Азаматтық қорғау саласындағы бірінші кезектегі шаралардың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 15 маусымдағы № 478 қаулысы.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 5 қыркүйекте Жедел штабтың отырысында берген тапсырмаларына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық қорғау саласындағы бірінші кезектегі шаралардың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін және жылдың қорытындысы бойынша 25 қаңтардан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне олардың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі жылдың қорытындысы бойынша 15 ақпаннан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына Кешенді жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 15 маусымдағы
№ 478 қаулысымен
бекітілген
Азаматтық қорғау саласындағы бірінші кезектегі шаралардың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспары
Кіріспе
Азаматтық қорғау саласындағы бірінші кезектегі шаралардың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар) Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 5 қыркүйекте Қостанай облысындағы табиғи өртті жою жөніндегі жедел штаб отырысында берген тапсырмаларына сәйкес әзірленді.
Орта мерзімді перспективаға арналған кешенді жоспар халықты, объектілер мен аумақтарды төтенше жағдайлардан кешенді қорғау жөніндегі шараларды, сондай-ақ азаматтық қорғау күштері мен құралдарының жедел ден қоюға әзірлігін арттыруды көздейді. Іс-шаралар Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі – ТЖМ), Экология және табиғи ресурстар министрлігінің (бұдан әрі – ЭТРМ), жергілікті атқарушы органдардың (табиғат қорғау бөлімшелері) міндеттерін мынадай бағыттар бойынша іске асыруға мүмкіндік береді:
1. "Материалдық-техникалық базаны нығайту";
2. "Еңбек ресурстары және әлеуметтік қамсыздандыру";
3. "ТЖМ объектілерін салу және реконструкциялау".
Қазақстан Республикасының аумағында болған табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туралы шолу-талдамалық ақпарат табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар санының өскенін куәландырып отыр: қауіпті гидрометеорологиялық және геологиялық құбылыстар (2019 ж. – 45, 2020 ж. – 104, 2021 ж. – 130, 2022 ж. – 150 ); табиғи өрттер (2019 ж. – 700, 2020 ж. – 831, 2021 ж. – 870, 2022 ж. – 928).

Об утверждении Комплексного плана первоочередных мер в сфере гражданской защиты на 2023 – 2027 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 июня 2023 года № 478.
В соответствии с поручениями Президента Республики Казахстан, данными на заседании Оперативного штаба 5 сентября 2022 года, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план первоочередных мер в сфере гражданской защиты на 2023 – 2027 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным и местным исполнительным органам обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Комплексным планом, и по итогам года, не позднее 25 января, представлять информацию о ходе их реализации в Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан по итогам года, не позднее 15 февраля, представлять в Аппарат Правительства Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Комплексного плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 июня 2023 года № 478
Комплексный план
первоочередных мер в сфере гражданской защиты
на 2023 – 2027 годы
Введение
Комплексный план первоочередных мер в сфере гражданской защиты на 2023 – 2027 годы (далее – Комплексный план) разработан в соответствии с поручениями Президента Республики Казахстан, данными на заседании Оперативного штаба по ликвидации природного пожара в Костанайской области 5 сентября 2022 года.
Комплексный план на среднесрочную перспективу предусматривает меры по комплексной защите населения, объектов и территорий от чрезвычайных ситуаций, а также повышению готовности к оперативному реагированию сил и средств гражданской защиты. Мероприятия позволят реализовать задачи министерств по чрезвычайным ситуациям (далее – МЧС), экологии и природных ресурсов (далее – МЭПР), местных исполнительных органов (природоохранные подразделения) по следующим направлениям:
1. "Укрепление материально-технической базы";
2. "Трудовые ресурсы и социальное обеспечение";
3. "Строительство и реконструкция объектов МЧС".
