 1 млрд м3 сырого газа в год (1-й этап)
акт ввода в эксплуатацию
МЭ, QazaqGaz (по согласованию), инвестор (по согласованию)
2026 год
491,9 млрд тенге
собственные средства QazaqGaz/средства инвестора/заемные средства (при необходимости)
14.
Строительство ГПЗ Карачаганак мощностью 4 млрд м3/ год
акт ввода в эксплуатацию
МЭ, PSA (по согласованию), КПО (по согласованию)
2029 год
подлежит определению
собственные средства акционеров /заемные средства
15.
Строительство ГПЗ в
городе Жанаозене мощностью до 900 млн м3/ год
акт ввода в эксплуатацию
КМГ (по согласованию)
2027 год
167,7 млрд тенге
заемные средства, вознаграждение банка за период 2024 – 2026 годы
16.
Строительство завода по забору, перевалке и фракционированию СНГ Кашаганского месторождения мощностью до 700 тыс. тонн год в Атырауской области
акт ввода в эксплуатацию
МЭ, QazaqGaz (по согласованию), инвестор (по согласованию)
2026 год
подлежит определению
средства инвестора
Направление 3. Газификация страны и обеспечение бесперебойной транспортировки газа
3.1 Актуализация Генеральной схемы газификации до 2030 года
17.
Актуализация Генеральной схемы газификации Республики Казахстан
приказ Министра энергетики Республики Казахстан
МЭ, МИО, QazaqGaz (по согласованию)
2025 год
58,4 млн тенге
собственные средства QazaqGaz
3.2 Расширение и модернизация газотранспортной инфраструктуры
18.
Строительство 2-й нитки МГ "Бейнеу-Бозой-Шымкент" (1-й этап)
акт ввода в эксплуатацию
QazaqGaz (по согласованию)
2026 год
подлежит определению
собственные средства QazaqGaz и инвестора/
заемные средства
19.
Строительство магистрального газопровода от компрессорной станции 14 в Актюбинской области до города Костаная и нового компрессорного цеха на площадке компрессорной станции 14 для обеспечения компримирующих мощностей
акт ввода в эксплуатацию
QazaqGaz (по согласованию)
2028 год
подлежит определению
собственные средства QazaqGaz и инвестора/ заемные средства
20.
Строительство МГ "Талдыкорган-Ушарал"
акт ввода в эксплуатацию
АО "Самрук-Қазына" (по согласованию), QazaqGaz (по согласованию), АО "ИЦА" (по согласованию)
2026 год
131,7 млрд тенге
заемные средства
21.
Реализация 4-го этапа строительства МГ "Сарыарка"
акт ввода в эксплуатацию
МЭ, МНЭ,
АО "Самрук-Қазына" (по согласованию), QazaqGaz (по согласованию), АО "ИЦА" (по согласованию), АО "АстанаГаз КМГ" (по согласованию)
2027 год

180,7 млрд теңге
айқындалуға тиіс
22.
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы Ресей газының Өзбекстан Республикасына транзитін ұлғайту және ішкі нарықты іркіліссіз газбен қамтамасыз ету шеңберінде "ОАО-4", "ОАО-5", "ОАОЛ-4" (2, 3, 4-іске қосу кешендері) МГҚ күрделі жөндеу
пайдалануға беру актісі
QazaqGaz (келісу бойынша), "ИОА" АҚ (келісу бойынша)
2026 жыл
369 млрд теңге
QazaqGaz-дың меншікті/ қарыз қаражаты
23.
Арал ЖӨБ КС-10 жаңа компрессорлық станциясын салу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
ЭМ, "Самұрық-Қазына" АҚ (келісу бойынша), QazaqGaz (келісу бойынша), "ИОА" АҚ (келісу бойынша)
2025 жыл
айқындалуға тиіс
айқындалуға тиіс
24.
Жоспарланған Қарашығанақ ГӨЗ-інен газ тасымалдау үшін "Қарашығанақ - Орал" МГҚ лупингін салу
пайдалануға беру актісі
QazaqGaz (келісу бойынша), "ИОА" АҚ (келісу бойынша)
2028 жыл
85,4 млрд теңге
айқындалуға тиіс
25.
Деректер қашықтан берілетін есепке алу аспаптарын қолдану және технологиялық мониторинг, есепке алу және биллинг процестерін автоматтандыратын ақпараттық жүйелерді енгізу арқылы табиғи газды өңірлік тасымалдау және өткізу процестерін цифрландыру.
