"Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 24 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 2 мамырдағы № 347 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 846 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 09.10.2025 № 846 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз
1. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 24 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі туралы ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) аэроғарыш және электрондық өнеркәсіп, инновациялық қызмет салаларында, елдің ғылыми-техникалық дамуы, геодезия, картография және кеңістіктік деректер, ақпараттандыру, "электрондық үкімет", дербес деректер және оларды қорғау, цифрлық активтер, жобалық басқару салаларындағы ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында, сондай-ақ байланыс, мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттік саясатты дамыту салаларында және деректерді басқару бойынша (бұдан әрі – реттелетін салалар) басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.";
13-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) реттелетін салаларда тиімді мемлекеттік саясатты қалыптастыру және жүргізу, сондай-ақ бәсекеге қабілетті аэроғарыш өнеркәсібін дамыту және ақпараттандыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздікті, ғарыш қызметі саласында, дербес деректер мен оларды қорғау саласында, байланыс саласында ұлттық ресурстарды бөлу мен пайдалануды қоса алғанда, байланыс саласында мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз ету, сондай-ақ өз құзыреті шегінде техникалық реттеу, өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласына және байланыс саласындағы стандарттау саласына қатысу және оны іске асыруды қамтамасыз ету, ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды, геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласын, инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласын қалыптастыру және олардың дамуын қамтамасыз ету, инновациялық қызмет, елдің ғылыми-техникалық дамуы саласындағы елішілік құндылықты дамыту, байланыс қызметтері нарығының тиімді дамуы мен жұмыс істеуі;";
15-тармақта:
28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"28) ғарыш жүйелерінің ұлттық операторларын айқындау;";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 24 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 мая 2023 года № 347. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 09.10.2025 № 846 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 2.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 24 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – Министерство) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство и межотраслевую координацию в сферах аэрокосмической и электронной промышленности, в области инновационной деятельности, научно-технического развития страны, геодезии, картографии и пространственных данных, обеспечения информационной безопасности в сферах информатизации, "электронного правительства", персональных данных и их защиты, цифровых активов, проектного управления, а также в области связи, развития государственной политики в сфере оказания государственных услуг и по управлению данными (далее – регулируемые сферы).";
подпункт) 1 пункта 13 изложить в следующей редакции:
"1) формирование и проведение эффективной государственной политики в регулируемых сферах, а также развитие конкурентоспособной аэрокосмической промышленности и обеспечение информационной безопасности в сфере информатизации, реализации государственной политики в области космической деятельности, в сфере персональных данных и их защиты, в области связи, включая распределение и использование национальных ресурсов в области связи, а также участие в пределах своей компетенции в области технического регулирования, обеспечения единства измерений и сфере стандартизации в области связи и обеспечение ее реализации, формирование и обеспечение развития информационно-коммуникационной инфраструктуры, геодезии, картографии и пространственных данных, сферы государственной поддержки инновационной деятельности, развитие внутристрановой ценности в сфере инновационной деятельности, научно-технического развития страны, эффективное развитие и функционирование рынка услуг связи;";
в пункте 15:
подпункт 28) изложить в следующей редакции:
"28) определение национальных операторов космических систем;";

мынадай мазмұндағы 61-1) тармақшамен толықтырылсын:
"61-1) радиожиілік спектрінің конверсиясын жүргізу қағидалары мен радиожиілік спектрінің конверсиясын жүргізуге жұмсалатын шығындардың техникалық-экономикалық негіздемесінің әдістемесін бекіту;";
мынадай мазмұндағы 63-1) тармақшамен толықтырылсын:
"63-1) қосарлы мақсаттағы тіреуіштерге телекоммуникация құралдарын орналастыру тәртібін бекіту;";
мынадай мазмұндағы 95-1) тармақшамен толықтырылсын:
"95-1) байланыс операторларының абоненттер туралы қызметтік ақпаратты жинау мен сақтауды жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 98-1) тармақшамен толықтырылсын:
"98-1) әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
100) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"100) субсидиялау мөлшерін есептеуді және Министрліктің байланыс операторларына әмбебап қызметтер көрсету жөніндегі міндеттерді жүктеуі тәртібін қоса алғанда, әмбебап қызмет көрсету операторларын айқындау жөніндегі конкурсты өткізу қағидаларын, байланыс операторларына қойылатын байланыстың әмбебап қызметтерін көрсету жөніндегі талаптарды және байланыстың әмбебап көрсетілетін қызметтерінің тізбесін әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 150-1) тармақшамен толықтырылсын:
"105-1) "Астана Хаб" халықаралық технологиялық паркін айқындау;";
191-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"191-1) әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын бірыңғай төлемді, бірыңғай төлем бойынша өсімпұлды төлеу, аудару және оларды жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдер (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын қоспағанда), өсімпұл түрінде бөлу, сондай-ақ оларды қайтару тәртібін келісу;";
мынадай мазмұндағы 196-1) тармақшамен толықтырылсын:
"196-1) бірыңғай байланыс орталығын айқындау;";
мынадай мазмұндағы 203-1) тармақшамен толықтырылсын:
"203-1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігімен және монополияға қарсы органмен келісу бойынша азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу қызметтерін көрсетуге ақы төлеу мөлшерін айқындау;";
245) тармақша алып тасталсын;
245-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"245-2) жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
262-2) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 265-1), 265-2), 265-3), 265-4), 265-5), 265-6), 265-7), 265-8), 265-9), 265-10), 265-11), 265-12), 265-13) және 265-14) тармақшалармен толықтырылсын:
"265-1) цифрлық активтер саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз ету;