Обзорно-аналитическая информация о чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, произошедших на территории Республики Казахстан, свидетельствует о росте количества чрезвычайных ситуаций природного характера: опасных гидрометеорологических и геологических явлений (2019 год – 45, 2020 год – 104, 2021 год – 130, 2022 год – 150); природных пожаров (2019 год – 700, 2020 год – 831, 2021 год – 870, 2022 год – 928).

Мемлекет экологиялық, экономикалық және әлеуметтік маңыздылығын ескере отырып, елдің орман қорын өрістетуде, ол 2019 – 2022 жылдар аралығындағы кезеңде 12 млн 938 мың гектардан 13 млн 635 мың гектарға дейін ұлғайды. Бұл ретте өткен жылы республика бойынша орман өрттерінің саны 50 жағдайға ұлғайды (751-ден 801 жағдайға дейін).
Ағымдағы жағдайды талдау
1. Материалдық-техникалық жарақтандыру
ТЖМ бөлімшелерінің қарамағында әртүрлі функционалдық мақсаттағы 3875 бірлік автотехника, 119713 бірлік жабдық пен құрал-жабдық, 33 әуе кемесі бар.
70 – 90 жылдары шығарылған 500 бірлікке жуық өрт сөндіру техникасы пайдалану ресурсын өтеген және есептен шығарылуға жатады. Соңғы 5 жылда тек 305 өрт сөндіру автомобилі сатып алынды, бұл ретте 621 бірлік техника есептен шығарылды.
Азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінің материалдық-техникалық жарақтандырылуы 80 %-ды құрайды, оның 65 %-ы жаңартуды талап етеді.
Республикалық жолдардың авариялық-қауіпті учаскелерін шұғыл медициналық көмекпен қамтамасыз етумен қамту деңгейін арттыру мақсатында трассалық медициналық-құтқару пункттерінің инфрақұрылымын одан әрі кеңейту жоспарлануда.
ТЖМ медициналық-құтқару көлігінің 44 бірлігінен небары 11-і медициналық жабдықпен жарақтандырылған, толық көлемде шұғыл медициналық көмек көрсету, эвакуациялау немесе тасымалдау кезеңінде зардап шеккен адамның денсаулық жағдайына қадағалау жүргізу мүмкіндігі жоқ (40 бірлік реанимобильдің 26-сы 100 %-ға тозған, 14 бірлігінде – 95 %-ды құрайды). Зақымдалған автокөліктен зардап шеккендерді босатып шығаруға арналған авариялық-құтқару жабдықтарымен жарақталған медициналық-құтқару көлігі жоқ.
ТЖМ әуе кемелері еліміздің 14 ірі қаласында ғана орналасқан, бұл шұғыл медициналық көмек көрсету, зардап шеккендерді құтқару, жеке құрам мен жабдықты ірі төтенше жағдайлар туындаған жерге жеткізу жөніндегі арнайы міндеттерді шешу үшін жедел ден қою мүмкіндігін айтарлықтай қысқартады.
Бүгінгі таңда жұмыс істеп тұрған 63 сейсмикалық станцияда жабдықтың негізгі бөлігі моральдық және физикалық тұрғыдан ескірген. Жабдықтардың болмауына байланысты 6 сейсмикалық станция консервацияланған, ал 30-ы жаңғыртуды қажет етеді. Материалдық-техникалық жарақтандыру тиесілілік нормасының 25 %-ын құрайды.
Ел халқын техникалық құлақтандыру құралдарымен қамту 40,9 %-ды (1781 бірлік), ТЖМ бөлімшелерінің қарамағында 1615 дабылды-сөйлеу құрылғыларын орталықтандырылған іске қосу және дыбыстық хабарламаларды тарату мүмкіндігі бар 63 басқару пульті бар. Халықты құлақтандырудың мобильді кешендері еліміздің 20 өңірінің 16-да қолданылады. Цифрлық байланыс құралдарымен жарақтандыру жалпы қажеттіліктің 40,2 %-ына жетеді.