"Газ тарату желісінің цифрлық алмастырғышын" енгізу (жасанды интеллектіні қолданып деректерді өңдеу)
орындалған жұмыстар актісі
QazaqGaz (келісу бойынша), QazaqGaz Aimaq (келісу бойынша)
2025 – 2027 жылдар
112 млрд теңге
QazaqGaz-дың меншікті қаражаты/тарифке қосу
26.
МГҚ желілік және станциялық бөлігінің даладағы объектілерінің, операторлық және диспетчерлік пункттерінің барлық деңгейлерінде технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйелерін (ТП БАЖ) енгізу, реконструкциялау. Микропроцессорлық деректерді басқару және жинау құрылғыларын, SCADA диспетчерлік басқару жүйесін, газды коммерциялық есепке алу жүйелерін орнату
өнеркәсіптік пайдалануға беру актісі
QazaqGaz (келісу бойынша), "ИОА" АҚ (келісу бойынша), QazaqGaz Aimaq (келісу бойынша)
2025 жыл
айқындалуға тиіс
QazaqGaz-дың меншікті қаражаты/ инвестордың қаражаты/қарыз қаражаты (қажет болса)
27.
Технологиялық жабдықтың және қондырғылардың АБЖ интеграциясы
SCADA жүйесінің деректер базасы
QazaqGaz (келісу бойынша), "ИОА" АҚ (келісу бойынша), QazaqGaz Aimaq (келісу бойынша)
2025 – 2029 жылдар
айқындалуға тиіс
QazaqGaz-дың меншікті қаражаты/ инвестордың қаражаты/қарыз қаражаты (қажет болса)
28.
Газ тасымалдау жүйесін модельдеу жүйесін, диспетчерлік есептілік жүйесін дамыту
өнеркәсіптік пайдалануға беру актісі
QazaqGaz (келісу бойынша), "ИОА" АҚ (келісу бойынша), QazaqGaz Aimaq (келісу бойынша)
2025 жыл
айқындалуға тиіс
QazaqGaz-дың меншікті қаражаты/ инвестордың қаражаты/қарыз қаражат (қажет болған кезде)
29.
Өндірістік процестерді басқарудың MES-жүйесін енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
QazaqGaz (келісу бойынша), "ИОА" АҚ (келісу бойынша), QazaqGaz Aimaq (келісу бойынша)
2026 жыл
айқындалуға тиіс
QazaqGaz-дың меншікті қаражаты/ инвестордың қаражаты/қарыз қаражаты (қажет болса)

180,7 млрд тенге
подлежит определению
22.
Капитальный ремонт МГ "САЦ-4", "САЦ-5", "ЛСАЦ-4" (2, 3, 4 пусковые комплексы) в рамках увеличения транзита российского газа в Республику Узбекистан через территорию Республики Казахстан и бесперебойного обеспечения газом внутреннего рынка
акт ввода в эксплуатацию
QazaqGaz (по согласованию), АО "ИЦА" (по согласованию)
2026 год
369 млрд тенге
собственные средства QazaqGaz/ заемные средства
23.
Строительство новой компрессорной станции КС-10 Аральского ЛПУ
предложение в Правительство Республики Казахстан
АО "Самрук-Қазына" (по согласованию), QazaqGaz (по согласованию), АО "ИЦА" (по согласованию), МЭ
2025 год
подлежит определению
подлежит определению
24.
Строительство лупинга МГ "Карачаганак – Уральск" для транспортировки газа с планируемого ГПЗ на месторождении Карачаганак
акт ввода в эксплуатацию
QazaqGaz (по согласованию), АО "ИЦА" (по согласованию)
2028 год
85,4 млрд тенге
подлежит определению
25.
Цифровизация процессов региональной транспортировки и реализации природного газа путем применения приборов учета с дистанционной передачей данных и внедрения информационных систем, автоматизирующих процессы технологического мониторинга, учета и биллинга.
Внедрение "Цифрового двойника газораспределительной сети" (обработка данных с применением искусственного интеллекта)
акты выполненных работ
QazaqGaz (по согласованию), QazaqGaz Aimaq (по согласованию)
2025 – 2027 годы
112 млрд тенге
собственные средства QazaqGaz/ включение в тариф
26.
Внедрение, реконструкция автоматизированных систем управления технологическими процессами (АСУ ТП) на всех уровнях полевых объектов, линейной и станционной частях МГ, операторских и диспетчерских пунктах. Установка микропроцессорных устройств управления и сбора данных, система диспетчерского управления SCADA, систем коммерческого учета газа
акт ввода в промышленную эксплуатацию
QazaqGaz (по согласованию), АО "ИЦА" (по согласованию), QazaqGaz Aimaq (по согласованию)
2025 год
подлежит определению
собственные средства QazaqGaz/средства инвестора/заемные средства (при необходимости)
27.
