"QazExpoCongress" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2025 – 2034 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 27 қарашадағы № 1004 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2025 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 184-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "QazExpoCongress" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2025 – 2034 жылдарға арналған даму жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 27 қарашадағы
№ 1004 қаулысымен
бекітілген
"QazExpoCongress" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2025 – 2034 жылдарға арналған даму жоспары
Кіріспе
1. "QazExpoCongress" ҰК" АҚ-ның ағымдағы жағдайын талдау
1.1. Cыртқы ортаны талдау
1.2. Ішкі ортаны талдау
2. Миссия және пайымы
3. Қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, қызметтің негізгі көрсеткіштері және олар бойынша күтілетін нәтижелер
"QazExpoCongress" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2025 – 2034 жылдарға арналған даму жоспарына 1-қосымша
"QazExpoCongress" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2025 – 2034 жылдарға арналған даму жоспарына 1-1-қосымша
"QazExpoCongress" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2025 – 2034 жылдарға арналған даму жоспарына 2-қосымша
"QazExpoCongress" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2025 – 2034 жылдарға арналған даму жоспарына 3-қосымша
"QazExpoCongress" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2025 – 2034 жылдарға арналған даму жоспарына 4-қосымша
"QazExpoCongress" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2025 – 2034 жылдарға арналған даму жоспарына 5-қосымша
Кіріспе
Ескерту. Кіріспеге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.04.2026 № 276 қаулысымен.
"Астана ЭКСПО-2017" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы Астана қаласында EXPO-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін (бұдан әрі – EXPO-2017) ұйымдастыру және өткізу, сондай-ақ EXPO-2017 аумағын көрмеден кейін пайдалану және халықаралық көрмелерге қатысу мақсатында "Астана ЭКСПО-2017" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 15 қаңтардағы № 11 қаулысымен құрылды.
"Астана ЭКСПО-2017" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамын "QazExpoCongress" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы деп қайта атау және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 20 желтоқсандағы № 955 қаулысына сәйкес 2020 жылғы 18 ақпанда "Астана ЭКСПО-2017" ұлттық компаниясы" АҚ бұдан кейін "QazExpoCongress" ұлттық компаниясы" АҚ (бұдан әрі – Қоғам) болып қайта тіркелді. "QazExpoCongress" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 19 мамырдағы № 349 қаулысына сәйкес Қоғамның 100 % мөлшеріндегі мемлекеттік акциялар пакетін иелену және пайдалану құқығы Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігіне (бұдан әрі – Жалғыз акционер) берілді. Бұған дейін компанияны басқаруды Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі жүзеге асырған болатын.

Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальная компания "QazExpoCongress" на 2025 – 2034 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 ноября 2024 года № 1004.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 184 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План развития акционерного общества "Национальная компания "QazExpoCongress" на 2025 – 2034 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2025 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
План
развития акционерного общества
"Национальная компания "QazExpoCongress" на 2025 – 2034 годы
Введение
1. Анализ текущего состояния АО "Национальная компания "QazExpoCongress"
1.1. Анализ внешней среды
1.2. Анализ внутренней среды
2. Миссия и видение
3. Стратегические направления деятельности, цели, ключевые показатели деятельности и ожидаемые результаты по ним
Приложение 1 к Плану развития акционерного общества "Национальная компания "QazExpoCongress" на 2025 – 2034 годы
Приложение 1-1 к Плану развития акционерного общества "Национальная компания "QazExpoCongress" на 2025 – 2034 годы
Приложение 2 к Плану развития акционерного общества "Национальная компания "QazExpoCongress" на 2025 – 2034 годы
Приложение 3 к Плану развития акционерного общества "Национальная компания "QazExpoCongress" на 2025 – 2034 годы
Приложение 4 к Плану развития акционерного общества "Национальная компания "QazExpoCongress" на 2025 – 2034 годы
Приложение 5 к Плану развития акционерного общества "Национальная компания "QazExpoCongress" на 2025 – 2034 годы
Введение
Сноска. Введение с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.04.2026 № 276.
Акционерное общество "Национальная компания "Астана ЭКСПО-2017" создано постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 января 2013 года № 11 "О создании акционерного общества "Национальная компания "Астана ЭКСПО-2017" в целях организации и проведения в городе Астане Международной специализированной выставки EXPO-2017 (далее – EXPO-2017), а также послевыставочного использования территории EXPO-2017 и участия в международных выставках.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2019 года № 955 "О переименовании акционерного общества "Национальная компания "Астана ЭКСПО-2017" в акционерное общество "Национальная компания "QazExpoCongress" и внесением изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" 18 февраля 2020 года АО "Национальная компания "Астана ЭКСПО-2017" далее перерегистрировано в АО "Национальная компания "QazExpoCongress" (далее - Общество). В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 мая 2025 года № 349 "О некоторых вопросах акционерного общества "Национальная компания "QazExpoCongress" право владения и пользования государственным пакетом акций Общества в размере 100 % передано Министерству искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан (далее - Единственный акционер). Ранее управление компанией осуществляло Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан.

Қоғамның 2015-2024 жылдарға арналған алдыңғы даму жоспары "QazExpoCongress" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2015 – 2024 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 7 сәуірдегі № 203 қаулысымен бекітілген. Қоғамның 2015 – 2024 жылдарға арналған даму жоспарын өзектілендіру 2019 жылы жүргізілді. Қоғамның даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу қажеттілігі мынадай факторларға байланысты болды:
1) Мемлекет басшысының 2018 жылғы 4 сәуірде EXPO-2017 объектілерін көрмеден кейін пайдаланудың жаңартылған тұжырымдамасын мақұлдауы;
2) Астана қаласында EXPO-2017 аяқталуына, АХҚО мен Astana Hub іске қосылуына байланысты Қоғам қызметінің негізгі бағыттарының өзгеруі;
3) Астана қаласының макроэкономикасы мен даму көрсеткіштерін қоса алғанда, сыртқы орта параметрлерін өзектілендіру;
4) EXPO-2017 көрмесін және басқа да іс-шараларды сәтті өткізу нәтижесінде Қоғам персоналының құзыреттерін дамытуды қоса алғанда, ішкі ортаның өзгеруі;
5) Қоғамның ұйымдық құрылымы мен функционалының өзгеруі;
6) EXPO-2017 объектілерінің мақсаттары өзгеруі.
Осы Қоғамның 2025 – 2034 жылдарға арналған даму жоспары (бұдан әрі – Даму жоспары) Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан-2050" Стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" атты Қазақстан халқына Жолдауында баяндалған ел дамуының ұзақмерзімді пайымына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 30 шілдедегі № 611 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 13 ақпандағы № 75/НҚ бұйрығымен бекітілген Жалғыз акционердің даму жоспарына, сондай-ақ әлеуметтік-экономикалық және өзге де салалардағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарына сәйкес әзірленді.
Осы құжаттың негізінде Қоғам қызметінің бағыттарын тиімді басқару, оның ішінде инновациялық инфрақұрылымды дамыту және жаһандық көзқарасты, елдің орнықты дамуының ұзақ мерзімді бағыттары мен басымдықтарын ескере отырып, компанияның ұзақ мерзімді құнын ұлғайту жолымен Қазақстанның ұлттық экономикасының өсуіне жәрдемдесетін компания ретіндегі өз рөлін іске асыру үшін Қоғам қызметінің негізгі стратегиялық бағыттары қаланды.
2025 жылдан 2034 жылға дейінгі кезеңге арналған даму жоспары МЖЖ жоғары тұрған құжаттарында айқындалатын елдің стратегиялық мақсаттарымен өзара байланыста миссиясын, пайымын, стратегиялық бағыттарын, сондай-ақ мақсаттарын, міндеттері мен қызметтің негізгі көрсеткіштерінің (бұдан әрі – ҚНК) болжамды мәндерін айқындайды. Бұл ретте өзектілігін сақтаған алдыңғы даму жоспарының көптеген бастамалары жаңартылған нұсқада көрсетілген.

Предыдущий план развития Общества на 2015 – 2024 годы утвержден постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2015 года № 203 "Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальная компания "QazExpoCongress" на 2015 – 2024 годы". Актуализация Плана развития Общества на 2015 – 2024 годы проведена в 2019 году. Необходимость внесения изменений и дополнений в план развития Общества была обусловлена следующими факторами:
1) одобрение Главой государства 4 апреля 2018 года обновленной Концепции послевыставочного использования объектов EXPO-2017;
2) изменение основных направлений деятельности Общества, в частности, в связи с завершением EXPO-2017 в городе Астане, запуском МФЦА и Astana Hub;
3) актуализация параметров внешней среды, включая показатели макроэкономики и развития г. Астаны;
4) изменение внутренней среды, включая развитие компетенций персонала Общества в результате успешного проведения выставки EXPO-2017 и других мероприятий;
5) изменение организационной структуры и функционала Общества;
6) изменение назначений объектов EXPO-2017.
Настоящий План развития Общества на 2025 - 2034 годы (далее - План развития) разработан в соответствии с долгосрочным видением развития страны, изложенным в Послании Президента Республики Казахстан народу Казахстана "Стратегия "Казахстан-2050": новый политический курс состоявшегося государства", Национальным планом развития Казахстана до 2029 года, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 30 июля 2024 года № 611, Планом развития Единственного акционера, утвержденным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 13 февраля 2026 года № 75/НҚ, а также основными направлениями государственной политики в социально-экономической и иных сферах.
В основе настоящего документа заложены ключевые стратегические направления деятельности Общества для реализации своей роли как компании, содействующей росту национальной экономики Казахстана, путем эффективного управления направлениями деятельности Общества, в том числе развития инновационной инфраструктуры и увеличения долгосрочной стоимости компании с учетом глобального видения, долгосрочных направлений и приоритетов устойчивого развития страны.
План развития определяет миссию, видение, стратегические направления, а также цели, задачи и прогнозируемые значения ключевых показателей деятельности (далее – КПД) во взаимосвязи со стратегическими целями страны, определяемыми в вышестоящих документах СГП на период с 2025 по 2034 годы. При этом многие инициативы из предшествующего Плана развития, сохранившие свою актуальность, отражены в обновленной версии.

1. "QazExpoCongress" ҰК" АҚ-ның ағымдағы жағдайын талдау
1.1. Сыртқы ортаның ағымдағы жағдайын талдау
Сыртқы ортаның ағымдағы жай-күйін талдау шеңберінде әлемдік экономика да, Қоғам үшін релевантты салалары бар Қазақстан Республикасының ұлттық экономикасы да, сондай-ақ жаһандық трендтер қаралды, олардың әрқайсысы бойынша COVID-19 пандемиясының және ағымдағы экономикалық, геосаяси жағдайдың салдарын ескере отырып, жаһандық және ұлттық деңгейлерде әлеуетті қауіптер мен ықтимал өсу нүктелері айқындалды.
Әлемдік экономика
Алдыңғы даму жоспарын іске асыру кезеңінде әлемдік экономика бірқатар сын-қатерлерге тап болды, оның негізгісі әлемдік экономиканың ЖІӨ-нің 84,96 трлн теңгеге дейін төмендеуіне алып келген COVID-2019 пандемиясы болды.
ЖІӨ төмендегеніне қарамастан 2020 – 2023 жылдар кезеңінде экономика белсенді түрде қалпына келді және 2023 жылы 104 трлн АҚШ долларынан асты.
1-кесте. Әлемдік ЖІӨ, трлн АҚШ долл.
Ұлттық экономика
Қазақстан экономикасының өсу болжамы әлемдік және өңірлік геосаяси жағдайдың жалпы жай-күйіне, сондай-ақ елдің табиғи ресурстар экспортына тәуелділігінің сақталуына байланысты әлемдік бағалаулармен арасалмағы айтарлықтай.
ҚР ЖІӨ COVID-2019 пандемиясынан кейін өсімі әсерлі болды. 2021 – 2023 жылдар кезеңінде экономика 35,9 %-ға өсті.
2-кесте. ҚР ЖІӨ динамикасы, млрд АҚШ доллары
ЖІӨ-нің өсуі негізінен тауарлар өндірісі, қызметтер өндірісі есебінен қамтамасыз етілді. Елдің ЖІӨ құрылымындағы соңғысының үлесі 2023 жылы 56 %-ды құрады, бұл үрдістер мен көрсетілетін қызмет сапасын жақсарту үшін инновациялар мен жаңа технологияларды пайдалануды одан әрі ынталандырады.
Коммерциялық жылжымайтын мүлікті жалға беру нарығы
COVID-19 пандемиясынан және одан кейінгі дағдарыстан кейін Қазақстандағы коммерциялық жылжымайтын мүлікті жалға беру нарығы белсенді қалпына келуде.
3-кесте. Офистік жылжымайтын мүлікті жалға беру бойынша көрсетілетін қызметтер көлемі, млрд теңге
2018 – 2022 жылдар аралығындағы кезеңде "А" класты кеңселік үй-жайлар мен кеңселер бойынша пайыздық арақатынаста көрсетілетін қызметтер көлемінің орташа жылдық өсу қарқыны шамамен 21 % құрады. Ақшалай баламада нарық көлемі 2018 жылы 160,8 (барлық кеңселер) және 49,6 млрд теңгеден ("А" класты кеңселер) тиісінше 2022 жылы 282,4 және 159,2 млрд теңгеге дейін өсті. Коммерциялық жылжымайтын мүлікті жалға беру нарығының айтарлықтай өсуі, сондай-ақ кейінгі болжамдар осы бағытты дамыту үшін оң негіз қалыптастырады.
Астанада жалға берілетін коммерциялық жылжымайтын мүліктің жалпы ауданы 1 589 мың ш.м құрайды, оның ішінде "А" класының үлесі - 551 мың ш.м немесе 35 %. Бұл ретте Астанадағы "А" класты коммерциялық жылжымайтын мүлікті жалға беру құрылымындағы Қоғамның үлесі шамамен 43 % немесе 235 мың ш.м құрайды. Бұл ретте "А" класты офистік жылжымайтын мүлікті жалға беру нарығының құрылымындағы елеулі үлеске қарамастан, зәкірлік резиденттерге кеңсе алаңдарын беруге байланысты шектеулерге байланысты Қоғамның жалдау мөлшерлемелерінің баға белгілеуіне әсері төмен болып қалуда.
4-кесте. 2023 жылғы коммерциялық жылжымайтын мүлік нарығы, ш.м
Конгресстік-көрме іс-шараларының нарығы
COVID-2019 пандемиясынан туындаған қолайсыз жағдайлардан кейін Қазақстандағы іскерлік белсенділікті табысты қалпына келтіру сигналы көрмелер мен конференциялар өткізудің айтарлықтай өсуі болды.
5-кесте. Көрмелер мен конференцияларды ұйымдастыру бойынша қызметтер көлемі, млрд теңге

1. Анализ текущего состояния АО "НК "QazExpoCongress"
1.1. Анализ текущего состояния внешней среды
В рамках анализа текущего состояния внешней среды были рассмотрены как мировая экономика, так и национальная экономика Республики Казахстан с релевантными для Общества отраслями, а также глобальные тренды, по каждому из которых определены потенциальные угрозы и возможные точки роста на глобальном и национальном уровнях с учетом последствий пандемии COVID-19 и текущей экономической, геополитической ситуации.
Мировая экономика
За период реализации предыдущего плана развития мировая экономика столкнулась с рядом вызовов, ключевой из которых стала пандемия COVID-2019, приведшая к снижению ВВП мировой экономики до 84,96 трлн тенге.
Несмотря на снижение ВВП, в период с 2020 по 2023 годы экономика активно восстанавливалась и уже в 2023 году превысила 104 трлн долл. США.
График 1. Мировой ВВП, трлн долл. США1
Национальная экономика
Прогнозы роста экономики Казахстана значительно коррелируют с мировыми оценками в связи с общим состоянием мировой и региональной геополитической ситуации, а также сохранившейся зависимостью страны от экспорта природных ресурсов.
ВВП РК показал внушительный рост после пандемии COVID-19. В период с 2021 по 2023 годы экономика выросла на 35,9 %.
График 2. Динамика ВВП РК, млрд долл. США2
Рост ВВП в основном обеспечен за счет производства товаров и услуг. Доля последнего в структуре ВВП страны составила в 2023 году 56 %3, что дополнительно стимулирует инновации и использование новых технологий для улучшения процессов и качества услуг.
Рынок аренды коммерческой недвижимости
После пандемии COVID-19 и последовавшего кризиса рынок аренды коммерческой недвижимости в Казахстане находится на этапе активного восстановления.
График 3. Объем услуг по аренде офисной недвижимости, млрд тенге 4
Среднегодовые темпы роста объемов услуг в процентном соотношении по офисным помещениям и офисам класса "А" за период с 2018 по 2022 годы составили порядка 21 %. В денежном эквиваленте объемы рынка выросли со 160,8 (все офисы) и 49,6 млрд тенге (офисы класса "А") в 2018 году до 282,4 и 159,2 млрд тенге в 2022 году соответственно. Существенный рост рынка аренды коммерческой недвижимости, а также последующие прогнозы формируют положительную основу для развития данного направления.
Общая площадь арендуемой коммерческой недвижимости в Астане составляет 1 589 тыс. кв.м, из которых доля класса "А" – 551 тыс. кв.м или 35 %. При этом доля Общества в структуре аренды коммерческой недвижимости класса "А" в Астане составляет порядка 43 % или 235 тыс. кв.м. При этом, несмотря на значительную долю в структуре рынка аренды офисной недвижимости класса "А", влияние Общества на ценообразование ставок аренды остается низким ввиду ограничений, связанных с предоставлением офисных площадей якорным резидентам.
График 4. Рынок коммерческой недвижимости за 2023 год, кв.м5
Рынок КВМ
Сигналом успешного восстановления деловой активности в Казахстане после неблагоприятных условий, вызванных пандемией COVID-19, стал значительный рост проведения выставок и конференций.
График 5. Объем услуг по организации выставок и конференций, млрд тенге 6

Іс-шаралар нарығының көлемі (көрмелер мен конференциялар) 2018 жылдан 2022 жылға дейінгі кезеңде орташа жылдық өсім 24 % көрсетті. 2018 – 2020 жылдар аралығындағы орташа өсу қарқыны теріс болып шыққандығын және минус 34 % құрағандығын атап өту қажет, ал COVID-19 пандемиясынан кейін 2020 – 2022 жылдар аралығында 42 %-ға айтарлықтай өсу байқалды.
Қоғам Астана қаласындағы ККІШ нарығының жетекші қатысушысы болып табылады. 2023 жылы 117 ККІШ өткізілді оның ішінде "EXPO" ХКО-да 50 іс-шара, КО-да 64 іс-шара және "Нұр-Әлем" сферасының Болашақ энергиясы мұражайында 3 іс-шара өткізілді.
Жаһандық трендтер
Жаһандық трендтерді талдай отырып, 3 негізгі аспект қарастырылды: орнықты даму, MICE-туризм және цифрландыру.
Орнықты даму
Ескерту. Кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.04.2026 № 276 қаулысымен.
Экономикалық қызығушылықты ғана емес, сонымен қатар экология мен қоршаған ортаға, жеке адамның да, жалпы қоғамның да әлеуметтік әл-ауқатына байланысты мүдделерді қамтитын бизнес пен қоғамның орнықты дамуына баса назар аудару соңғы онжылдықта әлемдік экономиканың дамуының маңызды және негізгі тенденцияларының бірі болуда.
2015 жылы осы мақсаттарға қол жеткізу үшін экологиялық, әлеуметтік және корпоративтік тәуекелдерді көздейтін БҰҰ-ның климат және орнықты даму мақсаттары туралы Париж келісімі қабылданды. Жаһандық көміртексіздендіру стратегиясы, сондай-ақ қоғамдық және гендерлік теңдікті қамтамасыз етуге ұмтылу реттеуші органдардың экологиялық стандарттарды енгізу және ESG корпоративтік пен әлеуметтік жауапкершілігін күшейту жөнінде шаралар қабылдауын талап етеді.
Соңғы онжылдықта Қазақстанның мемлекеттік органдары ESG саласында реттеуші орта құру бойынша айтарлықтай жұмыс жүргізді. Корпоративтік құқық, қоршаған орта және әлеуметтік мәселелер саласында құжаттар әзірленді. Сондай-ақ Қазақстан Республикасының көміртегі бейтараптығына қол жеткізуінің 2060 жылға дейінгі стратегиясы сияқты мақсатты құжат әзірленді.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 31 желтоқсандағы № 1185 қаулысымен Қазақстан Республикасының инвестициялық саясатының 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасы бекітілді, оған сәйкес инвестициялық жобаларды іске асыру жөніндегі тәсілдерді жетілдіру үшін сыртқы сарапшылар мен консультанттарды, ESG халықаралық стандарттары саласындағы мамандарды тарту қажет. Бүгінгі күні отандық компаниялардың көбі өз қызметін орнықты даму қағидаттарына сүйене отырып, әлеуметтік және экологиялық бағыттағы жобаларды белсенді іске асыра отырып, ESG саласында ақпаратты ашу бойынша ерікті бастамаларды әзірлеп енгізуде.
MICE-туризм
Әлемдік экономика мен туризм құрылымында MICE-туризм қазіргі уақытта дамудың перспективалы бағыттарының бірі болды. Тренд нарықтың дамуын ынталандыратын тікелей өзара іс-қимылды қажет ететін іскерлік операциялардың жаһандануымен байланысты. MICE-туризм кәсіпқойлар үшін білім беру мен бизнесті дамытуға серпінді жаһандық орта құра отырып, кездесулер, тәжірибе алмасу және ынтымақтастықты дамытудың маңызды платформасы ретінде қызмет етеді.
Қазақстандағы MICE-туризм нарығы туристік индустрияның маңызды сегменті ретінде белсенді дамып келеді және дамыған инфрақұрылым мен халықаралық оқиғаларды тарту мүмкіндігінің арқасында осындай іс-шараларды өткізу үшін одан сайын тартымды орынға айналуда. EXPO аумағы "EXPO" ХКО, КО, "Hilton" қонақ үйі кіретін ірі көрме объектілерінің санатына кіреді. Аталған объектілер MICE-туризмді дамыту үшін қажетті инфрақұрылымды құрайды, бұл өңірге шетел валютасының құйылуына да, ел бюджетіне салық және басқа да міндетті төлемдер түріндегі ақшалай қаражаттың түсуіне де ықпал етеді.
Цифрландыру
COVID-19 пандемиясы әртүрлі міндеттерді шешуге бірегей мүмкіндіктер ашатын және жаңа технологияларға одан да көп инвестиция тартатын цифрлық трансформацияны жеделдетуге әкелді.
Халықаралық компаниялардың цифрландыру технологияларын белсенді қолдануға енгізу тәжірибесі операциялық қызметтің айтарлықтай жақсарғанын көрсетеді. Әлемдік компаниялар және олармен қатар "Informa" мен "Reed Exhibitions" ККІШ ірі нарық ойыншылары нысаналы аудиторияны анықтау үшін нарықтың аналитикасымен айналысатын "Informa Tech" және "Reed Exhibitions Digital Service" цифрлық бағыттарын дамытуда, бүкіл әлем бойынша 125 миллионнан астам кәсіпқойға арналған нысаналы цифрлық жарнама мен демеушілік арқылы брендті кеңінен танымал етуде. Осылайша бұл платформалар клиентке бағдарлануды және үрдістердің функционалдығын арттыруға бағытталған.
ККІШ саласындағы компаниялар үшін бизнес-үрдістерді автоматтандыру өндірістік және уақыт шығындарын едәуір қысқартуға мүмкіндік береді, үрдістерді цифрлық бақылау штаттан тыс оқиғаларға уақтылы ден қоюға және басқарушылық шешімдер қабылдаудың тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді.
Халықаралық тәжірибе
Халықаралық тәжірибені талдай отырып, коммерциялық жылжымайтын мүлікті басқару және ККІШ өткізу секілді Қоғам үшін релевантты негізгі аспектілер қарастырылды.
Коммерциялық жылжымайтын мүлікті басқару
Пандемиядан туындаған өзгерістерге қарамастан офистік орынжайларға сұраныс артып келеді. Бұл әсіресе Еуропа мен Азия елдерінде байқалады, мұнда жаңа компаниялар мен бизнесін кеңейтетіндер өз қызметі үшін кеңсе кеңістігін өрістетуге мұқтаж. IT және телекоммуникация секторлары кеңсе орынжайларына сұраныстың өсуінің негізгі драйверлерінің бірі болып табылады. Осы салалардағы жаппай жалдау және бизнесті ауқымды ету жайлылық деңгейі жоғары кеңсе кеңістігінің үлкен көлемін қажет етеді.
Жұмыс орындарының икемділігіне қойылатын заманауи талаптар қызметкерлердің денсаулығы мен әл-ауқатына баса назар аудара отырып, ыңғайлы коворкинг орталықтары мен жаңа буын офистеріне сұраныстың артуына әкелгенін атап өту қажет. Сондай-ақ built-to-suit тұжырымдамасы офистік жылжымайтын мүлікті жалға беру саласындағы әлемдік компаниялар арасындағы маңызды үрдіске айналуда, онда объектіні әзірлеу және салу тапсырыс берушінің нақты техникалық талаптары мен қажеттіліктеріне сәйкес жүргізіледі. Бұл ерекше жоспарлау шешімдерін, корпоративтік түстерді, жиһаздарды және клиенттің бизнес-үрдістері мен корпоративтік мәдениетіне толығымен бейімделген басқа элементтерді қамтуы мүмкін. Мұндай тұжырымдаманы Қоғам зәкірлік жалға алушыларға (АХҚО, Astana Hub, IT Университеті) офистік орынжайларды жалға берген кезде қолданды.
Коммерциялық жылжымайтын мүлікті жалға беру саласындағы әлемдік компаниялар қызметтің ерекшелігіне және құзыреттіліктің барына қарай коммерциялық жылжымайтын мүлікті басқарудың әртүрлі модельдерін қолданады, олардың ішінде ең көп тарағандары:
"Asset Management" – бұл жылжымайтын мүлік иесінің қаржылық ағындарын, соның ішінде объектілерді күтіп ұстау мен пайдалануды толық басқаруды қамтитын сенімгерлік басқару.
"Property Management" – бұл жалға алушыларды іздеу мен тартуды, олармен өзара қарым-қатынасты кешенді жүргізуді, сондай-ақ жалға алушыларды ротациялауды қамтитын коммерциялық басқару.
"Facility Management" – бұл объектілерді күтіп ұстау және пайдалану, жалға алушылар үшін барынша қолайлы жұмыс жағдайларын қамтамасыз ету.
Қоғам өз қызметінде осы сегменттегі ұқсас халықаралық көшбасшы компаниялардың халықаралық стандарттары мен тәжірибесіне сәйкес келе отырып, офистік және коммерциялық жылжымайтын мүлікті басқарудың барлық үш моделін белсенді қолданады.
ККІШ
ККІШ нарығын талдау шеңберінде әлемдегі ККІШ саласындағы
"Reed Exhibitions" және "UBM Events" - ең ірі екі жеке компанияның, сондай-ақ, "Россконгресс" қоры мен "Deutsche Messe" AG – квазимемлекеттік компанияларының халықаралық тәжірибесі қаралды.

Объем рынка мероприятий (выставки и конференции) за период с 2018 по 2022 годы показал среднегодовой прирост в 24 %. Следует отметить, что средние темпы роста за период с 2018 по 2020 годы оказались отрицательными и составили минус 34 %, тогда как после пандемии COVID-19 наблюдается значительный рост в 42 % с 2020 по 2022 годы.
Общество является ведущим участником рынка КВМ в городе Астане. В 2023 году проведено 117 КВМ, 50 мероприятий в МВЦ "EXPO", 64 мероприятия в КЦ и 3 в Музее энергии будущего cфера "Нур-Алем".
Глобальные тренды
Анализируя глобальные тренды, было рассмотрено 3 ключевых аспекта: устойчивое развитие, MICE-туризм и цифровизация.
Устойчивое развитие
Сноска. Подраздел "Устойчивое развитие" с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.04.2026 № 276.
Одним из важных и ключевых трендов развития мировой экономики за последнее десятилетие становится акцент на устойчивое развитие бизнеса и общества, включающий не только экономический интерес, но и интересы, связанные с экологией и окружающей средой, социальным благополучием как отдельного человека, так и общества в целом.
В 2015 году для достижения данных целей было принято Парижское соглашение о климате и целях устойчивого развития ООН, которое предусматривает экологические, социальные и корпоративные риски. Глобальная стратегия декарбонизации, а также стремление к обеспечению общественного и гендерного равенства требуют принятия регуляторными органами мер по внедрению экологических стандартов и усилению корпоративной и социальной ответственности ESG.
За последнее десятилетие государственные органы Казахстана провели значительную работу по созданию регуляторной среды в сфере ESG. Были разработаны документы в сфере корпоративного права, окружающей среды и социальных вопросов. Также разработан такой целеполагающий документ, как Стратегия достижения углеродной нейтральности Республики Казахстан до 2060 года.
Кроме того, постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2025 года № 1185 утверждена Концепция инвестиционной политики Республики Казахстан до 2030 года, согласно которой для совершенствования подходов по реализации инвестиционных проектов необходимо привлекать внешних экспертов и консультантов, специалистов в области международных стандартов ESG. На сегодняшний день все больше отечественных компаний строят свою деятельность, основываясь на принципах устойчивого развития, активно реализуя проекты социальной и экологической направленности, разрабатывая и внедряя добровольные инициативы по раскрытию информации в сфере ESG.
MICE-туризм
В структуре мировой экономики и туризма одним из перспективных направлений развития на текущий момент стал MICE-туризм. Тренд связан с глобализацией деловых операций, которые требуют прямого взаимодействия, стимулируя развитие рынка. MICE-туризм служит для профессионалов важной платформой для встреч, обмена опытом и развития сотрудничества, создавая динамичную глобальную среду для передачи знаний и развития бизнеса.
Рынок MICE-туризма в Казахстане активно развивается, представляя собой важный сегмент туристической индустрии, и становится все более привлекательным местом для проведения подобных мероприятий благодаря развитой инфраструктуре и возможности привлечения международных событий. Территория EXPO входит в число крупнейших выставочных объектов, включающих в себя МВЦ "EXPO", КЦ, гостиницу "Hilton". Данные объекты составляют необходимую инфраструктуру для развития MICE-туризма, что содействует как притоку иностранной валюты в регион, так и поступлению денежных средств в виде налогов и других обязательных платежей в бюджет страны.
Цифровизация
Пандемия COVID-19 привела к ускорению цифровой трансформации, которая открывает уникальные возможности для решения различных задач и привлекает все больше инвестиций в новейшие технологии.
Опыт международных компаний, активно внедряющих технологии цифровизации, показывает существенное улучшение операционной деятельности. Мировые компании и одновременно крупнейшие игроки рынка КВМ "Informa" и "Reed Exhibitions" развивают цифровые направления "Informa Tech" и "Reed Exhibitions Digital Service", которые занимаются аналитикой рынка для определения целевой аудитории, повышают узнаваемость бренда с помощью целевой цифровой рекламы и спонсорства для более чем 125 миллионов профессионалов по всему миру. Таким образом, данные платформы фокусируются на повышении клиентоориентированности и функциональности процессов.
Автоматизация бизнес-процессов для компаний в сфере КВМ позволяет значительно сократить производственные и временные затраты, цифровой контроль процессов позволяет своевременно реагировать на внештатные события и повысить эффективность принятия управленческих решений.
Международный опыт
Анализируя международный опыт, были рассмотрены ключевые аспекты, релевантные для Общества, такие как управление коммерческой недвижимостью и проведение КВМ.
Управление коммерческой недвижимостью
Несмотря на изменения, вызванные пандемией, спрос на офисные помещения продолжает расти. Это особенно заметно в Европе и странах Азии, где новые компании и расширяющиеся бизнесы нуждаются в наращивании офисного пространства для своей деятельности. Секторы IT и телекоммуникаций являются одними из основных драйверов роста спроса на офисные помещения. Массовый найм в этих отраслях и масштабирование бизнеса требуют большего количества офисных пространств с высоким уровнем комфорта.
Необходимо отметить, что современные требования к гибкости рабочих мест привели к увеличению спроса на коворкинг-центры и офисы нового поколения, которые предлагают удобство с акцентом на здоровье и благополучие сотрудников. Также важной тенденцией среди мировых компаний в области аренды офисной недвижимости становится концепция built-to-suit, при котором разработка и строительство объекта производятся в соответствии с конкретными техническими требованиями и потребностями заказчика. Это может включать специфические планировочные решения, корпоративные цвета, мебель и другие элементы, которые полностью адаптированы под бизнес-процессы и корпоративную культуру клиента. Подобная концепция Обществом была применена при сдаче в аренду офисных помещений для якорных арендаторов (МФЦА, Astana Hub, IT Университет).
В зависимости от специфики деятельности и наличия компетенции мировые компании в области аренды коммерческой недвижимости используют различные модели управления коммерческой недвижимостью, среди которых наиболее распространены следующие:
"Asset Management" – это доверительное управление, включающее в себя полное управление финансовыми потоками собственника недвижимости, включая содержание и эксплуатацию объектов.
"Property Management" – это коммерческое управление, включающее в себя поиск и привлечение арендаторов, комплексное ведение взаимоотношений с ними, а также ротацию арендаторов.
"Facility Management" – это содержание и эксплуатация объектов, обеспечение максимально комфортных условий работы для арендаторов.
Общество в своей деятельности активно применяет все три модели управления офисной и коммерческой недвижимостью, соответствуя международным стандартам и опыту аналогичных международных компаний лидеров в данном сегменте.
КВМ
В рамках анализа рынка КВМ рассмотрен международный опыт двух самых крупных в мире частных компаний в сфере КВМ – "Reed Exhibitions" и "UBM Events", а также квазигосударственных компаний – Фонд "Россконгресс" и "Deutsche Messe" AG.
"Reed Exhibitions" и "UBM Events" являются мировыми лидирующими операторами в индустрии по организации различного рода мероприятий с применением новейших технологий. Компании суммарно проводят более

"Reed Exhibitions" және "UBM Events" жаңа технологияларды қолдана отырып, түрлі іс-шараларды ұйымдастыру бойынша индустриядағы әлемдік көшбасшы операторлар болып табылады. Компаниялар 30 елде жылына 850-ден астам іс-шара өткізеді, 7 миллионнан астам қатысушыны тарта отырып, 2023 жылдың басында жалпы кірісі 2,1 млрд АҚШ долларын құрады. ККІШ нарығында табысқа жету үшін бұл компаниялар өздерінің жаңа іс-шараларын құрмай-ақ, басқа ККІШ операторларымен бірігу және қосылу мәмілелері арқылы іс-шаралар портфелінің жылдам өсуіне инвестиция салды. Бұл аталған компанияларға әрбір іс-шараның операциялық тиімділігі мен өтелімділігін арттыруға назар аударуға мүмкіндік берді, бұл кірістің ғана емес, рентабельділіктің де өсуіне әкелді.
"Россконгресс" қоры 2007 жылы құрылған және Ресейдің ККІШ нарығындағы ең ірі операторлардың бірі болып табылады, оның 100 % акциясы мемлекетке тиесілі. "Россконгресс" қоры халықаралық конгресс, көрме және қоғамдық іс-шаралар өткізу арқылы Ресейдің экономикалық әлеуетін дамытуға және имиджін нығайтуға ықпал етеді, ресейлік және жаһандық экономикалық күн тәртібінің мәселелерін жариялайды. Қор әкімшілендіруді қамтамасыз етеді және бизнес-жобаларды ілгерілетуге және инвестициялар тартуға, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шеңберінде жәрдемдеседі. Іс-шараларды сәтті ұйымдастыру үшін "Россконгресс" қоры қосымша мынадай қызметтерді ұсынады: жобаларды басқару, медиалық сүйемелдеу, бизнес-жобаларды ілгерілету, мәдени және спорттық бағдарламаларды ұйымдастыру.
"Deutsche Messe" AG (Германия) 100 % мемлекетке тиесілі және көрме алаңының көлемі бойынша әлемдегі ең ірі 10 компанияның қатарына кіреді. Компания Германияның тек экономикалық ғана емес, сонымен бірге имидждік оқиғасы болып табылатын ең ірі Hannover Messe сауда көрмесінің ұйымдастырушысы болып табылады. "Deutsche Messe" AG жыл сайын 40 мыңнан астам экспонентті, 3,5 млн қатысушыны тартады, 130-дан астам көрме өткізеді, 3,5 млн астам ш.м. көрме алаңын пайдаланады, 110 елде жұмыс істейді және 48 көрме алаңын пайдаланады. Компания сондай-ақ EXPO Hannover-2000 халықаралық көрмесінің операторы болды және көрмеден кейін өз қызметінде ККІШ бағытын сақтаған аздаған операторлардың бірі болып табылады.
"Deutsche Messe" AG табысының басты факторларының бірі – ең өзекті тақырыптар бойынша ККІШ ұйымдастыру: цифрландыру, жасанды интеллект, биотехнология, блокчейн, заттар интернеті және басқалар. "Deutsche Messe" AG дербес құрылған ККІШ іс-шаралар портфелінен басқа 57 %-ы сатып алынған және бірлесіп ұйымдастырылған іс-шаралардан тұрады. Көрмелер мен іс-шаралардың кең базасы, халықаралық нарықтарда қатысуы, мемлекетті қолдауы және заманауи тенденцияларға бейімделуі "Deutsche Messe" табысының маңызды элементтері болып табылады.
PEST-талдау
PEST талдау Қоғамның қызметіне және даму жоспарын іске асыру перспективаларына әсер ететін сыртқы факторларды көрсетеді. Оларға саяси, экономикалық, әлеуметтік және технологиялық факторлар жатады, олардың әрқайсысы оң және теріс әсер етеді.
1-кесте. Қоғамды PEST талдау
Саяси
Экономикалық
Әлеуметтік
Технологиялық
Оң
›      Елдегі саяси тұрақтылық;
›      Мемлекеттік даму институттарын "EXPO" аумағында орналастыру;
›      Туризмді қоса алғанда, елдің халықаралық байланыстарын белсенді дамыту
›      EXPO-ны сақтауға жауапты ұлттық компания ретінде Қоғамның жоғары маңыздылығы
›      Мемлекет министрліктермен, ведомстволармен және сол сияқтылармен тығыз өзара іс-қимылды қоса алғанда, мемлекеттік ресурстарды пайдалануға мүмкіндік беретін жалғыз акционер болып табылады
›      Мүлік салығы бойынша жеңілдіктер;
›      Қазақстанның Орталық Азиядағы экономикалық мәртебесін арттыру және шетелдік бизнесті релокациялау;

