"Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамының 2024 – 2033 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 19 желтоқсандағы № 1145 қаулысы.
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамының 2024 – 2033 жылдарға арналған даму жоспарын бекіту туралы
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 184-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамының 2024 – 2033 жылдарға арналған даму жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2023 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 1145 қаулысымен
бекiтiлген
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамының 2024 – 2033 жылдарға арналған даму жоспары
Астана, 2023 жыл
Мазмұны
Ескерту. Мазмұнына өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.06.2025 № 481 қаулысымен.
Кіріспе
1-бөлім. "ҰАТ" АҚ-ның ағымдағы жай-күйін талдау
1-кіші бөлім. Сыртқы ортаны талдау
2-кіші бөлім. Ішкі ортаны талдау
2-бөлім. Миссиясы мен пайымы
3-бөлім. Қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, қызметтің түйінді көрсеткіштері және күтілетін нәтижелер
1-кіші бөлім. Стратегиялық бағыт: "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымын дамыту
2-кіші бөлім. Стратегиялық бағыт: мемлекеттік органдар автоматтандырылған функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді іске асырған, өмірдегі және бизнес-ахуалдар цифрландырылған кезде қоғамның рөлін арттыру
3-кіші бөлім. Стратегиялық бағыт: қоғам қызметі тиімділігінің және іскерлік бедел деңгейінің өсуі
4-бөлім. Қызметтің стратегиялық бағыттарын іске асырған кездегі тәуекелдерді басқару жүйесі
КІРІСПЕ
Ескерту. Кіріспеге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.06.2025 № 481 қаулысымен.
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "ҰАТ" АҚ, қоғам) "Қазақстан Республикасында бірыңғай ақпараттық кеңістікті дамыту және "Ұлттық ақпараттық технологиялар" жабық акционерлік қоғамын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 4 сәуірдегі № 492 қаулысына сәйкес мемлекеттік ақпараттық жүйелерді құру және олардың өзара іс-қимылын ұйымдастыру жөніндегі уәкілетті ұйым ретінде құрылды.
Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік комитеті қоғам құрылтайшысы болып табылады.
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі (бұдан әрі – ЦДИАӨМ) қоғам акцияларының мемлекеттік пакетін иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын мемлекеттік орган болып табылады.
Осы "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамының даму жоспары (бұдан әрі – Даму жоспары) оның он жылдық кезеңге арналған миссиясын, пайымын, стратегиялық бағыттарын, мақсаттары мен міндеттерін белгілейді.
Даму жоспарын әзірлеу кезінде:

Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальные информационные технологии" на 2024 – 2033 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2023 года № 1145
В соответствии с пунктом 2 статьи 184 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План развития акционерного общества "Национальные информационные технологии" на 2024 – 2033 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 декабря 2023 года № 1145
План развития акционерного общества
"Национальные информационные технологии" на 2024 – 2033 годы
Содержание
Введение
Раздел 1. Анализ текущего состояния АО "НИТ"
Подраздел 1. Анализ внешней среды
Подраздел 2. Анализ внутренней среды
Раздел 2. Миссия и видение
Раздел 3. Стратегические направления деятельности, цели, задачи, ключевые показатели деятельности и ожидаемые результаты
Подраздел 1. Стратегическое направление: развитие информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства"
Подраздел 2. Стратегическое направление: повышение роли общества при реализации государственными органами автоматизированных функций и вытекающих из них государственных услуг, цифровизации жизненных и бизнес-ситуаций
Подраздел 3. Стратегическое направление: рост эффективности деятельности общества и уровня деловой репутации
Раздел 4. Система управления рисками при реализации стратегических направлений деятельности
ВВЕДЕНИЕ
Акционерное общество "Национальные информационные технологии" (далее – АО "НИТ", общество) создано в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 апреля 2000 года № 492 "О развитии единого информационного пространства в Республике Казахстан и создании закрытого акционерного общества "Национальные информационные технологии" как уполномоченная организация по созданию и организации взаимодействия государственных информационных систем.
Учредителем общества является Правительство Республики Казахстан в лице Комитета государственного имущества Министерства финансов Республики Казахстан.
Государственным органом, осуществляющим права владения и пользования государственным пакетом акций общества, является Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – МЦРИАП).
Настоящий План развития акционерного общества "Национальные информационные технологии" (далее – План развития) определяет его миссию, видение, стратегические направления, цели и задачи на десятилетний период.
При разработке Плана развития учтены цели и задачи, вытекающие из:

Мемлекет басшысының 2021 жылғы 1 қыркүйектегі "Халық бірлігі және жүйелі реформалар – ел өркендеуінің берік негізі" атты Қазақстан халқына Жолдауынан;
Мемлекет басшысының 2024 жылғы 2 қыркүйектегі "Әділетті Қазақстан: заң мен тәртіп, экономикалық өсім, қоғамдық оптимизм" атты Қазақстан халқына Жолдауынан;
Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 30 шілдедегі № 611 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарынан;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 24 шілдедегі № 592 қаулысымен бекітілген Жасанды интеллектті дамытудың 2024 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасынан;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 25 шілдедегі № 606 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық инфрақұрылымдық жоспарынан;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 269 қаулысымен бекітілген 2023 – 2029 жылдарға арналған цифрлық трансформация, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласын және киберқауіпсіздікті дамыту тұжырымдамасынан;
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 360/НҚ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің 2023 – 2027 жылдарға арналған даму жоспарынан туындайтын мақсаттар мен міндеттер ескерілді.
1-бөлім. "ҰАТ" АҚ-ның ағымдағы жай-күйін талдау
1-кіші бөлім. Сыртқы ортаны талдау
Ескерту. 1-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.06.2025 № 481 қаулысымен.
Соңғы онжылдық тіршілік салаларын барынша қамтып, технологияның қарыштап дамуымен ерекшеленді. Бұлтты хостингтер мен лек-лек хабар тарату, "барлығы біреуінде" технологиялар жиынтығы бар тасымалданатын мобильді құрылғылар өнімділігінің артуы ақпарат алудың және қоршаған әлеммен өзара әрекеттесудің әдеттегі тәсілдерін алмастырды, "цифрлық өмір салты" ұғымы қалыптасты. Деректер біреудің 4G және 5G сияқты жылдамдығы жоғары мобильді желілерінің пайда болуы қозғалыс пен деректер алмасуда толық еркіндікті қамтамасыз етеді. Осы шарттардың барлығы "кез келген уақытта және кез келген жерде" форматында қол жеткізу мүмкіндігімен көрсетілетін қызметтер мен экономиканың барлық саласын электрондық форматқа ауыстыру қажеттігін тудырды.
"Кез келген нәрсе көрсетілетін қызмет ретінде (Anything as a Service – XaaS)", "Резервтік көшірме жасау көрсетілетін қызмет ретінде (Backup as a Service – BaaS)", "Үлкен деректер көрсетілетін қызмет ретінде (Big data as a service – BDaaS)", "Контейнер көрсетілетін қызмет ретінде (Container as a Service – CaaS)", "Бұлтты жасанды интеллект (Artificial Intelligence-as-a-Service – AIaaS)", "Бұлтты дерекқор (Database as a Service – DBaaS)", "Бұлтты роботтар (Robots as a Service – Raas)", бұлтты сегменттің көрсетілетін қызметтері сияқты технологиялық трендтер және басқалары, Аgile икемді трансформация әдіснамасы, мемлекеттік басқару және қызметтер көрсету жүйесінде платформалық модельдерге көшу, мобильді технологиялар, байланыс және үлкен деректерді талдау Қазақстанда цифрландырудың дамуына ықпалын тигізеді.
Цифрлық бәсекеге қабілеттіліктің әлемдік рейтингісінде (IMD World Digital Competetiveness Ranking 2024) Қазақстан Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының Португалия (35-орын), Италия (40-орын), Греция (49-орын), Түркия (55-орын), Мексика (59-орын) сияқты елдерін басып озып, 34- орында тұр.
Экономиканың орнықты өсуі мен дамуы технологиялық прогреспен тығыз байланысты. Уақтылы жасалған батыл инвестициялар мен шығыстарды ұтымды жоспарлау экономика өсуінің жаңа толқынын ынталандыруы мүмкін. Мұндай күрт өсуді АҚШ-та байқауға болады, онда IT-стартаптардың ел экономикасына қосқан үлесі маңызды рөл атқарды. Zoom, PayPal, Uber, Bitcoin және басқалары сияқты табысты стартаптар бизнесті дамытудың жаңа трендтерін белгілейді.
Сондай-ақ экономиканың өсуі үшін елдегі цифрландырудың таралу қарқыны және электрондық коммерцияның жетілуі маңызды фактор болып табылады.
Мәселен, 2022 жылы Қазақстанда қолма-қол ақшасыз төлемдер нарығы 21,6 трлн теңгені құрады, бұл 2021 жылмен салыстырғанда 49 %-ға артық, сондай-ақ SmartPay-технологиялар пайдаланылып жасалған төлемдер сомасы 2022 жылы оның алдындағы жылмен салыстырғанда 2,1 есе өсті. Жалпы бөлшек электрондық коммерция нарығының өсімі 2021 жылғы нәтижелерге қарағанда 30 %-ды құрады. Орнықты оң динамика – цифрлық төлем сервистері мен маркеттерге деген сенім мен сұраныстың артуының нәтижесі.
Еліміздегі халық санының өсуімен (соңғы 5 жылда 17,9-дан 20,0 млн адамға дейін4) және урбанизацияның өсуімен (2025 жылдың басында – 63,0 %5) Интернет желісін пайдаланушылардың үлесі өсуде (15 жастағы және одан асқан адамдар 93,7 %6).
Бұл динамика халық тарапынан электрондық көрсетілетін қызметтерге және мемлекеттік аппаратпен өзара іс-қимылға деген сұраныстың ұлғаюына алып келеді, бұл олардың қолжетімділігін, оларды алу ыңғайлылығы мен қауіпсіздігін бірінші кезектегі деңгейге көтереді.
Қазіргі уақытта 14,5 миллион азамат egov.kz "электрондық үкімет" порталының пайдаланушысы болып табылады, 2024 жылы 32 млн қызмет көрсетілді. eGov Mobile мобильді қосымшасы пайдаланушыларының саны 9,7 миллионнан астам, көрсетілген қызметтердің саны 9,9 млн құрады.
2024 жылы мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің 86,3 %-ы смартфондалды және 1083 көрсетілетін қызмет пен сервис eGov Mobile мобильді қосымшасында қолжетімді.Қазақстанда өткізілетін халықаралық IT-форумдар қазақстандық және халықаралық ірі компанияларды, инвесторларды, стартаперлерді тарта отырып және бір алаңда біріктіре отырып, барлық қатысушылар үшін жаңа мүмкіндіктер аша отырып, IT-саланың белсенді дамуына ықпал етеді.
2008 – 2022 жылдар аралығында Қазақстан Республикасы Біріккен Ұлттар Ұйымының "Электрондық үкіметтің" даму индексі" (E-Government Development Index, EGDI) рейтингіндегі өз позициясын Бірлестікке мүше 193 елдің арасында 81-позициядан 28-ге дейін ұдайы жақсартып келді. Осылайша, біздің еліміз 2020 жылғы көрсеткішпен салыстырғанда 1 позицияға көтерілді.
2008 – 2024 жылдар аралығында Қазақстан Республикасы Біріккен Ұлттар Ұйымының "Электрондық үкіметтің даму индексі" (E-Government Development Index, EGDI) рейтингісінде Бірлестікке мүше 193 елдің арасында 81-позициядан 24-позицияға көтеріліп, өзінің көрсеткішін тұрақты түрде жақсартып отырды. Осылайша, еліміз 2022 жылдың көрсеткішімен салыстырғанда 4 позицияға көтерілді және теңізге шыға алмайтын барлық елдердің ішінде Қазақстан EGDI жалпы рейтингісінде 1-орынға ие болды.
Қазақстан Республикасы 23 позицияға көтеріліп, "Телекоммуникация инфрақұрылымының индексі" (Telecommunication Infrastructure Index, TII) рейтингісі бойынша өз позициясын айтарлықтай жақсартты және 41-орынға ие болды. Бұл ретте "Онлайн көрсетілетін қызметтердің кеңдігі мен сапасы индексі" жалпы әлемдік рейтингісінде (Online Service Index, OSI) Қазақстан Республикасы 2022 жылдың алдыңғы рейтингісімен салыстырғанда 2 позицияға төмендеп, 10-орынға ие болды.

Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2021 года "Единство народа и системные реформы – прочная основа процветания страны";
Национального плана развития Республики Казахстан на пять лет;
Концепции цифровой трансформации, развития отрасли информационно-коммуникационных технологий и кибербезопасности на 2023 - 2029 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 269;
Плана развития Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан на 2023 – 2027 годы, утвержденного приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 360/НҚ.
Раздел 1. Анализ текущего состояния АО "НИТ"
Подраздел 1. Анализ внешней среды
Последнее десятилетие ознаменовалось стремительным развитием технологий, охватывая всҰ больше сфер жизни. Облачные хостинги и потоковые вещания, рост производительности носимых мобильных устройств с набором технологий "все в одном" заменили привычные способы получения информации и взаимодействия c окружающим миром, сформировалось понятие "цифровой образ жизни". Появление высокоскоростных мобильных сетей передачи данных, таких как 4G и 5G, предоставляет полную свободу передвижения и обмена данными. Все эти условия создали необходимость перевода всех сфер услуг и экономики в электронный формат с возможностью доступа в формате "в любое время и в любом месте".
Такие технологические тренды, как услуги облачного сегмента "Что угодно как услуга (Anything as a Service - XaaS)", "Резервное копирование как услуга (Backup as a Service - BaaS)", "Большие данные как услуга (Big data as a service - BDaaS)", "Контейнер как услуга (Container as a Service – CaaS)", "Облачный искусственный интеллект (Artificial Intelligence as a Service – AIaaS)", "Облачная база данных (Database as a Service – DBaaS)", "Облачные роботы (Robots as a Service – RaaS)" и другие, методология гибкой трансформации Agile1, переход на платформенные модели в системе госуправления и оказания услуг, мобильные технологии, связь и аналитика больших данных2 оказывают влияние на развитие цифровизации в Казахстане.
В мировом рейтинге цифровой конкурентоспособности (IMD World Digital Competetiveness Ranking 2022) Казахстан занимает 36-е место, обогнав другое государство-члена Организации Тюркских Государств – Турцию (54-е место), а также Словению (37-е место), Португалию (38-е место), Италию (39-е место) и Польшу (46-е место).
Стабильный рост и развитие экономики неразрывно связаны с технологическим прогрессом. Своевременные смелые инвестиции и рациональное планирование расходов может стимулировать новую волну роста экономики. Такой всплеск можно заметить в США, где вклад IT-стартапов в экономику страны сыграл заметную роль. Такие успешные стартапы, как Zoom, PayPal, Uber, Bitcoin и прочие, задают новые тренды развития бизнеса.
Также для роста экономики важными факторами являются сам темп распространения цифровизации в стране и зрелость электронной коммерции.
Так, за 2022 год в Казахстане рынок безналичных платежей составил 21,6 трлн тенге, что на 49% больше, чем в 2021 году, также и сумма платежей с использованием SmartPay-технологий в 2022 году увеличилась в 2,1 раза по сравнению с предыдущим годом. В целом прирост объема рынка розничной электронной коммерции составил 30% к результатам 2021 года.3 Устойчивая положительная динамика стала следствием повышения доверия и востребованности к цифровым платежным сервисам и маркетам.
______________
1https://www.mckinsey.com/industries/technology-media-and-telecommunications/our-insights/cio-perspectives-on-leading-agile-change
2https://www.seagate.com/files/www-content/our-story/trends/files/idc-seagate-dataage-whitepaper.pd
3https://www.pwc.com/kz/
43 Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
С ростом численности населения в стране (за последние 5 лет с 17,9 до 19 млн человек4) и ростом урбанизации (в начале 2022 года – 59,4%5) увеличивается доля пользователей сети Интернет (81,9% от общего числа населения6).
Данная динамика ведет к максимальной востребованности электронных услуг населением и взаимодействия с государственным аппаратом, что поднимает их доступность, удобство получения и безопасность на первостепенный уровень.
В настоящее время пользователями портала "электронного правительства" egov.kz являются более 13,8 млн граждан, за 2022 год оказано 42 млн услуг. Мобильное приложение eGov Mobile насчитывает более 6 млн пользователей при 18,5 млн оказанных услуг за аналогичный период. Сегодня более 90 % государственных услуг автоматизированы и 86 % услуг и сервисов доступны в мобильном приложении eGov Mobile.
Проводимые в Казахстане международные IT-форумы способствуют активному развитию IT-отрасли, привлекая и объединяя крупные казахстанские и международные компании, инвесторов, стартаперов на одной площадке, открывая новые возможности для всех участников.
В период с 2008 по 2022 годы Республика Казахстан стабильно улучшала свою позицию в рейтинге "Индекс развития "электронного правительства" (E-Government Development Index, EGDI) Организации Объединенных Наций с 81 до 28 позиции среди 193 стран членов Объединения.7 Таким образом, наша страна поднялась на 1 позицию по сравнению с показателем 2020 года.
Республика Казахстан заняла 8 место в общемировом рейтинге "Индекс широты и качества онлайн-услуг" (Online Service Index, OSI), поднявшись на 3 позиции в сравнении с предыдущим рейтингом 2020 года. Кроме того, из всех стран, не имеющих выхода к морю, Казахстан занял 1 место в общем рейтинге EGDI.
Оценивая сложившуюся экономическую и социальную ситуацию в стране, 28 марта 2023 года постановлением Правительства Республики Казахстан № 269 была утверждена Концепция цифровой трансформации, развития отрасли информационно-коммуникационных технологий и кибербезопасности на 2023 – 2029 годы (далее – Концепция). Цель Концепции – способствовать комплексному развитию инновационного потенциала страны, а также усилению отечественной инновационной системы и ее переходу на качественно новый уровень, обеспечив значительное повышение конкурентоспособности казахстанской экономики на международном рынке.

"электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 40 қаулысы);
көлік құралдарының электрондық паспорттары жүйесінің ұлттық операторы (ұлттық әкімшісі) (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 13 мамырдағы № 270 қаулысы);
ұлттық жасанды интеллект платформасының операторы (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 23 қаңтардағы № 25 қаулысы) ретінде айқындалды.

оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (постановление Правительства Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 40);
оператора единой информационной системы обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним (постановление Правительства Республики Казахстан от 22 августа 2019 года № 621);
национального оператора (национальный администратор) системы электронных паспортов транспортных средств (постановление Правительства Республики Казахстан от 13 мая 2019 года № 270);