Интеграция САУ технологического оборудования и установок
база данных системы SCADA
QazaqGaz (по согласованию), АО "ИЦА" (по согласованию), QazaqGaz Aimaq (по согласованию)
2025 – 2029 годы
подлежит определению
собственные средства QazaqGaz/средства инвестора/заемные средства (при необходимости)
28.
Развитие системы моделирования газотранспортной системы, систем диспетчерской отчетности
акт ввода в промышленную эксплуатацию
QazaqGaz (по согласованию), АО "ИЦА" (по согласованию), QazaqGaz Aimaq (по согласованию)
2025 год
подлежит определению
собственные средства QazaqGaz/средства инвестора/заемные средства (при необходимости)
29.
Внедрение MES-системы управления производственными процессами
информация в Правительство Республики Казахстан
QazaqGaz (по согласованию), АО "ИЦА" (по согласованию), QazaqGaz Aimaq (по согласованию)
2026 год
подлежит определению
собственные средства QazaqGaz/средства инвестора/заемные средства (при необходимости)

3.3 Жерасты газ сақтау қоймаларын кеңейту және жаңғырту
30.
"Бозой" ЖГҚ-да газ сақтаудың белсенді көлемін жобалық көрсеткіштерге дейін жеткізу (4 млрд м3)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
ЭМ, QazaqGaz (келісу бойынша), "ИОА" АҚ (келісу бойынша)
2028 жыл
айқындалуға тиіс
айқындалуға тиіс
31.
Белсенді газ алу көлеміне жеткеннен кейін "Ақыртөбе" ЖГҚ-ны кезең-кезеңімен маусымына 130 млн м3 дейін кеңейту
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
ЭМ, QazaqGaz (келісу бойынша), "ИОА" АҚ (келісу бойынша)
2029 жыл
айқындалуға тиіс
айқындалуға тиіс
32.
Газ алу бойынша тәуліктік көрсеткіштерді ұлғайту үшін "Полторацкое" ЖГҚ-да жаңа ұңғымаларды бұрғылап, жұмыс істеп тұрған ГРП-ны реконструкциялау
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
QazaqGaz (келісу бойынша)
2027 жыл
айқындалуға тиіс
айқындалуға тиіс
33.
Жаңа ЖГҚ құру үшін перспективалы құрылымдар портфелін дайындау
перспективалы құрылымдардың паспорттары және техникалық-экономикалық бағалау
QazaqGaz (келісу бойынша), QazaqGaz ҒТО (келісу бойынша)
2025 жыл
айқындалуға тиіс
айқындалуға тиіс
4-бағыт. Газ-мотор отыны нарығын дамыту
4.1 Сығымдалған табиғи газды пайдалануды кеңейту
34.
Қоғамдық автокөлікті сығымдалған ТГ пайдалануға ауыстыру бойынша нысаналы индикаторларды орындау
мотор отыны ретінде сығымдалған ТГ және (немесе) СТГ пайдаланатын автобустарды жеткізу
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының
әкімдіктері
жыл сайын
айқындалуға тиіс
талап етілмейді
35.
Қазақстан Республикасының газдандырылған өңірлерінде АГТКС салу үшін, сондай-ақ көлік құралдарын сығымдалған ТГ пайдалануға ауыстыру үшін мемлекеттік/жеке бизнес-құрылымдарын тарту
ЖАО-мен бірлесіп инвестициялық жобаларды іске асыру
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының
әкімдіктері, QazaqGaz (келісу бойынша)
жыл сайын
айқындалуға тиіс
жеке инвестициялар
36.
"Батыс Еуропа – Батыс Қытай", "Бейнеу – Орал", "Астана – Алматы" автожолдарында АГТКС желісін салу
пайдалануға беру актілері
QazaqGaz (келісу бойынша), ШОБ ("Қазақстанның газ мотор отынын өндірушілер мен тұтынушылар қауымдастығы" ЗТБ), КМ, ҚАЖ, облыстардың, Алматы және
Шымкент қалаларының
әкімдіктері
2028 жылға дейін
айқындалуға тиіс
QazaqGaz-дың меншікті және қарыз қаражаты
4.2 Сұйытылған табиғи газды пайдалануды кеңейту
37.
