"Мемлекеттік мүлікті, оның ішінде мемлекеттік кәсіпорындардың және мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың басқару тиімділігінің мониторингін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 4 желтоқсандағы № 1546 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 29 наурыздағы № 188 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Мемлекеттік мүлікті, оның ішінде мемлекеттік кәсіпорындардың және мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың басқару тиімділігінің мониторингін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 4 желтоқсандағы № 1546 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 196-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
Мемлекеттік мүлікті, оның ішінде мемлекеттік кәсіпорындардың және мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың басқару тиімділігінің мониторингін жүзеге асыру қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 29 наурыздағы
№ 188 қаулысы
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 4 желтоқсандағы
№ 1546 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік мүлікті, оның ішінде мемлекеттік кәсіпорындардың және мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың басқару тиімділігінің мониторингін жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік мүлікті, оның ішінде мемлекеттік кәсіпорындардың және мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың басқару тиімділігінің мониторингін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 196-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік мүлікті, оның ішінде мемлекеттік кәсіпорындардың және мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың басқару тиімділігінің мониторингін ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) облыстық уәкілетті орган – облыстық коммуналдық мүлікке билік етуге уәкілеттік берілген, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган;
2) аудандық уәкілетті орган – аудандық коммуналдық мүлікке билік етуге уәкілеттік берілген, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган;

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2012 года № 1546 "Об утверждении Правил осуществления мониторинга эффективности управления государственным имуществом, в том числе государственными предприятиями и юридическими лицами с участием государства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 марта 2025 года № 188
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2012 года № 1546 "Об утверждении Правил осуществления мониторинга эффективности управления государственным имуществом, в том числе государственными предприятиями и юридическими лицами с участием государства" следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 196 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
Правила осуществления мониторинга эффективности управления государственным имуществом, в том числе государственными предприятиями и юридическими лицами с участием государства, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 марта 2025 года № 188
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 декабря 2012 года № 1546
Правила
осуществления мониторинга эффективности управления государственным имуществом, в том числе государственными предприятиями и юридическими лицами с участием государства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления мониторинга эффективности управления государственным имуществом, в том числе государственными предприятиями и юридическими лицами с участием государства (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 196 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" и определяют порядок организации и осуществления мониторинга эффективности управления государственным имуществом, в том числе государственными предприятиями и юридическими лицами с участием государства.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) областной уполномоченный орган – исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный на распоряжение областным коммунальным имуществом;
2) районный уполномоченный орган – исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный на распоряжение районным коммунальным имуществом;

3) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлік жөніндегі уәкілетті органы – аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты;
4) мониторинг объектісі – "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамын қоспағанда, мемлекеттік кәсіпорындар, мемлекет қатысатын заңды тұлғалар, соның ішінде мемлекеттік мүліктің құрамына кіретін, оның ішінде сенімгерлік басқаруға, мүліктік жалдауға (жалға алуға), концессияға не мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша берілген мүліктің барлық түрлері;
5) мониторинг субъектілері – мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган, облыстық уәкілетті орган, аудандық уәкілетті орган, жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкі бойынша уәкілетті орган;
6) даму жоспары – мемлекеттік кәсіпорын, акционерлік қоғам мен акцияларының бақылау пакеті (жарғылық капиталға қатысу үлесі) мемлекетке тиесілі жауапкершілігі шектеулі серіктестік қызметінің бесжылдық кезеңге арналған негізгі бағыттарын және қаржы-шаруашылық қызметінің көрсеткіштерін айқындайтын құжат;
7) іс-шаралар жоспары – ұлттық басқарушы холдинг, ұлттық холдинг және ұлттық компания қызметінің бесжылдық кезеңге арналған негізгі бағыттарын және қаржы-шаруашылық қызметінің көрсеткіштерін айқындайтын құжат;
8) мемлекеттік мүлік тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының, Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жедел басқаруындағы мүлікті және мемлекеттік материалдық резервті қоспағанда, мемлекеттік мүлікті есепке алудың бірыңғай ақпараттық автоматтандырылған жүйесі.
3. Мемлекеттік мүлікті, оның ішінде мемлекеттік кәсіпорындардың және мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың басқару тиімділігінің мониторингі (бұдан әрі – мониторинг) мемлекеттік мүліктің сапасы және саны бойынша жай-күйін, оның ішінде мемлекеттік кәсіпорындардың және мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың қызметінде болып жатқан өзгерістерді уақтылы айқындау, одан әрі дамуын болжау және теріс процестердің алдын алу мен салдарын жою жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу мақсатында олардың технологиялық, қаржы-шаруашылық қызметін, құқықтық сипатын талдауды білдіреді.
4. Мониторинг ел және өңірлер экономикасының ресурстық-энергетикалық негізін сақтауға және нығайтуға әсер ететін мониторинг объектілерінің жай-күйін және даму үрдістерін анықтайды.