дополнить подпунктом 61-1) следующего содержания:
"61-1) утверждение правил проведения конверсии радиочастотного спектра и методики технико-экономического обоснования затрат на проведение конверсии радиочастотного спектра;";
дополнить подпунктом 63-1) следующего содержания:
"63-1) утверждение порядка размещения средств телекоммуникаций на опорах двойного назначения;";
дополнить подпунктом 95-1) следующего содержания:
"95-1) разработка и утверждение правил осуществления операторами связи сбора и хранения служебной информации об абонентах;";
дополнить подпунктом 98-1) следующего содержания:
"98-1) разработка и утверждение размера и правил компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам;";
подпункт 100) изложить в следующей редакции:
"100) разработка и утверждение правил проведения конкурса по определению операторов универсального обслуживания, включая расчет размера субсидий и порядок возложения Министерством обязанности по оказанию универсальных услуг на операторов связи, требований к операторам связи по оказанию универсальных услуг связи, перечня универсальных услуг связи;";
дополнить подпунктом 150-1) следующего содержания:
"150-1) определение международного технологического парка "Астана Хаб";";
подпункт 191-1) изложить в следующей редакции:
"191-1) согласование порядка уплаты, перечисления единого платежа, пени по единому платежу и распределения их в виде индивидуального подоходного налога и социальных платежей (за исключением обязательных профессиональных пенсионных взносов), пени, а также их возврата, определяемого уполномоченным органом в области социального обеспечения;";
дополнить подпунктом 196-1) следующего содержания:
"196-1) определение единого контакт-центра;";
дополнить подпунктом 203-1) следующего содержания:
"203-1) определение размера оплаты услуг государственной регистрации актов гражданского состояния по согласованию с Министерством юстиции Республики Казахстан и антимонопольным органом;";
подпункт 245) исключить;
подпункт 245-2) изложить в следующей редакции:
"245-2) разработка и утверждение правил осуществления проектного управления;";
подпункт 262-2) исключить;
дополнить подпунктами 265-1), 265-2), 265-3), 265-4), 265-5), 265-6), 265-7), 265-8), 265-9), 265-10), 265-11), 265-12), 265-13) и 265-14) следующего содержания:
"265-1) обеспечение реализации государственной политики в сфере цифровых активов;