Рудный қаласында өнімділігі жылына 50 мың тонна, тұтынуы жылына 77 млн м3 СТГ зауытын салу үшін инвестор тарту мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
QazaqGaz
(келісу бойынша)
2026 жыл
талап етілмейді
талап етілмейді
38.
Қазақстан Республикасының газдандырылған өңірлерінде СТГ салу үшін мемлекеттік / жеке бизнес-құрылымдарын тарту
ЖАО-мен бірлесіп инвестициялық жобаларды іске асыру
ЭМ
жыл сайын
айқындалуға тиіс
жеке инвестициялар
5-бағыт. Көмір химиясы өнеркәсібін дамыту
39.
Қазақстан Республикасының көмір химиясы өнеркәсібін дамытудың жол картасын әзірлеу
ҚР Энергетика министрінің бұйрығы
ЭМ, QazaqGaz (келісу бойынша), QazaqGaz ҒТО(келісу бойынша), Kazenergy (келісу бойынша)
2025 жыл
талап етілмейді
талап етілмейді
6-бағыт. Газ генерациясын дамыту
40.
Жол картасын жасай отырып, Ұлттық энергетикалық желіні дамыту жоспары шеңберінде газ генерациясы бойынша мақсаттарға қол жеткізу үшін қуаттарды, газ көлемдерін және талап етілетін инфрақұрылымды келісу
ЭМ жол картасы
ЭМ, "Самұрық-Қазына" АҚ (келісу бойынша), QazaqGaz (келісу бойынша), KEGOC (келісу бойынша), Самұрық-Энерго (келісу бойынша)
2025 жыл
талап етілмейді
талап етілмейді
41.
Қоршаған ортаға әсерді барынша азайта отырып, Алматы ЖЭО-2-ні реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
ЭМ, Самұрық-Энерго (келісу бойынша)
2026 жыл

3.3 Расширение и модернизация подземных хранилищ газа
30.
Доведение активного объема хранения газа на ПХГ "Бозой" до проектных показателей (4 млрд м3)
акт приемки объекта в эксплуатацию
МЭ, QazaqGaz (по согласованию), АО "ИЦА" (по согласованию)
2028 год
подлежит определению
подлежит определению
31.
Поэтапное расширение ПХГ "Акыртобе" после достижения объема отбора активного газа до 130 млн м3 за сезон
акт приемки объекта в эксплуатацию
МЭ, QazaqGaz (по согласованию), АО "ИЦА" (по согласованию)
2029 год
подлежит определению
подлежит определению
32.
Реконструкция существующих ГРП с бурением новых скважин на ПХГ "Полторацкое" для увеличения суточных показателей по отбору газа
акт приемки объекта в эксплуатацию
QazaqGaz (по согласованию)
2027 год
подлежит определению
подлежит определению
33.
Подготовка портфеля перспективных структур для создания новых ПХГ
паспорта перспективных структур и технико-экономическая оценка
QazaqGaz (по согласованию), QazaqGaz НТЦ (по согласованию)
2025 год
подлежит определению
подлежит определению
Направление 4. Развитие рынка газомоторного топлива
4.1 Расширение использования компримированного природного газа
34.
Исполнение целевых индикаторов по переводу общественного автотранспорта на использование КПГ
поставка автобусов, использующих КПГ и (или) СПГ в качестве моторного топлива
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
ежегодно
подлежит определению
не требуется
35.
Привлечение государственных/частных бизнес-структур для строительства АГНКС в газифицированных регионах Республики Казахстан, а также перевода транспортных средств на использование КПГ
реализация инвестиционных проектов совместно с МИО
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, QazaqGaz (по согласованию)
ежегодно
подлежит определению
частные инвестиции
36.
Строительство сети АГНКС на автодорогах "Западная Европа – Западный Китай", "Бейнеу – Уральск", "Астана – Алматы"
акты ввода в эксплуатацию
QazaqGaz (по согласованию), МСБ (ОЮЛ "Ассоциация проиводителей и потребителей газомоторного топлива Казахстана"), МТ, КАЖ, акиматы областей, городов Алматы и Шымкента
до 2028 года
подлежит определению
собственные средства QazaqGaz и заемные средства
4.2 Расширение использования сжиженного природного газа
37.
Проработка вопроса привлечения инвестора для строительства СПГ завода в городе Рудный производительностью 50 тыс. тонн в год, с потреблением 77 млн м3 в год
информация в Правительство Республики Казахстан
QazaqGaz
(по согласованию)
2026 год
не требуется
не требуется
38.