3) уполномоченный орган по коммунальному имуществу местного самоуправления – аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа;
4) объект мониторинга – государственные предприятия, юридические лица с участием государства, за исключением акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", все виды имущества, входящего в состав государственного имущества, в том числе находящегося в доверительном управлении, имущественном найме (аренде), концессии, либо переданные по договору государственно-частного партнерства;
5) субъекты мониторинга – уполномоченный орган по управлению государственным имуществом, областной уполномоченный орган, районный уполномоченный орган, уполномоченный орган по коммунальному имуществу местного самоуправления;
6) план развития – документ, определяющий основные направления деятельности и показатели финансово-хозяйственной деятельности государственного предприятия, акционерного общества и товарищества с ограниченной ответственностью, контрольный пакет акций (доля участия в уставном капитале) которого принадлежит государству, на пятилетний период;
7) план мероприятий – документ, определяющий основные направления деятельности и показатели финансово-хозяйственной деятельности национального управляющего холдинга, национального холдинга и национальной компании на пятилетний период;
8) реестр государственного имущества (далее – реестр) – единая информационная автоматизированная система учета государственного имущества, за исключением имущества, находящегося в оперативном управлении специальных государственных органов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, и государственного материального резерва.
3. Мониторинг эффективности управления государственным имуществом, в том числе государственными предприятиями и юридическими лицами с участием государства (далее – мониторинг), представляет собой анализ качественного и количественного состояния государственного имущества, в том числе технологической, финансово-хозяйственной деятельности, правовой характеристики государственных предприятий и юридических лиц с участием государства, в целях своевременного выявления происходящих изменений, прогноза дальнейшего развития и выработки рекомендаций по предупреждению и устранению последствий негативных процессов в их деятельности.
4. Мониторинг выявляет состояние и тенденции развития объектов мониторинга, оказывающие влияние на сохранение и укрепление ресурсно-энергетической основы экономики страны и регионов.

5. Мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық мүддесін қамтамасыз ету мониторингтің мақсаты болып табылады.
6. Мыналар:
1) мониторинг объектiлерiн басқарудың тиiмділiгiн кешендi талдау және мемлекеттік мүліктің жай-күйiн тұтас бағалау;
2) концессиялар шарттарының не мемлекеттік-жекешелік әріптестік, мемлекеттік меншік объектілерін сенімгерлік басқару, мүліктік жалдау (жалға алу) шарттарының міндеттемелері мен талаптарының орындалуын талдау;
3) мониторинг объектілері техникасының, технологиясының даму перспективаларын және олардың өңірлердің жай-күйіне әсерін сараптамалық талдау;
4) тізілімнің порталында ("NATIJE" қосымша сервисі) мониторинг объектілері бойынша электрондық деректер базасын қалыптастыру және жүргізу;
5) мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекет қатысатын заңды тұлғаларды одан әрi дамыту бойынша проблемаларды анықтау және ұсынымдар әзiрлеу мониторингтің негізгі міндеттері болып табылады.
2-тарау. Мемлекеттік мүлік объектілерінің мониторингін ұйымдастыру тәртібі
7. Мемлекеттік мүліктің түрлері бойынша республикалық және коммуналдық мүлік мониторингі, ал жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару деңгейлері бойынша облыстық, аудандық коммуналдық мүлікке және жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкіне мониторинг жүргізіледі.
8. Объектілер мониторингін:
1) республикалық мүлік бойынша – мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган;
2) облыстық коммуналдық мүлік бойынша – облыстық уәкілетті орган;
3) аудандық коммуналдық мүлік бойынша – аудандық уәкілетті орган;
4) жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкі бойынша – жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлік жөніндегі уәкілетті органы ұйымдастырады.
9. Мониторинг субъектілері мониторинг объектілерін бір жүз пайыз қамтумен жыл сайын мониторинг жүргізеді.
10. Мониторинг:
1) активтердің, негізгі және қосалқы өндірістің жай-күйін талдау – қызметтің технологиялық аспектілерінің;
2) қызметтің тікелей және түпкілікті нәтижелеріне қолжеткізуді талдау, негізгі қызмет бойынша кірістер мен шығыстарды, еңбекақы төлеу саясатын талдау, мониторинг объектісінің қаржылық жағдайының тұрақтылығын талдау – қаржы-шаруашылық қызметінің;
3) жүргізілетін қызметтің ұйым жарғысына, сенімгерлік басқару, мүліктік жалдау (жалға алу) және концессия шарттары не мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарына сәйкестігі – құқықтық мәселелердің талдауын қамтиды.
3-тарау. Мемлекеттік мүлік объектілерінің мониторингін жүзеге асыру тәртібі
11. Мониторинг субъектілері мониторингті жүзеге асыру мақсатында:

5. Целью мониторинга является обеспечение социально-экономических интересов государства.
6. Основными задачами мониторинга являются:
1) комплексный анализ эффективности управления объектами мониторинга и целостная оценка состояния государственного имущества;
2) анализ выполнения обязательств и условий договоров концессии либо договоров государственно-частного партнерства, доверительного управления, имущественного найма (аренды) объектов государственной собственности;
3) экспертная оценка перспектив развития техники, технологии объектов мониторинга и их влияния на состояние регионов;
4) формирование и ведение электронной базы данных по объектам мониторинга на портале реестра (вспомогательный сервис "NATIJE");
5) выявление проблем и разработка рекомендаций по дальнейшему развитию государственных предприятий и юридических лиц с участием государства.
Глава 2. Порядок организации мониторинга объектов государственного имущества
7. По видам государственного имущества осуществляется мониторинг республиканского и коммунального имущества, а по уровням местного государственного управления и самоуправления – мониторинг областного, районного коммунального имущества и коммунального имущества местного самоуправления.
8. Мониторинг объектов организуют:
1) по республиканскому имуществу – уполномоченный орган по управлению государственным имуществом;
2) по областному коммунальному имуществу – областной уполномоченный орган;
3) по районному коммунальному имуществу – районный уполномоченный орган;
4) по коммунальному имуществу местного самоуправления – уполномоченный орган по коммунальному имуществу местного самоуправления.
9. Субъекты мониторинга ежегодно проводят мониторинг со стопроцентным охватом объектов мониторинга.
10. Мониторинг включает в себя анализ:
1) технологических аспектов деятельности: анализ состояния активов, основного и вспомогательного производства;
2) финансово-хозяйственной деятельности: анализ достижения прямых и конечных результатов деятельности, доходы и расходы по основной деятельности, анализ политики оплаты труда, анализ устойчивости финансового состояния объекта мониторинга;
3) правовых вопросов: соответствие проводимой деятельности уставу организации, договорам доверительного управления, имущественного найма (аренды) и концессии либо договорам государственно-частного партнерства.
Глава 3. Порядок осуществления мониторинга объектов государственного имущества
11. Субъекты мониторинга в целях осуществления мониторинга ежегодно проводят анализ согласно перечню объектов мониторинга, размещенному в реестре, на основе показателей финансово-хозяйственной деятельности, содержащихся в:

1) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 14 ақпандағы № 14 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 19 ақпанда № 18328 болып тіркелген) сәйкес әзірленген тізілімде ұсынылған мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерде;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 149 (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2015 жылғы 9 сәуірде № 10663 болып тіркелген) және 2015 жылғы 26 ақпандағы № 139 (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 10 сәуірде № 10685 болып тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленген тізілімде ұсынылған мемлекет акционері болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтер мен ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерде көрсетілген қаржы-шаруашылық қызметінің көрсеткіштері негізінде тізілімде орналастырылған мониторинг объектілерінің тізбесіне сәйкес жыл сайын талдау жүргізеді.
12. Мониторинг субъектілері мониторингті жүзеге асыру үшін қатысуға мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің, сондай-ақ салалық мемлекеттік органдардың қызметкерлерін жұмылдырады.
13. Мониторинг субъектісі басшысының шешімімен мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің, сондай-ақ салалық мемлекеттік органдардың қызметкерлерінің қатысуымен Комиссия құрылады.
14. Мониторинг субъектілері жүргізілген талдау қорытындысы бойынша осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды қалыптастырады.
15. Қорытынды мониторинг объектілерінің қызметіндегі келеңсіз процестердің алдын алу мен салдарын жою жөніндегі ұсынымдарды қамтуы тиіс, олар:
республикалық мүлік бойынша – тиісті салаларға басшылық ету жөніндегі уәкілетті органға;
коммуналдық мүлік бойынша – мониторинг объектісіне жіберіледі.
16. Мониторинг объектілері және тиісті салаларға басшылық ету жөніндегі уәкілетті органдар қорытындыны алған күннен кейін 10 жұмыс күні ішінде мониторинг субъектісінің атына ұсынымдармен келісу туралы жауапты немесе ұсынымдармен келіспеу туралы дәлелді жауапты ұсынады.
17. Мониторинг субъектілері ағымдағы жылғы 25 желтоқсанға дейін мерзімде мониторинг объектілерінің және тиісті салалардың уәкілетті органдарының жауаптарын ескере отырып, жиынтық талдауды және ұсынымдарды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
18. Мониторинг субъектілері мемлекеттік мүлікті басқару тиімділігіне жүргізілген мониторинг нәтижелері бойынша мониторинг нәтижелерін тізілімде орналастырады.

1) отчетах по исполнению планов развития контролируемых государством акционерных обществ, товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий, разработанных в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 14 февраля 2019 года № 14 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 февраля 2019 года № 18328), представленных в реестре;
2) отчетах по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний, акционером которых является государство, разработанных в соответствии с приказами Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 149 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 апреля 2015 года № 10663) и от 26 февраля 2015 года № 139 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2015 года № 10685), представленных в реестре.
12. Для участия в осуществлении мониторинга субъекты мониторинга привлекают сотрудников территориальных подразделений уполномоченного органа по управлению государственным имуществом, а также отраслевых государственных органов.
13. Решением руководителя субъекта мониторинга создается комиссия с участием сотрудников территориальных подразделений уполномоченного органа по управлению государственным имуществом и отраслевых государственных органов.
14. Субъекты мониторинга по итогам проведенного анализа формируют заключения по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
15. Заключение должно содержать рекомендации по предупреждению и устранению последствий негативных процессов в деятельности объектов мониторинга, которые направляются:
по республиканскому имуществу – уполномоченному органу по руководству соответствующей отраслью;
по коммунальному имуществу – объекту мониторинга.
16. Объекты мониторинга и уполномоченные органы по руководству соответствующими отраслями в течение 10 рабочих дней после получения заключения представляют в адрес субъекта мониторинга ответ о согласии с рекомендациями либо мотивированный ответ о несогласии.
17. Субъекты мониторинга в срок до 25 декабря текущего года представляют сводный анализ и рекомендации с учетом ответов объектов мониторинга и уполномоченных органов по руководству соответствующими отраслями уполномоченному органу по государственному планированию.
18. По результатам проведенного мониторинга эффективности управления государственным имуществом субъекты мониторинга размещают результаты мониторинга в реестре.

19. Мемлекеттік кәсіпорынның басшысы, ұлттық басқарушы холдингтердің, басқарушы холдингтердің, ұлттық компаниялардың бірінші басшылары, мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың атқарушы органдарының басшылары әкімшілік не қылмыстық құқық бұзушылық белгісі жоқ шығынға не жоспарланғаннан артық шығынға әкелген даму жоспарының немесе іс-шаралар жоспарының жоспарланған көрсеткіштерін орындамағаны үшін тәртіптік жауапқа тартылады.
Мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ету жөніндегі уәкілетті орган, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары мониторинг нәтижесі бойынша жасалған талдау мен мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган ұсынымын назарға алып, мемлекеттік кәсіпорынның басшысына, ұлттық басқарушы холдингтердің, басқарушы холдингтердің, ұлттық компаниялардың бірінші басшыларына, мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың атқарушы органының басшысына Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тәртіптік жаза қолдану туралы мәселені қарайды және шешім шығарады.
Егер мемлекет қатысатын заңды тұлғалар дауыс беретін акцияларының (қатысу үлесінің) пайызы 100 % (бір жүз пайыздан) кем болса, онда мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың атқарушы органының басшыларына тәртіптік жаза қолдану мәселесі және ол туралы шешім қабылдау Қазақстан Республикасының "Акционерлік қоғамдар туралы" және "Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер туралы" Заңдарына сәйкес Директорлар кеңесінің отырысына және (немесе) акционерлердің немесе жауапкершілігі шектеулі серіктестік қатысушыларының жалпы жиналысының қарауына шығарылады.
Мемлекеттік мүлікті, оның
ішінде мемлекеттік
кәсіпорындардың және
мемлекет қатысатын заңды
тұлғалардың басқару
тиімділігінің мониторингін
жүзеге асыру қағидаларына
қосымша
Мониторинг нәтижелері бойынша талдау
(_____ж. факт және _____жылға жоспар)
1. Мониторинг объектісі туралы жалпы мәлімет
1.1. Мониторинг объектісін құру туралы шешім
1.2. Объектіні құру мақсаты
1.3. Мониторинг объектісінің орналасқан орны
__________________________________________________________________
2. Мониторинг объектісі қызметінің технологиялық аспектілері
2.1. Активтердің, негізгі және қосалқы өндірістің жай-күйін талдау
_________________________________________________________________

