Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі 94-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Субсидиялау қағидалары;
2) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 02.06.2025 № 400 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 02.06.2025 № 400 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 02.06.2025 № 400 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5) Кепілдік беру қорлары шеңберінде кепілдік беру қағидалары;
6) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 02.06.2025 № 400 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7) Әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері үшін мемлекеттік гранттар беру қағидалары;
8) Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидалары бекітілсін.
9) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 02.06.2025 № 400 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 02.06.2025 № 400 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 754 қаулысымен
бекітілген
Cубсидиялау қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 02.06.2025 № 400 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 94-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және қаржыландырудың мынадай түрлері үшін субсидиялауды ұсыну тәртібін айқындайды:
1) екінші деңгейдегі банктер берген кредиттер;

О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754.
В соответствии с пунктом 3 статьи 94 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила субсидирования;
2) исключен постановлением Правительства РК от 02.06.2025 № 400 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3) исключен постановлением Правительства РК от 02.06.2025 № 400 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4) исключен постановлением Правительства РК от 02.06.2025 № 400 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2) Правила предоставления гарантий в рамках гарантийных фондов;
6) исключен постановлением Правительства РК от 02.06.2025 № 400 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7) Правила предоставления государственных грантов для субъектов социального предпринимательства;
8) Правила подведения инженерной инфраструктуры;
9) исключен постановлением Правительства РК от 02.06.2025 № 400 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 1 – с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 02.06.2025 № 400 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 сентября 2024 года № 754
Правила субсидирования
Сноска. Правила - в редакции постановления Правительства РК от 02.06.2025 № 400 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 94 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок предоставления субсидирования для следующих видов финансирования:
1) кредиты, выданные банками второго уровня;

2) лизинг компанияларының лизингтік мәмілелері;
3) ислам банктерінің/ислам лизинг компанияларының кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасы және жалдау төлемінің бөліктері;
4) краудфандингтік платформа арқылы берілген қарыздар.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) айналым қаражатын толықтыруға арналған мақсат – кәсіпкердің қаржы құралын пайдалануы, мұндай пайдалану кәсіпкердің операциялық (ағымдағы) қызметін жаңартылатын/жаңартылмайтын негізде қамтамасыз етумен байланысты болады және салықтық міндеттемелерді, зейнетақы аударымдары мен әлеуметтік аударымдарды, кедендік төлемдерді/алымдарды/баждарды төлеуді жоққа шығарады;
2) банк – осы Қағидаларды іске асыру шеңберіндегі қызметті жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банк (бұдан әрі – ЕДБ);
3) банк-төлем агенті – лизинг компаниясының қаржы агенттігімен келісілген және лизинг компаниясының жобалар бойынша субсидияларды аударуға және есептен шығаруға арналған арнайы шотын жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын уәкілетті банкі;
4) банктік кредит (бұдан әрі – кредит) – банктік қарыз шартының негізінде мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу және кредитті нысаналы пайдалану шартымен банк кәсіпкерге беретін ақша сомасы;
4-1) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган – бюджетті атқару, республикалық бюджеттің және өз құзыреті шегінде жергілікті бюджеттердің, бюджеттен тыс қорлардың атқарылуы бойынша бухгалтерлік есепке алуды, бюджеттік есепке алу мен бюджеттік есептілікті жүргізу саласында басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) жоба – мемлекеттік қаржылай қолдау ұсынылып отырған қызмет шеңберінде кіріс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет ретінде кәсіпкер жүзеге асыратын іс-қимыл мен іс-шаралар жиынтығы (бір жоба аясында бірнеше банктік кредит алуға/лизинг мәмiлелерін жасасуға болады);
6) жобаны іске асыру – кәсіпкер жүзеге асыратын және қаржы институтының шешімінде айқындалған мақсаттар мен шарттарға қол жеткізуге бағытталған іс-қимыл мен іс-шаралар жиынтығы, оның ішінде шығатын тауардың болуы, қызметтер көрсету, лизинг нысанасын пайдалану; негізгі құралдарды сатып алуға, және (немесе) салуға, және (немесе) жаңғыртуға, және (немесе) реконструкциялауға, және (немесе) күрделі жөндеуге мақұлданған жобалар бойынша – қаржы институтының шешіміне сәйкес объектіні пайдалануға қабылдау актісінің болуы және кәсіпкердің мәлімделген қызметті жүзеге асыруы;

2) лизинговые сделки лизинговых компаний;
3) наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход исламских банков/исламских лизинговых компаний;
4) займы, выданные через краудфандинговую платформу.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) цель на пополнение оборотных средств – использование финансового инструмента предпринимателем, связанное с обеспечением операционной (текущей) деятельности предпринимателя на возобновляемой/не возобновляемой основе и исключающее оплату налоговых обязательств, пенсионных и социальных отчислений, таможенных платежей/сборов/пошлин;
2) банк – банк второго уровня, осуществляющий деятельность в рамках реализации настоящих Правил (далее – БВУ);
3) банк-платежный агент – уполномоченный банк лизинговой компании, который согласован с финансовым агентством и осуществляет функции по ведению специального счета лизинговой компании, предназначенного для перечисления и списания субсидий по проектам;
4) банковский кредит (далее – кредит) – сумма денег, предоставляемая банком на основании договора банковского займа предпринимателю на условиях срочности, платности, возвратности, обеспеченности и целевого использования кредита;
4-1) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в области исполнения бюджета, ведения бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной отчетности по исполнению республиканского бюджета и в пределах своей компетенции – местных бюджетов, внебюджетных фондов;
5) проект – совокупность действий и мероприятий, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан в рамках деятельности, на которую предоставляется государственная финансовая поддержка (в рамках одного проекта возможно получение нескольких банковских кредитов/совершение лизинговых сделок);
6) реализация проекта – совокупность действий и мероприятий, осуществляемых предпринимателем и направленных на достижение целей и условий, определенных решением финансового института, в том числе наличие товара на выходе, оказание услуг, использование предмета лизинга; по проектам, одобренным на приобретение и (или) строительство, и (или) модернизацию и (или) реконструкцию и (или) капитальный ремонт основных средств – наличие акта приемки объекта в эксплуатацию и осуществление заявленной деятельности предпринимателя согласно решению финансового института;

7) инвестициялық мақсаттар (бұдан әрі – инвестициялар) – негізгі құралдарды сатып алу, және (немесе) салу, және (немесе) жаңғырту, және (немесе) реконструкциялау, және (немесе) күрделі жөндеу, биологиялық және (немесе) материалдық емес/материалдық активтерді сатып алу (осы анықтамада көрсетілген мақсаттарға байланысты ақы төлеу шоттарына сәйкес негізгі құралдардың/биологиялық/материалдық/материалдық емес активтердің құнына енгізілген қосылған құн салығы бойынша шығыстар да инвестицияға жатады);
8) исламдық қаржыландыру шеңберіндегі жалдау төлемі – мүлікке меншік құқығы шартта көзделген сәтке дейін ислам лизинг компаниясында/ислам банкінде қалатын қаржыландыру шарты (ислам лизингі) негізінде жалға берілген мүлікті пайдаланғаны үшін кәсіпкер (қаржыландыруды алушы) ислам лизинг компаниясының немесе ислам банкінің пайдасына жүзеге асыратын тұрақты төлем;
9) ислам банкі (бұдан әрі – ИБ) – осы Қағидаларды іске асыру шеңберінде "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-1-тарауында көзделген банк қызметін лицензия негізінде жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банк;
10) ислам банкі/ислам лизинг компаниясы беретін қаржыландыру (бұдан әрі – қаржыландыру) – ислам банкі/ислам лизинг компаниясы кәсіпкерге беретін тауар үшін төлемді (бұдан әрі – үстеме баға)/жалдау төлемін кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу;
11) ислам лизинг компаниясы (бұдан әрі – ИЛК) – акционерлік қоғам нысанында құрылған, банк болып табылмайтын, өз қызметін "Қаржы лизингі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-1-тарауына сәйкес жүзеге асыратын, ислам лизинг компаниялары қаржыландырған кезде осы Қағидаларды іске асыру шеңберінде қатысатын заңды тұлға;
12) ислам лизингі шарты – ислам лизинг компаниясы мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның шарттары бойынша ислам лизинг компаниясы мүлікті (лизинг нысанасын) кәсіпкерге лизинг (жалдау төлемі) шарттарында береді;
13) кәсіпкер – Кодекске сәйкес айқындалатын және жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік субъектісі мәртебесіне ие шағын кәсіпкерлік, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектісі, оның ішінде әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі – сауда саласындағы қызметті (ЭҚЖЖ кодтары 45.1, 45.3, 45.4, 46, 47), сондай-ақ жылжымайтын мүлікке байланысты қызметті (ЭҚЖЖ коды 68) қоспағанда, кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылатын әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімінде көрсетілген қызметке сәйкес дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар (орта және ірі кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда);

7) инвестиционные цели (далее – инвестиции) – приобретение и (или) строительство, и (или) модернизация, и (или) реконструкция, и (или) капитальный ремонт основных средств, приобретение биологических и (или) нематериальных/материальных активов (расходы по налогу на добавленную стоимость включенные в стоимость основных средств/биологических/ материальных/нематериальных активов согласно счетам к оплате, связанные с указанными в данном определении целями, также относятся к инвестициям);
8) арендный платеж в рамках исламского финансирования – регулярный платеж, осуществляемый предпринимателем (получателем финансирования) в пользу исламской лизинговой компании или исламского банка за пользование имуществом, переданным в аренду на основании договора финансирования (исламского лизинга), при котором право собственности на имущество остается за исламской лизинговой компании/исламским банком до момента, предусмотренного договором;
9) исламский банк (далее – ИБ) – банк второго уровня, осуществляющий банковскую деятельность, предусмотренную главой 4-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", на основании лицензии, в рамках реализации настоящих Правил;
10) финансирование, предоставляемое исламским банком/исламской лизинговой компании (далее – финансирование) – отсрочка или рассрочка платежа за товар (далее – наценка)/арендного платежа, предоставляемые исламским банком/исламской лизинговой компанией предпринимателю;
11) исламская лизинговая компания (далее – ИЛК) – юридическое лицо, созданное в форме акционерного общества, не являющееся банком, осуществляющее свою деятельность в соответствии с главой 2-1 Закона Республики Казахстан "О финансовом лизинге", участвующее в рамках реализации настоящих Правил при финансировании исламскими лизинговыми компаниями;
12) договор исламского лизинга – письменное соглашение, заключенное между исламской лизинговой компанией и предпринимателем, по условиям которого исламская лизинговая компания предоставляет предпринимателю имущество (предмет лизинга) на условиях лизинга (арендного платежа);
13) предприниматель – субъект малого предпринимательства, в том числе микропредпринимательства, определяемый в соответствии с Кодексом и имеющий статус действующего субъекта предпринимательства, в том числе субъект социального предпринимательства – индивидуальные предприниматели и юридические лица (за исключением субъектов среднего и крупного предпринимательства) в соответствии с деятельностью, указанной в реестре субъектов социального предпринимательства, который размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа по предпринимательству, за исключением деятельности в сфере торговли (коды ОКЭД 45.1, 45.3, 45.4, 46, 47), а также деятельностью, связанной с недвижимостью (код ОКЭД 68);

14) краудфандинг – "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында тіркелген Қазақстан Республикасындағы лицензияланған инвестиция және қарыз краудфандингтік платформасы;
15) кредиттік шарт – қаржы институты мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның талаптары бойынша қаржы институты кәсіпкерге номиналды мөлшерлемемен кредит береді (кредиттік шартқа кредиттік желі ашу туралы келісім де жатады);
16) қайта қаржыландыру – қаржы құралы бойынша қаражатты, кәсіпкерге бұрын берілген қаржы құралдарын ауыстыру, бұл ретте қайта қаржыландыру сомасына сот тәртібімен де, соттан тыс тәртіппен де берешекті өндіріп алуға байланысты сыйақыны, айыппұлдарды, өсімпұлдарды және өзге де төлемдерді есепке алмағанда негізгі борыш қана кіреді;
17) қаржыландыру шарты – ислам банкі мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның талаптары бойынша ислам банкі кәсіпкерге – тауарды сатып алушыға немесе сатушыға коммерциялық кредит береді (бас қаржыландыру келісімі де қаржыландыру шартына жатады, оның шеңберінде ислам банкі мен кәсіпкер коммерциялық кредит беру (қаржыландыру) туралы бөлек шарттар жасасады);
18) қаржы лизингі шарты – ЛК/ЕДБ пен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның талаптары бойынша ЛК/ЕДБ кәсіпкерге қаржы лизингін береді;
19) қаржы агенттігі – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қор);
20) қаржы агенттігінің уәкілетті органы – қызметін өзіне қаржы агенттігінің жарғысымен, қаржы агенттігінің кредиттік саясатымен берілген және қаржы агенттігінің ішкі құжаттарында бекітілген өкілеттіктер шеңберінде жүзеге асыратын, тұрақты жұмыс істейтін алқалы орган;
21) қаржы институты – ЕДБ/ЛК/ИБ/ИЛК/краудфандинг;
21-1) қаржы институтының ақпараттық жүйесі – екінші деңгейдегі ақпараттық жүйе, ол арқылы бірінші деңгейдегі жүйенің форматтық-логикалық бақылаудан кейінгі бақылау қолданылатын кәсіпкерлердің қаржыландыруға арналған өтініштерін қабылдау, өңдеу және бірінші деңгейдегі жүйеге өтініштер туралы мәліметтерді беру жүзеге асырылады;
22) қаржы құралын нысаналы пайдалану – шарт бойынша алынған кредитті кәсіпкердің осы Қағидалардың шарттарына сәйкес келетін мақсаттарға пайдалануы (қаржы құралын нысаналы пайдалану кәсіпкердің активке/жұмыстарға/көрсетілетін қызметтерге ақы төлегенін, оларды толық көлемде алғанын және (немесе) осы Қағидалардың шарттарына сәйкес басқа да мақсаттарға қол жеткізгенін растайтын тиісті құжаттар жиынтығымен расталады);

14) краудфандинг – лицензированная инвестиционная и заемная краудфандинговая платформа в Республике Казахстан, зарегистрированная на территории Международного финансового центра "Астана";
15) кредитный договор – письменное соглашение, заключенное между финансовым институтом и предпринимателем, по условиям которого финансовый институт предоставляет кредит с номинальной ставкой предпринимателю (к кредитному договору также относится соглашение об открытии кредитной линии);
16) рефинансирование – замещение средств по финансовому инструменту, ранее выданных финансовых инструментов предпринимателю, при этом в сумму рефинансирования входит только основной долг без учета вознаграждения, штрафов, пени и иных платежей, связанных с взысканием задолженности, как в судебном, так и во внесудебном порядке;
17) договор финансирования – письменное соглашение, заключенное между исламским банком и предпринимателем, по условиям которого исламский банк предоставляет коммерческий кредит предпринимателю – покупателю или продавцу товара (к договору финансирования также относится генеральное соглашение финансирования, в рамках которого между исламским банком и предпринимателем заключаются отдельные договоры о предоставлении коммерческого кредита (финансирования);
18) договор финансового лизинга – письменное соглашение, заключенное между ЛК/БВУ и предпринимателем, по условиям которого ЛК/БВУ предоставляют предпринимателю финансовый лизинг;
19) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – Фонд);
20) уполномоченный орган финансового агентства – постоянно действующий коллегиальный орган, осуществляющий свою деятельность в пределах полномочий, предоставленных ему уставом финансового агентства, кредитной политикой финансового агентства и закрепленных внутренними документами финансового агентства;
21) финансовый институт – БВУ/ЛК/ИБ/ИЛК/краудфандинг;
21-1) информационная система финансового института – информационная система второго уровня, посредством которой осуществляются прием, обработка заявлений предпринимателей на финансирование с применением постформатно-логического контроля системы первого уровня и передача сведений о заявлениях в систему первого уровня;
22) целевое использование финансового инструмента – использование предпринимателем кредита, полученного по договору на цели, соответствующие условиям настоящих Правил (целевое использование финансового инструмента подтверждается соответствующими документами, которые в совокупности подтверждают оплату, получение и использование предпринимателем в полном объеме актива/работ/услуг и (или) достижение других целей, в соответствии с условиями настоящих Правил);

23) қарыз – шағын кәсіпкерлік және микрокәсіпкерлік субъектілерін белгілі бір мерзімге сыйақымен кредиттеу (бұдан әрі – номиналды мөлшерлеме);
24) қарыз шарты – краудфандинг, кәсіпкер және инвестор арасында жасалған жазбаша келісім, оның талаптары бойынша инвестор кәсіпкерге қарыз береді;
25) Қордың уәкілетті органы – Қордың құзыреті мен өкілеттіктеріне кіретін мәселелер бойынша шешім қабылдауға құқығы бар қаржы агенттігінің тұрақты жұмыс істейтін алқалы органы;
26) лизинг компаниясы (бұдан әрі – ЛК) – қызметін осы Қағидаларды іске асыру шеңберінде жүзеге асыратын лизингтік мәмілеге қатысушы;
27) лизингтік мәміле (лизинг) – лизингке қатысушылардың азаматтық құқықтар мен міндеттерді белгілеуге, өзгертуге және тоқтатуға бағытталған, келісілген іс-қимыл жиынтығы;
28) мемлекеттік даму институттары – экономиканың түрлі салаларында мемлекеттік қолдау шараларын көрсететін ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, акцияларының бақылау пакеттері ұлттық басқарушы холдингке немесе ұлттық холдингке тиесілі акционерлік қоғамдар;
29) өңірлік үйлестіруші – кәсіпкерлік саласындағы жергілікті атқарушы органның облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімі айқындайтын құрылымдық бөлімшесі;
30) субсидиялар – кредиттік шарт/қаржы лизингі шарты/ қаржыландыру шарты/ислам лизингі шарты/қарыз шарты (бұдан әрі – шарт) негізінде кредиттер/лизингтік мәмілелер/қаржыландыру/қарыз (бұдан әрі – қаржы құралы) бойынша кәсіпкерлерді субсидиялау шеңберінде қаржы институтына қаржы агенттігі төлейтін өтеусіз және қайтарымсыз негіздегі мерзімді төлемдер;
31) субсидиялау – қаржы агенттігінің қаржы институттары үшін кәсіпкерлерге:
кредит/лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемесі;
қаржыландыру бойынша үстеме баға/жалдау төлемі;
қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесі бөлігінде субсидия беру нысаны;
32) субсидиялау туралы келісім – қаржы институты мен қаржы агенттігі арасында жасалатын, субсидиялауды іске асыру шеңберінде тараптардың әрқайсысының құқықтары мен міндеттерін айқындайтын жазбаша келісім;
32-1) тіркеуші – бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын, бірінші деңгейдегі жүйе пайдаланылып жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларының пайдаланылуы мен оларды алушыларды мониторингтеуді техникалық сүйемелдеу қамтамасыз етілетін, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;

23) займ – кредитование с вознаграждением (далее – номинальная ставка) на определенный срок субъектов малого предпринимательства и микропредпринимательства;
24) договор займа – письменное соглашение, заключенное между краудфандингом, предпринимателем и инвестором, по условиям которого инвестор предоставляет займ предпринимателю;
25) уполномоченный орган Фонда – постоянно действующий коллегиальный орган финансового агентства, обладающий правом принимать решения по вопросам, отнесенным к компетенции и полномочиям Фонда;
26) лизинговая компания (далее – ЛК) – участник лизинговой сделки, осуществляющий деятельность в рамках реализации настоящих Правил;
27) лизинговая сделка (лизинг) – совокупность согласованных действий участников лизинга, направленных на установление, изменение и прекращение гражданских прав и обязанностей;
28) государственные институты развития – национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, акционерные общества, контрольные пакеты акций которых принадлежат национальному управляющему холдингу или национальному холдингу, оказывающие меры государственной поддержки в различных секторах экономики;
29) региональный координатор – определяемое акимом области (столицы, городов республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа в сфере предпринимательства;
30) субсидии – периодические выплаты на безвозмездной и безвозвратной основе, выплачиваемые финансовым агентством финансовому институту в рамках субсидирования предпринимателей по кредитам/лизинговым сделкам/финансированию/займу (далее – финансовый инструмент) на основании кредитного договора/договора финансового лизинга/договора финансирования/договора исламского лизинга/договора займа (далее – договор);
31) субсидирование – форма предоставления финансовым агентством субсидий предпринимателям для финансовых институтов в части:
ставки вознаграждения по кредиту/лизингу;
наценки/арендного платежа по финансированию;
ставки вознаграждения по займу;
32) соглашение о субсидировании – письменное соглашение, заключаемое между финансовым институтом и финансовым агентством, определяющее права и обязанности каждого из сторон в рамках реализации субсидирования;
32-1) регистратор – юридическое лицо со стопроцентным участием государства в уставном капитале, определенное центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, обеспечивающее техническое сопровождение мониторинга использования мер государственной поддержки частного предпринимательства и их получателей с использованием системы первого уровня;

32-2) тіркеуші ақпараттық жүйе (бұдан әрі – бірінші деңгейдегі жүйе) – кәсіпкерлердің өтінімдерінің эталондық электрондық тізілімін қамтитын, екінші деңгейдегі ақпараттық жүйелермен интеграцияланған жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары мен оларды алушыларды мониторингтеу жүйесі, онда форматтық-логикалық бақылаудан кейінгі бақылау арқылы кәсіпкерлерге қатысты шектеу өлшемшарттарының болмауы жөніндегі талаптарға олардың сәйкес келуі тексеріледі;
33) уәкілетті орган – Кодекстің 85-бабының 3-тармағына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 13-тармағының 17) тармақшасына сәйкес кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган;
34) үлестес/байланысты тұлғалар – "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 64-бабының 1, 1-1 және 2-тармақтарына, "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-1-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес жеке және заңды тұлғалар;
34-1) шектеу өлшемшарттары – мемлекеттік қолдау шараларын алушыларды бірінші деңгейдегі жүйеде тексеру өлшемшарттары;
35) экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) – экономикалық қызмет түрлерін жіктеу және кодтау тәртібін белгілейтін ұлттық жіктеуіш.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Субсидиялау жергілікті және/немесе республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Республикалық бюджет есебінен субсидиялау үшін көзделген қаражатты уәкілетті орган қаржы агенттігінің арнайы шотына аударуға жасалатын шарт негізінде қаржы агенттігіне аударады.
Жергілікті бюджет есебінен субсидиялау үшін көзделген қаражатты өңірлік үйлестіруші осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес субсидиялау үшін қаражат аударуға жасалатын шарт негізінде қаржы агенттігінің арнайы шотына аударады.
Қаржы институты қаржы агенттігіне субсидия сомаларын аудару үшін ағымдағы шот ашады.
Заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге құқығы жоқ қаржы институттары қаржы агенттігімен келісу бойынша қаржы институты субсидия аудару үшін ағымдағы шот ашатын банк-төлем агентін айқындайды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

32-2) регистраторская информационная система (далее – система первого уровня) – система мониторинга мер государственной поддержки частного предпринимательства и их получателей, интегрированная с информационными системами второго уровня, содержащая эталонный электронный реестр заявок предпринимателей, где посредством постформатно-логического контроля осуществляется проверка соответствия предпринимателей условиям отсутствия в отношении них ограничительных критериев;
33) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству согласно пункту 3 статьи 85 Кодекса и подпунктом 17) пункта 13 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан;
34) аффилированные/связанные лица – физические и юридические лица в соответствии с пунктами 1, 1-1 и 2 статьи 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах", пунктами 1 и 2 статьи 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью";
34-1) ограничительные критерии – критерии проверки получателей мер государственной поддержки системой первого уровня;
35) общий классификатор видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) – национальный классификатор, устанавливающий порядок классификации и кодирования видов экономической деятельности.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Субсидирование осуществляется за счет средств местного и/или республиканского бюджета.
Средства, предусмотренные для субсидирования за счет республиканского бюджета, перечисляются уполномоченным органом в финансовое агентство на основе заключаемого договора на перечисление на специальный счет финансового агентства.
Средства, предусмотренные для субсидирования за счет местного бюджета, перечисляются региональным координатором на специальный счет финансового агентства на основе заключаемого договора на перечисление средств для субсидирования согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
Финансовый институт открывает финансовому агентству текущий счет для перечисления сумм субсидий.
Финансовые институты, не имеющие права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц, по согласованию с финансовым агентством определяют банк-платежный агент, в котором финансовый институт откроет текущий счет для перечисления субсидий.
Сноска. Пункт 3 – в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Республикалық бюджеттен субсидиялауға қаражат жеткіліксіз болған кезде өңірлік үйлестіруші жергілікті бюджет қаражаты есебінен белгіленген тәртіппен субсидиялау үшін қосымша қаражат бөлуді қамтамасыз етеді.
5. Қаржы агенттігі субсидия алған жобалар бойынша тиімділіктің жалпы кешенді жылдық талдамалық есебін (бұдан әрі – есеп) қалыптастыру мақсаты үшін есепті жылдан кейінгі жылдың шілдесінен кешіктірмей есеп нәтижелерін уәкілетті органға жібереді.
6. Уәкілетті орган осы Қағидалар шеңберінде қызметтер көрсеткені үшін қаржы агенттігіне онымен жасалатын шарт негізінде республикалық бюджет қаражаты есебінен ақы төлейді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Субсидиялау:
1) моторлы көлік құралдарын және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген, құрамында спирті бар медициналық мақсаттағы өнімдерді (бальзамдардан басқа) шығаруды көздейтін жобаларды қоспағанда, жобалары акцизделетін тауарларды/өнімдерді шығаруға бағытталған;
2) тау-кен өндіру өнеркәсібі мен карьерлерді игеру жобасын іске асыруды жоспарлап отырған;
3) акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға тиесілі;
4) меншік нысаны "Коммерциялық емес ұйымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес жекеменшік мекеме ретінде ресімделген;
5) кредит есебінен сатып алынған активті оны сатқан тұлғаға сатуды/сыйға тартуды/сенімгерлік басқаруға/жалға/өтеусіз пайдалануға беруді жүзеге асырған және/немесе жүзеге асыруды жоспарлап отырған, оның ішінде кәсіпкердің кәсіпорнын осы тұлғаға қосу немесе осы тұлғамен біріктіру нысанында қайта ұйымдастыруды іске асыратын және/немесе болашақта жоспарлайтын (жобаларды мониторингтеу барысында осы тармақшада көрсетілген жағдайлар анықталса, субсидиялау тоқтатылады және бұған дейін төленген субсидиялар қайтарылады);
6) жеке кәсіпкерлік субъектісі ретінде қызметін тоқтатқан немесе тоқтатып қойған кәсіпкерлер бойынша жүзеге асырылмайды (кәсіпкерлік субъектісі қызметінің мәртебесі eSalyk порталында тексеріледі);
7) бірінші деңгейдегі ақпараттық жүйеде олар бойынша шектеу өлшемшарттары айқындалған кәсіпкерлер бойынша жүзеге асырылмайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

4. При недостаточности средств на субсидирование из республиканского бюджета, региональный координатор за счет средств местного бюджета обеспечивает выделение дополнительных средств для субсидирования в установленном порядке.
5. Финансовое агентство для целей формирования общего комплексного годового аналитического отчета эффективности по проектам, получившим субсидирование (далее – отчет), не позднее июля года, следующего за отчетным, направляет результаты отчета уполномоченному органу.
6. Уполномоченный орган оплачивает за предоставление услуг в рамках настоящих Правил за счет средств республиканского бюджета финансовому агентству на основании заключаемого с ним договора.
Сноска. Пункт 6 – в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Субсидирование не осуществляется по предпринимателям:
1) проекты которых направлены на выпуск подакцизных товаров/продукции, за исключением проектов, предусматривающих выпуск моторных транспортных средств и выпуск спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства;
2) планирующим реализовать проект в горнодобывающей промышленности и разработке карьеров;
3) пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании;
4) форма собственности которых оформлена как частное учреждение согласно статье 10 Закона Республики Казахстан "О некоммерческих организациях";
5) осуществившим и/или планирующим осуществить продажу/дарение/передачу в доверительное управление/аренду/безвозмездное пользование актива лицу, у которого он был приобретен за счет кредита, в том числе совершающему и/или планирующему в будущем реорганизацию предприятия предпринимателя в форме присоединения к данному лицу или слияния с данным лицом (при выявлении в ходе мониторинга проектов, указанных в настоящем подпункте случаев, субсидирование прекращается и возврату подлежат ранее выплаченные субсидии);
6) прекратившим или приостановившим деятельность как субъект частного предпринимательства (проверка статуса деятельности субъекта предпринимательства осуществляется на портале eSalyk);
7) по которым информационной системой первого уровня выявлены ограничительные критерии.
Сноска. Пункт 7 – в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Кәсіпкерлердің Кодекстің 24-бабының 4-тармағында көрсетілген қызмет түрлері бойынша іске асырылатын жобалары және осы Қағидалар шеңберінде:
1) мемлекеттік даму институттары, сондай-ақ акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар кредитор болып табылатын;
2) бюджет қаражаты есебінен арзандатылған;
3) ұйымдардың, сондай-ақ кәсіпорындардың үлестерін, акцияларын мүліктік кешен ретінде сатып алуға бағытталған;
4) овердрафт түріндегі;
5) қайтарымды, қайталама немесе сублизинг бойынша;
6) ломбардтардың, микроқаржы, факторинг ұйымдарының және лизинг компанияларының қызметіне бағытталған;
7) мыналарды:
үлестес/байланысты тұлғаның құрылыс қызметті жүзеге асыруын растайтын құжат болған жағдайда жаңа және (немесе) жұмыс істеп тұрған объектілерді (ғимараттарды, құрылысжайлар мен олардың кешендерін, коммуникацияларды) салуды (оның ішінде кеңейту, жаңғырту, техникалық жаңарту, реконструкциялау, реставрациялау, күрделі жөндеу);
Қазақстан Республикасының аумағында ресми дистрибьютор болып табылатын үлестес/байланысты тұлғалардан тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтер сатып алуды;
тауарды, шикізатты және/немесе материалдарды үлестес/байланысты тұлға өндірген жағдайда осындай тауарларды, шикізатты және/немесе материалдарды үлестес/байланысты тұлғалардан сатып алуды қоспағанда, үлестес/байланысты тұлғалардан жылжымайтын мүлік объектілері түріндегі негізгі құралдарды, тауарларды, активтерді, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға бағытталған;
8) бұған дейін қосымша жаңғыртусыз сатып алынатын жобаның 20 %-ынан аз субсидия алған дайын және пайдалануға берілген/қолданыстағы жобаны сатып алуға бағытталған қаржы құралдары;
9) салықтық міндеттемелерді, зейнетақы аударымдары мен әлеуметтік аударымдарды, кедендік төлемдер мен алымдарды, жалақы, үй-жайларды жалға алуға, коммуналдық көрсетілетін қызметтерге және өзге де көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге, сондай-ақ кредиттерге/қаржы лизингіне/қаржыландыру шарттарына және өзге де мақсаттарға қызмет көрсету бойынша ағымдағы төлемдерді төлеу бойынша есеп айырысу жүргізуге бағытталған қаржы құралдары;
10) мемлекет меншігіндегі жер учаскесінде құрылыс салуды және үшінші тұлғалардың жалдауындағы жылжымайтын мүлік объектісіне жөндеу жұмыстарын/ жаңғырту/реконструкциялау жүргізуді қоспағанда, кейіннен үшінші тұлғаларға ресімделетін мүлікті/активтерді сатып алуға, сондай-ақ үшінші тұлғаларға тиесілі жер учаскесінде объект салуды жүзеге асыруға бағытталған қаржы құралдары субсидияланбайды.

8. Субсидированию не подлежат проекты предпринимателей, реализуемые по видам деятельности, указанным в пункте 4 статьи 24 Кодекса, и финансовые инструменты в рамках настоящих Правил:
1) в которых кредитором являются государственные институты развития, а также юридические лица, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству и аффилированным с ними лицам;
2) которые были удешевлены за счет бюджетных средств;
3) направленные на выкуп долей, акций организаций, а также предприятий как имущественного комплекса;
4) в виде овердрафта;
5) по возвратному, вторичному или сублизингу;
6) направленные на деятельность ломбардов, микрофинансовых, факторинговых организаций и лизинговых компаний;
7) направленные на приобретение у аффилированных/связанных лиц основных средств, товаров в виде объектов недвижимости, активов, работ и услуг, за исключением:
строительства (в том числе расширение, модернизация, техническое обновление, реконструкция, реставрация, капитальный ремонт) новых и (или) существующих объектов (здания, сооружения и их комплексы, коммуникации), в случае наличия подтверждающего документа на осуществление аффилированным/связанным лицом деятельности по строительству;
приобретения товаров, работ и услуг у аффилированных/связанных лиц, являющихся официальными дистрибьюторами на территории Республики Казахстан;
приобретения товаров, сырья и/или материалов у аффилированных/связанных лиц в случае, если такой товар, сырье и/или материалы произведены аффилиированным/связанным лицом;
8) финансовые инструменты, направленные на приобретение готового и введенного в эксплуатацию/действующего проекта, ранее получавшего субсидирование, без дополнительной модернизации менее 20 % от приобретаемого проекта;
9) направленные на оплату налоговых обязательств, пенсионных и социальных отчислений, таможенных платежей и сборов, заработных плат, аренду помещения, коммунальных услуг и иных услуг, а также на проведение расчетов по оплате текущих платежей по обслуживанию кредитов/договоров финансового лизинга/финансирования и иных целей;
10) финансовые инструменты, направленные на приобретение имущества/активов, впоследствии оформляемых на третьих лиц, а также осуществление строительства объекта на земельном участке, принадлежащем третьим лицам, за исключением строительства на земельном участке, находящемся в государственной собственности, и проведения ремонтных работ/модернизации/реконструкции объекта недвижимости, находящегося в аренде третьих лиц.

Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Қаржы құралдары ұлттық валютада беріледі.
9-1. Мемлекеттік қолдау шараларының пайдаланылуын мониторингтеу екі деңгейлі жүйеде жүзеге асырылады, оған мыналар кіреді:
1) бірінші деңгей – кәсіпкерлердің өтінімдерінің эталондық электрондық тізілімін қамтитын, екінші деңгейдегі ақпараттық жүйелермен интеграцияланған тіркеуші ақпараттық жүйе, онда форматтық-логикалық бақылаудан кейінгі бақылау арқылы кәсіпкерлерге қатысты шектеу өлшемшарттарының болмауы жөніндегі талаптарға олардың сәйкес келуі тексеріледі;
2) екінші деңгей – кәсіпкерлерден мемлекеттік қолдау шараларына өтінімдерді қабылдау, оларды форматтық-логикалық бақылауды қолдана отырып өңдеу және өңделген өтінімдерді бірінші деңгейге беру жүзеге асырылатын салалық мемлекеттік немесе мемлекеттік емес ақпараттық жүйелер.
Кәсіпкерлер тіркеушіге дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп шығаруға және пайдалануға келісім береді.
Ескерту. 1-тарау 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9-2. Кәсіпкерлердің өтінімдері екінші деңгейдегі жүйеге келіп түскен кезде екінші деңгейдегі жүйе бірінші деңгейдегі жүйеге кәсіпкерге қатысты шектеу өлшемшарттарының болмауы жөніндегі талаптарға оның сәйкес келуін тексеруге сұрау салу жібереді.
Бірінші деңгейдегі жүйе кәсіпкерге қатысты шектеу өлшемшарттарының болмауы жөніндегі талаптарға оның сәйкес келуін тексеру нәтижесімен жауап қайтарады.
Шектеу өлшемшарттары жоқ деген жауап алынған кезде өтінім одан әрі өңделеді.
Өтінімде көрсетілген мәліметтерді және өтінімді өңдеу мәртебесін екінші деңгейдегі жүйе бірінші деңгейдегі жүйеге береді.
Ескерту. 1-тарау 9-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Субсидиялау тәртібі
1-параграф. Субсидия беру шарттары
10. Осы Қағидалардың 7, 8, 9-тармақтарында көрсетілген талаптарды сақтай отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес экономикалық қызметтің басым түрлерінде және тіркелген жері ескерілмей меншікті жобаларын іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлап отырған кәсіпкерлер, сондай-ақ осы Қағидалардың 2-тармағының 13) тармақшасына сәйкес әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері субсидиялауға қатысушылар болып табылады.

Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Финансовые инструменты выдаются в национальной валюте.
9-1. Мониторинг использования меры государственной поддержки осуществляется в двухуровневой системы, включающей:
1) первый уровень – регистраторская информационная система, интегрированная с информационными системами второго уровня, содержащая эталонный электронный реестр заявок предпринимателей, где посредством постформатно-логического контроля осуществляется проверка соответствия предпринимателей условиям отсутствия в отношении них ограничительных критериев;
2) второй уровень – отраслевые государственные или негосударственные информационные системы, посредством которых осуществляются прием заявок от предпринимателей мер государственной поддержки, их обработка с применением форматно-логического контроля и передача обработанных заявок на первый уровень.
Предприниматели дают согласие на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных регистратором.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 9-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-2. При поступлении заявок предпринимателей в систему второго уровня система второго уровня направляет в систему первого уровня запрос на проверку соответствия предпринимателя условиям отсутствия в отношении него ограничительных критериев.
Система первого уровня предоставляет ответ с результатом проверки соответствия предпринимателя условиям отсутствия в отношении него ограничительных критериев.
Заявка подлежит дальнейшей обработке при получении ответа об отсутствии ограничительных критериев.
Сведения, указанные в заявке, и статусы обработки заявки подлежат передаче системой второго уровня в систему первого уровня.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 9-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок субсидирования
Параграф 1. Условия предоставления субсидий
10. Участниками субсидирования являются предприниматели, реализующие и (или) планирующие реализовать собственные проекты в приоритетных видах экономической деятельности и без учета места регистрации согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а также субъекты социального предпринимательства в соответствии с подпунктом 13) пункта 2 настоящих Правил с соблюдением требований, установленных пунктами 7, 8, 9 настоящих Правил.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Субсидиялау инвестициялық тиімді жаңа жобаларды іске асыру, айналым қаражатын толықтыру үшін қаржы институты беретін жаңа қаржы құралдары бойынша жүзеге асырылады.
Инвестициялық тиімді жаңа жобалар деп кәсіпкерлердің 2 (екі) қаржы жылынан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің/салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар жөніндегі және (немесе) бюджетпен есеп айырысудың жай-күйі туралы дербес шоттан үзінді көшірмеге сәйкес деректер негізінде төленетін салықтардың (корпоративтік табыс салығының/жеке табыс салығының) міндетті түрде және жұмыс орындарының орташа жылдық санының 10 %-ға ұлғаюын көздейтін жобалары түсініледі. Бұл ретте субсидиялау басталған күнге қарамастан, келесі қаржы жылының басталуы тиімділік көрсеткіштерін есептеу кезіндегі есепті күн болып табылады.
Бұл ретте жоғарыда көрсетілген көрсеткіштерді субсидиялау түрінде тікелей қолдау алған/алатын кәсіпкер растайды.
Кәсіпкерлердің айналым қаражатын толықтыру мақсаттарына бағытталған қаржы құралдары бойынша осы тармақта көзделген талаптар қолданылмайды.
12. Қаржы агенттігінің автоматтандырылған сервисі арқылы шарттың/төлем графигінің көшірмелері немесе шарт бойынша деректері қаржы агенттігіне жіберілген күнге дейін 12 (он екі) ай ішінде қаржы институты бұдан бұрын берген жаңа қаржы құралдары да субсидияланады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Бір кәсіпкер үшін субсидиялауға жататын қаржы құралының сомасы, оның ішінде онымен үлестес тұлғалар/компаниялар бойынша субсидиялау жүзеге асырылатын барлық қолданыстағы қаржы құралдарын ескергенде 200 (екі жүз) миллион теңгеден аспайды.
Негізгі борышты ішінара/толық мерзімінен бұрын өтеген кезде жаңа қаржы құралдарына осы Қағидаларда белгіленген сома шегінде субсидияны қайта алуға жол беріледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Пункт 10 – в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Субсидирование осуществляется по новым финансовым инструментам, выдаваемым финансовым институтом для реализации новых эффективных инвестиционных проектов, пополнения оборотных средств.
Под новыми эффективными инвестиционными проектами понимаются проекты предпринимателей, предусматривающие обязательное увеличение уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) и увеличение среднегодовой численности рабочих мест на основе данных Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан/налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям и (или) согласно выписке из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом, на 10 % после 2 (два) финансовых лет. При этом отчетной датой при расчете показателей эффективности является начало следующего финансового года вне зависимости от даты начала субсидирования.
При этом вышеуказанные показатели подтверждаются предпринимателем, который непосредственно получал/получает поддержку в виде субсидирования.
По финансовым инструментам предпринимателей, направленным на цели пополнение оборотных средств, требования, предусмотренные в настоящем пункте, не распространяются.
12. Субсидированию также подлежат новые финансовые инструменты, ранее выданные финансовым институтом в течение 12 (двенадцать) месяцев до даты направления в финансовое агентство копии договора/графика платежей или данных по договору на автоматизированный сервис финансового агентства.
Сноска. Пункт 12 – в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Сумма финансового инструмента, подлежащая субсидированию, составляет не более 200 (двести) миллионов тенге для одного предпринимателя с учетом всех действующих финансовых инструментов, по которым осуществляется субсидирование, в том числе по аффилированным с ним лицам/компаниям.
Допускается повторное получение субсидии на новые финансовые инструменты в пределах суммы, установленной настоящими Правилами, при частичном/полном досрочном погашении основного долга.
Сноска. Пункт 13 – в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

14. Субсидиялау номиналды мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – ҚР ҰБ) белгілеген және 4 (төрт) пайыздық тармаққа ұлғайтылған базалық мөлшерлемеден тұратын қаржы құралы бойынша жүзеге асырылады.
Субсидиялау мөлшері номиналды мөлшерлеменің 40 %-ын құрайды, номиналды мөлшерлемеден айырманы кәсіпкер төлейді, бұл ретте кәсіпкер үшін мөлшерлеме кемінде 12,3 %-ды құрайды. ҚР ҰБ белгілеген базалық мөлшерлеме 16,5 %-дан төмендеген жағдайда кәсіпкер төлейтін мөлшерлеме 12,3 % деп белгіленеді, ал айырмасын қаржы агенттігі субсидиялайды.
Әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілерінің жобалары бойынша субсидиялау номиналды мөлшерлемемен жүзеге асырылады, оның 11,3 %-ын кәсіпкер төлейді, ал айырмасын қаржы агенттігі субсидиялайды.
Номиналды мөлшерлемені есептеу кезінде ҚР ҰБ белгілеген және кәсіпкердің жобасы бойынша қаржы институты шешім шығарған кезде қолданыста болатын базалық мөлшерлеме ескеріледі.
15. Қаржы құралы бойынша субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылды құрайды.
16. Краудфандингті қоспағанда, қаржы институты:
1) шарттардың кәсіпкер бастамасымен өзгеруіне байланысты болған;
2) кәсіпкердің қаржы құралы бойынша міндеттемелерді бұзуы себебінен алынатын;
3) тәуелсіз бағалау, сақтандыру жүргізуге, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықты жоюға байланысты болған;
4) есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету бойынша төлемдерді қоспағанда, осы Қағидалар шеңберінде субсидия берілетін қаржы құралдары бойынша қандай да бір комиссия, алым және (немесе) өзге де төлем (бұдан әрі – комиссия) алмайды.
Қаржы институты қолданыстағы қаржы құралын субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда қаржы институты краудфандингті қоспағанда, кәсіпкерге осы тармақта көзделген қаржы институты тарапынан алынуы мүмкін комиссиялардан басқа ағымдағы жылдың басынан бастап қаржы институты ағымдағы жылы субсидиялау туралы шешім қабылдаған күнге дейінгі кезеңде ұсталған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді өтейді. Бұл ретте осы комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер барлық тараптар шартқа нақты қол қойған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде кәсіпкерге өтелуге тиіс.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Субсидиялау жүзеге асырылатын инвестициялық жобаларды іске асыру мерзімі субсидиялау басталған күннен бастап 24 (жиырма төрт) айдан аспауға тиіс.
Мынадай:

14. Субсидирование осуществляется по финансовому инструменту с номинальной ставкой, которая состоит из базовой ставки, установленной Национальным Банком Республики Казахстан (далее – НБ РК) и увеличенной на 4 (четыре) процентных пункта.
Размер субсидирования составляет 40 % от номинальной ставки, разница от номинальной ставки оплачивается предпринимателем, при этом ставка для предпринимателя не менее 12,3 %. В случае уменьшения базовой ставки, установленной НБ РК ниже 16,5 %, ставка, оплачиваемая предпринимателем, устанавливается 12,3 %, а разница субсидируется финансовым агентством.
Субсидирование по проектам субъектов социального предпринимательства осуществляется с номинальной ставкой из которых 11,3 % оплачивается предпринимателем, а разница субсидируется финансовым агентством.
При расчете номинальной ставки учитывается базовая ставка, установленная НБ РК и действующая на момент решения финансового института по проекту предпринимателя.
15. Срок субсидирования по финансовому инструменту составляет 3 (три) года без права пролонгации срока субсидирования.
16. Финансовый институт, за исключением краудфандинга, не взимает какие-либо комиссии, сборы и (или) иные платежи (далее – комиссия) по финансовым инструментам, по которым предоставляется субсидирование в рамках настоящих Правил, за исключением:
1) связанных с изменением условий, инициируемых предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по финансовому инструменту;
3) связанных с проведением независимой оценки, страхования, регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) платежей по расчетно-кассовому обслуживанию.
В случае принятия решения финансовым институтом о субсидировании действующего финансового инструмента финансовый институт, за исключением краудфандинга, возмещает предпринимателю комиссии, сборы и/или иные платежи, удержанные в период с начала текущего года до даты принятия решения финансовым институтом о субсидировании в текущем году, за исключением возможных к взиманию комиссий со стороны финансового института, предусмотренных настоящим пунктом. При этом данные комиссии, сборы и/или иные платежи подлежат возмещению предпринимателю в течение 3 (три) месяцев с фактической даты подписания всеми сторонами договора.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Срок реализации инвестиционных проектов по которым осуществляется субсидирование, не может превышать 24 (двадцать четыре) месяца с даты начала субсидирования. Допускается предоставление дополнительного срока не более чем на 1 (один) финансовый год после истечения срока, установленного настоящими Правилами, в случаях:

1) табиғи дүлей апат, соғыс, эпидемия және жобаның орындалуына әсерін тигізетін басқа да болжанбаған оқиғалар сияқты форс-мажорлық мән-жайлар;
2) жобаны іске асыру басталған кезде болжау мүмкін болмаған және бейімделу үшін қосымша уақытты талап ететін заңнамадағы елеулі өзгерістер;
3) жобаны іске асыру процесінде туындаған техникалық, экономикалық немесе өндірістік қиындықтардың субсидия алатын кәсіпкер тарапынан атүсті қарау немесе немқұрайлылық нәтижесі болмауы шартымен, осы қиындықтарға байланысты күтпеген мән-жайлар орын алған кезде осы Қағидаларда белгіленген мерзім өткеннен кейін 1 (бір) қаржы жылынан аспайтын қосымша мерзім беруге жол беріледі.
2-параграф. Қаржы институтына арналған лимитті айқындау
18. Қаржы институттарына арналған лимиттерді Қордың уәкілетті органы жыл сайын бекітеді. Бұл ретте Қордың уәкілетті органының қаржы институттарына арналған лимиттерді жыл ішінде қайта қарауына жол беріледі.
19. Лимит бөлуге қатысу үшін қаржы институты мына талаптарға сай келеді:
1) ҚР ҰБ-ның пруденциалдық және өзге де нормативтерін орындау;
2) қаржы агенттігінің басқару органы бекітетін ішкі құжаттарға сәйкестік.
20. Қатысушы лизинг компанияларына қойылатын ең төмен талаптар, атап айтқанда:
1) жүгінген кезден бастап және субсидиялау лимиті мерзімінің соңына дейін айдың күнтізбелік соңғы күнінің соңындағы жағдай бойынша лизинг компанияның меншікті капиталы 1 (бір) миллиард теңгеден төмен емес;
2) негізгі қызметтің өтінім беретін жылдың алдында кемінде 1 (бір) жыл жүзеге асырылуы.
21. Лимит айқындалғаннан кейін қаржы институты мен қаржы агенттігі арасында субсидиялау туралы келісім жасалады, онда мыналар көрсетіледі:
1) лимиттерді игеру мерзімдері;
2) субсидиялауды төлеу тәртібі;
3) жобалардың іске асырылуын мониторингілеуді жүзеге асыру;
4) босаған лимиттерді субсидиялау тоқтатылған жобалар арасында қайта бөлу шарттары (қаражатты нысаналы пайдаланбау/жобаның және/немесе кәсіпкердің осы Қағидалардың шарттарына сәйкес келмеуі).
Өзге шарттар тараптардың келісуі бойынша айқындалады және жазбаша нысанда ресімделеді.
22. Субсидиялау үшін жергілікті/республикалық бюджет қаражаты болмаған жағдайда шарттар/төлем графигі немесе шарттар бойынша деректер қаржы агенттігінің автоматтандырылған сервисіне қабылданбайды.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-параграф. Субсидиялауды ұсыну тәртібі
23. Кәсіпкер қаржы институтына қаржы құралын ұсынуға өтініммен жүгінеді.

1)форс-мажорного обстоятельства, такие как природные катастрофы, войны, эпидемии и другие непредсказуемые события, влияющие на выполнение проекта;
2)значительные изменения в законодательстве, которые не могли быть предсказаны на момент начала реализации проекта и которые требуют дополнительного времени для адаптации;
3)непредвиденные обстоятельства, связанные с техническими, экономическими или производственными сложностями, которые возникли в процессе реализации проекта, при условии, что они не были результатом небрежности или халатности со стороны предпринимателя, получающего субсидии.
Параграф 2. Определение лимита на финансовый институт
18. Лимиты на финансовые институты утверждаются уполномоченным органом Фонда ежегодно. При этом допускается пересмотр лимитов на финансовые институты в течение года уполномоченным органом Фонда.
19. Для участия в распределении лимита финансовый институт соответствует следующим требованиям:
1) выполнение пруденциальных и иных нормативов НБ РК;
2) соответствие внутренним документам, утверждаемым органом управления финансового агентства.
20. Минимальные требования к участникам-лизинговым компаниям, в частности:
1) собственный капитал лизинговой компании не ниже 1 (один) миллиарда тенге по состоянию на конец последнего календарного дня месяца с момента обращения и до конца срока лимита субсидирования;
2) осуществление основной деятельности не менее 1 (один) года, предшествующего подаче заявки.
21. После определения лимита между финансовым институтом и финансовым агентством заключается соглашение о субсидировании, в котором указываются:
1) сроки освоения лимитов;
2) порядок оплаты субсидирования;
3) осуществление мониторинга реализации проектов;
4) условия перераспределения высвободившихся лимитов между проектами, по которым прекращено субсидирование (нецелевое использование средств/несоответствия проекта и/или предпринимателя условиям настоящих Правил).
Прочие условия, определяются по соглашению сторон и оформляются в письменной форме.
22. В случае отсутствия средств местного/республиканского бюджета для субсидирования договоры/графики платежей или данные по договорам на автоматизированный сервис финансового агентства не принимаются.
Сноска. Пункт 22 – в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Порядок предоставления субсидирования
23. Предприниматель обращается в финансовый институт с заявкой на предоставление финансового инструмента.

24. Қаржы институты жобаның қаржы-экономикалық тиімділігіне кешенді бағалау/сараптама жүргізеді.
25. Қаржы институты жоба осы Қағидалардың 1-тарауының 7, 8 және 9-тармақтарында, 2-тарауының 1 және 2-параграфтарында көрсетілген шарттарға сәйкес келмеген жағдайларда дәлелді негіздемесімен субсидия беруден бас тартады.
26. Қаржы институты қолданыстағы қаржы құралы бойынша кәсіпкердің шартта көзделген негізгі борыш пен сыйақыны уақтылы өтеу бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін айыппұлдар мен өсімпұлдарды субсидиялау берілгенге дейін есептен шығарады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27. Қаржы институты қаржы құралын беру туралы оң шешім қабылдаған жағдайда және субсидиялау шеңберінде шарт жасасқаннан кейін қаржы институты қаржы агенттігіне:
1) қаржы агенттігінің автоматтандырылған сервисіне шарттың/төлем графигінің көшірмесін немесе шарт бойынша деректерді береді, бұл ретте ұсынылатын құжаттарда субсидиялау мерзімінің басталуы қаржы агенттігіне жіберілетін күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімге белгіленеді;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабархат (деректер қаржы агенттігінің автоматтандырылған сервисіне жіберілген жағдайда хабархат талап етілмейді);
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіпкердің өтінімі бойынша өтініш-сауалнама береді.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28. Шартқа қол қойған кезде кәсіпкер өзіне қаржы құралын нысаналы пайдалану бойынша және/немесе жобаның осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан міндеттеме қабылдайды. Кәсіпкер осы міндеттемелерді орындамаған кезде субсидиялау тоқтатылады, кәсіпкер қаржы агенттігіне төленген субсидия сомасын өтейді.
29. Шартқа қол қойылу шамасына қарай қаржы институты қаржы агенттігіне осы Қағидалардың 27-тармағын ескеріп, төлемдерді жүзеге асыру үшін құжаттар топтамасын ұсынады.
30. Жобалар бойынша субсидиялар тиісті өңірлік үйлестірушіден/уәкілетті органнан қаражат болған кезде төленеді.
Бюджетте субсидиялауға қаражат болмаған жағдайда кәсіпкер субсидияланатын және субсидияланбайтын бөлігін төлеуді жүргізеді. Бюджет қаражаты түскен кезде қаржы агенттігі кәсіпкерге субсидияланатын бөлігін төлем графигіне сәйкес өтейді.

24. Финансовый институт проводит комплексную оценку/экспертизу финансово-экономической эффективности проекта.
25. Финансовый институт отказывает в предоставлении субсидий с мотивированным обоснованием в случаях несоответствия проекта условиям, указанным в пунктах 7, 8 и 9 главы 1, параграфах 1 и 2 главы 2 настоящих Правил.
26. Финансовый институт по действующему финансовому инструменту до момента субсидирования списывает штрафы и пени за неисполнение предпринимателем обязательств по своевременному погашению основного долга и вознаграждения, предусмотренного договором.
Сноска. Пункт 26 – в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. В случае принятия финансовым институтом положительного решения о предоставлении финансового инструмента и после заключения договора в рамках субсидирования финансовый институт предоставляет финансовому агентству:
1) копию договора/графика платежей или данные по договору на автоматизированный сервис финансового агентства, при этом начало срока субсидирования в предоставляемых документах устанавливается не более чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты направления финансовому агентству;
2) письмо-уведомление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (в случае передачи данных на автоматизированный сервис финансового агентства письмо-уведомление не требуется);
3) заявление-анкету по заявке предпринимателя по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 27 – в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. При подписании договора предприниматель принимает на себя обязательство по целевому использованию финансового инструмента и/или на соответствие проекта условиям настоящих Правил. При неисполнении данных обязательств предпринимателем субсидирование прекращается, предприниматель возмещает финансовому агентству сумму оплаченных субсидий.
29. По мере подписания договора финансовый институт предоставляет финансовому агентству пакет документов для осуществления выплат с учетом пункта 27 настоящих Правил.
30. Субсидии по проектам выплачиваются при наличии средств от соответствующего регионального координатора/уполномоченного органа.
В случае отсутствия средств на субсидирование в бюджете предприниматель производит выплату субсидируемой и не субсидируемой части. При поступлении бюджетных средств финансовое агентство возмещает предпринимателю субсидируемую часть согласно графику платежей.

31. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты қаржы агенттігі қаржы институты ұсынған шарттың төлем графигін ескеріп, алдыңғы кезеңдер үшін субсидиялардың өтелуін ескере отырып, қаржы институтының/банк-төлем агенттігіндегі ағымдағы шотқа ай сайын аванстық төлемдермен (айына бір рет/бірнеше рет) аударады.
Субсидиялауға көзделген бюджет қаражаты түскен кезде бірінші кезекте ағымдағы қаржы жылы 5 (бес) миллиард теңгеге дейінгі жобалар бойынша төлемдерді жүргізуге қажетті сома резервке қойылады. Қалған қаражат қолжетімді қаржыландыру шегінде басымдық тәртібімен субсидия мөлшері ең аз жобалардан бастап, одан әрі артуына қарай, қаражат толық игерілгенге дейін, 5 (бес) миллиард теңгеден жоғары жобалар бойынша субсидиялар төлеуге жіберіледі.
Қарыз шарты бойынша субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды қаржы агенттігі кәсіпкердің қарыз бойынша толық төлемді (негізгі борыш, субсидияланатын және субсидияланбайтын бөлік) жүргізу фактісі туралы краудфандингті хабардар ету негізінде краудфандинг ұсынған қарыз шартының төлем графигін ескеріп, алдыңғы кезеңдер үшін субсидиялар бар болса, олардың өтелуін ескере отырып, банк-төлем агентіндегі ағымдағы шотқа аударады. Субсидиялар қаржы агенттігінің шотында кәсіпкер жоспарлы төлемді өтейтін күні қаражат болған кезде аударылады.
Қаржы институты алынатын субсидиялар сомасын осы Қағидалардың нормаларын ескере отырып өзі есептейді. Қаржы агенттігі көрсетілген есеп-қисаптарды тексермейді.
Субсидиялау үшін көзделген қаражатты аудару кезінде қаржы агенттігі электрондық пошта арқылы қаражатты аудару туралы құжаттың көшірмесін жібере отырып, қаржы институтын да сонымен бір мезгілде хабардар етеді. Хабарламада қаржы институтының атауы, өңір, кәсіпкердің атауы, субсидиялар сомасы және төлем жүргізілген кезең көрсетіледі.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
32. Кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды қаржы институтының/банк-төлем агентінің кредиттік рейтингі төмендеген және қаржылық жағдайы нашарлауының өзге де белгілері болған жағдайда (бір немесе бірнеше жағдайдың басталуы), оның ішінде:
халықаралық рейтингтік агенттіктердегі кредиттік рейтинг Standard&Poors рейтингтер шкаласы бойынша "В" деңгейінен төмендеген;

31. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется финансовым агентством на текущий счет финансового института/в банке-платежном агенте ежемесячно авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) с учетом графика платежей к договору, предоставленного финансовым институтом, с учетом возмещения субсидий за предыдущие периоды.
При поступлении бюджетных средств, предусмотренных на субсидирование, в первоочередном порядке резервируется сумма, необходимая для осуществления в текущем финансовом году выплат по проектам до 5 (пять) миллиардов тенге. Оставшиеся средства направляются на выплаты субсидий по проектам свыше 5 (пять) миллиардов тенге в пределах доступного финансирования в порядке приоритета, начиная с проектов с наименьшим размером субсидии и далее в порядке еҰ возрастания, до полного освоения средств.
По договору займа перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется финансовым агентством на текущий счет в банке-платежном агенте на основании уведомления краудфандинга о факте проведения предпринимателем полной выплаты по займу (основной долг, субсидируемая и несубсидируемая часть) с учетом графика платежей к договору займа, предоставленного краудфандингом, с учетом возмещения субсидий за предыдущие периоды при наличии. Субсидии перечисляются при наличии средств на счете финансового агентства на дату погашения предпринимателем планового платежа.
Финансовый институт самостоятельно рассчитывает причитающуюся сумму субсидий к получению с учетом норм настоящих Правил. Проверка указанных расчетов финансовым агентством не осуществляется.
При перечислении средств, предусмотренных для субсидирования, финансовое агентство одновременно уведомляет финансовый институт путем направления копии документа о перечислении средств по электронной почте. В уведомлении указываются наименование финансового института, регион, наименование предпринимателя, сумма субсидий и период, за который осуществлена выплата.
Сноска. Пункт 31 – в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, по проектам предпринимателей, при снижении кредитного рейтинга и иных признаков ухудшения финансового состояния финансового института/банка-платежного агента (наступление одного или нескольких случаев), осуществляется в том числе:
при снижении кредитного рейтинга от международных рейтинговых агентств ниже уровня "В" по шкале рейтингов Standard&Poors;

К4 коэффициентінің мәні 0,4 деңгейінен төмендеген;
қатарынан 2 (екі) ай бойы пруденциалдық нормативтер бұзылған кезде қаржы агенттігі кәсіпкердің қаржы құралы бойынша толық төлем (негізгі борыш, субсидияланатын және субсидияланбайтын бөлік) жасауы фактісі туралы қаржы институтының хабарламасы негізінде не шарттың төлем графиктерін негізге ала отырып, қысқа мерзімді кезеңге субсидияланатын бөлігі бойынша кәсіпкердің алдағы міндеттемелерін жабатын төлемдермен жүзеге асырады.
Қаржы институтының/банк-төлем агентінің жоғарыда көрсетілген көрсеткіштері түзетілген жағдайда қаржы агенттігі субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды шарттың төлем графиктерін ескере отырып, аванстық төлемдермен (айына бір рет/бірнеше рет) жүзеге асырады.
Қарыз шарты бойынша банк-төлем агентінде жоғарыда көрсетілген көрсеткіштер түзетілген жағдайда қаржы агенттігінің субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуы кәсіпкердің қарыз бойынша толық төлемді (негізгі борыш, субсидияланатын және субсидияланбайтын бөлік) қарыз шартының төлем графигін ескере отырып жүргізу фактісі туралы краудфандингтің хабарламасы негізінде банк-төлем агентіндегі ағымдағы шотқа жүзеге асырылады.
33. Қаржы институты қаржы агенттігінің хабарламасы негізінде қаржы агенттігінің хабарламасында көрсетілген кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидия сомасын қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан/банк-төлем агентінің ағымдағы шотынан есептен шығарады.
Қаржы институты қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан/банк-төлем агентінің ағымдағы шотынан қаржы агенттігі қаражат аударғаны туралы хабарламаға сәйкес келмейтін/хабардар етілмеген субсидияларды есептен шығарған жағдайда қаржы институты субсидияларды қаржы агенттігінің ағымдағы шотына/банк-төлем агентінің ағымдағы шотына қаржы агенттігі жазбаша нысанда хабарлама алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қайтарады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
34. Қаржы институты субсидияларды шарттың төлем графигі бойынша жоспарлы төлемнен аспайтын қалдық сомасы шегінде ішінара мерзімінен бұрын өтеуге сәйкес есептелген, өзгертілген өтеу графиктері бойынша өтейді.
35. Кәсіпкер қаржы институтына субсидияланбайтын бөлікті төлеуді шартқа сәйкес өтеу графигі бойынша жүргізеді.
36. Кәсіпкердің қаржы құралы (негізгі борыш және субсидияланбайтын бөлік) бойынша төлемді толық төлеуді жүргізу фактісі бойынша қаржы институты қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан кәсіпкердің қаржы құралы бойынша субсидияланатын бөлікті өтеу есебіне ақшаны есептен шығаруды:

при снижении значения коэффициента К4 ниже уровня 0,4;
при нарушении пруденциальных нормативов в течение 2 (два) месяцев подряд, финансовым агентством на основании уведомления финансового института о факте проведения предпринимателем полной выплаты по финансовому инструменту (основной долг, субсидируемая и несубсидируемая часть) либо платежами, покрывающими предстоящие обязательства предпринимателя по субсидируемой части на краткосрочный период, исходя из графиков платежей к договору.
В случае исправления у финансового института/банка-платежного агента показателей, указанных выше, перечисление финансовым агентством средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) с учетом графика платежей к договору.
По договору займа, в случае исправления у банка-платежного агента показателей, указанных выше, перечисление финансовым агентством средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется на текущий счет в банке-платежном агенте на основании уведомления краудфандинга о факте проведения предпринимателем полной выплаты по займу (основной долг, субсидируемая и несубсидируемая часть) с учетом графика платежей к договору займа.
33. Финансовый институт на основании уведомления финансового агентства осуществляет списание с текущего счета финансового агентства/текущего счета банка-платежного агента суммы субсидий по проектам предпринимателей, указанным в уведомлении финансового агентства.
В случае списания финансовым институтом субсидий, не соответствующих уведомлению/без уведомления о перечислении средств финансовым агентством с текущего счета финансового агентства/текущего счета банка-платежного агента, финансовый институт осуществляет возврат субсидий на текущий счет финансового агентства/текущий счет банка-платежного агента в течение 10 (десять) рабочих дней с даты получения письменного уведомления финансового агентства.
Сноска. Пункт 33 – в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Финансовый институт возмещает субсидии по измененным графикам погашения, рассчитанным согласно частичным досрочным погашениям в пределах суммы остатка, не превышающей плановый платеж по графику платежей к договору.
35. Предприниматель производит выплату несубсидируемой части финансовому институту согласно графику погашения в соответствии с договором.
36. По факту проведения предпринимателем полной выплаты платежа по финансовому инструменту (основному долгу и несубсидируемой части) финансовый институт осуществляет списание денег с текущего счета финансового агентства в счет погашения субсидируемой части по финансовому инструменту предпринимателя при:

1) кәсіпкер қаржы құралы бойынша жоспарлы төлемді өтеген күні қаржы агенттігінің шотында қаражат болған;
2) график бойынша өтеу күнінен кейін қаржы агенттігінен қаражат түскен кезде қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан кәсіпкердің қаржы құралы бойынша субсидияланатын бөлікті өтеу есебіне ақшаны есептен шығаруды жүзеге асырады.
37. Қаржы институты кәсіпкер берешекті өтегенге дейін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан субсидияланатын бөлікті өтеу үшін қаражатты есептен шығармайды және кәсіпкер қаржы институты алдындағы төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерін қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамаған жағдайда бұл туралы қаржы агенттігін 2 (екі) жұмыс күні ішінде тиісті хатпен хабардар етеді.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
38. Қаржы институты қаржы құралы ұсынылғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде ресми хатпен/web-сервис арқылы осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген қаржы құралының сомасы бойынша талапты сақтау үшін қарыз алушы туралы ақпаратты қаржы агенттігіне жіберуге міндетті.
39. Қаржы агенттігінің қаржы институтына субсидиялар төлеуі қаржы институты және қаржы агенттігі арасындағы субсидиялау туралы келісімде көрсетілген рәсімдерге сәйкес жүзеге асырылады.
40. Тиісті уәкілетті органнан/өңірлік үйлестірушіден субсидиялау үшін түскен бюджеттен берілетін қаражат болмаған жағдайда, оның ішінде қаржы агенттігі белгілеген субсидиялау лимиті бар болса, қаржы агенттігі тиісті уәкілетті органнан/өңірлік үйлестірушіден қаражат алған кезге дейін қаржы институтынан осы Қағидалардың 27-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдамайды.
41. Кәсіпкердің қаржы құралы бойынша негізгі борышы мерзімінен бұрын ішінара өтелген жағдайда қаржы институты 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне шартқа қосымша келісімнің көшірмесін не өзгертілген төлемдерді өтеу графигі бар және төленуге тиіс субсидия сомасы көрсетілген қаржы институтының электрондық форматтағы (XLS немесе XLSX) хатын жібереді.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
42. Кәсіпкер күнтізбелік бір ай ішінде қаржы құралы бойынша негізгі борышты бірнеше рет мерзімінен бұрын ішінара өтеген жағдайда қаржы агенттігіне қаржы институтының осындай жағдайлар бойынша біріктірілген шартқа қосымша келісімнің көшірмесін не төлемдерді өтеудің өзгертілген графигі және төленуге тиіс субсидия сомасы көрсетілген электрондық форматтағы (XLS немесе XLSX) қаржы институтының хатын ұсынуына жол беріледі.
Бұл ретте хабарлау мерзімдері қаржы институты мен қаржы агенттігі арасындағы субсидиялау туралы келісімде көрсетілген.

1) наличии средств на счете финансового агентства на дату погашения предпринимателем планового платежа по финансовому инструменту;
2) поступлении средств от финансового агентства после даты погашения по графику.
37. Финансовый институт не производит списание средств с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части до погашения задолженности предпринимателем и уведомляет соответствующим письмом об этом финансовое агентство в течение 2 (два) рабочих дней в случае неисполнения предпринимателем в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед финансовым институтом.
Сноска. Пункт 37 – в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Финансовый институт в течение 2 (два) рабочих дней после предоставления финансового инструмента обязан официальным письмом/через web-сервис направлять финансовому агентству информацию о заемщике для соблюдения требования по сумме финансового инструмента, указанной в пункте 13 настоящих Правил.
39. Выплата субсидий финансовым агентством финансовому институту осуществляется в соответствии с процедурами, указанными в соглашении о субсидировании между финансовым институтом и финансовым агентством.
40. В случае отсутствия средств из бюджета для субсидирования от соответствующего уполномоченного органа/регионального координатора, в том числе при наличии установленного финансовым агентством лимита субсидирования, финансовое агентство не принимает от финансового института документы, указанные в пункте 27 настоящих Правил, до момента получения средств от соответствующего уполномоченного органа/регионального координатора.
41. В случае частичного досрочного погашения основного долга по финансовому инструменту предпринимателя финансовый институт в течение 2 (два) рабочих дней направляет в финансовое агентство копию дополнительного соглашения к договору либо письмо финансового института с измененным графиком погашения платежей в электронном формате (XLS или XLSX) и указанием причитающейся к выплате суммы субсидий.
Сноска. Пункт 41 – в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. В случае неоднократно частичного досрочного погашения основного долга по финансовому инструменту предпринимателем в течение календарного месяца допускается предоставление в финансовое агентство копии финансового института объединенных по таким случаям дополнительного соглашения к договору либо письмо финансового института с измененным графиком погашения платежей в электронном формате (XLS или XLSX) и указанием причитающейся к выплате суммы субсидий.
При этом сроки уведомления указаны в соглашении о субсидировании между финансовым институтом и финансовым агентством.