Привлечение государственных/частных бизнес-структур для строительства СПГ в газифицированных регионах Республики Казахстан
реализация инвестиционных проектов совместно с МИО
МЭ
ежегодно
подлежит определению
частные инвестиции
Направление 5. Развитие углехимической промышленности
39.
Разработка дорожной карты по развитию углехимической промышленности Республики Казахстан
приказ Министра энергетики Республики Казахстан
МЭ, QazaqGaz (по согласованию), QazaqGaz НТЦ (по согласованию), Kazenergy (по согласованию)
2025 год
не требуется
не требуется
Направление 6. Развитие газовой генерации
40.
Согласование мощностей, объемов газа и требуемой инфраструктуры для достижения целей по газовой генерации в рамках Плана развития национальной энергетической сети с составлением дорожной карты
дорожная карта МЭ
МЭ, АО "Самрук-Қазына" (по согласованию), QazaqGaz (по согласованию), KEGOC (по согласованию), Самрук-Энерго (по согласованию)
2025 год
не требуется
не требуется
41.
Модернизация Алматинской ТЭЦ-2 с минимизацией воздействия на окружающую среду
акт ввода в эксплуатацию
МЭ, Самрук-Энерго (по согласованию)
2026 год

388,9 млрд теңге
қарыз қаражат
42.
Алматы ЖЭО-3-ті реконструкциялау
пайдалануға беру актісі
ЭМ, Самұрық-Энерго (келісу бойынша)
2026 жыл
272,9 млрд теңге
қарыз қаражат
43.
Ресурстық базаның болуын ескере отырып, қолданыстағы ЖЭО-ны газға салмақталған ауыстыру мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
ЭМ, Самұрық-Энерго (келісу бойынша)
2026 жыл
талап етілмейді
талап етілмейді
7-бағыт. Газ бағасын белгілеу жүйесін реформалау
44.
Тауарлық газ бағасын реттеу шараларын енгізу:
тоғыспалы субсидиялаудан кезең-кезеңімен бас тарту;
ірі коммерциялық тұтынушылар деңгейінде экспортқа одан әрі өткізу мақсатында СТГ өндірушілері үшін тауарлық газдың көтерме саудадағы бағасын белгілеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ЭМ, ҰЭМ, ҚМГ (келісу бойынша), QazaqGaz (келісу бойынша)
QazaqGaz Aimaq (келісу бойынша)
2026 жыл
талап етілмейді
талап етілмейді
45.
Газ өндіруді ұлғайтуды ынталандыру мақсатында газ және газ конденсаты кен орындарында өндірілген тауарлық газ бағасын есептеудің бөлек әдістемесін қолдана отырып, газ және газ конденсаты кен орындарында қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылардың тауарлық газ бағасын реттеуді енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ЭМ, ҰЭМ, ҚМГ (келісу бойынша), QazaqGaz (келісу бойынша)
2026 жыл
талап етілмейді
талап етілмейді
46.
Мемлекеттің артықшылықты құқығы шеңберінде Ұлттық оператор сатып алатын шикі және тауарлық газдың бағасын көтеруге 10 % шектеуді қайта қарау
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің бұйрығы
ЭМ, ҚМГ (келісу бойынша), QazaqGaz (келісу бойынша)
2025 жыл
талап етілмейді
талап етілмейді
47.
Барабар тарифтер мен сатып алу бағаларын беруді қоса алғанда, геологиялық барлауға инвестициялардың қайтарымдылығын қамтамасыз етуге бағытталған пәрменді ынталандыруларды енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ЭМ,ҰЭМ, Қаржымині, ҚМГ (келісу бойынша), QazaqGaz (келісу бойынша)
2025 – 2026 жылдар
талап етілмейді
талап етілмейді
8-бағыт. Нормативтік құқықтық базаны жетілдіру
48.
Жеңілдетілген кредит беру есебінен газдандыру бойынша жобаларды қаржыландыруды қарау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
ЭМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), QazaqGaz (келісу бойынша)
2027 жыл
талап етілмейді
қарыз
49.
Мынадай мәселелер бойынша халықаралық стандарттарға сәйкес қолданыстағы нормативтік техникалық құжаттаманы, стандарттау жөніндегі құжаттарды біріздендіру және (немесе) әзірлеу:
магистральдық газ құбырлары/газ тасымалдау объектілері және газ тарату желілері объектілерін жобалау, салу және пайдалану;
сығымдалған ТГ-ны мотор отыны ретінде пайдаланатын автокөлік құралдарын пайдалану кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
АГТКС, көп отынды жанармай құю станцияларын жобалау, салу және пайдалану
ҚР СТ, ҚР ҚН, МеМСТ, ұйымдардың стандарттары
ҚІК, ТЖМ, ЭМ, QazaqGaz (келісу бойынша), ТРМК
2025 – 2026 жылдар
талап етілмейді
талап етілмейді
50.