265-2) цифрлық активтер саласында салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;
265-3) цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиялар беру;
265-4) салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша салық салу мақсаттары үшін цифрлық майнерлер мен цифрлық майнингтік пулдардың кірістері туралы мәліметтер ұсыну қағидаларын бекіту;
265-5) цифрлық майнингтік пулдарды аккредиттеу қағидаларын бекіту;
265-6) рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша цифрлық майнинг жөніндегі қызметті лицензиялау қағидаларын бекіту;
265-7) цифрлық майнингтік пулдарды аккредиттеуді жүргізу;
265-8) Қазақстан Республикасының аумағында танылатын қамтамасыз етілген цифрлық актив түрлерінің тізбесін бекіту;
265-9) цифрлық активтер саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
265-10) қамтамасыз етілген цифрлық активтерді шығару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың мемлекеттік тізілімін жүргізу;
265-11) цифрлық майнингке арналған аппараттық-бағдарламалық кешеннің тізілімін жүргізу;
265-12) цифрлық майнингке арналған аппараттық-бағдарламалық кешенді есепке алу және оның тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту;
265-13) қамтамасыз етілген цифрлық активтерді шығару туралы шешімді ресімдеу қағидаларын бекіту;
265-14) қамтамасыз етілген цифрлық активтерді шығаруға және олардың айналысына рұқсат беру;";
266) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 269-1) тармақшамен толықтырылсын:
"269-1) дербес деректерді қорғау жөнінде қажетті шаралар қабылдай отырып, Қазақстан Республикасының аумағындағы серверлік үй-жайда орналасқан электрондық базада меншік иесі және (немесе) оператор, сондай-ақ үшінші тұлға жүзеге асыратын электрондық ақпараттық ресурстардағы дербес деректерді сақтау қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
300) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"300) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілеріне жатқызу қағидалары мен өлшемшарттарын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 300-1) тармақшамен толықтырылсын:
"300-1) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілерінің тізбесін әзірлеу және бекіту;";
361) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"361) мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялау қағидаларына сәйкес орталық мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік қызметтер көрсету реинжинирингі жөніндегі қызметін үйлестіру;";
368) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"368) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді автоматтандыру процестерін бағалауды жүзеге асыру;";
373) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"373) меншік иесінің және (немесе) оператордың, сондай-ақ үшінші тұлғаның дербес деректерді қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";

265-2) осуществление межотраслевой координации в сфере цифровых активов;
265-3) выдача лицензии на осуществление деятельности по цифровому майнингу;
265-4) утверждение правил представления сведений о доходах цифровых майнеров и цифровых майнинговых пулов в целях налогообложения по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет;
265-5) утверждение правил аккредитации цифровых майнинговых пулов;
265-6) утверждение правил лицензирования деятельности по цифровому майнингу по согласованию с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений;
265-7) проведение аккредитации цифровых майнинговых пулов;
265-8) утверждение перечня видов обеспеченных цифровых активов, признаваемых на территории Республики Казахстан;
265-9) осуществление государственного контроля в сфере цифровых активов;
265-10) ведение государственного реестра лиц, осуществляющих деятельность по выпуску обеспеченных цифровых активов;
265-11) ведение реестра аппаратно-программного комплекса для цифрового майнинга;
265-12) утверждение правил учета и ведения реестра аппаратно-программного комплекса для цифрового майнинга;
265-13) утверждение правил оформления решения о выпуске обеспеченных цифровых активов;
265-14) выдача разрешения на выпуск и обращение обеспеченных цифровых активов;";
подпункт 266) исключить;
дополнить подпунктом 269-1) следующего содержания:
"269-1) разработка и утверждение правил хранения персональных данных, содержащихся в электронных информационных ресурсах, осуществляемого собственником и (или) оператором, а также третьим лицом в электронной базе, находящейся в серверном помещении на территории Республики Казахстан, с принятием необходимых мер по защите персональных данных;";
подпункт 300) изложить в следующей редакции:
"300) разработка и утверждение правил и критериев отнесения объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры к критически важным объектам информационно-коммуникационной инфраструктуры;";
дополнить подпунктом 300-1) следующего содержания:
"300-1) разработка и утверждение перечня критически важных объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры;";
подпункт 361) изложить в следующей редакции:
"361) координация деятельности центральных государственных органов, местных исполнительных органов по реинжинирингу оказания государственных услуг в соответствии с правилами цифровой трансформации государственного управления;";
подпункт 368) изложить в следующей редакции:
"368) осуществление оценки процессов автоматизации государственных услуг;";
подпункт 373) изложить в следующей редакции:
"373) разработка и утверждение правил осуществления собственником и (или) оператором, а также третьим лицом мер по защите персональных данных;";

мынадай мазмұндағы 373-1) тармақшамен толықтырылсын:
"373-1) дербес деректерді қорғау қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
379) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"379) меншік иесінің және (немесе) оператордың өздері жүзеге асыратын міндеттерді орындау үшін қажетті және жеткілікті дербес деректердің тізбесін айқындау қағидаларын әзірлеу және бекіту;".
2. Осы қаулы 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының жиырма алтыншы және жиырма жетінші абзацтарын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов

дополнить подпунктом 373-1) следующего содержания:
"373-1) разработка и утверждение правил защиты персональных данных;";
подпункт 379) изложить в следующей редакции:
"379) разработка и утверждение правил определения собственником и (или) оператором перечня персональных данных, необходимого и достаточного для выполнения осуществляемых ими задач;".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания, за исключением абзацев двадцать шестого и двадцать седьмого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 июля 2023 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов