"Мемлекеттік қызметшілердің, дипломатиялық қызмет персоналының және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қызметкерлерінің іссапарға баруының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 қарашадағы № 755 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 3 сәуірдегі № 206 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Мемлекеттік қызметшілердің, дипломатиялық қызмет персоналының және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қызметкерлерінің іссапарға баруының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 қарашадағы № 755 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Дипломатиялық қызмет персоналының Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына және өзге ұйымдарға іссапарға бару қағидалары;";
көрсетілген қаулымен бекітілген Дипломатиялық қызмет персоналының Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына, халықаралық және өзге де ұйымдарға іссапарға бару қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Өзге мемлекеттік органдардан мемлекеттік қызметшілердің және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қызметкерлерінің Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелеріне іссапарға бару қағидаларында:
11-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) осы тармақшаның екінші және үшінші бөліктерінде көрсетілген іссапарға баратын кандидаттарды қоспағанда, жіберуші мемлекеттік органда жұмыс істеген соңғы екі жылда қызметі "тиімді" мәнімен бағаланған жіберуші мемлекеттік органның мемлекеттік қызметшісі, Ұлттық Банктің қызметкері бара алады.
Әскери қызметші, құқық қорғау органының немесе арнаулы мемлекеттік органның қызметкері лауазымын атқаратын іссапарға баруға кандидат соңғы аттестаттаудың қорытындысы бойынша аттестаттау комиссиясының шешімі оң болуы шартымен іссапарға бара алады.
Ұлттық Банктің қызметкері соңғы екі жылдың қорытындысы бойынша қызмет тиімділігінің функционалдық түйінді көрсеткіштері бойынша нақты нәтижеліліктің 80 %-дан кем болмауы шартымен іссапарға бара алады;";
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттік қызметшілердің мемлекеттік органдарға, халықаралық және өзге де ұйымдарға іссапарға бару қағидаларында:
10-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жіберуші органда соңғы екі жылдағы қызметі "тиімді" мәнімен бағаланған;".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 3 сәуірдегі
№ 206 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 17 қарашадағы
№ 755 қаулысымен
бекітілген
Дипломатиялық қызмет персоналының Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына және өзге ұйымдарға іссапарға бару қағидалары

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2017 года № 755 "О некоторых вопросах прикомандирования государственных служащих, персонала дипломатической службы и работников Национального Банка Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 2025 года № 206.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2017 года № 755 "О некоторых вопросах прикомандирования государственных служащих, персонала дипломатической службы и работников Национального Банка Республики Казахстан" следующие изменения:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) Правила прикомандирования персонала дипломатической службы к государственным органам Республики Казахстан и иным организациям;";
Правила прикомандирования персонала дипломатической службы к государственным органам Республики Казахстан, международным и иным организациям, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению;
в Правилах прикомандирования государственных служащих из иных государственных органов и работников Национального Банка Республики Казахстан к загранучреждениям Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 5) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"5) имеющие за последние два года работы в направляющем государственном органе оценку деятельности со значением "эффективно", за исключением кандидатов на прикомандирование, указанных в частях второй и третьей настоящего подпункта.
Кандидат на прикомандирование, занимающий должность военнослужащего, сотрудника правоохранительного или специального государственного органа, может быть прикомандирован при условии положительного решения аттестационной комиссии по итогам последней аттестации.
Работник Национального Банка может быть прикомандирован при условии фактической результативности по функциональным ключевым показателям эффективности деятельности не менее 80 % по итогам последних двух лет;";
в Правилах прикомандирования государственных служащих к государственным органам, международным и иным организациям, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 4) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"4) имеющий за последние два года службы оценку деятельности со значением "эффективно";".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 3 апреля 2025 года № 206
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 ноября 2017 года № 755
Правила прикомандирования персонала дипломатической службы к государственным органам Республики Казахстан и иным организациям

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Дипломатиялық қызмет персоналының Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына және өзге ұйымдарға іссапарға бару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 15-1-бабына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі персоналының (бұдан әрі – дипломатиялық қызмет персоналы) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына және өзге ұйымдарға іссапарға бару тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалар дипломатиялық қызмет персоналы әскери қызметшілердің, құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлері лауазымдарының санатына іссапарға барған жағдайларға қолданылмайды.
3. Дипломатиялық қызмет персоналы дипломатиялық қызмет органдарының міндеттерін шешу үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына және өзге ұйымдарға іссапарға баруы мүмкін.
Іссапарға бару Қазақстан Республикасының мемлекеттік органындағы және өзге ұйымдағы бос лауазымға (штат бірлігіне) жүзеге асырылады.
4. Іссапарға барған тұлғаның дипломатиялық қызмет персоналы мәртебесі, бұрынғы жұмыс орны (мемлекеттік лауазымы), сондай-ақ Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген құқықтары, кепілдіктері, жеңілдіктері, өтемақылары, үстемеақылары, төлемдері, зейнетақымен қамсыздандырылуы мен әлеуметтік қорғалуы сақталады.
5. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) қабылдаушы мемлекеттік орган немесе ұйым – іссапарға бару тәртібімен жіберілген дипломатиялық қызмет персоналын жұмысқа қабылдайтын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары және өзге ұйымдар;
2) уәкілетті орган – дипломатиялық қызмет персоналын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына және өзге ұйымдарға іссапарға бару тәртібімен жұмысқа жіберетін Қазақстан Республикасының сыртқы саясат саласындағы уәкілетті мемлекеттік органы;
3) іссапарға барған дипломатиялық қызмет персоналы – Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына және өзге ұйымдарға іссапарға бару тәртібімен жұмысқа жіберілген дипломатиялық қызмет персоналы қатарындағы мемлекеттік қызметші.
6. Дипломатиялық қызмет персоналы Қазақстан Республикасының мемлекеттік органына іссапарға барғанда Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасында жаңа жұмыс орнындағы лауазым үшін көзделген жалақы мен өзге төлемдер қабылдаушы мемлекеттік органның қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Бұрынғы жұмыс орнындағы лауазым үшін Заңның 29-бабында көзделген ақшалай төлемдер уәкілетті органның қаражаты есебінен жүзеге асырылады және уәкілетті органдағы соңғы лауазымы бойынша лауазымдық айлықақыларының негізінде ұлттық валютамен есептеледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила прикомандирования персонала дипломатической службы Республики Казахстан к государственным органам Республики Казахстан и иным организациям (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 15-1 Закона Республики Казахстан "О дипломатической службе Республики Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок прикомандирования персонала дипломатической службы Республики Казахстан (далее – персонал дипломатической службы) к государственным органам Республики Казахстан и иным организациям.
2. Действие настоящих Правил не распространяется на случаи прикомандирования персонала дипломатической службы на категории должностей военнослужащих, сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов.
3. Персонал дипломатической службы для решения задач органов дипломатической службы может быть прикомандирован к государственным органам Республики Казахстан и иным организациям.
Прикомандирование осуществляется на имеющуюся вакантную должность (штатную единицу) в государственном органе Республики Казахстан и иной организации.
4. За прикомандированным лицом сохраняются статус персонала дипломатической службы, прежнее место работы (государственная должность), а также права, гарантии, льготы, компенсации, надбавки, выплаты, пенсионное обеспечение и социальная защита, установленные Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
5. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) принимающий государственный орган или организация – государственные органы Республики Казахстан или иные организации, принимающие на работу персонал дипломатической службы, направленный в порядке прикомандирования;
2) уполномоченный орган – уполномоченный государственный орган Республики Казахстан в сфере внешней политики, направляющий персонал дипломатической службы в порядке прикомандирования на работу в государственные органы Республики Казахстан и иные организации;
3) прикомандированный персонал дипломатической службы – государственный служащий из числа персонала дипломатической службы, направленный на работу в порядке прикомандирования в государственные органы Республики Казахстан и иные организации.
6. При прикомандировании персонала дипломатической службы к государственному органу Республики Казахстан заработная плата и иные выплаты, предусмотренные трудовым законодательством Республики Казахстан, а также законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы для должности по новому месту работы, осуществляются за счет средств принимающего государственного органа.
Денежные выплаты, предусмотренные статьей 29 Закона для должности по прежнему месту работы, осуществляются за счет средств уполномоченного органа и исчисляются исходя из должностных окладов в национальной валюте по последней должности в уполномоченном органе.

7. Дипломатиялық қызмет персоналы өзге ұйымдарға іссапарға барғанда Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жалақысы мен өзге төлемдер уәкілетті органның қаражаты есебінен жүзеге асырылады және уәкілетті органдағы соңғы лауазымы бойынша лауазымдық айлықақыларының негізінде ұлттық валютамен есептеледі.
8. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында немесе ұйымдардың жарғылық және өзге құжаттарында өзгеше көзделмесе, дипломатиялық қызмет персоналының Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына және өзге ұйымдарға іссапарға бару мерзімі үш жылдан аспауға тиіс.
Көрсетілген мерзім қабылдаушы мемлекеттік органның немесе ұйымның, сондай-ақ іссапарға барған дипломатиялық қызмет персоналының келісімімен уәкілетті органның шешімі бойынша бір жылдан асырмай ұзартылуы мүмкін.
9. Дипломатиялық қызмет персоналын көтермелеу және тәртіптік жауапкершілікке тарту, егер ұйымдардың жарғылық және өзге құжаттарында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Қабылдаушы мемлекеттік орган немесе ұйым іссапарға барған дипломатиялық қызмет персоналының тәртіптік теріс қылық жасауы туралы мәліметтер мен материалдарды теріс қылық жасалған немесе анықталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде уәкілетті орган тиісті шешім қабылдауы үшін уәкілетті органға жолдайды.
2-тарау. Дипломатиялық қызмет персоналының Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына және өзге ұйымдарға іссапарға бару тәртібі
10. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына және өзге ұйымдарға:
1) уәкілетті органда кемінде үш жыл мемлекеттік қызмет өтілі бар;
2) алынбаған тәртіптік жазалары жоқ;
3) міндеттерді уақытша атқарушы немесе уақытша жоқ қызметкерді алмастырушы болып табылмайтын;
4) уәкілетті органда соңғы екі жылдағы қызметі "тиімді" мәнімен бағаланған;
5) іссапарға бару тәртібімен атқаруға жататын лауазым үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында, өзге ұйымдардың жарғылық және өзге құжаттарында көзделген біліктілік талаптарына сәйкес келетін;
6) іссапарға баруға жазбаша келісім білдірген дипломатиялық қызмет персоналы бара алады.
11. Дипломатиялық қызмет персоналының іссапарға баруы туралы шешімді уәкілетті орган қабылдаушы мемлекеттік органның немесе ұйымның басшылығымен, сондай-ақ:
1) Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарға, сондай-ақ осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген мемлекеттік органдарды қоспағанда, өзге мемлекеттік органдарға іссапарға барған жағдайда Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысымен;

7. При прикомандировании персонала дипломатической службы к иным организациям заработная плата и иные выплаты, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, осуществляются за счет средств уполномоченного органа и исчисляются исходя из должностных окладов в национальной валюте по последней должности в уполномоченном органе.
8. Срок прикомандирования персонала дипломатической службы к государственным органам Республики Казахстан и иным организациям не должен превышать трех лет, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан или уставными и иными документами организаций.
Указанный срок может быть продлен по решению уполномоченного органа не более чем на один год при согласии принимающего государственного органа или организации, а также прикомандированного персонала дипломатической службы.
9. Поощрение и привлечение к дисциплинарной ответственности персонала дипломатической службы осуществляются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, если иное не установлено уставными и иными документами организаций.
Сведения и материалы о совершении прикомандированным персоналом дипломатической службы дисциплинарного проступка направляются принимающим государственным органом или организацией в уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня совершения или обнаружения проступка для принятия соответствующего решения уполномоченным органом.
Глава 2. Порядок прикомандирования персонала дипломатической службы к государственным органам Республики Казахстан и иным организациям
10. К государственным органам Республики Казахстан и иным организациям может быть прикомандирован персонал дипломатической службы:
1) имеющий стаж государственной службы в уполномоченном органе не менее трех лет;
2) не имеющий неснятых дисциплинарных взысканий;
3) не являющийся временно исполняющим обязанности или замещающим временно отсутствующего сотрудника;
4) имеющий за последние два года службы в уполномоченном органе оценки деятельности со значением "эффективно";
5) соответствующий квалификационным требованиям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, уставными и иными документами иных организаций для должности, подлежащей занятию в порядке прикомандирования;
6) выразивший письменное согласие на прикомандирование.
11. Решение о прикомандировании персонала дипломатической службы принимается уполномоченным органом по согласованию с руководством принимающего государственного органа или организации, а также:
1) с Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан – в случае прикомандирования к государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, а также иным государственным органам, за исключением государственных органов, указанных в подпункте 2) настоящего пункта;

2) орталық атқарушы органдарға және өзге ұйымдарға іссапарға барған жағдайда Қазақстан Республикасының Премьер-Министрімен келісу бойынша қабылдайды.
12. Уәкілетті орган қабылдаушы мемлекеттік органға немесе ұйымға осы Қағидалардың 10-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келетін дипломатиялық қызмет персоналының қабылдаушы мемлекеттік органға немесе ұйымға іссапарға баруы туралы ұсыныспен негізделген хатты, сондай-ақ іссапарға бару ұсынылатын кандидатқа қатысты мынадай құжаттарды ұсынады:
1) лауазымға ұсыныс;
2) өмірбаян;
3) қызметтік тізім;
4) дипломатиялық қызмет персоналының қабылдаушы мемлекеттік органға немесе ұйымға іссапарға баруға жазбаша келісімі.
13. Қабылдаушы мемлекеттік орган немесе ұйым, егер Қазақстан Республикасының ұйымдары болып табылмайтын ұйымдардың жарғылық және өзге құжаттарында өзгеше көзделмесе, осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген хат түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде дипломатиялық қызмет персоналының Қазақстан Республикасының мемлекеттік органына немесе өзге ұйымға іссапарға баруы туралы ұсынысты келісу не одан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
14. Қабылдаушы мемлекеттік органнан немесе ұйымнан бас тарту алған кезде уәкілетті орган қабылдаушы мемлекеттік органға немесе ұйымға бес жұмыс күні ішінде қабылдаушы мемлекеттік органға немесе ұйымға басқа кандидаттың іссапарға баруы туралы ұсыныспен негіздеме хатты, сондай-ақ осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген құжаттарды жолдайды.
15. Дипломатиялық қызмет персоналының іссапарға баруы туралы ұсыныс келісілген жағдайда уәкілетті орган үш жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген лауазымды тұлғаларға осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген құжаттарды, сондай-ақ қабылдаушы мемлекеттік органның немесе ұйым хатының көшірмесімен қоса, дипломатиялық қызмет персоналының мемлекеттік органға немесе ұйымға іссапарға баруы туралы ұсынысты жолдайды.
16. Осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген лауазымды тұлғалар дипломатиялық қызмет персоналының іссапарға бару мәселесін келіскен жағдайда, егер Қазақстан Республикасының ұйымы болып табылмайтын ұйымдардың жарғылық және өзге құжаттарында өзгеше көзделмесе, қабылдаушы мемлекеттік орган немесе ұйым үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі персоналының іссапарға баруы тәртібімен лауазымға тағайындау туралы шешім қабылдайды.
17. Қабылдаушы мемлекеттік органның немесе ұйымның Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметінің персоналын іссапарға бару тәртібімен лауазымға тағайындау туралы растаушы құжаты көшірмесінің негізінде уәкілетті орган растаушы құжаттың көшірмесін алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде дипломатиялық қызмет персоналының мемлекеттік органға немесе ұйымға растаушы құжаттың көшірмесінде белгіленген күннен бастап іссапарға баруы туралы бұйрық шығарады. Іссапарға бару туралы бұйрықтың көшірмесі немесе үзіндісі, сондай-ақ дипломатиялық қызмет персоналының жеке ісінің көшірмесі қабылдаушы мемлекеттік органға немесе ұйымға дипломатиялық қызмет персоналының іссапарға баруы туралы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жіберіледі.

2) с Премьер-Министром Республики Казахстан – в случае прикомандирования к центральным исполнительным органам и иным организациям.
12. Уполномоченный орган представляет обоснованное письмо в принимающий государственный орган или организацию с предложением о прикомандировании персонала дипломатической службы к принимающему государственному органу или организации, соответствующего требованиям, установленным пунктом 10 настоящих Правил, а также следующие документы в отношении рекомендуемого кандидата к прикомандированию:
1) представление на должность;
2) автобиографию;
3) послужной список;
4) письменное согласие персонала дипломатической службы на его прикомандирование к принимающему государственному органу или организации.
13. Принимающий государственный орган или организация принимают решение о согласовании предложения о прикомандировании персонала дипломатической службы к государственному органу Республики Казахстан или иной организации либо отказе в течение десяти рабочих дней со дня получения письма, указанного в пункте 12 настоящих Правил, если иное не предусмотрено уставными и иными документами организаций, не являющихся организациями Республики Казахстан.
14. При получении отказа принимающего государственного органа или организации уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней направляет обоснованное письмо в принимающий государственный орган или организацию с предложением о прикомандировании другого кандидата к принимающему государственному органу или организации, а также документы, предусмотренные в пункте 12 настоящих Правил.
15. В случае согласования предложения о прикомандировании персонала дипломатической службы уполномоченный орган в течение трех рабочих дней направляет должностным лицам, указанным в пункте 11 настоящих Правил, предложение о прикомандировании персонала дипломатической службы к принимающему государственному органу или организации с приложением документов, предусмотренных пунктом 12 настоящих Правил, а также копию письма принимающего государственного органа или организации.
16. При согласовании должностными лицами, указанными в пункте 11 настоящих Правил, вопроса прикомандирования персонала дипломатической службы принимающий государственный орган или организация в течение трех рабочих дней принимают решение о назначении персонала дипломатической службы Республики Казахстан на должность в порядке прикомандирования, если иное не предусмотрено уставными и иными документами организаций, не являющихся организациями Республики Казахстан.