7,35
7,46
10
Еңбек өнімділігі, млн теңге
24
27,17
27,19
31,5
Қызметті жан-жақты талдау "ҰАТ" АҚ-ның мықты және әлсіз тұстарын, сондай-ақ кестеде келтірілген мүмкіндіктер мен қауіптерді (ықтимал тәуекелдер) бөліп көрсетуге мүмкіндік берді.
Мықты тұстары (S)
Әлсіз тұстары (W)
1. Күрделілігі, ауқымдылығы әртүрлі деңгейдегі IT-жобаларды, оның ішінде "электрондық үкіметті" іске асырудың 20 жылдық табысты тәжірибесі (IT брендтер: eGov, "Smart Bridge", "Smart Data Ukimet", ЭҮШ, ЭҮТШ, eSapa, eLicense, МО БКО, МО ИРБП, Техникалық қарап-тексеру БАЖ, МДҚ және АХАЖ, БНАЖ, ХҚКО ЫАЖ, ҚР ҰКО, ҚР НКО, ҚР МО КО, ҚР СБҮТ).
2. "Электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторының мәртебесі (бұдан әрі – ЭҮ АКИ) және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің (бұдан әрі – ЭҮ АО) иелеріне АКҚ көрсетуге заңнамалық құзыреті.
3. Меншікті АКИ (ДӨО, серверлік үй-жайлар, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасы (бұдан әрі – ЭҮ АКП, МО БКО), оның ішінде өңірлік (21 өңірдегі өкілдік) болуы.
4. ЭҮ АО иелері тарапынан көрсетілетін қызметтерге тұрақты сұраныс пен республикалық және жергілікті бюджеттер тарапынан орнықты қаржыландыру.
5. Ақпараттық қауіпсіздіктің меншікті жедел орталығының (бұдан әрі – АҚЖО) болуы.
6. "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде цифрлық техникалық реттеу" жобасын іске асыру шеңберінде мемлекетаралық өзара іс-қимыл тәжірибесі.
1. Инфрақұрылымды жаңғыртуға және техникалық жарақтандыруға азайтылған капитал салымдары.
2. Нарықта IT-компаниялар ұсынатын жалақымен салыстырғанда жұмыскерлер жалақысының тартымсыз деңгейі.
3. Бөгде байланыс операторларына тәуелділік.
4. Меншікті ресурстардың жетіспеуіне байланысты коммерциялық дата-орталықтарға тәуелділік.
5. IT-көрсетілетін қызметтерге арналған МО бюджетіне тәуелділік (мемлекеттік бюджетті оңтайландыру, IT-жобаларды іске асырудағы дәйексіздік, іске асыру кезеңдерін ауыстыру).
6. Баламалы қаржыландыру көздерін тарту тәжірибесінің болмауы.
7. Коммерциялық жобаларды іске асыру саласындағы тәжірибенің жеткіліксіздігі.
8. Қызметтер көрсетудің тұрақсыздығына байланысты компания беделінің төмендеуі.
9. Ішкі бизнес-процестердің операциялық тиімсіздігі.
10. Персоналды жігерлендірудің төмен деңгейі және кадрлардың тұрақтамауының жоғары болуы.
Мүмкіндіктер (O)
Қауіптер (T)
1. Қоғамның қызметін регламенттейтін заңнамалық процеске қатысу.
2. Жаңғыртылған ЭҮ АКИ базасында қызметтің жаңа бағыттарын және жаңа көрсетілетін қызметтерді дамыту, қызметтердің жаңа түрлерін көрсетуге сұранысты қалыптастыру.
3. Нарықпен белсенді өзара іс-қимыл және бірлескен IT-жобаларды іске асыру.
4. ЭҮ АКИ-да ЭҮ АО ЭАР орналастыру және шоғырландыру.
5. Қызметтің жаңа бағыттары мен жаңа көрсетілетін қызметтерді дамыту.
6. Пайдаланушылардың сұранысы бойынша сапалы талдауды ұсыну.
7. Іске асыру үшін бөгде қаржыландыруды тарта отырып, меншікті инвестициялық жобаларды іске асыру.
8. Қоғамды капиталдандыруды арттыру.
1. Елдегі экономикалық жағдайдың нашарлауы салдарынан қоғамды қаржыландыру көлемінің қысқаруы.
2. ЭҮ АКИ-да орналастырылған ЭҮ АО ЭАР қолжетімділігін, құпиялылығын және тұтастығын жоғалту мүмкіндігіне әкеп соғатын киберқауіптер мен кибершабуылдар санының ұлғаюы.
3. ЭҮ АКИ операторының мәртебесін жоғалту.
Сыртқы және ішкі ортаны талдау негізінде "ҰАТ" АҚ қызметінің миссиясы, стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері және негізгі көрсеткіштері қалыптастырылды.

7,35
7,46
10
Производительность труда, млн тенге
24
27,17
27,19
31,5
Всесторонний анализ деятельности позволил выделить сильные и слабые стороны АО "НИТ", а также возможности и угрозы (потенциальные риски), которые приведены в таблице.
Сильные стороны (S)
Слабые стороны (W)
20-летний успешный опыт реализации IT-проектов разного уровня сложности, масштабности, в том числе "электронного правительства" (IT бренды: eGov, "Smart Bridge", "Smart Data Ukimet", ШЭП, ПШЭП, eSapa, eLicense, ЕТС ГО, ЕПИР ГО, ЕИС Техосмотр, ГБД и ЗАГС, ЕНИС, ИИС ЦОН, НУЦ РК, КУЦ РК, УЦГО РК, ДТС РК).
Статус оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (далее – ИКИ ЭП) и законодательная компетенция на оказание ИКУ владельцам объектов информатизации "электронного правительства" (далее – ОИ ЭП).
Наличие собственной ИКИ (ЦОД, серверные помещения, информационно-коммуникационная платформа "электронного правительства" (далее – ИКП ЭП), ЕТС ГО), в том числе региональной (представительства в 21 регионе). Наличие квалифицированных кадров с профильным образованием, сплоченный коллектив.
Устойчивый спрос на услуги со стороны владельцев ОИ ЭП и стабильное финансирование со стороны республиканского и местного бюджетов.
Наличие собственного оперативного центра информационной безопасности (далее – ОЦИБ).
Опыт межгосударственного взаимодействия в рамках реализации проекта "Цифровое техническое регулирование в рамках Евразийского экономического союза".
Сниженные капиталовложения в модернизацию инфраструктуры и техническое оснащение.
Непривлекательный уровень заработной платы работников в сравнении с предлагаемым IT-компаниями на рынке.
Зависимость от сторонних операторов связи.
Зависимость от коммерческих дата-центров в связи с нехваткой собственных ресурсов.
Зависимость от бюджета ГО на IT-услуги (оптимизация государственного бюджета, непоследовательность в реализации IT-проектов, перенос этапов реализации).
Отсутствие опыта привлечения альтернативных источников финансирования.
Недостаточный опыт в сфере реализации коммерческих проектов.
Снижение репутации компании из-за нестабильности предоставления услуг.
Операционная неэффективность внутренних бизнес-процессов.
Низкая мотивация персонала и высокая текучесть кадров.
Возможности (O)
Угрозы (T)
1. Участие в законодательном процессе, регламентирующем деятельность общества.
2. Развитие новых направлений деятельности и новых услуг на базе модернизированной ИКИ ЭП, формирование спроса на оказание новых видов услуг.
3. Активное взаимодействие с рынком и реализация совместных IT-проектов.
4. Размещение и концентрация на ИКИ ЭП ЭИР ОИ ЭП.
5. Развитие новых направлений деятельности и новых услуг.
6. Предоставление качественной аналитики по запросам пользователей.
7. Реализация собственных инвестиционных проектов с привлечением стороннего финансирования для их реализации.
8. Повышение капитализации общества.
Сокращение объемов финансирования общества вследствие ухудшения экономической ситуации в стране.
Увеличение количества киберугроз и кибератак, приводящих к возможности потери доступности, конфиденциальности и целостности ЭИР ОИ ЭП, размещенных на ИКИ ЭП.
Потеря статуса Оператора ИКИ ЭП.
На основании анализа внешней и внутренней среды сформированы миссия, стратегические направления деятельности, цели, задачи и ключевые показатели деятельности АО "НИТ".

1) жаңа ДӨО пайдалануға беру және оларды Uptime Institute ұйымынан Tier 3 сәйкестігіне сертификаттау;
2) Қазақстан Республикасының ақпараттандыру саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес келтіру мақсатында "ҰАТ" АҚ қолданыстағы серверлік үй-жайы (Астана қаласы) мен өңірлік серверлік үй-жайларды және олардың инженерлік жүйелерін жаңғырту;
3) коммерциялық ДӨО-дан көрсетілетін қызметтерді сатып алу арқылы Қазақстан Республикасының ақпараттандыру саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес ЭҮ АО және олардың ЭАР резервтеуді қамтамасыз ету;
4) IaaS моделі бойынша АКҚ санының өсуі;
5) МО СО-да орналастыра отырып, есептеу қуаттарын (суперкомпьютер) сатып алу.
Қызметтің түйінді көрсеткіші:
ДӨО-ның қолжетімділік индексі.
Күтілетін нәтиже:
ЭҮ АО қажеттіліктерін қанағаттандыруға қабілетті, заманауи техникалық және заңнамалық талаптарға жауап беретін меншікті ДӨО-ның болуы;
ЭҮ АО үздіксіз жұмыс істеуі;
IaaS моделі бойынша АКҚ операторы ұсынатын көрсетілетін қызметтердің спектрін кеңейту.
3-мақсат. "Электрондық үкіметтің" бұлтты ақпараттық-коммуникациялық платформасын құру (дамыту)
Мемлекеттік органның қызметін, оның ішінде мемлекеттік функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсетуді автоматтандыру ЭҮ АО құрудың, дамытудың басымдығын қамтамасыз етуді және бұлтты ЭҮ АКП-да АКҚ көрсетуді ескере отырып жүзеге асырылады.
Бұлтты ЭҮ АКП ЭҮ АО құрылатын (дамытылатын) және пайдаланылатын бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу мен тестілеудің өндірістік және технологиялық процесін ұйымдастыруға арналған, әзірлеу, тестілеу орталарын, бастапқы кодтар мен пайдалану репозиторийін қамтуға тиіс.
Міндеттер:
1) бұлтты ЭҮ АКП инфрақұрылымын өрістету және пайдалануға беру, оның ақпараттық қауіпсіздіктің талаптарына сәйкестігіне жыл сайын сынақтардан табысты өтуі;
2) жағдайлар жасау және DevSecOps әдіснамасын әзірлеу (дамыту), әзірлеуді (дамытуды) басқару, тестілеу, бастапқы кодтарды сақтау және бұлтты ЭҮ АКП-да ЭҮ АО орналастыру процестеріне енгізу;
3) PaaS моделі бойынша АКҚ санының өсуі.
Қызметтің түйінді көрсеткіші:
миграцияға жататын бұлтты ЭҮП АКП-да орналастырылған ЭҮ АО үлесі.
Күтілетін нәтиже:
ЭҮ АО құру және дамыту мерзімдерін қысқарту;
эргономиканың, үйлесімділіктің, сенімділік пен қауіпсіздіктің сапалы жаңа деңгейіне көше отырып, бұлтты ЭҮ АКП-да ЭҮ АО құру және дамыту жөніндегі процестердің тиімділігі мен нәтижелілігін арттыру;
бұлтты ЭҮ АКП-да орналастырылған ЭҮ АО бағдарламалық қамтылымының эталондық бастапқы кодтарының орталықтандырылған сақтау орны;
отандық шешімдерді әзірлеуді және қазақстандық бағдарламалық қамтылымды әзірлеушілерді қолдау;
дайын (стандартты) шешімдерді әзірлеу, қайта пайдалану мерзімдерін қысқарту есебінен бюджет шығыстарын азайту.
2-кіші бөлім. Стратегиялық бағыт: мемлекеттік органдар автоматтандырылған функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді іске асырған, өмірдегі және бизнес-ахуалдар цифрландырылған кезде қоғамның рөлін арттыру
Ескерту. 2-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.06.2025 № 481 қаулысымен.
1-мақсат. Деректерді басқару және ЖИ
Ескерту. 1-мақсаттың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.06.2025 № 481 қаулысымен.

