Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 16 маусымдағы № 443 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2025 жылғы 16 маусымдағы
№ 443 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне енгiзiлетiн өзгерiстер
1. "Терроризм актісінен зардап шеккен адамдарды әлеуметтік оңалтуды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 21 қаңтардағы № 64 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Терроризм актісінен зардап шеккен адамдарды әлеуметтік оңалтуды жүзеге асыру қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Терроризм актісінен зардап шеккен адамдарды әлеуметтік оңалтуды жүзеге асыру тәртібі";
10-тармақтың екінші бөлігінің 1) тармақшасы алып тасталсын;
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Денсаулық сақтау ұйымдары терроризм актісінен зардап шеккен адамдарды медициналық оңалтуды Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 65 бұйрығымен бекітілген медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандартына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32263 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырады.".
2. "Қазақстан Республикасында терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы қызметті ұйымдастыру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 22 желтоқсандағы № 1404 қаулысында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы қызметті ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы қызметті ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы қызметті ұйымдастыру қағидасында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы қызметті ұйымдастыру қағидалары";
1-тараудың тақырыбында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 июня 2025 года № 443
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 июня 2025 года № 443
Изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 21 января 2003 года № 64 "Об утверждении Правил осуществления социальной реабилитации лиц, потерпевших от акта терроризма":
в Правилах осуществления социальной реабилитации лиц, потерпевших от акта терроризма, утвержденных указанным постановлением:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок осуществления социальной реабилитации лиц, потерпевших от акта терроризма";
подпункт 1) части второй пункта 10 исключить;
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Медицинская реабилитация лиц, потерпевших от акта терроризма, осуществляется организациями здравоохранения в соответствии со стандартом организации оказания медицинской реабилитации, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2023 года № 65 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32263).".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2010 года № 1404 "Об утверждении Правил организации деятельности в сфере противодействия терроризму в Республике Казахстан":
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах организации деятельности в сфере противодействия терроризму в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Қазақстан Республикасында терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы қызметті ұйымдастыру қағидалары Қазақстан Республикасында терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы қызметті ұйымдастыру тәртібін айқындайды.";
5-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жергілікті атқарушы органдар орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің және жергілікті өзін-өзі басқару органдарының терроризм мен экстремизмнің профилактикасы, сондай-ақ терроризмге қарсы комиссиялар арқылы тиісті аумақтағы терроризм салдарын барынша азайту және (немесе) жою жөніндегі қызметін үйлестіреді.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Терроризм профилактикасының тәртібі";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Құқықтық шараларға әкімшілік, қылмыстық, ұйымдастырушылық және терроризмге қарсы заңнама талаптарын сақтамағаны үшін жауапкершілік тетігін жетілдіруге және жасалған террористік қылмыстар, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтары, қарудың, оқ-дәрінің, жарылғыш заттардың, есірткі, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларының, радиоактивтік материалдардың, қауіпті биологиялық заттар мен химиялық реагенттердің заңсыз айналымы, терроризмді қаржыландырғаны үшін жазаның бұлтартпастығына, сондай-ақ көші-қон процестері мен ақпараттық-коммуникациялық жүйелерді пайдалану, оның ішінде экстремистік және террористік бағыттағы интернет-ресурстарды бұғаттау тәртібін реттеуге бағытталған өзге де шаралар жатады.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Мемлекеттік органдардың террористік іс-әрекетті анықтау, оның жолын кесу, террористік қылмыстарды ашу және тергеу жөніндегі қызметті жүзеге асыру тәртібі";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Мемлекеттік органдар мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының терроризм салдарын барынша азайту және (немесе) жою жөніндегі қызметті жүзеге асыру тәртібі".
3. "Терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының құқыққа сыйымды әрекеттерімен терроризм актісінің жолын кесу кезінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген зиянды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 3 қыркүйектегі № 914 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының құқыққа сыйымды әрекеттерімен терроризм актісінің жолын кесу кезінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген зиянды өтеу қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Меншік құқығы немесе мүлікке өзге де заттық құқық, осы мүліктің құрамы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген тиісті құжаттармен, сондай-ақ мүлік иесінің және куәгерлердің түсініктемелерімен расталады.";