Газ тарату жүйелерінің тозу дәрежесін айқындау әдістемесін әзірлеу және бекіту
ҚР СТ
QazaqGaz ҒТО (келісу бойынша), ЭМ, ТЖМ, QazaqGaz (келісу бойынша), "ИОА" АҚ (келісу бойынша), ТРМК
2028 жыл
талап етілмейді
талап етілмейді
51.
Тауарлық газды ұқыпты тұтынуды енгізу
Қазақстан Республикасының Заңы
ЭМ, ҰЭМ, QazaqGaz (келісу бойынша), QazaqGaz Aimaq (келісу бойынша)
2025 жыл
талап етілмейді
талап етілмейді
52.
Облыстар мен қалаларда, оның ішінде республикалық маңызы бар қалаларда АГТКС салу үшін жер учаскелерін бөлу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
облыстардың Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері

388,9 млрд тенге
заемные средства
42.
Реконструкция Алматинской ТЭЦ-3
акт ввода в эксплуатацию
МЭ, Самрук-Энерго (по согласованию)
2026 год
272,9 млрд тенге
заемные средства
43.
Проработка вопроса взвешенного перевода существующих ТЭЦ на газ с учетом наличия ресурсной базы
предложение в Правительство Республики Казахстан
МЭ, АО "Самрук-Қазына" (по согласованию)
2026 год
не требуется
не требуется
Направление 7. Реформирование системы ценообразования на газ
44.
Внедрение мер регулирования цен на товарный газ:
поэтапный отказ от перекрестного субсидирования;
установление оптовой цены на товарный газ для производителей СПГ в целях его дальнейшей реализации на экспорт на уровне крупных коммерческих потребителей
информация в Правительство Республики Казахстан
МЭ, МНЭ, КМГ (по согласованию), QazaqGaz (по согласованию)
QazaqGaz Aimaq (по согласованию)
2026 год
не требуется
не требуется
45.
Внедрение регулирования цен на товарный газ недропользователей, осуществляющих деятельность на газовых и газоконденсатных месторождениях, с применением отдельной методики расчета цены на товарный газ, добытый на газовых и газоконденсатных месторождениях, в целях стимулирования увеличения добычи газа
информация в Правительство Республики Казахстан
МЭ, МНЭ, КМГ (по согласованию), QazaqGaz (по согласованию)
2026 год
не требуется
не требуется
46.
Пересмотр 10 %-го ограничения на повышение цены на сырой и товарный газ, приобретаемый Национальным оператором в рамках преимущественного права государства
приказ Министра энергетики Республики Казахстан
МЭ, КМГ (по согласованию), QazaqGaz (по согласованию)
2025 год
не требуется
не требуется
47.
Внедрение действенных стимулов, направленных на обеспечение возвратности инвестиций в геологоразведку, включая предоставление адекватных тарифов и закупочных цен
информация в Правительство Республики Казахстан
МЭ, МНЭ, МФ, КМГ (по согласованию), QazaqGaz (по согласованию)
2025 – 2026 годы
не требуется
не требуется
Направление 8. Совершенствование нормативной правовой базы
48.
Рассмотрение финансирования проектов по газификации за счет льготного кредитования
предложение в Правительство Республики Казахстан
МЭ, МНЭ, МФ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), QazaqGaz (по согласованию)
2027 год
не требуется
не требуется
49.
Унификация действующей и (или) разработка нормативной технической документации, документов по стандартизации в соответствии с международными стандартами по вопросам:
проектирования, строительства и эксплуатации объектов магистральных газопроводов/газотранспортных объектов и газораспределительных сетей;
обеспечения безопасности при эксплуатации автотранспортных средств, использующих КПГ в качестве моторного топлива; проектирования, строительства и эксплуатации АГНКС, многотопливных заправочных станций
СТ РК, СН РК, ГОСТ, стандарты организаций
КДС, МЧС, МЭ, QazaqGaz (по согласованию), КТРМ
2025 – 2026 годы
не требуется
не требуется
50.
Разработка и утверждение методики определения степени износа газораспределительных систем
СТ РК
QazaqGaz НТЦ (по согласованию), МЭ, МЧС, QazaqGaz (по согласованию), АО "ИЦА" (по согласованию), КТРМ
2028 год
не требуется
не требуется
51.