1) введение в эксплуатацию новых ЦОД и их сертификация на соответствие Tier 3 от организации Uptime Institute;
2) модернизация действующего серверного помещения АО "НИТ" (г. Астана), региональных серверных помещений и их инженерных систем с целью приведения их в соответствие с требованиями законодательства Республики Казахстан в сфере информатизации;
3) обеспечение резервирования ОИ ЭП и их ЭИР в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в сфере информатизации путем закупа услуг у коммерческих ЦОДов;
4) рост количества ИКУ по модели IaaS.
Ключевой показатель деятельности:
индекс доступности ЦОД.
Ожидаемый результат:
наличие собственного ЦОД, отвечающего современным техническим и законодательным требованиям, способной удовлетворить потребности ОИ ЭП;
бесперебойное функционирование ОИ ЭП;
расширение спектра услуг, предоставляемых Оператором ИКУ по модели IaaS.
Цель 3. Создание (развитие) облачной информационно-коммуникационной платформы "электронного правительства"
Автоматизация деятельности государственного органа, в том числе государственных функций и оказание вытекающих из них государственных услуг, осуществляется с учетом обеспечения приоритетности создания, развития ОИ ЭП и оказания ИКУ на облачной ИКП ЭП.
Облачная ИКП ЭП предназначается для организации производственного и технологического процесса разработки и тестирования программного обеспечения создаваемых (развиваемых) и эксплуатируемых ОИ ЭП, должна включать среды разработки, тестирования, репозиторий исходных кодов и эксплуатации.
Задачи:
1) развертывание инфраструктуры и ввод в эксплуатацию облачной ИКП ЭП, успешное ежегодное прохождение ее испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности;
2) создание условий и внедрение методологии DevSecOps в процессы разработки (развития), управления разработкой (развитием), тестирования, хранения исходных кодов и размещения ОИ ЭП на облачной ИКП ЭП;
3) рост количества ИКУ по модели PaaS.
Ключевой показатель деятельности:
доля ОИ ЭП размещенных на облачной ИКП ЭП из подлежащих миграции.
Ожидаемый результат:
сокращение сроков создания и развития ОИ ЭП;
повышение эффективности и результативности процессов по созданию и развитию ОИ ЭП на облачной ИКП ЭП с переходом на качественно новый уровень их эргономичности, совместимости, надежности и защищенности;
централизованное хранилище эталонных исходных кодов программного обеспечения ОИ ЭП, размещенных на облачной ИКП ЭП;
поддержка разработок отечественных решений и казахстанских разработчиков программного обеспечения;
снижение бюджетных расходов за счет сокращения сроков разработки, переиспользование готовых (стандартных) решений.
Подраздел 2. Стратегическое направление: повышение роли общества при реализации государственными органами автоматизированных
функций и вытекающих из них государственных услуг,
цифровизации жизненных и бизнес ситуаций
Цель 1. Управление данными

"Ақпараттандыру туралы" Заңның 13-бабының 16) тармақшасында бекітілген деректерді талдауды жүзеге асыру үшін "ҰАТ" АҚ электрондық ақпараттық ресурстарды жинау, өңдеу бойынша құзыретке ие бола отырып, МО-ға Big Data технологияларына негізделген талдамалық ақпаратты ұсынуға мүмкіндігі бар.
Бұл бағытты дамыту жасанды интеллект технологияларын және үлкен деректерді талдау бойынша жаңа шешімдерді енгізуге, сондай-ақ алтын жазбаларды (яғни, есепке алу объектісі туралы шынайы және өзекті ақпаратты) анықтау және өз функциялары шеңберінде кедергісіз пайдалану үшін барлық мемлекеттік органдарға алтын жазбаларды ұсыну мақсатында барлық ведомстволардан бірыңғай дерекқорға ақпарат жинауға арналған эталондық деректер қорын құруға кірісуге мүмкіндік береді. Эталондық дерекқорды ендіру бизнес-процестердің барлық құрамдас бөліктеріне, оның ішінде деректер көздеріне, деректердің авторлығына, сапасына, толықтығына және әлеуетті пайдаланылуына тұтас көзқарас береді және МО-мен өзара іс-қимылдың жаңа моделін құру мақсатында мемлекеттік функцияларды жүзеге асыру және қызметтер көрсету кезінде ақпаратқа қол жеткізу қажеттілігін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Үлкен деректермен жұмыс саласындағы ТОП-5 жобаға енген (ADV Conference конференциясы, Вена-Аустрия, 2023 жылғы сәуір) және кәсіпқойлығы үшін Data Excellence Hero Award сыйлығына ұсынылған үлкен деректерді талдауды жүзеге асыратын "Smart Data Ukimet" жобасын іске асыру "ҰАТ" АҚ-ның осы бағыттағы жетістіктерінің бірі болып табылады.
Мемлекет басшысы өзінің 2024 жылғы 2 қыркүйектегі "Әділетті Қазақстан: заң мен тәртіп, экономикалық өсім, қоғамдық оптимизм" атты Қазақстан халқына Жолдауында "Қазақстан цифрландыру саласында қол жеткізген жетістіктерін еселей түсуге тиіс. "Электронды үкімет" платформасына жасанды интеллект технологиясын барынша енгізу қажет. Қазақстан жасанды интеллектіні кеңінен қолданатын және цифрлық технологияларды дамытып жатқан елге айналуға тиіс" деген басым міндет қойды.
Алдағы уақытта қоғам процестердің тиімділігін арттыру, оңтайландыру және көрсетілетін қызметтердің сапасын жақсарту мақсатында өз қызметіне жасанды интеллект технологиясын ендіруді жоспарлап отыр. Жасанды интеллект (бұдан әрі – ЖИ) деректерді талдауды, шешімдер қабылдауды, пайдаланушылармен өзара іс-қимыл жасауды және бизнес-процестерді оңтайландыруды қоса алғанда, компания жұмысының әртүрлі аспектілерін автоматтандыру мен жақсарту үшін қолданылатын болады.
Қоғамда қолданылатын үлкен деректерді талдаумен қатар ЖИ халық үшін қызметтер мен сервистер көрсетудің адамға бағытталған тиімді моделінің форматын түпкілікті қалыптастырады, бұл азаматтардың сұратылатын е-көрсетілетін қызметтер мен смарт-сервистерді алу қажеттіліктерін неғұрлым нақтырақ қанағаттандыруға мүмкіндік береді.
Бұдан басқа, ЖИ технологиясын қолдану операциялық қызметтің тиімділігін арттыруға және мемлекеттік аппарат үшін шешімдер қабылдау тетігін ендіруге мүмкіндік береді.
ЖИ қолдануды заңдастыру және реттеу үшін күшті нормативтік-құқықтық базаны әзірлеу қажеттігі ЖИ технологиясын ендірумен қатар бірінші кезектегі міндет болып табылады.
Инновациялық технологияны ендіру процесі келесі қадамдарды қамтиды:
жасанды интеллектті қолданудың әлеуетті салаларын анықтау;
жасанды интеллектті оқыту үшін қажетті бастапқы деректерді жинау мен дайындау, машиналық оқыту модельдері мен алгоритмдерін әзірлеу;
міндеттерді автоматтандыру немесе оңтайландыру үшін жасанды интеллектті қолданатын БҚ әзірлеу және ендіру, сондай-ақ жасанды интеллектті қолданыстағы жүйелер мен процестерге интеграциялау;
негізгі тиімділік көрсеткіштері арқылы жасанды интеллектті ендіру нәтижелерін бағалау және алдыңғы әдістер мен жүйелермен салыстыру;
модельдер мен алгоритмдерді үнемі жаңартып отыру.
Міндеттер:

АО "НИТ", обладая компетенцией, закрепленной в подпункте 16) статьи 13 Закона "Об информатизации", по сбору, обработке электронных информационных ресурсов для осуществления аналитики данных, имеет возможность предоставлять ГО аналитическую информацию, основанную на технологиях Big data.
Развитие данного направления позволит внедрять технологии искусственного интеллекта и новых решений по аналитике больших данных, а также приступить к построению эталонных баз данных, которые предназначены для сбора информации со всех ведомств в единую базу данных с целью выявления золотых записей (то есть правдивой и актуальной информации об объекте учета) и предоставления золотых записей всем госорганам для беспрепятственного использования в рамках своих функций. Внедрение эталонных баз данных предоставит целостный взгляд на все составляющие бизнес-процессов, в том числе на источники данных, авторство, качество, полноту и потенциальное использование данных, и позволит обеспечить потребность доступа к информации при осуществлении государственных функций и предоставлении услуг с целью создания новой модели взаимодействия с ГО.
Одним из достижений АО "НИТ" в данном направлении является реализация проекта "Smart Data Ukimet", осуществляющего аналитику больших данных, который вошел в ТОП-5 проектов в сфере работы с большими данными (конференция ADV Conference, Вена-Австрия апрель 2023 года) и номинирован на премию Data Excellence Hero Award за профессионализм.
В дальнейшем общество планирует внедрять технологию искусственного интеллекта в свою деятельность с целью повышения эффективности, оптимизации процессов и улучшения качества предоставляемых услуг. Искусственный интеллект (далее – ИИ) будет применяться для автоматизации и улучшения различных аспектов работы компании, включая анализ данных, принятие решений, взаимодействие с пользователями и оптимизацию бизнес-процессов.
Наряду с применяемой в обществе аналитикой больших данных ИИ окончательно сформирует формат эффективной человекоцентричной модели оказания услуг и сервисов для населения, что позволит более точечно удовлетворить потребности граждан в получении запрашиваемых е-услуг и смарт-сервисов.
Помимо этого применение технологии ИИ позволит повысить эффективность операционной деятельности и внедрить механизм принятия решений для государственного аппарата.
Наравне с внедрением технологии ИИ первостепенной задачей становится необходимость разработки сильной нормативно-правовой базы для легализации и регулирования применения ИИ.
Процесс внедрения инновационной технологии будет включать в себя следующие шаги:
идентификация потенциальных областей применения искусственного интеллекта;
сбор и подготовка необходимых исходных данных для обучения искусственного интеллекта, разработка моделей и алгоритмов машинного обучения;
разработка и внедрение ПО, которое будет использовать искусственный интеллект для автоматизации или оптимизации задач, а также интеграция искусственного интеллекта в существующие системы и процессы;
оценка результатов внедрения искусственного интеллекта с помощью ключевых показателей эффективности и сравнение с предыдущими методами и системами;
постоянное обновление моделей и алгоритмов.
Задачи:

1) "Деректер – маңызды мемлекеттік актив" парадигмасында мемлекеттік деректерді басқару тәсілдерін дамыту (Open API);
2) мемлекеттік қызметтерді көрсету және мемлекеттік функцияларды жүзеге асыру үшін мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарды жинау мен пайдаланудың тиімділігін арттыру (CDC);
3) дата-өнімдерді қалыптастыру мақсатында мемлекеттік органдар үшін құралдар жасау;
4) барлық ведомстволардан түсетін ақпаратты бірыңғай дерекқорға шоғырландыру үшін эталондық дерекқор құру;
5) ЖИ құралдарын енгізу;
6) ЖИ қолдана отырып, жаңа өнімдер жасау.
7) ұлттық жасанды интеллект платформасын құру.
Қызметтің түйінді көрсеткіштері:
1) мемлекеттік органдар мен мемлекеттік функциялардың эталондық дерекқорын толықтыру;
2) құралдардың көмегімен жасалған дата-өнімдердің саны;
3) ЖИ пайдаланатын өнім саны;
4) таза пайдадан инновацияларды дамытуға арналған шығыстардың үлесі.
Күтілетін нәтиже:
мемлекеттік қызметтер көрсету үшін пайдаланылатын деректердің эталондық жазбаларын жасау;
мемлекеттік басқаруда Data-driven decision making (үлкен деректерге негізделген басқару шешімдерін қабылдау) тәсілін енгізу;
деректерді басқаруға, олардың толықтығын, өзектілігін, қайшы келмеуін және байланыстылығын қоса алғанда, деректерді басқарудың орталықтандырылған тәсілін ендіру (оның ішінде эталондық деректермен);
деректердің қолжетімділігін қамтамасыз ету: жаңа деректер жиынтығын жариялау, жарияланған жиынтықтарды іздеу мүмкіндігі және оларға барынша аз мерзімде қол жеткізу құқығын алу;
ЖИ негізінде "ақылды" көрсетілетін қызметтер мен сервистерді іске асыру;
мемлекеттік басқарудың ең сұранысқа ие салаларында зияткерлік жүйелерді дамыту.
2-мақсат. ЭҮ АКП-да орналастырылған ЭҮ АО-ның сенімді және қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Бұлтты ЭҮ АКП-да орналастырылған ЭҮ АО-ны техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз ету бөлігінде қоғамның көрсетілетін қызметтерін дамыту және инциденттерді сапалы тергеп-тексеру, зиян келтіретін кодты талдау және анықтау, шабуылдарды ерте анықтау үшін жаңа қатерлерді анықтау есебінен олардың қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету, ЭҮ АКИ және МО АЖ жұмыс істеуі кезінде техникалық сүйемелдеу және инциденттерді жою жөніндегі операциялық процестерді жетілдіру билік органдарының өздеріне бекітілген функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді іске асырудағы қоғамның рөлін арттыруға, өмірдегі және бизнес ахуалдарды цифрландыруға мүмкіндік береді. "ҰАТ" АҚ ұсынылатын қызметтерді оңтайландыруды, жүйелер мен сервистердің қолжетімділігіне тәулік бойғы мониторингті, сондай-ақ пікірлер мен ұсыныс-тілектерді талдау арқылы клиенттермен кері байланысты қамтамасыз етеді.
Міндеттер:

1) развитие подходов управления государственными данными в парадигме "Данные – важный государственный актив" (Open API);
2) повышение эффективности сбора и использования государственных электронных информационных ресурсов для предоставления государственных услуг и осуществления государственных функций (CDC);
3) создание инструментария для государственных органов с целью формирования дата-продуктов;
4) построение эталонных баз данных для консолидации информации со всех ведомств в единую базу данных;
5) внедрение инструментов ИИ;
6) создание новых продуктов с применением ИИ;
7) создание национальной платформы искусственного интеллекта.
Ключевые показатели деятельности:
1) наполнение эталонной базы данных государственных органов и государственных функций;
2) количество дата-продуктов, созданных с помощью инструментария.
Ожидаемый результат:
создание эталонных записей данных, используемых для оказания государственных услуг;
внедрение подхода Data-driven decision making (принятие управленческих решений, основанных на больших данных) в государственном управлении;
внедрение централизованного подхода к управлению данными, контроля качества данных, включая их полноту, актуальность, непротиворечивость и связность (в том числе с эталонными данными);
обеспечение доступности данных: возможность публикации новых наборов данных, поиска опубликованных наборов и получение права доступа к ним в минимальные сроки;
реализация "умных" услуг и сервисов на основе ИИ;
развитие интеллектуальных систем в самых востребованных сферах государственного управления.
Цель 2. Обеспечение надежного и безопасного функционирования ОИ ЭП, размещенных на ИКП ЭП
Развитие услуг общества в части обеспечения технического сопровождения ОИ ЭП, развернутых на облачной ИКП ЭП, и обеспечение их безопасного функционирования за счет качественного расследования инцидентов, анализа и выявления вредоносного кода, выявления новых угроз для раннего обнаружения атак, совершенствование операционных процессов по техническому сопровождению и устранению инцидентов при функционировании ИКИ ЭП и ИС ГО позволят повысить роль общества при реализации органами власти закрепленных за ними функций и вытекающих из них государственных услуг, цифровизации жизненных и бизнес ситуаций.
АО "НИТ" обеспечит оптимизацию предлагаемых услуг, круглосуточный мониторинг доступности систем и сервисов, а также обратную связь с клиентами путем анализа отзывов и пожеланий.
Задачи:

2026 жылға қарай IT-қызметтер экспортының жалпы көлемін 1 млрд АҚШ долларына дейін ұлғайту жөніндегі жалпыелдік нысаналы индикаторға қол жеткізуге үлес.
4-бөлім. Қызметтің стратегиялық бағыттарын іске асырған кездегі тәуекелдерді басқару жүйесі
"ҰАТ" АҚ қызметтің стратегиялық бағыттарын іске асыру кезіндегі тәуекелдерді басқару жүйесі осы Даму жоспарына 1-қосымшада баяндалған.
2024 – 2033 жылдарға арналған "ҰАТ" АҚ қызметінің түйінді көрсеткіштері осы Даму жоспарына 2-қосымшада баяндалған.
Қызметтің негізгі көрсеткіштерін есептеу әдістемесі осы Даму жоспарына 3-қосымшада ұсынылған.
"ҰАТ" АҚ стратегиялық картасы осы Даму жоспарына 4-қосымшада баяндалған.
"Ұлттық ақпараттық технологиялар"
акционерлік қоғамының
2024 – 2033 жылдарға
арналған даму жоспарына
1-қосымша
Қызметтің стратегиялық бағыттарын іске асыру кезіндегі тәуекелдерді басқару жүйесі
"ҰАТ" АҚ-ның 2024 – 2033 жылдарға арналған даму жоспарын іске асыру барысында алдын алу шараларын, сондай-ақ осындай тәуекелдердің басталуынан болатын салдарды азайтатын іс-қимылдар қабылдауды талап ететін тәуекелдердің туындауы ықтимал:
Р/с
Тәуекелдің немесе қауіптің атауы
Тәуекелдің салдары
Тәуекелдің алдын алу шаралары
Тәуекел туындаған кезде ден қою жөніндегі
іс-шаралар
1
2
3
4
5
1-стратегиялық бағыт. "Электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымын дамыту
1
Бюджетті секвестрлеу және МО-ның ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді сатып алуға шығыстарын қысқарту/жою
Клиенттер санының азаюы, АК-қызметтер көрсетуден түсетін жоспарлы кірістердің азаюы
Уәкілетті органның сатып алынатын АК- көрсетілетін қызметтердің көлемі бойынша бюджеттік өтінімдер мен негіздемелер дайындауына қатысу, көрсетілетін қызметтерді алушылар нарығына тұрақты негізде талдау жүргізу, МО-мен тиімді өзара іс-қимыл жасау
Шығыстарды оңтайландыру, жоспарлау жүйесінің сапасын арттыру және балама кіріс көздерін іздеу
2
Бөгде байланыс операторларының қызметтер көрсету шарттарын, сапасы мен құнын өзгертуі
Байланыс арналарын жалға алу құнынын артуы, олардың өткізу қабілеті мен қолжетімділігінің нашарлауы, АК-инфрақұрылымына қолжетімділік деңгейінің және "ҰАТ" АҚ көрсететін АК-қызметтер сапасының төмендеуі
Әріптес-бөгде байланыс операторларымен тиімді өзара іс-қимыл жасау, бөгде байланыс операторларының байланыс арналарын жалға алу бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсынуы бойынша шарттар мен техникалық ерекшеліктерді сапалы дайындау, резервтік байланыс арналарын пайдалану, тарифтерді, бөгде операторлардың байланыс арналарының өткізу қабілеті мен қолжетімділігін ескере отырып, МО БКО-ның оңтайлы желісін қалыптастыру, МО БКО-ның меншікті желісін дамыту
Жедел ден қою жоспарын іске асыру, даулы мәселелер туындаған кезде "ҰАТ" АҚ мүдделерін қорғау үшін заңды шараларды пайдалану
3
Заманауи қылмыстық кибертоптардың және шетелдік барлау қызметтерінің іс-қимылдарына байланысты АҚ саласындағы киберқауіптер мен кибершабуылдар санының өсуі
АЖ "ҰАТ" АҚ сүйемелдейтін деректер тұтастығының, құпиялылығының, қолжетімділігінің бұзылуы, АҚ шарттары мен талаптарының бұзылуы, МО және оның көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылар арасындағы беделдің нашарлауы, МО атынан тапсырыс берушілердің айыппұл санкциялары, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне қауіп-қатер
АҚ қамтамасыз ету орталығын құру, киберқауіпсіздіктің негізгі бағыттары бойынша "ҰАТ" АҚ АҚ блогы мамандарының біліктілігін арттыру (қорғалуды тестілеу, инциденттерді басқару, жаңа буындағы желілік қауіпсіздік, нысаналы шабуылдарға қарсы іс-қимыл, криминалистикалық форензика, реверс-инженерия); осал тұстарды өз күштерімен анықтау; осал тұстарды анықтау бойынша сыртқы ұйымдармен (оның ішінде "МТҚ" РМК) тиімді өзара іс-қимыл жасау; осал тұстарды жою жөнінде шаралар қабылдау
АҚ бұзылуы инциденттерінің және киберқауіптердің қайталануын болғызбау жөнінде шаралар қабылдау, алдын алу шараларын жүргізу
4
АК-инфрақұрылымының АК-көрсетілетін қызметтерді ұсынуға техникалық жағынан дайын болмауы
АК-көрсетілетін қызметтер сапасының нашарлауы, көрсетілетін қызметтердің жоспарлы көлемін көрсету мүмкіндігінің болмауы, МО мен оның көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылар арасында беделдің нашарлауы, МО атынан тапсырыс берушілерден айыппұл санкциялары
"Электрондық үкіметтің" қолданыстағы АК-инфрақұрылымын зерттеп-қарау, зерттеп-қарауды талдау нәтижелері бойынша сәйкессіздіктерді жою
АК-инфрақұрылымы параметрлерінің анықталған сәйкессіздіктерін жою, сәйкессіздіктердің қайталануына жол бермеу жөнінде шаралар қабылдау
2-стратегиялық бағыт. Мемлекеттік органдардың автоматтандырылған функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді іске асыруы, өмірлік және бизнес ахуалдарды цифрландыру кезінде қоғамның рөлін арттыру
5
B2B нарығы үшін қате маркетингтік / тарифтік саясатты қабылдау
Тауарлардың/көрсетілетін қызметтердің/жұмыстардың төмендетілген/жоғарылатылған құнымен және жаңа клиенттердің тартылуымен байланысты инвестициялық жобалардың жоспарлы көрсеткіштеріне қол жеткізбеу
АК-көрсетілетін қызметтер нарығын зерттеу және талдау, жеке АКТ-компаниялармен коммуникациялар орнату, бәсекелес компаниялардың ұсыныстарын мониторингтеу
Бекітілген есеп-қисаптарды қайта қарау. Нарықты трансформациялау жағдайында "ҰАТ" АҚ ұсынысын/қызметін қайта бағдарлау. Маркетингтік / тарифтік саясатты жетілдіру
6
IT-қоғамдастықтың "ҰАТ" АҚ көрсетілетін қызметтеріне қызығушылығының болмауы
"ҰАТ" АҚ іскерлік беделінің нашарлауы, нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізбеу
Нарықты зерттелетін кезеңдегі (қазіргі сәт) көрсетілетін қызметтерге нақты қажеттілік тұрғысынан талдау
Маркетингтік науқанды жандандыру, "ҰАТ" АҚ қызметінің таңдалған бағдарына түзетулер енгізу
7
Күтілетін көлемде АК-көрсетілетін қызметтерге сұраныстың болмауы
АК-көрсетілетін қызметтерді ұсынудан түсетін жоспарлы кірістердің төмендеуі
Ақпараттандырудың сервистік моделінің жаңашылдығына байланысты тәуекелдерді ескере отырып, АК-көрсетілетін қызметтердің қажеттілігіне талдау жүргізу, шығыстарды жоспарлау
АК-көрсетілетін қызметтердің тізбесін қайта қарау, жаңа АК- көрсетілетін қызметтерді құру мәселесін пысықтау
3-стратегиялық бағыт. Қоғам қызметінің тиімділігін және іскерлік бедел деңгейін арттыру
8
Белгіленген стандарттар мен Корпоративтік басқару/ корпоративтік этика кодексін бұзу
Қабылданатын басқарушылық шешімдер сапасының, мүдделі тараптар тарапынан сенімнің төмендеуі
Жалғыз акционердің ұсынымдары негізінде корпоративтік басқару жүйесін жақсарту жөніндегі іс-шараларды іске асыру, оның ішінде:
Директорлар кеңесінің тәуелсіз мүшелеріне қойылатын талаптарды және олардың қызметін ынталандыруды арттыру;
корпоративтік басқару саласындағы ішкі құжаттар мен бизнес-процестерді жетілдіру; ішкі аудит қызметінің жұмысын күшейту, тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесінің тиімділігін арттыру
Бұзушылықтардың себептерін талдау, корпоративтік басқару жүйесін жақсарту жөніндегі іс-шаралар жоспарларын әзірлеу және іске асыру
9
Білікті өндірістік персоналдың тапшылығы, қоғамның тәуекел картасының "Кадрлардың тұрақтамауы" тәуекелін іске асыру
Өндірістік жұмыстар жөніндегі жоспарлардың орындалмауы, жұмыстарды бұзушылықтармен іске асыру және жол берілген олқылықтарды түзетуге арналған қосымша шығындар, жаңа персоналды оқытуға арналған шығындардың ұлғаюы, еңбек өнімділігінің төмендеуі
Тиімді ынталандыру жүйесін әзірлеу және енгізу, кадрлар резервін қалыптастыру, мансапты дамытудың жеке жоспарларын әзірлеу, еңбек нарығындағы мамандардың жалақысы деңгейін талдау, жоғары оқу орындарымен және орта арнаулы оқу орындарымен жұмыс, жас мамандарды даярлау және тарту
"ҰАТ" АҚ-та Астана және Алматы қалаларын қоса алғанда, өңірлер бойынша осы көрсеткіш бөлінісінде ЕТҚ-ны IT-саласы мамандарының жалақысы деңгейінде ұлғайту жағына қайта қарау жоспарлануда
10
Ішкі бизнес-процестерді автоматтандырудың төмен деңгейі
"ҰАТ" АҚ қызметінің көрсеткіштері мен жұмысы тиімділігінің төмендеуі
Бизнес-процестер тізімін және жұмыстардың белгіленген аяқталу күнін бекіте отырып, автоматтандыру жоспарларын айқындау
"ҰАТ" АҚ бизнес-процестерінің тұрақты мониторингі. Автоматтандыру жоспарын уақтылы өзектілендіру
11
Персоналдың еңбек/өндірістік тәртіпті бұзуы
Құрылымдық бөлімшелердің жұмыс жоспарларын уақтылы орындамауы, өндірістік бұзушылықтарға жол беру, жабдықтар мен техниканың істен шығуы
Ішкі құжаттардың үлгілік бұзылатын параметрлерін және бұзушылықтардың себептерін айқындау, болашақта ұқсас жағдайларда іс-қимыл тәртібін айқындау, басшылықтың ішкі нормативтік құжаттар ережелерінің орындалуын тұрақты негізде бақылауы, ішкі нормативтік құжаттардың ережелері бұзылған жағдайда жауапкершілікке тарту, қызметкерлердің біліктілігін арттыру
Жұмыс жоспарларын бұзу себептерін анықтау мен жою және кінәлілерді жауапкершілікке тарту, салдарын жою, жұмыс жоспарларын түзету.
Бірыңғай қауіпсіздік жүйесін енгізу, заманауи талаптарға жауап беретін жаңа техникамен жарақтандыру
12
Комплаенс-тәуекел / сыбайлас жемқорлық тәуекелдері
"ҰАТ" АҚ іскерлік беделінің нашарлауы. Шығындар/залал, "ҰАТ" АҚ-ның бюджет қаражатын тиімсіз бөлу
"ҰАТ" АҚ қызметкерлерімен сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша кеңестер (семинарлар) ұйымдастыру және өткізу. "ҰАТ" АҚ қызметкерлері тарапынан сыбайлас жемқорлық фактілері туралы ақпараттың болуы тұрғысынан азаматтардың шағымдары мен жолданымдары талдау
Қолданыстағы заңнамаға сәйкес "ҰАТ" АҚ қызметінің сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингін жүргізу
"Ұлттық ақпараттық технологиялар"
акционерлік қоғамының
2024 – 2033 жылдарға
арналған даму жоспарына
2-қосымша
2024 – 2033 жылдарға арналған "ҰАТ" АҚ қызметінің түйінді көрсеткіштері
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.06.2025 № 481 қаулысымен.
Р/с
Көрсеткіштер/жылдар