43. Қаржы құралы бойынша негізгі борышты мерзімінен бұрын толық өтеген жағдайда қаржы институты 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне өзара есеп айырысуды салыстырып қарау актісін ұсынады.
44. Мынадай:
1) қаржы институты алдындағы шарт бойынша қаржы құралы толық өтелген (кәсіпкердің қаржы институтына қаржы құралын толық өтеген күні субсидиялау тоқтатылған күн болып саналады);
2) қаржы агенттігін субсидиялаудың тоқтатылғаны туралы хабардар ету жағдайларында субсидияларды төлеу тоқтатылады.
4-параграф. Субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қайта бастау
45. Қаржы агенттігі кәсіпкерді субсидиялауды қаржы институтының қолдаухаттары (хабарламалары), сондай-ақ мониторинг нәтижелері негізінде тоқтатады/қайта бастайды.
46. Қаржы институты төмендегі жағдайларды анықтаған кезден бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей және (немесе) қаржы агенттігінің мониторинг туралы есебі негізінде жіберілген қаржы институтының хабарламасы негізінде қаржы агенттігі кәсіпкерді субсидиялауды осы жағдайлардың кез келгені орын алған күннен бастап тоқтата тұрады:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын қаржы құралын нысаналы/ішінара нысаналы пайдаланбау, бұл ретте субсидиялау қаржы құралын нысаналы пайдаланбау сомасына барабар тоқтатылады;
2) жобаның және/немесе кәсіпкердің осы Қағидалардың шарттарына және/немесе қаржы институтының шешіміне сәйкес келмеуі;
3) егер орындаудың мүмкін болмауы еңсерілмейтін күш мән-жайларының, яғни төтенше және осы жағдайлар кезінде алдын алуға болмайтын мән-жайлардың (дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар) салдарынан болған жағдайларды қоспағанда, кәсіпкердің шарттың төлем графигіне сәйкес қаржы институтының алдындағы төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы, сондай-ақ қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның өкімінің және (немесе) өзге құжатының және (немесе) актісінің негізінде орындамауы (бұдан әрі – ахуал);
4) ахуал әрекет еткен кезеңде туындаған жағдайларды қоспағанда, шарттың өтеу графигіне сәйкес қаржы институтының алдында лизингтік төлемдерді енгізу жөніндегі міндеттемелерді кәсіпкердің қатарынан 2 (екі) және одан да көп рет орындамауы;
5) кәсіпкердің шоттарындағы ақшаға тыйым салу (шоттағы ақшаның талап қою талаптарын толық көлемде қамтамасыз етуге жеткілікті болуы шартымен талап қоюды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және/немесе кәсіпкердің шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;

43. В случае полного досрочного погашения основного долга по финансовому инструменту финансовый институт в течение 7 (семь) рабочих дней предоставляет акт сверки взаиморасчетов в финансовое агентство.
44. Выплаты субсидий прекращаются в случаях:
1) полного погашения финансового инструмента по договору перед финансовым институтом (датой прекращения субсидирования будет считаться дата полного погашения предпринимателем финансового инструмента финансовому институту);
2) уведомления финансового агентства о прекращении субсидирования.
Параграф 4. Приостановление, прекращение и возобновление субсидирования
45. Финансовое агентство прекращает/возобновляет субсидирование предпринимателя на основании ходатайств (уведомлений) финансового института, а также результатов мониторинга.
46. Финансовое агентство на основании уведомления финансового института, направленного не позднее 5 (пять) рабочих дней с момента выявления финансовым институтом и (или) на основании отчета о мониторинге финансового агентства, приостанавливает субсидирование предпринимателя с даты наступления любого из следующих случаев:
1) нецелевого/частичного нецелевого использования финансового инструмента, по которому осуществляется субсидирование, при этом субсидирование прекращается пропорционально сумме нецелевого использования финансового инструмента;
2) несоответствия проекта и/или предпринимателя условиям настоящих Правил и/или решению финансового института;
3) неисполнения предпринимателем в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед финансовым институтом, согласно графику платежей к договору, за исключением случаев, если невозможность исполнения явилась следствием обстоятельств непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные явления, военные действия), а также на основании распоряжения и/или иного документа и/или акта уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – ситуация);
4) неисполнения предпринимателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед финансовым институтом, согласно графику погашения платежей к договору, за исключением случаев, возникших в период действия ситуации;
5) ареста денег на счетах предпринимателя (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования), и/или приостановления расходных операций по счету предпринимателя;

6) Қазақстан Республикасының қаржы лизингі туралы заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг нысанасын талап ету;
7) қаржы институты шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін кәсіпкерлердің салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар жөніндегі деректер негізінде бюджетке төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) және жұмыс орындарының орташа жылдық санын 10 %-ға ұлғайту жөніндегі міндеттемелерді орындамауы;
8) субсидиялау жүзеге асырылатын инвестициялық жобаларды іске асыру мерзімін бұзу;
9) жеке кәсіпкерлік субъектісі ретінде кәсіпкер қызметінің тоқтатып қойылуы/тоқтатылуы.
47. Қаржы агенттігі осы Қағидалардың 46-тармағында көрсетілген фактілер белгіленгеннен кейін 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде қаржы институтының хабардар етуі негізінде субсидиялауды тоқтатады/тоқтатуды кейінге қалдырады не қайта бастайды.
Бұл ретте қаржы агенттігінің хабарламасында субсидиялауды тоқтату/қайта бастау туралы негіздеме көрсетіледі.
48. Кәсіпкер қайтыс болған жағдайда қаржы институты кәсіпкердің қайтыс болғаны туралы мәліметтерді (ақпаратты) алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне тиісті хабарлама жібереді, ол 5 (бес) жұмыс күні ішінде мұрагердің (мұрагерлердің) мұрагерлік құқығы басталған кезге дейін субсидиялауды уақытша тоқтату жөніндегі ақпаратты қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына шығарады. Мұрагердің (мұрагерлердің) мұрагерлік құқығы басталған жағдайда субсидиялауды қайта бастау туралы мәселе қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына шығарылады.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
49. Қаржы құралы нысаналы/ішінара нысаналы пайдаланылмаған, жоба және/(немесе) кәсіпкер осы Қағидалардың шарттарына сәйкес келмеген кезде қаржы агенттігі субсидиялауды тоқтатады, бұл ретте субсидиялау қаржы құралын нысаналы пайдаланбау сомасына барабар тоқтатылады. Қаржы құралының нысаналы пайдаланылуын растайтын қаржы құралының қалған бөлігі бойынша және кәсіпкер қаржы құралын нысаналы пайдаланбау мөлшеріне барабар төленген субсидиялар сомасын қайтарған жағдайда субсидиялау төлем графигіне сәйкес жалғасады. Қаржы құралын толық нысаналы пайдаланбау анықталған немесе жоба (немесе) кәсіпкер осы Қағидалардың шарттарына сәйкес келмеген жағдайларда субсидиялау төленген субсидиялар сомасы толық қайтарыла отырып, субсидиялау мерзімі басталған күннен бастап тоқтатылады.
Қаржы агенттігіне қайтарылған субсидиялардың сомалары субсидияларды одан әрі төлеу үшін пайдаланылады.

6) истребования предмета лизинга у должника в случаях, предусмотренных законодательством о финансовом лизинге Республики Казахстан;
7) неисполнения обязательств предпринимателями по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) и увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, в бюджет на 10 % после 2 (два) финансовых лет со дня принятия решения финансовым институтом;
8) нарушения срока реализации инвестиционных проектов, по которым осуществляется субсидирование;
9) приостановления/прекращения деятельности предпринимателя как субъекта частного предпринимательства.
47. Финансовое агентство в течение 20 (двадцать) рабочих дней после установления фактов, указанных в пункте 46 настоящих Правил, прекращает/предоставляет отсрочку по прекращению либо возобновляет субсидирование на основании уведомления финансовым институтом.
При этом в уведомлении финансового агентства указывается основание о прекращении/возобновлении субсидирования.
48. В случае смерти предпринимателя финансовый институт после получения сведений (информации) о смерти предпринимателя в течение 2 (два) рабочих дней направляет соответствующее уведомление в финансовое агентство, которое в течение 5 (пять) рабочих дней выносит на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства информацию по временному прекращению субсидирования до момента вступления в права наследования наследником (-ами). В случае вступления в права наследования наследником (-ами) вопрос о возобновлении субсидирования выносится на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства.
Сноска. Пункт 48 – в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. При нецелевом/частичном нецелевом использовании финансового инструмента, несоответствии проекта и/или предпринимателя условиям настоящих Правил финансовое агентство прекращает субсидирование, при этом субсидирование прекращается пропорционально сумме нецелевого использования финансового инструмента. По оставшейся части финансового инструмента, подтверждающей целевое использование финансового инструмента, и в случае возврата предпринимателем суммы выплаченных субсидий, пропорциональной размеру нецелевого использования финансового инструмента, субсидирование продолжается в соответствии с графиком платежей. В случаях выявления полного нецелевого использования финансового инструмента или несоответствия проекта (или) предпринимателя условиям настоящих Правил, субсидирование прекращается с даты начала срока субсидирования с полным возвратом суммы выплаченных субсидий.
Суммы возвращенных субсидий в финансовое агентство, используются для дальнейшей выплаты субсидий.

50. Қаржы агенттігі 5 (бес) жұмыс күні ішінде кәсіпкер субсидиялауды тоқтата тұруға негіз болған себептерді жойған жағдайда қаржы институтын субсидиялаудың қайта басталғаны туралы хабардар етеді.
51. Кәсіпкерді субсидиялау қайта басталған жағдайда қаржы агенттігі оларға тоқтата тұру кезеңінде төленбеген субсидияларды төлейді, осы Қағидалардың 46-тармағының 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген себептер бойынша субсидиялау тоқтатыла тұрған жағдайда қаржы агенттігі субсидиялау қайта басталған кезде кәсіпкер мерзімін өткізіп алған күннен бастап төленуге тиіс субсидияларды төлейді.
52. Кәсіпкерді субсидиялау тоқтатылған жағдайда қаржы агенттігі 5 (бес) жұмыс күні ішінде тиісті хатпен кәсіпкерге және қаржы институтына хабарлама жібереді, онда тоқтатудың себебін көрсетеді.
53. Осы Қағидалардың 48-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, қаржы агенттігінің субсидиялауды тоқтату туралы жазбаша хабарламасы бар қаржы құралдары қайта бастауға жатпайды.
54. Субсидиялау тоқтатылған жағдайда қаржы институты қолданыстағы қаржы құралы бойынша кәсіпкерге қаржы құралының бұрын қолданыста болған шарттарын (оның ішінде номиналды мөлшерлемені, комиссияларды және өзге де шарттарды) белгілеп береді. Бұл ретте қаржы агенттігі 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржы институтына өзара есеп айырысуды салыстырып тексеру актісін ұсынады.
Егер қаржы агенттігі өтелетін сомасы көрсетілген өзара есеп айырысуды салыстырып тексеру актісіне қол қою үшін қаржы институтына жіберген кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржы институты қол қойылған өзара есеп айырысуды салыстырып тексеру актісін не дәлелді қарсылықтарын ұсынбаған жағдайда өзара есеп айырысуды салыстырып тексеру актісінде көрсетілген соманы қаржы институты таныды деп есептеледі және қаржы агенттігінің шотына қайтарылуға тиіс.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
55. Субсидиялауды қайта бастау кәсіпкер осы Қағидалардың 46-тармағының 3), 4), 5) тармақшалары бойынша бұзушылықтарды жойған жағдайда және қаржы агенттігінің субсидиялауды тоқтату туралы шешіміне дейін қаржы институты мен қаржы агенттігі арасындағы субсидиялау туралы келісімде көзделген шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
3-тарау. Жергілікті атқарушы органдардың қаражаты есебінен субсидиялау 1-параграф. Субсидия беру шарттары

50. Финансовое агентство в течение 5 (пять) рабочих дней уведомляет финансовый институт о возобновлении субсидирования при условии устранения предпринимателем причин, явившихся основанием для приостановления субсидирования.
51. В случае возобновления субсидирования предпринимателя финансовое агентство производит выплату субсидий, не оплаченных им за период приостановления, в случае приостановления субсидирования по причинам, указанным в подпунктах 3), 4), 5) пункта 46 настоящих Правил, при возобновлении субсидирования финансовое агентство производит выплату субсидий, подлежащих к оплате, со дня выхода предпринимателя на просрочку.
52. В случае прекращения субсидирования предпринимателя, в течение 5 (пять) рабочих дней финансовое агентство соответствующим письмом направляет уведомление предпринимателю и финансовому институту, в котором указывает причину прекращения.
53. Возобновлению не подлежат финансовые инструменты, по которым имеется письменное уведомление финансового агентства о прекращении субсидирования, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 48 настоящих Правил.
54. В случае прекращения субсидирования финансовый институт по действующему финансовому инструменту устанавливает предпринимателю ранее действовавшие условия финансового инструмента (в том числе номинальную ставку, комиссии и прочие условия). При этом финансовое агентство в течение 10 (десять) рабочих дней представляет акт сверки взаиморасчетов финансовому институту.
В случае, если в течение 10 (десять) рабочих дней с момента направления финансовым агентством в адрес финансового института акта сверки взаиморасчетов на подписание, содержащего сумму к возмещению, финансовый институт не предоставил подписанный акт сверки взаиморасчетов либо мотивированные возражения, сумма, отражҰнная в акте сверки взаиморасчетов, считается признанной финансовым институтом и подлежит возврату на счет финансового агентства.
Сноска. Пункт 54 – в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Возобновление субсидирования осуществляется в случае устранения нарушений предпринимателем по подпунктам 3), 4), 5) пункта 46 настоящих Правил и согласно условиям, предусмотренным в соглашении о субсидировании между финансовым институтом и финансовым агентством до решения о прекращении субсидирования финансовым агентством.
Глава 3. Субсидирование за счет средств местных исполнительных органов
Параграф 1. Условия предоставления субсидий

56. Өңірді дамытудың экономикалық тиімділігі мақсатында өңірлік үйлестіруші қызмет түрлерін, басым салалар тізбесін, кәсіпкерлік субъектілерінің санаттарын, аумақтық қамтуды қоса алғанда, қолдау көрсетілетін жобалардың тізбесін көрсетіп, жеке кәсіпкерлік субъектілерін (бұдан әрі – ЖКС) субсидиялау шарттарын көздейді.
Өңірлік үйлестіруші қаржы агенттігіне жоба бойынша жазбаша нысанда мынадай ақпаратты қамтитын хабарлама жібереді:
ЖКС атауы;
кәсіпкерлік субъектісінің санаты;
ЭҚЖЖ бойынша сала;
жобаның атауы және құны;
кредиттің мақсаты;
қаржыландыру түрі (жаңартылатын және/немесе жаңартылмайтын негіздегі кредиттік желі);
ЕДБ атауы;
кредиттің ең көп сомасы;
кредит валютасы, номиналды мөлшерлеме және субсидияланатын бөлік;
кредит және субсидиялау мерзімі (айлармен);
жобаны субсидиялаудың бүкіл мерзіміне бөлінетін жалпы субсидия сомасы.
Қаржы агенттігі осы Қағидалардың 7, 8, 9-тармақтарында көрсетілген талаптарды сақтай отырып, жазбаша хабарламада көрсетілген шарттар шегінде субсидиялауды жүзеге асырады.
Жасалған субсидиялау шарттары бойынша міндеттемелерді орындау үшін өңірлік үйлестіруші жергілікті бюджетте ЖКС-ті қолдауға бағытталған жобаларды субсидиялаудың бүкіл мерзіміне қаражат көздейді.
Бұл ретте өңірлік үйлестіруші:
жобаны қосу туралы хабарламада көрсетілген субсидиялаудың бүкіл мерзіміне субсидияларды уақтылы және толық қаржыландыруды қамтамасыз етуге;
жергілікті бюджет жобасында субсидиялар қолданысының бүкіл кезеңіне қаражат бөлуді көздеуге міндеттенеді.
57. Субсидиялау инвестициялық тиімді жаңа жобаларды іске асыру, айналым қаражатын толықтыру үшін ЕДБ беретін жаңа кредиттер бойынша жүзеге асырылады.
Жаңа тиімді инвестициялық жобалар деп 2 (екі) қаржы жылынан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің/салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар және (немесе) бюджетпен есеп айырысулардың жай-күйі туралы дербес шоттан үзінді көшірмеге сәйкес деректер негізінде төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) міндетті түрде және жұмыс орындарының орташа жылдық санын 10 %-ға ұлғайтуды көздейтін ЖКС жобалары түсініледі. Бұл ретте тиімділік көрсеткіштерін есептеу кезінде субсидиялаудың басталу күніне қарамастан, келесі қаржы жылының басталуы есепті күн болып табылады.
Бұл ретте жоғарыда көрсетілген көрсеткіштерді субсидиялау түрінде тікелей қолдау алған/алатын ЖКС растайды.
Айналым қаражатын толықтыру мақсаттарына бағытталған ЖКС кредиттері бойынша осы тармақта көзделген талаптар қолданылмайды.

56. В целях экономической эффективности развития региона региональным координатором предусматриваются условия субсидирования субъектов частного предпринимательства (далее – СЧП) с указанием перечня поддерживаемых проектов, включая виды деятельности, перечня приоритетных отраслей, категории субъектов предпринимательства, территориальный охват.
Региональный координатор направляет в финансовое агентство уведомление по проекту в письменной форме, содержащий следующую информацию:
наименование СЧП;
категория субъекта предпринимательства;
отрасль по ОКЭД;
наименование и стоимость проекта;
цель кредита;
вид финансирования (кредитная линия на возобновляемой и/или невозобновляемой основе;
наименование БВУ;
максимальная сумма кредита;
валюта кредита, номинальная ставка и субсидируемая часть;
срок кредита и субсидирования (в месяцах);
общую сумму субсидий, выделяемую на весь срок субсидирования проекта.
Финансовое агентство осуществляет субсидирование в пределах условий, указанных в письменном уведомлении, с соблюдением требований, указанных в пунктах 7, 8, 9 настоящих Правил.
Региональный координатор предусматривает в местном бюджете средства для выполнения обязательств по заключенным договорам субсидирования на весь срок субсидирования проектов, направленных на поддержку СЧП.
При этом региональный координатор обязуется:
обеспечить своевременное и полное финансирование субсидий на весь срок субсидирования, указанный в уведомлении о включении проекта;
предусмотреть выделение средств в проекте местного бюджета на весь период действия субсидий.
57. Субсидирование осуществляется по новым кредитам, выдаваемым БВУ для реализации новых эффективных инвестиционных проектов, пополнения оборотных средств.
Под новыми эффективными инвестиционными проектами понимаются проекты СЧП, предусматривающие обязательное увеличение уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) и увеличение среднегодовой численности рабочих мест на основе данных Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан/налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям и (или) согласно выписке из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом, на 10 % после 2 (два) финансовых лет. При этом отчетной датой при расчете показателей эффективности является начало следующего финансового года вне зависимости от даты начала субсидирования.
При этом вышеуказанные показатели подтверждаются СЧП, который непосредственно получал/получает поддержку в виде субсидирования.
По кредитам СЧП, направленным на цели пополнение оборотных средств, требования, предусмотренные в настоящем пункте, не распространяются.

58. Қаржы институты бұрын 12 (он екі) ай ішінде берген жаңа кредиттер де субсидиялауға жатады.
59. Кредит сомасы, субсидиялау мерзімі, субсидиялау жүзеге асырылатын ЭҚЖЖ бойынша сала өңірлік үйлестірушімен келісу бойынша белгіленеді.
60. Субсидиялау номиналды мөлшерлемесі ҚР ҰБ белгілеген және 4 (төрт) пайыздық тармаққа ұлғайтылған базалық мөлшерлемеден тұратын кредиттер бойынша жүзеге асырылады.
ЖКС 12,5 %-ды төлейді, ал айырмасын қаржы агенттігі субсидиялайды.
61. ЕДБ:
1) кредиттеу шарттарының ЖКС бастамасымен өзгеруіне байланысты болған;
2) ЖКС-тің кредит бойынша міндеттемелерді бұзуы себебінен алынатын;
3) есеп айырысу-кассалық қызмет көрсету бойынша төлемдерді қоспағанда, кредитке байланысты қандай да бір комиссия алмайды.
ЕДБ субсидия берілгенге дейін осы Қағидалардың осы тармағында көзделмеген комиссияларды ұстап қалған, 12 (он екі) ай ішінде берілген кредит субсидияланған жағдайда ЕДБ субсидиялау басталған кезден бастап 3 (үш) ай ішінде ЖКС-ке ұстап қалынған комиссияларды өтейді.
62. Жеңілдікті кезеңнің мерзімі кредит берілген күннен бастап 12 (он екі) айдан аспайды.
63. Субсидиялау жүзеге асырылатын инвестициялық жобаларды іске асыру мерзімі субсидиялау басталған күннен бастап 24 (жиырма төрт) айдан аспауға тиіс.
Мынадай:
1) табиғи дүлей апат, соғыс, эпидемия және жобаның орындалуына әсерін тигізетін басқа да болжанбаған оқиғалар сияқты форс-мажорлық мән-жайлар;
2) жобаны іске асыру басталған кезде болжау мүмкін болмаған және бейімделу үшін қосымша уақытты талап ететін заңнамадағы елеулі өзгерістер;
3) жобаны іске асыру процесінде туындаған техникалық, экономикалық немесе өндірістік қиындықтардың субсидия алатын ЖКС тарапынан атүсті қарау немесе немқұрайлылық нәтижесі болмаса, осы қиындықтарға байланысты күтпеген мән-жайлар орын алған кезде осы Қағидаларда белгіленген мерзім өткеннен кейін 1 (бір) қаржы жылынан аспайтын қосымша мерзім беруге жол беріледі.
2-параграф. Субсидия беру үшін қатысушылардың өзара іс-қимыл жасасуы
64. ЖКС ЕДБ-ның оң шешімімен осы Қағидалардың 56-тармағына сәйкес жоба бойынша жазбаша нысанда хабардар ете отырып, қаржы агенттігіне жүгінеді, оған:
1) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш-сауалнама;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (кәсіпкердің қолымен және мөрмен (бар болса) расталған көшірмесі), ЖКС-ті мемлекеттік тіркеу туралы хабарлама;

58. Субсидированию также подлежат новые кредиты, ранее выданные финансовым институтом в течение 12 (двенадцать) месяцев.
59. Сумма кредита, срок субсидирования, отрасль по ОКЭД, по которому осуществляется субсидирование, устанавливается по согласованию с региональным координатором.
60. Субсидирование осуществляется по кредитам с номинальной ставкой, которая состоит из базовой ставки, установленной НБ РК и увеличенной на 4 (четыре) процентных пункта.
СЧП оплачивает 12,5 %, а разница субсидируется финансовым агентством.
61. БВУ не взимает какие-либо комиссии, связанные с кредитом, за исключением:
1) связанных с изменением условий кредитования, инициируемых СЧП;
2) взимаемых по причине нарушения СЧП обязательств по кредиту;
3) платежей по расчетно-кассовому обслуживанию.
В случае субсидирования кредита, выданного в течение 12 (двенадцать) месяцев, по которому БВУ до субсидирования удержал комиссии, не предусмотренные в настоящем пункте настоящих Правил, БВУ возмещает СЧП удержанные комиссии в течение 3 (три) месяцев с момента начала субсидирования.
62. Срок льготного периода не более 12 (двенадцать) месяцев с даты выдачи кредита.
63. Срок реализации инвестиционных проектов по которым осуществляется субсидирование, не может превышать 24 (двадцать четыре) месяца с даты начала субсидирования. Допускается предоставление дополнительного срока не более чем на 1 (один) финансовый год после истечения срока, установленного настоящими Правилами, в случаях:
1) форс-мажорного обстоятельства, такие как природные катастрофы, войны, эпидемии и другие непредсказуемые события, влияющие на выполнение проекта;
2) значительные изменения в законодательстве, которые не могли быть предсказаны на момент начала реализации проекта и которые требуют дополнительного времени для адаптации;
3) непредвиденные обстоятельства, связанные с техническими, экономическими или производственными сложностями, которые возникли в процессе реализации проекта, при условии, что они не были результатом небрежности или халатности со стороны СЧП, получающего субсидии.
Параграф 2. Взаимодействие участников для предоставления субсидий
64. СЧП с положительным решением БВУ обращается в финансовое агентство с уведомлением по проекту в письменной форме согласно пункту 56 настоящих Правил, к которому прилагаются:
1) заявление-анкета по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
2) справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (копия, заверенная подписью предпринимателя и печатью (при наличии), уведомление о государственной регистрации СЧП;

3) мыналарды:
қаржы агенттігі субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығын/жеке табыс салығын) ұлғайту жөніндегі кезеңдерді және салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар жөніндегі деректер негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын 10 %-ға ұлғайтуды:
4) ЕДБ-ның оң шешімін (ЕДБ шешімі хаттамасынан үзінді көшірме) қамтитын ЖКС жобасының бизнес-жоспары қоса беріледі;
5) ЖКС өтінім берген кезде сұратылатын кезең үшін салық берешегінің жоқ екені туралы анықтаманың болуы талап етіледі.
65. ЖКС жобасы осы Қағидалардың 56-тармағына сәйкес хабарламада жазбаша нысанда көрсетілген шарттарға және (немесе) ұсынылған материалдар осы Қағидалардың шарттарына сәйкес келмеген және (немесе) құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған не белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған жағдайда қаржы агенттігі 1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, ЕДБ-ға/ЖКС-ке ұсынылған құжаттарды пысықтау үшін қайтарады.
ЖКС және (немесе) ұсынылған материалдар осы Қағидалардың шарттарына сәйкес келген және (немесе) құжаттар топтамасы бойынша кемшіліктер болмаған жағдайда қаржы агенттігі құжаттар топтамасын алғаннан кейін төртінші жұмыс күні ЖКС жобасын қаржы агенттігі уәкілетті органының отырысына шығарады.
66. Қаржы агенттігі жоба осы Қағидалардың шарттарына, сондай-ақ осы Қағидалардың 1-тарауының 7, 8 және 9-тармақтарында көрсетілген шарттарға сәйкес келмеген жағдайларда дәлелді негіздемесімен субсидия беруден бас тартады.
67. Қаржы агенттігі уәкілетті органының отырыстарын өткізу тәртібі және мүшелер саны қаржы агенттігінің уәкілетті органы бекітетін ішкі нормативтік құжаттарда айқындалады.
68. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы жобаларды тиісті қаржы жылында субсидиялау үшін өңірлік үйлестірушіден бюджет қаражаты болған жағдайда ғана қарайды.
69. ЖКС жобасын қаржы агенттігінің уәкілетті органы құжаттар топтамасымен ақпарат түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
70. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы отырыстың шешімін қабылдағаннан кейін қаржы агенттігі 1 (бір) жұмыс күні ішінде хаттама ресімдеп, оған қол қояды және шешім оң болған жағдайда ЕДБ-ға және ЖКС-ке осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ілеспе хатпен хаттамадан үзінді, шешім теріс болған жағдайда осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ілеспе хатпен хаттамадан үзінді жібереді.

3) бизнес-план проекта СЧП, содержащий:
этапы по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) и увеличение среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, на 10 % после 2 (два) финансовых лет со дня принятия финансовым агентством решения о субсидировании;
4) положительное решение БВУ (выписка из протокола решения БВУ);
5) на момент подачи заявки СЧП требуется наличие справки об отсутствии налоговой задолженности за запрашиваемый период.
65. В случаях несоответствия проекта СЧП условиям, отраженным в уведомлении письменной форме согласно пункту 56 настоящих Правил, и (или) представленных материалов условиям настоящих Правил и (или) представления неполного пакета документов либо документов, не соответствующих установленным формам, финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня возвращает БВУ/СЧП представленные документы с указанием конкретных недостатков по представленным документам для доработки.
В случаях соответствия СЧП и (или) представленных материалов условиям настоящих Правил и (или) отсутствия недостатков по пакету документов финансовое агентство на четвертый рабочий день после получения пакета документов выносит проект СЧП на заседание уполномоченного органа финансового агентства.
66. Финансовое агентство отказывает в предоставлении субсидий с мотивированным обоснованием в случаях несоответствия проекта условиям настоящих Правил, а также условиям, указанным в пунктах 7, 8 и 9 главы 1 настоящих Правил.
67. Порядок проведения заседаний уполномоченного органа финансового агентства и количество членов определяются внутренними нормативными документами, утверждаемыми уполномоченным органом финансового агентства.
68. Уполномоченный орган финансового агентства рассматривает проекты только в случае наличия бюджетных средств от регионального координатора для субсидирования в соответствующем финансовом году.
69. Проект СЧП рассматривается уполномоченным органом финансового агентства в течение 5 (пять) рабочих дней с даты поступления информации с пакетом документов.
70. Финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня после принятия решения заседания уполномоченным органом финансового агентства оформляет, подписывает протокол и в случае положительного решения направляет выписку из протокола с сопроводительным письмом по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, в случае отрицательного решения – выписку из протокола с сопроводительным письмом по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, БВУ и СЧП.

71. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы оң шешімінің қолданылу мерзімі қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 6 (алты) айды құрайды.
3-параграф. Кәсіпкердің "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық өтінім беруі
72. ЖКС осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы Қағидалардың 56-тармағына сәйкес жазбаша нысанда жоба бойынша хабарлама бере отырып, "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық өтінім береді, оған мыналар қоса беріледі:
1) ЖКС жобасын іске асыру бизнес-жоспары не жоба бойынша сараптамалық қорытынды (ЕДБ тиісті жұмыскерінің техникалық-экономикалық қорытындысы /экономикалық қорытындысы, бұл құжаттар болмаған жағдайда жобаның мәнін ашатын басқа құжаттар), сондай-ақ жоба тиімділігінің орындалу кезеңдері (ЖКС жобасының бизнес-жоспарында саланың, кіші саланың атауы; қызметтің негізгі түрі (ЭҚЖЖ кодын көрсете отырып); 3 (үш) жыл ішінде заттай мәнде шығарылатын өнім номенклатурасы; өтініш берушінің белгіленген қуаты (заттай және ақшалай мәнде); қуаттардың ағымдағы жүктемесі (пайыз); өндірістік жабдықтың ағымдағы тозуы (пайыз); ағымдағы еңбек өнімділігі (мың теңге/адам және мың АҚШ доллары/адам) көрсетіледі);
2) осы Қағидалар шеңберінде қатысуға мүмкіндік беретін шарттарда ЖКС кредиті бойынша кредит беру немесе номиналды мөлшерлемені төмендету мүмкіндігі туралы оң шешімі бар ЕДБ хатының сканерленген көшірмесі.
73. ЖКС жөніндегі, оның ішінде заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы анықтама және дара кәсіпкерді тіркеу туралы хабарлама, кәсіпкерлік субъектісінің санаты жөніндегі мәліметтер, бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешегінің жоқ екені туралы мәліметтер автоматты түрде "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерде айқындалады.
74. ЖКС құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған жағдайда ақпараттық жүйе оның өтінімін тіркеуге қабылдамайды.
75. ЖКС электрондық өтінімі ақпараттық жүйе арқылы мақұлданған жағдайда:
1) тіркелген өтінім осы Қағидалардың шарттарына сәйкестігі тұрғысынан қарау үшін қаржы агенттігіне жіберіледі;
2) қаржы агенттігі ЖКС-тен түскен өтінімді қарайды.
76. Қаржы агенттігі материалдарды өтінім тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
77. Қаржы агенттігі жоба осы Қағидалардың шарттарына, сондай-ақ осы Қағидалардың 1-тарауының 7, 8 және 9-тармақтарында көрсетілген шарттарға сәйкес келмеген жағдайларда дәлелді негіздемесімен субсидия беруден бас тартады.

71. Срок действия положительного решения уполномоченного органа финансового агентства составляет 6 (шесть) месяцев с даты принятия решения уполномоченным органом финансового агентства.
Параграф 3. Подача предпринимателем электронной заявки через веб-портал "электронное правительство"
72. СЧП подает электронную заявку по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, с уведомлением по проекту в письменной форме согласно пункту 56 настоящих Правил, через веб-портал "электронное правительство", к которому прилагаются:
1) бизнес-план реализации проекта СЧП либо экспертное заключение по проекту (технико-экономическое заключение/экономическое заключение соответствующего работника БВУ, в случае отсутствия данных документов другие документы, раскрывающие суть проекта), а также этапы по выполнению эффективности проекта (бизнес-план проекта СЧП содержит наименование отрасли, подотрасли; основной вид деятельности (с указанием кода ОКЭД); номенклатуру выпускаемой продукции в натуральном выражении за 3 (три) года; установленную мощность заявителя (в натуральном и денежном выражении); текущую загруженность мощностей (процент); текущий износ производственного оборудования (процент); текущую производительность труда (тысяч тенге/человек и тысяч долларов США/человек);
2) сканированная копия письма БВУ с положительным решением о возможности предоставления кредита или понижения номинальной ставки по кредиту СЧП на условиях, позволяющих участвовать в рамках настоящих Правил.
73. Сведения по СЧП, в том числе по справке о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица и уведомлению о регистрации индивидуального предпринимателя, категории субъекта предпринимательства, сведения об отсутствии задолженности по обязательным платежам в бюджет определяются автоматически посредством соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронное правительство".
74. В случае предоставления СЧП не полного пакета документов информационная система отказывает в регистрации его заявки.
75. В случае одобрения электронной заявки СЧП посредством информационной системы осуществляются следующие действия:
1) направление зарегистрированной заявки для рассмотрения в финансовое агентство на соответствие условиям настоящих Правил;
2) рассмотрение финансовым агентством поступившей заявки СЧП.
76. Финансовое агентство рассматривает материалы в течение 5 (пять) рабочих дней со дня регистрации заявки.
77. Финансовое агентство отказывает в предоставлении субсидий с мотивированным обоснованием в случаях несоответствия проекта условиям настоящих Правил, а также условиям, указанным в пунктах 7, 8 и 9 главы 1 настоящих Правил

78. ЖКС және (немесе) ұсынылған материалдар осы Қағидалардың шарттарына сәйкес келген жағдайда толық құжаттар топтамасы бар электрондық өтінім қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына жіберіледі.
79. Қаржы агенттігі уәкілетті органының отырысында ЖКС өтінімдерін қарау осы Қағидалардың 3-тарауының 2-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.
80. Қаржы агенттiгi уәкiлеттi органының шешiмi қолданылу мерзімі қаржы агенттігінің уәкiлеттi органы шешiм қабылдаған күннен бастап 6 (алты) ай болатын тиiстi хаттамамен ресiмделедi.
81. Қаржы агенттігі ақпараттық жүйе арқылы тиісті хатпен бірге хаттамадан үзінді көшірмені жүктейді және 3 (үш) жұмыс күні ішінде электрондық құжат нысанында ЖКС-тің "жеке кабинетіне" жібереді. Қаржы агенттігі осымен бір мезгілде ЕДБ-ға ілеспе хатпен хаттамадан үзінді көшірмені жібереді.
82. Қатысушылардың субсидия ұсыну кезіндегі одан арғы өзара іс-қимылы осы Қағидалардың 3-тарауының 4-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.
4-параграф. Субсидия беру тәртібі
83. ЕДБ қаржы агенттігінен қаржы агенттігі уәкілетті органының шешімін алғаннан кейін және субсидиялау туралы оң шешім болған кезде қаржы агенттігі, ЕДБ және ЖКС арасында осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес жергілікті атқарушы органдардың қаражаты есебінен субсидиялау шарты (бұдан әрі – субсидиялау шарты) жасалады, оған сәйкес қаржы агенттігі ЕДБ-ға субсидиялау шартының өтеу графигіне сәйкес субсидия төлеуді жүзеге асырады.
84. ЕДБ қолданыстағы кредит бойынша уақтылы өтеу жөніндегі міндеттемелерді (бар болса) орындамағаны үшін айыппұлдар мен өсімпұлдарды субсидиялау шартына қол қойылған кезге дейін есептен шығарады.
85. Субсидиялау шартын:
1) ЕДБ қаржы агенттігінен хаттама/шешім алған кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде;
2) қаржы агенттігі ЕДБ-ден субсидиялау шартын алған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жасайды.
Субсидиялау шарты қағаз жеткізгіште/электрондық нысанда жасалады, бұл ретте субсидиялау шартының электрондық нысанына Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңба қойылады.
86. Тиісті өңірлік үйлестірушіден субсидиялау үшін бюджет қаражаты болмаған жағдайда субсидиялау шартына қол қойылмайды.
87. Егер ЕДБ осы Қағидалардың 85-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мерзімдерде субсидиялау шартын уақтылы жасаспаса, ЕДБ кідірту себептерін түсіндіре отырып, қаржы агенттігін ресми хатпен хабардар етеді.

78. В случае соответствия СЧП и (или) представленных материалов условиям настоящих Правил электронная заявка с полным пакетом документов направляется на рассмотрение уполномоченному органу финансового агентства.
79. Рассмотрение заявок СЧП заседанием уполномоченного органа финансового агентства осуществляется в соответствии с параграфом 2 главы 3 настоящих Правил.
80. Решение уполномоченного органа финансового агентства оформляется соответствующим протоколом со сроком действия – 6 (шесть) месяцев со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства.
81. Финансовое агентство загружает посредством информационной системы выписку из протокола с соответствующим письмом и в течение 3 (три) рабочих дней направляет СЧП в "личный кабинет" в форме электронного документа. Одновременно финансовое агентство направляет выписку из протокола с сопроводительным письмом в БВУ.
82. Дальнейшее взаимодействие участников для предоставления субсидий осуществляется в соответствии с параграфом 4 главы 3 настоящих Правил.
Параграф 4. Порядок предоставления субсидирования
83. После получения БВУ от финансового агентства решения уполномоченного органа финансового агентства и при положительном решении о субсидировании между финансовым агентством, БВУ и СЧП заключается договор субсидирования за счет средств местных исполнительных органов (далее – договор субсидирования) в соответствии с приложением 8 к настоящим Правилам, согласно которому финансовое агентство осуществляет выплату БВУ субсидий в соответствии с графиком погашения к договору о субсидировании.
84. БВУ по действующему кредиту до момента подписания договора субсидирования списывают штрафы и пени за неисполнение СЧП по своевременному погашению обязательств (при наличии).
85. Договор субсидирования заключается:
1) БВУ в течение 10 (десять) рабочих дней с момента получения протокола/решения от финансового агентства;
2) финансовым агентством в течение 3 (три) рабочих дней с момента получения договора о субсидировании от БВУ.
Договор субсидирования заключается на бумажном носителе/в электронной форме, при этом электронная форма договора субсидирования подписывается электронной цифровой подписью в соответствии с законодательством об электронном документе и электронной цифровой подписи Республики Казахстан.
86. В случае отсутствия средств из бюджета для субсидирования от соответствующего регионального координатора договор субсидирования не подписывается.
87. В случае, если БВУ несвоевременно заключают договор субсидирования в сроки, установленные в подпункте 1) пункта 85 настоящих Правил, БВУ уведомляют финансовое агентство официальным письмом с разъяснением причин задержки.

88. Егер шарттың және (немесе) субсидиялау шартының талаптары қаржы агенттігі уәкілетті органының шешіміне, осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмесе, қаржы агенттігі субсидиялау шартына қол қоймайды. Бұл ретте қаржы агенттігі ЕДБ-ны және ЖКС-ті 1 (бір) жұмыс күні ішінде бұл туралы хабардар етеді.
89. ЕДБ ескертулерді жойған жағдайда қаржы агенттігі субсидиялау шартына қол қояды.
90. ЕДБ қаржы агенттігінің ескертулерімен келіспеген жағдайда қаржы агенттігі ЕДБ-ның келіспеу себептері түсіндірілген ресми хат келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде түпкілікті шешім қабылдау үшін осы мәселені қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына шығарады.
91. Субсидиялау шарты оған ЖКС, ЕДБ және қаржы агенттігі қол қойған күннен бастап күшіне енеді. Бұл ретте субсидиялау шартында субсидиялау мерзімінің басталуы субсидиялау шартына қол қойылған күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын, бірақ қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен ерте болмайтын мерзімге белгіленуі мүмкін.
92. Субсидияларды төлеу күнін ЖКС, ЕДБ өзі айқындайды. Егер кредит бойынша номиналды мөлшерлемені есептеу қаржы агенттігі қол қойған субсидиялау шартында көрсетілген субсидиялау мерзімі басталған күннен кейінгі күннен басталса, субсидиялау мерзімі басталған бірінші күн субсидиялау кезеңіне қосылмайды.
93. Қаржы агенттігі субсидиялау шартына қол қойғаннан кейін субсидия төлейді.
Жобалар бойынша субсидиялар тиісті өңірлік үйлестірушінің қаражаты болған кезде төленеді.
94. Субсидиялауға қаражат болмаған жағдайда ЖКС қол қойылған субсидиялау шарттары бойынша субсидияланатын және субсидияланбайтын бөлікті төлеуді жүргізеді, бюджет қаражаты түскен кезде қаржы агенттігі төлем графигіне сәйкес субсидияларды өтейді.
95. ЕДБ қаржы агенттігіне субсидиялар сомаларын аудару үшін ағымдағы шот ашады.
96. Қаржы агенттігі субсидиялау шартының төлем графигін ескере отырып, субсидиялау үшін көзделген қаражатты ай сайын аванстық төлемдермен (айына бір рет/бірнеше рет) ЕДБ-дағы ағымдағы шотқа аударуды жүзеге асырады.
97. ЖКС жобалары бойынша субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды ЕДБ кредиттік рейтингі төмендеген және қаржы жағдайы нашарлауының өзге де белгілері (бір немесе бірнеше жағдайдың басталуы) болған жағдайда, оның ішінде:
халықаралық рейтингтік агенттіктердегі кредиттік рейтинг Standard&Poors рейтингтер шкаласы бойынша "В" деңгейінен төмендеген;
К4 коэффициентінің мәні 0,4 деңгейінен төмендеген;
қатарынан 2 (екі) ай бойы пруденциялық нормативтер бұзылған кезде қаржы агенттігі ЖКС-тің кредиті бойынша толық төлем (негізгі борыш, сыйақының субсидияланатын және субсидияланбайтын бөлігі) жасауы фактісі туралы ЕДБ-ның хабарламасы негізінде не субсидиялау шарттарына төлем графиктерін негізге ала отырып, қысқа мерзімді кезеңге арналған субсидияланатын бөлік бойынша ЖКС-тің алдағы міндеттемелерін жабатын төлемдермен жүзеге асырады.
ЕДБ-де жоғарыда көрсетілген көрсеткіштер түзетілген жағдайда қаржы агенттігінің субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуы субсидиялау шартының төлем графигін ескере отырып, аванстық төлемдермен (айына бір рет/бірнеше рет) жүзеге асырылады.

88. В случае, если условия договора и/или договора субсидирования не соответствуют решению уполномоченного органа финансового агентства, условиям настоящих Правил, финансовое агентство не подписывает договор субсидирования. При этом финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня уведомляет об этом БВУ и СЧП.
89. В случае устранения БВУ замечаний финансовое агентство подписывает договор субсидирования.
90. В случае несогласия БВУ с замечаниями финансового агентства финансовое агентство в течение 5 (пять) рабочих дней с даты поступления официального письма с разъяснением причин несогласия БВУ выносит данный вопрос на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства для принятия окончательного решения.
91. Договор субсидирования вступает в силу со дня подписания его СЧП, БВУ и финансовым агентством. При этом начало срока субсидирования может быть установлено в договоре субсидирования не более чем за 30 (тридцать) календарных дней до дня подписания договора субсидирования, но не ранее дня принятия решения финансового агентства.
92. Дата выплаты субсидий определяется СЧП, БВУ самостоятельно. В случае, если начисление номинальной ставки по кредиту начинается со дня, следующего за днем начала срока субсидирования, указанного в подписанном финансовым агентством договоре субсидирования, в период субсидирования не включается первый день начала срока субсидирования.
93. Финансовое агентство после подписания договора субсидирования выплачивает субсидии.
Субсидии по проектам выплачиваются при наличии средств от соответствующего регионального координатора.
94. В случае отсутствия средств на субсидирование СЧП по подписанным договорам субсидирования производит выплату субсидируемой и не субсидируемой части, при поступлении бюджетных средств финансовое агентство возмещает субсидии согласно графику платежей.
95. БВУ открывает финансовому агентству текущий счет для перечисления сумм субсидий.
96. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется финансовым агентством на текущий счет в БВУ ежемесячно авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) с учетом графика платежей к договору субсидирования.
97. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, по проектам СЧП при снижении кредитного рейтинга и иных признаков ухудшения финансового состояния БВУ (наступление одного или нескольких случаев), в том числе при:
снижении кредитного рейтинга от международных рейтинговых агентств ниже уровня "В" по шкале рейтингов Standard&Poors;
снижении значения коэффициента К4 ниже уровня 0,4;
нарушении пруденциальных нормативов в течение 2 (два) месяцев подряд, осуществляется финансовым агентством на основании уведомления БВУ о факте проведения СЧП полной выплаты по кредиту (основной долг, субсидируемая и несубсидируемая часть) либо платежами, покрывающими предстоящие обязательства СЧП по субсидируемой части на краткосрочный период, исходя из графиков платежей к договорам субсидирования.
В случае исправления у БВУ показателей, указанных выше, перечисление финансовым агентством средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) с учетом графика платежей к договору субсидирования.

98. ЕДБ қаржы агенттігінің хабарламасы негізінде қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан ЖКС жобалары бойынша субсидия сомасын есептен шығаруды жүзеге асырады.
Бұл ретте ЕДБ шартқа субсидияларды өтеуді төлем графигі бойынша жоспарлы төлемнен аспайтын қалдық сомасы шегінде ішінара мерзімінен бұрын өтеуге сәйкес есептелген, өзгертілген өтеу графигі бойынша жүзеге асырады.
99. ЖКС шартқа сәйкес өтеу графигі бойынша ЕДБ-ға субсидияланбайтын бөліктің төлемін жүргізеді.
100. ЖКС-тің кредит бойынша төлемді (негізгі борыш пен субсидияланбайтын бөлікті) толық төлеуді жүргізу фактісі бойынша ЕДБ:
1) кредит бойынша кәсіпкер жоспарлы төлемді өтеген күні қаржы агенттігінің шотында қаражат болған;
2) график бойынша өтеу күнінен кейін қаржы агенттігінен қаражат түскен кезде қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан ақшаны кәсіпкердің кредиті бойынша субсидияланатын бөлікті өтеу есебіне есептен шығаруды жүзеге асырады.
101. ЕДБ ЖКС берешекті өтегенге дейін субсидияланатын бөлікті өтеу үшін қаражатты қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан есептен шығармайды және бұл туралы қаржы агенттігін ЖКС ЕДБ алдындағы төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамаған жағдайларда 2 (екі) жұмыс күні ішінде тиісті хатпен хабардар етеді.
102. ЖКС-тің кредиті бойынша негізгі борыш ішінара мерзімінен бұрын өтелген жағдайда ЕДБ 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне шартқа қосымша келісімнің көшірмесін не төлемдерді өтеудің өзгертілген графигі бар және төленуге тиіс субсидия сомасы көрсетілген ЕДБ-ның электрондық форматтағы (XLS немесе XLSX) хатын жібереді.
ЖКС-тің кредиті бойынша негізгі борыш күнтізбелік ай ішінде бірнеше рет мерзімінен бұрын ішінара өтеген жағдайда қаржы агенттігіне осындай жағдайлар бойынша біріктірілген шартқа қосымша келісімнің көшірмесін не төлемдерді өтеудің өзгертілген графигі және төленуге тиіс субсидия сомасы көрсетілген электрондық форматтағы (XLS немесе XLSX) ЕДБ-ның хатын ұсынуына жол беріледі.
103. Кредит бойынша негізгі борыш мерзімінен бұрын толық өтелген жағдайда ЕДБ 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне өзара есеп айырысуды салыстырып тексеру актісін ұсынады.
104. Егер ЕДБ қолданыстағы банктік қарыз шартының талаптарын (кредит сомасы және (немесе) номиналды мөлшерлеме, жеңілдікті кезең, ЖКС атауын өзгерту/борышты аудару) өзгерткен жағдайда ЕДБ қаржы агенттігіне кредиттер бойынша тиісті хабарлама жібереді, ол өз кезегінде 7 (жеті) жұмыс күні ішінде құжаттардың толық топтамасымен қоса қолданыстағы қаржыландыру шарттарына талаптардың өзгеруі жөніндегі ақпаратты қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына шығарады. Қараудың нәтижелері бойынша қаржы агенттігінің уәкілетті органы қаржыландырудың қолданыстағы шарттарына өзгерістер енгізудің мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды, ол қаржы агенттігі уәкілетті органының шешімі қабылданған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде хаттамамен ресімделеді. Бұл ретте қаржыландыру шарттарында жасалған өзгерістер хаттамада/шешімде нақты көрсетіледі.
Қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдағаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігі ЕДБ-ға және ЖКС-ке хаттамадан үзінді көшірме жібереді.

98. БВУ на основании уведомления финансового агентства осуществляют списание с текущего счета финансового агентства суммы субсидий по проектам СЧП, указанным в уведомлении финансового агентства.
При этом БВУ осуществляют возмещение субсидий по измененным графикам погашения, рассчитанным согласно частичным досрочным погашениям в пределах суммы остатка, не превышающей плановый платеж по графику платежей к договору.
99. СЧП производит выплату БВУ несубсидируемой части согласно графику погашения в соответствии с договором.
100. По факту проведения СЧП полной выплаты платежа по кредиту (основной долг и несубсидируемая часть) БВУ осуществляют списание денег с текущего счета финансового агентства в счет погашения субсидируемой части по кредиту предпринимателя при:
1) наличии средств на счете финансового агентства на дату погашения предпринимателем планового платежа по кредиту;
2) поступлении средств от финансового агентства после даты погашения по графику.
101. БВУ не производят списание средств с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части до погашения задолженности СЧП и уведомляют соответствующим письмом об этом финансовое агентство в течение 2 (два) рабочих дней в случаях неисполнения СЧП в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед БВУ.
102. В случае частичного досрочного погашения основного долга по кредиту СЧП, БВУ в течение 2 (два) рабочих дней направляет в финансовое агентство копию дополнительного соглашения к договору, либо письмо БВУ с измененным графиком погашения платежей в электронном формате (XLS или XLSX) с указанием причитающейся к выплате суммы субсидий.
В случае неоднократно частичного досрочного погашения основного долга по кредиту СЧП в течение календарного месяца, допускается предоставление в финансовое агентство копии объединенного по таким случаям дополнительного соглашения к договору/письма БВУ с измененным графиком погашения платежей по кредиту в электронном формате (XLS или XLSX) и указанием причитающейся к выплате суммы субсидий.
103. В случае полного досрочного погашения основного долга по кредиту БВУ в течение 7 (семь) рабочих дней предоставляет акт сверки взаиморасчетов в финансовое агентство.
104. В случае, если БВУ меняют условия (сумма кредита и (или) номинальную ставку, льготный период, изменение наименования СЧП/перевод долга) действующего договора банковского займа, БВУ направляет соответствующее уведомление по кредитам финансовому агентству, которое в свою очередь в течение 7 (семь) рабочих дней выносит на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства информацию по изменениям условий в действующие условия финансирования с приложением полного пакета документов. По результатам рассмотрения уполномоченный орган финансового агентства принимает решение о возможности/невозможности внесения изменений в действующие условия финансирования, которое оформляется протоколом в течение 2 (два) рабочих дней со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства. При этом произведенные изменения условий финансирования четко отражаются в протоколе/решении.
Финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня после принятия решения уполномоченным органом финансового агентства направляет копию выписки из протокола БВУ и СЧП.

105. ЕДБ қолданыстағы шарт талаптарындағы өзге де өзгерістер туралы қаржы агенттігін тиісті хатпен хабардар етеді, ол өз кезегінде құжаттардың толық топтамасын алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қазіргі қаржыландыру талаптарына енгізілетін өзгерістер бойынша шешім қабылдайды және қаржыландыру талаптарына енгізілген өзгерістерді хатпен келіседі немесе келісуден бас тартады. Бұл ретте қаржыландыру шарттарында болған өзгерістер келісу (келісуден бас тарту) хатында анық көрсетіледі.
106. Осы Қағидаларды іске асыру шеңберінде субсидиялауға бөлінген және ағымдағы қаржы жылы өңірлік үйлестірушілер/қаржы агенттігі пайдаланбаған қаражат жобаларды, оның ішінде кезекті қаржы жылында мақұлданған жобаларды кезекті қаржы жылында субсидиялауға пайдаланылады.
107. Субсидия төлеу шарт бойынша кредит ЕДБ алдында толық өтелген жағдайда тоқтатылады (ЖКС-тің ЕДБ кредитін толық өтелген күні субсидиялау тоқтататылған күн болып есептеледі).
108. Субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қайта бастау тәртібі осы Қағидалардың 2-тарауының 4-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.
4-тарау. Жобалардың іске асырылуын мониторингілеу
109. Осы Қағидалар шеңберінде кәсіпкерлер/ЖКС жобаларының іске асырылуын мониторингілеуді қаржы агенттігі кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырады.
Қаржы агенттігінің функцияларына мыналар кіреді:
1) қаржы институты ұсынатын деректер мен құжаттар негізінде шарт жасалған кәсіпкердің/ЖКС-тің қаржы құралын нысаналы пайдалануын мониторингтеу;
2) қаржы институты ұсынатын деректер негізінде кәсіпкердің/ЖКС-тің төлем тәртібін мониторингтеу;
3) жобаның іске асырылуын (қаржы лизингі шарты бойынша лизинг нысанасын пайдалануды) мониторингтеу;
4) жобаның және (немесе) кәсіпкердің/ЖКС-тің осы Қағидалардың шарттарына және (немесе) қаржы агенттігінің/қаржы институтының шешіміне сәйкес келуін мониторингтеу.
Ескерту. 109-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5-тарау. Өтпелі ережелер
110. Бұрын бекітілген кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде мақұлданған жобалар бойынша шешімдер қаржы агенттігінің уәкілетті органы бұрын мақұлдаған шарттарға сәйкес олар бойынша міндеттемелер толық орындалғанға дейін қолданыста болады. Субсидиялау республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен жүзеге асырылады. Субсидиялау үшін бөлінген және бұрын қолданыста болған кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде жергілікті және/немесе республикалық бюджеттерден аударылған қаражатты қаржы агенттігі толық игерілгенге дейін пайдаланады.

105. Об иных изменениях условий действующего договора БВУ соответствующим письмом уведомляют финансовое агентство, которое в свою очередь в течение 7 (семь) рабочих дней с даты получения полного пакета документов принимает решение по изменениям в действующие условия финансирования и письмом согласовывает произведенные изменения условий финансирования или отказывает в согласовании. При этом произведенные изменения условий финансирования (отказ в согласовании) четко отражаются в письме согласования.
106. Средства, выделенные на субсидирование в рамках реализации настоящих Правил и не использованные региональными координаторами/финансовым агентством в текущем финансовом году, используются в очередном финансовом году на субсидирование проектов, в том числе одобренных в очередном финансовом году.
107. Выплаты субсидий прекращаются в случае полного погашения кредита по договору перед БВУ (датой прекращения субсидирования будет считаться дата полного погашения СЧП кредита БВУ).
108. Порядок приостановления, прекращения и возобновления субсидирования осуществляется в соответствии с параграфом 4 главы 2 настоящих Правил.
Глава 4. Мониторинг реализации проектов
109. Мониторинг реализации проектов предпринимателей/ СЧП в рамках настоящих Правил осуществляется финансовым агентством в соответствии с Правилами проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках мер государственной поддержки частного предпринимательства, утвержденными уполномоченным органом по предпринимательству.
К функциям финансового агентства относятся:
1) мониторинг целевого использования финансового инструмента предпринимателем/СЧП, с которым заключен договор на основании данных и документов, представляемых финансовым институтом;
2) мониторинг платежной дисциплины предпринимателя/СЧП на основании данных, представляемых финансовым институтом;
3) мониторинг реализации проекта (использования предмета лизинга по договору финансового лизинга);
4) мониторинг соответствия проекта и (или) предпринимателя/СЧП условиям настоящих Правил и (или) решению финансового агентства/финансового института.
Сноска. Пункт 109 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Переходные положения
110. По проектам, одобренным в рамках ранее утвержденных программ поддержки предпринимательства, решения действуют на ранее одобренных условиях уполномоченным органом финансового агентства до полного исполнения обязательств по ним. Субсидирование осуществляется за счет средств республиканского и местного бюджетов. Средства, выделенные для субсидирования и перечисленные из местного и/или республиканского бюджетов в рамках ранее действовавших программ поддержки предпринимательства, используются финансовым агентством до полного освоения.

Бұрын бекітілген кәсіпкерлікті қолдау бағдарламасы/бұрын бекітілген кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 968 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігі, "Мемлекеттік қолдауға жататын жеке кәсіпкерлік субъектілері қызметін жүзеге асыратын экономика салаларын мемлекеттік қаржылай қолдау қағидаларын, нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2023 жылғы 21 қарашадағы № 410-НҚ, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 412, Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 299, Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 327, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 401, Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 450-НҚ, Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 16, Қазақстан Республикасы Көлік министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 23 қарашадағы № 91, Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 84, Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 347, Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 572/НҚ, Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 598 және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 23 қарашадағы № 167 бірлескен бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33681 болып тіркелген).
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысы шеңберіндегі Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидалары, Ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырылған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасы мен жалдау төлемінің бөліктерін субсидиялау қағидалары, Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларына сәйкес 2025 жылғы 16 маусымға дейін мақұлданған жобалар қаржы агенттігінің уәкілетті органы бұрын мақұлданған шарттарға сәйкес, кәсіпкерлер олар бойынша өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданылады.

Ранее утвержденная программа поддержки предпринимательства/ранее утвержденные программы поддержки предпринимательства – Государственная программа поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2019 года № 968, Национальный проект по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728, механизм кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820, совместный приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 21 ноября 2023 года № 410-НҚ, Министра энергетики Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 412, Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 299, Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 327, Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 401, Министра культуры и информации Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 450-НҚ, Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 16, исполняющего обязанности Министра транспорта Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 91, Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 84, Министра просвещения Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 347, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 572/НҚ, Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 598 и исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 167 "Об утверждении правил, форм государственной финансовой поддержки, отраслей экономики, в которых осуществляют деятельность субъекты частного предпринимательства, подлежащие государственной поддержке" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33681).
Проекты, одобренные до 16 июня 2025 года, согласно Правилам субсидирования части ставки вознаграждения, Правилам субсидирования частей наценки на товар и арендного платежа, составляющих доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства, Правилам субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства в рамках постановления Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754, действуют на ранее одобренных условиях уполномоченным органом финансового агентства до полного исполнения предпринимателями своих обязательств по ним.

Бұрын бекітілген кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде қаржы агенттігінің уәкілетті органы мақұлдаған жобалар және 2025 жылғы 16 маусымға дейін мақұлданған жобалар бойынша кепілгерге, қосалқы қарыз алушыға, қаржы құралының мақсаты мен мерзіміне, қаржы құралының сомасын азайтуға, номиналды мөлшерлемеге, қаржы институтына, кейінге қалдыруға/жеңілдікті кезеңге, өтеу күніне, өтеу шарттарына, айналым қаражатын толықтыру мақсатына арналған лимиттің жаңартылатындығына/жаңартылмайтындығына қатысты ағымдағы шарттарға өзгерістер енгізуге, кәсіпкердің атауын, ЭҚЖЖ кодын өзгертуге жол беріледі.

По проектам, одобренным уполномоченным органом финансового агентства в рамках ранее утвержденных программ поддержки предпринимательства, и проектам, одобренным до 16 июня 2025 года, допускается внесение изменений в текущие условия, касающихся гаранта, созаемщика, цели и срока финансового инструмента, уменьшения суммы финансового инструмента, номинальной ставки, финансового института, отсрочки/льготного периода, даты погашения, условий погашения, возобновляемости/невозобновляемости лимита на цели пополнение оборотных средств, изменение наименования предпринимателя, кода ОКЭД.

Ескерту. 110-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
110-1. Бұрын бекітілген кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде мақұлданған жобалар және 2025 жылғы 16 маусымға дейін мақұлданған жобалар бойынша субсидиялау шарттары мен қосылу шартының нысандарын Қордың уәкілетті органы бекітеді, олардың талаптары бойынша кәсіпкерлердің кредиттері/лизингтік мәмілелері бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін субсидиялар кезең-кезеңімен төленеді.

Сноска. Пункт 110 – в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
110-1. По проектам, одобренным в рамках ранее утвержденных программ поддержки предпринимательства, и проектам, одобренным до 16 июня 2025 года, формы договоров субсидирования и договора присоединения утверждаются уполномоченным органом Фонда, по условиям которых осуществляются периодические выплаты субсидий для возмещения части ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам предпринимателей.

Ескерту. 5-тарау 110-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
111. Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезінде субсидиялау мерзімі қаржы агенттігі қайта қаржыландыру жүзеге асырылған қаржы институтына бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.
Субсидиялау кезінде қайта қаржыландыруға жол берілмеген қаржы құралдарын қоспағанда, субсидиялау бойынша қаржы агенттігінің мақұлдауын алған кәсіпкерлердің жобалары бойынша бұрын мақұлданған субсидиялау шарттарында басқа қаржы институттарына қайта қаржыландыруға жол беріледі.

Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 110-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
111. При рефинансировании текущих обязательств предпринимателя срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования в финансовый институт, с которого осуществлялось рефинансирование.
По проектам предпринимателей, получившим одобрение финансового агентства по субсидированию, допускается рефинансирование в финансовые институты на ранее одобренных условиях субсидирования, за исключением финансовых инструментов, при субсидировании которых рефинансирование не допускалось.

112. Егер қаржы институты қолданыстағы шарттың талаптарын (қаржы құралының сомасы және (немесе) номиналды мөлшерлеме, жеңілдікті кезең, кәсіпкердің атауын өзгерту/борышты аудару) өзгерткен жағдайда қаржы институты хабарламаны қаржы агенттігіне жібереді.
Қаржы агенттігі шарттардың өзгеруі жөніндегі ақпаратты 7 (жеті) жұмыс күні ішінде құжаттардың толық топтамасымен қоса қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына шығарады. Қараудың нәтижелері бойынша қаржы агенттігінің уәкілетті органы өзгерістер енгізудің мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды, ол 2 (екі) жұмыс күні ішінде хаттамамен ресімделеді.
Қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдағаннан кейін Қаржы агенттігі 1 (бір) жұмыс күні ішінде хаттамадан үзінді көшірмені қаржы институтына жібереді.
Шарт талаптарының өзге де өзгерістері туралы қаржы институты тиісті хатпен қаржы агенттігін хабардар етеді, ол өз кезегінде 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жасалған өзгерістерді хатпен келіседі немесе келісуден бас тартады.
Бұл ретте жасалған өзгерістер (келісуден бас тарту) келісу хатында анық көрсетіледі.
Субсидиялау қағидаларына
1-қосымша
Экономикалық қызметтің басым түрлерінің тізбесі

112. Финансовый институт направляет уведомление в финансовое агентство в случае, если финансовый институт меняет условия (сумма финансового инструмента и (или) номинальную ставку, льготный период, изменение наименования предпринимателя/перевод долга) действующего договора.
Финансовое агентство, в течение 7 (семь) рабочих дней выносит на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства информацию по изменениям условий с приложением полного пакета документов. По результатам рассмотрения уполномоченный орган финансового агентства принимает решение о возможности/невозможности внесения изменений, которое оформляется протоколом в течение 2 (два) рабочих дней.
Финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня после принятия решения уполномоченным органом финансового агентства направляет копию выписки из протокола финансовому институту.
Об иных изменениях условий договора, финансовый институт соответствующим письмом уведомляет финансовое агентство, которое в свою очередь в течение 7 (семь) рабочих дней письмом согласовывает произведенные изменения или отказывает в согласовании.
При этом произведенные изменения (отказ в согласовании) четко отражаются в письме согласования.
______________________
Приложение 1
к Правилам субсидирования
Перечень приоритетных видов экономической деятельности

55.30
Кемпингтердің, автофургондарға және тұруға арналған автотіркемелерге арналған тұрақтардың қызметтер көрсетуі
Жылжымайтын мүлікпен жасалатын операциялар
30
68.20.8
Жеке меншік немесе жалға алынған қойма үй-жайларын жалдау (қосалқы жалдау) және басқару******
Білім беру
31
85
Білім беру*******
Денсаулық сақтау және халыққа әлеуметтік қызмет көрсету
32
86
Денсаулық сақтау саласындағы қызмет********
* тауарлық бетон өндірісін қоспағанда (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) коды "23.63");

55.30
Предоставление услуг кемпингами, стоянками для автофургонов и автоприцепов для жилья
Операции с недвижимым имуществом
30
68.20.8
Аренда (субаренда) и управление собственными или арендованными складскими помещениями ******
Образование
31
85
Образование*******
Здравоохранение и социальное обслуживание населения
32
86
Деятельность в области здравоохранения********
* за исключением производства товарного бетона (код общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) "23.63");

** шойын, болат және ферроқорытпа өндірісін (ЭҚЖЖ коды "24.10"), ядролық отынды қайта өңдеуді (ЭҚЖЖ коды "24.46"), шойын құюды (ЭҚЖЖ коды "24.51"), болат құюды (ЭҚЖЖ коды "24.52") қоспағанда;
*** ЭҚЖЖ кодында ауыл шаруашылығы тауарларын өндіру, қайта өңдеу, консервациялау көзделген;
**** бес жұлдызды отельдерді қоспағанда;
***** апартаменттерді, пәтерлерді және тұрғын үйлерді, жеке тұрғын үй құрылысы бойынша жер учаскелерін қоспағанда;
****** ЭҚЖЖ кодында қойма үй-жайлары мен қойма алаңдарын жалға беру көзделген;
******* мынадай белгілердің бірі бар:
орта білімге мемлекеттік білім беру тапсырысы көзделмеген;
операциялық және (немесе) инвестициялық шығындарды өтеу көзделген жекеменшік мектептерді;
сондай-ақ 85.53 "Көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау мектептерінің қызметі", 85.59 "Басқа топтамаларға енгізілмеген білім берудің өзге де түрлері" ЭҚЖЖ кодтарын қоспағанда;
******** элиталық белгілері бар және негізінен халықтың кірісі жоғары сегментіне қызмет көрсетуге бағдарланған денсаулық сақтау объектілерін қоспағанда. Мұндай жобаларға, соның ішінде:
тек VIP-көрсетілетін қызметтер (жайлылығы жоғары палаталар, премиум сервис және өзгелері) көзделген;
көрсетілетін қызметтердің құны орташа нарықтық көрсеткіштерден едәуір асып түсетін;
халықтың қалың бұқарасы үшін базалық медициналық көрсетілетін қызметтер қолжетімді емес жеке медициналық мекемелер де кіруі мүмкін.
Субсидиялау қағидаларына
1-1-қосымша
Нысан
Субсидиялау үшін қаражат аударуға арналған үлгілік шарт
_________ қаласы 20___ жылғы "___" ________
Бұдан әрі "өңірлік үйлестіруші" деп аталатын "_________________________"
мемлекеттік мекемесі атынан _____________________ негізінде әрекет ететін
______________________ бір тараптан және бұдан әрі "қаржы агенттігі" деп
аталатын "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы атынан
____________________ негізінде әрекет ететін __________________________
екінші тараптан, бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар:
1) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексін;
2) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексін;
3) "Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысын (бұдан әрі – қаулы) назарға ала отырып,
төмендегілер туралы субсидиялау үшін қаражат аударуға арналған осы шартты (бұдан әрі – шарт) жасасты:

**за исключением производства чугуна, стали и ферросплавов (код ОКЭД "24.10"), переработка ядерного топлива (код ОКЭД "24.46"), литье чугуна (код ОКЭД "24.51"), литье стали (код ОКЭД "24.52");
*** данный код ОКЭД предусматривает производство, переработку, консервирование продуктов сельского хозяйства;
**** за исключением пятизвездочных отель;
*****за исключением апартаментов, квартир и жилых домов, земельных участков по индивидуальному жилищному строительству;
****** данный код ОКЭД предусматривает аренду складских помещений и складских площадок;
******* за исключением частных школ, в которых присутствует один из следующих признаков:
не предусмотрен государственный образовательный заказ на среднее образование;
предусмотрена компенсация операционных и/или инвестиционных затрат,
а также коды ОКЭД 85.53 "Деятельность школ подготовки водителей транспортных средств", 85.59 "Прочие виды образования, не включенные в другие группировки";
******** за исключением объектов здравоохранения, имеющих признаки элитности и ориентированных преимущественно на обслуживание высокодоходного сегмента населения. К таким проектам могут относиться, в том числе частные медицинские учреждения, в которых:
предусмотрены исключительно VIP-услуги (палаты повышенной комфортности, премиальный сервис и прочее);
стоимость оказываемых услуг существенно превышает среднерыночные показатели;
отсутствует доступность базовых медицинских услуг для широкой группы населения.
______________________
Приложение 1-1
к Правилам субсидирования
Форма
Типовой договор на перечисление средств для субсидирования
Сноска. Правила дополнены приложением 1-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Город ____________ "___" ____________ 20___год
Государственное учреждение "___________________________________________",
в лице _________________________, действующего на основании ______________________,
именуемое в дальнейшем "региональный координатор", с одной стороны, и акционерное
общество "Фонд развития предпринимательства "Даму", в лице ________________________,
действующего на основании _____________________________, именуемое в дальнейшем
"финансовое агентство", с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны",
принимая во внимание:
1) Бюджетный кодекс Республики Казахстан;
2) Предпринимательский кодекс Республики Казахстан;
3) постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства" (далее – постановление),
заключили настоящий договор на перечисление средств для субсидирования (далее – договор) о нижеследующем:

1. Шарттың нысанасы
1. Осы шарттың талаптары бойынша өңірлік үйлестіруші жергілікті бюджет қаражаты есебінен субсидиялау үшін көзделген қаражатты қаржы агенттігіне аударады.
Аудару сомасы секвестрленген жағдайда қайтару сомасы мен қаражатты қайтаруға арналған деректемелері көрсетілген өңірлік үйлестірушінің тиісті хаты негізінде қаражат өңірлік үйлестірушіге қайтарылады.
2. Тараптардың құқықтары және міндеттері
2. Қаржы агенттігі:
1) осы шартта белгіленген міндеттемелерді орындау мерзімдерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыруға және олардың уақытында орындалуын талап етуге;
2) өңірлік үйлестірушінің осы шарт бойынша ақшалай қаражатты уақтылы аударуын бақылауға және талап етуге;
3) өңірлік үйлестірушіден қажетті қаражатты алғанға дейін банкке/даму банкіне/ислам банкіне/лизингтік компанияға/исламдық лизингтік компанияға субсидия аудармауға;
4) қаулыға сәйкес субсидия төлеуді тоқтатуға құқылы.
3. Қаржы агенттігі:
1) қаржы институттары қаулы шеңберінде ашқан арнайы ағымдағы шотқа субсидиялар сомасын аударуға;
2) өңірлік үйлестірушіге кәсіпкерлерді субсидиялау үшін қаражат аудару қажеттілігінің туындағаны туралы хабарлауға;
3) қаулы шеңберінде көзделген мониторингті жүргізуге;
4) бюджеттен субсидиялау үшін қаражат болған кезде кәсіпкердің құжаттарын қабылдауға және жобаларды қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығаруға;
5) қаулы шеңберінде ай сайын/лизинг бойынша тоқсан сайын есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінші) күніне дейін өңірлік үйлестірушіге осы шартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялау туралы есеп жіберуге міндеттенеді.
4. Өңірлік үйлестіруші:
1) қаржы агенттігінен қаулы щеңберінде субсидиялауға аударылған ақшалай қаражаттың игерілуі туралы ақпаратты сұратуға;
2) қаржы агенттігінен қаулы шеңберінде субсидиялауға аударылған ақшалай қаражаттың нысаналы пайдаланылуын талап етуге құқылы.
5. Өңірлік үйлестіруші:
1) субсидиялау үшін көзделген қаражат түскен кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне тиісті қаржы жылы қаулыны іске асыру үшін бөлінген соманың 50 %-ы мөлшеріндегі қаражатты қаржы агенттігі көрсеткен шоттарға аударуға және одан кейінгі төлемдерді қаржы агенттігінің өтінімдеріне сәйкес жүзеге асыруға;
2) қаржы агенттігінен өтінім алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарында көзделген субсидиялауға арналған қаражатты аударуға;

1. Предмет договора
1. По условиям настоящего договора региональный координатор перечисляет финансовому агентству средства, предусмотренные для субсидирования за счет средств местного бюджета.
Возврат средств региональному координатору в случае секвестирования суммы перечисления осуществляется на основании соответствующего письма регионального координатора с указанием суммы возврата и реквизитов для возврата средств.
2. Права и обязанности Сторон
2. Финансовое агентство вправе:
1) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств, установленных настоящим договором, и требовать их своевременного исполнения;
2) контролировать и требовать своевременного перечисления региональным координатором денежных средств по настоящему договору;
3) не перечислять субсидии банку/банку развития/исламскому банку/лизинговой компании/исламской лизинговой компании до получения необходимых средств от регионального координатора;
4) прекратить выплаты субсидий в соответствии с постановлением.
3. Финансовое агентство обязуется:
1) перечислять суммы субсидий на специальный текущий счет, открытый финансовыми институтами в рамках постановления;
2) уведомлять регионального координатора о возникшей потребности в перечислении средств для субсидирования предпринимателей;
3) проводить мониторинг, предусмотренный в рамках постановления;
4) принимать документы предпринимателя и выносить проекты на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства при наличии средств для субсидирования из бюджета;
5) в рамках постановления ежемесячно/по лизингу, ежеквартально до 25 (двадцать пять) числа месяца, следующего за отчетным, направлять региональному координатору по форме отчет о субсидировании, согласно приложению 1 к настоящему договору.
4. Региональный координатор вправе:
1) запрашивать от финансового агентства информацию об освоении денежных средств, перечисленных на субсидирование в рамках постановления;
2) требовать от финансового агентства целевого использования денежных средств, перечисленных на субсидирование в рамках постановления.
5. Региональный координатор обязуется:
1) с момента поступления средств, предусмотренных для субсидирования, в течение 10 (десять) рабочих дней перечислять финансовому агентству средства, в размере 50 % от суммы, выделенной на реализацию постановления в соответствующем финансовом году, на счета, указанные финансовым агентством, и осуществлять последующие платежи в соответствии с заявками финансового агентства;
2) в течение 3 (три) рабочих дней после получения заявки от финансового агентства произвести перечисление средств для субсидирования финансовому агентству, предусмотренных в плане финансирования по платежам;

3) егер өтінімде көрсетілген субсидиялауға арналған қаражат сомасы төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарында көзделмеген жағдайда, өтінімді алған күннен бастап 1 (бір) ай ішінде төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарына өзгерістер енгізуге және субсидиялау үшін қаражат аударуға;
4) қаржы агенттігінің өтінімі болмаған жағдайда кәсіпкерлерді субсидиялау үшін көзделген қалған қаражатты аудармауға міндеттенеді.
3. Тараптардың жауапкершілігі
6. Осы Шартта Тараптардың әрқайсысы осы шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жауап береді.
7. Өңірлік үйлестіруші мен қаржы агенттігінің арасында тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15-күніне дейінгі мерзімде осы шарттың шеңберінде осы шартқа 2-қосымшаға сәйкес есепке жазылған қаражат пен субсидиялау көлемдері бойынша салыстырып тексеру актілеріне қол қойылады.
Қажет болған жағдайда осы шарт шеңберінде есепке жазылған қаражат пен субсидиялау көлемі бойынша салыстырып тексеру актілері электрондық форматта жіберіледі.
4. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары
8. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары – кез келген Тараптың шарт бойынша міндеттемелерді толық немесе ішінара орындауы мүмкін болмайтын мән-жайлар (дүлей құбылыстар, соғыс қимылдары, форс-мажорлық жағдайлар). Бұл ретте еңсерілмейтін күш мән-жайларының сипаты, әрекет ету кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталады.
9. Егер Тараптардың шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамауы не тиісінше орындамауы еңсерілмейтін күш мән-жайлары салдарынан болса, олар жауапкершіліктен босатылады.
10. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары басталған кезде шарт бойынша өзінің міндеттемелерін орындау мүмкіндігі болмаған Тарап олар басталған кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде басқа Тарапқа осындай мән-жайлар туралы уақтылы хабарлайды.
11. Уақтылы хабарланбаған кезде Тарап басқа Тарапқа хабарламаудың немесе уақтылы хабарламаудың салдарынан келтірілген залалды өтеуге міндетті.
12. Еңсерілмейтін күш мән-жайларының басталуына байланысты шарттың орындалу мерзімі ол әрекет ететін кезеңге ұзартылады.
13. Егер мұндай мән-жайлар қатарынан 2 (екі) айдан астам уақытқа созылса, Тараптардың әрқайсысы шарт бойынша міндеттемелерін одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
5. Дауларды шешу
14. Шартқа байланысты немесе одан туындайтын барлық даулар және келіспеушіліктер Тараптардың арасындағы келіссөздер арқылы шешіледі. Келіссөздер арқылы реттелмеген даулар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шешіледі.

3) в случае, если сумма средств для субсидирования, указанная в заявке, не предусмотрена в плане финансирования по платежам, в течение 1 (один) месяца с даты получения заявки внести изменения в план финансирования по платежам и произвести перечисление средств для субсидирования;
4) в случае отсутствия заявки финансового агентства не осуществлять перечисление оставшихся средств, предусмотренных для субсидирования предпринимателей.
3. Ответственность Сторон
6. Каждая из Сторон в настоящем договоре несет ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего договора, в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
7. Между региональным координатором и финансовым агентством ежеквартально в срок до 15-го числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, подписываются акты сверок по зачисленным средствам и объемам субсидирования в рамках настоящего договора согласно приложению 2 к настоящему договору.
В случае необходимости акты сверок по зачисленным средствам и объемам субсидирования в рамках настоящего договора направляются в электронном формате.
4. Обстоятельства непреодолимой силы
8. Обстоятельства непреодолимой силы – обстоятельства невозможности полного или частичного исполнения любой из Сторон обязательств по договору (стихийные явления, военные действия, обстоятельства форс-мажора). При этом характер, период действия, факт наступления обстоятельств непреодолимой силы подтверждаются соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
9. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по договору, если невозможность исполнения явилась следствием обстоятельств непреодолимой силы.
10. При наступлении обстоятельств непреодолимой силы Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по договору, своевременно, в течение 10 (десять) рабочих дней с момента наступления, извещает другие Стороны о таких обстоятельствах.
11. При отсутствии своевременного извещения Сторона обязана возместить другой Стороне ущерб, причиненный неизвещением или несвоевременным извещением.
12. Наступление обстоятельств непреодолимой силы вызывает увеличение срока исполнения договора на период его действия.
13. Если такие обстоятельства продолжаются более 2 (два) месяцев подряд, то каждая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по договору.
5. Разрешение споров
14. Все споры и разногласия, связанные или вытекающие из договора, разрешаются путем переговоров между Сторонами. Споры, не урегулированные путем переговоров, разрешаются в судебном порядке в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.

6. Шарттың талаптарын өзгерту
15. Осы шарттың ережелері Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген тәртіппен өзгертілуі және (немесе) толықтырылуы мүмкін. Тараптардың келісуі бойынша жазбаша нысанда жасалған, Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған және мөрмен (бар болса) бекітілген өзгерістер мен толықтырулар ғана жарамды және Тараптар үшін міндетті болып танылады.
7. Қорытынды ережелер
16. Тараптардың құқықтық мәртебесі өзгерген жағдайда шарт бойынша және шартты орындау үшін барлық құқықтар мен міндеттер, оның ішінде туындаған даулар мен келіспеушіліктерді реттеуге байланысты туындаған құқықтар мен міндеттер Тараптардың құқықтық мирасқорларына беріледі.
17. Осы шарт Тараптардың осы шарттың нысанасына байланысты толық өзара түсіністігін білдіреді және олардың арасында шарттың нысанасына қатысты болған барлық бұрынғы жазбаша немесе ауызша келісімдер мен уағдаластықтарды алмастырады.
18. Осы шарт Тараптардың әрқайсысы үшін қазақ және орыс тілдерінде 1 (бір) данадан, әрқайсысының заңды күші бірдей қазақ және орыс тілдерінде екі (2) бірдей данада жасалды.
19. Осы шарт барлық Тарап қол қойған күнінен бастап күшіне енеді және Тараптар шарт бойынша өздерінің міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданылады.
20. Осы шартта көзделмеген қалған барлық жағдайда Тараптар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасын басшылыққа алады.
8. Тараптардың заңды мекенжайлары, банктік деректемелері және қолдары
Өңірлік үйлестіруші
(мемлекеттік мекеме)
Қазақстан Республикасы
________________ қаласы
________________ көшесі
телефон ______________
БСН _________________
ЖСК КZ ______________
БСК _________________
КБЕ _________________
"________________" ММ
мөрдің орны (бар болса)
Қаржы агенттігі "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
Қазақстан Республикасы
________________ қаласы
________________ көшесі
телефон ______________
Субсидиялау құралы бойынша қаражатты есепке жатқызуға арналған деректемелер
БСН ______________________
ЖСК КZ____________________
БСК _______________________
КБЕ _______________________
"______________________" АҚ
мөрдің орны (бар болса)
Субсидиялау үшін қаражат
аударуға арналған үлгілік
шартқа 1-қосымша
Нысан
______ жылғы ________ – _______ кезеңдегі субсидиялау туралы есеп
Банктің/даму банкінің/ лизингтік компанияның/ микроқаржы ұйымының атауы
Кәсіпкердің жүгінген орны
Кәсіпкердің атауы
Банктік қарыз шартының (БҚШ)/ қаржы лизинг шартының (ҚЛШ) (транш) нөмірі
БҚШ/ ҚЛШ (транш) күні
Кредит/лизинг (транш) сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
Кредит/лизинг (транш) бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Субсидиялау шартының нөмірі
Субсидиялау шартының күні
Қаржы агенттігі кезең ішінде аударған субсидиялар сомасы, теңге
Кезеңде қайтарылған субсидия сомасы, теңге
7
8
9
10
11
Субсидиялау үшін қаражат
аударуға арналған үлгілік
шартқа 2-қосымша
Нысан
Құжат нөмірі Жасалған күні
Кәсіпорын, ұйым
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ
Есепке жазылған қаражат пен субсидиялау көлемі бойынша салыстырып тексеру актісі
Біз, төменде қол қоюшылар:
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ атынан ______________ бір тараптан және
_______________ (өңірлік үйлестірушінің атауы) атынан _______________
екінші тараптан _____________ (бағдарламаның атауы) шеңберінде
20__ жылғы ___ _____ жағдай бойынша осы есепке жазылған қаражат пен
субсидиялау көлемі бойынша салыстырып тексеру актісін жасастық:
Кезең
Жазба мәтіні
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ (_______________ қаражаты есебінен (қаржыландыру көзінің атауы)
Өңірлік үйлестірушінің атауы
20___жылғы ___ ______ басындағы сальдо
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
20__–__.__.20__
____ (бағдарламаның атауы) шеңберінде қаражаты есебінен ____ (қаржыландыру көзінің атауы) кредиттер бойынша пайыздық мөлшерлемені субсидиялау
20__ __.__.
Жергілікті атқарушы органнан (ЖАО) қаражат түсімі (қаржыландыру көзінің атауы)
20 ___ жылғы___ _ тоқсандағы айналым жиыны
20___жылғы ____ ___ соңындағы сальдо______
Өңірлік үйлестіруші
Қаржы агенттігі
Лауазымы _____________/Т.А.Ә. (бар болса)
Лауазымы ___________/Т.А.Ә. (бар болса)
Лауазымы ____________/Т.А.Ә. (бар болса)
Лауазымы ___________/Т.А.Ә. (бар болса)
Лауазымы ____________/Т.А.Ә. (бар болса)
Лауазымы ___________/Т.А.Ә. (бар болса)
Лауазымы _____________/Т.А.Ә. (бар болса)
Лауазымы ___________/Т.А.Ә. (бар болса)
Есепке жазылған қаражат пен субсидиялау көлемі бойынша салыстырып тексеру актісіне қатысты толық жазу
Құжат нөмірі Жасалған күні
Кәсіпорын, ұйым
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ
20__ жылдан __ ______ бастап 20__ жылғы __ ______ аралығында (қаржыландыру көзінің атауы) есепке жазылған қаражат пен субсидиялау көлемі бойынша салыстырып тексеру актісіне қатысты толық жазу
Мазмұны
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының БСН
Негізгі бағыт
Субсидиялау шартының (СШ) /қосылу шартына қоса берілген графиктің нөмірі
СШ/ қосылу шартына қоса берілген график күні
Субсидияларды аудару/қайтару өкімінің нөмірі
Субсидияларды аударуға/қайтаруға өкім берілген күн
Күні
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ (___________ қаражаты есебінен (қаржыландыру көзінің атауы)
Өңірлік үйлестірушінің атауы
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
20___жылғы ___ ______басындағы сальдо
Жергілікті атқарушы органнан (ЖАО) түсетін түсімдер
Екінші деңгейдегі банкке (ЕДБ) аудару
ЕДБ-ден қайтару
20 ___ жылғы___ _ тоқсандағы айналым жиыны
20___жылғы ___ ______ соңындағы сальдо
Ескертпе:
20__ жылғы "__"_____ жағдай бойынша _____________
(өңірлік үйлестірушінің атауы) ________ (сомасы жазбаша) теңге ________ тиын
мөлшеріндегі ____________________
(қаржыландыру көзінің атауы) қаражат "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ
есебіне жазылды.
20__ жылғы "___"______ жағдай бойынша "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ
___________ (қаржыландыру көзінің атауы) ___________ (сомасы жазбаша) теңге
__ тиын мөлшеріндегі қаражатты _______ (өңірлік үйлестірушінің атауы) қайтарды.
20__ жылғы "___"______ жағдай бойынша "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ
ЕДБ-ден ___________ (сомасы жазбаша) теңге ___ тиын мөлшерінде, оның ішінде:
_______________ қаражат есебінен (қаржыландыру көзінің атауы) бұрын төленген
субсидияларды қайтарды:
барлығы: _______ қайтарылды.
20__ жылғы "___"______ жағдай бойынша "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ
ЕДБ-ге ____________ (сомасы жазбаша) теңге ___ тиын мөлшерінде, оның ішінде:
__________ қаражат есебінен (қаржыландыру көзінің атауы) субсидиялар аударды:
барлығы: _______ аударылды.
20__ жылғы "___"______ жағдай бойынша "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ
ағымдағы шотындағы қаражаттың қалдығы _________________ (сомасы жазбаша)
теңге ____ тиынды құрайды, оның ішінде:
___________________ қаражатынан (қаржыландыру көзінің атауы):
барлығы: __________ .
Қаржы агенттігі
Лауазымы ___________/Т.А.Ә. (бар болса)
Лауазымы ___________/Т.А.Ә. (бар болса)
Лауазымы ___________/Т.А.Ә. (бар болса)
Лауазымы ___________/Т.А.Ә. (бар болса)
Субсидиялау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Даму" кәсіпкерлікті
дамыту қоры" АҚ-ға
Хабарлама-хат
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ (бұдан әрі – қор) мен ________АҚ (екінші деңгейдегі банктің (бұдан әрі – банк)/лизинг компаниясының атауы көрсетіледі) арасында қол қойылған 20__жылғы "___" ________ № ___ Субсидиялау туралы келісімнің шеңберінде банк/ лизинг компаниясы "_______________" дара кәсіпкерінің/жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің/акционерлік қоғамының/шаруа қожалығының (ДК/ЖШС/АҚ/ШҚ) (оның ішінде кредит бойынша қоса қарыз алушылар көрсетіледі) өтінімін қарап, төмендегі шарттармен* мақұлдағанын хабарлаймыз:
Банктік қарыз шарты/Қаржы лизингі шарты/Қаржыландыру шарты/қарыз шарты**
Қарыз алушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі (БСН/ЖСН)
Қарыз алушының заңды және нақты (бар болса) мекенжайы
Тіркелген күні (ДК/ЖШС/АҚ/ШҚ)
Банктің/лизинг компаниясының атауы
Қарыз алушы шотының нөмірі
Бенефициар коды (КБЕ)
Банкке/лизинг компаниясына/краудфандингке өтініш берілген күн
Банктің/лизинг компаниясының/краудфандингтің уәкілетті органы шешімінің күні
Қорландыру бағдарламасы
Кредиттің/лизингтің/қаржыландырудың/қарыздың нысаналы мақсаты
Осы шарт жасалған күнге кредит/лизинг/қаржыландыру/қарыз сомасы
Кредит/лизинг/қаржыландыру/қарыз валютасы
Кредит/лизинг/қаржыландыру/қарыз мерзімі (аяқталу күнін көрсете отырып, айлармен)
Қаржы құралы бойынша номиналды мөлшерлеме
Қаржыландыру саласы
Жоба іске асырылатын жер (облыс, қаланы/ауданды міндетті түрде көрсете отырып)
* шарттарды кесте нысанында қосуға жол беріледі
** көшірмесі қоса беріледі
Құрметпен,
___________ ____________ ____________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Субсидиялау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Кәсіпкердің өтінімі бойынша өтініш-сауалнама
I. ЖОБА БОЙЫНША ЖАЛПЫ АҚПАРАТ
Шарттар
Жоба
1
2
1
Кәсіпкердің атауы
2
Кәсіпкердің бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі (БСН/ЖСН):
3
Кәсіпкердің тіркелген күні
4
Кәсіпкерлік субъектісі (Микробизнес/Шағын бизнес)
5
Жоба саласының коды:
6
Жобаның атауы
1-мысал: Жүк тасымалдау қызметін ұйымдастыру.
2-мысал: Кірпіш зауытының қызметін жаңғырту
3-мысал: Стоматологиялық клиниканың қызметін кеңейту
7
Жобаның қысқаша сипаттамасы
жоба бойынша кредиттік қаражат жіберілетін қызмет (сипаттамасы/декодтау)
8
Кредиттің/лизингтің/қаржыландырудың/қарыздың нысаналы мақсаты:
Кредиттің/лизингтің/қаржыландырудың/қарыздың нысаналы мақсаты екінші деңгейдегі банктің/ лизинг компанияның/ислам банкінің/ислам лизинг компаниясының/краудфандингтің уәкілетті органының шешіміне сәйкес көрсетіледі
9
Жоба іске асырылатын жер:
10
Кәсіпкер қызметінің басқа түрлері:
11
Қызметкерлер саны:
Іс жүзінде:
Жоспар:
12
Кредит беруші Банк/Лизинг компаниясы/краудфандинг:
13
Өнім түрі (қаржыландыру):
Мысал: жаңартылатын кредит желісі/жаңартылмайтын кредит желісі (ЖаңаКЖ/ЖКЖ)/Аралас қарыз және тағы да басқалары
14
Кредит/лизинг/қаржыландыру/қарыз валютасы:
15
Қаржыландыру көзі
16
Жобаның құны
Іске асырылатын жобаның жалпы құны (кредит қаражаты + меншікті қаражат)
17
Субсидиялауға жататын кредит/лизинг/қаржыландыру/қарыз сомасы:
18
Кредит/лизинг/қаржыландыру/ қарыз мерзімі:
19
Субсидиялау мерзімі:
20
Қаржы құралы бойынша номиналды мөлшерлеме:
21
Субсидияланатын пайыздық мөлшерлеме:
22
Негізгі борышты (НБ) өтеу тәртібі мен мерзімдері
23
Өтеу тәртібі мен мерзімдері %%
24
Өзге шарттар
Мысал:
Кредиттік желінің жаңартылуы, негізгі борышты/номиналды мөлшерлемені өтеу бойынша жеңілдікті кезең беру, бірлесіп қарыз алушыны (игеру құқығымен және құқығынсыз)/жобаға өзінің қатысуын көрсету және тағы сол сияқты
25
Жобаның ерекше шарттары:
Жоба бекітілгеннен кейін нақты кезеңге дейін орындалуы тиіс ерекше шарттар.
II. БАҒДАРЛАМАНЫҢ ӨЛШЕМШАРТТАРЫ
Үлестес компаниялардың болуы:
Құрылтайшылар және қатысу үлесі:
сондай-ақ, егер акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) 50 және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке, ҰБХ-ға, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға тиесілі мемлекеттік кәсіпорындар/мекемелер, ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық компаниялар мен ұйымдар құрылтайшылар (оның ішінде қатысушылар, акционерлер) болып табылса
Кредиттер, пайыздық мөлшерлеме бюджет қаражаты есебінен арзандатылған
Иә/жоқ
III. ДЕКЛАРАЦИЯЛАР БОЙЫНША АҚПАРАТ

6. Изменение условий договора
15. Положения настоящего договора могут быть изменены и (или) дополнены в порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан. Действительными и обязательными для Сторон признаются только те изменения и дополнения, которые составлены по согласию Сторон в письменной форме, подписаны уполномоченными представителями Сторон и скреплены печатью (при наличии).
7. Заключительные положения
16. В случае изменения правового статуса Сторон все права и обязанности по договору и во исполнение договора, в том числе права и обязанности, возникшие в связи с урегулированием возникших споров и разногласий, переходят к правопреемникам Сторон.
17. Настоящий договор представляет собой полное взаимопонимание Сторон в связи с предметом настоящего договора и заменяет собой все предыдущие письменные или устные соглашения и договоренности, имевшиеся между ними в отношении предмета договора.
18. Настоящий договор составлен в 2 (два) идентичных экземплярах на казахском и русском языках по 1 (один) экземпляру на казахском и русском языках для каждой из Сторон, каждый из которых имеет равную юридическую силу.
19. Настоящий договор вступает в силу со дня подписания всеми Сторонами и действует до полного выполнения Сторонами своих обязательств по договору.
20. Во всем ином, не предусмотренном настоящим договором, Стороны руководствуются гражданским законодательством Республики Казахстан.
8. Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон
Региональный координатор (государственное учреждение) Республика Казахстан
город ________________
улица ________________
телефон ______________
БИН _________________
ИИК КZ ______________
БИК _________________
КБЕ _________________ ГУ
"________________" место
для печати (при его наличии)
Финансовое агентство акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" Республика Казахстан
город ___________________
улица ___________________
телефон ___________________
Реквизиты для зачисления средств по инструменту субсидирования
БИН ______________________
ИИК КZ____________________
БИК _______________________
КБЕ _______________________
АО "______________________"
место для печати (при его наличии)
________________________
Приложение 1
к типовому договору
на перечисление средств
для субсидирования
Форма
Отчет о субсидировании за период с ____________ по _____________ года
Наименование банка/банка развития/лизинговой компании/ микрофинансовой организации
Место обращения предпринимателя
Наименование предпринимателя
Номер договора банковского займа (ДБЗ)/ договора финансового лизинга (ДФЛ) (транша)
Дата ДБЗ/ ДФЛ (транша)
Сумма кредита/ лизинга (транша), тенге
1
2
3
4
5
6
Ставка вознаграждения по кредиту/лизингу (траншу)
Номер договора субсидирования
Дата договора субсидирования
Сумма субсидий, перечисленная финансовым агентством за период, тенге
Сумма субсидий, возвращенная за период, тенге
7
8
9
10
11
________________________
Приложение 2
к типовому договору
на перечисление средств
для субсидирования
Форма
Номер документа Дата составления
Предприятие, организация
АО "Фонд развития предпринимательства "Даму"
Акт сверки по зачисленным средствам и объемам субсидирования
Мы, ниже подписавшиеся:
АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" в лице ________________________
с одной стороны, и _______________________________________________________________
(наименование регионального координатора)
в лице ___________________________________с другой стороны, составили настоящий акт
в том, что произвели сверку по зачисленным средствам и объемам субсидирования в рамках
_____________________________________________
(наименование программы)
по состоянию на ___ ______ 20__ года:
Период
Текст записи
АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" (за счет средств _______ (наименование источника финансирования)
Наименование регионального координатора
Сальдо на начало ___ ______20___года
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
20__–__.__.20__
Субсидирование процентной ставки по кредитам в рамках __________ (наименование программы) за счет средств _______ (наименование источника финансирования)
__.__.20__
Поступление от местного исполнительного органа (МИО) средств (наименование источника финансирования)
Итого обороты за ___ квартал 20___ года
Сальдо на конец ______20___года
Региональный координатор
Финансовое агентство
Должность _____________/Ф.И.О.
(при его наличии)
Должность ___________/Ф.И.О.
(при его наличии)
Должность ____________/Ф.И.О.
(при его наличии)
Должность ___________/Ф.И.О.
(при его наличии)
Должность ____________/Ф.И.О.
(при его наличии)
Должность ___________/Ф.И.О.
(при его наличии)
Должность _____________/Ф.И.О.
(при его наличии)
Должность ___________/Ф.И.О.
(при его наличии)
________________________
Расшифровка к акту сверки по зачисленным средствам и объемам субсидирования
Номер документа Дата составления
Предприятие, организация
АО "Фонд развития предпринимательства "Даму"
Расшифровка к акту сверки по зачисленным средствам и объемам субсидирования с __ ______ 20__ года по __ ______ 20__ года (наименование источника финансирования)
Содержание
Наименование заемщика
БИН заемщика
Базовое направление
Номер договора субсидирования (ДС)/графика к договору присоединения
Дата ДС/графика к договору присоединения
Номер распоряжения на перечисление/возврат субсидий
Дата распоряжения на перечисление/возврат субсидий
Дата
АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" (за счет средств _______ (наименование источника финансирования)
Наименование регионального координатора
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Сальдо на начало ___ ______20___года
Поступление от местного исполнительного органа(МИО)
Перечисление в банк второго уровня (БВУ)
Возврат от БВУ
Итого обороты за ___ квартал 20___ года
Сальдо на конец ___ ______20___года
Примечание:
По состоянию на "___"______ 20__ года _______________ (наименование регионального координатора) зачислены в АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" средства из __________ (наименование источника финансирования) в размере ______ (сумма прописью) тенге ___ тиын.
По состоянию на "___"______ 20__ года АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" произвел возврат средств _____________ (наименование источника финансирования) в _______________ (наименование регионального координатора) в размере ______ (сумма прописью) тенге ___ тиын.
По состоянию на "___"______ 20__ года АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" произвел возврат субсидий с БВУ в размере ______ (сумма прописью) тенге ___ тиын, в том числе ранее выплаченных:
за счет средств ________ (наименование источника финансирования):
всего возвращено: ___________ .
По состоянию на "___"______ 20__ года АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" перечислил субсидии в БВУ в размере ______ (сумма прописью) тенге ___ тиын, в том числе:
за счет средств _________ (наименование источника финансирования):
всего перечислено: ___________ .
По состоянию на "___"______ 20__ года остаток средств на текущем счете АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" составляет ______ (сумма прописью) тенге ___ тиын, в том числе:
из средств __________ (наименование источника финансирования):
всего: __________ .
Финансовое агентство
Должность ___________/Ф.И.О. (при его наличии)
Должность ___________/Ф.И.О. (при его наличии)
Должность ___________/Ф.И.О. (при его наличии)
Должность ___________/Ф.И.О. (при его наличии)
________________________
Приложение 2
к Правилам субсидирования
Форма
в АО "Фонд развития
предпринимательства "Даму"
Письмо-уведомление
В рамках подписанного Соглашения о субсидировании между АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – фонд) и АО _________________ (указать наименование банка второго уровня (далее – банк)/лизинговой компании) №___ от "_____" ___________ 20__ года сообщаем, что банк/лизинговая компания рассмотрел и одобрил заявку индивидуального предпринимателя/товарищества с ограниченной ответственностью/акционерного общества/крестьянского хозяйства (ИП/ТОО/АО/КХ) "___________________" (в том числе указываются созаемщики по кредиту) на нижеследующих условиях*:
Договор банковского займа/Договор финансового лизинга/Договор финансирования/договор займа**
Бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер (БИН/ИИН) заемщика
Юридический адрес и фактический адрес (при наличии) заемщика
Дата регистрации (ИП/ТОО/АО/КХ)
Наименование банка/лизинговой компании
Номер счета заемщика
Код бенефициара (КБЕ)
Дата подачи заявления в банк/лизинговую компанию/краудфандинг
Дата решения уполномоченного органа банка/лизинговой компании/краудфандинга
Программа фондирования
Целевое назначение кредита/лизинга/финансирования/займа
Сумма кредита/лизинга/финансирования/займа на дату заключения настоящего договора
Валюта кредита/лизинга/финансирования/займа
Срок кредита/лизинга/финансирования/займа (в месяцах, с указанием даты окончания)
Номинальная ставка по финансовому инструменту
Отрасль финансирования
Место реализации проекта (область, с обязательным указанием города/района)
* допускается включение условий в табличной форме
** копия прилагается
С уважением,
___________ _____________ _____________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________
Приложение 3
к Правилам субсидирования
Форма
Заявление-анкета по заявке предпринимателя
I. ОБЩАЯ ИНФОРМАЦИЯ ПО ПРОЕКТУ
Условия
Проект
1
2
1
Наименование предпринимателя
2
Бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер (БИН/ИИН) предпринимателя:
3
Дата регистрации предпринимателя
4
Субъект предпринимательства (микробизнес/малый бизнес)
5
Код отрасли проекта:
6
Наименование проекта
Пример 1: Организация деятельности грузоперевозок.
Пример 2: Модернизация деятельности кирпичного завода
Пример 3: Расширение деятельности стоматологической клиники
7
Краткое описание проекта
деятельность, куда будут направлены кредитные средства по проекту (описание/расшифровка)
8
Целевое назначение кредита/лизинга/финансирования/займа:
Целевое назначение кредита/лизинга/финансирования/займа указывается согласно решению уполномоченного органа банка второго уровня/лизинговой компании/исламского банка/исламской лизинговой компании/краудфандинга
9
Место реализации проекта:
10
Другие виды деятельности предпринимателя:
11
Численность сотрудников:
Факт:
План:
12
Банк-кредитор/лизинговая компания/краудфандинг:
13
Вид продукта (финансирования):
Пример: возобновляемая кредитная линия/невозобновляемая кредитная линия (ВКЛ/НКЛ)/Смешанный займ и так далее
14
Валюта кредита/лизинга/финансирования/займа:
15
Источник финансирования
16
Стоимость проекта
Общая стоимость реализуемого проекта (кредитные средства + собственные средства)
17
Сумма кредита/лизинга/финансирования/займа, которая подлежит субсидированию:
18
Срок кредита/лизинга/финансирования/ займа:
19
Срок субсидирования:
20
Номинальная ставка по финансовому инструменту:
21
Субсидируемая часть:
22
Порядок и сроки погашения основного долга (ОД)
23
Порядок и сроки погашения %
24
Прочие условия
Пример:
Возобновляемость кредитной линии, предоставление льготного периода по погашению основного долга/номинальной ставки, отражение созаемщика (с правом и без права освоения)/собственное участие в проекте и так далее
25
Особые условия проекта:
Особые условия, которые должны быть исполнены до конкретного периода после утверждения проекта.
II. КРИТЕРИИ ПРОГРАММЫ
Наличие аффилированных компаний:
Учредители и доля участия:
также если учредителями (в том числе участниками, акционерами) являются государственные предприятия/учреждения, национальные управляющие холдинги, национальные компании и организации, 50 и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, НУХ, национальному холдингу, национальной компании
Кредиты, процентная ставка удешевлена за счет бюджетных средств
Да/нет
III. ИНФОРМАЦИЯ ПО ДЕКЛАРАЦИЯМ

20__, 20__ және 20 _ жылдардағы 100/910 нысанды декларацияның көшірмелері берілді.
(салықтар бойынша преференциялар болған кезде салық декларациясының басқа да тиісті нысандары қабылданады)
(мың теңге)
Жыл
20_
20_
20_
Жылдық орташа табыс
(3 000 000 айлық есептік көрсеткіштен аспауға тиіс)
Жиынтық кіріс
(1ж.+2ж.+3ж.)=/3
Орташа жылдық кіріс бойынша бизнестің мөлшері (салық декларациясының деректеріне сәйкес)
микробизнес/шағын бизнес
20__ жылғы 200/910 нысанды декларацияның көшірмелері ұсынылды.
(салықтар бойынша преференциялар болған кезде салық декларациясының басқа да тиісті нысандары қабылданады)
Жұмыскерлер саны
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
Жұмыскерлердің орташа саны
(250 адамнан аспауға тиіс)
Жабық соңғы қаржы жылы: _______ жыл
4-тоқсандағы жұмыс орындарының жалпы саны/12
Жұмыскерлердің орташа саны бойынша бизнестің мөлшері (салық декларациясының деректеріне сәйкес)
микробизнес/шағын бизнес
Субсидиялау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Өтініш
Ескерту. 4-қосымша алып тасталды - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Субсидиялау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қайда: __________________
қаржы агенттігі
Кімнен __________________
(бұдан әрі – кәсіпкер)
№ __________сауалнама-өтініш
Ескерту. 5-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.11.2025 № 981 қаулысымен.
Субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес Сізден кредит бойынша субсидиялау туралы мәселені қаржы агенттігінің _____________________ жөніндегі уәкілетті органының қарауына шығаруға бастама жасауыңызды сұраймын:
1. Жоба бойынша ақпарат
Құрылтайшы(лар) туралы деректер
Заңды мекенжайы
Нақты мекенжайы
Бірінші басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жобаның қысқаша сипаттамасы
Жоба іске асырылатын жер (облыс, қала)
Экономикалық қызмет түрі (ЭҚЖЖ сәйкес)
Екінші деңгейдегі банктің атауы
Кредит сомасы
Кредиттің нысаналы мақсаты
2. Кепілдіктер мен келісімдер
Кәсіпкер қаржы агенттігіне мынаны мәлімдейді және оған кепілдік береді:
1. Осы өтінішпен бірге не қаржы агенттігінің сұратуы бойынша қаржы агенттігіне берілетін (берілген) немесе ұсынылатын барлық деректер, ақпарат және құжаттама анық болып табылады әрі төменде көрсетілген күнгі шындыққа толық сәйкес келеді, көрсетілген деректер өзгерген жағдайда қаржы агенттігіне дереу хабарлауға міндеттенемін.
2. Қаржы агенттігінің алғаш талап етуі бойынша осы өтінішті қарау шеңберінде талап етілген банктік және коммерциялық құпияны қамтитын кез келген ақпарат пен құжаттарды, сондай-ақ бастапқы статистикалық деректерді беруге және ашуға міндеттенемін.

Предоставлены копии декларации формы 100/910 за 20__, 20__ и 20__ годы.
(при наличии преференции по налогам принимаются другие соответствующие формы налоговой декларации)
(тыс. тенге)
Год
20_
20_
20_
Среднегодовой доход (не должен превышать 3 000 000 МРП)
Совокупный доход
(1г.+2г.+3г.)=/3
Размер бизнеса по среднегодовому доходу (согласно данным налоговой декларации)
микробизнес/малый бизнес
Предоставлены копии декларации формы 200/910 за 20__ год.
(при наличии преференции по налогам принимаются другие соответствующие формы налоговой декларации)
Количество работников
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
Средняя численность работников
(не должна превышать 250 человек)
Закрытый последний финансовый год: _______ год
Общее количество рабочих мест за 4 квартала /12
Размер бизнеса по средней численности работников (согласно данным налоговой декларации)
микробизнес/малый бизнес
__________________________
Приложение 4
к Правилам субсидирования
Сноска. Приложение 4 исключено постановлением Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
к Правилам субсидирования
Форма
Куда: финансовое агентство
____________________________
От кого:
________________________
(далее – предприниматель)
Заявление-анкета № __________
Сноска. Приложение 5 c изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.11.2025 № 981.
В соответствии с Правилами субсидирования (далее – Правила) прошу Вас инициировать вынесение вопроса о субсидировании по кредиту на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства по _____________________ согласно нижеследующему:
1. Информация по проекту
Данные об учредителе (-ях)
Юридический адрес
Фактический адрес
Фамилия, имя, отчество первого руководителя (при его наличии)
Краткое описание проекта
Место реализации проекта (область, город)
Вид экономической деятельности (согласно ОКЭД)
Наименование банка второго уровня
Сумма кредита
Целевое назначение кредита
2. Гарантии и согласия
Предприниматель заявляет и гарантирует финансовому агентству следующее:
1. Все данные, информация и документация, переданные (предоставленные) или предоставляемые финансовому агентству совместно с настоящим заявлением либо по запросу финансового агентства, являются достоверными и полностью соответствуют действительности на нижеуказанную дату, в случае изменения указанных данных обязуюсь незамедлительно уведомить финансовое агентство.
2. Обязуюсь предоставлять и раскрывать по первому требованию финансового агентства любую информацию и документы, содержащие банковскую и коммерческую тайну, а также первичные статистические данные, затребованные в рамках рассмотрения настоящего заявления.

3. Қаржы агенттігі көрсетілген растаулар мен кепілдіктердің дұрыстығын тексермейді.
4. Кәсіпкерге жалған, толық емес және (немесе) анық емес мәліметтерді бергені үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілік туралы ескертілді.
5. Кәсіпкердің жарғылық құзыреті осы өтінішке қол қоятын адамның осы өтінішті беруіне мүмкіндік беретінін кәсіпкер растайды.
6. Көрсетілген деректер мен ақпараттың анық еместігі анықталған жағдайда осы өтініштің көрсетілген деректердің анық еместігін растайтын мәліметтер анықталған кез келген кезеңде қабылданбайтынымен, бұл ретте қаржы агенттігінің қабылдамау себептерін хабарламайтынымен келісемін.
Осы арқылы кәсіпкер қаржы агенттігіне:
1. Қаржы агенттігі осы өтініште көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және кәсіпкер ұсынған құжаттарды мүдделі үшінші тұлғаларға (ақпарат алу құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген), сондай-ақ кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға, "Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" акционерлік қоғамына бере алатынына.
2. Осы өтініште қамтылған барлық мәліметтер, сондай-ақ қаржы агенттігі талап еткен барлық құжаттар Қағидалар шеңберінде тек субсидиялау үшін ұсынылатынына.
3. Қаржы агенттігі кәсіпкер өзі туралы хабарлайтын кез келген ақпаратты тексеру құқығын өзіне қалдыратынына, ал кәсіпкер берген құжаттар және өтініштің түпнұсқасы субсидиялау берілмесе де, қаржы агенттігінде сақталатынына.
4. Қаржы агенттігінің осы өтінішті қарауға қабылдауы, сондай-ақ кәсіпкердің ықтимал шығыстары (субсидия алуға қажетті құжаттарды ресімдеуге және тағы сол сияқты) қаржы агенттігінің субсидия беру немесе кәсіпкер шеккен шығындарды өтеу жөніндегі міндеттемесі болып табылмайтынына.
5. Қаржы агенттігі кәсіпкердің өзінен немесе ЕДБ-дан алған ақпаратты жарнама науқанын жүргізу кезінде, қаржы агенттігінің ресми сайтында ақпарат орналастыру кезінде пайдаланатынына келісім береді.
6. Субсидиялау туралы мәселені қарау тәртібімен танысқанын және келісетінін, кейіннен қаржы агенттігіне наразылығы болмайтынын растайды.
3. Қосымшалар:
(________________________ бағыты бойынша көзделген құжаттар)
______________________________________________ ________________
(кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы, күні)
Субсидиялау қағидаларына
6-қосымша
Нысан
20__ жылғы "__" _____
Кәсіпкерлік субъектісі (бұдан әрі – КС)
"____________________________________"
Көшірме: "_______________________"
акционерлік қоғамы (екінші деңгейдегі
банк)/жауапкершілігі шектеулі
серіктестік (лизинг компаниясы)
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ (бұдан әрі – Қор) КС-тың "__________" жобасы Субсидиялау қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) _____________ бағыты шеңберінде субсидиялау мәселесі бойынша қаржы агенттігінің уәкілетті органының отырысында 20___ жылғы "___" _________ қаралғанын және мақұлданғанын хабарлайды.
Субсидиялау үшін бюджетте қаражат болмаған жағдайда Қор Қағидалардың 86-тармағына сәйкес субсидиялау шартына қол қоймайды.
Өңірлік филиал директоры ______________________________________
Субсидиялау қағидаларына
7-қосымша
Нысан
20__ жылғы "__" _____
Кәсіпкерлік субъектісі (бұдан әрі – КС)
"_____________________________"
Көшірме: "_______________________"
акционерлік қоғамы (екінші деңгейдегі
банк)/жауапкершілігі шектеулі
серіктестік (лизинг компаниясы)
"________________________________"
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" субсидиялау мәселесі бойынша Субсидиялау қағидаларының ________ бағыты шеңберінде КС-тың "__________" жобасын қаржы агенттігі уәкілетті органының кезекті отырысында қарап, мынадай шешім қабылдады:

3. Финансовое агентство не проверяет действительность указанных заверений и гарантий.
4. Предприниматель предупрежден об ответственности за представление ложных, неполных и (или) недостоверных сведений, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
5. Предприниматель подтверждает, что уставная компетенция предпринимателя позволяет подавать настоящее заявление лицу, которое подписывает настоящее заявление.
6. Согласен с тем, что в случае выявления недостоверности указанных данных и информации, настоящее заявление отклоняется на любом этапе, когда будут выявлены сведения, подтверждающие недостоверность указанных данных, при этом финансовое агентство не сообщает причины отклонения.
Предприниматель настоящим предоставляет финансовому агентству согласие с тем, что:
1. Финансовое агентство предоставляет указанные в настоящем заявлении сведения, информацию и предоставленные предпринимателем документы заинтересованным третьим лицам (право которых на получение информации предусмотрено законодательством Республики Казахстан), а также в уполномоченный орган по предпринимательству, уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, акционерное общество "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек".
2. Все сведения, содержащиеся в настоящем заявлении, а также все затребованные финансовым агентством документы предоставлены исключительно для субсидирования в рамках Правил.
3. Финансовое агентство оставляет за собой право проверки любой сообщаемой предпринимателем о себе информации, а документы, представленные предпринимателем, и оригинал заявления будут храниться у финансового агентства, даже если субсидирование не будет предоставлено.
4. Принятие финансовым агентством данного заявления к рассмотрению, а также возможные расходы предпринимателя (на оформление необходимых для получения субсидирования документов и тому подобное) не являются обязательством финансового агентства предоставить субсидирование или возместить понесенные предпринимателем издержки.
5. Финансовое агентство использует информацию предпринимателя, полученную от него или БВУ при проведении рекламной кампании, размещении информации на официальном сайте финансового агентства.
6. Подтверждает, что с порядком рассмотрения вопроса о субсидировании ознакомлен и согласен, в последующем претензий к финансовому агентству иметь не будет.
3. Приложения:
(документы, предусмотренные по _______________________________ направлению)
________________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) предпринимателя (подпись, дата)
______________________
Приложение 6
к Правилам субсидирования
Форма
"___" _____ 20__года
Субъект предпринимательства (далее – СП)
"____________________________________"
Копия: акционерное общество (банк второго
уровня)/товарищество с ограниченной
ответственностью (лизинговая компания)
"____________________________________"
АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – Фонд) сообщает, что проект СП "_______________" был рассмотрен и одобрен "___" _________ 20___ года на заседании уполномоченного органа финансового агентства в рамках направления _______________ Правил субсидирования (далее – Правила) по вопросу субсидирования.
В случае отсутствия средств в бюджете для субсидирования Фонд согласно пункту 86 Правил не подписывает договор субсидирования.
Директор регионального филиала
______________________________________
_____________________
Приложение 7
к Правилам субсидирования
Форма
"___" _____ 20__года
Субъект предпринимательства (далее – СП)
"____________________________________"
Копия: акционерное общество (банк второго
уровня)/товарищество с ограниченной
ответственностью (лизинговая компания)
"____________________________________"
АО "Фонд развития предпринимательства "Даму", рассмотрев проект СП "_______________" по вопросу субсидирования на очередном заседании уполномоченного органа финансового агентства в рамках направления _________ Правил субсидирования, принял решение:

1. _____________________ бас тартылсын (бас тарту себебі).
2. _____________________ ұсынылсын.
Өңірлік филиал директоры ___________________________________
Субсидиялау қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Жергілікті атқарушы органдардың қаражаты есебінен субсидиялаудың үлгілік шарты
Бұдан әрі "қаржы агенттігі" деп аталатын "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры"
акционерлік қоғамы атынан ______________________ негізінде әрекет ететін _________________________________ бір тараптан және бұдан әрі "банк" деп аталатын екінші деңгейдегі банк" атынан ______________________________ негізінде әрекет ететін __________________________________ екінші тараптан және бұдан әрі – "Алушы" деп аталатын ____________________________ атынан ________________________ негізінде әрекет ететін _______________________, бірлесіп "Тараптар", ал жеке алғанда "Тарап" деп не жоғарыда көрсетілгендей аталатындар:
"Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 754 қаулысымен бекітілген Субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Субсидиялау қағидалары),
қаржы агенттігінің уәкілетті органы отырысының 20__ жылғы "___" _______ № ____ хаттамасына сәйкес осы жергілікті атқарушы органдардың қаражаты есебінен субсидиялау шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты.
1. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы Шартта мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) банк – Субсидиялау қағидаларын іске асыру шеңберінде қызметті жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банк;
2) қаржы агенттігінің уәкілетті органы – Алушының жобасын субсидиялау мүмкіндігі/мүмкін еместігі және тоқтатылуы/қайта басталуы туралы шешімді қарау және қабылдау жөніндегі ішкі актілерде өзіне берілген өкілеттіктер шегінде өз қызметін жүзеге асыратын, "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының тұрақты әрекет ететін алқалы органы;
3) субсидиялау шарты – қаржы агенттігі, банк және кәсіпкерлік субъектісі (бұдан әрі – кәсіпкер) арасында жасалған үш жақты жазбаша келісім, оның шарттары бойынша қаржы агенттігі банк берген кәсіпкердің кредиті бойынша сыйақы мөлшерлемесін ішінара субсидиялайды;
4) субсидиялар – субсидиялау шарттары негізінде кәсіпкерлерді субсидиялау шеңберінде қаржы агенттігі банкке төлейтін өтеусіз және қайтарымсыз негіздегі мерзімдік төлемдер;

1. Отказать _____________________ (причина отклонения).
2. Рекомендовать _____________________
Директор регионального филиала
______________________________________
_____________________
Приложение 8
к Правилам субсидирования
Форма
Типовой договор субсидирования за счет средств местных исполнительных органов
Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму"
в лице ___________________________________________________,
действующем на основании _______________________________________________,
именуемое в дальнейшем "финансовое агентство", с одной стороны, и "банк второго уровня ______________________________________________" в лице ___________________________________________________, действующем на основании _________________________________________, именуемое в дальнейшем "банк", с другой стороны, и ___________________________________________________ в лице ___________________________________________________, действующем на основании _______________________________________________, именуемый в дальнейшем "Получатель", совместно именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона" либо как указано выше, заключили настоящий договор субсидирования за счет средств местных исполнительных органов (далее – Договор) в соответствии с:
Правилами субсидирования, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 754 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства" (далее – Правила субсидирования);
протоколом № от "___" 20__ года заседания уполномоченного органа финансового агентства.
1. Термины и определения
1. В настоящем Договоре используются следующие основные термины и определения:
1) банк – банк второго уровня, осуществляющий деятельность в рамках реализации Правил субсидирования;
2) уполномоченный орган финансового агентства – постоянно действующий коллегиальный орган акционерного общества "Фонд развития предпринимательства "Даму", осуществляющий свою деятельность в пределах полномочий, предоставленных ему внутренними актами по рассмотрению и принятию решения о возможности/невозможности и прекращении/возобновлении субсидирования проекта Получателя;
3) договор субсидирования – трехстороннее письменное соглашение, заключенное между финансовым агентством, банком и субъектом предпринимательства (далее – предприниматель), по условиям которого финансовое агентство частично субсидирует ставку вознаграждения по кредиту предпринимателя, выданному банком;
4) субсидии – периодические выплаты на безвозмездной и безвозвратной основе, выплачиваемые финансовым агентством банку, в рамках субсидирования предпринимателей на основании договоров субсидирования;

5) субсидиялау – болашақта кәсіпкердің операциялық қызметіне қатысты белгілі бір шарттарды орындаудың орнына кредиттер бойынша сыйақы ретінде кәсіпкер банкке төлейтін шығыстарды ішінара өтеу үшін пайдаланылатын кәсіпкерлерді мемлекеттік қаржылық қолдау нысаны;
6) Субсидиялау қағидалары шеңберінде экономиканың басым секторлары – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) сәйкес экономиканың басым секторлары.
2. Шарттың нысанасы
2. Осы Шарттың талаптары бойынша қаржы агенттігі Алушының ________ (қаржы ұйымының атауы) мынадай шарттармен алынған кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды жүзеге асырады:
Банктік қарыз шарты
20___ жылғы "__" ________ №
Нысаналы мақсаты
Субсидиялау мерзімі басталған күнге кредит сомасы
Кредит валютасы
Сыйақы мөлшерлемесі
Жоба бойынша тиімділік өлшемшарттары*
Талап*
Ерекше шарттар
Ескертпе* тиімділік өлшемшарттары/талап Субсидиялау қағидаларына сәйкес қабылданған қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешіміне сәйкес белгіленеді.
3. Субсидиялау жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен Субсидиялау қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
4. Банк осы Шарт жасалғаннан кейін қаржы агенттігіне өтеу графигімен қоса Алушымен жасалған банктік қарыз шартын (лауазымды адамның қолымен және банктің мөрімен (бар болса) расталған көшірме) береді.
5. Субсидиялау Субсидиялау қағидаларының шеңберінде жүзеге асырылады.
6. Кредит бойынша ____________ мөлшеріндегі сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігі субсидияланады, бұл ретте ____________ мөлшеріндегі сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін қаржы агенттігі төлейді, ал сыйақы мөлшерлемесінің ________ мөлшеріндегі қалған бөлігін осы Шартқа қосымшаға (бұдан әрі – Қосымша) сәйкес нысан бойынша Алушы Субсидиялау шартының өтеу графигіне сәйкес төлейді.
7. Банк есептеген және Алушы мерзімі өткен берешек бойынша төлемеген сыйақылар субсидияланбайды.
8. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды қаржы агенттігі Субсидиялау шартының өтеу графигіне сәйкес Қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкте ашылған ағымдағы шотқа ай сайын аванстық төлемдермен (айына бір рет/бірнеше рет) жүзеге асырады.
Кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды қаржы агенттігі субсидиялау шарттарының төлем графиктерін негізге ала отырып, кредиттік рейтинг төмендеген кезде және банктердің қаржылық жай-күйінің нашарлауының өзге де белгілері (бір немесе бірнеше жағдайдың басталуы) болған жағдайда, оның ішінде:
халықаралық рейтингтік агенттіктердің кредиттік рейтингі Standard&Poors рейтингтер шәкілі бойынша "В" деңгейінен төмен түскен жағдайда;

5) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки предпринимателей, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых предпринимателем банку, в качестве вознаграждения по кредитам в обмен на выполнение в будущем определенных условий, относящихся к операционной деятельности предпринимателя;
6) приоритетные сектора экономики в рамках Правил субсидирования – приоритетные сектора экономики в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности (далее – ОКЭД).
2. Предмет Договора
2. По условиям настоящего Договора финансовое агентство осуществляет субсидирование части ставки вознаграждения по кредиту Получателя, полученному в ______________ (наименование финансовой организации) на следующих условиях:
Договор банковского займа
№ от "__" 20___ года
Целевое назначение
Сумма кредита на дату начала срока субсидирования
Валюта кредита
Ставка вознаграждения
Критерии эффективности по проекту*
Требование*
Особые условия
Примечание: * критерии эффективности/требование устанавливается согласно решению уполномоченного органа финансового агентства, принятому в соответствии с Правилами субсидирования.
3. Субсидирование производится за счет средств местного бюджета в соответствии с Правилами субсидирования.
4. Банк после заключения настоящего Договора предоставляет финансовому агентству договор банковского займа с приложением графика погашения, заключенный с Получателем (копия, заверенная подписью должностного лица и печатью (при наличии) банка).
5. Субсидирование осуществляется в рамках Правил субсидирования.
6. Субсидированию подлежит часть ставки вознаграждения по кредиту в размере __________, при этом часть ставки вознаграждения в размере ________ оплачивает финансовое агентство, а остальную часть ставки вознаграждения в размере _________ оплачивает Получатель, в соответствии с графиком погашений к Договору субсидирования по форме согласно приложению к настоящему Договору (далее – Приложение).
7. Субсидированию не подлежат вознаграждения, начисленные банком и не уплаченные Получателем по просроченной задолженности.
8. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется финансовым агентством на текущий счет, открытый в банке, ежемесячно, авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) в соответствии с графиком погашений к Договору субсидирования по форме согласно Приложению.
Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, по проектам предпринимателей, осуществляется финансовым агентством на основании уведомления банка о факте проведения Получателем полной выплаты по кредиту (основной долг, субсидируемая и не субсидируемая часть вознаграждения) либо платежами, покрывающими предстоящие обязательства Получателя по субсидируемой части вознаграждения на краткосрочный период, исходя из графиков платежей к договорам субсидирования, при снижении кредитного рейтинга и иных признаков ухудшения финансового состояния банков (наступление одного или нескольких случаев), в том числе:
при снижении кредитного рейтинга от международных рейтинговых агентств ниже уровня "В" по шкале рейтингов Standard&Poors;

К4 коэффициентінің мәні 0,4 деңгейінен төмендеген жағдайда;
қатарынан 2 (екі) ай бойы пруденциалдық нормативтер бұзылған жағдайда Алушының кредит бойынша (негізгі борыш, сыйақының субсидияланатын және субсидияланбайтын бөлігі) толық төлем жүргізу фактісі туралы банктің хабарламасы негізінде не қысқа мерзімді кезеңге арналған сыйақының субсидияланатын бөлігі бойынша Алушының алдағы міндеттемелерін жабатын төлемдермен жүзеге асырады.
Банкте жоғарыда аталған көрсеткіштер түзетілген жағдайда қаржы агенттігі субсидиялау үшін көзделген қаражатты субсидиялау шартының төлем графигін ескере отырып, аванстық төлемдермен (айына бір рет/бірнеше рет) аударуды жүзеге асырады.
9. Субсидиялау мерзімінің басталуы: _____жыл.
10. Қаржы агенттігі осы Шартқа қол қойылғаннан кейін субсидияларды төлейді.
11. Тараптар осы Шарттың шеңберінде, егер төлем жасалатын күн демалыс күніне немесе мереке күніне түскен жағдайда, төлем одан кейінгі жұмыс күні жүргізіледі деп келісті.
3. Тараптардың құқықтары және міндеттері
12. Қаржы агенттігі:
1) осы Шарттың талаптарында банкте ашылған ағымдағы шотты субсидиялау үшін жеткілікті сомамен уақтылы толықтыруға;
2) уәкілетті органға есеп беру мақсатында Субсидиялау қағидалары шеңберінде іске асырылуын мониторингілеуді жүзеге асыруға;
3) бюджетте субсидиялауға қаражат болмаған жағдайда банкке хабарлауға;
4) Алушының кредит қаражатын нысаналы пайдаланбау және (немесе) оның жобасының Субсидиялау қағидаларының талаптарына сәйкес келмеу фактілері анықталған кезде оның төленген сыйақы сомасын өтеуін қамтамасыз ету шараларын қабылдауға, оның ішінде сот тәртібімен қабылдауға міндетті.
13. Қаржы агенттігі:
1) Субсидиялау қағидалары шеңберінде өңірлік үйлестірушіден қаражат алынбаған жағдайда субсидия аудармауға;
2) қаражаттың нысаналы пайдаланылуы тұрғысынан Алушыға тексеру жүргізуге құқылы. Алушыдан кредиттің нысаналы пайдаланылуын растайтын құжаттар мен мәліметтерді талап етуге;
3) банктен Алушы туралы, сондай-ақ Субсидиялау қағидаларына қатысатын банктік қарыз шартының іске асырылуы туралы құжаттарды және ақпаратты сұратуға және алуға;
4) банкке алдын ала жазбаша хабарлай отырып, банк пен Алушы арасындағы банктік қарыз шартында көзделген құқықтар шеңберінде Жоба іске асырылатын жерге жылына 1 (бір) реттен сиретпей барып, жобаның және (немесе) Алушының Субсидиялау қағидаларының талаптарына сәйкестігін мониторингілеуді, субсидиялау жүзеге асырылатын қаражаттың нысаналы пайдаланылуын мониторингілеуді жүзеге асыруға;
5) есепті қалыптастыру мақсатында осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде Субсидиялау қағидаларын іске асыру шеңберінде Алушыдан оның қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы қажетті мәліметтерді қосымша сұратуға;

при снижении значения коэффициента К4 ниже уровня 0,4;
при нарушении пруденциальных нормативов в течение 2 (два) месяцев подряд.
В случае, исправления у банка показателей, указанных выше, перечисление финансовым агентством средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) с учетом графика платежей к договору субсидирования.
9. Начало срока субсидирования: ____________года.
10. Финансовое агентство после подписания настоящего Договора выплачивает субсидии.
11. Стороны в рамках настоящего Договора согласились, что в случае если день платежа приходится на выходной или праздничный день, платеж производится на следующий за ним рабочий день.
3. Права и обязанности Сторон
12. Финансовое агентство обязано:
1) своевременно пополнить текущий счет, открытый в банке суммой, достаточной для субсидирования, на условиях настоящего Договора;
2) в целях предоставления отчета в уполномоченный орган осуществлять мониторинг реализации в рамках Правил субсидирования;
3) оповестить банк в случае отсутствия средств на субсидирование в бюджете;
4) принять меры по обеспечению возмещения Получателем оплаченной суммы вознаграждения при установлении фактов нецелевого использования кредитных средств и (или) несоответствия проекта Получателя условиям Правил субсидирования, в том числе в судебном порядке.
13. Финансовое агентство вправе:
1) не перечислять субсидии в случае неполучения средств от регионального координатора в рамках Правил субсидирования;
2) проводить проверки Получателя на предмет целевого использования средств. Требовать от Получателя документы и сведения, подтверждающие целевое использование кредита;
3) запрашивать и получать от банка документы и информацию о Получателе, а также о реализации договора банковского займа, участвующего в Правилах субсидирования;
4) с предварительным письменным уведомлением банка осуществлять мониторинг соответствия проекта и (или) Получателя условиям Правил субсидирования, мониторинг целевого использования средств, по которому осуществляется субсидирование, с выездом на место реализации Проекта в рамках прав, предусмотренных в договоре банковского займа между банком и Получателем, не реже 1 (один) раза в год;
5) дополнительно запрашивать у Получателя необходимые сведения о результатах его финансово-хозяйственной деятельности в рамках реализации Правил субсидирования в течение срока действия настоящего Договора в целях формирования отчета;

6) осы Шартта белгіленген, Тараптар үшін көзделген Алушының міндеттемелерді орындау мерзімдерін сақтауын бақылауды жүзеге асыруға және Алушының оларды уақтылы орындауын талап етуге;
7) банкке жазбаша хабарлай отырып, олардың жедел қызметіне араласпай, банкке бару арқылы осы Шарт міндеттемелерінің орындалуын тексеруді жүзеге асыруға;
8) жарнамалау науқанын өткізген кезде, ақпаратты қаржы агенттігінің ресми сайтында орналастыру кезінде осы Шартты орындау шеңберінде Алушыдан немесе банктен алынған Алушы туралы ақпаратты пайдалануға, сондай-ақ Алушының жазбаша келісімімен оны үшінші тұлғаларға беруге;
9) мынадай:
субсидиялау жүзеге асырылатын кредит нысаналы пайдаланылмаған (бұл ретте субсидиялау кредит қаражатын нысаналы пайдаланбау сомасына барабар түрде тоқтатыла тұрады);
жоба және (немесе) Алушы Субсидиялау қағидаларының талаптарына және (немесе) қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешіміне сәйкес келмеген;
егер орындаудың мүмкін еместігі еңсерілмейтін күш мән-жайларының, яғни төтенше және осы жағдайлар кезінде алдын алуға болмайтын мән-жайлардың (дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар) салдарынан болған, сондай-ақ қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган өкімінің және (немесе) өзге құжатының және (немесе) актісінің негізінде болған жағдайларды қоспағанда, Алушы банктік қарыз шартына/субсидиялау шартының төлем графигіне сәйкес төлемдерді төлеу бойынша банк алдындағы міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамаған;
Алушының шоттарындағы ақшаға тыйым салынған (талап қоюды толық көлемде қамтамасыз ететін шоттағы ақша жеткілікті болған жағдайда талап-арызды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және/немесе Алушының шоты бойынша шығыс операциялары тоқтатып қойылған;
Алушы осы Шарттың 2-тармағында көрсетілген тиімділік өлшемшарттарын орындамаған;
Субсидиялау қағидаларында белгіленген Алушының жеке кәсіпкерлік субъектісі ретіндегі қызметі тоқтатып қойылған/тоқтататылған;
Субсидиялау қағидаларында белгіленген инвестициялық жобаларды іске асыру мерзімі бұзылған;
осы Шарттың 18-тармағында көрсетілген фактілер анықталған кезде субсидиялауды тоқтатуға;
10) кредит қаражатын нысаналы пайдаланбау және (немесе) Алушы жобасының Субсидиялау қағидаларының талаптарына сәйкес келмеу фактілері белгіленген кезде осы Шарт шеңберінде алынған сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеуді талап етуге;

6) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств Получателя, установленных настоящим Договором, предусмотренных для Сторон, и требовать их своевременного исполнения Получателем;
7) осуществлять проверку исполнения обязательств настоящего Договора с выездом в банк без вмешательства в их оперативную деятельность с письменного уведомления банка;
8) использовать информацию о Получателе, полученную от Получателя или банка в рамках исполнения настоящего Договора, при проведении рекламной кампании, при размещении информации на официальном сайте финансового агентства, а также передавать ее третьим лицам с письменного согласия Получателя;
9) прекратить субсидирование на основании выявления следующих фактов:
нецелевого использования кредита, по которому осуществляется субсидирование (при этом субсидирование приостанавливается пропорционально сумме нецелевого использования кредитных средств);
несоответствия проекта и/или Получателя условиям Правил субсидирования и/или решению уполномоченного органа финансового агентства;
неисполнения Получателем в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком согласно графику платежей, к договору банковского займа/договору субсидирования, за исключением случаев, если невозможность исполнения явилась следствием обстоятельств непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные явления, военные действия), а также на основании распоряжения и/или иного документа и/или акта уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
ареста денег на счетах Получателя (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и/или приостановления расходных операций по счету Получателя;
неисполнения Получателем критериев эффективности, указанных в пункте 2 настоящего Договора;
приостановления/прекращения деятельности Получателя как субъекта частного предпринимательства, установленных Правилами субсидирования;
нарушения срока реализации инвестиционных проектов, установленных Правилами субсидирования;
при выявлении указанных фактов в пункте 18 настоящего Договора;
10) при установлении фактов нецелевого использования кредитных средств и (или) несоответствия проекта Получателя условиям Правил субсидирования, требовать возмещения полученной в рамках настоящего Договора субсидируемой части ставки вознаграждения;

11) Алушының кредиті бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау тоқтатылған жағдайда 10 (он) жұмыс күні ішінде банкке өзара есеп айырысуды салыстырып тексеру актісін ұсынуға құқылы.
14. Алушы:
1) банктік қарыз шарты бойынша өз міндеттемелерін уақтылы және толық көлемде орындауға;
2) банкке:
банктік қарыз шартына сәйкес өтеу графигіне сай субсидияланбайтын сыйақы мөлшерлемесі;
бюджетте субсидиялауға қаражат болмаған жағдайда, сондай-ақ осы Шарттың 8-тармағында көрсетілген жағдайларды ескере отырып, сыйақының субсидияланатын және субсидияланбайтын бөлігі бойынша сыйақы төлеуді жүргізуге;
3) қаржы агенттігіне кредиттің нысаналы пайдаланылуына, жобаның және (немесе) Алушының жоба іске асырылатын аумақта Субсидиялау қағидаларының талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу құқығын беруге;
4) қаржы агенттігіне Субсидиялау қағидаларының, банктік қарыз шартының және осы Шарттың талаптарын орындауға байланысты құжаттар мен ақпарат беруге;
5) Тараптардың алдын ала жазбаша келісімінсіз осы Шарттың талаптары және оның іске асырылуы туралы ақпаратты үшінші тұлғаларға бермеуге және ашпауға;
6) мемлекеттік қолдау көрсетілетін қызмет түрлерінде айырмашылық болған жағдайда осы Шарт жасалған күннен бастап 90 (тоқсан) жұмыс күні ішінде статистика органдарында ЭҚЖЖ беруге және қаржы агенттігін хабардар етуге;
7) осы Шарт бойынша субсидиялау мерзімі кезеңінде жеке кәсіпкерлік субъектісі ретіндегі қызметі тоқтатып қойылған/тоқтатылған кезде қаржы агенттігіне және банкке жеке кәсіпкерлік субъектісі ретіндегі қызметі тоқтатып қойылған/тоқтатылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жазбаша хабарлама жіберуге;
8) Субсидиялау қағидалары шеңберінде іске асырылуына мониторинг жүргізу мақсаттары үшін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінен Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық құпиясы болып табылатын мынадай:
жылдық жиынтық кіріс туралы;
жұмыскерлердің есептелген кірістері (еңбекақы төлеу қоры) туралы;
жұмыскерлердің (адам) саны туралы;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9756 болып тіркелген) сәйкес салықтар бөлінісіндегі түсімдер (1-санат) туралы мәліметтерді алуға қаржы агенттігіне келісім беру үшін өтініш беруге міндетті.

11) в течение 10 (десять) рабочих дней представить в банк акт сверки взаиморасчетов в случае прекращения субсидирования части ставки вознаграждения по кредиту Получателя.
14. Получатель обязан:
1) своевременно и в полном объеме исполнять свои обязательства по договору банковского займа;
2) производить выплату вознаграждения банку в части:
не субсидируемой ставки вознаграждения согласно графику погашения в соответствии с договором банковского займа;
субсидируемой и не субсидируемой части вознаграждения в случае отсутствия средств на субсидирование в бюджете, а также с учетом случаев, указанных в пункте 8 настоящего Договора;
3) предоставить финансовому агентству право проводить проверки целевого использования кредита, соответствия проекта и (или) Получателя условиям Правил субсидирования на территории реализации проекта;
4) предоставлять финансовому агентству документы и информацию, связанные с исполнением условий Правил субсидирования, договора банковского займа и настоящего Договора;
5) не передавать и не раскрывать информацию об условиях и реализации настоящего Договора третьим лицам без предварительного письменного согласия Сторон;
6) в случае различия видов деятельности, с которым будет оказана государственная поддержка, присвоить соответствующий ОКЭД в органах статистики в течение 90 (девяносто) рабочих дней с даты заключения настоящего Договора и уведомить Финансовое агентство;
7) при приостановлении/прекращении деятельности как субъекта частного предпринимательства в период срока субсидирования по настоящему Договору направить письменное уведомление финансовому агентству и банку в течение 10 (десять) рабочих дней с даты приостановления/прекращения деятельности как субъекта частного предпринимательства;
8) для целей ведения мониторинга реализации в рамках Правил субсидирования представить заявление на предоставление согласия финансовому агентству на получение от Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан следующие сведения, являющиеся налоговой тайной в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан:
о совокупном годовом доходе;
о начисленных доходах работников (фонд оплаты труда);
о численности работников (человек);
о поступлениях в разрезе налогов (1 категория) в соответствии с Единой бюджетной классификацией Республики Казахстан, утвержденной приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9756);

15. Алушы қаржы агенттігінен банкке субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесінің бөлігінде субсидия төлеуді талап етуге құқылы.
16. Банк:
1) осы Шарт жасалғаннан кейін осы Шарт қолданылатын бүкіл мерзімге Алушының кредиті бойынша сыйақы мөлшерлемесін ұлғайтпауға;
2) осы Шарт Cубсидиялау қағидаларында көзделген мерзімдерде уақтылы жасалмаған жағдайда Cубсидиялау қағидаларында белгіленген мерзім күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігін кешіктіру себептері түсіндірілген ресми хатпен хабардар етуге;
3) қаржы агенттігінің тиісті хабарламасы негізінде қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан Алушының жобасы бойынша субсидиялар сомасын ай сайын есептен шығаруды жүзеге асыруға. Кредит бойынша жоспарлы төлемді Алушы нақты өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткен соң сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеу үшін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан субсидия сомалары есептен шығарылған жағдайда банк қаржы агенттігінің талап етуі бойынша айыппұл төлеу туралы талап қойылған кезде қолданыста болатын республикалық бюджет туралы заңға сәйкес белгіленетін 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде (бұдан әрі – АЕК) қаржы агенттігіне айыппұл төлейді;
4) шарттың төлем графигі бойынша жоспарлы төлемнен аспайтын қалдық сомасы шегінде ішінара мерзімінен бұрын өтеуге сәйкес есептелген өзгертілген өтеу графиктері бойынша субсидияларды өтеуге;
5) кредит бойынша төлемді Алушы уақтылы өтемеген, оның ішінде сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігін уақтылы өтемеген немесе Алушы қатарынан 3 (үш) ай бойы банк алдындағы төлемдерді төлеу бойынша міндеттемелерін орындамаған жағдайда қаржы агенттігін 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабардар етуге. Бұл ретте Алушы берешекті өтегенге дейін банк сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеу үшін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан қаражатты есептен шығаруды жүргізбейді.
Осы тармақшада көзделген жағдайлар хабарланбаған/басталған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткен соң хабарланған жағдайда банк қаржы агенттігінің талап етуі бойынша қаржы агенттігіне айыппұл төлеу туралы талап қойылған кезде қолданыста болатын республикалық бюджет туралы заңға сәйкес белгіленетін 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді;
6) Алушының кредиті бойынша негізгі борыш мерзімінен бұрын ішінара/толық өтелген жағдайда қаржы агенттігіне 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабарлауға міндетті. Алушының негізгі борышты мерзімінен бұрын ішінара/толық өтегені хабарланбаған/өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін хабарланған жағдайда банк қаржы агенттігінің талап етуі бойынша қаржы агенттігіне айыппұл төлеу туралы талап қойылған сәтте қолданыста болатын республикалық бюджет туралы заңға сәйкес белгіленетін 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
Банк Алушының кредиті бойынша негізгі борыш мерзімінен ішінара/толық бұрын өтелген жағдайда қаржы агенттігіне 7 (жеті) жұмыс күні ішінде өзара есеп айырысуды салыстырып тексеру актісін ұсынуға міндетті. Бұл ретте банк салыстырып тексеру актісінде субсидиялардың іс жүзінде есептен шығарылған сомалары мен күндерін, ал қаржы агенттігі субсидиялардың аударылған сомалары мен күндерін көрсетеді;

15. Получатель вправе требовать от финансового агентства выплаты субсидий банку в части субсидируемой ставки вознаграждения.
16. Банк обязан:
1) после заключения настоящего Договора, не увеличивать ставку вознаграждения по кредиту Получателя на весь срок действия настоящего Договора;
2) в случае несвоевременного заключения настоящего Договора в сроки, предусмотренные в Правилах субсидирования, в течение 3 (три) рабочих дней с даты установленного срока в Правилах субсидирования уведомить финансовое агентство официальным письмом с разъяснением причин задержки;
3) осуществлять ежемесячное списание с текущего счета финансового агентства суммы субсидий по проекту Получателя на основании соответствующего уведомления финансового агентства. В случае списания сумм субсидий с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения по истечению 30 (тридцать) календарных дней со дня фактического погашения Получателем планового платежа по кредиту, банк по требованию финансового агентства уплачивает финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей (далее – МРП), устанавливаемый в соответствии с законом о республиканском бюджете, действующим на момент предъявления требования об уплате штрафа;
4) возмещать субсидии по измененным графикам погашения, рассчитанным согласно частичным досрочным погашениям в пределах суммы остатка, не превышающей плановый платеж по графику платежей к договору;
5) уведомлять финансовое агентство в течение 2 (два) рабочих дней в случае несвоевременного погашения Получателем платежа по кредиту, в том числе несвоевременного погашения не субсидируемой части ставки вознаграждения или неисполнения Получателем в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком. При этом банк не производит списание средств с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения до погашения задолженности Получателем.
В случае не уведомления/уведомления по истечению 30 (тридцать) календарных дней со дня наступления случаев, предусмотренных настоящим подпунктом, банк по требованию финансового агентства уплачивает финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП, устанавливаемый в соответствии с законом о республиканском бюджете, действующим на момент предъявления требования об уплате штрафа;
6) уведомлять финансовое агентство в течение 2 (два) рабочих дней в случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту Получателя. В случае не уведомления/уведомления по истечении 30 (тридцать) календарных дней со дня частичного/полного досрочного погашения Получателем основного долга, банк по требованию финансового агентства уплачивает финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП, устанавливаемый в соответствии с законом о республиканском бюджете, действующим на момент предъявления требования об уплате штрафа.
Банк в течение 7 (семь) рабочих дней обязан представить финансовому агентству акт сверки взаиморасчетов в случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту Получателя. При этом банк в акте сверки указывает суммы и даты фактического списания субсидий, а финансовое агентство указывает суммы и даты перечисления субсидий;

7) Алушы субсидиялардың сомасын дербес төлеген жағдайда кейіннен қаржы агенттігі қаражатты өтеген кезде қаржы агенттігі хабарламасының негізінде субсидиялардың тиісті сомасын есептен шығаруды жүргізуге және Алушының ағымдағы шотына есепке жатқызуға;
8) сұрау салу бойынша қаржы агенттігіне Алушының субсидияланатын кредитінің төлем тәртібіне қатысты деректерді беруге;
9) жобаға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттарды беруге, қаржы агенттігімен мониторингтік есептерге қол қоюға;
10) қаржы агенттігін осы Шарттың талаптарын орындауға әсерін тигізуі мүмкін мән-жайлар туындаған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде барлық мән-жайлар туралы хабардар етуге;
11) осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде қаржы агенттігімен келіспей, кредиттің сомасын және (немесе) кредит бойынша сыйақының номиналдық мөлшерлемесін өзгертпеуге;
12) банк тарапынан Субсидиялау қағидаларында көзделген, өндіріп алынуы ықтимал комиссияларды қоспағанда, қаржы агенттігінің уәкілетті органы қолданыстағы кредитті субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда ағымдағы қаржы жылында бұған дейін алынған комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге де төлемдерді Алушыға өтеуге. Бұл ретте осы комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер Алушыға барлық тараптар бірінші Шартқа қол қойған нақты күннен бастап 3 (үш) ай ішінде өтеледі. Банк ағымдағы жылы алынған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді Шарттың осы тармағында көрсетілген мерзімде Алушыға уақтылы өтемеген жағдайда банк қаржы агенттігіне айыппұл төлеу туралы талап қойылған кезде қолданыста болатын республикалық бюджет туралы заңға сәйкес белгіленетін 50 (елу) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді;
13) Алушы кредит бойынша негізгі борышты мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеген жағдайда қаржы агенттігіне кредит бойынша негізгі борышты мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеу фактісі туралы хабарлауға міндетті.
Алушының кредиті бойынша негізгі борыш мерзімінен бұрын ішінара өтелген жағдайда банк банктік қарыз шартына қосымша келісім жасасқан кезде қаржы агенттігіне негізгі борыш ішінара өтелген күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде төлемдерді өтеу графигін өзгертіп, субсидиялау шартына тиісті қосымша келісіммен қоса банктік қарыз шартына қосымша келісімнің көшірмесін жолдайды;
14) қаржы агенттігінен субсидиялар сомасын атаулы аудару туралы хабарлама алынбаған жағдайда Алушыға сыйақы мөлшерлемесін толық көлемде өтеу туралы хабарлауға міндетті.