Внедрение бережливого потребления товарного газа
Закон Республики Казахстан
МЭ, МНЭ, QazaqGaz (по согласованию), QazaqGaz Aimaq (по согласованию)
2025 год
не требуется
не требуется
52.
Выделение земельных участков для строительства АГНКС в областях и городах, в том числе республиканского значения
информация в Правительство Республики Казахстан
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента

2025 – 2027 жылдар
талап етілмейді
талап етілмейді
53.
Жолаушыларды тұрақты қалалық және республикаішілік автомобильмен тасымалдау маршруттарына қызмет көрсетуге арналған конкурстарда табиғи газды отын ретінде пайдаланатын тасымалдаушыларға қосымша преференциялар беру
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің бұйрығы
КМ, ЭМ
2025 – 2026 жылдар
талап етілмейді
талап етілмейді
54.
Автокөлікте сығымдалған ТГ-мен ГБЖ орнатуды ынталандыру жөніндегі шаралар мен тетіктерді әзірлеу, атап айтқанда:
а) субсидиялар, жеңілдікті кредиттер беру және басқа да ынталандыру шаралары;
в) қоғамдық көлік пен коммуналдық-тұрмыстық қызметтерді қоспағанда, Маңғыстау облысы бойынша жүк автокөлігіне сығымдалған ТГ-мен ГБЖ орнату құнының 30 % мөлшерінде жергілікті бюджеттен субсидиялар беру жөніндегі пилоттық жобаны іске қосу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ЭМ, ҰЭМ, Қаржымині, КМ, ЖАО, QazaqGaz (келісу бойынша)
2026 – 2027 жылдар
талап етілмейді
талап етілмейді
55.
СТГ орта тоннажды, ірі тоннажды өндірістің алғаш енгізілетін объектілерін және өзге де талап етілетін нормативтік актілерді, оның ішінде өрт және экологиялық қауіпсіздік бойынша жобалауға, салуға, реконструкциялауға және пайдалануға қойылатын талаптар бөлігінде СТГ ұлттық стандартын әзірлеу
Қазақстан Республикасының СТГ СТ
ҚІК, СЭБҚ, QazaqGaz ҒТО (келісу бойынша), ҚМГ (келісу бойынша), ТРМК.
2025 – 2026 жылдар
талап етілмейді
талап етілмейді
56.
ҚР-ның Газды экспорттаушылар елдерінің форумына (ГЭЕФ) кіруі
Қазақстан Республикасының Газды экспорттаушылар елдерінің форумына (ГЭЕФ) кіруі туралы хабарлама
СІМ, ЭМ
2025 – 2026 жылдар
айқындалуға тиіс
айқындалуға тиіс
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АГТКС
автоматтандырылған газ толтыру компрессорлық станциясы
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
БГҚ
бу-газды қондырғы
ГРП
газ реттеу пункті
ГӨЗ
газ өңдеу зауыты
ГБЖ
газ баллонды жабдық
Геология комитеті
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитеті
ЖҰКПБҚ
Жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану жөніндегі бірыңғай қағидалар
ЖГҚ
жерасты газ қоймасы
ЖӨБ
желілік-өндірістік басқару
ЖАО
жергілікті атқарушы органдар
ЖМК
жақсартылған модельдік келісімшарт
ЖЭО
жылу электр станциясы
"ИОА" АҚ
"Интергаз Орталық Азия" акционерлік қоғамы
КМ
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі
КПО
Карачаганак Петролиум Оперейтинг Б.В.
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҚМГ
"ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
ҚАЖ
"ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
ҚІК
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті
МГҚ
магистральдық газ құбыры
НҚА
нормативтік құқықтық актілер
"ОАО" МГҚ
"Орта Азия – Орталық" магистральдық газ құбыры
ӨҚМ
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"Самұрық-Қазына" АҚ
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
Самұрық-Энерго
"Самұрық-Энерго" акционерлік қоғамы
СІМ
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
СМГ
сұйытылған мұнай газы
СТ
стандарт
СТГ
сұйытылған табиғи газ
сығымдалған ТГ
сығымдалған тауарлық газ
СЭБҚ
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитарлық-эпидемиологиялық бақылау комитеті
ТЖМ
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
ТМРК
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті
ТРМК
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті
ТП БАЖ
технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесі
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
Ұлттық оператор
газ және газбен жабдықтау саласындағы ұлттық оператор ("QazaqGaz" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы)
ЭМ
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
Kazenergy
"Kazenergy" қазақстандық мұнай-газ және энергетика кешені қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігі
KEGOC
"Kazakhstan Electricity Grid Operating Company" акционерлік қоғамы
Kazakh Invest
"Kazakh Invest" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
PSA
"PSA" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
QazaqGaz
"QazaqGaz" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
QazaqGaz Aimaq
"QazaqGaz Aimaq" акционерлік қоғамы
QazaqGaz ГТО
"QazaqGaz ғылыми-техникалық орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі

2025 – 2027 годы
не требуется
не требуется
53.