вклад в достижение общестранового целевого индикатора по увеличению общего объема экспорта IT-услуг до 1 млрд долларов США к 2026 году.
Раздел 4. Система управления рисками при реализации стратегических направлений деятельности
Система управления рисками при реализации стратегических направлений деятельности АО "НИТ" изложена в приложении 1 к настоящему Плану развития.
Ключевые показатели деятельности АО "НИТ" на 2024 – 2033 годы изложены в приложении 2 к настоящему Плану развития.
Методика расчета ключевых показателей деятельности АО "НИТ" представлена в приложении 3 к настоящему Плану развития.
Стратегическая карта АО "НИТ" изложена в приложении 4 к настоящему Плану развития.
________________________________
Приложение 1 к Плану
развития акционерного
общества "Национальные
информационные технологии"
на 2024 – 2033 годы
Система управления рисками при реализации стратегических направлений деятельности
В ходе реализации Плана развития АО "НИТ" на 2024-2033 годы существует вероятность возникновения рисков, требующих принятия предупреждающих мер, а также действий, сглаживающих последствия от наступления таких рисков:
№ п/п
Наименование риска или угрозы
Последствия риска
Мероприятия по предупреждению риска
Мероприятия по реагированию при наступлении риска
1
2
3
4
5
Стратегическое направление 1. Развитие информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства"
1
Секвестирование бюджета и сокращение/исключение расходов ГО на приобретение информационно-коммуникационных услуг
Сокращение количества клиентов, снижение плановых доходов от предоставления ИК-услуг
Участие в подготовке уполномоченным органом бюджетных заявок и обоснований по объемам приобретаемых ИК-услуг, проведение на постоянной основе анализа рынка получателей услуг, эффективное взаимодействие с ГО
Оптимизация расходов, повышение качества системы планирования и поиск альтернативных источников доходов
2
Изменение условий, качества и стоимости оказания услуг сторонними операторами связи
Повышение стоимости аренды каналов связи, ухудшение их пропускной способности и доступности, снижение уровня доступности ИК-инфраструктуры и качества оказываемых АО "НИТ" ИК-услуг
Эффективное взаимодействие с партнерами-сторонними операторами связи, качественная подготовка договоров и технических спецификаций по предоставлению сторонними операторами связи услуг по аренде каналов связи, использование резервных каналов связи, формирование оптимальной сети ЕТС ГО с учетом тарифов, пропускной способности и доступности каналов связи сторонних операторов, развитие собственной сети ЕТС ГО
Реализация плана оперативного реагирования, использование законных юридических мер для защиты интересов АО "НИТ" при возникновении спорных вопросов
3
Рост количества киберугроз и кибератак в области ИБ, связанный с действиями современных преступных кибергруппировок и зарубежных разведывательных спецслужб
Нарушение целостности, конфиденциальности, доступности данных в сопровождаемых АО "НИТ" ИС, нарушение условий и требований ИБ, ухудшение репутации среди ГО и пользователей его услуг, штрафные санкции заказчиков в лице ГО, угроза национальной безопасности Республики Казахстан
Построение центра обеспечения ИБ, повышение квалификации специалистов блока ИБ АО "НИТ" по ключевым направлениям кибербезопасности (тестирование защищенности, управление инцидентами, сетевая безопасности нового поколения, противодействие целевым атакам, криминалистическая форензика, реверс-инженерия); выявление уязвимостей собственными силами; эффективное взаимодействие с внешними организациями (в том числе РГП "ГТС") по выявлению уязвимостей; принятие мер по устранению уязвимостей.
Принятие мер по недопущению повтора инцидентов нарушения ИБ и киберугроз, проведение превентивных мер
4
Техническая неготовность ИК-инфраструктуры к предоставлению ИК-услуг
Ухудшение качества оказываемых ИК-услуг, отсутствие возможности оказания плановых объемов предоставляемых услуг, ухудшение репутации среди ГО и пользователей его услуг, штрафные санкции от заказчиков в лице ГО
Обследование существующей ИК-инфраструктуры "электронного правительства", устранение несоответствий по результатам анализа обследования
Устранение выявленных несоответствий параметров ИК-инфраструктуры, принятие мер по недопущению повтора несоответствий
Стратегическое направление 2. Повышение роли общества при реализации государственными органами автоматизированных функций и вытекающих из них государственных услуг, цифровизации жизненных и бизнес ситуаций
5
Принятие ошибочной маркетинговой/тарифной политики для рынка B2B
Недостижение плановых показателей инвестиционных проектов, связанных с заниженной/завышенной стоимостью товаров/услуг/работ и с привлечением новых клиентов
Исследование и анализ рынка ИК-услуг, выстраивание коммуникаций с частными ИКТ-компаниями, постоянный мониторинг предложений компаний-конкурентов
Пересмотр утвержденных расчетов, переориентация предложения/деятельности АО "НИТ" в условиях трансформации рынка, совершенствование маркетинговой/тарифной политики
6
Незаинтересованность IT-сообщества в услугах АО "НИТ"
Ухудшение деловой репутации АО "НИТ", недостижение целевых показателей
Анализ рынка на реальную потребность в услугах за исследуемый период (текущий момент)
Активизация маркетинговой кампании, внесение корректировок в выбранный курс направления деятельности АО "НИТ"
7
Отсутствие востребованности ИК-услуг в ожидаемом объеме
Снижение плановых доходов от предоставления ИК-услуг
Проведение анализа востребованности ИК-услуг, планирование расходов с учетом рисков в силу новизны сервисной модели информатизации
Пересмотр перечня ИК-услуг, проработка вопроса создания новых ИК-услуг
Стратегическое направление 3. Рост эффективности деятельности общества и уровня деловой репутации
8
Нарушение установленных стандартов и Кодекса корпоративного управления / корпоративной этики
Снижение качества принимаемых управленческих решений, доверия со стороны заинтересованных сторон
Реализация мероприятий по улучшению системы корпоративного управления на основе рекомендаций Единственного акционера, в т. ч.:
повышение требований к независимым членам Советов директоров и мотивации их деятельности;
совершенствование внутренних документов и бизнес-процессов в области корпоративного управления; усиление работы службы внутреннего аудита, повышение эффективности системы управления рисками и внутреннего контроля
Анализ причин нарушений, разработка и реализация планов мероприятий по улучшению системы корпоративного управления
9
Дефицит квалифицированного производственного персонала, реализация риска "Текучесть кадров" карты рисков общества
Невыполнение планов по производственным работам, реализация работ с нарушениями и дополнительные затраты на исправление допущенных недочетов, увеличение затрат на обучение нового персонала, снижение производительности труда
Разработка и внедрение эффективной системы мотивации, формирование резерва кадров, разработка индивидуальных планов развития карьеры, анализ уровня заработной платы специалистов на рынке труда, работа с ВУЗами и средними специальными учебными заведениями, подготовка и привлечение молодых специалистов
В АО "НИТ" планируется пересмотр ФОТ в сторону увеличения на уровне заработной платы специалистов IT–отрасли в разрезе данного показателя по регионам, включая города Астану и Алматы.
10
Низкий уровень автоматизации внутренних бизнес-процессов
Снижение показателей деятельности и эффективности работы АО "НИТ"
Определение планов автоматизации с утверждением списка бизнес-процессов и фиксированной датой окончания работ
Постоянный мониторинг бизнес-процессов АО "НИТ". Своевременная актуализация плана автоматизации
11
Нарушение персоналом трудовой/производственной дисциплины.
Несвоевременное выполнение планов работ структурными подразделениями, допущение производственных нарушений, выход из строя оборудования и техники
Определение типовых нарушаемых параметров внутренних документов и причин нарушений, определение порядка действий в аналогичных ситуациях в будущем, контроль руководства на постоянной основе над исполнением положений внутренних нормативных документов, привлечение к ответственности в случае нарушения положений внутренних нормативных документов, повышение квалификации сотрудников
Выявление и устранение причин нарушения планов работ и привлечение к ответственности виновных, устранение последствий, корректировка планов работ.
Внедрение единой системы безопасности, оснащение новой техникой, отвечающей современным требованиям
12
Комплаенс-риск/коррупционные риски
Ухудшение деловой репутации АО "НИТ". Убытки/ущерб, неэффективное распределение средств бюджета АО "НИТ"
Организация и проведение совещаний (семинаров) с работниками АО "НИТ" по вопросам противодействия коррупции, анализ жалоб и обращений граждан на предмет наличия в них информации о фактах коррупции со стороны работников АО "НИТ"
Проведение антикоррупционного мониторинга деятельности АО "НИТ" в соответствии с действующим законодательством.
_________________________________________
Приложение 2 к Плану
развития акционерного
общества "Национальные
информационные технологии"
на 2024 – 2033 годы
Ключевые показатели деятельности АО "НИТ" на 2024-2033 годы
№ п/п
Показатели/годы