7) в случае уплаты Получателем суммы субсидий самостоятельно, в последующем, при возмещении средств финансовым агентством, производить списание соответствующей суммы субсидий на основании уведомления финансового агентства и зачислять на текущий счет Получателя;
8) по запросу предоставлять финансовому агентству данные касательно платежной дисциплины субсидируемого кредита Получателя;
9) предоставлять необходимые документы для проведения мониторинга проекта, подписывать мониторинговые отчеты с финансовым агентством;
10) извещать финансовое агентство обо всех обстоятельствах, способных повлиять на выполнение условий настоящего Договора, в течение 30 (тридцать) календарных дней с даты наступления обстоятельств;
11) не изменять сумму кредита и (или) номинальную ставку вознаграждения по кредиту без согласования с финансовым агентством, в течение срока действия настоящего Договора;
12) в случае принятия уполномоченным органом финансового агентства решения о субсидировании действующего кредита, возместить Получателю в текущем финансовом году ранее полученные комиссии, сборы и (или) иные платежи, за исключением возможных к взиманию комиссий со стороны банка, предусмотренных Правилами субсидирования. При этом данные комиссии, сборы и/или иные платежи подлежат возмещению Получателю в течение 3 (три) месяцев с фактической даты подписания всеми сторонами первого Договора.
В случае несвоевременного возмещения банком получателю, полученных в текущем году комиссий, сборов и/или иных платежей, в сроки, указанные в настоящем пункте Договора, банк уплачивают финансовому агентству штраф в размере 50 (пятьдесят) МРП, устанавливаемый в соответствии с законом о республиканском бюджете, действующим на момент предъявления требования об уплате штрафа;
13) в случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту Получателем уведомить финансовое агентство о факте частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту.
В случае частичного досрочного погашения основного долга по кредиту Получателя, банк при заключении дополнительного соглашения к договору банковского займа, направляет финансовому агентству копию дополнительного соглашения к договору банковского займа с приложением соответствующего дополнительного соглашения к договору субсидирования с изменением графика погашения платежей в течение 7 (семь) рабочих дней с даты частичного погашения основного долга;
14) в случае неполучения уведомления об адресном перечислении сумм субсидий от финансового агентства, уведомить Получателя о погашении ставки вознаграждения в полном объеме.

17. Банк:
1) қаржы агенттігінен осы Шарттың шеңберінде көзделген субсидияларды уақтылы аударуды талап етуге;
2) Субсидиялау қағидаларында белгіленген негіздер бойынша қолданыстағы кредит бойынша субсидиялау тоқтатылған жағдайда Алушыға бұрын қолданыста болған қаржыландыру шарттарын (оның ішінде сыйақы мөлшерлемесін, комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге төлемдерді) белгілеуге;
3) Алушы бұрын төлеген және банк қайтарған комиссияларды, алымдарды және (немесе) қолданыстағы кредит бойынша өзге де төлемдерді қоспағанда, қолданыстағы кредит бойынша субсидиялау мерзімі аяқталған жағдайда Алушыға бұрын қолданыста болған қаржыландыру шарттарын белгілеуге құқылы.
4. Алушының растаулары мен кепілдіктері
18. Осы Шартқа қол қоя отырып, Алушы:
Алушы мен оның үлестес тұлғалары, қатысушылары немесе акционерлері, бенефициарлық меншік иелері осы Шартты жасасу күніне қандай да бір халықаралық санкцияларға ұшырамағанын, сондай-ақ Алушының қызметі Шарттың бүкіл қолданылу кезеңі ішінде мұндай санкцияларды бұзуға және/немесе айналып өтуге бағытталмайтынын;
осы Шарт қолданылатын кезде шығарылған елі тауарлардың жекелеген түрлерін Еуразиялық экономикалық одақ елдерінің аумағына экспорттауға тыйым салуды белгілеген елдер болып табылатын тауарларды әкетуді жүзеге асырмайтынын растайды және соларға кепілдік береді. Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі тауарлар тізбесін қалыптастырады және www.traderadar.kz ресми интернет-ресурсында ашық қолжетімділікте жариялайды.
19. Осы Шарттың 18-тармағында көрсетілген фактілер анықталған кезде қаржы агенттігі субсидиялауды тоқтатады.
5. Шарттың қолданылу мерзімі
20. Осы Шарт субсидиялау мерзімінің басталуы ескеріле отырып, Тараптар оған қол қойған күннен бастап күшіне енеді және 20__жылғы _____________ қоса алғанда, ал орындалмаған міндеттемелер бөлігінде – олар толық орындалғанға дейін қолданылады.
21. Қаржы агенттігі осы Шарттың 13-тармағының 9) тармақшасында және 18-тармағында көзделген фактілер анықталып, субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған жағдайда осы Шартты біржақты тәртіппен бұзады.
6. Жауапкершілік
22. Осы Шарт бойынша Тараптар осы Шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін осы Шартқа және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.
23. Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына және банктік қарыз шартына сәйкес кредитті уақтылы және толық қайтару және сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бір бөлігін өтеу бойынша міндеттемелерді тиісінше орындамағаны үшін банк алдындағы бүкіл жауапкершілікті Алушы көтереді. Бұл ретте мұндай жауапкершілікті ешбір жағдайда қаржы агенттігіне жүктеуге болмайды.

17. Банк вправе:
1) требовать от финансового агентства своевременного перечисления субсидий, предусмотренных в рамках настоящего Договора;
2) в случае прекращения субсидирования по действующему кредиту по основаниям, установленным Правилами субсидирования установить Получателю ранее действовавшие условия финансирования (в том числе ставку вознаграждения, комиссии, сборы и (или) иные платежи);
3) в случае завершения срока субсидирования по действующему кредиту установить Получателю ранее действовавшие условия финансирования, за исключением ранее уплаченных Получателем и возвращенных банком комиссии, сборов и (или) иных платежей по действующему кредиту;
4. Заверения и гарантии Получателя
18. Подписанием настоящего Договора, Получатель заверяет и гарантирует:
Получатель и его аффилированные лица, участники или акционеры, бенефициарные собственники не находятся под какими-либо международными санкциями на дату заключения настоящего Договора, а также, что деятельность Получателя в течение всего действия Договора не будет направлена на нарушение и/или на обход таких санкций;
в период действия настоящего Договора не осуществлять вывоз товаров, страной происхождения которых являются страны, установившие запрет на экспорт отдельных видов товаров на территорию стран Евразийского экономического союза. Перечень товаров формируется и публикуется Министерством торговли и интеграции Республики Казахстан в открытом доступе на официальном интернет-ресурсе www.traderadar.kz.
19. При выявлении фактов, указанных в пункте 18 настоящего Договора, финансовое агентство прекращает субсидирование.
5. Срок действия Договора
20. Настоящий Договор вступает в силу с даты его подписания Сторонами, с учетом начала срока субсидирования и действует по _____________ 20___ года, а в части неисполненных обязательств – до их полного исполнения.
21. Настоящий Договор, расторгается в одностороннем порядке финансовым агентством в случае принятия решения о прекращении субсидирования, при выявлении фактов, предусмотренных подпунктом 9) пункта 13 и пункта 18 настоящего Договора.
6. Ответственность
22. Стороны по настоящему Договору несут ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Договора, в соответствии с настоящим Договором и гражданским законодательством Республики Казахстан.
23. Всю ответственность перед банком за ненадлежащее исполнение обязательств по своевременному и полному возврату кредита и погашению части не субсидируемой ставки вознаграждения несет Получатель в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и договором банковского займа. При этом такая ответственность ни при каких условиях не может быть возложена на финансовое агентство.

7. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары
24. Егер орындау еңсерілмейтiн күштің, яғни төтенше және алдын алуға болмайтын жағдайлардың (дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар, форс-мажорлық мән-жайлар) салдарынан мүмкін болмаса, Тараптар осы Шарт бойынша өздерінің міндеттерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
25. Еңсерілмейтін күш, яғни төтенше және алдын алуға болмайтын мән-жайлар туындаған кезде осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауға мүмкіндігі болмаған Тарап осындай жағдайлар орын алған кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде екінші Тарапқа осындай мән-жайлар туралы уақтылы хабардар етеді. Бұл ретте форс-мажорлық мән-жайлардың сипаты, әрекет ету кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталады.
26. Уақтылы хабардар етілмеген жағдайда Тарап екінші Тарапқа хабардар етпеуі немесе уақтылы хабардар етпеуі салдарынан келтірілген зиянды өтейді.
27. Еңсерілмейтін күштiң, яғни төтенше және алдын алуға болмайтын мән-жайлардың басталуы осы Шартты орындау мерзімін олардың әрекет ету кезеңіне ұлғайтуға алып келеді.
28. Егер осындай мән-жайлар қатарынан 3 (үш) айдан астам уақытқа созылса, Тараптардың кез келгені осы Шарт бойынша міндеттемелерді одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
8. Дауларды шешу
29. Осы Шартты орындауға байланысты туындаған қандай да бір дау болған жағдайда Тараптардың кез келгені барлық дауларды келіссөздер арқылы реттеуге күш-жігер салады.
30. Егер туындаған дауды келіссөздер арқылы шешу мүмкін болмаса, осы дау және оған қатысты басқа да мәселелер Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес шешіледі және реттеледі.
9. Құпиялылық
31. Осы арқылы Тараптар осы Шарттың талаптарына қатысты болатын ақпараттың, банктік құпияның, сондай-ақ қаржылық, коммерциялық және осы Шартты жасасу және орындау барысында өздері алған басқа да ақпараттың құпия болып табылатынымен және осы Шартта тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, үшінші тұлғаларға жария етуге болмайтынымен келіседі.
32. Тарап құпия ақпаратты осы Шартта, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтық және кәсіпкерлік заңнамасында тікелей көзделген жағдайларда үшінші тұлғаларға бере алады, оны жариялай алады немесе өзге жолмен тарата алады.
33. Тараптар осы Шарттың бар екенін және талаптарының құпиялылығын сақтау үшін барлық қажетті шараларды, оның ішінде құқықтық сипаттағы шараларды қабылдайды. Тараптардың лауазымды адамдары мен жұмыскерлеріне осы Шартты іске асыру барысында алынған мәліметтерді үшінші тұлғаларға жария етуіне не беруіне тыйым салынады.

7. Обстоятельства непреодолимой силы
24. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему Договору, если невозможность исполнения оказалось вследствие непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные явления, военные действия, форс-мажорные обстоятельства).
25. При наступлении непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых обстоятельств Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему Договору, своевременно в течение 10 (десять) рабочих дней с момента наступления извещает другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления форс-мажорных обстоятельств подтверждаются соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
26. При отсутствии своевременного извещения, Сторона возмещает другой Стороне вред, причиненный неизвещением или несвоевременным извещением.
27. Наступление непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых обстоятельств вызывает увеличение срока исполнения настоящего Договора на период их действия.
28. Если такие обстоятельства продолжаются более 3 (три) месяцев подряд, то любая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему Договору.
8. Разрешение споров
29. В случае какого-либо спора, возникшего в связи с исполнением настоящего Договора, любая из Сторон предпринимает усилия для урегулирования всех споров путем переговоров.
30. Если возникший спор не удается разрешить путем переговоров, данный спор и иные, относящиеся к нему вопросы, разрешаются и регулируются в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
9. Конфиденциальность
31. Настоящим Стороны соглашаются, что информация, касающаяся условий настоящего Договора, банковская тайна, а также финансовая, коммерческая и иная информация, полученная ими в ходе заключения и исполнения настоящим Договором, является конфиденциальной и не подлежит разглашению третьим лицам за исключением случаев, прямо предусмотренных в настоящем Договоре.
32. Передача конфиденциальной информации третьим лицам, опубликование или иное ее разглашение Стороной возможны в случаях, прямо предусмотренных настоящим Договором, а также гражданским и предпринимательским законодательством Республики Казахстан.
33. Стороны принимают все необходимые меры, в том числе правового характера, для сохранения конфиденциальности наличия и условий настоящего Договора. Должностным лицам и работникам Сторон запрещается разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе реализации настоящего Договора.

34. Тараптардың кез келгені осы Шарттың талаптарын бұзып құпия ақпаратты жария еткен не таратқан жағдайда кінәлі Тарап Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген жауаптылықта болады.
10. Қорытынды ережелер
35. Алушы осы Шартқа қоя отырып, қаржы агенттігіне:
1) қаржы агенттігінің Алушының алдын ала жазбаша келісімінсіз субсидиялау жүзеге асырылатын осы Кредит шарты шеңберінде алынған ақпарат пен құжаттарды, оның ішінде банктік және коммерциялық құпияны мүдделі үшінші тұлғаларға беруіне;
2) қаржы агенттігінің бұқаралық ақпарат құралдарында Алушының атауын, жоба іске асырылатын өңірдің атауын, Алушы жобасының атауы мен сипаттамасын (оның ішінде кредит сомасын), сондай-ақ саланы жариялауына келісім береді.
36. Алушы қаржы агенттігіне мыналарды:
1) осы Шартта көрсетілген растаулар мен кепілдіктердің шынайы екенін және шындыққа сай келетінін;
2) қаржы агенттігі көрсетілген растаулар мен кепілдіктердің жарамдылығын тексеруге міндетті емес екенін;
3) Алушы өз бизнесіне, қаржылық жағдайына, активтеріне және өзінің міндеттемелері бойынша жауап беру қабілетіне кері әсерін тигізуі мүмкін ешқандай мән-жайлардан хабардар емес екенін мәлімдейді және оларға кепілдік береді.
37. Осы Шарттың ережелерін өзгертуге және (немесе) толықтыруға болады. Осы Шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, Тараптардың келісуі бойынша жазбаша нысанда жасалған және Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған өзгерістер мен толықтырулар ғана Тараптар үшін жарамды және міндетті болып танылады.
38. Осы Шарт Тараптардың әрқайсысы үшін қазақ және орыс тілдерінде 1 (бір) данадан бірдей 3 (үш) данада жасалды, олардың әрқайсысының заңдық күші бірдей. Осы Шарттың мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндері арасында түсінбеушіліктер туындаған жағдайда Тараптар орыс тіліндегі мәтінді басшылыққа алады.
39. Осы Шартта көзделмеген барлық өзге жағдайда Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
11. Тараптардың заңды мекенжайлары, банктік деректемелері және қолдары
Қаржы агенттігі "Даму"
кәсіпкерлікті дамыту қоры"
акционерлік қоғамы
______________________
______________________
мөр орны (бар болса)
Банк _________________
______________________
мөр орны (бар болса)
Алушы
_____________________
мөр орны (бар болса)
Қазақстан Республикасы
_______________ қаласы
_______________ көшесі
телефон _____________
БСН _________________
ЖСК KZ ______________
БСК _________________
КБЕ _________________
"________________" АҚ
Қазақстан Республикасы
______________ қаласы
_______________ көшесі
телефон _____________
БСН _________________
ЖСК KZ ______________
БСК _________________
КБЕ _________________
"___________" АҚ/ЖШС
Қазақстан Республикасы
______________ қаласы
______________ көшесі
телефон _____________
БСН _________________
Жергілікті атқарушы
органдардың қаражаты
есебінен субсидиялаудың
үлгілік шартына
қосымша
Нысан
Субсидиялау шартының өтеу графигі Сәйкестендіру коды: (IBAN форматындағы бірегей 20 таңбалы код)
Негізгі борышты өтейтін күн
Негізгі борыштың қалдық сомасы
Негізгі борыштың өтелетін сомасы
Қаржы агенттігі төлейтiн сыйақы сомасы
Алушы төлейтiн сыйақы сомасы
Есептелген сыйақы сомасының жиыны
Қаржы агенттігі "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
Банк
Алушы
_____________________
мөр орны (бар болса)
______________________
мөр орны (бар болса)
_____________________
мөр орны (бар болса)
Қазақстан Республикасы
______________ қаласы
______________ көшесі
телефон ____________
БСН ________________
ЖСК KZ _____________
БСК _______________
КБЕ ________________
"______________" АҚ
Қазақстан Республикасы
_______________ қаласы
_______________ көшесі
телефон _____________
БСН _________________
ЖСК KZ ______________
БСК _________________
КБЕ _________________
"___________" АҚ/ЖШС
Қазақстан Республикасы
_______________ қаласы
_______________ көшесі
телефон _____________
БСН _________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 754 қаулысымен
бекітілген
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидалары
Ескерту. Қағидалар алып тасталды - ҚР Үкіметінің 02.06.2025 № 400 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 754 қаулысымен
бекітілген
Ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырылған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасы мен жалдау төлемінің бөліктерін субсидиялау қағидалары
Ескерту. Қағидалар алып тасталды - ҚР Үкіметінің 02.06.2025 № 400 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 754 қаулысымен
бекітілген
Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары
Ескерту. Қағидалар алып тасталды - ҚР Үкіметінің 02.06.2025 № 400 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 754 қаулысымен
бекітілген
Кепілдік беру қорлары шеңберінде кепілдік беру қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 02.06.2025 № 400 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

34. В случае разглашения либо распространения любой из Сторон конфиденциальной информации в нарушение требований настоящего Договора, виновная Сторона будет нести ответственность, предусмотренную гражданским законодательством Республики Казахстан.
10. Заключительные положения
35. Подписанием настоящего Договора Получатель предоставляет согласие финансовому агентству на:
1) предоставление финансовым агентством заинтересованным третьим лицам информации и документов, полученных в рамках настоящего Договора по кредиту, по которому осуществляется субсидирование, в том числе банковской и коммерческой тайны, без предварительного письменного согласия Получателя;
2) опубликование финансовым агентством в средствах массовой информации наименования Получателя, наименования региона, в котором реализуется проект, наименования и описания проекта (в том числе сумма кредита) Получателя, а также отрасли.
36. Получатель заявляет и гарантирует финансовому агентству следующее:
1) заверения и гарантии, указанные в настоящем Договоре, правдивы и соответствуют действительности;
2) финансовое агентство не обязано проверять действительность указанных заверений и гарантий;
3) Получателю неизвестно ни о каких обстоятельствах, которые могут оказать негативный эффект на его бизнес, его финансовое положение, активы и способность отвечать по своим обязательствам.
37. Положения настоящего Договора могут быть изменены и (или) дополнены. Действительными и обязательными для Сторон признаются только те изменения и дополнения, которые составлены по согласию Сторон в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями Сторон, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Договором.
38. Настоящий Договор составлен в 3 (три) идентичных экземплярах на казахском и русском языках по 1 (один) экземпляру на казахском и русском языках для каждой из Сторон, каждый из которых имеет равную юридическую силу. В случае возникновения разночтений между текстами настоящего Договора на государственном и русском языках, Стороны руководствуются текстом на русском языке.
39. Во всем ином, не предусмотренном настоящим Договором, Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
11. Юридические адреса, банковские реквизиты и подписи Сторон
Финансовое агентство
акционерное общество
"Фонд развития
предпринимательства "Даму"
________________________
место печати (при наличии)
Банк
________________________
место печати (при наличии)
Получатель
_______________________
место печати (при наличии)
Республика Казахстан
город ___________________
улица __________________
телефон ________________
БИН ___________________
ИИК KZ _________________
БИК ____________________
КБЕ ____________________
АО "___________________"
Республика Казахстан
город ___________________
улица ___________________
телефон _________________
БИН ____________________
ИИК KZ _________________
БИК ____________________
КБЕ ____________________
АО/ТОО "__________________"
Республика Казахстан
город ___________________
улица ___________________
телефон _________________
БИН ____________________
Приложение
к типовому Договору
субсидирования
за счет средств местных
исполнительных органов
Форма
График погашений к Договору субсидирования Идентификационный код: (уникальный 20-ти значный код в формате IBAN)
Дата погашения основного долга
Сумма остатка основного долга
Сумма погашения основного долга
Сумма вознаграждения, оплачиваемая финансовым агентством
Сумма вознаграждения, оплачиваемая Получателем
Итого сумма начисленного вознаграждения
Финансовое агентство акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму"
Банк
Получатель
___________________________
место печати (при наличии)
________________________
место печати (при наличии)
________________________
место печати (при наличии)
Республика Казахстан
город ___________________
улица ___________________
телефон _________________
БИН ___________________
ИИК KZ _________________
БИК ___________________
КБЕ ___________________
АО "_________________"
Республика Казахстан
город ___________________
улица ___________________
телефон ________________
БИН ___________________
ИИК KZ _________________
БИК ___________________
КБЕ ___________________
АО/ТОО "_______________"
Республика Казахстан
город ___________________
улица ___________________
телефон _________________
БИН _____________________
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 сентября 2024 года № 754
Правила субсидирования части ставки вознаграждения
Сноска. Правила исключены постановлением Правительства РК от 02.06.2025 № 400 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 сентября 2024 года № 754
Правила субсидирования частей наценки на товар и арендного платежа, составляющих доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства
Сноска. Правила исключены постановлением Правительства РК от 02.06.2025 № 400 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 сентября 2024 года № 754
Правила субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства
Сноска. Правила исключены постановлением Правительства РК от 02.06.2025 № 400 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 сентября 2024 года № 754
Правила предоставления гарантий в рамках гарантийных фондов
Сноска. Правила – в редакции постановления Правительства РК от 02.06.2025 № 400 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кепілдік беру қорлары шеңберінде кепілдік беру қағидалары (бұдан әрі – Кепілдік беру қағидалары) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 94-бабының 3-тармағына және 95-1-бабына сәйкес әзірленді, кәсіпкерлердің кредиттері/қаржы лизингі/шартты міндеттемелері/форвардтық шарттары/облигациялары/опциондары бойынша міндеттемелерді орындауды ішінара қамтамасыз ету ретіндегі кепілдіктер берудің тетігі мен шарттарын айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Кепілдік беру осы Кепілдік беру қағидаларының шарттарына сәйкес 1-ші кепілдік беру қоры және 2-ші кепілдік беру қоры шеңберінде кәсіпкерлердің кредиттері/қаржы лизингі/шартты міндеттемелері/форвардтық шарттары/облигациялары/опциондары бойынша, оның ішінде "жасыл" жобаларды (қаржыландыру) іске асыру мақсаттары үшін жүзеге асырылады.
3. Шектеулер болмаған жағдайда осы Кепілдік беру қағидаларында көзделмеген өзге де мемлекеттік қаржылық қолдау шараларын алатын кәсіпкерлердің жобалары бойынша опциондық келісім шеңберіндегі кредиттеріне/қаржы лизингіне/шартты міндеттемелеріне/форвардтық шарттарына/облигацияларына/опциондарына да кепілдік беріледі.
4. Кепілдік беру кәсіпкерлерді қаржылай қолдау құралы болып табылады және кредиттік ресурстарды кеңейту мен оларға қолжетімділікті қамтамасыз ету үшін пайдаланылады.
5. Осы Кепілдік беру қағидаларында мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) айналым қаражатын толықтыруға арналған мақсат – кәсіпкердің операциялық (ағымдағы) қызметін салықтық міндеттемелерді, мемлекеттік бажды, кедендік төлемдерді/алымдарды, баждарды, әлеуметтік төлемдер мен аударымдарды төлеу мүмкіндігімен қамтамасыз етумен байланысты, сондай-ақ кез келген сақтандыру сыйлықақысын төлеуге кәсіпкердің кредитін/қаржы лизингін/шартты міндеттемесін/форвардтық шартын/облигацияларын/ опциондық келісімін пайдалану;
2) банк – осы Кепілдік беру қағидаларын іске асыру шеңберіндегі екінші деңгейдегі банк;
2-1) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган – бюджетті атқару, республикалық бюджеттің және өз құзыреті шегінде жергілікті бюджеттердің, бюджеттен тыс қорлардың атқарылуы бойынша бухгалтерлік есепке алуды, бюджеттік есепке алу мен бюджеттік есептілікті жүргізу саласында басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления гарантий в рамках гарантийных фондов (далее – Правила гарантирования) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 94 и статьей 95-1 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), определяют механизм и условия предоставления гарантий в качестве частичного обеспечения исполнения обязательств по кредитам/финансовому лизингу/условным обязательствам/форвардным договорам/облигациям/опционам предпринимателей.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Гарантирование осуществляется в рамках гарантийного фонда 1 и гарантийного фонда 2 по кредитам/финансовому лизингу/ условным обязательствам/форвардным договорам/облигациям/опционам предпринимателей, в том числе для целей реализации "зеленых" проектов (финансирование) в соответствии с условиями настоящих Правил гарантирования.
3. Гарантированию также подлежат кредиты/финансовый лизинг/условные обязательства/форвардные договоры/облигации/опционы в рамках опционного соглашения по проектам предпринимателей, получающих иные меры государственной финансовой поддержки, не предусмотренные настоящими Правилами гарантирования, в случае отсутствия ограничений.
4. Гарантирование является инструментом финансовой поддержки предпринимателей и используется для расширения и обеспечения доступа к кредитным ресурсам.
5. В настоящих Правилах гарантирования используются следующие основные понятия:
1) цель на пополнение оборотных средств – использование кредита/финансового лизинга/условного обязательства/форвардного договора/ облигаций/опционного соглашения предпринимателя, связанное с обеспечением операционной (текущей) деятельности предпринимателя, с возможностью оплаты налоговых обязательств, государственной пошлины, таможенных платежей/сборов, пошлин, социальных платежей и отчислений, а также на оплату любой страховой премии;
2) банк – банк второго уровня в рамках реализации настоящих Правил гарантирования;
2-1) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в области исполнения бюджета, ведения бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной отчетности по исполнению республиканского бюджета и в пределах своей компетенции – местных бюджетов, внебюджетных фондов;

3) "жасыл" жобалар – бекітілген сыныптама (таксономия) негізінде айқындалған, Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес қолда бар табиғи ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыруға, қоршаған ортаға келеңсіз әсер ету деңгейін төмендетуге, энергия тиімділігін, энергия үнемдеуді арттыруға, климаттың өзгеру салдарын жұмсартуға және климаттың өзгеруіне бейімделуге бағытталған жобалар;
4) "жасыл" таксономия – қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган әзірлейтін және "Жасыл" облигациялар мен "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалардың сыныптамасын (таксономиясын) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 31 желтоқсандағы № 996 қаулысымен (бұдан әрі – қаулы) бекітілген "жасыл" облигациялар мен "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалардың сыныптамасы;
5) жоба – мемлекеттік қаржылай қолдау ұсынылып отырған қызмет шеңберінде кіріс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет ретінде кәсіпкер жүзеге асыратын іс-қимыл мен іс-шаралар жиынтығы (бір жоба шеңберінде бірнеше кредит/қаржы лизингі шартын/шартты міндеттеме/форвардтық шарт/облигация/опциондық келісім алуға болады).
Бір мезгілде мынадай 2 (екі) өлшемшартқа сәйкес келсе, екі және одан көп жобалардың жиынтығы бір жоба деп саналады:
жоба бір объект ретінде (физикалық немесе технологиялық тұрғыдан тығыз байланысқан біртұтас ғимарат/құрылыс/объект болып табылады) іске асырылады;
жоба экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің бір кіші сыныбы шеңберінде іске асырылады;
6) жобаның құны – жобалауға, құрылысқа, жабдықты сатып алуға, монтаждауға, іске қосу-реттеу жұмыстарына, персоналды оқытуға, маркетингке, айналым капиталын қалыптастыруға, сондай-ақ жобаны іске асырумен тікелей байланысты өзге де шығындарды қоса алғанда, жобаны жоспарланған операциялық көрсеткіштерге шыққанға дейін іске асыруға бағытталған қажетті күрделі салымдар мен өзге де шығыстардың жиынтығы. Жобаның құнына жеңілдікті кезең үшін есептелген сыйақы сомасын және құрылыс кезеңіне кепілдікті шығару үшін алынатын комиссияны қосуға жол беріледі;
7) инвестициялық мақсаттар (бұдан әрі – инвестициялар) – негізгі құралдарды сатып алу, және (немесе) салу, және (немесе) жаңғырту, және (немесе) реконструкциялау, және (немесе) күрделі жөндеу, биологиялық және (немесе) материалдық емес/материалдық активтерді сатып алу (осы анықтамада көрсетілген мақсаттарға байланысты ақы төлеу шоттарына сәйкес негізгі құралдардың/биологиялық/материалдық/материалдық емес активтердің құнына енгізілген қосылған құн салығы бойынша шығыстар да инвестицияға жатады);

3) "зеленые" проекты – определенные на основе утвержденной классификации (таксономии) проекты, направленные на повышение эффективности использования существующих природных ресурсов, снижение уровня негативного воздействия на окружающую среду, повышение энергоэффективности, энергосбережения, смягчение последствий изменения климата и адаптацию к изменению климата, согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;
4) "зеленая" таксономия – классификация "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты, разрабатываемая уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2021 года № 996 "Об утверждении классификации (таксономии) "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты" (далее – постановление);
5) проект – совокупность действий и мероприятий, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан, в рамках деятельности, на которую предоставляется государственная финансовая поддержка (в рамках одного проекта возможно получение нескольких кредитов/договоров финансового лизинга/условных обязательств/форвардных договоров/облигаций/опционного соглашения).
Одним проектом считается совокупность двух и более проектов, соответствующих следующим 2 (два) критериям одновременно:
проект реализуется как один объект (является единым зданием/сооружением/объектом, неразрывно связанным физически или технологически);
проект реализуется в рамках одного подкласса общего классификатора видов экономической деятельности;
6) стоимость проекта – совокупность необходимых капитальных вложений и иных расходов, направленных на реализацию проекта до выхода на запланированные показатели операционной деятельности, включая затраты на проектирование, строительство, приобретение оборудования, монтаж, пусконаладочные работы, обучение персонала, маркетинг, формирование оборотного капитала, а также иные затраты, непосредственно связанные с реализацией проекта. Допускается включение в стоимость проекта суммы вознаграждения, начисленного за льготный период и комиссии за выпуск гарантии на период строительства;
7) инвестиционные цели (далее – инвестиции) – приобретение и (или) строительство, и (или) модернизация, и (или) реконструкция, и (или) капитальный ремонт основных средств, приобретение биологических и (или) нематериальных/материальных активов (расходы по налогу на добавленную стоимость, включенные в стоимость основных средств/биологических/ материальных/нематериальных активов согласно счетам к оплате, связанные с указанными в данном определении целями, также относятся к инвестициям);

8) кәсіпкер – өз қызметін осы Кепілдік беру қағидалары шеңберінде жүзеге асыратын, жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік субъектісі мәртебесі бар шағын, орта және (немесе) ірі кәсіпкерлік субъектісі, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында тіркелген заңды тұлға;
9) кепілдік – кәсіпкердің кепілдік беру сомасы шегінде кепілдік беру міндеттемесінен туындайтын кредиттік шарт/қаржы лизингі шарты/шартты міндеттеме/форвардтық шарт/облигациялар/опциондық келісім/жобаның құрылысын аяқтау туралы келісім (жоба бойынша барлық шығындарды және басқа да қаржылық және қаржылық емес міндеттемелерді төлеуді немесе олардың төленуін және өтелуін қамтамасыз ету) бойынша негізгі қарыздың бір бөлігін өтеу жөніндегі, акционерлерді/қатысушыларды (жобалық келісім) қолдау туралы міндеттемелерін орындауы үшін қаржы агенттігінің кредитор алдында жауап беру міндеттемесі;
10) кепілдік беру лимиті – қаржы агенттігі кредитор үшін белгілеген кепілдіктердің шекті сомасы, оның шегінде кредитор қаржы агенттігімен келісу рәсімдерінсіз кәсіпкерлерге қаржы агенттігі кепілдігін беру туралы шешім қабылдауға құқылы;
11) кепілдік міндеттеме – кәсіпкердің кредиттік шарт/қаржы лизингі шарты/шартты міндеттеме/форвардтық шарт/облигациялар/опциондық келісім және өзге де міндеттемелер бойынша міндеттемелерін орындауына қаржы агенттігінің кредитор алдында жауап беруіне шығаратын, қаржы агенттігінің уәкілетті органы бекітетін міндеттеме.
Кепілдік міндеттеме қағаз тасымалдағышта/электрондық құжат нысанында беріледі, бұл ретте кепілдік міндеттеменің электрондық нысанына Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңба қойылады;
12) кепілдік беру – кәсіпкердің кепілдік сомасы шегінде кепілдік міндеттемесінен туындайтын кредиттік шарт/қаржы лизингі шарты/шартты міндеттеме/форвардтық шарт/облигациялар/опциондық келісім бойынша негізгі қарыздың бір бөлігін төлеу жөніндегі міндеттемелерін және банктер алдындағы өзге де міндеттемелерін орындауы үшін қаржы агенттігінің кредиторлар алдында кепілдік беруі;
13) кешенді кәсіпкерлік лицензия (бұдан әрі – франчайзинг) – айрықша құқықтар кешенiнiң құқық иеленушiсi басқа тұлғаға оны өтеулi негiзде пайдалануға беретiн кәсiпкерлiк қызмет;
14) кепілдік беру қорына қатысушы – банк, лизинг компаниясы, ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымы, астық саласында мемлекеттік саясатты іске асыратын ұлттық компания және өзге де заңды тұлғалар;

8) предприниматель – субъект малого, среднего и (или) крупного предпринимательства, имеющий статус действующего субъекта предпринимательства, также юридическое лицо, зарегистрированное на территории Международного финансового центра "Астана", осуществляющее свою деятельность в рамках настоящих Правил гарантирования;
9) гарантия – обязательство финансового агентства перед кредитором отвечать за исполнение обязательств предпринимателя по уплате части основного долга по кредитному договору/договору финансового лизинга/условному обязательству/форвардному договору/облигациям/ опционному соглашению/соглашению о завершению строительства проекта (включая оплату или обеспечение оплаты и погашения всех затрат по проекту и других финансовых и нефинансовых обязательств), о поддержке акционеров/участников (проектное соглашение), вытекающих из гарантийного обязательства, в пределах суммы гарантии;
10) лимит гарантирования – установленная финансовым агентством для кредитора предельная сумма гарантий, в пределах которой кредитор вправе принимать решение о предоставлении предпринимателям гарантии финансового агентства без процедур согласования с финансовым агентством;
11) гарантийное обязательство – обязательство, выпускаемое финансовым агентством отвечать перед кредитором за исполнение обязательств предпринимателем по кредитному договору/договору финансового лизинга/условному обязательству/форвардному договору/облигациям/ опционному соглашению и иных обязательств, по форме, утверждаемой уполномоченным органом финансового агентства.
Гарантийное обязательство предоставляется на бумажном носителе/в форме электронного документа, при этом электронная форма гарантийного обязательства подписывается электронно-цифровой подписью в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
12) гарантирование – предоставление гарантии финансового агентства перед кредиторами отвечать за исполнение обязательств предпринимателя по уплате части основного долга по кредитному договору/договору финансового лизинга/условному обязательству/форвардному договору/облигациям/ опционному соглашению и иных обязательств перед банками, вытекающих из гарантийного обязательства, в пределах суммы гарантии;
13) комплексная предпринимательская лицензия (далее – франчайзинг) – предпринимательская деятельность, при которой правообладатель комплекса исключительных прав предоставляет его в пользование на возмездной основе другому лицу;
14) участник гарантийного фонда – банк, лизинговая компания, дочерняя организация национального управляющего холдинга, национальная компания, реализующая государственную политику в зерновой отрасли и иные юридические лица;

15) консультациялық кеңес – қаржы агенттігінің 1-ші кепілдік беру қорының қатысушыларынан тұратын алқалы консультациялық-кеңесші органы;
16) кредитор – осы Кепілдік беру қағидаларын іске асыру шеңберіндегі банк, лизинг компаниясы, ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымы, астық саласында мемлекеттік саясатты іске асыратын ұлттық компания, халықаралық, оның ішінде мемлекет қатысатын қаржы институттары, шетелдік банктер және өзге де заңды тұлғалар;
16-1) кредитордың ақпараттық жүйесі – екінші деңгейдегі ақпараттық жүйе, ол арқылы бірінші деңгейдегі жүйенің форматтық-логикалық бақылаудан кейінгі бақылау қолданылатын кәсіпкерлердің қаржыландыруға арналған өтініштерін қабылдау, өңдеу және бірінші деңгейдегі жүйеге өтініштер туралы мәліметтерді беру жүзеге асырылады;
17) кредиттік шарт – кредитор мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның шарттары бойынша кепілдік беру қорына қатысушы кәсіпкерге кредит береді. Кредиттік шартқа қайта қаржыландырылатын қарыз жағдайында кредит желісін ашу туралы келісім/қосымша келісім де жатады.
Ислам банкі үшін кредиттік шарт қаржыландыру шарты – ислам банкі мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім ретінде түсініледі, оның шарттары бойынша ислам банкі кәсіпкер-сатып алушыға немесе тауар сатушыға коммерциялық кредит берді. Қаржыландыру шартына қаржыландырудың бас келісімі де жатады, оның шеңберінде ислам банкі мен кәсіпкер коммерциялық кредит (қаржыландыру) беру туралы жеке шарттар жасасады. Коммерциялық кредит деп ислам банктерінің сауда делдалы ретінде кәсіпкерге тауардың бағасы мен тауарға үстемақыдан қалыптасатын тауарды сату бағасы бойынша тауарды төлем мерзімін кейінге қалдырумен немесе бөліп төлеумен сату арқылы кәсіпкердің сауда қызметін қаржыландыруы түсініледі;
18) кредит/қаржы лизингі шарты/опциондық келісім (бұдан әрі – кредит/қаржы лизингі шарты/қаржы лизингі/опциондық келісім) – кредитордың кредиттік шарттың/қаржы лизингі шартының/опциондық келісімнің негізінде кәсіпкерге мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз ету және нысаналы пайдалану шарттарымен, оның ішінде ақшалай талап етуді (факторинг) берумен қаржыландыру шарты шеңберінде беретін ақша сомасы. Кредиттік желі де банктік кредитке жатады.
Ислам банкі үшін кредит қаржыландыру – ислам банкі кәсіпкерге қаржыландыру шартына сәйкес беретін тауар үшін төлем мерзімін кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу ретінде түсініледі;

15) консультативный совет – коллегиальный консультативно-совещательный орган финансового агентства, состоящий из участников гарантийного фонда 1;
16) кредитор – банк, лизинговая компания, дочерняя организация национального управляющего холдинга, национальная компания, реализующая государственную политику в зерновой отрасли, международные финансовые институты, в том числе с государственным участием, иностранные банки и иные юридические лица в рамках реализации настоящих Правил гарантирования;
16-1) информационная система кредитора – информационная система второго уровня, посредством которой осуществляются прием, обработка заявлений предпринимателей на финансирование с применением постформатно-логического контроля системы первого уровня и передача сведений о заявлениях в систему первого уровня;
17) кредитный договор – письменное соглашение, заключенное между кредитором и предпринимателем, по условиям которого участник гарантийного фонда предоставляет кредит предпринимателю. К кредитному договору также относится соглашение об открытии кредитной линии/дополнительное соглашение в случае рефинансируемого займа.
Для исламского банка кредитный договор понимается как договор финансирования – письменное соглашение, заключенное между исламским банком и предпринимателем, по условиям которого исламский банк предоставляет коммерческий кредит предпринимателю-покупателю или продавцу товара. К договору финансирования также относится генеральное соглашение финансирования, в рамках которого исламским банком и предпринимателем заключаются отдельные договоры о предоставлении коммерческого кредита (финансирования). Под коммерческим кредитом понимается финансирование исламскими банками торговой деятельности предпринимателя в качестве торгового посредника путем продажи предпринимателю товара с отсрочкой или рассрочкой платежа по цене продажи товара, складывающейся из цены товара и наценки на товар;
18) кредит/договор финансового лизинга/опционное соглашение (далее – кредит/договор финансового лизинга/финансовый лизинг/опционное соглашение) – сумма денег, предоставляемая кредитором предпринимателю на основании кредитного договора/договора финансового лизинга/опционного соглашения на условиях срочности, платности, возвратности, обеспеченности и целевого использования, в том числе в рамках договора финансирования под уступку денежного требования (факторинг). К банковскому кредиту также относится и кредитная линия.
Для исламского банка кредит понимается как финансирование – отсрочка или рассрочка платежа за товар, предоставляемые исламским банком предпринимателю в соответствии с договором финансирования;

19) кредиттің/қаржы лизингі шартының/опциондық келісімнің нысаналы пайдаланылуы – кәсіпкердің кредиттік шарт/қаржы лизингі шарты/опциондық келісім бойынша алынған кредитті/қаржы лизингін/ақша қаражатын осы Кепілдік беру қағидаларының талаптарына сәйкес келетін мақсаттарға пайдалануы (нысаналы пайдалану тиісті құжаттармен расталады, олар жиынтығында кәсіпкердің активті/жұмыстарды/көрсетілетін қызметтерді толық көлемде төлеуін, алуын және пайдалануын және (немесе) осы Кепілдік беру қағидаларында көзделген өзге де мақсаттарға қол жеткізуін растайды);
20) қайта қаржыландыру – кәсіпкерге бұрын берілген кредиттерді кредит қаражаты есебінен алмастыру, бұл ретте қайта қаржыландыру сомасына сыйақыны, айыппұлды, өсімпұлды және сот тәртібімен, сол сияқты соттан тыс тәртіппен берешекті өндіріп алуға байланысты өзге де төлемдерді есепке алмағанда, тек негізгі борыш кіреді;
21) қаржы агенттігі – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
21-1) қаржы агенттігінің ақпараттық жүйесі – екінші деңгейдегі ақпараттық жүйе, ол арқылы бірінші деңгейдегі жүйенің форматтық-логикалық бақылаудан кейінгі бақылау қолданылатын кепілдік міндеттемелерді шығаруға өтініштерін қабылдау, өңдеу және бірінші деңгейдегі жүйеге өтініштер туралы мәліметтерді беру жүзеге асырылады;
22) қаржы агенттігінің жалғыз акционері – "Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" акционерлік қоғамы;
23) қаржы агенттігінің уәкілетті органы – өз қызметін қаржы агенттігінің жарғысында, қаржы агенттігінің кредиттік саясатында өзіне берілген және қаржы агенттігінің ішкі құжаттарында бекітілген өкілеттіктер шегінде жүзеге асыратын, тұрақты жұмыс істейтін алқалы орган;
24) қаржы лизингі шарты – кредитор мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның талаптары бойынша кепілдік беру қорының қатысушысы кәсіпкерге қаржы лизингін береді;
25) лизинг компаниясы – өз қызметін осы Кепілдік беру қағидалары шеңберінде жүзеге асыратын лизингтік мәмілеге қатысушы;
26) лизингтік мәміле (лизинг)/қаржы лизингі – азаматтық құқықтар мен міндеттерді белгілеуге, өзгертуге және тоқтатуға бағытталған, лизингке қатысушылардың келісілген іс-қимыл жиынтығы;
27) мемлекеттік даму институттары – акцияларының бақылау пакеттері экономиканың түрлі салаларында мемлекеттік қолдау шараларын көрсететін ұлттық басқарушы холдингке немесе ұлттық холдингке тиесілі ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар, акционерлік қоғамдар;

19) целевое использование кредита/договора финансового лизинга/опционного соглашения – использование предпринимателем кредита/финансового лизинга/денежных средств, полученного (-ых) по кредитному договору/договору финансового лизинга/опционному соглашению на цели, соответствующие условиям настоящих Правил гарантирования (целевое использование подтверждается соответствующими документами, которые в совокупности подтверждают оплату, получение и использование предпринимателем в полном объеме актива/работ/услуг и (или) достижение других целей, в соответствии с условиями настоящих Правил гарантирования);
20) рефинансирование – замещение за счет средств кредита ранее выданных кредитов предпринимателю, при этом в сумму рефинансирования входит только основной долг без учета вознаграждения, штрафов, пени и иных платежей, связанных с взысканием задолженности, как в судебном, так и во внесудебном порядке;
21) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
21-1) информационная система финансового агентства – информационная система второго уровня, посредством которой осуществляются прием, обработка заявлений на выпуск гарантийных обязательств с применением постформатно-логического контроля системы первого уровня и передача сведений о заявлениях в систему первого уровня;
22) единственный акционер финансового агентства – акционерное общество "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек";
23) уполномоченный орган финансового агентства – постоянно действующий коллегиальный орган, осуществляющий свою деятельность в пределах полномочий, предоставленных ему уставом финансового агентства, кредитной политикой финансового агентства и закрепленных внутренними документами финансового агентства;
24) договор финансового лизинга – письменное соглашение, заключенное между кредитором и предпринимателем, по условиям которого участник гарантийного фонда предоставляют предпринимателю финансовый лизинг;
25) лизинговая компания – участник лизинговой сделки, осуществляющий свою деятельность в рамках настоящих Правил гарантирования;
26) лизинговая сделка (лизинг)/финансовый лизинг – совокупность согласованных действий участников лизинга, направленных на установление, изменение и прекращение гражданских прав и обязанностей;
27) государственные институты развития – национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании, акционерные общества, контрольные пакеты акций которых принадлежат национальному управляющему холдингу или национальному холдингу, оказывающие меры государственной поддержки в различных секторах экономики;

28) мемлекеттік-жекешелік әріптестік – мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптес арасындағы "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған белгілерге сәйкес келетін ынтымақтастық нысаны;
29) опцион – тікелей инвестициялар қорының (бұдан әрі – ТИҚ) кәсіпкердің/өтінім берушінің қатысу үлесін/акцияларын сатуға құқығы және кәсіпкердің/өтінім берушінің/қатысушының және (немесе) акционердің және (немесе) өзге де тұлғаның ТИҚ бүкіл үлесін сатып алу бағасы бойынша не ТИҚ талабында көрсетілген бір бөлігін төлеу және сатып алу жөніндегі міндеттемесі;
30) опциондық келісім – кәсіпкер, ТИҚ, қатысушылар және (немесе) акционерлер және (немесе) жобаның шарттарында көзделген өзге де тұлғалар арасындағы келісім, онда кәсіпкерге инвестиция салу шарттары, оның ішінде (шектеусіз) ТИҚ-қа тиесілі акцияларды және (немесе) кәсіпкердің жарғылық капиталға қатысу үлестерін тәртіппен және шарттасқан мерзімде сатып алу жөніндегі тараптардың міндеттемелері көзделеді;
31) өңірлік үйлестіруші – кәсіпкерлік саласындағы жергілікті атқарушы органның облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімі айқындайтын құрылымдық бөлімшесі;
32) портфельдік кепілдік беру – кепілдік беру қорының қатысушысы/кәсіпкер үшін қаржы агенттігі белгілеген лимит шеңберінде кәсіпкерлерге кепілдіктер беру нысаны;
33) сыртқы бағалау ("жасыл" жоба бойынша) – іске асырылуы межеленген немесе іске асырылып жатқан "жасыл" жобаның "жасыл" таксономия жобаларының кіші секторларына осы кіші сектор үшін көзделген шекті мәндерді (энергия тұтынуды төмендетудің нақты ең төмен мәндері, парниктік газдар шығарындыларының ең төмен деңгейлері, қалдықтардың үлесін азайту/кәдеге жарату, су тұтынуды төмендету, ең үздік қолжетімді технологиялар анықтамалықтарының талаптарына сәйкестік (шекті өлшемшартта көрсетілген бөлікте) сақтау бөлігінде сәйкестігін бағалау рәсімі;
34) сыртқы бағалау провайдері – іске асырылуы межеленген немесе іске асырылып жатқан "жасыл" жоба бойынша тәуелсіз бағалауды қаралып отырған жобаның "жасыл" таксономияның шекті мәніне сәйкестігі туралы тиісті қорытынды дайындай отырып жүзеге асыратын ұйым;
35) тауар – Қазақстан Республикасының заңнамасында өзіне қатысты ислам банктерінің сатып алу-сату мәмілелерін жасасуына рұқсат етілген, коммерциялық кредит шарттарында оны одан әрі кәсіпкерге беру мақсатында тауарды сатушыдан сатып алу-сату шарты бойынша ислам банкі сатып алатын жылжымалы немесе жылжымайтын мүлік;
36) тікелей инвестициялар қоры (ТИҚ) – Қазақстан Республикасының, шет мемлекеттердің және (немесе) "Астана" халықаралық қаржы орталығының заңнамасына сәйкес заңды тұлға нысанында немесе заңды тұлға құрмай, кәсіпкерлік қызметтің өзге де нысанында құрылған, заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына тікелей немесе жанама қатысу және (немесе) заңды тұлға құрмай, ұйымдық-кәсіпкерлік қызметтің өзге де нысандары, қаржы құралдарын сатып алу, қарыздар беру арқылы және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де тәсілдермен ақшаны және өзге де мүлікті тек қана инвестициялау мақсатында тартуды және жинақтауды жүзеге асыратын ұйым;

28) государственно-частное партнерство – форма сотрудничества между государственным партнером и частным партнером, соответствующего признакам, определенным в Законе Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве";
29) опцион – право фонда прямых инвестиций (далее – ФПИ) продать долю участия/акции предпринимателя/заявителя, и обязательство предпринимателя/заявителя/участника и (или) акционера и (или) иного лица оплатить и выкупить всю долю ФПИ по покупной цене, либо ее часть, отраженную в требовании ФПИ;
30) опционное соглашение – cоглашение между предпринимателем, ФПИ, участниками и (или) акционерами и (или) иными лицами, предусмотренными условиями проекта, в котором предусматриваются условия инвестирования предпринимателя, в том числе (без ограничений) обязательство сторон по выкупу принадлежащих ФПИ акций и (или) долей участия в уставном капитале предпринимателя в порядке и в обусловленные сроки;
31) региональный координатор – определяемое акимом области (столицы, городов республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа в сфере предпринимательства;
32) портфельное гарантирование – форма предоставления гарантий предпринимателям в рамках установленного финансовым агентством лимита для участника гарантийного фонда/предпринимателя;
33) внешняя оценка (по "зеленому" проекту) – процедура оценки соответствия, намечаемого к реализации или реализуемого "зеленого" проекта подсекторам проектов "зеленой" таксономии в части соблюдения предусмотренных пороговых значений для данного подсектора (конкретные минимальные значения снижения энергопотребления; минимальные уровни выбросов парниковых газов; снижение доли/утилизации отходов; снижение водопотребления; соответствие требованиям справочников наилучших доступных технологий (в части, указанной в пороговом критерии));
34) провайдер внешней оценки – организация, осуществляющая независимую оценку по намечаемому к реализации или реализуемому "зеленому" проекту с подготовкой соответствующего заключения о соответствии рассматриваемого проекта пороговому значению "зеленой" таксономии;
35) товар – движимое или недвижимое имущество, в отношении которого законодательством Республики Казахстан разрешено заключение сделок купли-продажи исламскими банками, приобретаемое исламским банком у продавца товара по договору купли-продажи в целях дальнейшей передачи его предпринимателю на условиях коммерческого кредита;
36) фонд прямых инвестиций (ФПИ) – организация, созданная в форме юридического лица или иной форме организации предпринимательской деятельности без образования юридического лица в соответствии с законодательством Республики Казахстан, иностранных государств и (или) Международного финансового центра "Астана", осуществляющая привлечение и аккумулирование денег и иного имущества исключительно в целях их дальнейшего инвестирования путем прямого или косвенного участия в уставных капиталах юридических лиц и (или) иных форм организационно-предпринимательской деятельности без образования юридического лица, приобретения финансовых инструментов, предоставления займов и иными способами, не запрещенными законодательством Республики Казахстан;

36-1) тіркеуші – бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын, бірінші деңгейдегі жүйе пайдаланылып жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларының пайдаланылуы мен оларды алушыларды мониторингтеуді техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз етілетін, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;
36-2) тіркеуші ақпараттық жүйе (бұдан әрі – бірінші деңгейдегі жүйе) – кәсіпкерлердің өтінімдерінің эталондық электрондық тізілімін қамтитын, екінші деңгейдегі ақпараттық жүйелермен интеграцияланған жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары мен оларды алушыларды мониторингтеу жүйесі, онда форматтық-логикалық бақылаудан кейінгі бақылау арқылы кәсіпкерлерге қатысты шектеу өлшемшарттарының болмауы жөніндегі талаптарға олардың сәйкес келуі тексеріледі;
37) уәкілетті орган – Кодекстің 85-бабының 3-тармағына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 13-тармағының 17) тармақшасына сәйкес кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган;
38) үлестес/байланысты тұлғалар – "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 64-бабына, "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-1-бабына сәйкес жеке және заңды тұлғалар, сондай-ақ Портфельдік кепілдік беру туралы келісімде айқындалған өлшемшарттарға сәйкес келетін өзге де тұлғалар;
39) форвардтық шарт – міндетті түрде орындалуға тиіс мерзімді келісімшарт, оған сәйкес сатып алушы мен сатушы келісілген сападағы және мөлшердегі тауарды немесе валютаны болашақта белгіленген күні жеткізуге уағдаласады, мұнда сатып алушы ретінде астық саласында мемлекеттік саясатты жүзеге асыратын ұлттық компания әрекет етеді;
40) шартты міндеттемелер – банктік кепілдіктер мен аккредитивтер түріндегі қаржыландыру;
40-1) шектеу өлшемшарттары – мемлекеттік қолдау шараларын алушыларды бірінші деңгейдегі жүйеде тексеру өлшемшарттары;
41) шекті мән ("жасыл" таксономияның кіші секторы бойынша шекті өлшемшарт) – "жасыл" таксономия кіші секторы үшін белгіленген, жобаларды "жасыл" жобалар, яғни "жасыл" таксономияға сәйкес келетіндер ретінде саралау үшін қол жеткізілуге тиіс жобалардың немесе активтердің сандық және сапалық өлшемшарттарының шекті мәндері (кіші сектор бойынша шекті өлшемшарт сертификаттауды/таңбалауды талап етуді білдіреді ("жасыл" таксономияда көрсетілген стандарттардың талаптарына сәйкестікті растау не жекелеген кіші секторларға қатысты таңбалардың болуы);
42) экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) – экономикалық қызмет түрлерін жіктеу және кодтау тәртібін белгілейтін ұлттық жіктеуіш;

36-1) регистратор – юридическое лицо со стопроцентным участием государства в уставном капитале, определенное центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, обеспечивающее техническое сопровождение мониторинга использования мер государственной поддержки частного предпринимательства и их получателей с использованием системы первого уровня;
36-2) регистраторская информационная система (далее – система первого уровня) – система мониторинга мер государственной поддержки частного предпринимательства и их получателей, интегрированная с информационными системами второго уровня, содержащая эталонный электронный реестр заявок предпринимателей, где посредством постформатно-логического контроля осуществляется проверка соответствия предпринимателей условиям отсутствия в отношении них ограничительных критериев;
37) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству согласно пункту 3 статьи 85 Кодекса и подпунктом 17) пункта 13 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан;
38) аффилированные/связанные лица – физические и юридические лица в соответствии со статьей 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах", статьей 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью", а также иные лица, соответствующие критериям, определенным Соглашением о портфельном гарантировании;
39) форвардный договор – обязательный для исполнения срочный контракт, в соответствии с которым покупатель и продавец соглашаются на поставку товара оговоренного качества и количества или валюты на определенную дату в будущем, где покупателем выступает национальная компания, реализующая государственную политику в зерновой отрасли;
40) условные обязательства – финансирование в виде банковских гарантий и аккредитивов;
40-1) ограничительные критерии – критерии проверки получателей мер государственной поддержки системой первого уровня;
41) пороговое значение (пороговый критерий по подсектору "зеленой" таксономии) – предельные значения количественных и качественных критериев проектов или активов, установленных для подсектора "зеленой" таксономии, достижение которых необходимо для квалификации проектов в качестве "зеленых", то есть соответствующих "зеленой" таксономии (пороговый критерий по подсектору выражается в требовании сертификации/маркировки (подтверждение соответствия требованиям указанных в "зеленой" таксономии стандартов либо наличие маркировок в отношении отдельных подсекторов);
42) общий классификатор экономической деятельности (далее – ОКЭД) – национальный классификатор, устанавливающий порядок классификации и кодирования видов экономической деятельности;

43) энергетикалық аудит (бұдан әрі – энергия аудиті) – энергия үнемдеудің мүмкіндігі мен әлеуетін бағалау және энергия үнемдеу мен энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыны дайындау мақсатында энергетикалық ресурстарды пайдалану туралы деректерді жинау, өңдеу және талдау;
44) энергия-аудиторлық ұйым – энергия аудитін жүзеге асыратын заңды тұлға. "Жасыл" таксономияның шекті мәндерінің сәйкестігі туралы қорытынды беруге арналған рұқсат беру құжаттары бар өзге де ұйымдар энергия-аудиторлық ұйымдар деп түсініледі;
45) 1-ші кепілдік беру қоры – қаржыландыру көлемі 7 (жеті) миллиард теңгеден аспайтын жобалар үшін кредиттер/қаржы лизингі/шартты міндеттемелер/форвардтық шарттар бойынша кепілдік беруге арналған, республикалық бюджет, жергілікті бюджеттер, қаржы агенттігінің меншікті қаражаты, екінші деңгейдегі банктер мен өзге де заңды тұлғалардың жарналары, сондай-ақ кәсіпкерлерден кепілдік шығарғаны үшін комиссиялар сомалары есебінен қалыптастырылатын қаражат жиынтығы;
46) 2-ші кепілдік беру қоры – қаржыландыру көлемі 7 (жеті) миллиард теңгеден асатын жобалар үшін кредиттер/қаржы лизингі шарттары/облигациялар/опциондық келісімдер бойынша кепілдіктер беруге арналған қаржы агенттігінің жалғыз акционерінің, республикалық бюджеттің қаражаты, сондай-ақ кәсіпкерлерден кепілдікті шығарғаны үшін комиссиялар сомалары есебінен қалыптастырылатын қаражат жиынтығы.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.11.2025 № 981; 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
6. Қаржы агенттігі 1-ші кепілдік беру қоры мен 2-ші кепілдік беру қоры шеңберінде қалыптастырылатын қаражатты бөлек есепке алуды қамтамасыз етеді.
1-ші кепілдік беру қоры мен 2-ші кепілдік беру қоры арасындағы қаражатты айқас пайдалануға жол берілмейді.
7. Әрбір қордың қаражатын есепке алу, бөлу және пайдалану осы Кепілдік беру қағидаларының талаптарына және қаржы агенттігінің уәкілетті органы бекіткен қаржы агенттігінің ішкі рәсімдеріне сәйкес жүзеге асырылады (консультациялық кеңестің ұсынымдарын ескере отырып, 1-ші кепілдік беру қоры шеңберінде).
Кредиторлардың талаптары бойынша төлемдер қатаң түрде шеңберінде кепілдік берілген тиісті кепілдік беру қорының қаражаты шегінде жүзеге асырылады.
8. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган мен өңірлік үйлестірушілер жыл сайынғы негізде қаржы агенттігінің өтініміне сәйкес сомада мемлекет тарапынан 1-ші кепілдік беру қорына жарналар ретінде қаражат бөлуді көздейді.

43) энергетический аудит (далее – энергоаудит) – сбор, обработка и анализ данных об использовании энергетических ресурсов в целях оценки возможности и потенциала энергосбережения и подготовки заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности;
44) энергоаудиторская организация – юридическое лицо, осуществляющее энергоаудит. Под энергоаудиторскими организациями понимаются и иные организации, имеющие разрешительные документы для предоставления заключения о соответствии пороговых значений "зеленой" таксономии;
45) гарантийный фонд 1 – совокупность средств, формируемых за счет республиканского бюджета, местных бюджетов, собственных средств финансового агентства, взносов банков второго уровня и иных юридических лиц, а также сумм комиссий за выпуск гарантии от предпринимателей, предназначенных для предоставления гарантий по кредитам/финансовому лизингу/условным обязательствам/форвардным договорам для проектов с объемом финансирования не более 7 (семь) млрд тенге;
46) гарантийный фонд 2 – совокупность средств, формируемых за счет средств единственного акционера финансового агентства, республиканского бюджета, а также сумм комиссий за выпуск гарантии от предпринимателей, предназначенных для предоставления гарантий по кредитам/договорам финансового лизинга/облигациям/опционным соглашениям для проектов с объемом финансирования свыше 7 (семь) млрд тенге.
Сноска. Пункт 5 c изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 19.11.2025 № 981; от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Финансовым агентством обеспечивается раздельный учет средств, формируемых в рамках гарантийного фонда 1 и гарантийного фонда 2.
Перекрестное использование средств между гарантийным фондом 1 и гарантийным фондом 2 не допускается.
7. Учет, распределение и использование средств каждого фонда осуществляются в соответствии с условиями настоящих Правил гарантирования и внутренними процедурами финансового агентства, утвержденными уполномоченным органом финансового агентства (в рамках гарантийного фонда 1 с учетом рекомендаций консультативного совета).
Выплаты по требованиям кредиторов осуществляются строго в пределах средств соответствующего гарантийного фонда, в рамках которого была предоставлена гарантия.
8. Уполномоченный орган по предпринимательству и региональные координаторы на ежегодной основе предусматривают выделение средств в качестве взносов в гарантийный фонд 1 со стороны государства в сумме согласно заявке финансового агентства.

9. Кепілдік беру үшін көзделген қаражатты:
кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган республикалық бюджет есебінен;
өңірлік үйлестірушілер жергілікті бюджет қаражаты есебінен;
қаржы агенттігіне 1-ші кепілдік беру қорына мемлекет тарапынан жарналар ретінде жасалатын шарттар негізінде екінші деңгейдегі банктегі/Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі жеке шотқа аударады.
Республикалық және (немесе) жергілікті бюджет есебінен кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган және (немесе) өңірлік үйлестірушілер ұсынатын қаражат бөлек берілген әр кепілдіктің төлемі ретінде қарастырылмайды, 1-ші кепілдік беру қорына мемлекеттің жарнасы ретінде ескеріледі.
Аталған қаражат жеке баланстық шотта есепке алынады. 1-ші кепілдік беру қорының шеңберінде кепілдік беру енгізілген бюджет қаражаты бөлінісінде бөлек әр кепілдік бойынша есептілік ұсыну бойынша міндеттемелердің туындауына алып келмейді.
Қаржы агенттігі 1-ші кепілдік беру қорына республикалық және жергілікті бюджеттерден мемлекет жарналары түрінде қаражаттың түсуіне қарамастан, кепілдік беруді жүзеге асырады. Тиісті қаржы жылында мемлекеттен жарналар түспеген жағдайда кепілдік беру қаржы агенттігінің меншікті қаражаты мен 1-ші кепілдік беру қорының қатысушылары жарналарының есебінен ұсынылады.
10. Қаржы агенттігі кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға және (немесе) өңірлік үйлестірушілерге тоқсан сайынғы негізде берілетін 1-ші кепілдік беру қоры қаражатының пайдаланылуы бойынша біріктірілген есептілікті мыналарды:
пайдаланылған қаражаттың жалпы көлемін;
кәсіпкерлер бөлінісінде берілген кепілдіктердің саны мен жалпы сомасын;
пайдаланылмаған қаражат қалдығын;
кредиторлардың талаптары бойынша төлемдер туралы ақпаратты көрсете отырып қамтамасыз етеді.
11. Кепілдік беруге көзделген қаражат 1-ші кепілдік беру қоры қатысушыларының қаражаты есебінен қаржы агенттігінің екінші деңгейдегі банктегі/Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі шотына олардың арасында жасалатын шарт негізінде қаржы агенттігіне аударылады.
12. Республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттерден бұған дейін қолданыста болған кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 25 тамыздағы № 522 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 968 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігі, "Мемлекеттік қолдауға жататын жеке кәсіпкерлік субъектілері қызметін жүзеге асыратын экономика салаларын мемлекеттік қаржылық қолдау қағидаларын, нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2023 жылғы 21 қарашадағы № 410-НҚ, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 412, Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 299, Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 327, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 401, Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 450-НҚ, Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2023 жылғы 22 қарашадағы № 16, Қазақстан Республикасы Көлік министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 23 қарашадағы № 91, Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 84, Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 347, Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 572/НҚ, Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 598 және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 23 қарашадағы № 167 бірлескен бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33681 болып тіркелген) (бұдан әрі –кәсіпкерлікті қолдаудың бұрын бекітілген бағдарламасы/кәсіпкерлікті қолдаудың бұрын бекітілген бағдарламалары)/осы Кепілдік беру қағидалары шеңберінде кепілдік беруге бөлінген қаражат мемлекеттен 1-ші кепілдік беру қорына жарна ретінде пайдаланылады.

9. Средства, предусмотренные для гарантирования, перечисляются:
за счет средств республиканского бюджета уполномоченным органом по предпринимательству;
за счет средств местного бюджета региональными координаторами;
в финансовое агентство на отдельный счет в банке второго уровня/Национальном Банке Республики Казахстан на основе заключаемых договоров в качестве взносов со стороны государства в гарантийный фонд 1.
Средства, предоставляемые уполномоченным органом по предпринимательству и/или региональными координаторами за счет республиканского и/или местных бюджетов, не рассматриваются как оплата каждой отдельно предоставленной гарантии, а учитываются как взнос государства в гарантийный фонд 1.
Указанные средства подлежат учету на отдельном балансовом счете. Предоставление гарантий в рамках гарантийного фонда 1 не влечет обязанностей по предоставлению отчетности по каждой отдельной гарантии в разрезе внесенных бюджетных средств.
Финансовое агентство осуществляет гарантирование вне зависимости от поступления средств из республиканского и местных бюджетов в виде взносов государства в гарантийный фонд 1. При отсутствии взносов от государства в соответствующем финансовом году предоставление гарантий осуществляется в рамках собственных средств финансового агентства и взносов участников гарантийного фонда 1.
10. Финансовое агентство обеспечивает агрегированную отчетность по использованию средств гарантийного фонда 1, предоставляемую уполномоченному органу по предпринимательству и/или региональным координаторам на ежеквартальной основе, с отражением:
общего объема использованных средств;
количества и общей суммы предоставленных гарантий в разрезе предпринимателей;
остатка неиспользованных средств;
информации о выплатах по требованию кредиторов.
11. Средства, предусмотренные для гарантирования, перечисляются за счет средств участников гарантийного фонда 1 в финансовое агентство на счет финансового агентства в банке второго уровня/Национальном Банке Республики Казахстан на основе договора, заключаемого между ними.
12. Средства из республиканского и/или местного бюджетов, выделенные на гарантирование в рамках ранее действовавших программ поддержки предпринимательства – Государственная программа поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2018 года № 522, Государственная программа поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2019 года № 968, Национальный проект по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728, механизм кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820, совместный приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 21 ноября 2023 года № 410-НҚ, Министра энергетики Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 412, Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 299, Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 327, Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 401, Министра культуры и информации Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 450-НҚ, Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 22 ноября 2023 года № 16, исполняющего обязанности Министра транспорта Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 91, Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 84, Министра просвещения Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 347, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 572/НҚ, Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 598 и исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 167 "Об утверждении правил, форм государственной финансовой поддержки, отраслей экономики, в которых осуществляют деятельность субъекты частного предпринимательства, подлежащие государственной поддержке" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33681) (далее – ранее утвержденная программа поддержки предпринимательства/ранее утвержденные программы поддержки предпринимательства)/настоящих Правил гарантирования, используются в качестве взносов от государства в гарантийный фонд 1.

13. Өңірлік үйлестірушілер облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың даму жоспарларын әзірлеу кезінде осы Кепілдік беру қағидаларының ережелерін ескереді.
14. Қаржы агенттігі 1-ші кепілдік беру қоры мен 2-ші кепілдік беру қорының қызметі туралы ақпаратты, оның ішінде алынған және пайдаланылған қаражаттың жалпы көлемін, бос лимиттерді, берілген кепілдіктердің саны мен жалпы сомасын көрсете отырып, қолдау көрсетілген жобалар бойынша салалар, өңірлер, кәсіпкерлік субъектілері, қатысушылар бөлінісінде ақпаратты өзінің ресми интернет-ресурсында апта сайынғы негізде жариялап отырады.
15. Қаржы агенттігі тиімділіктің жалпы кешенді жылдық талдамалық есебін қалыптастыру мақсаттары үшін есепті жылдан кейінгі жылдың шілдесінен кешіктірмей осы Кепілдік беру қағидаларының іске асырылуын мониторингілеу нәтижелерін уәкілетті органға жібереді.
16. Қаржы агенттігі Қазақстанда және оның өңірлеріндегі шағын және орта кәсіпкерліктің дамуының жай-күйі туралы есептің жыл сайынғы шығарылымын дайындайды, онда шағын және орта кәсіпкерліктің ағымдағы жай-күйі мен әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштері серпінін өңірлік және салалық бөліністерде кешенді жалпы республикалық талдау, Қазақстанның әрбір өңіріндегі шағын және орта кәсіпкерлік секторына жеке-жеке шолу, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін қаржылай және қаржылай емес қолдаудың қолданыстағы инфрақұрылымы бойынша өзекті ақпарат көрсетіледі.
17. Мынадай:
1) опциондық келісімде көзделген сатып алуды қоспағанда, ұйымдардың үлестерін, акцияларын сатып алуға бағытталған;
2) ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдарын және астық саласында мемлекеттік саясатты жүзеге асыратын ұлттық компанияны қоспағанда, мемлекеттік даму институттары берген (2-ші кепілдік беру қоры шеңберінде кепілдіктер беруге қолданылмайды);
3) сомасы инвестициялық жобаны іске асыру үшін (меншікті қатысу және (немесе) кепілдік берілмейтін кредиттік қаражат ескеріле отырып) жеткіліксіз;
4) кепілдік алуға өтініш берген күнге салықтар және бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдер бойынша берешегі бар кәсіпкерлердің міндеттемелері;
5) ломбардтардың, микроқаржылық, факторингтік ұйымдар мен лизинг компанияларының қызметіне бағытталған;
6) мыналарды:
үлестес/байланысты тұлғаның құрылыс қызметін жүзеге асыруына растайтын құжат болған жағдайда жаңа және (немесе) бар объектілерді (ғимараттарды, құрылысжайларды және олардың кешендерін, коммуникацияларды) салуды (оның ішінде кеңейту, жаңғырту, техникалық жаңарту, реконструкциялау, реставрациялау, күрделі жөндеу) (2-ші кепілдік беру қоры шеңберінде кепілдіктер беруге қолданылмайды);
Қазақстан Республикасының аумағында ресми дистрибьюторлар болып табылатын үлестес/байланысты тұлғалардан тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуды;
тауарды, шикізатты және (немесе) материалдарды үлестес/байланысты тұлға өндірген жағдайда үлестес/байланысты тұлғалардан осындай тауарларды, шикізатты және (немесе) материалдарды сатып алуды қоспағанда, үлестес/байланысты тұлғалардан жылжымайтын мүлік объектілерін, активтерді, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды қоспағанда, үлестес/байланысты тұлғалардан жылжымайтын мүлік объектілерін, активтерді, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуға бағытталған міндеттемелерге кепілдік берілмейді.

13. Региональные координаторы при разработке планов развития областей, городов республиканского значения и столицы учитывают положения настоящих Правил гарантирования.
14. Финансовое агентство на еженедельной основе публикует на своем официальном интернет-ресурсе информацию о деятельности гарантийного фонда 1 и гарантийного фонда 2, в том числе по поддержанным проектам в разрезе отраслей, регионов, субъектов предпринимательства, участников с отражением общего объема полученных и использованных средств, свободных лимитов, количества и общей суммы предоставленных гарантий.
15. Финансовое агентство для целей формирования общего комплексного годового аналитического отчета эффективности не позднее июля года, следующего за отчетным, направляет результаты мониторинга реализации настоящих Правил гарантирования уполномоченному органу.
16. Финансовое агентство подготавливает ежегодный выпуск отчета о состоянии развития малого и среднего предпринимательства в Казахстане и его регионах, отражающего комплексный общереспубликанский анализ текущего состояния и динамики социально-экономических показателей малого и среднего предпринимательства в региональном и отраслевом разрезах, обзор сектора малого и среднего предпринимательства каждого региона Казахстана по отдельности, актуальную информацию по существующей инфраструктуре финансовой и нефинансовой поддержки субъектов малого и среднего предпринимательства.
17. Гарантированию не подлежат обязательства:
1) направленные на выкуп долей, акций организаций, за исключением выкупа предусмотренного, опционным соглашением;
2) выданные государственными институтами развития, за исключением дочерних организаций национального управляющего холдинга и национальной компании, реализующей государственную политику в зерновой отрасли (не распространяется на предоставление гарантий в рамках гарантийного фонда 2);
3) сумма которых недостаточна (с учетом собственного участия и/или не гарантируемых кредитных средств) для реализации инвестиционного проекта;
4) предпринимателей, имеющих на дату обращения за получением гарантии задолженность по уплате налогов других обязательных платежей в бюджет;
5) направленные на деятельность ломбардов, микрофинансовых, факторинговых организаций и лизинговых компаний;
6) направленные на приобретение у аффилированных/связанных лиц объектов недвижимости, активов, работ и услуг, за исключением:
строительства (в том числе расширение, модернизация, техническое обновление, реконструкция, реставрация, капитальный ремонт) новых и (или) существующих объектов (здания, сооружения и их комплексы, коммуникации), в случае наличия подтверждающего документа на осуществление аффилированным/связанным лицом деятельности по строительству (не распространяется на предоставление гарантий в рамках гарантийного фонда 2);
приобретения товаров, работ и услуг у аффилированных/связанных лиц, являющихся официальными дистрибьюторами на территории Республики Казахстан;
приобретения товаров, сырья и/или материалов у аффилированных/связанных лиц в случае, если такой товар, сырье и/или материалы произведены аффилиированным/связанным лицом.

18. Мыналар осы Кепілдік беру қағидаларын іске асыру шеңберінде кепілдік алушы болмайды:
1) моторлы көлік құралдарын және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген, құрамында спирті бар медициналық мақсаттағы өнімдерді (бальзамдардан басқа) шығаруды көздейтін жобаларды қоспағанда, акцизделетін тауарларды/өнімдерді шығаруды жүзеге асыратын;
2) қиыршық тас және құм карьерлерін игеру жобаларын қоспағанда, алынған/өндірілген материалдарды одан әрі өңдемей тау-кен өндірісіндегі жобаны, геологиялық барлау сатысындағы жобаны іске асыруды жоспарлап отырған;
3) осы Кепілдік беру қағидаларының 2-тарауы 2-параграфының талаптарына сәйкес кепілдік беруді қоспағанда, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке немесе ұлттық компанияға тиесілі;
4) Кодекстің 24-бабы 4-тармағының 3) және 11) тармақшаларында көрсетілген қызмет түрлерін қоспағанда, Кодекстің 24-бабының 4-тармағында көрсетілген қызмет түрлері бойынша жобаларды іске асыратын;
5) жеке кәсіпкерлік субъектісі ретінде қызметін тоқтатқан немесе тоқтатып қойған;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кредиторлармен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар болып табылатын;
7) "Банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар болып табылатын;
8) бірінші деңгейдегі ақпараттық жүйеде олар бойынша шектеу өлшемшарттары айқындалған тұлғалар болып табылатын кәсіпкерлер.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19. Осы Кепілдік беру қағидалары шеңберінде алынған кредиттер/қаржы лизингі/опциондар бойынша кәсіпкердің өнім берушілермен, мердігерлермен, өзге де контрагенттермен есеп айырысуы 1 (бір) мың айлық есептік көрсеткіштен аспайтын кредиттерді қоспағанда, қолма-қол ақшасыз төлемдер нысанында жүзеге асырылады.
20. Кредиторлар кәсіпкерден жиынтығында кредит/қаржы лизингі/шартты міндеттеме/форвардтық шарт сомасының 0,5 %-ынан аспайтын кредитпен/қаржы лизингімен/шартты міндеттемемен/форвардтық шартпен байланысты комиссия алуға құқылы.
21. Кепілдіктер мөлшері жобаның шеңберінде кредит/қаржы лизингі/шартты міндеттеме/форвардтық шарт/облигациялар/опциондық келісім сомасына және (немесе) жобаның құнына байланысты айқындалады.

18. Получателями гарантий в рамках реализации настоящих Правил гарантирования не являются предприниматели:
1) осуществляющие выпуск подакцизных товаров/продукции, за исключением проектов, предусматривающих выпуск моторных транспортных средств и спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства;
2) планирующие реализовать проект в горнодобывающей промышленности без дальнейшей переработки извлеченных/добытых материалов, проект на стадии геологоразведочных работ и разработке карьеров, за исключением проектов на разработку гравийных и песчаных карьеров;
3) пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании, за исключением предоставления гарантий в соответствии с условиями параграфа 2 главы 2 настоящих Правил гарантирования;
4) реализующие проекты по видам деятельности, указанным в пункте 4 статьи 24 Кодекса, за исключением видов деятельности, указанных в подпунктах 3) и 11) пункта 4 статьи 24 Кодекса;
5) прекратившие или приостановившие деятельность как субъект частного предпринимательства;
6) являющиеся лицами, связанными с кредиторами особыми отношениями в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) являющиеся лицами, связанными с банком особыми отношениями в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности";
8) являющиеся лицами, по которым информационной системой первого уровня выявлены ограничительные критерии.
Сноска. Пункт 18 - в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. По кредитам/финансовому лизингу/опционам, полученным в рамках настоящих Правил гарантирования, расчет предпринимателя с поставщиками, подрядчиками, иными контрагентами осуществляется в безналичной форме платежей, за исключением кредитов, не превышающих 1 (один) тысяча месячных расчетных показателей.
20. Кредиторы вправе взимать комиссии с предпринимателя, связанные с кредитом/финансовым лизингом/условным обязательством/форвардным договором, в совокупности составляющие не более 0,5 % от суммы кредита/финансового лизинга/условным обязательством/форвардного договора.
21. Размер гарантий зависит от суммы кредита/финансового лизинга/условного обязательства/форвардного договора/облигаций/опционного соглашения в рамках проекта и/или стоимости проекта.

22. Кредит(тер)/қаржы лизингі/опцион бойынша қамтамасыз ету ретінде ұсынылатын мүлікті сақтандыруға жол беріледі.
23. Кредитордың қаржыландыру туралы шешімі негізінде кәсіпкерден үлестес және байланысты заңды және жеке тұлғалардың кепілдіктерін беруге жол беріледі.
24. Кәсіпкер қаржы агенттігіне 1-ші кепілдік беру қоры шеңберінде кепілдікті шығарғаны үшін төлейтін комиссия мөлшері кепілдік сомасының 1,5 %-ын құрайды және кепілдік міндеттемесіне қол қойылған күннен кешіктірмей біржолғы негізде және, егер қаржы агенттігі өзгеше айқындамаса, кепілдік міндеттемесінің қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін берілген кепілдік сомасының қалдығынан жыл сайын төленеді. Бұл ретте кепілдік қолданылатын не қолданылуы мерзімінен бұрын тоқтатылған кезеңде кепілдік азайған жағдайларда төленген комиссия азайған/тоқтатылған кезден бастап қайта есептеліп, кейіннен кәсіпкердің өтініші бойынша артық төленген сома оған қайтарылуға тиіс. Кәсіпкер кепілдік міндеттемесінің бүкіл қолданылу мерзімі үшін жыл сайынғы комиссияны қаржы агенттігіне біржолғы негізде төлеуге құқылы. Кредитордың кәсіпкер атынан кепілдікті шығару комиссиясының сомасын қаржы агенттігіне біржолғы немесе жыл сайынғы негізде төлеуге құқылы.
Кәсіпкер қаржы агенттігіне 2-ші кепілдік беру қоры шеңберінде кепілдікті шығарғаны үшін төлейтін комиссия мөлшері кепілдік сомасының жылдық 1,5 %-ын құрайды және кепілдік міндеттемесіне қол қойылғанға дейін кепілдіктің бүкіл қолданылу мерзімі үшін біржолғы негізде төленеді. Осы норма қаржы агенттігі бұрын берген кепілдіктерге де қолданылады. Бұл ретте комиссия сомасын негізгі борыш сомасына қосуға болады. Комиссия кредитті өтеу графигіне сәйкес кепілдіктің болжамды амортизациясын ескере отырып есептеледі. Бұл ретте кепілдік қолданылатын не қолданылуы мерзімінен бұрын тоқтатылған кезеңде кепілдік азайған жағдайларда төленген комиссия азайған/тоқтатылған кезден бастап 3 (үш) ай өткен соң қайта есептеліп, кейін кәсіпкердің өтініші бойынша артық төленген сома оған қайтарылады.
Қолжетімділік кезеңі болған кезде жаңартылатын кредиттік желі бойынша комиссия жаңартылатын кредиттік желі бойынша кепілдіктің жалпы сомасынан есептеледі.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
25. Мемлекеттен берілген жарналар ретінде республикалық және жергілікті бюджеттерден алынған қаражат және 1-ші кепілдік беру қорына қатысушылардың қаражаты қаржы агенттігінің кейінге қалдырылған кірісі ретінде есепке алынады, кейіннен жарна түскен жылдың алдындағы жылдағы кепілдіктер портфелінің қолданылу мерзімінің орташа мерзіміне барабар кіріс (амортизация) ай сайын танылады.

22. Допускается страхование имущества, предоставляемого в качестве обеспечения по кредиту (-ам)/финансовому лизингу/опциону.
23. Допускается предоставление от предпринимателя гарантий аффилированных и связанных юридических и физических лиц на основании решения кредитора о финансировании.
24. Размер комиссии, уплачиваемой предпринимателем финансовому агентству за выпуск гарантии в рамках гарантийного фонда 1, составляет 1,5 % от суммы гарантии и уплачивается единовременно, не позднее даты подписания гарантийного обязательства, и ежегодно, до окончания срока действия гарантийного обязательства, от остатка суммы выданной гарантии, если иное не определено финансовым агентством. При этом в случаях снижения гарантии в период ее действия либо досрочного прекращения действия гарантии уплаченная комиссия подлежит пересчету с момента снижения/прекращения с дальнейшим возвратом излишне уплаченной суммы предпринимателю по его обращению. Предприниматель вправе единовременно оплатить финансовому агентству ежегодную комиссию в полном объеме за весь период действия гарантийного обязательства. Кредитор имеет право единовременно или на ежегодной основе оплачивать финансовому агентству за предпринимателя сумму комиссии за выпуск гарантии.
Размер комиссии, уплачиваемой предпринимателем финансовому агентству за выпуск гарантии в рамках гарантийного фонда 2, составляет 1,5 % годовых от суммы гарантии и оплачивается единовременно до подписания гарантийного обязательства за весь срок действия гарантии. Действие настоящей нормы распространяется также на ранее предоставленные гарантии финансовым агентством. При этом возможно включение суммы комиссии к сумме основного долга. Расчет комиссии осуществляется, учитывая прогнозную амортизацию гарантии в соответствии с графиком погашения кредита. При этом в случаях снижения гарантии в период ее действия либо досрочного прекращения действия гарантии уплаченная комиссия подлежит пересчету по истечении 3 (три) месяцев с момента снижения/прекращения с дальнейшим возвратом излишне уплаченной суммы предпринимателю по его обращению.
По возобновляемой кредитной линии при наличии периода доступности комиссия рассчитывается из общей суммы гарантии по возобновляемой кредитной линии.
Сноска. Пункт 24 - в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Полученные средства из республиканского и местных бюджетов в качестве взносов от государства и средства участников гарантийного фонда 1 учитываются как отложенный доход финансового агентства, с последующим ежемесячным признанием дохода (амортизацией) пропорционально среднему сроку действия портфеля гарантий за год, предшествующий году поступления взноса.

26. 1-ші кепілдік беру қорына төленетін банктердің жарналарын есептеу мөлшері мен тәртібін қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік жоспарлау, салық, бюджет және кеден саясаты жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
1-ші кепілдік беру қорына төленетін банктердің ерікті жарналарын есептеу мөлшері мен тәртібін олармен келісу бойынша қаржы агенттігі айқындайды.
27. Өзге заңды тұлғалар төлейтін жарналар мөлшерін олармен келісу бойынша қаржы агенттігінің уәкілетті органы бекітеді.
28. 2-ші кепілдік беру қорын қаржыландыру қаржы агенттігінің жалғыз акционерінің қаражаты, республикалық бюджет есебінен жыл сайынғы негізде, сондай-ақ қаржы агенттігіне кепілдікті шығарғаны үшін кәсіпкерлер төлейтін комиссиялар сомасы есебінен қамтамасыз етіледі.
29. Қаржы агенттігі 1-ші кепілдік беру қорының қаражатын мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарға және "кері РЕПО" операциялары мен консультациялық кеңестің ұсынымдарын ескере отырып айқындалған өзге де қаржы құралдарына орналастырып, сыйақы түрінде кіріс алады.
30. Қаржы агенттігі 2-ші кепілдік беру қорының қаражатын мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарға және "кері РЕПО" операциялары мен өзге де қаржы құралдарына орналастырып, сыйақы түрінде тиісті кіріс алады.
31. Кепілдік беру қаржы агенттігінің уәкілетті органы бекіткен, мемлекеттен республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты, 1-ші кепілдік беру қорына қатысушылардан жарналар негізінде белгіленетін әрбір кредиторға кепілдік беру лимиті және қаржы агенттігінің бөлінетін меншікті қаражаты шеңберінде жүзеге асырылады.
Кепілдік беру лимитіне жеткен кезде осы кредитордың пайдасына жобаларды қарау және оларға кепілдік беру тоқтатылады. Жобаларды қарау және оларға кепілдік беру қаржы агенттігінің 1-ші кепілдік беру қорына қосымша жарналар тартылған жағдайда кредиторға жаңа немесе қосымша лимит белгілеуі арқылы қайта басталады.
32. Қаржы агенттігі төлеген кредитор талаптарының шегі кепілдік портфелі көлемінің (қалған берешектің) 7 %-ынан асып кеткен кезде мұндай кредитордың пайдасына одан әрі кепілдік беру осы көрсеткіш осы Кепілдік беру қағидаларының 43-тармағына сәйкес аталған кредитордың 1-ші кепілдік беру қорына қосымша жарналарды жүзеге асыруы арқылы сәйкестікке келтірілгенге дейін тоқтатыла тұрады.
Бұл ретте қаржы агенттігі кепілдік портфелі көлемінің (қалған берешектің) 7 %-ынан төмен төленген талаптар шегін дербес белгілеуі мүмкін және ол портфельдік кепілдік беру туралы келісімде көрсетіледі.

26. Размер и порядок расчета взносов банков, уплачиваемых в гарантийный фонд 1 определяются центральным уполномоченным органом по государственному планированию, налоговой, бюджетной и таможенной политики по согласованию c уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Размер и порядок расчета добровольных взносов банков, уплачиваемых в гарантийный фонд 1, определяется финансовым агентством по согласованию с ними.
27. Размер уплачиваемых взносов от иных юридических лиц утверждается уполномоченным органом финансового агентства по согласованию с ними.
28. Финансирование гарантийного фонда 2 обеспечивается за счет средств единственного акционера финансового агентства, республиканского бюджета на ежегодной основе, а также сумм комиссий, уплачиваемых предпринимателями финансовому агентству за выпуск гарантии.
29. Финансовое агентство размещает средства гарантийного фонда 1 в государственные эмиссионные ценные бумаги и операции "обратное РЕПО" и иные финансовые инструменты, определяемые с учетом рекомендаций консультативного совета, с получением соответствующего дохода в виде вознаграждения.
30. Финансовое агентство размещает средства гарантийного фонда 2 в государственные эмиссионные ценные бумаги и операции "обратное РЕПО" и иные финансовые инструменты с получением соответствующего дохода в виде вознаграждения.
31. Гарантирование осуществляется в рамках утвержденного уполномоченным органом финансового агентства лимита гарантирования на каждого Кредитора, устанавливаемого на основе взносов от государства в виде средств республиканского и местных бюджетов, участников гарантийного фонда 1 и выделяемых собственных средств финансового агентства.
При достижении лимита гарантирования рассмотрение и гарантирование проектов в пользу данного кредитора приостанавливается. Рассмотрение и гарантирование проектов возобновляется путем установления финансовым агентством нового или дополнительного лимита на кредитора в случае привлечения дополнительных взносов в гарантийный фонд 1.
32. При превышении выплаченных финансовым агентством требований кредитора порога свыше 7 % от объема (остатка задолженности) гарантийного портфеля дальнейшая выдача гарантий в пользу такого кредитора приостанавливается до момента приведения данного показателя в соответствие путем осуществления данным кредитором дополнительных взносов в гарантийный фонд 1 согласно пункту 43 настоящих Правил гарантирования.
При этом порог выплаченных требований ниже 7 % от объема (остатка задолженности) гарантийного портфеля может быть установлен финансовым агентством самостоятельно и отражается в соглашении о портфельном гарантировании.

33. 1-ші кепілдік беру қоры шеңберінде кепілдік берген кезде қаржы агенттігі осы Кепілдік беру қағидаларының шарттарына сәйкес портфельдік кепілдік беру әдісін қаржы агенттігінің кредитормен портфельдік кепілдік беру туралы келісім жасасу арқылы қолданады.
34. Кредитор 1-ші кепілдік беру қорының шеңберінде кәсіпкерлердің жобаларын осы Кепілдік беру қағидалары мен қаржы агенттігімен жасалған портфельдік кепілдік беру туралы келісімнің шарттарына сәйкес қаржыландыруға міндетті.
35. 2-ші кепілдік беру қоры шеңберінде кепілдік беру қаржы агенттігінің ішкі нормативтік құжаттарына сәйкес қаржы агенттігінің әрбір өтінімді жеке қарауы арқылы жүзеге асырылады.
35-1. Кредитор кәсіпкердің кредит қабілеттілігіне талдау жүргізуді және жобаның инвестициялық тартымдылығын бағалауды, сондай-ақ кредиттік шарт немесе қаржылық лизинг шарты не шартты міндеттеме немесе облигациялар немесе опциондық келісім бойынша кәсіпкердің міндеттемелерін тиісінше ресімдеуді және орындауды қамтамасыз етеді. Қаржы агенттігі кредитор жүргізген талдаудың анықтығына, толықтығына және негізділігіне жауап бермейді.
Ескерту. 1-тарау 35-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Кредиттер/қаржы лизингі/шартты міндеттемелер/ форвардтық шарттар/облигациялар/опциондар бойынша кепілдік беру қорлары шеңберінде кепілдік беру тәртібі
1-параграф. 7 (жеті) миллиард теңгеден аспайтын сомада қаржыландыру бойынша 1-ші кепілдік беру қоры шеңберінде кепілдік беру шарттары
36. Осы Кепілдік беру қағидаларының 17, 18-тармақтарында көрсетілген талаптарды сақтай отырып, осы Кепілдік беру қағидаларына қосымшаға сәйкес өз жобаларын экономикалық қызметтің басым түрлерінде, сондай-ақ экономикалық қызметтің басым емес өзге де түрлерінде іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлап отырған кәсіпкерлер осы бағыт бойынша кепілдік беруге қатысушы болады.
Әрбір кредитор үшін қаржы агенттігі белгілеген жалпы кепілдік беру лимитінде осы Кепілдік беру қағидаларына қосымшаға сәйкес экономикалық қызметтің басым түрлерінің тізбесіне жататын жобалардың үлесі консультациялық кеңестің ұсынымдарын ескере отырып, қаржы агенттігі уәкілетті органының шешімімен айқындалады.
Басым және басым емес салалардың көрсетілген арақатынасы қаржы агенттігі мен кредитор арасында жасалатын портфельдік кепілдік беру туралы келісімде белгіленіп, тіркеледі.

33. Предоставление гарантий в рамках гарантийного фонда 1 финансовое агентство применяет метод портфельного гарантирования в соответствии с условиями настоящих Правил гарантирования с заключением соглашения о портфельном гарантировании финансовым агентством с кредитором.
34. Кредитор обязан финансировать проекты предпринимателей в рамках гарантийного фонда 1 в соответствии с условиями настоящих Правил гарантирования и заключенного с финансовым агентством соглашения о портфельном гарантировании.
35. Предоставление гарантий в рамках гарантийного фонда 2 осуществляется путем индивидуального рассмотрения каждой заявки финансовым агентством в соответствии со внутренними нормативными документами финансового агентства.
35-1. Кредитор обеспечивает проведение анализа кредитоспособности предпринимателя и оценку инвестиционной привлекательности проекта, а также надлежащее оформление и исполнение обязательств предпринимателя по кредитному договору или договору финансового лизинга либо условному обязательству или облигациям или опционному соглашению. Финансовое агентство не отвечает за достоверность, полноту и обоснованность проведенного кредитором анализа.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 35-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок предоставления гарантий в рамках гарантийных фондов по кредитам/финансовому лизингу/условным обязательствам/форвардным договорам/облигациям/опционам
Параграф 1. Условия предоставления гарантий в рамках гарантийного фонда 1 по финансированию в сумме не более 7 (семь) миллиардов тенге
36. Участниками гарантирования по данному направлению являются предприниматели, реализующие и/или планирующие реализовать собственные проекты в приоритетных видах экономической деятельности согласно приложению к настоящим Правилам гарантирования, а также в иных неприоритетных видах экономической деятельности, с соблюдением требований, указанных в пунктах 17, 18 настоящих Правил гарантирования.
Доля проектов, относящихся к перечню приоритетных видов экономической деятельности, согласно приложению к настоящим Правилам гарантирования в общем в установленном финансовым агентством лимите гарантирования для каждого кредитора, определяется решением уполномоченного органа финансового агентства с учетом рекомендаций консультативного совета.
Указанное соотношение приоритетных и неприоритетных отраслей устанавливается и фиксируется в соглашении о портфельном гарантировании, заключаемом между финансовым агентством и кредитором.

37. Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры, облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, қаржы агенттігі және өзге де көздер қаражаты есебінен іске асырылатын бағдарламалар шеңберінде 1-ші кепілдік беру қорының қатысушылары арқылы мемлекеттік қаржылай қолдау алатын кәсіпкерлер де осы Кепілдік беру қағидаларының шарттарына сәйкес келген жағдайда кепілдік беруге қатысушы бола алады.
38. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган әзірлейтін және қаулымен бекітілген "жасыл" жобалардың сыныптамасына (таксономиясына) сәйкес "жасыл" жобаларды іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлап отырған кәсіпкерлер де қатысушы болады.
39. Кепілдік беру инвестициялық жобаларды, айналым қаражатын толықтыруға бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін кредиттер/қаржы лизингі шарттары, сондай-ақ шартты міндеттемелер, форвардтық шарттар, факторингтік мәмілелер және франчайзинг, ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыру бойынша ұсынылады.
Инвестициялық жобаларды (оның ішінде "жасыл" жобалар, франчайзинг) іске асыруға кепілдік алған кезде кредитордың қаржыландыру туралы шешімі күнінен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығын/жеке табыс салығын) және жұмыс орындарының орташа жылдық санын 10 %-ға ұлғайту көзделген.
"Жасыл" жобаларды іске асыруға кепілдік беру іске асырылатын жобаның кредитордың қаржыландыру туралы шешімі күнінен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін шекті мәнге ("жасыл" таксономия кіші секторы бойынша шекті өлшемшарт болған кезде) жетуін көздейді (осы өлшемшартты орындау мерзімін ұзарту сыртқы бағалаумен айқындалған себептер болған кезде қаржы агенттігінің шешімі негізінде жүзеге асырылады).
Бұл ретте жоғарыда көрсетілген көрсеткіштерді салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар жөніндегі деректер және (немесе) бюджетпен есеп айырысудың жай-күйі туралы дербес шоттан үзінді көшірме және (немесе) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің деректері негізінде кепілдік беру түрінде тікелей қолдау алған/алатын кәсіпкер растайды. Кредитордың қаржыландыру туралы шешімінің күніне қарамастан, келесі қаржы жылының басталуы тиімділік көрсеткіштерін есептеу кезінде есепті күн болып табылады.
Айналым қаражатын толықтыру мақсаттарына бағытталған кепілдік беру жобалары бойынша, сондай-ақ шартты міндеттемелер, форвардтық шарттар және (немесе) ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыру бойынша тиімділік өлшемшарттарына қол жеткізу туралы талаптар қолданылмайды.

37. Предприниматели, получающие государственную финансовую поддержку через участников гарантийного фонда 1 в рамках программ, реализуемых за счет средств Национального фонда Республики Казахстан, местного исполнительного органа области, столицы, городов республиканского значения, финансового агентства и других источников, также могут стать участниками гарантирования при условии соответствия условиям настоящих Правил гарантирования.
38. Участниками также являются предприниматели, реализующие и (или) планирующие реализовать "зеленые" проекты в соответствии с классификацией (таксономией) "зеленых" проектов, разрабатываемой уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и утвержденной постановлением.
39. Гарантирование предоставляется по кредитам/договорам финансового лизинга, выдаваемым для реализации инвестиционных проектов, проектов, направленных на пополнение оборотных средств, а также по условным обязательствам, форвардным договорам, факторинговым сделкам и франчайзингу, рефинансированию текущих обязательств.
При получении гарантирования на реализацию инвестиционных проектов (в том числе "зеленые" проекты, франчайзинг) предусмотрено увеличение уплачиваемых налогов (корпоративного подоходного налога/индивидуального подоходного налога) и увеличение среднегодовой численности рабочих мест на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения кредитора о финансировании.
Гарантирование на реализацию "зеленых" проектов предусматривает достижение реализуемым проектом порогового значения (при наличии порогового критерия по подсектору "зеленой" таксономии) после 2 (два) финансовых лет с даты решения кредитора о финансировании (продление срока исполнения данного критерия осуществляется на основании решения финансового агентства при наличии причин, определенных внешней оценкой).
При этом вышеуказанные показатели подтверждаются предпринимателем, который непосредственно получал/получает поддержку в виде гарантирования на основании данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям и (или) согласно выписке из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом и (или) данных Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан. Отчетной датой при расчете показателей эффективности является начало следующего финансового года вне зависимости от даты решения кредитора о финансировании.
По проектам гарантирования, направленным на цели пополнения оборотных средств, а также по условным обязательствам, форвардным договорам и (или) рефинансированию текущих обязательств требования о достижении критериев эффективности не распространяются.

Ескерту. 39-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
40. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде жобаларды салалық шектеулерсіз іске асыру үшін берілетін кредиттер/қаржы лизингі/шартты міндеттемелер бойынша да кепілдік беріледі.
41. Кәсіпкер үшін кепілдік беру шарттары:
1) кепілдік беру жүзеге асырылатын жобаның шеңберінде қаржыландыру сомасы 7 (жеті) миллиард теңгеден аспайды.
Бұл ретте жоба шеңберіндегі қаржыландыру сомасы кәсіпкер үшін онымен үлестес/байланысты тұлғалардың барлық екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы ұйымдарындағы және лизинг компанияларындағы кепілдік берілетін кредит(-тер)/қаржы лизингі/шартты міндеттеме/форвардтық шарт бойынша берешегін ескере отырып есептеледі. Айналым қаражатын толықтыру мақсаттарына арналған ең жоғары лимит 3,5 миллиард теңгеден аспайды;
2) кепілдіктің(-тердің) ең жоғары мөлшері кредит сомасының 85 %-ына дейін құрайды, бірақ 3,5 миллиард теңгеден аспайды.
Кредитордың қосымша қамтамасыз ету ретінде жылжымайтын және (немесе) жылжымалы мүлікті, сондай-ақ құрылтайшылардың/ қатысушылардың/акционерлердің және/немесе үшінші тұлғалардың кепілдіктерін қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей, қабылдауына жол беріледі;
3) кепілдік мерзімі – қаржыландыру мерзімі аяқталған күннен бастап 5 (бес) айдан аспайтын мерзім;
4) кредиттің/қаржы лизингі шартының/шартты міндеттемелердің/ форвардтық шарттың валютасы – теңге және/немесе шетел валютасы.
Шетел валютасындағы кредиттер/қаржы лизингі шарттары/шартты міндеттемелер/форвардтық шарттар бойынша қаржы агенттігінің кепілдік беруі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кепілдік шығарылған күнге ресми бағамы бойынша теңгемен жүзеге асырылады.
Ескерту. 41-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
42. Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің міндеттемелері бойынша төлемдерді жүзеге асыру үшін қаржы агенттігінің қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен мемлекет, қаржы агенттігінің жалғыз акционері, 1-ші кепілдік беру қорына қатысушылар қаржы агенттігінің осы Кепілдік беру қағидалары шеңберінде функцияларын одан әрі іске асыруы үшін қажет мөлшерде бұрын жүзеге асырылған жарналарға барабар қосымша жарналарды жүзеге асырады.
43. Кредиторлардың бірінің кредиттік портфелі бойынша қаржы агенттігі қанағаттандырған талаптар сомасы осы Кепілдік беру қағидаларының 32-тармағында көрсетілген шектен асып кеткен жағдайда, сондай-ақ қаржы агенттігінің кепілдігімен берілген кредит қаражатының жалпы сомасына қатысты кредит қаражатының нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған үлесі бойынша қаржы агенттігі айқындаған шектен асып кеткен кезде қаржы агенттігі мұндай кредитордың жыл сайынғы жарна мөлшерін, соның ішінде 1-ші кепілдік беру қорына қосымша жарна мөлшерін қайта қарауға құқылы.
Жарна мөлшерін қайта қарау туралы шешімді қаржы агенттігі:
кепілдіктер бойынша іс жүзіндегі төлемдер деңгейін;
банктің осы Кепілдік беру қағидаларының шарттарын сақтауын;
тәуекел деңгейін төмендету үшін банк қабылдаған шаралардың тиімділігін бағалауды ескере отырып қабылдайды.
Жарна мөлшерін қайта қарау ұлғайту жағына қарай жүзеге асырылады және ол келесі есептік кезең ішінде қолданылады. Төлемдер деңгейі мен нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған кредит қаражатының үлесі белгіленген деңгейден төмендемейінше, жоғарылатылған жарна мөлшері сақталады.

Сноска. Пункт 39 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Гарантия предоставляется также по кредитам/финансовому лизингу/условным обязательствам, выдаваемым для реализации проектов в рамках договора о государственно-частном партнерстве без отраслевых ограничений.
41. Условия гарантирования для предпринимателя:
1) сумма финансирования в рамках проекта, по которому осуществляется гарантирование, не превышает 7 (семь) миллиардов тенге.
При этом сумма финансирования в рамках проекта рассчитывается для предпринимателя с учетом задолженности по гарантируемому кредиту (-ам)/финансовому лизингу/условному обязательству/форвардному договору аффилированных/связанных с ним лиц во всех банках второго уровня, финансовых организациях и лизинговых компаниях. Максимальный лимит на цели пополнения оборотных средств составляет не более 3,5 миллиарда тенге;
2) максимальный размер гарантии (-й) составляет до 85 % от суммы Кредита включительно, но не более 3,5 миллиарда тенге.
Допускается принятие кредитором в качестве дополнительного обеспечения, в том числе, но не ограничиваясь, недвижимого и/или движимого имущества, а также гарантий учредителей/участников/акционеров и/или третьих лиц;
3) срок гарантии – срок, не превышающий 5 (пять) месяцев с даты окончания срока финансирования;
4) валюта кредита/договора финансового лизинга/условных обязательств/ форвардного договора – тенге и/или иностранная валюта.
По кредитам/договорам финансового лизинга/условным обязательствам/ форвардным договорам в иностранной валюте предоставление гарантии финансовым агентством осуществляется в тенге по официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан на дату выпуска гарантии.
Сноска. Пункт 41 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. В случае недостаточности средств у финансового агентства для осуществления выплат по обязательствам субъектов частного предпринимательства, государство за счет средств республиканского и местных бюджетов, единственный акционер финансового агентства, участники гарантийного фонда 1 осуществляют дополнительные взносы пропорционально ранее осуществленным взносам в размерах, необходимых для дальнейшей реализации функций финансового агентства в рамках настоящих Правил гарантирования.
43. В случае когда сумма требований, удовлетворенных финансовым агентством по кредитному портфелю одного из кредиторов, превысило порог, указанный в пункте 32 настоящих Правил гарантирования, а также при превышении порога, определяемого финансовым агентством, по доле сумм кредитных средств, использованных не по целевому назначению к общей сумме выданных кредитных средств с гарантией финансового агентства, финансовое агентство вправе пересмотреть размер ежегодного взноса такого кредитора, в том числе дополнительного взноса в гарантийный фонд 1.
Решение о пересмотре размера взноса принимается финансовым агентством с учетом:
фактического уровня выплат по гарантиям;
соблюдения банком условий настоящих Правил гарантирования;
оценки эффективности мер, предпринятых банком для снижения уровня риска.
Пересмотр размера взноса осуществляется в сторону увеличения и подлежит применению в течение следующего отчетного периода. Повышенный размер взноса сохраняется до тех пор, пока уровень выплат и доля кредитных средств, использованных не по целевому назначению, не снизится ниже установленного.

2-параграф. 7 (жеті) миллиард теңгеден асатын сомада қаржыландыру бойынша 2-ші кепілдік беру қоры шеңберінде кепілдіктер беру шарттары
44. Осы Кепілдік беру қағидаларының 17, 18-тармақтарында көрсетілген талаптарды сақтай отырып, өңдеу өнеркәсібіндегі, алынған/өндірілген материалдарды одан әрі өңдеу шартымен тау-кен өндіру өнеркәсібіндегі, агроөнеркәсіптік кешеніндегі, энергетика, энергиямен жабдықтау, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру, байланыс, көлік, туризм, денсаулық сақтау және білім беру салаларында инфрақұрылым объектілерін, сондай-ақ тиісті инфрақұрылымды құру және/немесе дамыту бойынша өз жобаларын іске асырып жатқан және/немесе іске асыруды жоспарлап отырған кәсіпкерлер осы бағыт бойынша кепілдік беруге қатысушылар болады.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
45. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, жергілікті атқарушы органның, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, қаржы агенттігінің және басқа да көздердің қаражаты есебінен іске асырылатын бағдарламалар шеңберінде кредиторлар арқылы мемлекеттік қаржылай қолдау алатын кәсіпкерлер де осы Кепілдік беру қағидаларының шарттарына сәйкес келген жағдайда кепілдік беруге қатысушы бола алады.
46. Кепілдік беру инвестициялық жобаларды, айналым қаражатын толықтыруға бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін кредиттер/қаржы лизингі шарттары/облигациялар/опциондық келісімдер, сондай-ақ шартты міндеттемелер, облигациялар, опциондық келісімдер, факторингтік мәмілелер және франчайзинг, ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыру бойынша ұсынылады.
47. Кепілдік мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты шеңберінде жобаларды салалық шектеулерсіз іске асыру үшін берілетін кредиттер/қаржы лизингі/облигациялар/опциондық келісімдер бойынша да беріледі.
48. Кәсіпкер үшін кепілдік беру шарттары:
1) кепілдік беру жүзеге асырылатын жоба шеңберіндегі қаржыландыру сомасы 7 (жеті) миллиард теңгеден асады;
2) кепілдіктің (-тердің) ең жоғары мөлшері жоба құнының 30 %-ынан аспайды, бірақ қаржы агенттігінің жалғыз акционерінің не республикалық бюджет қаражатынан бөлінген резервтің үш еселенген мөлшерінен артық болмайды.
Жылжымайтын және/немесе жылжымалы мүлікті, сондай-ақ құрылтайшылардың/қатысушылардың/акционерлердің және/немесе үшінші тұлғалардың кепілдіктерін қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей, қосымша қамтамасыз ету ретінде қабылдауға жол беріледі;

Параграф 2. Условия предоставления гарантий в рамках гарантийного фонда 2 по финансированию в сумме свыше 7 (семь) миллиардов тенге
44. Участниками гарантирования по данному направлению являются предприниматели, реализующие и/или планирующие реализовать собственные проекты в обрабатывающей промышленности, горнодобывающей промышленности при условии дальнейшей переработки извлеченных/добытых материалов, агропромышленном комплексе, по созданию и/или развитию объектов инфраструктуры в отраслях энергетики, энергоснабжения, теплоснабжения, водоснабжения и водоотведения, связи, транспорта, туризма, здравоохранения и образования, а также соответствующей инфраструктуры, с соблюдением требований, указанных в пунктах 17, 18 настоящих Правил гарантирования.
Сноска. Пункт 44 - в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Предприниматели, получающие государственную финансовую поддержку через кредиторов в рамках программ, реализуемых за счет средств Национального фонда Республики Казахстан, местного исполнительного органа области, столицы, городов республиканского значения, финансового агентства и других источников, также могут стать участниками гарантирования при условии соответствия условиям настоящих Правил гарантирования.
46. Гарантирование предоставляется по кредитам/договорам финансового лизинга/облигациям/опционного соглашения, выдаваемым для реализации инвестиционных проектов, проектов, направленных на пополнение оборотных средств, а также по условным обязательствам, облигациям, опционным соглашениям, факторинговым сделкам и франчайзингу, рефинансирование текущих обязательств.
47. Гарантия предоставляется также по кредитам/финансовому лизингу/облигациям/опционному соглашению, выдаваемым для реализации проектов в рамках договора о государственно-частном партнерстве без отраслевых ограничений.
48. Условия гарантирования для предпринимателя:
1) сумма финансирования в рамках проекта, по которому осуществляется гарантирование, составляет свыше 7 (семь) миллиардов тенге;
2) максимальный размер гарантии (-й) не превышает 30 % от стоимости проекта, но не более трехкратного размера резерва, выделенного из средств единственного акционера финансового агентства либо из республиканского бюджета.
Допускается принятие в качестве дополнительного обеспечения, в том числе, но не ограничиваясь, недвижимого и/или движимого имущества, а также гарантий учредителей/участников/акционеров и/или третьих лиц;

3) кепілдік берілетін мерзім – 20 (жиырма) жылға дейін;
4) кредиттің/қаржы лизингі шартының/облигацияның/опционның валютасы – теңге және/немесе шетел валютасы.
Шетел валютасындағы кредиттер/қаржы лизингі шарттары/ облигациялар/опциондар бойынша қаржы агенттігінің кепілдік беруі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі кепілдік шығарған күнгі ресми бағам бойынша теңгемен жүзеге асырылады.
Шетел валютасындағы кредиттер/қаржы лизингі шарттары/облигациялар/опциондар бойынша кәсіпкер қаржыландыруды алуға өтініш берген күнгі кірістің жалпы сомасына шаққанда кемінде 30 % жылдық валюталық түсімнің болуын растайды.
Айналым қаражатын толықтыру мақсатына арналған жобаларға кепілдік беру қаржыландырудың жалпы сомасының 40 %-ы мөлшерінен аспауы шартымен жүзеге асырылады. 100 %-ы қаржыландыру мерзімі 18 (он сегіз) айдан аспайтын өңдеу өнеркәсібі саласындағы жобалар бойынша айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредитке кепілдік беруге жол беріледі.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
49. Кәсіпкер кредиттер/қаржы лизингі/облигациялар/опциондар бойынша жобаны іске асырудың жалпы құнының 20 %-ынан кем болмайтын мөлшердегі меншікті қаражатының (ақшамен, жобаны іске асыру мақсаттары үшін сатып алынған жылжымалы/жылжымайтын мүлікпен) жобаны іске асыруға қатысуын қамтамасыз етуге міндетті.
50. 2-ші кепілдік беру қорының жеке шотындағы қаражат шегінде кредиторлар пайдасына кепілдік(тер) бойынша қаржы агенттігі төлеген сома республикалық бюджеттің және/немесе қаржы агенттігінің жалғыз акционерінің қаражаты есебінен өтеледі.
Қаржы агенттігі төлеген соманы өтеу қаржы агенттігі кредитордың тиісті талабын орындаған күннен бастап бір айдан кешіктірілмей жүзеге асырылады.
51. 2-ші кепілдік беру қорының жеке шотындағы қолжетімді қаражат мөлшерінен асып кеткен, кредитор(лар) қойған талаптардың сомасы республикалық және жергілікті бюджеттердің және/немесе қаржы агенттігінің жалғыз акционерінің қаражатынан мемлекет есебінен төленуге жатады.
Аталған соманы төлеу қаржы агенттігі кредитордың тиісті талабын орындаған күннен бастап бір айдан кешіктірілмей жүзеге асырылады.
2-ші кепілдік беру қоры шеңберінде берілген кепілдіктер бойынша талаптар 1-ші кепілдік беру қорының қаражаты есебінен төленбейді.
3-параграф. 1-ші кепілдік беру қоры шеңберінде кепілдік беру үшін қатысушылардың өзара іс-қимылы

3) срок предоставляемой гарантии – до 20 (двадцать) лет;
4) валюта кредита/договора финансового лизинга/облигации/опциона – тенге и/или иностранная валюта.
По кредитам/договорам финансового лизинга/облигациям/опционам в иностранной валюте предоставление гарантии финансовым агентством осуществляется в тенге по официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан на дату выпуска гарантии.
По кредитам/договорам финансового лизинга/облигациям/опционам в иностранной валюте предприниматель подтверждает наличие годовой валютной выручки не менее 30 % от общей суммы выручки на дату обращения за получением финансирования.
Гарантирование проектов на цели пополнения оборотных средств осуществляется при условии непревышения размера 40 % от общей суммы финансирования. Допускается гарантирование кредита, 100 % которого направлено на пополнение оборотных средств по проектам в сфере обрабатывающей промышленности, со сроком финансирования не более 18 (восемнадцать) месяцев.
Сноска. Пункт 48 - в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. По кредитам/финансовому лизингу/облигациям/опциону предприниматель обязан обеспечить участие в реализации проекта собственных средств (деньгами, движимым/недвижимым имуществом, приобретенным для целей реализации проекта) в размере не менее 20 % от общей стоимости реализации проекта.
50. Сумма, выплаченная финансовым агентством по гарантии (-ям) в пользу кредиторов в пределах средств на отдельном счете гарантийного фонда 2, подлежит возмещению за счет средств республиканского бюджета и/или единственного акционера финансового агентства.
Возмещение выплаченной финансовым агентством суммы осуществляется не позднее одного месяца с даты исполнения финансовым агентством соответствующего требования кредитора.
51. Сумма требований, выставленных кредитором (-ами) превышающая размер доступных средств на отдельном счете гарантийного фонда 2 подлежит оплате за счет государства из средств республиканского и местных бюджетов и/или единственного акционера финансового агентства.
Оплата указанной суммы осуществляется не позднее одного месяца с даты исполнения финансовым агентством соответствующего требования кредитора.
Требования по гарантиям, предоставленным в рамках гарантийного фонда 2, не выплачиваются за счет средств гарантийного фонда 1.
Параграф 3. Взаимодействие участников для предоставления гарантии в рамках гарантийного фонда 1

52. Кәсіпкер қаржыландыру алу үшін кредиторға өтінішпен жүгінеді.
Кредитор кәсіпкердің өтінішін кредитордың ішкі құжаттарында белгіленген рәсімге сәйкес өзі қарайды, жобаға кешенді сараптама жүргізеді, кәсіпкер ұсынған құжаттарды, кәсіпкердің қаржылық жай-күйін талдайды, кәсіпкердің қамтамасыз ету жөніндегі кепілдік құнына бағалау жүргізеді және қамтамасыз ету жеткіліксіз болған жағдайда қаржы агенттігінің кепілдігімен қаржыландыруды ұсынуға болатындығы туралы шешім қабылдау үшін жобаны кредитордың ішкі кредиттік саясатын іске асыратын уәкілетті органның қарауына шығарады.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
53. Кредитор осы Кепілдік беру қағидаларының және қаржы агенттігімен жасалған портфельдік кепілдік беру туралы келісімнің талаптарына сәйкес қаржыландыруды ұсынуға болатындығы туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
54. Кредитор оң шешім қабылдаған жағдайда қаржы агенттігіне портфельдік кепілдік беру туралы келісімде көзделген құжаттар тізбесін ұсынады.
55. Қаржы агенттігі кредитордан түскен құжаттар мен кәсіпкердің өтінішін Кепілдік беру қағидалары мен портфельдік кепілдік беру туралы келісімнің талаптарына сәйкес келуі тұрғысынан 2 (екі) жұмыс күні ішінде қарастырады.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
56. Ұсынылған құжаттарға ескертулер болған жағдайда қаржы агенттігі 1 (бір) жұмыс күні ішінде кредиторға ескертулерді жою қажеттігі туралы хабарлайды. Бұл ретте Кепілдік беру қағидаларының 55-тармағында көрсетілген құжаттарды қаржы агенттігінің қарау мерзімі толық құжаттар топтамасы ұсынылған және қаржы агенттігінің ескертулері жойылған күннен бастап қайта басталады.
Кәсіпкердің жобасы және (немесе) ұсынылған материалдар осы Кепілдік беру қағидаларының және портфельдік кепілдік беру туралы жасалған келісімнің шарттарына сәйкес келмеген жағдайда қаржы агенттігі нақты сәйкессіздіктерді көрсете отырып, дәлелді бас тарту жібереді.

52. Предприниматель обращается к кредитору с заявлением на получение финансирования.
Кредитор самостоятельно в соответствии с процедурой, установленной внутренними документами кредитора, рассматривает заявление предпринимателя, проводит комплексную экспертизу проекта, анализирует представленные предпринимателем документы, финансовое состояние предпринимателя, проводит оценку залоговой стоимости обеспечения предпринимателя и в случае недостаточности обеспечения выносит проект на рассмотрение уполномоченного органа, реализующего внутреннюю кредитную политику кредитора, для принятия решения о возможности предоставления финансирования под гарантию финансового агентства.
Сноска. Пункт 52 - в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Кредитор принимает решение о возможности предоставления финансирования в соответствии с условиями настоящих Правил гарантирования и заключенного с финансовым агентством соглашения о портфельном гарантировании.
Сноска. Пункт 53 - в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. В случае принятия положительного решения кредитором финансовому агентству предоставляется перечень документов, отраженный в соглашении о портфельном гарантировании.
55. Финансовое агентство в течение 2 (два) рабочих дней рассматривает документы, поступившие от кредитора, и заявление от предпринимателя на соответствие условиям Правил гарантирования и соглашения о портфельном гарантировании.
Сноска. Пункт 55 - в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. В случаях наличия замечаний к представленным документам финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня сообщает кредитору о необходимости устранения замечаний. При этом срок рассмотрения финансовым агентством документов, указанный в пункте 55 настоящих Правил гарантирования, возобновляется со дня представления полного пакета документов и устранения замечаний финансового агентства.
В случае несоответствия проекта предпринимателя и (или) представленных материалов условиям настоящих Правил гарантирования и заключенного соглашения о портфельном гарантировании финансовое агентство направляет мотивированный отказ с указанием конкретных несоответствий.

57. Осы Кепілдік беру қағидалары шеңберінде "жасыл" жобаны іске асыру үшін кепілдік беру мүмкіндіктерін пайдалану мақсатында жобаны қарау кезінде оны "жасыл" таксономияның белгілі бір кіші секторына жатқызу жобаның мәлімделетін мақсатына және шеңберінде жобаны іске асыру жоспарланып отырған экономикалық қызмет түріне сәйкес жүзеге асырылады. "Жасыл" таксономияның тиісті кіші секторы бойынша шекті шектеулер болмаған жағдайда қаралатын жобаны "жасыл" таксономияның белгілі бір кіші секторына жатқызуды банк өзі жүргізеді. Кәсіпкерге қаржылай қолдау алуда жәрдемдесу мақсатында осы Кепілдік беру қағидалары шеңберінде банк кәсіпкерді қаржы агенттігіне жібереді және осы қолдауды алу шарттарын түсіндіреді, оның ішінде қаржы агенттігіне қаралатын жобаның "жасыл" таксономияның шекті шектеуіне сәйкестігі туралы сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысын ұсынудың ықтимал қажеттігі туралы хабарлайды.
"Жасыл" таксономияда қаралатын жоба жататын белгілі бір кіші сектор бойынша шекті шектеу көзделген жағдайларда өтініш берушінің қаржы агенттігіне іске асырылуы межеленген немесе іске асырылып жатқан жобаның "жасыл" таксономияның шекті мәніне сәйкестігі туралы сыртқы бағалау провайдерінің/энергия-аудиторлық ұйымның қорытындысын ұсынуы осы Кепілдік беру қағидалары шеңберінде қаржылай қолдау алудың міндетті шарты болып табылады.
Сертификаттау/таңбалау ("жасыл" құрылыс, энергия тиімділігі, органикалық өнім өндіру, көлік саласындағы "жасыл" таксономияда көрсетілген стандарттар мен таңбаланымдардың талаптарына сәйкестікті растау) шекті өлшемшарт болған жағдайларда тиісті сертификаттарды/таңбаланымдарды ұсыну жеткілікті растау (сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысына балама) болып табылады. Межеленген жоба бойынша стандарттарға, таңбаланымдарға және талаптарға жоспарланатын сәйкестік мәлімделетін жағдайларда ғана сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысын алу талап етіледі. Кейіннен осы стандарттарға, таңбаланымдар мен талаптарға сәйкестікті куәландыратын сертификаттар мен құжаттардың көшірмелері қаржыландырудың нысаналы пайдаланылуын растау болып табылады.
"Жасыл" кредиттер бойынша кепілдік беру шеңберінде "жасыл" жобалардың "жасыл" таксономияға сәйкестігін сыртқы бағалауды жобаларды ұстаушылардан, өнімдерді (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өндірушілерден (орындаушылардан), өнімдерді (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) жеткізушілер мен тұтынушылардан тәуелсіз, жобалардың қоршаған ортаға әсер етуін бағалау немесе шаруашылық және өзге де қызметтің "жасыл" таксономияның нақты кіші секторларына қатысты экологиялық, салалық, санитариялық, құрылыс талаптары мен нормаларына сәйкестігі саласында расталатын құзыреті бар, төменде келтірілген санаттардағы түрлі меншік нысанындағы ұйымдардың түрлі типтері жүргізеді.
Жүргізілген тексерудің қорытындысы бойынша сыртқы бағалау провайдері мынадай тұжырымдардың бірімен жобаның "жасыл" таксономияда көзделген шекті мәндерге сәйкестігі туралы қорытынды шығарады:

57. В целях использования возможностей гарантирования для реализации "зеленого" проекта в рамках настоящих Правил гарантирования при рассмотрении проекта его отнесение к определенному подсектору "зеленой" таксономии осуществляется в соответствии с заявляемым назначением проекта и видом экономической деятельности, в рамках которой планируется реализация проекта. В случае отсутствия пороговых ограничений по соответствующему подсектору "зеленой" таксономии отнесение рассматриваемого проекта к определенному подсектору "зеленой" таксономии осуществляется банком самостоятельно. В целях содействия предпринимателю в получении финансовой поддержки в рамках настоящих Правил гарантирования банк перенаправляет предпринимателя в финансовое агентство и разъясняет условия получения данной поддержки, в том числе сообщает о возможной необходимости предоставления финансовому агентству заключения провайдера внешней оценки о соответствии рассматриваемого проекта пороговому ограничению "зеленой" таксономии.
В случаях, когда "зеленая" таксономия предусматривает пороговое ограничение по определенному подсектору, к которому относится рассматриваемый проект, обязательным условием получения финансовой поддержки в рамках настоящих Правил гарантирования является представление заявителем финансовому агентству заключения провайдера внешней оценки/энергоаудиторской организации о соответствии намечаемого к реализации или реализуемого проекта пороговому значению "зеленой" таксономии.
В случаях, когда пороговым критерием являются сертификация/маркировка (подтверждение соответствия требованиям указанных в "зеленой" таксономии стандартов и маркировок в сфере "зеленого" строительства, энергоэффективности, производства органической продукции, транспорта), достаточным подтверждением (альтернативой заключению провайдера внешней оценки) является предъявление соответствующих сертификатов/маркировок. Получение заключения провайдера внешней оценки требуется только в случаях, когда по намечаемому проекту планируемое соответствие стандартам, маркировкам и требованиям заявляется. Впоследствии копии сертификатов и документов, свидетельствующих о соответствии данным стандартам, маркировкам и требованиям, служат подтверждением целевого использования финансирования.
Внешнюю оценку соответствия "зеленых" проектов "зеленой" таксономии в рамках гарантирования по "зеленым" кредитам проводят различные типы организаций разных форм собственности в приведенных ниже категориях, независимые от держателей проектов, производителей (исполнителей) продукции (работ, услуг), поставщиков и потребителей продукции (работ, услуг), обладающих подтверждаемой компетенцией в области оценки воздействия проектов на окружающую среду или соответствия хозяйственной и иной деятельности экологическим, отраслевым, санитарным, строительным требованиям и нормам применительно к конкретным подсекторам "зеленой" таксономии.
По итогам проведения проверки провайдер внешней оценки выпускает заключение с одним из следующих выводов о соответствии проекта пороговым значениям, предусмотренным "зеленой" таксономией:

1) сәйкес келеді;
2) сәйкес келмейді.
Берілген қорытындының қолданылу мерзімі 2 (екі) жылдан аспайды.
Межеленген және қаралып жатқан жобалардың "жасыл" таксономияның шекті мәндеріне сәйкестігі туралы сыртқы бағалау провайдерлері, сондай-ақ жоба бойынша кәсіпкер мәлімдеген "жасыл" таксономияның көрсеткіштері мен шекті өлшемшарттарының кейіннен орындалуына сыртқы тексеру жүргізетін ұйымдар мынадай санаттарда ұсынылған:
1) сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу жөніндегі ұлттық орган аккредиттеген сәйкестікті растау жөніндегі органдар, сондай-ақ мәртебесі өзі резиденті болып табылатын мемлекеттің құзыретті органының аккредиттеуімен расталатын сәйкестікті растау жөніндегі шетелдік органдар;
2) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган лицензиялаған, табиғат қорғауды жобалау мен нормалау, экологиялық сараптама және экологиялық аудит саласындағы ұйымдар (экологиялық аудиторлар);
3) "Ұлттық энергия үнемдеу орталығы" акционерлік қоғамы жүргізетін энергия-аудиторлық сараптамаларды талдау нәтижелері бойынша ескертулері жоқ энергия-аудиторлық ұйымдар;
4) "Астана" халықаралық қаржы орталығының Қаржылық көрсетілетін қызметтерді реттеу комитетінің "жасыл" қаржыландыру саласындағы лицензиясы бар консалтингтік компаниялар;
5) жаңа ғимараттар салуға, сондай-ақ жұмыс істеп тұрған ғимараттар мен құрылысжайларды өзгертуге (реконструкциялауға, кеңейтуге, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңғыртуға және күрделі жөндеуге) арналған техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге сараптама ұйымы өкілеттіктерінің құзыреттілігін аккредиттеу жөніндегі уәкілетті орган аккредиттеген мемлекеттік сараптама ұйымдары немесе мемлекеттік емес сараптама ұйымдары;
6) "жасыл" технологиялардың сервистік операторы – "жасыл" технологиялар мен жобалардың тізілімін жүргізу, "жасыл" технологияларды коммерцияландыру және технологиялық бизнес-инкубациялау, "жасыл" жобаларды іске асыру үшін "жасыл" қаржыландыруды, оның ішінде инвестиция мен грант тартуға жәрдемдесу, "жасыл экономика" мәселелері бойынша ақпараттық-талдамалық, құқықтық, әдіснамалық, консультациялық және сараптамалық-талдамалық қолдауды жүзеге асыру, "Жасыл көпір" әріптестік бағдарламасы бойынша халықаралық ынтымақтастықты және тәжірибе алмасуды ұйымдастыру бойынша кешенді қызметтер көрсететін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы;
7) мақұлданған халықаралық верификатор ретінде климаттық облигациялар бастамасын (Climate Bonds Initiative) аккредиттеу туралы куәлігі бар халықаралық және ұлттық аудиторлық және консалтингтік ұйымдар.
Cыртқы бағалау қорытындыларын қарау кезінде тиісті біліктілік құжаттарының көшірмелері және (немесе) олардың тиісті ресми жарияланатын тізілімдерге енгізілуі олардың құзыреттілігін растау үшін жеткілікті.
Бұл ретте жобаны субсидиялау басталғаннан 2 (екі) жыл өткен соң кәсіпкер мәлімделген көрсеткіштерге қол жеткізілуіне тиісті тәуелсіз бағалау не қаржы агенттігіне ұсынылатын энергия аудиттерін жүргізеді. Қарыз алушы мәлімдеген жоба бойынша "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарының кейіннен орындалуын сыртқы тексеруді жобаның "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарына сәйкестігі туралы бастапқы қорытындыны берген бағалау провайдерлері жүргізеді.

1) соответствует;
2) не соответствует.
Срок действия выданного заключения не может превышать 2 (два) года.
Провайдеры внешней оценки о соответствии намечаемых и рассматриваемых проектов пороговым значениям "зеленой" таксономии, а также организации, осуществляющие внешние проверки последующего выполнения заявленных предпринимателем показателей и пороговых критериев "зеленой" таксономии по проекту, представлены в следующих категориях:
1) органы по подтверждению соответствия, аккредитованные национальным органом по аккредитации в области оценки соответствия, а также зарубежные органы по подтверждению соответствия, статус которых подтверждается аккредитацией компетентного органа государства, резидентом которого он является;
2) организации в области природоохранного проектирования и нормирования, экологической экспертизы и экологического аудита (экологические аудиторы), лицензированные уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
3) энергоаудиторские организации, по которым отсутствуют замечания по результатам анализа энергоаудиторских экспертиз, проводимого акционерным обществом "Национальный центр энергосбережения";
4) консалтинговые компании, имеющие лицензию Комитета по регулированию финансовых услуг Международного финансового центра "Астана" в области "зеленого" финансирования;
5) государственные экспертные организации или негосударственные экспертные организации, аккредитованные уполномоченным органом по аккредитации компетентности полномочий экспертной организации на осуществление комплексной вневедомственной экспертизы технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации, предназначенных для строительства новых, а также изменения (реконструкция, расширение, техническое перевооружение, модернизация и капитальный ремонт) существующих зданий и сооружений;
6) сервисный оператор "зеленых" технологий - подведомственная организация уполномоченного органа в области охраны окружающей среды, оказывающая комплексные услуги по ведению реестра "зеленых" технологий и проектов, коммерциализации и технологическому бизнес-инкубированию "зеленых" технологий, содействию в привлечении "зеленого" финансирования, в том числе инвестиций и грантов для реализации "зеленых" проектов, осуществлению информационно-аналитической, правовой, методологической, консультационной и экспертно-аналитической поддержки по вопросам "зеленой экономики", организации международного сотрудничества и обмена опытом по Программе партнерства "Зеленый мост";
7) международные и национальные аудиторские и консалтинговые организации, имеющие свидетельство об аккредитации инициативы по климатическим облигациям (Climate Bonds Initiative) в качестве одобренного международного верификатора.
При рассмотрении заключений внешней оценки достаточным свидетельством их компетентности являются копии соответствующих квалификационных документов и/или их включение в соответствующие официально публикуемые реестры.
При этом по истечении 2 (два) лет с начала гарантирования проекта предпринимателем проводятся соответствующие независимые оценки достижения заявленных показателей либо энергоаудиты, которые предоставляются финансовому агентству. Внешние проверки последующего выполнения заявленных заемщиком пороговых критериев "зеленой" таксономии по проекту проводятся провайдерами оценки, выдавшими первоначальное заключение о соответствии проекта пороговым критериям "зеленой" таксономии.

Ескерту. 57-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.01.2026 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
58. Кепілдік кредит қаражатының, оның ішінде қаржы лизингінің, шартты міндеттемелердің, форвардтық шарттардың, опциондардың нысаналы пайдаланылуы шарттарымен беріледі. Бұл ретте кәсіпкердің кредитті/қаржы лизингін/шарттық міндеттемені/форвардтық шартты/опционды нысаналы пайдаланбауы кепілдік міндеттемені тоқтатуға немесе берілген кепілдік сомасын азайтуға негіз болмайды.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
59. Егер кәсіпкер кредитордың қаржыландыру туралы шешімі күнінен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері, оның ішінде бюджетке міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде төленетін салықтарды (корпоративтік табыс салығын/жеке табыс салығын) 10 %-ға ұлғайту, сондай-ақ жұмыс орындарын сақтай отырып, еңбекақы төлеу қорының өсуіне қол жеткізу және (немесе) жұмыс орындарының орташа жылдық санын 10 %-ға ұлғайту бойынша көрсеткіштерге қол жеткізбеген жағдайда, кепілдік жойылмайды.
Егер кәсіпкер "жасыл" жоба бойынша межеленген "жасыл" жоба бойынша мәлімделген "жасыл" таксономияның шекті өлшемдеріне қол жеткізбеген жағдайда кредитордың қаржыландыру туралы шешімі күнінен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін кепілдік жойылмайды.
60. Бұған дейін бекітілген кәсіпкерлікті қолдау бағдарламалары шеңберінде мақұлданған жобалар олар бойынша өз міндеттемелерін кәсіпкерлер толық орындағанға дейін қаржы агенттігінің уәкілетті органы бұған дейін мақұлдаған шарттарда қолданылады.
Қаржыландыру/кепілдік сомасы/мерзімі ұлғайған, ЭҚЖЖ өзгерген жағдайларда жобаның осы Кепілдік беру қағидаларының қолданыстағы шарттарына сәйкестігі қамтамасыз етіледі.
61. Кредитор қаржы агенттігіне 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей кредитордың қызметін жүзеге асыру бойынша басталған шектеулер немесе тыйым салулар, сондай-ақ кредитор акцияларының 10 %-ынан астамына қатысты меншік құқығының біржолғы сатылғаны немесе өзге түрде біржолғы ауысқаны және/немесе иелік ету және пайдалану құқығының ауысқаны туралы жазбаша түрде хабарлайды.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-параграф. 2-ші кепілдік беру қоры шеңберінде кепілдік беру үшін қатысушылардың өзара іс-қимылы

Сноска. Пункт 57 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 26.01.2026 № 39 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
58. Гарантия предоставляется на условиях целевого использования кредитных средств, в том числе финансового лизинга, условных обязательств, форвардных договоров, опциона. При этом нецелевое использование предпринимателем кредита/финансового лизинга/условного обязательства/ форвардного договора/опциона не является основанием для прекращения гарантийного обязательства или снижения суммы предоставленной гарантии.
Сноска. Пункт 58 - в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. В случае если предпринимателем не достигнуты показатели по увеличению уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог), а также достижению роста фонда оплаты труда с сохранением рабочих мест и/или увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям, в бюджет на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения кредитора о финансировании, гарантия не аннулируется.
В случае, если предпринимателем по "зеленому" проекту не достигнуты пороговые критерии "зеленой" таксономии, заявленные по намечаемому "зеленому" проекту, после 2 (два) финансовых лет с даты решения кредитора о финансировании, гарантия не аннулируется.
60. Проекты, одобренные в рамках ранее утвержденных программ поддержки предпринимательства, действуют на ранее одобренных условиях уполномоченным органом финансового агентства до полного исполнения предпринимателями своих обязательств по ним.
В случаях увеличения суммы/срока финансирования/гарантии, изменения ОКЭД обеспечивается соответствие проекта действующим условиям настоящих Правил гарантирования.
61. Кредитор сообщает финансовому агентству в срок не позднее 3 (три) рабочих дней в письменном виде о наступивших ограничениях или запретах на осуществление деятельности кредитора, а также единовременной продаже или ином единовременном переходе прав собственности и/или переходе прав владения и пользования в отношении более чем 10 % акций кредитора.
Сноска. Пункт 61 - в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Взаимодействие участников для предоставления гарантии в рамках гарантийного фонда 2

62. Кәсіпкер қаржыландыру туралы өтінішпен кредиторға жүгінеді.
Кредитор кәсіпкердің өтінішін ішкі құжаттарда белгіленген рәсімге сәйкес өзі қарайды, жобаға кешенді сараптама жүргізеді, кәсіпкер ұсынған құжаттарды, кәсіпкердің қаржылық жай-күйін талдайды, кәсіпкер ұсынған кепіл мүлкін бағалау туралы қорытындының негізінде кәсіпкердің қамтамасыз ету жөніндегі кепілдік құнын бағалайды және қамтамасыз ету жеткіліксіз болған жағдайда қаржы агенттігінің кепілдігімен қаржыландыруды ұсынуға болатындығы туралы шешім қабылдау үшін жобаны кредитордың ішкі кредиттік саясатын іске асыратын уәкілетті органның қарауына шығарады.
Ескерту. 62-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
63. Оң шешім қабылданған жағдайда кредитор қаржы агенттігіне:
кепілдік сомасының есеп-қисабымен қаржыландыруға болатындығы туралы оң шешімі бар хатты;
кепілдік беру туралы мәселені қарау үшін қаржы агенттігінің ішкі нормативтік құжаттарына сәйкес құжаттар тізбесін ұсынады.
Кредитор құжаттарды қаржы агенттігіне ұсынатын кезде салық берешегінің жоқ екендігі туралы өзекті анықтаманың болуы талап етіледі.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
64. Қаржы агенттігі кредитордың құжаттары мен кәсіпкердің өтінішін алғаннан кейін 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде жобаны қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығарып, кепілдік беру/бермеу туралы шешім қабылдайды.
Қаржы агенттігінің тиісті уәкілетті органы кепілдік беру туралы түпкілікті шешім қабылданғанға дейін қаржы агенттігінің меншікті капиталының мөлшері 10 %-дан асатын кепілдік сомасы бар жобалар бойынша жоба қаржы агенттігінің жалғыз акционерінің уәкілетті органының қарауына жіберіледі.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
65. Ұсынылған құжаттарға ескертулер болған жағдайда қаржы агенттігі оларды жою және (немесе) ақпарат ұсыну үшін 3 (үш) жұмыс күні ішінде кредиторға хабарлама жібереді. Бұл ретте қаржы агенттігі үшін жоғарыда көрсетілген құжаттарды қарау мерзімі жаңадан басталады.
Кәсіпкердің жобасы және (немесе) ұсынылған материалдар осы Кепілдік беру қағидаларының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда қаржы агенттігі нақты сәйкессіздіктерді көрсете отырып, дәлелді бас тарту жібереді.

62. Предприниматель обращается к кредитору с заявлением о финансировании.
Кредитор самостоятельно в соответствии с процедурой, установленной внутренними документами, рассматривает заявление предпринимателя, проводит комплексную экспертизу проекта, анализирует представленные предпринимателем документы, финансовое состояние предпринимателя, на основе представленного предпринимателем заключения об оценке залогового имущества проводит оценку залоговой стоимости обеспечения предпринимателя и в случае недостаточности обеспечения выносит проект на рассмотрение уполномоченного органа, реализующего внутреннюю кредитную политику кредитора, для принятия решения о возможности предоставления финансирования под гарантию финансового агентства.
Сноска. Пункт 62 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. В случае принятия положительного решения кредитор предоставляет финансовому агентству:
письмо с положительным решением о возможности финансирования с расчетом суммы гарантии;
перечень документов, согласно внутренним нормативным документам финансового агентства, для рассмотрения вопроса о предоставлении гарантии.
На момент предоставления кредитором документов финансовому агентству требуется наличие актуальной справки об отсутствии налоговой задолженности.
Сноска. Пункт 63 - в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. Финансовое агентство после получения документов кредитора и заявления от предпринимателя в течение 20 (двадцать) рабочих дней выносит проект на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства для принятия решения о предоставлении/непредоставлении гарантии.
По проектам с суммой гарантии свыше 10 % от размера собственного капитала финансового агентства до принятия окончательного решения о предоставлении гарантии соответствующего уполномоченного органа финансового агентства проект направляется на рассмотрение уполномоченного органа единственного акционера финансового агентства.
Сноска. Пункт 64 - в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65. В случаях наличия замечаний к представленным документам, уведомление направляется кредитору финансовым агентством для устранения и (или) представления информации в течение 3 (три) рабочих дней. При этом срок рассмотрения документов, указанный выше для финансового агентства, возобновляется.
В случае несоответствия проекта предпринимателя и (или) представленных материалов условиям настоящих Правил гарантирования финансовое агентство направляет мотивированный отказ с указанием конкретных несоответствий.