Государством, учитывая его важное экологическое, экономическое и социальное значение, наращивается лесной фонд страны, который за период 2019 – 2022 годы увеличился с 12 млн 938 тыс. га до 13 млн 635 тыс. га. При этом количество лесных пожаров за прошлый год по республике увеличилось на 50 случаев (с 751 до 801 случая).
Анализ текущей ситуации
1. Материально-техническое оснащение
На вооружении подразделений МЧС имеется 3875 единиц автотехники различного функционального назначения, 119713 единиц оборудования и снаряжения, 33 воздушных судна.
Порядка 500 единиц пожарной техники 70-90-х годов выпуска выработали эксплуатационный ресурс и подлежат списанию. За последние 5 лет приобретено только 305 пожарных автомобилей, при этом списана 621 единица техники.
Материально-техническая оснащенность воинских частей гражданской обороны составляет 80 %, из которых 65 % требует обновления.
С целью повышения уровня охвата обеспечением экстренной медицинской помощью аварийно-опасных участков республиканских дорог планируется дальнейшее расширение инфраструктуры трассовых медико-спасательных пунктов.
Из 44 единиц медико-спасательного транспорта МЧС всего 11 оснащено медицинским оборудованием, соответственно, отсутствует возможность оказать экстренную медицинскую помощь в полном объеме, проводить отслеживание состояния здоровья пострадавшего на этапе эвакуации или транспортировки (из 40 единиц реанимобилей у 26 износ составляет 100 %, 14 единиц – 95 %). Отсутствует медико-спасательный транспорт, оснащенный аварийно-спасательным оборудованием для деблокировки пострадавших из поврежденного автотранспорта.
Воздушные суда МЧС дислоцированы только в 14 крупных городах страны, что существенно сокращает возможность оперативного реагирования для оказания экстренной медицинской помощи, спасения пострадавших, решения специальных задач по переброске личного состава и оборудования к месту возникновения крупномасштабных чрезвычайных ситуаций.
На сегодняшний день на 63 действующих сейсмических станциях основная часть оборудования морально и физически устарела. Из-за отсутствия оборудования 6 сейсмических станций законсервировано, а 30 нуждается в модернизации. Материально-техническое оснащение составляет 25 % от нормы положенности.
Охват населения страны техническими средствами оповещения составляет 40,9 % (1781 единица), на вооружении подразделений МЧС имеется 63 пульта управления с возможностью централизованного запуска 1615 сиренно-речевых устройств и трансляции звуковых сообщений. Мобильные комплексы оповещения населения применяются в 16 регионах страны из 20. Оснащенность цифровыми средствами связи достигает 40,2 % от общей потребности.

ЭТРМ деректері бойынша облыстардың орман мекемелерінің өрт сөндіру техникасымен және жабдықтарымен жарақтандырылуы 66,3 %-ды құрайды. Тиесілілік нормаларына сәйкес 4695 бірлік шағын орман өртін сөндіру кешені қажет, қолда 6143 бірлік бар, оның ішінде 2763 бірлік немесе 45 %-ы өзінің пайдалану мерзімін өтеген, қолда бар 957 бірліктен 334 (35 %) патрульдік машина, 6221 трактордан 2801 (45 %) есептен шығарылуға жатады.
Ең нашар жабдықталған облыстар: Атырау – 24 %, Қызылорда – 33 %, Батыс Қазақстан – 47 %, Шығыс Қазақстан – 64 %.
Орман өрттерімен күрес кезінде өрт сөндіру автомобильдері мен жабдықтарының жеткіліксіз саны байқалады, қолда бар 6186 өрт сөндіру автомобильдерінің 4714 бірлігі (45 %), 6189 бірлік өртке қарсы, ағаш отырғызатын тіркеме және аспалы жабдықтың 4725 бірлігі (75 %) есептен шығарылуға жатады.
Табиғат қорғау мекемелерінің, атап айтқанда, арнайы көлік құралдарымен, өрт сөндіру автомобильдерімен, тіркеме және аспалы жабдықтары бар тракторлармен, өрт-бақылау мұнараларымен нашар материалдық-техникалық жарақтандырылуы, пилотсыз аппараттардың, роботтандырылған техниканың, орман өрттерін ерте анықтау жүйелерінің болмауы мемлекеттік орман қорында орман өрттерін толық шамада жедел анықтауға және оларды сөндіруге кірісуге мүмкіндік бермейді.
Проблемалық мәселелер:
азаматтық қорғау органдарының, табиғат қорғау және орман мекемелерінің төмен материалдық-техникалық жарақтандырылуы;
өртті ерте анықтау жүйелері орнатылған, өрт-бақылау мұнараларының жетіспеушілігі;
пилотсыз ұшу аппараттарының роботтандырылған техниканың жеткіліксіздігі;
облыстарды құлақтандырудың техникалық құралдары кешенін енгізу қажеттілігі;
өрт сөндіруге және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуге арналған арнайы техниканың жетіспеушілігі.
2. Еңбек ресурстары және әлеуметтік қамсыздандыру
Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері олардың өміріне, денсаулығына ұдайы қауіп төндіретін жоғары дене және психологиялық жүктеме жағдайында қызмет өткеріп, өз жұмысын жүзеге асырады және тәулік бойы жауынгерлік әзірлікте болады.
Халықты төтенше жағдайлардан қорғауды толыққанды қамтамасыз ету, авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу, жедел ден қоюды арттыру, шұғыл медициналық көмек көрсету үшін штат санын ұлғайту және азаматтық қорғау органдарының қызметкерлеріне әлеуметтік пакет ұсыну қажет.
Штат саны нормативтеріне (Ішкі істер, Төтенше жағдайлар, Денсаулық сақтау, Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрліктерінің бұйрықтары) сәйкес жұмыс істеп тұрған бөлімшелердің штат санының жеткіліксіздігіне байланысты ішкі қайта бөлу есебінен еңбек ресурстарымен жасақтау мүмкін болмай отыр.
Проблемалық мәселелер:
тұрғын үй төлемдерінің болмауы;
көтерме жәрдемақылардың болмауы;
кадрлардың тұрақтамауы;
азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерге арналған үстемеақылардың болмауы;
штат санының жеткіліксіздігі.

По данным МЭПР оснащенность противопожарной техникой и оборудованием лесных учреждений областей составляет 66,3 %. В соответствии с нормами положенности требуется 4695 единиц малых лесопожарных комплексов, в наличии имеется 6143 единицы, из которых 2763 единицы или 45 % отработало свой срок эксплуатации. Подлежат списанию 334 патрульные машины из имеющихся 957 единиц (35 %), из 6221 трактора – 2801 (45 %).
Наиболее слабо оснащены области: Атырауская – 24 %, Кызылординская – 33 %, Западно-Казахстанская – 47 %, Восточно-Казахстанская – 64 %.
При борьбе с лесными пожарами наблюдается недостаточное количество пожарных автомобилей и оборудования, из имеющихся 6186 пожарных автомобилей 4714 единиц (45 %), из 6189 единиц противопожарного, лесопосадочного прицепного и навесного оборудования 4725 единиц (75 %) подлежат списанию.
Низкое материально-техническое оснащение природоохранных учреждений, в частности, специальными транспортными средствами, пожарными автомобилями, тракторами с прицепным и навесным оборудованием, пожарно-наблюдательными вышками, отсутствие беспилотных аппаратов, роботизированной техники, систем раннего обнаружения лесных пожаров не позволяют в полной мере оперативно выявлять и приступать к тушению лесных пожаров в государственном лесном фонде.
Проблемные вопросы:
низкая материально-техническая оснащенность органов гражданской защиты, природоохранных и лесных учреждений;
нехватка пожарно-наблюдательных вышек с установкой систем раннего обнаружения возгорания;
недостаточность беспилотных летательных аппаратов, роботизированной техники;
необходимость внедрения комплекса технических средств оповещения областей;
нехватка специальной техники для тушения пожаров и проведения аварийно-спасательных работ.
2. Трудовые ресурсы и социальное обеспечение
Сотрудники органов гражданской защиты проходят службу и осуществляют свою деятельность в условиях повышенной физической и психологической нагрузки, сопряженной с постоянным риском для их жизни, здоровья, и находятся в круглосуточной боевой готовности.
Для полноценного обеспечения защиты населения от чрезвычайных ситуаций, проведения аварийно-спасательных и неотложных работ, повышения оперативного реагирования, оказания экстренной медицинской помощи необходимы увеличение штатной численности и предоставление социального пакета сотрудникам органов гражданской защиты.
В соответствии с нормативами численности (приказы министерств внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, здравоохранения, индустрии и инфраструктурного развития) укомплектование трудовыми ресурсами за счет внутреннего перераспределения не представляется возможным ввиду недостаточной штатной численности действующих подразделений.
Проблемные вопросы:
отсутствие жилищных выплат;
отсутствие подъемных пособий;
текучесть кадров;
отсутствие надбавок сотрудникам органов гражданской защиты и военнослужащим;
недостаточная штатная численность.

3. ТЖМ объектілерін салу және реконструкциялау
Ел аумағын өрттен қорғауды ТЖМ-ның 422 өрт сөндіру депосы жүзеге асырады (оның ішінде 130 өрт сөндіру депосы жаңғыртуды талап етеді).
317 елді мекен өрттен қорғаумен қамтамасыз етілді, қосымша 121 өрт сөндіру депосын салу талап етіледі.
Халық саны 10 мың адамды құрайтын және одан асатын 188 елді мекеннің (88 қала, 100 ауыл) тек 150-де мемлекеттік өртке қарсы қызмет бар. Халық саны 5-тен 10 мың адамға дейінгі 195 ауылдық елді мекеннің 85-нде (44 %) мемлекеттік өртке қарсы қызмет жоқ.
Туристік көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігі мен сапасын арттыру, туристік қызығушылық орындарын дамыту, сыртқы және ішкі туристік ағынның өсуі оған қауіпсіз инфрақұрылымды қалыптастыруға ықпал етеді. Көлдер мен өзендер жағалауында жаңа құтқару станцияларын пайдалануға беру тұрақты тұратын халықтың, курорттық аймақтарға келетін туристердің тиісінше қауіпсіздігін және курорттық аймақтарды төтенше жағдайлардан қорғауды уақтылы қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
ТЖМ Азаматтық қорғау академиясында оқитын курсанттар санитариялық нормаларға сәйкес келмейтін 1979 жылы салынған бейімделген жатақхана ғимаратында тұрады. Ғимараттың техникалық жағдайы курсанттарды толыққанды орналастыруға және білім беру процесін ретке келтіруге мүмкіндік бермейді.
Проблемалық мәселелер:
өртке қарсы қорғау және құтқару станцияларының дамымаған инфрақұрылымы;
Азаматтық қорғау академиясы объектілерінің санитариялық нормаларға сәйкес келмеуі (тозуы – 100 %);
республикалық жолдардың неғұрлым авариялық-қауіпті учаскелерінде трассалық медициналық-құтқару пункттері инфрақұрылымының жеткіліксіздігі;
ТЖМ объектілерін реновациялаудың болмауы.
Күтілетін нәтижелер:
Ескерту. Бөлімге өзгерістер енгізілді – ҚР Үкіметінің 09.08.2024 № 641; 24.04.2026 № 322 қаулыларымен.