1. МО БКО қолжетімділік индексі, %
, мұндағы
И – МО БКО қолжетімділік индексі, %;
Ti – есепті кезең үшін қызметтер ұсыну шартына сәйкес і-ші нүкте үшін қызметтер ұсыну уақыты,
n –қосылған нүктелердің жалпы саны, оларға МО және олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары жатады, бірл.
P – жиынтық қарапайым МО БКО*, сағат.
*Тоқтап қалу бойынша деректер қоғам мен ҚР ЦДИАӨМ арасында жасалған шоғырландырылған шартқа сәйкес, тікелей шарт жасасу арқылы бір көзден жасалған шарттар бойынша телефон арқылы түскен мемлекеттік органдардың түпкілікті пайдаланушыларының өтінімдері негізінде қалыптастырылады. Бұдан басқа, байланыс арналарын мониторингтеу жүйесінен мәліметтер пайдаланылады. Өтінімдер қабылдауды қоғамның тиісті бөлімшесі жүргізеді.
2. ДОӨ қолжетімділік индексі, %
, мұндағы
И – ДӨО қолжетімділік индексі, %;
Ti – ықтимал қолжетімділік кезеңі (24/7/365); сағат,
Pi – тоқтап қалу кезеңі *, сағат.
N – деректерді өңдеу орталықтарының жалпы саны (МОСО және өңірлік ДӨО), бірл.
* ДӨО тоқтап қалуы бойынша деректер Service desk-тен жүктеп алынады.
3. Миграцияға жататын бұлтты ЭҮП АКП-да орналастырылған ЭҮ АО үлесі, %
С = (А/В)*100 %, мұндағы
А – бірыңғай цифрлық платформаға ауыстырылған автоматтандырылған ЭҮ АО саны;
В – Миграция жоспарына сәйкес миграцияға жататын АО ЭҮ жалпы саны;
С – бірыңғай цифрлық платформаға ауыстырылған ЭҮ АО %.
4. Мемлекеттік органдар мен мемлекеттік функциялардың эталондық дерекқорын толықтыру, %
С = (А/В)*100%, мұндағы
А – "Азамат" мәні бойынша эталондық дерекқорға енгізілген таза (эталондық) деректердің саны;
В – мемлекеттік дерекқордағы "Азамат" мәні бойынша деректер саны;
С – эталондық дерекқорды "Азамат" мәні бойынша таза деректермен толықтыру %-ы.
5. Құралдардың көмегімен жасалған дата-өнімдердің саны, бірл.
Дата-өнімдердің іс жүзіндегі саны.
5-1. ЖИ пайдаланатын өнім саны, бірлік
ЖИ пайдаланатын АT-өнімдердің нақты саны.
5-2. Таза пайдадан инновацияларды дамытуға арналған шығыстардың үлесі, %.
Жылдық қаржылық есептілікте көрсетілген есепті жылдағы таза пайда сомасынан %.
6. Ақпараттық жүйелер мен бағдарламалық өнімдердің, оның ішінде ЭҮ АКП-да орналастырылғандардың қолжетімділігі; %
мұндағы,
И – АЖ мен БӨ қолжетімділігінің индексі, %;
Ti – АЖ мен БӨ і-тобы үшін ықтимал қолжетімділік кезеңі, сағат;
Рi – АЖ мен БӨ і-тобының қолжетімсіз болу кезеңі, сағат;*
N – АЖ мен БӨ топтарының жалпы саны, бірлік.
1-топ: "электрондық үкімет" порталы, "электрондық үкіметтің" шлюзі, "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі, мобильді үкімет, "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқоры" ақпараттық жүйесі, "Қазақстан Республикасының ұлттық шлюзі" ақпараттық жүйесі, "Е-өтініш" ақпараттық жүйесі;
2-топ: мемлекеттік органдардың интернет-порталы, мемлекеттік органдардың электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі, бұлттық құжат айналымы, Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының электрондық пошта сервисі;
3-топ: "Мекенжай тіркелімі" ақпараттық жүйесі, мемлекеттік органдар интернет-ресурстарының бірыңғай платформасы, Smart Data Ukimet, Smart Bridge (сервистер витринасы), "Монополист" базасы, "Е-апостиль", "Көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассиінің электрондық паспорттары) және өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорттары жүйесі";
4-топ: "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры, "Заңды тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры, "Азаматтық хал актілерінің жазбалары" ақпараттық жүйесі, "Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкі" ақпараттық жүйесі;
5-топ: халыққа қызмет көрсету орталықтарына арналған интеграцияланған ақпараттық жүйе, "Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры" ақпараттық жүйесі;
6-топ: құжаттардың бірыңғай электрондық архиві, "Е-нотариат" бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйесі;
7-топ: Қазақстан Республикасының сенімді үшінші тарапы, Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығы, Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығы, Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығы;
8-топ: "электрондық үкімет" шлюзімен интеграцияланған мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелері.
*Жұмыссыз тұрып қалу бойынша деректер ServiceDesk АЖ есептері негізінде құрылады. Есептеу үшін АЖ топтарының саны пайдаланылады, жекелеген сервистердегі көрсетілетін қызметтердегі іркілістер кезіндегі қолжетімді болмау пайызы, жоспарлы және жоспардан тыс жұмыстар ескеріледі.
Ескертпе: ақпараттық жүйелер мен бағдарламалық өнімдердің, оның ішінде ЭҮ АКП-да орналастырылғандардың қолжетімділігін есептеу кезінде "ҰАТ" АҚ есеп беру кезеңінде іс жүзінде сүйемелдейтін АЖ мен БӨ қолданылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.06.2025 № 481 қаулысымен.

1. Индекс доступности ЕТС ГО, %
, где
И – индекс доступности ЕТС ГО, %;
Ti – время предоставления услуг для i-ой точки в соответствии с договором предоставления услуг за отчҰтный период,
n – общее количество подключенных точек, к которым относятся ГО и их подведомственные организации, ед.
P – суммарный простой ЕТС ГО*, часы.
*Данные по простоям формируются на основании заявок от конечных пользователей государственных органов по телефону согласно заключенному консолидированному договору между обществом и МЦРИАП РК, а также по договорам, заключенным из одного источника путем прямого заключения договора. Кроме того, используются сведения из системы мониторинга каналов связи. Прием заявок производится соответствующим подразделением общества.
2. Индекс доступности ЦОД, %
, где
И – индекс доступности ЦОД, %;
Ti – период возможной доступности (24/7/365); часы,
Pi – период простоев*, часы.
N – общее количество центров обработки данных (СЦГО и региональные ЦОД), ед.
* Данные по простоям ЦОДов выгружаются из Service desk.
3. Доля ОИ ЭП размещенных на облачной ИКП ЭП из подлежащих миграции, %
С = (А/В)*100%, где
А – количество ОИ ЭП, переведенных на единую цифровую платформу;
В – общее количество ОИ ЭП, подлежащих миграции, согласно Плану миграции;
С – % переведенных ОИ ЭП на единую цифровую платформу.
4. Наполнение эталонной базы данных государственных органов и государственных функций, %
С = (А/В)*100%, где
А – количество чистых (эталонных) данных по сущности "Гражданин", внесенных в эталонную базу данных;
В – количество данных по сущности "Гражданин" в государственных базах данных;
С – % наполнения эталонной базы данных чистыми данными по сущности "Гражданин".
5. Количество дата-продуктов, созданных с помощью инструментария, ед.
Фактическое количество дата-продуктов.
6. Доступность информационных систем и программных продуктов, в том числе размещенных на облачной ИКП ЭП; %
где,
И – индекс доступности ИС и ПП, %;
Ti – период возможной доступности для i-й группы ИС и ПП, часы;
Рi – период недоступности для i-й группы ИС и ПП, часы;
N – общее количество групп ИС и ПП, ед.
Группа 1: ПЭП, ШЭП, Развитие ПЭП, ШЭП, Мобильное правительство (MGOV), ИИС ЦОН, ГБД ЕЛ, ПШЭП;
Группа 2: ИС АР, ГБД РН, ГБД ФЛ, ГБД ЮЛ, ИС ЗАГС, ИС РДИ, Е-акимат;
Группа 3: Е-нотариат и ЕИС техосмотр;
Группа 4: ИПГО, ЭПС ГО, ЕСЭДО;
Группа 5: ЕПИР ГО, Эталонный банк, Smart Data Ukimet, Smart Bridge (витрина сервисов);
Группа 6: ПП;
Группа 7: ИС НШ;
Группа 8: ДТС РК, КУЦ РК, НУЦ РК, УЦ ГО;
Группа 9: ИС ГО, интегрированные с ШЭП (МТСЗН РК, МВД РК, МЗ РК, КПСиСУ РК, МП РК, МО РК, АО ЕНПФ, ВС РК, АДГС РК, НАО ГК ПДГ (ИС АИС ГЗК), МЮ РК).**
*Данные по простоям формируются на основании отчетов ИС ServiceDesk. Для расчета используется количество групп ИС, учитывается процент недоступности при сбоях в отдельных сервисах, услугах, плановые и неплановые работы.
** ПЭП – Портал "электронного правительства", ШЭП – Шлюз "электронного правительства", развитие ПЭП, ШЭП – развитие портала "электронного правительства", шлюза "электронного правительства", Мобильное правительство (MGOV) – Мобильное правительство, ПШЭП – платежный шлюз "электронного правительства", ИС АР – информационная система "Адресный регистр", ГБД РН – государственная база данных "Регистр недвижимости", ГБД ФЛ – государственная база данных "Физические лица", ГБД ЮЛ – государственная база данных "Юридические лица", ИС ЗАГС – Информационная система "Запись актов гражданского состояния", ИС РДИ – Информационная система "Реестр движимого имущества", Е-акимат – электронная система Акимата, Е-нотариат – Единая нотариальная информационная система "Е-нотариат", ЕИС техосмотр – Единая информационная система "Техосмотр", ИПГО – Интернет-портал государственных органов, ЭПС ГО – Электронный почтовый сервис государственных органов Республики Казахстан, ЕСЭДО – Единая система электронного документооборота государственных органов, ЕПИР ГО – Единая платформа интернет-ресурсов государственных органов, Эталонный банк – информационная система "Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде", Smart Data Ukimet, Smart Bridge (витрина сервисов), ПП – Программный продукт (маркировка товаров, реестр субъектов предпринимательства, жилищный фонд, база Монополист, Е-Заңнама, робот по сбору информации из интернет-источников, тахограф, база данных неправительственных организации), ИС НШ – Информационная система "Национальный шлюз Республики Казахстан", ДТС РК – Доверенная третья сторона Республики Казахстан, КУЦ РК – Корневой удостоверяющий центр Республики Казахстан, НУЦ РК – национальный удостоверяющий центр Республики Казахстан, УЦ ГО – удостоверяющий центр государственных органов Республики Казахстан.

14. Рентабельділік, кем емес, %
С = (А/В)*100 %, мұндағы
A – салық салудан кейінгі таза пайда, мың теңге;
B – кіріс, мың теңге;
С – рентабельділік, %.
15. Өндірістік персоналдың 1 қызметкеріне шыққандағы еңбек өнімділігі, млн теңге
С = А/В, мұндағы
А – негізгі қызметтен түсетін кіріс, млн теңге
В – есепті кезеңдегі өндірістік персоналдың орташа тізімдік саны.
С – өндірістік персоналдың 1 қызметкеріне шыққандағы еңбек өнімділігі, млн теңге

14. Рентабельность, не менее, %
С=(А/В) *100%, где,
А – чистая прибыль после налогообложения, тыс. тенге;
B – доходы, тыс. тенге;
С – рентабельность, %.
15. Производительность труда на 1 работника производственного персонала, млн тенге
С=А/В, где,
А – доходы от основной деятельности, млн тенге;
В – среднесписочная численность производственного персонала в отчетном периоде;
С – производительность труда на 1 работника производственного персонала, млн тенге.