66. Қаржы агенттігі кепілдік беру туралы оң шешім қабылдаған жағдайда қаржы агенттігі 2 (екі) жұмыс күні ішінде кредиторға қаржы агенттігінің кепілдік берудің мүмкіндігі туралы шешімімен алдын ала кепілдік хатын жолдайды. Қаржы агенттігі кредитордан кредиттік шарттың/қаржы лизингі шартының/опциондық келісімнің көшірмесін алғаннан кейін кепілдік міндеттемені ресімдейді.
67. Қаржы агенттігі кәсіпкердің жобасы бойынша теріс шешім қабылдаған жағдайда мұндай шешім туралы хатта теріс шешімнің себебі көрсетіледі.
68. Кепілдік кредит қаражатын/қаржы лизингін/облигацияларды/ опционды нысаналы пайдалану шарттарында беріледі. Бұл ретте кәсіпкердің кредитті/қаржы лизингін/облигацияларды/опционды нысаналы пайдаланбауы кепілдік міндеттемені тоқтатуға немесе берілген кепілдік сомасын төмендетуге негіз болып табылмайды.
3-тарау. Жобалардың іске асырылуын мониторингілеу
69. Осы Кепілдік беру қағидалары шеңберінде кәсіпкерлер жобаларының іске асырылуын мониторингілеуді кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларына сәйкес қаржы агенттігі жүзеге асырады.
70. Кепілдік беру мыналарды қамтитын екі деңгейлі мемлекеттік қолдау жүйесі шеңберінде жүзеге асырылады:
1) бірінші деңгей – кәсіпкерлердің өтінімдерінің эталондық электрондық тізілімін қамтитын, екінші деңгейдегі ақпараттық жүйелермен интеграцияланған тіркеуші ақпараттық жүйе, онда форматтық-логикалық бақылаудан кейінгі бақылау арқылы кәсіпкерлерге қатысты шектеу өлшемшарттарының болмауы жөніндегі талаптарға олардың сәйкес келуі тексеріледі;
2) екінші деңгей – кәсіпкерлерден мемлекеттік қолдау шараларына өтінімдерді қабылдау, оларды форматтық-логикалық бақылауды қолдана отырып өңдеу және өңделген өтінімдерді бірінші деңгейге беру жүзеге асырылатын салалық мемлекеттік немесе мемлекеттік емес ақпараттық жүйелер.
Кәсіпкерлер тіркеушіге өзінің дербес деректерін жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп шығаруға және пайдалануға келісім береді.
Ескерту. 3-тарау 70-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

66. В случае принятия финансовым агентством положительного решения о предоставлении гарантии, финансовое агентство в течение 2 (два) рабочих дней направляет кредитору предварительное гарантийное письмо с решением финансового агентства о возможности гарантирования. После получения от кредитора копии кредитного договора/договора финансового лизинга/опционного соглашения финансовое агентство оформляет гарантийное обязательство.
67. В случае принятия финансовым агентством отрицательного решения по проекту предпринимателя письмо о таком решении отражает причину отрицательного решения.
68. Гарантия предоставляется на условиях целевого использования кредитных средств/финансового лизинга/облигаций/опциона. При этом нецелевое использование предпринимателем кредита/финансового лизинга/ /облигаций/опциона не является основанием для прекращения гарантийного обязательства или снижения суммы предоставленной гарантии.
Глава 3. Мониторинг реализации проектов
69. Мониторинг реализации проектов предпринимателей в рамках настоящих Правил гарантирования осуществляется финансовым агентством в соответствии с Правилами проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках мер государственной поддержки частного предпринимательства, утвержденными уполномоченным органом по предпринимательству.
70. Гарантирование осуществляется в рамках двухуровневой системы государственной поддержки, включающей:
1) первый уровень – регистраторская информационная система, интегрированная с информационными системами второго уровня, содержащая эталонный электронный реестр заявок предпринимателей, где посредством постформатно-логического контроля осуществляется проверка соответствия предпринимателей условиям отсутствия в отношении них ограничительных критериев;
2) второй уровень – отраслевые государственные или негосударственные информационные системы, посредством которых осуществляются прием заявок от предпринимателей мер государственной поддержки, их обработка с применением форматно-логического контроля и передача обработанных заявок на первый уровень.
Предприниматели дают согласие на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных регистратором.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 70 в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

71. Кәсіпкерлердің өтінімдері екінші деңгейдегі жүйеге келіп түскен кезде екінші деңгейдегі жүйе бірінші деңгейдегі жүйеге кәсіпкерге қатысты шектеу өлшемшарттарының болмауы жөніндегі талаптарға оның сәйкес келуін тексеруге сұрау салу жібереді.
Бірінші деңгейдегі жүйе кәсіпкерге қатысты шектеу өлшемшарттарының болмауы жөніндегі талаптарға сәйкес келуін тексеру нәтижесімен жауап қайтарады.
Шектеу өлшемшарттары жоқ деген жауап алынған кезде өтінім одан әрі өңделеді.
Өтінімде көрсетілген мәліметтерді және өтінімді өңдеу мәртебесін екінші деңгейдегі жүйе бірінші деңгейдегі жүйеге береді.

71. При поступлении заявок предпринимателей в систему второго уровня система второго уровня направляет в систему первого уровня запрос на проверку соответствия предпринимателя условиям отсутствия в отношении него ограничительных критериев.
Система первого уровня возвращает ответ с результатом проверки соответствия предпринимателя условиям отсутствия в отношении него ограничительных критериев.
Заявка подлежит дальнейшей обработке при получении ответа об отсутствии ограничительных критериев.
Сведения, указанные в заявке, и статусы обработки заявки подлежат передаче системой второго уровня в систему первого уровня.

Ескерту. 3-тарау 71-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Кепілдік беру қорлары
шеңберінде кепілдік беру
қағидаларына қосымша
Экономикалық қызметтің басым түрлерінің тізбесі
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2026 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды
Атауы
1
2
Ауыл, орман және балық шаруашылығы
01
Өсімдік және мал шаруашылығы, аңшылық және осы салаларда кызметтер көрсету
03
Балық аулау және балық өсіру
Тау-кен өндіру өнеркәсібі және карьерлерді игеру

Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 71 в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_____________________
Приложение к Правилам
предоставления гарантий
в рамках гарантийных фондов
Перечень приоритетных видов экономической деятельности
Сноска. Приложение - в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2026 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код общего классификатора видов экономической деятельности
Наименование
1
2
Сельское, лесное и рыбное хозяйство
01
Растениеводство и животноводство, охота и предоставление услуг в этих областях
03
Рыболовство и рыбоводство
Горнодобывающая промышленность и разработка карьеров

55.30
Кемпингтердің, автофургондарға және тұруға арналған автотіркемелерге арналған тұрақтардың қызметтер көрсетуі
Ақпарат және байланыс
58
Баспа қызметі
59.14
Кинофильмдерді көрсету бойынша қызмет
61
Телекоммуникациялар
62
Компьютерлік бағдарламалау, консультациялық және басқа ілеспе көрсетілетін қызметтер
Жылжымайтын мүлікпен жасалатын операциялар
68.20.8
Жекеменшік немесе жалға алынған қойма үй-жайларын жалдау (қосалқы жалдау) және басқару****
Кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет
69.2
Бухгалтерлік есеп және аудит саласындағы қызмет; салық салу бойынша консультация беру
71
Сәулет, инженерлік ізденістер, техникалық сынақтар мен талдау саласындағы қызмет
72
Ғылыми зерттеулер және әзірлемелер
74
Өзге де кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет
75
Ветеринариялық қызмет
Білім беру
85
Білім беру
Денсаулық сақтау және халыққа әлеуметтік қызмет көрсету
86
Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
87
Халыққа тұруын қамтамасыз ете отырып, әлеуметтік қызмет көрсету саласындағы қызмет
88
Халыққа тұруын қамтамасыз етпей, әлеуметтік қызмет көрсету саласындағы қызмет
Өнер, ойын-сауық және демалыс
91
Кітапханалардың, архивтердің, музейлердің қызметі және мәдениет саласындағы өзге де қызмет
93
Спорт, демалысты және ойын-сауықты ұйымдастыру саласындағы қызмет*****
Көрсетілетін қызметтердің өзге де түрлерін ұсыну
95
Компьютерлерді, жеке тұтыну заттары мен тұрмыстық тауарларды жөндеу

55.30
Предоставление услуг кемпингами, стоянками для автофургонов и автоприцепов для жилья
Информация и связь
58
Издательская деятельность
59.14
Деятельность по показу кинофильмов
61
Телекоммуникации
62
Компьютерное программирование, консультационные и другие сопутствующие услуги
Операции с недвижимым имуществом
68.20.8
Аренда (субаренда) и управление собственными или арендованными складскими помещениями ****
Профессиональная, научная и техническая деятельность
69.2
Деятельность в области бухгалтерского учета и аудита; консультирование по налогообложению
71
Деятельность в области архитектуры, инженерных изысканий, технических испытаний и анализа
72
Научные исследования и разработки
74
Прочая профессиональная, научная и техническая деятельность
75
Ветеринарная деятельность
Образование
85
Образование
Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86
Деятельность в области здравоохранения
87
Деятельность в области социального обслуживания населения с обеспечением проживания
88
Деятельность в области социального обслуживания населения без обеспечения проживания
Искусство, развлечения и отдых
91
Деятельность библиотек, архивов, музеев и прочая деятельность в области культуры
93
Деятельность в области спорта, организации отдыха и развлечений*****
Предоставление прочих видов услуг
95
Ремонт компьютеров, предметов личного потребления и бытовых товаров

96.01
Тоқыма және былғары бұйымдарын жуу және (химиялық) тазалау
*шойын, болат және ферроқорытпа өндірісін (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) коды "24.10"), ядролық отынды қайта өңдеуді (ЭҚЖЖ коды "24.46"), шойын құюды (ЭҚЖЖ коды "24.51"), болат құюды (ЭҚЖЖ коды "24.52") қоспағанда;
** ЭҚЖЖ коды 49.32 "Такси қызметі" бойынша қызметті қоспағанда ("жасыл" жобаларды және отандық өндірушілердің 1 (бір) бірлігінің құны 10 (он) миллион теңгеден аспайтын жеңіл автомобильдерін сатып алуға бағытталған жобаларды қоспағанда);
*** апартаменттерді, пәтерлерді және тұрғын үйлерді қоспағанда;
**** бұл ЭҚЖЖ-да қойма үй-жайлары мен қойма алаңдарын жалдау көзделген;
***** дискотекалар мен караокені қоспағанда.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 754 қаулысымен
бекітілген
Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша кепілдік беру қағидалары
Ескерту. Қағидалар алып тасталды - ҚР Үкіметінің 02.06.2025 № 400 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 754 қаулысымен
бекітілген
Әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері үшін мемлекеттік гранттар беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері үшін мемлекеттік гранттар беру қағидалары (бұдан әрі – Мемлекеттік гранттар беру қағидалары) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі 94-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және кәсіпкерлерге бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік гранттар беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларында мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі – әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілерінің тізіліміне енгізілген дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар (ірі кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда);
2) әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар туралы мәліметтер қамтылған электрондық деректер базасы;
3) бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) – заңды тұлға (филиал мен өкілдік) және қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін қалыптастырылатын бірегей нөмір;

96.01
Стирка и (химическая) чистка текстильных и меховых изделий
*за исключением производства чугуна, стали и ферросплавов (код общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) "24.10"), переработка ядерного топлива (код ОКЭД "24.46"), литье чугуна (код ОКЭД "24.51"), литье стали (код ОКЭД "24.52");
** за исключением деятельности по коду ОКЭД 49.32 "Деятельность такси" (за исключением "зеленых" проектов и проектов, направленных на приобретение легковых автомобилей отечественных производителей стоимостью не более 10 (десять) миллионов тенге за 1 (один) единицу);
*** за исключением апартаментов, квартир и жилых домов;
**** данный ОКЭД предусматривает аренду складских помещений и складских площадок;
***** за исключением дискотек и караоке.
______________________
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 сентября 2024 года № 754
Правила гарантирования по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства
Сноска. Правила исключены постановлением Правительства РК от 02.06.2025 № 400 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 сентября 2024 года № 754
Правила предоставления государственных грантов для субъектов социального предпринимательства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления государственных грантов для субъектов социального предпринимательства (далее – Правила предоставления государственных грантов) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 94 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан и определяют порядок предоставления государственных грантов предпринимателям для реализации бизнес-идей.
2. В настоящих Правилах предоставления государственных грантов используются следующие основные понятия:
1) субъект социального предпринимательства – индивидуальные предприниматели и юридические лица (за исключением субъектов крупного предпринимательства), включенные в реестр субъектов социального предпринимательства;
2) реестр субъектов социального предпринимательства (далее – реестр) – электронная база данных, содержащая сведения об индивидуальных предпринимателях и юридических лицах, являющихся субъектами социального предпринимательства, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов;
3) бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) – уникальный номер, формируемый для юридического лица (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства;

4) бизнес-жоба – кәсіпкердің өз бизнесін құру (тауарлар өндіру, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету) мүмкіндігін ашатын, сипаттама, есеп-қисаптар, болжамдар нысанында орындалған, сондай-ақ жобаны іске асыру мерзімдері және бизнес-идеяларды іске асыру, жаңа жұмыс орындарын құру үшін берілетін мемлекеттік грант (бұдан әрі – мемлекеттік грант) көлемінің кемінде 20 %-ы деңгейінде кәсіпкердің өз қаражатымен (ақшалай қаражатпен, бизнес-жобаға қатысатын жылжымалы/жылжымайтын мүлікпен) қоса қаржыландыру қамтылған жоспары;
5) бизнес-идея – тауарлар шығаруды, қызметтер көрсетуді, жұмыстарды орындауды көздейтін нақты жобаны іске асыруға бағытталған кәсіпкерлік бастама;
6) веб-портал – Интернет желісінде орналастырылған, субсидиялаудың ақпараттық жүйесін қолжетімді ететін интернет-ресурс;
7) грант беру туралы шарт – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің веб-порталында (бұдан әрі – веб-портал) өңірлік үйлестіруші, қаржы агенттігі және кәсіпкер арасында электрондық түрде жасалатын, шарттары бойынша кәсіпкерге бизнес-идеяларды іске асыруға нысаналы мемлекеттік грант берілетін үшжақты келісім;
8) жеке кабинет – тізілімдегі пайдаланушының (кәсіпкердің, кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның, ұлттық институттың, қаржы агенттігінің, өңірлік үйлестірушінің, конкурстық комиссияның) дербес веб-парағы;
9) жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) – жеке тұлға үшін, оның ішінде қызметін жеке кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін қалыптастырылатын бірегей нөмір;
10) жеке шот – субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде ашылатын, тізілімде тіркелген пайдаланушы туралы ақпаратты көрсететін, оны тану (сәйкестендіру) үшін және оның жеке деректері мен баптауларды қолжетімді ету үшін қажетті шот;
11) жоба – кіріс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет ретінде кәсіпкер жүзеге асыратын бизнестің түрлі бағыттарындағы іс-әрекеттер мен іс-шаралар жиынтығы;
12) кәсіпкер – әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі, "Бір ауыл – бір өнім" бағдарламасының финалисі болып табылатын шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі;
13) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган – жеке кәсіпкерлікті дамыту және қолдау саласында басшылық пен салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;

4) бизнес-проект – план предпринимателя, раскрывающий возможность создания собственного бизнеса (производство товаров, выполнение работ, оказание услуг), выполненный в форме описания, расчетов, прогнозов, а также содержащий сроки реализации проекта и софинансирования собственными средствами (денежными средствами, движимым/недвижимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте) предпринимателя на уровне не менее 20 % от объема предоставляемого государственного гранта для реализации бизнес-идей (далее – государственный грант) и создания новых рабочих мест;
5) бизнес-идея – предпринимательская инициатива, направленная на реализацию конкретного проекта, предусматривающего выпуск товаров, оказание услуг, выполнение работ;
6) веб-портал – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет, предоставляющий доступ к информационной системе субсидирования;
7) договор о предоставлении гранта – трехстороннее соглашение по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству, заключаемое на веб-портале информационной системы субсидирования (далее – веб-портал) в электронном виде между региональным координатором, финансовым агентством и предпринимателем, по условиям которого предпринимателю предоставляется целевой государственный грант на реализацию бизнес-идей;
8) личный кабинет – персональная веб-страница пользователя (предпринимателя, уполномоченного органа по предпринимательству, национального института, финансового агентства, регионального координатора, конкурсной комиссии) в реестре;
9) индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) – уникальный номер, формируемый для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства;
10) лицевой счет – счет, открываемый в информационной системе субсидирования, отражающий информацию о пользователе, зарегистрированном в реестре, необходимый для его опознавания (аутентификации) и предоставления доступа к его личным данным и настройкам;
11) проект – совокупность действий и мероприятий в различных направлениях бизнеса, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан;
12) предприниматель – субъект социального предпринимательства, субъект малого и среднего предпринимательства, являющийся финалистом программы "Одно село – один продукт";
13) уполномоченный орган по предпринимательству – государственный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области развития и поддержки частного предпринимательства;

14) кворум – дауыс беру кезінде конкурстық комиссия мүшелері санының үштен екісінен астамының қатысуы;
15) кешендi кәсiпкерлiк лицензия (франчайзинг) – айрықша құқықтар кешенiнiң құқық иеленушiсi оны басқа тұлғаға өтеулi негiзде пайдалануға беретiн кәсiпкерлiк қызмет;
16) конкурстық комиссия – мемлекеттік грант алуға үміткер кәсіпкерлердің өтінімдерін іріктеу жөніндегі алқалы-кеңесші орган;
17) көрсетілетін қызметтерді беруші – мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес өңірлік үйлестіруші/кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын, субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қол жеткізуді және оны иеленуші ретінде сүйемелдеуді қамтамасыз ететін тұлға;
18) қаржы агенттігі – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
19) мүдделер қақтығысы – конкурстық комиссия мүшесінің жеке мүдделері арасындағы қайшылық, бұл жағдайда конкурстық комиссия мүшесінің жеке мүдделері оның өз өкілеттіктерін орындамауына немесе тиісінше орындамауына әкелуі мүмкін;
20) өңірлік үйлестіруші – облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімі айқындайтын жергілікті атқарушы органның кәсіпкерлік саласындағы құрылымдық бөлімшесі;
21) өтінім – осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының талаптарына сәйкес қажетті құжаттар қоса берілетін электрондық нысандағы өтініш;
22) өтінімдердің электрондық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – өтінімдер, сондай-ақ пайдаланушылар туралы мәліметтер жиынтығы және субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде көрсетілген өзге де мәліметтер;
23) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі – ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсететін персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдық ретке келтірілген, мемлекеттік қолдау процестерін орындау жөнінде қызметтер көрсетуге арналған, "электрондық үкімет" веб-порталымен өзара іс-қимыл жасауға, өтінімді тіркеуге, сондай-ақ өтінімнің мемлекеттік қолдау көрсету шарттарына сәйкестігі тұргысынан оны автоматты түрде тексеру арқылы оны өңдеуге мүмкіндік беретін жиынтығы;
24) үлестес компаниялар/тұлғалар – "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 64-бабында айқындалған заңды тұлғаның үлестес компаниялары/тұлғалары, сондай-ақ жеке тұлғаның үлестес тұлғалары:
жақын туыстары, жұбайы (зайыбы), жұбайының (зайыбының) жақын туыстары (бұдан әрі – жақын туыстар);
осы жеке тұлға және (немесе) оның жақын туыстары өндірістік кооперативтің ірі акционері/ірі қатысушысы/мүшесі және (немесе) лауазымды тұлғасы болып табылатын заңды тұлға;
осы жеке тұлғаның және (немесе) оның жақын туыстарының бақылауындағы заңды тұлға;

14) кворум – присутствие при голосовании более двух третей от числа членов конкурсной комиссии;
15) комплексная предпринимательская лицензия (франчайзинг) – предпринимательская деятельность, при которой правообладатель комплекса исключительных прав предоставляет его в пользование на возмездной основе другому лицу;
16) конкурсная комиссия – коллегиально-совещательный орган по отбору заявок предпринимателей, претендующих на получение государственных грантов;
17) поставщик услуг – лицо, обеспечивающее доступ к информационной системе субсидирования и ее сопровождение в качестве владельца, которое определяется региональным координатором/уполномоченным органом по предпринимательству в соответствии с законодательством о государственных закупках;
18) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
19) конфликт интересов – противоречие между личными интересами члена конкурсной комиссии, при котором личные интересы члена конкурсной комиссии могут привести к неисполнению или ненадлежащему исполнению им своих полномочий;
20) региональный координатор – определяемое акимом области (столицы, городов республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа в сфере предпринимательства;
21) заявка – заявление в электронной форме с приложением необходимых документов согласно требованиям настоящих Правил предоставления государственных грантов;
22) электронный реестр заявок (далее – реестр) – совокупность сведений о заявках, а также пользователях и иные сведения, отраженные в информационной системе субсидирования
23) информационная система субсидирования – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов государственной поддержки, предоставляющая возможность взаимодействия с веб-порталом "электронное правительство", регистрации заявки, а также ее обработки посредством автоматической проверки заявки на соответствие условиям предоставления государственной поддержки;
24) аффилированные компании/лица – аффилированные компании/лица юридического лица, определенные статьей 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах", а также аффилированные лица физического лица:
близкие родственники, супруг (супруга), близкие родственники супруга (супруги) (далее – близкие родственники);
юридическое лицо, в котором крупным акционером/крупным участником/членом производственного кооператива и (или) должностным лицом являются данное физическое лицо и (или) его близкие родственники;
юридическое лицо, которое контролируется данным физическим лицом и (или) его близкими родственниками;

осы тармақшаның 3) және 4) абзацтарында көрсетілген заңды тұлғалар ірі акционерлері (ірі қатысушылары) болып табылатын немесе мүліктегі тиісті үлеске құқығы бар заңды тұлға;
осы тармақшаның үшінші, төртінші және бесінші абзацтарында көрсетілген заңды тұлғалардың лауазымды тұлғалары;
25) "электрондық үкімет" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосылуға техникалық шарттар беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің электрондық нысанда көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізетін бірыңғай терезе болып табылатын ақпараттық жүйе;
26) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және ондағы мәліметтердің өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиыны.
3. Мемлекеттік гранттар әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілеріне, "Бір ауыл – бір өнім" бағдарламасының финалистері болып табылатын шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне өтеусіз негізде беріледі.
Мемлекеттік грант акцизделетін өнімге байланысты қызметті жүзеге асыратын әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілеріне, "Бір ауыл – бір өнім" бағдарламасының финалистері болып табылатын шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне берілмейді.
4. Мемлекеттік гранттарды мемлекет кәсіпкерлердің мемлекеттік грант беруге өтінімдерін іріктеу үшін өткізілетін конкурстардың нәтижелері бойынша өңірлік үйлестірушілер арқылы береді.
5. Мемлекеттік грант нысанындағы қолдау шаралары жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылады.
6. Субсидиялаудың ақпараттық жүйесін пайдалану жөніндегі шарттар мен талаптар өңірлік үйлестіруші/кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган мен көрсетілетін қызметті беруші арасында тиісті шарт жасалғаннан кейін туындаған қатынастарға қолданылады.
7. Осы Мемлекеттік гранттар беру қағидалары күшіне енген күні қолданыста болатын және субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркелген грант беру туралы шарттар қаржыландырылуға тиіс.
8. Қаржы агенттігінің және көрсетілетін қызметтерді берушінің қызметтеріне кәсіпкерлік жөніндегі өңірлік үйлестіруші/кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган республикалық/жергілікті бюджет қаражаты есебінен ақы төлейді.
2-тарау. Мемлекеттік грант берудің тәртібі мен шарттары
1-параграф. Мемлекеттік грант берудің шарттары

юридическое лицо, по отношению к которому юридические лица, указанные в абзацах 3) и 4) настоящего подпункта, являются крупными акционерами (крупными участниками) или имеют право на соответствующую долю в имуществе;
должностные лица юридических лиц, указанных в абзацах третьем, четвертом и пятом настоящего подпункта;
25) веб-портал "электронное правительство" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
26) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Государственные гранты предоставляются субъектам социального предпринимательства, субъектам малого и среднего предпринимательства, являющимся финалистами программы "Одно село – один продукт", на безвозмездной основе.
Государственный грант не предоставляется субъектам социального предпринимательства, субъектам малого и среднего предпринимательства, являющимся финалистами программы "Одно село – один продукт", осуществляющим деятельность, связанную с подакцизной продукцией.
4. Государственные гранты предоставляются государством через региональных координаторов по итогам проводимых конкурсов по отбору заявок предпринимателей на предоставление государственных грантов.
5. Финансирование мер поддержки в форме государственных грантов осуществляется за счет средств местного бюджета.
6. Условия и требования по использованию информационной системы субсидирования распространяются на отношения, возникшие после заключения соответствующего договора между региональным координатором/уполномоченным органом по предпринимательству и поставщиком услуг.
7. Финансированию подлежат договоры о предоставлении гранта, действующие на дату вступления в силу настоящих Правил предоставления государственных грантов и зарегистрированные в информационной системе субсидирования.
8. Услуги финансового агентства и поставщика услуг оплачиваются региональным координатором/уполномоченным органом по предпринимательству за счет средств республиканского/местного бюджета.
Глава 2. Порядок и условия предоставления государственных грантов
Параграф 1. Условия предоставления государственных грантов

9. Әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері, "Бір ауыл – бір өнім" бағдарламасының финалистері болып табылатын шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мемлекеттік грант беруге арналған конкурстық іріктеуге қатыса алады.
10. Осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының шарттарына сәйкес келетін әрбір кәсіпкер бір бизнес-жоба бойынша бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік грант беру мақсатындағы конкурстық іріктеуге қатыса алады.
Бұл ретте кәсіпкердің бизнес-жобасы тізілімде тіркелген әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісінің қызмет саласына сәйкес келуге тиіс.
Бизнес-идеяларды іске асыруға арналған бизнес-жобаның міндетті шарттары:
1) кәсіпкердің жобаны іске асыруға арналған шығыстарды берілетін мемлекеттік грант көлемінің кемінде 20 %-ы мөлшерінде ақшалай қаражатпен, оның ішінде бизнес-жобаға қатысатын жылжымалы немесе жылжымайтын жеке мүлкімен қоса қаржыландыруы;
2) жаңа жұмыс орындарын құру;
3) кәсіпкердің бизнес-жобасында инфрақұрылымның болуы және (немесе) жобаны іске асыру үшін жеткілікті инфрақұрылым құру көзделген инвестициялық жоспардың болуы.
11. Кәсіпкерлер мемлекеттік грант қаражатын мына мақсаттарға пайдаланады:
1) тауар шығару немесе қызметтер көрсету үшін қажетті негізгі құралдарды (оның ішінде негізгі құралдарды салу/жаңғырту/реконструкциялау/ күрделі жөндеу), шикізат пен материалдарды сатып алу;
2) материалдық емес активтерді сатып алу;
3) технология сатып алу;
4) кешенді кәсіпкерлік лицензияға (франчайзингке) құқықтарды сатып алу;
5) зерттеу жұмыстарына және (немесе) жаңа технологияларды ендіруге байланысты шығыстар.
Мемлекеттік грант қаражатын өзге мақсаттарға пайдалануға жол берілмейді.
Кәсіпкердің бизнес-жобаны іске асыру мерзімі грант беру туралы шартқа қол қойылған кезден бастап 18 (он сегіз) айдан аспауға тиіс.
Бұл ретте іске асыру бойынша көрсетілген мерзім ішінде кәсіпкердің қызметі жүзеге асырмаса, сатып алынған негізгі құрал өткізіліп, бизнес-жобаны іске қосу және одан әрі іске асыру үшін ұқсас/баламалы құралмен ауыстырылмаса, кәсіпкер мемлекеттік грант қаражатын толық көлемде өтеуге міндетті.
12. Мемлекеттік грант қаражатын:
1) жылжымайтын мүлік және (немесе) жер учаскесін сатып алуға;
2) жалдау ақысын төлеу ретінде;
3) үлестес/байланысты компаниялардан/ тұлғалардан және (немесе) кәсіпкердің жақын туыстарынан ("Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес айқындалған) негізгі құралдарды/активтерді сатып алуға (көрсетілетін қызметтерді алуға/жұмыстарды орындауға);

9. Участниками конкурсного отбора на предоставление государственных грантов могут быть предприниматели субъекты социального предпринимательства, субъекты малого и среднего предпринимательства, являющиеся финалистами программы "Одно село – один продукт".
10. Каждый предприниматель, соответствующий условиям настоящих Правил предоставления государственных грантов, может быть участником конкурсного отбора с целью предоставления государственных грантов для реализации бизнес-идей по одному бизнес-проекту.
При этом бизнес-проект предпринимателя должен соответствовать сфере деятельности субъекта социального предпринимательства, зарегистрированного в реестре.
Обязательными условиями бизнес-проекта для реализации бизнес-идей являются:
1) софинансирование денежными средствами предпринимателем расходов на его реализацию в размере не менее 20 % от объема предоставляемого государственного гранта, в том числе личным движимым или недвижимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте;
2) создание новых рабочих мест;
3) наличие в бизнес-проекте предпринимателя инвестиционного плана, которым предусмотрено наличие инфраструктуры и (или) создание достаточной инфраструктуры для реализации проекта.
11. Предприниматели используют средства государственного гранта на следующие цели:
1) приобретение основных средств (в том числе строительство/ модернизация/ реконструкция/ капитальный ремонт основных средств), сырья и материалов, необходимых для выпуска товаров или оказания услуг;
2) приобретение нематериальных активов;
3) приобретение технологий;
4) приобретение прав на комплексную предпринимательскую лицензию (франчайзинг);
5) расходы, связанные с исследовательскими работами и (или) внедрением новых технологий.
Не допускается использование средств государственного гранта на иные цели.
Срок реализации бизнес-проекта предпринимателем не может превышать 18 (восемнадцать) месяцев с момента подписания договора о предоставлении гранта.
При этом, если в течение указанного срока реализации деятельность предпринимателем не осуществлялась, приобретенное основное средство было реализовано и не заменено аналогичным/альтернативным для запуска и последующей реализации бизнес-проекта, предприниматель обязан возместить средства государственного гранта в полном объеме.
12. Средства государственного гранта не могут быть использованы:
1) на приобретение недвижимого имущества и (или) земельного участка;
2) в качестве платы за аренду;
3) на приобретение основных средств/активов (получение услуг/выполнение работ), у аффилиированных/связанных компаний/лиц и (или) у близких родственников предпринимателя (определенных в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье");

4) бұрын пайдалануда болған негізгі құралдарды (жабдықтарды) сатып алуға пайдалануға болмайды.
Бұл ретте негізгі құралдарды (жабдықтарды) сатып алу тиісті құжаттармен (шарт/келісімшарт/жабдық паспорты/сапа сертификаты) расталуға тиіс;
5) шанағы немесе кабинадан оқшауланған жүк платформасы бар, жүк тасымалдауға арналған автокөлікті, сондай-ақ отандық өндірушілердің жеңіл автомобильдері мен жеңіл автокөлік құралдарын жалдауға және прокатқа алуға байланысты жобаларды қоспағанда, жеңіл автокөлік сатып алуға;
6) өңдеу өнеркәсібіне жататын тамақ өнімдерін өндіру жөніндегі жобаларды қоспағанда, ауыл шаруашылығы жануарларын (ірі қара/ұсақ мал, құс, бал арасын, сондай-ақ өзге де ауыл шаруашылығы жануарларын) сатып алуға пайдалануға болмайды.
Кәсіпкердің бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік грант қаражатын игеруі кәсіпкерлік субъектісі ретінде тіркелген контрагент шотына қолма-қол ақшасыз төлем арқылы жүзеге асырылады (бұрын пайдалануда болған автокөлікті жеке тұлғадан сатып алуға жол беріледі).
13. Бір кәсіпкер үшін мемлекеттік грант сомасы мемлекеттік грант алуға ұсынылған өтінімге байланысты 5 (бес) миллион теңгеге дейінгі соманы құрайды.
14. Мемлекеттік гранттар:
1) қайта ұйымдастыру, тарату немесе банкроттық сатысындағы, сондай-ақ қызметі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тоқтатып қойылған;
2) салықтар мен мемлекеттік бюджетке басқа да міндетті төлемдер бойынша берешегі бар;
3) қызметінің негізгі түрі жылжымайтын мүлікті жалға беру болып табылатын;
4) мемлекеттік грант алуға өтінім берген кезде бизнес-жобаны іске асыруға арналған шығыстарды берілетін мемлекеттік грант көлемінің кемінде 20 %-ы мөлшерінде ақшалай қаражатпен, бизнес-жобаға қатысатын жылжымалы/жылжымайтын мүлікпен қоса қаржыландыруды растамаған;
5) мемлекеттік сатып алудың жосықсыз қатысушылары тізілімінде тұрған;
6) конкурсқа қатысушының кредиттік тарихына сәйкес қаржылық міндеттемелері бойынша мерзімі өткен берешегі бар;
7) осы Мемлекеттік гранттар беру қағидалары шеңберінде мемлекеттік грант беру бойынша қолдау алған (оның ішінде бұрын қолданыста болған бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламалары қолданылған кезеңде);
8) конкурс өткізілетін өңірге сәйкес келмейтін басқа өңірде тіркелген және бизнес-жобаны іске асыруды жоспарлаған кәсіпкерлерге берілмейді.

4) на приобретение основных средств (оборудования), бывших в эксплуатации.
При этом приобретение основных средств (оборудования) должно подтверждаться соответствующими документами (договор/контракт/паспорт на оборудование/сертификат качества);
5) на приобретение легкового автотранспорта, за исключением автотранспорта, предназначенного для перевозки грузов, имеющих кузов или грузовую платформу, обособленную от кабины, а также проектов, связанных с арендой и прокатом легковых автомобилей и легких автотранспортных средств отечественных производителей;
6) на приобретение сельскохозяйственных животных (крупного/мелкого рогатого скота, птицы, пчел, а также иных сельскохозяйственных животных), за исключением проектов по производству продуктов питания, относящихся к обрабатывающей промышленности.
Освоение предпринимателем средств государственного гранта для реализации бизнес-идей осуществляется безналичным путем на счет контрагента, зарегистрированного в качестве субъекта предпринимательства (допускается приобретение автотранспорта, бывшего в эксплуатации, у физического лица).
13. Сумма государственного гранта для одного предпринимателя составляет до 5 (пять) миллионов тенге в зависимости от представленной заявки на получение государственного гранта.
14. Государственные гранты не могут быть предоставлены предпринимателям:
1) находящимся в стадии реорганизации, ликвидации или банкротства, а также деятельность которых приостановлена в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
2) имеющим задолженность по налогам и другим обязательным платежам в государственный бюджет;
3) основным видом деятельности которых является предоставление недвижимости в аренду;
4) не подтвердившим софинансирование денежными средствами, движимым/недвижимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте расходов на реализацию бизнес-проекта в размере не менее 20 % от объема предоставляемого государственного гранта при подаче заявки на получение государственного гранта;
5) находящимся в реестре недобросовестных участников государственных закупок;
6) имеющим просроченную задолженность по финансовым обязательствам участника конкурса согласно его кредитной истории;
7) получавшим поддержку по предоставлению государственных грантов в рамках настоящих Правил предоставления государственных грантов (в том числе за период действия ранее действовавших государственных программ поддержки и развития бизнеса);
8) зарегистрированным и планирующим реализовать бизнес-проект в другом регионе, не соответствующем региону проведения конкурса.

15. Конкурс өткізу үшін облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімінің шешімімен мемлекеттік грант алуға үміткер кәсіпкерлердің өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия құрылып, құрамы бекітіледі.
Кәсіпкерлер үшін тең жағдайлар жасау, сондай-ақ оларға қойылатын талаптардың бір болуы, ұсынылатын құжаттарды зерттеудің толық және жан-жақты болуы, қабылданатын шешімдердің объективтілігі конкурстық комиссия қызметінің негізгі қағидаттары болып табылады.
16. Конкурстық комиссия құрамына төраға, төрағаның орынбасары және конкурстық комиссия мүшелері кіреді.
Жергілікті атқарушы органдар мен қаржы агенттігінің өкілдері конкурстық комиссияның төрағасы бола алмайды.
Конкурстық комиссияны жергілікті атқарушы органдардың, қоғамдық бірлестіктердің, ғылыми-білім беру мекемелерінің, салалық сарапшылардың, өңірлік бұқаралық ақпарат құралдарының кемінде 7 (жеті) адамнан тұратын өкілдері құрайды.
Конкурстық комиссияның құрамы жыл сайынғы негізде бекітіліп, конкурстық комиссия мүшелерінің бұрын бекітілген санының кемінде 50 (елу) пайызы жаңартылады.
Еңбек заңнамасына сәйкес конкурстық комиссия мүшесінің жұмыс орны (лауазымы) сақталады.
Конкурстық комиссияның хатшысы конкурстық комиссияның отырыстарын ұйымдастырады, атап айтқанда төрағамен келісу бойынша отырыстардың өткізілетін жерін, күнін және уақытын айқындайды, конкурстық комиссияның мүшелеріне алдағы отырыс туралы хабарлайды, оларға отырысты өткізуге қажетті материалдарды жеткізеді. Комиссия отырыстары бейнеконференцбайланыс режимінде өткізілуі мүмкін.
Конкурстық комиссияның хатшысы оның құрамына кірмейді және шешім қабылдау кезінде дауыс беруге құқығы жоқ.
Конкурстық комиссияның отырысы кворум болған кезде заңды болып саналады.
Конкурстық комиссияның отырысы кезеңінде мүдделер қақтығысы туындаған кезде конкурстық комиссияның мүшелері өздеріне бұл туралы белгілі болған кезде бірден конкурстық комиссияның төрағасын жазбаша нысанда хабардар етеді.
Конкурстық комиссияның төрағасында мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда оның өкілеттігі конкурстық комиссия төрағасының орынбасарына өтеді.
Бұл ретте конкурстық комиссияның төрағасы және (немесе) мүшесі мүдделер қақтығысы туындаған кәсіпкердің өтінімін қарау кезінде дауыс беруге қатыспайды.
Кәсіпкерлік бастамалардың жария болуын жоққа шығару мақсатында конкурстық комиссияның мүшелері мен хатшысы осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіпкерлердің мемлекеттік грант беруге өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурс шеңберінде кәсіпкерлік бастамалар туралы мәліметтерді жария етпеу туралы келісімге қол қояды.

15. Для проведения конкурса решением акима области (столицы, городов республиканского значения) создается конкурсная комиссия по отбору заявок предпринимателей, претендующих на предоставление государственных грантов, и утверждается ее состав.
Основными принципами деятельности конкурсной комиссии являются создание равных условий для предпринимателей, а также единство требований, предъявляемых к ним, всесторонность и полнота исследований представляемых документов, объективность принимаемых решений.
16. Конкурсная комиссия состоит из председателя, заместителя председателя и членов конкурсной комиссии.
Председателем конкурсной комиссии не могут быть представители местных исполнительных органов и финансового агентства.
Конкурсная комиссия образовывается из представителей местных исполнительных органов, общественных объединений, научно-образовательных учреждений, отраслевых экспертов, региональных средств массовой информации и в составе не менее 7 (семь) человек.
Состав конкурсной комиссии утверждается на ежегодной основе с обновлением не менее чем на 50 (пятьдесят) процентов от утвержденного ранее количества членов конкурсной комиссии.
За членом конкурсной комиссии в соответствии с трудовым законодательством сохраняется место работы (должность).
Секретарь конкурсной комиссии осуществляет организацию заседания конкурсной комиссии, а именно по согласованию с председателем определяет место, дату и время проведения заседаний, извещает членов конкурсной комиссии о предстоящем заседании, доводит до ее членов материалы, необходимые для проведения заседания. Заседания комиссии могут проводиться в режиме видеоконференцсвязи.
Секретарь конкурсной комиссии не входит в ее состав и не имеет права голоса при принятии решения.
Заседание конкурсной комиссии считается правомочным при наличии кворума.
В период заседания конкурсной комиссии при возникновении конфликта интересов члены конкурсной комиссии в письменной форме уведомляют председателя конкурсной комиссии, как только им станет об этом известно.
В случае возникновения конфликта интересов у председателя конкурсной комиссии его полномочия переходят к заместителю председателя конкурсной комиссии.
При этом председатель и (или) член конкурсной комиссии не принимают участие в голосовании при рассмотрении заявки предпринимателя, в отношении которого возник конфликт интересов.
В целях исключения разглашения предпринимательских инициатив членами и секретарем конкурсной комиссии подписывается соглашение о неразглашении сведений о предпринимательских инициативах в рамках конкурса по отбору заявок предпринимателей на предоставление государственных грантов по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов.

17. Өңірлік үйлестіруші конкурстық комиссияның жұмыс органы болып табылады, ол:
1) өңірлік үйлестірушінің ресми сайтында, сондай-ақ веб-порталда осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша конкурс өткізу туралы хабарландыру жариялайды;
2) кәсіпкерлерге мемлекеттік грант түрінде мемлекеттік қолдау көрсетілетін бүкіл мерзім ішінде арқылы жартыжылдық негізде өңірлік бұқаралық ақпарат құралдары жария етуді қамтамасыз етеді;
3) кәсіпкерлерге конкурсқа қатысу мәселелері және оны өткізуге қатысты мәселелер бойынша, мемлекеттік грант берудің шарттары мен тәртібі туралы консультация береді;
4) осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына сәйкес кәсіпкерлерден конкурсқа қатысуға өтінімдер мен оларға қоса берілетін құжаттарды қабылдайды;
5) конкурсты ұйымдастырады және өткізеді;
6) хаттама жасалған күнінен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде веб-портал арқылы кәсіпкерлерді мемлекеттік грант берілгені туралы хабардар етеді;
7) мемлекеттік грант беруден бас тартылған жағдайда хаттама жасалған күнінен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде кәсіпкерге веб-портал арқылы автоматты түрде хаттамадан үзінді және мемлекеттік грант беруден дәлелді бас тарту жібереді.
18. Өңірлік үйлестіруші мемлекеттік грант беру жөніндегі жеке қаржыландыру жоспары (бұдан әрі – қаржыландыру жоспары) бекітілгеннен кейін оны 3 (үш) жұмыс күні ішінде веб-порталға орналастырады.
19. Өтінімдер кәсіпкердің тіркелген жері (заңды мекенжайы) бойынша қабылданады.
20. Мемлекеттік грант алуға өтінім мынадай шарттар сақталған кезде қаралады:
1) "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы осы Мемлекеттік гранттарды беру қағидаларына 3-қосымша сәйкес нысан бойынша (конкурстық іріктеуге қатысуға өтінімге қосымша міндетті түрде толтырылады) бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік грант беруге конкурстық іріктеуге қатысуға өтінім беру.
"Электрондық үкімет" веб-порталы мен субсидиялаудың ақпараттық жүйесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ақпараттық өзара әрекеттеседі;
2) өтінімді субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркелу;
3) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде кәсіпкердің жеке шотының болуы, оның деректерінің субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларымен ақпараттық өзара әрекеттесуі нәтижесінде расталуы.
Субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде жеке шоттың болуы кәсіпкерге субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде өтінімді өзінің тіркеуіне мүмкіндік береді, бұл жағдайда өтінім беру талап етілмейді және ол осындай тіркеу жүргізілген кезден бастап берілді деп есептеледі;

17. Рабочим органом конкурсной комиссии является региональный координатор, который:
1) осуществляет опубликование на официальном сайте регионального координатора, а также на веб-портале объявления о проведении конкурса по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов;
2) на полугодовой основе обеспечивает освещение через региональные средства массовой информации в течение всего срока предоставления государственной поддержки предпринимателям в виде государственных грантов;
3) консультирует предпринимателей по вопросам участия в конкурсе и вопросам, имеющим отношение к его проведению, об условиях и порядке предоставления государственных грантов;
4) принимает от предпринимателей заявки на участие в конкурсе и прилагаемые к ним в соответствии с настоящими Правилами предоставления государственных грантов документы;
5) организует и проводит конкурс;
6) посредством веб-портала уведомляет предпринимателей о предоставлении государственного гранта в течение 2 (два) рабочих дней со дня формирования протокола;
7) в случае отказа в предоставлении государственного гранта в течение 2 (два) рабочих дней со дня формирования протокола посредством веб-портала предпринимателю автоматически направляются выгрузка из протокола и мотивированный отказ о предоставлении государственного гранта.
18. Региональный координатор в течение 3 (три) рабочих дней после утверждения индивидуального плана финансирования по предоставлению государственных грантов (далее – план финансирования) размещает его на веб-портале.
19. Прием заявок осуществляется по месту регистрации (юридическому адресу) предпринимателя.
20. Рассмотрение заявки на получение государственных грантов осуществляется при соблюдении следующих условий:
1) подача заявки на участие в конкурсном отборе на предоставление государственного гранта для реализации бизнес-идей по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов (с обязательным заполнением приложения к заявке на участие в конкурсном отборе) посредством веб-портала "электронное правительство".
Информационное взаимодействие веб-портала "электронное правительство" и информационной системы субсидирования осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) регистрация заявки в информационной системе субсидирования;
3) наличие лицевого счета в информационной системе субсидирования у предпринимателя, данные которого подтверждены в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица".
Наличие лицевого счета в информационной системе субсидирования дает возможность предпринимателю самостоятельно осуществить регистрацию заявки в информационной системе субсидирования, в этом случае подача заявки не требуется, и она считается поданной с момента такой регистрации;

4) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі мен мемлекеттік кірістер органдары ақпараттық жүйесінің ақпараттық өзара әрекеттесуі нәтижесінде алынған, мемлекеттік кірістер органдарында есепке алынатын бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешектің жоқ екені туралы мәліметтерді растау;
5) бизнес-жобаға қатысатын жылжымайтын мүлікпен қоса қаржыландыруды растау мақсатында – субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесімен және "Жылжымайтын мүлік тізілімі" мемлекеттік деректер базасымен ақпараттық өзара әрекеттесуі нәтижесінде расталған кәсіпкердің жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығында жер учаскесінің (учаскелерінің) немесе өзге де жылжымайтын мүлігінің болуы;
6) бизнес-жобаға қатысатын жылжымалы мүлікті қоса қаржыландыруды растау мақсатында – субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің ауыл шаруашылығы техникасы мемлекеттік тізілімімен және (немесе) "Автомобиль" дерекқорымен ақпараттық өзара әрекеттемуі арқылы расталған, кәсіпкердің жылжымалы мүлігінің болуы.
Конкурсқа қатысу үшін кәсіпкер бір өтінім ғана беруге құқылы. Өтінімдер конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген мерзімдерде қабылданады.
21. Мемлекеттік грант алуға үміткер кәсіпкерлер өтінімге PDF форматында сканерленген мынадай құжаттардың көшірмелерін тіркейді:
1) өтінім берген кездегі жалдамалы жұмыскерлердің орташа саны туралы басшының қолымен және өтініш берушінің мөрімен расталған анықтама;
2) бизнес-жобаны іске асыруға арналған шығыстарды берілетін мемлекеттік грант көлемінің кемінде 20 %-ы мөлшерінде бизнес-жобаға қатысатын ақшалай қаражатпен, жылжымалы/жылжымайтын мүлікпен қоса қаржыландырудың бар екенін растайтын құжаттар, кәсіпкердің ағымдағы шотында ақша қаражатының бар-жоғы туралы банктік шоттан үзінді-көшірме немесе бизнес-жобаға қатысатын жылжымалы және (немесе) жылжымайтын мүліктің бағалау құнын растайтын құжаттар;
3) әлеуметтік кәсіпкерлік субъектісі немесе "Бір ауыл – бір өнім" бағдарламасының финалисі болып табылатын шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі ретінде кәсіпкердің мәртебесін растайтын құжаттың көшірмесі.
22. Кәсіпкер туралы мәліметтер, оның ішінде заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы анықтама және (немесе) кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы хабарлама, заңды тұлға/жеке кәсіпкер қызметінің түрлері туралы, тарату, қайта ұйымдастыру немесе банкроттық кезеңдері туралы, сондай-ақ тоқтатылған қызмет туралы, бюджетке міндетті төлемдер бойынша берешектің бар-жоғы туралы, жылжымалы және/немесе жылжымайтын мүліктің бар-жоғы туралы мәліметтер, кредиттер (қарыздар) бойынша берешек туралы мәліметтер "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден автоматты түрде айқындалады.

4) подтверждение сведений об отсутствии задолженности по обязательным платежам в бюджет, учет по которым ведется в органах государственных доходов, полученных в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования и информационной системы органов государственных доходов;
5) в целях подтверждения софинансирования недвижимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте, – наличие у предпринимателя земельного (ых) участка (ов) на праве землепользования и (или) частной собственности или иного недвижимого имущества, подтвержденное в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с автоматизированной информационной системой государственного земельного кадастра и государственной базой данных "Регистр недвижимости";
6) в целях подтверждения софинансирования движимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте, – наличие у предпринимателя движимого имущества, подтвержденное посредством информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с государственным реестром сельскохозяйственной техники и (или) базой данных "Автомобиль".
Для участия в конкурсе предприниматель вправе подать только одну заявку. Заявки принимаются в сроки, указанные в объявлении о проведении конкурса.
21. Предприниматели, претендующие на получение государственных грантов, прикрепляют к заявке следующие сканированные копии документов в формате PDF:
1) справку о средней численности наемных работников на момент подачи заявки, заверенную подписью руководителя и печатью заявителя (при наличии);
2) документы, подтверждающие наличие софинансирования денежными средствами, движимым/недвижимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте расходов на реализацию бизнес-проекта в размере не менее 20 % от объема предоставляемого государственного гранта, выписку из банковского счета о наличии на текущем счете предпринимателя денежных средств или документы, подтверждающие оценочную стоимость движимого и (или) недвижимого имущества, участвующего в бизнес-проекте;
3) копию документа, подтверждающего статус предпринимателя, как субъекта социального предпринимательства или субъекта малого и среднего предпринимательства, являющегося финалистом программы "Одно село – один продукт".
22. Сведения о предпринимателе, в том числе справка о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица и (или) уведомление о государственной регистрации предпринимателя, сведения о видах деятельности юридического лица/индивидуального предпринимателя, стадиях ликвидации, реорганизации или банкротства, а также прекращенной деятельности, отсутствии/наличии задолженности по обязательным платежам в бюджет, наличии движимого и/или недвижимого имущества, сведения о задолженности по кредитам (займам) определяются автоматически из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронное правительство".

23. Веб-портал арқылы тізілім деректерін қолжетімді ету үшін (бұдан әрі – жеке кабинет):
1) кәсіпкерлер, өңірлік үйлестіруші, қаржы агенттігі, кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – пайдаланушылар) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде өздері тіркелу үшін олардың ЭЦҚ болуға тиіс;
2) көрсетілетін қызметтерді берушіге өңірлік үйлестіруші ЭЦҚ бар жұмыскерлерінің өзектендірілген тізімдерін жыл сайын жібереді.
Пайдаланушылар жеке кабинетте тіркелу үшін мынадай мәліметтерді:
1) жеке тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер үшін – ЖСН, тегін, атын және әкесінің атын (бар болса);
2) заңды тұлғалар үшін – БСН, толық атауын; бірінші басшының тегін, атын және әкесінің атын (бар болса) және ЖСН;
3) байланыс деректерін (пошталық мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы);
4) екінші деңгейдегі банктегі банктік шот деректемелерін көрсетеді.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде пайдаланушы бір жұмыс күні ішінде жеке кабинетке енгізілген жеке шот деректерін өзгертеді.
Субсидиялаудың ақпараттық жүйесі кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға онлайн-режимде өтеусіз негізде үнемі қолжетімді болады.
Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне кіре алатын көрсетілетін қызметтерді берушіге дербес деректерді қорғау жөніндегі талаптарға сәйкес жауапты тұлғалардың тізімін жыл сайын жіберіп тұрады.
Өтінімді қалыптастыру және тіркеу жеке кабинетте мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының 20-тармағы 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларының талаптарын субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің тексеруі үшін қажетті мәліметтер енгізіліп, өтінім қалыптастырылады;
2) өтінім субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде кәсіпкердің ЭЦҚ-сымен қол қойылып тіркеледі және өңірлік үйлестірушінің жеке кабинетінде қолжетімді болады.
Егер өңірлік үйлестіруші өтінімді қабылдаған кезге дейін тіркелген өтінімде қате бар екені анықталса, кәсіпкер себебін көрсете отырып, өтінімді кері қайтарып алуға құқылы.
Кәсіпкер мемлекеттік грант беруге арналған конкурсқа қатысу үшін өтінім дайындау және құжат жинау мәселелері бойынша консультациялық қолдау алу үшін өңірлік үйлестірушіге жүгінеді.
24. Өңірлік үйлестіруші кәсіпкер өтінімді тіркеген кезден бастап 4 (төрт) жұмыс күні ішінде ЭЦҚ-ны пайдаланып тиісті хабарламаға қол қою арқылы оны қабылдағанын растайды. Бұл хабарлама кәсіпкердің жеке кабинетінде қолжетімді болады.

23. Для предоставления доступа к данным реестра через веб-портал (далее – личный кабинет):
1) предприниматели, региональный координатор, финансовое агентство, уполномоченный орган по предпринимательству (далее – пользователи) должны обладать ЭЦП для самостоятельной регистрации в информационной системе субсидирования;
2) региональный координатор ежегодно направляет поставщику услуг актуализированные списки своих работников, обладающих ЭЦП.
Для регистрации в личном кабинете пользователями указываются следующие сведения:
1) для физических лиц и индивидуальных предпринимателей – ИИН, фамилия, имя и отчество (при его наличии);
2) для юридических лиц – БИН, полное наименование; фамилия, имя и отчество (при его наличии) и ИИН первого руководителя;
3) контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты);
4) реквизиты банковского счета в банке второго уровня.
При изменении вышеуказанных данных пользователь в течение одного рабочего дня изменяет данные лицевого счета, внесенные в личный кабинет.
Доступ к информационной системе субсидирования предоставляется уполномоченному органу по предпринимательству постоянно в онлайн-режиме на безвозмездной основе.
Уполномоченный орган по предпринимательству ежегодно направляет поставщику услуг, имеющему доступ к информационной системе субсидирования, список ответственных лиц в соответствии с требованиями по защите персональных данных.
Формирование и регистрация заявки производятся в личном кабинете в следующем порядке:
1) формируется заявка с внесением в нее сведений, необходимых для проверки информационной системой субсидирования требований подпунктов 3), 4), 5), 6) и 7) пункта 20 настоящих Правил предоставления государственных грантов;
2) заявка регистрируется в информационной системе субсидирования путем ее подписания ЭЦП предпринимателя и становится доступной в личном кабинете регионального координатора.
В случае, если до момента принятия региональным координатором заявки выявлено наличие ошибки в зарегистрированной заявке, предприниматель вправе отозвать заявку с указанием причины отзыва.
Предприниматель обращается к региональному координатору за получением консультационной поддержки по вопросам подготовки заявки и сбора документов для участия в конкурсе на предоставление государственных грантов.
24. Региональный координатор в течение 4 (четыре) рабочих дней с момента регистрации предпринимателем заявки подтверждает ее принятие путем подписания с использованием ЭЦП соответствующего уведомления. Данное уведомление становится доступным в личном кабинете предпринимателя.

25. Кәсіпкер құжаттар топтамасын толық ұсынбаған не анық емес деректерді ұсынған немесе осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының шарттарында белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттарды ұсынған жағдайда өңірлік үйлестіруші ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, оларды кәсіпкерге пысықтауға қайтарады. Кәсіпкер пысықталған құжаттар топтамасын конкурстық іріктеуге қатысуға өтінімдерді қабылдау аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні қалған мерзімнен кешіктірмей қайта жібереді.
26. Өңірлік үйлестіруші өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
1) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі арқылы кәсіпкерлердің мақұлданған өтінімдерінің тізбесін қалыптастырады;
2) ақпараттық жүйе арқылы осы Мемлекеттік грант беру қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша күн тәртібін, күнін, уақытын көрсете отырып, мемлекеттік грант алуға үміткер кәсіпкерлердің өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия отырыстарының графигін қалыптастырады.
График қалыптастырылғаннан кейін өтінімдері мақұлданған өтінімдер тізбесіне енген барлық кәсіпкерлерге таныстырылымның күні, уақыты мен орны және кәсіпкерлердің жобалары бойынша дауыс беру туралы автоматты түрдегі хабарлама жіберіледі.
Конкурстық комиссия отырысында кәсіпкерлердің әрбір жобасы бойынша таныстырылым ұзақтығын өңірлік үйлестіруші айқындайды және осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік грант алуға үміткер кәсіпкерлердің өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия отырыстарының графигіне сәйкес белгіленеді;
3) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде конкурстық комиссия мүшелерінің авторландырылуын қамтамасыз етеді;
4) мәлімделген жобаларды мақұлдау/мақұлдамау бойынша шешім қабылдау үшін конкурстық комиссияның мүшелерін кәсіпкердің мақұлданған өтінімдерін және электрондық құжаттамасын қарау қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
27. Бюджет қаражаты болған кезде конкурс жылына кемінде 1 (бір) рет өткізіледі.
28. Кәсіпкер өзінің бизнес-жобасын конкурстық комиссияның отырысында, оның ішінде бейнеконференцбайланыс арқылы өзі таныстырады.
Бизнес-жобаны таныстыру кезінде конкурстық комиссия мүшелерін, хатшысын және байқаушыларды қоспағанда, үшінші тұлғалардың қатысуына тыйым салынады.
29. Мемлекеттік грант беру тетігінің ашықтығы мақсатында аудио немесе бейне жазба жүргізіледі, өзінің бизнес-жобасын таныстыратын кәсіпкер бұл туралы хабардар етіледі.
Конкурстық комиссияның отырысына саны 2 (екі) адамнан кем болмайтын байқаушылар шақырылады.
Қазақстан Республикасы Парламентінің және барлық деңгейдегі мәслихаттардың депутаттары, бұқаралық ақпарат құралдарының, басқа мемлекеттік органдардың, қоғамдық бірлестіктердің (үкіметтік емес ұйымдардың), коммерциялық ұйымдардың және саяси партиялардың аккредиттелген өкілдері конкурстық комиссияның отырысына байқаушылар ретінде қатыса алады.
Конкурстық комиссияның отырысы барысында байқаушылар өздерінің бизнес-жобаларын таныстыратын кәсіпкерлерге сұрақ қоймайды. Байқаушыларға конкурстық комиссияның жұмысына кедергі келтіретін іс-әрекеттер жасауға, кәсіпкерлердің дербес деректеріне, кәсіпкерлер қатысатын конкурстық рәсімдерге қатысты мәліметтерді жариялауға, техникалық жазба құралдарын пайдалануға жол берілмейді.
Кәсіпкерлік бастамалардың жария болуын жоққа шығару мақсатында байқаушылар осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіпкерлердің мемлекеттік гранттар алуға өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурс шеңберінде кәсіпкерлік бастамалар туралы мәліметтерді жария етпеу туралы тиісті келісімге қол қояды.

25. В случаях представления предпринимателем неполного пакета документов либо представления недостоверных данных или документов, не соответствующих установленным условиями настоящих Правил предоставления государственных грантов формам, региональный координатор возвращает предпринимателю представленные документы на доработку с указанием конкретных недостатков по представленным документам. Предприниматель повторно направляет доработанный пакет документов в срок не позднее 3 (три) рабочих дней до завершения приема заявок на участие в конкурсном отборе.
26. Региональный координатор в течение 3 (три) рабочих дней после завершения срока приема заявок:
1) посредством информационной системы субсидирования формирует перечень одобренных заявок предпринимателей;
2) посредством информационной системы формирует графики заседаний конкурсной комиссии по отбору заявок предпринимателей, претендующих на предоставление государственных грантов, с указанием повестки дня, даты, времени по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов.
После формирования графика всем предпринимателям, чьи заявки вошли в перечень одобренных заявок, направляется автоматическое уведомление о дате, времени, месте презентации и голосовании по проектам предпринимателей.
Длительность презентации по каждому из проектов предпринимателей на заседании конкурсной комиссии определяется региональным координатором и устанавливается в соответствии с графиком заседаний конкурсной комиссии по отбору заявок предпринимателей, претендующих на предоставление государственных грантов, согласно приложению 4 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов;
3) обеспечивает авторизацию членов конкурсной комиссии в информационной системе субсидирования;
4) направляет уведомление членам конкурсной комиссии о необходимости рассмотрения одобренных заявок и электронной документации предпринимателя для принятия решения по одобрению/неодобрению заявленных проектов.
27. Конкурс проводится не менее 1 (один) раза в год при наличии бюджетных средств.
28. Предприниматель лично презентует свой бизнес-проект на заседании конкурсной комиссии, в том числе посредством видеоконференцсвязи.
Присутствие при презентации бизнес-проекта третьих лиц запрещается за исключением членов, секретаря конкурсной комиссии и наблюдателей.
29. В целях прозрачности механизма предоставления государственного гранта проводится аудио- или видеозапись с уведомлением предпринимателя, презентующего свой бизнес-проект.
На заседание конкурсной комиссии приглашаются наблюдатели в количестве не менее 2 (два) человек.
В качестве наблюдателей на заседании конкурсной комиссии могут присутствовать депутаты Парламента Республики Казахстан и маслихатов всех уровней, аккредитованные представители средств массовой информации, других государственных органов, общественных объединений (неправительственных организаций), коммерческих организаций и политических партий.
В процессе заседания конкурсной комиссии наблюдатели не задают вопросы предпринимателям, презентующим свой бизнес-проект. Не допускаются совершение наблюдателями действий, препятствующих работе конкурсной комиссии, разглашение ими сведений, касающихся персональных данных предпринимателей, конкурсных процедур, в которых принимают участие предприниматели, использование ими технических средств записи.
В целях исключения разглашения предпринимательских инициатив наблюдателями подписывается соответствующее соглашение о неразглашении сведений о предпринимательских инициативах в рамках конкурса по отбору заявок предпринимателей на предоставление государственных грантов по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов.

30. Конкурстық комиссия Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына сәйкес:
1) мәлімделген жобаны ұсынылған құжаттардың толықтығы мен анықтығы тұрғысынан қарайды;
2) бизнес-идеялар шеңберінде кәсіпкерді бағалаудың осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 5-қосымшада көрсетілген өлшемшарттарына сәйкес әрбір мәселе бойынша балл қою әдісімен дауыс береді;
3) осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік грант алуға үміткер кәсіпкерлердің өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия отырысының дауыс беру нәтижелері мен конкурстық комиссияның қорытынды шешімі көрсетілген хаттамасына веб-портал арқылы қол қой ылады.
Кәсіпкерлерді іріктеу кезінде конкурстық комиссия мүшелерінің қалай дауыс бергені жөніндегі ақпарат жария етілмеуге тиіс.
Конкурстық комиссия өтінімдерді зерделеу кезінде өңірлік үйлестіруші арқылы тиісті мемлекеттік уәкілетті органдардан, сондай-ақ заңды және жеке тұлғалардан өтінімде көрсетілген мәліметтердің шындыққа сәйкестігі туралы ақпаратты сұратады.
31. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдерді қараған кезде бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік грант беру мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешімді мынадай өлшемшарттар:
1) бизнес-идеялардың әлеуметтік бағдарлану дәрежесі/"Бір ауыл – бір өнім" бағдарламасының өңірлік өнімі рейтингі;
2) бизнес-жобаның бәсекеге қабілеттілігі (нарық сұранысының пысықталуы – маркетингтік талдау);
3) бизнес-жобаның қолданысқа енгізуге әзірлігі (өндірісті ұйымдастыру мәселесінің пысықталуы, жобаны орналастыру үшін үй-жайдың, өткізу нарығының болуы, өндірісті іске қосу үшін жобаның әзірлік деңгейі) негізінде (оның ішінде бизнес-идеялар шеңберінде кәсіпкердің жобасын бағалаудың осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 5-қосымшада көрсетілген өлшемшарттарын басшылыққа ала отырып) қабылдайды.
Бұл ретте бизнес-идеялардың әлеуметтік бағдарлану дәрежесі өлшемшартына жұмыспен қамтуға жәрдемдесетін, кірістерді арттыруға бағытталған және халықтың әлеуметтік осал топтарына өзге де шаралар көрсететін, инклюзия, экологиялылық, қызметтер көрсету, жұмыстарды орындау, жаңа немесе жетілдірілген технологияларды қолдану көзделген әлеуметтік қолдау саласындағы жобалар кіреді.
32. Конкурстық комиссия отырысының хаттамасы веб-портал арқылы қалыптастырылады, оған конкурстық комиссияның мүшелері, хатшысы және конкурстық комиссияның төрағасы ЭЦҚ арқылы қол қояды.
Конкурстық комиссияның хаттамасына қол қою кезінде қаралған өтінімдерге сәйкес қаржыландыру жоспарында бюджет қаражатының көлемін автоматты түрде резервтеу жүргізіледі.

30. Конкурсная комиссия в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами предоставления государственных грантов осуществляет:
1) рассмотрение заявленного проекта на полноту и достоверность представленных документов;
2) голосование методом простановки баллов по каждому вопросу согласно критериям оценки предпринимателя в рамках бизнес-идей, указанным в приложении 5 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов;
3) подписание протокола заседания конкурсной комиссии по отбору заявок предпринимателей, претендующих на предоставление государственных грантов, посредством веб-портала по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов, где указываются результаты голосования и итоговое решение конкурсной комиссии.
Информация по персональному голосованию членов конкурсной комиссии при отборе предпринимателей оглашению не подлежит.
Конкурсная комиссия при изучении заявок запрашивает через регионального координатора в соответствующих уполномоченных государственных органах, а также у юридических и физических лиц информацию о соответствии действительности указанных в заявке сведений.
31. Конкурсная комиссия при рассмотрении конкурсных заявок принимает решение о возможности/невозможности предоставления государственного гранта для реализации бизнес-идей на основании следующих критериев (в том числе руководствуясь критериями оценки проекта предпринимателя в рамках бизнес-идей, отраженными в приложении 5 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов):
1) степень социальной ориентированности бизнес-идей/рейтинг регионального продукта программы "Одно село – один продукт";
2) конкурентоспособность бизнес-проекта (проработка рыночной потребности – маркетинговый анализ);
3) готовность бизнес-проекта к внедрению (проработка вопроса организации производства, наличие помещения для размещения проекта, рынка сбыта, уровень готовности проекта для запуска производства).
При этом к критерию степени социальной ориентированности бизнес-идей относятся проекты, способствующие занятости, нацеленные на повышение доходов и оказывающие иные меры социально-уязвимым слоям населения, инклюзию, экологичность, оказание услуг, выполнение работ, применение новых или усовершенствованных технологий в области социальной поддержки.
32. Протокол заседания конкурсной комиссии формируется посредством веб-портала, подписывается членами, секретарем и председателем конкурсной комиссии посредством ЭЦП.
При подписании протокола конкурсной комиссии производится автоматическое резервирование объемов бюджетных средств в плане финансирования в соответствии с рассмотренными заявками.

33. Конкурстық комиссияның отырысы хаттамасының қолданылу мерзімі конкурстық комиссияның шешімі қабылданған күннен бастап 9 (тоғыз) айды құрайды.
34. Жобаны бағалау үшін балл беру бизнес-идеялар шеңберінде кәсіпкердің жобасын бағалаудың осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 5-қосымшада көрсетілген өлшемшарттары негізінде жүргізіледі.
35. Конкурстық комиссия мүшесі кәсіпкердің бір жобасы бойынша беретін ең жоғары балл осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 5-қосымшаға сәйкес бизнес-идеялар шеңберінде кәсіпкердің жобасын бағалау өлшемшарттарына сәйкес 70 (жетпіс) балды құрайды.
36. Дауыс беру қорытындысы бойынша конкурстық комиссия мүшелері қойған балдар саны қосылып, конкурстық комиссияның қорытынды шешімі айқындалады. Кәсіпкерлердің жобалары бойынша балдар тең болған жағдайда, кезектілік бойынша ертерек өтінім берген кәсіпкерлердің мемлекеттік грант алу құқығы басым болады.
37. Конкурстық комиссия мүшелері мәлімделген жобаны қарау кезінде дискрециялық тәсілді басшылыққа алмайды. Жобаны қарау мерзімі 5 (бес) жұмыс күнін құрайды.
38. Хаттама бекітілгеннен кейін кәсіпкерлерге веб-порталда тіркелгенде көрсеткен телефон нөміріне және электрондық пошта мекенжайына тиісті хабарлама жіберіледі. Бұл ретте қаржы агенттігі мен кәсіпкер хаттаманы оған қол қойылғаннан кейін ғана веб-портал арқылы қарайды.
2-параграф. Мемлекеттік грантт беру тетігі
39. Өткізілген конкурс нәтижесі бойынша өңірлік үйлестіруші веб-портал арқылы:
1) грант беру туралы электрондық шартты қалыптастырады және оны конкурстық комиссияның хаттамасы бекітілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне келісуге жібереді;
2) қаржы агенттігі грант беру туралы шарттың жобасын келіскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігімен кәсіпкердің грант беру туралы шартқа қол қоюын қамтамасыз етеді.
40. Грант беру туралы шарт жасалғаннан кейін өңірлік үйлестіруші кәсіпкерге оның банктік есеп айырысу шотына ақша қаражатын аударады. Дара кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлғаның шотына мемлекеттік грант қаражаты аударылмайды.
Мақұлданған өтінімдерді қаржыландыруға қаражат жетіспеген жағдайда өңірлік үйлестіруші грант беру туралы шартты қаражат түскеннен кейін қалыптастырады.
Мақұлданған өтінімдер бойынша бюджет қаражаты ішінара жетіспеген жағдайда бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі грант беру туралы шартты қалыптастырады. Қаражат траншқа жасалған өтінімдерге сәйкес аударылады, қаражаттың жетіспейтін қалдығы кәсіпкердің шотына қосымша қаржыландыру алынған кезде аударылады.

33. Срок действия протокола заседания конкурсной комиссии составляет 9 (девять) месяцев со дня принятия решения конкурсной комиссии.
34. Присвоение баллов по проекту для его оценки осуществляется исходя из критериев оценки проекта предпринимателя в рамках бизнес-идей, указанных в приложении 5 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов.
35. Максимальный балл, присваиваемый членом конкурсной комиссии по одному проекту предпринимателя, составляет 70 (семьдесят) баллов в соответствии с критериями оценки проекта предпринимателя в рамках бизнес-идей согласно приложению 5 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов.
36. По итогам голосования количество баллов, выставленных членами конкурсной комиссии, суммируется и определяется итоговое решение конкурсной комиссии. В случае равенства баллов по проектам предпринимателей преимущественное право на получение государственного гранта имеют предприниматели, подавшие заявку ранее по очередности.
37. Члены конкурсной комиссии при рассмотрении заявленного проекта не могут руководствоваться дискреционным подходом. Срок рассмотрения проекта составляет 5 (пять) рабочих дней.
38. После утверждения протокола предпринимателям направляется соответствующее уведомление на номер телефона и адрес электронной почты, указанный при регистрации на веб-портале. При этом финансовое агентство и предприниматель просматривают протокол посредством веб-портала только после подписания протокола.
Параграф 2. Механизм предоставления государственных грантов
39. Региональный координатор по результатам проведенного конкурса посредством веб-портала:
1) формирует электронный договор о предоставлении гранта и направляет его на согласование в финансовое агентство в течение 5 (пять) рабочих дней со дня утверждения протокола конкурсной комиссии;
2) обеспечивает подписание договора о предоставлении гранта с предпринимателем, финансовым агентством в течение 5 (пять) рабочих дней со дня согласования проекта договора о предоставлении гранта финансовым агентством.
40. После заключения договора о предоставлении гранта региональный координатор осуществляет перечисление денежных средств предпринимателю на его расчетный банковский счет. Средства государственного гранта не могут быть перечислены на счет физического лица, не зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя.
В случае недостатка средств на финансирование одобренных заявок региональный координатор формирует договор о предоставлении гранта после поступления средств.
В случае частичного недостатка бюджетных средств по одобренным заявкам региональный координатор программы формирует договор о предоставлении гранта. Средства перечисляются согласно заявкам на транш, недостающий остаток средств перечисляется на счет предпринимателя при получении дополнительного финансирования.