"1. Настоящие Правила организации деятельности в сфере противодействия терроризму в Республике Казахстан определяют порядок организации деятельности в сфере противодействия терроризму в Республике Казахстан.";
часть первую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5. Местные исполнительные органы координируют деятельность территориальных подразделений центральных государственных органов и органов местного самоуправления по профилактике терроризма и экстремизма, а также минимизации и (или) ликвидации последствий терроризма на соответствующей территории через антитеррористические комиссии.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок профилактики терроризма";
в пункт 8 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок осуществления государственными органами деятельности по выявлению, пресечению террористической деятельности, раскрытию и расследованию террористических преступлений";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Порядок осуществления государственными органами и органами местного самоуправления деятельности по минимизации и (или) ликвидации последствий терроризма".
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 2013 года № 914 "Об утверждении Правил возмещения вреда физическим и юридическим лицам, причиненного при пресечении акта терроризма правомерными действиями должностных лиц государственных органов, осуществляющих противодействие терроризму":
в Правилах возмещения вреда физическим и юридическим лицам, причиненного при пресечении акта терроризма правомерными действиями должностных лиц государственных органов, осуществляющих противодействие терроризму, утвержденных указанным постановлением:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Право собственности или иное вещное право на имущество, состав этого имущества в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан подтверждаются соответствующими документами, указанными в пункте 8 настоящих Правил, а также объяснениями владельца имущества и свидетелей. ";

8-тармақтың үшінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала) және теңіздегі жедел штабтардың басшысы (мүліктің зақымдалғанын немесе жоғалғанын көрсете отырып) берген мүліктің терроризм актісінің жолын кесу кезінде зақымдалу фактісін растайтын анықтаманы;";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Келтірілген мүліктік зиянды өтеу туралы өтінішті уәкілетті орган немесе оның аумақтық органы осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген құжаттар уәкілетті органға түскен күнінен бастап бір ай ішінде қарайды.
Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген құжаттардың толық пакеті ұсынылмаса, өтінішті қарау тоқтатыла тұрады, ал уәкілетті орган немесе оның аумақтық органы өтініш берушіге жетіспейтін құжаттарды хабарламаны алған кезден бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей ұсыну қажеттігі туралы жазбаша хабар береді.
Егер өтініш беруші жетіспейтін құжаттарды көрсетілген мерзімде ұсынбаған жағдайда мүліктік зиянды өтеу туралы өтініш қаралмай иесіне қайтарылады. Өтінішті қараудан бас тарту өтініш берушіні қайтадан өтініш беру мүмкіндігінен айырмайды.";
16-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Егер уәкілетті орган немесе оның аумақтық органы осы Қағидалардың 12-тармағында белгіленген мерзімде бағалаушыда бағалауды ұйымдастырмаса, онда мүлік иесі бағалаушыны өзі таңдап, оның көрсететін қызметтерін пайдалана алады.".

подпункт 2) части третьей пункта 8 изложить в следующей редакции:
"2) справку, выданную руководителем республиканского, областного, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морского оперативных штабов по борьбе с терроризмом, подтверждающую факт повреждения имущества при пресечении акта терроризма (с указанием того, было ли повреждено или уничтожено имущество);";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Заявление о возмещении причиненного имущественного вреда рассматривается уполномоченным органом или его территориальным органом в течение месяца с даты поступления в уполномоченный орган документов, указанных в пункте 9 настоящих Правил.
При представлении неполного пакета документов, указанных в пункте 8 настоящих Правил, рассмотрение заявления приостанавливается, а заявитель письменно извещается уполномоченным органом или его территориальным органом о необходимости представления недостающих документов в срок не позднее тридцати календарных дней с момента получения извещения.
В случае, если заявитель не представил в указанный срок недостающие документы, заявление о возмещении имущественного вреда возвращается заявителю без рассмотрения. Отказ в рассмотрении заявления не лишает заявителя возможности повторно направить заявление.";
часть первую пункта 16 изложить в следующей редакции:
"16. Если уполномоченным органом или его территориальным органом в срок, установленный пунктом 12 настоящих Правил, не будет организована оценка у оценщика, то собственник имущества может самостоятельно выбрать оценщика и воспользоваться его услугами.".
__________________________