850 мероприятий в год в 30 странах, привлекая более 7 млн участников с общим объемом выручки на начало 2023 года в 2,1 млрд долл. США. Для достижения успеха на рынке КВМ данные компании инвестировали в быстрый рост портфеля мероприятия через сделки слияния и поглощения с другими операторами КВМ, без создания собственных новых мероприятий. Это позволило данным компаниям сосредоточиться на повышении операционной эффективности и окупаемости каждого мероприятия, что привело к росту не только доходности, но и рентабельности.
Фонд "Россконгресс" учрежден в 2007 году и является одним из крупнейших операторов на рынке КВМ России, 100 % акций которого принадлежат государству. Фонд "Россконгресс" содействует развитию экономического потенциала и укрепления имиджа России посредством проведения международных конгрессных, выставочных и общественных мероприятий, освещает вопросы российской и глобальной экономической повестки. Фонд обеспечивает администрирование и содействует продвижению бизнес-проектов и привлечению инвестиций, в том числе в рамках государственно-частного партнерства. Для успешной организации мероприятий Фонд "Россконгресс" дополнительно предоставляет следующие услуги: управление проектами, медийное сопровождение, продвижение бизнес-проектов, организация культурных и спортивных программ.
"Deutsche Messe" AG (Германия) на 100 % принадлежит государству и входит в ТОП-10 крупнейших компаний мира по размерам выставочных площадей. Компания является организатором крупнейшей торговой выставки Hannover Messe, являющейся не только экономическим, но и имиджевым событием Германии. Ежегодно "Deutsche Messe" AG привлекает более 40 тыс. экспонентов, 3,5 млн участников проводит более 130 выставок, использует более 3,5 млн кв.м выставочных площадей, работает в 110 странах и использует 48 выставочных площадок. Компания также была оператором международной выставки EXPO Hannover-2000 и является одним из немногих операторов, сохранивших направление КВМ в своей деятельности после выставки.
Одним из главных факторов успеха "Deutsche Messe" AG является организация КВМ на самые актуальные темы: цифровизация, искусственный интеллект, биотехнологии, блокчейн, интернет вещей и другие. Помимо самостоятельно созданных КВМ портфель мероприятий "Deutsche Messe" AG на 57 % состоит из приобретенных и совместно организуемых мероприятий. Важными элементами успеха "Deutsche Messe" являются широкая база выставок и мероприятий, присутствие на международных рынках, поддержка государства и адаптация к современным тенденциям.
PEST-анализ
PEST анализ указывает на внешние факторы, воздействующие на деятельность Общества и перспективы реализации Плана развития. К ним относятся политические, экономические, социальные и технологические факторы, каждый из которых имеет как положительное, так и отрицательное влияние.
Таблица 1. PEST анализ Общества
Политические
Экономические
Социальные
Технологические
Позитивные
›Политическая стабильность в стране;
›Размещение государственных институтов развития на территории "EXPO";
›Активное развитие международных связей страны, включая развитие туризма
›Высокая значимость Общества, как национальной компании, ответственной за сохранение EXPO
›Государство является единственным акционером, что позволяет задействовать государственные ресурсы, включая тесное взаимодействие с министерствами, ведомствами и тому подобное.
›Льготы по налогу на имущество;
›Повышение экономического статуса Казахстана в Центральной Азии и релокация зарубежного бизнеса;

1. "QazExpoCongress" ҰК" АҚ-ның ағымдағы жағдайын талдау
1.2. Ішкі ортаның ағымдағы жағдайын талдау
Ескерту. 1.2-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.04.2026 № 276 қаулысымен.
Көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру, халықаралық іс-шараларды ұйымдастыру, коммерциялық үй-жайларды жалға беру есебінен Қоғамның пайдасын арттыру, сондай-ақ EXPO іскерлік орталығының инфрақұрылымын дамыту Қоғам қызметінің негізгі бағыттары болып табылады. Бұл бөлімде Қоғам қызметінің ағымдағы талдауы, активтердің ағымдағы жай-күйі, қаржылық тұрақтылық, корпоративтік басқару, адами ресурстар, сондай-ақ Қоғамның цифрландырылуын талдау қаралған.
Қоғам қызметін талдау
Қоғамды дамытудың 2015 – 2024 жылдарға арналған алдыңғы жоспарын іске асыру шеңберінде Қоғам үшін қызметтің негізгі бағыттары EXPO-2017 мұрасын сақтау және көрме объектілерін одан әрі пайдалану болып табылады. Осы мақсаттарды іске асыру үшін Қоғам EXPO объектілерін реконструкциялау бойынша жұмыстар жүргізді. Көрме объектілерінің көп бөлігі кеңсе кеңістігіне, сондай-ақ конгресстік-көрме қызметіне арналған алаңға қайта құрылды. Реконструкция бағытын таңдау EXPO аумағында IT, қаржылық және конгресстік-көрме қызметін дамыту орталығына айналуға тиіс заманауи іскерлік орталық құру жөніндегі миссиямен негізделген болатын.
Осылайша қаржы, білім беру, конгресстер мен көрмелерді ұйымдастыру, сондай-ақ инновациялық салада озық тәжірибелерді енгізуге ықпал ететін заманауи іскерлік кеңістікті құру миссиясына сәтті қол жеткізілді. EXPO аумағы Астананың ажырамас бөлігіне және Қазақстанның экономикалық, білім беру және мәдени салаларын дамытудағы маңызды факторға айналды.
Сонымен қатар бүгінде "EXPO" іскерлік орталығы АХҚО, Astana Hub және Astana ІТ University объектілерімен ұсынылған елорданың қаржы және IT саласын дамытудың орталық экожүйесіне айналды, бұл кәсіпкерлерді ғана емес, шығармашылық идеялары бар зияткерлік ресурстарды да тартуға мүмкіндік береді. Қоғам басқарудағы объектілерді дамыту әлеуетін іске асыра алды. Бизнес-орталықтың жүктелуі 100 %-ға жетті, КО мен "EXPO" ХКО-ның жүктелуі жылына шамамен 300 күнді құрайды.
Алайда, объектілердің жоғары жүктемесі, сондай-ақ бірегей техникалық және архитектуралық сипаттамалары жеделдетілген физикалық тозу факторы болып табылатынын және Қоғамның болашақта объектілерді күрделі және қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу қажеттілігін, сондай-ақ оларды ұстауға жыл сайынғы шығындарды арттыруды қалыптастыратынын атап өткен жөн.
Сондай-ақ EXPO аумағы конгресстік-көрме және мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізу орталықтарының бірі болып табылады, оның аумағында 2021 – 2023 жылдар аралығында 380 іс-шара өткізілді, оның ішінде 150 конференция, форумдар мен съездер, оның ішінде Мемлекет басшысы мен Премьер-Министрдің қатысуымен, сондай-ақ 230 бұқаралық мәдени іс-шара өткізілді. EXPO аумағы "EXPO" ХКО, КО, "Hilton" қонақ үйін қамтитын объектілердің кең бейініне ие, олар тек Астана қаласының ғана емес, тұтастай алғанда Қазақстанның да оқиғалық MICE-туризмін дамыту үшін қажетті инфрақұрылымды құрайды.

1. Анализ текущего состояния АО "НК "QazExpoCongress"
1.2. Анализ текущего состояния внутренней среды
Основными направлениями деятельности Общества являются повышение качества оказываемых услуг, организация международных мероприятий, увеличение прибыли Общества за сче т сдачи в аренду коммерческих помещений, а также развитие инфраструктуры делового центра EXPO. В данном разделе рассмотрены текущий анализ деятельности Общества, текущее состояние активов, финансовая устойчивость, корпоративное управление, человеческие ресурсы, а также анализ цифровизации Общества.
Анализ деятельности Общества
В рамках реализации предыдущего плана развития Общества на 2015 – 2024 годы ключевыми направлениями деятельности для Общество являлись сохранение наследия EXPO-2017 и дальнейшее использование объектов выставки. Для реализации этих целей Обществом были проведены работы по реконструкции объектов EXPO. Большая часть выставочных объектов реконструирована в офисные пространства, а также в площади для конгрессно-выставочной деятельности. Выбор направления реконструкции был обусловлен миссией по созданию на территории EXPO современного делового центра, который должен стать центром развития IT, финансовой и конгрессно-выставочной деятельности.
Таким образом, миссия по созданию современного делового пространства, способствующего внедрению передовых практик в сфере финансов, образования, организации конгрессов и выставок, а также в инновационной сфере, успешно достигнута. Территория EXPO стала неотъемлемой частью столицы и значимым фактором в развитии экономической, образовательной и культурной сфер Казахстана.
Более того, сегодня деловой центр "EXPO" стал центральной экосистемой развития финансовой и IT сферы столицы, которая представлена объектами МФЦА, Astana Hub и Astana IT University, что позволяет привлекать не только предпринимателей, но и интеллектуальные ресурсы с творческими идеями. Обществу удалось реализовать потенциал развития объектов, находящихся в управлении. Загрузка БЦ достигла 100 %, загрузка конгресс центра и МВЦ "EXPO" составляет порядка 300 дней в год.
Однако необходимо отметить, что высокая загрузка объектов, а также уникальные технические и архитектурные характеристики являются фактором ускоренного физического износа, что формирует необходимость проведения Обществом капитальных и восстановительных работ объектов в будущем, а также повышения ежегодных расходов на их содержание.
Также территория EXPO является одним из центров проведения конгрессно-выставочных и культурно-массовых мероприятий, в общем числе на ее территории было проведено 380 мероприятий за период с 2021 по 2023 годы, из них 150 конференций, форумов и съездов, в том числе с участием Главы государства и Премьер-Министра, а также 230 культурно-массовых мероприятий. Территория EXPO имеет широкий профиль объектов, включающих в себя МВЦ "EXPO", КЦ, гостиницу "Hilton", которые составляют необходимую инфраструктуру для развития событийного MICE-туризма не только города Астаны, но и Казахстана в целом.

Имидждік халықаралық іс-шараларды өткізу және EXPO халықаралық көрмелерінде Қазақстанды таныстыру Қоғам қызметінің тағы бір негізгі түрі болып табылады. Мәселен, Қоғам EXPO-2017 Astana негізгі операторы болды, сондай-ақ EXPO 2015 Milan, Expo 2016 Antalya, EXPO 2020 Dubai халықаралық мамандандырылған көрмелерінде Қазақстанның павильондарын ұсынды. Өткізілген көрмелер Қоғамның осы бағыттағы жұмысының тиімділігі мен кәсібилігінің жоғары деңгейін көрсетті. Мәселен, EXPO 2020 Dubai соңғы көрмесінде алты ай ішінде ұлттық павильонға 1,6 млн-нан астам адам келді, соның арқасында қазақстандық павильон көрменің ең көп баратын 10 орнының қатарына енді. Қоғам бұл қызметті болашақта да жалғастырады. Қазіргі уақытта Қазақстанның EXPO 2025 Osaka дүниежүзілік көрмесіне қатысуы жоспарлануда.
Қазақстандық павильонды EXPO-2017 Astana көрмесінің мұрасы ретінде сақтау Қоғам алдында тұрған басты міндеттердің біріне айналды. Бұл міндетті Қоғам сәтті орындады, "Нұр-Әлем" сферасы жылына 300 мыңға жуық келушіні тартатын Астана қаласының рәміздерінің біріне айналды.
Сондай-ақ қаржылық шығынсыз шығу мақсатында Қоғамның алдыңғы даму жоспарын іске асыру барысында Қоғамның негізгі қызметіне тартылмаған жер учаскелері түріндегі активтер табысты іске асырылды.
Сонымен қатар Қоғамның орнықты дамуы маңызды стратегиялық бағыт болды. Осы бағытты іске асыру үшін Қоғам операциялық тиімділікті арттыру және шығындарды оңтайландыру бойынша жұмыстар жүргізді. Бұл өткен жылдардағы қолайсыз сыртқы экономикалық факторларға қарамастан, Қоғамға операциялық шығынсыздыққа қол жеткізуге және мемлекеттік бюджеттен дотацияны толығымен қысқартуға мүмкіндік берді.
Қоғам активтерінің ағымдағы жағдайы

Еще одними из ключевых видов деятельности Общества являются проведение имиджевых международных мероприятий и представление Казахстана на международных выставках EXPO. Так, Общество являлось основным оператором EXPO-2017 Astana, а также представляло павильоны Казахстана на международных специализированных выставках EXPO 2015 Milan, EXPO 2016 Antalya, EXPO 2020 Dubai. Проведенные выставки показали высокий уровень профессионализма и эффективность работы Общества в данном направлении. Так, на последней выставке EXPO 2020 Dubai за шесть месяцев национальный павильон посетило более 1,6 млн человек, благодаря чему казахстанский павильон вошел в топ-10 самых посещаемых мест выставки. Общество продолжит данную деятельность и в будущем. На текущий момент планируется участие Казахстана во всемирной выставке EXPO 2025 Osaka.
Сохранение казахстанского павильона, как наследия выставки EXPO-2017 Astana, стало одной из ключевых задач, стоящих перед Обществом. Данная задача успешно выполнена Обществом, сфера "Нур-Алем" стала одним из символов города Астаны, которая привлекает более 300 тыс. посетителей в год.
Также с целью выхода на финансовую безубыточность в течение реализации предыдущего плана развития Обществом успешно реализованы активы в виде земельных участков, не задействованные в основной деятельности Общества.
Помимо прочего важным стратегическим направлением являлось устойчивое развитие Общества. Для реализации данного направления Обществом проведены работы по повышению операционной эффективности и оптимизации расходов. Это позволило Обществу выйти на операционную безубыточность и полностью уйти от дотаций из государственного бюджета, несмотря на неблагоприятные внешнеэкономические факторы в предыдущие годы.
Текущее состояние активов Общества
Сноска. Подраздел "Текущее состояние активов Общества" с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.04.2026 № 276.

Қазіргі уақытта Қоғамның балансында жалпы ауданы 382,5 мың ш.м асатын ірі объектілер (ғимараттар) бар. Іскерлік орталықтың жалпы ауданы шамамен 215,6 мың ш.м құрайды, оған БО, КО, "EXPO" ХКО, сондай-ақ "Hilton" қонақ үйі кіреді.
1-сурет. Қоғамның қатысу географиясы
33,9 мың ш.м офистік жылжымайтын мүлік алаңы бар БО ең табысты болып табылады, 2023 жылы оның кірісі 1,5 млрд теңгені құрады. Онда 25-тен астам компания, оның ішінде "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ және "ҰАТ" АҚ сияқты квазимемлекеттік сектор субъектілері орналасқан.
Сонымен қоса офистік жылжымайтын мүлікте зәкірлік резиденттер (Astana IT University, Astana Hub және АХҚО), бірқатар мемлекеттік институттар, СЖРА, Қаржылық мониторинг агенттігі (ҚМА), Цифрлық үкімет кеңсесі және Дене шынықтыру және бұқаралық спорт академиясы (APEMS) орналасқан блоктар бар.
Жалпы ауданы 42 542,9 ш.м құрайтын КО 2017 жылғы 10 маусымда ашылды, 3 қабатты және 179 автокөлік орнына арналған жерасты автопаркі бар. Жақын жерде бес жұлдызды "Hilton" қонақ үйі мен "Mega Silk Way" сауда-ойын-сауық орталығы орналасқан. Халықаралық форумдар, конференциялар, ресми іс-шаралар, сондай-ақ спорттық және мәдени іс-шаралар өткізуге кең мүмкіндіктері бар. КО жүктелуі мен кіріс көрсеткіштерінің үрдісі оң. Объектіні жүктеу көрсеткіштері 2021 жылғы 13 іс-шарадан 2023 жылы 64 іс-шараға дейін өсті, объектінің кірісі 272 млн теңгені құрады, бұл алдыңғы екі кезеңнің көрсеткіштерінен асып түсті.

На текущий момент на балансе Общества имеются крупные объекты (здания) общей площадью более 382,5 тыс. кв.м Общая площадь делового центра составляет порядка 215,6 тыс. кв.м, в нее входят БЦ, КЦ, МВЦ "EXPO", а также гостиница "Hilton".
Рисунок 1. География присутствия Общества
БЦ с площадью офисной недвижимости в 33,9 тыс. кв.м является самым доходным, его выручка в 2023 году составила 1,5 млрд тенге. В нем размещены более 25 компаний, в том числе субъекты квазигосударственного сектора, такие как АО "НК "Kazakh Tourism" и АО "НИТ".
Также офисная недвижимость представлена блоками, в которых расположены якорные резиденты (Astana IT University, Astana Hub и МФЦА), ряд государственных институтов, АСПИР, Агентство по финансовому мониторингу (далее – АФМ), Офис Цифрового Правительства и Академия физической культуры и массового спорта (APEMS).
КЦ с общей площадью 42 542,9 кв.м открылся 10 июня 2017 года, имеет 3 этажа и подземный автопаркинг, который рассчитан на 179 машино-мест. В непосредственной близости расположены пятизвездочный отель "Hilton" и торгово-развлекательный центр "Mega Silk Way". КЦ располагает широкими возможностями для проведения международных форумов, конференций, официальных мероприятий, а также спортивных и культурных событий. Загрузка КЦ и показатели доходности имеют положительную тенденцию. Показатели загрузки объекта выросли с 13 мероприятий в 2021 году до
64 мероприятий в 2023 году, выручка объекта составила 272 млн тенге, что превышает показатели двух предыдущих периодов.

"EXPO" ХКО – ірі халықаралық және ұлттық көрмелер, конгрестік іс-шаралар және басқа да ауқымды іс-шаралар өткізуге арналған көпфункционалды бизнес-арена. Жалпы ауданы 22 589,1 ш.м құрайды. Жалпы ауданы 6 200 ш.м құрайтын ашық автотұрақ кеңістігі немесе көрмелерді өткізу алаңы ретінде пайдалануға болатын 120 машина орны бар. Көрме павильоны заманауи байланыс құралдарымен, инженерлік желілермен және ыңғайлы кіру жолдарымен жабдықталған. Павильонның техникалық деректері тапсырыс берушілерге стандартты және эксклюзивті көрме стендтерін орнатуға мүмкіндік береді. "EXPO" ХКО жүктемесі жоғары, ол 2023 жылы 230 күнді немесе 84 %-ды құрады, ал объектінің кірісі 2023 жылы 1 млрд теңгеден асты, бұл өткен жылдың көрсеткішінен 2,5 есе артық.

МВЦ "EXPO" – многофункциональная бизнес-арена для проведения крупных международных и национальных выставок, конгрессных мероприятий и других масштабных событий. Общая площадь составляет 22 589,1 кв.м Имеется открытое пространство автопаркинга общей площадью 6 200 кв.м или 120 машино-мест, которое может быть использовано в качестве площадки для проведения выставок. Выставочный павильон оснащен современными средствами связи, инженерными сетями и удобными подъездными путями. Технические данные павильона позволяют заказчикам устанавливать, как стандартные, так и эксклюзивные выставочные стенды. МВЦ "EXPO" имеет высокую загрузку, которая в 2023 году составила 230 дней или 84 %, а доходы объекта превысили 1 млрд тенге в 2023 году, что больше в 2,5 раза показателя предыдущего года.

"Нұр-Әлем" сферасы Астана қаласының символы бола тұрып, оның мәдени игілігіне айналды. Объект Қазақстан Республикасындағы болашақ энергиясының алғашқы технологиялық мұражайы болып саналады және 8 қабатты алып жатыр, олардың әрқайсысы өзінің тұжырымдамасын көрсетеді: "Болашақ Астана", "Ғарыш энергиясы", "Күн энергиясы", "Жел энергиясы", "Биомасса энергиясы", "Кинетикалық энергия", "Су энергиясы" және "Ұлттық павильон". Объектінің кірісі 2023 жылы 199 млн теңгеге жетті, келуші саны – 341 мың адам.
Сонымен қатар Жалғыз акционердің 2024 жылғы 17 сәуірдегі шығыс № 01-1-19/3074-И хаты бойынша Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі О.А. Бектеновтің 2024 жылғы 19 сәуірдегі № 21-06/1917 тапсырмасына, сондай-ақ Қоғамның Директорлар кеңесінің 2024 жылғы 2 мамырдағы (№ 4 хаттама) шешіміне сәйкес Астана қаласы әкімдігінің 2024 жылғы 21 маусымдағы № 501-2123 қаулысымен Болашақ энергиясы музейі (Нұр-Әлем сферасы) оның базасында "Astana Center for AI" (Astana Hub) орталығын құру үшін Астана қаласы әкімдігінің коммуналдық меншігіне берілді.

Сфера "Нур-Алем", являясь символом города Астаны, стала его культурным достоянием. Объект представляет собой первый технологический Музей энергии будущего в Республике Казахстан и занимает 8 этажей, каждый из которых отражает свою концепцию: "Будущая Астана", "Энергия космоса", "Энергия Солнца", "Энергия ветра", "Энергия биомасс", "Кинетическая энергия", "Энергия воды" и "Национальный павильон". Доходы объекта в 2023 году достигли 199 млн тенге с посещаемостью 341 тысяча человек.
Вместе с тем, согласно поручению Премьер-Министра Республики Казахстан Бектенова О.А. от 19 апреля 2024 года № 21-06/1917к письму Единственного акционера от 17.04.2024 года за исходящим № 01-1-19/3074-И, а также решению Совета директоров Общества от 02.05.2024 года (протокол № 4), постановлением акимата города Астаны № 501-2123 от 21.06.2024 года Музей энергии будущего (сфера Нур-Алем) передан в коммунальную собственность акимата города Астаны для создания на его базе центра "Astana Center for AI" (Astana Hub).

2022 – 2023 жылдар ішінде Қоғам кірісінің өсуі байқалады. Жалпы алғанда, негізгі қызметтен (коммерцияландырудан және конгресстік-көрме қызметінен) түсетін кірістердің үлесі 2022 жылы жалпы кірістердің 53 % немесе 11 285 млн теңгені, 2023 жылы 19 130 млн теңгені құрады.
6-кесте. Қоғамның кірістері мен шығындары, млн теңге
2021 жылдан бастап конгресстік-көрме және мәдени іс-шараларды өткізуді қоса алғанда, іскерлік белсенділікті арттыру есебінен Қоғам кірісті біртіндеп арттыра бастады, бұл 2023 жылы мемлекеттік субсидияларды (100 %-ға) алмауға және өз көздері есебінен негізгі қызметті қаржыландыруға, EXPO объектілері мен аумағын ұстауға мүмкіндік берді. Сонымен қоса Қоғам қаржылық жағынан оң нәтижеге қол жеткізіп, операциялық шығынсыздыққа шыға алды.
Карантин кезеңі аяқталғаннан кейін іскерлік белсенділіктің артуы Қоғамның объектілерді күтіп-ұстауға жұмсайтын шығындарының артуына әкелді. Қоғамның басқаруындағы EXPO іскерлік орталығының аумағындағы объектілердің үлкен аумағы және кейбір объектілердің бірегей техникалық сипаттамалары күтіп-ұстауға және коммуналдық көрсетілетін қызметтерге жұмсалатын шығындардың өсуінің негізгі себебі болып табылатынын атап өткен жөн.
Сонымен қатар Дубай қаласындағы EXPO-2020 дүниежүзілік көрмесінің аумағында Қазақстан Республикасының Ұлттық павильонын реконструкциялау жұмыстарын жүргізу үшін "Қазақстан" СКО Корпоративтік қорын қаржыландыру операциялық шығындардың жоспарланбаған ұлғаюына әкелгенін атап өту қажет. Бұл шығындарға павильонды қайта жоспарлау және қайта жабдықтау, сондай-ақ павильонның контенттік толтырылуын Дубай қаласынан (БАӘ, Қазақстан Республикасының Ұлттық павильоны) Мәскеу қаласына (РФ, ХШЖК-дағы "Қазақстан" павильоны) және Астана қаласына (ҚР, "Нұр-Әлем" сферасы) көшіруге жұмсалатын шығындар кіреді.
Корпоративтік басқару
Қоғамның корпоративтік басқару жүйесі Қазақстан Республикасындағы басқа компаниялармен салыстырғанда 84 %-ға (ел бойынша орташа көрсеткіш 75 %) жетіп, орташадан жоғары сәйкестік деңгейін көрсетеді.
Корпоративтік басқару сапасы Қоғамның бағалау құнын және оның нарықтағы бәсекеге қабілеттілігін арттырудың маңызды факторларының бірі болып табылады. Қоғам осы бағытта айтарлықтай нәтижелерге қол жеткізгеніне қарамастан, корпоративтік басқаруды тәуелсіз бағалаудағы ең төменгі көрсеткіш 76 % рейтингімен орнықты даму болып табылады.
Бүгінде тиімді корпоративтік басқаруды жүзеге асыру ESG экологиялық, әлеуметтік және басқарушылық жауапкершілік қағидаттарына басымдық беруді талап етеді. Корпоративтік басқаруды одан әрі жақсарту мақсатында бірқатар стратегиялық іс-шаралар арқылы ESG қағидаттарын енгізу ұсынылады.
Орнықты даму қағидаттарын іске асыру үшін ESG стандарттары мен талаптарын белгілейтін нормативтік құжаттаманы әзірлеу және енгізу көзделеді. Бұдан әрі негізгі бағыттардың бірі – компания басшылары мен қызметкерлерін ESG орнықты даму тәжірибелері мен қағидаттарын таратуға оқыту және тарту.
Сондай-ақ БҰҰ-ның Қоғам үшін релевантты Орнықты даму мақсаттарына қол жеткізуді қамтамасыз ету стратегияның маңызды құрамдас бөлігі болып табылады.
Адами ресурстар
Қоғамның кадрлық құрамы корпоративтік құндылықтарды қолдауға және корпоративтік мәдениетті нығайтуға бағдарланғандығын көрсетеді. Қоғам қызметкерлерінің штаттық саны 146 адамды құрайды, бұл стратегиялық мақсаттар мен міндеттерді табысты іске асыруға дайын жоғары білікті персонал.

В течение 2022 – 2023 годов отмечается рост доходов Общества. В целом доля доходов от основной деятельности (от коммерциализации и конгрессно-выставочной деятельности) в 2022 году составила 53 % от общих доходов, или 11 285 млн тенге, в 2023 году уже 19 130 млн тенге.
График 6. Доходы и расходы Общества, млн тенге
С 2021 года за счет повышения деловой активности, включая проведение конгрессно-выставочных и культурных мероприятий, Общество начало постепенно наращивать доходность, что позволило в 2023 году уйти от государственных субсидий (на 100 %) и за счет собственных источников финансировать основную деятельность, содержать объекты и территорию EXPO. Кроме того, Обществу удалось добиться положительного финансового результата и выйти на операционную безубыточность.
Возросшая деловая активность после завершения периода карантина повлекла за собой и увеличение расходов Общества на содержание объектов. Необходимо отметить, что большая площадь объектов и уникальные технические характеристики некоторых объектов на территории делового центра EXPO, находящиеся под управлением Общества, являются ключевой причиной роста расходов на содержание и коммунальные услуги.
Помимо прочего, необходимо отметить, что финансирование Корпоративного фонда ТВЦ "Казахстан" для проведения работ по реконструкции Национального павильона Республики Казахстан на территории Всемирной выставки EXPO-2020 в городе Дубай привело к незапланированному увеличению операционных расходов. Эти расходы включают перепланировку и переоборудование павильона, а также затраты на перенос контентного наполнения павильона из города Дубай (ОАЭ, Национального павильона Республики Казахстан) в город Москву (РФ, Павильон "Казахстан" на ВДНХ) и город Астану (РК, сфера "Нур-Алем").
Корпоративное управление
Корпоративная система управления Общества по сравнению с другими компаниями в Республике Казахстан демонстрирует уровень соответствия выше среднего, достигая 84 % (средний показатель по стране 75 %).
Качество корпоративного управления является одним из важнейших факторов повышения оценочной стоимости Общества и его конкурентоспособности на рынке. Несмотря на то, что Общество достигло значительных результатов в данном направлении, самым низким показателем в независимой оценке корпоративного управления является устойчивое развитие с рейтингом 76 %.
Осуществление эффективного корпоративного управления сегодня требует приоритетного внимания к принципам экологической, социальной и управленческой ответственности ESG. В целях дальнейшего улучшения корпоративного управления предлагается внедрить принципы ESG через ряд стратегических мероприятий.
Предполагаются разработка и внедрение нормативной документации, устанавливающей стандарты и требования ESG для реализации принципов устойчивого развития. Далее одними из ключевых направлений являются обучение и вовлечение руководящего состава и работников компании в распространение устойчивых практик развития и принципов ESG.
Также важным компонентом стратегии является обеспечение достижения Целей устойчивого развития ООН, релевантных для Общества.
Человеческие ресурсы
Кадровый состав Общества демонстрирует ориентированность на поддержание корпоративных ценностей и укрепление корпоративной культуры. Штатная численность сотрудников Общества составляет 146 человек, представляя собой высококвалифицированный персонал, готовый к успешной реализации стратегических целей и задач.

5 жылдан аса кәсіби тәжірибесі бар қызметкерлердің үлесі 96 % құрайды. Бұл тәжірибе магистратура/MBA/докторантура дәрежесі бар қызметкерлердің 20 % білімімен расталды. Мамандардың жартысынан көбінің (58 %) ККІШ ұйымдастыруда 3 жылдан аса, 5-тен аса ККІШ қатысқан қызметкерлердің 80 %-ның жұмыс тәжірибесі бар.
Қызметкерлердің құзыреті мен тәжірибесі Қоғамға Миландағы EXPO-2015, Анталиядағы EXPO-2016 халықаралық мамандандырылған көрмесіне сәтті қатысуға, Астанада EXPO-2017 халықаралық көрмесін сондай-ақ, EXPO-2020 Дубай, 2018 – 2019 жылдары және 2023 жылы Астана Халықаралық форумын, Өңіраралық ынтымақтастық форумы, Сауда-экономикалық ынтымақтастық жөніндегі ҮАК және тағы басқа іс-шараларды сәтті ұйымдастыруға мүмкіндік берді.
Қоғамды цифрландыру
Орнықты даму шеңберінде Қоғам 2020 – 2023 жылдар кезеңінде бизнес-үрдістерді цифрландыру мен автоматтандырудың 5 жобасын іске асырды:
1. "Salem Office" электрондық құжат айналымы жүйесін енгізу.
Нәтижесінде, Қоғам мынадай оң әсерлерге ие болды:
a. Курьерлік көрсетілетін қызметтерге шығыстарды 30 %-ға қысқарту.
b. Кеңсе қағазын сатып алу шығыстарын 20 %-ға қысқарту.
c. Бизнес-үрдістердің тиімділігін 40 %-ға арттыру.
2. Сенімділікке бағытталған қызмет көрсету жүйесін енгізу (RCM)
Енгізу қорытындысы бойынша мынадай оң әсерлер алынды:
a. Қоғамның веб-сайтында, rcm.qazexpocongress.kz бірыңғай
мекенжайы бойынша, қызмет көрсетуге өтінімдерді қабылдауға арналған онлайн терезені ұйымдастыру, бұл келіп түскен өтінімдерге жауап беру және оларды орындау уақытын 60 %-ға қысқартты.
b. Нақты уақыт режимінде ТМҚ қозғалысының мониторингін бақылау, бұл өз кезегінде Қоғамның ТМҚ жоғалу немесе ұрлану қаупін азайтады.
3. FACE ID-ді қолжетімділікті бақылау және басқару жүйесімен біріктіру (КББЖ)
Бұл жаңалық мынадай оң әсерлерді берді:
a. Жеке тұлғаны сәйкестендіру бойынша қызметкерлердің кіруі/шығуы, сондай-ақ электрондық қол жеткізу карталарын айналымнан шығару және үшінші тұлғалардың өтуі үшін карталарды рұқсатсыз бермеу.
b. Жергілікті тұлғалар дерекқоры қызметкерлердің жеке деректерінің таралып кетуіне жол бермеді, осылайша жалпы объектінің қауіпсіздік деңгейін арттырды.
4. Тұрақ кеңістігін автоматтандыру
Мынадай оң әсерлерді көздейді:
a. Қоғам табысының артуы.
b. Адамның төлем жүргізуге 100 % қатыспауы.
c. Қоғамның тұрақ кеңістігінің өткізу қабілетін 70 %-ға арттыру.
5. Қоғамның бизнес-үрдістерін автоматтандыру
Іске асыру қорытындысы бойынша мынадай оң әсерлерге қол жеткізілді:
a. Тәуекелдер мен адам факторын азайту.
b. Құжаттарды өңдеу және келісу уақытын қысқарту.
c. Міндеттерді орындау бойынша қызметкердің KPI ашық мониторингі.
d. Есептілікті басқару және қалыптастыру тиімділігін арттыру.
Қоғамның бизнес-үрдістерді цифрландыру және автоматтандыру бойынша жүргізген жұмысы шығындардың қысқаруына, кірістердің ұлғаюына және Қоғам қызметінің жалпы тиімділігінің артуына ықпал етті.
Қазіргі және ықтимал қауіптер мен тәуекелдерді SWOT-талдау және Қоғамның мақсаттарына жету мүмкіндіктерін анықтау
Қоғамның қызметін SWOT-талдауы күшті және әлсіз жақтарын, сондай-ақ мүмкіндіктер мен қауіптерді ескереді. Компания қызметінің одан әрі ықтимал бағыттары талдау нәтижесі болды.
3-кесте. Қоғамның SWOT- талдауы
Мүмкіндіктер
Қауіптер
› Имидждік халықаралық ККІШ өткізу бойынша мемлекеттің бас операторы
› MICE-туризмді дамытудың негізгі орталығы
› EXPO аумағын және іскерлік орталығын одан әрі дамыту
› Активтерді коммерцияландыру
› Қазақстанда және Астана қаласында ККІШ нарығын дамыту
› Зәкірлік жалға алушыларға тәуелділік
› Әлемдегі тұрақсыз геосаяси жағдайлар
› Пандемия және тағы басқа
› ККІШ бойынша бәсекелестік алаңдардың болуы
› Коммерциялық жылжымайтын мүлікке сұраныстың төмендігі
Күшті жақтары
Әлсіз жақтары
› Дамыған инфрақұрылымы бар ірі активтер (кеңселер, ККІШ өткізу алаңдары: БО, КО, "EXPO" ХКО)
› Астана қаласындағы "А" класты кеңселік жылжымайтын мүліктің жоғары жүктемесі (зәкірлік жалға алушылар)
› EXPO және басқа да ірі халықаралық ККІШ өткізу және қатысу тәжірибесі
› Позитивті имидждің және халықаралық байланыстардың болуы
› Қоғамның мүдделі тараптарымен жолға қойылған байланыстар
› "Yellow pages" қағидаттарына байланысты қызмет түрлерін реттеушілік шектеу
› EXPO объектілерін ұстауға арналған операциялық шығындардың жоғары деңгейі
› Объектілердің табиғи тозуы
Ішкі ортаның ағымдағы жағдайын талдау бойынша негізгі қорытындылар
Ішкі ортаның ағымдағы жай-күйін талдаудан Қоғам орнықты және инновациялық дамуға ұмтыла отырып, қазіргі бизнес-кеңістікте белсенді рөл атқаратынын атап өткен жөн. Осы бағыттағы алғашқы маңызды қадам ақпараттық технологиялар секторларын, қаржы саласын, сондай-ақ MICE-туризмді дамыту үшін негізгі орталық ретінде EXPO аумағын одан әрі дамыту болып табылады. Осылайша Қоғам нарықтағы өз позициясын нығайтады және елдің орнықты экономикалық өсуіне жәрдемдесуді қамтамасыз етеді.
Алайда ұзақмерзімді бәсекеге қабілеттілікке кепілдік беру үшін өндірістік ресурстарды үнемі жаңартып отыру қажет. Заманауи цифрлық технологияларды енгізу табиғи ресурстарды пайдалануды оңтайландыруға және EXPO объектілерінің энергия тиімділігін арттыруға көмектеседі, бұл болашақта табысты дамудың түйінді факторы болады.
Пандемиядан және санкциялық шектеулерден туындаған экономикалық дағдарыс Қоғамның қаржылық осалдығын анықтады, осыған байланысты сыртқы және ішкі сын-қатерлерді ойдағыдай еңсеру және орнықты дамуды қамтамасыз ету мақсатында қаржылық орнықтылықты нығайту жөнінде шаралар қабылдау қажет.
Ашықтық қағидаттарын және озық ESG-практикаларды қолдануды ескере отырып, корпоративтік басқару жүйесін жақсартуға ерекше назар аударылады. Бұл тәсіл Қоғамға өз ресурстарын тиімді басқаруға және халықаралық стандарттарға сәйкес қойылған мақсаттарға қол жеткізуге көмектеседі.
Адами капиталды одан әрі дамыту және қызметкерлердің құзыреттерін арттыру табысқа жетудің негізі болып табылады, бұл Қоғамға халықаралық іс-шараларды ұйымдастыруда жетекші оператор болуға және нарықтағы өз позициясын нығайтуға мүмкіндік береді.
Бизнес-процестерді цифрландыру және автоматтандыру жұмыс тиімділігін арттыру үшін қажетті қадамдар болып табылады. IT инфрақұрылымын жақсарту және ақпараттық жүйелерді өзгермелі жағдайларға бейімдеу Қоғамға өзінің стратегиялық мақсаттары мен міндеттерін серпінді бизнес-ортада табысты іске асыруға көмектеседі.
Сондай-ақ Қоғам IT-инфрақұрылымды дамыту үшін айтарлықтай әлеуетке ие. Ірі халықаралық іс-шараларды табысты ұйымдастыру бойынша жинақталған тәжірибе IT-кластерді кеңейту және оның тиімділігін арттыру үшін ішкі алғышарттар қалыптастырады.