41. Мемлекеттік грант беру туралы шартқа қосымша келісімдерді шарт тараптары веб-портал арқылы жасайды.
42. Кәсіпкер мемлекеттік грантты нысаналы мақсаты бойынша пайдалануға және грант беру туралы шарттың талаптарын орындауға міндетті. Осы тармақтың шарттары орындалмаған жағдайда кәсіпкер грант қаражатын өңірлік үйлестірушінің бірінші жазбаша хабарламасы бойынша, сол хабарламада көрсетілген тәртіппен және мерзімде қайтаруға міндетті.
3-тарау. Жобалардың іске асырылуын мониторингтеу
43. Осы Мемлекеттік гранттар беру қағидалары шеңберінде кәсіпкерлер жобаларының іске асырылуын мониторингтеу функцияларын жүзеге асыру үшін қаржы агенттігі кәсіпкерден барлық қажетті құжаттар мен ақпаратты, оның ішінде коммерциялық және банктік құпияларды құрайтын ақпаратты, сондай-ақ статистикалық деректерді белгіленген тәртіппен қолма-қол және (немесе) веб-портал арқылы (тиісті функционал іске асырылғаннан кейін) сұратады, жоба іске асырылатын жерге барып мониторинг жүргізеді.
44. Осы Мемлекеттік гранттар беру қағидалары шеңберінде жобалардың іске асырылуын мониторингтеуді қаржы агенттігі кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидалары негізінде жүргізеді.
Қаржы агенттігінің функцияларына:
1) мемлекеттік гранттың нысаналы пайдаланылуын мониторингтеу;
2) қаржы агенттігі бекітетін мониторингтеу жөніндегі жоспарға сәйкес кәсіпкерлердің бизнес-жобаларды орындау қызметін мониторингтеу;
3) кәсіпкердің жаңа жұмыс орындарын құру жөніндегі шарттарды орындауын мониторингтеу;
4) кәсіпкердің грант беру туралы шарт талаптарын орындауын мониторингтеу жатады.
45. Мониторинг шеңберінде қаржы агенттігі:
1) веб-порталда мемлекеттік гранттарды алушылар тізілімін жүргізеді (веб-порталда тиісті функционал іске асырылғаннан кейін);
2) кәсіпкерлер алған қаражаттың нысаналы пайдаланылуына мониторинг жүргізеді және кәсіпкерлердің бизнес-жобаларды іске асыруы жөнінде өңірлік үйлестірушіге есеп береді.
46. Қаржы агенттігі кәсіпкердің мемлекеттік грант қаражатын нысаналы пайдаланбағанын не жобаның және (немесе) кәсіпкердің мемлекеттік грант беру шарттарына және (немесе) конкурстық комиссияның шешіміне және (немесе) грант беру туралы шарттың талаптарына сәйкес келмейтінін не кәсіпкердің жұмыс орындары санына қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерді орындамағанын анықтаған кезде қаржы агенттігі конкурстық комиссияның қарауына шығару үшін өңірлік үйлестірушіге кәсіпкердің мемлекеттік грант қаражатын нысаналы пайдаланбауы туралы ақпаратты қағаз жеткізгіште немесе веб-портал арқылы (веб-порталда тиісті функционал іске асырылғаннан кейін) енгізеді.
Кәсіпкердің мемлекеттік грант қаражатын нысаналы пайдаланбауы туралы алынған ақпарат негізінде бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі анықталған ескертулерді жою үшін бір мәрте қосымша мерзім беру туралы не кәсіпкермен арадағы грант беру туралы шартты бұзу туралы шешім қабылдау үшін қаржы агенттігінің мониторингтік есебін алған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмей осы ақпаратты конкурстық комиссияның келесі отырысына шығарады, содан кейін өзінің шешімі туралы өңірлік үйлестіруші мен қаржы агенттігін веб-портал арқылы хабардар етеді.
Егер конкурстық комиссия берген қосымша мерзім өткеннен кейін жоба бойынша ескертулер жойылмаса, жоба іске асырылмайды, кәсіпкер грант қаражатын өңірлік үйлестірушінің бірінші жазбаша хабарламасы бойынша сол хабарламада көрсетілген тәртіппен және мерзімде қайтаруға міндетті.

41. Дополнительные соглашения к договору о предоставлении государственного гранта заключаются сторонами договора посредством веб-портала.
42. Предприниматель обязан использовать государственный грант по целевому назначению и выполнять условия договора о предоставлении гранта. При неисполнении условий настоящего пункта предприниматель обязан вернуть средства гранта по первому письменному уведомлению регионального координатора в порядке и сроке, отраженные в таком уведомлении.
Глава 3. Мониторинг реализации проектов
43 Для осуществления функций мониторинга реализации проектов предпринимателей в рамках настоящих Правил предоставления государственных грантов финансовое агентство запрашивает у предпринимателя все необходимые документы и информацию, в том числе составляющую коммерческую и банковскую тайны, а также статистические данные в установленном порядке нарочно и (или) посредством веб-портала (после реализации соответствующего функционала), осуществляет мониторинг с выездом на место реализации проекта.
44. Мониторинг реализации проектов в рамках настоящих Правил предоставления государственных грантов осуществляется финансовым агентством в соответствии с Правилами проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках мер государственной поддержки частного предпринимательства, утвержденными уполномоченным органом по предпринимательству.
К функциям финансового агентства относятся:
1) мониторинг целевого использования государственного гранта;
2) мониторинг деятельности предпринимателей по выполнению бизнес-проектов в соответствии с планом по мониторингу, утверждаемым финансовым агентством;
3) мониторинг выполнения предпринимателем условий по созданию новых рабочих мест;
4) мониторинг выполнения предпринимателем условий договора о предоставлении гранта.
45. В рамках мониторинга финансовое агентство:
1) ведет реестр получателей государственных грантов на веб-портале (после реализации соответствующего функционала на веб-портале);
2) проводит мониторинг целевого использования средств, полученных предпринимателями, и представляет региональному координатору отчет о реализации предпринимателями бизнес-проектов.
46. При выявлении финансовым агентством нецелевого использования предпринимателем средств государственного гранта либо несоответствия проекта и (или) предпринимателя условиям предоставления государственных грантов и (или) решению конкурсной комиссии, и (или) условиям договора о предоставлении гранта, либо неисполнения обязательств предпринимателем по достижении численности рабочих мест финансовым агентством региональному координатору вносится информация о нецелевом использовании предпринимателем средств государственного гранта на бумажном носителе или посредством веб-портала (после реализации соответствующего функционала на веб-портале) для вынесения на рассмотрение конкурсной комиссии.
На основании полученной информации о нецелевом использовании предпринимателем средств государственного гранта региональный координатор программы выносит на следующее заседание конкурсной комиссии данную информацию не позднее 20 (двадцать) рабочих дней с момента получения мониторингового отчета финансового агентства для принятия решения о предоставлении однократного дополнительного срока для устранения выявленных замечаний либо расторжении договора о предоставлении гранта с предпринимателем, после чего уведомляет через веб-портал о своем решении регионального координатора и финансовое агентство.
В случае, если по истечении дополнительного срока, предоставленного конкурсной комиссией, замечания по проекту не устранены, проект не будет реализован, предприниматель обязан вернуть средства гранта по первому письменному уведомлению регионального координатора в порядке и сроки, отраженные в таком уведомлении.

47. Конкурстық комиссия кәсіпкермен грант беру туралы шартты бұзу туралы шешім қабылдаған жағдайда өңірлік үйлестіруші осындай шешім қабылданғаннан кейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей кәсіпкерге веб-порталда грант беру туралы шартты бұзу жөнінде тиісті хабарлама, сондай-ақ осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының 48-тармағында белгіленген мерзімде осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік грант қаражатын қайтарудың қажеттігі туралы хабарлама жібереді және нысаналы пайдаланылмаған мемлекеттік грант қаражатын қайтару жөніндегі іс-шараларды жүргізеді. Мемлекеттік грант қаражатының бір бөлігі нысаналы пайдаланылмағаны анықталған жағдайда конкурстық комиссияның тиісті шешімі бойынша мемлекеттік грант қаражатының нысаналы пайдаланылмаған сомасын ғана қайтаруға жол беріледі.
48. Конкурстық комиссия мемлекеттік грант қаражатын қайтару туралы шешім қабылдаған жағдайда өңірлік үйлестіруші кәсіпкерге грант қаражатын қайтару туралы хабарлама жібереді, онда қайтару үшін мынадай мерзім көрсетіледі:
1) егер қайтару сомасы 100 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) (қоса алғанда) дейін болса – 1 (бір) айға дейін;
2) егер қайтару сомасы 500 АЕК (қоса алғанда) дейін болса – 3 (үш) айға дейін;
3) егер қайтару сомасы 500 АЕК-тен асатын болса – 6 (алты) айға дейін.
Бұл ретте АЕК мөлшері конкурстық комиссияның мемлекеттік грант қаражатын қайтару туралы шешімі қабылданған күннен бастап есептеледі.
49. Өңірлік үйлестіруші мемлекеттік грант қаражатын қайтару туралы хабарламаның орындалу мерзімдерін үнемі мониторингте тұрады және кәсіпкер тарапынан хабарлама орындалмаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен, оның ішінде сот тәртібімен мемлекеттік грант қаражатын қайтару жөніндегі іс-шараларды жүргізеді.
Әлеуметтік кәсіпкерлік
субъектілері үшін мемлекеттік
гранттар беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Кәсіпкерлердің мемлекеттік грант беруге өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурс шеңберінде кәсіпкерлік бастамалар туралы мәліметтерді жария етпеу туралы келісім
Мен, _______________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
кәсіпкерлердің мемлекеттік грант алуға өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурстық комиссияның мүшесі/байқаушысы бола отырып, осы келісіммен конкурсқа қатысушылардың кәсіпкерлік бастамаларын жария етпеуге міндеттенемін.
__________________ _____________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Әлеуметтік кәсіпкерлік
субъектілері үшін мемлекеттік
гранттар беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Конкурс өткізу туралы хабарландыру
Конкурсты ұйымдастырушы: _____________________________________
Электрондық пошта мекенжайы: __________________________________
Байланыс телефоны _____________________________________________
Конкурстың нысанасы: әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері үшін кәсіпкерлерге мемлекеттік грант беру.
Конкурс нысаны: ашық конкурс.
Конкурсқа қатысу үшін өтінімдер беретін орын: субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің веб-порталы.
Конкурстық құжаттаманы ұсыну тәртібі: конкурсқа қатысу үшін үміткерлер бекітілген нысан бойынша электрондық өтінімді және толық конкурстық құжаттар топтамасын ұсынады.
Өтінім беру мерзімі: 20___жылғы "_ "_____бастап 20___ жылғы "__" _____дейін қоса алғанда.
Көрсетілген мерзім өткеннен кейін түскен өтінімдер қабылданбайды.
Осы хабарландырумен және конкурстық құжаттамамен өңірлік үйлестірушінің:
___________________ресми сайтында танысуға болады.
Әлеуметтік кәсіпкерлік
субъектілері үшін мемлекеттік
гранттар беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері үшін мемлекеттік грант беруге арналған конкурстық іріктеуге қатысуға өтінім

47. В случае принятия конкурсной комиссией решения о расторжении договора о предоставлении гранта с предпринимателем региональный координатор не позднее 10 (десять) рабочих дней после принятия такого решения направляет предпринимателю соответствующее уведомление о расторжении договора о предоставлении гранта на веб-портале, а также уведомление о необходимости возврата средств государственного гранта по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов, в сроки, установленные пунктом 48 настоящих Правил предоставления государственных грантов, и проводит мероприятия по возврату средств государственного гранта, использованного не по целевому назначению. В случае выявления нецелевого использования части средств государственного гранта допускается возврат по соответствующему решению конкурсной комиссии средств государственного гранта только на сумму нецелевого использования средств государственного гранта.
48. В случае принятия конкурсной комиссией решения о возврате средств государственного гранта региональный координатор направляет уведомление о возврате средств гранта предпринимателю с отражением следующих сроков для возврата:
1) до 1 (один) месяца – если сумма к возврату составляет до 100 месячных расчетных показателей (далее – МРП) (включительно);
2) до 3 (три) месяцев – если сумма к возврату составляет до 500 МРП (включительно);
3) до 6 (шесть) месяцев – если сумма к возврату составляет более 500 МРП.
При этом размер МРП исчисляется с даты принятия решения конкурсной комиссии о возврате средств государственного гранта.
49. Региональный координатор осуществляет мониторинг сроков исполнения уведомления о возврате средств государственного гранта на постоянной основе и в случае неисполнения уведомления со стороны предпринимателя осуществляет мероприятия по возврату средств государственного гранта в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, в том числе в судебном порядке.
_____________________
Приложение 1
к Правилам предоставления
государственных грантов
для субъектов социального
предпринимательства
Форма
Соглашение о неразглашении сведений о предпринимательских инициативах в рамках конкурса по отбору заявок предпринимателей на предоставление государственных грантов
Я, ____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
являясь членом конкурсной комиссии/наблюдателем по отбору заявок предпринимателей на предоставление государственных грантов, настоящим соглашением обязуюсь не разглашать предпринимательские инициативы участников конкурса.
______________________ ____________________________________________
подпись             фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 2
к Правилам предоставления
государственных грантов для
субъектов социального
предпринимательства
Форма
Объявление о проведении конкурса
Организатор конкурса: ___________________________
Адрес электронной почты: ________________________
Контактный телефон _____________________________
Предмет конкурса: предоставление предпринимателям государственных грантов для субъектов социального предпринимательства.
Форма конкурса: открытый конкурс.
Место подачи заявок для участия в конкурсе: веб-портал информационной системы субсидирования.
Порядок предоставления конкурсной документации: для участия в конкурсе претенденты представляют электронную заявку по утвержденной форме и полный пакет конкурсной документации.
Сроки предоставления заявок: с "__" _______ 20___ года по "__" _______
20___ года включительно.
Заявки, поступившие по истечении указанного срока, приему не подлежат.
С настоящим объявлением и конкурсной документацией можно ознакомиться на официальном сайте регионального координатора: _______________.
_____________________
Приложение 3
к Правилам предоставления
государственных грантов
для субъектов социального
предпринимательства
Форма
Заявка на участие в конкурсном отборе на предоставление государственного гранта для субъектов социального предпринимательства

Ескерту. 3-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.11.2025 № 981 қаулысымен.
___________________________
облысы (республикалық маңызы
бар қала, астана)
___________________________
___________________________
(заңды тұлғаның толық атауы,
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Ұсынылған материалдарды қарауды сұраймын және әлеуметтік кәсіпкерлерге бизнес-идеяларды іске асыру үшін (өз бизнесін құруға) мемлекеттік грант беруге арналған конкурстық іріктеуге қатысатыным туралы мәлімдеймін.
1. Өтінім беруші туралы мәліметтер:
заңды тұлға үшін:
атауы __________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) _______________________
басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ________________________
басшының жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) ______________
мекенжайы _____________________________________________________
телефон (факс) нөмірі ____________________________________________
жеке тұлға, жеке кәсіпкер үшін:
атауы _________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) __________________________________
ЖСН __________________________________________________________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі _________________________________________________________
кім берген ______________________________________________________
берілген күні ___________________________________________________
мекенжайы _____________________________________________________
телефон (факс) нөмірі ____________________________________________
Жеке тұлға, жеке кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарлама:
орналасқан жері _________________________________________________
хабарлама күні __________________________________________________
2. Кәсіпкердің екінші деңгейдегі банкте ағымдағы шотының болуы туралы мәліметтер:
Банк деректемелері: ______________________________________________
Банктің атауы: __________________________________________________
БСК ___________________________________________________________
ЖСК _____________________________А_____________________________
БСН ___________________________________________________________
Кбе ___________________________________________________________
3. Сұратылатын ақша қаражаты, барлығы, мың теңге __________________;
оның ішінде жылдар бойынша:
Р/с
Жыл
Сома, теңге
Мақсаты (бизнес-жобаны егжей-тегжейлі аша отырып)
1
2
Мыналарды:

Сноска. Приложение 3 c изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.11.2025 № 981.
В ____________________________
области, (города республиканского
значения, столицы)
от ____________________________
______________________________
(полное наименование
юридического лица, фамилия,
имя, отчество (при его наличии)
физического лица)
Прошу рассмотреть представленные материалы и заявляю об участии в конкурсном отборе для предоставления предпринимателям государственных грантов для реализации бизнес-идей (на создание собственного бизнеса).
1. Сведения о заявителе:
для юридического лица:
наименование ___________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) _____________________
фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя __________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)
руководителя____________________________________________________
адрес ___________________________________________________________
номер телефона (факса) ___________________________________________
для физического лица, индивидуального предпринимателя:
наименование ____________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии) _______________________________
ИИН ____________________________________________________________
документ, удостоверяющий личность:
номер ___________________________________________________________
кем выдано ______________________________________________________
дата выдачи _____________________________________________________
адрес ___________________________________________________________
номер телефона (факса) ____________________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве физического лица,
индивидуального предпринимателя:
местонахождение ________________________________________________
дата уведомления ________________________________________________
2. Сведения о наличии текущего счета у предпринимателя в банке второго уровня:
Реквизиты банка: ________________________________________________
Наименование банка: _____________________________________________
БИК ___________________________________________________________
ИИК ___________________________________________________________
БИН ___________________________________________________________
Кбе ____________________________________________________________
3. Запрашиваемые денежные средства, всего, тысяч тенге ______________;
в том числе по годам:
№ п/п
Год
Сумма, тенге
Цель (с раскрытием деталей бизнес-проекта)
1
2
Подтверждаю следующее:

1) бұрын берілген кредиттер (қарыздар) бойынша мерзімі өткен берешегім жоқ екенін;
2) осы өтінімдегі мәліметтер, сондай-ақ өңірлік үйлестіруші талап еткен барлық құжаттар осы Мемлекеттік гранттар беру қағидалары шеңберінде мемлекеттік гранттар беру үшін ғана ұсынылғанын растаймын.
Мен:
1) өңірлік үйлестірушінің бірінші талабы бойынша осы өтінімді қарау шеңберінде талап етілген банктік және коммерциялық құпияны қамтитын кез келген ақпарат пен құжаттарды беруге және ашуға;
2) өтінімде көрсетілген деректер өзгерген жағдайда өңірлік үйлестірушіні дереу хабардар етуге кепілдік беремін.
Мен:
1) өңірлік үйлестіруші мен конкурстық комиссияның ұсынылған мәліметтерді тексеруіне жол берілетінімен;
2) өңірлік үйлестірушінің көрсетілген деректердің анықтығын тексермеуіне жол берілетінімен;
3) көрсетілген деректер мен ақпараттың анық емес екені анықталған жағдайда осы өтінім қаралып жатқан кез келген кезеңде қабылданбайтынымен;
4) өңірлік үйлестірушінің осы өтінімде көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және кәсіпкер ұсынған құжаттарды мүдделі үшінші тұлғаларға (ақпарат алу құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген), сондай-ақ кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға, "Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" акционерлік қоғамына беруге құқылы екенімен;
5) өңірлік үйлестірушінің кәсіпкер өзі туралы хабарлайтын кез келген ақпаратты тексеру құқығын өзіне қалдыратынымен, ал кәсіпкер ұсынған құжаттар мемлекеттік грант ұсынылмаса да, өңірлік үйлестірушіде сақталатынымен;
6) өңірлік үйлестірушінің осы өтінімді қарауға қабылдауы, сондай-ақ кәсіпкердің ықтимал шығыстары (мемлекеттік грант алу үшін қажетті құжаттарды ресімдеуге) өңірлік үйлестірушіні мемлекеттік грант беруге немесе кәсіпкерге келтірілген шығасыларды өтеуге міндеттемейтінімен келісемін.
Конкурстың шарттарымен және Әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері үшін мемлекеттік гранттар беру қағидаларымен таныстым.
Ұсынылған ақпараттың анықтығын растаймын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес анық мәліметтер ұсынбағаным үшін жауаптылық туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректер мен өзге де ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп шығаруға және пайдалануға келісім беремін.
Өтінім беруші қол қойып, 20__ жылғы "__" ______ сағат 00:00-де жіберді:
ЭЦҚ деректері
ЭЦҚ қойылған күні мен уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Өңірлік үйлестіруші 20 __ жылғы "__" ______ сағат 00:00-де қабылдады:
ЭЦҚ деректері
ЭЦҚ қойылған күні мен уақыты.
Әлеуметтік кәсіпкерлік
субъектілері үшін мемлекеттік
грант беруге арналған
конкурстық іріктеуге қатысуға
өтінімге қосымша
Нысан
Жоба туралы мәліметтер

1) отсутствие просроченной задолженности по ранее предоставленным кредитам (займам);
2) сведения, содержащиеся в настоящей заявке, а также все затребованные региональным координатором документы представлены исключительно для предоставления государственных грантов в рамках настоящих Правил предоставления государственных грантов.
Гарантирую:
1) предоставлять и раскрывать по первому требованию регионального координатора любую информацию и документы, содержащие банковскую и коммерческую тайны, затребованные в рамках рассмотрения настоящей заявки;
2) незамедлительно уведомить регионального координатора в случае изменения данных, указанных в заявке.
Согласен с тем, что:
1) региональным координатором и конкурсной комиссией допускается проводить проверку представленных сведений;
2) региональным координатором допускается не проверять действительность указанных данных;
3) в случае выявления недостоверности указанных данных и информации настоящая заявка отклоняется на любом этапе ее рассмотрения;
4) региональный координатор вправе предоставлять указанные в настоящей заявке сведения, информацию и предоставленные предпринимателем документы заинтересованным третьим лицам (право которых на получение информации предусмотрено законодательством Республики Казахстан), а также в уполномоченный орган по предпринимательству, уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, акционерное общество "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек";
5) региональный координатор оставляет за собой право проверки любой сообщаемой предпринимателем о себе информации, а документы, представленные предпринимателем, будут храниться у регионального координатора, даже если государственный грант не будет предоставлен;
6) принятие региональным координатором данной заявки к рассмотрению, а также возможные расходы предпринимателя (на оформление необходимых для получения государственного гранта документов) не являются обязательством регионального координатора предоставить государственный грант или возместить понесенные предпринимателем издержки.
Ознакомлен с условиями конкурса и Правилами предоставления государственных грантов для субъектов социального предпринимательства.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Принято региональным координатором в 00:00 часов "__" 20____ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП.
_____________________
Приложение
к заявке на участие в
конкурсном отборе
на предоставление
государственного гранта
для субъектов социального
предпринимательства
Форма
Сведения о проекте

1. Жалпы ақпарат:
жобаның атауы _________________________________________________;
жобаның қысқаша сипаттамасы ___________________________________;
жоба іске асырылатын жер _______________________________________;
жоба іске қосылатын күн _________________________________________;
қызметтің бейінді бағыты (жоба облыс орталықтарында, Астана, Алматы, Шымкент және Семей қалаларында іске асырылған жағдайда толтырылады)____________;
өнімді/көрсетілетін қызметті пайдаланушылардың нысаналы аудиториясы
_________________________________________________________;
жер учаскесінің және (немесе) үй-жайдың болуы (жалға алу немесе жекеменшік) ________________________________________________________;
учаскенің және (немесе) үй-жайдың кадастрлық нөмірі (бар болса)
_____________________________________________________________;
қажетті жабдықтың/қосалқы материалдардың бар-жоғы (бар болса, тізбелеу):
_______________________________________________________________.
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша кәсіпкердің қызметі туралы деректер:
секциясы: ______________________________________________________;
бөлімі: ________________________________________________________;
тобы: __________________________________________________________;
сыныбы: _______________________________________________________;
кіші сыныбы: ___________________________________________________.
2. Жобаны/өнімді нарыққа шығару стратегиясы:
өнім нарығының көлемі мен сыйымдылығы, жоба іске асырылатын саланың қазіргі жағдайы мен даму перспективаларын талдау________________________________;
ұсынылатын өнім орын алуы ықтимал нарықтың әлеуетті үлесін негіздеу
_____________________________________________________________;
зерттелетін нарықтардағы негізгі үрдістер, күтілетін өзгерістер
___________________________________________________________;
өнімді әлеуетті тұтынушылармен уағдаластықтардың болуы және өнімді сатып алуға әзірлігін растайтын құжаттар (ниет хаттамалары, алдын ала жеткізу шарттары, жеткізу шарттары)
____________________________________________________________;
осы нарықта өнімді табысты өткізуге елеулі ықпал етуді қамтамасыз ететін факторлардың болуы (баға саясаты, өнімнің техникалық сипаттамалар бойынша артықшылығы, нарықтағы беделі, контрагенттермен қарым-қатынасы, еңбек ұжымы, өнімнің қалыптан тыс сапасы, географиялық және өзге де ерекшеліктері)
_______________________________________________________________;
жасалатын өнімнің бәсекелік артықшылықтары, техникалық-экономикалық сипаттамаларын аналогтармен салыстыру (техникалық және құндық сипаттамалары бойынша баламалы шешімдерге салыстырма талдау келтіріледі (аналогтармен салыстыра отырып, өндіруге ұсынылатын тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық деңгейі мен құны, ақпарат көзіне сілтемелер):
Көрсеткіштердің атауы
Көрсеткіштердің мәні
ұсынылатын үлгі
№ 1 аналог
№ 2 аналог

1. Общая информация:
наименование проекта ___________________________________________;
краткое описание проекта ________________________________________;
место реализации проекта ________________________________________;
дата запуска проекта _____________________________________________;
профилирующее направление деятельности (*заполняется в случае реализации проекта в областных центрах, городах Астане, Алматы, Шымкенте и Семее)
_______________________________________________________________;
целевая аудитория пользователей продукции/услуг ___________________;
наличие земельного участка и (или) помещения (аренда или собственное)
_______________________________________________________________;
кадастровый номер участка и (или) помещения (при наличии) __________;
наличие необходимого оборудования/вспомогательных материалов
(перечислить при наличии): _______________________________________.
Данные о деятельности предпринимателя по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД):
секция: _______________________________________________________;
раздел: ________________________________________________________;
группа: ________________________________________________________;
класс: _________________________________________________________;
подкласс: ______________________________________________________.
2. Стратегия продвижения проекта/продукта на рынок:
объем и емкость рынка продукта, анализ современного состояния и перспектив развития отрасли, в которой будет реализован проект ____________;
обоснование потенциальной доли рынка, которую способна занять предлагаемая продукция ______________________________________________;
основные тенденции на исследуемых рынках, ожидаемые изменения ____;
наличие договоренностей с потенциальными потребителями продукции и документы, подтверждающие готовность приобретать продукцию (протоколы намерений, предварительные договоры поставки, договоры поставки) ________;
наличие факторов, обеспечивающих существенное влияние на успешную реализацию продукции на данном рынке (ценовая политика, превосходство продукции по техническим характеристикам, репутация на рынке, отношения с контрагентами, трудовой коллектив, не рядовые качества продукции, географические и иные особенности) ____________________________________;
конкурентные преимущества создаваемого продукта, сравнение технико- экономических характеристик с аналогами (приводится сравнительный анализ альтернативных решений по техническим и стоимостным характеристикам (технический уровень и стоимость предлагаемых для производства товаров, услуг в сопоставлении с аналогами, ссылки на источник информации):
Наименование показателей
Значение показателей
предлагаемый образец
аналог № 1
аналог № 2

3. Жоба командасы:
жалдамалы қызметкерлер саны ________________________________;
кәсіпкерлік қызмет саласындағы және іске асыру жоспарланып отырған саладағы жұмыс тәжірибесі (тиісті құзыреттің, машықтардың, дағдылардың немесе білімнің болуы)
___________________________________.
4. Жобаны іске асыру:
жобаның өтелу мерзімі, ай _____________________________________;
Шығыс түрлері
Шығыс баптарының атауы
Шығыс сомасы, мың теңге
Меншікті қаражат
Мемлекеттік грант қаражаты
Барлығы:
5. Жоба бойынша күтілетін экономикалық әсер:
5.1. Өтінім берілген күнге ақпарат:
Басшыны қоспағанда, қазіргі жұмыс орындарының саны, адам
Алдыңғы қаржы жылындағы салық түріндегі түсімдер сомасы, мың теңге
5.2. Болжамды ақпарат:
Жылдар
Болжам
4 жылғы сома
ағымдағы жыл
1-ші жыл
2-ші жыл
3-ші жыл
Құрылатын жаңа жұмыс орындарының саны, адам
Салықтар түріндегі жаңа түсімдер сомасы, мың теңге
Таза пайда, мың теңге
6. Тәуекелдерді басқару:
Тәуекел түрлері
Тәуекелдің басталу ықтималдығы
Тәуекелді реттеу тәсілдері
Мүліктік (өндірістік және қаржылық қызметті жүзеге асыру процесінде кәсіпорынның өз мүлкінің бір бөлігін жоғалтуы, оның бүлінуі және кірісті толық алмау ықтималдығы)
Маркетингтік (тауарды өткізу көлемінің немесе бағасының төмендеуінен пайданы толық алмау ықтималдығы)
Салалық (саланың экономикалық жай-күйінің өзгеруі нәтижесінде борышкердің өз міндеттемелерін орындамауы салдарынан шығындардың ықтималдығы)
7. Ұсынылған құжаттар туралы мәліметтер:
Р/с
Құжаттың атауы
Электрондық файлдың атауы (pdf форматында)
1
2
3
1
Кәсіпкердің қысқа мерзімді курстарда оқығанын растайтын құжат (бар болса)
2
Кәсіпкердің шотында берілетін мемлекеттік грант көлемінің кемінде 20 %-ы мөлшерінде ақшалай қаражатының болуы туралы банктік шоттан үзінді немесе жылжымалы және (немесе) жылжымайтын мүліктің бағалау құнын растайтын құжаттар
8. Қосымша мәліметтер:
1) бизнес-жобаның бәсекеге қабілеттілігін сипаттаңыз (нарық сұранысын пысықтау – маркетингтік талдау) (жобаны бағалау өтінімде көрсетілген деректерге негізделуге тиіс);
2) бизнес-жобаның енгізуге әзірлігін өз пікіріңізше сипаттаңыз (өндірісті іске қосу үшін жобаның әзірлік деңгейі);
3) жобаны іске асырудан қандай экономикалық пайда бар екенін сипаттаңыз;
4) осы жоба бойынша жобаны тиімді басқару үшін өтелу мерзімі қаншалықты жеткілікті екенін өз пікіріңізше сипаттаңыз;
5) осы жоба бойынша жаңа жұмыс орындарын есептеу кезінде сіздің нені басшылыққа алғаныңызды, бұл санның қажетті нәтижелерге қол жеткізуге сәйкес келуін сипаттаңыз;

3. Команда проекта:
количество наемных сотрудников __________________________________;
опыт работы в сфере предпринимательской деятельности и планируемой к реализации сфере (наличие соответствующей компетенции, умений, навыков или образования) _____________________________________________________.
4. Реализация проекта:
срок окупаемости проекта, месяц __________________________________;
Виды расходов
Наименование статей расходов
Сумма расходов, тысяч тенге
Собственные средства
Средства государственного гранта
Всего:
5. Ожидаемый экономический эффект по проекту:
5.1. Информация на дату подачи заявки:
Количество действующих рабочих мест, за исключением руководителя, человек
Сумма поступлений в виде налогов за предыдущий финансовый год, тысяч тенге
5.2. Прогнозная информация:
Годы
Прогноз
Сумма за 4 года
текущий год
1-ый год
2-ой год
3-ий год
Количество создаваемых новых рабочих мест, человек
Сумма новых поступлений в виде налогов, тысяч тенге
Чистая прибыль, тысяч тенге
6. Управление рисками:
Виды риска
Вероятность наступления риска
Способы регулирования риска
Имущественный (вероятность потери предприятием части своего имущества, его порчи и недополучения доходов в процессе осуществления производственной и финансовой деятельности)
Маркетинговый (вероятность недополучения прибыли из-за снижения объема реализации или цены товара)
Отраслевой (вероятность потерь вследствие неисполнения должником своих обязательств в результате изменения экономического состояния отрасли)
7. Сведения о представленных документах:
№ п/п
Наименование документа
Наименование электронного файла (в формате .pdf)
1
2
3
1
Документ (при наличии), подтверждающий прохождение предпринимателем краткосрочного обучения на курсах
2
Выписка из банковского счета о наличии на счете предпринимателя денежных средств не менее 20 % от объема предоставляемого государственного гранта или документы, подтверждающие оценочную стоимость движимого и (или) недвижимого имущества
8. Дополнительные сведения:
1) опишите конкурентоспособность бизнес-проекта (проработка рыночной потребности – маркетинговый анализ) (оценка проекта должна исходить из данных, отраженных в заявке);
2) опишите готовность бизнес-проекта, по вашему мнению, к внедрению (уровень готовности проекта для запуска производства);
3) опишите, какая существует экономическая выгода от реализации проекта;
4) опишите насколько, по вашему мнению, срок окупаемости по данному проекту достаточен для эффективного управления проектом;
5) опишите, чем вы руководствовались при расчете новых рабочих мест по данному проекту, соответствует ли это количество достижению нужных результатов;

6) осы жобаны іске асыру үшін кәсіпкердің жұмыс тәжірибесін мақсатқа қол жеткізуге сәйкес келуі бөлігінде сипаттаңыз;
7) жобаны іске асырудан таза пайда алу қаншалықты тұрақты болатынын өз пікіріңізше сипаттаңыз (маусымдылықтың, мереке күндерінің жобаны іске асыруға әсер етуіне байланысты бағаланады);
8) қауіп-қатерлер (экономикалық, маркетингтік) туындаған жағдайда жобаны басқа салаға қайта бағдарлау бойынша жоспарланып отырған әрекетіңізді сипаттаңыз (бағалау кезінде өтінімде көрсетілген деректерді басшылыққа алу, сондай-ақ жобаның бағытына сүйену қажет);
9) жобаны іске асыру үшін өткізу нарықтарын, әлеуетті сатып алушыларды іздестіру бойынша қолда бар әзірлемелерді немесе әлеуетті тапсырыс берушілермен алдын ала уағдаластықтарды сипаттаңыз;
10) бизнес-идеяның жаңашылдығын сипаттаңыз (бірегейлігі, қолданылуы, пайдалы болуы, іске асыру мүмкіндігі, аналогтарыныз болуы).
9. Қосымша ақпарат:
негізгі жоспарлы экономикалық көрсеткіштерді (өндіріске арналған шығыстар, пайда, таза пайда, шығарылатын өнімнің рентабельділігі) жобаны іске асырудың соңына қарай Excel форматындағы көрсеткіштер есеп-қисабын қоса беру қажет;
Excel форматында кесте түріндегі есеп-қисап қоса беріліп, айларға бөлінген кірістердің, шығыстардың, ақша қозғалысының жоспар-болжамының есеп-қисабы. Кірістердің қызмет түрлері бойынша таратып жазылған кірістердің, шығындардың баптары таратып жазылған шығындардың есеп-қисабы.
Әлеуметтік кәсіпкерлік
субъектілері үшін мемлекеттік
гранттар беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Мемлекеттік грант алуға үміткер кәсіпкерлердің өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия отырыстарының графигі
Р/с
Заңды тұлғаның атауы/кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бизнес-жобаның атауы (қысқаша сипаттамасы)
Бизнес-жобаның іске асырылатын жері
Мемлекеттік грантқа сұратылатын сома, теңге
Конкурстық комиссия отырысы өткізілетін күні мен уақыты
Әлеуметтік кәсіпкерлік
субъектілері үшін мемлекеттік
гранттар беру қағидаларына
5-қосымша
Кәсіпкердің жобасын бизнес-идеялар шеңберінде бағалау өлшемшарттары
Р/с
Өлшемшарт атауы
Сипаттамасы және өлшемі
1.
Бизнес-идеялардың әлеуметтік бағдарлану дәрежесі/"Бір ауыл – бір өнім" бағдарламасы өңірлік өнімінің рейтингі
1-ден 10 балға дейін
2.
Бизнес-жобаның тиімділігі
1-ден 10 балға дейін
3.
Дайындық дәрежесі
1-ден 10 балға дейін
4.
Меншікті инфрақұрылымның болуы
1-ден 10 балға дейін
5.
Жобаның аналогтармен салыстырғандағы артықшылықтары
1-ден 10 балға дейін
6.
Жобаның экономикалық орындылығы
1-ден 10 балға дейін
7.
Жобаның таныстырылымы
1-ден 10 балға дейін
Жиыны:
Балдар қосындысы
Бағалау өлшемшарттары бойынша түсініктемелер:

6) опишите опыт работы предпринимателя для реализации данного проекта в части его соответствия для достижения цели;
7) опишите насколько стабильно будет, по вашему мнению, получение чистой прибыли от реализации проекта (оценивается в зависимости от влияния сезонности, праздничных дней на реализацию проекта);
8) опишите ваши планируемые действия по переориентации проекта на другую отрасль в случае возникновения рисков (экономические, маркетинговые) (при оценке необходимо руководствоваться данными, указанными в заявке, а также исходить из направленности проекта);
9) опишите рынки сбыта для реализации проекта, имеющиеся наработки по поиску потенциальных покупателей или предварительные договоренности с потенциальными заказчиками;
10) опишите новизну бизнес-идеи (оригинальность, применимость, полезность, возможность реализации, наличие аналогов).
9. Дополнительная информация:
основные плановые экономические показатели (расходы на производство, прибыль, чистая прибыль, рентабельность выпускаемого продукта) к концу реализации проекта приложить расчет показателей в формате Excel;
расчет плана-прогноза доходов, расходов, движения денег, в разбивке по месяцам с приложением расчетов в табличном виде в формате Excel. Расчеты по доходам с расшифровкой по видам деятельности, по затратам с расшифровкой по статьям затрат.
_____________________
Приложение 4
к Правилам предоставления
государственных грантов
для субъектов социального
предпринимательства
Форма
График заседаний конкурсной комиссии по отбору заявок предпринимателей, претендующих на предоставление государственных грантов
№ п/п
Наименование юридического лица/фамилия, имя, отчество (при его наличии) предпринимателя
Наименование бизнес-проекта (краткое описание)
Место реализации бизнес-проекта
Запрашиваемая сумма государственного гранта, тенге
Дата и время проведения заседания конкурсной комиссии
_____________________
Приложение 5
к Правилам предоставления
государственных грантов
для субъектов социального
предпринимательства
Критерии оценки проекта предпринимателя в рамках бизнес-идей
№ п/п
Наименование критерия
Описание и вес
1.
Степень социальной ориентированности бизнес-идей/рейтинг регионального продукта программы "Одно село – один продукт"
От 1 до 10 баллов
2.
Эффективность бизнес-проекта
От 1 до 10 баллов
3.
Степень готовности
От 1 до 10 баллов
4.
Наличие собственной инфраструктуры
От 1 до 10 баллов
5.
Преимущества проекта в сравнении с аналогами
От 1 до 10 баллов
6.
Экономическая целесообразность проекта
От 1 до 10 баллов
7.
Презентация проекта
От 1 до 10 баллов
Итого:
Сумма балов
Пояснения по критериям оценки:

1. Грант беру туралы мәселені қараған кезде бизнес-идеялардың әлеуметтік бағдарлану дәрежесі мынадай факторларға сүйене отырып бағаланады:
халықтың әлеуметтік осал топтарын жұмыс орындарымен қамтамасыз ету;
халықтың әлеуметтік осал топтарына кіретін қызметкерлер жалақысының өсуі;
физикалық және ақыл-ой кемістігі бар адамдарды толыққанды қоғамдық өмірге қосу, сондай-ақ ол үшін нақты шешімдер әзірлеп, қабылдау көзделген жобадағы инклюзия дәрежесі;
жобаның экологиялық дәрежесі;
жобаның технологиялық деңгейі (технологиялық жабдықтандырудың болуы) факторларына сүйене отырып жүзеге асырылады.
2. Бизнес-жобаның тиімділігін бағалау өлшемшарттары:
бизнес-жобаның өтелу мерзімі;
бизнес-жобаның бәсекеге қабілеттілігі (бәсекеге қабілетті артықшылықтардың болуы);
бір өнім берушіге не сатып алушылардың шағын тобына тәуелділік;
тауарды/негізгі құралдарды/шикізат пен материалдарды жеткізуге/ қызметтерді көрсетуге/жұмыстарды орындауға/технологияларды/франшиза/ патент сатып алуға шарттардың/ келісімшарттардың болуы;
бизнес-жобаны іске асыру үшін өзінің үй-жайының болуы;
жеке өзінің қатысуы.
3. Бизнес-жобаның дайындық дәрежесі мынадай өлшемшарттарға сүйене отырып бағаланады:
өткізу нарығының болуы және бизнес-жобаның ұсынылатын нәтижелерін коммерцияландыру ықтималдылығы;
білікті мамандар командасының болуы;
жобаларды іске асыру тәжірибесінің болуы;
бизнесті әртараптандыру (тәуекелдер (экономикалық, маркетингтік) туындаған жағдайда жобаны басқа салаға қайта бағдарлау мүмкін бе);
жобаның құны (бизнес-жобаны толық аяқтау үшін меншікті және тартылған капиталдың жеткіліктілігі, салыстырмалы талдау келтіру).
4. Жобаның экономикалық орындылығы мынадай өлшемшарттар негізінде бағаланады:
құрылатын жұмыс орындарының саны;
өңір үшін бизнес-жобаның маңыздылығы (іске асыру саласы, әлеуметтік-экономикалық әсердің болуы).
Әлеуметтік кәсіпкерлік
субъектілері үшін мемлекеттік
гранттар беру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Мемлекеттік грант алуға үміткер кәсіпкерлердің өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия отырысының № __ хаттамасы
1. Кәсіпкер туралы қысқаша мәліметтер:
өтінім нөмірі: _________________
өтінім берілген күн: ________________
заңды тұлға үшін: атауы __________ БСН ________ басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
дара кәсіпкер үшін: атауы ________ ЖСН ________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2. Жоба туралы қысқаша мәліметтер:
бизнес-жобаның атауы __________________________________________
бизнес-жобаның іске асырылатын жері _____________________________
мемлекеттік грантқа сұратылатын сома, теңге _____________________

1. Оценка степени социальной ориентированности бизнес-идей при рассмотрении вопроса о предоставлении гранта осуществляется исходя из следующих факторов:
обеспечение рабочими местами социально-уязвимых слоев населения;
рост заработной платы сотрудников из числа социально-уязвимых слоев населения;
степень инклюзии в проекте, предусматривающая включение людей с физической и ментальной инвалидностью в полноценную общественную жизнь, а также разработку и принятие конкретных решений для этого;
степень экологичности проекта;
технологический уровень проекта (наличие технологического оснащения).
2. Критерии оценки эффективности бизнес-проекта:
срок окупаемости бизнес-проекта;
конкурентоспособность бизнес-проекта (наличие конкурентоспособных преимуществ);
зависимость от одного поставщика либо узкого круга покупателей;
наличие договоров/контрактов на поставку товара/основных средств/сырья и материалов/оказание услуг/работ/приобретение технологий/франшизы/патента;
наличие собственного помещения для реализации бизнес-проекта;
наличие собственного участия.
3. Оценка степени готовности бизнес-проекта осуществляется исходя из следующих критериев:
наличие рынка сбыта и возможность коммерциализации предлагаемых результатов бизнес-проекта;
наличие команды квалифицированных специалистов;
наличие опыта в реализации проектов;
диверсификация бизнеса (возможна ли переориентация проекта на другую отрасль в случае возникновения рисков (экономические, маркетинговые);
стоимость проекта (достаточность собственного и привлеченного капитала для полного завершения бизнес-проекта, приведение сравнительного анализа).
4. Оценка экономической целесообразности проекта осуществляется исходя из следующих критериев:
количество создаваемых рабочих мест;
значимость бизнес-проекта для региона (отрасль реализации, наличие социально-экономического эффекта).
_____________________
Приложение 6
к Правилам предоставления
государственных грантов
для субъектов социального
предпринимательства
Форма
Протокол № __ заседания конкурсной комиссии по отбору заявок предпринимателей, претендующих на предоставление государственных грантов
1. Краткие сведения о предпринимателе:
номер заявки: _____________________ дата подачи заявки: _____________
для юридического лица: наименование ___________ БИН ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя _______________
для индивидуального предпринимателя: наименование ________________
ИИН _________________фамилия, имя, отчество (при его наличии) ______
2. Краткие сведения о проекте:
наименование бизнес-проекта _____________________________________
место реализации бизнес-проекта __________________________________
запрашиваемая сумма государственного гранта, тенге _________________

3. Комиссия мүшелері:
1) _______________________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
2) …..
3) …..
Жоба бойынша дауыс беру нәтижелері:
дауыс беруге барлығы ___________ комиссия мүшесі қатысты, оның ішінде:
___дауыс берді; ___дауыс берген жоқ.
Комиссияның жобаны қарау нәтижелері:
Р/с
Өлшемшарт атауы
Орташа балл:
1.
Бизнес-идеялардың әлеуметтік бағдарлану дәрежесі/"Бір ауыл – бір өнім" бағдарламасы өңірлік өнімінің рейтингі
2.
Бизнес-жобаның тиімділігі
3.
Дайындық дәрежесі
4.
Меншікті инфрақұрылымның болуы
5.
Жобаның аналогтармен салыстырғандағы артықшылықтары
6.
Жобаның экономикалық орындылығы
7.
Жобаның таныстырылымы
Жиыны:
Жоба бойынша ең жоғары ықтимал балл қосындысы ___ балды құрайды.
Комиссия шешімі: жоба ______ мың теңге сомасына мақұлданды/ мақұлданған жоқ.
Комиссия мүшелерінің қолдары:
1. ЭЦҚ деректері; ЭЦҚ-мен қол қойылған күні мен уақыты.
2. …..
3. …..
Әлеуметтік кәсіпкерлік
субъектілері үшін мемлекеттік
гранттар беру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
__________________________
__________________________
(жеке кәсіпкердің, заңды
тұлғаның тегі, аты, әкесінің
аты (бар болса)
Мемлекеттік грант қаражатын қайтару қажеттігі туралы хабарлама
Әлеуметтік кәсіпкерлік субъектілері үшін Мемлекеттік гранттар беру қағидалары шеңберінде кәсіпкерлер жобаларының іске асырылуына жүргізген мониторинг барысында "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
______________________________________________________ анықтады.
(мемлекеттік грант қаражатын нысаналы пайдаланбау/не жобаның және (немесе)
кәсіпкердің мемлекеттік гранттар беру шарттарына және (немесе) конкурстық комиссияның шешіміне және (немесе) грант беру туралы шарттың талаптарына сәйкес келмеуі не жұмыс орындары санына қол жеткізу жөніндегі міндеттемелерін кәсіпкердің орындамауы) "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы ұсынған ақпарат негізінде конкурстық комиссия Сізбен арадағы 20___ жылғы "__" ______ № ____ грант беру туралы шартты бұзу туралы шешім қабылдады.
Осы арқылы _______________________________________________ Сізге
(өңірлік үйлестірушінің атауы)
20___ жылғы "__" ______ № ______ грант беру туралы шарт негізінде берілген мемлекеттік грант қаражатын 20___ жылғы "__" ____ дейінгі мерзімде қайтару қажеттігі туралы хабарлайды.
Осы хабарлама көрсетілген мерзімде орындалмаған жағдайда
_________________________________________________________________
(өңірлік үйлестірушінің атауы)
мемлекеттік грант қаражатын қайтару туралы талаппен сотқа жүгінуге құқылы.
___________________ ____________________________________
лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Хабарламаның тапсырылғаны туралы мәліметтер
____________________________________________________________
____________________________________________________________
(жеке кәсіпкердің, заңды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
____________________________________________________________
(күні, уақыты, қолы)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 754 қаулысымен
бекітілген
Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидалары

3. Члены комиссии:
1) _______________________ фамилия, имя, отчество (при его наличии);
2) …..
3) …..
Результаты голосования по проекту:
всего приняло участие в голосовании ______ членов комиссии, из которых:
проголосовало _____; не проголосовало _____.
Результаты рассмотрения комиссии проекта:
№ п/п
Наименование критерия
Средний балл:
1.
Степень социальной ориентированности бизнес-идей/ рейтинг регионального продукта программы "Одно село – один продукт"
2.
Эффективность бизнес-проекта
3.
Степень готовности
4.
Наличие собственной инфраструктуры
5.
Преимущества проекта в сравнении с аналогами
6.
Экономическая целесообразность проекта
7.
Презентация проекта
Итого:
Максимально возможная сумма баллов по проекту составляет ___ баллов.
Решение комиссии: проект одобрен на сумму_____тысяч тенге/не одобрен.
Подписи членов комиссии:
1. Данные из ЭЦП; дата и время подписания ЭЦП.
2. …..
3. …..
_____________________
Приложение 7
к Правилам предоставления
государственных грантов
для субъектов социального
предпринимательства
Форма
___________________________
___________________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии) индивидуального
предпринимателя,
юридического лица)
Уведомление о необходимости возврата средств государственного гранта
В ходе проведенного мониторинга реализации проектов предпринимателей в рамках Правил предоставления государственных грантов для субъектов социального предпринимательства акционерным обществом "Фонд развития предпринимательства "Даму" выявлено
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(нецелевое использование средств государственного гранта/либо несоответствие проекта и (или) предпринимателя условиям предоставления государственных грантов и (или) решению конкурсной комиссии, и (или) условиям договора о предоставлении гранта, либо неисполнение обязательств предпринимателем по достижении численности рабочих мест)
На основании представленной информации акционерным обществом "Фонд развития предпринимательства "Даму", конкурсной комиссией принято решение о расторжении с Вами договора о предоставлении гранта "__" _____ 20___ года № ___
Настоящим, _______________________________________________уведомляет Вас
(наименование регионального координатора)
о необходимости возврата средств государственного гранта, предоставленного Вам на основании договора о предоставлении государственного гранта "__" ______ 20___ года № ____, в срок до "__" ______ 20___ года.
В случае неисполнения настоящего уведомления в указанные сроки
_____________________________________________________________________________
(наименование регионального координатора)
вправе обратиться в суд с иском с требованием о возврате средств государственного гранта.
___________________ _________________________________________________________
должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Сведения о вручении уведомления
__________________________________________________
__________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
индивидуального предпринимателя, юридического лица)
__________________________________________________
(дата, время, роспись)
_____________________
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 сентября 2024 года № 754
Правила подведения инженерной инфраструктуры

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидалары Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 94-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді, шағын және орта кәсіпкерлік пен индустриялық аймақтардың жобаларына жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жүргізу шарттары мен тетігін айқындайды.
2. Осы Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидаларында мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аяқталмаған құрылыс – тапсырыс беруші пайдалануға беру үшін белгіленген тәртіппен қабылдамаған және мақсатына сай (тұру, қызметтер көрсету, өнім шығару, пайда алу және басқа да пайдалану түрлері) пайдаланылмайтын құрылыс объектісі;
2) бюджеттік инвестициялық жоба (бұдан әрі – БИЖ) – жаңа объектілерді құру (салу) не қолда барларын реконструкциялау, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің қызметін қамтамасыз етуге бағытталған міндеттерді іске асыруға арналған ақпараттандыру объектілерін, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдардың ақпараттандыру объектілерін қоспағанда, ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту үшін бағытталған, бюджет қаражаты есебінен тікелей бюджеттік бағдарлама әкімшісі белгілі бір уақыт кезеңі ішінде іске асыратын және аяқталған сипаты бар, білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобаны іске асыру жөніндегі дирекция белгілі бір уақыт кезеңі ішінде іске асыратын және аяқталған сипаты бар іс-шаралар жиынтығы;
3) бюджеттік инвестициялық жобаларды мониторингтеу – бюджет қаражаты бөлінген кезден бастап пайдалануға берілген кезге дейін жаңа объектілер тұрғызу (салу), жұмыс істеп тұрған объектілерді реконструкциялау, сондай-ақ ақпараттандыру объектілерін құру және дамыту барысы туралы ақпаратты тұрақты және жүйелі түрде жинау мен талдау жөніндегі іс-шаралар жиынтығы;
4) бюджет процесі – мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасымен регламенттелген бюджетті жоспарлау, қарау, бекіту, атқару, нақтылау және түзету, бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілікті жүргізу, бюджеттік есеп және бюджеттік есептілік, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау, бюджеттік мониторингтеу және нәтижелерді бағалау жөніндегі қызметі;
5) жеке кабинет – тізілімдегі пайдаланушының (кәсіпкер, уәкілетті орган, өңірлік үйлестіруші, өңірлік үйлестіру кеңесі, бюджеттік бағдарлама әкімшісі) дербес веб-парақшасы;
6) жеке шот – тізілімдегі өтінімдерді тіркеу және олармен операцияларды есепке алу мақсатында кәсіпкерді сәйкестендіруге мүмкіндік беретін жазбалардың жиынтығы;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила подведения инженерной инфраструктуры разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 94 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), определяют условия и механизм подведения недостающей инженерной инфраструктуры к проектам малого и среднего предпринимательства и индустриальных зон.
2. В настоящих Правилах подведения инженерной инфраструктуры используются следующие основные понятия:
1) незавершенное строительство – объект строительства, не принятый в установленном порядке заказчиком для ввода в эксплуатацию и не используемый по назначению (проживание, оказание услуг, выпуск продукции, получение прибыли и другие виды эксплуатации);
2) бюджетный инвестиционный проект (далее – БИП) – совокупность мероприятий, направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, а также создание и развитие объектов информатизации, за исключением объектов информатизации, предназначенных для реализации задач, направленных на обеспечение деятельности Президента Республики Казахстан, а также объектов информатизации специальных государственных органов, реализуемых за счет бюджетных средств непосредственно администратором бюджетной программы в течение определенного периода времени и имеющих завершенный характер, дирекцией по реализации пилотного национального проекта в области образования в течение определенного периода времени и имеющих завершенный характер;
3) мониторинг бюджетных инвестиционных проектов – совокупность мероприятий по регулярному и систематическому сбору и анализу информации о ходе создания (строительства) новых, реконструкции имеющихся объектов, а также создания и развития объектов информатизации с момента выделения бюджетных средств до момента ввода в эксплуатацию;
4) бюджетный процесс – регламентированная бюджетным законодательством Республики Казахстан деятельность государственных органов по планированию, рассмотрению, утверждению, исполнению, уточнению и корректировке бюджета, ведению бухгалтерского учета и финансовой отчетности, бюджетного учета и бюджетной отчетности, государственному аудиту и финансовому контролю, бюджетному мониторингу и оценке результатов;
5) личный кабинет – персональная веб-страница пользователя (предприниматель, уполномоченный орган, региональный координатор, региональный координационный совет, администратор бюджетной программы) в реестре;
6) лицевой счет – совокупность записей в реестре, позволяющих идентифицировать предпринимателя с целью регистрации заявок и учета операций с ними;

7) жеке қаржыландыру жоспары – мемлекеттік мекеменің шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамасына сәйкес міндеттемелер бойынша жеке жоспар, төлемдер бойынша жеке жоспар нысанында қалыптастырылатын негізгі құжаты;
8) жергiлiктi бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiсi – облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкiмi айқындайтын, жергiлiктi атқарушы органның бюджеттiк бағдарламаларды жоспарлауға, негіздеуге, іске асыруға және нәтижелерге қол жеткізуге жауапты құрылымдық бөлiмшесi;
9) заманауи форматтағы сауда объектілері – арнаулы немесе аралас тауарлар ассортиментінің атауы (бірліктері) бір мыңнан басталатын және одан асатын, дәстүрлі қызмет көрсету әдісімен қатар өзіне-өзі қызмет көрсету әдісімен, сондай-ақ саудада қосымша қызметтер көрсете отырып жұмыс істейтін, төлем карталарын пайдаланып төлем жүргізуге арналған жабдығы (құрылғысы) бар, еңбек өнімділігі және сауда алаңының шаршы метріне қатысты сату өнімділігі жоғары, аумағының шекарасы шегінде автокөлік құралдарының тұрағына арналған алаңның болуы көзделген, кемінде 500 (бес жүз) шаршы метр сауда алаңы бар стационарлық сауда объектілері;
10) инженерлік инфрақұрылым – халықтың тыныс-тіршілігіне, сондай-ақ өндірістің орнықты жұмыс істеуіне немесе тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің айналымына қалыпты жағдай жасайтын кәсіпорындардың (ұйымдардың), объектілердің (ғимараттар мен құрылысжайлардың), коммуникациялар мен инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету желілерінің жиынтығы;
11) кәсіпкер – өз қызметін Кодекске сәйкес жүзеге асыратын шағын және (немесе) орта кәсіпкерлік субъектісі;
12) көрсетілетін қызметтерді беруші – мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес өңірлік үйлестіруші айқындайтын, субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қол жеткізуді және оны иеленуші ретінде сүйемелдеуді қамтамасыз ететін тұлға;
13) қаржылық-экономикалық негіздеме (бұдан әрі – ҚЭН) – заңды тұлғалардың жарғылық капиталына бюджет қаражатын салудың орындылығы, негізділігі туралы мәліметтер және нәтижені бағалау қамтылған құжат;
14) құрылыс жобасы – көлемдік-жоспарлау, конструкциялық, технологиялық, инженерлік, табиғатты қорғау, экономикалық және өзге де шешімдер, сондай-ақ құрылысты ұйымдастыруға және жүргізуге, аумақты инженерлік дайындауға, абаттандыруға арналған сметалық есептер қамтылған жобалау (жобалау-сметалық) құжаттама (құрылыс жобаларына аяқталмаған объектілердің құрылысын консервациялау және өз ресурсы сарқылған объектілерді сүріп тастау жобалары да жатады);

7) индивидуальный план финансирования – основной документ государственного учреждения, который формируется в форме индивидуального плана по обязательствам, индивидуального плана по платежам в соответствии с функциональной и экономической классификацией расходов;
8) администратор местных бюджетных программ – определяемое акимом области (столица, города республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за планирование, обоснование, реализацию и достижение результатов бюджетных программ;
9) торговые объекты современного формата – стационарные торговые объекты с торговой площадью не менее 500 (пятьсот) квадратных метров, со специализированным или смешанным ассортиментом товаров от одной тысячи и более наименований (единиц), функционирующие по методу самообслуживания в сочетании с методом традиционного обслуживания, а также оказанием дополнительных услуг торговли, наличием оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с использованием платежных карточек, высокой производительностью труда и продажи с квадратного метра торговой площади, предусматривающие наличие площадки для стоянки автотранспортных средств в пределах границ территории;
10) инженерная инфраструктура – совокупность предприятий (организации), объектов (здания и сооружения), коммуникаций и сетей инженерного и коммунального обеспечения, создающих нормальные условия для жизнедеятельности людей, а также устойчивого функционирования производства или обращения товаров и услуг;
11) предприниматель – субъект малого и (или) среднего предпринимательства, осуществляющий свою деятельность в соответствии с Кодексом;
12) поставщик услуг – лицо, обеспечивающее доступ к информационной системе субсидирования и ее сопровождение в качестве владельца, которое определяется региональным координатором в соответствии с законодательством о государственных закупках;
13) финансово-экономическое обоснование (далее – ФЭО) – документ, содержащий сведения о целесообразности, обоснованности и оценку результата от вложения бюджетных средств в уставный капитал юридических лиц;
14) проект строительства (строительный проект) – проектную (проектно-сметную) документацию, содержащую объемно-планировочные, конструктивные, технологические, инженерные, природоохранные, экономические и иные решения, а также сметные расчеты для организации и ведения строительства, инженерной подготовки территории, благоустройства (к проектам строительства также относятся проекты консервации строительства незавершенных объектов и постутилизации объектов, выработавших свой ресурс);

15) құрылыстың сметалық құны (бұдан әрі – сметалық құн) – сомасы жобалық материалдар мен сметалық-нормативтік база негізінде айқындалатын, объект салуды жүзеге асыру үшін қажетті ақша;
16) мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган – тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiкте стратегиялық, экономикалық және бюджеттiк жоспарлау саласындағы функцияларды жүзеге асыратын, жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган;
17) мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган – стратегиялық және экономикалық жоспарлау, бюджет саясатын әзiрлеу және қалыптастыру, сондай-ақ өңiрлiк даму саласындағы мемлекеттiк саясатты қалыптастыру және іске асыру саласындағы басшылықты және салааралық үйлестiрудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
18) нəтижелер көрсеткіштері – стратегиялық жоспарды, аумақтарды дамыту бағдарламасын және (немесе) бюджеттік бағдарламаларды іске асыру жөніндегі мемлекеттік орган қызметін сипаттайтын нысаналы индикаторлардың, тікелей жəне түпкілікті нəтижелердің жиынтығы;
19) объектiнi пайдалануға қабылдау актiсi – бекiтiлген жобаға және мемлекеттiк (мемлекетаралық) нормативтерге сәйкес объект құрылысының аяқталғанын және объектiнiң пайдалануға толық әзірлігін растайтын құжат;
20) өңірлік үйлестіруші – облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімі айқындайтын кәсіпкерлік саласындағы жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
21) өңірлік үйлестіру кеңесі (бұдан әрі – ӨҮК) – облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері құратын және басқаратын, қатысушылардың жалпы санының кемінде 50 %-ы бизнес-қоғамдастықтың өкілдерінен тұратын консультативтік-кеңесші орган;
22) өтінім – осы Инженерлік инфрақұрылымды жүргізу қағидаларының талаптарына сәйкес қажетті құжаттар қоса берілген қағаз немесе электрондық нысандағы өтініш;
23) өтінімдердің электрондық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – өтінімдер, сондай-ақ кәсіпкерлер туралы мәліметтердің жиынтығы және субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде көрсетілген өзге де мәліметтер;
24) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі – ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсететін персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдық ретке келтірілген, мемлекеттік қолдау процестерін орындау жөнінде қызметтер көрсетуге арналған, "электрондық үкімет" веб-порталымен өзара іс-қимыл жасауға, өтінімді тіркеуге, сондай-ақ өтінімнің мемлекеттік қолдау көрсету шарттарына сәйкестігі тұргысынан оны автоматты түрде тексеру арқылы оны өңдеуге мүмкіндік беретін жиынтығы;

15) сметная стоимость строительства (далее – сметная стоимость) – деньги, необходимые для осуществления строительства объекта, сумма которых определяется на основе проектных материалов и сметно-нормативной базы;
16) местный уполномоченный орган по государственному планированию – исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, осуществляющий функции в сфере стратегического, экономического и бюджетного планирования в соответствующей административно-территориальной единице;
17) центральный уполномоченный орган по государственному планированию – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области стратегического и экономического планирования, выработки и формирования бюджетной политики, а также по формированию и реализации государственной политики в сфере регионального развития;
18) показатели результатов – совокупность целевых индикаторов, прямых и конечных результатов, характеризующая деятельность государственного органа по реализации стратегического плана, программы развития территории и (или) бюджетных программ;
19) акт приемки объекта в эксплуатацию – документ, подтверждающий завершение строительства объекта в соответствии с утвержденным проектом и государственными (межгосударственными) нормативами и полную готовность объекта к эксплуатации;
20) региональный координатор – определяемое акимом области (столица, города республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа в сфере предпринимательства;
21) региональный координационный совет (далее – РКС) – консультативно-совещательный орган, создаваемый и возглавляемый акимами областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, с участием представителей бизнес-сообщества не менее 50 % от общего числа;
22) заявка – заявление в бумажной или электронной форме с приложением необходимых документов согласно требованиям настоящих Правил подведения инженерной инфраструктуры;
23) электронный реестр заявок (далее – реестр) – совокупность сведений о заявках, а также предпринимателях и иные сведения, отраженные в информационной системе субсидирования;
24) информационная система субсидирования – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов государственной поддержки, предоставляющая возможность взаимодействия с веб-порталом "электронное правительство", регистрации заявки, а также ее обработки посредством автоматической проверки заявки на соответствие условиям предоставления государственной поддержки;

25) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділік беретін, интернет желісінде орналастырылған интернет-ресурс;
26) техникалық-экономикалық негіздеме (бұдан әрі – ТЭН) – негізгі техникалық, технологиялық және өзге де шешімдер туралы мәліметтер, сондай-ақ негізгі техникалық-экономикалық параметрлерді айқындап, пайда мен шығынды экономикалық талдау негізінде жүргізілетін бюджеттік инвестициялық жобаның жүзеге асырылуы мен тиімділігін зерделеу нәтижелері қамтылатын құжат;
27) тікелей нәтиже – көзделген бюджет қаражаты шегінде орындалатын мемлекеттік функциялар, өкілеттіктер мен көрсетілетін мемлекеттік қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы, оларға қол жеткізу толығымен осы функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын немесе қызметтер көрсететін ұйымның қызметіне байланысты;
28) түпкiлiктi нәтиже – мемлекеттiк орган қызметiнiң тікелей нәтижелерiне қол жеткiзуге негізделген стратегиялық жоспардың, аумақтарды дамыту бағдарламасының және (немесе) бюджеттiк бағдарламаның мақсатына қол жеткізуді санмен өлшейтін бюджеттік бағдарлама көрсеткіші;
29) "электрондық үкімет" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосылуға техникалық шарттар беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің электрондық нысанда көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізетін бірыңғай терезе болып табылатын ақпараттық жүйе;
30) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және ондағы мәліметтердің өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиыны.
3. Шағын және орта кәсіпкерлік және индустриялық аймақтар жобаларына инженерлік инфрақұрылым жеткізу Кодекстің 94-бабының 3-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Инженерлік инфрақұрылымды дамыту жекелеген жобалар үшін дербес (оның ішінде бірнеше жобаларды қамтамасыз ету үшін), сол сияқты индустриялық аймақтар құру шеңберінде жаңа өндірістер құруға, жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған шағын және орта кәсіпкерліктің жобаларына жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жүргізу болып табылады.
5. Шағын және орта кәсiпкерлік пен индустриялық аймақтар жобаларының инженерлік инфрақұрылымын дамытуға қаражат бөлу Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 46-бабына сәйкес жүзеге асырылады.

25) веб-портал информационной системы субсидирования (далее – веб-портал) – интернет-ресурс, размещенный в сети интернет, предоставляющий доступ к информационной системе субсидирования;
26) технико-экономическое обоснование (далее – ТЭО) – документ, содержащий сведения об основных технических, технологических и иных решениях, а также результаты изучения осуществимости и эффективности бюджетного инвестиционного проекта, проводимого на основе экономического анализа выгод и затрат с определением основных технико-экономических параметров;
27) прямой результат – количественная характеристика объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение которых полностью зависит от деятельности организации, осуществляющей данные функции, полномочия или оказывающей услуги;
28) конечный результат – показатель бюджетной программы, количественно измеряющий достижение цели стратегического плана, программы развития территории и (или) бюджетной программы, обусловленный достижением прямых результатов деятельности государственного органа;
29) веб-портал "электронное правительство" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
30) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Подведение инженерной инфраструктуры к проектам малого и среднего предпринимательства и индустриальных зон осуществляется в соответствии с пунктом 3 статьи 94 Кодекса.
4. Развитие инженерной инфраструктуры заключается в подведении недостающей инженерной инфраструктуры к проектам малого и среднего предпринимательства, направленным на создание новых производств, модернизацию и расширение действующих производств, как для отдельных проектов индивидуально (в том числе для обеспечения нескольких проектов), так и в рамках создания индустриальных зон.
5. Выделение средств на развитие инженерной инфраструктуры проектов малого и среднего предпринимательства и индустриальных зон осуществляется в соответствии со статьей 46 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.

6. Жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жүргізуге көзделген қаражат белгіленген тәртіппен бекітілген төлемдер бойынша тиісті бюджеттік бағдарламаның жеке қаржыландыру жоспарының негізінде төмен тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттермен аударылады.
7. Инженерлік инфрақұрылым жүргізу нысанында қолдау шараларын қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
8. Субсидиялаудың ақпараттық жүйесін пайдалану жөніндегі шарттар мен талаптар өңірлік үйлестіруші мен көрсетілетін қызметтерді беруші арасында тиісті шарт жасалғаннан кейін туындаған қатынастарға қолданылады.
2-тарау. Жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жүргізу тәртібі
1-параграф. Жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жүргізу шарттары
9. Инженерлік инфрақұрылымды дамыту осы Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша қызметін экономиканың басым секторларында, өңдеу өнеркәсібінің салаларында және көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерінде жүзеге асыратын кәсіпкерлер, сондай-ақ жобаларын моноқалаларда, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендерде іске асыратын кәсіпкерлер үшін салалық шектеусіз және кәсіпкердің тіркелген жерін есепке алмай жүзеге асырылады.
10. Бөлінген қаражат су бұру, сумен жабдықтау (сумен жабдықтау үшін ұңғыма бұрғылау), газдандыру, су таратқыштар, бу құбырлары, жылумен жабдықтау, су құбырлары, теміржол тұйықтары, кірме теміржолдар, телефон желілері, қосалқы электр станциялары, электр беру желілері, септиктер, бу-газ қондырғылары инфрақұрылымын салуға (реконструкциялауға) бағытталады.
Қызметін ЭҚЖЖ 55.10 "Қонақүйлердің және тұруға арналған соған ұқсас орындардың қызметтер көрсетуі", ЭҚЖЖ 55.20 "Демалыс күндерінде және қысқа мерзімді тұрудың өзге де кезеңдеріне баспана беру", ЭҚЖЖ 55.30 "Кемпингтердің, автофургондарға арналған тұрақтардың және тұруға арналған автотіркемелердің қызметтер көрсетуі", ЭҚЖЖ 86.10.3 "Санаторий-курорттық ұйымдардың қызметі" шеңберінде жүзеге асыратын кәсіпкерлердің жобалары үшін жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін салуға қаражат бөлуге жол беріледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.03.2025 № 141 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жүргізу шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің объектілері аумағының шекарасына дейін жүзеге асырылады, бұл ретте кәсіпкерлік объектісінің аумағының ішінде инженерлік инфрақұрылым жүргізуге қаражат бөлу көзделмейді.