Материалдық-техникалық жарақтандыру
Ең жаңа техникамен, жабдықтармен, құрал-жабдықтармен жарақтандыру, пилотсыз ұшу аппараттарын, роботтандырылған жүйелерді сатып алу және пайдалану. Төтенше жағдайлардың барлық түрлеріне шұғыл және жедел ден қоюды арттыру. Тұтануды ерте анықтау, орман өрттерінің ауданын азайту, заңсыз ағаш кесу жағдайларын азайту және салдары ретінде қоршаған ортаға келтірілетін залалдың азаюы.
Еңбек ресурстары және әлеуметтік қамсыздандыру
Азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің, ТЖМ әскери қызметшілерінің штат санын және оларды әлеуметтік қорғау шараларын енгізу бойынша сараланған кезеңдік тәсілді енгізу.
ТЖМ объектілерін салу және реконструкциялау
Өрт сөндіру деполары мен суда құтқару станцияларының жаңа кешендерін салу есебінен төтенше жағдайлардан болатын қатерлерді азайту, халықтың, объектілердің және ел аумағының қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Қабылданып жатқан шаралар шұғыл медициналық көмек көрсету деңгейін арттыруға, авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды уақтылы жүргізуге мүмкіндік береді.
Заманауи санитариялық нормаларға сәйкес келетін білім беру инфрақұрылымы объектілерін енгізу құтқарушылар мен өрт сөндірушілерді даярлау деңгейіне, авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу дағдыларын жаттықтыруға қолайлы әсер етеді.
Р/с № Атауы Аяқтау нысаны Орындау мерзімі Жауапты орындаушылар Қаржыландыру көлемі (мың теңге) Қаржыландыру көздері
1 2 3 4 5 6 7
Күтілетін нәтижелер:

3. Строительство и реконструкция объектов МЧС
Защиту территории страны от пожаров осуществляет 422 пожарных депо МЧС (из них 130 пожарных депо требует модернизации). Противопожарной защитой обеспечено 317 населенных пунктов, дополнительно требуется строительство 121 пожарного депо.
Из 188 населенных пунктов (88 городов, 100 сел) с численностью населения от 10 тысяч человек и выше только в 150 имеется государственная противопожарная служба. Из 195 сельских населенных пунктов с численностью населения от 5 до 10 тысяч человек в 85 (44 %) государственная противопожарная служба отсутствует.
Повышение доступности и качества туристских услуг, развитие мест туристского интереса, рост внешнего и внутреннего туристского потока способствуют формированию к нему безопасной инфраструктуры. Ввод в эксплуатацию новых спасательных станций на берегах озер и рек позволит своевременно обеспечить надлежащую безопасность постоянно проживающего населения, прибывающих в курортные зоны туристов и защиту курортных зон от чрезвычайных ситуаций.
Курсанты, обучающиеся в Академии гражданской защиты МЧС, проживают в приспособленном здании общежития 1979 года постройки, не соответствующем санитарным нормам. Техническое состояние здания не позволяет полноценно разместить курсантов и наладить образовательный процесс.
Проблемные вопросы:
неразвитая инфраструктура противопожарной защиты и спасательных станций;
несоответствие санитарным нормам объектов Академии гражданской защиты (износ – 100 %);
недостаточность инфраструктуры трассовых медико-спасательных пунктов на наиболее аварийно-опасных участках республиканских дорог;
отсутствие реновации объектов МЧС.
Ожидаемые результаты:
Сноска. Раздел с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.08.2024 № 641; от 24.04.2026 № 322.
Материально-техническое оснащение
Оснащенность новейшей техникой, оборудованием, снаряжением, приобретение и использование беспилотных летательных аппаратов, роботизированных систем. Повышение экстренного и оперативного реагирования на все виды чрезвычайных ситуаций. Ранее обнаружение возгораний, уменьшение площади лесных пожаров, случаев незаконных рубок леса и как следствие снижение наносимого ущерба окружающей среде.
Трудовые ресурсы и социальное обеспечение
Внедрение дифференцированного поэтапного подхода по введению штатной численности и меры социальной защиты сотрудников органов гражданской защиты, военнослужащих МЧС.