Доля сотрудников, обладающих профессиональным опытом более 5 лет, составляет 96 %. Данный опыт подтвержден образованием у 20 % сотрудников, которые имеют степень магистратуры/MBA/докторантуры. Больше половины специалистов (58 %) обладают опытом работы более 3 лет в организации КВМ; 80 % сотрудников, принимавшие участие в свыше 5 КВМ.
Компетенции и опыт сотрудников позволили Обществу успешно принять участие в международной специализированной выставке EXPO-2015 в Милане, EXPO-2016 в Анталии, успешно организовать международную выставку EXPO-2017 в Астане, а также EXPO-2020 Дубай, Международный форум Астана в период 2018 – 2019 годах и 2023 году, Форум межрегионального сотрудничества, МПК и другие.
Цифровизация Общества
В рамках устойчивого развития Обществом за период с 2020 – 2023 годы реализовано 5 проектов цифровизации и автоматизации бизнес-процессов:
1. Внедрение системы электронного документооборота "Salem Office", вследствие чего Общество получило следующие положительные эффекты:
a. Сокращение расходов на курьерские услуги на 30 %.
b. Сокращение расходов на закупки офисной бумаги на 20 %.
c. Увеличение эффективности бизнес – процессов на 40 %.
2. Внедрение системы обслуживания, ориентированного на наде жность (RCM)
По итогам внедрения получены следующие положительные эффекты:
a. Организация на веб-сайте Общества, по адресу rcm.qazexpocongress.kz единого, онлайн окна для приема заявок на обслуживание, что сократило время реакции и исполнения поступающих заявок на 60 %.
b. Контроль мониторинга движения ТМЦ в режиме реального времени, что в свою очередь снижает риски утерь или кражи ТМЦ Общества.
3. Интеграция FACE ID с системой контроля и управления доступом (СКУД).
Данное нововведение дало следующие положительные эффекты:
a. Осуществление входа/выхода сотрудников по идентификации лица, а также исключение из оборота электронных карт доступа и несанкционированной передачи карт для прохода третьих лиц.
b. Локальная база лиц позволила избежать утечку личных данных сотрудников, тем самым увеличив уровень безопасности объекта в целом.
4. Автоматизация парковочного пространства, предусматривающая следующие положительные эффекты:
a. Увеличение дохода Общества.
b. Исключение человеческого фактора при оплате на 100 %.
c. Увеличение пропускной способности парковочного пространства Общества на 70 %.
5. Автоматизация бизнес-процессов Общества, по итогам реализации получены следующие положительные эффекты:
a. Минимизация рисков и человеческого фактора.
b. Сокращение времени на обработку и согласование документов.
c. Прозрачный мониторинг KPI сотрудника по исполнению задач.
d. Повышение эффективности управления и формирования отче тности.
Проведенная Обществом работа по цифровизации и автоматизации бизнес-процессов способствовала сокращению расходов, увеличению доходов и повышению общей эффективности деятельности Общества.
SWOT-анализ существующих и потенциальных угроз и рисков, определение возможностей для достижения целей Общества
SWOT-анализ деятельности Общества учитывает сильные и слабые стороны, а также возможности и угрозы. Результатом анализа стали дальнейшие возможные направления деятельности компании.
Таблица 3. SWOT-анализ Общества
Возможности
Угрозы
› Главный оператор государства по проведению имиджевых международных КВМ
› Ключевой центр развития MICE-туризма
› Дальнейшее развитие территории и делового центра EXPO
› Коммерциализация активов
› Развитие рынка КВМ в Казахстане и г. Астане
› Зависимость от якорных арендаторов
› Нестабильные геополитические ситуации в мире
› Пандемия и другое
› Наличие конкурентных площадок по КВМ
› Низкий спрос на коммерческую недвижимость
Сильные стороны
Слабые стороны
› Крупные активы с развитой инфраструктурой (офисы, площадки для проведения КВМ: БЦ, КЦ, МВЦ "EXPO")
› Высокая загрузка офисной недвижимости класса "А" в г. Астане (якорные арендаторы)
› Опыт проведения и участия в EXPO и других крупных международных КВМ
› Наличие позитивного имиджа и международных связей
› Налаженные контакты с заинтересованными сторонами Общества
› Регуляторное ограничение видов деятельности в связи с принципами "yellow pages"
› Высокий уровень операционных затрат на содержание объектов ЕХРО
› Естественный износ объектов
Ключевые выводы по анализу текущего состояния внутренней среды
Сноска. Подраздел "Ключевые выводы по анализу текущего состояния внутренней среды" - в редакции постановления Правительства РК от 15.04.2026 № 276.
Из анализа текущего состояния внутренней среды следует подчеркнуть, что Общество принимает на себя активную роль в современном бизнес-пространстве, стремясь к устойчивому и инновационному развитию. Первым важным шагом в этом направлении является дальнейшее развитие территории EXPO в качестве ключевого центра для развития секторов информационных технологий, финансовой сферы, а также MICE-туризма. Тем самым Общество укрепит свои позиции на рынке и обеспечит содействие устойчивому экономическому росту страны.
Однако для гарантирования долгосрочной конкурентоспособности необходимо постоянное обновление производственных ресурсов. Внедрение современных цифровых технологий поможет оптимизировать использование природных ресурсов и повысить энергоэффективность объектов EXPO, что станет ключевым фактором успешного развития в будущем.
Экономический кризис, вызванный пандемией и санкционными ограничениями, выявил финансовую уязвимость Общества, в связи с чем необходимо принятие мер по укреплению финансовой устойчивости в целях успешного преодоления внешних и внутренних вызовов и обеспечения стабильного развития.
Особое внимание уделяется улучшению системы корпоративного управления с учетом принципов прозрачности и применения передовых ESG-практик. Данный подход поможет Обществу эффективно управлять своими ресурсами и достичь поставленных целей в соответствии с международными стандартами.
Дальнейшее развитие человеческого капитала и повышение компетенций сотрудников являются основой для достижения успеха, что позволит Обществу стать ведущим оператором в организации международных мероприятий и укрепить свои позиции на рынке.
Цифровизация и автоматизация бизнес-процессов являются необходимыми шагами для повышения эффективности работы. Улучшение IT инфраструктуры и адаптация информационных систем к меняющимся условиям помогут Обществу успешно реализовывать свои стратегические цели и задачи в динамичной бизнес-среде.
Также Общество обладает значительным потенциалом для развития IT-инфраструктуры. Накопленный опыт успешной организации масштабных международных мероприятий создает внутренние предпосылки для расширения IT-кластера и повышения эффективности его функционирования.

2. Миссиясы және пайымы
Ескерту. 2-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.04.2026 № 276 қаулысымен.
Қазақстанның сапалы әлеуметтік-экономикалық дамуын қамтамасыз ету және EXPO аумағында инновациялық инфрақұрылым мен объектілерді құру, сақтау және дамыту, сондай-ақ жаһандық сын-қатерлерге төзімді бизнес-үлгі құру жөніндегі Басқарушы компания ретіндегі өз рөлін іске асыру қажеттілігіне сүйене отырып, Қоғам өзі үшін мынадай миссия мен пайымды айқындайды.
Бүгінгі күні Қоғамның қаржылық, білім беру, конгресстік-көрме, инновациялық қызмет және Қазақстанда сауда инфрақұрылымын дамыту саласындағы озық тәжірибелерді ілгерілететін заманауи іскерлік кеңістік құру миссиясы орындалды.
Қазақстан Республикасының оң имиджін ілгерілету және оның EXPO әлемдік көрме объектілеріндегі сауда-экономикалық байланыстарына жәрдемдесу, сондай-ақ Қазақстанда бизнес пен іскерлік туризмді дамыту үшін экологиялық, жайлы және қауіпсіз орынжайларды, павильондар мен конгресстік-көрме алаңдарын ұсыну Қоғамның жаңа миссиясы болып табылады.
Пайымға сәйкес Қоғам стратегиялық перспективада 2034 жылға қарай MICE-туризмді дамыту үшін мемлекеттік және халықаралық деңгейде қажетті инфрақұрылым мен қызметтерді ұсына отырып, халықаралық экономикалық интеграцияға жәрдемдесетін бәсекеге қабілетті және қаржылық тұрақты компанияға айналады. EXPO іскерлік орталығының аумағы бизнес жүргізу және іскерлік туризмді дамыту үшін беделді орынға айналады, елорда тұрғындары мен қонақтарының бос уақытын өткізу үшін экологиялық және қауіпсіз болады.
Жарғыға сәйкес, EXPO-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесі аяқталғаннан кейін объектілерді пайдалану және қолдану Қоғам қызметінің басым бағыты болып қала береді:
1) Қоғамның меншікті мүлкін жалға алу және басқару арқылы EXPO-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесінің аумағын көрмеден кейінгі пайдалану;
2) Қазақстан Республикасының аумағында және одан тыс жерлерде конгресстік-көрме, сауда-көрме іс-шараларын өткізу және ұйымдастыру;
3) жеке меншік жылжымайтын мүлікті жалға беру және пайдалану.
Қоғам жаңартылған миссиялары мен пайымы негізінде қызметінің үш стратегиялық бағытын анықтады:
1) ұлттық экономиканың өсуіне жәрдемдесу;
2) Қоғам қызметін тиімді басқару;
3) орнықты даму.
Әрбір стратегиялық бағыт бойынша стратегиялық мақсаттар мен міндеттер айқындалды, оларға қол жеткізу кезінде Қоғам еліміздің экономикалық өсуі мен дамуына, азаматтардың әл-ауқатының жақсаруына ықпал ете алады, қаржылық тұрақтылыққа қол жеткізіп, іс-шаралар портфелін ұлғайтады және әртараптандырады, елдің сауда-экономикалық байланыстарына жәрдемдеседі, операциялық тиімділікті арттыруға және орнықты дамуға қол жеткізе алады.
Ұлттық мүдделер мен мемлекеттік даму бағдарламаларына сәйкестігі

2. Миссия и видение
Исходя из необходимости обеспечения качественного социально-экономического развития Казахстана и реализации своей роли как управляющей компании по созданию, сохранению и развитию инновационной инфраструктуры и объектов на территории EXPO, а также создания устойчивой к глобальным вызовам бизнес-модели, Общество определяет для себя следующие миссию и видение.
На сегодняшний день миссия Общества в создании современного делового пространства, продвигающего передовые практики в сфере финансовой, образовательной, конгрессно-выставочной, инновационной деятельности и развитии торговой инфраструктуры в Казахстане, выполнена.
Новая миссия Общества будет заключаться в продвижении положительного имиджа Республики Казахстан и содействии ее торгово-экономическим связям на мировых выставочных объектах EXPO, а также предоставлении экологичных, комфортных и безопасных помещений, павильонов и конгрессно-выставочных площадок для развития бизнеса и делового туризма в Казахстане.
Согласно видению в стратегической перспективе Общество к 2034 году станет конкурентной и финансово устойчивой компанией, содействующей международной экономической интеграции, с предоставлением необходимой инфраструктуры и услуг на государственном и международном уровнях для развития MICE-туризма. Территория делового центра EXPO станет престижным местом для ведения бизнеса и развития делового туризма, экологичным и безопасным для проведения досуга жителей и гостей столицы.
Согласно уставу приоритетными направлениями деятельности Общества остаются эксплуатация и использование объектов после завершения Международной специализированной выставки EXPO-2017:
1) послевыставочное использование территории международной специализированной выставки EXPO-2017 путем аренды и управления собственной недвижимостью Общества;
2) проведение и организация конгрессно-выставочных, торгово-выставочных мероприятий на территории Республики Казахстан и за ее пределами;
3) аренда и эксплуатация собственной недвижимости.
На основе обновленных миссий и видения Обществом определено три стратегических направления деятельности:
1) содействие росту национальной экономики;
2) эффективное управление деятельностью Общества;
3) устойчивое развитие.
По каждому стратегическому направлению определены стратегические цели и задачи, при достижении которых Общество сможет содействовать экономическому росту и развитию страны, улучшению благосостояния граждан, достичь финансовой устойчивости, увеличить и диверсифицировать портфель мероприятий, содействовать торгово-экономическим связям страны, достичь повышения операционной эффективности и устойчивого развития.
Соответствие национальным интересам и государственным программам развития
Сноска. Подраздел "Соответствие национальным интересам и государственным программам развития" с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.04.2026 № 276.

Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясында және Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарында көрсетілген елдің ұлттық мүдделері тұрақты әлеуметтік-экономикалық өсуге, инвестициялық тартымдылыққа, инновациялар мен жоғары технологияларды ынталандыруға, сондай-ақ халықаралық сауда-экономикалық қатынастарды дамытуға және реттеуге шоғырланған.
Еліміздің әлеуметтік-экономикалық өсуін қамтамасыз ету шеңберінде Қоғам Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарынан ЖІӨ бойынша нақты экономикалық көрсеткіштерді, сондай-ақ Жалғыз акционердің даму жоспарынан негізгі капиталға инвестициялар көлемі мен еңбек өнімділігі бойынша көрсеткіштерді декомпозициялады. Бұл көрсеткіштер Қоғамның даму жоспарының бірінші стратегиялық бағытында көрсетілген.
Елдің сауда-экономикалық қатынастарына жәрдемдесу мақсатында Қоғам мемлекеттік және әлемдік нарықтарда қазақстандық тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді ілгерілету жөніндегі өңірлік, мемлекеттік және халықаралық көрмелер мен жәрмеңкелерді, форумдар мен конгрестерді өткізу үшін алаңдарды ұсынады және ұйымдастырады. Елде және одан тыс жерлерде де EXPO халықаралық көрмелерін ұйымдастыру және өткізу бойынша Қоғамның үлкен табысты тәжірибесін атап өткен жөн.
Қазақстанның мемлекеттік даму бағдарламалары аумақтарды, кәсіпкерлікті дамытуға, гендерлік саясатты жетілдіруге және тағы басқаға назар аударады.
Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі аумақтық даму жоспарына сәйкес туризмді дамыту өңірлер бөлінісінде экономикалық маманданудың перспективалы шикізаттық емес секторларының бірі болып табылады. "EXPO" іскерлік орталығы қаланың дамуында маңызды рөл атқарады, бұл экономикалық инфрақұрылымның жақсаруына және елорданың инвесторлар үшін тартымдылығына ықпал етеді. EXPO аумағындағы барлық объектілер Астана қаласында және жалпы елде MICE-туризмді дамыту үшін қажетті инфрақұрылымды құрайды. Іскерлік туризмді одан әрі дамыту үшін Даму жоспарында MICE-іс-шаралар санын 2034 жылы 427-ге дейін арттыру көзделген, бұл ел бюджетіне төленетін салықтар мен басқа да міндетті төлемдер түріндегі ақшалай қаражаттың түсуіне ықпал етеді.
Қазақстан Республикасында 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасын іске асыру мақсатында Қоғам әйелдердің басшылық позицияларға көтерілуі үшін тең мүмкіндіктер бере отырып, жұмыс орындарында екі жыныстың тең құқығын қолдайды. Осы мақсатта шешім қабылдау деңгейінде әйелдердің үлесін кемінде 30 %-ға ұлғайту индикаторы жіктелді.
Қазақстан Республикасының Инвестициялық саясатының 2029 жылға дейінгі бекітілген тұжырымдамасына сәйкес ESG тәуекелдеріне ұшырау дәрежесі, сондай-ақ осы тәуекелдерді анықтау, әсерін бағалау және басқару рәсімі туралы ақпаратты ашу бойынша әдістемелік ұсынымдар мен нұсқаулықтар әзірленеді. Экологиялық, әлеуметтік және корпоративтік басқару ESG қағидаттарын енгізу және сақтау мақсатында Қоғам әлеуметтік және экологиялық бағыттағы жобаларды іске асыруды, ESG саласындағы ақпаратты ашу жөніндегі ерікті бастамаларды әзірлеу мен енгізуді қамтамасыз ете отырып, орнықты даму қағидаттарына сүйене отырып, өз қызметін жалғастырады. Бұл басымдық Даму жоспарының үшінші бағытында көрсетілген.
Бекітілген Қазақстан Республикасының көміртегі бейтараптығына қол жеткізуінің 2060 жылға дейінгі стратегиясына сәйкес Қазақстан экономикасын ESG қағидаттарын тарату, "жасыл" инвестицияларды ілгерілету және тарту, энергия тиімді өндіріс, электрлендіру және басқалар сияқты жаһандық климаттық трендтерге бейімдеу қажеттігі ескеріледі. ESG экологиялық, әлеуметтік және корпоративтік басқару қағидаттарын енгізу және сақтау мақсатында Қоғам әлеуметтік және экологиялық бағыттағы жобаларды іске асыруды, ESG саласындағы ақпаратты ашу жөніндегі ерікті бастамаларды әзірлеу мен енгізуді қамтамасыз етумен орнықты даму қағидаттарына сүйене отырып, өз қызметін жалғастырады. Бұл басымдық Даму жоспарының үшінші бағытында көрсетілген.

Национальные интересы страны, отраженные в Стратегии развития Казахстана до 2050 года и Национальном плане развития Республики Казахстан до 2029 года, сосредоточены на устойчивом социально-экономическом росте, инвестиционной привлекательности, а также стимулировании инноваций и высоких технологий, развитии и регулировании международных торгово-экономических отношений.
В рамках обеспечения социально-экономического роста страны Общество декомпозировало из Национального плана развития Республики Казахстан до 2029 года конкретные экономические показатели по ВВП, а также показатели по объему инвестиций в основной капитал и производительности труда из Плана развития Единственного акционера. Данные показатели отражены в первом стратегическом направлении Плана развития Общества.
В целях содействия торгово-экономическим отношениям страны Общество предоставляет и организовывает площадки для проведения региональных, государственных и международных выставок и ярмарок, форумов и конгрессов по продвижению казахстанских товаров и услуг на государственном и мировых рынках. Стоит отметить большой успешный опыт Общества по организации и проведению международных выставок EXPO как в стране, так и за ее пределами.
Государственные программы развития Казахстана акцентируют внимание на развитии территорий, предпринимательства, совершенствовании гендерной политики и другом.
Согласно Плану территориального развития Республики Казахстан до 2025 года одним из перспективных несырьевых секторов экономических специализаций в разрезе регионов является развитие туризма. Деловой центр "EXPO" играет важную роль в развитии города, что способствует улучшению экономической инфраструктуры и привлекательности столицы для инвесторов. Все объекты, находящиеся на территории EXPO, составляют необходимую инфраструктуру для развития MICE-туризма в городе Астане и стране в целом. Для дальнейшего развития делового туризма Планом развития предусмотрено увеличение количества MICE-мероприятий до 427 в 2034 году, что содействует поступлению денежных средств в виде налогов и других обязательных платежей в бюджет страны.
В целях реализации Концепции семейной и гендерной политики в Республике Казахстан до 2030 года Общество поддерживает равноправие полов на рабочих местах, предоставляя равные возможности для продвижения женщин на руководящие позиции. В этих целях декомпозирован индикатор по увеличению доли женщин на уровне принятия решений не менее 30 %.
Согласно утвержденной Концепции инвестиционной политики Республики Казахстан до 2029 года будут разработаны методические рекомендации и руководства по раскрытию информации о степени подверженности рискам ESG, а также процедуре выявления, оценки влияния и управления этими рисками. В целях внедрения и соблюдения принципов экологического, социального и корпоративного управления ESG Общество продолжит свою деятельность, основываясь на принципах устойчивого развития, с обеспечением реализации проектов социальной и экологической направленности, разработки и внедрения добровольных инициатив по раскрытию информации в сфере ESG. Данный приоритет отражен в третьем направлении Плана развития.
Согласно утвержденной Стратегии достижения углеродной нейтральности Республики Казахстан до 2060 года учитывается необходимость адаптации экономики Казахстана к глобальным климатическим трендам, таким как распространение принципов ESG, продвижение и привлечение "зеленых" инвестиций, энергоэффективное производство, электрификация и другие. В целях внедрения и соблюдения принципов экологического, социального и корпоративного управления ESG Общество продолжит свою деятельность, основываясь на принципах устойчивого развития, с обеспечением реализации проектов социальной и экологической направленности, разработки и внедрения добровольных инициатив по раскрытию информации в сфере ESG. Данный приоритет отражен в третьем направлении Плана развития.

Қазақстан Республикасының Президенті Қасым-Жомарт Тоқаев өзінің 2025 жылғы 8 қыркүйекте жариялаған Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауында елдің әлеуметтік-экономикалық дамуы үшін цифрландыру мен жасанды интеллектінің стратегиялық маңыздылығын атап өтті. Мемлекет басшысы алдағы үш жыл ішінде Қазақстан цифрлық мемлекетке айналуы, ал жасанды интеллект пен цифрландыру мемлекеттік басқару мен бизнес ортаны қоса алғанда, экономиканың барлық салаларын жаңғыртудың негізгі драйверлері болуы тиіс екенін айтты.
Осыған байланысты Қоғамның 2025 – 2034 жылдарға арналған даму жоспары ұлттық басымдықтарға сәйкес келетін және IT-кластерді дамытуға, сондай-ақ оның экспорттық әлеуетін көрсетуге арналған алаңдарды ұйымдастыруға бағытталған мақсаттарды, міндеттер мен қызметтің негізгі көрсеткіштерін қамтиды.
Осылайша, Қоғам халықаралық экономикалық интеграцияға жәрдемдесуді қамтамасыз етіп және орнықты даму негізінде әлеуметтік жауапты қызметті жүзеге асыра отырып, Қазақстанның ұлттық мүдделері мен мемлекеттік даму бағдарламаларын белсенді іске асыруда.
Қоғамның стратегиялық рөлі
Қоғам "Астана ЭКСПО-2017" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 15 қаңтардағы № 11 қаулысымен құрылды, ол Қоғам қызметінің негізгі нысанасын, халықаралық мамандандырылған көрменің аумағын көрмеден кейін пайдалануды, сондай-ақ халықаралық, оның ішінде 1928 жылғы 22 қарашада Парижде жасалған Халықаралық көрмелер туралы конвенцияда көзделген көрмелерге қатысуды айқындады.
Қоғамның ұлттық компания ретіндегі стратегиялық рөлі және оның ел үшін маңыздылығы мынадай үш міндетті іске асырудан тұрады:
1. Ел аумағында және одан тыс жерлерде кез келген деңгейдегі мемлекеттік және халықаралық имидждік конгресстік-көрме іс-шараларын өткізу (EXPO халықаралық көрмелері, Астана халықаралық форумы, ҮАК және тағы басқалар).
Қоғам ірі халықаралық және мемлекеттік көрмелерді, жәрмеңкелерді, форумдар мен конгрестерді ұйымдастыру мен өткізудің негізгі операторы болып табылады. Қоғамның осындай ауқымды іс-шараларды өткізуі Қазақстанның оң имиджін, оның экономикалық және мәдени әлеуетін ілгерілетуге, өзінің жаңа әзірлемелерін, технологиялары мен өнімдерін көрсетуге мүмкіндік береді, бұл клиенттік базаны кеңейтуге, инвесторларды тартуға, елдің әлемдік аренада қабылдауын жақсартуға ықпал етеді, инвестициялар мен іскерлік ынтымақтастық үшін сенімді және перспективалы серіктес ретінде елге халықаралық сенімді нығайтуға көмектеседі.
Қоғамның EXPO халықаралық көрмесі және Астана халықаралық форумы сияқты іс-шараларға Қазақстанның қатысуын қамтамасыз етуі ел үшін басқа компаниялардың, үкіметтік құрылымдардың, академиялық және ғылыми мекемелердің өкілдерімен байланыс орнатуға мүмкіндік туғызады, бұл жаңа әріптестік келісімдер мен меморандумдар жасасуға ықпал етеді.

В своем ежегодном Послании народу Казахстана, озвученном 8 сентября 2025 года, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев подчеркнул стратегическую важность цифровизации и искусственного интеллекта для социально-экономического развития страны. Глава государства отметил, что в течение ближайших трех лет Казахстан должен стать цифровой страной, а искусственный интеллект и цифровизация должны стать ключевыми драйверами модернизации всех отраслей экономики, включая государственное управление и бизнес-среду.
В этой связи План развития Общества на 2025 - 2034 годы включает цели, задачи и ключевые показатели деятельности, соответствующие национальным приоритетам и направленные на развитие IT-кластера, а также организацию площадок для демонстрации его экспортного потенциала.
Таким образом, Общество активно реализует национальные интересы и государственные программы развития Казахстана, обеспечивая содействие международной экономической интеграции и осуществляя социально ответственную деятельность на основе устойчивого развития.
Стратегическая роль Общества
Сноска. Подраздел "Стратегическая роль Общества" с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.04.2026 № 276.
Общество создано постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 января 2013 года № 11 "О создании акционерного общества "Национальная компания "Астана ЭКСПО-2017", которое определило основным предметом деятельности Общества послевыставочное использование территории международной специализированной выставки, а также участие в международных выставках, в том числе предусмотренных Конвенцией о международных выставках, совершенной в Париже 22 ноября 1928 года.
Стратегическая роль Общества как национальной компании и ее значимость для страны заключаются в реализации следующих трех задач:
1. Проведение имиджевых государственных и международных конгрессно-выставочных мероприятий любого уровня на территории страны и за ее пределами (международные выставки EXPO, Международный форум Астана, МПК и другие).
Общество является ключевым оператором по организации и проведению крупных международных и государственных выставок, ярмарок, форумов и конгрессов. Проведение Обществом таких масштабных мероприятий позволяет продвигать положительный образ Казахстана, его экономический и культурный потенциал, демонстрировать свои новейшие разработки, технологии и продукты, что способствует расширению клиентской базы, привлечению инвесторов, улучшению восприятия страны на мировой арене, помогая укреплять международное доверие к стране как к надежному и перспективному партнеру для инвестиций и делового сотрудничества.
Обеспечение Обществом участия Казахстана в таких мероприятиях, как Международная выставка EXPO и Международный форум Астана создает возможность для страны установить контакты с представителями других компаний, правительственных структур, академических и научных учреждений, что способствует заключению новых партнерских соглашений и меморандумов.

Сонымен соңғы сәтті өткізілген EXPO-2020 Dubai көрмесінде қазақстандық павильон алаңында 50-ден астам іскерлік және мәдени іс-шара өткізілді, сондай-ақ өнімді жеткізу және өндіру, туризм, сауда, құрылыс, ауыл шаруашылығы, энергетика және инвестициялар сияқты салаларда ынтымақтастық туралы 30-ға жуық іскерлік келісім мен меморандум жасалды.
Жыл сайын өткізілетін Астана халықаралық форумы негізгі ұлттық проблемаларды шешуге, сыртқы экономикалық дипломатияны қолдауға және жаңа клиенттер мен әріптестерді тартуға бағытталған инновациялық жобаларды таныстыру жолымен мемлекеттік саясатта айқындалған дамудың басым бағыттарын қолдауға көмектеседі.
Осылайша имидждік мемлекеттік және халықаралық ККІШ өткізу Қоғамның маңызды стратегиялық рөлі болып табылады, отандық бизнесті дамытуға және елдің ұлттық мүдделерін ілгерілетуге ықпал етеді.
2. Қоғам инновацияларды ынталандыруда, қаржы және IT секторларын дамытуда, кадрлар даярлауда және осы салалардағы негізгі ойыншыларға жеңілдік шарттарын ұсыну арқылы елдің экономикалық дамуын қамтамасыз етуде маңызды стратегиялық рөл атқарады.
Қоғамның Astana hub және IT University сияқты резиденттерді орналастыру үшін жеңілдікті жағдайлар беруі елдегі инновациялық және IT салалардың дамуына ықпал етеді, бұл талантты IT-мамандарды тартуға, стартап-қоғамдастықты дамытуға ықпал етеді және жаңа технологиялық өнімдер мен көрсетілетін қызметтерді жасауды ынталандырады.
IT University сонымен қатар ақпараттық технологиялар саласында жоғары білікті кадрларды даярлауда маңызды рөл атқарады және елдегі білім беру сапасын жақсартуға және еңбек нарығында сұранысқа ие мамандарды даярлауға жәрдемдеседі.
АХҚО-ны орналастыру елдің қаржы секторын дамытуды ынталандырудағы маңызды қадам болып табылады, бұл шетелдік инвестицияларды тарту, қаржы құралдарын дамыту және елдің қаржылық тұрақтылығын нығайту үшін қолайлы жағдай жасайды.
Зәкірлік резиденттер үшін нарықтық мөлшерлемелерден төмен жалдау мөлшерлемелері түрінде Қоғам ұсынатын жеңілдікті шарттар жыл сайын Қоғамның 8,8 млрд теңге мөлшерінде алынбаған кірісі түрінде болады. Бұл шара, өз кезегінде, мемлекеттік бюджет қаражатын босатады, грант санын ұлғайтуға, ІТ стартаптарды қалыптастыру үшін жаңа алаңдарды дамытуға және елдің басқа да стратегиялық мақсаттарын іске асыру үшін дотациялар бөлуге бағытталады.
3. Қоғам экономикалық өсуді, инновацияларды дамытуды және елдің мәдени мұрасын қолдауды ынталандыру үшін EXPO-2017 бірегей мәдени мұра объектілерін сақтауда, дамытуда және пайдалануда маңызды стратегиялық рөл атқарады.
EXPO–2017-нің қымбат тұратын және бірегей мәдени мұра объектілерін күтіп-ұстауды және дамытуды қамтамасыз ету қала мен өңірге инвестициялар легін ынталандырады, туристік индустрияны дамытуға, экономикалық өсуді арттыруға, жұмыс орындарын құруға және қолдауға ықпал етеді.
Астананың қаржы және IT салаларының орталық экожүйесі ретінде "EXPO" іскерлік орталығын дамыту инновациялық белсенділікті, шығармашылық идеялары бар кәсіпкерлер мен зияткерлік ресурстарды тартуды ынталандырады, инновацияларды дамытуға, стартаптарды қолдауға және ел экономикасының бәсекеге қабілеттілігін арттыруға жәрдемдеседі.
ЕХРО халықаралық көрмелерін ұйымдастыруды қамтамасыз ететін ұлттық компания ретінде Қоғам мемлекеттік құрылымдар, бизнес және ғылыми қоғамдастық арасындағы ынтымақтастықты ынталандыра отырып, IT-бизнес үшін қолайлы экожүйені қалыптастыруда шешуші рөл атқарады. IT-кластердің үлесін ұлғайту Қоғамның миссиясын іске асыруға – халықаралық деңгейде іскерлік алаңдарды ұйымдастыру арқылы сауда-экономикалық байланыстарға жәрдемдесуге ықпал етеді.
Қоғамның басқаруындағы барлық мәдени мұра объектісін дамыту әлеуетін табысты іске асыру және олардың 100 %-дық жүктелуі өңірдің экономикалық белсенділігін арттыруға, бизнес-ортаны, астананың бос уақытты өткізу аймағын дамытуға және халықтың орнықты әрі инновациялық даму туралы хабардар болу деңгейін арттыруға ықпал етеді.

Так, на последней успешно проведе нной выставке EXPO-2020 Dubai на площадке казахстанского павильона было проведено более 50 деловых и культурных мероприятий, а также заключено порядка 30 деловых соглашений и меморандумов о сотрудничестве в таких сферах как поставка и производство продукции, туризм, торговля, строительство, сельское хозяйство, энергетика и инвестиции.
Ежегодно проводимый Международный форум Астана помогает поддерживать приоритетные направления развития, определенные государственной политикой, путем презентации инновационных проектов, направленных на решение ключевых национальных проблем, поддержки внешней экономической дипломатии и привлечения новых клиентов и партнеров.
Таким образом, проведение имиджевых государственных и международных КВМ является важной стратегической ролью Общества, способствует развитию отечественного бизнеса и продвижению национальных интересов страны.
2. Общество играет важную стратегическую роль в стимулировании инноваций, развитии финансового и IT секторов, подготовке кадров и обеспечении экономического развития страны через предоставление льготных условий для ключевых игроков в этих отраслях.
Предоставление Обществом льготных условий для размещения таких резидентов, как Astana hub и IT University, способствует развитию инновационной и IT сфер в стране путем привлечения талантливых IT-специалистов, развития стартап-сообществ и стимулирования создания новых технологических продуктов и услуг.
IT University также играет важную роль в подготовке высококвалифицированных кадров в области информационных технологий, содействует улучшению качества образования в стране и подготовке специалистов, востребованных на рынке труда.
Размещение МФЦА является важным шагом в стимулировании развития финансового сектора страны, что создает благоприятную среду для привлечения иностранных инвестиций, развития финансовых инструментов и укрепления финансовой стабильности страны.
Предоставляемые Обществом льготные условия в виде арендных ставок ниже рыночных для якорных резидентов ежегодно ложатся на плечи Общества в виде недополученного дохода в размере 8,8 млрд тенге. В свою очередь данная мера освобождает государственные бюджетные средства, которые перенаправляются на увеличение количества грантов, развитие новых площадок для формирования IT стартапов и выделение дотаций для реализации других стратегических целей страны.
3. Общество играет важную стратегическую роль в сохранении, развитии и использовании уникальных объектов культурного наследия EXPO-2017 для стимулирования экономического роста, развития инноваций и поддержки культурного наследия страны.
Обеспечение содержания и развития дорогостоящих и уникальных объектов культурного наследия EXPO-2017 стимулирует приток инвестиций в город и регион, способствует развитию туристической индустрии, увеличению экономического роста, созданию и поддержанию рабочих мест.
Развитие делового центра "EXPO", как центральной экосистемы финансовой и IT сфер столицы, стимулирует инновационную активность, привлечение предпринимателей и интеллектуальных ресурсов с творческими идеями, содействует развитию инноваций, поддержке стартапов и повышению конкурентоспособности экономики страны.
В качестве национальной компании, обеспечивающей организацию международных выставок ЕХРО, Общество играет ключевую роль в формировании благоприятной экосистемы для IT-бизнеса, стимулируя сотрудничество между государственными структурами, бизнесом и научным сообществом. Увеличение доли IT-кластера способствует реализации миссии Общества - содействие торгово-экономическим связям посредством организации деловых площадок на международном уровне.
Успешная реализация потенциала развития всех объектов культурного наследия, находящихся в управлении Общества, и их 100 %-ная загрузка способствуют увеличению экономической активности региона, развитию бизнес-среды, досуговой зоны столицы и повышению уровня осведомленности населения об устойчивом и инновационном развитии.

3. Қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, қызметтің негізгі көрсеткіштері және олар бойынша күтілетін нәтижелер
Ескерту. 3-бөлім өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.04.2026 № 276 қаулысымен.
Миссияға сәйкес Қоғам 4 стратегиялық қызмет бағытын айқындады, оларға баса назар аудару қолда бар ресурстарды тиімді пайдалану үшін сыртқы және ішкі сын-қатерлер мен мүмкіндіктерге жауап беретін құралдар мен тетіктерді қолдануға мүмкіндік береді.
1. Стратегиялық бағыт: "Ұлттық экономиканың өсуіне жәрдемдесу"
Әрбір ұлттық компанияның міндеті – жұмыс орындарын құру, азаматтардың өмір сүру деңгейін жақсарту, әлеуметтік бағдарламаларды қолдау және тағы басқа болып табылатын елдің әл-ауқаты мен өркендеуіне үлес қосу. Ел экономикасының өсуі компанияларға өсу, инновация және даму үшін көбірек мүмкіндіктер береді. Сонымен қатар тұрақты және гүлденген экономика компаниялардың орнықты дамуына ықпал ететін қолайлы бизнес ортасын жасайды.
Осы факторларды ескере отырып, Қоғамның ұлттық экономиканың өсуін қолдауға белсенді қатысуы қоғамдық жауапкершілік тұрғысынан да, өзінің табысты дамуы үшін де мағынасы бар.
Ұлттық компания бола отырып, Қоғам өзі үшін Қазақстанның ұлттық экономикасының өсуіне жәрдемдесуді бірінші стратегиялық бағыт етіп айқындайды. Осы стратегиялық бағыт "Қазақстан-2050" стратегиясы, Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспары, Жалғыз акционердің 2026 – 2030 жылдарға арналған даму жоспары сияқты Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарында белгіленген ұлттық индикаторларға қол жеткізу жөніндегі қоғамның жауапкершілігін көрсетеді.
1.1. № 1 мақсат: Ұлттық индикаторларға қол жеткізуді қамтамасыз ету
Ұлттық индикаторларға қол жеткізуді қамтамасыз ету әлеуметтік-экономикалық дамуға және қоғам өмірінің басқа аспектілеріне бағытталған ұлттық стратегия мен даму бағдарламаларында айқындалған нақты көрсеткіштерді іске асыруды болжайды.
Ұлттық индикаторлар мынадай көрсеткіштерді қамтиды:
Ағымдағы бағамен жан басына шаққандағы ЖІӨ;
Негізгі капиталға инвестициялар;
Еңбек өнімділігі.
Ұлттық индикаторларға қол жеткізуді қамтамасыз ету жөніндегі мақсатты айқындау Қоғамның мынадай міндеттерді іске асыруын көздейді:
1.1.1. Ағымдағы бағамен жан басына шаққандағы ЖІӨ ұлғаюы
Жан басына шаққандағы ЖІӨ-нің ағымдағы бағамен ұлғаюы экономикалық әл-ауқаттың өлшемін білдіреді және халықтың экономикалық өсуі мен өмір сүру деңгейінің, экономикалық саясат пен елдің даму стратегияларының табысты болуының негізгі индикаторы болып табылады.
Осы міндетті іске асырудың маңыздылығын қабылдай отырып, Қоғам мынадай шараларды жүзеге асыруы қажет:
Қоғам қызметінің негізгі бағыттары бойынша табыс көлемін ұлғайту;
сауда-экономикалық байланыстарды кеңейту және ел экономикасын дамыту үшін ККІШ алаңдарын ұйымдастыру;
орнықты жалақымен және қолайлы жұмыс ортасымен қамтамасыз етілген жұмыс орындарын сақтау және қолдау.
Осы шараларды іске асыру шеңберінде Қоғам мынадай оң әсерлерді күтеді:
елдің ағымдағы бағамен жан басына шаққандағы ЖІӨ өсуіне ықпал ету;
азаматтардың табыстарын ұлғайту.

3. Стратегические направления деятельности, цели, ключевые показатели деятельности и ожидаемые результаты по ним
Сноска. Раздел 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 15.04.2026 № 276.
В соответствии с миссией Обществом определено 4 стратегических направления деятельности, фокус на которых позволит применить инструменты и механизмы, отвечающие внешним и внутренним вызовам и возможностям для эффективного использования имеющихся ресурсов.
1. Стратегическое направление: "Содействие росту национальной экономики"
Сноска. Подраздел "Стратегическое направление: "Содействие росту национальной экономики" с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.04.2026 № 276.
Задача каждой национальной компании – внесение вклада в благосостояние и процветание страны, которое заключается в создании рабочих мест, улучшении уровня жизни граждан, поддержке социальных программ и так далее. Рост экономики страны обеспечивает компаниям больше возможностей для роста, инноваций и развития. Кроме того, стабильная и процветающая экономика создает благоприятную бизнес-среду, что способствует устойчивому развитию компаний.
Учитывая эти факторы, активное участие Общества в поддержке роста национальной экономики имеет смысл как с точки зрения общественной ответственности, так и в интересах собственного успешного развития.
Являясь национальной компанией, Общество определяет для себя первым стратегическим направлением содействие росту национальной экономики Казахстана. Данное стратегическое направление отражает ответственность Общества по достижению национальных индикаторов, обозначенных в документах Системы государственного планирования Республики Казахстан, таких как Стратегия "Казахстан-2050", Национальный план развития Республики Казахстан до 2029 года, План развития Единственного акционера на 2026 - 2030 годы.
1.1. Цель № 1: обеспечение достижения национальных индикаторов
Обеспечение достижения национальных индикаторов предполагает реализацию конкретных показателей, определенных национальной стратегией и программами развития, которые направлены на социально-экономическое развитие и другие аспекты жизни общества.
Национальные индикаторы включают в себя такие показатели, как:
ВВП на душу населения в текущих ценах;
инвестиции в основной капитал;
производительность труда.
Определение цели по обеспечению достижения национальных индикаторов предусматривает реализацию Обществом следующих задач:
1.1.1. Увеличение ВВП на душу населения в текущих ценах
Увеличение ВВП на душу населения в текущих ценах представляет собой меру экономического благополучия и является ключевым индикатором экономического роста и уровня жизни населения, успешности экономической политики и стратегий развития страны.
Принимая важность реализации данной задачи, Обществу необходимо осуществить следующие меры:
увеличить объем доходов по основным направлениям деятельности Общества;
организовывать КВМ площадки для расширения торгово-экономических связей и развития экономики страны;
сохранять и поддерживать рабочие места, обеспеченные стабильной заработной платой и благоприятной рабочей средой.
В рамках реализации данных мер Общество ожидает следующие положительные эффекты:
содействие росту ВВП страны на душу населения в текущих ценах;
увеличение доходов граждан.