6. Средства, предусмотренные для подведения недостающей инженерной инфраструктуры, перечисляются целевыми трансфертами нижестоящим бюджетам на основании индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы по платежам, утвержденным в установленном порядке.
7. Финансирование меры поддержки в форме подведения инженерной инфраструктуры осуществляется за счет средств республиканского и местного бюджетов, а также средств Национального фонда Республики Казахстан.
8. Условия и требования по использованию информационной системы субсидирования распространяются на отношения, возникшие после заключения соответствующего договора между региональным координатором и поставщиком услуг.
Глава 2. Порядок подведения недостающей инженерной инфраструктуры
Параграф 1. Условия подведения недостающей инженерной инфраструктуры
9. Развитие инженерной инфраструктуры осуществляется для предпринимателей, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики, по перечню, согласно приложению 1 к настоящим Правилам подведения инженерной инфраструктуры, отраслях обрабатывающей промышленности и отдельных видах услуг, а также предпринимателей, реализующих проекты в моногородах, малых городах и сельских населенных пунктах без отраслевых ограничений и учета места регистрации предпринимателя.
10. Выделенные средства направляются на строительство (реконструкцию) следующей инфраструктуры: водоотведение, водоснабжение (бурение скважин для водоснабжения), газификация, водоводы, паропроводы, теплоснабжение, водопроводы, железнодорожные тупики, железнодорожные подъездные пути, телефонизация, электрические подстанции, линии электропередачи, септики, парогазовые установки.
Допускается выделение средств на строительство объектов по использованию возобновляемых источников энергии для проектов предпринимателей, осуществляющих деятельность в рамках ОКЭД 55.10 "Предоставление услуг гостиницами и аналогичными местами для проживания", ОКЭД 55.20 "Предоставление жилья на выходные дни и прочие периоды краткосрочного проживания", ОКЭД 55.30 "Предоставление услуг кемпингами, стоянками для автофургонов и автоприцепов для жилья", ОКЭД 86.10.3 "Деятельность санаторно-курортных организаций".
Сноска. Пункт 10 – в редакции постановления Правительства РК от 13.03.2025 № 141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Подведение недостающей инженерной инфраструктуры осуществляется до границы территории объекта субъектов малого и среднего предпринимательства, при этом не предусматривается выделение средств на подведение инженерной инфраструктуры внутри территории объекта предпринимателя.

12. Инженерлік инфрақұрылымды аумақтың шекарасына дейін және индустриялық аймақ ішінде жүргізу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жергiлiктi бюджеттен қоса қаржыландырылып, республикалық бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
13. Жетіспейтін инфрақұрылымды жүргізу мынадай өлшемшарттарға сай келетін шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жобалары үшін жүзеге асырылады:
1) жобаға салынған инвестициялардың көлемі 200 (екі жүз) миллион теңгеден асады;
2) инфрақұрылым салудың (реконструкциялаудың) құны 50 (елу) миллион теңгеден асады, бұл ретте Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссияның ұсынымы бойынша жобалар үшін 5 (бес) миллиард теңгеден аспайтын сомадағы инфрақұрылым салуды (реконструкциялауды) қоспағанда, инфрақұрылымды (коммуникациялардың барлық түрлеріне) салудың (реконструкциялаудың) ең көп сомасы 1 (бір) миллиард теңгеден аспауға тиіс;
3) жобалар құрылысының әзірлік дәрежесі 30 %-дан кем болмауға тиіс.
14. Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссияның қарауы үшін экспортқа бағдарлануды және импорт алмастыруды салалық бағалау, сондай-ақ тиісті саланы дамытуға экономикалық әсер қамтылған тиісті салалық уәкілетті органның оң қорытындысы қажет.
15. Жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жүргізу мынадай өлшемшарттарға сай келетін индустриялық аймақтарды құру немесе дамыту жобалары үшін жүзеге асырылады:
1) жобаға салынған инвестиция көлемі 10 (он) миллиард теңгеден кем емес;
2) инфрақұрылымды салу (реконструкциялау) құны 1 (бір) миллиард теңгеден кем емес, бірақ 10 (он) миллиард теңгеден аспайды;
3) жобалар құрылысының әзірлік дәрежесі кемінде 30 %.
16. Мынадай өлшемшарттарға сай келетін заманауи форматтағы сауда объектілерін салу жобаларына жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жүргізуге жол беріледі:
1) Астана, Алматы және Шымкент қалаларында – сауда алаңы кемінде 3 (үш) мың шаршы метр;
2) облыстарда – сауда алаңы кемінде 1 (бір) мың шаршы метр.
17. Осы Инфрақұрылымды жүргізу қағидаларының өлшемшарттарына сай келмейтін шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен индустриялық аймақтың жобаларына инфрақұрылым жүргізу жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады. Бұл ретте жетіспейтін инфрақұрылымды жүргізу өлшемшарттарына сай келетін шағын және орта кәсіпкерлік пен индустриялық аймақтың жобаларына жетіспейтін инфрақұрылымды жүргізу жергілікті атқарушы органдардың қалауы бойынша жергілікті бюджет қаражаты есебінен де жүзеге асырылуы мүмкін.

12. Подведение инженерной инфраструктуры до границы территории и внутри индустриальной зоны осуществляется за счет средств республиканского бюджета при софинансировании из местного бюджета согласно бюджетному законодательству Республики Казахстан.
13. Подведение недостающей инженерной инфраструктуры осуществляется для проектов субъектов малого и среднего предпринимательства, отвечающих следующим критериям:
1) объем инвестиций в проект более 200 (двести) миллионов тенге;
2) стоимость строительства (реконструкции) инфраструктуры более 50 (пятьдесят) миллионов тенге, при этом максимальная сумма строительства (реконструкции) инфраструктуры (на все виды коммуникаций) не может превышать 1 (один) миллиард тенге, за исключением строительства (реконструкции) инфраструктуры для проектов по рекомендации Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан на сумму, не превышающую 5 (пять) миллиард тенге;
3) степень готовности строительства проектов не менее 30 %.
14. Для рассмотрения Государственной комиссией по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан необходимо положительное заключение соответствующего отраслевого уполномоченного органа, содержащее отраслевую оценку экспортоориентированности и импортозамещения, а также экономический эффект на развитие соответствующей отрасли.
15. Подведение недостающей инженерной инфраструктуры осуществляется для проектов создания или развития индустриальных зон, отвечающих следующим критериям:
1) объем инвестиций в проект не меньше 10 (десять) миллиард тенге;
2) стоимость строительства (реконструкции) инфраструктуры не меньше 1 (один) миллиард тенге, но не больше 10 (десять) миллиард тенге;
3) степень готовности строительства проектов не менее 30 %.
16. Допускается подведение недостающей инженерной инфраструктуры к проектам строительства торговых объектов современного формата, отвечающим следующим критериям:
1) с торговой площадью не менее 3 (три) тысяч квадратных метров в городах Астане, Алматы и Шымкенте;
2) с торговой площадью не менее 1 (один) тысяч квадратных метров в областях.
17. Подведение инфраструктуры к проектам субъектов малого и среднего предпринимательства и индустриальной зоны, не отвечающим критериям настоящих Правил подведения инфраструктуры, осуществляется за счет средств местного бюджета. При этом подведение недостающей инфраструктуры к проектам субъектов малого и среднего предпринимательства и индустриальной зоны, отвечающим критериям подведения недостающей инфраструктуры, может также осуществляться за счет средств местного бюджета по усмотрению местных исполнительных органов.

18. Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен индустриялық аймақтың жобаларына жетіспейтін инфрақұрылымды жүргізу жергілікті бюджеттен құрылыс құнының кемінде 10 %-ы мөлшерінде қоса қаржыландырылып жүзеге асырылады.
Жергілікті атқарушы органдар шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің және индустриялық аймақтың жобаларына жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жүргізу кезінде қатысушыларға халықты жұмыспен қамту орталықтарының бағыттары бойынша құрылыс (реконструкциялау) кезінде жаңадан құрылатын жұмыс орындарының кемінде 10 %-ын береді.
19. Инженерлік инфрақұрылымды салу (реконструкциялау) құны шағын және орта кәсіпкерлік субьектілерінің жобалары құнының және (немесе) индустриялық аймақтарды құру немесе дамыту жобасы құнының 50 %-ынан аспайды.
20. Инженерлік инфрақұрылымды салу (реконструкциялау) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
21. Өткен қаржы жылында тікелей нәтижелерге қол жеткізілмеген және жергілікті бюджеттен қоса қаржыландыру қамтамасыз етілмеген БИЖ-ді іске асыру үшін жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жүргізуге республикалық бюджеттен, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан қайтадан қаржыландыру жүзеге асырылмайды.
22. Құрылысқа (реконструкциялауға) жоба алдындағы (ТЭН) немесе жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеуге байланысты шығындарды республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландыруға жол берілмейді.
23. Өңірлік үйлестіруші ӨҮК жұмыс органы болып табылады, ол:
1) өңірлік бұқаралық ақпарат құралдары және веб-портал арқылы ұлттық жобаны іске асырудың бүкіл мерзімі ішінде кәсіпкерлердің жобаларына және индустриялық аймақтарға жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды қаржыландыру түрінде кәсіпкерлерге мемлекеттік қолдау көрсету барысын ауық-ауық жариялап тұруды қамтамасыз етеді;
2) кәсіпкерлердің жобаларына және индустриялық аймақтарға жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды қаржыландыру шарттары мен тәртібі бойынша кәсіпкерлерге консультация береді.
24. Жергілікті бюджеттік бағдарламаның әкімшісі жеке қаржыландыру жоспары бекітілгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны веб-порталға орналастырады.
2-параграф. Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларына және индустриялық аймақтарға жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды алу үшін қатысушылардың өзара іс-қимылы
25. Кәсіпкер осы Инженерлік инфрақұрылымды жүргізу қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жетіспейтін инфрақұрылымды қаржыландыруға арналған өтінішпен өңірлік үйлестірушіге жүгінеді, онда инфрақұрылымды жүргізу немесе жақсарту қажеттігінің негіздемесі қамтылып, мына құжаттар қоса беріледі:

18. Подведение недостающей инфраструктуры к проектам субъектов малого и среднего предпринимательства и индустриальной зоны осуществляется при софинансировании из местного бюджета в размере не менее 10 % от стоимости строительства.
Местные исполнительные органы при подведении недостающей инфраструктуры к проектам субъектов малого и среднего предпринимательства и индустриальной зоны предоставляют участникам не менее 10 % вновь создаваемых рабочих мест при строительстве (реконструкции) по направлениям центров занятости населения.
19. Стоимость строительства (реконструкции) инженерной инфраструктуры не превышает 50 % от стоимости проекта субъектов малого и среднего предпринимательства и (или) от стоимости проекта создания или развития индустриальных зон.
20. Строительство (реконструкция) инженерной инфраструктуры осуществляются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
21. Финансирование из республиканского бюджета, Национального фонда Республики Казахстан на подведение недостающей инженерной инфраструктуры не осуществляется повторно на реализацию БИП, по которым в предыдущем финансовом году не достигнуты прямые результаты и не обеспечено софинансирование из местного бюджета.
22. Не допускается финансирование из республиканского и местного бюджетов затрат, связанных с разработкой предпроектной (ТЭО) или проектной (проектно-сметной) документации на строительство (реконструкцию).
23. Рабочим органом РКС является региональный координатор, который:
1) на периодической основе обеспечивает освещение через региональные средства массовой информации и веб-портал в течение всего срока реализации национального проекта хода предоставления государственной поддержки предпринимателям в виде финансирования недостающей инженерной инфраструктуры к проектам предпринимателей и индустриальным зонам;
2) консультирует предпринимателей по условиям и порядку предоставления финансирования недостающей инженерной инфраструктуры к проектам предпринимателей и индустриальным зонам.
24. Администратор местной бюджетной программы в течение 3 (три) рабочих дней после утверждения индивидуального плана финансирования размещает его на веб-портале.
Параграф 2. Взаимодействие участников для получения недостающей инженерной инфраструктуры к проектам субъектов малого и среднего предпринимательства и индустриальным зонам
25. Предприниматель обращается к региональному координатору с заявлением на финансирование недостающей инженерной инфраструктуры по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам подведения инженерной инфраструктуры, включающей обоснование необходимости подведения или улучшения инфраструктуры, к которой прилагает следующие документы:

1) бизнес-жоспар;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9938 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобаларды қоспағанда, жобаның ТЭН-і;
3) жоба бойынша жобалау-сметалық құжаттама;
4) шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің объектісі бойынша жобалау-сметалық құжаттама;
5) шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің объектісі бойынша орындалған жұмыстардың актілері;
6) жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу кезінде шеккен шығыстар бойынша төлем шоттары.
26. Өңірлік үйлестіруші құжаттарды алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде:
1) кәсіпкердің жобасын осы Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидаларының шарттарына сәйкестігі тұрғысынан тексереді;
2) ӨҮК үшін кәсіпкерлердің жобалары бойынша ұсынымдар әзірлейді;
3) құжаттардың толық топтамасымен қоса кәсіпкерлер жобаларының тізімін ӨҮК қарауына енгізеді;
4) ӨҮК отырысы күн тәртібінің мәселесін қалыптастырады, өткізілетін күнін, уақытын және орнын айқындайды, ол туралы ӨҮК барлық мүшелерін хабардар етеді.
27. Кәсіпкер құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық емес екенін анықтаған, сондай-ақ кәсіпкер және (немесе) ұсынылған материалдар, объектілер, мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін қажетті деректер мен мәліметтер Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайларда өңiрлiк үйлестiрушi кәсiпкерге мемлекеттiк қызметтi көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауаппен бар хабарлама жiбередi.
28. ӨҮК отырысы жобалардың қалыптасуына қарай өткізіледі. ӨҮК мүшелерінің саны кемінде 10 (он) адамды құрайды, оның кемінде 50 %-ы кәсіпкерлер қоғамдастығының өкілдері болады.
ӨҮК отырысы ӨҮК мүшелері санының кемінде үштен екісі (кворум) қатысқан кезде өткізіледі. Шешімді қатысушылардың жалпы санының кемінде үштен екісі қабылдайды.
29. ӨҮК өткізілетін отырыс шеңберінде мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) кәсіпкердің және ол іске асыратын жобалардың осы Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидаларының өлшемшарттарына сәйкестігін тексереді;
2) ӨҮК мүшелері арасында кәсіпкердің жобасы мен қоса беріліп отырған құжаттарды, оның ішінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларын іске асыру қорытындылары бойынша құрылатын тұрақты жұмыс орындары, бюджетке түсетін салық түсімдері, өнім өндіру көлемі туралы болжамды ақпаратты қарайды және талқылайды;

1) бизнес-план;
2) ТЭО проекта, за исключением проектов, не требующих разработки ТЭО в соответствии с Правилами разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9938) (далее – Правила);
3) проектно-сметную документацию по проекту;
4) проектно-сметную документацию по объекту субъектов малого и среднего предпринимательства;
5) акты выполненных работ по объекту субъектов малого и среднего предпринимательства;
6) счета к оплате по расходам, понесенным при разработке проектно-сметной документации.
26. Региональный координатор после получения документов в течение 5 (пять) рабочих дней:
1) проверяет проект предпринимателя на предмет соответствия условиям настоящих Правил подведения инженерной инфраструктуры;
2) вырабатывает рекомендации по проектам предпринимателей для РКС;
3) вносит на рассмотрение РКС список проектов предпринимателей с приложением полного пакета документов;
4) формирует вопрос повестки дня, определяет дату, время и место проведения заседания РКС, о чем уведомляет всех членов РКС.
27. В случаях установления предпринимателем недостоверности документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, а также несоответствия предпринимателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан, региональный координатор направляет уведомление предпринимателю с мотивированным ответом об отказе в оказании государственной услуги.
28. Заседание РКС проводится по мере формирования проектов. Количество членов РКС составляет не менее 10 (десять) человек, из которых не менее 50 % представляется предпринимательским сообществом.
Заседание РКС проводится при присутствии на нем не менее двух третей от количества членов РКС (кворум). Решение принимается не менее чем двумя третями от общего числа присутствующих.
29. В рамках проводимого заседания РКС осуществляет следующие мероприятия:
1) проверку соответствия предпринимателя и реализуемых им проектов критериям настоящих Правил подведения инженерной инфраструктуры;
2) рассмотрение и обсуждение между членами РКС проекта предпринимателя и прилагаемых документов, в том числе прогнозную информацию о создаваемых постоянных рабочих местах, налоговых поступлениях в бюджет, объемах производства продукции по итогам реализации проектов субъектов малого и среднего предпринимательства;

3) талқылаудың нәтижелері бойынша ӨҮК осы Инженерлік инфрақұрылымды жүргізу қағидаларына сәйкестігі тұрғысынан инженерлік инфрақұрылым салуды (реконструкциялауды) қаржыландыру мүмкіндігі (немесе мүмкін еместігі) туралы шешім қабылдайды.
30. ӨҮК шешімі ӨҮК отырысы өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде тиісті хаттамамен ресімделеді.
31. Өңірлік үйлестіруші ӨҮК хаттамасы ресімделгеннен кейін кәсіпкерге ӨҮК шешімі туралы хабарлама жібереді. ӨҮК теріс шешім қабылдаған жағдайда өңірлік үйлестіруші кәсіпкерге уәжді жауап жолдайды.
32. Өңірлік үйлестіруші ӨҮК хаттамасы ресімделген кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде толық құжаттар топтамасымен қоса кәсіпкерлер жобаларының тізімін, ӨҮК хаттамасын БИЖ-ді одан әрі іске асыру жөнінде шаралар қабылдау үшін жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне жолдайды.
33. Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі қаражат бөлу қажеттігі туралы бюджеттік өтінімді қалыптастырып, оны:
1) осы Инфрақұрылымды жүргізу қағидаларының 13, 15 және 16-тармақтарының өлшемшарттарына сәйкес келетін кәсіпкерлердің мақұлданған жобалары және индустриялық аймақты құру немесе дамыту жобалары бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға;
2) жергілікті бюджет қаражаты есебінен инженерлік инфрақұрылым жүргізуді жоспарлап отырған және құрылыс құнының 10 %-ы мөлшерінде жобаларды қоса қаржыландыруды көздейтін кәсіпкерлердің мақұлданған жобалары бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жібереді.
34. Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бюджеттік өтінімде қамтылған ақпарат пен есептемелердің толықтығы мен анықтығын қамтамасыз етеді.
35. Бюджеттік өтінім келіп түскеннен кейін уәкілетті орган мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) бюджет процесі шеңберінде бюджеттік өтінімнің осы Инженерлік инфрақұрылымды жүргізу қағидаларының шарттарына және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкестігін қарайды;
2) қажет болған жағдайда жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінен БИЖ-ді іріктеу бойынша неғұрлым толық талдау жүргізу және шешім қабылдау үшін қажетті қосымша мәліметтер мен құжаттарды сұратады;
3) құжаттардың толық топтамасы бар БИЖ тізбесін қалыптастырады;
4) шығыстар көлемін негіздеу үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жиынтық бюджеттік өтінім жібереді;
5) жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне бюджет комиссиясы қарауының қорытындысы және шешімі бойынша инженерлік инфрақұрылымды салуды (реконструкциялауды) қаржыландыру мүмкіндігі (немесе мүмкін еместігі) туралы ақпарат береді.

3) по результатам обсуждения РКС принимает решение о возможности (или невозможности) финансирования строительства (реконструкции) инженерной инфраструктуры на предмет соответствия настоящим Правилам подведения инженерной инфраструктуры.
30. Решение РКС оформляется соответствующим протоколом в течение 3 (три) рабочих дней с даты проведения заседания РКС.
31. Региональный координатор после оформления протокола РКС направляет уведомление предпринимателю о решении РКС. В случае вынесения РКС отрицательного решения региональный координатор направляет мотивированный ответ предпринимателю.
32. Региональный координатор в течение 3 (три) рабочих дней с момента оформления протокола РКС направляет список проектов предпринимателей с приложением полного пакета документов, протокол РКС администратору местных бюджетных программ для принятия мер по дальнейшей реализации БИП.
33. В соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан администратор местных бюджетных программ формирует и направляет бюджетную заявку о необходимости выделения средств:
1) в центральный уполномоченный орган по государственному планированию – по одобренным проектам предпринимателей и проектам создания или развития индустриальной зоны, соответствующим критериям пунктов 13, 15 и 16 настоящих Правил подведения инфраструктуры;
2) в местный уполномоченный орган по государственному планированию – по одобренным проектам предпринимателей, планирующим подведение инфраструктуры за счет средств местного бюджета и предусматривающим софинансирование проектов в размере 10 % от стоимости строительства.
34. Администратор местных бюджетных программ обеспечивает полноту и достоверность информации и расчетов, содержащихся в бюджетной заявке.
35. После поступления бюджетной заявки уполномоченный орган осуществляет следующие мероприятия:
1) в рамках бюджетного процесса рассматривает бюджетную заявку на соответствие условиям настоящих Правил подведения инженерной инфраструктуры и бюджетному законодательству Республики Казахстан;
2) при необходимости запрашивает у администраторов местных бюджетных программ дополнительные сведения и документы, необходимые для более полного анализа и принятия решения по отбору БИП;
3) формирует перечень БИП с наличием полного пакета документов;
4) направляет сводную бюджетную заявку для обоснования объемов расходов в центральный уполномоченный орган по государственному планированию в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
5) информирует администраторов местных бюджетных программ о возможности (или невозможности) финансирования строительства (реконструкции) инженерной инфраструктуры по итогам рассмотрения и решения бюджетной комиссии.

36. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық/жергілікті уәкілетті орган мыналарды жүзеге асырады:
1) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдерін олардың Қазақстан Республикасының бюджет және өзге де заңнамасына, әлеуметтік-экономикалық даму болжамына, қолданыстағы табиғи нормалар мен стратегиялық жоспарлардың жобаларына немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобаларына және бюджеттік бағдарламалардың жобаларына сәйкестігі тұрғысынан қарайды, бұл ретте бюджеттік өтінімдерді қарау кезінде әрбiр бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстардың түрлерiн есептегенде басшылыққа алу үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген тауарларға, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге арналған бағалардың дерекқоры да пайдаланылады.
Бюджеттік өтінім жасалуы және ұсынылуы бойынша Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасының талаптарына сәйкес келмеген кезде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық/жергілікті уәкілетті орган оны бюджеттік бағдарлама әкімшісіне қарамай қайтаруға міндетті;
2) материалдарды қарау нәтижелері бойынша бюджеттік өтінімдер мен бюджеттік бағдарламалардың жобалары бойынша қорытындылар қалыптастырып, оларды тиісті бюджет комиссиясының қарауына жібереді;
3) уәкілетті органды/жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерін бюджет комиссиясының шешімі туралы хабардар етеді;
4) Қазақстан Республикасы Үкіметінің/жергілікті атқарушы органдардың республикалық бюджет туралы заңды іске асыру/жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімін іске асыру туралы қаулы жобасын әзірлейді.
37. Республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы Қазақстан Республикасының Президенті республикалық бюджет туралы заңға қол қойған күннен бастап күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде қабылданады.
38. Жергілікті атқарушы органның жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімін іске асыру туралы қаулысы (аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешімі) мәслихат жергілікті бюджетті бекіткеннен кейін күнтізбелік 14 (он төрт) күн ішінде қабылданады.
39. Тиісті кезеңге бекітілетін республикалық бюджет туралы заңға және мәслихаттардың кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттер туралы шешімдеріне, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың қаулыларына, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің кезекті қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді іске асыру туралы шешімдеріне, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына, бюджеттік бағдарламаларға, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдеріне, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджеттік сыныптамасына, республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің анықтамалығына сәйкес жеке қаржыландыру жоспарлары, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржыландыру жоспарлары, төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары әзірленеді.

36. Центральный/местный уполномоченный орган по государственному планированию осуществляет следующее:
1) рассматривает бюджетные заявки администраторов бюджетных программ на предмет их соответствия бюджетному и иному законодательству Республики Казахстан, прогнозу социально-экономического развития, действующим натуральным нормам и проектам стратегических планов или проектам изменений и дополнений в стратегические планы и проектам бюджетных программ, при этом при рассмотрении бюджетных заявок также используется база данных цен на товары, работы, услуги, установленная законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, в качестве ориентира при расчете по видам расходов по каждой бюджетной программе.
При несоответствии бюджетной заявки требованиям бюджетного законодательства Республики Казахстан по ее составлению и представлению центральный/местный уполномоченный орган по государственному планированию обязан возвратить ее администратору бюджетной программы без рассмотрения;
2) по итогам рассмотрения материалов формирует заключения по бюджетным заявкам, проектам бюджетных программ и направляет на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии;
3) уведомляет уполномоченный орган/администраторов местных бюджетных программ о решении бюджетной комиссии;
4) разрабатывает проект постановления Правительства Республики Казахстан/местных исполнительных органов о реализации закона о республиканском бюджете/реализации решения маслихата о местном бюджете.
37. Постановление Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете принимается в течение 7 (семь) календарных дней со дня подписания Президентом Республики Казахстан закона о республиканском бюджете.
38. Постановление местного исполнительного органа (решение акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) о реализации решения маслихата о местном бюджете принимается в течение 14 (четырнадцать) календарных дней после утверждения маслихатом местного бюджета.
39. В соответствии с законодательством о республиканском бюджете, утверждаемым на соответствующий период, и решениями маслихатов о местных бюджетах на очередной финансовый год, постановлениями Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, решением акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации республиканского и местных бюджетов на очередной финансовый год, стратегическими планами государственных органов, бюджетными программами, бюджетной заявкой администраторов бюджетных программ, Государственной бюджетной классификацией Республики Казахстан, справочником государственных учреждений, финансируемых из республиканского и местных бюджетов, разрабатываются индивидуальные планы финансирования, планы финансирования администраторов бюджетных программ, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам.

40. Кәсіпкерлік субъектілерінің объектілеріне және индустриялық аймақтарға инженерлік инфрақұрылым жүргізу нысанындағы қолдау шараларын қаржыландыру белгіленген тәртіппен бекітілген төлемдер бойынша тиісті бюджеттік бағдарламаны қаржыландырудың жеке жоспары негізінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттер аударуы арқылы жүзеге асырылады.
3-параграф. Индустриялық аймақтарды құру немесе дамыту жөніндегі жобаларға жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды алу үшін қатысушылардың өзара іс-қимылы
41. Өңірлік үйлестіруші индустриялық аймақты құру немесе дамыту жобасын әзірлейді және оны ӨҮК қарауына жібереді.
ӨҮК жоба осы Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидаларының өлшемшарттарына, жергілікті кәсіпкерліктің мүмкіндіктеріне сәйкес келген жағдайда оң шешім шығарады.
42. Өңірлік үйлестіруші ӨҮК оң шешімін алғаннан кейін Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес құжаттардың толық топтамасымен қоса индустриялық аймақты құру немесе дамыту жобасын уәкілетті органның және индустриялық-инновациялық даму саласындағы уәкілетті органның қарауына жібереді.
43. Индустриялық-инновациялық даму саласындағы уәкілетті орган өтінім түскен кезден бастап 1 (бір) ай ішінде уәкілетті органға индустриялық аймақты құру немесе дамыту жобасының "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес шарттарға сәйкестігі тұрғысынан қорытынды жібереді. Индустриялық-инновациялық даму саласындағы уәкілетті орган 1 (бір) ай ішінде қорытынды бермеген жағдайда ол оң шешіммен берілді деп саналады.
44. Өңірлік үйлестірушілер Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жүргізуге арналған бюджеттік өтінімді, оның ішінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларын іске асыру қорытындысы бойынша құрылатын тұрақты жұмыс орындары, бюджетке түсетін салықтық түсімдер, өнім өндірісінің көлемі туралы болжамды ақпарат береді.
45. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган индустриялық-инновациялық даму саласындағы уәкілетті органның қорытындысын ескере отырып, өтінім түскен кезден бастап осы Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидаларының 1-параграфында регламенттелген тәртіппен индустриялық аймақтарды құру немесе дамыту жөніндегі жобаларды қарайды.
4-параграф. Кәсіпкердің "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық өтінім беруі

40. Финансирование меры поддержки в форме подведения инженерной инфраструктуры к объектам субъектов предпринимательства и индустриальным зонам осуществляется через перечисление целевых трансфертов администратором бюджетных программ вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам на основании индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы по платежам, утвержденного в установленном порядке.
Параграф 3. Взаимодействие участников для получения недостающей инженерной инфраструктуры к проектам по созданию или развитию индустриальных зон
41. Региональный координатор разрабатывает проект создания или развития индустриальной зоны и направляет его на рассмотрение РКС.
РКС в случае соответствия проекта критериям настоящих Правил подведения инженерной инфраструктуры, возможностям местного предпринимательства выносит положительное решение.
42. Региональный координатор после получения положительного решения РКС направляет проект создания или развития индустриальной зоны с приложением полного пакета документов в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан на рассмотрение уполномоченному органу и уполномоченному органу в сфере индустриально-инновационного развития.
43. Уполномоченный орган в сфере индустриально-инновационного развития в течение 1 (один) месяца с момента поступления заявки направляет в уполномоченный орган заключение на соответствие проекта создания или развития индустриальной зоны условиям согласно Закону Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах". В случае непредставления уполномоченным органом в сфере индустриально-инновационного развития в течение 1 (один) месяца заключения оно считается выданным с положительным решением.
44. Региональные координаторы представляют бюджетную заявку на подведение недостающей инженерной инфраструктуры в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан, в том числе прогнозную информацию о создаваемых постоянных рабочих местах, налоговых поступлениях в бюджет, объемах производства продукции по итогам реализации проектов субъектов малого и среднего предпринимательства.
45. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию с учетом заключения уполномоченного органа в сфере индустриально-инновационного развития с момента поступления заявки рассматривает проект по созданию или развитию индустриальных зон в порядке, регламентированном параграфом 1 настоящих Правил подведения инженерной инфраструктуры.
Параграф 4. Подача предпринимателем электронной заявки через веб-портал "электронное правительство"

46. Жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды қаржыландыруға өтінім беру субсидиялаудың ақпараттық жүйесі арқылы электрондық түрде жүзеге асырылады.
47. Кәсіпкерлердің жобалары мен индустриялық аймақтарға жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды қаржыландыру мынадай шарттар сақталған жағдайда беріледі:
1) "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы осы Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім беру.
"Электрондық үкімет" веб-порталы мен субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің ақпараттық өзара іс-қимылы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады;
2) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде өтінімді тіркеу;
3) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде кәсіпкердің жеке шотының болуы, оның деректерінің субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларымен ақпараттық өзара әрекеттесуі нәтижесінде расталуы.
Субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде жеке шоттың болуы кәсіпкерге субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде өтінімді өзінің тіркеуіне мүмкіндік береді, бұл жағдайда өтінім беру талап етілмейді және ол осындай тіркеу жүргізілген кезден бастап берілді деп есептеледі.
48. Кәсіпкерлердің жобалары мен индустриялық аймақтарға жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымның қаржыландырылуына үміткер кәсіпкерлер өтінімге PDF форматында мынадай құжаттардың сканерленген көшірмелерін ұсынады:
1) бизнес-жоспар;
2) Қағидаларға сәйкес ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобаларды қоспағанда, жобаның ТЭН-і;
3) сараптаманың оң қорытындысы бар жоба бойынша жобалау-сметалық құжаттама.
49. Шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі бойынша, оның ішінде заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлік және жеке кәсіпкерді тіркеу туралы хабарлама, субъектінің санаты бойынша мәліметтер автоматты түрде "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелер арқылы айқындалады.
50. Өтінімдерді қабылдау кәсіпкердің тіркелген жері (заңды мекенжайы) бойынша жүзеге асырылады.
Веб-портал (бұдан әрі – жеке кабинет) арқылы тізілім деректеріне қолжетімділік беру үшін:
1) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде өз бетінше тіркелуі үшін кәсіпкерлерде ЭЦҚ болады;
2) өңірлік үйлестіруші көрсетілетін қызметтерді берушіге ЭЦҚ бар өз жұмыскерлерінің өзектілендірілген тізімдерін, сондай-ақ ӨҮК мүшелерінің өзектілендірілген тізімдерін жыл сайын жібереді.

46. Подача заявки на финансирование недостающей инженерной инфраструктуры осуществляется в электронном виде посредством информационной системы субсидирования.
47. Финансирование недостающей инженерной инфраструктуры к проектам предпринимателей и индустриальным зонам предоставляется при соблюдении следующих условий:
1) подача заявки по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам подведения инженерной инфраструктуры, посредством веб-портала "электронное правительство".
Информационное взаимодействие веб-портала "электронное правительство" и информационной системы субсидирования осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) регистрация заявки в информационной системе субсидирования;
3) наличие лицевого счета в информационной системе субсидирования у предпринимателя, данные которого подтверждены в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица".
Наличие лицевого счета в информационной системе субсидирования дает возможность предпринимателям самостоятельно осуществить регистрацию заявки в информационной системе субсидирования, в этом случае подача заявки не требуется и она считается поданной с момента такой регистрации;
48. Предприниматели, претендующие на получение финансирования недостающей инженерной инфраструктуры к проектам предпринимателей и индустриальным зонам, прикрепляют к заявке следующие сканированные копии документов в формате PDF:
1) бизнес-план;
2) ТЭО проекта, за исключением проектов, не требующих разработки ТЭО в соответствии с Правилами;
3) проектно-сметную документацию по проекту с положительным заключением экспертизы.
49. Сведения по субъекту малого и среднего предпринимательства, в том числе по свидетельству о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица и уведомлению о регистрации индивидуального предпринимателя, категории субъекта определяются автоматически посредством соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронное правительство".
50. Прием заявок осуществляется по месту регистрации (юридический адрес) предпринимателя.
Для предоставления доступа к данным реестра через веб-портал (далее – личный кабинет):
1) предприниматели обладают ЭЦП для самостоятельной регистрации в информационной системе субсидирования;
2) региональный координатор ежегодно направляет поставщику услуг актуализированные списки своих работников, обладающих ЭЦП, а также актуализированные списки членов РКС.

51. Жеке кабинетте тіркелу үшін кәсіпкер мынадай мәліметтерді:
1) жеке кәсіпкерлер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН), тегін, атын және әкесінің атын (бар болса);
2) заңды тұлғалар үшін – бизнес-сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – БСН), толық атауын; бірінші басшының тегін, атын және әкесінің атын (бар болса) және ЖСН;
3) байланыс деректерін (пошта мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы);
4) екінші деңгейдегі банктегі банктік шоттың деректемелерін көрсетеді.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде кәсіпкер бір жұмыс күні ішінде жеке кабинетке енгізілген жеке шоттың деректерін өзгертеді.
52. Кәсіпкердің өтінімді қалыптастыруы және тіркеуі жеке кабинетте мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің осы Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидаларының 47-тармағы 3) тармақшасының талаптарын тексеруі үшін қажетті мәліметтер енгізіліп, өтінім қалыптастырылады;
2) өтінім кәсіпкердің ЭЦҚ-мен қол қоюы арқылы субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркеледі және өңірлік үйлестірушінің жеке кабинетінде қолжетімді болады. Өңірлік үйлестірушінің веб-порталда көрсетілген электрондық мекенжайына өтінімнің қарауға түскені туралы электрондық хабарлама жіберіледі.
Өңірлік үйлестіруші өтінімді ӨҮК қарауына жіберген кезге дейін тіркелген өтінімде қателіктер анықталған жағдайда кәсіпкер қайтарып алу себебін көрсете отырып, өтінімді кері қайтарып алады.
53. Өңірлік үйлестіруші кәсіпкер өтінімді тіркеген кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
1) тиісті хабарламаға ЭЦҚ-ны пайдаланып қол қою арқылы оның қабылданғанын растайды (бұл хабарлама кәсіпкердің жеке кабинетінде қолжетімді болады);
2) ӨҮК үшін кәсіпкерлердің жобалары бойынша ұсынымдар әзірлейді;
3) ӨҮК барлық мүшелерін өтінім бойынша дауыс беру қажеттігі туралы хабардар етеді. Бұл хабарлама ӨҮК әрбір мүшесінің жеке кабинетінде қолжетімді болады.
54. Кәсіпкер және/немесе ұсынылған мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті материалдар, объектілер, деректер мен мәліметтер Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда өңірлік үйлестіруші өтінімді тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде кәсіпкерге уәжді бас тарту жібереді.
55. Дауыс беру аяқталатын күн өңірлік үйлестіруші өтінімнің қабылданғанын растаған күннен бастап бесінші жұмыс күніне белгіленеді.
Дауыс беруді ӨҮК әрбір мүшесі отырыс өткізбей субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде өздері жүзеге асырады.

51. Для регистрации в личном кабинете предпринимателем указываются следующие сведения:
1) для индивидуальных предпринимателей – индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), фамилия, имя и отчество (при его наличии);
2) для юридических лиц – бизнес-идентификационный номер (далее – БИН), полное наименование; фамилия, имя и отчество (при его наличии) и ИИН первого руководителя;
3) контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты);
4) реквизиты банковского счета в банке второго уровня.
При изменении вышеуказанных данных предприниматель в течение одного рабочего дня изменяет данные лицевого счета, внесенные в личный кабинет.
52. Формирование и регистрация заявки предпринимателем производятся в личном кабинете в следующем порядке:
1) формируется заявка с внесением в нее сведений, необходимых для проверки информационной системой субсидирования требований подпункта 3) пункта 47 настоящих Правил подведения инженерной инфраструктуры;
2) заявка регистрируется в информационной системе субсидирования путем ее подписания ЭЦП предпринимателя и становится доступной в личном кабинете регионального координатора. На электронный адрес регионального координатора, указанный на веб-портале, направляется электронное извещение о поступлении на рассмотрение заявки.
В случае, если до момента направления региональным координатором заявки на рассмотрение РКС выявлено наличие ошибки в зарегистрированной заявке, предприниматель отзывает заявку с указанием причины отзыва.
53. Региональный координатор в течение 3 (три) рабочих дней с момента регистрации предпринимателем заявки:
1) подтверждает ее принятие путем подписания с использованием ЭЦП соответствующего уведомления (данное уведомление становится доступным в личном кабинете предпринимателя);
2) вырабатывает для РКС рекомендации по проектам предпринимателей;
3) уведомляет всех членов РКС о необходимости голосования по заявке. Данное уведомление становится доступным в личном кабинете каждого члена РКС.
54. В случае несоответствия предпринимателя и/или представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан, региональный координатор направляет мотивированный отказ предпринимателю в течение 5 (пять) рабочих дней с даты регистрации заявки.
55. Дата завершения голосования устанавливается на пятый рабочий день с даты подтверждения принятия заявки региональным координатором.
Голосование осуществляется в информационной системе субсидирования каждым членом РКС индивидуально без проведения заседания.

56. ӨҮК конкурстық іріктеуді жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Инженерлік инфрақұрылымды жүргізу қағидаларына сәйкес веб-порталда мыналарды:
1) осы Инженерлік инфрақұрылымды жүргізу қағидаларының өлшемшарттарына сәйкестігі тұрғысынан кәсіпкердің жобалары мен қоса берілетін құжаттарды, сондай-ақ кәсіпкерлердің жобаларын іске асыру қорытындылары бойынша құрылатын тұрақты жұмыс орындары, бюджетке түсетін салықтық түсімдер, өнім өндіру көлемдері туралы болжамды ақпаратты қарауды;
2) "қолдаймын" немесе "қарсымын" деген тармақтарды белгілеу әдісімен дауыс беруді және жобаларды конкурсқа жіберуді жүзеге асырады.
Дауыс беру қорытындысы бойынша дауыстар саны қосылады және субсидиялаудың ақпараттық жүйесі автоматты түрде қорытынды шешімді айқындайды.
Кәсіпкердің жобасына субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркелген ӨҮК мүшелері санының үштен екісінен кемі дауыс берген жағдайда субсидиялаудың ақпараттық жүйесі хаттама қалыптастырмайды және өңірлік үйлестірушіге конкурстың өткізілмегені туралы хабарлама жібереді.
57. ӨҮК шешімі ӨҮК отырысы өткізілген күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде тиісті хаттамамен ресімделеді.
58. ӨҮК құрамы хаттамаға ЭЦҚ-ны пайдаланып қол қояды. ӨҮК хаттамасына қол қойылғаннан кейін жоба бойынша кәсіпкердің құжаттамасы БИЖ-ді одан әрі іске асыру жөнінде шаралар қабылдау үшін өңірлік үйлестірушінің, кәсіпкердің және жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жеке кабинетінде қолжетімді болады.
59. Осы Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидалары шеңберінде қатысушылардың жетіспейтін инфрақұрылымды жүргізу үшін одан арғы өзара іс-қимылы осы Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидаларының 1 және 2-параграфтарында айқындалған тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
60. Субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділік мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға үнемі онлайн-режимде өтеусіз негізде беріледі.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділігі бар көрсетілетін қызметтерді берушіге дербес деректерді қорғау жөніндегі талаптарға сәйкес жауапты тұлғалардың тізімін жыл сайын жібереді.
3-тарау. Инженерлік инфрақұрылымды жүргізуді мониторингтеу
61. Осы Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидалары шеңберінде инженерлік инфрақұрылымды жүргізу мониторингін уәкілетті орган/жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі Қағидалар негізінде жүзеге асырады.
62. БИЖ-дің іске асырылуын мониторингтеуде:
1) БИЖ-дің іске асырылу барысы туралы ақпарат жинау;

56. РКС в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами подведения инженерной инфраструктуры при проведении конкурсного отбора осуществляет на веб-портале:
1) рассмотрение проектов предпринимателя и прилагаемых документов на соответствие критериям настоящих Правил подведения инженерной инфраструктуры, а также прогнозной информации о создаваемых постоянных рабочих местах, налоговых поступлениях в бюджет, объемах производства продукции по итогам реализации проектов предпринимателей;
2) голосование методом простановки пунктов "за" или "против" и допуск проектов к конкурсу.
По итогам голосования количество голосов суммируется и информационной системой субсидирования автоматически определяется итоговое решение.
В случае, если за проект предпринимателя проголосовало менее двух третей от количества членов РКС, зарегистрированных в информационной системе субсидирования, информационная система субсидирования отказывает в формировании протокола и направляет уведомление региональному координатору о несостоявшемся конкурсе.
57. Решение РКС оформляется соответствующим протоколом в течение 1 (один) рабочего дня с даты проведения заседания РКС.
58. Протокол подписывается составом РКС с использованием ЭЦП. После подписания протокола РКС документация предпринимателя по проекту становится доступной в личном кабинете регионального координатора, предпринимателя и администратора местных бюджетных программ для принятия мер по дальнейшей реализации БИП.
59. Дальнейшее взаимодействие участников в рамках настоящих Правил подведения инженерной инфраструктуры для подведения недостающей инфраструктуры осуществляется в соответствии с порядком, определенным параграфами 1 и 2 настоящих Правил подведения инженерной инфраструктуры.
60. Доступ к информационной системе субсидирования предоставляется центральному уполномоченному органу по государственному планированию постоянно в онлайн-режиме на безвозмездной основе.
Центральный уполномоченный орган по государственному планированию ежегодно направляет поставщику услуг, имеющему доступ к информационной системе субсидирования, список ответственных лиц в соответствии с требованиями по защите персональных данных.
Глава 3. Мониторинг подведения инженерной инфраструктуры
61. Мониторинг подведения инженерной инфраструктуры в рамках настоящих Правил подведения инженерной инфраструктуры осуществляется уполномоченным органом/администратором местных бюджетных программ на основе Правил.
62. Мониторинг реализации БИП предусматривает:
1) сбор информации о ходе реализации БИП;

2) бюджеттік бағдарламаларға сәйкес бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есеп дайындау;
3) БИЖ бойынша қаржы қаражатының игерілген сомасы жөнінде ақпарат жинау көзделеді.
63. Есепті қаржы жылы ішінде БИЖ бойынша орындалған жұмыстардың нақты және жоспарлы көлемдері мен қаржы қаражатының игерілген сомалары туралы ақпаратты қамтитын қағаз және электрондық жеткізгіштердегі есеп мониторингтің қорытындысы болып табылады.
Есептің PDF форматындағы сканерленген көшірмесін өңірлік үйлестіруші осындай есепті уәкілетті орган/жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісі қабылдаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне жүктейді.
64. Нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын республикалық және жергілікті БИЖ бойынша жылдық мониторингті республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi мемлекеттiк жоспарлау жөніндегі орталық уәкiлеттi органға, оның iшiнде электрондық порталға жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 10 (он) сәуірінен кешiктiрмей қазақ және орыс тiлдерiнде ұсынады.
Жиынтық ақпаратта:
1) республикалық бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын БИЖ туралы ақпарат;
2) республикалық бюджеттен бөлінетін нысаналы даму трансферттері және кредиттер есебінен іске асырылатын жергілікті БИЖ туралы ақпарат қамтылады.
65. Жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын БИЖ іске асырылу барысы туралы жылдық мониторингті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындайды және есепті жылдан кейінгі жылғы 10 (он) сәуірден кешіктірмей облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктеріне ұсынады.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері БИЖ-ді іске асырудың жылдық мониторингін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылғы 1 (бір) сәуірге дейін ұсынады.
Жиынтық ақпаратта:
1) жергілікті бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын БИЖ туралы ақпарат;
2) аяқталған және өтпелі жобалар, әзірленетін ЖСҚ саны бойынша ақпарат;
3) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеті қаражатының және облыстық бюджеттен бөлінетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен қаржыландырылатын БИЖ тізбесі, қаржыландыру жоспарының сомалары, жобалардың нақты орындалуы, аяқталған жобалар саны, игерілмеген сомалар мен оның себептері туралы ақпарат қамтылады.
66. Жергілікті атқарушы органдар нысаналы трансферттерді тиісті бюджеттік бағдарламаларда айқындалған нысаналы мақсатқа сай ғана пайдаланады.

2) подготовку отчета о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых трансфертов, в соответствии с бюджетными программами;
3) сбор информации по сумме освоения финансовых средств по БИП.
63. Итогом мониторинга является отчет, содержащий информацию о фактических и плановых объемах выполненных работ и суммах освоения финансовых средств по БИП за отчетный финансовый год, на бумажном и электронном носителях.
Сканированная копия отчета в формате PDF загружается региональным координатором в информационную систему субсидирования в течение 2 (два) рабочих дней с даты принятия такого отчета уполномоченным органом/администратором местных бюджетных программ.
64. Годовой мониторинг по республиканским и местным БИП, реализуемым за счет целевых трансфертов на развитие, представляется администраторами республиканских бюджетных программ на казахском и русском языках в центральный уполномоченный орган по государственному планированию, в том числе на электронный портал, ежегодно не позднее 10 (десятого) апреля года, следующего за отчетным.
Сводная информация включает:
1) информацию о БИП, реализуемых за счет средств республиканского бюджета;
2) информацию о местных БИП, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета.
65. Годовой мониторинг о ходе реализации БИП, осуществляемых за счет средств местного бюджета, подготавливается местным уполномоченным органом по государственному планированию на государственном и русском языках и представляется в акиматы областей, городов республиканского значения, столицы ежегодно не позднее 10 (десять) апреля года, следующего за отчетным.
Администраторы местных бюджетных программ представляют годовой мониторинг реализации БИП в местный уполномоченный орган по государственному планированию до 1 (первого) апреля года, следующего за отчетным.
Сводная информация включает:
1) информацию о БИП, реализуемых за счет средств местного бюджета;
2) информацию по завершенным и переходящим проектам, количеству разрабатываемых ПСД;
3) перечень БИП, финансируемых за счет средств бюджета района (города областного значения) и целевых трансфертов на развитие и кредитов из областного бюджета, информацию о суммах плана финансирования, фактическом исполнении, количестве завершенных проектов, суммах и причинах неосвоения.
66. Целевые трансферты используются местными исполнительными органами только в соответствии с их целевым назначением, определенным в соответствующих бюджетных программах.

67. Мемлекеттiк аудиттiң нәтижелерi бойынша қабылданатын аудиторлық қорытындыға сәйкес нысаналы трансферттердiң нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған сомалар бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен мемлекеттік аудит нәтижелерi бойынша қабылданатын аудиторлық қорытындыға қол қойылғаннан кейін 3 (үш) айдан кешiктiрілмей осы трансферттерді бөлген жоғары тұрған бюджетке мiндеттi түрде қайтарылуға тиiс.

67. Использованные не по целевому назначению суммы целевых трансфертов согласно аудиторскому заключению, принимаемому по результатам государственного аудита, подлежат обязательному возврату в вышестоящий бюджет, выделивший данные трансферты, не позднее 3 (три) месяцев после подписания аудиторского заключения, принимаемого по результатам государственного аудита, в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.

68. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң/облыстың жергiлiктi атқарушы органының шешiмi бойынша Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң/облыстың жергiлiктi атқарушы органының резервiнен бөлiнгендердi қоспағанда, республикалық/облыстық бюджеттен бөлінген нысаналы даму трансферттерiнiң тиiстi қаржы жылында пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) сомалары нысаналы мақсаты сақтала отырып, келесі қаржы жылында пайдаланылады (толық пайдаланылады).

68. По решению Правительства Республики Казахстан/местного исполнительного органа области неиспользованные (недоиспользованные) в течение финансового года суммы целевых трансфертов на развитие, выделенных из республиканского/областного бюджета, за исключением выделенных из резерва Правительства Республики Казахстан/местного исполнительного органа области, используются (доиспользуются) в следующем финансовом году с соблюдением их целевого назначения.

69. Қаржы жылы ішінде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң/облыстың жергiлiктi атқарушы органының шешiмi бойынша пайдалануға (толық пайдалануға) рұқсат берілген, өткен қаржы жылында бөлінген нысаналы даму трансферттерінің пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) сомалары ағымдағы қаржы жылының соңына дейін оларды бөлген жоғары тұрған бюджетке қайтарылуға тиіс.
70. Қазақстан Республикасының Үкiметi, облыстың немесе ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органы ағымдағы қаржы жылында одан әрі пайдалану (толық пайдалану) туралы шешім қабылдамаған республикалық, облыстық және аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттердің ағымдағы қаржы жылы пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) сомалары жылдың басындағы бюджет қаражатының қалдығы есебінен ағымдағы қаржы жылының 1 (бірінші) наурызына дейін оларды бөлген жоғары тұрған бюджетке қайтарылуға тиіс.

69. Неиспользованные (недоиспользованные) в течение финансового года суммы целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году, разрешенные использовать (доиспользовать) по решению Правительства Республики Казахстан/местного исполнительного органа области, подлежат возврату в вышестоящий бюджет, выделивший их, до конца текущего финансового года.
70. Неиспользованные (недоиспользованные) в истекшем финансовом году суммы целевых трансфертов, выделенных из республиканского, областного или районного (города областного значения) бюджета, по которым Правительством Республики Казахстан, местным исполнительным органом области или района (города областного значения) не было принято решение о дальнейшем использовании (доиспользовании) в текущем финансовом году, подлежат возврату в вышестоящий бюджет, выделивший их, до 1 (первого) марта текущего финансового года за счет остатков бюджетных средств на начало года.

71. Мониторинг нәтижелері бойынша тікелей нәтижелерге қол жеткізілмеген және жергілікті бюджеттен қоса қаржыландыру қамтамасыз етілмеген жағдайда БИЖ-ді іске асыруға жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жүргізу қайта жүзеге асырылмайды.
72. Өңірлік үйлестірушілер жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылғы 10 (оныншы) ақпаннан кешіктірмей кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға шағын және орта кәсіпкерлік жобаларының іске асырылу мәртебесі туралы ақпарат береді. Жобалар пайдалануға берілген жағдайда өңірлік үйлестірушілер құрылған тұрақты және уақытша жұмыс орындары, салық аударымдары, өнімнің шығарылуы және еңбекақы төлеу қорының ұлғаюы туралы ақпарат береді.
Инженерлік инфрақұрылым
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Экономиканың басым секторларының тізбесі
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды
Атауы
1
2
Ауыл, орман және балық шаруашылығы
01

71. В случаях недостижения прямых результатов и необеспечения софинансирования из местного бюджета по результатам мониторинга подведение недостающей инженерной инфраструктуры не осуществляется повторно на реализацию БИП.
72. Региональные координаторы ежегодно не позднее 10 (десять) февраля года, следующего за отчетным, представляют уполномоченному органу по предпринимательству информацию о статусе реализации проектов малого и среднего предпринимательства. В случае ввода в эксплуатацию проектов региональные координаторы представляют информацию о созданных постоянных и временных рабочих местах, налоговых отчислениях, выпуске продукции и увеличении фонда оплаты труда.
__________________________
Приложение 1
к Правилам подведения
инженерной инфраструктуры
Перечень приоритетных секторов экономики
Код общего классификатора видов экономической деятельности
Наименование
1
2
Сельское, лесное и рыбное хозяйство
01

55.10
Қонақүйлердің және тұруға арналған соған ұқсас орындардың қызметтер көрсетуі
55.20
Демалыс күндерінде және қысқа мерзімді тұрудың өзге де кезеңдеріне баспана беру
55.30
Кемпингтердің, автофургондарға арналған тұрақтардың және тұруға арналған автотіркемелердің қызметтер көрсетуі
Ақпарат және байланыс
58
Баспа қызметі
59.14
Кинофильмдерді көрсету жөніндегі қызмет
61
Телекоммуникациялар
62
Компьютерлік бағдарламалау, консультациялық және басқа ілеспе көрсетілетін қызметтер
Жылжымайтын мүлікпен операциялар
68.20.1
Жеке меншік немесе жалға алынған жылжымайтын тұрғын үй мүлкін жалдау (қосалқы жалдау) және басқару
68.20.2
Жеке меншік немесе жалға алынған бизнес орталығын, офистік үй-жайларды, әкімшілік ғимаратты жалдау (қосалқы жалдау) және басқару
Кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет
69.2
Бухгалтерлік есеп және аудит саласындағы қызмет; салық салу бойынша консультация беру
71
Сәулет, инженерлік ізденістер; техникалық сынақтар мен талдау саласындағы қызмет
72
Ғылыми зерттеулер және әзірлемелер
74
Өзге де кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
75
Ветеринариялық қызмет
Әкімшілік және қосалқы қызмет көрсету саласындағы қызмет
77.11
Жеңіл автомобильдер мен жеңіл автокөлік құралдарын жалдау және лизинг*
81
Ғимараттарға қызмет көрсету және аумақтарды абаттандыру қызметі
Білім беру
85
Білім беру
Денсаулық сақтау және халыққа әлеуметтік қызмет көрсету
86
Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
87
Халыққа тұруын қамтамасыз ете отырып әлеуметтік қызмет көрсету саласындағы қызмет
88
Халыққа тұруын қамтамасыз етпей әлеуметтік қызмет көрсету саласындағы қызмет
Өнер, ойын-сауық және демалыс
91
Кітапханалардың, архивтердің, музейлердің қызметі және мәдениет саласындағы өзге де қызмет
93
Спорт, демалысты және ойын-сауықты ұйымдастыру саласындағы қызмет
Көрсетілетін қызметтердің өзге де түрлерін ұсыну
95
Компьютерлерді, жеке тұтыну заттарымен тұрмыстық тауарларды жөндеу

55.10
Предоставление услуг гостиницами и аналогичными местами для проживания
55.20
Предоставление жилья на выходные дни и прочие периоды краткосрочного проживания
55.30
Предоставление услуг кемпингами, стоянками для автофургонов и автоприцепов для жилья
Информация и связь
58
Издательская деятельность
59.14
Деятельность по показу кинофильмов
61
Телекоммуникации
62
Компьютерное программирование, консультационные и другие сопутствующие услуги
Операции с недвижимым имуществом
68.20.1
Аренда (субаренда) и управление собственной или арендованной жилой недвижимостью
68.20.2
Аренда (субаренда) и управление собственными или арендованными бизнес-центром, офисными помещениями, административным зданием
Профессиональная, научная и техническая деятельность
69.2
Деятельность в области бухгалтерского учета и аудита; консультирование по налогообложению
71
Деятельность в области архитектуры, инженерных изысканий; технических испытаний и анализа
72
Научные исследования и разработки
74
Прочая профессиональная, научная и техническая деятельность
75
Ветеринарная деятельность
Деятельность в области административного и вспомогательного обслуживания
77.11
Аренда и лизинг легковых автомобилей и легких автотранспортных средств*
81
Деятельность по обслуживанию зданий и благоустройству территорий
Образование
85
Образование
Здравоохранение и социальное обслуживание населения
86
Деятельность в области здравоохранения
87
Деятельность в области социального обслуживания населения с обеспечением проживания
88
Деятельность в области социального обслуживания населения без обеспечения проживания
Искусство, развлечение и отдых
91
Деятельность библиотек, архивов, музеев и прочая деятельность в области культуры
93
Деятельность в области спорта, организации отдыха и развлечений
Предоставление прочих видов услуг
95
Ремонт компьютеров, предметов личного потребления и бытовых товаров

96.01
Текстиль және тері бұйымдарын жуу және (химиялық) тазалау
* осы экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші отандық өндірушілердің жеңіл автомобильдерін жалға алуды және олардың лизингін көздейді.
Инженерлік инфрақұрылым
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды қаржыландыруға өтініш
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.11.2025 № 981 қаулысымен.
_____________________________________________
(бұдан әрі – кәсіпкер) (заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны, атауы;
дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), паспорт деректері)
_______________________________________________________________
(заңды тұлғаның орналасқан жері, пошта мекенжайы;
дара кәсіпкердің тұрғылықты жері)
______________________________________________________________
(жоба іске асырылатын жер)
_______________________________________________________________
(қала (аудан) коды көрсетілген байланыс телефонының нөмірі, электрондық пошта
мекенжайы) _____________________________________________________
(банк деректемелері)
_______________________________________________________________
(қызметтің бейінді бағыттары көрсетіледі)
_______________________________________________________________
(экономика саласы, экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ)
көрсетіледі) ____________________________________________________
(ұйымның басшысы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, байланыс телефоны) ____________________________________________________________
(жобаның жауапты орындаушысы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, байланыс телефоны)
_______________________________________________________________
қажетті ақша қаражаты (меншікті қаражаты, қарыз қаражаты)
_______________________________________________________________
инфрақұрылымды жүргізу немесе жақсарту қажеттігінің негіздемесі:
жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды қаржыландыру үшін конкурстық іріктеуге қатысатыны туралы мәлімдейді. Кәсіпкер конкурстың шарттарымен танысты және Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидаларына сәйкес қажетті құжаттарды қоса беріп отыр.
_______________________________________________________________
қолы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
20___жылғы "___" __________ "____" сағ. "____" мин өтініштің №____.
Мен өзім ұсынған мәліметтердің анық екендігін растаймын және ӨҮК мәліметтерді тексеруіне қарсы емеспін.
Осы өтінімге қол қою арқылы кәсіпкер мынаны мәлімдейді және оған кепілдік береді:

96.01
Стирка и (химическая) чистка текстильных и меховых изделий
* данный общий классификатор видов экономической деятельности предусматривает аренду и лизинг легковых автомобилей отечественных производителей.
__________________________
Приложение 2
к Правилам подведения
инженерной инфраструктуры
Форма
Заявление на финансирование недостающей инженерной инфраструктуры
Сноска. Приложение 2 c изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.11.2025 № 981.
______________________________________________________
(далее – предприниматель)
(организационно-правовая форма, наименование юридического лица; фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя, паспортные данные)
_______________________________________________________________
(местонахождение, почтовый адрес юридического лица; местожительство
индивидуального предпринимателя)
_______________________________________________________________
(место реализации проекта)
_______________________________________________________________
(номер контактного телефона с указанием кода города (района), адрес электронной почты)
_______________________________________________________________
(банковские реквизиты)
_______________________________________________________________
(указать профилирующее направление деятельности)
_______________________________________________________________
(указать отрасль экономики, общий классификатор видов экономической деятельности (ОКЭД)
_______________________________________________________________
(руководитель организации (фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность, контактный телефон)
_______________________________________________________________
(ответственный исполнитель проекта (фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность, контактный телефон)
_______________________________________________________________
необходимые денежные средства (собственные средства, заемные средства):
_______________________________________________________________
обоснование необходимости подведения или улучшения инфраструктуры заявляет об участии в конкурсном отборе на финансирование недостающей инженерной инфраструктуры. Предприниматель ознакомлен с условиями конкурса и прикрепляет в соответствии с Правилами подведения инженерной инфраструктуры необходимые документы.
___________________________________________________________________
подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
№ заявления от "___" _____________ 20___ года "____" часа "____" минут.
Я подтверждаю, что представленные мной сведения являются достоверными, и не возражаю против проверки сведений РКС.
Предприниматель, подписав настоящую заявку, заявляет и гарантирует следующее:

1. Барлық деректер, ақпарат және құжаттама төменде көрсетілген күнге анық болып табылады және шындыққа толығымен сәйкес келеді.
2. Кәсіпкерге жалған, толық емес және/немесе анық емес мәліметтерді ұсынғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылық туралы ескертілді.
3. Кәсіпкердің жарғылық құзыреті осы өтінішке қол қоятын тұлғаға осы өтінішті беруге мүмкіндік беретінін кәсіпкер растайды.
4. Көрсетілген деректер мен ақпараттың анық емес екені анықталған жағдайда көрсетілген деректердің анық емес екенін растайтын мәліметтер анықталған кез келген кезеңде осы өтінім қабылданбайтынымен келісемін.
Кәсіпкер осы арқылы мыналарға келісімін береді:
1. Өңірлік үйлестіруші осы өтінімде көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және кәсіпкер ұсынған құжаттарды мүдделі үшінші тұлғаларға (ақпарат алу құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген), сондай-ақ кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға, "Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" акционерлік қоғамына ұсынады.
2. Осы өтiнiмде қамтылатын барлық мәліметтер, сондай-ақ барлық талап етілген құжаттар жетiспейтiн инженерлік инфрақұрылымды қаржыландыру үшiн ғана берiлдi.
3. Жетіспейтін инженерлік инфрақұрылым қаржыландырылған жағдайда ақпаратқа, оның ішінде коммерциялық және банктік құпияларды құрайтын ақпаратқа, сондай-ақ бастапқы статистикалық деректерге қолжетімділік ұсынады.
4. Жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жүргізу бойынша мемлекеттік қолдауды ұсыну туралы мәселені қарау тәртібімен танысқанымды және келісетінімді растаймын.
________________________ ___________________________
Басшы (дара кәсіпкер) (қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы).
Инженерлік инфрақұрылым
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды қаржыландыруға арналған конкурстық іріктеуге қатысуға электрондық өтінім
Ескерту. 3-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.11.2025 № 981 қаулысымен.
1. ___________ облысында (республикалық маңызы бар қалада, астанада).
____________________________________________________.
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2. Ұсынылып отырған жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды қаржыландыруға арналған конкурстық іріктеуге қатысу туралы материалдарды қарауды сұраймын.

1. Все данные, информация и документация являются достоверными и полностью соответствуют действительности на нижеуказанную дату.
2. Предприниматель предупрежден об ответственности, предусмотренной законодательством Республики Казахстан за представление ложных, неполных и/или недостоверных сведений.
3. Предприниматель подтверждает, что уставная компетенция предпринимателя позволяет подавать настоящее заявление лицу, которое подписывает настоящее заявление.
4. Согласен с тем, что в случае выявления недостоверности указанных данных и информации, настоящая заявка отклоняется на любом этапе, когда будут выявлены сведения, подтверждающие недостоверность указанных данных.
Предприниматель настоящим предоставляет согласие с тем, что:
1. Региональный координатор представляет указанные в настоящей заявке сведения, информацию и предоставленные предпринимателем документы заинтересованным третьим лицам (право которых на получение информации предусмотрено законодательством Республики Казахстан), а также в уполномоченный орган по предпринимательству, уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, акционерное общество "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек".
2. Все сведения, содержащиеся в настоящей заявке, а также все затребованные документы представлены исключительно для финансирования недостающей инженерной инфраструктуры.
3. В случае финансирования недостающей инженерной инфраструктуры, предоставляет доступ к информации, в том числе составляющей коммерческую и банковскую тайны, а также первичные статистические данные.
4. Подтверждаю, что с порядком рассмотрения вопроса о предоставлении государственной поддержки по подведению недостающей инженерной инфраструктуры ознакомлен и согласен.
___________________________ ____________________________________
Руководитель (индивидуальный (подпись) (расшифровка подписи) предприниматель).
_______________________
Приложение 3
к Правилам подведения
инженерной инфраструктуры
Форма
Электронная заявка на участие в конкурсном отборе на финансирование недостающей производственной инженерной инфраструктуры
Сноска. Приложение 3 c изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.11.2025 № 981.
1. В ___________ области (города республиканского значения, столицы)
от ______________________________________________________________________.
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество
(при его наличии) индивидуального предпринимателя)
2. Прошу рассмотреть представленные материалы об участии в конкурсном отборе на финансирование недостающей инженерной инфраструктуры.

3. Өтініш беруші туралы мәліметтер:
заңды тұлға үшін:
атауы _________________________________________________________
БСН ___________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ____________________________
басшының ЖСН ________________________________________________
мекенжайы ____________________________________________________
телефон (факс) нөмірі ___________________________________________
дара кәсіпкер үшін:
атауы _________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ____________________________
ЖСН __________________________________________________________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі _________________________________________________________
кім берді ______________________________________________________
берілген күні ___________________________________________________
мекенжайы _____________________________________________________
телефон (факс) нөмірі ____________________________________________
Дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарлама:
орналасқан жері _________________________________________________
хабарланған күні ______________________________________________ .
4. Кәсіпкердің екінші деңгейдегі банкте ағымдағы шотының болуы туралы мәліметтер:
Банк деректемелері: _____________________________________________
Банктің атауы: __________________________________________________
БСК ___________________________________________________________
ЖСК___________________________________________________________
БСН ___________________________________________________________
Кбе ____________________________________________________________
5. Жоба туралы мәліметтер:
жобаның атауы __________________________________________________
жобаның қысқаша сипаттамасы ____________________________________
жоба іске асырылатын жер ________________________________________
қызметтің бейінді бағыты (*жоба облыс орталықтарында, Астана, Алматы, Шымкент және Семей қалаларында іске асырылған жағдайда толтырылады): _________________
қажетті инфрақұрылым түрі _______________________________________
инфрақұрылымды жүргізу немесе жақсарту қажеттілігінің негіздемесі
____________________________________________________________________
құрылыстың құны, мың теңге _____________________________________
жобаның құны (инвестициялар), мың теңге __________________________
салық салу жүйесі: _______________________________________________
экономика саласын көрсету: _______________________________________
экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ):________________________________________________________
жалдамалы жұмыскерлер саны ____________________________________

3. Сведения о заявителе:
для юридического лица:
наименование _________________________________________________
БИН _________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________
ИИН руководителя ____________________________________________
адрес ________________________________________________________
номер телефона (факса) ________________________________________
для индивидуального предпринимателя:
наименование ________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ________________________
ИИН ________________________________________________________
документ, удостоверяющий личность:
номер _______________________________________________________
кем выдано ___________________________________________________
дата выдачи ___________________________________________________
адрес _________________________________________________________
номер телефона (факса) _________________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя:
местонахождение ______________________________________________
дата уведомления ______________________________________________ .
4. Сведения о наличии текущего счета у предпринимателя в банке второго уровня:
Реквизиты банка: _____________________________________________
Наименование банка: __________________________________________
БИК ________________________________________________________
ИИК ________________________________________________________
БИН ________________________________________________________
Кбе _________________________________________________________ .
5. Сведения о проекте:
наименование проекта _________________________________________
краткое описание проекта ______________________________________
место реализации проекта______________________________________
профилирующее направление деятельности (*заполняется в случае реализации проекта в областных центрах, городах Астане, Алматы, Шымкенте и Семее):
_____________________________________________________________
проекта в областных центрах, городах Астане, Алматы, Шымкенте и Семее):
_____________________________________________________________
вид необходимой инфраструктуры _______________________________
обоснование необходимости подведения или улучшения инфраструктуры
______________________________________________________________
стоимость строительства, тысяч тенге _____________________________
стоимость проекта (инвестиции), тысяч тенге ______________________
система налогообложения: ______________________________________
указать отрасль экономики: _____________________________________
общий классификатор видов экономической деятельности (ОКЭД):
______________________________________________________________ .
численность наемных работников ________________________________

1) өңірлік үйлестірушінің алғаш талап етуі бойынша осы өтінімді қарау шеңберінде талап етілген банктік және коммерциялық құпияны қамтитын кез келген ақпарат пен құжаттарды беруге және ашуға;
2) өтінімде көрсетілген деректер өзгерген жағдайда өңірлік үйлестірушіні дереу хабардар етуге міндеттенемін.
Мен:
1) өңірлік үйлестіруші мен ӨҮК ұсынылған мәліметтерге тексеру жүргізілетінмен;
2) өңірлік үйлестіруші көрсетілген деректердің дұрыстығын тексеруге міндетті емес екенімен;
3) осы өтінімде қамтылған мәліметтер, сондай-ақ барлық талап етілген құжаттар жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды қаржыландыру үшін ғана ұсынылғанымен;
4) көрсетілген деректер мен ақпараттың анық еместігі анықталған жағдайда осы өтінім оны қараудың кез келген кезеңінде қабылданбайтынымен;
5) өңірлік үйлестіруші осы өтінімде көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және кәсіпкер ұсынған құжаттарды мүдделі үшінші тұлғаларға (ақпарат алу құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген), сондай-ақ кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға, "Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" акционерлік қоғамына ұсынатынымен;
6) өңірлік үйлестірушінің осы өтінімді қабылдауы, сондай-ақ кәсіпкердің ықтимал шығыстары (қажетті құжаттарды ресімдеуге және т.с.с.) өңірлік үйлестірушінің қаржыландыруды беру немесе кәсіпкер шеккен шығасыларды өтеу міндеттемесі болып табылмайтынымен келісемін.
Конкурс шарттарымен және Инженерлік инфрақұрылым жүргізу қағидаларымен таныстым.
Ұсынылған ақпараттың анықтығын растаймын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес анық мәліметтер ұсынбағаным үшін жауаптылық туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректер мен өзге де ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп шығаруға және пайдалануға келісім беремін.
Өтініш беруші 20__ жылғы "___" _____ сағ. 00:00 қол қойып, жіберді:
ЭЦҚ деректері
ЭЦҚ қойылған күні мен уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Өңірлік үйлестіруші 20__ жылғы "___" __________ сағ. 00:00-де қабылдады:
ЭЦҚ деректері
ЭЦҚ қойылған күні мен уақыты.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 754 қаулысымен
бекітілген
Шағын бизнес субъектілерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға бағытталған "Бәсекеге қабілеттілік" инвестициялық гранттарын беру қағидалары

1) предоставлять и раскрывать по первому требованию регионального координатора любую информацию и документы, содержащие банковскую и коммерческую тайны, затребованные в рамках рассмотрения настоящей заявки;
2) незамедлительно уведомить регионального координатора в случае изменения данных, указанных в заявке.
Согласен с тем, что:
1) региональным координатором и РКС проводится проверка представленных сведений;
2) региональный координатор не обязан проверять действительность указанных данных;
3) сведения, содержащиеся в настоящей заявке, а также все затребованные документы представлены исключительно для финансирования недостающей инженерной инфраструктуры;
4) в случае выявления недостоверности указанных данных и информации настоящая заявка отклоняется на любом этапе ее рассмотрения;
5) региональный координатор предоставляет указанные в настоящей заявке сведения, информацию и предоставленные предпринимателем документы заинтересованным третьим лицам (право которых на получение информации предусмотрено законодательством Республики Казахстан), а также в уполномоченный орган по предпринимательству, уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, акционерное общество "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек";
6) принятие региональным координатором данной заявки к рассмотрению, а также возможные расходы предпринимателя (на оформление необходимых документов и тому подобное) не являются обязательством регионального координатора предоставить финансирование или возместить понесенные предпринимателем издержки.
Ознакомлен с условиями конкурса и Правилами подведения инженерной инфраструктуры.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Принято региональным координатором в 00:00 часов "__" 20____ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП.
__________________________
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 сентября 2024 года № 754
Правила предоставления инвестиционных грантов "Бәсекеге қабілеттілік", направленных на повышение конкурентоспособности субъектов малого бизнеса