Строительство и реконструкция объектов МЧС
Снижение угроз от чрезвычайных ситуаций, обеспечение безопасности населения, объектов и территорий страны за счет строительства новых комплексов пожарных депо и водно-спасательных станций. Принимаемые меры позволят повысить уровень оказания экстренной медицинской помощи, своевременно провести аварийно-спасательные и неотложные работы.
Введение объектов образовательной инфраструктуры, соответствующих современным санитарным нормам, благоприятно скажется на уровне подготовки спасателей и пожарных, тренировке навыков проведения аварийно-спасательных и неотложных работ.
№ п/п Наименование Форма завершения Срок исполнения Ответственные исполнители Объем финансирования (тыс.тенге) Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
Ожидаемые результаты:

1) мемлекеттік орман қорының орман өрттерінен қорғалу деңгейін 40 %-ға арттыру;
2) азаматтық қорғау органдарының бөлімшелері қорғайтын елді мекендер санын ұлғайту (317-ден 323-ке дейін) – 82 %-дан 84 %-ға дейін;
3) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларға ден қою уақытын 15 минуттан 13 минутқа дейін төмендету;
4) авиациялық техникамен қамту аймағын 38,8 %-дан 50,6 %-ға дейін ұлғайту (33-тен 43 бірлікке дейін);
5) көлік құралдарының санын 66,8 %-дан 85,4 %-ға дейін (3345-тен 4278 бірлікке дейін) ұлғайту;
6) жабдықтармен және құрал-жабдықтармен жарақтандыруды 44,4 %-дан 68,7 %-ға дейін (216386-тен 334433 бірлікке дейін) ұлғайту;

1) повышение уровня защищенности государственного лесного фонда от лесных пожаров на 40 %;
2) увеличение количества населенных пунктов, защищаемых подразделениями органов гражданской защиты (с 317 до 323), – от 82 % до 84 %;
3) снижение времени реагирования на чрезвычайные ситуации природного и техногенного характера с 15 мин до 13 мин;
4) 4) увеличение зоны покрытия авиационной техникой (от 33 до 43 единиц) от 38,8 % до 50,6 %;
5) увеличение количества транспортных средств (с 3345 до 4278 единиц) от 66,8 до 85,4 %;
6) увеличение оснащенности оборудованием и снаряжением (от 216386 до 334433 единиц) от 44,4 % до 68,7 %;

7) орман шаруашылығы және жануарлар дүниесінің табиғат қорғау және орман мекемелерін материалдық-техникалық жарақтандыруды 100 %-ға дейін жеткізу;
8) табиғат қорғау мекемелерін орман өрттерін ерте анықтау жүйесімен қамтуды 15 %-ға дейін жеткізу;
9) заманауи техникалық ақпарат беру және құлақтандыру құралдарын енгізу арқылы халықты құлақтандырумен қамтуды 19 %-дан 49 %-ға дейін ұлғайту (1714-тен 4339 бірлікке дейін)
Материалдық-техникалық жарақтандыру
1
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі жұмыстарды орындау үшін, оның ішінде қаржы лизингі тетігін пайдалана отырып, көлік құралдарын, теңіз кемелерін және арнайы инженерлік техниканы сатып алу
қабылдау-
беру актісі
2023 жыл
ТЖМ, ҰЭМ

7) доведение материально-технического оснащения природоохранных и лесных учреждений лесного хозяйства и животного мира до 100 %;
8) доведение охвата природоохранных учреждений системой раннего обнаружения лесных пожаров до 15 %;
9) увеличение охвата населения оповещением посредством внедрения современных технических средств информирования и оповещения (от 1714 до 4339 единиц) от 19 % до 49 %.
Укрепление материально-технической базы
1
Приобретение транспортных средств, морских судов и специальной инженерной техники для выполнения работ по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, в том числе используя механизм финансового лизинга
акт приема-передачи
2023 год
МЧС, МНЭ