1.1.2. Негізгі капиталға инвестициялар тарту
Негізгі капиталға инвестиция тарту - бұл ғимараттар, жабдықтар мен технологиялар сияқты Қоғамның негізгі құралдары мен активтеріне инвестициялау үшін қаржылық ресурстарды тарту үрдісі.
Негізгі капиталға инвестициялар тарту жөніндегі міндеттерді іске асыру мынадай шараларды жүзеге асырудан тұрады:
жаңа қаржыландыру көздерін табу;
Қоғамның қаржылық тұрақтылығы, өсу перспективалары және инвестициялық мүмкіндіктер туралы ақпаратты жариялау.
Осы шараларды іске асыру шеңберінде Қоғам мынадай оң әсерлерді күтеді:
Қоғамның өндірістік мүмкіндіктерін жаңғырту және кеңейту;
Қоғамның да, жалпы елдің де экономикалық өсуі мен дамуын ынталандыру;
өндірістік үрдістерді жақсарту, тиімділік пен бәсекеге қабілеттілікті арттыру үшін қажетті ресурстармен қамтамасыз ету.
1.1.3. Еңбек өнімділігін арттыру
Еңбек өнімділігінің артуы экономиканың өсуінің және кәсіпорындардың бәсекеге қабілеттілігінің негізгі факторы болып табылады, себебі ол өндіріс шығындарын азайтуға, өнім сапасын арттыруға, қызмет көрсетуді және тұтынушылардың қанағаттану деңгейін жақсартуға, сондай-ақ кәсіпорын деңгейінде де, ел деңгейінде де табыстың орнықты дамуы мен өсуін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Осы міндетті іске асыру мынадай шараларды жүзеге асыру арқылы қамтамасыз етілетін болады:
қызметкерлерді оқыту және дамыту;
қызметкерлерді ынталандыру мен мотивация жасау.
Осы шараларды іске асыру шеңберінде Қоғам мынадай оң әсерлерді күтеді:
персоналдың біліктілігі мен кәсібилігін арттыру;
еңбек өнімділігін арттыру.
Ұлттық экономиканың өсуіне жәрдемдесу" стратегиялық бағытын іске асырудан күтілетін нәтижелер 2034 жылға қарай жан басына шаққандағы ЖІӨ-ні 1,61 АҚШ долларына дейін, негізгі капиталға инвестициялар тартуды кемінде 0, 997 млрд теңгеге және еңбек өнімділігін 125 млн теңге/адамға дейін ұлғайтуды қамтиды.
2. Стратегиялық бағыт: "Қоғам қызметін тиімді басқару".
Қоғам қызметін тиімді басқару ҚР Үкіметі Қоғамға жүктеген міндеттерді іске асыру мақсатында оның жұмыс істеуінің барлық аспектілерін басқару мен бақылауға жүйелі тәсілді білдіреді. Стратегиялық бағыт компания қызметінің бағыттарын тиімді басқару, ККІШ ұйымдастыру және өткізу, Қазақстан Республикасының халықаралық EXPO көрмелеріне қатысуын қамтамасыз ету, сондай-ақ активтерін басқару жолымен Қоғамның кірістілігін арттыру және операциялық шығынсыздығын қамтамасыз ету бойынша мақсаттарға қол жеткізуді қамтиды.
Тиімді басқарудың маңызды элементтері іс-шаралардың жоспарланған санын өткізуді қамтамасыз ету, коммерциялық және кеңселік жылжымайтын мүліктің бос болуына жол бермеу, нарықтық баға белгілеуге ұмтылу, жоспарлы мәндерден төмен емес түсім алу, "EXPO" іскерлік орталығы объектілерінің үздіксіз жұмыс істеуі, қызметтер мен өнімдердің әртүрлілігін дамыту, операциялық үрдістерді оңтайландыру және динамикалық және бәсекелі ортадағы өзгерістерге қаржылық тұрақтылық болып табылады.
Осылайша Қоғам қызметін тиімді басқару оның бәсекеге қабілеттілігін, қаржылық тұрақтылығын және ұзақ мерзімді даму қабілетін қамтамасыз етеді.

1.1.2. Привлечение инвестиций в основной капитал
Привлечение инвестиций в основной капитал представляет собой процесс привлечения финансовых ресурсов для инвестирования в основные средства и активы Общества, такие как здания, оборудование и технологии.
Реализация задачи по привлечению инвестиций в основной капитал заключается в осуществлении следующих мер:
поиск новых источников финансирования;
публикация информации о финансовой устойчивости Общества, перспективах роста и инвестиционных возможностях.
В рамках реализации данных мер Общество ожидает следующие положительные эффекты:
модернизацию и расширение производственных возможностей Общества;
стимулирование экономического роста и развития как Общества, так и страны в целом;
обеспечение необходимыми ресурсами для улучшения производственных процессов, увеличения эффективности и конкурентоспособности.
1.1.3. Увеличение производительности труда
Сноска. Подпункт 1.1.3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 15.04.2026 № 276.
Увеличение производительности труда является ключевым фактором роста экономики и конкурентоспособности предприятий, так как позволяет снижать издержки производства, повышать качество продукции, улучшать сервис и уровень удовлетворенности потребителей, а также обеспечивать устойчивое развитие и рост доходов как на уровне компании, так и на уровне страны.
Реализация данной задачи будет обеспечена путем осуществления следующих мер:
обучение и развитие персонала;
создание стимулов и мотиваций для сотрудников.
В рамках реализации данных мер Общество ожидает следующие положительные эффекты:
повышение квалификации и профессионализма персонала;
увеличение производительности труда.
Ожидаемые количественные результаты от реализации стратегического направления "Содействие росту национальной экономики" включают увеличение к 2034 году ВВП на душу населения до 1,61 долларов США, привлечение инвестиций в основной капитал не менее 0,997 млрд тенге и увеличение производительности труда до 125 млн тенге/человека.
2. Стратегическое направление: "Эффективное управление деятельностью Общества".
Эффективное управление деятельностью Общества представляет собой системный подход к руководству и контролю за всеми аспектами его функционирования с целью реализации возложенных на Общество Правительством Республики Казахстан задач. Стратегическое направление включает в себя достижение целей по повышению доходности и обеспечению операционной безубыточности Общества путем эффективного управления направлениями деятельности компании в части организации и проведения КВМ, обеспечения участия Республики Казахстан на международных выставках EXPO, а также управления активами.
Важными элементами эффективного управления являются обеспечение проведения запланированного количества мероприятий, недопущение вакантности коммерческой и офисной недвижимости, стремление к рыночному ценообразованию, получение выручки не ниже плановых значений, бесперебойное функционирование объектов делового центра "EXPO", развитие разнообразия услуг и продуктов, оптимизация операционных процессов и обеспечение финансовой устойчивости к изменениям в динамичной и конкурентной среде.
Таким образом, эффективное управление деятельностью Общества обеспечивает его конкурентоспособность, финансовую устойчивость и способность к долгосрочному развитию.

2.1. № 2 мақсат: Қоғамның кірістілігін арттыру
Кірістілігін арттыру мақсаты Қоғамның негізгі мақсаттарының бірі болып табылады және компанияның қаржылық нәтижесін ұлғайтудың стратегиялық ниеті болып табылады, ол нақты сандық көрсеткіштерде көрінеді, мысалы, ККІШ өткізуден және коммерциялық жылжымайтын мүлікті жалға беруден түсетін кірісті ұлғайту, соның ішінде сервистік қызметтерді коммерцияландыру.
Қоғамның кірістілігін арттыру мақсатына жетудің бірқатар оң салдары бар, соның ішінде акциялардың құнын және инвестициялық тартымдылығын арттыру, даму мүмкіндіктерін кеңейту, сондай-ақ жалпы Қоғамның қаржылық жағдайын жақсарту. Осы мақсатты іске асыру үшін мынадай міндеттерді орындау қажет:
2.1.1. EXPO халықаралық көрмелеріне қатысу
Қоғам Қазақстан Республикасының Халықаралық көрмелер бюросы (ХКБ) реттейтін EXPO халықаралық көрмелеріне қатысуын қамтамасыз ету жөніндегі жалғыз оператор ретінде экономика мен мәдениетті дамытуда, сондай-ақ халықаралық қатынастарды нығайтуда және елге назар аударуда маңызды рөл атқарады. Конгрестер, форумдар, көрмелер мен жәрмеңкелер сияқты ауқымды іс-шараларды өткізу экономикалық өсуді ынталандыруға, мәдени алмасуды ілгерілетуге, елдің беделі мен ықпалын арттыруға, сондай-ақ іс-шаралар маркетингі индустриясын дамытуға, жұмыс орындарын құруға, инновацияларды ынталандыруға және Қоғамның осы саладағы бәсекеге қабілеттілігін арттыруға мүмкіндік береді.
Қоғам ірі іс-шараларды ұйымдастыра отырып, елдің өмірі мен қызметінің әртүрлі салаларын дамытуда шешуші рөл атқарады, оның ілгерілеуіне және әлемдік аренадағы мәртебесін нығайтуға ықпал етеді.
Ірі халықаралық ККІШ өткізу бойынша мол тәжірибесі мен құзыреті бола тұрып, Қоғам қазақстандық мемлекеттік және квазимемлекеттік құрылымдар үшін осы саладағы құзыреттер мен сараптама орталығының рөлін атқарады. Атап айтқанда, Қоғам 10 жылға жуық өз тәжірибесі мен құзыреттерін EXPO 2015 Milano, EXPO 2016 Antalya, EXPO 2017 Astana, EXPO 2020 Dubai халықаралық және мамандандырылған көрмелеріне Қазақстанның қатысуын қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді іске асыру үшін табысты пайдалануда.
Қоғам үшін EXPO халықаралық көрмелеріне қатысу міндеті мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау, қазақстандық павильон салу/жалға алу, көрмелер, презентациялар, демонстрациялар, әлеуетті әріптестермен және инвесторлармен келіссөздер және кездесулер, сондай-ақ іскерлік форумдар мен конференциялар өткізу үшін алаңдар ұйымдастыру болып табылады. EXPO халықаралық көрмелеріне қатысу елдің әлемдік нарықтағы имиджін арттыруға, оның байланыс желісін және одан әрі даму мен өсу мүмкіндіктерін кеңейтуге ықпал етеді.
EXPO халықаралық көрмелері отандық әзірлемелерді, зерттеулер мен технологияларды таныстыруға, сондай-ақ басқа әлемдік компаниялардың, үкіметтік құрылымдар мен ұйымдардың өкілдерімен іскерлік байланыс орнатуға бірегей мүмкіндік береді.
Осы міндетті іске асыру шеңберінде Қоғам мынадай оң нәтижелерді күтеді:

2.1. Цель № 2: повышение доходности Общества
Цель по повышению доходности является одной из ключевых целей Общества и представляет собой стратегическое намерение компании увеличить свой финансовый результат, который выражается в конкретных числовых показателях, таких как увеличение выручки от проведения КВМ и от сдачи коммерческой недвижимости в аренду, включая коммерциализацию сервисных услуг.
Достижение цели по повышению доходности Общества имеет ряд позитивных последствий, включая увеличение стоимости акций и инвестиционной привлекательности, расширение возможностей для развития, а также улучшение финансового положения Общества в целом. Для реализации данной цели необходимо выполнение следующих задач:
2.1.1. Участие в международных выставках EXPO
Общество, как единственный оператор по обеспечению участия Республики Казахстан на международных выставках EXPO, проведение которых регулируется Международным бюро выставок (МБВ), играет важную роль в развитии экономики и культуры, а также укреплении международных отношений и привлечении внимания к стране. Проведение таких масштабных мероприятий, как конгрессы, форумы, выставки и ярмарки, позволяют стимулировать экономический рост, продвигать культурный обмен, повышать престиж и влияние страны, а также способствует развитию индустрии событийного маркетинга, созданию рабочих мест, стимулирует инновации и повышает конкурентоспособность Общества в этой отрасли.
Организуя крупные мероприятия, Общество играет ключевую роль в развитии различных сфер жизни и деятельности страны, способствуя ее прогрессу и укреплению статуса на мировой арене.
Обладая обширным опытом и компетенциями по проведению крупных международных КВМ, Общество может взять на себя роль центра компетенций и экспертизы в этой области для казахстанских государственных и квазигосударственных структур. В частности, Общество порядка 10 лет успешно использует свой опыт и компетенции для реализации задач по обеспечению участия Казахстана на международных и специализированных выставках EXPO 2015 Milano, EXPO 2016 Antalya, EXPO 2017 Astana, EXPO 2020 Dubai.
Для Общества задача по участию в международных выставках EXPO заключается во взаимодействии с государственными органами, строительстве/аренде казахстанского павильона, организации площадок для проведения выставок, презентаций, демонстраций, переговоров и встреч с потенциальными партнерами и инвесторами, а также деловых форумов и конференций. Участие в международных выставках EXPO способствует увеличению имиджа страны на мировом рынке, расширению ее контактной сети и возможностей для дальнейшего развития и роста.
Международные выставки EXPO предоставляют уникальную возможность презентовать отечественные разработки, исследования и технологии, а также установить деловые связи с представителями других мировых компаний, правительственных структур и организаций.
В рамках реализации данной задачи Общество ожидает следующие положительные результаты:

1) қазақстандық бизнес-брендті, өнімдер мен қызметтерді әлемдік аренада ілгерілету, жаңа байланыстар орнату, әлеуетті клиенттер мен инвесторларды тарту, сондай-ақ елдің түрлі салалардағы инновациялары мен жетістіктерін көрсету;
2) қазақстандық компаниялардың экономиканың түрлі салаларындағы ынтымақтастық туралы іскерлік келісімдер мен меморандумдар жасасуы;
3) басқа әлемдік компаниялардың, үкіметтік құрылымдар мен ұйымдардың өкілдерімен қазақстандық іскерлік байланыстарды орнату және нығайту.
2.1.2. ККІШ үшін алаңдарды, объектілер мен мүлікті басқару
ККІШ саласындағы қызметті талдау шеңберінде қызметтің екі түрі анықталды: ККІШ өткізу және ККІШ нарығындағы басқа ойыншыларға көрме алаңдарын жалға беру.
Қоғамда жоғары деңгейде ірі ККІШ жүргізу үшін қажетті инфрақұрылым мен құзыреттер бар. Қоғам мемлекеттік және квазимемлекеттік мекемелер үшін ірі іс-шаралар өткізуге баса назар аударады.
ККІШ үшін алаңдарды басқару жөніндегі міндеттерді іске асыру үшін мынадай шараларды жүзеге асыру қажет:
1) UFI (Әлемдік Көрме Индустриясы Қауымдастығы) қауымдастығына кіретін әртүрлі көздерден және іс-шаралардан өткізілетін және қаржыландырылатын іс-шаралар портфелін тиімді басқару;
2) іс-шараларды ұйымдастырушылар мен қатысушыларды көбірек тарту үшін маркетингтік және жарнамалық науқандар үшін баспасөз релиздерін қамтамасыз ету;
3) Қоғамның көрсетілетін қызметтеріне сұранысты арттыру мақсатында икемді баға саясатын қамтамасыз ету;
4) мемлекеттік және квазимемлекеттік мекемелер үшін мемлекеттік және халықаралық деңгейде ірі іс-шаралар өткізу;
5) көрме алаңдарын жалға беру үшін Қазақстанның ККІШ жетекші ұйымдастырушыларымен ынтымақтастық орнату.
Осы шараларды іске асыру шеңберінде Қоғам мынадай оң әсерлерді күтеді:
Қоғамның жалпы кірісін ұлғайту;
ККІШ үшін алаңдарды жұмыспен қамтуды ұлғайту;
жаңа ұйымдастырушылар мен қатысушыларды тарту;
елдің беделін нығайту және серіктестерді тарту;
Қазақстанда көрме индустриясын дамыту;
ұзақ мерзімді перспективада іс-шаралар портфелін ұлғайту.
Қоғамның кірістер құрылымындағы негізгі үлес коммерциялық жылжымайтын мүлікті жалға беруден түскен түсім болып табылады. Коммерциялық алаңдардың басым бөлігін АХҚО, Astana Hub, IT-университет және тағы басқа сияқты мемлекет қатысатын зәкірлік жалға алушылар алады. Олар коммерциялық емес ұйымдар болып табылады және оларды мемлекет қаржыландырады, сондықтан олар үшін нарықтық мөлшерлемелерді белгілеу квазимемлекеттік ұйымдардың мүдделерінің теңгерімін сақтау қажеттілігіне байланысты маңызды емес. Бұл ретте мөлшерлемелер өзіндік құннан төмен болмауы тиіс, ал Қоғамға меншік құқығымен тиесілі жылжымайтын мүлікті жалға алу құны бойынша барлық тарифтер жыл сайын Қоғам Басқармасының шешімімен бекітілуі тиіс.
Халықаралық тәжірибеге сәйкес объектілердің жүктемесін арттыру үшін Қоғам коммерциялық жылжымайтын мүлікті басқарудың барлық үш үлгісін қолданады. Бұл жағдайда Property management үлгісі бойынша кейбір функцияларды ішінара бере отырып, объектілерді дербес басқару басым болады.
Бұл тәсіл Қоғамға жалға алушылар үшін барынша қолайлы жағдай жасауға, жалға алудың бәсекелестік бағасын белгілеуге және табыстың жыл сайынғы өсуін қамтамасыз етуге назар аударуға мүмкіндік береді (4-кесте).
4-кесте. Коммерциялық жылжымайтын мүлікті басқару үлгісі
Объектілердің атауы
Пайдалы аудан, ш.м
Басқарудың қолайлы үлгісі
АХҚО

1) продвижение казахстанского бизнес-бренда, продуктов и услуг на мировой арене, установление новых контактов, привлечение потенциальных клиентов и инвесторов, а также демонстрация инноваций и достижений страны в различных отраслях;
2) заключение казахстанскими компаниями деловых соглашений и меморандумов о сотрудничестве в различных сферах экономики;
3) установление и укрепление казахстанских деловых связей с представителями других мировых компаний, правительственных структур и организаций.
2.1.2. Управление площадками для КВМ, объектами и имуществом
В рамках анализа деятельности в области КВМ были выявлены два вида деятельности: проведение КВМ и предоставление выставочных площадей в аренду другим игрокам на рынке КВМ.
Общество обладает необходимой инфраструктурой и компетенциями для проведения крупных КВМ на высоком уровне, фокусируется на проведении крупных мероприятий для государственных и квазигосударственных учреждений.
Для реализации задачи по управлению площадками для КВМ необходимо осуществить следующие меры:
1) эффективно управлять портфелем мероприятий, проводимых и финансируемых из различных источников и мероприятий, входящих в ассоциацию UFI (Мировая ассоциация выставочной индустрии);
2) обеспечивать пресс-релизы для маркетинговых и рекламных кампаний по привлечению большего числа организаторов мероприятий и участников;
3) обеспечивать гибкую ценовую политику в целях повышения спроса на услуги Общества;
4) проводить крупные мероприятия для государственных и квазигосударственных учреждений на государственном и международном уровнях;
5) устанавливать сотрудничество с ведущими организаторами КВМ Казахстана для предоставления им выставочных площадей в аренду.
В рамках реализации данных мер Общество ожидает следующие положительные эффекты:
увеличение общей выручки Общества;
увеличение занятости площадей для КВМ;
привлечение новых организаторов и участников;
укрепление репутации страны и привлечение партнеров;
развитие выставочной индустрии в Казахстане;
увеличение портфеля мероприятий в долгосрочной перспективе.
Основную долю в структуре доходов Общества составляет выручка от сдачи в аренду коммерческой недвижимости. Большую часть коммерческих площадей занимают якорные арендаторы с государственным участием, такие как МФЦА, Astana Hub, IT-университет и другие. Они являются некоммерческими организациями и финансируются государством, поэтому установление для них рыночных ставок является неактуальным в связи с необходимостью соблюдения баланса интересов квазигосударственных организаций. При этом ставки не должны быть ниже себестоимости, а все тарифы по стоимости аренды недвижимого имущества, принадлежащего на праве собственности Обществу, должны ежегодно утверждаться решением Правления Общества.
Согласно международной практике для увеличения загрузки объектов Общество использует все три модели управления коммерческой недвижимостью. При этом преобладает самостоятельное управление объектами с частичной передачей некоторых функций по модели Property Management.
Данный подход позволяет Обществу держать фокус на создании максимально комфортных условий для арендаторов, устанавливать конкурентные цены на аренду и обеспечивать ежегодный рост доходов (таблица 4).
Таблица 4. Модель управления коммерческой недвижимостью
Наименование объектов
Полезная площадь, кв.м
Целесообразная модель управления
МФЦА

17 964
Меншікті басқару үлгісі бойынша маркетинг және сату функцияларын ішінара беру арқылы Facility management
"EXPO" ХКО
22 589
Меншікті басқару үлгісі бойынша маркетинг және сату функцияларын ішінара беру арқылы Facility management
Жерасты тұрағы
101 039
Меншікті басқару үлгісі бойынша маркетинг және сату функцияларын ішінара беру арқылы Facility management
Объектілер мен мүлікті басқару жөніндегі міндет шеңберінде бірқатар шараларды іске асыру қажет, атап айтқанда:

17 964
Facility management с частичной передачей функций маркетинга и продаж по модели Property management
МВЦ "EXPO"
22 589
Facility management с частичной передачей функций маркетинга и продаж по модели Property management
Подземный паркинг
101 039
Facility management с частичной передачей функций маркетинга и продаж по модели Property management
В рамках задачи по управлению объектами и имуществом необходимо реализовать ряд мер, а именно:

1) барлық объектілердің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
2) дебиторлық берешекті басқару;
3) коммерциялық және офистік жылжымайтын мүліктің бос болуына жол бермеу мақсатында жалдау мөлшерлемелері мен шарттарын басқару;
4) нормативтік талаптарды сақтау;
5) ISO 55000 халықаралық басқару стандарттарын енгізу.
Осы шараларды іске асырудан күтілетін нәтижелері:
1) операциялық тәуекелдерді азайту.
2) Қоғам қызметінің тиімділігін арттыру бөлігінде:
"EXPO" ХКО, КО объектілерінің операциялық және шаруашылық қызметін ұйымдастыру және басқару;
конгресс-көрмелік, мәдени-бұқаралық, өкілдік және өзге де іс-шараларды кешенді дайындау және өткізу;
EXPO іскерлік орталығының аумағында орналасқан барлық объектілерді, мүлікті тиісті күтіп-ұстауға және пайдалануға бақылауды жүзеге асыру.
2.1.3. MICE-туризм объектілерін дамыту ("Hilton" қонақ үйі, "EXPO" ХКО және КО)
Қоғам іскерлік және корпоративтік іс-шараларды ұйымдастыру үшін MICE-туризм объектілерін ("Hilton" қонақ үйі, "EXPO" ХКО және КО) одан әрі дамыту міндетін қояды.
КО және "EXPO" ХКО MICE-туристер үшін іс-шаралар қатарының негізгі агрегаторлары болып табылады. Бұл объектілер ірі, заманауи, бірегей, көпфункционалды, халықаралық іскерлік алаңдарға айналды. Қазір мұнда форумдар, конгрестер, көрмелер мен жәрмеңкелер сияқты халықаралық және республикалық деңгейдегі іс-шаралар өтеді. Объектілердің күнтізбелік кестелері 80 және одан да жоғары пайызға жүктелген, бұл олардың өтелуін (кірістілігін) қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Қоғамның практикалық тәжірибесі мен құзыреті, сондай-ақ Қоғам аумағында MICE-іс-шараларды өткізу үшін барлық қажетті инфрақұрылымы бар.
"Hilton" қонақ үйі, "EXPO" ХКО және КО сияқты MICE-туризм объектілерін дамыту жөніндегі міндеттерді іске асыру үшін мынадай шаралар қабылданатын болады:
1) туристер мен корпоративтік клиенттердің назарын аудару үшін ауқымды маркетингтік науқандар өткізу;
2) осы объектілердің мүмкіндіктерін таныстыру үшін промо-іс-шаралар мен көрмелер ұйымдастыру;
3) туроператорлармен және іс-шараларды ұйымдастыру жөніндегі агенттіктермен белсенді өзара іс-қимыл жасау;
4) келушілерге ыңғайлы болу үшін сапалы сервисті қамтамасыз ету және инфрақұрылымды дамыту;
5) MICE бағытындағы іс-шараларды өткізу.
Осы шараларды іске асыру шеңберінде Қоғам мынадай оң әсерлерді күтеді:
1) туристік инфрақұрылымды дамытуды ынталандыру;
2) елорданың MICE-туризмін дамытуға көрсетілетін қызметтер (қонақ үйлер, мейрамханалар және тағы басқалар) саласының мультипликативтік әсерін ескермей, жылына 15 млрд теңге сомаға қосылған құн түрінде кірістердің түсуі;

1) обеспечивать бесперебойное функционирование всех объектов;
2) управлять дебиторской задолженностью;
3) управлять ставками и условиями аренды с целью недопущения вакантности коммерческой и офисной недвижимости;
4) соблюдать нормативные требования;
5) внедрять международные стандарты управления ISO 55000.
Ожидаемыми результатами реализации данных мер являются:
1) снижение операционных рисков.
2) повышение эффективности деятельности Общества в части:
организации и управления операционной и хозяйственной деятельностью объектов КЦ, МВЦ "EXPO";
комплексной подготовки и проведения конгрессно-выставочных, культурно-массовых, представительских и иных мероприятий;
осуществления контроля за надлежащим содержанием и эксплуатацией всех объектов и имущества, расположенного на территории делового центра EXPO.
2.1.3. Развитие объектов MICE-туризма (гостиницы "Hilton", МВЦ "EXPO" и КЦ)
Общество ставит перед собой задачу дальнейшего развития объектов MICE-туризма (гостиница "Hilton", МВЦ "EXPO" и КЦ) для организации деловых и корпоративных мероприятий.
КЦ и МВЦ "EXPO" являются ключевыми агрегаторами событийного ряда для MICE-туристов. Данные объекты стали крупнейшими, современными, уникальными, многофункциональными, международными деловыми площадками. Сейчас здесь проходят мероприятия международного и республиканского масштаба, такие как форумы, конгрессы, выставки и ярмарки. Календарные графики объектов загружены на 80 и более процентов, что позволяет обеспечить их окупаемость (доходность).
Общество располагает практическим опытом и компетенциями, а также имеет всю необходимую инфраструктуру для проведения MICE-мероприятий на территории Общества.
Для реализации задачи по развитию объектов MICE-туризма, таких как гостиница "Hilton", МВЦ "EXPO" и КЦ, будут приняты следующие меры:
1) проведение масштабных маркетинговых кампаний для привлечения внимания туристов и корпоративных клиентов;
2) организация промо-мероприятий и выставок для презентации возможностей данных объектов;
3) активное взаимодействие с туроператорами и агентствами по организации мероприятий;
4) обеспечение качественного сервиса и развитие инфраструктуры для удобства посетителей;
5) проведение мероприятий MICE направленности.
В рамках реализации данных мер Общество ожидает следующие положительные эффекты:
1) стимулирование развития туристической инфраструктуры;
2) поступление доходов в виде добавленной стоимости на сумму 15 млрд тенге в год без учета мультипликативного эффекта от сферы услуг (гостиниц, ресторанов и прочие) на развитие MICE-туризма столицы;

3) жаңа жұмыс орындарын құру;
4) экономиканың өсуі;
5) іскерлік және мәдени көріністер үшін тартымды орын ретінде елдің имиджін нығайту;
6) инвестицияларды тарту;
7) халықаралық ауқымдағы білім мен тәжірибе алмасу мүмкіндіктері;
8) елорданы елдің іскерлік орталығы ретінде дамыту;
9) өткізілетін іскерлік іс-шаралардың мәртебесін көтеру.
2.2. № 3 мақсат: Қоғамның операциялық шығынсыздығын қамтамасыз ету
Қоғамның операциялық шығынсыздығы – бұл негізгі қызмет барысында Қоғамның шығынсыз тұрақты және тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз етуге бағытталған стратегиялық мақсат. Бұл ретте операциялық қызметтен түсетін кірістер қызметтерді ұсынуға байланысты шығындарды толығымен жабуға және одан әрі дамыту мен инвестициялау үшін пайданың жеткілікті деңгейін қамтамасыз етуі тиіс. Осы мақсатқа жету үшін Қоғамға шығындарды қатаң бақылау, бизнес-үрдістерді оңтайландыру, көрсетілетін қызмет сапасын жақсарту қажет.
Операциялық шығынсыздық инвесторларға, серіктестерге және мүдделі тараптарға бизнестің қосымша қаржыландыру немесе кредиттеу көздеріне жүгінбей-ақ тұрақты кірісті қамтамасыз етуге қабілетті екенін көрсете отырып, Қоғамның қаржылық тұрақтылығы мен нарықтағы бәсекеге қабілеттілігінің маңызды көрсеткіші болып табылады. Сайып келгенде, Қоғамның операциялық шығынсыздығына қол жеткізу компанияға деген сенімділікті арттыруға, оның нарықтағы беделін нығайтуға және ұзақ мерзімді даму мен өркендеу үшін қолайлы жағдайлар жасауға ықпал етеді.
Қоғам өз мүлкін басқару барысында тұрақтылық пен жауапкершілік қағидатын ұстанады. Осыған сәйкес Қоғам жер учаскелері мен объектілерін иеліктен шығармауды, оның ішінде жоғары тұрған органдардың тапсырмалары бойынша жер учаскелері мен объектілерді үшінші тұлғаларға мәжбүрлеп (күшпен) беруді жүзеге асырмау міндеттемесін өзіне қабылдайды. Бұл шешім орнықты даму, жер мен объектілерді мақсатсыз пайдаланудың, сондай-ақ ықтимал экологиялық, әлеуметтік және құқықтық тәуекелдердің алдын алу қағидаттарына негізделген. Қоғамның жер учаскелері мен объектілерін иеліктен шығаруға тыйым салуы, оның ЕХРО-ның бірегей мұрасын ұзақ мерзімді орнықтылық қағидаттарына және шығынсыздыққа қол жеткізуге ұмтылысын білдіреді.
Осы мақсатқа жету үшін мынадай міндетті орындау қажет:
2.2.1. Қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету
COVID-19 пандемиясының салдары және әлемдік экономиканың өсу қарқынының баяулауы Қоғамның қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз етудің маңыздылығын және оның қаржылық сын-қатерлермен және сыртқы ортадағы күтпеген өзгерістермен күресу қабілетін көрсетеді.
Қоғамның қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету инвесторлар мен кредиторлардың сенімін арттырады, бұл қаржы ресурстарына қол жеткізуді жеңілдетеді, Қоғамға ұзақ мерзімді даму мен өсу қабілетін сақтай отырып, тәуекелдерді тиімдірек басқаруға және экономикалық тұрақсыздықтарды жеңуге мүмкіндік береді, инновацияларға инвестициялауға, бизнесті кеңейтуге және дарынды мамандарды тартуға жағдай жасайды, бұл компанияның нарықтағы бәсекеге қабілеттілігін жақсартуға ықпал етеді.
Қоғамның қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді іске асыру мынадай шараларды жүзеге асыруды қамтиды:

3) создание новых рабочих мест;
4) рост экономики;
5) укрепление имиджа страны как привлекательного места для деловых и культурных событий;
6) привлечение инвестиций;
7) возможности обмена знаниями и опытом международного масштаба;
8) развитие столицы, как делового центра страны;
9) повышение статуса проводимых деловых мероприятий.
2.2. Цель № 3: обеспечение операционной безубыточности Общества
Операционная безубыточность Общества – это стратегическая цель, направленная на обеспечение устойчивого и эффективного функционирования Общества без убытков в ходе основной деятельности. При этом доходы от операционной деятельности должны полностью покрывать затраты, связанные с предоставлением услуг, и обеспечивать достаточный уровень прибыли для дальнейшего развития и инвестирования. Для достижения данной цели Обществу необходимы строгое контролирование расходов, оптимизация бизнес-процессов, улучшение качества услуг.
Операционная безубыточность также является важным показателем финансовой устойчивости и конкурентоспособности Общества на рынке, демонстрируя инвесторам, партнерам и заинтересованным сторонам, что бизнес способен обеспечить стабильный доход без необходимости прибегать к дополнительным источникам финансирования или кредитованию. В конечном итоге достижение операционной безубыточности Общества способствует повышению доверия к компании, укреплению ее репутации на рынке и созданию благоприятных условий для долгосрочного развития и процветания.
Общество придерживается принципа устойчивости и ответственности в управлении своим имуществом. В соответствии с этим, Общество принимает на себя обязательство не осуществлять отчуждение своих земельных участков и объектов, в том числе по поручениям вышестоящих органов принудительную (силовую) передачу земельных участков и объектов третьим лицам. Данное решение основано на принципах устойчивого развития, предотвращения нецелевого использования земель и объектов, а также возможных экологических, социальных и правовых рисков. Запрет на отчуждение земель и объектов выражает стремление Общества сохранить уникальное наследие ЕХРО в соответствии с принципами долгосрочной устойчивости и достижению безубыточности.
Для достижения данной цели необходимо выполнение следующей задачи:
2.2.1. Обеспечение финансовой устойчивости
Сноска. Подпункт 2.2.1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 15.04.2026 № 276.
Последствия пандемии COVID-19 и замедление темпов роста мировой экономики подчеркивают важность обеспечения финансовой устойчивости Общества, его положения и способности справляться с финансовыми вызовами и неожиданными изменениями во внешней среде.
Обеспечение финансовой устойчивости Общества повышает доверие инвесторов и кредиторов, что облегчает доступ к финансовым ресурсам, позволяет Обществу эффективнее управлять рисками и преодолевать экономическую нестабильность, сохраняя при этом способность к долгосрочному развитию и росту, создает условия для инвестирования в инновации, расширение бизнеса и привлечение талантливых специалистов, что способствует улучшению конкурентоспособности компании на рынке.
Реализация задачи по обеспечению финансовой устойчивости Общества включает в себя осуществление следующих мер:

1) инвестициялық кірістер әкелетін және операциялық шығындарды жабатын, сондай-ақ Қоғамның технологиялық және инфрақұрылымдық әлеуетінің бюджеттерін және жаңа жобаларды қаржыландыруға мүмкіндік беретін резервтер мен қаржы қорын қалыптастыру;
2) ақша ағындарын тиімді басқару;
3) қаржыландыру көздерінің әртүрлілігі;
4) қарыздар мен кредиттерді тиімді басқару;
5) шығындарды қысқартуды қамтамасыз ету;
6) тендерлік сатып алу әдісінің басым болуы;
7) қаржылық жоспарлау және болжау;
8) қаржылық есептіліктің ашықтығын қамтамасыз ету.
Осы шараларды іске асыру шеңберінде Қоғам мынадай оң әсерлерді күтеді:
1) Қоғам деңгейінде де, жалпы мемлекет деңгейінде де орнықты экономикалық даму үшін сенімді негізді қамтамасыз ету;
2) қаржылық тәуекелдерді азайту;
3) әртүрлі көрсетілетін қызмет салаларына инвестициялау мүмкіндігі;
4) инвесторлар тарапынан сенімнің жоғары деңгейі;
5) ұзақ мерзімді перспективада экономикалық өсуді арттыру;
6) өзгермелі нарықтық жағдайларға және қаржылық сын-қатерлерге оңды бейімделу;
7) Қоғамның операциялық шығынсыздығын қамтамасыз ету.
Қазақстан Республикасының ЕХРО-2030-да кемінде 20 іскерлік және мәдени іс-шаралар өткізе отырып, ЕХРО халықаралық көрмелеріне табысты қатысуы, ККІШ-тен, жалдау мен коммерциялық сервистерден түсімнің 35 млрд теңгеге дейін өсуі, іс-шаралар портфелін жылына 427 МІСЕ-іс-шараға дейін арттыру, сондай-ақ 2034 жылға қарай 10828 млн теңгеге дейін операциялық шығынсыздыққа қол жеткізу "Қоғам қызметін тиімді басқару" стратегиялық бағытын іске асырудан күтілетін нәтижелер болып табылады.
3. Стратегиялық бағыт: "Қоғамның орнықты дамуы"
Елдің әлемдік экономикаға интеграциялануының жүріп жатқан үрдістерін ескере отырып, экологиялық, корпоративтік және әлеуметтік жауапкершілік стандарттарын қабылдау ел экономикасы мен Қоғамның одан әрі орнықты дамуы мен өсуінің қажетті шарты болып табылады.
"Қазақстан-2050" стратегиясында жаңа технологиялық стандарттарға сәйкес елдің өндірістік активтерін толығымен жаңарту, парниктік газдар шығарындыларын 25 %-ға қысқарту, сондай-ақ энергия тұтынудың жалпы көлеміндегі баламалы және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану үлесін 2050 жылға қарай кемінде 50 %-ға жеткізу міндеті қойылған.
Сонымен қатар COVID-19 пандемиясы дәстүрлі экономикалық жүйенің осалдығын айқын көрсетті және жаһандық аренада орнықты даму мәселесін одан әрі ілгерілету үшін триггер болды. Шетелдік бизнес қауымдастықтар, халықаралық ұйымдар мен экономистер БҰҰ-ның орнықты даму мақсаттарына сәйкес келетін жобаларға инвестициялау арқылы COVID-19 салдарын жеңуге шақырады.
Осыған байланысты Қоғам орнықты дамудың экологиялық, әлеуметтік және басқарушылық факторларын, ESG деп аталатын факторларды Қоғамның күнделікті қызметіндегі шешім қабылдау үрдістеріне енгізуге және біріктіруге ниетті.