Предоставление дополнительных преференций перевозчикам, использующим природный газ в качестве топлива, в конкурсах на обслуживание маршрутов регулярных городских и внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров
приказ Министра транспорта Республики Казахстан
МТ, МЭ
2025 – 2026 годы
не требуется
не требуется
54.
Разработка мер и механизмов по стимулированию установки ГБО на КПГ на автотранспорт, в частности:
а) предоставление субсидий, льготных кредитов и других мер стимулирования;
в) запуск пилотного проекта по предоставлению субсидий из местного бюджета в размере 30 % от стоимости установки ГБО на КПГ на грузовой автотранспорт по Мангистауской области, за исключением общественного транспорта и коммунально-бытовых служб
информация в Правительство Республики Казахстан
МЭ, МНЭ, МФ, МТ, МИО, QazaqGaz (по согласованию)
2026 – 2027 годы
не требуется
не требуется
55.
Разработка национального стандарта СПГ в части требований к проектированию, строительству, реконструкции и эксплуатации впервые вводимых объектов среднетоннажного, крупнотоннажного производства СПГ и иных требуемых нормативных актов, в том числе по пожарной и экологической безопасности
СТ СПГ Республики Казахстан
КДС, КСЭК, QazaqGaz НТЦ (по согласованию), КМГ (по согласованию), КТРМ
2025 – 2026 годы
не требуется
не требуется
56.
Вступление Республики Казахстан в Форум стран-экспортҰров газа
уведомление Форума стран-экспортҰров газа о вступлении Республики Казахстан в организацию
МИД, МЭ
2025 – 2026 годы
подлежит определению
подлежит определению
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АГНКС
автомобильная газонаполнительная компрессорная станция
АО "НУХ "Байтерек"
акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
ГРП
газорегуляторный пункт
ГПЗ
газоперерабатывающий завод
ГБО
газобаллонное оборудование
Комитет геологии
Комитет геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан
ЕПРКИН
Единые правила по рациональному и комплексному использованию недр
ПХГ
подземное хранилище газа
МИО
местные исполнительные органы
ЛПУ
линейно-производственное управление
УМК
улучшенный модельный контракт
ТЭЦ
теплоэлектроцентраль
АО "ИЦА"
акционерное общество "Интергаз Центральная Азия"
МТ
Министерство транспорта Республики Казахстан
КПО
Карачаганак Петролиум Оперейтинг Б.В.
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
КАЖ
акционерное общество "Национальная компания "ҚазАвтоЖол"
КДС
Комитет по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан
МГ
магистральный газопровод
НПА
нормативные правовые акты
МГ "САЦ"
магистральный газопровод "Средняя Азия – Центр"
МПС
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
АО "Самрук-Қазына"
акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
Самрук-Энерго
акционерное общество "Самрук-Энерго"
МИД
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
СНГ
сжижженный нефтяной газ
КСЭК
Комитет санитарного-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан
СТ
стандарт
СПГ
сжиженный природный газ
КПГ
компримированный природный газ
КТРМ
Комитет технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан
МЧС
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
АСУ ТП
автоматизированная система управления технологическим процессом
САУ
система автоматизированного управления
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
Национальный оператор
Национальный оператор в сфере газа и газоснабжения (акционерное общество "Национальная компания "QazaqGaz")
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан
Kazenergy
объединение юридических лиц "Казахстанская ассоциация нефтегазового и энергетического комплекса "Kazenergy"
KEGOC
акционерное общество "Kazakhstan Electricity Grid Operating Company"
Kazakh Invest
акционерное общество "Национальная компания "Kazakh Invest"
PSA
товарищество с ограниченной ответственностью "PSA"
QazaqGaz
акционерное общество "Национальная компания "QazaqGaz"
QazaqGaz Aimaq
акционерное общество "QazaqGaz Aimaq"
QazaqGaz НТЦ
товарищество с ограниченной ответственностью "QazaqGaz Научно-технический центр"