19. Руководитель государственного предприятия, первые руководители национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, руководители исполнительных органов юридических лиц с участием государства несут дисциплинарную ответственность за неисполнение плановых показателей плана развития или плана мероприятий, повлекшее убыточность либо получение убытка больше запланированного, не содержащее признаков административного либо уголовного правонарушения.
Уполномоченный орган по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, принимая к сведению сформированные по результатам мониторинга анализы и рекомендации уполномоченного органа по управлению государственным имуществом, рассматривают вопрос и выносят решение о наложении дисциплинарного взыскания на руководителей государственного предприятия, первых руководителей национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, руководителя исполнительного органа юридических лиц с участием государства в соответствии с законами Республики Казахстан.
В случае, если процент голосующих акций (долей участия) в юридических лицах с участием государства меньше 100 % (сто процентов), то вопрос и принятие решения о наложении дисциплинарного взыскания на руководителей исполнительного органа юридических лиц с участием государства выносятся на заседание Совета директоров и (или) общее собрание акционеров или участников товарищества с ограниченной ответственностью в соответствии с законами Республики Казахстан "Об акционерных обществах" и "О товариществах с ограниченной ответственностью".
________________________________
Приложение
к Правилам осуществления
мониторинга эффективности
управления государственным
имуществом, в том числе
государственными
предприятиями и юридическими
лицами с участием государства
Заключение по результатам мониторинга
(факт _____г. и план на _____г.)
1. Общие сведения об объекте мониторинга
1.1. Решение о создании объекта мониторинга
1.2. Цель создания объекта мониторинга
1.3. Местоположение объекта мониторинга
__________________________________________________________________
2. Технологические аспекты деятельности объекта мониторинга
2.1. Анализ состояния активов, основного и вспомогательного производства
_________________________________________________________________

3. Мониторинг объектісінің қаржы-шаруашылық қызметінің талдауы
3.1. Мониторинг объектісі қызметінің тікелей және түпкілікті нәтижелеріне
қолжеткізуді талдау
3.2. Негізгі қызмет бойынша кірістер мен шығыстар
3.3. Мониторинг объектісінің еңбекақы төлеу саясатын талдау
3.4. Мониторинг объектісінің қаржылық жағдайының тұрақтылығын талдау
__________________________________________________________________
4. Құқықтық талдау
4.1. Жүргізілетін қызметтің ұйым жарғысына, сенімгерлік басқару, мүліктік жалдау
(жалға алу) және концессия шарттары не мемлекеттік-жекешелік әріптестік
шарттарына сәйкестігі.
__________________________________________________________________
ЖАЛПЫ ҚОРЫТЫНДЫ
ҰСЫНЫСТАР

3. Анализ финансово-хозяйственной деятельности объекта мониторинга
3.1. Анализ достижения прямых и конечных результатов деятельности объекта мониторинга
3.2. Доходы и расходы по основной деятельности
3.3. Анализ политики оплаты труда объекта мониторинга
3.4. Анализ устойчивости финансового состояния объекта мониторинга
__________________________________________________________________
4. Правовой анализ
4.1. Соответствие проводимой деятельности уставу организации, договорам доверительного управления, имущественного найма (аренды) и концессии либо договорам государственно-частного партнерства
__________________________________________________________________
ОБЩИЕ ВЫВОДЫ
РЕКОМЕНДАЦИИ
________________________