1) формирование резервов и финансового запаса, приносящих инвестиционные доходы и покрывающих операционные расходы, а также позволяющих финансировать бюджеты технологического и инфраструктурного потенциала Общества и новые проекты;
2) эффективное управление денежными потоками;
3) разнообразие источников финансирования;
4) эффективное управление долгами и кредитами;
5) обеспечение сокращения расходов;
6) преобладание тендерного метода закупок;
7) финансовое планирование и прогнозирование;
8) обеспечение прозрачности финансовой отчетности.
В рамках реализации данных мер Общество ожидает следующие положительные эффекты:
1) обеспечение надежной основы для устойчивого экономического развития как на уровне Общества, так и государства в целом;
2) уменьшение финансовых рисков;
3) возможность инвестирования в различные сферы деятельности;
4) высокий уровень доверия со стороны инвесторов;
5) повышение экономического роста в долгосрочной перспективе;
6) успешную адаптацию к изменчивым рыночным условиям и финансовым вызовам;
7) обеспечение операционной безубыточности Общества.
Ожидаемыми результатами от реализации стратегического направления "Эффективное управление деятельностью Общества" являются успешное участие Республики Казахстан на международных выставках ЕХРО с проведением не менее 20 деловых и культурных мероприятий на ЕХРО-2030, рост выручки от КВМ, аренды и коммерческих сервисов до 35 млрд тенге, увеличение портфеля мероприятий до 427 МIСЕ-мероприятий в год, а также достижение операционной безубыточности до 10 828 млн тенге к 2034 году.
3. Стратегическое направление: "Устойчивое развитие Общества"
Учитывая происходящие процессы интеграции страны в мировую экономику, принятие стандартов экологической, корпоративной и социальной ответственности является необходимым условием дальнейшего устойчивого развития и роста экономики страны и Общества.
В Стратегии "Казахстан-2050" поставлена задача полностью обновить производственные активы страны в соответствии с новейшими технологическими стандартами, сократить выбросы парниковых газов на 25 %, а также довести долю использования альтернативных и возобновляемых источников энергии в общем объеме энергопотребления до не менее 50 % к 2050 году.
Кроме того, пандемия COVID-19 наглядно показала уязвимость традиционной экономической системы и послужила триггером для дальнейшего продвижения вопроса устойчивого развития на глобальной арене. Зарубежные бизнес-сообщества, международные организации и экономисты призывают преодолеть последствия COVID-19 путем инвестирования в проекты, которые соответствуют целям устойчивого развития ООН.
В этой связи Общество намерено внедрить и интегрировать экологические, социальные и управленческие факторы устойчивого развития, так называемые ESG факторы, в процессы принятия решений в повседневной деятельности Общества.

3.1. № 4 мақсат: Әлеуметтік жауапкершілік стандарттарын арттыру
Әлеуметтік жауапкершілік стандарттарын арттыру Қоғамның орнықты дамуына қол жеткізудің маңызды факторы болып табылады.
Әлеуметтік жауапкершілік – Қоғамда әділ және өркениетті әлеуметтік-еңбек қатынастарын құрудың ең маңызды шарты және оның сәттілігіне әсер ететін негізгі факторлардың бірі. Сонымен қатар әлеуметтік бағдарланған бизнесті қалыптастыру Мемлекет басшысының алға қойған міндетін іске асырудың, атап айтқанда, Қазақстанды өмір сүру стандарттары жоғары қарқынды дамып келе жатқан елге айналдырудың негізгі шарты болып табылады. Сондықтан Қоғам әлеуметтік жауапкершілік стандарттарын арттыруға және еңбек қатынастары саласында үлгілі болуға бағытталған.
Қоғам заңдылық және қызметкерлердің жалпыға бірдей танылған еңбек құқықтарын сақтау қағидаты негізінде өз қызметкерлерімен еңбек қатынастарын құруды жалғастырады, тең мүмкіндіктер беру қағидатын басшылыққа алады және жұмысқа жалдау, еңбекақы төлеу, оқуға қол жеткізу, лауазымын жоғарылату, жынысы, нәсілі, тілі, діни, саяси және басқа сенімдер негізінде, азаматтық, ұлттық немесе әлеуметтік шығу тегі, шектеулі мүмкіндіктері бойынша жұмыстан босату кезінде өз қызметкерлерін кемсітуге жол бермейді.
Сонымен қатар Қоғам қайырымдылық қызметті жүзеге асыру, сондай-ақ корпоративтік волонтерлікті ілгерілету арқылы елдің әлеуметтік дамуына үлес қосуды жалғастырады. Азаматтық қоғамның мүдделері мен жұртшылықтың пікірін ескеру, сондай-ақ көптеген мәселелерді талқылау үшін Қоғамдық кеңес құрылды, оның рөлі тек арта түседі.
Әлеуметтік жауапкершілік стандарттарын одан әрі арттыру мақсатында мынадай стратегиялық міндетті іске асыру ұсынылады:
3.1.1. Гендерлік теңдікті қамтамасыз ету
Гендерлік теңдікті қамтамасыз ету барлық адамдар үшін әділ және тең мүмкіндіктер жасауға ұмтылысты білдіреді және жынысқа негізделген кемсітушілікті жоюды, білімге, денсаулық сақтауға, ресурстарға және даму мүмкіндіктеріне тең қолжетімділікті қамтамасыз етуді, әйелдер мен ерлер қоғамның барлық деңгейлерінде шешім қабылдауға тең қатысуын қолдауды қамтиды.
Гендерлік теңдікті қамтамасыз ету жөніндегі міндетті іске асыру үшін Қоғам мынадай шараларды жүзеге асыруы қажет:
1) гендерлік теңдікке қатысты ішкі құжаттардың тиісті бөлімдеріне өзгерістер енгізу;
2) денсаулықты сақтауға және қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған ыңғайлы және қолайлы еңбек және демалыс жағдайларын жасау;
3) әйелдердің мансаптық өсуін қолдау үшін дағдылар мен көшбасшылықты дамыту үшін оқытуды ұйымдастыру;

3.1. Цель № 4: повышение стандартов социальной ответственности
Важным фактором достижения устойчивого развития Общества является повышение стандартов социальной ответственности.
Социальная ответственность является наиболее важным условием для создания справедливых и цивилизованных социально-трудовых отношений в Обществе и одним из ключевых факторов, влияющих на его успешность. Кроме того, формирование социально ориентированного бизнеса является ключевым условием для реализации задачи, поставленной Главой государства, а именно превратить Казахстан в динамично-развивающуюся страну с высокими стандартами жизни. Поэтому Общество нацелено повысить стандарты социальной ответственности и стать образцовым в сфере трудовых отношений.
Общество продолжит выстраивать трудовые отношения со своими работниками на основе принципа законности и соблюдения общепризнанных трудовых прав работников, руководствоваться принципом предоставления равных возможностей и не допускать дискриминации своих работников при найме на работу, оплате труда, предоставлении доступа к обучению, повышении в должности, увольнении по таким основаниям, как пол, раса, язык, религиозные, политические и другие убеждения, гражданство, национальное или социальное происхождение, ограниченные возможности.
Также Общество продолжит вносить вклад в социальное развитие страны путем осуществления благотворительной деятельности, а также продвижения корпоративного волонтерства. Для учета интересов гражданского общества и мнения общественности, а также обсуждения широкого круга вопросов создан Общественный совет, роль которого будет только повышаться.
В целях дальнейшего повышения стандартов социальной ответственности предлагается реализовать следующую стратегическую задачу:
3.1.1. Обеспечение гендерного равенства
Обеспечение гендерного равенства представляет собой стремление к созданию справедливых и равных возможностей для всех людей и включает в себя устранение дискриминации на основе пола, обеспечение равного доступа к образованию, здравоохранению, ресурсам и возможностям для развития, а также поддержку равного участия женщин и мужчин в принятии решений на всех уровнях общества.
Для реализации задачи по обеспечению гендерного равенства Обществу необходимо осуществить следующие меры:
1) внести изменения в соответствующие разделы внутренних документов касательно гендерного равенства;
2) создать комфортные и благоприятные условия труда и отдыха, направленные на сохранение здоровья и обеспечение безопасности;
3) организовывать обучение для развития навыков и лидерских качеств для поддержки карьерного роста женщин;

4) Қоғамның Басқармасы мен Директорлар кеңесінің құрамында әйелдердің шешім қабылдауға тең қатысуын қамтамасыз ету үшін ҚР СИМ-мен өзара іс-қимыл жасау.
Осы шараларды іске асыру шеңберінде Қоғам мынадай оң әсерлерді күтеді:
1) шешім қабылдау деңгейінде әйелдердің үлесін арттыру арқылы теңсіздікті азайту;
2) Қоғамдағы әлеуметтік әділеттілікті нығайту;
3) әділ және инклюзивті жұмыс ортасын құру;
4) қызметкерлердің уәждемесі мен өнімділігін арттыру;
5) әйелдердің кәсіби өсуі мен дамуы үшін жағдай жасау.
3.2. № 5 мақсат: Корпоративтік басқару жүйесін жетілдіру
Корпоративтік басқару жүйесін жетілдіру Қоғам ішіндегі басқару құрылымы мен үрдістерін оңтайландыруға бағытталған шаралар мен саясаттардың кешені. Бұған шешім қабылдау тетіктерін жақсарту, жауапкершілік пен бақылауды бөлу, басқару органдары, акционерлер және мүдделі тараптар арасындағы байланыс пен ақпараттық ағындарды жетілдіру кіреді.
Корпоративтік басқару жүйесін жетілдірудің мақсаты Қоғамды басқаруда ашықтықты, тиімділікті және жауапкершілікті қамтамасыз ету болып табылады, бұл оның қаржылық тұрақтылығын жақсартуға, акциялар құнының өсуіне және инвесторлар мен жалпы нарықтың сеніміне ықпал етеді.
Соңғы жүргізілген диагностикаға сәйкес (2022 жылы) Қоғамның корпоративтік басқаруы 84 %-ға жетті (елдегі орташа көрсеткіш 75 %). Қоғам осы бағытта айтарлықтай нәтижелерге қол жеткізгеніне қарамастан, корпоративтік басқаруды тәуелсіз бағалаудағы ең төменгі көрсеткіш 76 % рейтингімен орнықты даму болып табылады.
2-сурет. Корпоративтік басқаруды тәуелсіз бағалаудың негізгі көрсеткіштері
Осыған байланысты бүгінгі таңда тиімді корпоративтік басқаруды жүзеге асыру орнықты даму қағидаттарына басымдық беруді талап етеді. Ол үшін стратегиялық міндет арқылы экологиялық, әлеуметтік және басқарушылық жауапкершілік ESG қағидаттарын енгізу ұсынылады:
3.2.1. ESG қағидаттарын енгізу және сақтау
ESG (Environmental, Social, Governance) қағидаттарын енгізу және сақтау Қоғамның қызметіне қоршаған орта факторларын есепке алу, әлеуметтік жауапкершілік және корпоративтік басқаруды интеграциялауды, сондай-ақ экологиялық әсерді азайту, әлеуметтік маңызы бар бастамаларды қолдау және басқарудың ашық және этикалық стандарттарын енгізу үшін шаралар қабылдауды білдіреді.
Осы міндетті іске асыру үшін мынадай шараларды жүзеге асыру қажет:
1) ESG стандарттары мен талаптарын белгілейтін нормативтік құжаттарды әзірлеу және енгізу;

4) взаимодействовать с МТИ РК для обеспечения равного участия женщин в принятии решений в составе Правления и Совета директоров Общества.
В рамках реализации данных мер Общество ожидает следующие положительные эффекты:
1) сокращение неравенства путем увеличения доли женщин на уровне принятия решений;
2) укрепление социальной справедливости в Обществе;
3) создание справедливого и инклюзивного рабочего окружения;
4) повышение мотивации и производительности работников;
5) формирование условий для профессионального роста и развития женщин.
3.2. Цель № 5: совершенствование системы корпоративного управления
Совершенствование системы корпоративного управления представляет собой комплекс мер и политик, направленных на оптимизацию структуры и процессов управления внутри Общества. Это включает в себя улучшение механизмов принятия решений, распределение ответственности и контроля, а также усовершенствование коммуникационных и информационных потоков между управленческими органами, акционерами и заинтересованными сторонами.
Целью совершенствования системы корпоративного управления является обеспечение прозрачности, эффективности и ответственности в управлении Обществом, что способствует улучшению его финансовой устойчивости, росту стоимости акций и доверию со стороны инвесторов и рынка в целом.
Согласно последней проведенной диагностике (в 2022 году) корпоративное управление Общества достигло 84 % (средний показатель по стране 75 %). Несмотря на то, что Общество достигло значительных результатов в данном направлении, самым низким показателем в независимой оценке корпоративного управления является устойчивое развитие с рейтингом 76 %.
Рисунок 2 – Основные показатели независимой оценки корпоративного управления
В этой связи осуществление эффективного корпоративного управления сегодня требует приоритетного внимания к принципам устойчивого развития. Для этого предлагается внедрить принципы экологической, социальной и управленческой ответственности ESG через стратегическую задачу:
3.2.1. Внедрение и соблюдение принципов ESG
Внедрение и соблюдение принципов ESG представляют собой интеграцию в деятельность Общества учета факторов окружающей среды, социальной ответственности и корпоративного управления, а также принятие мер для уменьшения экологического воздействия, поддержки социально значимых инициатив, введения прозрачных и этичных стандартов управления.
Для реализации данной задачи необходимо осуществить следующие меры:
1) разработать и внедрить нормативные документы, устанавливающие стандарты и требования ESG;

2) Қоғамның басшылық құрамы мен қызметкерлерін ESG қағидаттарын дамытудың орнықты тәжірибелерін қолдануға оқытуды және тартуды қамтамасыз ету;
3) GRI халықаралық есеп беру стандарттарын қолдану;
4) жаһандық қағидаттарды сақтауға ұмтылу ретінде БҰҰ-ның Қоғам үшін өзекті орнықты даму мақсаттарына қол жеткізуді қамтамасыз ету.
Осы шараларды іске асыру шеңберінде Қоғам мынадай оң әсерлерді күтеді:
1) инвестициялық тартымдылықты арттыру;
2) есептіліктің ашықтығын қамтамасыз ету арқылы брендтің беделін жақсарту;
3) бизнестің табысы мен ұзақ мерзімді тұрақтылығының факторлары ретінде корпоративтік, экологиялық және әлеуметтік пайда;
4) Қоғамның корпоративтік басқаруын жалпы бағалауды арттыруға ықпал ететін Қоғамның корпоративтік басқару жүйесінің "Орнықты даму" компонентінің тиімділігін арттыру.
3.3. № 6 мақсат: Экологиялық әсерді басқару
Экологиялық әсерді басқару бизнестің де, жалпы қоғамның да өркендеуі үшін қолайлы орта құруға ықпал ете отырып, орнықты дамудың іргелі қағидаттарын қамтамасыз етеді.
Жаһандық трендтерге сәйкес өз қызметінің жағымсыз экологиялық салдарын азайтуға ұмтылу корпоративтік мәдениет пен беделдің маңызды аспектісіне айналады.
Экологиялық және энергетикалық ресурстар көбінесе ұйымдар үшін айтарлықтай шығындар болып табылады. Қоғам да одан қалыс қалған жоқ.
Қоғам өз қызметінің сипатына байланысты қоршаған ортаға тікелей әсер етпейді. Электр энергиясы, жылу энергиясы және су – Қоғам тұтынатын негізгі ресурстар.
Қоғам қоршаған ортаға жағымсыз әсерлердің алдын алуды барынша қамтамасыз ететін ресурстарды ұтымды пайдалану қағидаттары мен әдістерін қолданады.
Қоғам өз қызметінде энергияны үнемдейтін технологияларды енгізу, суды тұтынуды азайту, электрондық құжат айналымы жүйесін және екіжақты басып шығару тәжірибесін енгізу арқылы кеңсе қажеттіліктері үшін қағаз шығынын азайту арқылы ресурстарды шамадан тыс тұтынуды азайтуға және экологиялық теріс әсердің барын азайтуға тырысады.
Қоғам "жасыл кеңсе" тұжырымдамасын енгізу мүмкіндігін қарастыруда, қызметкерлердің экологиялық сана деңгейін арттыруға бағытталған науқан оның маңызды құрамдас бөлігі болып табылады.
7-кесте. Қоғамның ресурстарды тұтыну көрсеткіштері
Экологиялық әсерді басқаруды одан әрі жетілдіру мақсатында мынадай стратегиялық міндеттер іске асырылатын болады:
3.3.1. Ресурстарды тұтыну тиімділігін арттыру
Ресурстарды тұтынудың тиімділігін арттыру шығындарды азайту және қоршаған ортаға теріс әсерді азайту мақсатында энергия мен су ресурстарын пайдалануды оңтайландыруға бағытталған стратегия болып табылады. Бұл міндет тиімді технологиялар мен үрдістерді енгізуді, энергияны, суды, материалдарды және басқа да табиғи ресурстарды ұтымды пайдалануды қамтиды.
Қоғамның негізгі операциялық шығындарының бірі – коммуналдық көрсетілетін қызметтер шығындары. Объектілер аумағының едәуір көлеміне, жүктеменің өсуіне және іс-шараларды өткізу жиілігіне байланысты Қоғамның электр энергиясына және суды тұтынуға жұмсайтын шығындарының өсуі болжамды кезеңде тек қана өсетін болады. Операциялық шығындарды азайту үшін Қоғамға жабдықтарды жаңарту және өндірістерді жаңғырту, өндірістік үрдістерді цифрландыру қарқынын жеделдету және озық технологияларды жүйелі түрде енгізу қажет. Бұл шаралар Қоғамға энергия мен су ресурстарын тұтынуды азайтуға, сол арқылы оларды тұтыну шығындарын азайтуға мүмкіндік береді.
Қоғам қызметкерлердің Қоғамдағы ресурс үнемдеу және жасыл технологиялар туралы хабардар болуын арттыру жөнінде шаралар қабылдайтын болады. Мысалы, қызметкерлер үшін тренингтер өткізіледі, ресурстар мен технологияларды пайдалануды реттейтін жалпы қағидалар әзірленеді және тағы басқа жұмыстар жүргізіледі.
Электр энергиясын тұтынуды оңтайландыру міндетін шешудің негізгі бағыттары мен тәсілдері:

2) обеспечить обучение и вовлечение руководящего состава и работников Общества в применение устойчивых практик развития принципов ESG;
3) применять стандарты международной отчетности GRI;
4) обеспечить достижение Целей устойчивого развития ООН, релевантных для Общества, как стремление к соблюдению глобальных принципов.
В рамках реализации данных мер Общество ожидает следующие положительные эффекты:
1) повышение инвестиционной привлекательности;
2) улучшение репутации бренда за счет обеспечения прозрачности отчетности;
3) корпоративные, экологические и социальные выгоды, как факторы успеха и долгосрочной устойчивости бизнеса;
4) повышение эффективности компонента "Устойчивое развитие" системы корпоративного управления Общества, способствующей повышению общей оценки корпоративного управления Общества.
3.3. Цель № 6: управление экологическим воздействием
Управление экологическим воздействием обеспечивает фундаментальные принципы устойчивого развития, способствуя созданию благоприятной среды для процветания как бизнеса, так и общества в целом.
Согласно глобальным трендам стремление сократить отрицательные экологические последствия своей деятельности становится важным аспектом корпоративной культуры и репутации.
Экологические и энергетические ресурсы часто представляют собой значительные статьи расходов для организаций. Общество не стало исключением.
В силу характера своей деятельности Общество не оказывает непосредственного существенного воздействия на окружающую среду. Основными ресурсами, потребляемыми Обществом, являются электроэнергия, тепловая энергия и вода.
Общество применяет принципы и методы рационального использования ресурсов, которые наилучшим образом обеспечивают предотвращение неблагоприятного воздействия на окружающую среду.
В своей деятельности Общество стремится к сокращению избыточного потребления ресурсов и минимизации существующего негативного экологического воздействия посредством внедрения энергоэффективных технологий, снижения потребления воды, уменьшения расходования бумаги для офисных нужд за счет внедрения системы электронного документооборота и практики двусторонней печати.
Общество рассматривает возможность внедрения концепции "зеленого офиса", важной составляющей которой является кампания, направленная на повышение уровня экологической сознательности работников.
График 7 - показатели потребления ресурсов Обществом
В целях дальнейшего совершенствования управления экологическим воздействием будут реализованы следующие стратегические задачи:
3.3.1. Повышение эффективности потребления ресурсов
Повышение эффективности потребления ресурсов представляет собой стратегию, направленную на оптимизацию использования энергетических и водных ресурсов с целью сокращения расходов и снижения негативного воздействия на окружающую среду. Данная задача включает в себя внедрение эффективных технологий и процессов, рациональное использование энергии, воды, материалов и других природных ресурсов.
Одними из ключевых операционных расходов Общества являются расходы на коммунальные услуги. Ввиду значительного объема площади объектов, роста загрузки и частоты проведения мероприятий рост расходов Общества на электроэнергию и потребление воды в прогнозируемый период будет только расти. Для снижения операционных затрат Обществу необходимо произвести обновление оборудования и модернизацию производств, ускорить темпы цифровизации производственных процессов и систематически внедрять передовые технологии. Данные меры позволят Обществу сократить потребление энерго и водных ресурсов, тем самым сократить затраты по их потреблению.
Общество будет принимать меры по повышению осведомленности работников о ресурсосбережении в Обществе и "зеленых" технологиях, к примеру, будут проводиться тренинги для персонала, разрабатываться общие правила, регулирующие использование ресурсов и технологий, и так далее.
Основные направления и подходы к решению задачи по оптимизации потребления электрической энергии следующие:

1) энергия тұтынуды тиімді бақылау үшін заманауи басқару және мониторинг жүйелерін пайдалану;
2) ескірген жабдықты неғұрлым заманауи және энергия үнемдейтін жабдыққа ауыстыру;
3) өзекті қажеттіліктерге байланысты электр энергиясын тұтынуды дәл реттеуге мүмкіндік беретін автоматтандыру жүйелерін әзірлеу және орнату;
4) қызметкерлерді энергияны үнемдеу және электр энергиясын ұтымды пайдалану әдістеріне үйрету;
5) оңтайландырудың әлеуетті бағыттарын анықтау мақсатында энергия тұтынуды үнемі бақылап отыру және деректерге талдау жүргізу.
Су үнемдеу жабдықтарын енгізу жөніндегі шаралар:
1) шығынның негізгі нүктелерін анықтау мақсатында ағымдағы су тұтынуға егжей-тегжейлі талдау жүргізу;
2)  суды аз жұмсайтын араластырғыштар, суаруды басқарудың зияткерлік жүйелері сияқты және тағы басқа технологияларды таңдау және енгізу;
3) нақты уақыт режимінде су тұтыну көрсеткіштерін бақылауға және талдауға мүмкіндік беретін мониторинг жүйелерін орнату;
4) суды тұтынудың төмендеуін және жаңа технологиялардың тиімділігін өлшеу үшін деректерді үнемі бақылап, талдау.
Осы шараларды іске асыру шеңберінде Қоғам мынадай оң әсерлерді күтеді:
1) ресурстарды тұтыну тиімділігін арттыру;
2) шығындарды азайту;
3) Қоғамның экологиялық бейтараптығын жақсарту;
4) нарықта бәсекеге қабілеттілікті арттыру;
5) ұзақ мерзімді табыс және орнықты даму.
3.3.2. Активтерді жаңғырту және цифрландыру
Активтерді жаңғырту инфрақұрылымды, объектілерді, демалыс және ойын-сауық аймақтарын, сондай-ақ "EXPO" іскерлік орталығы аумағының коммуникациялық желілерін жаңарту мен жақсартудың кешенді үрдісі болып табылады. Мақсатқа жалға алушылар мен келушілер үшін объектілер мен аумақтардың кірістілігін, тартымдылығын арттыруға, сондай-ақ Астананың экономикалық дамуын ынталандыруға бағытталған реконструкциялау, жаңарту және дамыту жөніндегі түрлі іс-шаралар кіреді.
EXPO объектілерін жаңғырту үрдісі құрылыс және реконструкциялау жобаларын іске асыруды, клиенттермен және келушілермен басқару және өзара іс-қимыл жасау үшін цифрлық платформаларды әзірлеуді қамтиды. EXPO объектілері мен аумағын жаңғырту нәтижесінде олардың тартымдылығы мен функционалдығын арттырып қана қоймай, өңірді және жалпы Қоғамды дамыту үшін ұзақ мерзімді мұраны сақтауға қол жеткізіледі.
Осы міндетті іске асыру үшін мынадай шараларды жүзеге асыру қажет:
1) өнімділікті арттыру, шығындарды азайту және қызмет сапасын жақсарту үшін Қоғамның жабдықтарын, тетіктерін және инфрақұрылымын жаңарту;

1) использовать современные системы управления и мониторинга для эффективного контроля над энергопотреблением;
2) заменить устаревшее оборудование на более современное и энергосберегающее;
3) разработать и установить системы автоматизации, позволяющие точно регулировать потребление электроэнергии в зависимости от актуальных нужд;
4) обучить сотрудников методам энергосбережения и рационального использования электроэнергии;
5) регулярно мониторить энергопотребление и проводить анализ данных с целью выявления потенциальных областей оптимизации.
Меры по внедрению водосберегающего оборудования:
1) провести детальный анализ текущего водопотребления с целью выявления основных точек расхода;
2) выбрать и внедрить технологии, такие как смесители с низким расходом воды, интеллектуальные системы управления поливом и другие;
3) установить системы мониторинга, которые позволят отслеживать и анализировать показатели водопотребления в режиме реального времени;
4) регулярно мониторить и анализировать данные для измерения снижения потребления воды и эффективности использования новых технологий.
В рамках реализации данных мер Общество ожидает следующие положительные эффекты:
1) повышение эффективности потребления ресурсов;
2) сокращение издержек;
3) улучшение экологической нейтральности Общества;
4) повышение конкурентоспособности на рынке;
5) долгосрочный успех и устойчивое развитие.
3.3.2. Модернизация активов и цифровизация
Сноска. Подпункт 3.3.2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 15.04.2026 № 276.
Модернизация активов представляет собой комплексный процесс обновления и улучшения инфраструктуры, объектов, зон отдыха и развлечений, а также коммуникационных сетей территории делового центра "EXPO". Цель включает в себя различные мероприятия по реконструкции, реновации и развитию, направленные на повышение доходности, привлекательности объектов и территории для арендаторов и посетителей, а также стимулирование экономического развития столицы.
Процесс модернизации объектов EXPO включает в себя реализацию проектов строительства и реконструкции, разработку цифровых платформ для управления и взаимодействия с клиентами и посетителями. В результате модернизации объектов и территории EXPO достигаются не только повышение их привлекательности и функциональности, но и сохранение долгосрочного наследия для развития региона и Общества в целом.
Для реализации данной задачи необходимо осуществить следующие меры:
1) обновить оборудование, механизмы и инфраструктуру Общества для повышения производительности, снижения издержек и улучшения качества услуг;

2) клиенттермен өзара іс-қимылды жақсартатын, ресурстарды басқаруды оңтайландыратын және жалпы компанияны тиімдірек басқаруды қамтамасыз ететін "RСM" цифрлық платформасын, бағдарламалық қамтамасыз етуді және басқару жүйелерін жетілдіруді жалғастыру;
3) киберқауіпсіздікті күшейту және Қоғам деректерінің құпиялылығын қорғауды қамтамасыз ету;
4) "ЕХРО" іскерлік орталығының бүкіл аумағы бойынша ғимараттарды басқарудың, бейнебақылаудың және желілік инфрақұрылымның автоматтандырылған жүйелерін жаңғыртуды жалғастыру.
Осы шараларды іске асыру шеңберінде Қоғам мынадай оң нәтижелерді күтеді:
1) заманауи технологиялар мен цифрлық шешімдерді енгізу есебінен Қоғамның өндірістік және операциялық үрдістерін жақсарту;
2) бәсекеге қабілеттілікті сақтау;
3) нарықтың тез өзгеретін жағдайында Қоғамның өсуі мен дамуы үшін жаңа мүмкіндіктер жасау;
4) объектілерді басқаруды жақсарту және жалға алушылар үшін жайлылық пен қауіпсіздік деңгейін арттыру.
"Орнықты даму" стратегиялық бағытын іске асырудан күтілетін нәтижелерге кіретін Басқарма, Директорлар кеңесі және Қоғамның құрылымдық бөлімшелері басшыларының құрамындағы шешімдер қабылдау деңгейінде әйелдердің үлесін кемінде 30 % ұлғайту, 2034 жылға қарай корпоративтік басқару жүйесін диагностикалау кезінде бағалауды кемінде 91 %-ға арттыру электр энергиясын тұтынуды 3 %-ға оңтайландыру (2024 жылғы көрсеткіштерге арақатынас бойынша) және 2034 жылға қарай Қоғамның барлық объектілерінде су үнемдеу жабдықтарын енгізуді 100 % қамту кіреді.
4. Стратегиялық бағыт: "IT-кластердің экспорттық әлеуетін дамыту"
EXPO іскерлік орталығы аумағындағы IT-кластердің экспорттық әлеуетін дамыту заманауи цифрлық бизнес орталығын қалыптастыруға бағытталған негізгі бағыт болып табылады. Бейінді IT-компаниялардың шоғырлануы, EXPO-да инфрақұрылымның дамуы және сервистік ортаның құрылуы өңірлік және халықаралық деңгейлерде бәсекеге қабілетті орнықты IT-экожүйенің пайда болуына жағдай жасайды.
Қоғам жалға алушыларды сүйемелдеу, сондай-ақ отандық IT-шешімдерді ілгерілету үшін халықаралық іс-шараларды ұйымдастыру арқылы осы ортаны қамтамасыз етуде орталық рөл атқарады. Осы факторлардың үйлесімі EXPO-ның экспортқа бағдарланған қазақстандық IT-компаниялар үшін танымал өсу нүктесіне айналуына мүмкіндік береді.
Бұл стратегиялық бағыт 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарының "Өсудің жаңа нүктелері" деген үшінші бағыты "Инновациялар, цифрлық және креативті экономика" деген 3.3-кіші бөлімінің "24. IT-өнімдер мен көрсетілетін қызметтер экспортының көлемі" индикаторын және Жалғыз акционердің даму жоспарын іске асырудан туындайды.

2) продолжить совершенствование цифровой платформы "RСM", программного обеспечения и систем управления, которые улучшат взаимодействие с клиентами, оптимизируют управление ресурсами и обеспечат более эффективное управление компанией в целом;
3) усилить кибербезопасность и обеспечить защиту конфиденциальности данных Общества;
4) продолжить модернизацию автоматизированных систем управления зданиями, видеонаблюдения и сетевой инфраструктуры по всей территории делового центра "ЕХРО".
В рамках реализации данных мер Общество ожидает следующие положительные результаты:
1) улучшение производственных и операционных процессов Общества за счет внедрения современных технологий и цифровых решений;
2) сохранение конкурентоспособности;
3) создание новых возможностей для роста и развития Общества в быстро меняющихся условиях рынка;
4) улучшение управления объектами и повышение уровня комфорта и безопасности для арендаторов.
Ожидаемые результаты от реализации стратегического направления "Устойчивое развитие" включают увеличение доли женщин на уровне принятия решений в составе Правления, Совета директоров и руководителей структурных подразделений Общества не менее 30 %, повышение оценки при диагностике системы корпоративного управления на 91 % к 2034 году, оптимизацию потребления электроэнергии на 3 % (по соотношению к показателям 2024 года) и 100 %-ный охват внедрения водосберегающего оборудования на всех объектах Общества к 2034 году.
4. Стратегическое направление: "Развитие экспортного потенциала IT-кластера"
Сноска. План дополнен подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 15.04.2026 № 276.
Развитие экспортного потенциала IТ-кластера на территории делового центра EXPO является ключевым направлением, направленным на формирование современного центра цифрового бизнеса. Концентрация профильных IТ-компаний, развитие инфраструктуры и создание сервисной среды на EXPO создают условия для появления устойчивой IТ-экосистемы, способной конкурировать на региональном и международном уровнях.
Общество играет центральную роль в обеспечении этой среды - через сопровождение арендаторов, а также организацию международных мероприятий для продвижения отечественных IТ-решений. Сочетание этих факторов позволит EXPO стать узнаваемой точкой роста для экспортно-ориентированных казахстанских IТ-компаний.
Данное стратегическое направление вытекает из реализации индикатора "24. Объем экспорта IТ-продуктов и услуг" подраздела 3.3 "Инновации, цифровизация и креативная экономика третьего направления "Новые точки роста" Национального плана развития до 2029 года и Плана развития Единственного акционера.

4.1. № 7 мақсат: EXPO аумағында IT-кластерді дамыту үшін жағдай жасау
Мақсат жайлы жалға алу, сервистік және кәсіби ортаны құру арқылы EXPO-да IT-резиденттерді сүйемелдеудің тиімді операциялық моделін дамытуға бағытталған. IT-компаниялардың инфрақұрылым сапасынан бастап әкімшілік рәсімдердің икемділігіне дейінгі қажеттіліктеріне ерекше назар аударылады, бұл EXPO-ның ел ішіндегі, сол сияқты одан тыс жерлердегі басқа бизнес-алаңдармен бәсекелес болуына мүмкіндік береді.
Жобалық басқаруды дамытуды, жалға алушыларды кәсіби сүйемелдеуді және халықаралық деңгейде ілгерілету үшін іс-шараларды ұйымдастыруды қоса алғанда, Қоғамның ішкі құзыреттерін арттыру табыстың басты факторы болады. Бұл EXPO-дағы IT-компаниялардың санын арттырып қана қоймай, олардың өсуі және сыртқы нарықтарға шығуы үшін платформа жасайды.
IT-кластерді дамыту үшін мынадай нақты шаралар қабылданатын болады:
- кешен аумағындағы IT-компаниялардың үлесін кезең-кезеңімен ұлғайту жоспарын әзірлеу және іске асыру;
- салалық арналар мен серіктестіктер арқылы перспективалы IT-резиденттерді іздеу және тарту;
- резиденттердің дерекқорын жүргізу және олардың салалық құрылымын талдау;
- жаңа резиденттерді тарту мақсатында салалық көрмелер мен конференцияларға қатысу;
- IT-компаниялармен келіссөздер жүргізу және жалдау шарттарын жасасу;
- өзара іс-қимылдың барлық кезеңінде резиденттерді сүйемелдеуді қамтамасыз ету;
- IT-компаниялар үшін жайлы кәсіби орта құру және дамыту;
- жалға алу шарттарының талаптарына сәйкес хабарламалар жіберу арқылы нысаналы емес жалға алушылар алып жатқан алаңдарды босату.
Осы мақсатта мынадай стратегиялық міндеттерді іске асыру ұсынылады:
4.1.1. EXPO аумағында IT-кластерді дамыту
EXPO-ны толыққанды IT-кластерге айналдыру үшін ақпараттық технологиялар саласында жұмыс істейтін жалға алушылардың үлесін біртіндеп арттыру қажет. Бұл компаниялардың өзара іс-қимыл жасап, тәжірибе алмасатын, бірлескен өнімдер мен шешімдер жасай алатын технологиялық жағынан мазмұнды іскерлік ортаны қалыптастыруға мүмкіндік береді.
Міндетті іске асыру IT-кластерге арналған алаңдарды босатуды, белсенді маркетингтік кампанияны, бейінді іс-шараларға қатысуды, әлеуетті жалға алушылармен жеке жұмыс істеуді, икемді жалға беру саясатын және IT-бизнеске бағдарланған қосымша сервистерді дамытуды қамтиды. EXPO-ның мұндай позициялануы бәсекелестік басымдықтар жасап, технологиялық компаниялар тарапынан қызығушылықты арттырады. Мұндай жалға алушылардың үлесін арттыру ЕХРО-ның ұлттық деңгейдегі ІТ-кластер ретіндегі мәртебесін де арттырады.

4.1. Цель № 7: создание условий для развития IT-кластера на территории EXPO
Цель направлена на развитие эффективной операционной модели сопровождения IT -резидентов на EXPO - через создание комфортной арендной, сервисной и профессиональной среды. Особое внимание уделяется потребностям IT-компаний: от качества инфраструктуры до гибкости административных процедур, что позволит EXPO конкурировать с другими бизнес-локациями как внутри страны, так и за ее пределами.
Ключевым фактором успеха станет повышение внутренних компетенций Общества, включая развитие проектного управления, профессиональное сопровождение арендаторов и организацию мероприятий для международного продвижения. Это позволит не просто увеличить присутствие IT-компаний на EXPO, но и создать платформу для их роста и выхода на внешние рынки.
Для развития IT-кластера будут приняты следующие конкретные меры:
- разработка и реализация плана поэтапного увеличения доли IT-компаний на территории комплекса;
- поиск и привлечение перспективных IT-резидентов через отраслевые каналы и партнерства;
- ведение базы данных резидентов и анализ их отраслевой структуры;
- участие в отраслевых выставках и конференциях с целью привлечения новых резидентов;
- проведение переговоров и заключение договоров аренды с IT-компаниями;
- обеспечение сопровождения резидентов на всех этапах взаимодействия;
- создание и развитие комфортной профессиональной среды для IT-компаний;
- высвобождение площадей, занятых нецелевыми арендаторами, путем направления уведомлений в соответствии с условиями договоров аренды.
В этих целях предлагается реализовать следующие стратегические задачи:
4.1.1. Развитие IT-кластера на территории EXPO
Для превращения EXPO в полноценный IT-кластер необходимо последовательно увеличивать долю арендаторов, работающих в сфере информационных технологий. Это позволит сформировать технологически насыщенную бизнес-среду, где компании смогут взаимодействовать, обмениваться опытом, создавать совместные продукты и решения.
Реализация задачи включает высвобождение площадей под IT-кластер, активную маркетинговую кампанию, участие в профильных мероприятиях, индивидуальную работу с потенциальными арендаторами, гибкую арендную политику и развитие дополнительных сервисов, ориентированных на IT-бизнес. Такое позиционирование EXPO создаст конкурентные преимущества и повысит интерес со стороны технологических компаний. Увеличение доли таких арендаторов также повысит статус EXPO как IT-кластера национального уровня.

4.1.2. Қазақстанның EXPO халықаралық көрмелеріне қатысуы шеңберінде IT-кластерді ілгерілетуді қамтамасыз ету
Қазақстандық IT-кластердің жаһандық деңгейдегі танымалдығын арттыру және отандық IT-компаниялардың экспорттық мүмкіндіктерін кеңейту мақсатында Қоғам Қазақстанның EXPO халықаралық көрмелеріне қатысуы шеңберінде IT-кластердің әлеуетін ілгерілету бойынша іс-шараларды өткізуді жоспарлап отыр. EXPO халықаралық көрмелерінде IT-кластерді ілгерілету қазақстандық IT-компанияларға өз өнімдерін, стартаптарын таныстыруға, халықаралық серіктестермен және инвесторлармен ынтымақтастықты кеңейтуге мүмкіндік береді, сондай-ақ еліміздің халықаралық аренадағы тартымдылығын арттырады.
4.1.3. Қоғам қызметінде инновациялық белсенділікті дамыту және жаңа технологияларды ендіру
"Инновация саласындағы белсенділік деңгейі" негізгі ұлттық индикаторы ғылыми-инновациялық хакатондар өткізу, технологиялық шешімдер әзірлеу және ғылыми-инновациялық инфрақұрылым объектілерін (технопарктер, инжинирингтік орталықтар, конструкторлық бюролар және т.б.) құру сияқты ғылыми-техникалық, конструкторлық және өндірістік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға бағдарланған іс-шараларды қамтиды.
Бұл ретте Қоғамның қызметі қолданбалы ғылыми-техникалық әзірлемелерді жүзеге асыруды немесе ҒЗТКЖ-ға арналған салалық инфрақұрылым құруды көздейтін секторларға жатпайды.
Осыған байланысты атқарылатын функциялардың ерекшелігіне байланысты аталған іс-шараларды Қоғам қызметінің шеңберінде жүзеге асыру мүмкін болмай отыр. Сонымен қатар Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарында және Жалғыз акционердің даму жоспарында көзделген "Инновация саласындағы белсенділік деңгейі" негізгі ұлттық индикаторын орындау мақсатында Қоғам өзінің құзыретіне сәйкес келетін өзге де бастамаларды ендіруді жүзеге асырады.
Атап айтқанда, 2026 – 2029 жылдарға арналған IT және цифрландыру бағдарламасы аясында EXPO аумағында инновациялық қызметті дамытуға, заманауи технологияларды ендіруге және цифрлық шешімдер экожүйесін қалыптастыруға бағытталған іс-шаралар кешені жүзеге асырылуда.
Инновациялық бастамалар ретінде жасанды интеллект технологияларын ендіруді көздейтін мынадай жобалар қарастырылуда:
кәсіпорынның заманауи цифрлық инфрақұрылымын дамыту және кешенді киберқауіпсіздігін нығайту;
зияткерлік және биометриялық технологияларды қолдана отырып, технологиялық қауіпсіздік жүйелерін жаңғырту;
зияткерлік автоматтандыру құралдарын ендіру және бизнес-процестерді оңтайландыру есебінен операциялық тиімділікті арттыру;
деректердің бірыңғай корпоративтік ортасын құру мен басқарушылық және стратегиялық есептілік үшін жасанды интеллект негізінде аналитикалық шешімдерді ендіру;
IT-инфрақұрылымды проактивті және автономды басқаруға көшу,
сондай-ақ мониторингтеудің экологиялық және "ақылды" технологияларын дамыту.
"Инновация саласындағы белсенділік деңгейі" көрсеткіші
2026 – 2029 жылдарға арналған IT және цифрландыру бағдарламасында жоспарланған іс-шаралардың жалпы көлемінде есепті кезеңде іске асырылған инновациялық бастамалардың үлесін көрсетеді.

4.1.2. Обеспечение продвижения IT-кластера в рамках участия Казахстана в международных выставках ЕХРО
В целях повышения узнаваемости казахстанского IT-кластера на глобальном уровне и расширения экспортных возможностей отечественных IT-компаний Обществом планируется проведение мероприятий по продвижению потенциала IT-кластера в рамках участия Казахстана в международных выставках EXPO. Продвижение IТ-кластера на международных выставках EXPO позволит казахстанским IТ-компаниям презентовать свои продукты, стартапы и расширить сотрудничество с международными потенциальными партнерами и инвесторами, а также повысит привлекательность страны на международной арене.
4.1.3. Развитие инновационной активности и внедрение новых технологий в деятельности Общества
Ключевой национальный индикатор "Уровень активности в области инноваций" включает мероприятия, ориентированные на организации, осуществляющие научно-техническую, конструкторскую и производственную деятельность, такие как проведение научно-инновационных хакатонов, разработка технологических решений и создание объектов научно-инновационной инфраструктуры (технопарки, инжиниринговые центры, конструкторские бюро и другое).
При этом деятельность Общества не относится к секторам, предусматривающим осуществление прикладных научно-технических разработок либо создание профильной инфраструктуры для НИОКР.
В связи с этим реализация указанных мероприятий в рамках деятельности Общества не представляется возможной ввиду специфики выполняемых функций. Вместе с тем в целях исполнения ключевого национального индикатора "Уровень активности в области инноваций", предусмотренного Национальным планом развития Республики Казахстан до 2029 года и Планом развития Единственного акционера, Общество осуществляет внедрение иных инициатив, соответствующих его компетенции.
В частности, в рамках Программы IT и цифровизации на 2026 - 2029 годы реализуется комплекс мероприятий, направленных на развитие инновационной деятельности, внедрение современных технологий и формирование экосистемы цифровых решений на территории EXPO.
В качестве инновационных инициатив рассматриваются проекты, включающие внедрение технологий искусственного интеллекта:
развитие современной цифровой инфраструктуры и укрепление комплексной кибербезопасности предприятия;
модернизация систем технологической безопасности с применением интеллектуальных и биометрических технологий;
повышение операционной эффективности за счет внедрения инструментов интеллектуальной автоматизации и оптимизации бизнес-процессов;
создание единой корпоративной среды данных и внедрение аналитических решений на базе искусственного интеллекта для управленческой и стратегической отчетности;
переход к проактивному и автономному управлению IT-инфраструктурой, а также развитие экологических и "умных" технологий мониторинга.
Показатель "Уровень активности в области инноваций" отражает долю инновационных инициатив, реализованных в отчетном периоде, в общем объеме запланированных мероприятий Программы IT и цифровизации на 2026 - 2029 годы.

"IT-кластердің экспорттық әлеуетін дамыту" стратегиялық бағытын іске асырудың күтілетін нәтижелері IT-кластерге арналған жалдау алаңдарын кемінде 117,2  мың шаршы метрге ұлғайтуды, халықаралық көрмелерге қатысу арқылы кемінде үш отандық IT-шешімді, сервистерді немесе стартаптарды халықаралық нарыққа шығаруды, сондай-ақ 2034 жылға қарай инновациялық қызметке 100  % қатысушылықты қамтамасыз етуді қамтиды.
Қоғамның миссиясы мен негізгі басымдықтарына қол жеткізу стратегиялық ҚНК № 5 кестесінде көрсетілген тұрақты мониторинг есебінен қамтамасыз етілетін болады.

Ожидаемые результаты реализации стратегического направления "Развитие экспортного потенциала IT‑кластера" включают увеличение площадей аренды под IT‑кластер не менее чем на 117,2 тысяч кв. м, выведение на международный рынок не менее трех отечественных IT‑решений сервисов или стартапов через участие в международных выставках, а также достижение 100 % вовлеченности в инновационную деятельность к 2034 году.
Достижение миссии и основных приоритетов Общества будет обеспечено за счет регулярного мониторинга указанных в таблице № 5 стратегических КПД.

4. Даму жоспарын іске асыруға әсер етуі мүмкін тәуекелдер
Қоғам өзінің даму жоспарын іске асыру және қойылған бизнес мақсаттарына жету қабілетіне әсер етуі мүмкін тәуекелдерді анықтайды және бағалайды. Осы жұмыстың шеңберінде Қоғам бизнес мақсаттарын іске асыруға және оған қол жеткізуге әсер етуі мүмкін тәуекелдерді анықтайды және бағалайды. Қоғам тәуекел-тәбетті ескере отырып, тәуекелдердің ауырлығына қарай басымдық береді. Содан кейін Қоғам тәуекелдерге ден қою тәсілдерін таңдайды және өзгерістерге қызмет тиімділігінің мониторингін жүзеге асырады. Осылайша Даму жоспары мен бизнес мақсаттарын іске асыру барысында Қоғам қабылдайтын тәуекел мөлшеріне кешенді көзқарас қалыптасады.
Қоғамның барлық тәуекелдері қызметті дамыту мен қолдаудың стратегиялық және операциялық мақсаттарымен ажырамас байланыста. Кейбір тәуекелдер бір уақытта бірнеше мақсатқа жетуге әсер етуі мүмкін. Мәселен, ККІШ-ден түсетін түсім көлемі бойынша көрсеткішті орындамау, сондай-ақ кеңсе және коммерциялық жылжымайтын мүлікті жалға беруден жоспарланған табысқа қол жеткізбеу, халықаралық/ мамандандырылған EXPO көрмелерін өткізуге мемлекеттік тапсырыстың азаюы немесе болмауы, операциялық залал және тағы басқа тәуекелдер Қоғамның болжамды стратегиялық ҚНК іске асыруға әсер ететін негізгі тәуекелдер болып табылады (№ 6 кесте).
Сонымен қатар Қоғамның қызметі жеткізушілер мен мердігерлердің міндеттемелерді орындамау қаупін, өндірістік және басқарушылық тәуекелдерді, маркетингтік тәуекелді, мамандардың тапшылығы тәуекелін, әкімшілік тәуекелді және форс-мажорлық тәуекелді қамтитын бірқатар ерекше емес тәуекелдерге ұшырайды.
Қоғам барлық ықтимал тәуекелдерін анықтау кезінде Қоғамның стратегиялық, операциялық және басқа мақсаттарына қол жеткізуге теріс әсер етуі мүмкін барлық оқиғаларға алдын ала ден қоя алады.

4. Риски, которые могут повлиять на реализацию Плана развития
Общество выявляет и оценивает риски, которые могут повлиять на способность Общества реализовать свой план развития и достичь поставленных бизнес-целей. В рамках этой работы Общество выявляет и оценивает риски, которые могут повлиять на реализацию и достижение бизнес-целей. Общество приоритизирует риски в зависимости от их серьезности, с учетом риск-аппетита. Затем Общество выбирает способы реагирования на риски и осуществляет мониторинг эффективности деятельности на предмет изменения. Таким образом, в ходе реализации Плана развития и бизнес-целей формируется комплексный взгляд на величину принимаемого Обществом риска.
Все риски Общества неотъемлемо связаны со стратегическими и операционными целями развития и поддержания деятельности. Некоторые риски одновременно могут влиять на достижение нескольких целей. Так, основными рисками, влияющими на реализацию прогнозных стратегических КПД Общества, являются такие риски как невыполнение показателя по объему выручки от КВМ, а также недостижение запланированного дохода от аренды офисной и коммерческой недвижимости, уменьшение или отсутствие государственного заказа на проведение международных/ специализированных выставок EXPO, операционная убыточность и другие (таблица № 6).
Кроме того, деятельность Общества подвержена ряду рисков неспецифического характера, которые включают риск невыполнения обязательств поставщиками и подрядчиками, производственные и управленческие риски, маркетинговый риск, риск дефицита специалистов, административный риск и риск форс-мажорных обстоятельств.
При определении всех возможных рисков Общество способно заблаговременно реагировать на все события, которые могут оказать негативное влияние на достижение стратегических, операционных и других целей Общества.

2. Қоғамның еңбек өнімділігінің төмендеуі.
3. Қоғамның негізгі капиталына инвестициялар легінің төмендеуі
4. Қоғамның көрсетілетін қызметтеріне сұраныстың төмендеуі
1.1. Жалдау мөлшерлемелерінің баға саясатын уақтылы түзету.
1.2. Жұмыс істеп жүрген төлемге қабілетсіз жалға алушыларды тұрақты мониторингтеу және шарттарды бұзу.
2.1. Тұрақты мониторинг жүргізу – Қоғамның көрсетілетін қызметтерді ұсынуы бөлігінде Қоғамның барлық байланысты бизнес-процестерін өлшеу және талдау.
2.2. Бизнес-процестерді автоматтандыру, көрсетілетін қызметтердің уақытын ұлғайту және кейіннен операцияларды түзету сияқты тұрақты жақсартуларды жүргізу.
2.3. Білім беру мен кадрларды кәсіби даярлауға инвестициялау.
3.1. Қоғамның кірістілігін арттыру және кейіннен негізгі капиталға инвестициялар үлесін ұлғайту үшін қызмет бағыттарын тиімді басқару.
4.1. Мемлекеттік органдармен және компаниялармен, ірі көрме ұйымдарымен және жалға алушылар – Қоғамның көрсетілетін қызметтерінің әлеуетті тапсырыс берушілерімен тұрақты негізде келіссөздер жүргізу және өзара іс-қимыл жасау.
1. Экономикалық ынталандырулар.
2. Оқыту және қайта мамандандыру.
3. Инвестицияларды тарту.
2-стратегиялық бағыт. Қоғам қызметін тиімді басқару
2
ККІШ-тен түсетін түсім көлемі бойынша көрсеткіштің орындалмауы
1. Қоғамның стратегиялық мақсатына қол жеткізбеу.
2. Қоғамның ККІШ өткізуден түскен түсімді толық алмауы.
3. Қоғамның беделі мен имиджінің нашарлауы.
1. Объектілердің таныстырылымын жасай отырып, әлеуетті жалға алушылармен келіссөздер және кездесулер өткізу.
2. Мемлекеттік сектордан әлеуетті тапсырыс берушілерді тарту үшін мемлекеттік органдармен және компаниялармен өзара іс-қимылды күшейту.
3. Ірі көрме ұйымдарымен және агенттіктерімен байланыс орнату, конгресс-орталық пен "EXPO" халықаралық көрме орталығының алаңдарында іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу үшін халықаралық компанияларды тарту.
4. Іс-шараларды алдын ала ауыстыру.
1. Көрсеткішке қол жеткізбеу себептерін талдау, анықтау және жою (мүмкіндігінше).
2. Маркетингтік және баға саясатын қайта қарау.
3. "EXPO" халықаралық көрме орталығы мен конгресс-орталықтың алдағы жылға арналған іс-шаралар күнтізбесін жүргізу.
3
Офистік және коммерциялық жылжымайтын мүлікті жалға беруден түсетін жоспарланған кіріске қол жеткізбеу
1. Қоғамның стратегиялық көрсеткіштеріне қол жеткізбеу.
2. Қоғамның коммерциялық жылжымайтын мүлікті жалға беруінен толық алынбаған түсім.
3. Қоғам алаңдарының жеткіліксіз жүктемесіне байланысты кірістердің төмендеуі.
1. Объектілердің таныстырылымын жасай отырып, әлеуетті жалға алушылармен келіссөздер және кездесулер өткізу.

2. Уменьшение производительности труда Общества
3. Снижение притока инвестиций в основной капитал Общества
4. Уменьшение спроса на услуги Общества
1.1. Своевременная корректировка ценовой политики арендных ставок.
1.2. Постоянный мониторинг действующих не платежеспособных арендаторов и расторжение договоров.
2.1. Введение постоянного мониторинга - измерение и анализ всех связанных бизнес-процессов Общества в части предоставления услуг Обществом.
2.2. Проведение постоянных улучшений таких как автоматизация бизнес - процессов, увеличение времени предоставляемых услуг и в последующем корректировка операций.
2.3. Инвестирование в образование и профессиональную подготовку кадров
3.1. Эффективное управление направлениями деятельности для увеличения доходности Общества и в последующем увеличения доли инвестиций в основной капитал.
4.1. На постоянной основе ведение переговоров и взаимодействие с государственными органами и компаниями, крупными выставочными организациями и арендаторами - потенциальными заказчиками услуг Общества.
1. Экономические стимулы.
2. Обучение и переквалификация.
3. Привлечение инвестиций.
Стратегическое направление 2. Эффективное управление деятельностью Общества
2
Невыполнение показателя по объему выручки от КВМ
1. Не достижение стратегической цели Общества.
2. Недополучение выручки от проведения КВМ Обществом.
3.Ухудшение репутации и имиджа Общества.
1. Проведение переговоров и встреч с потенциальными арендаторами с презентацией объектов.
2. Усиление взаимодействия с государственными органами и компаниями для привлечения потенциальных заказчиков из государственного сектора.
3. Установление контактов с крупными выставочными организациями и агентствами, привлечение международных компаний для организации и проведения мероприятий на площадках конгресс-центра и Международного выставочного центра "EXPO".
4. Заблаговременный перенос мероприятий.
1. Анализ, выявление и устранение (по мере возможности) причин не достижения показателя.
2. Пересмотр маркетинговой и ценовой политик.
3. Ведение календаря мероприятий Международного выставочного центра "EXPO" и конгресс-центра на предстоящий год.
3
Не достижение запланированного дохода от аренды офисной и коммерческой недвижимости
1. Не достижение стратегических показателей Общества.
2. Недополученная выручка от сдачи в аренду коммерческой недвижимости Обществом.
3. Снижение доходов из-за недостаточной загруженности площадей Общества.
1. Проведение переговоров и встреч с потенциальными арендаторами с презентацией объектов.

2. Кіріс жоспарын түзету кезінде жеңілдіктер бойынша жоғары тұрған мемлекеттік органдар тапсырмаларының болуын есепке алу.
3. Қоғамдық тамақтандыру және қызметтер көрсету саласының әлеуетті жалға алушыларын тарту үшін икемді жалдау шарттарын ұсыну мүмкіндігін қарау.
4. Объектілерді жалға беруден түсетін түсімдердің болжамды көрсеткіштерін уақтылы түзету.
1. Әлеуетті жалға алушылармен жүйелі түрде келіссөздер жүргізу, бос үй-жайларды көрсетілімін өткізу.
4
MICE-іс-шараларының бұзылу тәуекелі
1. ЕХРО-2025 Осака, ЕХРО-2030 Эр-Рияд көрмелерінің өткізілмеуіне байланысты қаржылық залалдар.
2. ЕХРО-2025 Осака және ЕХРО-2030 Эр-Рияд ұйымдастырушысынан құрылысқа рұқсат алу үшін қажетті рұқсат беру құжаттарының болмауы.
1. Тапсырыс берушімен келіссөздер жүргізу.
2. Мемлекеттік сектордан әлеуетті тапсырыс берушілерді тарту үшін мемлекеттік органдармен және компаниялармен өзара іс-қимылды күшейту.
3. Қоғамның меншікті іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу;
4. Іс-шараларды алдын ала ауыстыру.
1. Қоғамның жауапты бөлімшелерімен барлық өзара іс-қимылды қоса алғанда, іс-шараларды өткізу бойынша операциялық қызметті қайта қарау.
2. Тиісті саладағы кәсіби және құзыретті мердігерлерді тарту.
3. Жүргізілген нарықты талдау және мониторингтеу қорытындысы бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу жөніндегі жұмысты күшейту.
4. Мердігер ұйымдарға айыппұл санкцияларын қолдану және/немесе жосықсыз өнім берушілердің тізіліміне енгізу.
5
Қоғам қызметінің операциялық залалдылық тәуекелі
1. Қоғамның теріс қаржылық нәтижесі
1. Қоғамның жалға берілетін объектілерін өтеулі негізде беру мәселесі бойынша мемлекеттік органдармен жұмыс жүргізу.
2. Қоғам активтерін өтеулі негізде өткізу жөніндегі мәселені Қоғамның жалғыз акционерімен және ҚР Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетімен келісу.
1. Қоғамның кірістілігін арттыру.
2. Қоғам бюджетін әзірлеу, бекіту, атқару және мониторингтеу қағидаларына сәйкес Қоғам бюджетіне түзетулер енгізу.
3. Қаржыландырудың баламалы көздерін, оның ішінде демеушілік инвестицияларды тарту арқылы іздеу.
3-стратегиялық бағыт. Орнықты даму
6
Корпоративтік басқару диагностикасын бағалаудың төмендеуі
1. Сыртқы немесе ішкі аудитордың теріс қорытындысы немесе ескертулері бар қорытынды.
2. Жіберілген қателерді түзетуге арналған қосымша шығындар (әкімшілік, қаржылық және уақыт ресурстары).
3. Есептіліктің анық емес деректері негізінде қате басқарушылық шешімдерді қабылдау.
4. Қоғамға қатысты айыппұл санкциялары, талап-арыздар.
1. Ақпарат пен есептерді алдын ала ұсыну.
1. Түзетулерді енгізу себептерін түсіндіре отырып, бұрын берілген нақты емес ақпарат туралы Қоғам басшылығын хабардар ету.

2. При корректировке плана дохода учет наличия поручений вышестоящих государственных органов по льготам.
3. Рассмотрение возможности предоставления гибких условий аренды для привлечения потенциальных арендаторов общественного питания и сферы услуг.
4. Своевременная корректировка прогнозных показателей выручки от сдачи в аренду объектов.
1. Регулярные переговоры с потенциальными арендаторами, проведение показа свободных помещений.
4
Риск срыва MICE-мероприятий
1. Финансовые убытки по причине отмены выставки ЕХРО-2025 Осака, ЕХРО-2030 Эр-Рияд.
2. Отсутствие разрешительной документации от организатора ЕХРО-2025 Осака и ЕХРО-2030 Эр-Рияд, необходимой для получения разрешения на строительство.
1. Проведение переговоров с заказчиком.
2. Усиление взаимодействия с государственными органами и компаниями для привлечения потенциальных заказчиков из государственного сектора.
3. Организация и проведение собственных мероприятий Общества.
4. Заблаговременный перенос мероприятий.
1. Пересмотр операционной деятельности по проведению мероприятий, включая все взаимодействия с ответственными подразделениями Общества.
2. Привлечение профессиональных и компетентных в соответствующей отрасли подрядчиков.
3. Усиление работы по организации и проведению мероприятий по итогам проведенного анализа и мониторинга рынка.
4. Применение штрафных санкций к подрядным организациям и/или внесение в реестр недобросовестных поставщиков.
5
Риск операционной убыточности деятельности Общества
1. Отрицательный финансовый результат Общества
1. Проведение работы с государственными органами по вопросу предоставления арендных объектов Общества на возмездной основе.
2. Согласование с Единственным акционером Общества и Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов РК вопроса по реализации активов Общества на возмездной основе.
1. Увеличение доходности Общества.
2. Проведение корректировки бюджета Общества в соответствии с Правилами разработки, утверждения, исполнения и мониторинга бюджета Общества.
3. Поиск альтернативных источников финансирования, в том числе путем привлечения спонсорских инвестиций.
Стратегическое направление 3. Устойчивое развитие
6
Снижение оценки диагностики корпоративного управления
1. Отрицательное заключение внешнего или внутреннего аудитора или заключение с оговорками.
2. Дополнительные затраты (административные, финансовые и временные ресурсы) на корректировку допущенных ошибок.
3. Принятие ошибочных управленческих решений на основе недостоверных данных отчетности.
4. Штрафные санкции, иски по отношению к Обществу.
1. Заблаговременное предоставление информации и отчетов.
1. Информирование руководства Общества о некорректной информации, предоставленной ранее, с пояснением причин внесения корректировок.

2. Бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті дайындау процесінде ішкі бақылау функциясын күшейту.
7
Энергия және су тұтынуды оңтайландыру бойынша көрсеткіштерге қол жеткізбеу
1. Қоғамның беделіне нұқсан келтіру.
2. Экологиялық проблемалар.
3. Ықтимал айыппұлдар мен реттеу.
4. Қаржылық шығындар.
1. Тұтыну аудиті және оны талдау.
2. Энергия тиімді технологияларды ендіру.
3. Ресурстарды басқару саясатын ендіру.
4. Ресурстарды тұтыну нәтижелерін мониторингтеу және бағалау.
1.Бизнес-процестерді мониторингтеу және шолу.
2. Персоналды оқыту.
3. Өнім берушілермен жұмысты қайта қарау.
4-стратегиялық бағыт. IT-кластердің экспорттық әлеуетін дамыту
8
IT-кластерге арналған алаңдардың өсуі бойынша көрсеткішке қол жеткізбеу
1. Жалға беруден түсетін кірістердің төмендеуі.
2. Резиденттерді орналастыру бойынша жоспарлы көрсеткіштерге қол жеткізбеу.
1. IT-кластер алаңдарына қажеттіліктерге алдын ала талдау жүргізу және өзектілендіру.
2. IT-компаниялардың нарықтық сұранысын ерте кезеңде бағалау.
1. Әлеуетті IT-компанияларды тарту және пысықтау бойынша Astana Hub-пен белсенді өзара іс-қимыл жасау;
2. IT-компанияларды тартуға бағытталған маркетингтік науқанды әзірлеу және іске асыру (жарнама, бейінді көрмелер мен конференцияларға қатысу).
9
ЕХРО халықаралық көрмелері шеңберінде отандық IT шешімдерді, сервистерді және/немесе стартаптарды ілгерілету бойынша стратегиялық көрсеткішке қол жеткізбеу
1. Отандық IT шешімдер мен сервистердің халықаралық бәсекеге қабілеттілігінің төмен болуы.
2. Отандық IT-компаниялардың жаһандық нарықтағы танымалдығы мен беделінің төмен болуы.
3. IT-кластерлер үшін әлеуетті экспорттық келісімшарттар мен шетелдік компаниялармен серіктестіктердің болмауы.
1. Халықаралық қызығушылық әлеуеті жоғары перспективалы жобалар мен стартаптарды таңдау және қолдау.
2. Отандық IT-шешімдерді ілгерілету үшін сапалы маркетинг пен PR-науқандарды қамтамасыз ету.
3. Халықаралық деңгейде келіссөздер мен таныстырылымдар жүргізу дағдылары бойынша қатысушыларды оқыту және дайындау.
4. Оң имидж қалыптастыру үшін халықаралық серіктестермен, сарапшылармен және БАҚ-пен белсенді өзара іс-қимыл жасау.
1. Көрсеткіштерге қол жеткізбеу себептерін талдау және ілгерілету стратегиясын түзету.
2. PR-науқандарды шұғыл түрде күшейту және негізгі мүдделі тараптармен жұмыс істеу.
3. Көрмеге қатысушылар үшін қосымша консультациялар өткізу.
4. Әлеуетті шетелдік әріптестермен келіссөздер процестерін жандандыру.
5. Көрмелерге қатысу үшін жобаларды іріктеу өлшемшарттарын қайта қарау және неғұрлым перспективалыларын қолдауды күшейту.

2. Усиление функции внутреннего контроля в процессе ведения бухгалтерского учета и подготовки финансовой отчетности.
7
Не достижение показателей по оптимизации энерго- и водопотребления
1. Ущерб репутации Общества.
2. Экологические проблемы.
3. Потенциальные штрафы и регулирование.
4. Финансовые потери.
1. Аудит и анализ потребления.
2. Внедрение энергоэффективных технологий.
3. Внедрение политик управления ресурсами.
4. Мониторинг и оценка результатов потребления ресурсов.
1. Мониторинг и обзор бизнес-процессов.
2. Обучение персонала.
3. Пересмотр работы с поставщиками.
Стратегическое направление 4. Развитие экспортного потенциала IT -кластера
8
Не достижение показателя по росту площадей под IT-кластер
1. Снижение доходов от аренды.
2. Не достижение плановых показателей по размещению резидентов.
1. Проведение предварительного анализа и актуализация потребности в площадях IT-кластера.
2. Оценка рыночного спроса IT- компаний на раннем этапе.
1. Активное взаимодействие с Astana Hub по привлечению и проработке потенциальных IT-компаний.
2. Разработка и реализация маркетинговой кампании, направленной на привлечение IT-компаний (реклама, участие в профильных выставках и конференциях).
9
Не достижение стратегического показателя по продвижению отечественных IT решений, сервисов и/или стартапов в рамках международных выставок ЕХРО
1. Снижение международной конкурентоспособности отечественных IT решений и сервисов.
2. Низкая узнаваемость и репутация отечественных IT -компаний на глобальном рынке.
3. Отсутствие потенциальных экспортных контрактов и партнерств с зарубежными компаниями для IT -кластеров.
1. Выбор и поддержка перспективных проектов и стартапов с высоким потенциалом международного интереса.
2. Обеспечение качественного маркетинга и PR-кампаний для продвижения отечественных IT -решений.
3. Обучение и подготовка участников по навыкам ведения переговоров и презентаций на международном уровне.
4. Активное взаимодействие с международными партнерами, экспертами и СМИ для создания позитивного имиджа.
1. Анализ причин не достижения показателей и корректировка стратегии продвижения.
2. Экстренное усиление PR-кампаний и работа с ключевыми заинтересованными сторонами.
3. Проведение дополнительных консультаций для участников выставок.
4. Активизация переговорных процессов с потенциальными зарубежными партнерами.
5. Пересмотр критериев отбора проектов для участия в выставках и усиление поддержки наиболее перспективных.

6. Ілгерілетудің болашақ стратегияларын жақсарту үшін кері байланыс қалыптастыру.
10
Инновациялық белсенділіктің жоспарлы деңгейіне қол жеткізбеу
1. Цифрлық трансформацияның баяулауы.
2. IT және цифрландыру бағдарламасы тиімділігінің төмендеуі.
3. Даму жоспарында бекітілген көрсеткіштердің орындалмау тәуекелдері.
1. Инновациялық бастамалардың жылдық жоспарын бекіту.
2. Жобаларды үйлестіру үшін жауапты бөлімшені (АТД) тағайындау.
3. Инновациялардың жобалық офисін құру.
4. Бюджетті және IT-ресурстарды бөлу.
5. Қызметкерлерді ішкі оқытуды қамтамасыз ету және ынталандыру.
1. Артта қалу себептеріне талдау жүргізу.
2. Ендіру жоспарларын түзету.
3. Тиімділігі анағұрлым жоғары бастамаларға басымдық беру.
4. Сыртқы серіктестер мен вендорларды тарту.
5. Жоспардың орындалуын тоқсан сайын мониторингтеу.
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
Ескерту. Ескертуге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.04.2026 № 276 қаулысымен.
Алдыңғы даму жоспары
"QazExpoCongress" ұлттық компаниясы" АҚ-ның 2015 – 2024 жылдарға арналған даму жоспары
АХҚО
"Астана" халықаралық қаржы орталығы
БАӘ
Біріккен Араб Әмірліктері
БО
Бизнес Орталығы
БҰҰ
Біріккен Ұлттар Ұйымы
ЖІО
жалпы ішкі өнім
ККІШ
конгресстік-көрме іс-шаралары
КО
Конгресс орталығы
Қоғам, компания
"QazExpoCongress" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
ҚР
Қазақстан Республикасы
ҚР СИМ
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
МЖЖ
Мемлекеттік жоспарлау жүйесі
Цифрлық Үкімет Кеңсесі
"Цифрлық үкіметті қолдау орталығы" ШЖҚ РМК
СЖРА
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі
ТМҚ
Тауарлық-материалдық құндылықтар
ҮАК
Сауда-экономикалық ынтымақтастық жөніндегі үкіметаралық комиссиялар
ХШЖК
Мәскеу қаласындағы "Халық шаруашылығының жетістіктері көрмесі" акционерлік қоғамы
Жалғыз акционер
Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі
Astana Hub
"Астана Хаб" дербес кластерлік қоры
COVID-19
2019 – 2022 жылдардағы коронавирустық инфекция
EBITDA
(Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization) компанияның пайыздарды, салықтарды, тозуы және амортизацияны шегергенге дейінгі пайдасы;
ESG
(environmental, social, governance) оның орнықты дамуына ықпал ететін бизнесті жүргізу ережелері мен тәсілдерінің жиынтығы
"EXPO" ХКО
"EXPO" халықаралық көрме орталығы
Ақпараттық технологиялар
IT-университеті, IT University
"Astana IT University" ЖШС
KPI
қызметтің негізгі көрсеткіштері
MICE
(Meetings Incentives Conferences Exhibitions) – іскерлік іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге байланысты қызметтер жиынтығының аббревиатурасы.
Аббревиатураның түсіндірмесі:
Meetings – іскерлік кездесулер, циклдік кеңестер, келіссөздер, презентациялар, семинарлар.
Incentives – инсентив, ынталандыру сапарлары, тимбилдинг, мотивациялық бағдарламалар, серіктестердің, қызметкерлердің, дилерлердің адалдығын ынталандыру.
Conferences – конференциялар, форумдар, конгрестер.
Exhibitions – көрмелер, іс-шаралар туризмі, корпоративтік оқиғалар
Әдебиеттер тізімі

6. Формирование обратной связи для улучшения будущих стратегий продвижения
10
Не достижение планового уровня инновационной активности
1. Замедление цифровой трансформации.
2. Снижение эффективности Программы IT и цифровизации.
3. Риски невыполнения показателей, утвержденных в Плане развития.
1. Утверждение годового плана инновационных инициатив.
2. Назначение ответственного подразделения (ДИТ) за координацию проектов.
3. Создание проектного офиса инноваций.
4. Выделение бюджета и IT-ресурсов.
5. Обеспечение внутреннего обучения и мотивация сотрудников.
1. Проведение анализа причин отставания.
2. Корректировка планов внедрения.
3. Приоритизация инициатив с наибольшим эффектом.
4. Привлечение внешних партнеров и вендоров.
5. Ежеквартальный мониторинг выполнения плана.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
Предыдущий план развития
План развития АО "Национальная компания "QazExpoCongress" на 2015 – 2024 годы
МФЦА
Международный финансовый центр "Астана"
ОАЭ
Объедине нные Арабские Эмираты
БЦ
бизнес-центр
ООН
Организация Объединенных Наций
ВВП
валовой внутренний продукт
КВМ
конгрессно-выставочные мероприятия
КЦ
Конгресс-центр
Общество, компания
акционерное общество "Национальная компания "QazExpoCongress"
РК
Республика Казахстан
МТИ РК
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
СГП
Система государственного планирования
Офис Цифрового Правительства
РГП на ПХВ "Центр поддержки цифрового правительства"
АСПИР
Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
ТМЦ
товарно-материальные ценности.
МПК
Межправительственные комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству
ВДНХ
акционерное общество "Выставка достижений народного хозяйства" в г. Москва
Единственный акционер
Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан
Astana Hub
автономный кластерный фонд "Астана Хаб"
COVID-19
коронавирусная инфекция 2019 – 2022 года
EBITDA
(Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization) прибыль компании до вычета процентов, налогов, износа и амортизации
ESG
(environmental, social, governance) свод правил и подходов к ведению бизнеса, которые способствуют его устойчивому развитию
МВЦ "EXPO"
Международный выставочный центр "EXPO"
информационные технологии
IT-университет, IT University
ТОО "Astana IT University"
KPI
Key performance indicators – ключевые показатели эффективности
MICE
(Meetings Incentives Conferences Exhibitions) – аббревиатура совокупности услуг, связанных с организацией и проведением деловых мероприятий.
Meetings – деловые встречи, цикловые совещания, переговоры, презентации, семинары.
Incentives – инсентив, поощрительные поездки, тимбилдинги, мотивационные программы, стимулирование лояльности партнеров, сотрудников, дилеров.
Conferences – конференции, форумы, конгрессы
Exhibitions – выставки, событийный туризм, корпоративные события
Список литературы

1. Stat.gov.kz (Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің ұлттық статистика бюросы).
2. International Monetary Fund (IMF, https://www.gov.kz/ memleket/entities/ economy/documents/details/516751?lang=ru.
3. "Sqyquest" кеңсесінің жылжымайтын мүлік нарығы бойынша болжамды талдау, https://www.skyquestt.com/report/office-real-estate-market#:~: text=What%20is%20the%20global%20market,period%20(2023%2D2030).
4. "Hines", "Skanska", "Colliers International" жылдық есептері, https://df0r3ljp3eagy.cloudfront.net/documents/HGIT-10Q-9.30.23-as-filed.pdf, https://group.skanska.com/490b78/siteassets/investors/reports-publications/interim-reports/2023/q4-2023/skanska-q4-2023-presentation.pdf, https://s202.q4cdn.com/432246625/files/doc_earnings/2023/q4/presentation/Colliers-Q4-2023-Presentation.pdf.
5. "Startview" конгресс-көрмелік қызметінің нарығы бойынша болжамды талдау, https://www.stratviewresearch.com/1488/exhibition-market.html.
6. Statista.com, https://www.statista.com/statistics/436143/gross-domestic-product-gdp-in-kazakhstan/.
7 https://www.gov.kz/memleket/entities/economy/documents/details/516751?lang=ru.
8. Stat.gov.kz, https://stat.gov.kz/api/iblock/element/6113/file/ru/.
9. Krisha.kz.
10. Stat.gov.kz, https://stat.gov.kz/api/iblock/element/6113/file/ru/.
11. Stat.gov.kz, https://stat.gov.kz/api/iblock/element/76629/file/ru/.
12. Precedence Research, https://www.precedenceresearch.com/mice-market.
13. Statista, https://www.statista.com/outlook/tmo/artificial-intelligence/worldwide.
14. https://www.zakon.kz/pravo/6411699-v-kazakhstane-izmenyat-sistemu-gosudarstvennogo-planirovaniya.html.
"QazExpoCongress" ұлттық
компаниясы" акционерлік
қоғамының
2025 – 2034 жылдарға
арналған даму жоспарына
1-қосымша
"QazExpoCongress" ҰК" АҚ-ның стратегиялық картасы

1. Stat.gov.kz (Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан).
2. International Monetary Fund (IMF, https://www.gov.kz/ memleket/entities/ economy/documents/details/516751?lang=ru.
3. Прогнозная аналитика по рынку офисной недвижимости от "Sqyquest", https://www.skyquestt.com/report/office-real-estate market#:~:text=What%20is%20the%20global%20market,period%20 (2023%2D2030).
4. Годовые отчеты "Hines", "Skanska", "Colliers International", https://df0r3ljp3eagy.cloudfront.net/documents/HGIT-10Q-9.30.23-as-filed.pdf, https://group.skanska.com/490b78/siteassets/investors/reports-publications/interim-reports/2023/q4-2023/skanska-q4-2023-presentation.pdf, https://s202.q4cdn.com/432246625/files/doc_earnings/2023/q4/presentation/Colliers-Q4-2023-Presentation.pdf.
5. Прогнозная аналитика по рынку конгрессно-выставочной деятельности от "Startview", https://www.stratviewresearch.com/1488/exhibition-market.html.
6. Statista.com, https://www.statista.com/statistics/436143/gross-domestic-product-gdp-in-kazakhstan.
7. https://www.gov.kz/memleket/entities/economy/documents/details/516751?lang=ru.
8. Stat.gov.kz, https://stat.gov.kz/api/iblock/element/6113/file/ru/.
9. Krisha.kz.
10. Stat.gov.kz, https://stat.gov.kz/api/iblock/element/6113/file/ru/.
11. Stat.gov.kz, https://stat.gov.kz/api/iblock/element/76629/file/ru/.
12. Precedence Research, https://www.precedenceresearch.com/mice-market.
13. Statista, https://www.statista.com/outlook/tmo/artificial-intelligence/worldwide.
14. https://www.zakon.kz/pravo/6411699-v-kazakhstane-izmenyat-sistemu-gosudarstvennogo-planirovaniya.html.
_________________________
Приложение 1
к Плану развития
акционерного общества
"Национальная компания
"QazExpoCongress"
на 2025 - 2034 годы
Стратегическая карта АО "НК "QazЕxpoCongress"

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.04.2026 № 276 қаулысымен.
Мақсат қою құжаттары
Құжаттары
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары
Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне кірмейтін өзге де құжаттар (тұжырымдамалар, ұлттық жобалар, мемлекеттік бағдарламалар, доктриналар (стратегиялар), кешенді жоспарлар, Ұлттық инфрақұрылымдық жоспар)
Даму жоспарында көзделген компания қызметінің негізгі көрсеткіштері (бұдан әрі – ҚНК)

Сноска. Приложение 1 – в редакции постановления Правительства РК от 15.04.2026 № 276.
Документы целеполагания
Документы
Документы Системы государственного планирования
Иные документы, не входящие в Систему государственного планирования (концепции, национальные проекты, государственные программы, доктрины (стратегии), комплексные планы, Национальный инфраструктурный план)
Ключевые показатели деятельности (далее - КПД) компании, предусмотренные планом развития

("Қазақстан-2050" пайымы, Қазақстан Республикасының көміртегі бейтараптығына қол жеткізуінің 2060 жылға дейінгі стратегиясы)
Мемлекеттік жоспарлау жүйесі
(мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарлары)
(Қазақстан Республикасының ұлттық даму жоспары, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы)
Құжаттың атауы
Басымдық / Міндет / Бастама
Нысаналы индикатор
Құжаттың атауы
Мақсаты / негізгі қағидаттары / бағыттары / Басымдығы / мақсаты / міндеті
Түйінді ұлттық индикаторлар
Құжаттың атауы
Бағыттары/ Мақсаттары/ міндеттері/ ресурстары /
Нысаналы индикаторлар /нәтижелер көрсеткіштері
Құжаттың атауы
Іс-шара / индикатор
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1-стратегиялық бағыт. Ұлттық экономиканың өсуіне жәрдемдесу
"Қазақстан-2050" Стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты
"Жаңа бағыттың экономикалық саясаты – пайда алу,
инвестициялар мен бәсекеге қабілеттіліктен қайтарым алу
қағидатына негізделген түгел қамтитын экономикалық прагматизм"
Көзделмеген

(Видение "Казахстан - 2050", Стратегия достижения углеродной нейтральности Республики Казахстан до 2060 года)
Системы государственного планирования
(планы развития государственных органов, планы развития областей, городов республиканского значения, столицы)
(Национальный план развития Республики Казахстан, Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан)
Наименование документа
Приоритет/ задача/ инициатива
Целевой индикатор
Наименование документа
Цель/ основные принципы/ направления/ приоритет/ цель/ задача
Ключевые национальные индикаторы
Наименование документа
Направления цели/ задачи/ ресурсы /
Целевые индикаторы /показатели результатов
Наименование документа
Мероприятие/ индикатор
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Стратегическое направление 1. Содействие росту национальной экономики
Стратегия "Казахстан-2050": новый политический курс состоявшегося государства
"Экономическая политика нового курса - всеобъемлющий экономический прагматизм на принципах прибыльности, возврата от инвестиций и конкурентоспособности"/ всеобъемлющий экономический прагматизм
Не предусмотрен

Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспары (Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 30 шілдедегі № 611 Жарлығымен бекітілген)
Орнықты, сапалы және инклюзивті өсу траекториясына шығу мақсатында / 4. Экономика мен қоғамның түпкілікті түрленуі/ 2-басымдық. Кәсіпорындардың экспортқа бағдарлануын және жаһандық саудаға қатысуын арттыру, отандық өндірушілерді ішкі нарықта ілгерілету
3. Еңбек өнімділігінің жинақталған өсу индексі (2025 жыл – 113,8, 2026 жыл – 120,0, 2027 жыл – 127,0 2028 жыл – 134,1, 2029 жыл – 141,8);
4. Халықтың жан басына шаққандағы ЖІӨ, АҚШ доллары (ағымдағы бағамен) (2025 жыл – 15 125, 2026 жыл – 16 518, 2027 жыл – 18 044, 2028 жыл – 19 579, 2029 жыл – 21 055,4); 30. Негізгі капиталға инвестициялар (НКИ), ЖІӨ-ден % (2025 жыл – 17, 2026 жыл – 18, 2027 жыл – 19, 2028 жыл – 21, 2029 жыл – 23).
Жалғыз акционердің 2026 – 2030 жылдарға арналған даму жоспары (Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 13 ақпандағы № 75/НҚ бұйрығымен бекітілген)
2-бағыт: Инновациялық әлеуетті дамыту
2-мақсат: Ұлттық инновациялық жүйені дамыту
5-нысаналы индикатор:
Ақпарат және байланыс саласындағы еңбек өнімділігінің өсуі (2025 жыл – 112,8 %, 2026 жыл – 122,8 %, 2027 жыл – 133,7 %, 2028 жыл – 145,7 %, 2029 жыл – 159,2 %, 2030 жыл – 165,3 %).
7-нысаналы индикатор:Ақпарат және байланыс саласындағы негізгі капиталға инвестициялардың өсуі (2025 жыл – 590 млрд теңге, 2026 жыл – 710 млрд теңге, 2027 жыл – 850 млрд теңге, 2028 жыл – 1020 млрд теңге, 2029 жыл – 1260 млрд теңге, 2030 жыл – 1463,8 млрд теңге)
1-ҚНК: Ағымдағы бағамен жан басына шаққандағы ЖІӨ, АҚШ долларымен (2025 жыл – 1,13 АҚШ доллары, 2026 жыл – 0,99 АҚШ доллары, 2027 жыл – 1,00 АҚШ доллары, 2028 жыл – 0,93 АҚШ доллары, 2029 жыл – 1,01 АҚШ доллары, 2030 жыл – 1,24 АҚШ доллары, 2031 жыл – 1,44 АҚШ доллары, 2032 жыл – 1,53 АҚШ доллары, 2033 жыл– 1,56 АҚШ доллары, 2034 жыл – 1,61 АҚШ доллары); 2-ҚНК: Негізгі капиталға инвестициялар (2025 жыл – 0,381 млрд теңге, 2026 жыл – 0,312 млрд теңге, 2027 жыл – 0,691 млрд теңге, 2028 жыл – 0,640 млрд теңге, 2029 жыл – 1,110 млрд теңге, 2030 жыл – 0,811 млрд теңге, 2031 жыл – 6,005 млрд теңге, 2032 жыл – 6,008 млрд теңге, 2033 жыл – 6,300 млрд теңге, 2034 жыл – 0,997 млрд теңге);
3-ҚНК: Еңбек өнімділігі (2025жыл – 24 млн теңге/адам, 2026 жыл – 16 млн теңге/ адам, 2027 жыл – 28 млн теңге/ адам, 2028 жыл – 28 млн теңге/ адам, 2029 жыл – 49 млн теңге/ адам, 2030 жыл – 81 млн теңге/ адам, 2031 жыл – 112 млн теңге/ адам, 2032 жыл – 118 млн теңге/ адам, 2033 жыл – 120 млн теңге/ адам, 2034 жыл – 125 млн теңге/ адам).
3-стратегиялық бағыт. Орнықты даму
Қазақстан Республикасындағы 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасы (Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 384 Жарлығымен бекітілген)

Национальный план развития Казахстана до 2029 года (утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 30 июля 2024 года № 611)
Выход на траекторию устойчивого, качественного и инклюзивного роста/4. Сквозные преобразования экономики и общества/ приоритет 2. Повышение экспортоориентированности и участия предприятий в глобальной торговле, продвижение отечественных производителей на внутреннем рынке
3. Индекс накопленного роста производительности труда (2025 год - 113,8, 2026 год -120,0, 2027 год - 127,0 2028 год -134,1, 2029 год - 141,8);
4.ВВП на душу населения, в долларах США, в текущих ценах (2025 г. - 15 125, 2026 г. - 16 518, 2027 г. - 18 044, 2028 г. -19 579, 2029 г. -21 055,4);
30. Инвестиции в основной капитал (2025 год -17, 2026 год - 18, 2027 год - 19, 2028 год -21, 2029 год - 23).
План развития Единственного акционера на 2026 - 2030 годы (утвержденный приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 13 февраля 2026 года № 75/НҚ)
Направление 2: Развитие инновационного потенциала
Цель 2: Развитие национальной инновационной системы
Целевой индикатор 5: Рост производительности труда в отрасли информации и связи (2025 г. -112,8%, 2026 г. -122,8%, 2027 г. -133,7%, 2028 г. -145,7%, 2029 г. -159,2%, 2030 г. -165,3%).
Целевой индикатор 7:
рост инвестиций в основной капитал в отрасли информации и связь (2025 г.-590 млрд тенге, 2026 г.-710 млрд тенге, 2027 г. -850 млрд тенге, 2028 г. - 1020 млрд тенге, 2029 г. -1260 млрд тенге, 2030 г. -1463,8 млрд тенге)
КПД 1: ВВП на душу населения, в долларах США, в текущих ценах (2025 г. - 1,13 долларов США, 2026 г. - 0,99 долларов США, 2027г. -1,00 долларов США, 2028 г. - 0,93 долларов США, 2029 г. - 1,01 долларов США, 2030 г. - 1,24 долларов США, 2031 г. - 1,44 долларов США, 2032 г. - 1,53 долларов США, 2033 г. - 1,56 долларов США, 2034 г. - 1,61 долларов США);
КПД 2: Инвестиции в основной капитал (2025 г. - 0,381 млрд тенге, 2026 г. -0,312 млрд тенге, 2027 г. -0,691 млрд тенге, 2028 г. -0,640 млрд тенге, 2029 г. -1,110 млрд тенге, 2030 г. -0,811 млрд тенге, 2031 г. -6,005 млрд тенге, 2032 г. -6,008 млрд тенге, 2033 г. -6,300 млрд тенге, 2034 г. -0,997 млрд тенге);
КПД 3: Производительность труда
(2025 г. - 24 млн тенге/чел., 2026 г. - 16 млн тенге/чел., 2027 г. - 28 млн тенге/чел., 2028 г. - 28 млн тенге/чел., 2029 г. - 49 млн тенге/чел., 2030 г. - 81 млн тенге/чел., 2031 г. - 112 млн тенге/чел., 2032 г. - 118 млн тенге/чел., 2033 г. - 120 млн тенге/чел., 2034 г. - 125 млн тенге/чел.);
Стратегическое направление 3. Устойчивое развитие
Концепция семейной и гендерной политики в Республике Казахстан до 2030 года (утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 6 декабря 2016 года № 384)

8. Биліктің атқарушы, өкілді және сот органдарындағы, мемлекеттік, квазимемлекеттік және корпоративтік секторлардағы шешімдер қабылдау деңгейінде әйелдердің үлесі 2025 жылға қарай – 25,5 %-ды, 2026 жылға қарай – 26,0 %-ды, 2027 жылға қарай – 27,0 %-ды, 2028 жылға қарай – 28,0 %-ды, 2029 жылға қарай – 29,0 %-ды, 2030 жылға қарай – 30 %-ды құрайды.
9-ҚНК: Шешімдер қабылдау деңгейінде әйелдердің үлесін арттыру (2025 жыл – 30 %, 2026 жыл – 30 %, 2027 жыл – 30 %, 2028 жыл – 30 %, 2029 жыл – 30 %, 2030 жыл – 30 %, 2031 жыл – 30 %, 2032 жыл – 30 %, 2033 жыл – 30 %, 2034 жыл – 30 %).
4-стратегиялық бағыт. IT-кластердің экспорттық әлеуетін дамыту
Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспары (Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 30 шілдедегі № 611 Жарлығымен бекітілген)

8. Доля женщин в исполнительных, представительных и судебных органах власти, государственном, квазигосударственном и корпоративном секторах на уровне принятия решений к 2025 году - 25,5%, к 2026 году - 26,0%, к 2027 году - 27,0%, к 2028 году - 28,0%, к 2029 году - 29,0%, к 2030 году - 30%.
КПД 9: Увеличение доли женщин на уровне принятия решений (2025 г. - 30%, 2026 г. - 30%, 2027 г. - 30%, 2028 г. - 30%, 2029 г. - 30%, 2030 г. - 30%, 2031 г. - 30%, 2032 г. - 30%, 2033 г. - 30%, 2034 г. - 30%).
Стратегическое направление 4. Развитие экспортного потенциала IT-кластера
Национальный план развития Республики Казахстана до 2029 года (утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 30 июля 2024 года № 611)

Орнықты, сапалы және инклюзивті өсу траекториясына шығу мақсатында / 4. Экономика мен қоғамның түпкілікті түрленуі / 2- басымдық. Кәсіпорындардың экспортқа бағдарлануын және жаһандық саудаға қатысуын арттыру, отандық өндірушілерді ішкі нарықта ілгерілету
25. Инновация саласындағы белсенділік деңгейі, % (2025 жыл – 15,9; 2026 жыл – 17,4; 2027 жыл – 18,9; 2028 жыл – 20,4; 2029 жыл – 21,9).
Жалғыз акционердің 2026 – 2030 жылдарға арналған даму жоспары (Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 13 ақпандағы
№ 75/НҚ бұйрығымен бекітілген)
2-бағыт: Инновациялық әлеуетті дамыту
2-түйінді ұлттық индикатор:

Выход на траекторию устойчивого, качественного и инклюзивного роста/4. Сквозные преобразования экономики и общества/ Приоритет 2. Повышение экспортоориентированности и участия предприятий в глобальной торговле, продвижение отечественных производителей на внутреннем рынке
25. Уровень активности в области инноваций, % (2025 г. -15,9; 2026 г. - 17,4; 2027 г. - 18,9; 2028 г. - 20,4; 2029 г. - 21,9).
План развития Единственного акционера на 2026 - 2030 годы (утвержденный приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 13 февраля 2026 года № 75/НҚ)
Направление 2: Развитие инновационного потенциала
Ключевой национальный индикатор 2:

Инновация саласындағы белсенділік деңгейі (2025 жыл – 15,9; 2026 жыл – 17,4; 2027 жыл – 18,9; 2028 жыл – 20,4; 2029 жыл – 21,9; 2030 жыл – 23)
"QazExpoCongress" ұлттық
компаниясы" акционерлік
қоғамының
2025 – 2034 жылдарға арналған
даму жоспарына
1-1-қосымша
Қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, қызметтің түйінді көрсеткіштері және олар бойынша күтілетін нәтижелер
Ескерту. 1-1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.04.2026 № 276 қаулысымен.
Компанияның даму жоспарының мақсаттары
Компанияның даму жоспарының міндеттері
Компанияның даму жоспарының негізгі көрсеткіштері (ТК) (сандық немесе сапалық)
Өлшем бірлігі
Өткен жыл (факт)
Ағымдағы жыл (жоспар)

Уровень активности в области инноваций (2025 г. - 15,9; 2026 г. -17,4; 2027 г. - 18,9; 2028 г. - 20,4; 2029 г. - 21,9; 2030 г. -23).
КПД 15: Уровень активности в области инноваций (2026 г. - 20 %, 2027 г. - 30 %, 2028 г. - 40 %, 2029 г. - 50 %, 2030 г. - 60 %, 2031 г. - 70 %, 2032 г. - 80 %, 2033 г. - 90 %, 2034 г. - 100 %).
Приложение 1-1
к Плану развития
акционерного общества
"Национальная компания
"QazExpoCongress"
на 2025 – 2034 годы
Стратегические направления деятельности, цели, ключевые показатели деятельности и ожидаемые результаты по ним
Сноска. Приложение 1-1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 15.04.2026 № 276.
Цели Плана развития компании
Задачи Плана развития компании
Ключевые показатели (КП) Плана развития компании (количественные или качественные)
Единица измерения
Предыдущий год (факт)
Текущий год (план)

100
"QazExpoCongress" ұлттық
компаниясы" акционерлік
қоғамының
2025 – 2034 жылдарға арналған
даму жоспарына
2-қосымша
Миссия, пайым, қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері, қызметтің негізгі көрсеткіштері
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.04.2026 № 276 қаулысымен.
Миссия
Қазақстан Республикасының оң имиджін ілгерілету және EXPO әлемдік көрме объектілерінде сауда-экономикалық байланыстарға жәрдемдесу, сондай-ақ Қазақстанда бизнес пен іскерлік туризмді дамыту үшін экологиялық, жайлы және қауіпсіз үй-жайларды, павильондар мен конгресстік-көрме алаңдарын ұсыну
Пайым
2034 жылға қарай "QazExpoCongress" ҰК" АҚ өзін халықаралық экономикалық интеграцияға жәрдемдесетін, сондай-ақ MICE-туризмді дамыту үшін мемлекеттік және халықаралық деңгейде қажетті инфрақұрылым мен қызметтер көрсететін бәсекеге қабілетті және қаржылық тұрақты компания ретінде айқындайды. EXPO іскерлік орталығының аумағы бизнес жүргізу үшін беделді орынға айналады, елорда тұрғындары мен қонақтарының бос уақытын өткізу үшін экологиялық және қауіпсіз болады
Стратегиялық бағыттар
1. Ұлттық экономиканың өсуіне жәрдемдесу
2. Қоғам қызметін тиімді басқару
3. Қоғамның орнықты дамуы
4. IT-кластердің экспорттық әлеуетін дамыту
Мақсаттар
1.Ұлттық индикаторларға қол жеткізуді қамтамасыз ету
1. Қоғамның кірістілігін арттыру
2. Қоғамның операциялық шығынсыздығын қамтамасыз ету
1. Әлеуметтік жауапкершілік стандарттарын арттыру
2. Корпоративтік басқару жүйесін жетілдіру
3. Экологиялық әсерді басқару
1. EXPO аумағында IT-кластерді дамыту үшін жағдайлар жасау
Міндеттер
1. Ағымдағы бағамен жан басына шаққандағы ЖІӨ ұлғаюы
2. Негізгі капиталға инвестициялар тарту
3. Еңбек өнімділігін арттыру
1. EXPO халықаралық көрмелеріне қатысу
2. ККІШ үшін алаңдарды, объектілер мен мүлікті басқару
3. MICE-туризм объектілерін дамыту ("Hilton" қонақ үйі, "EXPO" ХКО және КО)
4. Қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету
1. Гендерлік теңдікті қамтамасыз ету
2. ESG қағидаттарын енгізу және сақтау
3.Ресурстарды тұтыну тиімділігін арттыру
4. Активтерді жаңғырту және цифрландыру
1. EXPO аумағында IT-кластерді дамыту.
2. Қазақстанның ЕХРО халықаралық көрмелеріне қатысуы шеңберінде IT-кластерді ілгерілетуді қамтамасыз ету.
3. Инновациялық белсенділікті дамыту және Қоғам қызметінде жаңа технологияларды ендіру
ҚНК
1. Ағымдағы бағамен жан басына шаққандағы ЖІӨ
2. Негізгі капиталға инвестициялар
3. Еңбек өнімділігі
1.EXPO халықаралық көрмелерінде өткізілетін іскерлік және мәдени іс-шаралар саны
2. ККІШ өткізуден, сервистік қызметтерді коммерцияландыруды қоса алғанда, коммерциялық жылжымайтын мүлікті жалға беруден түсетін түсім
3. MICE-іс-шара саны
4. EBITDA
1. Шешім қабылдау деңгейінде әйелдердің үлесін арттыру
2. Корпоративтік басқару диагностикасы
3. Электр энергиясын тұтынуды оңтайландыру
4. Суды үнемдейтін жабдықты енгізу
1. ЕХРО аумағында IT-кластерге арналған жалдау алаңдарын ұлғайту
2. ЕХРО халықаралық көрмелері шеңберінде жаһандық аренада отандық IT-шешімдерді, сервистерді және/немесе стартаптарды ілгерілету.
3. Инновация саласындағы белсенділік деңгейі
"QazExpoCongress" ұлттық
компаниясы" акционерлік
қоғамының

100
__________________________
Приложение 2
к Плану развития
акционерного общества
"Национальная компания
"QazExpoCongress"
на 2025 – 2034 годы
Миссия, видение, стратегические направления деятельности, цели, задачи, ключевые показатели деятельности
Сноска. Приложение 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 15.04.2026 № 276.
Миссия
Продвижение положительного имиджа Республики Казахстан и содействие торгово-экономическим связям на мировых выставочных объектах EXPO, а также предоставление экологичных, комфортных и безопасных помещений, павильонов и конгрессно-выставочных площадок для развития бизнеса и делового туризма в Казахстане
Видени
К 2034 году АО "НК "QazExpoCongress" определяет себя как конкурентную и финансово устойчивую компанию, содействующую международной экономической интеграции, а также предоставляющую необходимую инфраструктуру и услуги на государственном и международном уровнях для развития MICE-туризма. Территория Делового центра EXPO станет престижным местом для ведения бизнеса, экологичным и безопасным для проведения досуга жителей и гостей столицы
Стратегические направления
1. Содействие росту национальной экономики
2. Эффективное управление деятельностью Общества
3. Устойчивое развитие Общества
4. Развитие экспортного потенциала IТ-кластера
Цели
1.Обеспечение достижения национальных индикаторов
1. Повышение доходности Общества.
2. Обеспечение операционной безубыточности Общества.
1. Повышение стандартов социальной ответственности.
2. Совершенствование системы корпоративного управления.
3. Управление экологическим воздействием.
1. Создание условий для развития IT -кластера на территории EXPO
Задачи
1.Увеличение ВВП на душу населения в текущих ценах.
2.Привлечение инвестиций в основной капитал.
3.Увеличение производительности труда.
1.Участие в международных выставках EXPO.
2.Управление площадками для КВМ, объектами и имуществом.
3.Развитие объектов MICE-туризма (гостиницы "Hilton", МВЦ "EXPO" и КЦ).
4.Обеспечение финансовой устойчивости.
1. Обеспечение гендерного равенства.
2. Внедрение и соблюдение принципов ESG.
3.Повышение эффективности потребления ресурсов.
4. Модернизация активов и цифровизация.
1. Развитие IT -кластера на территории EXPO.
2. Обеспечение продвижения IT-кластера в рамках участия Казахстана в международных выставках ЕХРО.
3. Развитие инновационной активности и внедрение новых технологий в деятельности Общества
КПД
1.ВВП на душу населения в текущих ценах.
2.Инвестиции в основной капитал.
3.Производительность труда.
1. Число деловых и культурных мероприятий, проводимых на международных выставках EXPO.
2. Выручка от проведения КВМ, сдачи коммерческой недвижимости в аренду, включая коммерциализацию сервисных услуг.
3. Количество MICE-мероприятий.
4. EBITDA.
1. Увеличение доли женщин на уровне принятия решений.
2. Диагностика корпоративного управления.
3. Оптимизация потребления электрической энергии.
4. Внедрение водосберегающего оборудования.
1. Увеличение площадей аренды под IT-кластер на территории ЕХРО.
2. Продвижение отечественных IT-решений, сервисов и/или стартапов на глобальной арене в рамках международных выставок ЕХРО.
3. Уровень активности в области инноваций
_________________________
Приложение 3
к Плану развития
акционерного общества
"Национальная компания
"QazExpoCongress"

2025 – 2034 жылдарға
арналған даму жоспарына
3-қосымша
ҚНК-ні есептеу әдістемесі
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.04.2026 № 276 қаулысымен.
Р/с №
Қызметтің негізгі көрсеткіші
Өлшем бірлігі
Есептеу әдіснамасы
2034 жылға арналған нысаналы мәні
Деректер көзі
1
2
3
4
5
6
1.
Ағымдағы бағамен жан басына шаққандағы ЖІӨ
АҚШ долл.
ЖІӨ = I /P/R, мұндағы:
I – Қоғамның кірістері (мың теңге);
P – ҚР халқының саны (мың адам);
R – АҚШ долларының орташа жылдық бағамы (1 долларға теңге)
1,61
есепті қаржы жылындағы жеке қаржылық есептіліктің аудиттелген деректері, Қазақстан Республикасындағы халық саны бойынша ресми статистикалық деректер, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің валюта бағамының деректері
2.
Негізгі капиталға инвестициялар
млрд теңге
негізгі капиталға инвестициялар – бастапқы құнының ұлғаюына алып келетін объектілерді салуға, реконструкциялауға (кеңейту мен жаңғыртуды қоса алғанда), машиналарды, жабдықтарды, көлік құралдарын, өндірістік және шаруашылық мүкәммалды сатып алуға және тағы басқаға бағытталған шығындар жиынтығы

на 2025 - 2034 годы
Методика расчета КПД
Сноска. Приложение 3 – в редакции постановления Правительства РК от 15.04.2026 № 276.
№ п/п
Ключевой показатель деятельности
Единица измерения
Методология расчета
Целевое значение на 2034 год
Источник данных
1
2
3
4
5
6
1.
ВВП на душу населения в текущих ценах
доллары
США
ВВП = I /P/R, где:
I - доходы Общества (тысяч тенге);
P - численность населения РК (тысяч человек);
R - среднегодовой курс доллара США (тенге за 1 доллар).
1,61
аудированные данные отдельной финансовой отчетности за отчетный финансовый год, официальные статистические данные по численности населения в РК, данные курса валют Национального банка РК.
2.
Инвестиции в основной капитал
млрд тенге
инвестиции в основной капитал - совокупность затрат, направленных на строительство, реконструкцию (включая расширение и модернизацию) объектов, которые приводят к увеличению их первоначальной стоимости, приобретение машин, оборудования, транспортных средств, производственного и хозяйственного инвентаря и прочие

0,997
жалпы мемлекеттік статистикалық есептілік органдарына Қоғам ұсынатын ресми статистикалық деректер (1-Инвест) (2-нысан – Негізгі капиталға инвестициялар)
3.
Еңбек өнімділігі
млн теңге/адам
"Еңбек өнімділігі" = (I-M)/T×100 %, мұндағы:
I – кірістер;
M – негізгі қызмет бойынша бір жылдағы шығындар);
T – ұйымның негізгі қызмет түрінде жұмыспен қамтылған жұмыскерлер саны
125
еңбек өнімділігінің көрсеткіші есепті қаржы жылындағы аудиттелген жеке қаржылық есептіліктің, сондай-ақ
1-Т нысанындағы статистикалық есептілікте көрсетілген өндірістік персонал санының деректері бойынша есептеледі
4.
EXPO халықаралық көрмелерінде өткізілетін іскерлік және мәдени іс-шара саны
іс-шара саны
ҚНК=В/С×100 %, мұндағы
В – іс жүзінде өткізілген іс-шаралар,
С – бекітілген іс-шаралар күнтізбесіне сәйкес жоспарланып отырған іс-шаралар
20
Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарымен және Үкіметімен келісілген іс-шаралар күнтізбесіне сәйкес іске асырылған іс-шаралар бойынша есептілік
5.
ККІШ өткізуден, сервистік көрсетілетін қызметтерді коммерцияландыруды қоса алғанда, коммерциялық жылжымайтын мүлікті жалға беруден түсетін түсім
млрд теңге
ККІШ өткізуден, коммерциялық жылжымайтын мүлікті жалға беруден түсетін түсім = офистік алаңдарды жалға алу + қызмет көрсету саласын ұйымдастыруға арналған алаңдарды жалға алу+ ДӨО-ны жалға алу+Тұрақ кеңістігін жалға беруден түсетін кірістер+коммерциялық сервистер+жарнама орналастырудан түскен кірістер+ қонақ үй қызметінен түскен кірістер+ коммуналдық және пайдалану шығындарын өтеу + мүлік салығын өтеу, "EXPO" ХКО жалға беруден түскен түсімдер, КО алаңдарын жалға беруден түскен түсім
35
Қоғам Басқармасының шешімімен бекітілген Қоғамға меншік құқығымен тиесілі жылжымайтын мүлік үшін жалдау мөлшерлемелері мен роялтиді айқындау жөніндегі тұжырымдама, сондай-ақ Қоғам объектілерінің кірістері туралы есепті деректер.
Басқарма шешімімен бекітілген Қоғамға меншік құқығымен тиесілі жылжымайтын мүлікті ("EXPO" ХКО, КО) жалға алу құнының тарифтері
6.
MICE-іс-шара саны
Іс-шара саны

0,997
официальные статистические данные (1-Инвест), представляемые Обществом в органы общегосударственной статистической отчетности (форма 2 - Инвестиции в основной капитал)
3.
Производительность труда
млн тенге/чел
производительность труда" = (I-M)/T*100 %, где:
I - доходы;
M - расходы за год по основной деятельности);
T - численность работников, занятых в основном виде деятельности организации;
125
показатель производительности труда рассчитывается по данным аудированной отдельной финансовой отчетности за отчетный финансовый год, а также численности производственного персонала, указанной в статистической отчетности формы 1-Т
4.
Число деловых и культурных мероприятий, проводимых на международных выставках EXPO
количество мероприятий
КПД=В/С*100 %, где
В - фактически проведенные мероприятия,
С - планируемые мероприятия, согласно утвержденному календарю мероприятий
201
отчетность по реализованным мероприятиям согласно согласованному с государственными органами и Правительством РК календарю мероприятий
5.
Выручка от проведения КВМ, сдачи коммерческой недвижимости в аренду, включая коммерциализацию сервисных услуг
млрд тенге
выручка от проведения КВМ, сдачи коммерческой недвижимости в аренду = аренда офисных площадей+аренда площадей под организацию сферы услуг+ аренда ЦОДа+ доходы от аренды парковочного пространства+коммерческие сервисы+доходы от размещения рекламы+доходы от деятельности гостиницы+ возмещение коммунальных и эксплуатационных расходов+ возмещение налога на имущество, выручка от сдачи в аренду площадок МВЦ "EXPO", выручка от сдачи в аренду площадок КЦ
35
утвержденная решением Правления Общества Концепция по определению арендных ставок и роялти для недвижимости, принадлежащей на праве собственности Обществу, а также отчетные данные о доходах объектов Общества, утвержденные решением Правления тарифы стоимости аренды недвижимого имущества, принадлежащего на праве собственности Обществу (МВЦ "EXPO", КЦ).
6.
Количество MICE-мероприятий
количество мероприятий

Қоғамның 2025 – 2034 жылдарға арналған даму жоспарына № 5 қосымшаға сәйкес ЕХРО аумағында және оның объектілерінде іс жүзінде өткізілген іс-шаралар саны
427
Қоғамның 2025 – 2034 жылдарға арналған даму жоспарына № 5 қосымшаға сәйкес әрбір объект бойынша өткізілген іс-шаралар туралы есептілік
7.
EBITDA
млн теңге
EBITDA = салық салуға дейінгі пайда (залал) + (төлеуге пайыздар + негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациясы)

количество фактически проведенных мероприятий на территории ЕХРО и его объектах согласно приложению № 5 к Плану развития Общества на 2025 - 2034 годы
427
отчетность о проведенных мероприятиях по каждому объекту согласно приложению № 5 к Плану развития Общества на 2025 - 2034 годы
7.
EBITDA
млн тенге
EBITDA = прибыль (убыток) до налогообложения + (проценты к уплате +амортизация основных средств и нематериальных активов).

10 828
EBITDA көрсеткіші есептік қаржы жылындағы аудиттелген жеке қаржылық есептілік деректері бойынша есептеледі
8.
Шешім қабылдау деңгейінде әйелдердің үлесін арттыру
%
Шешімдер қабылдау деңгейіндегі әйелдердің үлесі мынадай формула бойынша есептеледі:
Wп/сд/сп=Х×100/К, мұндағы Х – Қоғамның Басқармасындағы/Директорлар кеңесіндегі/құрылымдық бөлімшелеріндегі әйелдер саны;
К – Қоғамның Басқарма/Директорлар кеңесіндегі мүшелерінің/ құрылымдық бөлімшелердің жалпы саны
30
Директорлар кеңесінің шешіміне сәйкес Қоғам Басқармасының әйел мүшелерінің саны. Жалғыз акционер сайлаған құрамға сәйкес Директорлар кеңесінің әйел мүшелерінің саны. Штат кестесіне сәйкес құрылымдық бөлімшелердің әйел басшыларының саны
9.
Корпоративтік басқару диагностикасы
%
Сыртқы тәуелсіз бағалау
91
Қоғамның Директорлар кеңесі бекіткен корпоративтік басқару жүйесін тәуелсіз бағалау қорытындыларының нәтижелері
10.
Электр энергиясын тұтынуды оңтайландыру
%
ҚНК = (бастапқы шығыстар – түпкілікті шығыстар)/ бастапқы шығыстар × 100 %, мұндағы:
"Бастапқы шығыстар" – іс-шараларды енгізуге дейінгі ресурстарға арналған жалпы шығыстар.
"түпкілікті шығыстар" – іс-шаралар енгізілгеннен кейінгі ресурстарға арналған жалпы шығыстар
3
энергиямен жабдықтаушы ұйымның деректері
11.
Суды үнемдейтін жабдықты енгізу
%
ҚНК=В/С×100 %, мұндағы
В – енгізу жоспарына сәйкес іс жүзінде орнатылған су үнемдеу жабдығының саны,
С – енгізу жоспарына сәйкес орнатуға жоспарланған су үнемдеу жабдығының саны

10 828
показатель EBITDA рассчитывается по данным аудированной отдельной финансовой отчетности за отчетный финансовый год
8.
Увеличение доли женщин на уровне принятия решений
%
доля женщин на уровне принятия решений рассчитывается по следующей формуле:
Wп/сд/сп=Х×100/К, где
Х- количество женщин в правлении/совете директоров/структурных подразделениях общества;
К - общее количество членов правления/совета директоров Общества/структурных подразделений.
30
количество женщин членов правления Общества согласно решению Совета директоров, количество женщин членов Совета директоров согласно избранному единственным акционером составу,
количество женщин руководителей структурных подразделений согласно штатному расписанию
9.
Диагностика корпоративного управления
%
внешняя независимая оценка
91
результаты итогов независимой оценки системы корпоративного управления, утвержденные Советом директоров Общества
10.
Оптимизация потребления электрической энергии
%
КПД = (начальные расходы - конечные расходы)/ начальные расходы × 100 %, где:
"Начальные расходы" - общие расходы на ресурсы до внедрения мероприятий.
"конечные расходы" - общие расходы на ресурсы после внедрения мероприятий
3
данные энергоснабжающей организации
11.
Внедрение водосберегающего оборудования
%
КПД=В/С*100 %, где
В - число фактически установленного водосберегающего оборудования, согласно плану внедрения;
С - число планируемого к установке водосберегающего оборудования, согласно плану внедрения.

100
филиалдың бас директоры бекіткен су үнемдеу жабдықтарын енгізу жоспарын іске асыру жөніндегі есеп
12.
ЕХРО аумағында
IT-кластерге арналған жалдау алаңын ұлғайту
мың шаршы метр
IT-кластердің S = жалпы S − бейінді еместердің S,
мұндағы
IT-кластердің S – IT-кластер үшін бөлінген алаң;
жалпы S – офистік үй-жайлардың жалпы пайдалы ауданы;
бейінді еместердің S – бейінді емес компаниялар алып жатқан алаң.
117,2
Қоғамның жалға алу шарттарының тізілімінен алынған деректер
13.
ЕХРО халықаралық көрмелері шеңберінде жаһандық аренада отандық IT- шешімдерді, сервистерді және/немесе стартаптарды ілгерілету
іс-шаралар саны
ҚНК тиімділігі=В/С*100 %, мұндағы
В – іс жүзінде өткізілген іс-шаралар,
с – іс-шаралар күнтізбесіне сәйкес жоспарланып отырған іс-шаралар
3 (2030 жылға қарай)
ҚР мемлекеттік органдар және Үкіметпен келісілген іс-шаралар күнтізбесіне сәйкес іске асырылған іс-шаралар бойынша есептілік
14.
Инновация саласындағы белсенділік деңгейі
%
ҚНК = (N / / N₂) × 100 %, мұндағы: N₁ – енгізу актілерімен немесе жобалық офистің хаттамаларымен расталған іске асырылған инновациялық бастамалардың (жобалардың) саны;
N₂ – 2026 – 2029 жылдарға арналған IT және цифрландыру бағдарламасын іске асырудың жылдық жоспарында көзделген жоспарланған инновациялық бастамалардың жалпы саны.
100
АТД жылдық есебінің деректері, жобалық офистің хаттамалары, цифрлық шешімдерді енгізу актілері
"QazExpoCongress" ұлттық
компаниясы" акционерлік
қоғамының
2025 – 2034 жылдарға арналған
даму жоспарына
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 15.04.2026 № 276 қаулысымен.
1-кесте. Ағымдағы (негізгі) сценарийдің кірістері мен шығындары
2-кесте. Пессимистік сценарийдің кірістері мен шығындары
3-кесте. Оптимистік сценарийдің кірістері мен шығындары
"QazExpoCongress" ұлттық
компаниясы" акционерлік
қоғамының

100
отчет по реализации плана внедрения водосберегающего оборудования, утвержденного генеральным директором филиала
12.
Увеличение площадей аренды под IT -кластер на территории ЕХРО
тысяч квадратных метров
S IT-кластера =S общая −S непрофильных,
где
S IT -кластера - площадь, отвед енная под IT -кластер;
S общая - общая полезная площадь офисных помещений;
S непрофильных - площадь, занимаемая непрофильными компаниями.
117,2
данные из реестра договоров аренды Общества
13.
Продвижение отечественных IT решений, сервисов и/или стартапов на глобальной арене в рамках международных выставок ЕХРО
количество
мероприятий
КПД=В/С*100%, где
В - фактически проведенные мероприятия,
С - планируемые мероприятия, согласно календарю мероприятий
3
(к 2030 году)
отчетность по реализованным мероприятиям согласно согласованному с государственными органами и Правительством РК календарю мероприятий
14.
Уровень активности в области инноваций
%
КПД = (N₁ / N₂) × 100 %, где: N₁ - количество реализованных инновационных инициатив (проектов), подтвержд енных актами внедрения или протоколами проектного офиса;
N₂ - общее количество запланированных инновационных инициатив, предусмотренных годовым планом реализации Программы IT и цифровизации на 2026 - 2029 годы.
100 %
данные годового отч ета ДИТ, протоколы проектного офиса, акты внедрения цифровых решений
________________________________
1Мероприятия "ЕХРО-2030" будут проведены в 2030 году в Эр-Рияде (Саудовская Аравия)
Приложение 4
к Плану развития
акционерного общества
"Национальная компания
"QazExpoCongress"
на 2025 – 2034 годы
Таблица 1. Доходы и расходы текущего (базового) сценария
Сноска. Приложение 4 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 15.04.2026 № 276.
Таблица 2. Доходы и расходы пессимистичного сценария
Таблица 3. Доходы и расходы оптимистичного сценария
_________________________
Приложение 5
к Плану развития
акционерного общества
"Национальная компания
"QazExpoCongress"

112
118
120
125
№ 4 ҚНК
EXPO халықаралық көрмелерінде өткізілетін іскерлік және мәдени іс-шаралар санының көрсеткіші
"Designing future society for our lives" – "Біздің өмірімізге арналған болашақ қоғамын құру" тақырыбындағы "Өмірді құтқару", "Мүмкіндіктер мен құқықтарды кеңейту" және "Өмірді біріктіру" кіші тақырыптарымен алдағы ЕХРО-2025 Осака дүниежүзілік көрмесі 2025 жылдың 13 сәуірі мен 13 қазаны аралығында Жапонияда өтеді. Көрме өтетін орын ретінде жалпы ауданы 155 га болатын Юмешима жасанды аралы (Осака қаласы) айқындалды. Ұйымдастыру комитетінің тіркеу құжаттарына сәйкес көрмеге 150 ел мен 25 халықаралық ұйым қатысады, келушілердің болжамды саны 28,2 млн адамды құрайды.

112
118
120
125
КПД № 4
Показатель числа деловых и культурных мероприятий, проводимых на международных выставках EXPO
Предстоящая всемирная выставка ЕХРО-2025 Осака на тему "Designing future society for our lives" - "Создавая общество будущего для нашей жизни" с под темами "Спасение жизней", "Расширение прав и возможностей" и "Объединение жизней" состоялся в период с 13 апреля по 13 октября 2025 года в Японии. Местом проведения выставки был определен искусственный остров Юмешима (город Осака) общей площадью 155 га. Согласно регистрационному досье Организационного комитета в выставке примут участие 150 стран и 25 международных организаций, прогнозируемое количество посетителей составит 28,2 млн человек.