17. На основании копии подтверждающего документа принимающего государственного органа или организации о назначении персонала дипломатической службы Республики Казахстан на должность в порядке прикомандирования уполномоченный орган в течение трех рабочих дней со дня получения копии подтверждающего документа издает приказ о прикомандировании персонала дипломатической службы в принимающий государственный орган или организацию со дня, определенного в копии подтверждающего документа. Копия либо выписка из приказа о прикомандировании, а также копия личного дела персонала дипломатической службы направляются в принимающий государственный орган или организацию в течение пяти рабочих дней со дня подписания приказа о прикомандировании персонала дипломатической службы в принимающий государственный орган или организацию.

3-тарау. Дипломатиялық қызмет персоналының іссапарға баруының аяқталу тәртібі
18. Дипломатиялық қызмет персоналының қабылдаушы мемлекеттік органдарға немесе ұйымдарға іссапарға баруының аяқталуына мыналар негіз болып табылады:
1) осы Қағидалардың 8-тармағында белгіленген іссапарға бару мерзімдерінің өтуі;
2) уәкілетті органның және қабылдаушы мемлекеттік органның немесе ұйымның жазбаша түрдегі бірлескен шешімі;
3) іссапарға барған дипломатиялық қызмет персоналының елеулi немесе өрескел тәртіптік теріс қылық жасауы;
4) олардың Қазақстан Республикасының заңында белгіленген зейнеткерлік жасқа толуы;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында, қабылдаушы өзге ұйымдардың жарғылық және өзге құжаттарында көзделген іссапарға баруды аяқтау үшін өзге негіздер.
19. Осы Қағидалардың 18-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда қабылдаушы мемлекеттік орган немесе ұйым іссапарға барған дипломатиялық қызмет персоналын іссапардың аяқталуы тәртібімен атқаратын лауазымынан босату туралы шешім қабылдайды, бұл туралы уәкілетті органды осындай шешім қабылданғанға дейін он жұмыс күні бұрын жазбаша хабардар етеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген қабылдаушы мемлекеттік органның немесе ұйымның шешімі негізінде уәкілетті орган қабылдаушы мемлекеттік органнан немесе ұйымнан жазбаша хабарлама түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде іссапарға барған дипломатиялық қызмет персоналын қабылдаушы мемлекеттік органнан немесе ұйымнан кері шақырту туралы шешім қабылдайды.
20. Осы Қағидалардың 18-тармағының 2), 3), 4), 5) тармақшаларында көзделген жағдайларда уәкілетті орган қабылдаушы мемлекеттік органнан немесе ұйымнан іссапарға барған дипломатиялық қызмет персоналын мерзімінен бұрын кері шақырту туралы шешім қабылдайды, бұл туралы қабылдаушы мемлекеттік органды немесе ұйымды шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етеді.

Глава 3. Порядок завершения прикомандирования персонала дипломатической службы
18. Основаниями для завершения прикомандирования персонала дипломатической службы к принимающим государственным органам или организациям являются:
1) истечение срока прикомандирования, установленного в пункте 8 настоящих Правил;
2) совместное решение уполномоченного органа и принимающего государственного органа или организации, согласованное в письменном виде;
3) совершение прикомандированным персоналом дипломатической службы значительного или грубого дисциплинарного проступка;
4) достижение ими пенсионного возраста, установленного законом Республики Казахстан;
5) иные основания для завершения прикомандирования, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, уставными и иными документами принимающих иных организаций.
19. В случае, предусмотренном подпунктом 1) пункта 18 настоящих Правил, принимающий государственный орган или организация принимают решение об освобождении прикомандированного персонала дипломатической службы от занимаемой должности в порядке завершения прикомандирования, о чем письменно уведомляют уполномоченный орган за десять рабочих дней до принятия такого решения.
На основании решения принимающего государственного органа или организации, предусмотренного в части первой настоящего пункта, уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня поступления письменного уведомления от принимающего государственного органа или организации принимает решение об отзыве прикомандированного персонала дипломатической службы из принимающего государственного органа или организации.
20. В случаях, предусмотренных подпунктами 2), 3), 4) и 5) пункта 18 настоящих Правил, уполномоченный орган принимает решение о досрочном отзыве прикомандированного персонала дипломатической службы из принимающего государственного органа или организации, о чем письменно уведомляет принимающий государственный орган или организацию не позднее трех рабочих дней со дня принятия решения.
_________________________________