Өз кезегінде, 2021 жылғы 5 маусымда Сыртқы істер министрлігі Қазақстанның ЕХРО-2025 Осака дүниежүзілік көрмесіне қатысатынын растады, 2023 жылғы 10 шілдеде елдің көрмеге қатысу шартына қол қойылды. Мемлекет басшысының 2023 жылғы 2 наурыздағы тапсырмасына сәйкес "QazExpoCongress" ҰК" АҚ алдағы ЕХРО-2025 көрмесіне елдің қатысуын қамтамасыз ету жөніндегі техникалық оператор болып айқындалды.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 3 мамырдағы № 353 қаулысымен Қоғамның Басқарма Төрағасының бірінші орынбасары Д.К. Еркімбаев көрмедегі секцияның Бас комиссары болып тағайындалды.
Елдің ЕХРО-2025 Осака көрмесіне қатысуын қамтамасыз ету шеңберінде Мемлекет басшысы 2023 жылдың қазан айында бекіткен тұжырымдамалық жоба, жапон тарапымен келісілген жобалық жоспар, құрылыс-монтаждау жұмыстары мен операциялық қызметті жүргізуге арналған шығыстар сметасы әзірленді.
Сонымен қатар Мемлекет басшысының 2024 жылғы 16 сәуірдегі ЕХРО-2025-ке қатысуға арналған шығыстарды қысқарту жөніндегі тапсырмасына сәйкес Қоғам А үлгісіндегі павильонды өз бетінше салудан бас тарту және ЕХРО ұйымдастырушысының павильонды немесе үй-жай жалға беру мүмкіндігін пысықтады.
Сонымен қатар Жапон қауымдастығы X және С үлгісіндегі павильондардың нұсқаларын ұсынды.
Анықтама: "Х" үлгісіндегі павильонның жалпы ауданы – 291,5 ш.м. "С" үлгісіндегі павильонның жалпы ауданы – 75,18 ш.м (оның ішінде көрме ауданы – 63,15 ш.м және офистік үй-жай – 12,03 ш.м).
Бұл ретте Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі көрмеге "С" үлгісіндегі павильон шеңберінде қатысуды ұсынды. Сондай-ақ бұл ұстанымды ҚР СИМ ұстанады.
Осыған байланысты Мемлекет басшысының тапсырмасына сәйкес Қоғам Қазақстан Республикасының көрмеге одан әрі қатысуы үшін "С" үлгісіндегі павильон шеңберінде талап етілетін қаражатты қайта есептеуді жүргізеді.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде және "С" үлгісіндегі павильонның ауданын назарға ала отырып болатын 63,15 ш.м. болатын үй-жайдың болмауына байланысты көптеген іскерлік іс-шараларды өткізу мүмкін болмайды.
EXPO-2027 Белград – "Play for Humanity: Sport and Music for All" – "Адамзат үшін ойна: Баршаға арналған спорт пен музыка" тақырыбындағы алдағы халықаралық мамандандырылған көрме 2027 жылғы 15 мамыр – 15 тамыз аралығында Сербияда өтеді. Көрме орталығының ауданы 113 гектарды құрайды, ал қосалқы инфрақұрылымды ескере отырып, 167 гектарға жетеді. 120-дан астам ел мен 10 халықаралық ұйымның қатысуы күтілуде.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2025 жылғы 27 мамырдағы № 12-09/495-2//24-5381-2 тапсырмасына сәйкес Қоғам Қазақстан Республикасының EXPO-2027 Белград халықаралық мамандандырылған көрмесіне қатысуын қамтамасыз ететін оператор болып айқындалды. Сондай-ақ Қоғамға Жалғыз акционермен, Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігімен, Ұлттық экономика министрлігімен және Қаржы министрлігімен бірлесе отырып, еліміздің алдағы көрмеге қатысуын жан-жақты және сапалы пысықтау тапсырылды.

В свою очередь 5 июня 2021 года Министерство иностранных дел подтвердило участие Казахстана во Всемирной выставке ЕХРО-2025 Осака 10 июля 2023 года подписан договор участия страны на выставке. В соответствии с поручением Главы государства от 2 марта 2023 года АО "НК "QazExpoCongress" было определено техническим оператором по обеспечению участия страны в предстоящей выставке ЕХРО-2025.
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 мая 2023 года № 353 назначен Генеральный комиссар секции на выставке Еркимбаев Д.К. - первый заместитель председателя правления Общества.
В рамках обеспечения участия страны на выставке ЕХРО-2025 Осака были разработаны концептуальный проект, который был утвержден Главой государства в октябре 2023 года, проектный план, согласованный с японской стороной, смета расходов для проведения строительно-монтажных работ и операционной деятельности.
Вместе с тем согласно поручению Главы государства по сокращению расходов на участие в ЕХРО-2025 от 16 апреля 2024 года Обществом был проработан вопрос отказа от самостоятельного строительства павильона типа А и возможности предоставления организатором ЕХРО павильона или помещения в аренду.
Наряду с этим Японской ассоциацией предложены варианты павильонов типа Х и С.
Справочно: общая площадь павильона типа "Х" - 291,5 кв.м. Общая площадь павильона типа "С" - 75,18 кв.м (из них выставочная площадь 63,15 кв.м и офисное помещение 12,03 кв.м).
При этом Министерством финансов Республики Казахстан предложено участие на выставке в рамках павильона типа "С". Также данной позиции придерживается МТИ РК.
В связи с этим Обществом ведется перерасчет требуемых средств в рамках павильона типа "С" для дальнейшего участия Республики Казахстан на выставке согласно поручению Главы государства.
На основании вышеизложенного, принимая во внимание площадь павильона типа "С" - 63,15 кв.м, проведение большого количества деловых мероприятий не представляется возможным ввиду отсутствия помещения.
ЕХРО-2027 Белград - предстоящая международная специализированная выставка на тему "Play for Humanity: Sport and Music for All" - "Играй во имя человечества: спорт и музыка для всех" состоится в период с 15 мая по 15 августа 2027 года в Сербии. Площадь выставочного центра составит 113 га с уч етом вспомогательной инфраструктуры достигнет 167 га. Ожидается участие более 120 стран и 10 международных организаций.
В соответствии с поручением Премьер-Министра Республики Казахстан от 27 мая 2025 года № 12-09/495-2//24-5381-2 Общество определено оператором по обеспечению участия Республики Казахстан в Международной специализированной выставке ЕХРО-2027 Белград. Также Обществу поручено совместно с Единственным акционером, Министерством торговли и интеграции, Министерством национальной экономики и Министерством финансов Республики Казахстан обеспечить комплексную и качественную проработку участия страны в предстоящей выставке.

Өз кезегінде, 2024 жылғы 30 желтоқсанда Мемлекет басшысы еліміздің алдағы көрмеге қатысатынын ресми түрде растады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 4 шілдедегі № 509 қаулысымен Қоғамның Басқарма Төрағасының бірінші орынбасары Д.К. Еркімбаев көрмедегі Қазақстан секцияның Бас комиссары болып тағайындалды.
2025 жылғы 25 қыркүйекте "Қазақстан" павильонының тақырыптық өтінімі бекітілді.
ЕХРО-2025 Осакадағы ҚР ұлттық павильоны іс-шараларының алдын ала күнтізбесі (13.04.2025 – 13.10.2025)
1. Көрменің ашылу салтанаты.
2. ҚР ұлттық күні.
3. Сауда-инвестициялық форум.
4. Көрменің жабылу салтанаты.
EXPO-2027 Белградтағы ҚР ұлттық павильоны іс-шараларының алдын ала күнтізбесі (15.05.2027 – 15.08.2027)
1. Көрменің ашылу салтанаты.
2. ҚР ұлттық күні.
3. Көрменің жабылу салтанаты.
ЕХРО-2030 Эр-Риядтағы ҚР ұлттық павильоны іс-шараларының алдын ала күнтізбесі (01.10.2030 жыл - 31.03.2031 жыл)
1. Көрменің ашылу салтанаты.
2. Қазақстан халқының бірлігі күні.
3. Іскер әйелдер қауымдастығы.

В свою очередь, 30 декабря 2024 года Глава государства официально подтвердил участие страны в предстоящей выставке.
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 04 июля 2025 года № 509 назначен Генеральный комиссар секции на выставке Еркимбаев Д.К. - первый заместитель председателя правления Общества.
25 сентября 2025 года утверждена тематическая заявка павильона "Казахстан".
Предварительный календарь мероприятий
национального павильона РК на ЕХРО-2025 Осака (13.04.2025-13.10.2025)
1. Церемония открытия выставки.
2. Национальный день РК.
3. Торгово-инвестиционный форум.
4. Церемония закрытия выставки.
Предварительный календарь мероприятий
Национального павильона РК на ЕХРО-2027 Белград (15.05.2027 - 15.08.2027)
1. Церемония открытия выставки.
2. Национальный день РК.
3. Церемония закрытия выставки.
Предварительный календарь мероприятий
Национального павильона РК на ЕХРО-2030 Эр-Рияд
(01.10.2030 год - 31.03.2031 год)
1. Церемония открытия выставки.
2. День единства народа Казахстана.
3. Ассоциация деловых женщин.

4. NU "Knowledge & Learning Week".
5. Республика күні.
6. ҚР ұлттық күні.
7. Kazakhstan Tourism Week.
8. Алматы қаласының күндері.
9. Astana Business week.
10. Түркістан облысының туризм күнінің таныстырылымы.
11. ҚР Ұлттық Банкінің "Қазақстан теңге сарайы" және "Банкнот фабрикасы" РМК экспозициялары, В2В кездесулер өткізу.
12. ҚР Тәуелсіздік күні.
13. Шымкент қаласы әлеуетінің таныстырылымы.
14. Әйелдер кәсіпкерлігін дамыту бойынша дөңгелек үстел.

4. NU "Knowledge & Learning Week".
5. День Республики.
6. Национальный день РК.
7. Kazakhstan Tourism Week.
8. Дни города Алматы.
9. Astana Business week.
10. Презентация дня туризма Туркестанской области.
11. Экспозиции РГП "Казахстанский монетный двор" и "Банкнотная фабрика" Национального банка РК, проведение В2В встреч.
12. День Независимости РК.
13. Презентация потенциала города Шымкента.
14. Круглый стол по развитию женского предпринимательства.

15. "Smartboard with Climate clock" таныстырылымы.
16. Заманауи мобильді қосымшалардың таныстырылымы.
17. Наурыз мейрамы.
18. "Өзгерістер мен инновациялар кезеңіндегі коучинг: мемлекет, бизнес және қоғам" халықаралық форумы.
19. Қазақстандық тауар өндірушілердің халықаралық көрмесі.
20. Көрменің жабылу салтанаты.
№ 5 ҚНК
ККІШ өткізуден, сервистік көрсетілетін қызметтерді коммерцияландыруды қоса алғанда, коммерциялық жылжымайтын мүлікті жалға беруден түсетін түсім көрсеткіші мың теңге
Р/с
Баптардың атауы

15. Презентация "SmartBoard with Climate clock".
16. Презентация современных мобильных приложений.
17. Наурыз мейрамы.
18. Международный форум "Коучинг в период изменений и инноваций: государство, бизнес и общество".
19. Международная выставка казахстанских товаропроизводителей.
20. Церемония закрытия выставки.
КПД № 5
Показатель выручки от проведения КВМ, сдачи коммерческой недвижимости в аренду, включая коммерциализацию сервисных услуг тыс. тенге
№ п/п
Наименование статей

2025 жыл – 70 іс-шара (18 концерт, 12 форум, 40 іс-шара)
2026 жыл – 71 іс-шара (19 концерт, 12 форум, 40 іс-шара)
2027 жыл – 72 іс-шара (20 концерт, 12 форум, 40 іс-шара)
2028 жыл – 73 іс-шара (21 концерт, 12 форум, 40 іс-шара)
2029 жыл – 74 іс-шара (22 концерт, 12 форум, 40 іс-шара)
2030 жыл – 75 іс-шара (23 концерт, 12 форум, 40 іс-шара)
2031 жыл –76 іс-шара (24 концерт, 12 форум, 40 іс-шара)
2032 жыл – 77 іс-шара (25 концерт, 12 форум, 40 іс-шара)

2025 год - 70 мероприятий (18 концертов, 12 форумов, 40 мероприятий)
2026 год - 71 мероприятие (19 концертов, 12 форумов, 40 мероприятий)
2027 год - 72 мероприятия (20 концертов, 12 форумов, 40 мероприятий)
2028 год - 73 мероприятия (21 концерт, 12 форумов, 40 мероприятий)
2029 год - 74 мероприятий (22 концерта, 12 форумов, 40 мероприятий)
2030 год - 75 мероприятий (23 концерта, 12 форумов, 40 мероприятий)
2031 год - 76 мероприятий (24 концерта, 12 форумов, 40 мероприятий)
2032 год - 77 мероприятий (25 концертов, 12 форумов, 40 мероприятий)

221
223
225
227
229
231
233
235
Әлеуметтік іс-шаралар: 50
корпоративтік іс-шаралар: 145
мемлекеттік іс-шаралар: 25
2021 жылы Қоғам 2 іс-шараны өткізуді қамтамасыз етті:
1) сауда-экономикалық ынтымақтастық жөніндегі мемлекетаралық Қазақстан-армян комиссиясының 8-ші отырысы;
2) Қазақстан мен Пәкістан арасындағы сауда-экономикалық, ғылыми-техникалық және мәдени ынтымақтастық жөніндегі үкіметаралық комиссияның 10-шы отырысы.

221
223
225
227
229
231
233
235
Социальные мероприятия: 50
корпоративных мероприятий: 145
государственных мероприятий: 25
В 2021 году Обществом обеспечено проведение 2 мероприятий:
1) 8-е заседание межгосударственной казахстанско-армянской комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству;
2) 10-е заседание Межправительственной комиссии по торгово-экономическому, научно-техническому и культурному сотрудничеству между Казахстаном и Пакистаном.

2022 жылы Қоғам 4 іс-шараны өткізуді қамтамасыз етті:
1) Қазақстан Республикасы мен Қырғыз Республикасы арасындағы сауда-экономикалық ынтымақтастық жөніндегі жұмыс тобының 1-ші отырысы;
2) Қазақстан Республикасы мен Беларусь Республикасы арасындағы ҮАК-тың 17-ші отырысы;
3) Қазақстан-Әзербайжан ҮАК-ның 18-ші отырысы;
4) сауда-экономикалық ынтымақтастық жөніндегі Қазақстан-Израиль бірлескен комиссиясының 9-шы отырысы.
2023 жылы Қоғам 3 іс-шараны өткізуді қамтамасыз етті:
1) Қазақстан Республикасы мен Иран Ислам Республикасы арасындағы сауда-экономикалық, ғылыми-техникалық және мәдени ынтымақтастық жөніндегі үкіметаралық комиссияның 18-ші отырысы;
2) Экономикалық, ғылыми-техникалық және мәдени ынтымақтастық жөніндегі Қазақстан-тәжік үкіметаралық комиссиясының 17-ші отырысы;

В 2022 году Обществом обеспечено проведение 4 мероприятий:
1) 1-е заседание рабочей группы по торгово-экономическому сотрудничеству между Республикой Казахстан и Кыргызской Республикой;
2) 17-заседание МПК между Республикой Казахстан и Республикой Беларусь;
3) 18-е заседание казахстанско-азербайджанской МПК;
4) 9-е заседание казахстанско-израильской совместной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству.
В 2023 году Обществом обеспечено проведение 3 мероприятий:
1) 18-е заседание межправительственной комиссии по торгово-экономическому, научно-техническому и культурному сотрудничеству между Республикой Казахстан и Исламской Республикой Иран;
2) 17-е заседание казахстанско-таджикской Межправительственной комиссии по экономическому, научно-техническому и культурному сотрудничеству;

3) сауда-экономикалық ынтымақтастық жөніндегі Қазақстан-Швейцария комиссиясының 11-ші отырысы.
2024 жылы Қоғам 4 іс-шараны өткізуді қамтамасыз етті:
1) Қазақстан Республикасы мен Вьетнам Социалистік Республикасы арасындағы ҮАК-тың 11-ші отырысы;
2) Қазақстан-Қытай ынтымақтастығы комитетінің сауда-экономикалық ынтымақтастық жөніндегі кіші комитетінің 13-ші отырысы;
3) Орталық Азия және АҚШ сауда және инвестициялар жөніндегі кеңесінің (TIFA) кезекті отырысы;

3) 11-е заседание казахстанско-швейцарской комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству.
В 2024 году Обществом обеспечено проведение 4 мероприятий:
1) 11-е заседание МПК между Республикой Казахстан и Социалистической Республикой Вьетнам;
2) 13-е заседание подкомитета по торгово-экономическому сотрудничеству Комитета по казахстанско-китайскому сотрудничеству;
3) очередное заседание Совета по торговле и инвестициям Центральной Азии и США (TIFA);

4) Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы ҮАК.
Сонымен қатар сауда-экономикалық ынтымақтастық шеңберінде ҮАК-тың 2025 – 2034 жылдарға жоспарланған тізбесі туралы ақпаратты нақтылау мүмкін болмай отыр, өйткені ҮАК өткізу күнін айқындау рәсімі ұзақ уақытты алады және екі тараппен келісуді талап етеді.
№ 7 ҚНК
Ebitda көрсеткіші
Атауы
2025 жылға арналған жоспар
2026 жылға арналған жоспар
2027 жылға арналған жоспар
2028 жылға арналған жоспар
2029 жылға арналған жоспар
2030 жылға арналған жоспар
2031 жылға арналған жоспар
2032 жылға арналған жоспар
2033 жылға арналған жоспар
2034 жылға арналған жоспар
1
НҚ мен МЕА-ның тозуы және амортизациясы

4) МПК между Республикой Казахстан и Российской Федерацией.
Вместе с тем информацию о перечне запланированных МПК в рамках торгово-экономического сотрудничества на 2025 - 2034 годы не представляется возможным конкретизировать, ввиду того. что определение даты проведения МПК занимает длительную процедуру и требует согласования с обеими сторонами.
КПД № 7
Показатель Ebitda
Наименование
План на 2025 год
План на 2026 год
План на 2027 год
План на 2028 год
План на 2029 год
План на 2030 год
План на 2031 год
План на 2032 год
План на 2033 год
План на 2034 год
1
Износ и амортизация ОС и НМА

8. Биліктің атқарушы, өкілді және сот органдарындағы, мемлекеттік, квазимемлекеттік және корпоративтік секторлардағы шешімдер қабылдау деңгейінде әйелдердің үлесі
2025 жылға қарай – 25,5 %-ды,
2026 жылға қарай – 26,0 %-ды,
2027 жылға қарай – 27,0 %-ды,
2028 жылға қарай – 28,0 %-ды,
2029 жылға қарай – 29,0 %-ды,
2030 жылға қарай – 30 %-ды құрайды.
№ 9 ҚНК
Корпоративтік басқару диагностикасының көрсеткіші
"Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 182-бабының 2-тармағына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі аппарат басшысының 2026 жылғы 21 қаңтардағы № 26/НҚ бұйрығымен бекітілген "QazExpoCongress" ҰК" АҚ Корпоративтік басқару кодексінің 3-тармағына сәйкес Қоғам үш жылда бір реттен сиретпей Қоғамды корпоративтік басқаруға тәуелсіз диагностика жүргізеді.
2022 жылы Қоғамда корпоративтік басқару диагностикасы жүргізілді және бағалау нәтижелеріне сәйкес Қоғамның корпоративтік басқару жүйесі жетекші практикалардың көптеген ұсынымдарына сәйкес келеді. Корпоративтік басқарудың жалпы рейтингі 84 %-ды құрады.
Қоғам осы бағытта айтарлықтай нәтижелерге қол жеткізгеніне қарамастан, корпоративтік басқаруды тәуелсіз бағалаудағы ең төменгі көрсеткіш 76 % рейтингімен орнықты даму болып табылады.
Осыған байланысты тиімді корпоративтік басқаруды жүзеге асыру орнықты даму қағидаттарына басымдықпен назар аударуды талап етеді. Корпоративтік басқаруды одан әрі жақсарту үшін бірқатар стратегиялық іс-шаралар арқылы ESG қағидаттарын енгізу ұсынылады.
Бірінші кезекте, Қоғам ашықтық пен транспаренттілік қағидаттарын сақтай отырып, озық ESG-практикаларды енгізе отырып, корпоративтік басқару жүйесін ұлғайту және жетілдіру жөніндегі жұмысты жалғастырады.
Орнықты даму қағидаттарын іске асыру үшін ESG стандарттары мен талаптарын белгілейтін нормативтік құжаттаманы әзірлеу және енгізу көзделеді. Бұдан кейін негізгі бағыттардың бірі ESG орнықты даму практикалары мен қағидаттарын таратуға компанияның басшылық құрамы мен жұмыскерлерін оқыту мен тарту болып табылады.
БҰҰ-ның орнықты даму мақсаттарына қол жеткізуді қамтамасыз ету де стратегияның маңызды құрамдасы болып табылады, бұл Қоғамның әлеуметтік жауапкершілігін және оның елдің орнықты дамуының жаһандық қағидаттары мен басымдықтарын сақтауға ұмтылысын көрсетеді.
Тәуелсіз бағалаудың болжамды көрсеткіштері
ҚНК
Өлшем бірлігі
2025
2028
2031
2034
Корпоративтік басқаруды диагностикалау
%
85-тен төмен емес
86-дан төмен емес
87-ден төмен емес
88-ден төмен емес
Көзделген шаралар Қоғамның бағалау құнын және оның нарықтағы бәсекеге қабілеттілігін арттырудың маңызды факторларының бірі ретінде корпоративтік басқару сапасын жақсартуға мүмкіндік береді.
№ 10 ҚНК
Электр энергиясын тұтынуды оңтайландыру көрсеткіші
Қоғамның негізгі операциялық шығыстарының бірі коммуналдық көрсетілетін қызметтерге жұмсалатын шығыстар болып табылады. Объектілер ауданының едәуір көлеміне, жүктеменің өсуіне және іс-шараларды өткізу жиілігіне байланысты Қоғамның болжамды кезеңде электр энергиясына жұмсайтын шығыстары тек өсетін болады. Операциялық шығындарды азайту үшін Қоғам жабдықтарды жаңарту мен өндірістерді жаңғыртуды жүргізіп, өндірістік процестерді цифрландыру қарқынын жеделдетуі және озық технологияларды жүйелі түрде енгізіп отыруы қажет. Осы шаралар Қоғамға энергия ресурстарын тұтынуды қысқартуға, сол арқылы оларды тұтыну шығындарын азайтуға мүмкіндік береді.

8. Доля женщин в исполнительных, представительных и судебных органах власти, государственном, квазигосударственном и корпоративном секторах на уровне принятия решений
к 2025 году - 25,5 %,
к 2026 году - 26,0 %,
к 2027 году - 27,0 %,
к 2028 году - 28,0 %,
к 2029 году - 29,0 %,
к 2030 году - 30 %.
КПД № 9
Показатель диагностики корпоративного управления
В соответствии с пунктом 2 статьи 182 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 "О государственном имуществе", также пунктом 3 Кодекса корпоративного управления АО "НК "QazExpoCongress", утвержденного приказом руководителя аппарата Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 21 января 2026 года № 26/НҚ, Общество не реже одного раза в три года проводит независимую диагностику корпоративного управления Общества.
В 2022 году в Обществе была проведена диагностика корпоративного управления, и в соответствии с результатами оценки система корпоративного управления Общество соответствует большинству рекомендаций ведущих практик. Общий рейтинг корпоративного управления составил 84 %.
Несмотря на то, что Общество достигло значительных результатов в данном направлении, самым низким показателем в независимой оценке корпоративного управления является устойчивое развитие с рейтингом 76 %.
В этой связи осуществление эффективного корпоративного управления требует приоритетного внимания к принципам устойчивого развития. Для дальнейшего улучшения корпоративного управления предлагается внедрить принципы ESG через ряд стратегических мероприятий.
В первую очередь, Общество продолжит работу по увеличению и совершенствованию системы корпоративного управления с соблюдением принципов прозрачности и транспарентности, внедрением передовых ESG-практик.
Предполагаются разработка и внедрение нормативной документации, устанавливающей стандарты и требования ESG для реализации принципов устойчивого развития. Далее одними из ключевых направлений являются обучение и вовлечение руководящего состава и работников компании в распространение устойчивых практик развития и принципов ESG.
Обеспечение достижения Целей устойчивого развития ООН также является важным компонентом стратегии, что подчеркивает социальную ответственность Общества и ее стремление к соблюдению глобальных принципов и приоритетов устойчивого развития страны.
Прогнозные показатели независимой оценки
КПД
Единица измерения
2025
2028
2031
2034
Диагностика корпоративного управления
%
Не ниже 85
Не ниже 86
Не ниже 87
Не ниже 88
Предусмотренные меры позволят улучшить качество корпоративного управления, как одного из важнейших факторов повышения оценочной стоимости Общества и ее конкурентоспособности на рынке.
КПД № 10
Показатель оптимизации потребления электрической энергии.
Одними из ключевых операционных расходов Общества являются расходы на коммунальные услуги. Ввиду значительного объема площади объектов, роста загрузки и частоты проведения мероприятий рост расходов Общества на электроэнергию в прогнозируемый период будет только расти. Для снижения операционных затрат Обществу необходимо произвести обновление оборудования и модернизацию производств, ускорить темпы цифровизации производственных процессов и систематически внедрять передовые технологии. Данные меры позволят Обществу сократить потребление энергоресурсов, тем самым сократить затраты по их потреблению.

ҚНК – электр энергиясын тұтынуды оңтайландыру қабылданған іс-шаралардың тиімділігін бағалауға мүмкіндік береді және электр энергиясын оңтайландыру саласындағы әрі қарайғы қадамдар туралы шешім қабылдауға негіз болады. 2034 жылға қарай электр энергиясының шығынын оңтайландыру жөніндегі іс-шараларды енгізу арқылы ресурстарға жұмсалатын жалпы шығыстарды 3 %-ға дейін (іс-шараларды енгізу басталғанға дейінгі 2024 жылғы көрсеткіштермен арақатынас бойынша) төмендету болжанады.
Міндетті шешудің негізгі бағыттары мен тәсілдері – электр энергиясын тұтынуды оңтайландыру:

КПД - оптимизация потребления электрической энергии, позволяющая оценить эффективность принятых мероприятий и дает базу для принятия решений о дальнейших шагах в области оптимизации электрической энергии. К 2034 году предполагается снижение общих расходов на ресурсы до 3 % (по соотношению с показателями 2024 года до начала внедрения мероприятий) путем внедрения мероприятий по оптимизации расхода электрической энергии.
Основные направления и подходы к решению задачи - оптимизация потребления электрической энергии:

1) энергия тұтынуды тиімді бақылау үшін заманауи басқару және мониторингтеу жүйелерін пайдалану;
2) ескірген жабдықты анағұрлым заманауи және энергияны үнемдейтін жабдыққа ауыстыру;
3) өзекті қажеттіліктерге байланысты электр энергиясын тұтынуды дәл реттеуге мүмкіндік беретін автоматтандыру жүйелерін әзірлеу және орнату;
4) қызметкерлерді энергияны үнемдеу және электр энергиясын ұтымды пайдалану әдістеріне оқыту;

1) использование современных систем управления и мониторинга для эффективного контроля над
энергопотреблением;
2) замена устаревшего оборудования на более современное и энергосберегающее;
3) разработка и установка систем автоматизации, позволяющих точно регулировать потребление электроэнергии в зависимости от актуальных нужд;
4) обучение сотрудников методам энергосбережения и рационального использования электроэнергии;

5) оңтайландырудың әлеуетті салаларын анықтау мақсатында энергия тұтынуды тұрақты мониторингтеу және деректерді талдау.
ҚНК-ні бағалау көздері: энергиямен жабдықтаушы ұйым растаған нақты шығын.
Қоғамда электр энергиясын тұтынуды азайтуға қол жеткізу үшін "QazExpoCongress" ҰК" АҚ-ның 2024 – 2028 жылдарға арналған энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспары әзірленіп бекітілді, оған сәйкес қосымша қаржылық шығындар көзделмеген.
Код және нөмір
Іс-шаралар
Жоспарланған шығыстар, млн теңге
Өлшем бірлігі
Энергетикалық ресурстарды тұтынуды жоспарланып отырған төмендету көлемі
2025
жыл
2026 жыл
2027 жыл
2028 жыл
2025
жыл
2026
жыл
2027
жыл
2028 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Энергия үнемдеу аймағы: Электрмен жабдықтау және жарықтандыру
ЭжЖ
Баланстық және пайдалану жауапкершілігінің, сондай-ақ электр энергиясын коммерциялық есепке алудың шекарасын ауыстыру
-
-
-
-
мың кВт*сағ
9,22
9,22
9,22
9,22
Жиыны:
- - - -
мың кВт*сағ
9,22
9,22
9,22
9,22
Барлығы:
-
36,88
№ 11 ҚНК
Суды үнемдейтін жабдықты енгізу көрсеткіші
Қоғамның маңызды операциялық шығыстарына коммуналдық көрсетілетін қызметтерге жұмсалатын шығыстар кіреді. Объектілер ауданының едәуір көлеміне, жүктеменің өсуіне және іс-шараларды өткізу жиілігіне байланысты Қоғамның болжамды кезеңде суды тұтынуға жұмсайтын шығыстары тек өсетін болады. Операциялық шығындарды азайту үшін Қоғам жабдықтарды жаңарту мен өндірістерді жаңғыртуды жүргізіп, өндірістік процестерді цифрландыру қарқынын жеделдетуі және озық технологияларды жүйелі түрде енгізіп отыруы қажет. Осы шаралар Қоғамға су ресурстарын тұтынуды қысқартуға, сол арқылы оларды тұтыну шығындарын азайтуға мүмкіндік береді.
ЕХРО аумағында ызасумен автоматты суару жүйесін қамтамасыз ететін, көлемі 100 текше метр резервуар бар екенін атап өткен жөн. Аталған резервуардың болуы Қоғамға техникалық және ауызсуды пайдаланбай, суды үнемдеуге мүмкіндік береді, бұл Қоғамға су ресурстарын тұтынуды оңтайландыруға мүмкіндік береді және 25 гектарды құрайтын ЕХРО кешенінің бүкіл аумағын күн сайын екі рет суаруды қамтамасыз етеді.
Қоғамның су ресурстарын тұтынуды оңтайландыру жөніндегі одан әрі шарасы суды үнемдейтін жабдықты орнату болып табылады, бұл суды айтарлықтай үнемдеуге алып келеді.
2034 жылға қарай Қоғамның барлық объектісінде су үнемдейтін жабдықты толық 100 % енгізу көзделіп отыр.
Міндетті шешудің негізгі бағыттары мен тәсілдері – суды үнемдейтін жабдықты енгізу;
1) негізгі шығын болу нүктелерін анықтау мақсатында ағымдағы су тұтынуға егжей-тегжейлі талдау жүргізу;
2) суды аз жұмсайтын араластырғыштар, суаруды зияткерлік басқару жүйелері сияқты және тағы басқа технологияларды таңдау және енгізу;

5) регулярный мониторинг энергопотребления и анализ данных с целью выявления потенциальных областей оптимизации.
Источники оценки КПД: фактический расход, подтвержденный энергоснабжающей организацией.
Для достижения уменьшения потребления электрической энергии в Обществе разработан и утвержден План мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности АО "НК "QazExpoCongress" на 2024 - 2028 годы, согласно которому не предусмотрено дополнительных финансовых затрат.
Код и номер
Мероприятия
Планируемые расходы, млн. тенге
Единица измерения
Объ ем планируемого снижения потребления энергетических ресурсов
2025 год
2026 год
2027 год
2028 год
2025 год
2026 год
2027 год
2028 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Зона энергосбережения: Электроснабжение и освещение
ЭиО
Перенос границы балансовой и эксплуатационной ответственности, а также коммерческого учета электроэнергии
-
-
-
-
тыс. кВт*ч
9,22
9,22
9,22
9,22
Итого:
-
-
-
-
тыс. кВт*ч
9,22
9,22
9,22
9,22
Всего:
-
36,88
КПД № 11
Показатель внедрения водосберегающего оборудования
К значительным операционным расходам Общества относятся расходы на коммунальные услуги. Ввиду значительного объема площади объектов, роста загрузки и частоты проведения мероприятий рост расходов Общества на потребление воды в прогнозируемый период будет только расти. Для снижения операционных затрат Обществу необходимо произвести обновление оборудования и модернизацию производств, ускорить темпы цифровизации производственных процессов и систематически внедрять передовые технологии. Данные меры позволят Обществу сократить потребление водных ресурсов, тем самым сократить затраты по их потреблению.
Важно отметить, что на территории ЕХРО имеется резервуар объемом 100 кубических метров, который обеспечивает систему автоматического полива грунтовой водой. Наличие данного резервуара позволяет Обществу экономить воду, не прибегая к использованию технической и питьевой воды, что позволяет Обществу оптимизировать потребление водных ресурсов и обеспечивает двукратный ежедневный полив всей территории комплекса ЕХРО, которая составляет 25 гектаров.
Дальнейшей мерой Общества по оптимизации потребления водных ресурсов является установка водосберегающего оборудования, что приведет к существенной экономии воды.
К 2034 году предполагается полное 100 % внедрение водосберегающего оборудования на всех объектах Общества.
Основные направления и подходы к решению задачи - внедрение водосберегающего оборудования:
1) проведение детального анализа текущего водопотребления с целью выявления основных точек расхода;
2) выбор и внедрение технологий, таких как смесители с низким расходом воды, интеллектуальные системы управления поливом и другие;

3) нақты уақыт режимінде су тұтыну көрсеткіштерін қадағалап отыруға және талдауға мүмкіндік беретін мониторингтеу жүйелерін орнату;
4) суды тұтынудың төмендеуін және жаңа технологиялардың тиімділігін өлшеу үшін деректерді үнемі мониторингтеу және талдау.
ҚНК-ні бағалау көздері: Енгізу жоспарын іске асыру бойынша бекітілген есеп.
Мақсаты: 2034 жылға қарай суды үнемдейтін жабдықты толық енгізу.
Әрекеттер: 1 данасының орташа құны 50 мың теңгеден басталатын және одан жоғары сенсорлық араластырғыштарды сатып алу. 2025 – 2034 жылдары барлық объектіде сенсорлық араластырғыштарды орнату үшін 400 дана сатып алу қажет.

3) установка систем мониторинга, которые позволят отслеживать и анализировать показатели водопотребления в режиме реального времени;
4) регулярный мониторинг и анализ данных для измерения снижения потребления воды и эффективности использования новых технологий.
Источники оценки КПД: утвержденный отчет по реализации Плана внедрения.
Цель: полное внедрение водосберегающего оборудования к 2034 году.
Действия: закуп сенсорных смесителей средней стоимостью - от 50 тыс. тенге и выше за 1 штуку. Для установки сенсорных смесителей на всех объектах в 2025 - 2034 годы необходимо закупить 400 штук.

113,0
117,2
117,2
117,2
117,2
117,2
117,2
№ 13 ҚНК
EXPO халықаралық көрмелері шеңберінде отандық IT-шешімдерді, сервистерді және/немесе стартаптарды жаһандық аренада ілгерілету көрсеткіші
EXPO-2025 Осака шеңберіндегі 2025 жылғы 19 шілдеде көрменің тақырыптық апталығы шеңберінде "UMAY Labs" ЖШС-ның (Astana Hub құрамына кіреді) қатысуымен "Interactive AI for Learning and Playing" тақырыбында іс-шара өткізілді. Іс-шара шеңберінде жастардың эмоциялық саламаттығына арналған инновациялық AIKA платформасының таныстырылымы өтті. AIKA – бұл жастар түсіністік, қауіпсіздік және 24/7 бойы қолдау табатын цифрлық кеңістік.
№ 14 ҚНК
Инновация саласындағы белсенділік деңгейінің көрсеткіші.
Аталған көрсеткішті іске асыру Қоғамның инновациялық ортасының жүйелі дамуын және қызметтің барлық түйінді процесіне озық цифрлық технологияларды интеграциялауды қамтамасыз етеді.

113,0
117,2
117,2
117,2
117,2
117,2
117,2
КПД № 13
Показатель продвижения отечественных ИТ решений, сервисов и/или стартапов на глобальной арене в рамках международных выставок ЕХРО.
В рамках ЕХРО-2025 Осака, 19 июля 2025 года в рамках тематической недели выставки было проведено мероприятие с участием компании ТОО "UMAY Labs" (входит в состав Astana Hub) на тему: Interactive AI for Learning and Playing.
В рамках мероприятия была презентована инновационная платформа AIKA для эмоционального благополучия молодежи. AIKA - это цифровое пространство, где молодые люди находят понимание, безопасность и поддержку 24/7.
КПД № 14
Показатель уровня активности в области инноваций.
Реализация данного показателя обеспечит системное развитие инновационной среды Общества и интеграцию передовых цифровых технологий во все ключевые процессы деятельности.

 1-кезең (2025 – 2026):
Пилоттық инновациялық жобаларды іске қосу (Face ID, BPM, HR-платформа, AI-аналитика, Smart EXPO).
Инновациялық бастамалар базасын қалыптастыру және жыл сайынғы енгізу жоспарын бекіту.
Күтілетін көрсеткіш – 20-40 %.
 2-кезең (2027 – 2028):
Енгізілген шешімдерді кең ауқымда қолдану, сыртқы жүйелермен интеграциялау, АҚ орталығы мен Цифрлық академияны іске қосу, Smart Campus-ты дамыту.
Күтілетін көрсеткіш – 55-70 %.
 3-кезең (2029 және одан кейін):
Орнықты инновациялық экожүйені қалыптастыру өтпелі, цифрлық сервистердің жұмыс істеуі, АТ-вендорлармен әріптестікті дамыту.
Күтілетін көрсеткіш – 85-90 %.
Іс-шараларды іске асыру Қоғамның цифрлық жетілуін арттыруға, ішкі процестерді оңтайландыруға, операциялық шығындарды қысқартуға және QazExpoCongress-тің цифрлық инновациялардың көшбасшысы ретіндегі имиджін қалыптастыруға алып келеді.

Этап 1 (2025 - 2026):
Запуск пилотных инновационных проектов (Face ID, BPM, HR-платформа, AI-аналитика, Smart EXPO).
Формирование базы инновационных инициатив и утверждение ежегодного плана внедрения.
Ожидаемый показатель - 20-40 %.
Этап 2 (2027 - 2028):
Масштабирование внедр енных решений, интеграция с внешними системами, запуск Центра ИБ и Цифровой Академии, развитие Smart Campus.
Ожидаемый показатель - 55-70 %.
Этап 3 (2029 и далее):
Формирование устойчивой инновационной экосистемы, функционирование сквозных цифровых сервисов, развитие партн ерств с ИТ-вендорами.
Ожидаемый показатель - 85-90 %.
Реализация мероприятий привед ет к повышению цифровой зрелости Общества, оптимизации внутренних процессов, сокращению операционных расходов и формированию имиджа QazExpoCongress как лидера цифровых инноваций.
___________________________